#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/06/2013 20:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έντονες αντιδράσεις των εργαζόμενων της ΕΡΤ

[caption id="attachment_218629" align="alignnone" width="600" caption="Φωτο: 'Έθνος""][/caption]

Έντονες αντιδράσεις προκάλεσε στους εργαζόμενους της δημόσιας ραδιοτηλεόρασης η ανακοίνωση του κυβερνητικού εκπροσώπου Σίμου Κεδίκογλου για το κλείσιμο της ΕΡΤ και τη δημιουργία νέου δημόσιου οργανισμού ραδιοτηλεόρασης. Νωρίτερα, με τη δημοσιοποίηση της πράξης νομοθετικού περιεχομένου διακόπηκε η προγραμματισμένη στάση εργασίας που είχαν κηρύξει οι εργαζόμενοι από τις 13:00 έως τις 16:00 βγάζοντας στον αέρα το μεσημεριανό δελτίο ειδήσεων.

«Για μείζον κυβερνητικό πραξικόπημα» έκαναν λόγο οι εκπρόσωποί τους, και δήλωναν πως «με κάθε τρόπο η ΕΡΤ πρέπει να παραμείνει ανοιχτή».

«Η ΕΡΤ δεν πρόκειται να κλείσει» δήλωσε ο πρόεδρος της Ένωσης Συντακτών Δημήτρης Τρίμης, ο οποίος ανακοίνωσε στάση εργασίας, που αποφάσισαν από κοινού ΕΣΗΕΑ και ΠΟΕΣΥ, σε όλα τα ιδιωτικά ραδιοτηλεοπτικά μέσα από τις 19:00 έως τη 01:00 ως αντίδραση στο «λουκέτο» στην ΕΡΤ.

Σύσσωμα τα διοικητικά συμβούλια των δύο συνδικαλιστικών οργάνων μετέβησαν στο προαύλιο της ΕΡΤ ενώ στην γενική συνέλευση των εργαζομένων στη δημόσια ραδιοτηλεόραση μίλησαν και εκπρόσωποι άλλων φορέων εκφράζοντας τη συμπαράσταση και την αντίδρασή τους στο κλείσιμο της ΕΡΤ.

Σε δήλωσή του στο ΑΠΕ-ΜΠΕ, ο εκπρόσωπος Τύπου του ΣΥΡΙΖΑ Πάνος Σκουρλέτης έκανε λόγο για «πράξη ακραίου αυταρχισμού που πλήττει ευθέως την ενημέρωση και τη δημοκρατία». Όπως τόνισε «τα όσα ανέφερε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Σίμος Κεδίκογλου για φαινόμενα διαφθοράς στη δημόσια ραδιοτηλεόραση είναι μια τάση αυτοκριτικής του ιδίου».

Στο πρόγραμμα του ραδιοφώνου και της τηλεοράσεως, που είναι αφιερωμένο κατά το πλείστον στην απόφαση για κλείσιμο της ΕΡΤ, παρενέβησαν εργαζόμενοι στη δημόσια ραδιοτηλεόραση αλλά και βουλευτές, εκπρόσωποι συνδικαλιστικών φορέων, ομογενείς κ.ά., οι οποίοι εξέφραζαν την αντίδρασή τους στην κυβερνητική απόφαση.

Στη συγκέντρωση των δημοσιογράφων, τεχνικών και μουσικών της ΕΡΤ στο προαύλιο του ραδιομεγάρου , συμμετέχουν και άλλοι εργαζόμενοι, εκπρόσωποι συνδικαλιστικών φορέων και πολίτες ως έκφραση αντίθεσης στην κατάργηση και τη συγχώνευση δημόσιων φορέων και οργανισμών.

e-typos

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 11/06/2013 20:55:33

    Θα γινει πλατεια Ταξιμ το Ραδιομέγαρο ;

  2. someone avatar
    someone 11/06/2013 21:25:25

    μαλλον βιαζετε να ΦΥΓΕΙ

  3. χάρης avatar
    χάρης 11/06/2013 21:37:26

    Όλοι συμφωνούμε στον εξορθολογισμό των δαπανών όχι μόνο στην ερτ αλλά σε ολες της δεκο αλλά με συγχωρείτε το να στέλνει η κυβέρνηση ματ και να κόβει το σήμα στον αέρα θύμισε άλλες εποχές που δεν τιμούν κανένα και ειδικά τον Σαμαρά που κάνει πραγματικά τιτάνιο αγώνα ο άνθρωπος για να βγάλει την χώρα από το τέλμα ελπίζω εκεί στην κυβέρνηση να σκεφτούν πιο ώριμα και να προχωρήσουν στην νέα δομή ενός κρατικού καναλιού με διάλογο όμως και όχι με τσαμπουκά και ματ οι εποχές είναι δύσκολες και πρέπει να παραδειγματιστούμε από την γείτονα χώρα τουρκία μια ΣΠΙΘΑ αρκεί γι'αυτό λοιπόν ψυχραιμία και διάλογος

