#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/05/2013 15:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

WSJ: Ο Σαμαράς "εκτόπισε" τον Τσίπρα



Να που οι Αμερικανοί «ανακαλύπτουν» τον Αντώνη Σαμαρά και τον εκθειάζουν κι από πάνω. Δημοσίευμα της Wall Street Journal και του ιστορικού Σταν Ντρένος πλέκει το εγκώμιο του έλληνα πρωθυπουργού επισημαίνοντας ότι… βρήκε το ρυθμό του κι επανέφερε την ελληνική οικονομία στο σωστό δρόμο, επισκιάζοντας το «φρέσκο» πρόσωπο του Αλέξη Τσίπρα. Όπως αναφέρεται στο άρθρο, παρά τη δύσκολη κατάσταση, ο έλληνας πρωθυπουργός με επιδεξιότητα και αποφασιστικότητα κατάφερε να αποκαταστήσει την εμπιστοσύνη στην ελληνική οικονομία.

«Πριν από ένα χρόνο όλα τα φώτα ήταν στραμμένα στον Αλέξη Τσίπρα. Τώρα ο Σαμαράς έχει καταφέρει να τον εκτοπίσει και να γίνει ο πολιτικός στον οποίο πρέπει να εστιάσει κανείς, αφού είναι αυτός που έχει την πρωτοβουλία, χαράσσοντας έναν δρόμο με επιτυχίες που έχουν μετριάσει τα πολιτικά πάθη και έχουν ισχυροποιήσει τις προοπτικές της Ελλάδας», υποστηρίζει ο Σταν Ντρένος.

«Στη σύνοδο κορυφής της ΕΕ του περασμένου Δεκεμβρίου ο κ. Σαμαράς τα κατάφερε και έκτοτε η ορμή του ΣΥΡΙΖΑ άρχιζε να κοπάζει», τονίζεται ενώ θεωρεί μεγάλη επιτυχία το γεγονός ότι δεν έχουν γίνει μεγάλες και βίαιες διαδηλώσεις παρά τα σκληρά μέτρα..

«Μετά την ετυμηγορία της κάλπης, ο κ. Σαμαράς -παρότι έκανε ένα ξεκίνημα με πολλές δυσκολίες- κατάφερε να σχηματίσει μια ασυνήθιστη κυβέρνηση συνασπισμού που ήταν αντιμέτωπη με μια ηράκλεια πρόκληση: να πείσει τους ολοένα και πιο επιφυλακτικούς διεθνείς δανειστές ότι η Ελλάδα ήταν σε θέση να ανταποκριθεί στις αυστηρές απαιτήσεις προκειμένου να συνεχιστεί το πρόγραμμα διάσωσης».

Μάλιστα ο αρθρογράφος υποστηρίζει πως η κρίση στην Κύπρο έκανε κακό στον Αλέξη Τσίπρα, «αφού ενίσχυσε αυτά ακριβώς τα στοιχεία στην ηγεσία του κόμματός του που ήλπιζε να περιθωριοποιήσει».

online.wsj.com

ΣΧΟΛΙΑ

  1. η Dimi avatar
    η Dimi 10/05/2013 16:29:37

    «Η ιδέα που έχω για τις ομαδικές αποφάσεις
    είναι να κοιτάζω στον καθρέφτη.»
    ~Γουόρεν Μπάφετ

