To πικρό ποτήρι του Μνημονίου ποιος θα το πιει;
13/09/2015 12:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

To πικρό ποτήρι του Μνημονίου ποιος θα το πιει;

Ο Τσίπρας πρέπει να πληρώσει το τίμημα της ξεφτίλας των κλειστών τραπεζών και των capital controls. Να πληρώσει αργά και βασανιστικά για το έγκλημα της νέας χρηματοδότησης που διατηρεί την Ελλάδα για ακόμη τρία χρόνια σε αυστηρή επιτήρηση.

Ποιος είναι αυτός που θα πιει το πικρό ποτήρι του τρίτου μνημονίου; Αυτού που φέρει την υπογραφή Αλέξης Τσίπρας και που ακόμη δεν έχει εφαρμοστεί αλλά θα ξεκινήσει να εφαρμόζεται αμέσως μετά τις κάλπες που έγιναν στα γρήγορα για να μην καταλάβει ο κόσμος τη νέα «συμφωνία της Βάρκιζας» που όμως δεν διαλύει την αριστερά αλλά την Ελλάδα;

Είναι ένα ερώτημα που κάνουν όλοι όσοι βεβαίως θα το πιουν το ποτήρι αλλά περιμένουν να δουν και ποιος θα είναι αυτός που θα το εφαρμόσει. Η ΝΔ ως κόμμα που διεκδικεί πάντα την εξουσία οφείλει, εφόσον σχηματίσει κυβέρνηση να τηρήσει τη συμφωνία. Όμως δεν είναι δική της συμφωνία, την ψήφισε εξαναγκαστικά αλλά δεν την διαπραγματεύτηκε. Και οφείλει μεν να πιει το ποτήριον τούτο αλλά πρέπει να το αλλάξει. Να βρει τα ισοδύναμα για να άρει τις αδικίες. Αυτά περιμένουμε να ακούσουμε την τελευταία εβδομάδα από τον κ. Μεϊμαράκη και το επιτελείο του. Καλά είναι τα γαμοπίλαφα της Ντόρας, καλές οι προτροπές του Επίτιμου, μια χαρά το ύφος το λαϊκό και τα ραντεβού στην Κουμουνδούρου με τον Αλέξη, τέλειο το «άσε μας ρε Πανούλη», όμως ο κόσμος θέλει κι άλλα πράγματα να ακούσει. Ειδικά εκείνος που το Γενάρη έφυγε από τα δεξιά ή το κέντρο, ψήφισε Τσίπρα και τώρα βλαστημά την ώρα και τη στιγμή που έβαλε εκείνον τον φάκελο στην κάλπη.

Τι θέλει να ακούσει άραγε ο αναποφάσιστος από ένα κόμμα της κεντροδεξιάς: Θέλει να μάθει πώς θα βρει ισοδύναμο για τον ΦΠΑ στα σχολεία. Πώς θα βρει λύσεις για να αρθούν τα capital controls. Τι θα κάνει για να φορολογηθούν μεν οι αγρότες αλλά όχι να πέσουν όλα τα δεινά πάνω τους.

Πρέπει να μας πει πως θα ξηλώσει την άθλια πολιτική του ΣΥΡΙΖΑ στο μεταναστευτικό, τι θα κάνει για να φέρει επενδύσεις, να ανακτήσει τη χαμένη εμπιστοσύνη, να δημιουργήσει έστω και το ελάχιστο από αυτό που παρέδωσε ο Σαμαράς. Δυστυχώς δεν τα έχει ακούσει ο κόσμος αυτά από τη ΝΔ γι’ αυτό και είναι το ποσοστό των αναποφάσιστων μεγάλο. Κι αν θέλει πραγματικά να κερδίσει ο Βαγγέλας εκεί πρέπει να απευθυνθεί. Κάτι σαν «διάγγελμα αναποφάσιστων» δηλαδή όπου θα λέει στους πολίτες το πρόγραμμά του κι όχι γενικόλογες υποσχέσεις. Κι έτσι θα τους κερδίσει, θα πάρει τις εκλογές και θα στείλει τον Αλέξη στα Τάρταρα. Εκτός κι αν δεν θέλει να κερδίσει…

