#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/12/2013 20:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αναστέλλεται η κρατική χρηματοδότηση της Χρυσής Αυγής



Την αναστολή της κρατικής χρηματοδότησης της Χρυσής Αυγής, αποφάσισε η Ολομέλεια με συντριπτική πλειοψηφία, συντασσόμενη με την εισήγηση της Επιτροπής Δεοντολογίας.

Σε σύνολο 272 ψηφισάντων βουλευτών, υπέρ της αναστολής ψήφισαν 241 βουλευτές, 26 κατά και πέντε δήλωσαν παρών.

Θετική ψήφο για αναστολή της χρηματοδότησης της ΧΑ έδωσαν οι βουλευτές της ΝΔ, του ΣΥΡΙΖΑ, του ΠΑΣΟΚ, της ΔΗΜΑΡ και του ΚΚΕ και ανεξάρτητοι βουλευτές. Κατά της αναστολής χρηματοδότησης του κόμματός τους ψήφισαν οι βουλευτές της ΧΑ και η περισσότεροι βουλευτές των ΑΝΕΛ.

Επίσης, «όχι» είπε ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ Μανώλης Γλέζος. Αιτιολογώντας την ψήφο του ο κ. Γλέζος ανέφερε ότι δεν μπορεί να αποστεί από τις αρχές του. «Τους σταυρωτήδες των χριστιανικών αρχών, τους διαστρεβλωτές των Αρχαίων Ελλήνων και όλους αυτούς που θέλησαν να διαβρώσουν την ελληνική κοινωνία, δεν τους πολεμάμε με αποφάσεις, αλλά πολιτικά. Δεν τους πολεμάμε όπως αυτοί επιδιώκουν» δήλωσε χαρακτηριστικά ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ. Ακόμη κατά της αναστολής χρηματοδότησης τάχθηκε ο ανεξάρτητος Νίκος Νικολόπουλος.

Οι βουλευτές των ΑΝΕΛ εμφανίστηκαν με τρεις διαφορετικές γραμμές, ενώ ο πρόεδρος του κόμματος απουσίαζε από την ψηφοφορία.

Από τους βουλευτές των ΑΝΕΛ: «ναι» στην αναστολή ψήφισαν ο Γαβριήλ Αβραμίδης και ο Νότης Μαριάς. Ο Τέρενς Κουίκ, η Χρυσούλα Γιαταγάνα, η Ραχήλ Μακρή, ο Γ. Νταβρής, ο Μαρίνος Ουζουνίδης, ο Κ. Γιοβανόπουλος, η Σταυρούλα Ξουλίδου, ο Παύλος Χαϊκάλης, ο Βασίλης Καπερνάρος και ο Γ. Δημαράς ψήφισαν «όχι». «Παρών» δήλωσαν ο Παναγιώτης Μελάς, η Μαρία Κόλλια - Τσαρουχά, η Μαρίνα Χρυσοβελώνη, η Έλενα Κουντουρά και η Μίκα Ιατρίδη.

Από την ψηφοφορία απουσίαζαν (εκτός από τον κ. Καμμένο) 27 βουλευτές. Από την ΝΔ οι: Γεράσιμος Γιακουμάτος, Βύρων Πολύδωρας και Θεόδωρος Καράογλου όπως και ο πρωθυπουργός Αντώνης Σαμαράς.

Από τον ΣΥΡΙΖΑ οι: Ζωή Κωνσταντοπούλου, Στάθης Παναγούλης, Γιώργος Σταθάκης, Σοφία Σακοράφα, Ρένα Δούρου και Αλέξης Μητρόπουλος. Από το ΠΑΣΟΚ, δεν συμμετείχαν στην ψηφοφορία οι βουλευτές Απόστολος Κακλαμάνης και Δημήτρης Κρεμαστινός. Από την ΔΗΜΑΡ απουσίαζαν ο Βασίλης Οικονόμου και η Ασημίνα Ξηροτύρη, καθώς και ο πρόεδρος του κόμματος Φώτης Κουβέλης και από το ΚΚΕ ο Χρήστος Κατσώτης και ο Νίκος Καραθανασόπουλος.