  2. Συριζαλβανία του Χότζα avatar
    Συριζαλβανία του Χότζα 10/05/2013 16:40:50

    Σαφώς και ο Σαμαράς είναι ένας από τους βασικότερους λόγους πολιτικής και οικονομικής σταθεροποίησης. Ωστόσο, για την έλλειψη δυναμικής του ΣΥΡΙΖΑ και γενικά των τσιπροκαμμένων, ο βασικότερος λόγος είναι η απουσία εναλλακτικής πρότασης. Όσες δυνάμεις εντός ΕΖ μιλούν για ριζικά διαφορετικές πολιτικές στην αντιμετώπιση της κρίσης, μιλούν αποκλειστικά για επιστροφή σε εθνικό νόμισμα. Καμία πολιτική δύναμη δε μιλά στην ΕΖ για ''ευρώ χωρίς μνημόνια'' ή για ''ευρώ χωρίς δημοσιονομική προσαρμογή και μεταρρυθμίσεις''. Όλοι μιλούν για ευρώ ή επιστροφή σε εθνικά νομίσματα. Ευρώ με δημοσιονομική προσαρμογή, μεταρρυθμίσεις και παράλληλα αρκετές πολιτικές δυνάμεις ζητούν και ένα αναπτυξιακό σχέδιο ή επιστροφή σε εθνικο νόμισμα και έξοδο από την ΕΖ. Ο ρόλος -λοιπόν- των τσιπροκαμμένων δεν έχει πραγματικά πολιτικά χαρακτηριστικά ουσίας. Αποτελεί περισσότερο ένα ευκαιριακό -απολιτίκ εν πολλοίς- εργαλείο αντίδρασης στις εφαρμόζομενες πολιτικές από ένα μέρος της κοινωνίας, παρά δυνάμεις που συμμετέχουν στον ευρύτερο πλαίσιο διαλόγου για το μέλλον της χώρας και της ΕΖ. Ακόμα και ο γραφικός Γκρίλλο μιλά ξεκάθαρα για λιρέττα. Επομένως, η συμβολή Σαμαρά είναι καθοριστική αλλά επί της ουσίας ''παίζει'' μόνος του!

  3. tpe avatar
    tpe 10/05/2013 16:48:46

    Εγώ τώρα να χαρώ ή να προβληματιστώ;

    • Μ.Γ avatar
      Μ.Γ @ tpe 11/05/2013 20:29:00

      Nα χαρεις βεβαιως, γιατι οταν σε επαινει ο εχθρος σου, τοτε ξεκαθαριζουν ακομα περισσοτερο τα πραγματα.

  4. Διογένης avatar
    Διογένης 10/05/2013 17:24:07

    Η Wall Street Journal είναι απείρως σοβαρότερη από τις λοιπές αμερικανικές εφημερίδες. Δεν θα βρει κανείς τέτοια άρθρα στους New York Times ή στην Washington Post, που να αντικατοπτρίζουν ακριβώς αυτό που συνέβη και να μην προσπαθούν να κάνουν πολιτική.

    Βέβαια, ορισμένοι από την "άλλη" πλευρά θα μπορούσαν να πουν ότι η WSJ κάνει πολιτική. Η αλήθεια είναι όμως ότι την δημοσιογραφική ευσυνειδησία της WSJ δεν την έχει ίσως καμιά άλλη εφημερίδα στις ΗΠΑ.

    • Απόδημος avatar
      Απόδημος @ Διογένης 10/05/2013 19:56:12

      Συμφωνώ απολύτως.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Διογένης 11/05/2013 01:01:06

      Είναι σωστό αυτό. Θεωρώ ότι είναι η σοβαρότερη από τις μεγάλες αμερικανικές εφημερίδες.

  5. leak avatar
    leak 10/05/2013 21:09:13

    Σοβαρός αντίπαλος...

  6. Κώστας avatar
    Κώστας 10/05/2013 21:10:30

    Όταν μιλάμε για εκτόπισμα, όπως θα λέγανε και οι Αμερικάνοι:

    Venizelos wins every time hands down!

  7. Dimitris avatar
    Dimitris 10/05/2013 21:12:41

    Εδώ που τα λέμε δεν επισκίασε και τον ...Ντε Γκωλ.

    Τον Αλέξη από τις καταλήψεις στα σχολεία είχε απέναντί του..

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Dimitris 11/05/2013 17:43:45

      ΛΑΘΟΣ ΑΓΑΠΗΤΕ ΔΗΜΗΤΡΗ, ΤΟ ΒΑΘΥ ΠΑΣΟΚ ΕΙΧΕ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΤΟΥ ΣΥΣΠΕΙΡΩΜΕΝΟ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΛΕΞΗ!