Αλλά από την άλλη, όσο κι αν θέλουμε να κερδίσει η ΝΔ μήπως τελικά αυτό το πικρό ποτήρι της προδοσίας της Ελλάδας πρέπει να το πιει ο Αλέξης; Αυτός που έφερε το Μνημόνιο, αυτός που σε κάθε του ομιλία αποδεικνύει πόσο ψεύτης είναι; Αυτός που ξεχνά να μιλήσει για τα μέτρα που συνομολόγησε και που θα τεθούν σε ισχύ την επόμενη των εκλογών; Γιατί δε λέει «την Κυριακή ψηφίζουμε, τη Δευτέρα πληρώστε κορόιδα»;

Ο Τσίπρας πρέπει να πληρώσει το τίμημα της ξεφτίλας των κλειστών τραπεζών και των capital controls. Να πληρώσει αργά και βασανιστικά για το έγκλημα της νέας χρηματοδότησης που διατηρεί την Ελλάδα για ακόμη τρία χρόνια σε αυστηρή επιτήρηση. Να πληρώσει για τον Βαρουφάκη, τη Ζωή, τον Λαφαζάνη, τον Λαπαβίτσα και όλους τους βλάκες με πατέντα που μάζεψε στο κόμμα του και τους φορτώθηκε ο ελληνικός λαός. Και να πληρώσει και για τον Πανούλη που έχει μούτρα και βγαίνει να το παίξει «καθαρός».

Ίσως τελικά να τον αφήσουμε να ξαναγίνει πρωθυπουργός για να κατέβει ένα – ένα τα σκαλιά της αποδόμησης. Για σκεφτείτε: Αν χάσει τώρα, θα το παίξει αντιπολίτευση, θα καταγγέλλει το μνημόνιο που ο ίδιος υπέγραψε, θα καίει την Αθήνα και θα ξεσηκώσει τον κόσμο και σε ένα – δύο χρόνια θα έρθει ξανά νικητής και τροπαιούχος να μας… ξανασώσει. Αφού πρώτα οι δυνάμεις της ευρωπαϊκής πορείας θα έχουν φάει το απίστευτο ξύλο.

Γι’ αυτό είναι επιβεβλημένο να είναι ο ΣΥΡΙΖΑ στην κυβέρνηση. Ώστε ο κόσμος να του επιστρέψει τα αργύρια της προδοσίας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 13/09/2015 14:03:37

    Όχι,δεν είναι επιβεβλημένο.Ο σύριζα έχει ήδη εκτεθεί.Σε καμμία περίπτωση δεν θα μπορεί να ξανακάνει την ίδια αντιπολίτευση.Ο Μειμάρ το είπε σήμερα : εμείς αντέχουμε. Και προσθέτω εγώ η κατάσταση ήταν πιο δύσκολη το 2012.

    • Εγώ avatar
      Εγώ @ ψυχραιμια 14/09/2015 09:20:42

      Πως δεν μπορεί, στην Ελλαδάρα μπορεί να κάνει εντιπολύτευση και εντός της κυβερνήσεως και η Έλληνες θα τους ξαναψηφήσουν. Ας μην κοροϊδευόμαστε. Είμαστε και ο πιό έξηπνος λαός της υφιλίου

  2. ΑΧΙΛΛΕΑΣ Κ. avatar
    ΑΧΙΛΛΕΑΣ Κ. 13/09/2015 16:30:46

    Συμφωνω απολυτα με το συμπερασμα του αρθρου. Πρεπει να παραμεινει Πρωθυπουργος ο Τσιπρας που αλλωστε εκλεχτηκε για 4 χρονια, ετσι ωστε να φανει αν και ποσο αξιζει και να μην καλυπτεται πισ ω απ' το "δεν κυβερνησα το πρωτο εξαμηνο γιατι διαπραγματευομουνα".

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ ΑΧΙΛΛΕΑΣ Κ. 14/09/2015 11:00:03

      Έτσι λες, Συριζαίε; Ότι δήθεν τον καλύπτει αυτή η ψευτο-δικαιολογία; Μάλλον εσύ τον καλύπτεις! Τρολ Γ' Εθνικής! Μαύρο στον απατεώνα που διακονείς!

