#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/01/2013 18:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αγορά ανταλλακτικών για 67 κινητήρες F16 αποφάσισε το ΚΥΣΕΑ



Στη σημερινή συνεδρίαση, υπό τον Πρωθυπουργό κ. Α. Σαμαρά, το ΚΥΣΕΑ ενέκρινε  ομόφωνα την εισήγηση του Υπουργού Εθνικής Άμυνας κ. Π. Παναγιωτόπουλου  και  αποφάσισε την προμήθεια ανταλλακτικών για  67 κινητήρες  αεροσκαφών  F16 BLOCK 52+.

Η ως άνω προμήθεια θα διενεργηθεί μέσω διακρατικής συμφωνίας με την αρμόδια Κυβερνητική Αρχή των ΗΠΑ και το συνολικό κόστος θα ανέλθει σε 183,7 εκ. ευρώ, κατανεμημένο σε 5 έτη.

Ο υπουργός Εθνικής Άμυνας Πάνος Παναγιωτόπουλος εξερχόμενος από το Mέγαρο Μαξίμου, μετά την ολοκλήρωση του ΚΥΣΕΑ, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

Είχαμε την πρώτη συνεδρίαση του ΚΥΣΕΑ για θέματα αρμοδιότητος του για την καινούρια χρονιά. Το θέμα είναι γνωστό. Ελήφθησαν οι σχετικές αποφάσεις για να προχωρήσουμε. Είναι δεδομένη η απόφαση του Πρωθυπουργού και της Κυβέρνησης, η χώρα από πλευράς εθνικής ασφάλειας, άμυνας, να παραμείνει πλήρως θωρακισμένη. Και λαμβάνονται όλες οι σχετικές μέριμνες και φροντίδες.

Είχαμε την ευκαιρία να συζητήσουμε με τον Πρωθυπουργό και θέματα που αφορούν γενικότερα τις Ένοπλες Δυνάμεις. Το ενδιαφέρον του κ. Αντώνη Σαμαρά είναι διαχρονικό για τους άντρες και τις γυναίκες που υπηρετούν στις Ένοπλες Δυνάμεις. Το μήνυμα που μας ζήτησε να μεταφέρουμε είναι μήνυμα επαίνου, δημοσίου επαίνου για το έργο που επιτελείται στις Ένοπλες Δυνάμεις από όλους και όλες που υπηρετούν εκεί. Ένα έργο που δείχνει αφοσίωση στην αποστολή, που αναθέτει στις Ένοπλες Δυνάμεις το Σύνταγμα, ο λαός μας και η πατρίδα μας. Να είστε καλά, χρόνια πολλά».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. panos2 avatar
    panos2 02/01/2013 18:25:45

    οι Τουρκοι παιρνουν 100f 35 και εμεις πανηγυριζουμε για κινητηρες
    μην ξεχναμε οτι και στα Ιμια καναμε πισω γιατι ειχαμε λιγα αεροπλανα,ειναι το n.1 σε ενδεχομενη συγκρουση
    στο σημερα να παμε πως θα ανακηρυξουμε αοζ σε τοσο μειονεκτικη θεση? πως θα διασφαλισουμε τις ισσοροπιες?

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ panos2 02/01/2013 22:33:37

      Λοιπον, εγω εχω ελαχιστες πληροφοριες σχετικα με τετοια θεματα (ειδικα με θεματα ..αερος αφου υπηρετησα στο ΠΖ) αλλα πριν βγαλουμε οτι ειναι ...υπεροπλο το όποιο F-35, δεν θα επρεπε να το δουμε σε καποιο πεδιο μαχης?? Τα F-16 bl 52 νομιζω οτι εχουν δειξει δειγματα γραφης σε πραγματικες συνθηκες πολεμου, σε διαφορα πεδια ανα την υφηλιο. Αν κανω λαθος, ας με διορθωσει καποιος γνωστης του αντικειμενου...

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ panos2 02/01/2013 22:35:38

      Και οι Τούρκοι στο μουσείο θα τα βάλουν,τώρα ειδικα που τα βρίσκουν με τους Κούρδους και συζητούν επισήμως με τον Οτσαλάν..

  2. Νικος avatar
    Νικος 02/01/2013 19:25:41

    Επιτελους!!! Να βρεθουν λυσεις και να παρθουν αμεσα αποφασεις και για τα αλλα επειγοντα ζητηματα που αφορουν την αμυνα της χωρας!

  3. Σ. avatar
    Σ. 02/01/2013 19:41:12

    Nα και μια καλή είδηση! Η Πολεμική Αεροπορία ήταν και παραμένει ο μεγαλύτερος παράγοντας αποτροπής του τουρκικού επεκτατισμού στο Αιγαίο μας.

  4. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 02/01/2013 19:58:42

    Τρία ολόκληρα χρόνια περίμεναν οι Ίκαροι να εγκριθεί το άκρως απαραίτητο. Που σημαίνει πως μέχρι σήμερα δε νοιάστηκαν οι κυβερνήτες για το μεγαλύτερο στρατιωτικό κεφάλαιο της χώρας. Μήπως λέγεται προδοσία αυτή η αμέλεια του ΓΑΠ και των υπουργών του; Και μπράβο σε ΑΣ και ΠΠ.

  5. TheEvian100 avatar
    TheEvian100 03/01/2013 02:07:24

    "μην ξεχναμε οτι και στα Ιμια καναμε πισω γιατι ειχαμε λιγα αεροπλανα"

    Αυτό είναι 100% Ράδιο Αρβύλα. Μην παραπληροφορείς. Tα πάντα είχαμε και έχουμε ακόμα στο οπλοστάσιό μας. Πολιτική ηγεσία δεν είχαμε και δεν ξέρω αν έχουμε μετά το ΦΕΚ 240 του Δεκεμβρίου.

  6. μαστορας6 avatar
    μαστορας6 03/01/2013 08:42:28

    Ναι αλλά τελικά δεν χάσαμε τα Ιμια. Πάλι Ελληνικά γίδια βόσκουν εκεί...

  7. m.s avatar
    m.s 03/01/2013 09:32:47

    σε λίγο καιρό δεν θα είναι τόσο αόρατα... ξέρεις εξελίσσονται και τα ραντάρ.

  8. FALCON avatar
    FALCON 04/01/2013 22:20:02

    Η απόφαση της προμήθειας ανταλλακτικών είναι απολύτως ορθή. Έτσι θα ανέβει η επιχειρησιακή ικανότητα αλλά και η εκπαίδευση των αεροπόρων που τα τελευταία δύο χρόνια διέλυσε ο ΓΑΠ και η παρέα του. Ωστόσο και επιμένω στην άποψη αυτή, θα πρέπει όλα αυτά να είναι ένας συνδυασμός προγραμμάτων που να ενισχύουν την υποστήριξη του Αμυντικού- Αποτρεπτικού δόγματος της χώρας. Με τον Γεωργιόπουλο στη Γενική Διεύθυνση Εξοπλισμών παίζονται άλλα παιχνίδια. Είτε θέλουν να το καταλάβουν είτε όχι, εκεί στο ΥΕΘΑ Δεν μπορεί να έχεις σε μια τέτοια θέση έναν αφισοκολλητή του βαθέως ΠΑΣΟΚ και να μοιράζει ανεξέλεκτα αντισταθμιστικά εκ Ε.