#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/05/2011 21:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

This is the end


Η Ελλάδα βρίσκεται μπροστά σ΄ αυτό που πριν ένα χρόνο κοροϊδεύαμε και βρίζαμε τους ξένους που μας το έθεταν ως μόνη λύση. Η υποθήκευση της χώρας ή τουλάχιστον ένα μέρος της είναι προ των πυλών. Αυτό ζήτησαν οι ξένοι δανειστές μας στο Λουξεμβούργο κατά τη δραματική συνεδρίαση παρόντος του Γ. Παπακωνσταντίνου.

Στην παρούσα φάση δεν έχει καμιά σημασία το επικοινωνιακό Βατερλό της κυβέρνησης. Δεν έχει σημασία ούτε το δημοσίευμα του Spiegel ούτε οι πιέσεις για να βγει η Ελλάδα έξω από τη ζώνη του ευρώ.

Αυτό που έχει πλέον σημασία είναι ότι ένα χρόνο μετά το Μνημόνιο που δήθεν θα μας έσωζε από τη χρεοκοπία, ομολογούμε την αποτυχία του και ετοιμαζόμαστε για νέο Μνημόνιο. Το χειρότερο είναι ότι αυτό που γλιτώσαμε πέρυσι (όταν κάποιοι σκωπτικά μας έλεγαν να πουλήσουμε την Ακρόπολη) θα το πάθουμε πολύ σύντομα.
Οι πληροφορίες κάνουν λόγο για την απόφαση να δοθεί στην Ελλάδα νέο δάνειο το οποίο θα πρέπει να ακολουθηθεί και με εγγυήσεις περιουσιακών στοιχείων.

Αν για παράδειγμα η Ελλάδα πάρει άλλα 50 δισ. ευρώ θα πρέπει να υποθηκεύει αντίστοιχης αξίας ακίνητα ή εταιρείες του δημοσίου, δηλαδή να βάλουμε εγγυήσεις κρατική περιουσία 50 δισ. Το σενάριο αυτό επανέφερε στην επικαιρότητα και το Bloomberg και πρόκειται για μια περσινή πρόταση της φινλανδικής κυβέρνησης. Στη δραματική συνεδρίαση του Λουξεμβούργου, ο υπουργός Οικονομικών της Ελλάδας ομολόγησε την αδυναμία της χώρας να βγει στις αγορές, την αποτυχία της να μειώσει το έλλειμμα στα χρονικά περιθώρια που έχουν τεθεί, την αποτυχία της να πετύχει δημοσιονομική εξυγίανση.

Η ομολογία αυτή προκάλεσε την έκρηξη, σύμφωνα με πληροφορίες, τόσο του Γερμανού υπουργού Οικονομικών, κ. Σόιμπλε, όσο και του “φίλου” Ζ. Κλοντ Τρισέ. Επίσης, ρουκέτες κατά της Ελλάδας εξαπέλυσαν όλοι οι παρευρισκόμενοι καθώς βλέπουν ότι το ελληνικό πρόβλημα μολύνει και τις άλλες προβληματικές χώρες. Ο Τρισέ, αν και προσπάθησε να πείσει τους υπόλοιπους ότι έξοδος της Ελλάδας από το ευρώ ή αναδιάρθρωση με κούρεμα θα ήταν καταστροφή και για την ΕΕ, στη συνέχεια κατακεραύνωσε την Ελλάδα γιατί δεν έχει πετύχει μέχρι στιγμής τίποτε.

Από την άλλη, η Γερμανία εμφανίζεται στην απέναντι πλευρά, αρνείται να συναινέσει σε νέο δάνειο καθώς δεν μπορεί η κυβέρνηση Μέρκελ να φέρει μια τέτοια πρόταση στους πολίτες της. Λέγεται μάλιστα ότι ο Σόιμπλε ήταν αυτός που “κάρφωσε” τη μυστική συνάντηση αλλά και το σενάριο εξόδου από το ευρώ, στο Spiegel. Θέλει έτσι να πιέσει την Ελλάδα να λάβει πιο επώδυνες αποφάσεις, να συμφωνήσει σε μέτρα που σήμερα ούτε για αστείο δεν συζητάμε.

Ενα από αυτά είναι η υποθήκευση περιουσίας της χώρας, ακίνητης και εταιρειών.

Θεωρείται δεδομένο ότι ο Γ. Παπανδρέου θα πάρει πίσω την ανακοίνωσή του ότι δεν πρόκειται να πουληθεί κανένα ακίνητο και μάλιστα με νόμο. Θεωρείται επίσης δεδομένο ότι κρατικές εταιρείες θα πουληθούν, δημόσιοι υπάλληλοι θα απολυθούν, μισθοί και συντάξεις θα συρρικνωθούν περαιτέρω.

Με τα χαρτιά της υποθήκης στις βαλίτσες τους έρχονται και οι τροικάνοι μέσα στην εβδομάδα να συζητήσουν με την κυβέρνηση. Κρίσιμες ημερομηνίες θεωρούνται η συνεδρίαση του Γιουργκρούπ την επόμενη εβδομάδα, η κατάθεση του Μεσοπρόθεσμου Προγράμματος, η σύνοδος Κορυφής του Ιουνίου.

Η ουσία είναι ότι η χώρα κρέμεται σε μια κλωστή και το δίλημμα έχει πλέον τεθεί: Η πτωχεύουμε ή ξεπουλάμε. Και η μια και η άλλη επιλογή είναι με ένα βήμα προς το κενό.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Sofie avatar
    Sofie 08/05/2011 21:48:34

    Ένα θα πω ... ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ και ΝΤΡΟΠΗ ΜΑΣ που καθόμαστε στους καναπέδες ως απλοί θεατές!

    • ern avatar
      ern @ Sofie 08/05/2011 21:57:56

      Δεν νοιάζεται ο κόσμος.

      Ο κόσμος νοιάζεται μόνο για τον μικρόκοσμο του. Τα επερχόμενα δεν τα βλέπει. Τον αφορούν μόνο όσο ακουμπάνε την τσέπη του. Αλλιώς άχνα.

      Αν ήταν πιο συλλογική η αντίληψη τους και λιγότερο μικρόψυχη, θα είχαν αντιδράσει δεκαετίες πριν. Δεν θα έκαναν τουμπεκι σε Ίμια, χρηματιστήριο, πλαστά στοιχεία, ευρωζώνη με τον τσαμπουκά και δεν συμμαζεύεται.

      • Sofie avatar
        Sofie @ ern 08/05/2011 22:00:29

        Έχω μια ελπίδα.... όταν θα φαγωθούν αυτά που έχουν στην άκρη....είδωμεν

      • Dora avatar
        Dora @ ern 09/05/2011 00:09:43

        ern,
        Ακριβως το ιδιο βλεπω κι εγω,οτι δηλαδη ο κοσμος ζει στην κοσμαρα του.Τοσο πολυ μαλιστα,που αρχιζω να πιστευω οτι εγω κανω λαθος κι οτι δεν τρεχει απολυτως τιποτα κι οτι αυτα που διαβαζω για την Ελλαδα καθε μερα στις εδω εφημεριδες ,ειναι μονο στην φαντασια μου...δεν συμβαινουν πραγματικα!
        Δεν ξερω...χανουμε λαδια τελικα ολοι σ'αυτον τον τοπο?
        Γιατι δεν κινειται ουτε φυλλο?
        Ξεφτυλιζομαστε,μας ξεπουλανε,μας μπαζουν σε καινουρια οθωμανοκρατια...ΤΙΠΟΤΑ εμεις.Κοντοφθαλμοι,παρτακιδες και αδιαφοροι!!!

        • Αληκτώ avatar
          Αληκτώ @ Dora 09/05/2011 11:34:01

          Φαίνεται ότι οι περισσότεροι αρνούνται να δουν την πραγματικότητα. Όταν τους λες την πραγματική τραγική κατάσταση η απάντηση είναι η "Ελλαδίτσα μας θα τα καταφέρει!!! Έχει ο Θεός!!! Η κατάσταση θα φτιάξει!!!"
          Πώς? Με τον ΓΑΠ και τη Συμμορία της Συμφοράς ή με τον από Μηχανής Θεό?
          Και δυστυχώς από την άλλη βλέπω, όσο και να με πονάει σαν ΝΔ αυτό, ότι ο Σαμαράς δεν μπορεί να εμπνεύσει τον κόσμο και να φέρει την ανατροπή του κλίματος. Ίσως γιατί το κόμμα πληρώνει ακόμα το ότι διέψευσε τις ελπίδες όλου αυτού του κόσμου που το ψήφισε το 2004.
          Χωρίς πραγματική ρήξη με το παρελθόν δεν πιστεύω ότι θα μπορέσουμε να ξεφύγουμε από τον επικείμενο όλεθρο.
          Ωραία τα λέμε στο ANTINEWS και είναι μια κάποια παρηγοριά, τουλάχιστον για μένα, να βρίσκω ανθρώπους που μοιραζόμαστε κοινές απόψεις, αλλά πραγματικά θα ήθελα να προχωρούσαμε σε μια πιο δυναμική προσέγγιση αλλά δεν ξέρω πραγματικά τί ακριβώς.

          • onin avatar
            onin @ Αληκτώ 12/05/2011 02:36:47

            Παιδιά, εγω βλέπω οτι ο κόσμος νοιάζεται. Τώρα το πότε ξεκίνησε και για ποιούς λόγους, δεν με πολυ-ενδιαφέρει. Το θέμα είναι οτι σκεύτονται, συζητάνε, αλλά μέχρι εκεί. Ισως γιατί βλέπουν οτι οι πορείες δεν έχουν κάποιο ουσιαστικό αποτέλεσμα, ή γιατί φοβούνται (κάτι που θα αυξηθεί μετά τα χθεσινά). Αυτό που -πιστεύω- περιμένουν είναι να δούνε κάποιο είδος διαμαρτηρίας που να λειτουργεί περισσότερο απο τις πορείες. (Κάτι σαν αυτό που πήγαν να κάνουν έξω απο την βουλή- τους οποίους όμως δεν υποστήριξε κανείς.) Γιατί δεν το παλεύουμε λίγο;

    • Loretta avatar
      Loretta @ Sofie 08/05/2011 22:01:48

      Sofie

      αν υποθεσουμε οτι ισχυει το σεναριο τοτε τι προτεινεις??ΠΤΩΧΕΥΣΗ ΚΑΙ ΕΥΡΩ? η ΞΕΠΟΥΛΗΜΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΚΑΙ ΥΠΟΤΕΛΕΙΑ ΓΙΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ?? (ουτε το LSE φανταζομαι εχει επεξεργαστει ξανα τετοιο σεναριο με μια χωρα με τις ιδιομορφιες της ελλαδος λαμβανομενου υποψην βεβαια ΤΗΝ ΓΕΩΠΟΛΙΤΙΚΗ και ΓΕΩΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗ ΤΗΣ ΘΕΣΗ και τον υπογειο πλουτο της)

      Γιαυτο καλη μου νομιζω οτι εδω ολοι οι ειδήμονες θα σηκωσουν τα χερια ψηλα.

    • kopritis avatar
      kopritis @ Sofie 08/05/2011 23:49:16

      η δακε και το παμε μαζι μα ανταρσυα και λοιπους πρεπει να σηκωσουν τον τοπο στον αερα αλλιως.....
      μας κατεστρεψαν οι αλητες οι προδοτες
      το 2012 θα βγουμε στις αγορες,δεν υπαρχουν αλλα μετρα,το μνημονιο τελειωνει το 2013,ξεκινησε η αναπτυξη,δεν θα γινουν αλλες περικοπες,ξεκιναει αποκλιμακωση του χρεους
      αυριο προβλεπω μεγαλες ιστοριες
      ψευτες αλητες προδοτες θα τα πουμε στο δρομο

      • ΓΙΑΝΝΗΣ ΗΛΕΙΑ avatar
        ΓΙΑΝΝΗΣ ΗΛΕΙΑ @ kopritis 09/05/2011 00:41:17

        Δεν υπάρχει περίπτωση συνεργασίας ΔΑΚΕ,ΠΑΜΕ και λοποί σε επίπεδο συνδικαλιστικής ηγεσίας. Όλοι είναι "αρχηγοί", βολεμένοι και εργατοπατέρες. Μόνο αν ξεσηκωθεί η βάση υπάρχει ελπίδα. Όχι για να σώσουμε κάτι. Τουλάχιστον να φτιάξουμε σωστά το καινούργιο.

  2. Rantanplan avatar
    Rantanplan 08/05/2011 21:51:09

    ''Η ουσία είναι ότι η χώρα κρέμεται σε μια κλωστή και το δίλημμα έχει πλέον τεθεί: Η πτωχεύουμε ή ξεπουλάμε. Και η μια και η άλλη επιλογή είναι με ένα βήμα προς το κενό.''

    Δεν υπαρχει κανενα διλλημα,εχουμε πτωχευσει ηδη απλα δεν το συνειδητοποιησαμε ακομη ή καλυτερα δεν θελουμε να το συνειδητοποιησουμε!
    Γι'αυτο ας αφησουμε τα ψευτοδιλληματα και τις δηθεν λυσεις κατα μερος...οσο πιο αργοπορημενα το συνειδητοποιησουμε τοσο πιο επωδυνη θα ειναι και η συνεχεια.Τα κεφαλια μεσα...αυτοκριτικη και κλεισιμο στο χρονοντουλαπο της ιστοριας οσων μας εφεραν σε αυτο το σημειο απο το 1974 και μετα.
    Αλλιως ειμαστε αξιοι της μοιρας μας.

  3. dimos avatar
    dimos 08/05/2011 22:01:43

    Παίδες πτωχεύσαμε , πάρτε το χαμπάρι. Αν εσύ χρεωκοπήσεις και πας στον τοκογλύφο να δανειστείς, όχι μόνο το σπίτι σου θα υποθηκεύσεις αλλά αν δεν πληρώσεις πίσω μπορεί να πας και στα θυμαράκια. Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και με την ψωροκόσταινα. Αν κάνεις τσαμπουκάκαι δεν πληρώσεις το να σπου πάρουν το σπίτι θα είναι το μικρότερο κακό...

  4. pizza avatar
    pizza 08/05/2011 22:03:38

    Καιρος για σοβαρα μετρα που ΘΑ ΕΦΑΡΜΟΣΤΟΥΝ. Δεν μπορουμε να εισπρατουμε 5 και να ξοδευουμε 10 για παντα. Η ανεβαζουμε τις εισπραξεις η κατεβαζουμε τα εξοδα. Δεν χρειαζεται να ειμαστε οικονομολογοι για να το καταλαβουμε. Ας αφησουμε το χαιδεμα των εργατοπατερων, και αν αυτη η κυβερνηση δεν μπορει να το κανε τοτε ας αναλαβουν αλλοι.

  5. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 08/05/2011 22:04:10

    Και μετά τους φταίει το spiegel που έγραψε για την έξοδο απο το ευρώ. Η Ειρωνεία είναι οτι προσπαθούνε να μας δουλέψουνε τάχατες οτι όλα είναι ψέματα,και μόνο αυτοί λένε αλήθεια.Η Μόνη λλύση είναι να ξεπατοθούνε να φύγουν μαι ώρα γρηγορότερα απο την Ελλάδα,

  6. Loretta avatar
    Loretta 08/05/2011 22:04:44

    διορθωση ..ΠΤΩΧΕΥΣΗ ΚΑΙ ΔΡΑΧΜΗ ηθελα να πω.

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ Loretta 08/05/2011 22:26:59

      Λορέττα μου, με τον δρόμο που πήραν τα πράγματα, ούτε είκοσι, ούτε εκατό χρόνια διορθώνουν τα πράγματα. Μιλάμε για ΠΩΛΗΣΗ. Ξεσπίτωμα δηλαδή. Το ξανά 'πα. Η Ελλάδα έχει μέλλον Σιγκαπούρης, δηλ. σαν γωνιακό οικόπεδο θα δει μέρες λαμπρές, αλλά ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ, που θα χαθούν στο χωνευτήρι της γης. Ποτέ πιά!

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ ΠΗΛΕΑΣ 08/05/2011 22:56:40

        Πηλέα, πες μας περισσότερα για το status της Σιγκαπούρης, γιατί πολλοί εδώ μέσα θα ακούνε κάτι τέτοιο και θα ορέγονται άψογη οργάνωση, καθαριότητα και... φθηνά ηλεκτρονικά...

        • Loretta avatar
          Loretta @ Αυριανιστής 09/05/2011 00:17:09

          Eζησα καλα παιδικα χρονια ημουν τυχερη και τωρα στα καλυτερα χρονια της ζωης μου δεν πιστευω αυτο που ζω...τι να πω βρε παιδια ειλικρινα δεν μπορει να το χωνεψει η νους μου οτι η ελλαδα μας ξεπουλιεται ετσι...και ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ.

        • ΠΗΛΕΑΣ avatar
          ΠΗΛΕΑΣ @ Αυριανιστής 09/05/2011 01:07:11

          Μα, η Σιγκαπούρη, ως γνωστόν, είναι άψογα οργανωμένη από τους Ιδιοκτήτες της (που διαδέχτηκαν την "κλασσική" Βρετανική Αποικοκρατική διακυβέρνηση), αλλά οι κάποτε κάτοικοί-ιδιοκτήτες της σκόρπισαν, ή αναμίχτηκαν με ορδές Ινδών κλπ μεταναστών και όλοι μαζί δουλεύουν σήμερα για "τον Πήτερ, τον Γιόχαν, τον Φράντς" κλπ διεθνείς Ιδιοκτήτες. Ζούν καλύτερα -αλλά όχι τόσο- από τον μέσο Ινδονήσιο και δεν τους ανήκει τίποτα.
          Η χώρα λάμπει, αλλά δεν είναι δική τους.

  7. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 08/05/2011 22:06:35

    Το θέμα είναι ποιός θα πουλήσει για λογαριασμό μας, χωρίς να πάρει μίζα από τον αγοραστή για να μας "πουλήσει". Δεν εμπιστεύομαι κανένα και ειδικά τους εθνοπατέρες μας, που έχουν και πατέντα "πουλημάτων".

  8. ierofantis avatar
    ierofantis 08/05/2011 22:09:19

    Καλησπέρα σε όλους.

    Εμένα πάλι όλα αυτά μου φαντάζουν ως άσκηση ασφυκτικής πίεσης προς μια παραπαίουσα κυβέρνηση.

    'Εχω την αίσθηση ότι οι Ευρωπαίοι εντείνουν την πίεση διότι κατ΄εμέ δεν επιθυμούν πλέον να έχουν συνομιλιτή τους τον ΓΑΠ.

    Δεν είναι τυχαίο ότι τα σενάρια αυτά έχουν προέλευση την Ευρώπη και όχι τις ΗΠΑ.

    Δεν είναι τυχαίο που το ΔΝΤ μάλλον σιωπά.

    Δεν είναι τυχαίο που ο λόγος του ΣΑΜ γίνεται ολοένα και πιο ελκυστικός στα αυτιά των Βρυξελλών.

    Σύντομα η πίεση θα αυξηθεί.

    Υπομονή.

    • ern avatar
      ern @ ierofantis 08/05/2011 22:16:05

      350.000 υπογόνιμα ζευγάρια
      1.700.000 στον Τειρεσία
      2.500.000 κάτω απο τα όρια της φτώχειας
      1.000.000 άνεργοι
      Πάνω απο 2.000.000 μετανάστες παράνομα ελληνοποιημένοι και λαθραίοι
      Πάνω απο 250.000 εκτρώσεις τον χρόνο. Πρώτοι στην Ευρώπη, τρίτοι στον κόσμο.
      Άγνωστο πόσες αυτοκτονίες και δολοφονίες
      Τροχαία
      Κατάθλιψη, κρίσεις πανικού κλπ κλπ. Πάνω απο 1.500.000 σκευάσματα ψυχοφαρμάκων πωλούνται τον χρόνο στην Ελλάδα. Ξέρετε πόσος κόσμος τραβάει ζόρι έτσι και δεν μιλάει; Τι δουλειά έχουν οι ψυχίατροι; Πόσοι πάνε στα επείγοντα τα βράδια με κρίσεις πανικού;

      Δεν είναι μπούρδες αυτά που λέω παραπάνω.

      Πραγματικά νούμερα, όχι μαγειρεμένα. Και ο κοσμάκης στην κοσμάαααρρααα του. Τον νοιάζει μόνο αν θα έχει να πληρώσει το νοίκι και την δόση αύριο. Καλά κάνει, αλλά να κοιτάμε και γύρω μας δεν βλάπτει. Αλλά η τηλεόραση καίει λαμπάκια βλέπετε. Σε περιορίζει μόνο στην πάρτη σου.

      Που θα πάει αυτή η άρρωστη χώρα;

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ ern 08/05/2011 22:24:45

        Όλα αυτά που αναφέρεις φίλε μου, να δεχτώ ότι είναι αλήθεια.

        Αλλά το χειρότερο είναι ότι όλα αυτά κατά το μάλλον ή ήττον είναι και προβλήματα όλης της Ευρώπης.

        Όλη η ήπειρος υφίσταται τις καταστροφικές αυτές καταστάσεις.

        Δεν μπορεί όμως να τις αντιμετωπίσει συντεταγμένα, αν όλοι δεν βρουν το modus operandi. Τον τρόπο δηλαδή να λειτουργήσουν σαν Ε.Ε. συντονισμένα και ενιαία.

        Το σχόλιό μου είχε να κάνει με αυτή την αίσθηση που έχω καιρό τώρα. Εκτιμώ ότι ο ΓΑΠ αποτελεί σώμα ξένο στους ευρωπαϊστές των Βρυξελλών. Είναι πολύ αμερικανόφιλος και αμερικανόφωτος για τα ευρωπαϊκά πράγματα και η ατζέντα του δεν είναι πάντοτε προσανατολισμένη στην αναζήτηση συμμαχιών και συνενοήσεων εντός Ε.Ε.

        Αυτό είναι κάτι που αναγκαζόμαστε και ως χώρα να το υφιστάμεθα.

        Κατά συνέπεια, ναι, συμφωνώ ότι όλα αυτά που λες είναι σημαντικά και επείγοντα θέματα για τα ελληνικά πράγματα, αλλά το πρόβλημα είναι τόσο ευρύτερο, που ξεπερνά τα στενά ελληνικά πλαίσια και οι όποιες λύσεις τους, θα πρέπει να αναζητηθούν ΚΑΙ σε υπερεθνικό επίπεδο.

        Απαραίτητη προϋπόθεση για το δεύτερο, ηγεσία που να χαίρει εκτίμησης στην Ε.Ε. και να διαθέτει στοιχειώδη λογική, πολιτική οξύνοια, καθαρό λόγο και κοινούς ευρωπαϊκούς στόχους.

        Πές μου τώρα τι από τα αμέσως παραπάνω εντοπίζεις στον ΓΑΠ και αφού απαντήσεις στον εαυτό σου, σκέψου γιατί οι Γιουνγκεραίοι και οι άλλοι, μας έχουν βάλει στην πρέσσα...

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ ierofantis 08/05/2011 22:36:34

          Καλησπέρα Ιεροφάντη.

          Το να βρουν οι ευρωπέοι συλλογικό modus operandi, άντε πες το στους "Αληθινούς Φινλανδούς", στην κυβέρνηση της Σλοβακίας ή στις χιλιάδες των απλών Γερμανών που μας ξέχεζαν προχθές πατόκορφα στο φόρουμ συζητήσεων του Spiegel...

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ Αυριανιστής 08/05/2011 23:05:15

            Για το λόγο αυτό πιστεύω ότι τα προβλήματα της Ευρώπης δεν είναι τόσο οικονομικά όσο πολιτικά.

            Και όσο δεν επιδιώκονται συντονισμένες, ενιαίες πολιτικές λύσεις, αλλά αποκομμένα, αποστειρωμένα οικονομικά προγράμματα και μνημόνια ώς γιατρειά δια πάσαν νόσον, τόσο θα διογκώνεται η δυσαρέσκεια του κόσμου στην Ευρώπη.

            Αλήθεια γιατί οι Φιλανδοί, οι Σλοβάκοι ή οι Γερμανοί (και είμαι βέβαιος, και οι Γάλλοι, οι Ιταλοί, οι Ισπανοί κλπ) μας τα χώνουν;

            Λες να ανησυχούν για την ισοτιμία του Ευρώ;
            Λές να αγωνιούν για τον δείκτη επιχειρηματικής εμπιστοσύνης στην Ε.Ε;

            Ξέρεις τι εκτιμώ;

            Ότι κατα βάθος ξέρουν ότι με την Ελλάδα ή όχι εντός Ευρώ ή ΕΕ, θα έρθει και αυτών η σειρά. Ήδη τα βιώνουν τα προβλήματα με μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό όλοι τους.