    • Άλυτη Εξίσωση avatar
      Άλυτη Εξίσωση @ ΑΧΙΛΛΕΑΣ Κ. 14/09/2015 12:25:10

      Αυτή την άνοστη τσιχλίτσα με τα 4 χρόνια για τα οποία τάχα εκλέγονται οι εκάστοτε αστείοι ψευτοθόδωροι, πότε θα την εγκαταλείψετε όλοι οι αναμασητές της πια; Τα 4 χρόνια, ισχύουν ΜΟΝΟΝ εφόσον οι εκλεγμένοι, παραμένουν ακλόνητα συνεπείς στα προαναγγελθέντα στα οποία δεσμεύτηκαν και για τα οποία ψηφίστηκαν. Ο θλιβερός Τσιπρομνημόνιος, ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ούτε μία ημέρα εξουσίας παραπάνω, μετά την απατεωνίστικη συμπεριφορά του και την αισχρή προδοσία που με απύθμενο θράσος διέπραξε, κατά του Ελληνικού λαού. ΜΑΥΡΟ ΣΤΟΥΣ ΑΧΡΕΙΟΥΣ ΝΕΟΠΑΣΟΚΟΣΥΡΙΖΑΙΟΥΣ ΕΞΟΥΣΙΟΛΙΓΟΥΡΗΔΕΣ, ΜΑΥΡΟ ΣΤΟΥΣ ΑΔΙΣΤΑΚΤΟΥΣ ΕΥΡΩΔΟΥΛΟΥΣ, ΜΑΥΡΟ ΣΤΟΥΣ ΑΣΕΒΕΙΣ ΠΑΡΑΧΑΡΑΚΤΕΣ ΤΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ.

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Άλυτη Εξίσωση 14/09/2015 13:28:03

        ΜΑΥΡΟ ΣΕ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΑ,ΕΥΣΕΒΗ ΚΑΙ ΑΣΕΒΗ,ΑΡΙΣΤΕΡΟΛΙΓΟΥΡΗΔΕΣ

  3. δεξιος αγωνιστης avatar
    δεξιος αγωνιστης 13/09/2015 17:52:31

    Ο καταληψιας δικαιουται να το πιει σταγονα,σταγονα,και να καταστραφει κιο ιδιος και το κομμα του''κομμα ,αποκομμα,'',για να δει πως μεταφραζεται η αδικια προς την πατριδα ,την ΝΔ , και τον ΑΣ που ειχαν φτιαξει σιγα,σιγα, την νεα Ελλαδα.Εδω πρεπει να πληρωθουν ολα!!!!

  4. Γιώργος avatar
    Γιώργος 13/09/2015 19:05:22

    Εγώ παιδιά θα πάω να ψηφίσω το απόγευμα μετά τις 5. Κατα 3-4 θα αρχίσουν θα βγαίνουν τα πρώτα exit polls μυστικά. Η στοιχηματική του μπόμπολα αμέσως θα αλλάξει τα στοιχήματα όπως τις εκλογές του γενάρη που ήξερα όταν πήγα να ψηφίσω ότι προηγείται ο σύριζα περίπου 10 μονάδες. Αν υπάρχει μια διαφορά ασφαλείας πάνω απο 1,5% θα ψηφίσω ΝΔ διαφορετικά κάτι άλλο ΔΗΞΑ ή ΧΑ ίσως. Παιδιά είστε σοβαροί ο τσίπρας διέλυσε τα πάντα έκανε ζημιά πάνω απο 50δίς ποιός θα τα πληρώσει αυτά; Η ΝΔ πάλι θα πληρώσει τον Σύριζα όπως πλήρωσε χωρίς λόγο τις πολιτικές του ΠΑΣΟΚ;Εντάξει απο την στιγμή που ο λαός ήθελε τσίπρα τον γενάρη ας πληρώσει τον λογαριασμό κανένα πρόβλημα. Αλλά προσέχτε δεν θα πέσει η ζημιά στην ΝΔ να είμαστε συννενοημένοι γιατί με την ζημιά που έχει γίνει θα κλάψουν και θα αυτοκτονήσουν άνθρωποι. Η οικονομία λειτουργεί σαν ένα μεγάλο πλοίο που βγάζει μεγάλα απόνερα. Όταν ο γάπ το 2010 πτώχευσε την χώρα στο καστελόριζο και έκανε εκλογές τότε μετά απο μία βδομάδα θα τις ξανακέρδιζε γιατί ο κόσμος δεν καταλαβαίνει πως λειτουργεί η οικονομία και πώς ότι ακόμα και σήμερα τρώμε απόνερα απο αυτή την ενέργεια. Να είμαστε συννενοημένοι λοιπόν το ξέρω ότι θα είναι μαρτύριο για 2-3 χρόνια ακόμα τσίπρα αλλά αν δεν περάσει στο αίμα του έλληνα τι πάει να πεί αριστερά θα έχουμε τον κάθε αριστερό με θράσσος να μας κουνάει το δάκτυλο. Αυτό θα γίνει μην νομίζετε ορισμένοι ότι αν κερδίσει η ΝΔ θα καταλάβει ο κόσμος αυτό το απλό πράγμα θα μείνει μαζί με το ΚΚΕ και το ΛΑΕ ένα 30% αριστερών που θα το παίζουν τρελίτσα. Ευτυχώς η ηλιθιότητα τους είναι τόσο υψηλή που απο ότι βλέπω τα στοιχήματα θα τον ξαναβγάλουν.