Από τους Ανεξάρτητους Δημοκρατικούς βουλευτές απουσίαζαν οι: Ο. Βουδούρης, Ν. Σταυρογιάννης, Χρ. Αηδόνης, Γ. Κασαπίδης, Μίμης Ανδρουλάκης και ο Γιάννης Κουράκος.

Από την ΧΑ απουσίασε ο Αρτέμης Ματθαιόπουλος καθώς και οι τρεις προφυλακισμένοι.

Ε.Τ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Art of War avatar
    Art of War 18/12/2013 20:31:53

    Ο ένας ( Αλέξης Μητρόπουλος ) δεν έχει ακόμα δικαιολογήσει 1.000.000 ευρώ που βρέθηκε σ' ένα λογαριασμό του στο εξωτερικό. Το θέμα φυσικά "ξεχάστηκε". Ο άλλος ( Δ. Τσουκαλάς ) λέει ότι πήρε από ένα ασφαλιστικό πρόγραμμα 1.000.000 ευρώ & κάτι ψιλά , και δεν τρέχει μία. Ο άλλος ( Μ. Λιάπης ) οδηγάει ένα τζιπ με πλαστές πινακίδες, χωρίς να έχει πληρώσει τέλη κυκλοφορίας, χωρίς να είναι ασφαλισμένο και χωρίς να έχει μαζί του το δίπλωμα οδήγησης. Και ένας άλλος ( Κασιδιάρης ) πυροβολάει πινακίδες σ' ένα ερημικό δρόμο στη μέση του πουθενά, χωρίς να φοράει μπλουζάκι. Τελείως ΓΥΜΝΟΣ από την μέση κι επάνω. Μαντέψτε , ποιός από τους ανωτέρω θα πάει φυλακή και σε ποιούς δεν θα αγγίξουν ούτε τρίχα από τα μαλλιά τους. ΠΡΟΣΟΧΗ, είναι ερώτηση παγίδα, μη βιαστείτε να απαντήσετε.

    • Free Democrat avatar
      Free Democrat @ Art of War 19/12/2013 07:25:26

      Αν ο Μητρόπουλος ή ο Καπερνάρος ή ο οποιοςδήποτε βουλευτής δεν μπορεί να δικαιολογήσει την πηγή του εισοδήματός του, να κληθεί να δώσει εξηγήσεις από τις αρμόδιες δικαστικές αρχές. Σίγουρα βέβαια η όποια δικαστική διαλεύκανση τέτοιων υποθέσεων περνάει από τη Βουλή και αυτό δεν τιμά κανέναν στο πολιτικό μας σύστημα. Όμως αυτές οι πολιτικές συμπεριφορές προκαλούν βάναυσα το κοινό περί δικαίου αίσθημα και σίγουρα πνέουν τα λοίσθια. Μηνξεχνάς ότι η επόμενη Βουλή είναι αναθεωρητική...

      Η υπόθεση Τσουκαλά είναι ένα φτηνό κυβερνητικό επικοινωνιακό τέχνασμα για να αποπροσανατολίσει την κοινή γνώμη από τα κυρίαρχα, που δυστυχώς ρίχνει νερό στο μύλο της ΧΑ. Τα χρήματα είναι προιόν επένδυσης και αποζημίωσης, είναι κατατεθειμένα σε Ελληνικές τράπεζες -και όχι σε καμία offshore...-, ο βουλευτής τα δηλώνει στο ακέραιο και φορολογείται για αυτά κανονικότατα σε αντίθεση με πολλούς άλλους! Τι προσπαθείς να πεις? Ποινικοποιείς τις τραπεζικές καταθέσεις που προέρχονται από επενδύσεις και εργασία 35 χρόνων στον ιδιωτικό τομέα..?? Αυτά φίλε μου είναι ισοπεδωτικές λογικές που μοναδικό σκοπό έχουν να προωθήσουν την απολυταρχία, τον αυταρχισμό και το χάος!