            Και οι αντιδράσεις του φοβισμένου, του πιεσμένου κόσμου συνήθως οδηγούν κάτι αστείους αντιευρωπαϊστές σαλτιμπάγκους που υπό άλλες συνθήκες ούτε για πωλητές χοτ ντογκ στην πλατεία της Μπρατισλάβας δεν θα έκαναν, να οδηγούν απελπισμένους πολίτες σε αναζήτηση αποδιοπομπαίων τράγων.

            Η λύση είναι μόνο Ευρωπαϊκή και μόνο πολιτική. Δεν είναι μόνο οικονομική ούτε πρωτίστως οικονομική.

            Αυτό εκτιμώ.

            Αλλά όπως όλα τα πράγματα στη ζωή, μπορεί να κάνω και λάθος στις εκτιμήσεις μου.

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ ierofantis 08/05/2011 23:14:38

            Για να δώσουν τις πολιτικές λύσεις που ονειρεύεσαι, πρέπει να υπήρχουν Ηγέτες σαν τον Ζισκάρ Ντ' Εσταίν, τον Μιτερράν, τον Κολ.

            "Ηγέτες" σαν τους "Αληθινούς Φινλανδούς", τον Μπερλουσκόνι -που είναι το ανάλογο του Καρατζαφέρη στις χώρες τους-, ακόμα και τον Σαρκοζί, είναι σε θέση να σκεφτούν με αυτόν τον τρόπο; Είναι σα να ζητούσε κάποιος στη δεκαετία του '80 από τον μακαρίτη τον Ανδρέα να έβλεπε προοπτικά το μέλλον αυτού του τόπου...

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ Αυριανιστής 08/05/2011 23:22:24

            Όντως υπάρχει έλλειμμα ευρωπαϊκής πολιτικής ηγεσίας.

            Και η Ευρώπη έχει δύο δρόμους να διαλέξει.

            Ή να αναζητήσει με δημοκρατικές εκλογές την ανάδειξη ικανών ηγεσιών που θα τραβήξουν το σκάφος της μπροστά, ή να ακολουθήσει πολιτικάντηδες ή πολιτικές διαλυτικές που θα την οδηγήσουν στην πλήρη απαξία και τελικώς διάλυση, ίσως δε μακροπρόθεσμα σε ανταγωνισμούς και πολέμους.

            Αυτά που ονειρεύομαι μπορεί να είναι κουλά τέτοιο καιρό, αλλά φίλε Αυριανιστή, τα όνειρα δεν κοστίζουν κάτι. Είναι τσάμπα...

            Όπως έχω πει και αλλού, είμαι αισιόδοξος.

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ Αυριανιστής 08/05/2011 23:31:26

            Ιεροφάντη, ο χρόνος τρέχει. Έχει ήδη φύγει, και δεν μπορούμε να περιμένουμε να αλλάξει το κλίμα σε κάθε χώρα της Ευρώπης με εκλογές, ακόμα κι αν μπορούσαμε να προεξοφλήσουμε ότι θα άλλαζε.

            Αυτή η αλλαγή είναι στα χέρια των άλλων, εάν και όποτε δεήσουν. Χρειάζεται κάτι που θα είναι στα δικά μας χέρια...

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ Αυριανιστής 08/05/2011 23:38:28

            Μηδενα προ του τέλους μακάριζε, φίλε μου...

          • ern avatar
            ern @ Αυριανιστής 08/05/2011 23:53:21

            Ιεροφάντη, Αυριανιστή, καλά και άγια αυτά που λέτε, αλλά ρίχνετε το βάρος στην πολιτική.

            Εγώ ρίχνω το βάρος στην κοινωνική βάση. Γιατί η κοινωνική βάση γεννά όλους τους καρκίνους που στην πολιτική τα βλέπουμε σαν απόρροια. Αλλιώς θα πρέπει να δεχτούμε πως οι λαοί είναι γελάδια με μηδενικές αντιστάσεις που ανάλογα με τους καλούς ή κακούς ηγέτες καταστρέφονται ή μεγαλουργούν. Πιστεύω πως η αλήθεια βρίσκεται και στις δύο περιπτώσεις και είναι αλληλένδετη. Απλά αλλάζουν οι προτεραιότητες. Εσείς το βλέπετε αρχικά πολιτικά και η κοινωνική φθορά είναι η απόρροια και το αποτέλεσμα. Εγώ πάλι θεωρώ πως όλα ξεκινάνε απο την βάση που είναι οι άνθρωποι, και μετά φτάνουμε στην πολιτική κατάντια.

          • Dora avatar
            Dora @ Αυριανιστής 09/05/2011 00:26:23

            Αυριανιστη,
            Στο elsevier να δεις πως μας ξεχεζουν στο φορουμ συζητησεων...

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ Dora 09/05/2011 00:29:15

            Στο ποιο;...

          • vassilisrho avatar
            vassilisrho @ Αυριανιστής 09/05/2011 01:24:57

            elsevier -ολλανδικο περιοδικο σαν το spiegel

          • Dora avatar
            Dora @ Αυριανιστής 09/05/2011 14:47:12

            Δεν ξερω το spiegel γιανα κανω την συγκριση,αλλα μας βριζουν εδω αγρια οπως και στο volkskrant μονιμως τον τελευταιο καιρο.
            Δεν εχω σε καμμια υποληψη το τελευταιο,γιατι ως αριστερη εφημεριδα δινει τις ειδησεις παντα συμφωνα με την πολιτικη ορθοτητα της αριστερας.

            Το πρωτο ειναι δεξιο εντυπο και πατριωτικο,αλλα βεβαια γιατι θα επρεπε να παρουν το μερος μιας χωρας με αυτο το χαλι που την εφεραν απ' την μια η νοοτροπια του βολεματος κι απ' την αλλη η πολιτικη της διαφθορα?
            Γιατι να παρουν το μερος μιας χωρας που η ιδια δεν θελει να σωθει?
            Το σκεφθηκε αυτο κανενας????

        • ern avatar
          ern @ ierofantis 08/05/2011 23:50:01

          Φίλε Ιεροφάντη, προσθέτω μια σημαντική λεπτομέρεια.

          Οτι τα προβλήματα που περιγράφω παραπάνω, ξεκίνησαν απο το american way of life το οποίο ουσιαστικά είναι κατα βάσιν η αγγλοσαξωνική και γενικά βορειοευρωπαική νοοτροπία. Πολύ χειρότερα σε Αμερική, αποτελειώνει τώρα και την Β. Ευρώπη κοινωνικά, και την Ευρώπη γενικότερα.

          Έχουν μεν ίσιους δρόμους, ξέρουν να στέκονται στην ουρά ήσυχα, το κράτος είναι οργανωμένο, όμως ποτέ δεν είχαν οικογενειακή δομή, ο καθε ένας εκεί πέρα δεν ξέρει ποιος είναι ο πατέρας του. Πίνουν τ' άντερα τους, οι κοινωνικές τους σχέσεις είναι ρομποτικές, ο ψυχολόγος είναι τρόπος ζωής, το δίκτυο παιδεραστίας εκτεταμένο απο παλιά, και γενικά αν και παράδεισος για τα δεδομένα μας, πάσχουν απο κοινωνικές παθογένειες που εμείς ΠΟΤΕ δεν είχαμε στην χώρα μας. Παράξενο πράγμα.

          Τώρα ό,τι εγκεφαλικό κάλο ειχαν τον έφεραν και σε εμάς που είμαστε επιρρεπείς και πρόθυμοι να πιθηκίζουμε. Πράγματα ξένα για την χώρα μέχρι και πριν 20 χρόνια. Όχι οτι δεν είχαμε τα στραβά μας, αλλά είναι τρομερό να βλέπεις έναν πρόσχαρο λαό, τόσο ταλαιπωρημένο, να έχει γίνει ένας αποξενωμένος, φοβισμένος λαουτζίκος που δεν λέει πια καλημέρα. Να μην ξέρεις πλέον ο διπλανός σου τι παρελθόν και τρέλα κουβαλάει. Να ξεπουλάει πρόθυμα προκειμένου να βολευτεί, και μετά να σκούζει που την έφαγε. Να κουτσομπολεύει αντί να κοιτάει την δουλειά του.

          Γίναμε μικροί, πολύ μικροί.

          Παντού μιζέρια, διαπλοκή, μπερδεμένοι ρόλοι.

          Καμία λύση δεν θα βρεθεί. Αυτά που λες είναι πραγματικά ωραία αλλά είναι σήμερα όλα υπερβολικά εκφυλισμένα, μπερδεμένα. Η ανθρωπότητα έχει μπει σε παγκόσμια καμπή που δεν ξέρω που θα μας βγάλει. Δεν έχει ιστορικό προηγούμενο αυτό που γίνεται.

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ ern 09/05/2011 00:05:16

            Φίλε μου ern, η παιδεία μπορεί να μας ανοίξει ξανά τα μάτια και τις πόρτες της ζωής μας.

            Πράγματα που έχουν ειπωθεί εδώ και χιλιετίες, πολιτισμός και διδάγματα αιώνων σοφίας και τριβής με τη ζωή, είναι η βάση πάνω στην οποία πρέπει να σταθούμε και να προχωρήσουμε.

            Τι να την κάνει ο δυτικός άνθρωπος την Καμπάλα, τον διαλογισμό, τη σαιεντολογία...

            Ας διαβάσει λίγο Όμηρο, Ισίοδο, Πλάτωνα, Αριστοτέλη, Θουκιδίδη, Ξενοφώντα...

            Το πρόβλημα των Ελλήνων είναι ότι έχουν αποελληνιστεί.

            Αυτό μπορεί να αλλάξει ξέρεις...

            Όσο για το δυτικό κόσμο...

            Οι Δυτικοί μπορούν να περιμένουν.

            Άλλωστε ανέκαθεν ιστορικά, από τη ψωροκώσταινα ξεστραβώνονταν...

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ ierofantis 09/05/2011 00:33:49

            Αχ, Ιεροφάντη...

            Ποιος να διαβάσει σήμερα "Όμηρο, Ησίοδο, Πλάτωνα" και λοιπούς;

            Ο "περιούσιος λαός" που στηνόταν από τις 4 τα ξημερώματα (!) σε ουρά έξω από το κατάστημα της Apple στην πλατεία Κωλονακίου (sic) για να αγοράσει το iPad 2 την πρώτη μέρα κυκλοφορίας του;

            Άσε με, βρε Ιεροφάντη, μη μη φουρκίζεις νυχτιάτικα...

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ Αυριανιστής 09/05/2011 00:40:02

            Και όμως...

            Η φτώχεια της Ελλάδας θα οδηγήσει πολλούς Έλληνες σε αυτό που πάντα αποτελούσε το ελιξήριο της ζωής αυτού του Έθνους.

            Την επαφή του Έλληνα με τη γή του και τη στροφή του προς το ζην ελληνοπρεπώς και παιδεύεσθαι ελληνικώς.

            Τα υλικά τα έχουμε, είναι αιώνια και στο διηνεκές. Τη μαγιά την έχουμε.

            Μας λείπει η απόφαση...

          • Dora avatar
            Dora @ ern 09/05/2011 00:31:03

            ern,
            Διωξαμε τον Θεο απ' την ζωη μας κι εμεις κι οι ευρωπαιοι.
            Κι επειδη κενο δεν υπαρχει ουτε στον πνευματικο κοσμο,
            ηρθε ο σατανας."Οποιος δεν ειναι μαζι μου ,ειναι εναντιον μου" ειπε ο Χριστος.
            Οτι βλεπουμε να εμφανιζεται στον φυσικο κοσμο,ειναι αποτελεσμα της πνευματικης μας καταστασης.

          • ern avatar
            ern @ Dora 09/05/2011 01:09:13

            Συμφωνώ. Είτε το πάρει κανείς μεταφορικά είτε ρεαλιστικά, αυτό έγινε.

            Αυτά που λέει ο φίλος Ιεροφάντης είναι σωστά και ωραία και έχει δίκιο. Είναι όμως αυτά που θα έπρεπε να έχουν γίνει ή να γίνουν στο μέλλον αλλά δεν ξέρουμε αν θα γίνουν.

            Εγώ λέω τι γίνεται και τι -σύμφωνα με τα παρόντα ρεαλιστικά δεδομένα- θα γίνει αν συνεχίσουμε έτσι.

          • TopGunZ avatar
            TopGunZ @ Dora 09/05/2011 01:09:42

            Το κακό είναι η έλλειψη του καλού, το σκοτάδι η έλλειψη του φωτός. Ούτε αλληλοσυμπληρώνονται ούτε αλληλοεξαρτώνται. Το ίδιο το κενό που αφήσαμε είναι το κακό που σπείραμε... Δες πόσοι αποζητούν το σκύλεμμα της Εκκλησιαστικής περιουσίας όταν οι ίδιοι δεν δίνουν ούτε από τα ψίχουλά τους στον πλησίον, πόσοι εύχονται να "ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα", πόσοι λιγουρεύονται την ξετσιπωσιά και την ξεδιαντροπιά...

          • Dora avatar
            Dora @ Dora 09/05/2011 14:39:37

            Iεροφαντη,
            Μας λειπει η αποφαση λες.Κι εγω συμπληρωνω και η γνωση.Γιατι ποσοι νομιζεις εχουν ιδεα για ολ'αυτα τα τοσο αληθινα που εσυ εδω λες?

          • Bloody_Ophelia avatar
            Bloody_Ophelia @ ern 09/05/2011 01:01:07

            +1000

        • neotera avatar
          neotera @ ierofantis 09/05/2011 01:02:10

          Η έκταση των ελληνικών προβλημάτων είναι άνευ προηγουμένου. Γι αυτό γίναμε η χώρα του πειράματος επιβολής του ολοκληρωτισμού του 21ου αιώνα. Η επί τούτου κακοδίοικηση που διαλύει τα πάντα στην Ελλάδα δεν απανταται πουθενά στην ιστορία σε κανένα κράτος. Καμμία χώρα δεν έχει φτάσει στο σημείο ολοκλήρωσης της καταστροφής που βρισκόμαστε εμείς. Επί 30 χρονια η πολιτική και στη συνέχεια η οικονομική ηγεσία αποδομεί τον άμοιρο τόπο. Αυτό που συμβαίνει τώρα πολλοί το είδαμε ότι έρχεται τουλάχιστον 10 χρόνια πριν, από το χρηματιστήριο ακόμα...

      • KillTheKing avatar
        KillTheKing @ ern 08/05/2011 23:37:51

        η χωρα αυτη εχει πουλησει τη ψυχη της στο διαολο. και εκει βρισκεται αυτη τη στιγμη
        TheKing

        • Dora avatar
          Dora @ KillTheKing 09/05/2011 00:31:56

          King,ετσι!

      • Dora avatar
        Dora @ ern 09/05/2011 00:23:45

        Στο ερωτημα σου ern,εδωσες ηδη με τα πιο πανω και την απαντηση.

        Διορθωση:350000 τον χρονο ειναι οι εκτρωσεις περιπου,στην Ελλαδα των 10000000 εκατομμυριων.Στην Ολλανδια των 17000000 οι εκτρωσεις ειναι 30000 τον χρονο και η κυβερνηση εδω φωναζει για σκανδαλο!

        • ern avatar
          ern @ Dora 09/05/2011 01:11:05

          Ναι ρε σεις, μας οδηγούνε ουσιαστικά σε γενοκτονία με χίλιους δύο τρόπους. Ο σκοπός τους δεν είναι να ΜΑΣ υποδουλώσουν. Να υποδουλώσουν την χώρα θέλουν, όχι εμάς επάνω στην χώρα. Εμάς θέλουν να μας κάνουν delete.

    • Απλή σκέψη avatar
      Απλή σκέψη @ ierofantis 08/05/2011 22:29:21

      +1000000

  9. Sofie avatar
    Sofie 08/05/2011 22:10:00

    Προτείνω μοντέλο Hong Kong - UK...
    Να νοικιάσουμε την χώρα για 20 χρόνια στην Κίνα...

  10. ern avatar
    ern 08/05/2011 22:10:22

    Αυτά που έχουν στην άκρη έχουν ήδη φαγωθεί. Αλλά επιμένουν στον μικρόκοσμο τους.

    Εδώ ακούνε πως δεν έχεις δουλειά και σου απαντάνε "και πότε θα βρεις;" "Θα ακολουθήσεις αυτό που σπούδασες;"

    Άλλα αντι άλλων λέμε. Αλλά τι να περιμένω απο έναν λαό που τρεις δεκαετίες τώρα κατα πλειοψηφία έγλυφε εκεί που τώρα φτύνει και επειδή του έκοψαν τα ψίχουλα αντίτιμο σιωπής, τώρα ρωτάει ποιος θα πάει φυλακή;

    • Sofie avatar
      Sofie @ ern 08/05/2011 22:18:23

      Έχεις πολύ δίκιο

      • ern avatar
        ern @ Sofie 08/05/2011 23:39:04

        Γι αυτό είναι προδιαγεγραμμένη η πορεία μας. Γιατί αυτό το ποσοστό ακόμα είναι κυρίαρχο και πολύ πεισματικά προσκολλημένο στην διάβρωση του. Θα χρειαστει ΠΟΛΥ μεγάλη σφαλιάρα για να ξεκολλήσει απο την συστηματική νοητική διαφθορά που είχε πάντα μέσα του αλλά συστηματικά ενισχύθηκε κιόλας όσο πέρναγε ο καιρός. Και το χειρότερο είναι πως έχουν μεταφέρει και αυτή την νοοτροπία στα παιδιά τους. Μια γενιά καμμένη πριν καν σκάσει απο το αβγό.

        Θα είναι θαύμα αν την βγάλουμε καθαρή αυτή την φορά. Περιγράφω και παρακάτω τα στατιστικά.

        Και αυτά που λέω είναι η μαθηματική λογική που βγαίνει απο τα γεγονότα και τα τεκταινόμενα. Δεν το μπερδεύω με τεχνητές αισιοδοξίες και τι ΘΑ ήθελα, πράγματα δηλαδή που είναι καθαρά ευσεβείς πόθοι.

        Πάμε γι' αλλα. Αν αυτή η κατάσταση συνεχιστεί όπως είναι με ραγδαία επιδείνωση και αυτή την δεκαετία, δίνω σε αυτή την χώρα ποσοστό επιβίωσης το πολύ 20 χρονάκια. Άγνωστο το μέλλον μας.

  11. Sardax avatar
    Sardax 08/05/2011 22:12:27

    Ανεξάρτητα του πως βλέπουμε και αναλύουμε την κατάσταση εμείς εδώ ή σε άλλα φόρα μειοψηφούντων ενημερωμένων πολιτών, το μέγεθος που ονομάζεται «ελληνικός λαός» στο σύνολό του έχει μαύρα μεσάνυχτα και ζει στον δικό του κόσμο. Η πλειοψηφία των Ελλήνων είναι άξια της τύχης της, η φύση απεχθάνεται τα κενά. Αν ήμασταν λαός με άντερα δεν θα είχαμε επιτρέψει να περιέλθουμε σε τέτοια ξεφτίλα. Αφού είμαστε τέτοιοι, καλώς μας κάνουν ότι ετοιμάζονται να μας κάνουν. Οι εξελίξεις και οι πραγματικότητα η ίδια, μας δείχνουν πως δεν είμαστε άξιοι κάτοικοι του ελλαδικού χώρου. Είμαστε πραγματικά γελοίοι.

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ Sardax 09/05/2011 00:12:52

      και παλι αυτομαστιγωματα και φτου ξανα κι απ την αρχη το κλαμα.

      • Sardax avatar
        Sardax @ Greece Pleading 09/05/2011 03:00:47

        Η σταθερά κραυγαλέα ανεπάρκεια ενός λαού να περισώσει πλέον όσο μπορεί την συλλογική του αξιοπρέπεια, η αδιαφορία του απέναντι στην επιτακτική ανάγκη να ξεκινήσει να σκέφτεται και να δρα με όρους Πατρίδας και Δημοκρατίας, δεν επιδέχονται άλλων παροτρύνσεων και επιφωνημάτων τύπου «εμπρός ελληνικέ λαέ, είσαι μπουλντόζα, ξύπνα, θα τους σκίσουμε, θα τους λιανίσουμε» κλπ. Αν θέλεις να αναλάβεις αυτόν τον ρόλο και θεωρείς πως θα πιάσει τόπο, προσπάθησέ το ελεύθερα κάνοντας ντουέτο με τα ευχολόγια του Επώνυμου και τις ενθαρρυντικές Σαμαρικές ιαχές του Φαήλου που εξακολουθούν –ζώντας σε έναν δικό τους φαντασιακό μικρόκοσμο- να θεωρούν πως απευθύνονται σε κάποια κρίσιμη μάζα ενός αξιόλογου λαού. Μπερδεύετε όμως την Ελλάδα εκείνη προ 40-50 ετών που είχε ειδικό βάρος, έστω και κουτσουρεμένο, την Ελλάδα που εξέπεμπε μια στοιχειώδη αρχοντιά, με τη σημερινή λαοθάλασσα αποχαυνωμένων ζόμπι που θεωρούν πως στην παρούσα συγκυρία τα ζητήματα που έχουν προκύψει λύνονται με κάλπες, κοινοβουλευτικές ψηφοφορίες, Ζάππειο ΙΙ, ΙΙΙ και ΙV.

  12. Sofie avatar
    Sofie 08/05/2011 22:13:04

    Μην βιαστείς να το απορρίψεις ... είναι η μόνη αποτελεσματική λύση...
    -Εξόφληση δανείων
    -Αύξηση επενδύσεων
    -Δουλειές για τον κόσμο
    -Κυκλοφορία του χρήματος

    Στο Hong-Kong πέτυχε

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Sofie 08/05/2011 22:18:26

      Α, εκεί το πήγαινες με το UK & Hong Kong .... κατάλαβα ... το & ήταν το παρακολουθηματικό "και".

      Προτεκτοράτο του Κινέζου προτείνεις.

      • Sofie avatar
        Sofie @ αλλενάκι 08/05/2011 22:23:30

        ότι πληρώνεις παίρνεις...και ότι έχεις νοικιάζεις για να μην το πουλήσεις

        • Dora avatar
          Dora @ Sofie 09/05/2011 00:15:42

          Ε ρε καταντια,αβασταχτη καταντια! Ε ρε που φθασαμε.

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ Sofie 09/05/2011 01:10:22

      Και οι Κινέζοι του Χόγκ-Κόγκ; Τι παίρνουν εκτός από ένα μεροκάματο -μέχρι να τους το πάρει άλλος; Τι ΚΑΤΕΧΟΥΝ; Τι τους ΑΝΗΚΕΙ;

  13. dimos avatar
    dimos 08/05/2011 22:22:17

    SARDAX +1000000000000000000000000000000000000000000000000000

  14. akis avatar
    akis 08/05/2011 22:24:10

    Ο κοσμος νοιαζεται πιστευω αλλα δεν ξερει τι να κανει...
    Πιστεψε το 2004 αλλα αλλη μια φορα πληγωθηκε...

  15. vardarskian avatar
    vardarskian 08/05/2011 22:24:26

    που ακριβώς βλέπετε την ελπίδα...;

    "Ολοκληρώθηκαν οι εργασίες του 7ου εκλογοαπολογιστικού συνεδρίου ΕΔΟΘ / ΝΤ ΑΔΕΔΥ. Οι κάλπες έκλεισαν στις πέντε το απόγευμα, αφού ολοκληρώθηκε η ψηφοφορία για το νέο πενηνταμελές γενικό συμβούλιο. Οι έδρες κατανέμονται στις παρατάξεις, ως εξής :

    ΠΑΣΚΕ : 18 (200 ψήφοι),
    ΔΑΚΕ : 10 (110 ψήφοι),
    "Ταξική Δημοσιοϋπαλληλική Συνεργασία" (ΠΑΜΕ) : 9 (100 ψήφοι),
    "Αγωνιστική Συνεργασία" (ΣΥΡΙΖΑ): 6 (69 ψήφοι),
    «Ενωτική Εργατική Παρέμβαση» : 5 (52 ψήφοι),
    «Απέναντι» : 2 (17 ψήφοι).
    Η «Ταξική Πορεία-Αγωνιστικές Κινήσεις» πήρε 9 ψήφους και καμία έδρα.

    Στο προηγούμενο γενικό συμβούλιο της ΕΔΟΘ, η ΠΑΣΚΕ είχε τον ίδιο αριθμό εδρών (18), η ΔΑΚΕ (15), η ΤΑ.ΔΗ.ΣΥ (7), η "Αγωνιστική Συνεργασία " (7), η "Ενωτική Εργατική Παρέμβαση" (3) έδρες." πηγή taxalia

    Στη Θεσσαλονίκη τα ανωτέρω...