    • λαέρτης avatar
      λαέρτης @ Γιώργος 13/09/2015 22:48:00

      εγώ θα σου έλεγα ψήφισε ΝΔ αφού αυτό εκτιμάς καλύτερο για σένα και τη χώρα σου!!! Ξέρεις , η καλύτερη εκδοχή για τη χώρα είναι να επιφυλάξει ο λαός ένα μέλλον ΓΑΠ για τον ΓΑΠΡΑ, τέτοιο που να αναγκάζει το κόμμα που έφτιαξε ο πατέρας του να τον ...ξανα αποδέχεται με βαριά καρδιά , πάντα μετεκλογικά , ρισκάροντας την ίδια την ύπαρξή του ως κοινοβουλευτικό κόμμα...!! Τα άλλα που προτείνεις είναι κάπως ...ριψοκίνδυνα για τη χώρα... ;)

    • λαέρτης avatar
      λαέρτης @ Γιώργος 13/09/2015 22:53:40

      μετα από αμερικανικές πιέσεις βεβαίως βεβαίως!!!!! (Δεν ξέρω αν σας θυμίζει κάτι αυτό και κάπου αλλού , σε άλλο ..αριστερότερο κόμμα, βεβαίως βεβαίως!!!!!)

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Γιώργος 14/09/2015 11:16:59

      Το αν το παίζουν τρελίτσα οφείλεται στους άλλους που τους αφήνουν. Δεν είμαι εγώ που είπα ότι σέβομαι και τιμώ τους αγώνες της αριστεράς,άλλος το είπε. Ούτε είμαι εγώ που ακολούθησα "αμυντική στάση" όταν οι συριζαίοι έκαιγαν την Αθήνα το 2008,άλλος το έκανε. Αυτούς δικαιώνετε,την πέμπτη φάλαγγα της αριστεράς μέσα στην παράταξη,όταν σκέπτεστε να ψηφίσετε σύριζα.Μόνο ΝΔ.

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ ψυχραιμια 14/09/2015 12:33:19

        Το 2008 ορθώς ακολούθησε η τότε κυβέρνηση αμυντική στάση γιατί διέγνωσε ότι ετοιμάζατε «Μαϊντάν», όπως αυτό με το οποίο ανατρέψατε τον νόμιμο πρόεδρο της Ουκρανίας μερικά χρόνια αργότερα. Ούτε οι μπαχαλόφρονες ακροαριστεροί ελληνόφωνοι του 2009 ούτε οι νεοναζί ακροδεξιοί Ουκρανοί του 2014 είχαν επίγνωση του ότι στην πραγματικότητα δούλευαν για σας: νομίζαν ότι κάναν την επανάστασή τους, τρομάρα τους!

        • ΚΜ avatar
          ΚΜ @ ΚΜ 14/09/2015 12:37:22

          Και αναφέρομαι φυσικά (όταν γράφω ότι «δεν είχαν επίγνωση ότι δούλευαν για σας») στα ηλίθια στρατιωτάκια των εγκληματικών εκείνων όχλων. Για πολλούς «γαλονάδες» προφανώς δεν ισχύει αυτό.