      Ο Κασιδιάρης και οι λοιποί οπλαρχηγοί της Χρυσής Αυγής είχαν χάσει τελείως το μέτρο. Είχαν πάρει τα βουνά και τα μυαλά τους αέρα προφανώς... Εκπαίδευαν τάγματα εφόδου -και όχι προσκοπάκια - χρησιμοποιώντας όπλα τελευταίας τεχνολογίας την κατοχή των οποίων δεν είναι σε θέσει να δικαιολογήσουν, πυροβολούσαν άσκοπα και κατέστρεφαν δημόσια περιουσία, προπηλάκιζαν τον οποιονδήποτε τους ενοχλούσε (ακόμα και τα όργανα της τάξης..!!!) και εμπόδιζε το 'θεάρεστο' έργο τους, έσπερναν τον φόβο και τον πανικό στους πολιτικούς και φυλετικούς τους αντιπάλους. Η βία και τα όπλα ήταν κύριο συστατικό της πολιτικής πρακτικής τους και κυρίαρχο στοιχείο της ιδεολογίας τους.

      Αν αυτή η στάση ζωής, η ιδεολογία και η δημόσια πρακτική έκφρασή της δεν σε ενοχλούν και νομίζεις ότι ταιριάζουν σε έναν δημοκρατικά σκεπτόμενο πολίτη και μάλιστα εκπρόσωπο του Έθνους και αν μένεις μόνο στο ημίγυμνο της υπόθεσης, τότε πράγματι ΑΞΙΑ μπορείς να συγκαταλέγεσαι στους υποστηρικτές αυτής της ναζιστικής, φιλοχουντικής οργάνωσης, που μόνο στόχο έχει την κατάλυση του πολιτεύματος και την κατάληψη της εξουσίας δια της βίας.

      Αν νομίζεις ότι με φτηνά παρελκυστικά επικοινωνιακά κολπάκια μπορείς και μπορείτε να πείσετε πολιτικά σκεπτόμενους και ενεργούς πολίτες γελιέστε! Οι χούντες και οι γερμανόφιλοι ταγματασφαλίτες πέρασαν ανεπιστρεπτί αγαπητέ. Δε θα αφαιθούν ελεύθεροι και απερίσπαστοι να εκτελέσουν το νοσηρής έμπνευσης σχέδιό τους κάτι αστείοι, άνανδροι και ψυχικά διαταραγμένοι τύποι, όπως ο wanna be αρχηγός των Χρυσών Αυγών... Ευτυχώς!

      • Art of War avatar
        Art of War @ Free Democrat 19/12/2013 17:03:01

        Εαν εσένα σε ικανοποιεί η απάντηση σου αυτή εμένα δεν μου πέφτει λόγος , αναρωτήσου όμως πόσοι άνθρωποι που αυτη τη στιγμή που μιλάμε δεν μπορούν να δώσουν στα παιδιά τους ούτε ένα ποτήρι γάλα και η θέρμανση στο σπίτι τους είναι κανένα αερόθερμο στην καλύτερη περίπτωση , διαβάζουν όλα αυτά που γράφονται στα ΜΜΕ τις 2 τελευταίες μέρες με τα εκατομμύρια και τα δεκάδες ακίνητα , τις πλαστές πινακίδες και την τυφλή δικαιοσύνη και εξοργίζονται με όλους αυτούς που έφεραν τόσα δεινά στην Ελληνική κοινωνία.

        • Free Democrat avatar
          Free Democrat @ Art of War 19/12/2013 18:24:58

          θα πάνε να επιδείξουν την ταυτότητα τους και θα τους ταίσει ο Κασιδιάρης σε κανένα συσσίτιο της ΧΑ...

          Η ιδιοκτησία και οι καταθέσεις όταν έχουν αποκτηθεί νόμιμα, δηλώνονται και φορολογούνται δεν πρέπει και δεν μπορεί να ποινικοποιούνται. Αυτό πρέπει να καταλάβεις.

          Επίσης πρέπει να κατανοήσεις ότι η βία της ΧΑ δε μπορεί να μείνει αναπάντητη από την πολιτεία. Μην ξεχνάς ότι μετράμε τουλάχιστον 4 δολοφονίες από μέλη της ναζιστικής οργάνωσης.