    • Orestios avatar
      Orestios @ vardarskian 08/05/2011 22:55:54

      Σοσιαλισμός ακόμη και χωρίς ψωμί

      • man8os avatar
        man8os @ Orestios 08/05/2011 23:44:12

        Δεν εχει σχεση με το σοσσιαλισμο αλλα με τους εργατοπατερες.

        • Orestios avatar
          Orestios @ man8os 09/05/2011 00:18:32

          Έχει απόλυτη σχέση και με την ιδεολογία, που είναι σαν την Κατάρα του Πράσινου Σκορπιού

        • man8os avatar
          man8os @ man8os 09/05/2011 01:23:29

          Το πρασινο σκουληκι το ειχε πει ο Σαμαρας καποια στιγμη, μια πολυ επιτυχημενη ατακα.

  16. neos agrotis avatar
    neos agrotis 08/05/2011 22:24:41

    Ποιος να αντιδράσει?
    Το ενα εκατομμυριο ΔΥ συν τους συνταξιουχους των 1700 και πάνω που συνολικά αποτελουν πάνω απο το 45% του πληθυσμού?
    Το 20% του πληθυσμού που είναι στο περιθ'ωριο?
    Το 10% που έχουν χοντρές καβάντζες?
    Τι μας μένει ? Ενα 25% που τρ'εχει για να αντιμετωπίσει τα προβλήματα και την αβεβαιοτητα που του εχει δημιουργήσει η κρίση και παράλληλα να ταισει και όλους τους πιο πάνω.
    Μόνο αν μπουν και οι ΔΥ στο παιχνιδι (απολυσεις, μειωσεις μισθών κλπ) μπορει να υπάρξει αντίδραση.

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ neos agrotis 08/05/2011 23:58:32

      Αυτο ξαναγραψτο να το εμπεδωσουν.

      "Ποιος να αντιδράσει?
      Το ενα εκατομμυριο ΔΥ συν τους συνταξιουχους των 1700 και πάνω που συνολικά αποτελουν πάνω απο το 45% του πληθυσμού?
      Το 20% του πληθυσμού που είναι στο περιθ’ωριο?
      Το 10% που έχουν χοντρές καβάντζες?
      Τι μας μένει ? Ενα 25% που τρ’εχει για να αντιμετωπίσει τα προβλήματα και την αβεβαιοτητα που του εχει δημιουργήσει η κρίση και παράλληλα να ταισει και όλους τους πιο πάνω.
      Μόνο αν μπουν και οι ΔΥ στο παιχνιδι (απολυσεις, μειωσεις μισθών κλπ) μπορει να υπάρξει αντίδραση."

      Ποιος να το εμεπδωσει?
      Μα η ΝΔ που περιμενει τη κυβερνηση να πεσει ως ωριμο φρουτο...δηλαδη απλα να τη ερθει η εξουσια στα χερια, να μη βγει μρπστα να την παρει μονη της.

      • ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ avatar
        ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ @ Greece Pleading 09/05/2011 09:00:40

        Μήπως θα αντιδράσουν οι φοροφυγάδες? Το 60% των Ελλήνων δεν πληρώνει ούτε μισό ευρώ φόρο!

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ neos agrotis 09/05/2011 00:07:12

      Ετοιμάσου να σε περιλάβει ο Αυριανιστής..
      Άκου απολύσεις δημοσίων υπαλλήλων...μην το ξαναπείς...

      • Εύμηλος avatar
        Εύμηλος @ Φακ Κωστας 12/05/2011 09:33:06

        Αν είχαν απολυθεί οι μισοί δημόσιοι υπάλληλοι που είναι ούτως ή άλλως αχρείαστοι κι αποτελούν απλώς την παρκαρισμένη κομματική πελατεία, δεν θα ήταν ανάγκη να γίνουν οι περικοπές σε μισθούς και συντάξεις.
        Αν είχαν εγκαίρως αποκρατικοποιηθεί κι οι λεγόμενες ΔΕΚΟ της καλοταϊσμένης κομματικής νομενκλατούρας (και τώρα δεν είναι αργά) ίσως είχαμε πιάσει τουλάχιστον πάτο.
        Αν είχε όντως χτυπηθεί η παντοειδής φοροδιαφυγή δε θα είχαμε πρόβλημα.
        Με λίγα λόγια αν είμασταν κοινωνία πολιτών κι όχι ένα συνοθύλευμα κακομαθημένων εγώ ανατολικού μοιρολατρισμού θα είχαμε κράτος.

    • george avatar
      george @ neos agrotis 09/05/2011 03:02:29

      Δεν έχεις δίκιο στα ποσοστά...
      20% είναι παιδιά που δεν είναι ακόμα σε ηλικία να καταλάβουν τι γίνεται
      10% είναι γέροι που δεν είναι σε θέση να κάνουν τίποτα
      15% είναι δημόσιοι υπάλληλοι και βολεμένοι συνταξιούχοι
      15% είναι στο περιθώριο ή είναι εντελώς στον κόσμο τους
      10% βολεμένοι για τα καλά και με φράγκα στο εξωτερικό
      10% εντελώς κολλημένοι με ... το ΠΑΣΟΚ

      μένει ένα 20% .... αλλά και αυτό πολύ είναι ... κάτι ξεχνάω

  17. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 08/05/2011 22:31:36

    Άρα, αν συνυπολογίσουμε και το "ημιεπισήμως" (από τον Α. Καρακούση στο σημερινό Βήμα), πλέον, τεθέν δίλημμα "σκληρότερο μνημόνιο με ευρώ, ή πτώχευση με δραχμή" (το επισήμανε κάποιος σχολιαστής στην ανάρτησή μου για τη μπλόφα του ΓΑΠ), η πραγματική διάσταση του διλήμματος είναι πλέον η εξής:

    Ξεπούλημα "και με τη βούλα", και αδυναμία ελέγχου της χώρας μας, για να διατηρήσουμε το ευρώ, ή δύσκολες μέρες με δραχμή, αλλά και -λόγω ανταγωνιστικότητας- με προοπτική;

    ΑΥΤΟ είναι πλέον το δίλημμα, και δε νομίζω να βρεθεί σκεπτόμενος Έλληνας που, όσο οδυνηρό κι αν του το "σερβίρουν" αρχικά, δεν θα προτιμήσει το δεύτερο.

    (Είμαι πάντως περίεργος να δω τι θα γίνει από αύριο στις ελληνικές τράπεζες. Προφανώς το δίλημμα έχει εκ των πραγμάτων τεθεί, και αν τεθεί επισήμως δεν πρόκειται κανείς να περιμένει την έκβασή του με τις γλίσχρες οικονομίες που του έχουν απομείνει, να παραμένουν σε ελληνική τράπεζα.)

    • Sofie avatar
      Sofie @ Αυριανιστής 08/05/2011 22:49:18

      Αγόραζε στη φήμη πούλα στην είδηση???
      Πραγματικά δεν ξέρω έαν αυτά τα σενάρια έχουν προεξοφληθεί.
      Το ADR της Εθνικής έκλεισε πάντως την Παρασκευή στα -5%

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ Αυριανιστής 08/05/2011 22:53:05

      Συνήθως, αυτός που δανείζει θέτει και τους όρους του δανεισμού...

      Αφού το μέγιστο του, μνημονιακού και μη, χρέους της χώρας ανήκει σε Ευρωπαίους, μάλλον αυτοί θέτουν και τους όρους.

      Με τη Δραχμή, για να αποφύγεις την πλήρη και εντελώς φθηνή εξαγορά, πάει να πει ότι έχεις αποφασίσει σαν χώρα και σαν λαός, την πλήρη και οριστική στροφή στην εξωτερική πολιτική σου, απομακρυνόμενος από την Ευρώπη και συνάμα έχεις συμπήξει συμπαγές εσωτερικό μέτωπο αποφασισμένων ανθρώπων που είναι διατεθειμένοι να παίξουν όχι μόνο τα όποια εισοδήματά τους αλλά και την ίδια τους την ζωή κορώνα - γράμματα για να στηρίξουν αυτή τη στροφή.

      Επειδή κάτι τέτοιο δεν φαίνεται σήμερα στον ορίζοντα της Ελλάδας, εκτιμώ ότι η πιο ορθολογική στάση είναι να προσπαθήσει κάποιος να τα βρεί με τους δανειστές.

      Η έκφραση "να τα βρεί" δεν σημαίνει να εξαγοραστεί, ή να πουληθεί ή να παραιτηθεί μπιρ παρά (έστω και Ευρώ).

      Σημαίνει να διαπραγματευτεί, να πάρει αλλά και να δώσει.

      Αντιθέτως με όσα μας έχουν πείσει τα ΜΜΕξαπάτησης, η χώρα, ως χώρα, είναι πάμπλουτη και έχει πολλά assets για να διαπραγματευτεί. Οι κάτοικοί της είναι μεν πιεσμένοι, το βιοτικό τους όμως επίπεδο σε σχέση με τον μέσο Βορειοευρωπαίο είναι απείρως καλύτερο.

      Πάσχουμε όμως σε κρατική οργάνωση και δημοσιονομική υγεία.

      Οι Ευρωπαίοι όσο και αν δεν μας γουστάρουν ή δεν μας θέλουν δεν είναι ηλίθιοι. Η Ελλάς είναι γωνία μαγαζί, έχει γεωστρατηγική σημασία πολλαπλή και σπουδαία, είναι ένας στρατιωτικός γίγαντας σε σ΄χεση με τις περισσότερες χώρες της ΕΕ, και την θέλουν όχι μόνο στην Ευρώπη αλλά και στον κορμό του Ευρώ. Θα κάνουν κάθε τι για να το πετύχουν αυτό.

      Αντί λοιπόν να μας πιάνουν οι πλερέζες μας για τον δήθεν εξοστρακισμό που μας ετοιμάζουν, καλό θα είναι να παίξουμε με τις ανάγκες και τις φοβίες τους, να εξηγήσουμε τις αδυναμίες των σκληρών δημοσιονομικών προγραμμάτων τους, να αναζητήσουμε κοινούς τόπους δράσης για τα μεγάλα προβλήματα της ηπείρου, να δείξουμε ότι στο μονοπάτι που επιθυμεί η Ευρώπη να πατήσει η Ελλάδα έχει θέση και λόγο και δεν είναι το Αμερικανίζον προτεκτοράτο που κλίνει μεν ευλαβικά το γόνυ στα κελεύσματα του Θείου από το Αμέρικα, αλλά ζητά ανερυθρίαστα τα δανεικά των Ευρωπαίων και τσαντίζεται όσο αυτοί το νουθετούν, με όχι πάντα κομψούς τρόπους...

      Συμπέρασμα.

      Ευρώ, γιατί όλους τους συμφέρει.

      Ευρωπαϊκή πολιτική λύση, για τα οικονομικά προβλήματα της Ευρώπης (και της Ελλάδος συμπεριλαμβανομένης) γιατί αυτή είναι η ανάγκη των καιρών.

      Δραχμή, μόνο ως last resort...

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ ierofantis 08/05/2011 23:02:55

        Ιεροφάντη, πιάνομαι από την έσχατη πρότασή σου.

        Η δραχμή, πλέον, φοβάμαι ότι είναι το μοναδικό καταφύγιο. Γιατί -θα επαναλάβω μια απάντησή μου σε παραπάνω σχόλιό σου-, με τα επιχειρήματα του τύπου "γιατί συμφέρει την Ευρώπη να μας κρατήσει", άντε πείσε τους "Αληθινούς Φινλανδούς", τη σλοβάκικη κυβέρνηση -εσχάτως και τη βρετανική, που δήλωσε ότι δεν θα συνεισφέρει δεκάρα τσακιστή σε ενδεχόμενη νέα βοήθεια της Ελλάδας- ή τους συνταξιούχους των γερμανικών ασφαλιστικών ταμείων που είναι τίγκα στο ελληνικό ομόλογο και ζητάνε να δουν αίμα...

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ Αυριανιστής 08/05/2011 23:07:44

          Για τους Φιλανδούς και λοιπούς, κάνω μια ανάλυση παραπάνω, στο σχόλιό σου εκεί. Ενδεχομένως να σε καλύψω με αυτά που υποστηρίζω εκεί.

      • Ιαπετός avatar
        Ιαπετός @ ierofantis 09/05/2011 15:24:17

        Συμφωνώ και με το σχόλιο και με τον γενικότερο τρόπο, πού προσεγγίζει ο Ιεροφάντης το θέμα

    • ΣΚΑΘΑΡΙ avatar
      ΣΚΑΘΑΡΙ @ Αυριανιστής 08/05/2011 23:48:17

      ούτε ζωγραφιστή δεν θα ήθελα τη κ...οδραχμή...ξεφτιλισμένο νόμισμα ήταν

      • Orestios avatar
        Orestios @ ΣΚΑΘΑΡΙ 08/05/2011 23:50:52

        Μια χαρά ήταν και ο κόσμος είχε να φάει.
        Μόνο τα ευρολιγούρια την μισούσαν

  18. εεεεεεεεεε avatar
    εεεεεεεεεε 08/05/2011 22:35:16

    Και ξανά ξανά το ίδιο σενάριο , δε νομίζω Τάκη ή μήπως κάνω λάθος

    http://greekmindgarage.blogspot.com/2011/05/blog-post_989.html

  19. dimos avatar
    dimos 08/05/2011 22:39:42

    Τι παράγεις για να γίνεις ανταγωνιστικός ??? ΚΑι τα κρεμμύδια εισάγεις ... Το δίλλημα είναι το εξής - θα γίνει ΟΛΗ η ελλάδα φτωχότερη κατά 50% σε μια νύχτα ή ενδεχομένως αν υπάρξει πολιτική και λαική βούληση τα παιδιά μας θα ζήσουν σε μια κάλύτερη χώρα ???

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ dimos 08/05/2011 22:53:05

      Αλήθεια, πού ήταν οι νεοφιλελεύθεροι του Μάνου, και όλοι οι άλλοι σημερινοί κήνσορες, όταν η Ελλάδα αποβιομηχανοποιείτο και απο-αγροτοποιείτο τάχιστα επί ημερών του σημιτικού "εκσυγχρονισμού"; Μήπως ήταν οι ίδιοι που τότε εκθείαζαν τη "μετάβαση στην οικονομία της γνώσης" -τρομάρα μας...- και την καζινοκαπιταλιστική φούσκα του χρηματιστηρίου;

      Λίγο όψιμα θυμηθήκατε "τι (δεν) παράγουμε", φίλτατοι...

    • Orestios avatar
      Orestios @ dimos 08/05/2011 23:00:07

      Δηλαδή με τα Νέα Μέτρα του GAP δεν θα γίνει η Ελλάδα φτωχώτερη κατά 50%.
      Έτσι είναι αν έτσι θέλετε να πιστεύεται.
      Η πραγματικότητα θα σας διαψεύσει.
      Είτε με ευρώ, είτε με δραχμή θα είστε 50% φτωχώτεροι.

      • τάσος avatar
        τάσος @ Orestios 09/05/2011 00:32:18

        ορέστιε την παλεύεις ρε φίλε;

      • τάσος avatar
        τάσος @ Orestios 09/05/2011 00:39:00

        η σέχτα νεοδημοκρατών βρίσκεται σε κατάσταση παράκρουσης. ρε λεβέντες με τρομάζετε. πώς θα βγείτε να κυβερνήσετε σε τέτοια κατάσταση. χαλαρώστε ρε, θα πάθετε καμιά ζημιά.

        • Orestios avatar
          Orestios @ τάσος 09/05/2011 01:31:20

          Σου αρέσουν τα ωραία λόγια του GAP?
          Σου αρέσουν τα ψέματα του ΠΑΣΟΚ?
          Σου αρέσουν τα δάκρυα του Καρατζαφέρη και της Ντόρας?
          Σου αρέσει να σε θεωρούν κορόιδο ή να είσαι κορόιδο?

          Αν σε τρόμαξα, ένα έχω να σου πώ: Θα σου περάσει.

  20. Y. avatar
    Y. 08/05/2011 22:51:23

    Το χειρότερο είναι η ξεφτίλα αποδοχής του αιτήματος. Απ’ ότι ξέρω, δεν υπάρχει προηγούμενο υποθήκευσης κρατικών (όχι εταιρικών) περιουσιακών στοιχείων

    Γιώργο Παπανδρέου της Μαργαρίτας. Ξεκουμπίσου από τη χώρα, που πάντοτε ένοιωθες ξένος προς αυτή. Γιατί πάντοτε ήσουν παιδί της μισέλληνης μαμάς σου, που επειδή τη παράτησε ο άνδρας της, της προέκυψε ως αποθημένο η Ελλάδα και οι Έλληνες

    ΥΓ. Εσείς εκεί στο ΠΑΣΟΚ, δεν τα βλέπετε τα χάλια του αρχηγού που επιλέξατε? Βαγγέλη Βενιζέλο? Αν μη τι άλλο, πιστεύω ότι εμφορείσαι από ελληνικές αρχές. Δε μπορώ να πιστέψω ότι δε βλέπεις τη κατάντια της χώρας μας και μέσα, και στο διεθνές περιβάλλον
    ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΕΙΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!

    • Sofie avatar
      Sofie @ Y. 08/05/2011 23:07:02

      Πέστα βρε Υ!!!!!!!!!!!!!!!!!

  21. rally monkey avatar
    rally monkey 08/05/2011 22:54:51

    κυβερνηση μειοδοσιας, σαπιο πολιτικο συστημα & λαος σε αφασια
    θανασιμος κοκτειλ
    αν δεν αντιμετωπιστουν τα παραπανω 1-προς-1 δεν εχει νοημα καμμια αναλυση (περι χρεους, ανταγωνιστικοτητας, διαχειρηση κρισης, αναπτυξης, κλπ)

  22. Orestios avatar
    Orestios 08/05/2011 23:02:25

    Τη φτώχεια δεν τη γλυτώνετε.
    Αποφασίστε πως την θέλετε.
    Με ευρώ που θα οδηγεί σε σπιράλ συνεχούς θανάτου, αφού τα μνημόνια θα αποτυγχάνουν?
    Ή με δραχμή, που θα μπορέσετε να ξεφύγετε από την καταβροχθιστική μανία της Δυτικής Ευρώπης?

  23. nick avatar
    nick 08/05/2011 23:10:55

    μια συμπαθητικη χωρα με τα μεγαλιτερα λαμογια πολιτικους και τους πιο
    βολεμενους τεμπεληδες πολιτες.δεν υπαρχει σωτηρια ο σωζον εαυτον
    σωθητω.

  24. dimos avatar
    dimos 08/05/2011 23:12:48

    Καλά οι συνδικαλιστές του ΚΚΕ και λοιπων δημοκρατικών κηφηνέων που ήταν όταν κλείνανε τα εργοστάσια για να κάνουν αντίσταση ??? εσυ αυριανιστή κάτι έχεις με τον Μανο, πολύ διαφήμιση του κάνεις - αυτόν δεν τον θυμάται ούτε η μάνα του.

    • ΓΙΑΝΝΗΣ ΗΛΕΙΑ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ ΗΛΕΙΑ @ dimos 09/05/2011 00:57:12

      Το Κ.Κ.Ε πάντα τα έλεγε και πάντα ήταν εκεί. Με λάθος τρόπο,κατά την ταπεινή μου άποψη, αλλά ήταν το μόνο.

  25. Απορία avatar
    Απορία 08/05/2011 23:13:12

    Η λύση είναι μία:
    χρεωκοπία-πείνα-αναδιανομή εξουσίας.

    Με τους πολιτικάντηδες που μας έφεραν στο σημείο αυτό προκοπή δεν πρόκειται να υπάρξει ποτέ. Μόνον μέσα από μια χρεωκοπία υπάρχουν πιθανότητες να αναδειχθούν νέες, σοβαρές πολιτικές δυνάμεις που θα βάλουν σε τάξη στον τόπο.

    • Sofie avatar
      Sofie @ Απορία 08/05/2011 23:18:37

      Η λύση είναι μια ΓΟΥΔΙ!

      • Orestios avatar
        Orestios @ Sofie 08/05/2011 23:21:18

        +1000

        • Απορία avatar
          Απορία @ Orestios 08/05/2011 23:27:08

          Ο Γεωργιάδης στο κανάλι 10 δήλωσε:
          "... όλοι στην Ελληνική Βουλή ξέραμε από το Μάϊο του 2009 ότι θα πηγαίναμε στο Διεθνές Νομισματικό Ταμείο, ήταν σε όλους γνωστό"
          άρα και η ΝΔ γνώριζε αλλά έκανε μόκο. Ας τον διαψεύσει ο Μιχελάκης.

          Μας δουλεύουν όλοι Orestie. Αστα βράστα.
          Ποιος θα πάει ποιον στο Γουδί.

          Η λύση είναι η εξής: Χρεωκοπία-Πείνα-Αναδιανομή Εξουσίας

          • Orestios avatar
            Orestios @ Απορία 08/05/2011 23:32:56

            Αφού ανακοινώθηκε Απρίλιο, και ήδη το είχαμε ψηλιαστεί εδώ πολύ καιρό πριν, λογικό δεν είναι να το ήξεραν όλοι τον Μάϊο?
            Εσένα σε κοροϊδεύουν, που τσιμπάς στην προπαγάνδα του "όλοι είναι ίδιοι".
            Αμ, δε!
            Ο κ. Μανωλίδης σε φτώχυνε και ετοιμάζεται να σε φτωχύνει ακόμη περισσότερο, κι εσύ κάνεις απλά το φερέφωνό του.
            Περαστικά σου.

          • Orestios avatar
            Orestios @ Απορία 08/05/2011 23:55:30

            Και τώρα εσύ θεωρείς ότι ο Μανωλίδης σου λέει αλήθεια?
            Για το μνημόνιο αλήθεια σου έλεγε?

            Είναι παντελώς αναξιόπιστος.

  26. η Dimi avatar
    η Dimi 08/05/2011 23:19:25

    Oύτε πτωχεύουμε Ούτε ξεπουλάμε.

    Μιλάμε θετικά, τελικά, καθαρά και ξάστερα ΚΑΙ ΑΝΕΥ ΟΡΩΝ, με τους ληστο-συμμορίτες/οικονοκο-τρομοκράτες:

    Η, μειώνουν το διαβολικό χρέος κάτω του 60% του ΑΕΠ (τις τοκογλυφίες του κερατά, δηλαδή), ή, εφεξής ΔΕΝ πληρώνουμε ούτε ένα Ευρώ. Επιστρέφουμε στη Δραχμή. Η Δραχμή ΜΑΣ, είναι το διαπραγματευτικό Οπλο ΜΑΣ, ας το καταλάβουμε αυτό. Οι σημερινοί πολιτικοί νάνοι, έπρεπε ΗΔΗ να έχουν κάνει τις διαπραγματεύσεις αυτές. Αλλά πως είναι ποτέ δυνατόν να περιμένουμε λύσεις απ’αυτούς που δημιούργησαν αυτό το κυκλώπειο οικονομικό έκτρωμα;;

    Το ΝεοΝαζιστικό Spiegel τρέμει μήπως και βγούμε από την ΟΝΕ. Και τρομοκρατημένο, καταστροφολογεί και διαδίδει ότι η Ελλάδα, επιστρέφει στη Δραχμή. Το ΜΝΗΜΟΣΥΝΟ εμφανίζεται και πάλι ως Μονόδρομος. Πάλι μιλούν γιά «Νέα Επιμήκυνση». Πάλι μιλούν γιά «Ηπια αναδιάρθωση» (Νέοι Τόκοι επί των Τόκων!!!). Πάλι μιλούν γιά «αναμόρφωση» ή, παραμόρφωση ή, οποιαδήποτε άλλη παρανοϊκή γλωσσοπλασία κατέβη στα υπερχειλισμένα δοχεία σκέψης τους. Αρμέγουν και απαιτούν από τους Ελληνες διαρκώς ΝΕΕΣ ΘΥΣΙΕΣ. Χωρίς κανένα απολύτως ουσιαστικό αντίκρυσμα. Και το χειρότερο, μακροχρόνια και χειροπόδαρα δένουν την Ελλάδα από αέρα, γη, και θάλασσα, δεσμεύοντας στο διηνεκές, τις επόμενες γενεές Ελλήνων.

    Το «φάρμακο» τρόϊκα αποδεικνύεται θανατηφόρο γιά τον Ελληνα «ασθενή» που ΔΕΝ αντέχει άλλες «δόσεις». Ο αντιπρόεδρος, προσφάτως είπε ότι:
    «Εμείς παίζουμε MBA, τώρα». Oι Ελληνες ανταπαντάμε «εμείς παίζουμε Hard Ball, εφεξής». Γινόμαστε μέρος της Λύσης, χωρίς όλους αυτούς που μάς οδήγησαν στον γκρεμό, βεβαίως.

