#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/06/2013 09:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ένας στρατιώτης νεκρός από ανατροπή άρματος μάχης

[caption id="attachment_218029" align="alignnone" width="600" caption="φωτο από ΕΘΝΟΣ"][/caption]

Ένας στρατιώτης έχασε νωρίς το πρωί τη ζωή του από την ανατροπή άρματος μάχης στον παράδρομο της εθνικής οδού Αθηνών - Λαμίας στο ύψος της περιοχής Συκάμινο.

Όπως ανακοίνωσε το Γενικό Επιτελείο Στρατού, το δυστύχημα σημειώθηκε στις 05:50 όταν ερπυστριοφόρο όχημα Μ113, εξετράπη της πορείας του, έπεσε σε χαράδρα και ανετράπη με αποτέλεσμα τον θανάσιμο τραυματισμό του οδηγού του.

Το ερπυστριοφόρο συμμετείχε σε φάλαγγα οχημάτων του 575 Τάγματος Πεζοναυτών, η οποία κινείτο με προορισμό τον Λιμένα Ωρωπού, λόγω της συμμετοχής των τμημάτων σε Εθνική Τακτική Άσκηση Μετά Στρατευμάτων.

Για το περιστατικό έχει διαταχθεί Ένορκη Διοικητική Εξέταση και Προανάκριση από τα αρμόδια στρατιωτικά όργανα.

Στο σημείο του δυστυχήματος μετέβη ο αρχηγός ΓΕΣ Αντιστράτηγος κ. Αθανάσιος Τσέλιος για να συντονίσει τις έρευνες.

Η πολιτική και στρατιωτική Ηγεσία του Υπουργείου Εθνικής Άμυνας εξέφρασαν τα συλλυπητήριά τους στην οικογένεια του στρατιώτη.

Τη θλίψη και τα θερμά του συλλυπητήρια στην οικογένεια του στρατιώτη εξέφρασε και το ΚΚΕ.

http://www.naftemporiki.gr/story/661084

ΣΧΟΛΙΑ

  1. m.s avatar
    m.s 05/06/2013 11:52:57

    κουράγιο στη μάνα και τον πατέρα του.

    και ο τελευταίος μαυροσκούφης αγγαρειομάχος γνωρίζει ότι τα ΤΟΜΠ δεν ''μπορούν'' . Στις ασκήσεις τα Λέοπαρντ κόβουν για να τα προλάβουν τα ασθμαίνοντα Μ113 .
    ξέρω ξέρω δεν υπάρχουν λεφτά. Όμως έχουν δαπανηθεί πολλά δις και έχουν φαγωθεί εκατομμύρια σε μίζες και προμήθειες και αν μη τι άλλο ο Έλληνας φαντάρος , από τα παιδιά του κοσμάκη, δικαιούται να έχει σύγχρονα μέσα ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΚΟΤΩΝΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΙΡΟ ΕΙΡΗΝΗΣ υπηρετώντας την πατρίδα του.
    Αλλιώς οι διοικούντες να στείλουν τα δικά τους παιδιά να οδηγούν και να χειρίζονται σαπάκια του '60.
    η οργή μου είναι απερίγραπτη.

  2. Ρηνα avatar
    Ρηνα 05/06/2013 12:35:10

    Τι να πω m.s ολα τα ειπες.... εχω στο στενο φιλικο μου περιγυρο παρομοια περιπτωση και εχω δει με τα ματια μου πως διαλυεται μια οικογενεια.
    Κουραγιο στους γονεις και το παιδι να το αναπαυσει ο Θεος....

  3. Περικλής avatar
    Περικλής 05/06/2013 12:52:13

    Κρίμα ...

  4. Συριζαλβανία του Χότζα avatar
    Συριζαλβανία του Χότζα 05/06/2013 16:15:39

    Ότι και να πεις είναι λίγο! Κουράγιο στους δικούς του ανθρώπους!

  5. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 05/06/2013 16:27:19

    Ο Θεός να αναπαύει το φαντάρο. Εν καιρώ ειρήνης είναι κρίμα, αλλά κα΄θε μέρα πεθαίνουν στο δρόμο πολλοί από ατυχήματα. Ατύχημα ήταν κι αυτό. Τίποτε παραπάνω.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Γεώργιος Τ. 05/06/2013 22:51:00

      Δυστύχημα ἦταν,δυστυχῶς...

  6. Περικλής avatar
    Περικλής 05/06/2013 17:50:47

    Τελικά μάθαμε αν κόπηκε η ερπύστρια λόγω κακής συντήρησης ή πρόκειται για ανθρώπινο λάθος;

  7. τάσος avatar
    τάσος 05/06/2013 20:19:26

    πάει τζάμπα το παιδί.

  8. charulisN avatar
    charulisN 05/06/2013 20:51:37

    Φαντάσου τι έχει να γίνει το 2014. Ετοιμάζουν άλλο ένα δισ. περικοπές για τις ΕΔ.

  9. Γιάννης avatar
    Γιάννης 05/06/2013 23:08:55

    Το σημείο που εξετράπη της πορείας του το άρμα είναι κατωφέρεια με αλλεπάληλες στροφές με έντονη κλίση 10-12% και μια ανάποδη στροφή! Κάθε εβδομάδα σχεδόν έχει έξοδο οχημάτων από το οδόστρωμα και μάλιστα πολλές φορές πανάκριβα αυτοκίνητα & ολοκαίνουρια. Δεν έχει χαράδρα,ένα χαντάκι είναι εκεί! Απλά, όποιος δεν γνωρίζει την ιδαιτερότητα του σημείου μπορεί να ξεγελαστεί άσχημα! Χρησιμοποιώ τον δρόμο αυτό καθημερινά! Ο Θεός να τον αναπάυσει!

  10. χαρης avatar
    χαρης 06/06/2013 13:25:31

    Κρίμα για το παιδί υπηρετούσα το 2003 στην ξάνθη και ήμουν οδηγός Μ113 ή "παπάκι" και είναι πολύ άτιμα τα διαβολεμενα μιλαμε για 15 τονους θωρηκτό