#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/03/2013 19:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έκρυθμη η κατάσταση στην Κύπρο - διαδηλωτές κατέβασαν την γερμανική σημαία



Τα όσα διαδραματίστηκαν στη διάρκεια της σημερινής ημέρας μελετούνται σε σύσκεψη που βρίσκεται σε εξέλιξη στο Προεδρικό Μέγαρο της Κύπρου, έξω από το οποίο έχουν συγκεντρωθεί πολίτες που διαμαρτύρονται.

Με πανό και συνθήματα, οι διαδηλωτές εκφράζουν την οργή τους για την απόφαση του Eurogroup, όσον αφορά το κούρεμα των τραπεζικών καταθέσεων. Κάποιοι κατευθύνθηκαν και στη γερμανική πρεσβεία. Ένας διαδηλωτής κατέβασε τη σημαία της χώρας, ενώ από κάτω τον επικροτούσαν. Αστυνομικοί προσπαθούσαν να θέσουν την κατάσταση υπό έλεγχο, χωρίς να προκληθεί διπλωματικό επεισόδιο. Διαδηλωτές μετέφεραν και άφησαν έξω από τη Βουλή κοπριά και μαλλί από κούρεμα  προβάτων. Η παρουσία της αστυνομίας, γενικά, είναι σημαντική αλλά διακριτική. Τη διαδήλωση καλύπτουν πολλά διεθνή ΜΜΕ.

Το μεσημέρι προηγήθηκε συγκέντρωση διαμαρτυρίας έξω από την κυπριακή Βουλή, με συνθήματα όπως «Κάτω τα χέρια από την Κύπρο», «Η Μέρκελ κλέβει τις αποταμιεύσεις μας», «Ποιος είναι ο επόμενος; Ισπανία ή Ιταλία;», «Η Ευρώπη είναι για τους πολίτες της, όχι για τις τράπεζες».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κυθήριος Τ. avatar
    Κυθήριος Τ. 18/03/2013 20:15:50

    Πολύ διακριτική ἡ παρουσία τῆς ἀστυνομίας,μέχρι παρεξηγήσεως..
    Φαντασθεῖτε κάτι ἀντίστοιχο νά γινόταν στήν ἐν Ἑλλάδι γερμανική πρεσβεία...
    Νά δοῦμε τί θά γράφει τῶρα ἡ Bild,πού τό πρωΐ βρῆκε στό πρόσωπο τοῦ Κατίδη τόν νέο Χίτλερ...

  2. Jimakos avatar
    Jimakos 19/03/2013 01:15:33

    Μεγαλα παλληκάρια... 40 χρόνια οι Τούρκοι στην Κυπρο, τη Γερμανική σημαία κατέβασαν για τη φορολόγηση των καταθέσεων...

    • Νταβίκος avatar
      Νταβίκος @ Jimakos 19/03/2013 01:52:41

      Τα ιερά ονόματα των Ισαάκ και Σολωμού δεν λένε τίποτα, προφανώς, στην στέρφα από κυνισμό καρδιά σας.

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ Jimakos 19/03/2013 02:09:29

      Ντροπη σου ρε ατομο, οταν υπαρχει Ελληνο-Κυπριος που εφαγε ΣΦΑΙΡΑ στο λαιμο ενω κατεβαζε την ΤΟΥΡΚΙΚΗ σημαια. Απορω που δεν εχει αντιδρασει κανεις αλλος σχολιαστης , σε ενα σαιτ με πολλους ανθρωπους με Πατριωτικες αποψεις. Τι να πω..

      • Lichnee avatar
        Lichnee @ Μικρασιάτης 19/03/2013 08:35:05

        Ήταν η ώρα Μικρασιάτη μου.Τώρα το είδα...

    • kouvari avatar
      kouvari @ Jimakos 19/03/2013 02:11:05

      Η βλακεια ειναι ανικητη...!!

    • Β.Κ.Σ. avatar
      Β.Κ.Σ. @ Jimakos 19/03/2013 03:17:44

      Τώρα το είδα Τζιμάκο.
      Τον Σολωμό Σολωμού και τον Ισαάκ Ιακώβ τους γνωρίζεις;
      ή ήσουν αγέννητος κι εσύ;
      Ντροπή σου.

    • Κυθήριος Τ. avatar
      Κυθήριος Τ. @ Jimakos 19/03/2013 06:01:56

      Κι ἐγῶ τῶρα τό εἶδα!
      Δυστυχῶς τέτοιες κουβέντες ἀπό ἀνθρώπους μέ κατεβασμένα θά παντελόνια θά τίς ἀκούσεις...

    • Lichnee avatar
      Lichnee @ Jimakos 19/03/2013 08:33:51

      -Τάσος Ισαάκ!
      -Παρών!!!
      -Σολωμός Σολωμού!
      -Παρών!!!

      Jimako,σιωπή ανιστόρητε!Στάσου προσοχή στα παλικάρια!