    Η έξοδος της Ελλάδας από την ΟΝΕ θα δημιουργήσει εφιαλτικό domino εξόδου και των λοιπών «ζεματισμένων» από τα ΤΕΧΝΗΤΑ χρέη, χωρών της ΟΝΕ. Αυτό σημαίνει το ΤΕΛΟΣ της Γερμανίας και της Ευρώπης του Ευρώ. Αυτοί θα είναι οι μεγάλοι χαμένοι της υπόθεσης.

    Και εφόσον η Ελλάδα, εκ των πραγμάτων υποχρεωθεί να επιστρέψει στη Δραχμή, οι γαλλο-γερμανικές τράπεζες με τα σημερινά Ελληνικά Ομόλογα αξίας πολλών δισεκατομμυρίων που διαθέτουν, θα υποστούν τεράστιες απώλειες καθώς τα Ομόλογα αυτά, θα γίνουν αγέρας κοπανιστός στα Θησαυροφυλάκειά τους. Θα πάρουν και αυτοί, γεύση από το ίδιο δηλητήριο (κοπανιστός αγέρας), που δίνουν στους Ελληνες.

    Αγγέλα, φοβού τους εξοργισμένους Ελληνες και ΤΕΧΝΗΤΑ χρέη υποφέροντες.

    • saltcity avatar
      saltcity @ η Dimi 08/05/2011 23:25:26

      Dimi
      +100000000000
      Δις ιζ Πάρτα (του αρχαίου μας)

    • Δήμος avatar
      Δήμος @ η Dimi 09/05/2011 00:35:54

      Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα με την επαναφορά της δραχμής, έχουν πάρει πολλοί δάνεια σε ευρώ. Έχουν μειωθεί τα εισοδήματά τους, αν αυξηθεί και το χρέος τους, αυτό ήταν.

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Δήμος 09/05/2011 01:26:22

        Saltcity, Δήμο. Η Αγγέλα φαντασιώνεται κι αυτή, μιά Ελλάδα χρεωμένη, απαξιωμένη και στο διηνεκές στη τρόϊκα υποδουλωμένη, γιά τις ισόβια δωρεάν ηλιόλουστες διακοπές των γερμανικών ΚΑΠΗ. Κούνια που τη κούναγε.

        Το σημερινό πρόβλημα της Ελλάδας, είναι πρωτίστως πολιτικό. Εάν σήμερα είχαμε κυβέρνηση με «γόνατα», τα νεοταξικά σκυλιά, θα έτρεχαν να κρυφτούν με την ουρά στα σκέλια. Και η Αγγέλα θα είχε βάλει βαθειά τα χέρια στις τσέπες των άμεσα απαιτητών εντόκων αποζημιώσεων πολέμου. Με τις οποίες, όχι μόνον αποπληρώνονται οι τέσσερις, επαναλαμβάνω ΜΟΝΟΝ τέσσερις δόσεις που εισπράξαμε και τελειώσαμε με τις χολέρες.

        Με ΕΛΛΗΝΑ Κυβερνήτη, με αλλαγή πολιτικών προσώπων και κυρίως πολιτικής και με χρηστή διαχείρηση, μπορούν να γίνουν σημαντικότατες επενδύσεις γιά την «εκ των έσω» Αναγέννηση της χώρας, σε όλους τους κρίσιμους τομείς. Σήμερα η Ελλάδα αργοπεθαίνει από τις ανίερες και στοχευμένες επιθέσεις που δέχεται από τους υφάρπαγες της εξουσίας και τους μισέλληνες «εκ των έσω» μαθητευόμενους μάγους-εχθρούς.

        Μεταξύ των πολλών εξαιρετικών άρθρων, τα προτεινόμενα: «Ο κ. Παπανδρέου έχει καλομάθει με τις μπλόφες» και «Λαθρομετανάστευση: Kύριοι της κυβέρνησης σε ποιά χώρα ζείτε;» και θα καταλάβετε τι εννοώ.

        • Δήμος avatar
          Δήμος @ η Dimi 09/05/2011 01:45:18

          Δεν μπορούμε αυτή τη στιγμή να αναγκάσουμε τη Γερμανία να πληρώσει αποζημιώσεις. Κι εγώ τις θέλω, αλλά να το δούμε πρακτικά.

          Στο θέμα υποτίμησης, επαναφοράς στη δραχμή και δανείων, επίσης θέλω πρακτικές απαντήσεις.

  27. dimos avatar
    dimos 08/05/2011 23:35:11

    Party θα κάνει η Γερμανία αν οι ταλαίπωροι ζήτουλες της Ευρώπης (η Ελλάδα και η πορτογαλία) φύγουν από τη ΕΕ , αντί να πετάνε δις ευρώ στους κουμμουνιστές ελληνες, θα τα φάνε οι ίδιοι. Το μόνο πρόβλημα τους είναι οτι το Ευρώ θα κάνει τρελλό ράλλυ και θα χτυπήσει λίγο τις εξαγωγές τους.

    • Orestios avatar
      Orestios @ dimos 08/05/2011 23:47:42

      Αυτό δεν είναι πάρτυ, αλλά καταστροφή.
      Ποιός θα αγοράζει Γερμανικά προϊόντα αν το ευρώ πάει στα 2 δολλάρια?
      Η έξοδος από το ευρώ είναι μονόδρομος για την Εθνική Σωτηρία.

  28. Απορία avatar
    Απορία 08/05/2011 23:41:42

    Μάϊο του 2009, όχι του 2010. Πριν τις εκλογές.
    Εγώ μαζί σου αλλά οφείλει να το διαψεύσει ο Μιχελάκης.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Απορία 08/05/2011 23:45:14

      Ε, όχι και να ασχολούμαστε με τις σωβρακοφανέλλες του ΠΑΣΟΚ.
      Για πέταμα είναι έτσι κι αλλιώς.

  29. Orestios avatar
    Orestios 08/05/2011 23:43:52

    Ωπ, είδα το 2009.
    Ακόμη χειρότερα για σένα, που ενστερμίζεσαι τις απόψεις του κ/ Μανωλίδη.
    Σε κορόιδεψε ενσυνείδητα πουλώντας σου Ελλάδα, ενώ έκανε τον βουλευτή του ΠΑΣΟΚ όντας σε κόμμα παρά-ΠΑΣΟΚ.
    Περαστικά σου κορόιδο.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Orestios 09/05/2011 01:21:47

      Πές τα ρε Ορέστιε, έχω φίλους που ακόμα νομίζουν ότι ο Καρατζαφύρερ είναι και πατριώτης...

      • Orestios avatar
        Orestios @ TopGunZ 09/05/2011 01:35:06

        Θλιβεροί.

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ TopGunZ 09/05/2011 13:42:45

        Το πρόβλημα δεν είναι ότι είναι θλιβεροί, αλλά ότι είναι νέα παιδιά με ανώτερη πανεπιστημιακή μόρφωση.

      • Orestios avatar
        Orestios @ TopGunZ 09/05/2011 15:19:05

        Και ποιός σου είπε ότι όσοι έχουν Πανεπιστημιακή μόρφωση είναι έξυπνοι.
        Ξέρεις τί χαϊβάνια έχω δεί στο Πανεπιστήμιο?

  30. Εφιαλτης avatar
    Εφιαλτης 08/05/2011 23:44:13

    Απλα για να ξερετε τι ερχεται απο Αυριοοοοο........>


    http://www.bankingnews.gr/bank-insider/item/15699-μεταξύ-16-μαΐου-και-τέλη-ιουλίου-λήγουν-περίπου-12-με-15-δις-δολάρια-σε-cds-–-αναμένεται-να-οργιάσει-η-κερδοσκοπία

  31. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 08/05/2011 23:44:16

    Το διάβασα στην Suddeutsche Zeitung, είναι χθεσινό άρθρο, υπάρχει εδώ:http://www.sueddeutsche.de/wirtschaft/griechenland-in-der-schuldenkrise-ein-brisanter-vorwurf-1.1094357

    Ο Κλάους Ρέγκλινγκ, επικεφαλής του EFSF κατηγορεί μεγάλες τράπεζες ότι "προετοιμάζουν" αναδιάρθρωση του ελληνικού χρέους επειδή θα εισπράξουν μεγάλες προμήθειες. "Ενας αριθμός ινστιτούτων προωθεί κάτι τέτοιο, ιδιαίτερα όταν αυτά δεν έχουν ελληνικά ομόλογα". Το έκαναν στη Λατινική Αμερική με μεγάλα κέρδη και θα το επαναλάμβαναν ευχαρίστως και στην Ευρώπη.

    Ο Ρέγκλινγκ στοχεύει κυρίως τις επενδυτικές τράπεζες που έχουν ελάχιστη ως καθόλου έκθεση σε ελληνικά ομόλογα. Κατά την έκδοση νέων ομολόγων είναι συνήθης προμήθεια του 0,5%. Αν έκανε η Ελλάδα αναδιάρθρωση του χρέους κι εξέδιδε νέα ομόλογα ύψους 120δις, θα μπορούσαν οι εμπλεκόμενες τράπεζες να κερδίσουν ως 600 εκατόμμυρια.

    Γίνεται λόγος ακόμη και για τη Deutsche Bank, αν κι τράπεζα αρνήθηκε ότι κάνει κάτι τέτοιο και πρόσθεσε ότι τέλη του 2010 επένδυσε 1,6 δις σε ομόλογα του ελληνικού δημοσίου.


    Πάντως όλο και κάτι βγαίνει στη φόρα.....

  32. Τρικεράτωψ avatar
    Τρικεράτωψ 08/05/2011 23:47:39

    το διλλημα του ελληνικου λαου μπορεί να μου πει κάποιοςποιο είναι;

    • man8os avatar
      man8os @ Τρικεράτωψ 08/05/2011 23:50:23

      Η χρεοκοπια και ξεπουλημα η ανακαμψη με στερησεις και δυσκολιες.

    • Sofie avatar
      Sofie @ Τρικεράτωψ 08/05/2011 23:50:42

      ΠΟΥ ΟΔΕΥΟΜΕΝ ΚΥΡΙΟΙ

  33. King Leonidas avatar
    King Leonidas 08/05/2011 23:53:21

    Δεν υπάρχει σοβαρός άνθρωπος που να προτείνει επιστροφή στη δραχμή. Αυτό θα ήταν καταστροφή για την Ελλάδα. Θα μείνουμε έξω από τις αγορές για έναν αιώνα. Κανεις δεν θα μας δανείσει ξανά. Δεν θα μπορούμε να εισάγουμε τίποτα (και ως γνωστόν δεν παράγουμε και τίποτα εκτος από ελιά και φέτα). Μιλάμε για την απόλυτη απομόνωση. Τα ίδια ισχύουν και για την χρεοκοπία. Άσε που θα χάσει το χρήμα το 50% της αξιας του. Αν έχεις 10.000 ευρώ στην τράπεζα, θα γίνουν 5.000. Μιλάμε για πισωγύρισμα. Αν ήταν τόσο απλό θα το είχαμε κάνει ήδη. Η κυβέρνηση μπλοφάρει (ή μάλλον καλύτερα εκβιάζει) όταν απειλεί με επιστροφή στην δραχμή. Ούτε η ίδια δεν το θέλει αυτό.

    • Sofie avatar
      Sofie @ King Leonidas 09/05/2011 00:07:53

      ΠΕΣΤΑ ΒΡΕ ΛΕΩΝΙΔΑ ΓΙΑΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΚΠΛΗΣΣΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΗΣ ΑΓΝΟΙΑΣ ΠΟΥ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ King Leonidas 09/05/2011 01:29:04

      Δυο πραγματάκια. Πρώτον, παράγουμε πολύ περισσότερα και σε γεωργικά προιόντα και σε μεταλλεύματα, ενώ το ότι δεν έχουμε εκμεταλλευτεί πλήρως την ναυτιλία-εμπόριο και τον τουρισμό, μόνοαισιοδοξία πρέπει να μας γεννάει, ειδικά με μια φτηνή δραχμή. Οπότε αυτές τις προπαγανδιστικές μεμψιμοιρίες ας μην τις μασάμε άλλο.
      Δεύτερον, όποιος έχει 5 και 10 χιλιάδες ευρώ μπορεί να βρει τρόπους να τα φυλάξει και στο σπίτι του, το θέμα είναι ότι οι περισσότεροι Έλληνες έχουνε στεγνώσει και μόνο οι "κλεισιματάκηδες", συνήθως σπαγγοραμένοι ΔΥ, θα έχουνε πρόβλημα. Για τα δε δάνεια ας μας διαφωτίσει κάποιος ΣΙΓΟΥΡΑ αν δεν θα μετατραπούν και αυτά σε δραχμές.

  34. dimos avatar
    dimos 08/05/2011 23:59:23

    Φίλε Ορέστιε ο γερμανός πουλάει το 70% της παραγωγής του στην ΕΕ, οπότε μικρό το κακό. Εντάξει δεν θα αγοράζουν οι Ελληνάρες BMW, Mercedes , VW - θα έχουμε στραφεί στα dacia και τα ta LADA (αλήθεια υπάρχουν ακόμα??). Ειδικά με τη δραχμή θα έχεις τεράστια αγοραστική δύναμη, τόση για να πάρεις τραχανά θεσσαλίας και γραβιερα αμφιλοχίας (όχι ότι είναι άσχημα δηλαδή). Επιστροφή στα 40"s - γιατί όχι ???

    • Orestios avatar
      Orestios @ dimos 09/05/2011 00:11:16

      Ενώ με το ευρώ και τα απανωτά μνημόνια θα έχουμε όλοι BMW και λοιπά τουτ τουτ. Όλα με δάνεια και συνεχείς εσωτερικές υποτιμήσεις, που είναι σκληρότερες από τις υποτιμήσεις του Εθνικού Νομίσματος.
      αχαχαχαχαχαχαχαχα

      Σε ποιόν πουλάτε τέτια φύκια για μεταξωτές κορδέλες?

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Orestios 09/05/2011 01:38:14

        Άσε ρε Ορέστιε, φαίνεται έχουμε πολλούς κλεισιματάκηδες εδώ, όλους αυτούς που στεγνώνανε την αγορά από ρευστό για να εκβιάσουνε κανά 0.5% παραπάνω επιτόκιο στην τράπεζα, όταν ο περισσότερος λαός δεν μπορούσε να αποταμιεύσει ούτε για κουλούρι.

        Δε χρειάζεσαι κουρσάρα κυρ-νεοέλληνα ή τζιπς, ούτως ή άλλως σταμάτησες και παιδιά να κάνεις, μια χαρά οικονομικά αμάξια κυκλοφορούν με τα απαραίτητα, Α/C, esp και 5 αστεράκια, ακόμα και Γερμανικά, για να μη σου λείψει η ποιότητα. Κινητά? Και ένα android των 150 ευρώ παπάδες κάνει, δε χρειάζεσαι iApat και iPhony, και μην ξεχνάμε ότι υπάρχει και το σταθερό. Και καιρός σου ήταν να φας και καμιά χωριάτικη γραβιέρα, το πολύ το σούσι θα σου πέσει βαρύ. Ρούχα? Αν είσαι Σαλόνικα, να σε στείλω στον κολλητό μου να σε βολέψει με ποιοτικότατο φτηνότατο ελληνικό τζηνάκι.

        • Orestios avatar
          Orestios @ TopGunZ 09/05/2011 01:46:02

          Είναι αίωλα τα επιχειρήματά τους.
          Η φτώχεια είναι δεδομένη.
          Είτε ευρώ έχουμε, είτε δραχμή, σε αυτή τη φάση.
          Όμως θα είναι παγιωμένη με ευρώ καθώς θα χρειάζονται συνεχώς νέα μνημόνια, για να καλύψουν τις αποτυχίες των προηγούμενων μνημονίων.
          Με δραχμή αντιθέτως ο χειρισμός θα γίνεται καλύτερος και θα μπορέσει να υπάρξει επανεκκίνηση. Τα οφέλη είναι περισσότερα με δραχμή καθώς θα υπάρχει Εθνική Διαχείρηση. Όχι όμως από αυτή τη συμμορία, που από το αποτέλεσμα αποδεικνύεται ως τέτοια.

  35. The Don avatar
    The Don 09/05/2011 00:02:10

    Dimi,
    Το ότι γεωπολιτικά θα μείνουμε τελείως ακάλυπτοι αν βγούμε από το ευρώ ή ίσως και από την Ε.Ε, αν τους πούμε δεν παίρνετε φράγκο πίσω, μάλλον δεν σε απασχολεί ιδιαίτερα.. Θα είμαστε μία χρεοκωπημένη χώρα με διαλυμένη οικονομία και με την Τουρκία απέναντι να ψάχνει ευκαιρία, ενώ ταυτόχρονα θα έχουμε βάλει όλη την Ευρώπη απέναντι. Έκτος αν πιστεύεις ότι Η.Π.Α, Ρωσία ή Κίνα θα προστρέξουν προς βοήθεια μας. Τέλος πάντων, είναι απολύτως σίγουρο ότι καμία εύκολη λύση δεν υπάρχει, όπως επίσης ότι τα επόμενα χρόνια θα γίνουμε φτωχότεροι κατά τουλάχιστον 50% ό,τι και να γίνει. Ας αντιληφθούμε ότι τα ψέματα τέλειωσαν. Ας αποφασίσουμε να δουλέψουμε όλοι πρώτα για την πατρίδα και μετά για τους εαυτούς μας και ίσως τότε ορθοποδήσουμε.

    Καληνύχτα και καλή μας τύχη.

    • King Leonidas avatar
      King Leonidas @ The Don 09/05/2011 00:06:41

      +1000

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ The Don 09/05/2011 00:22:00

      Αφού το θέτεις λοιπόν έτσι, αν είναι να φτωχύνω "ούτως ή άλλως κατά 50%", προτιμώ να μου συμβεί με συνθήκες που κατόπιν θα με κάνουν πιο ανταγωνιστικό (=δραχμή), παρά με μνημόνια που δεν θα δίνουν καμία προοπτική και που μέσω αυτών θα μου "απαλλοτριώνουν" οι ευρωπέοι και κάθε πλουτοπαραγωγική πηγή της χώρας μου.

      • Sofie avatar
        Sofie @ Αυριανιστής 09/05/2011 00:33:26

        Αυριανιστή για δες το αύριο λίγο πιο καλά....
        Πιο ανταγωνιστικό συμφωνώ αλλά για ποια προιόντα μιλάς?!
        Είπαμε, λάδι, ελιά και φέτα....ούζο και τσίπουρο πολλοί οι δασμοί στο αλκοόλ φίλε μου

      • The Don avatar
        The Don @ Αυριανιστής 09/05/2011 00:42:53

        Φιλε αυριανιστη,
        σε αυτο που λες, οτι θα μας βοηθησει σε ανταγωνιστικοτητα ισως εχεις σε καποιο βαθμο δικιο. Λεω ισως γιατι μπορει μεν να μας δωσει τη δυνατοτητα υποτιμησης και εκδωσης πληθωριστικου χρηματος, ομως παραλληλα πιθανοτατα πολλες τραπεζες θα χρεοκωπησουν, με οτι αυτο συνεπαγεται για τις καταθεσεις και την οικονομια γενικοτερα, καθως επισης η κοινωνια και η οικονομια θα μπουμε σε μια κατασταση σοκ απο την οποια δεν ειμαι καθολου βεβαιος ποτε και αν θα ξεφυγουμε. Κατα τ'αλλα για να ξερεις και εμενα δεν μου αρεσει καθολου το οτι μας υπαγορευουν πολιτικες ξενοι και δεν εχουμε στα χερια μας τις αποφασεις. Απλα λεω οτι η επιστροφη στη δραχμη εχει εντελως απροσδιοριστες, κατα τη γνωμη μου συνεπειες. Οταν καποιος τις προσδιορισει και μου τις παρουσιασει τοτε θα μπορω να εκφρασω μια πληρως ορθολογικη αποψη για το κατα ποσο μας συμφερει συνολικα. Παντως, ειναι βεβαιο οτι γεωπολιτικα -νομιζω οτι εξηγησα πριν τι εννοω- δεν μας συμφερει.

        • The Don avatar
          The Don @ The Don 09/05/2011 00:47:16

          Επισης ο πληθωρισμος που θα προκυψει λογω επιστροφης στη δραχμη και δη υποτιμημενης, σε μεγαλο βαθμο θα κανει ακομα μεγαλυτερη ακριβως αυτη την υποτιμηση, οποτε ουσιαστικα μιλαμε για ακομα μεγαλυτερη φτωχοποιηση μας. Παιδες, τα πραγματα ειναι παρα πολυ δυσκολα, οποτε ας προσπαθουμε να σκεφτομαστε ψυχραιμα.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ The Don 09/05/2011 01:44:41

      Ας μου εξηγήσει κάποιος κάτι, γιατί συνδέουμε την έξοδο από το ευρώ με έξοδο από την ΕΕ? Και αν βγούμε, εννοείται ότι κανείς δεν επιδιώκει να μας πατρονάρουνε καινούρια αφεντικά, να αρχίσουμε επιτέλους να έχουμε συμμάχους είναι το θέμα με ισότιμες και αμοιβαία συμφέρουσες σχέσεις.

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ The Don 09/05/2011 01:46:01

      The Don Σε ποιά ακριβώς σημερινή γεωπολιτική κάλυψη "των φίλων και συμμάχων" αναφέρεσθε και δεν τη ξέρω; Αταλάντευτη πεποίθησή μου είναι ότι ΑΡΚΕΤΑ δείξαμε τα πισινά μας. ΩΡΑ να δείξουμε και τα μπροστινά!

  36. siakkas avatar
    siakkas 09/05/2011 00:06:04

    Κανείς δε χάθηκε!
    h__p://www.youtube.com/watch?v=YUmlggQli6w
    Εμείς κ εμείς θα παλέψουμε.

  37. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 09/05/2011 00:07:25

    Η έξοδος από το ευρώ είναι μια λύση σωστή ( κατά την γνώμη μου) ,δεν φτάνει όμως.
    Αν δεν πάνε κάποιοι φυλακή, αν δεν γίνει ενδελεχής έλεγχος σε καταθέσεις κ.α δλδη παντού πόθεν έσχες, πάλι στα ίδια θα βρεθούμε.
    δεν μπορεί, για παράδειγμα, να υπάρχει απαλλαγή από το πόθεν έσχες για αγορά ή ανέγερση πρώτης κατοικίας.
    Με προσβάλει ως άνθρωπο, μας προσβάλει ως κοινωνία, ακυρώνει το σύνταγμα._

  38. Sofie avatar
    Sofie 09/05/2011 00:10:58

    Μα απορώ είστε με τα καλά σας επιστροφή στη δραχμή?!!! Ήμαρτον!

    • King Leonidas avatar
      King Leonidas @ Sofie 09/05/2011 00:15:55

      +2000

    • o βουνίσιος avatar
      o βουνίσιος @ Sofie 09/05/2011 00:22:47

      Θα αναφέρω ένα παράδειγμα για να καταλάβεις.
      πριν το 2000 για 3 σουβλάκια και 1 μπύρα χρειαζόσουν
      3χ 100 δρχ= 300 δρχ
      1χ180= 480
      20 δρχ το ψωμι
      σύνολο= 500 δρχ δλδη 1,5 ευρώ περίπου
      τώρα για 3 σουβλάκια και μια μπύρα πληρώνεις περίπου 7,5 ευρώ.
      είναι λογικο!

      • Sofie avatar
        Sofie @ o βουνίσιος 09/05/2011 00:24:20

        βρε βουνίσιε... στο βουνό σου το πληθωρισμό τον μετράνε με τα σουβλάκια?!!! χαχαχαχα :)

  39. King Leonidas avatar
    King Leonidas 09/05/2011 00:15:02

    Αύριο αναμένεται να γίνει της κακομοίρας (για να μην πω τίποτα χειρότερο) στο χρηματιστήριο. Έτσι όπως πάμε σε μερικούς μήνες ο γενικός δείκτης τιμών θα φτάσει τις 500 μονάδες. Και μη χειρότερα. This is the end, indeed που λέει και ο Τζιμακος.

    • Sofie avatar
      Sofie @ King Leonidas 09/05/2011 00:20:21

      Αύριο θα γίνει χαμός ... ειδικά στο άνοιγμα

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ King Leonidas 09/05/2011 00:24:04

      Το χρηματιστήριο σε χαλάει; Πού να δεις τι χαμός θα γίνει στις τράπεζες, με μαζικές αποσύρσεις καταθέσεων! Όσοι έχετε κάποια δουλειά να κάνετε, πηγαίνετε πριν το άνοιγμα, γιατί αν πάτε μετά τις 9 αμφιβάλλω αν θα πάρετε χαρτάκι προτεραιότητας για την ίδια μέρα..

