Ανοίγει διάπλατα ο δρόμος για να απεγκλωβιστούν χιλιάδες μετανάστες
14/02/2014 17:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ανοίγει διάπλατα ο δρόμος για να απεγκλωβιστούν χιλιάδες μετανάστες

Ανοίγει διάπλατα ο δρόμος για να απεγκλωβιστούν χιλιάδες μετανάστες που έχουν χαρτιά μόνο για την Ελλάδα αλλά δεν μπορούσαν να φύγουν για άλλες χώρες. Με το νέο Μεταναστευτικό Κώδικα που θα κατατεθεί την επόμενη εβδομάδα στη Βουλή, δίνεται ευκολότερα η δυνατότητα νομιμοποίησης μεταναστών ώστε να αναζητούν δουλειά σε άλλες χώρες, κι όχι στην Ελλάδα που δεν υπάρχει εργασία ούτε για τους ντόπιους. Ο νέος Κώδικας προβλέπει ότι τα απαιτούμενα ένσημα μειώνονται στα 50 ετησίως από 150 που ίσχυε έως σήμερα κι έτσι θα τους δίνονται πιο εύκολα χαρτιά για να πάνε εκεί απ' όπου ουσιαστικά στόχευαν εξαρχής.

Διότι η συντριπτική πλειοψηφία των ξένων που μπαίνουν παράνομα στην Ελλάδα δεν το κάνουν για να μείνουν εδώ και να πεθάνουν της πείνας. Η χώρα μας αποτελεί γι' αυτούς την εύκολη πύλη για την Ευρώπη, εκεί που πιστεύουν ότι θα βρουν δουλειές.

Ο αναπληρωτής Υπουργός Εσωτερικών, Λ. Γρηγοράςκος υπογράμμισε ότι ανοίγει ο δρόμος, χιλιάδες μετανάστες που έχουν εγκλωβιστεί στην Ελλάδα και είχαν χαρτιά μόνο για τη χώρα, να μπορούν πλέον να μεταναστεύσουν στην ΕΕ, καθώς η ανεργία στην Ελλάδα είναι σε τέτοια επίπεδα που δεν τους βοηθά στην εξεύρεση εργασίας. Πρόσθεσε δε, ότι με την «άδεια του επί μακρόν διαμένοντος», παιδιά που έχουν γεννηθεί στην Ελλάδα από μετανάστες θα μπορούν να αποφασίζουν στα 18 τους χρόνια αν θα πάρουν την ιθαγένεια ή όχι.

Αναφερόμενος πάντως στους νόμιμους μετανάστες ο κ. Γρηγοράκος γνωστοποίησε ότι αυτήν τη στιγμή οι νόμιμοι μετανάστες στη χώρα που έχουν άδεια σε ισχύ, ανέρχονται σε 473.124, εκ των οποίων οι 232.000 είναι σε Αττική, Θεσσαλονίκη και Χαλκιδική.

Για τους παράνομους δεν είπε τίποτε γιατί κανείς δεν ξέρει πόσοι είναι. Πάντως, αξίζει να σημειωθεί ότι με βάση τα στοιχεία για το 2013 που παρουσίασε η Ελληνική Αστυνομία, πέρυσι συνελήφθησαν για παράνομη είσοδο στην Ελλάδα 43.002 μετανάστες ενώ το 2012 ο αντίστοιχος αριθμός ήταν 76.878, επομένως το ποσοστό μείωσης είναι πάνω από 44%.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ελλην Πολίτης avatar
    Ελλην Πολίτης 14/02/2014 17:19:18

    είσαστε σοβαροί; πως η νομιμοποίηση θα οδηγήσει στην φυγή των λαθρομεταναστών, των ακροαριστερών διεθνιστών Έλεος δεν είμαστε ηλίθιοι Να σταματήσετε κάθε συναλλαγή με την μαφία των δουλέμπορων που επιθυμούν νομιμοποιήσεις λαθρομεταναστών

    • Νικος1 avatar
      Νικος1 @ Ελλην Πολίτης 16/02/2014 20:12:25

      Nαι αλλά η ψήφος δεν έχει χρώμα ούτε μυρίζει φίλε Ελληνα Πολίτη. Τους την παίρνουμε προεκλογικά και μετά καταργούμε το νόμο...Προεκλογικά όλα επιτρέπονται. Ακόμα και τα ευχέλαια, προκειμένου να αντιμετωπισθεί ο Βελζεεβούλ...