    • regeneration avatar
      regeneration @ χάρης 11/06/2013 21:56:54

      Βγήκε η απόφαση για το κλείσιμο.Δεν συμμορφώθηκαν θα υποστούν τις συνέπειες.
      Τα ΜΑΤ μας πείραξαν τώρα;10 διμοιρίες να στείλουν.
      Τόσα χρόνια δεν μας ενοχλούσε η αριστερή σκέψη που με το ζόρι έπρεπε να την αποδεχθούν ακόμα και τα ακίνητα μωραϊτίδου;.Αυτό δεν ειναιφασισμος;
      Μακάρι αυτί που κάνουν οι εργαζόμενοι απόψε να λειτουργήσει σαν ΣΠΊΘΑ... Είναι σίγουροι ποιον θα κάνει

    • Μεγαλες στιγμες avatar
      Μεγαλες στιγμες @ χάρης 11/06/2013 22:34:32

      Να σου εγω τι εποχες ζουσαμε...
      Οσοι εβλεπαν δημοσια τηλεοραση ακουγαν ενα απιστευτο προπαγανδιστικο κηρυγμα αριστερης αποχρωσης.Οτιδηποτε μη αριστερο ηταν αυτοματως κατακριτεο.
      Εχουν τεραστια ευθυνη οι εργαζομενοι για την σημερινη εξελιξη

      • ΦΑΝΤΑΣΜΑ avatar
        ΦΑΝΤΑΣΜΑ @ Μεγαλες στιγμες 12/06/2013 09:52:02

        Ενώ τα ιδιωτικά , που ελέγχονται από 4 οικογένειες , σου έλεγαν για τους καλους εφοπλιστές , τους ευεργέτες , για τα καλά της κυβέρνησης ...και ΟΛΗ Η λίστα Λαγκαρντ , επικεντρωθηκε ΣΕ ΔΥΟ ΕΞΑΔΕΛΦΕΣ?

    • αιρετικός avatar
      αιρετικός @ χάρης 12/06/2013 00:12:15

      +1.000!

      • αιρετικός avatar
        αιρετικός @ αιρετικός 12/06/2013 00:13:04

        ενν. +1.000! στον χάρη!

  4. Μεγαλες στιγμες avatar
    Μεγαλες στιγμες 11/06/2013 21:48:05

    Τα παντα στους εργαζομενους της ΕΡΤ ειναι εντονα.Αντιδρασεις,μισθοι,συμβολαια,παραγωγες,στασεις,απεργιες,πολιτικες προτιμησεις

    • πχ avatar
      πχ @ Μεγαλες στιγμες 11/06/2013 22:06:20

      ....σε ποιους μα..κες θα πουλάνε τώρα οι συμβασιούχοι τα ντοκιμαντερ των εκατομμυρίων?

  5. someone avatar
    someone 11/06/2013 23:02:48

    το euronews και το zoom του τριανταφυλοπουλου μεταδιδουν ζωντανα απο την ΕΡΤ

  6. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 11/06/2013 23:07:40

    ΑΙΣΧΟΣ ειναι αυτο που εγινε !!! Σε ποιον δημοσιο οργανισμο δεν γινοντουσαν οργια? Ο απαραδεκτος τροπος εχει ηδη στιγματισει διεθνως την κυβερνηση και ειναι ΚΡΙΜΑ μετα απο τοσες θυσιες.....
    Αφηνω τελευταιο οτι μεσω της ΕΡΤ World οι ελληνες της διασπορας και οχι μονο ειχαμε ενημερωση και αρκετες ενδιαφερουσες εκπομπες...

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ Ο Χαζος του χωριου 12/06/2013 09:13:21

      Θα ξανανοιξει αγαπητε και ισως πολυ καλυτερη....

      • αιρετικός avatar
        αιρετικός @ Ρηνα 12/06/2013 09:19:49

        Μα γιατί ίσως και όχι σίγουρα?

      • ΦΑΝΤΑΣΜΑ avatar
        ΦΑΝΤΑΣΜΑ @ Ρηνα 12/06/2013 09:47:16

        ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΕΤΣΙ .....

  7. Γιάννης Μανώλης avatar
    Γιάννης Μανώλης 12/06/2013 00:00:47

    Έκανε κίνηση ρουά-ματ απόψε ο Σαμαράς. Εδώ και ένα μήνα έχει τους τελειωμένους Μπένι και κυρ Φώτη να το κάνουν τσαλιμάκια και μαγκιές. Με αφορμή, λοιπόν, την ΕΡΤ τους πετάει το γάντι και τους λέει ρίξτε την κυβέρνηση εάν έχετε τ'α.... Δύο ενδεχόμενα:
    α) θα κάνουν πίσω και θα συμμορφωθούν.
    β) θα πάμε σε εκλογές και πιθανότατα ΠΑΣΟΚ θα μείνει εκτός Βουλής και Σαμαράς θα βγει ενισχυμένος.
    Η αυλαία της μεταπολίτευσης θα πέσει με το ΠΑΣΟΚ εκτός Βουλής. Τι πιο μεγάλη συμβολική κίνηση. Ο Σαμαράς πήρε ένα ρίσκο τεραστίων διαστάσεων που αν του βγει θα αποδειχτεί μεγάλος γάτος.