      • Sofie avatar
        Sofie @ Αυριανιστής 09/05/2011 00:26:36

        όταν είσαι εγκλωβισμένος σε υψηλότερες τιμές φυσικά και σε νοιάζει...
        τώρα εάν γίνει χαμός με μαζικές αποσύρσεις ...πολυ απλά θα κατεβάσουν ρολά.
        Τα ασφαλιζόμενα όρια στα καταστήματα τραπεζών είναι πολύ χαμηλά και δεν υπάρχει καμία περίπτωση να βλέπουμε την brinks να ανεφοδιάζει καταστήματα.

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ Sofie 09/05/2011 00:37:29

          Υπάρχουν και οι επιταγές, ξέρεις. Μια χαρά εξαργυρώνονται και αυτές σε καταστήματα τραπεζών στο εξωτερικό. Απλώς, έχουν valeur (κι αυτό, συζητήσιμο).

          • Sofie avatar
            Sofie @ Αυριανιστής 09/05/2011 00:45:31

            Χαχαχαχαχα καλά αν είναι να πάω εξωτερικό για να εξαργυρώσω επιταγή .... άστα βράστα!

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ Sofie 09/05/2011 00:52:41

            Δεν θα πας "για να εξαργυρώσεις επιταγή". Θα πας για να ΜΕΤΑΦΕΡΕΙΣ τα λεφτά σου με επιταγή, αν δεν κατάλαβες τι εννοώ...

          • Sofie avatar
            Sofie @ Αυριανιστής 09/05/2011 01:03:00

            Χαχαχαχα τον Καπελέρη και τον Διότη τους ξέρεις?

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ Αυριανιστής 09/05/2011 01:04:38

            Αφ' ης στιγμής δεν κάνω κάτι παράνομο (η μεταφορά κεφαλαίων είναι νομιμότατη), ποσώς με ενδιαφέρουν οι εν λόγω κύριοι.

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Αυριανιστής 09/05/2011 01:49:30

        Αν δεν κατάλαβες καλά Αυριανιστή, έχουμε γεμίσει "επενδυτάς", δεν κάθονται να αναρωτηθούν τι θα γίνει με τις συντάξεις, φοβούνται μην χάσουν τα κλεισμένα στους λογαριασμούς και τις υψηλές τοποθετήσεις στο Χρηματιστήριο. Κατά τα άλλα, όταν βούλιαζε η αγορά δεν υπήρχε χρήμα.

  40. dimos avatar
    dimos 09/05/2011 00:19:27

    Ορεστιε η ελλάδα εισάγει το 95% των προιόντων που καταναλώνει - με τη δραχμή υποτιμημένη 50% αν οπληθωρισμός και η ακρίβεια σε ενοχλεί σήμερα , φαντασου τι αγοραστική δύναμη θα έχεις τότε. Φύκια και μεταξωτές κορδέλες πουλάνε όλοι οι λαικιστές και οι δημαγωγοί . ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΜΕ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ.

    • Orestios avatar
      Orestios @ dimos 09/05/2011 00:57:40

      Ενώ τώρα με την ανεργία στα ύψη, όλοι τρέχουν να αγοράσουν τα εισαγώμενα.
      αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

      Έξοδος από το ευρώ μπορεί να είναι επώδυνη.
      Δεν είναι όμως επώδυνα, σε πάρα πολλά επίπεδα, τα Νέα Μέτρα?

      Η Ελλάδα εισάγει γιατί καταστρέφει την παραγωγή της με το ευρώ.
      Με την δραχμή γίνεται επανεκκίνηση σε υγιές περιβάλλον, μακρία από τις παθογένειες που μας έφτασαν στους αναποτελεσματικούς μονοδρόμους.

  41. Εφιαλτης avatar
    Εφιαλτης 09/05/2011 00:19:35

    Οτι και να λετε φιλτατοι...του ελληναρα το αυτακι δεεεννν ιδρωνει.Τις τελευταιες 2 μερες ,γνωστοι μου πηγαν σε 4 διαφορετικα νυχτερινα μαγαζια,σε διαφορετικες περιοχες και ωρες..και εννοειται ολα γεματα,οπως και τα τραπεζια.....Τι και αν μιλαμε εδω εμεις...Μαλλον ειμεις ζουμε σε ενα εφιαλτικο μικροκοσμο,οι αλλοι ειναι εξω και το γλεντανε!!! Αυτα καλο μας βραδι!!!

    • Sofie avatar
      Sofie @ Εφιαλτης 09/05/2011 00:23:34

      Μια χαρά ιδρώνει το αυτάκι τους αλλά τόσο του κόβει....
      Όταν ακούω για νυχτερινά μαγαζιά καταλαβαίνω και το ποιον τους...

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Sofie 09/05/2011 00:25:25

        Η ψήφος τους, όμως, έχει την ίδια βαρύτητα με τη δική σου. That's life. Reality bites.

        • Sofie avatar
          Sofie @ Αυριανιστής 09/05/2011 00:27:31

          Τι σχέση έχει η ψήφος με τα μπουζούκια?!

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ Sofie 09/05/2011 00:38:53

            Εννοώ ότι, όποιο κι αν είναι το ποιόν ή το επίπεδό τους, μία ψήφο (ο καθένας) έχουν αυτοί, μία κι εσύ...

          • Sofie avatar
            Sofie @ Αυριανιστής 09/05/2011 00:47:33

            Αυριανιστή...μην μπερδεύεσαι πίνουν για να ξεχάσουν!

          • Sofie avatar
            Sofie @ Αυριανιστής 09/05/2011 00:52:30

            Εξάλλου μην ξεχνάς ότι και στο Τιτανικό όταν βούλιαζε η ορχήστρα έπαιζε!!!!!!!!!!!!!!!!

    • Orestios avatar
      Orestios @ Εφιαλτης 09/05/2011 01:49:10

      Πω, πω ζήλεια!!!!!!

  42. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 09/05/2011 00:31:55

    @Sofie
    Εσύ ακόμη δεν έχεις καταλάβει 2 πράγματα...
    1. δημιουργούν ανεργία για να κρατήσουν χαμηλά τον πληθωρισμό που έχει ξεφύγει.
    2. το ευρώ αργά ή γρήγορα, όπως πάνε τα πράγματα, θα καταρρεύσει.
    Με άλλα λόγια μας συμφέρει να φύγουμε πριν την οριστική του κατάρρευση

    • Sofie avatar
      Sofie @ o βουνίσιος 09/05/2011 00:44:17

      @βουνίσιε
      1. Δεν καταλαβαίνω πως η δημιουργία ανεργίας είναι μέτρο κατά του πληθωρισμού?!!! Εμπρακτα βλέπω αύξηση πληθωρισμού στο 6% και αύξηση ανεργίας στο 22%.

      2. Όταν λες θα καταρρεύσει εννοείς έναντι του δολαρίου?...μα η FED τυπώνει χρήμα αβέρτα στην Αμερική άρα κινδυνεύει περισσότερο. Το ευρώ είναι πολύ πιο σταθερό νόμισμα

      • o βουνίσιος avatar
        o βουνίσιος @ Sofie 09/05/2011 01:00:25

        είναι γνωστό ότι η σχέση ανεργίας πληθωρισμού είναι αρνητική, δλδη όσο αυξάνεται η ανεργία, μειώνεται ο πληθωρισμός, για μια σειρά από λογους.
        Αυτό που λες συμβαίνει επειδή στην Ελλάδα δεν λειτουργεί ο ανταγωνισμός,
        το ευρώ είναι τεχνητά σταθερό νόμισμα.
        μπορεί με 3 χώρες του ευρώ να έχουν μεγάλα προβλήματα, το ευρώ να παραμένει εκεί που παραμένει, λογικά θα έπρεπε να είναι κάτω από το δολάριο.
        επίσης, τι θα γίνει αν στην Γαλλία κερδίσει το εθνικό μέτωπο; k.a.

        • Sofie avatar
          Sofie @ o βουνίσιος 09/05/2011 01:30:12

          @βουνίσιε

          1. "είναι γνωστό ότι η σχέση ανεργίας πληθωρισμού είναι αρνητική" .
          Μ'αρεσει που το θεωρείς δεδομένο...Αυτο ισχύει μόνο In the short-term... in the long term δεν υπάρχει καμία απολυτως συσχέτιση. Μάλιστα σύμφωνα με την σχολή του keynes η συσχέτιση είναι θετική!
          2. Το ευρώ είναι σταθερό νόμισμα τέλος. ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΑΥΤΟ ΑΝΤΙΠΑΡΑΒΑΛΛΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΔΟΛΑΡΙΟ. Οι αμερικάνοι τυπώνουν χρήμα όποτε τους καπνίσει!

  43. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 09/05/2011 00:32:42

    Γιώργο, φύγε...
    Αρκετά μας έσωσες...Άσε να μας σώσει κανένας άλλος από εδώ και πέρα..
    Ευχαριστούμε για όλα....

  44. Tem avatar
    Tem 09/05/2011 00:37:38

    Ο Ελληνες ήταν πάντοτε ρουφιάνοι , χαφιέδες και φιλοτομαριστές . Οχι όλοι αλλά είχαν και έχουν πολλοί τα παραπάνω χαρακτηριστικά. Υπάρχει επομένως ελπίδα ?

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Tem 09/05/2011 01:52:40

      Είστε λίγο υπερβολικός φίλτατε. Απλά το κακό του Έλληνα είναι ότι ένας στους δέκα είναι αυτά που περιγράψατε, ένας στους δέκα είναι Κολοκωτρώνηδες και Καποδίστριες και οι υπόλοιποι οχτώ έχουνε την τάση να την πατάνε από τον πρώτο και να δυσπιστούν μετά στον δεύτερο, ασχέτως αν έχουν την πάστα του δεύτερου βαθιά μέσα τους.

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ Tem 09/05/2011 02:53:58

      και ποιος σου ειπε ο'τι οι ρουφιανοι/χαφιεδες/φιλοτομαριστες στους οποιους αναφερεσαι ηταν Ελληνες?
      επειδη μιλαγαν Ελληνικα ? δεν πειθεις.

  45. King Leonidas avatar
    King Leonidas 09/05/2011 00:42:01

    Σε ότι αφορά τις καταθέσεις καλο είναι να υπάρχει ψυχραιμία. Είναι ανεύθυνο να πάμε να σηκώσουμε όλες τις καταθέσεις από τα υποκαταστήματα. Σπρώχνουμε την οικονομία στο χείλος της καταστροφής μια ώρα αρχύτερα. Το θέμα είναι εμείς οι πολίτες να κοιτάμε να προστατεύσουμε την χωρα μας, όχι να παίζουμε το παιχνίδι των κερδοσκόπων. Συγγνώμη για την νουθεσία αλλα κάποιος πρέπει να τα πει.

    • Sofie avatar
      Sofie @ King Leonidas 09/05/2011 00:46:20

      +1000000!!!!!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ King Leonidas 09/05/2011 00:56:35

      Δεν διαφωνώ, Λεωνίδα, αλλά σε τέτοιες έκρυθμες καταστάσεις, και με τη δαμόκλεια σπάθη της εξαθλίωσης πάνω από το κεφάλι, βρες μου ΕΝΑΝ "ορθολογικώς δρώντα" (για να θυμηθούμε και τη μικροοικονομική) που δεν θα κοίταζε να διασφαλίσει τις όποιες γλίσχρες αποταμιεύσεις τού απέμειναν.

      Γι' αυτό πιστεύω ότι ακόμα και η εκφορά ενός (προεκλογικού) διλήμματος "σκληρότερο μνημόνιο και ευρώ ή πτώχευση και δραχμή" (που ήδη άρχισε μέσα από κάποια δημοσιογραφικά παπαγαλάκια, τύπου Καρακούση), θα οδηγήσει τον κόσμο μαζικά στα γκισέ.

  46. ierofantis avatar
    ierofantis 09/05/2011 00:44:56

    Αγαπητοί φίλοι/ες, καλή συνέχεια από τον Ierofantis...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ierofantis 09/05/2011 00:57:20

      Καληνύχτα Ιεροφάντη, την κάνω κι εγώ σιγά-σιγά...

  47. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 09/05/2011 01:02:28

    Πρόσφατα προβλήθηκε από τη ΝΕΤ η εκπομπή "Εξάντας" με θέμα την Αργεντινή. Επιμύθιο και ηθικό δίδαγμα της εκπομπής ήταν ότι "εντάξει, πέρασαν δέκα δύσκολα χρόνια μετά την πτώχευση, αλλά τώρα είναι καλύτερα, βρε αδερφέ..."

    Ερωτώ: παρά τον όποιο μανδύα "αντικειμενικότητας" κρατάει η κρατική τηλεόραση, πιστεύεις ποτέ ότι θα ήταν δυνατόν να προβληθεί μια εκπομπή που περνάει ένα τέτοιο μήνυμα, αν δεν ήθελαν οι διοικούντες ΟΝΤΩΣ να περάσει στο υποσυνείδητο του λαού ένα τέτοιο μήνυμα;

    Για πες μου, γιατί εγώ ο αφελής νομίζω ότι δεν θα ήταν δυνατόν...

  48. Loretta avatar
    Loretta 09/05/2011 01:06:53

    Ασχετο αλλα το εντυπο της απογραφης ....ειναι λες και θα κανουν φορολογικη διασταυρωση...!!

  49. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 09/05/2011 01:37:28

    Το καταπληκτικό διήγημα του Κόνραντ In the heart of darkness που αποδώθηκε στα ελληνικά Η Καρδιά του Έρεβους, από όπου εμπνεύστηκε ο Κόπολα το σενάριο για την Αποκάλυψη από όπου είναι και το βίντεο, τελειώνει με τις λέξεις :
    ¨Ο τρόμος, ο τρόμος...¨
    Ένα αιώνα μετά από τότε που γράφτηκε, ο τρόμος δημιουργείται από τους λεγόμενους οικονομικούς δολοφόνους, τους μεγαλοτραπεζίτες και τους speculators που επέλεξαν την Ελλάδα ως θύμα και ως πειραματόζωο για την εμπέδωση της παγκόσμιας διακυβέρνησης.
    Οι Έλληνες ή πιο σωστά ένα τμήμα των Ελλήνων επέλεξαν στη κρίσιμη αυτή στιγμή ως κυβερνήτη έναν άνθρωπο που συνομιλεί με αυτούς τους οικονομικούς δολοφόνους, χωρίς να γνωρίζει κανείς το περιεχόμενο αυτών των συζητήσεων και που επανειλημμένως ομιλεί περί παγκόσμιας διακυβέρνησης ως το μέσο για να καταπολεμηθεί πάσα νόσος και πάσα μαλακία.
    Γιαυτό επιμένω ότι είναι τεράστια η ευθύνη του Αντώνη Σαμαρά να σταματήσει τη βελούδινη αντιπολίτευση και να προχωρήσει άμεσα σε πρόταση μομφής και μαζί με τα δύο κόμματα της αριστεράς να θέσουν τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας προ των ιστορικών του ευθυνών ζητώντας τη διάλυση της Βουλής και εκλογές με το δικαιολογητικό της επαναλαμβανόμενης καταστρατήγησης του Συντάγματος. Είναι ώρα να αναλάβουν όλοι τις ευθύνες τους απέναντι στη πατρίδα, στα παιδιά μας και τις επερχόμενες γενιές. Διαφορετικά ας βάλουμε να παίζει το the End του Jim Morrison και των Doors και ας ανοίξουν τις πόρτες των τρελοκομείων.

  50. siakkas avatar
    siakkas 09/05/2011 01:50:44

    ήθελα να γράψω..
    αλλά παρατηρώ μια ομαδική παράκρουση
    στους καθ όλα έντιμους σχολιαστές...
    ζούμε όλοι μας μια κατάσταση όχι την καλύτερη με μειώσεις μισθών, αύξηση βασικών καταναλωτικών αγαθών, ανεργία φίλων γνωστών ...
    και το ζόρι μας είναι αν είμαστε στο ευρώ ή στη δραχμή ή αλλού;
    γιατί μήπως αν γυρίσουμε στη δραχμή "νόμισμα" δεν είναι; δεν ειναι αξία!
    με το ευρώ δε μπορούμε ή θα μπορούσαμε να διαφεντέψουμε της αξίες μας;
    Αξία και πλούτος είσαι εσύ, εγώ, που δε βλέπουμε να δούμε που φτάνει το μικρό μυαλό μας στο πόσες πράξεις αριθμητικής κάνει, αλλά στο πώς τα παιδιά μας τα παιδιά των άλλων, να τους δώσουμε μια ψίχα Ελλάδας να κάνουν όνειρα να δημιουργήσουν να ζήσουν όχι σαν άνθρωποι αλλά σαν Έλληνες αφού τις βασικές έγνοιες μας τόσα χρόνια... τις αφήναμε στους άλλους.

  51. lampros avatar
    lampros 09/05/2011 02:14:56

    """Άλλα αντι άλλων λέμε. Αλλά τι να περιμένω απο έναν λαό που τρεις δεκαετίες τώρα κατα πλειοψηφία έγλυφε εκεί που τώρα φτύνει"""

    Γενικά πάντως, το αντίθετο ―να γλύφεις εκεί που έφτυνες― είναι που θεωρείται κακό.

    Αλλά για να μπούμε και στο θέμα:

    Από την μια κατηγορείς γενικά τον κόσμο ότι είναι απαθής στο μικροκοσμό του από την άλλη ότι τους «φτύνει». Τελικά, τι από τα δυο κάνει;

    Νομίζω παραείναι γενικευτικά αυτά. Ούτε όλοι έχουνε Καγιέν, ούτε όλοι είναι απαθείς στο μικροκοσμό τους, και εκατοντάδες χιλιάδες κόσμος έχει υποστεί τεράστια ζημιά ―κλεισμένα μαγαζία, ανεργία, ξεπούλημα περιουσίας, χρέη, κλπ.

    Είναι εύκολο να λέμε γενικά ότι οι άλλοι είναι «απαθείς στο μικροκοσμό τους» αλλά εμείς που είμαστε; Δεδομένου ας πούμε ότι ούτε και εσύ (ο Ern) ή εγώ είμαστε πρωτοστάτες μπροστά στο κοινοβούλιο, ο άλλος που θα πεί «ο κόσμος είναι απαθής» συμπεριλαμβάνει εξίσου και εμάς. Επειδή γράφουμε στο Αντινιούς ή πάμε σε καμμιά πορεία εξαιρούμαστε;

    Το πρόβλημα είναι ότι χωρίς ΠΡΟΤΑΣΗ και ΟΡΑΜΑ δεν μπορεί να κινητοποιηθεί ο κόσμος. Ας πούμε η νέα ΝΔ π.χ. που λένε πολλοί εδώ, μπορεί να είναι πολύ καλύτερη από τον εγγονό του παπατζή αλλά δεν είναι ακριβώς και η εικόνα που θα συνεγείρει τα πλήθη (καλά για ΚΚΕ, ΣΥΡΙΖΑ κλπ δεν λέμε καν).

    • ern avatar
      ern @ lampros 09/05/2011 05:42:05

      Περιγράφω συγκεκριμένα. Τριάντα χρόνια, Ίμια, Οτσαλαν, χρηματιστήριο, ευρώ με το ζόρι και πάει λέγοντας. Ποτέ δεν έλεγαν κουβέντα. Ενώ ήξεραν. Αντιθέτως όσο κυλούσε το χρήμα, η σιωπή ήταν αμοιβαία και ομαλή.

      Ξαφνικά κόβεται το ψίχουλο, αρχίζει η γκρίνια.

      Αλλά γκρίνια. Τίποτα παραπάνω. Γιατί μόλις πήγε να ακουστει το "κιχ" έκαναν την Μαρφίν, πάγωσε ο κόσμος.

      Ο οποίος όμως ακόμα γκρινιάζει. Ακόμα χώνει το κεφάλι στην άμμο. Πως να μην το κάνει;

      Όταν την εποχή της ευμάρειας δεν φώναζες για τα απλά λέγοντας 'που είναι το κράτος" όταν οι ίδιοι στήριζαν τους εκπροσώπους αυτού του ανύπαρκτου κρατους, θα επαναστατήσει τώρα; Ενώ τα είχε καλά 30 χρόνια;

      Ε όχι αδερφέ να μου βγάλεις και τον νεοέλληνα λάδι.

      • kuk avatar
        kuk @ ern 09/05/2011 16:14:12

        Esu den eisai neolinas? ti eisai palaioellinas?

  52. lampros avatar
    lampros 09/05/2011 02:18:11

    Το Χόνγκ Κονγκ έχει ζάμπλουτους Κινέζους. Όπως και οι Κίνα, πολλά εκατομμύρια. Τι ακριβώς θες να πείς;

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ lampros 09/05/2011 18:27:14

      Ζάπλουτοι θα υπάρχουν κάθε φυλής και χρώματος. Οι ΠΟΛΛΟΙ όμως δεν είναι αυτοί, αλλά οι άλλοι, που μπαινοβγαίνουν από την Κίνα στην πρώην γή τους για να δουλέψουν και παίρνουν όσα επιτρέπει ο ανταγωνισμός. Αν, ας πούμε, το ΑΕΠ του Χόγκ Κόγκ ήταν "Ελληνικά" μοιρασμένο, κάθε εργάτης σε φάμπρικα θα είχε λιμουζίνα με τον οδηγό της. Και, αυτονόητα, ιδιόκτητο σπίτι και βίλλα. Τα έχει;

  53. deldio avatar
    deldio 09/05/2011 02:18:54

    Αντί κάποιοι να αναρωτιέστε γιατί δεν αντιδράει κανείς (άλλος φυσικά) δεν αναρωτιέστε καλύτερα μήπως το τελευταίο colpo grosso για να διασωθούν οι μπατιρημένες (κλεφτο) τράπεζες είναι να πούμε αντίο στις καταθέσεις μας;

  54. lampros avatar
    lampros 09/05/2011 02:27:40

    Σωστός.

  55. The Don avatar
    The Don 09/05/2011 02:27:49

    Dimi,
    και μονο το γεγονος οτι ειμαστε στην ευρωζωνη και την Ε.Ε λειτουργει αποτρεπτικα για για αυτα που θα ηθελε να κανει η Τουρκια. Επισης ειναι αλλο να πιστευεις (αν καταλαβαινω καλα καπως ετσι το σκεφτεσαι) οτι πχ η Γερμανια δεν θα πολεμησει μαζι σου αν γινει κατι με την Τουρκια και αλλο να την εχεις απεναντι επειδη θα της εχεις πει δεν πληρωνω μια. Και οχι μονο τη Γερμανια αλλα ολους εκεινους στους οποιους θα πουμε δεν σας πληρωνουμε μια.

    Αυριανιστη,
    δεν το ειδα το ντοκιμαντερ αλλα η πρωτη σκεψη που κανω ειναι οτι το προβαλλουν ειτε για να μας φοβισουν ουτως ωστε να δεχτουμε αμασητα νεα μετρα ειτε αν βγουμε απο την ευρωζωνη να μην το παρουμε τοσο βαρεως καθως επισης να πιστευουμε και οτι τα πραγματα θα βελτιωθουν πιο ευκολα με τη δραχμη.

    Topgunz,
    το να βγουμε απο το ευρω οντως δεν σημαινει αναγκαστικα οτι θα βγουμε και απο την ΕΕ. Αλλα φανταζομαι οτι καταλαβαινεις, πως αν βγουμε σε στυλ "βγαινουμε γιατι ετσι μας γουσταρει και γιατι δεν πληρωνουμε και γιατι δε μας νοιαζουν οι συνεπειες για εσας (οι οποιοι, οχι απο ελεημοσυνη βεβαια, αλλα μας εχουν δανεισει κατι δις), τοτε ισως ακομα και να ζητησουν την αποβολη μας απο την ευρωπαικη ενωση.

