16/12/2013 13:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αθώοι όλοι οι κατηγορούμενοι για το σκάνδαλο του ΧΑΑ το '99!!!

Αθωωτική απόφαση για όλους τους κατηγορούμενους στην υπόθεση με τις «μετοχές-φούσκες στο Χρηματιστήριο» εξέδωσε, δεκατρία χρόνια μετά, η Δικαιοσύνη, αποφαινόμενη ότι δεν στοιχειοθετήθηκε το αδίκημα της απάτης.

Μετά από πολύμηνη διαδικασία, που ξεκίνησε στις 15 Απριλίου, το Τριμελές Εφετείο Κακουργημάτων κήρυξε αθώους τους 42 κατηγορούμενους, επιχειρηματίες, επενδυτές, χρηματιστές εφοπλιστές κ.α που κάθισαν στο εδώλιο με βαριά αδικήματα, όπως αυτά της απάτης και της νομιμοποίησης εσόδων από παράνομη δραστηριότητα.

Το δικαστήριο με την απόφαση του έκρινε ότι από τα στοιχεία της δικογραφίας και την ακροαματική διαδικασία δεν στοιχειοθετήθηκε η κατηγορία της απάτης, διότι δεν προέκυψε ότι η τιμή πώλησης των επίδικων πακέτων μετοχών έπαιξε καθοριστικό ρόλο και τελικά επηρέασε την τελική τους τιμή στο ταμπλό του ΧΑΑ την συγκεκριμένη περίοδο.

Η υπόθεση έφθασε στο ακροατήριο δεκατρία χρόνια μετά τις πρώτες διώξεις που είχε ασκήσει ο εισαγγελέας Δημήτρης Ασπρογέρακας, το 2000 μετά από έρευνα για χειραγώγηση μετοχών το 1999.

Η ανάκριση τότε είχε ανατεθεί στην πρώην δικαστική λειτουργό Κωνσταντίνα Μπουρμπούλια, η οποία ωστόσο στη συνέχεια κατηγορήθηκε και καταδικάστηκε σε 12ετή κάθειρξη για κατάχρηση εξουσίας και ξέπλυμα βρώμικου χρήματος, σχετικά με χειρισμούς της στην δικογραφία που αφορούσε τις μετοχές της ΣΙΓΑΛΑΣ.

Η δικαστική έρευνα μετά την υπόθεση «Μπουρμπούλια» συνεχίστηκε με εντολή του εισαγγελέα Χαρ.Λακαφώση, ο οποίος είχε ζητήσει την επανεξέταση κάποιων φακέλων για τις «μετοχές - φούσκες του Χρηματιστηρίου». Ακολούθως, με πρότασή του παραπέμφθηκαν αρχικά σε δίκη 67 άτομα, τα οποία στη συνέχεια μειώθηκαν, με το εφετειακό βούλευμα που εκδόθηκε, στα 42 που πλέον αθωώθηκαν.

Με την κρίση των δικαστών του Τριμελούς Εφετείου Κακουργημάτων, μεταξύ άλλων, αθωώθηκαν οι: Παναγιώτης Κονταλέξης - χρηματιστής, Γεώργιος Μπατατούδης - μέτοχος της Ιντερσάτ, Παναγιώτης Πανούσης - μέτοχος της 'Αττι-Κατ, Κωνσταντίνος Στέγγος, Χρυσή Στέγγου, Γεώργιος Στέγγος, Στυλιανή Στέγγου, Ζωή Στέγγου μέτοχοι της Τεχνικής Ολυμπιακής, Σπυρίδωνας Τασόγλου της ομώνυμης εισηγημένης εταιρείας, Ηλίας Τσοτάκος - χρηματιστής, Δημήτριος Ράνιος - χρηματιστής, Ηλίας Μπογδάνος της Active Επενδυτικής, Ελένη Ζησιμοπούλου, Θεοφάνης Ράνιος (χρηματιστής), Ιωάννης Σφακιανάκης, Αγγελική Ζησιμοπούλου, Βασίλειος Μανιός (εφοπλιστής), Αναστασία Κολλακή (σύζυγος εφοπλιστή), Παντελής - Ελευθέριος Κολλάκης (εφοπλιστής), Σταύρος Γαλανάκης, Ιωάννης Τσούρτης, Βαρβάρα Τσούρτη, Σταυρούλα - Μαρία Λακοπούλου, Ιορδάνης Αρζόγλου.