  8. fe avatar
    fe 10/05/2013 21:48:24

    Τελικα ουδεις προφητης στον τοπο του.Τον σαμαρα του λενε διαφορα μεσα και εξω σκιζει.Τον τσιπρα απο προεδρο του δεκαπενταμελους μεσα τον θελουν για προεδρο της ευρωπαικης επιτροπης εξω.

    Το αποφασισα....θα βγω εξω.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ fe 10/05/2013 21:56:57

      Γιατί,τί λένε γιά σένα;:-)

      • fe avatar
        fe @ Κυθήριος 10/05/2013 22:29:55

        Οτι ειμαι λαικιστης.

    • mara Μ avatar
      mara Μ @ fe 10/05/2013 22:15:38

      Κι εγώ μαζί σου!!!!

  9. Αρχιμήδης avatar
    Αρχιμήδης 10/05/2013 22:16:39

    Λέτε τελικά Σαμαράς-Τσίπρας να βρεθούν μαζί στην ίδια (Αμερικανικη) ομάδα?

  10. Οίστρος avatar
    Οίστρος 10/05/2013 22:44:05

    Χρειάζεται να "φάει πολλά καρβέλια" ακόμα ο Τσίπρας, για να αποκτήσει σοβαρότητα ΥΠΟΨΗΦΊΟΥ Πρωθυπουργού !

  11. ΕΠΙΔΕΞΙΟΣ avatar
    ΕΠΙΔΕΞΙΟΣ 11/05/2013 00:48:48

    Το τι λεει η καθε WSJ 'η οι F.T. μικρη 'η ελαχιστη
    σημασια εχουν.
    Το τι λεει η Πρεσβεια , αυτο μετραει.
    Εχει κανεις αποψη - πληροφορια;

  12. DebbyTant avatar
    DebbyTant 11/05/2013 12:21:05

    Αρχιμηδη,
    δεν νομιζω να βρεθουν στην ιδια ομαδα ποτε.
    Οιστρε δεν θα φαει γιατι δεν μασαει.

    • Αρχιμήδης avatar
      Αρχιμήδης @ DebbyTant 11/05/2013 13:05:21

      Aρα διαψεύδεις την WSJ που τις ποάλλες έπλεξε το εγκώμιο του Τσίπρα που ταυτίζεται με την πολιτική Ομπάμα (τύπωμα χρήματος και όχι μνημόνια) στην επίλυση της κρίσης...Κι εγώ δεν πιστεύω πλέον οτι ο Σαμαράς θα πάει κόντρα στους Γερμανούς και τα μνημόνια...

    • Οίστρος avatar
      Οίστρος @ DebbyTant 12/05/2013 18:52:54

      Οψόμεθα, DebbyTant .

  13. Τρίπους avatar
    Τρίπους 11/05/2013 15:03:52

    Αλλο ένα επίτευγμα του Αντώνη. Μπράβο!!!

  14. Evangelos avatar
    Evangelos 11/05/2013 19:23:08

    Η φράση όλα τα λεφτά είναι αυτη κατ εμέ "And to most Greek voters, Mr. Tsipras's position that you can reject the bailout agreement and remain in the euro seems fanciful at best. "

    και εκεί είναι το πολιτικό αδιέξοδο που αντιμετωπίζει σήμερα ο Σύριζα ...

    η θεωρία ότι γίνεται να πείς και ΟΧΙ στο μνημόνιο και ΝΑΙ στο ευρώ πλέον έχει καταρρέυσει ολοσχερώς (ειδικά μετά την Κυπριακή αποτυχία)

  15. Semi-Retard avatar
    Semi-Retard 13/05/2013 20:57:22

    Δεν με εντυπωσιαζει η φυσιολογικη ουτε η πνευματικη του ευδιαθεσια, κατι που αλλωστε μαρτυρα η νωχελής σωματικη του σταση και η νοητικη του ικανοτητα, που ειναι υπευθυνη για τον σχηματισμο της προφορικης εκφρασης αλλα και των χαρακτηριστικων του προσωπου.