  2. ΚΜ avatar
    ΚΜ 14/02/2014 17:40:17

    Η συγκεκριμένη αλλαγή είναι προς το χειρότερο και θα λειτουργήσει ως μαγνήτης για τους (λαθρο)μετανάστες, να έρθουν στην Ελλάδα. Αντιθέτως, ας θεσπίσουν επιτέλους το «άπαξ παράνομος, δια παντός παράνομος», όπως ο Καναδάς.

  3. Αντιγραικύλος avatar
    Αντιγραικύλος 14/02/2014 19:02:35

    Μακάρι να είναι τόσο απλό, αλλά κάτι δε μ' αρέσει στην όλη ιστορία..

  4. Μάτα Χάρι avatar
    Μάτα Χάρι 14/02/2014 19:03:27

    Τεράστιο λάθος. Ποιός μας εξανάγκασε να το ....αποφασίσουμε; Όταν οι άλλες Ευρωπαϊκές χώρες δεν θα δέχονται να περάσουν στα εδάφη τους οι ...νομιμοποιημένοι, δεν θα επιστρέφονται όλοι αυτομάτως στη χώρα η οποία τους εφοδίασε με έγγραφα; Ως χώρα προέλευσης λοιπόν, μ΄αυτά και με τ΄ άλλα, απλώς θα έχουμε προσυπογράψει και αποδεχτεί την καταδίκη μας ν΄αποτελούμε την Αποθήκη της Ευρώπης, όπου θα στοιβάζονται νομίμως πια, δύστυχα πλήθη αλλοεθνών και αλλοθρήσκων. Την αλλοίωση του πληθυσμού μας και την αύξηση της εγκληματικότητας, δεν τα υπολογίζουμε... Τα αδιέξοδα τα παραβλέπουμε. Τόση ελαφρότητα, ανεδαφική αισιοδοξία και σαχλαμάρα, μόνο απ΄το Σύριζα τα ακούγαμε ως σήμερα... Υ.Γ : Δικαιολογείται η χαρά, μόνο αν οι ...εταίροι υπέγραψαν κρυφή συμφωνία, αποδοχής - απορρόφησης μεγάλου μέρους των λαθρομεταναστών που διαθέτουμε, εφόσον πριν τους ...νομιμοποιήσουμε. Μα ο Αη Βασίλης δεν υπάρχει και το έχουμε πάρει απόφαση – οι περισσότεροι-, πολλά χρόνια πριν!

    • V avatar
      V @ Μάτα Χάρι 14/02/2014 19:25:12

      +1000

  5. Κράντωρ avatar
    Κράντωρ 14/02/2014 19:08:31

    Αυτό που γίνεται κατανοητό είναι ότι οι έποικοι θα αποκτούν ευκολώτερα άδεια παραμονής αφού απαιτούνται 50 ημέρες εργασίας από 150 ! Ποιός σας είπε ότι οι λαοί της Ευρώπης θέλουν να φορτωθούν κι΄ άλλους αφροασιάτες; Καμμία απόδοση της ελληνικής ιθαγενείας σε αλλογενείς ιδία εγχρώμους. Τούτο να κατοχυρωθή συνταγματικώς στην προσεχή αναθεώρηση του Συντάγματος.