    Γενικο συμπερασμα, κατα τη γνωμη μου, ειναι οτι αν δεν δημιουργησουμε συμμαχιες με αλλες μεγαλες διεθνεις δυναμεις, για την ακριβεια οχι μονο μια, τοτε δεν μπορουμε να αποτολμησουμε εξοδο απο το ευρω. Και μαλιστα συμμαχιες οχι μονο με κρατη (ΗΠΑ, Κινα, Ρωσια) αλλα και με μεγαλους δανειοδοτες σε διεθνες επιπεδο (τραπεζες, funds οποιονδηποτε) ουτως ωστε να εχουμε εξασφαλισμενη χρηματοδοτηση. Κοινως πρεπει να εχουμε εξασφαλισει καλυψη πριν επιχειρησουμε εξοδο απο το ευρω. Αλλα, δυστυχως ή ευτυχως, κατι τετοιο νομιζω οτι υπερβαινει τις δυματοτητες του πολιτικου μας προσωπικου και επισης δεν πιστευω οτι οι ελληνες ειμαστε αυτη τη στιγμη ετοιμοι ή/και προθυμοι για τετοιες κοσμογονικες αλλαγες. Και τετοιες αλλαγες αν εισαι ανετοιμος απλα θα ειναι καταστροφικες.

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ The Don 09/05/2011 03:05:52

      @The Don Είπα: "Μιλάμε θετικά, τελικά, καθαρά και ξάστερα ΚΑΙ ΑΝΕΥ ΟΡΩΝ, με τους ληστο-συμμορίτες/οικονομικο-τρομοκράτες: Η, μειώνουν το διαβολικό χρέος κάτω του 60% του ΑΕΠ (τις τοκογλυφίες του κερατά δηλαδή), ή, εφεξής ΔΕΝ πληρώνουμε ούτε ένα Ευρώ. Επιστρέφουμε στη Δραχμή. Η Δραχμή ΜΑΣ, είναι το διαπραγματευτικό Οπλο ΜΑΣ, ας το καταλάβουμε αυτό."

      Οι νυν "Δανειστές" (φρόντισε ο τιμονιέρης γι'αυτό) και επί 71ετία "Οφειλέτες", μάς αποζημιώνουν εντόκως €63+ Δις γιά τη "σταύρωση" της Ελλάδας από τον Χίτλερ. Μας επιστρέφουν τις συγκεκριμένες κλεμμένες ράβδους Χρυσού, τις οποίες οι Ναζί κατέθεσαν σε "ουδέτερες" Ελβετικές τράπεζες.
      Η σημερινή Τιμή Χρυσού ανά ουγγιά $1,493.00=€1,038.44 (πηγή: goldprice.org). Oι Γερμανοί καρπώνονται και Θησαυρίζουν με τον κλεμμένο δικό μας Χρυσό και του μαρτυρίου μας τα απλήρωτα Λεφτά! Κι εμείς εδώ σήμερα, πεθαίνουμε οικονομικά.

      Με νέο ΕΛΛΗΝΑ Κυβερνήτη και πολιτική, και με τις Γερμανικές €163+ Δις αποζημιώσεις, αποπληρώνουμε τις τέσσερις ΜΟΝΟ τις τέσσερις δόσεις που εισπράξαμε και τελειώνουμε και με τους δανειστές και με την ΑΚΥΡΗ (παγκοσμίως) Σύμβαση του δανείου. Και με τα υπόλοιπα, με χρηστή διαχείρηση του χρήματος, εργαζόμαστε κι επενδύουμε στην εσωτερική Αναγέννηση της Πατρίδας μας.
      Αυτές είναι οι ατελείς σκέψεις μου. Ευχαριστώ γιά τη γόνιμη συζήτηση. Καληνύχτα.

      • The Don avatar
        The Don @ η Dimi 09/05/2011 03:18:41

        Dimi,
        Χωρις να θελω να μειωσω αυτα που λες, αλλα, δυστυχως για την Ελλαδα, αυτα που προτεινεις δεν μπορει να τα επιβαλλει. Κι εγω θα ηθελα πισω τις αποζημιωσεις της κατοχης, αλλα πραγματικα πιστευεις οτι μπορουμε να το επιβαλλουμε αυτο στη Γερμανια? Κι εγω δεν θελω να πληρωσουμε τις τοκογλυφιες, αλλα σκεψου οτι η Αργεντινη που το εκανε ακομα δεν μπορει να δανειστει αν δεν κανω λαθος. Μη μου πεις για τη Ρωσια, γιατι μιλαμε για αλλο μεγεθος. Τωρα οσον αφορα τον νυν τιμονιερη, μην ανησυχεις, η ζωη και η ιστορια θα του επιφυλαξουν την τυχη που του αρμοζει, οπως σε ολους τους ομοιους του. Και δυστηχως, η Ελλαδα ειχε ουκ ολιγους στην ιστορια της.

        • The Don avatar
          The Don @ The Don 09/05/2011 03:19:35

          Κι εγω ευχαριστω για το γονιμο διαλογο!

  56. η Dimi avatar
    η Dimi 09/05/2011 02:29:31

    @The Don Η έξοδος από το Ευρώ της Ελλάδας, της Πατρίδας της Ευρώπης, ΔΕΝ συνεπάγεται έξοδο από την ΕΕ. Προσωπικά, θα συμφωνούσα με μία εσωτερική, επαναλαμβάνω εσωτερική υιοθέτηση μιάς ελαφρά υποτιμημένης «Τουριστικής Δραχμής». Το Eλληνικό νόμισμα, το οποίο θα βοηθούσε τον τουρισμό μας, τις εξαγωγές μας, την ανάπτυξη της οικονομίας μας και την επαναδραστηριοποίηση των αγορών μας.

    Παράδειγμα:
    400 «Τουριστικές Δραχμές» = 1 Ευρώ.
    1000 Ευρώ = 400,000 «Τουριστικές Δραχμές».
    Κατώτατος μισθός γιά όλους, 300,000 «Τουριστικές Δραχμές» (750 Ευρώ).

    Η επαναφορά (και με κρατική προστασία) των Συλλογικών Συμβάσεων Εργασίας. Ο υπολογισμός των μισθών, των δώρων Πάσχα και Χριστουγέννων, του επιδόματος Αδείας και των συντάξεων σε «Τουριστικές Δραχμές», κατά τη γνώμη μου, θα έδιναν ανάσες το εισόδημά μας. Θα βελτίωναν την ποιότητα ζωής μας. Θ’απογείωναν το Ακαθάριστο Εθνικό Προϊόν μας. Θα βοηθούσαν στην επικράτηση εργασιακής και κοινωνικής γαλήνης στη Χώρα μας.

    Και όπως έχω ήδη γράψει, 5% ΦΠΑ στα Ελληνικά προϊόντα και 10% ΦΠΑ στα εισαγόμενα. Με το 2% του τελικού ΦΠΑ αντίστοιχη κατάθεση στο Ταμείο Συντάξεων - στον Ενιαίο Φορέα Υγείας - στον ΟΑΕΔ (γιά την προστασία έναντι της ανεργίας). Ενα λογικό ποσοστό ΦΠΑ και πληρώνεται από τους πολίτες. Και εισπράττεται από το κράτος. Και ανταποδίδεται πρός όφελος των φορολογουμένων Πολιτών (win-win-win).

    Η μείωση των σημερινών ανεξέλεγκτων ληστρικών φόρων στα καύσιμα, θα αναζωογονούσε τις «πεθαμένες» αγορές αυτοκινήτου και ακινήτων. Θα μείωνε τα κόστη προϊόντων στο καλάθι της νοικοκυράς. Θα μείωνε το κόστος ζωής των Ελλήνων, γενικότερα.

    Ως οδηγός, απορώ επειδή μέχρι σήμερα δεν υπάρχει, όπως στο εξωτερικό, ένα Κρατικό Παρατηρητήριο Καυσίμων το οποίο να ελέγχει το κύκλωμα: διϋλιστήρια – διακίνηση – τελική λιανική τιμή. Δεν υπάρχει, γιά να μπλοκάρει την αισχροκέρδεια και το παράνομο κέρδος. Δεν υπάρχει, γιά να επιβάλλει αυστηρά πρόστιμα και να τα αποδίδει προς όφελος των Πολιτών. Δεν υπάρχει, γιά να απαλλάσσει οριστικά και αμετάκλητα την αγορά καυσίμων από τους συστηματικούς παραβάτες και τυχάρπαστους. Δεν υπάρχει, ο Στόχος της χαμηλότερης λιανικής τιμής καυσίμων, μεταξύ των Ευρωπαϊκών χωρών.

    Βεβαίως, γιά να γίνουν ριζικές αλλαγές σε παθογόνες καταστάσεις, συμπεριφορές και αντιλήψεις, απαραίτητη προϋπόθεση είναι να γίνουν Εκλογές το ταχύτερο δυνατό. Είναι αναγκαίες οι αλλαγές πολιτικών προσώπων και κυρίως, πολιτικής. Η Ελλάδα χρειάζεται ΕΛΛΗΝΑ Κυβερνήτη να υπερασπιστεί τα Δίκαιά της.

    Και κάτι ακόμα:
    Κατοχύρωση του τεκμηρίου νόμιμης άμυνας ακόμη και στη περίπτωση της απλής παραβίασης κατοικίας.
    Μy two cents.

    • The Don avatar
      The Don @ η Dimi 09/05/2011 03:00:28

      Τι εννοεις εσωτερικη υιοθετηση της δραχμης? να εχουμε και ευρω και δραχμη ταυτοχρονα? να λειτουργουμε στην Ελλαδα με δραχμες και να τους πληρωνουμε σε ευρω? αν εννοεις κατι τετοιο, τοτε με μικρη υποτιμηση θα ειναι σαν να κανουμε haircut στα χρεη μας και δεν ξερω αν οι δανειστες θα δεχτουν κατι τετοιο. Μακαρι, αλλα δεν ξερω. Και απ'οτι καταλαβαινω κι εσυ ξερεις οτι αν κανουμε haircut μπορει να μη μας δανειζουν για δεκα χρονια. Αν εννοεις χρηση και ευρω και δραχμης ταυτοχρονα, τοτε αυτο που περιγραφεις ειναι κατι διαφορετικο. Το προβλημα ειναι, οτι αν δεν κανω λαθος, δεν εχει ξαναγινει πουθενα, οποτε δεν εχουμε κανενα μοτιβο για να κανουμε καποιες προβλεψεις για το αν θα λειτουργουσε θετικα ή αρνητικα. Επισης, το ελαφρα υποτιμημενη μας το εγγυαται καποιος? Δεν θελω να ειμαι απαισιοδοξος, αλλα δε νομιζω οτι η Ελλαδα θα ειναι αυτη που θα αποφασισει ποσο θα υποτιμηθει η δραχμη σε περιπτωση επαναφορας της.

  57. lampros avatar
    lampros 09/05/2011 02:33:58

    """Δεν υπάρχει σοβαρός άνθρωπος που να προτείνει επιστροφή στη δραχμή. Αυτό θα ήταν καταστροφή για την Ελλάδα. Θα μείνουμε έξω από τις αγορές για έναν αιώνα. Κανεις δεν θα μας δανείσει ξανά."""

    Καταστροφή σε σχέση με τι; Και στις αγορές θα γυρίσουμε πριν περάσει αιώνας με χρέος ―εντός ολίγου― 400 δις;

    Τα ίδια έλεγαν για την παύση πληρωμών, αλλά άλλες χώρες όπως η Αργεντινή την έκαναν και δεν έπαθαν τίποτα ―και οι αγορές ξανακάνουν ουρά για να τις δανείσουν.

    Τα ίδια φοβερά έλεγαν ότι θα συμβούν και με την αρνητική ψήφο στο Ανάν, και μας κλ... τα ....

  58. lampros avatar
    lampros 09/05/2011 02:36:55

    Γιατί όχι, επιστροφή στα '40ς. Δηλαδή τι 40ς, επιστροφή στο βιωτικό επίπεδο του '70.

    Ούτε BMW χρειαζόμαστε, ούτε τηλεόραση πλάσματος 40", ούτε Λακόστ, ούτε καρακινητά, ούτε σούσι, ούτε αβοκάντο.

    Αντίθετα, η λιτότητα ―η ουσιαστική― θα μας κάνει και καλό ως πολίτες.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ lampros 09/05/2011 13:49:01

      BMW όντως δε χρειαζόμαστε, υπάρχουν πολύ πιο οικονομικές λύσεις, πλήρεις σε θέμα ασφάλειας και υποτυπώδους έστω άνεσης. Και τηλεόραση μπορείς να έχεις πολύ καλή, αλλά μία στο σαλόνι, και να την κρατήσεις και μερικά χρόνια παραπάνω. Για τα κινητά το έγραψα και πιο πάνω, υπάρχουνε λύσεις πρακτικές και φθηνές. Τώρα, τα λακόστ και τα σούσι, ε ναι, μια βλακεία και μισή είναι. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι μια χαρά βιωτικό επίπεδο μπορούμε να έχουμε, αυτό που πρέπει να απεμπολίσουμε είναι η σπατάλη και η ματαιοδοξία, και το αμαξάκι μας μπορούμε να έχουμε, και το κινητό για να κάνουμε τη δουλειά μας και 2-3 παραπάνω πραγματάκια, έναν υπολογιστή ή μια τηλεόραση ας πούμε.

  59. lampros avatar
    lampros 09/05/2011 02:37:54

    ""Το ότι γεωπολιτικά θα μείνουμε τελείως ακάλυπτοι""

    Τι σαχλαμάρες ακούμε. Ενώ τώρα, με τα Σκόπια, την Τουρκία, την Κύπρο είμαστε ...καλυμένοι.

    Ρε τι τρέλα πουλάνε...

    • The Don avatar
      The Don @ lampros 09/05/2011 02:43:10

      Λαμπρο,
      αναμφισβητητα τα επιχειρηματα μου δεν εχουν καμια αξια μπροστα στο πανεξυπνο και σοφοτατο επιχειρημα "τι σαχλαμαρες ακουμε". Τωρα, οσο για το με το "τα Σκοπια, την Τουρκια, την Κυπρο ειμαστε.. καλυμενοι" οπως και εσυ ακομα καταλαβες οντως δεν ειμαστε καλυμμενοι. Ποσο μαλλον αν ειμαστε εκτος ευρωζωνης και ΕΕ.

      • lampros avatar
        lampros @ The Don 09/05/2011 02:51:21

        """αναμφισβητητα τα επιχειρηματα μου δεν εχουν καμια αξια μπροστα στο πανεξυπνο και σοφοτατο επιχειρημα “τι σαχλαμαρες ακουμε”."""

        Ε, δεν μπορώ να επιχειρηματολογώ και όταν ακούω τέτοια. Η επιχειρηματολογία πρέπει να ξεκινάει από κάποια λογική βάση.

        Το πρόβλημα είναι ότι θεωρείς ότι «εκτός ευρωζώνης» θα είμαστε ακόμα χειρότερα, ενώ το βασικό μας πρόβλημα στα εξωτερικά μας δημιουργείται από την ίδια την Ε.Ε. και την πίστη μας σε αυτή.

        Το Δουβλίνο ΙΙ ας πούμε, που προέκυψε; Τα συνορά μας τα εγγυήθηκαν πότε; Στο Ανάν ποιοί μας έσπρωχναν; Να ξεπουλήσουμε δημόσια περιουσία ζητάνε ποιοί;

        • The Don avatar
          The Don @ lampros 09/05/2011 03:10:36

          Αδερφε, Λαμπρο, το οτι δεν εγγυηθηκαν τα συνορα μας, το οτι μας εσπρωχναν στο Αναν και οτι μας ζητανε να ξεπουλησουμε δημοσια περιουσια και εμενα με ενοχλουν παρα πολυ. Το προβλημα ειναι οτι στην κατασταση που ειμαστε, ειμαστε ευκολα θυματα εκβιασμου και καλως ή κακως η διεθνης πολιτικη ετσι λειτουργει, κανενας δεν κανει αγαθοεργιες..

          Επισης, νομιζω οτι μπορεις να επιχειρηματολογησεις, καθως νομιζω οτι δεν ειπα κατι παραλογο. Μπορεις να εχεις αλλη αποψη αλλα να μου λες οτι μιλαω παραλογα, ειναι κατι που αν μη τι αλλο δεν μου το λενε συχνα. Δεν λεω οτι κατεχω καμια απολυτη αληθεια αλλα εν πασει περιπτωση αυτη ειναι η αποψη μου.

          Κατα τ'αλλα κι εγω πολλες φορες σκεφτομαι οτι το να γυρναγαμε στη δραχμη θα ηταν μια λυση αλλα μετα σκεφτομαι και τα υπολοιπα που σας ανεφερα και κουμπωνομαι λιγο. Σου φαινεται τυχαιο οτι οι Τουρκοι θελουν να μπουν στην Ε.Ε και το ευρω (καθως πλεον τα νεα μελη υιοθετουν αναγκαστικα το ευρω)? εμεις που ειμαστε μεσα, θα βγουμε απο μονοι μας? μονο αν γινει παρα πολυ οργανωμενα (να εχουμε εξασφαλισει χρηματοδοτηση και συμμαχιες), θα πρεπει να το κανουμε. Ή, οπώς ισως περιγραφει η Dimi με μια μορφη παραλληλης χρησης ευρω-δραχμης.

  60. lampros avatar
    lampros 09/05/2011 02:40:28

    """Για πες μου, γιατί εγώ ο αφελής νομίζω ότι δεν θα ήταν δυνατόν…"""

    Το προβλημά σου δεν είναι ότι είσαι αφελής, αλλά ότι παραείσαι καχύποπτος.

    Σιγά μην έκαναν κοτζάμ σχέδιο για ένα ντοκυμαντέρ που θα δεί στη ΝΕΤ το 1% του πληθυσμού, για να περάσουν το μυνημά τους στο λαό...

    Έλεος ρε παιδιά, «το έξυπνο πουλί από τη μύτη πιάνεται», σημαίνει όχι υπερβολική εξυπνάδα...

  61. lampros avatar
    lampros 09/05/2011 02:42:25

    Μετρησέ τον με ό,τι άλλο δείκτη θέλεις, θα βγάλεις πολύ διαφορετικά συμπεράσματα;

  62. lampros avatar
    lampros 09/05/2011 02:44:24

    """1. “είναι γνωστό ότι η σχέση ανεργίας πληθωρισμού είναι αρνητική” .
    Μ’αρεσει που το θεωρείς δεδομένο…Αυτο ισχύει μόνο In the short-term… in the long term δεν υπάρχει καμία απολυτως συσχέτιση. """

    Καλά, όλοι οι φοβεροί οικονομολόγοι με τις θεωρίες τους έχουν πετύχει μιλάμε τόσο διάνα στις προβλέψεις τους τα τελευταία 100 χρόνια in the long term, ώστε να αξίζει να πάρουμε σοβαρά την "επιστήμη" τους....

    (10% μαθηματικά, 40% ιδεολογία, 50% προπαγάνδα)

  63. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 09/05/2011 02:45:13

    Η νουβέλα Heart of Darkness του Conrad δεν τελειώνει με τις λέξεις Τhe horror! Τhe horror!

    Τελειώνει με την φράση: seemed to lead into the heart of an immense darkness.

    • παρατηρητής avatar
      παρατηρητής @ Professor Moriarty 09/05/2011 11:06:35

      ΟΚ προφέσορα,
      η φράση του Κουρτ - αν θυμάμαι καλά γιατί είναι πάνω από 15 χρόνια που το διάβασα - 'the terror, the terror' είναι κάπου στο τέλος του διηγήματος, ενώ στην αντίστοιχη ταινία του Κόπολα είναι φοβερή η ερμηνεία του Μάρλον Μπράντο. Εμείς στον νεοελληνικό κινηματογράφο συνεχίζουμε με τη σχολή Ξανθόπουλου και Μάρθας Βούρτση με δακρύβερκτα έργα αμφιβόλου ποιότητας στα οποία σήμερα ο καλύτερος εκπρόσωπος είναι ο πρωθυπουργός. Ανάμεσα στις τελευταίες του ταινίες να θυμίσω :
      " ο μετανάστης " , " ο αντιεξουσιαστής στην εξουσία ", " ο άθεος θρησκευόμενος ", " ο στρατιώτης του Έβρου με το χακί και ο άπιστος ταξιτζής ", κ.α.

  64. Giannis Draxmi avatar
    Giannis Draxmi 09/05/2011 04:08:46

    Δεν υπάρχει σοβαρός άνθρωπος που να προτείνει επιστροφή στη δραχμή. Αυτό θα ήταν καταστροφή για την Ελλάδα. Θα μείνουμε έξω από τις αγορές για έναν αιώνα. Κανεις δεν θα μας δανείσει ξανά. Δεν θα μπορούμε να εισάγουμε τίποτα (και ως γνωστόν δεν παράγουμε και τίποτα εκτος από ελιά και φέτα). Μιλάμε για την απόλυτη απομόνωση. Τα ίδια ισχύουν και για την χρεοκοπία. Άσε που θα χάσει το χρήμα το 50% της αξιας του. Αν έχεις 10.000 ευρώ στην τράπεζα, θα γίνουν 5.000. Μιλάμε για πισωγύρισμα. Αν ήταν τόσο απλό θα το είχαμε κάνει ήδη. Η κυβέρνηση μπλοφάρει (ή μάλλον καλύτερα εκβιάζει) όταν απειλεί με επιστροφή στην δραχμή. Ούτε η ίδια δεν το θέλει αυτό.

    Δεν εισαι καθολου καλα πληροφορημενος

    http://romiazirou.blogspot.com/2011/04/blog-post_1707.html



    Ετσι λες για ριξε μια ματια να δεις τι εκανε η ισλανδια που εχει χειροτερη οικονομια απο την δικια μας και μεγαλυτερα ελλειματα

    13 δις αεπ και τραπεζικες ζημιες 105 δις


    http://citypress-gr.blogspot.com/2010/12/blog-post_3201.html

    1)Αρνηση χρεους ( στα τσακιδια τοκοφλυφοι) ετσι και αλλιως τα εχετε βγαλει πολλαπλασια απο το παρανομο χρεος τοσων δεκαετιων , θα παρουν κανα 10% και πολυ τους ειναι

    2)Εθνικοποιηση τραπεζας ελλαδας και μερικων τραπεζων ωστε να ελεχτουν τα πραγματικα ενεργητικα τους και να εγγυηθουν ολες οι καταθεσεις ( βλεπε ισλανδια)

    3)Οι αγορες ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ ( πετρελαιο , φυσικο αεριο , πολυτιμα μεταλα κλπ) ειναι ανοιχτες , κανενα κρατος στη γη δεν ειναι αποκλεισμενο , υπαρχουν διακρατικες συμφωνιες δανεισμου (ειτε σε ειδη , ειτε σε τοπικο νομισμα ( τουρκια , κινα , ρωσια , χωρες λατινικης αμερικης ) , με τετοιους τροπους εχουν αντιμετωπισει την χρεωκοπια τους

    Αν Θυμαμαι καλα οι ρωσοι δινουν γη και υδωρ για την προσβαση του στολου τους στην μεσογειο , οι ισραηλινοι επιθυμουν να κλεισουν αμεση συμφωνια για τον αγωγο , μαζι με κυπρο και αναγνωριζωντας την ΑΟΖ μας

    Η συμφωνια με το λειβιαθαν και το οικοπεδο 12 της κυπρου , αν βαλουμε και τα δικα μας πετρελαια σε ιονιο και ανατολικη μεσογειο
    Μιλαμε οτι αυτες οι τρεις χωρες ( ελλαδα , κυπρος , ισραηλ) ειναι το ενεργειακο μελλον της ευρωπης

    Ειπατε τιποτα πως θα βρουμε τα λεφτα? , δυο απλα παραδειγματα εδωσα , στο μελλον θα υπαρξουν εκατονταδες

    Οι αγορες του κεφαλιου θα ειναι κλειστες ( και τωρα το ιδιο ειναι) που και αυτες θα ανοιξουν οταν δουν αμεση ανακαμψη της οικονομιας (πλεονασματα)
    Ως γνωστον εχουν κοντη μνημη

    Το 1936 αραγε με τον μεταξα που δικαιωθηκαμε στο δικαστηριο , πως τα βγαλαμε περα , με χειρεοτρες συνθηκες απο οτι σημερα
    Δεν ειχαμε καν κρατος τοτε


    Αυτοι ειναι οι σοβαροι ανθρωποι που προτεινουν την επιστροφη στην δραχμη , συν η εκθεση του ΟΗΕ και πολλοι αλλοι οικονομολογοι

    http://www.zoomnews.gr/?p=26609

    http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:-L0NU72nyBoJ:indy.gr/other-press/einai-to-2011-i-kataliktiki-chronia-gia-tin-elliniki-oikonomia+%CE%97+%CE%B5%CE%BA%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B7+%CF%84%CE%BF%CF%85+%CE%BF%CE%B7%CE%B5+%CE%B3%CE%B9%CE%B1+%CF%84%CE%BF+%CE%B5%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%BF+%CE%BA%CE%B1%CE%B9+%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%80%CF%84%CF%85%CE%BE%CE%B7+%CE%BA%CE%B1%CE%B6%CE%B1%CE%BA%CE%B7%CF%82&cd=3&hl=el&ct=clnk&gl=gr&source=www.google.gr




    Τι λέει η έκθεση του ΟΗΕ για το Εμπόριο και την Ανάπτυξη

    Ωστόσο το πρόβλημα δεν βρίσκεται μόνο στο γεγονός ότι το ευρώ δημιούργησε συνθήκες παραγωγικής αποσύνθεσης της οικονομίας και δημοσιονομικής χρεοκοπίας. Βρίσκεται επίσης στο γεγονός ότι με το ευρώ και την Ε.Ε. η χώρα έχασε όλα εκείνα τα εργαλεία οικονομικής πολιτικής που χρειάζεται για να αντιμετωπίσει μια ύφεση, και μάλιστα μια κρίση χρέους.