Για την παραπομπή των 42, είχε εκδοθεί 836 σελίδων βούλευμα στο οποίο γινόταν λόγος για τεχνητή αύξηση της αξίας των επίμαχων μετοχών, ενώ παρατίθενται σημαντικά ευρήματα της Επιτροπής Κεφαλαιαγοράς αλλά και του Σώματος Δίωξης Οικονομικού Εγκλήματος (ΣΔΟΕ).

Διαπιστωνόταν, επίσης, σοβαρότατες αδυναμίες στην οργάνωση των χρηματιστηριακών εταιρειών, αλλά κυρίως και στο ζήτημα του εσωτερικού τους ελέγχου.

Το βούλευμα, επίσης, υιοθετούσε ανάλογη εισαγγελική πρόταση που διαπίστωνε ότι την επίμαχη περίοδο εισηγμένες εταιρείες προχωρούσαν σε ψευδείς ανακοινώσεις χρηματιστηριακών συναλλαγών με τιμές διαφορετικές από τις ανακοινωθείσες στο επενδυτικό κοινό με αποτέλεσμα να δημιουργείται «παραπλανητική εικόνα για την πορεία των μετοχών, την τιμή και την εμπορευσιμότητά τους».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Χμμμμ avatar
    Χμμμμ 16/12/2013 13:50:03

    καλά κρασιά και εις υγεία των κορόιδων.

    • Μεγαλες στιγμες avatar
      Μεγαλες στιγμες @ Χμμμμ 16/12/2013 16:09:07

      Και τις τελευταιες μερες μεγαλο θεμα ηταν να διασωθουν οι συνταξεις δικαστικων απο νεα μειωση...Αξιοι

  2. Ο χαζος του χωριου avatar
    Ο χαζος του χωριου 16/12/2013 13:59:33

    Δεν ειναι Ντροπη, ειναι καταντια !!!! Οσοι ειχαμε καταγγειλει το φαγοποτι μας φτυνουν.... (ισως τελικα φτυσω και τον καθρεφτη μου!!)

    Δημοσιογραφοι οικονομικων εφημεριδων (τοτε) εχουν πολυκατοικια στο Μοντρε στην Ελβετια...κ.ο.κ.

    ΟΛΟΙ οι προαναφερομενοι (και αλλοι) εφαγαν δις....

    Σκατα στα μουτρα σου ελληνικη δικαιοσυνη !!!

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ Ο χαζος του χωριου 16/12/2013 14:23:06

      Ε τι ψάχνεις τώρα, αφού το μεγαλύτερο σκάνδαλο στην νεοελληνική ιστορία το είχαν αναθέσει στη Μπουρμπούλια...

  3. kotstak avatar
    kotstak 16/12/2013 14:25:41

    "διότι δεν προέκυψε ότι η τιμή πώλησης των επίδικων πακέτων μετοχών έπαιξε καθοριστικό ρόλο και τελικά επηρέασε την τελική τους τιμή στο ταμπλό του ΧΑΑ την συγκεκριμένη περίοδο"

    Η χειραγώγηση, εάν έγινε, θα έγινε πριν από την πώληση. Πολύ πιο πριν.
    Η πώληση των πακέτων ναι μεν δεν επηρεάζει την τιμή, αλλά δεν μπορεί να πουληθεί ένα πακέτο μετοχών σε τιμή 10 ευρώ/μετοχή, εάν η τιμή της μετοχής στο ταμπλό είναι 1 ευρώ.
    Με την χειραγώγηση φουσκώνουν οι τιμές, αγοράζει με ξένα λεφτά ο χασοσκόπος, μένουν για λίγο οι τιμές στα ύψη(για ξεκάρφωμα) και μετά ...γκρεμός.

    • kotstak avatar
      kotstak @ kotstak 16/12/2013 14:46:28

      Δε θα έβγαζαν αυτήν την απόφαση οι δικαστές, εάν είχαν διαβάσει αυτό:

      http://frenostonkatiforo.blogspot.gr/2011/01/1999.html

      • Φελίζα avatar
        Φελίζα @ kotstak 16/12/2013 16:14:34

        Διαφωτιστικό!

      • elgreco avatar
        elgreco @ kotstak 16/12/2013 19:45:24

        To είχαν διαβάσει αλλά ένεκα τα αναδρομικά ....Αλήθεια μήπως θυμάστε οι παλιότεροι μια διαφήμιση "his masters voice".