  6. Konstantinos avatar
    Konstantinos 14/02/2014 23:54:06

    "...δίνεται ευκολότερα η δυνατότητα νομιμοποίησης μεταναστών.." Από αυτό καταλαβαίνουμε πως η κυβέρνηση σκοπεύει να δώσει χαρτιά σε ΛΑΘΡΟμετανάστες, άτομα που μπήκαν παράνομα στη Χώρα. Τι είναι καλό σε αυτό; Επίσης, όσο αφορά την επιλογή για αποδοχή ιθαγένειας από τα παιδιά των μεταναστών, το ΣΤΕ έχει ήδη από μήνες αποφανθεί πως η ιθαγένεια κρίνεται βάση του δικαίου του αίματος, κάτι που βγάζει και επίσημα τον κατάπτυστο νόμο Ραγκούση αντισυνταγματικό και ο Πρωθυπουργός είχε δεσμευτεί να τον ακυρώσει. Με αυτή την απόφαση τι να πιστέψουμε;

  7. Παιδί αθώο avatar
    Παιδί αθώο 15/02/2014 08:07:04

    το Ισλάμ κάνει εισβολή παγκόσμια....1ας θα φεύγει και 5 θα έρχονται για να πάρουμε χαρτιά .... Δεν καταλαβαίνουμε τι κάνουνε;....

  8. Ελλην Πολίτης avatar
    Ελλην Πολίτης 15/02/2014 10:38:11

    Να μην περάσει αυτή η ηλίθια και ανθελληνική τροπολογία που θα μας φέρει περισσότερους λαθρομετανάστες. Αντί να ελέγχετε τα σύνορα τους νομιμοποιείτε; Αίσχος ποιόν υπηρετείτε; Να γίνει νόμος πως όποιος μπαίνει παράνομα στην χώρα να μήν γίνετε ποτέ νόμιμος!! (Δηλαδή το αντίθετο απ αυτό που επιχειρείτε)

  9. MCA avatar
    MCA 15/02/2014 14:21:45

    Τέτοιες εξυπνάδες δεν περνούν στους ΄΄κουτόφραγκους΄΄. Φιρί φιρί το πάμε να φάμε πόρτα στο τέλος και εμείς. Σιγά μην κάθετε ο άλλος να ξεχωρίσει τον Έλληνα από τον Πακιστανό.

  10. Ρηνα avatar
    Ρηνα 15/02/2014 16:56:12

    Απ οτι εχει φανει η ψηφος θα παει εκει που θα δοθουν εγγυησεις για την απελαση των λαθρο, το σταματημα των ελληνοποιησεων και το σφιξιμο για τις αδειες εργασιας. Τωρα κανεις δεν θα εμπιστευθει θα...εν τη παλαμη και ουτω βοησωμεν και αυτο σημαινει ρυθμισεις πριν τις εκλογες. Αυτο εγω εισπραττω απο ολους τους Αθηναιους που συνομιλω.

  11. πΔπ avatar
    πΔπ 15/02/2014 17:35:14

    ...ηλίθια και ανθελληνική τροπολογία... (και λίγα λέει) Άπαξ παράνομος, εσαεί παράνομος! Δεν θα περιμένουμε στον αιώνα τον άπαντα να φύγης. Θα απελαθείς... χτές! Ο μόνος Νόμος ο ποίος θα έπρεπε να υπάρχει είναι αυτός της άμεσης απέλασης. Όλα τα άλλα είναι εκ του πονηρού κ.κ. της Κυβέρνησης.

  12. angel avatar
    angel 15/02/2014 19:29:49

    καληνυχτα Ελλαδα
    http://dexiextrem.blogspot.gr/2014/02/blog-post_5858.html

  13. Naruto avatar
    Naruto 15/02/2014 20:48:38

    Τι βλακεία είναι πάλι αυτή ; Ποιος τις σκέφτεται αυτές τις ηλιθιότητας; δεν καταλαβαίνουν ότι θα ορμήσουν εκατομμύρια μόνο και μόνο για να πάρουν το χαρτί;και αν δεν τους δεχθούν οι ευρωπαίοι που θα πάνε;.Εδω μου φαίνεται πως ταιριάζει ο λόγος μωραινει ο κύριος .......

