Αλβανός ισοβίτης έκοψε τον λαιμό υπαρχιφύλακα
25/03/2014 15:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αλβανός ισοβίτης έκοψε τον λαιμό υπαρχιφύλακα

Κατάδικος ισοβίτης για ανθρωποκτονία, αλβανικής υπηκοότητας, έκοψε με αυτοσχέδιο μαχαίρι την καρωτίδα υπαρχιφύλακα των φυλακών Μαλανδρίνου. Ο 46χρονος υπαρχιφύλακας, Γιώργος Τσιρώνης (με καταγωγή από το Αγρίνιο) ήταν έγγαμος με δύο παιδιά. Κατά τη μεταφορά του στο νοσοκομείο ‘Αμφισσας, εξέπνευσε.

Ο κρατούμενος είναι ο Αλβανός Ιλία Καρέλι, καταδικασμένος σε ισόβια κάθειρξη για άλλη ανθρωποκτονία. Ο κατάδικος είχε υποβάλει αίτημα για χορήγηση αδείας, η οποία δεν του χορηγήθηκε και θεώρησε υπεύθυνο τον άτυχο υπαρχιφύλακα.
Μετά το μεσημεριανό και ενώ οι κρατούμενοι επέστρεφαν στα κελιά τους, ο Καρέλι έμεινε πίσω. Όταν τον πλησίασαν οι φρουροί άρχισε να φωνάζει: ''Αφού δεν μου δίνεται την άδεια θα πάρω έναν από εσάς μαζί μου''. Αμέσως μετά και πριν προλάβει να αντιδράσει κανείς επιτέθηκε και σκότωσε τον υπαρχιφύλακα.

Όπως είναι γνωστό, το τελευταίο διάστημα στις φυλακές έχουν ληφθεί ενισχυμένα μέτρα ασφαλείας με βάση πληροφορίες για πιθανή αναταραχή λόγω του νομοσχεδίου της κυβέρνησης που έχει σχέση με την σύσταση φυλακών υψίστης ασφαλείας στον Δομοκκό.

Εδώ και μία εβδομάδα περίπου έξω από τις φυλακές του Μαλανδρίνου υπάρχει ισχυρή διμοιρία ΜΑΤ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. "Μανώλης Πετράκης" avatar
    "Μανώλης Πετράκης" 25/03/2014 16:28:41

    Επαναφορά της θανατικής ποινής ΧΘΕΣ σαν πρώτο βήμα. Και στην συνέχεια, με νηφαλιότητα, προβληματισμός και άντληση διδαγμάτων από την σοφία του αρχαίου ελληνορωμαϊκού, ελληνιστικού, μεσαιωνικού και αναγεννησιακού κόσμου (πριν δηλαδή την τρισκατάρατη γαλλική επανάσταση) όπου υπήρχε διαβάθμιση ακόμα και στην θανατική ποινή (με διαφορετικά είδη ανάλογα με την βαρύτητα του επιδιωκόμενου κολασμού) και οικογενειακή ευθύνη για τα πιο ειδεχθή εγκλήματα. Τότε που και πάνω στο ικρίωμα ακόμα πρόσεχες την συμπεριφορά σου γιατί πάντα υπήρχε και κάτι ακόμα χειρότερο να φοβάσαι.

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ "Μανώλης Πετράκης" 26/03/2014 17:04:46

      Σωστος. Απο κει βγηκε το "και μη χειροτερα".... Αντι να σε καθαρισουν με γκιλοτινα σε καιγαν ζωντανο.

  2. ΚωσταςΧ avatar
    ΚωσταςΧ 25/03/2014 17:28:26

    Τι να πεις ,και τι να σχολιασεις,ωστε να μην χαρακτηριστει "καπως" ! Η στραβος ειναι ο γυαλος η στραβα αρμενιζουμε παντως! Θερμα συλληπητηρια στους οικειους του !