  5. roadrunner avatar
    roadrunner 13/09/2015 22:20:11

    Είναι φανερό ότι ο Τσίπρας δεν επιθυμεί να πιει το ποτήρι του Μνημονίου 3, ιδιοκτησίας syrizanel. Βεβαιώνομαι κάθε φορά που τον ακούω να ζητά από τους ψηφοφόρους, να του δώσουν δυο (2) βουλευτές ακόμη περισσότερους, από τον Ιανουάριο του 2015, ώστε να είναι, άκουσον, άκουσον, αυτοδύναμος !!! Υπάρχει πιο ουτοπική τοποθέτηση από αυτήν, όταν ο Τσίπρας κάνει πως δεν βλέπει, ότι το κόμμα του έχει υποστεί διάσπαση και φυλλορροεί από στελέχη-σύμβολα ; Σαν να μην αποχώρησε ποτέ,η αριστερή πλατφόρμα, η Κωνσταντοπούλου, ο Λαφαζάνης και τόσοι άλλοι. Σαν να μην βλέπει ότι ηγείται πλέον ενός υπόλοιπου κόμματος... Αλλά, έστω ότι δεν συνέβη η διάσπαση του syriza.. Έστω ότι δεν είμαστε μάρτυρες (στην κυριολεξία) των αποτυχιών του, σε όλους σχεδόν τους τομείς διακυβέρνησης ... Και με αυτές τις υποθέσεις, για ποιον σκοπό ένας πρώην πρωθυπουργός δήθεν στοχεύει σε αυτοδυναμία με ισχνή πλειοψηφία 151 βουλευτών ; Όταν ξέρει από πρώτο χέρι, ότι τέτοιες ισχνές κοινοβουλευτικές πλειοψηφίες είναι ευάλωτες τόσο εντός Βουλής, όσο και εκτός Βουλής : ειδικά ο Τσίπρας αποκλείεται να μην θυμάται από πρώτο χέρι, με ποιον τρόπο η ισχνή πλειοψηφία της κοινοβουλευτικής ομάδας της ΝΔ του 2008, ανατράπηκε μετά το κάψιμο από τους γνωστούς-αγνώστους του κέντρου της Αθήνας (και όχι μόνο...) .... Άρα είτε για κάποιον λόγο "άγνωστο σε εμάς", ο Τσίπρας γνωρίζει πως μια δική του ισχνή πλειοψηφία των 151 θα είναι άτρωτη (σε αντίθεση με μια ισχνή πλειοψηφία της ΝΔ το 2008), είτε γνωρίζει ότι μια ισχνή πλειοψηφία του θα καταπέσει σύντομα, οπότε φροντίζει από τώρα για ένα βραχύ κυβερνητικό βίο της υποτιθέμενης μελλοντικής κυβέρνησής του, ώστε να έχει την λιγότερη δυνατή φθορά, χωρίς να χρεώνεται και ακαμψία και έλλειψη διάθεση συνεργασίας για κυβέρνηση ευρύτερης αποδοχής. Με λίγα λόγια, αν τον ψηφίσουν, θα κάνει ότι μπορεί για να οδηγήσει τη χώρα το συντομότερο σε εκλογές και πάλι, προτάσσοντας το ατομικό και κομματικό συμφέρον. Οποία έκπληξις...

    • George N avatar
      George N @ roadrunner 14/09/2015 05:13:04

      Υπάρχει τεράστιο πρόβλημα κατανόησης της πραγματικότητας και όταν αυτή ανακαλύπτεται, παρόμοιο διαστάσεων πρόβλημα αντιμετώπισής και διαχείρισής της. Το μόνο που μένει είναι η προσφυγή στις εκλογές ως ένα είδος πραγμάτωσης αφού κάτι άλλο είναι αδύνατο. Δεν προτάσσουν το συμφέρον τους δηλαδή απλά δεν ξέρουν να κάνουν κάτι άλλο! Η δυστυχία του ΣΥΡΙΖΑ είναι ότι δεν υπάρχουν οι συνθήκες για να εφαρμόσει αριστερή πολιτική αλλά ακόμα κι αν υπήρχαν δεν θα ήξερε πως. Αυτό που κάνει ο Ελληνικός λαός με αυτούς τους δυστυχείς είναι τελείως σαδιστικό. Τους οδηγεί στο να ξεσκεπαστούν στα μάτια τους ως το απόλυτο τίποτα. Είναι αδικία μια και πέρα από ένα πολύ μεγάλο βαθμό παράκρουσης και φυγής ιδεών δεν είχαν φταίξει σε κάτι άλλο. Ισως σε αυτούς ενδόμυχα ο Ελληνικός λαός τιμωρεί την δικιά του πολιτική οκνηρία και ωχαδερφισμό των τελευταίων δεκαετιών.