  14. Βατάτζης avatar
    Βατάτζης 15/02/2014 20:55:30

    Ελπίζω οτι δεν θα αφήσει ο Σαμαράς τον ΠΑΣΟΚο Γρηγοράκο να φέρει στη Βουλή τέτοιο έκτρωμα....

  15. Μαύρο κουτί avatar
    Μαύρο κουτί 15/02/2014 21:27:17

    Αν πάει πάντως σε ψηφοφορία αυτό το έκτρωμα, έχει τις ψήφους να περάσει. Γιατί ο κ. Σαμαράς να επιλέξει να συνδέσει τ΄όνομά του με μία αψυχολόγητη κίνηση αυτοχειρίας;

  16. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 15/02/2014 21:53:11

    1ον : Όσοι θαλασσοπνίγονται για να έλθουν μεσω Αιγαίου στην Αθήνα,έχουν και χαρτιά για Ελλάδα; Και γιατί δέν πληρώνουν κάτι παραπάνω στα λαθρέϊσον τούρς που τους ταξιδεύουν να τους βγάλουν χαρτιά π.χ. για Παρίσι; 2ον : Θα τους μειώσουν τα απαραίτητα ένσημα από 150 σε 50,για να βγάζουν πιό εύκολα χαρτιά,τη στιγμή πού σε εμάς για να δικαιούμαστε ιατροφαρμακευτική περίθαλψη θα συνεχίσουν να απαιτούνται 150; 3ον : Με την αδεια του ''επι μακρόν διαμένοντος'' ανείγει διάπλατα η πόρτα όσοι μπήκαν παράνομα,να φέρουν τούς συγγενείς τους νόμιμα και τα παιδιά τους που θα γεννηθούν όντες λαθραίοι ακόμη,σε ελληνικό έδαφος,είτε κατά τη διάσωσή τους είτε κατά την προσωρνή κράτησή τους,θα δικαιούνται νά πάρουν την ελληνική υπηκοότητα (όχι βέβαια ιθαγένεια,αλλά αυτό δεν το γνωρίζει ούτε ο κ. Υπουργός...) ;! Υ.Γ. Κάντε το σταυρό σας,όσο θα σας επιτρέπεται ακόμη από τους μουεζίνηδες...

  17. ήγγικεν avatar
    ήγγικεν 15/02/2014 23:14:47

    Με 50 ένσημα τον χρόνο όλοι οι Αλβανοί θα κατσικωθούν εδώ. Δεν πάνε αλλού στην Ευρώπη, παρά για διακοπές ή για λίγο πιό βαριά εγκληματικότητα. Άσε που υπουργάρα μου μετά με τον φερετζέ της νομιμοποίησης θα σου ζητάνε παροχές σαν τα σπίτια που τους μοίραζε το 2005 ο Παναγιωτόπουλος στο Ολ. χωριό. (με 400 ένσημα την διετία τότε). -Θα σου ζητάνε δουλειά μέσω δημόσιων φορέων. Δείτε τους δικαιούχους εργασίας στις τελευταίες ανακηρύξεις του ΟΑΕΔ, όσο είναι καιρός γιατί σε λίγο θα γίνουν πολλοί οι αλλοδαποί δικαιούχο, (όταν ενημερωθούν κατάλληλα οι κατάλληλοι δικηγόροι κλπ) και η Αρχί δια ΤΠΠΔ θα τα κατεβάσει. Ο Παπουτσής έλεγε to 2011 ότι μας έχουνε στην μπούκα στην Σέγκεν άν κάνουμε κάτι τέτοιο να μας πετάξουν έξω με την μία. Και μια ερώτηση στην υπουργάρα. Μέτρησες τους "νόμιμους". Όσους λαθρα εισελθόντες έχουν καταγραφεί δεν μπορούσες να τους μετρήσεις; Έχουν ένα Σ τα excelάκια που κάνουν την δουλειά εύκολα. -Τι κι αν λέει ο πρωθυπουργος σου ότι έχουμε 1.500.000 λάθρο και 1.500.000 ανέργους εσύ όπως κι η προκατοχό σου ( Α. Νταλάρα) ξέρετε καλύτερα.