  3. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 25/03/2014 19:07:47

    Τα διαβάζει άραγε αυτά εκείνος ο γραμματεύς του ΠΑΣΟΚ που περήφανος εγραφε στο FB οτι δεν πέρασαν οι ρατσιστικές απόψεις του Μπαλτάκου;

  4. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 25/03/2014 20:27:37

    Όσο σκέφτομαι ότι αν γινόταν το αντίστοιχο περιστατικό στην Αλβανία ("Ο Έλληνας κατάδικος έκοψε το λαιμό του Αλβανού υπαρχιφύλακα"), θα έπαιζε πρώτο θέμα στα αλβανικά ΜΜΕ για ένα μήνα τουλάχιστον, με αντίστοιχες εκπομπές στην αλβανική τηλεόραση, με πιάνει θυμός...Όχι από ζήλεια προς τον αλβανικό εθνικισμό (είναι τόσο χονδροειδής, όσο και βλακώδης), αλλά για το τί είδους γείτονες έχουμε...

  5. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 25/03/2014 22:11:19

    Ήθελα να ήξερα την αντίδραση τις οργάνωσης για τα ανθρώπινα δικαιώματα. Υποθέτω καμία!!! Πάντως αν τον ισοβίτη τον βάλουνε εφόρου ζωής στην απομόνωση, είμαι σίγουρος ότι θα ακούσουμε τις ...αγανακτισμένες φωνές των αριστερών ψευτο-κουλτουριάριδων! Και θα είναι αυτοί οι ίδιοι που θα με κατηγορήσουν ως ρατσιστή και ανάλγητο! Και ρατσιστής βέβαια σε καμιά περίπτωση δεν είμαι, ανάλγητος όμως ΝΑΙ σε τομάρια ανεξάρτητα φύλου , φυλής και εθνικότητας, που δεν σέβονται την ανθρώπινη ζωή και σκορπίζουν πόνο και οδύνη τριγύρω τους! Και επί τη ευκαιρία, μήπως είναι ο καιρός να επανεξεταστεί η επαναφορά της ποινής του θανάτου; Και το λέω αυτό με πλήρη επίγνωση της αξίας της ανθρώπινης ζωής, που με αυτό τον τρόπο θα διασφαλισθεί απέναντι στην ασυλία που παρέχει ο νόμος στα "τομάρια" για τα οποία μίλησα προηγουμένως!

  6. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 25/03/2014 22:32:47

    Η διαπίστωση ότι μόνο από Αλβανό περίμενα κάτι τέτοιο είναι γιατρέ μου ρατσιστική;

    • Lichnee avatar
      Lichnee @ ΣΟΝ ΠΕΝ 25/03/2014 23:53:09

      Όχι

  7. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 26/03/2014 00:10:34

    Περιμένω τα επιχειρήματα όχι των αριστερών θολοκουλτουριάρηδων,αλλά των ανθρωπιστών και των υπερασπιστών των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και της προστασίας της ανθρώπινης ζωής ακόμη και των πιό στυγερών δολοφόνων,στο γιατί δέν θα πρέπει να καταδικαστεί το συγκεκριμένο αλβανικό τομάρι σε θάνατο...

  8. Hunter avatar
    Hunter 26/03/2014 00:54:30

    Έμαθε φαίνεται ο μάγκας ότι θα κοπούνε οι άδειες για ισοβίτες και είπε να πάρει μία τελευταία για να την κάνει για την Αλβανία. Τώρα θα τον ταΐζουμε τρία γεύματα την ημέρα μέχρι να ψοφήσει;;;

  9. Ανδρεας45 avatar
    Ανδρεας45 26/03/2014 02:43:11

    Η κατάργηση της θαντικής ποινής είναι σωστή,γιατί πολλές φορές,καταδικαζόταν άτομα που ήταν αθώα.Καλλίτερα να είναι κάποιος εγληματίας έξω,παρά ένας αθώος στην φυλακή.Στις περιπτώσεις όμως,όπως αυτής με τον Αλβανό,που είναι αυτοαπόδεικτη η ενοχή του,η θανατική ποινή,είναι το μόνο σωστό μέτρο.