      • ΑΧΙΛΛΕΑΣ Κ. avatar
        ΑΧΙΛΛΕΑΣ Κ. @ George N 14/09/2015 09:47:45

        Πάντως φίλε George για να σου εξομολογηθώ ειλικρινά, εμένα δεν θα με πείραζε καθόλου να είμαι ένας απ' αυτούς τους δυστυχείς έστω και για ένα χρόνο, καθότι θα εξασφάλιζα την οικονομική μου αυτάρκεια τουλάχιστο για τα επόμενα 10 χρόνια. Ε, δεν θέλω και περισσότερα...Eπι πλέον θα ικανοποιούσα, όπως λες, και τα σαδιστικά ένστικτα του Ελληνικού λαού, αφού οι Αφέντες ούτως ή άλλως δεν μας αφήνουν άλλη πολιτική επιλογή, και αυτοί έχουν το μαχαίρι και το πεπόνι όπως ξέρεις.

        • George N avatar
          George N @ ΑΧΙΛΛΕΑΣ Κ. 14/09/2015 11:36:31

          Ο έρπης (αλλά και τα υπόλοιπα λιγότερο γνωστά) Αχιλλέα δείχνουν ότι δεν είναι ακριβώς τόσο ροζ συννεφάκι όσο φανταζόμαστε....Δεν είναι μικρό πράγμα να αντιλαμβάνεσαι ότι πήρες την ζωή σου λάθος. Μιλάω για αυτούς που ήσαν ΣΥΡΙΖΑ στο 3-4% όχι για αυτούς που είδαν φως και μπήκαν.

          • ΑΧΙΛΛΕΑΣ Κ. avatar
            ΑΧΙΛΛΕΑΣ Κ. @ George N 14/09/2015 14:46:40

            Αν μιλάς για το 3-4% ΚΚΕ εσωτ. που αντιλαμβάνονται ότι πήραν την ζωή τους λάθος κι αυτοί, όπως το αντιλήφθηκαν και το 1989 οι πρώην "ένα είν' το κόμμα" συντροφοί τους του 5% (σταθερό για ΠΑΝΤΑ), συμμερίζομαι τη λύπησή σου γι αυτούς. Αλλά αργά ή γρήγορα θα συνέβαινε. Αυτοί οι 3-4% πήραν παράταση για 25 χρόνια ελπίζοντας οτι ο Ευρωπαικός Καπιταλισμός θα ήταν πιό πολιτισμένος απο εκείνον του Τσάρου...Τουλάχιστο πέρασαν 25 καλά χρόνια ελπίζοντας. Άλλωστε ο Μίκης απο παλιά το τραγούδησε "πήραμε τη ζωή μας λάθος κι αλλάξαμε ζωή"... Ετούτοι εδώ νομίζω θα αλλάξουν ζωή ταχύτερα απο τους άλλους του 5%... Αλλά αυτά δεν μας αφορούν τώρα φίλτατε. Είναι Ιστορία πλέον...

  6. Βιεννεζος avatar
    Βιεννεζος 14/09/2015 00:17:22

    Όλοι μας θα το πιούμε και οι πολιτικοί θα βρίζονται μεταξύ τους για το ποιος τηρεί καλύτερα το μνημόνιο...

  7. Παράξενος avatar
    Παράξενος 14/09/2015 08:02:26

    Το ποτήρι θα το πιούμε όσοι δε θέλουμε ισλαμική Ελλάδα, ελεγχόμενες συναλλαγές και κλειστά μαγαζιά, δεν έχουμε λεφτά κάτω από το στρώμα και δε μας αρέσει που η χώρα μας έχει αποκοπεί από την πολιτισμένη Ευρώπη και παρακμάζει σε όλα τα πεδία. Ο Αλέξης μια χαρά θα είναι. Δε θα τον αναγκάσει κανείς να πληρώσει αποζημίωση για τα εγκλήματά του.

  8. ΙστορίαΤουΑνθρώπου avatar
    ΙστορίαΤουΑνθρώπου 14/09/2015 08:05:05

    Και κατά βάθος θέλουν να το πιουν ή κοροιδεύουν τόσο τον ευατό τους όσο και τον κόσμο? Ιων Δραγούμης

  9. Naruto avatar
    Naruto 14/09/2015 11:03:59

    Το ποτήρι θα το πιούμε εμείς οι σκληρά εργαζόμενοι και αισχρότατα φορολογούμενοι νυκοκυραίοι . Αν το έπιναν οι <<ηγέτες μας >>και οι αραχτοί στην όαση του ευρύτερου δημοσίου τομέα ψηφοφόροι τους τότε θα πρόσεχαν περισσότερο .