          Μήπως αυτές οι πράξεις σε αφήνουν παγερά αδιάφορο..???

          • Art of War avatar
            Art of War @ Free Democrat 19/12/2013 23:01:39

            Δηλαδή η 4000+ αυτοκτονίες-δολοφονίες εσένα σε αφήνουν αδιάφορο;

  2. ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΡΑΠΤΗΣ avatar
    ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΡΑΠΤΗΣ 18/12/2013 22:55:26

    ΝΕΑ 12/3/2013
    Δολοφόνησαν τον δήμαρχο του Παγγαίου, καταδικάστηκαν σε ποινές κάθειρξης, αλλά συνεχίζουν να πληρώνονται ως δημόσιοι υπάλληλοι! Οπως γράφει η εφημερίδα «Eθνος», oι δύο φυλακισμένοι δημοτικοί υπάλληλοι, 50 και 51 ετών, που έχουν καταδικαστεί σε ισόβια και 17 χρόνια κάθειρξης αντίστοιχα για την δολοφονία του Τριαντάφυλλου Κακούδη, δεν έχουν απολυθεί ακόμη επειδή το δευτεροβάθμιο πειθαρχικό συμβούλιο δεν έχει ακόμη συνεδριάσει!

    Οι δύο καταδικασθέντες για τη δολοφονία, ο Σάββας Σαλτουρίδης και ο Ιωακείμ Μάνος, είχαν σκοτώσει τα Χριστούγεννα του 2009 τον Δήμαρχο Παγγαίου Καβάλας για να κρύψουν μια μαύρη τρύπα στα ταμεία του Δήμου ύψους 710.000 ευρώ.

    Οπως γράφει το Eθνος, οι δύο καταδικασθέντες συνεχίζουν να παίρνουν το 50% του μισθού τους στη φυλακή. Και όταν
    ο αντικαταστάτης του δολοφονημένου Δημάρχου έδωσε εντολή για διακοπή της μισθοδοσίας τους, εκείνοι τον μήνυσαν με συνέπεια έπειτα από έξι μήνες να αναγκαστεί να την αποδεσμεύσει και να συνεχίσουν να πληρώνονται...
    ΑΥΤΟΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΧΡΥΣΑΥΓΙΤΕΣ!!!!!!!!!!!!

    • Art of War avatar
      Art of War @ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΡΑΠΤΗΣ 18/12/2013 23:01:13

      Δεν είναι η σωστή απάντηση .....αλλά μ' αρέσει όπως σκέφτεσαι!

    • Τί να λέμε; avatar
      Τί να λέμε; @ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΡΑΠΤΗΣ 19/12/2013 06:07:13

      !!!

  3. Tonia G. avatar
    Tonia G. 18/12/2013 23:39:09

    Τραγική διαδικασία... Διασυρμός της έννοιας της Δημοκρατίας.
    Μιλάμε για αντισυνταγματικό σοκ... Δυστυχώς μετά από αυτό δεν υπάρχει επιστροφή.

  4. Μεγαλες στιγμες avatar
    Μεγαλες στιγμες 19/12/2013 01:38:25

    Θα γινοταν αργα η' γρηγορα.Το οτι εγινε πριν τελεσιδικισουν αποφασεις δικαστηριων ειναι λαθος και τους φορατε παλι την μασκα του ηρωα
    Δεν προσεξατε το λογο στη Βουλη της βουλευτινας (πρωην εισαγγελεας)!!! και βιαστηκατε για αλλη μια φορα

  5. Tassos avatar
    Tassos 19/12/2013 08:44:48

    Πρεμούρα βλέπω, πρέπει να έτσουξε...Κάποιοι χάνουν τον μπεζαχτά.

    • Δημήτριος ο Μυροβλύτης avatar
      Δημήτριος ο Μυροβλύτης @ Tassos 19/12/2013 12:57:44

      Ενώ αυτοί που φοβήθηκαν ότι θα τον χάσουν (τον μπεζαχτά) κάνουν ότι μπορούν για να τον διατηρήσουν αιωνίως.