    • νεφέλη avatar
      νεφέλη @ Γιάννης Μανώλης 12/06/2013 00:09:21

      ...κι αν βγει υπερενισχυμένος ο Τσίπρας, η αφορμή θα είναι οικιοθελή παράδοση της εξουσίας μπροστά σε νέα αδιέξοδα;

    • ΦΑΝΤΑΣΜΑ avatar
      ΦΑΝΤΑΣΜΑ @ Γιάννης Μανώλης 12/06/2013 09:18:21

      Η σκέψη σου είναι καθαρά ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΚΑΦΕΝΕΙΟΥ προ 30 ετών !
      ΕΑΝ ΤΟ Ν ΡΙΞΟΥΝ , εσυ τι πιστεύεις ? οτι ο κερδίζει ο Σαμάρας ?
      Δηλαδη ΟΙ ΜΕΓΑΛΟ-ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ στην Ελλάδα , θα χαρούν ? η θα γίνει κολοτουμπα ?
      Παραδοσιακά η νέα δημοκρατία , χάνει απο αυτογκόλ !
      Η ερτ ΚΑΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ....ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΓΚΟΛ !!

  8. SotR avatar
    SotR 12/06/2013 00:25:18

    Μα με πραξη νομοθετικου περιεχομενου παλι ? Ενταξει οτι γινοταν της αρπαχτης το ξερουμε . Με την ιδια λογικη , ας κλεισουμε και τα νοσοκομεια , τις εφοριες , τα Υπουργεια , γιατι οχι και την Βουλη . Αφου κι εκει υπαρχουν θυλακες διαφθορας.

    • Β.Κ.Σιάπκα avatar
      Β.Κ.Σιάπκα @ SotR 12/06/2013 07:58:04

      Ακόμα δεν έχουμε συνειδητοποιήσει πως έχουμε κρεμάσει τουλάχιστον δυο γενηές. Με καμμιά δεκαριά τέτοιες πράξεις θα το συνειδητοποιήσουμε. Ε, τότε ίσως οι δυο γενηές γίνουν μία...

  9. Ξένος avatar
    Ξένος 12/06/2013 02:22:30

    Και με τους χρυσαυγίτες να βαράνε 15άρια+

  10. GO avatar
    GO 12/06/2013 06:24:08

    Ζήτω ο Αρκουδέας!!!

  11. ΦΑΝΤΑΣΜΑ avatar
    ΦΑΝΤΑΣΜΑ 12/06/2013 09:45:06

    Η ΠΤΩΣΗ .... και η δραχμή , είναι χρυσή ευκαιρία ? η κακό επακόλουθο ?
    ΤΟ ναυάγιο της gazzprom , έδειξε πολλά πράγματα , αποκωδικοποιησε σκέψεις. ΟΙ ξένοι θα επενδύσουν στην Ελλάδα , μόνο με δραχμή !
    ΤΑ βάρη τους Ελληνες τα χρεώνουν σε ευρώ ! (έτσι για να τους χρωστάς για πάντα)
    ΟΙ αγορές σε ακίνητα κλπ , θα γίνουν με δραχμή !

    Έχει περάσει ενας χρόνος , και η ενέργεια και ο τρόπος που έγινε το κλείσιμο στην ΕΡΤ , δείχνει ερασιτεχνισμο , πανικό , χωρίς πρόγραμμα , η τρόπο φυγής ?
    ΔΕΝ μπορείς αποφάσεις που δεν πήρες το 2010 , να εφαρμόζεις το 2013 !
    Τ α πράγματα πότε δεν είναι τα ίδια , αλλάζουν κάθε μέρα .

    ΤΟ μόνο που θα μεινει πισω μια διαλυμένη χώρα απο ακρη σε άκρη .
    Θ α το δούμε τον χειμώνα .
    Η ιστορία θα δικαιώσει τον ΓΙΩΡΓΑΚΗ με την ΠΡΟΤΑΣΗ για δημοψήφισμα , διότι θα επέλεγε ο λαός την τύχη του - την φτώχεια του , την ανάπτυξη του , Ο , πάρα 2000 οικογένειες που επέλεξαν την δική τους τύχη (συμφέρον ) , στέλνοντας στην ανεργία 1.500.000 ελληνες , ΚΑΙ Εξαγοραζοντας ΤΑ ΠΑΝΤΑ !!
    ΑΔΙΕΞΟΔΟ .