    Σ' αυτό έγκειται και το σημερινό αδιέξοδο της χώρας.

    Ειδικά σε μια περίοδο που η Ε.Ε. έχει μετατραπεί στο επίκεντρο της παγκόσμιας κρίσης. Αυτό πλέον είναι κοινό «μυστικό» σε όλους τους φορείς που παρακολουθούν την παγκόσμια οικονομία.

    Χαρακτηριστικό παράδειγμα η τελευταία έκθεση «Trade and development report», 2010, της United Nations Conference on Trade and Development (ΟΗΕ), που δημοσιοποιήθηκε στις 14/9 φέτος. Σ’ αυτήν επισημαίνεται ότι «η κρίση της Ευρώπης δηλώνει πως το σημερινό καθεστώς πολιτικής της Ευρωζώνης είναι πολύ πιθανό να μην μπορεί να διατηρηθεί και ότι οι ασυντόνιστες εθνικές πολιτικές των κρατών - μελών βρίσκονται σε πορεία σύγκρουσης.



    Κυρίως γι’ αυτούς τους λόγους η Ευρώπη είναι σήμερα το παγκόσμιο θερμό επίκεντρο της αστάθειας και της απόκλισης.
    Τυχαιο που το μισο του παγκοσμιου χρεους εναι της ευρωζωνης , εδω επιβεβαιωνεται η πληρης αποτυχια του κοινου νομισματος και των πολιτικων της εε

    http://www.antinews.gr/2010/12/08/75111/

    http://www.iskra.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=3129:2011-04-28-09-33-39&catid=73:dr-apergies&Itemid=280


    Αφού ξεκίνησε από τις Ηνωμένες Πολιτείες, η παγκόσμια κρίση έχει τώρα επικεντρωθεί στην Ευρώπη και η περιφέρεια αυτή επιβραδύνει την παγκόσμια ανάκαμψη λόγω της σημασίας της στο παγκόσμιο εμπόριο».

    Ενδιαφέρον όμως έχει το τι εντοπίζει η συγκεκριμένη έκθεση ως προς τους παράγοντες που συντέλεσαν καθοριστικά στην ελληνική κρίση:



    «Ως μέλος της Ευρωζώνης, η Ελλάδα έχει ουσιαστικά παραχωρήσει όλα τα μακροοικονομικά εργαλεία πολιτικής που εν δυνάμει θα μπορούσαν να την βοηθήσουν να αντιμετωπίσει την παρούσα κρίση.



    ● Πρώτον, λόγω των περιορισμών που επιβλήθηκαν από τις συνθήκες της Ε.Ε. και το Σύμφωνο Σταθερότητας και Ανάπτυξης, όπως επίσης και τις ογκούμενες πιέσεις από τους Ευρωπαίους εταίρους και τις χρηματοπιστωτικές αγορές, η ελληνική κυβέρνηση εφάρμοσε δρακόντεια μέτρα δημοσιονομικής λιτότητας – το ακριβώς αντίθετο απ’ αυτό που ήταν δικαιολογημένο, δηλαδή μια αντικυκλική δημοσιονομική πολιτική.


    ● Δεύτερον, ενώ απαγορευόταν η παροχή οποιασδήποτε νομισματικής υποστήριξης στο ελληνικό δημόσιο ταμείο, η Κεντρική Τράπεζα της χώρας δεν είναι επίσης σε θέση να υποστηρίξει την οικονομία ή το τραπεζικό σύστημα.


    ● Τρίτον, δεν είναι πια δυνατή η αποκατάσταση της ανταγωνιστικότητας της χώρας μέσα από την υποτίμηση της ονομαστικής αξίας του νομίσματός της. Αυτός ο τελευταίος περιορισμός θέτει την Ελλάδα σε ακόμα χειρότερη θέση από τις αναπτυσσόμενες οικονομίες και τις αναδυόμενες αγορές που έχουν αντιμετωπίσει ανάλογες χρηματοπιστωτικές κρίσεις...


    Όχι μόνο μια καθορισμένη διαδικασία υποτίμησης μισθών και τιμών είναι πολύ περισσότερο επίπονη από μια νομισματική υποτίμηση, αλλά ένα πρόσθετο πρόβλημα προκύπτει από το γεγονός ότι, ενώ οι τιμές και τα τρέχοντα εισοδήματα πέφτουν κατ’ αυτή τη διαδικασία, η αξία του χρέους... παραμένει αμετάβλητη, ώστε η πραγματική επιβάρυνση του χρέους να αυξάνεται».
    Το γεγονός ότι εντός της ευρωζώνης και της Ε.Ε. η Ελλάδα βρίσκεται σε χειρότερη θέση από οποιαδήποτε άλλη χώρα του «Τρίτου Κόσμου» αντιμετώπισε κρίση χρέους ανάλογη με τη δική μας, έχει οδηγήσει στο σημερινό αδιέξοδο. Κι αυτό ανεξάρτητα από την επιβολή του μνημονίου, που έτσι ή αλλιώς είναι ο μόνος σίγουρος δρόμος για την επίσημη πτώχευση της χώρας.


    Δεν είναι όλοι που αντιλαμβάνονται την κρισιμότητα της κατάστασης, ούτε τη σημασία του καθεστώτος της χρεοκοπίας.

    Αδυνατούν να αντιληφθούν ότι στην εποχή των διεθνών αγορών κεφαλαίου με διαστάσεις που κάνουν τα κράτη ακόμη και τα πιο μεγάλα να ωχριούν, οι πόλεμοι, οι κατακτήσεις και οι υποδουλώσεις λαών και χωρών δεν γίνονται τόσο με πολιτικοστρατιωτικά μέσα, αλλά πρωτίστως με οικονομικά.

    Όποιος δεν μπορεί να αντιληφθεί αυτή την πραγματικότητα, τότε αδυνατεί να κατανοήσει σε ποια κατάσταση βρισκόμαστε.



    Επομένως κάνενα άλλο ζήτημα σήμερα δεν είναι πιο άμεσο, επείγον και πιο σημαντικό από το να απαντήσει κανείς άμεσα και πρακτικά το ερώτημα:

    Θα θελα να μου πεις ποιος ΣΟΒΑΡΟΣ ανθρωπος που να ξερει τους βασικους κανονες της οικονομιας , πιστευει οτι μια ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΥΠΟΤΙΜΗΣΗ , χωρις μακροικονομικα εργαλεια ( εθνικο νομισμα) , οτι θα φερει αποτελεσμα και αναπτυξη της οικονομιας ?

    Σου θυμιζω οτι ειμαστε Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΧΩΡΑ στο πλανητη που εχουμε χρεωκοπησει και δεν εχουμε ΕΘΝΙΚΟ ΝΟΜΙΣΜΑ για να αναταξουμε την οικονομια μας
    Ο οηε ειναι ξεκαθαρος στη εκθεση του και λεει οτι ειμαστε χειροτερα και απο ουγκαντα η σιερα λεονε

    http://www.unctad.org/Templates/WebFlyer.asp?intItemID=5605&lang=1


    Απεναντιας τα εγχωρια ρεντικολα και οι αχρηστοι της ΟΝΕ που δεν ξερουν που τους πανε τα πεντε απο οικονομια προτεινουν να μεινουμε στο ευρω

    Το video του καζακη λεει μεγαλες αληθειες που κανεις δεν μπορει αμφισβητησει


    http://www.youtube.com/watch?v=56jC4YaWBWc



    Το θέμα είναι εμείς οι πολίτες να κοιτάμε να προστατεύσουμε την χωρα μας, όχι να παίζουμε το παιχνίδι των κερδοσκόπων. Συγγνώμη για την νουθεσία αλλα κάποιος πρέπει να τα πει


    Το παιχνιδι των κερδοσκοπων το παιζει η πουλημενη κυβερνηση και ονε με τον μηχανισμο διαχειρησης χρεωκοπιων , που στην ουσια την μονη διασωση ποου προσφερει ειναι των κερδοσκοπων και των τραπεζων
    Δες πως δουλευει το συστημα

    http://dimitriskazakis.blogspot.com/2011/05/blog-post_08.html

    • Κώστας avatar
      Κώστας @ Giannis Draxmi 09/05/2011 19:49:42

      Καλά εσύ πρέπει να είσαι από τους μαγαλύτερους οικονομολόγους της εποχής μας. Ή μάλλον ο πιο αδιάφθορος. Δηλαδή τι πιστεύεις ότι με επιστροφή στη δραχμή θα ανακάμψουμε γρήγορα; Γιατί αν είναι να μου πεις ότι αυτό θα γίνει σε 20 χρόνια. Τότε η κρίση θα είναι παρελθόν κι από μόνη της ότι και να γινόταν. Σε 20 χρόνια τα γκρεμίζουμε και τα ξαναφτιάχνουμε. Το θέμα είναι πώς αυτή θα αφήσει πίσω της τα λιγότερα κουφάρια. Και αν θεωρείς ότι με επιστροφή στη δραχμή σου φαίνεται οικονομικά ορθή κίνηση, εγώ μόνο την ιδεολογική σου εμμονή βλέπω να ικανοποιείς. Τα οικονομικά εργαλεία που αναφέρεις είναι ακόμα πιο ξεπερασμένα κι από τη φεουδαρχία. Το πρόβλημα της Ελλάδας δεν είναι ούτε το ευρώ που την κρατά ακριβή χωρίς να μπορεί να κάνει μια υποτίμηση νομίσματος, ούτε οι κερδοσκόποι. Αυτοί είναι τα κοράκια που πάντα θα υπάρχουν. Τα κοράκια αυτά που σε έτρεφαν τόσα χρόνια και νόμιζες ότι έχεις ανάπτυξη. Λοιπόν η λύση δεν είναι ούτε υποτιμήσεις ούτε επιδοτήσεις. Είναι εσύ που έκατσες κι έγραψες τόσα κι εγώ που σου απαντώ να στίψεις το κεφάλι σου και να κατεβάσεις μια ιδέα που να αποτελέσει προϊόν προστιθέμενης αξίας. Ούτε τεράστιες επενδύσεις, ούτε κλαψούρισμα στην ανεργία. Αντί να επιχειρηματολογείς, σκέψου τι θέλει η κοινωνία και ο κόσμος γενικότερα και πρόσφερε κάτι που θα φανεί χρήσιμο. Εκεί βασίστηκαν χώρες με ανάπτυξη και δίδιμα πλεονάσματα (εμπορικό και δημοσιονομικό). Τα οικονομικά εργαλεία είναι για να κάνουν την οριακή διαφορά, το χάπι στον καρκίνο. Δε κάνουν αφαίρεση του όγκου. Συνεπώς είτε έξω είτε μέσα στο ευρώ, θες αναδιάρθρωση της οικονομίας ολόκληρης. Να κάψεις μια γενιά πτυχιούχων επειδή δε τους χρειάζεσαι. Έτσι απλά και κυνικά. Να αφήσεις τις σπατάλες να τρέχουν χωρίς να τις χρηματοδοτείς μέχρι η εξαθλίωση αλλάξει τις δομές των χαλασμάτων που έχουμε για μηχανισμούς. Και μη βιαστείς να με τοποθετήσεις κάπου. Καλώς ή κακώς σε αυτό τον κόσμο ζούμε και μόνο αυτή τη λύση βλέπω. Δε τον δημιούργησα εγώ.

  65. επαναστατης του καναπεος avatar
    επαναστατης του καναπεος 09/05/2011 07:39:56

    Να μπουνε οσοι κυβερνησαν εως τωρα φυλακη με την κατηγορια της εσχατης προδοσιας.
    Ακομη να δημευθουν οι περιουσιες τους εως και των εγγονιων τους σαν αποζημιωση για τα δεινα τα δικα μας και των παιδιων μας...

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ επαναστατης του καναπεος 09/05/2011 08:50:10

      Δεν είναι το ίδιο όσοι έφεραν το Μνημόνιο με όσους δεν το έφεραν.

      Ο ΓΑΠ κοκορευόταν ότι αυτός το δημιούργησε. Είναι πολύ περήφανος που "έσωσε την πατρίδα". Οι άλλοι, όχι και τόσο. Θα πρέπει, λοιπόν, να τους θεωρήσουμε όλους ίσα κι όμοια;

      Το "όλοι ίδιοι είναι" είναι βούτυρο στο ψωμί των αυτουργών του Μνημονίου.

  66. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 09/05/2011 08:05:20

    @Sofie
    Προσπερνάς ένα βασικό σημείο, στην ευρωζώνη έχει παρέμβει το ΔΝΤ.
    Δυστυχώς, το ευρώ στηρίζεται σ έναν πλασματικό μέσο όρο που δεν εξυπηρετεί κανέναν σε ευρωπαϊκό επίπεδο, με πιο σοβαρό μειονέκτημα που σχεδόν ΚΑΝΕΙΣ δεν αναφέρει το γεγονός ότι έχει αποτύχει το σύμφωνο σταθερότητας.
    Για να κατορθώσουν τώρα να κρατήσουν το ευρώ σταθερό έχουν αρχίσει να απαξιώνουν τους συντελεστές παραγωγής σε κράτη- μέλη με προβλήματα χρέους,
    με φυσικό αποτέλεσμα το χρέος να αυξάνεται και τα προβλήματα να μεγαλώνουν για το απλό λογο ότι ένα τμήμα της Ευρώπης έχει αρχίσει να μην μπορεί να παράγει ευρώ, αλλά ψάχνει να τα προμηθευτεί από τρίτους.
    Που θα καταλήξει αυτή η πορεία ή για πόσο καιρό ακόμη μπορούν τα κράτη- μέλη να βρίσκονται σε μια οικονομική ένωση μόνο και μόνο για να ρίχνουν νερό στο «μύλο της ανάπτυξης» πλασματικών μέσων όρων.

  67. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 09/05/2011 08:56:23

    Ρε παιδιά, μόνον εγώ πιστεύω ότι υπάρχει και παρα-υπάρχει λύση με παραμονή στο ευρώ; Νιώθω πολύ μόνος, ξαφνικά.

    • siakkas avatar
      siakkas @ Επώνυμος 09/05/2011 09:40:01

      @επώνυμε καλημέρα
      χάσαμε το δάσος προσπαθώντας να βρούμε το δάσος αυτό κατάλαβα.
      Δηλαδή αν παραμείνουν αυτοί οι ανεκδιήγητοι τύποι Γαπ-Παπ-Μαπ και σια είτε ευρώ είτε δραχμή θα δούμε χαΐρι και προκοπή;
      Αυτούς δεν τους λέει καλημέρα ο καθρέπτης που κοιτάζονται από τα ψέματα που λένε θα τους βασιστούμε εμείς;

      • siakkas avatar
        siakkas @ siakkas 09/05/2011 09:46:26

        το δέντρο

    • Professor Moriarty avatar
      Professor Moriarty @ Επώνυμος 09/05/2011 12:35:46

      Όχι δεν είσαι ο μόνος. Όσοι νομίζουν ότι η μετάβαση στην δραχμή είναι το φάρμακο δια πάσαν νόσον και μαλακίαν ξεκινούν από ένα λάθος δίλημμα που μπορεί να τίθεται και εντέχνως ως παγίδα μέσω του spiegel και αύριο μπορεί να αξιοποιηθεί και από τον ΓΑΠ σαν εκβιασμός.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Επώνυμος 09/05/2011 14:43:22

      Όχι Επώνυμε, ακόμα και εγώ που βλέπω με καλό μάτι την επαναφορά στη δραχμή, πιστεύω ότι με σωστή διαχείριση μπορεί η κατάσταση να διορθωθεί ακόμα και με παραμονή στο ευρώ, απλά θα χρειαστεί περισσότερη σύνεση από το λαό μας. Η επιστροφή στη δραχμή αν θες είναι ένα είδος Hard Reboot όπου θέλοντας και μη θα εγκαταστήσουμε ένα λιγότερο περίπλοκο, παλιότερο αλλά πιο σταθερό, λογισμικό. Με το ευρώ πρέπει να ψάξουμε πολύ για τα διάφορα worms και trojans που έχουνε παρεισφρήσει πριν κρασάρει οριστικά το σύστημα.

  68. ANNITA avatar
    ANNITA 09/05/2011 10:05:11

    Μας έχουν κάνει να ενδιαφερόμαστε για τον μικρόκοσμό μας μόνο. Ενω το θέμα πλέον έχει πάρει ΕΘΝΙΚΟ χαρακτήρα. Η υποθήκευση της περιουσίας της χώρας μας έγινε πλέον θέμα ΕΘΝΙΚΟ. Ας ξυπνήσουμε επιτέλους από τον λήθαργο πριν να είναι αργά.
    Ο κ.Σαμαράς το φώναζε εμείς που είχαμε τα αυτιά μας; Στην πλάτη ίσως;Το φώναζε εδώ και ένα χρόνο. Τώρα ας παρθούν αποφάσεις.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ ANNITA 09/05/2011 14:45:43

      Όταν κάποιοι φωνάζαμε να δοθεί ένα ισχυρό μήνυμα στις δημοτικές, οι περισσότεροι επιλέγανε αντίσταση από...τον καναπέ, οι ίδιοι μάλιστα που διαρυγνύανε τα ιμάτιά τους για "δυναμικές" κινητοποιήσεις με πορείες και λοιπά happenings.

  69. ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ avatar
    ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ 09/05/2011 10:05:13

    ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΚΗΡΥΧΤΕΙ ΠΤΩΧΕΥΣΗ , ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ ΣΤΗ ΔΡΑΧΜΗ , ΝΑ ΠΙΑΣΟΥΜΕ ΠΑΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΤΕΞΕΙ. ΑΛΛΩΣΤΕ ΠΕΡΑΣΑΜΕ , ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ, ΚΑΤΟΧΗ,ΕΜΦΥΛΙΟ ΚΑΙ ΕΠΙΒΙΩΣΑΜΕ.

  70. Costas avatar
    Costas 09/05/2011 11:00:55

    Δε νομίζετε κάποιοι ότι οι τοποθετήσεις σας είναι πολύ εθνοκεντρικές; Έχετε την εντύπωση κάποιοι πως οι υπόλοιποι επιθυμούν την εξαφάνισή μας επειδή λεγόμαστε Έλληνες; Σε κάθε λαό με τα δικά μας σύγχρονα χαρακτηριστικά το ίδιο θα συμπεριφέρονταν. Αλλά αυτό ρίχνει την ευθύνη πάνω σας-μας. Λυπάμαι πολύ.. Και λυπάμαι περισσότερο επειδή τα όποια δεινά που ίσως έρθουν τα αξίζουμε. Αλλά είναι ευκολότερο να θεωρούμε τους εαυτούς μας τόσο σπουδαίους ώστε να νομίζουμε ότι θέλουν να μας εξαφανίσουν. Το να είσαι αφελής, σε εμποδίζει να δεις ότι είσαι.

    • eydoxos avatar
      eydoxos @ Costas 09/05/2011 11:38:52

      Αγαπητέ μου, μήν απορείς. Η Ελληνική ιστορία είναι γεμάτη από παραδείγματα διχόνιας και καταστροφών. Μόνιμα, βγάζουμε μόνοι μας τα μάτια μας. Έχουμε την τύχη που μας αρμόζει.

    • KillTheKing avatar
      KillTheKing @ Costas 09/05/2011 12:31:45

      costas, δε γνωριζω αν επιθυμουν την εξαφανιση μας επειδη λεγομαστε ελληνες. το σιγουρο ειναι οτι δεν τους καιγεται καρφι για την επιβιωση μας. τα τοκακια τους να εισπραξουν, να απλωσουν τα ξερα τους να παρουν ο,τι θελουν να παρουν και αν ειναι να ψοφολογισουμε κιολας.... whatever the fuck ever. τωρα που ο βασιλιας ειναι γυμνος, θα τον ξεκο(ι)λιασουνε
      TheKing

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Costas 09/05/2011 14:49:18

      Μην εκφυλίζετε τοιουτοτρόπως το θέμα, το πρόβλημα δεν είναι αν μας...ζηλεύουνε επειδή είμαστε κάποιου είδους "περιούσιος" λαός, αλλά αν εμείς οι ίδιοι θέλουμε να συνεχίσουμε να υφιστάμεθα. Το ιερό αίσθημα αυτοσυντήρησης ενός ολόκληρου λαού, ενός ολόκληρου πολιτισμού, δεν μπορείτε να το υποτιμάτε ως ένδειξη σωβινισμού. Αλίμονο αν καθίσουμε να μας εξαφανίσουνε μην τυχόν και μας παρεξηγήσουνε.

  71. η Dimi avatar
    η Dimi 09/05/2011 11:18:09

    Ο μαθητευόμενος μάγος στο θρίλερ τρόμου της Παρασκευής στο Λουξεμβούργο, χωρίς κανένα διαπραγματευτικό πλεονέκτημα, χωρίς εχέγγυα, χωρίς αξιοπιστία, με τις χαρακτηριστικές αερολογίες και με το ίδιο τζούφιο πιστόλι στο κρόταφο, απείλησε την Ευρώπη. Με αποτέλεσμα η πονηρή καγγελαρία μέσω Spiegel, να κυκλοφορήσει το άρθρο που αναστάτωσε την Ευρώπη και όχι μόνο. Και να τον υποχρεώσει, ως συνήθως (και με 2ωρη καθυστέρηση), μάταια να προσπαθεί να συμμαζέψει τ’ασυμμάζευτα.

    Τι θα μπορούσε να είχε συμβεί αν το άρθρο Spiegel κυκλοφορούσε σε ώρες εργάσιμες με τα Χρηματιστήρια ανοικτά; Zόφος! Το άτομο είναι κινούμενος κίνδυνος. Και επειδή οι «δανειστές» προφανώς τον θεωρούν αναξιόπιστο, θα τον υποχρεώσουν να ξανα-υπογράψει νέο βάρβαρο Μνημόσυνο με άμεσες υποθήκες της Εθνικής μας Περιουσίας. Εάν επαναληφθεί το εθνικό έγκλημα, το Γουδή, δεν είναι αρκετά μεγάλο να τους χωρέσει όλους αυτούς.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ η Dimi 09/05/2011 12:10:42

      Dimi καλημέρα, ανέβασα τα δύο μακροσκελή σχόλιά σου για την απογραφή και έγινε χαμός.

      Στο Δεκασέλιδο Έντυπο της απογραφής - χειρότερο από Φορολογική Δήλωση έχουν συμπεριλάβει ακόμα ερωτήσεις του τύπου:

      που διανυκτέρευσες την 9η Μαίου 2011 !!!
      που δουλεύεις
      πόσα βγάζεις, δούλευες, πόσες δουλειές άλλαξες!!!
      πόσα ταξίδια έχεις κάνει, σε ποιες χώρες,

      που μένει η μάνα σου!!! που έμενε η μάνα σου!!!

      έχεις WC στο σπίτι,
      ποιας ημερομηνίας είναι η μόνωση!!!
      έχεις διπλά τζάμια!!!

      ποιες σχέσεις έχεις με τα μέλη της οικογένειας !!!
      που διανυκτερεύουν αυτοί αν μένουν έξω από το σπίτι !!!

      Αν αυτό γινόταν μόνο για τους λαθρομετανάστες θα ήταν μια σοβαρή καταγραφή των ανθρώπων.
      ΌΜΩΣ ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΡΩΤΗΘΟΥΝ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ !! ΤΟ ΓΡΑΦΕΙ ΡΗΤΑ !!!

      Οι λεπτομερείς αυτές ερωτήσεις είναι εύλογο ότι ισχύουν ΜΟΝΟ για τους ιθαγενείς Έλληνες - ιδιοκτήτες των κατοικιών, από τους λάθρο ΔΕΝ θα ζητάει κανένα στοιχείο, ούτε χαρτιά, που ΔΕΝ έχουν άλλωστε, και όλα είναι πλαστά.
      Δηλώνουν Παλαιστίνιοι και είναι Μαροκανοί.