      • Jimakos avatar
        Jimakos @ Lichnee 19/03/2013 16:27:43

        Ωρε πατριώτες του internet, 40 χρόνια κατοχής και σας αρκούν 2 θάνατοι; Ποιός πρέπει να ντρέπεται και ποιος είναι ανιστόρητος;

  3. Storm.1a avatar
    Storm.1a 19/03/2013 07:17:02

    Σαν δεν ντρεπόμαστε...
    Καλύτερη η σιωπή.
    Ντροπή.

  4. tasos1 avatar
    tasos1 19/03/2013 08:13:36

    Γρηγόριος Αυξεντίου - Μάρκος Δράκος - Πέτρος Γιαλλούρος -Ανδρέας Κάρυος - Γεώργιος Κάρυος - Στυλιανός Λένας - Κυριάκος Μάτσης - Χαράλαμπος Μούσκος - Ηλίας Παπακυριακού - Φώτιος Πίττας - Χρήστος Σαμάρας.
    Μιχαήλ Καραολής, ετών 23, 10-5-56.
    Ανδρέας Δημητρίου, ετών 22, 10-5-56.
    Ανδρέας Ζάχος, ετών 24, 9-8-56.
    Ιάκωβος Πατάτσος, ετών 22, 9-8-56.
    Χαρίλαος Μιχαήλ, ετών 22, 9-8-56.
    Μιχαήλ Κουτσόφτας, ετών 22, 21-9-56.
    Στέλιος Μαυρομάτης, ετών 20, 21-9-56.
    Ανδρέας Παναγίδης, ετών 22, 21-9-56.
    Ευαγόρας Παλληκαρίδης, ετών 19, 13-3-57.

    Χωρίς άλλα σχόλια

  5. sousana avatar
    sousana 19/03/2013 08:18:27

    Ρε Jimako ανοιξε και κανα βιβλιο ιστοριας και μετα να μιλας για τους αδερφους μας στην Κυπρο. Αγνοια ιστοριας και δη ελληνικης δεν συγχωρειται.

  6. occultist avatar
    occultist 19/03/2013 12:34:12

    @Jimakos,
    Είναι αργά και νυστάζεις και δεν ξέρεις τι λές και τι γράφεις. Αντε κάνε νανάκια σου και αύριο που θα ξυπνήσεις γράψε τα σχόλιά σου με καθαρό μυαλό. Πρόσεξε. Πριν πάρεις τα ληγμένα φάρμακα σου και τις περίεργες ουσίες σου.

  7. η Dimi avatar
    η Dimi 19/03/2013 13:53:26

    ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ "Θα πάρω μιαν ανηφοριά" (τραγούδι)
    http://bit.ly/152NcIO

  8. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 19/03/2013 15:36:42

    Τον τζιμάκο πιθανόν να μην τον ξαναδείτε, πιθανόν να αλλάξει ψευδώνυμο, εκτός και αν δεν έχει ίχνος φιλοτίμου!!!

  9. Νικος Β avatar
    Νικος Β 19/03/2013 16:53:28

    Αν συγκρινετε τους Παλαιστινιους με τους Κυπριους, ειναι φανερό ότι δεν υπαρχει καμμια συγκριση όσο αφορά την αντίστασή τους ενάντια στον κατακτητή της πατρίδας τους και τον αριθμο των θυματων ως επακολουθο. μπορει να μη μας αρεσει, αλλα αυτη ειναι η αληθεια

  10. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 20/03/2013 17:01:02

    Θα πω και το άλλο εγώ:

    Στην πορτογαλία φτιάξανε ομοίωμα - αφίσα της Μέρκελ που μοιάζει με γουρούνι και το μοίρσαν σε όλη την Πόλη. Ντύθηκαν ναζί και διαδήλωσαν με οργή κατά της Γερμανάις στην Επίσκεψη Μέρκελ.

    Στην Ισπανία οι αντι γερμανικές διαδηλώσεις δεν είναι άγνωστες.

    Στην Ιταλία οι παρομοιώσεις των σημερινών γερμανών με ναζί αφθονούν.

    Ο αγγλοσαξονικός τύπος έχει άρθρα του τύπου: "η ανοησία των γερμανών" ή "Θα προκαλέσουν οι γερμανοί νέο Π.Π;" ή "Μέρκελ. Η πιο επικίνδυνη ηγέτης της Ευρώπης"...

    Στην Κύπρο κάψανε σημαία. Όχι μία ναζιστική σημαία. Μία σημαία της σημερινής γερμανίας που την κατέβασαν από την ίδια την Γερμανική πρεσβεία!!!!!!!!!!!!

    ΑΛΛΑ Ο ΓΕΡΜΑΝΙΚΟΣ ΤΥΠΟΣ ΕΔΕΙΞΕ ΜΙΣΟΣ, ΟΡΓΗ, ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΤΗΤΑ, ΕΙΡΩΝΙΑ ΜΟΝΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. ΠΩΣ ΕΞΗΓΕΙΤΑΙ????????