  4. Tasos avatar
    Tasos 16/12/2013 14:31:39

    Τέτοια να ακούει ο κόσμος θέλει, να ανεβαίνει η διάθεσή του και να είναι έτοιμος να δώσει τα ευρώ του για τη σωτηρία της χώρας, τώρα που όλα άρχισαν να λειτουργούν με αίσθημα αξιοκρατίας και φυσικά δικαιοσύνης.

  5. benny avatar
    benny 16/12/2013 15:23:10

    η δικαιωσυνη ειναι γκαβη !

  6. benny avatar
    benny 16/12/2013 15:39:03

    ....λαικιστες !

  7. Μεγαλες στιγμες avatar
    Μεγαλες στιγμες 16/12/2013 16:10:54

    Καλυτερα να μην γινει νεα δημοσκοπηση για το επομενο 20ημερο.

  8. κ.σ.μαυρόπουλος avatar
    κ.σ.μαυρόπουλος 16/12/2013 17:15:41

    -ευτυχώς που ο Αντώνης θα έστελνε τους κατεργάρηδες στον πάγκο τους.

  9. tassos.κ avatar
    tassos.κ 16/12/2013 17:19:23

    Περίμενε κανείς το αντίθετο; Μάλλον έβλεπαν "ονειρα".....

  10. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 16/12/2013 21:33:56

    Κι αν δεν υπήρξε χειραγώγηση;
    Μετοχές αγοράζει όποιος έχει χρήματα για επενδύσεις δηλαδή χρήματα τα οποία μπορεί να χάσει.
    Η κυρά Μαρία απ τα χασια που με ειχε ζαλίσει πριν 3 χρόνια στο κτελ ότι ήταν σκάνδαλο το χρηματιστήριο δεν ήξερε καν τι είναι μετοχικό κεφάλαιο αλλά είχε σηκώσει λέει και δάνειο για να πάρει μετοχές.
    Αν είναι αυτό αλήθεια τότε δεν πρέπει να αναρωτιόμαστε γιατί βγήκε η απόφαση έτσι όπως βγήκε.

  11. παραμεθοριος avatar
    παραμεθοριος 16/12/2013 22:01:06

    και να φαντασθει κανεις πως η Μπουρμπουλια ειχε καταδικασθει ακριβως για αυτο. Τωρα εξω, και με αποζημιωση.

  12. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 17/12/2013 01:07:59

    ῎Απαικτη, ἀθάνατη πασοκαρα! ᾿Από ᾿που καί νά πιάσης τό μπαστοκ ΛΕΡΩΝΕΣΑΙ! :mrgreen:

    • AkriAkri avatar
      AkriAkri @ Φωτεινή 17/12/2013 07:14:51

      ...Κι όταν κάθεσαι δίπλα του και συγκυβερνάς μαζί του, δεν λερώνεσαι;
      Καλή σας ημέρα αγαπητή Φωτεινή

  13. Nik avatar
    Nik 17/12/2013 09:06:14

    Καθηγητής πανεπιστημίου μου έλεγε μερικές μέρες πριν σκάσει η φούσκα το 1999 για τις "επενδύσεις" του. Ερωτηθείς για το τι παράγουν οι εταιρείες στις οποίες είχε επενδύσει δεν ήξερε, δεν τον ενδιέφερε. Τα έχασε όλα 7 εκατομμύρια δραχμές.

    Ο ένοχος για την βλακεία του δεν είναι οι 42 αθωωθέντες, είναι ο εαυτός του.

    Δεν είναι αδίκημα η διάγνωση και εκμετάλλευση φαινομένων χρηματιστιριακής φούσκας.

  14. Δήμητρα avatar
    Δήμητρα 17/12/2013 11:06:39

    Αθώοι; Μα φυσικά! Κι όχι μόνον αυτοί και αλλά κι όλοι οι υπόλοιποι για όλα τα οικονομικά εγκλήματα που διέπραξαν και διαπράττουν.
    Ένοχοι; Όλοι αυτοί που τους συντηρούσαν και συντηρούν ...Όλοι αυτοί που αυτοκτόνησαν, αυτοκτονούν , καταδικάστηκαν στην εξαθλίωση και στον αφανισμό και όλοι οι εναπομείναντες γονατισμένοι που ακόμα παλεύουν να σταθούν ορθοί ... Αυτοί οι γονατισμένοι , που δεν θεωρούνται "αδύναμοι" .... μόνο και μόνο επειδή παλεύουν να σταθούν όρθιοι !....

  15. benny avatar
    benny 18/12/2013 09:02:42

    .....παντως ο εισαγγελεας ειχε διαφορετικη αποψη απο τον δικαστη....κ αυτο εγειρει ερωτηματικα.....