      Αν ο απογραφέας - ρουφιάνος έχει αμφιβολίες για το ποιος είσαι θα παίρνει επί τόπου τηλέφωνο σε μια υπηρεσία για να τσεκάρουν την ταυτοπροσωπεία σου.

      Ερώτηση: Απογραφή είναι αυτό ή ΑΝΟΙΧΤΗ ΦΥΛΑΚΙΣΗ;

      Έχουν εγερθεί πανευρωπαϊκές αντιδράσεις γιατί γίνεται σε όλη την Ευρώπη
      Ρεπορτάζ σε www guardian . co.uk/uk/2011/mar/10/census-2011-do-we-need-it

      www focus . de/politik/deutschland/tid-19043/zensus-2011-angst-vor-der-volksdatenbank_aid_528635.html

      www spiegel . de/thema/zensus_2011/">SPIEGEL !

      Προτείνω αν επιμείνουν ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΜΠΟΪΚΟΤΑΡΙΣΜΑ ΤΗΣ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ
      ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ ΑΥΡΙΟ και μας φέρνουν αιφνιδιαστικά μπροστά σε ένα έντυπο με εκατοντάδες ερωτήσεις!!!
      Που πρέπει να έχεις πείρα από ΑΝΑΚΡΙΣΗ για να τις απαντήσεις!!!
      Προ τετελεσμένου!!
      Εχω ανεβάσει το λινκ του pdf όποιος θελει να το διαβάσει.

      ΟΙ ΠΟΡΤΕΣ ΜΑΣΚΛΕΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΛΥΜΕΝΑ !

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ αλλενάκι 09/05/2011 13:06:34

        Kudos! to you, Allenaki.

        Χίλια Ευχαριστώ γιά τα πολύτιμα links που παραθέτεις και τα οποία ήδη διέδωσα. H Eνημέρωση τάχιστα απλώνεται σαν πυρκαγιά, είναι Απίστευτο.

        Συμφωνώ απολύτως γιά ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΜΠΟΪΚΟΤΑΡΙΣΜΑ ΤΗΣ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ ΤΟΥ ΣΥΓΧΡΟΝΟΥ ΗΡΩΔΗ!

        ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΙΜΟΙ ! ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΑΚΟΥΟΙ !
        ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΟΤΑΚΤΙΚΟΙ !

        ΔΕΝ ΦΥΤΕΥΟΥΜΕ «HOME-MADE ΧΑΥΝΑ» ΣΤΑ ΜΠΑΛΚΟΝΙΑ ΜΑΣ, ΓΙΑ ΝΑ «ΞΕΧΑΣΤΟΥΜΕ»!

        ΔΩΡΕΑ ΟΡΓΑΝΩΝ ΤΩΝ ΔΙΚΩΝ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΣΥΓΓΕΝΩΝ ΜΑΣ, ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ!!!

        ΦΟΡΟ-ΛΗΣΤΡΙΚΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΠΕΝΗΝΤΑ ΧΙΛΙΑΔΩΝ ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΤΗ ΜΗ-ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΜΑΣ, ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ!!!

        «ΟΙ ΠΟΡΤΕΣ ΜΑΣΚΛΕΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΛΥΜΕΝΑ !», indeed.

        Και τα ΚΟΥΔΟΥΝΙΑ ΧΩΡΙΣ ΟΝΟΜΑ! (γιά τους νέους σχολιαστές, περισσότερα στο προχθεσινό άρθρο: «Λαθρομετανάστευση: Κύριοι της κυβέρνησης σε ποια χώρα ζείτε;»

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ η Dimi 09/05/2011 14:04:19

          Εγώ ευχαριστώ εσένα για τα 2 σχόλιά σου που διάβασα και ανάρτησα και με διαφώτισαν για την ΑΠΟΓΡΑΦΗ - ΠΡΟΓΡΑΦΗ και διαδόθηκαν με ταχύτητα αστραπή σε όλο το διαδίκτυο.

          • η Dimi avatar
            η Dimi @ αλλενάκι 09/05/2011 15:51:58

            Aλλενάκι, Αυτό το γνωμικό, θεωρώ ότι συνάδει με τη φιλοσοφία των περισσότερων αρθρογράφων και σχολιαστών των αντινέων. Το παραθέτω αυτούσιο, χωρίς μετάφραση:

            «Motivation is everything. You can do the work of two people, but you can't be two people. Instead, you have to inspire the next guy down the line and get him to inspire his people.»~Lee Iacocca: 18th-greatest American CEO of all time

            Θερμά Συγχαρητήρια στους δικηγόρους όλης της χώρας, που αρνήθηκαν συνάντηση με τους εκπροσώπους της τρόϊκας, υπογραμμίζοντας ότι «δεν την αναγνωρίζουν ως θεσμικό όργανο ούτε νομιμοποιούν τη παρουσία της στην Ελλάδα».

            Eυχάριστα νέα: To Aγιον Ορος αποφάσισε Οχι! στη κάρτα-καταδότη h**p://www.greekalert.com/2011/05/blog-post_3872.html

            Υπάρχουν Πολλές Ελπίδες!

      • enianos avatar
        enianos @ αλλενάκι 09/05/2011 14:49:39

        Η χώρα βρίσκεται υπό οικονομική κατοχή …. ε …δεν πρέπει να μας απογράψουν για ξέρουν πόσα βόδια έχουν?

        • siakkas avatar
          siakkas @ enianos 09/05/2011 15:48:36

          συμφωνώ!!
          διαδώστε τώρα!! που ήσουν εχθές το βράδυ;
          έβλεπα τον χοντρό να τρώει μόνος του και έλεγα ψέματα μαζί με το gap!

  72. stefanos avatar
    stefanos 09/05/2011 12:06:39

    Γέροντας Ιωσήφ Βατοπαιδινος: "θα γίνει μια πολιτειακή ανωμαλία, θα τραβήξει πίσω το κεφάλαιο το παγκόσμιο, το εβραϊκό, το πετρελαϊκό, θα απολυθούν οι δημόσιοι υπάλληλοι και θα γίνει μια πρόκληση από την Τουρκία". Γέροντας Παϊσιος :" δεν εχει πολλά ψωμιά η ΕΟΚ" και "οι Ελληνες θα πούνε το ψωμί ψωμάκι". Η ηθική και πνευματική μας κατάπτωση και η αποτελμάτωση μας οδηγούν με απόλυτη ακρίβεια στον πάτο και εκει θα σταματήσουμε.Όταν οι γέροντες της Ορθοδοξίας από το Αγιο Όρος μας προειδοποιούσαν εμείς ζούσαμε την ψεύτικη ευτυχία του υλικού ευδαιμονισμού. Πάντα μετά την ύβρη ακολουθεί η Νέμεσις και η Κάθαρση.Από το μαρτύριο της σταγόνας και τον αργό θάνατο χίλιες φορες προτιμότερη η πτώχευση και να αρχίσουμε πάλι από την αρχή.Αλλωστε αυτό είναι δεδομένο με βάση τους γεροντάδες, το ζητούμενο είναι να το συνειδητοποιήσουμε και γρήγορα. Στον Ελληνα δεν ταιριάζει η κλάψα. Ας πιάσουμε ξανα γερά το κουπί της γαλέρας που έλεγε και ο συγχωρεμένος ο Βέγγος και ας προχωρήσουμε ελληνικά και ορθόδοξα.

    • παρατηρητής avatar
      παρατηρητής @ stefanos 09/05/2011 20:00:29

      μαζί σου Στέφανε all the way to the end...

  73. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 09/05/2011 12:16:36

    Επειγον:

    h**p://www.voria.gr/filestore/docs/apografi1.pdf
    Το λινκ με το Δεκασέλιδο Έντυπο της Απογραφής με τις Εκατοντάδες Προσωπικές Ερωτήσεις. Και λένε ΨΕΜΑΤΑ ότι δεν απαιτείται ταυτότητα, εφόσον αν ο απογραφέας-ρουφιάνος έχει αμφιβολία ότι είσαι αυτός που λες θα παίρνει κάπου τηλέφωνο επί τόπου για να σε τσεκάρει.

    Δεν έχουμε αντίρρηση να απογραφούμε πληθυσμιακά με την ταυτότητά μας, αλλά εδώ πλέον πρόκειται για Παγκόσμιο Φακέλωμα.

    Συμβουλεύθηκα Νομικό και μου είπε ότι ΔΕΝ έχουμε καμία υποχρέωση να απαντήσουμε σε Εξοργιστικές, Ταπεινωτικές και Ρουφιανίστικες Ερωτήσεις.

    Δεν είδα αν ρωτάει για τα κατοικίδιο σκυλί ή αν καλλιεργούμε βασιλικό στη γλάστρα ή στο κηπάριο.
    Ασφαλώς θα έχει και τέτοια ερώτηση

  74. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 09/05/2011 12:20:13

    h**p://www.voria.gr/filestore/docs/apografi1.pdf

    Κατεβάστε οπωσδήποτε το λινκ με το pdf και διαβάστε το ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ και αποφασίστε μετά με την οικογένειά σας αν πρέπει να τους επιτρέψετε πρώτον, και αν πρέπει να απαντήσετε σε ΤΟΣΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ερωτήσεις!!! δεύτερον.

    Μας Έπιασαν Πάλι στον Υπνο!

    Η Νέα Τάξη αυτοπροσώπως στην πόρτα μας με τη μορφή του Πασοκ.

    Παγκόσμιο Φακέλωμα.

    ΑΠΟΓΡΑΦΗ - ΑΝΑΚΡΙΣΗ ΤΡΙΤΟΥ ΒΑΘΜΟΥ !!!

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 09/05/2011 12:21:33

      Και φυσικά θα έχουν μαζί το έντυπο με τη Συναίνεση σε Δωρεά Οργάνων που ΘΑ ΣΚΙΖΕΤΑΙ ΕΠΙ ΤΟΠΟΥ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΡΟΥΦΙΑΝΟ ΤΟΥΣ!!

      ΤΖΑΜΠΑ ΤΑ ΚΟΝΔΥΛΙΑ ΠΟΥ ΑΝΕΘΕΣΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΤΥΠΩΣΗ ...

      ΚΑΙ Ο ΝΟΩΝ ΝΟΗΤΩ !!!

      • Loretta avatar
        Loretta @ αλλενάκι 09/05/2011 14:29:03

        Αλλενακι

        δηλ ο καθενας δεν μπορει να πει οτι θελει??? πως θα το διασταυρωσουν? εκει δεν θα φανει αν τα στοιχεια χρησιμοποιηθουν αλλου??

        ερωτηση κανω...διοτι αυτοι ρωτουν και εμεις μπορουμε να απαντησουμε οτι θελουμε οτι μας κατεβει στο κεφαλι!! ΜΠΑΧΑΛΟ Η ΑΠΟΓΡΑΦΗ

        • Orestios avatar
          Orestios @ Loretta 09/05/2011 14:38:03

          Θρήσκευμα: Τζεντάι
          Το απόλυτο χαβαλέ.
          Ετοιμάζομαι για τρελό κέφι

        • Loretta avatar
          Loretta @ Loretta 09/05/2011 14:39:18

          ΑΥΤΟ ΛΕΕΙ ΣΤΟ ΣΑΙΤ ΤΗΣ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ...

          "Να ανοίξετε την πόρτα στον Απογραφέα που θα χτυπήσει το κουδούνι σας και να συνεργαστείτε μαζί του.
          Δεν θα χρειαστεί η επίδειξη κανενός εγγράφου, όπως ταυτότητας, διαβατηρίου, ΑΦΜ κ.λπ."

          Συνεπως κυριοι της απογραφης....την πατησατε.

          • Orestios avatar
            Orestios @ Loretta 09/05/2011 15:15:28

            χο χο χο
            Τρελό χαβαλέ

          • Orestios avatar
            Orestios @ Loretta 09/05/2011 15:16:55

            Με λένε Χιονάτη και μένω με τους 7 νάνους, οι οποίοι λείπουν αυτή τη στιγμή.
            αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

          • η Dimi avatar
            η Dimi @ Loretta 09/05/2011 20:53:13

            Loretta, δεν αναφέρεται πουθενά, η «Ωρα Απογραφής». Δεν δίνεται στους Πολίτες, ένας χρονικός ορίζοντας: πρωϊ, μεσημέρι, απόγευμα, βράδυ. Η Ωρα είναι στο «χύμα», επειδή προφανώς «οι απογραφείς» έχουν τη ψευδαίσθηση ότι θα τους περιμένουμε for a lifetime.

            Εύχομαι ειλικρινά, αυτή η a priori απορριπτέα «Απογραφή», να μην αποδειχθεί «η χαρά του απατεώνα». Επειδή, είναι εύκολο κάποιοι πονηροί «Απογραφείς», να φορέσουν μιά ΕΛΣΤΑΤ «κονκάρδα»/μαϊμού (ποιός θα ελέγξει τη γνησιότητά της;), γιά να μπουν ελεύθερα και ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΜΑΣ στα σπίτια μας με τους Λαθρο-Διερμηνείς. Γιά να πάρουν συγκεντρωτικά ΟΛΑ τα προσωπικά στοιχεία μας και να «κόψουν κίνηση» γιά την οικογένειά μας. Γιά να μάς «επισκεφθούν» αργότερα, σε ανύποπτο χρόνο εκεί που δεν το περιμένουμε.

            Πάντα θα υπάρχουν χοντρόσβερκοι λύκοι, όσο θα υπάρχουν πρόβατα...

    • Orestios avatar
      Orestios @ αλλενάκι 09/05/2011 13:00:12

      Αλλενάκι, το εντυπο έχει πολλές προσωπικές πληροφορίες.

  75. Pikis avatar
    Pikis 09/05/2011 13:21:22

    Η Ελλάδα έχει διαπραγματευτικό όπλο στα χέρια της και μάλιστα πολύ δυνατό. Τους λαθρομετανάστες. Αν ο ΓΑΠ είχε @@ρια θα έλεγε στους ευρωπαίους "ή βοηθάτε ή σας τους στέλνω πακέτο". Τότε να έβλεπα τη Μέρκελ και τον κάθε ευρωπαίο χαρτογιακά τι θα έκανε...
    Τελικά έγινε πραγματικότητα η προφητεία της δεκαετίας του 80. "Θα γίνουμε τα γκαρσόνια της ευρώπης". Περιμένουμε σαν λιγούρηδες της ορδές των Βρεττανών πιθήκων να μεθοκοπήσουν στα νησιά μας για να τους πουλήσουμε rooms to let και souvlaki/mousaka. Υποθέτω θα θυμάστε το περίφημο άσμα "Play bouzouki gia sena" και "do you like maimasel de Greece"!!! Είμαστε άξιοι της μοίρας μας. Εμείς είμασταν οι έξυπνοι και οι άλλοι οι κουτόφραγκοι. Αράζαμε (ουμε) στις καφετέριες διαβάζοντας ΚΛΙΚ και ΝΙΤRO ενώ οι ευρωπαίοι παρήγαγαν και μας πουλούσαν προϊόντα και καινοτομία. Χειροκροτάγαμε (αμε) ηλίθιους και ανίκανους πολιτικάντηδες ενώ οι ευρωπαίοι διασφάλιζαν την ανάπτυξη τους εις βάρος μας δίνοντας μας απλόχερα επιδοτήσεις για να μην παράγουμε!!! Το σύνθημα "όλα τα κιλά, όλα τα λεφτά" ακόμα αντηχεί στα αυτιά μου. Το βαμβάκι που καλλιεργούσε όλη η Ελλάδα τα τελευταία χρόνια λόγω επιδότησης δεν τρώγεται. Θυμάται κανείς από εδώ μέσα πως μύριζε η ελληνική ντοματούλα κάποτε;
    Το κακό είναι ότι πολλοί δεν βολεύτηκαν στο μεγάλο πάρτυ (1998-2008) και καλούνται τώρα να πληρώσουν τα σπασμένα των πολιτικών και των εργολάβων. Ας προσέχαμε. Μόνοι μας τους αφήσαμε να ξεσαλώσουν. Είμασταν βλέπεις υπερήφανοι για τον Κεντέρη, τη Θάνου, το EURO 2004 και τη EUROVISION οπότε ποιος να ασχοληθεί με τα σοβαρά θέματα; Άσε που όλοι περιμέναμε την πολυπόθητη μονιμοποίηση (συμβασιούχοι, stage, κομματόσκυλα κλπ).
    Τελικά, ποιος φταίει;
    Ο ξεβράκωτος ή το αγγούρι;;;

  76. jkr avatar
    jkr 09/05/2011 13:49:07

    Πάμε σε εκλογές, ο Λοβέρδος ζήτησε κι αυτός 180 ψήφους για το Μεσοπρόθεσμο Πρόγραμμα και έθεσε εαυτόν στη διάθεση (;) του Παπανδρέου...

    • Απο Πλατεια Βαθης avatar
      Απο Πλατεια Βαθης @ jkr 09/05/2011 19:30:09

      εκλογες ??
      ... μου ερχεται εμετος... !!
      Ποιον θα ψηφισουν οι Πακιστανοι, οι Αφγανοι, οι Ινδοι, οι Αλβανοι ;;;;;;
      Τους Ιρανους / Ιρακινους τους "βλεπω" ΝΔημοκρατες χαχαχαχαχα..!!
      ΕΜΕΤΟΟΟΟΟΟΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ !! ΣΑΚΚΟΥΛΑΑ ή ΚΟΥΒΑΑ γρηγοραααααααααααα !!

  77. enianos avatar
    enianos 09/05/2011 14:42:09

    Τα κλεμμένα πίσω …δεν παίζει πια ?

  78. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 09/05/2011 20:05:40

    Aδελφέ,
    σωστά αυτά που λες , αλλά κάνεις ένα λάθος : αντί να πας από το εγώ στο εμείς που έλεγε ο μπαρουτοκαπνισμένος Μακρυγιάννης, πας στο "εγώ και εσείς ".

    • Απο Πλατεια Βαθης avatar
      Απο Πλατεια Βαθης @ παρατηρητής 09/05/2011 21:07:00

      ορθο,, και συγνωμην...
      ειμαι εν βρασμο ψυχης...

  79. Alter ego avatar
    Alter ego 09/05/2011 20:15:50

    Έχω την εντύπωση ότι πάνω στην απόγνωσή μας τα ισοπεδώνουμε όλα.
    Επιτρέψτε μου να κάνω τρείς επισημάνσεις :
    1.Όλοι οι πολιτικοί είναι υπεύθυνοι, αλλά η ευθύνη κάποιων είναι χαοδώς μεγαλύτερη από αυτήν άλλων !
    2. Όλοι οι πολίτες αυτής της χώρας έχουμε μερίδιο ευθύνης, αλλά δεν μπορείς να βάζεις στην ίδια θέση αυτούς που έκαναν λάθος ακολουθώντας μια κάποια ιδεολογία, με αυτούς που ακολούθησαν μία και μόνο "ιδεολογία", ¨ΤΗΝ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΜΑΣΑΣ !!!!!!
    3. Άς κατανοήσουμε επιτέλους, ότι η πραγματική ΚΑΤΑΡΑ , που μας οδήγησε νομοτελιακά στα σημερινά τάρταρα είναι συνοπτικά η εξής:
    Από το '81 και μετά κυριάρχισε -και δυστυχώς εξακολουθεί να κυριαρχεί- η βασική αρχή : Έτσι όπως είναι αγανακτισμένοι από την επάρατη Δεξιά, θα τους βιάζουμε και θα μας λένε και ευχαριστώ ! Θα τους πετάμε ξεροκόμματα ( βλέπε <>, βλέπε συντάξεις στους αντιστασιακούς επειδή φερ'ειπείν κουβάλησε στο βρακάκι της το αντιστασιακό ραβασάκι, βλέπε αναπηρικές συντάξεις στη μισή Ελλάδα για να πάρουμε ψήφους, βλέπε διορισμούς ακατασχέτως για φήφους επίσης κ.ο.κ. ), και .....ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΡΙΜΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΘΑ ΤΡΩΜΕ ΜΕ ΔΕΚΑ ΜΑΣΕΛΕΣ !!!!!!!! Με τις ευλογίες του μεγάλου σοσιαλιστή ( βλέπε τα 500 εκατομμύρια του Μαυράκη, από τότε άρχισε το φαγοπότι, του ξέφυγε του ανθρώπου!!!) Και θα μας χειροκροτάνε τα κορόιδα ! Και θα λένε : Το ΠΑΣΟΚ έδωσε ξωμί στο λαό !

    Φάτε το τώρα κορόιδα , αλλά τουλάχιστον κατανοήστε επιτέλους ότι είστε
    Κ Ο Ρ Ο Ι Δ Α !!!!!!!!!

    • Απο Πλατεια Βαθης avatar
      Απο Πλατεια Βαθης @ Alter ego 09/05/2011 21:20:16

      σχολιαζω..
      1.Όλοι οι πολιτικοί είναι υπεύθυνοι, αλλά η ευθύνη κάποιων είναι χαοδώς μεγαλύτερη από αυτήν άλλων ! ... ΟΡΘΟ
      2. Όλοι οι πολίτες αυτής της χώρας έχουμε μερίδιο ευθύνης, αλλά δεν μπορείς να βάζεις στην ίδια θέση αυτούς που έκαναν λάθος ακολουθώντας μια κάποια ιδεολογία.... συνθετη απαντηση :
      1. Ολοι εχουν την ευθυνη που τους αναλογει
      2. Ειμαστε υποχρεωμενοι ΛΟΓΙΚΑ να υιοθετησουμε ΠΛΑΦΟΝ ΑΜΝΗΣΤΕΙΑΣ κατω απο το οποιο οι "διωξεις" συνεπαγονται "μισός εμφυλιος πολεμος".. καταπτεστα ανεπιτρεπτος !!!!
      3. Το "χαος" δημιουργηται απο την χαλαρωση / αδρανεια των ΕΛΕΓΧΩΝ / ΚΥΡΩΣΕΩΝ. Απο το υπονοουμενο του (2), συνεπαγεται -λογικα- οτι αφενος "οι κολοι θα σφιξουν" αφετερου οι μελλοντικες κυρωσεις θα ειναι ΕΞΟΧΩΣ ΑΠΟΤΡΕΠΤΙΚΕΣ.
      Εν κατακλειδι θεωρω... ΠΡΟΔΟΤΗΣ / ΚΛΕΦΤΗΣ γινεσαι.... δεν γεννιεσαι !!

  80. Alter ego avatar
    Alter ego 09/05/2011 20:19:08

    Εντός εισαγωγικών ήταν η φράση : Τσοβόλα δόστα όλα .

  81. αδ avatar
    αδ 10/05/2011 00:11:55

    η λυση ειναι μια : διαγραφη χρεους και ε π ι σ τ ρ ο φ η σ τ η δ ρ α χ μ η!!!!!!!!!!!

  82. xristis1 avatar
    xristis1 10/05/2011 13:43:46

    Μια ψηφοφορία εντός του site αυτού(και πολλών άλλων) θα έδειχνε, στατιστικά, στο μικρόκοσμο των παρακολουθητών, τις προθέσεις μας. Βέβαια η ψηφοφορία, θα έλεγα, θα ΄πρεπε να δομηθεί με ερωτήσεις, οι απαντήσεις των οποίων θα προκύπτουν από εκτίμηση όχι μόνο της υπάρχουσας κατάστασης αλλά και μελλοντικών εναλλακτικών λύσεων. Λ.χ. ερώτηση του τύπου "θέλετε έξοδο από το €" θα πρέπει απαραίτητα να συνοδεύεται από ερώτηση μορφής "τι αντιστοιχία δραχμής περιμένετε". Αγνοούμε λοιπόν τη δυναμική μας, μπορούμε να συγκεντρώσουμε αυτή τη δυναμική κάπου?

    • Απο Πλατεια Βαθης avatar
      Απο Πλατεια Βαθης @ xristis1 10/05/2011 17:41:42

      Ισως ΝΑΙ...
      καθε ερωτηση, περαν των "πολλαπλων απαντησεων να εχουν πεδιο σχολιου.
      πχ. στην ερώτηση του τύπου “θέλετε έξοδο από το € " να προηγηθει η ΚΥΡΙΑΡΧΗ ερωτηση.. "υπο ποιο μελλοντικο πολιτικο / πολιτειακο καθεστως" ??

  83. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 12/05/2011 10:07:45

    Βρισκόμαστε σε σταυροδρόμι.
    Ή επιλέγουμε το δύσκολο αλλά ελεύθερο δρόμο της ΕΥΡΩΠΗΣ
    ή αφηνόμαστε στις ορέξεις του Σουλτάνου.
    Αυτό είναι το δίλλημα.
    Βαδίζω στην οδό της Ευρώπης, στην ΟΔΟ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ!