#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/11/2010 07:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Then we take Dublin: Μήπως ήρθε η ώρα να γίνουμε ευρωσκεπτικιστές;



Μη μου πείτε ότι αυτή η πρεμούρα να μπει «κατεπειγόντως» η Ιρλανδία στο μηχανισμό «στήριξης» δεν σας θυμίζει την πρεμούρα να μπει η «χρεωκοπημένη» Ελλάδα στο μηχανισμό τον Απρίλιο του 2010;

Τι κι αν εδώ έχουμε έναν πρωθυπουργό που «πολέμησε για να δημιουργηθεί» ο μηχανισμός «στήριξης», ενώ στην Ιρλανδία έχουν ηγεσία που (θέλουμε να πιστεύουμε ότι) σέβεται περισσότερο την ιρλανδική εθνική ανεξαρτησία; Μια εθνική ανεξαρτησία που ποτίστηκε με πάρα πολύ αίμα αγωνιστών μέσα στον αιώνα που μας πέρασε.

Αν οι εθνικές κυβερνήσεις είναι ίσως διαφορετικές, η ομοιότητα των δύο περιπτώσεων Ελλάδας και Ιρλανδίας έγκειται όμως στην απίστευτη πρεμούρα των οργάνων της Ε.Ε. και του ελεγχόμενου από το διεθνές τραπεζικό καρτέλ αγγλοσαξωνικού οικονομικού τύπου να ενταχθεί η Ιρλανδία στο μηχανισμό, παρότι οι πάντες διαβεβαιώνουν ότι δεν υπάρχει ουσιαστικό πρόβλημα χρηματοδότησης της Ιρλανδίας μέχρι το καλοκαίρι του 2011, οπότε και τα πράγματα θα έχουν, πιθανότατα, ομαλοποιηθεί.

Γιατί αυτό το άγχος; Τι ζόρι τραβάνε να επιβαρύνουν τον Ευρωπαίο φορολογούμενο με καινούργια δάνεια, αφού η Ιρλανδία αυτή τη στιγμή έχει αρκετά χρήματα για να ανταπεξέλθει;

Μήπως επειδή υπάρχει και μια άλλη σοβαρή ομοιότητα μεταξύ της Ελλάδας και της Ιρλανδίας; Μήπως επειδή και οι δύο λαοί έχουν αποδείξει ότι αγαπούν την ελευθερία τους περισσότερο από οποιονδήποτε άλλο ευρωπαϊκό λαό;

Είναι εξαιρετικά παρήγορο ότι, ήδη, αντέδρασε η Φινλανδία και είπε ότι διαφωνεί με αυτή την πρεμούρα να μπει η Ιρλανδία σχεδόν με το ζόρι στο μηχανισμό «στήριξης»...

Αν φτάνουν σε σημείο εθνικές κυβερνήσεις να καταγγέλλουν αυτό που, σταδιακά, γίνεται προφανές σε όλους μας, τότε αυτό σημαίνει, πρώτον, ότι κάτι δεν πάει καλά με τη διαχείριση της χρηματοδοτικής κρίσης των κρατών μελών και, δεύτερον, ότι το πράγμα με τους σχεδιασμούς της Νέας Τάξης αρχίζει πια να «μπάζει» σοβαρά...

Η επανάληψη, στην περίπτωση της Ιρλανδίας, της μεθόδου της «αυτοεκπληρούμενης προφητείας» με την ταχέως διαδιδόμενη, δήθεν «αδυναμία» των χωρών μελών του ευρώ να χρηματοδοτήσουν τις δανειακές τους ανάγκες από τις αγορές, θέτει με μεγάλη ένταση το πρόβλημα της σχέσης των λαών της Ευρώπης με την Ε.Ε.

Υποτίθεται ότι εμείς, ως Έλληνες, μπήκαμε στην Ε.Ε. για να προασπίσουμε και να κατοχυρώσουμε την εθνική μας ανεξαρτησία. Για να επιλύσουμε με προσφορότερο τρόπο τα εθνικά μας θέματα υπέρ των εθνικών μας δικαίων και συμφερόντων. Για να επιτύχουμε σύγκλιση με το πολιτικό και οικονομικό επίπεδο των πιο προηγμένων χωρών της δυτικής Ευρώπης. Για να επιτύχουμε οικονομική, κοινωνική και πνευματική ανάπτυξη.

Τώρα βλέπουμε την Ε.Ε. να γίνεται μηχανισμός υποταγής της χώρας μας στο διεθνές τραπεζικό καρτέλ. Τα εθνικά μας θέματα να οδεύουν με την καθοδήγηση της Ε.Ε. σε «επίλυση» υπέρ των συμφερόντων των εχθρών του Ελληνισμού. Το βιοτικό μας επίπεδο να εξαθλιώνεται κατ’ απαίτηση των εταίρων μας στην Ε.Ε. Τη μεσαία τάξη να καταστρέφεται κατ’ επιταγή της Ε.Ε. υπό τον προσχηματικό τίτλο της «απελευθέρωσης» των κλειστών (αλλά στην πραγματικότητα ορθάνοιχτων...) επαγγελμάτων. Τους εταίρους μας να απαιτούν (και να παίρνουν...) τη δυνατότητα να μας υποβάλουν σε καθεστώς «ελεγχόμενης χρεωκοπίας». Και την εθνική μας ταυτότητα να απειλείται από μια ογκούμενη εισβολή λαθρομεταναστών, που η επίσημη Ε.Ε. προωθεί ιδεολογικά με κάθε τρόπο. Ειδικά για το τελευταίο, ας θυμηθούμε μόνον τη στάση των ευρωπαϊκών οργάνων απέναντι στις πρόσφατες απελάσεις του Σαρκοζί...

Πού οδηγούμαστε;

Μήπως θα πρέπει, ως χώρα, να αναθεωρήσουμε ριζικά τη στάση μας απέναντι στην Ε.Ε.;

Μήπως θα πρέπει να δώσουμε, σε πρώτη φάση, δυνατά το μήνυμα ότι, ναι, υπήρξαμε (και είμαστε διατεθειμένοι να ξαναγίνουμε...) ο πιο φιλοευρωπαϊκός λαός, μόνον όσο η Ευρωπαϊκή Ένωση αντιπροσώπευε την πρόοδο και την ευημερία;

Ποιος μπορεί σήμερα να ισχυριστεί ότι η Ε.Ε., που έχει αναλάβει τη διακυβέρνηση της χώρας υπό την απεχθή μορφή της τρόικας, αντιπροσωπεύει την πρόοδο και την ευημερία;

Όταν μάλιστα δεν αρκείται στην Ελλάδα, αλλά πολύ θέλει να «υποτάξει» και κράτη σαν την Ιρλανδία, που απέρριψε με δημοψήφισμα τη συνθήκη της Λισσαβόνας και μέχρι την τελευταία στιγμή δεν υπέγραφε το τροποποιημένο κείμενο, εάν δεν κατοχυρωνόταν ο σεβασμός στην εθνική της ιδιαιτερότητα...

Μήπως η Νέα Τάξη υλοποιεί με naivety και narcissism το First we take Athens, then we take Dublin;

Η κάποτε πολύ ελκυστική «ευρωπαϊκή ιδέα» γίνεται σήμερα άλλοθι υποδούλωσης και εξαθλίωσης για περήφανους λαούς με ιστορία και τιμή πολύ βαρύτερη από αυτή της παρασιτικής γραφειοκρατίας των Βρυξελλών.

Ως πότε;

Αν δεν αλλάξουν αυτές οι καταστάσεις άμεσα, τι στο καλό θέλουμε στην Ευρώπη;

Επώνυμος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kiki avatar
    kiki 17/11/2010 07:40:56

    Ακριβως.Ετσι ειναι,αυτο λεμε ,ας γινουμαι και εμεις Ιρλανδοι,μοιαζουμε ,ας το ξανασκεφτουμε πιο σοβαρα.

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/11/2010 07:50:27

    όοοχι... first we take Dublin and then we take Berlin!
    (άντε να γελάσουν και οι Γερμανοί αναγνώστες)

    Αν η Ευρώπη ήταν Ευρώπη να πω ναι με τα χίλια. Δεν είναι Ευρώπη. Είναι η Αγία Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία που έβαλε τα ρούχα της αλλιώς. Βάρδα μην παρεξηγηθούν οι Γάλλοι με τους Γερμανούς

    • loretta avatar
      loretta @ archaeopteryx 17/11/2010 13:17:41

      αυτοι τουλαχιστον εχουν και ενα ΒΟΝΟ εμεις ποιον εχουμε???

      • loretta avatar
        loretta @ loretta 17/11/2010 13:19:55

        Φανταζεστε να λαβει θεση κατα του μνημονιου ο ΒΟΝΟ και να οργανωσει συναυλιες???

      • occultist avatar
        occultist @ loretta 17/11/2010 17:20:35

        @loretta
        Γιατί ο ........κατμαν άσχημος είναι; Ουχαχαχαχαχαχα

  3. GRAEKUS avatar
    GRAEKUS 17/11/2010 07:57:51

    Η ΝΔ έβαλε την Ελλάδα στην ΕΟΚ. Η ΝΔ θα είναι αυτή που θα βγάλει την Ελλάδα από την ΕΕ/ΟΝΕ (;).
    Οι επαναστάτες του Πολυτεχνείου φώναζαν "έξω από το ΝΑΤΟ". Σήμερα μετέχουν στην άρχουσα τάξη των Βρυξελλών και είναι σκληροπυρηνικοί νεοταξίτες.
    Όταν η Τουρκία θα μπαίνει στην ΕΕ, η Ελλάδα θα βγαίνει από την ΕΕ/ΟΝΕ (;).
    Η ιστορία μπορεί να γίνει αμείλικτα ειρωνική.

    • βαγόνι avatar
      βαγόνι @ GRAEKUS 17/11/2010 11:31:45

      ορθότερα: ένα μικρό μέρος απο αυτούς που αναφέρεις,ως "άρχουσα
      τάξη των Βρυξελλών". Μή γενικεύεις! Κι'αν έρριχνες μιά ματιά
      στην κοινωνική τους σύνθεση και την γενικότερη ανθρωπογεωγραφία
      τους, θα είσουν επιφυλακτικότερος. Κάποιοι άλλοι συνέχισαν τη ζωή τους χωρίς το παραμικρό αντάλλαγμα!

      • GRAEKUS avatar
        GRAEKUS @ βαγόνι 17/11/2010 14:16:41

        Έχεις δίκιο, πράγματι γενικεύω.
        Στη γενιά του Πολυτεχνείου ανήκουν και
        οι πολεμιστές και οι νεκροί της Κύπρου.

  4. ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ avatar
    ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ 17/11/2010 08:18:08

    ΣΩΣΤΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
    ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΣΟΒΑΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΚΙ ΑΚΟΜΗ ΠΑΡΑΠΕΡΑ. ΠΟΙΟΝ ΩΦΕΛΗΣΕ ΗΤΟ ΕΥΡΩ ? ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ? ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ? ΠΟΙΟΝ ΩΦΕΛΗΣΕ Η ΕΙΣΟΔΟΣ ΣΤΗΝ ΕΟΚ ? ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ

  5. Γιάννης avatar
    Γιάννης 17/11/2010 09:06:08

    Μα ευρωσκεπτικιστές είστε ήδη, εδώ και μήνες. Απλώς δε θέλατε να το παραδεχθείτε.
    Κάθε σωστός και ανερμάτιστος "πατριώτης", εθνικιστής, κινδυνολόγος, καταστροφολόγος και λαϊκιστής τη σήμερον ημέρα οφείλει να είναι και ευρωσκεπτικιστής.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Γιάννης 17/11/2010 09:20:14

      Για αυτά που λέει το κείμενο έχεις να πεις τίποτα;

      • Γιάννης avatar
        Γιάννης @ Επώνυμος 17/11/2010 09:35:44

        Ο Εληνικός λαός ήταν φιλοερωπαϊστής όσο οι ευρωπαϊκές χρηματοδοτήσεις υποσχόνταν την επίπλαστη ευημερία την οποία τόσο ακριβά πληρώνουμε σήμερα. Ο μέσος Έλληνας δεν έχει γνώση - και ούτε έχει πρόθεση να μάθει - για την Ευρωπαϊκή Ένωση, τη σημασία της, τα οφέλη και τις υποχρεώσεις της χώρας. Δεν είναι τυχαίο ότι η άποψη περί εξόδου από ευρώ είναι τόσο δημοφιλής.
        Η τρόικα είναι - και το ξέρετε καλά, παρ'ότι αρνείστε να το αποδεχθείτε - μια λύση ανάγκης προ της καταστροφής. Και όχι δεν εγγυάται ευημερία και πρόοδο διότι δεν είναι μάγοι ούτε μοιράζουν λεφτά δωρεάν. Είναι όμως μια βοήθεια σ' ένα κράτος που δεν είχε να πληρώσει μισθούς και συντάξεις το Μάιο, προκειμένου να αναμορφωθεί και να συμμορφωθεί μήπως και μπορέσει να επιστρέψει στο δρόμο της προόδου.
        Α, και κάτι άλλο, φτάνει πια με την αυταρέσκεια: δεν αγαπούν οι Έλληνες (και οι Ιρλανδοί) την ελευθερία περισσότερο από τους άλλους λαούς.

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ Γιάννης 17/11/2010 10:09:54

          Α, να λοιπόν και τα παπαγαλάκια της τρόικας. Πού ήσουν να επιχειρηματολόγησεις υπέρ της 'αναγκαιότητας' του Μνημονίου όταν ΑΠΟΔΕΙΚΝΎΑΜΕ εδώ μέσα ότι δεν ήταν αναγκαίο;

          Δες στα δεξιά στα δημοφιλέστερα τις σχετικές αναστήσεις και τα ξαναλέμε περί 'αναγκαιότητας'.

          Κι όσο για τα περί επιχορηγήσεων, μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια. Μπορεί να υπήρχαν και πιο αγνα κίνητρα από τα δικά σου...

        • JOHN avatar
          JOHN @ Γιάννης 17/11/2010 10:31:50

          Αγαπητε Γιαννη αναρωτηθηκες ποτε γιατι οι Γερμανοι δεχτηκαν τα στοιχεια του Σιμητη και μας εδωσαν το Ευρω?Αναρωτηθηκες ποτε γιατι τοσα χρονια ενω γνωριζαν ανεχωνταν τη ρεμουλα και εδιναν και επιδωτησεις?Μηπως νομιζεις οτι ειναι ηλιθιοι,καθε αλλο τη δουλεια τους εκαναν και τωρα που το παιγνιδι και οι συσχετισμοι στην Ευρωπη αλλαζουν εκριναν πως ηλθε η ωρα να μας στειλουν και το λογαριασμο.Μηπως νομιζει καποιος οτι η Ευρ. Ενωση ειναι η ενωση της αλληλεγγυης και της συμπαραστασης?Καθε αλλο,καταντησε η ενωση των ανταγωνισμων και της επικρατησης.Τα πλεονασματα του βορα ειναι τα ελλειματα που πνιγουν το νοτο.Ειναι οι σφαιρες επιροης της Γερμανιας στην ανατολικη Ευρωπη και οχι μονο.Οι Γερμανοι απεκτησαν το ζωτικο χωρο που ματαια προσπαθησαν με τα οπλα ν αρπαξουν.Αληθεια πιστευει κανεις αφελης οτι οι μικρες χωρες της ενωσης εινα ισοτιμες στις αποφασεις με το βιομηχανικο βορα?Η ισοτιμια ανατρεπεται αυτοματως με το χτυπημα του χεριου της Μερκελ στο τραπεζι.Οσο για τη δημοκρατικοτητα της ενωσης ας θυμηθουμε τη περιπτωση της Ιρλανδιας με το δημαψηφισμα για το Ευρωσυνταγμα,επανεληφθει μεχρι να δωσει το επιθυμητο αποτελεσμα για το διευθυντηριο!!!!!!Υπαρχει τετοιο προηγουμενο στη ιστορια?Και κατι τελευταιο προς τους ευρωλαγνους.Τυχαιο ειναι που η αποχη των πολιτων της ΕΕ στις Ευροεκλογες ξεπερναει το 70%?Απλως εχουν αηδιασει με αυτα που βιωνουν στο "παραδεισο" που καποιοι τους υποσχεθηκαν.

        • Φαινότυπος avatar
          Φαινότυπος @ Γιάννης 17/11/2010 14:54:14

          Για τους περισσότερους ο ευρωπαϊσμός ήταν μια σημαία ευκαιρίας. Ο δε αντιευρωπαϊσμός γίνεται μια κολυμβήθρα του Σιλωάμ.

        • σιδεράκιας avatar
          σιδεράκιας @ Γιάννης 17/11/2010 19:00:20

          το ότι δεν υπήρχαν λεφτά για μισθούς και συντάξεις το είπαν οι κατά τους Ευρωπαίους αναξιόπιστοι Ελληνες. Δε σου λέει τίποτα αυτό;
          Εχουμε βρει τη διακιολογία για τον ΓΑΠ. Βγάλτε τα πράσινα γυαλιά επιτέλους!

        • lampros avatar
          lampros @ Γιάννης 18/11/2010 02:01:43

          """Ο Εληνικός λαός ήταν φιλοερωπαϊστής όσο οι ευρωπαϊκές χρηματοδοτήσεις υποσχόνταν την επίπλαστη ευημερία την οποία τόσο ακριβά πληρώνουμε σήμερα. Ο μέσος Έλληνας δεν έχει γνώση – και ούτε έχει πρόθεση να μάθει – για την Ευρωπαϊκή Ένωση, τη σημασία της, τα οφέλη και τις υποχρεώσεις της χώρας."""

          Τι λες μωρέ, που κατάπιες την προπαγάνδα αμάσητη και νουθετείς τον «μέσο Έλληνα»...

          Τράβα ρώτα εσύ να μάθεις για την Ευρωπαϊκή Ένωση, γιατί σκοπούς φτιάχτηκε και ποιούς εξυπηρετεί...

          Και μην ξανακούσω για τις «ευρωπαϊκές χρηματοδοτήσεις», πακέτα και παρόμοια, λες και έβαλαν οι ευρωπαίοι το χέρι στην τσέπη για την ψυχή της μάνας τους.

          Λεφτά με πολιτικά και οικονομικά ανταλλάγματα ήτανε και είναι, και οδήγησαν στην σημερινή Ελλάδα και στους τόκους που θα πληρώνουμε ως το 2100. Και ένα από τα βασικά ανταλλάγματα ήτανε η ΑΠΟΒΙΟΜΗΧΑΝΗΣΗ της χώρας και η ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ της γεωργίας μας (έδιναν λεφτά στους αγρότες μας να τα τρώνε στις βουλγάρες, αλλά έβαζαν ποσοστώσεις και απαγορεύσεις στις κερδοφόρες καλλιέργειες και υποχρεωτικό «άνοιγμα» σε παπαριές αγροτικά προϊόντα του εξωτερικού, μεταλλαγμένα και μη).

          Έχουμε καταλύσει το Σύνταγμα και βάλαμε νταβάδες της Ε.Ε να ελέγχουν το κράτος, οι αποφάσεις παίρνονται στις ευρωπαϊκές επιτροπές και εμείς απλά ακολουθούμε, είναι χωμένοι σε απίστευτες μίζες και κλοπές δημοσίου χρήματος (να θυμήσω ότι ούτε τα απατεωνίστικα υποβρύχια που γέρνουν τα φτιάχνουν έλληνες, ούτε η μιζαδόρα Ζίμενς είναι ελληνική εταιρία, ούτε το αεροδρόμιο Ελ. Βενιζέλος το υπερτιμολόγησε ο κυρ Κώστας στο απέναντι καφενείο, κλπ κλπ κλπ)...

          ...και υπάρχουν ακόμα ψώνια που μιλάνε για Ευρώπη και ευρωπαϊκό πολιτισμό, κλπ κλπ;

          Σε κάφρους απευθύνονται;

          • lampros avatar
            lampros @ lampros 18/11/2010 02:02:41

            Να προτείνω και τίποτα να ξεστραβωθούν τα ευρωλιγούρια:

            http://www.amazon.com/New-Old-World-Perry-Anderson/dp/184467312X

  6. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 17/11/2010 09:09:47

    Η έξοδος από το Ευρώ είναι σκέτη καταστροφή. Το νόμισμα θα υποτιμηθεί, το χρέος μας θα εκτοξευθεί και τότε να δείτε μνημόνια... Το ΔΝΤ θα εγκατασταθεί μονίμως στο Μαξίμου. Και αν κάνουμε κανένα αστείο να «αναδιαρθώσουμε» το χρέος μας, μετά φυσικά δε θα μας δανείζει κανείς. Εσείς θα ξαναδανείζατε κάποιον που την προηγούμενη φορά σας είχε ανακοινώσει ότι αποφάσισε να σας επιστρέψει τα μισά από τα χρωστούμενα;
    Ψυχραιμία. Δε φταίει ούτε η ΕΕ ούτε το ευρώ για τα χάλια μας.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Kώστας Θ. 17/11/2010 09:23:06

      Πωπω πανικός! Πώς κάνετε έτσι καλέ που σας θίξαμε την ιερή αγελάδα της Ευρώπης;

      Ξαναδιάβασε το κείμενο και ξαναδιάβασε μετα αυτά που έγραψες να δεις αν έχουν καμία σχέση όσα λέω εγώ με όσα λες εσύ.

      • Kώστας Θ. avatar
        Kώστας Θ. @ Επώνυμος 17/11/2010 09:40:41

        Το κατά πόσο πρέπει ή δεν πρέπει να μπεί η Ιρλανδία στον μηχανισμό στήριξης είναι τουλάχιστον υπερβολικό να οδηγεί στις ακραίες σκέψεις που κάνεις στις τελευταίες παραγράφους του κειμένου σου. Εγώ απαντώ στο πνεύμα του κειμένου σου και στα συμπεράσματά του.

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ Kώστας Θ. 17/11/2010 09:52:36

          Απαντάς σε δικό σου πνεύμα και σε δικα σου συμπεράσματα διότι αυτά στα οποία αναφέρεσαι ΦΥΣΙΚΆ δεν υπάρχουν πουθενά στο κείμενο. Αν και υπό ποιες προϋποθέσεις θα έπρεπε να πάμε προς έξοδο από το ευρώ είναι τελείως διαφορετική συζήτηση, που δεν έχει καμία σχέση, επί της αρχής, με τη βαθύτερη ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΉ μας στάση απέναντι στην Ευρώπη.

          Απλώς, επειδή σε σένα θίχτηκαν τα αγία των αγίων της άκρατης ευρωλιγούρικης προπαγάνδας που έχεις υποστεί όλα αυτα τα χρόνια, τινάζεσαι από την καρέκλα σου στο 'αμάρτημα' του ευρωσκεπτικισμού. Αν όμως έπιανες αυτα που ΛΕΕΙ το κείμενο και όχι αυτα που ΔΕΝ λέει, θα έβλεπες ότι δεν υπάρχει τίποτε να αντιτάξει κανείς απέναντι στην αδυσώπητη πραγματικότητα...

          • Kώστας Θ. avatar
            Kώστας Θ. @ Επώνυμος 17/11/2010 10:06:44

            Δεν έχω κανέναν ευρωλιγουρισμό και γνωρίζω αρκετά καλά τα ευρωπαϊκά θέματα (λόγω σπουδών και επαγγέλματος) έτσι ώστε να μπορώ να κρίνω από μόνος μου τα οφέλη της συμμετοχής μας στην ΕΕ. Ασφαλώς και δεν είναι τα πάντα σωστά και μπορούμε να τα συζητήσουμε. Αλλά σε καμμία περίπτωση δεν μπορούνε οι δυσλειτουργίες της ΕΕ να θέσουν ζήτημα συμμετοχής μας, όπως εσύ θέτεις στην τελευταία φράση του κειμένου σου.

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ Επώνυμος 17/11/2010 10:15:21

            Σαφέστατα όμως μπορείς να ΑΡΝΗΘΕΊΣ κάθε περαιτέρω 'εμβάθυνση' της Ευρώπης, όπως κατ' ευφημισμόν λέγεται η αύξηση των δικτατορικών εξουσιών των Ευρωπαϊκών νεοταξικών οργάνων, και βλέπουμε μετα στην πορεία τι θα κάνουμε με το μέχρι σήμερα μπλέξιμο.

            Τέλος, μην αμελείς καθόλου τις προπαγανδιστικές επιπτώσεις των 'ευρωπαϊκών σπουδών' στην πολιτική συνείδηση του ανθρώπου. Είναι κάτι που πρέπει να το ψάξεις.

          • Kώστας Θ. avatar
            Kώστας Θ. @ Επώνυμος 17/11/2010 10:26:00

            Θα το ψάξω αλλλά και συ θα ήταν καλό να ψάξεις τον ευρωσκεπτικισμό σου που φαίνεται από το ύφος των όσων γράφεις ότι βαθιά ριζωμένος.

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ Επώνυμος 17/11/2010 10:36:31

            Μην βάζεις και στοίχημα για το 'βαθιά'. Σχετικά πρόσφατος είναι...

    • Enzo avatar
      Enzo @ Kώστας Θ. 17/11/2010 09:39:59

      τουλαχιστον θα εισαι ανταγωνιστικος και αυτη η καταστροφολογια δεν την πιστευω.ας κοψουμε και τα ταξιδακια στο εξωτερικο για μερικα χρονια. δεν πειραζει.

      • Kώστας Θ. avatar
        Kώστας Θ. @ Enzo 17/11/2010 09:49:16

        Δε θα είσαι τόσο ανταγωνιστικός γιατί η υποτίμηση θα ανεβάζει τις τιμές των εισαγόμενων προϊόντων (καύσιμα, πρώτες ύλες κλπ. ) που με τη σειρά τους θα αυξήσουν τις τιμές των προϊόντων που και μεις παράγουμε.
        Ασε που με την άνοδο των επιτοκίων, οι τράπεζες (και συνεπώς και οι επιχειρήσεις μας) θα στερέψουν από ρευστό.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Enzo 17/11/2010 09:56:54

        Έντζο, μην πέφτεις στην παγίδα της αλλαγής θέματος. Το θέμα μας ΔΕΝ είναι το ευρώ, αλλά όλα τα άλλα!

        • Enzo avatar
          Enzo @ Επώνυμος 17/11/2010 11:06:51

          ας μιλησουμε και γιαυτα επωνυμε.καλο θα μας κανει.

    • lampros avatar
      lampros @ Kώστας Θ. 18/11/2010 02:05:55

      """Και αν κάνουμε κανένα αστείο να «αναδιαρθώσουμε» το χρέος μας, μετά φυσικά δε θα μας δανείζει κανείς. Εσείς θα ξαναδανείζατε κάποιον που την προηγούμενη φορά σας είχε ανακοινώσει ότι αποφάσισε να σας επιστρέψει τα μισά από τα χρωστούμενα;""""

      Σε όλες τις περιπτώσεις αναδιάρθρωσεις που ξέρουμε, οι δανειστές ξανακάνουν ουρές για να δανείσουν λίγα χρόνια μετά.

      Ξέρεις εσύ κάτι διαφορετικό; Ό,τι άκουσες από την Μακρή;

      Οι αγορές δεν είναι άνθρωποι ώστε να ισχύει η αναλογία σου, και οι δανειστές είναι παγκόσμιοι «τοκογλύφοι» του χρηματοπιστωτικού συστήματος που έχουν πάρει πίσω στο πολλαπλάσια τα δάνεια ―με αναδιάρθρωση ή χωρίς.

  7. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 17/11/2010 09:10:24

    Άλλο φασούλι και τούτο ! Επανάσταση κατα των Βρυξελλών. Άιντε, στρατιά του Μπρανκαλεόνε, όρμα !

    Είπαμε να γίνουμε ξανά ένα καθαρό, ακομπλεξάριστο δεξιό κόμα, χωρίς αριστερές παρωπίδες και ψευδαισθήσεις και άιντε ξανά στον λαικισμό. Άιντε ξανά το ντέφι : φταίνε οι ξένοι, η μέρκελ, τα τράστ, οι τράπεζες και ότι άλλο μπορεί να απενοχοποιήσει δυό γεννιές που έφαγαν και ήπιαν μέχρι σκασμού, στέλνοντας το λογαριασμό στα παιδιά και στα εγγόνια τους.

    Και νά "φταίνε οι Βαβαροί" και νά ξανά ο Μακρυγιάννης μουρμουρίζει μέσ'τον καφενέ του, κι ο Καλλέργης ακονίζει το σπαθί για να πάρει τα ανάκτορα ! Και δώστου να στάζει η στέγη και να βρέχει τους ναργιλέδες.

    Κακόμοιρος, ναρκωμένος, τυφλωμένος απο το όπιο λαός.

    • Kώστας Θ. avatar
      Kώστας Θ. @ τσώφλι πασατέμπου 17/11/2010 09:18:52

      Έτσι !

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ τσώφλι πασατέμπου 17/11/2010 09:19:06

      Δεν είπε κανείς ότι 'φταίνε οι ξένοι', ούτε βέβαια ότι φταίνε μόνο οι ξένοι.

      • neotera avatar
        neotera @ Επώνυμος 17/11/2010 10:42:38

        Χαμπάρι δεν παίρνουν ορισμένοι... Η απολίτικη δεξιά στάση είναι, η διαχρονική που βλέπει τα "καλά και συμφέροντα" στην υποταγή και στην ακραία εκμετάλευση... Ενώ σε όλο το σκηνικό ολούθε γύρω, το πάλαι ποτέ ΕΛΛΗΝΙΚΟ, έχουν έρθει τ' απάνω κάτω. Ορδές εξαθλιωμένων με το κοράνι στα χέρια προσεύχονται στα Προπύλαια ευχαριστώντας τον Θεό τους για την κατάκτησή μας, των ελλήνων, επειδή νομίζουν ότι αυτό αποτελεί τη λύτρωσή τους... Που πας παιδάκι μου με τις "ειδικές σπουδές", ξέρεις ?...

        • Misha avatar
          Misha @ neotera 17/11/2010 12:02:52

          Ειναι η ιδια στάση που πανηγυριζε με την γαλανόλευκη ανά χειρας για τις νίκες του Αδόλφου εναντίον των «αθέων μπολσεβίκων κομμουνιστών»

        • Kώστας Θ. avatar
          Kώστας Θ. @ neotera 17/11/2010 12:49:21

          Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο; Φυσικά και με πειράζουν οι ορδές των Μουσουλμάνων στα Προπύλαια. Όπως πειράζει και τους Γάλλους, τους Ισπανούς τους Ιταλούς με τα αντίστοιχα που συμβαίνουν εκεί.
          Nομίζεις ότι αν βγούμε από την ΕΕ ή αν αυτή διαλυθεί, θα λυθεί το πρόβλημα ή θα επιδεινωθεί;

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ Kώστας Θ. 17/11/2010 12:52:03

            Τουλάχιστον δεν θα είμαστε υποχρεωμένοι να σεβόμαστε καμία "συνθήκη" και καμία "υπόγεια ντιρεκτίβα" που μας επιβάλλει να αφήνουμε τα σύνορά μας να είναι σουρωτήρι.

          • Misha avatar
            Misha @ Kώστας Θ. 17/11/2010 18:06:52

            Το προβλημα της μετανάστευσης θα εξαφανιστεί αν φυγουμε από την ΕΕ.
            Τα σύνορα θα ναρκοθετηθούν ξανά , όπως πρέπει να είναι , γιατί απέναντι μας έχουμε τον Αττίλα και όσοι βρισκονται εδώ δε θα έχουν λόγο να παραμείνουν εφόσον ουτε δουλειές θα βρίσκουν, ουτε να πάνε σε αλλη χωρα θα μπορουν.

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ τσώφλι πασατέμπου 17/11/2010 10:05:29

      @ τσώφλι

      Αντε καλά εμείς ,μαστούρια όπως λες από... ήλιο,γκόμενες και θάλασσα
      χλιδάτοι ,κάναμε μεγαλη ζωή,χρεώσαμε τούς επόμενους
      Οι Ιρλανδοί πού τα έφαγαν;
      Οι Ισπανοί ;;; Οι Πορτογάλοι; Οι Ούγγροι;; Οι Ιταλοί;
      Ολοι αυτοί χλιδάτοι;;
      Οι Ολλανδοί πού δεν ψήφισαν τό "νέο " Συνταγμα τής Ευρώπης ,κομπλεξικοί;(Ματούρια πάντως είναι)
      Δεν έχει νά κάνει με δεξιές ή αριστερές αντιλήψεις,και ιδεοληψίες.
      Εχει νά κάνει με αξίες,πού δεν συμβαδίζουν με τό όνειρο τών ιδρυτών τής Ε.Ε,αυτό τό συνοθύλευμα,έτσι όπως μεταλλάχθηκε...
      Και τα ασκέρια άρχισαν να΄πολλαπλασιάζονται και να γίνονται επικίνδυνα.
      Πήραν χαμπάρι ότι ο βασιλιάς είναι γυμνός.....

      • τσώφλι πασατέμπου avatar
        τσώφλι πασατέμπου @ παγωτατζής 17/11/2010 11:55:14

        Φίλε παγωτατζή, αυτές οι "αξίες" μας οδήγησαν σ'αυτή τη μιζέρια.
        Τα παιδιά μας χρωστάνε, καταλαβαίνει κανείς ; Οι ονειρώξεις μεγαλείου και ισότητας και τάχα μου "οριζόντιας δικαιοσύνης" - όλες αυτές οι χριστιανικού τύπου ουτοπίες μας οδήγησαν να θεωρούμε φυσιολογικό και δίκαιο να παίρνει κάποιος σύνταξη στα 50. Ολόκληρη η Ελληνική πολιτική ελπίζει και πιστεύει στο φάντασμα του Κέινς και στις σοσιαλδημοκρατικές μπούρδες αντιστεκόμενο μέχρι θανάτου σε κάθε απόπειρα λιτότητας και συμμαζέματος

        • παγωτατζής avatar
          παγωτατζής @ τσώφλι πασατέμπου 17/11/2010 12:03:40

          Von Mises (!) δικέ μου;;; Αυστριακός είσαι; Εννοώ της σχολής...

        • Misha avatar
          Misha @ τσώφλι πασατέμπου 17/11/2010 12:05:38

          Τσώφλι , ασε τα κηρυγματα ηθικιστικού νεοφιλελευθερισμού και απάντησε επι της ουσίας.
          Εμείς είμαστε σαλτιμπάγκοι, ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΛΑΟΙ που τους έχουν στη σειρά για μακέλεμα κι αυτοί χλιδάεργοι κι ανεπρόκοποι είναι;
          Κι είναι ηθικοί και τίμιοι οι χρυσοκάνθαροι των βρυξελλών;
          Δε μας χ... ρε Νταλάρα;

          • τσώφλι πασατέμπου avatar
            τσώφλι πασατέμπου @ Misha 17/11/2010 12:37:06

            Μίσα φίλε μου, είσαι ειδικός για συζητήσεις περι του φύλου των Αγγέλων την ώρα που βαράνε ταμπούρλα οι Σελτζούκοι. Πιστός τυλάχιστον στην Ελληνική παράδοση.

            Τί σχέση έχει η Ιρλανδία ρε φίλε, ποιός νοιάζεται ποιός φταίει - έχεις δεί πουθενά να παίρνει κάποιος σύνταξη στα 36, με εφάπαξ ; Νομίζεις οτι έχουμε όλοι εδω μέσα την ίδια τρέλλα ;

          • Misha avatar
            Misha @ Misha 17/11/2010 13:11:54

            Βλέπω πολιτικούς που δεν έχουν κάνει ΕΝΑ μεροκάματο στη ζωή τους να είναι κάτοχοι περιουσιών αξίας δις ευρω.
            Και τραπεζίτες να παιρνουν πακετα 90 δις ευρω , δωράκι, τζάμπα στο γάμο του καραγκιόζη.
            Αυτά βλέπω πρώτα , τα συγκρίνω με τις συντάξεις που λές και διαπιστώνω πως οι τελευταίες είναι σταγόνα στον ωκεανό της κερδοσκοπίας σε βάρος του εθνικού πλουτου.
            Το φύλο των Αγγέλων είχε τουλάχιστον κάποιο φιλοσοφικό-οντολογικό ενδιαφέρον .Το Κολωνάκι που είναι το κέντρο της σύγχρονης πολιτικης και κοινωνικής ζωής ασχολείται με το φύλο των κάθε λογής ψιψινέλ

          • ΛίγκαΤουΒορρά avatar
            ΛίγκαΤουΒορρά @ Misha 17/11/2010 15:36:45

            Misha... Απαπααα! Καλά, δεν άκουσες εχθές τον Μέγα Κώνστα που είπε ότι οι τραπεζίτες δεν έχουν λεφτά; Το ασφαλιστικό ταμείο του Βελγίου τα βάζει...

          • skeptiki avatar
            skeptiki @ Misha 17/11/2010 18:52:17

            Συγνώμη ρε Misha, αλλά ποιός τους ψηφίζει αυτούς τους πολιτικούς? Και με τι ανιδιοτελή ανταλάγματα? Δεν σώζεται η ξεφτίλα μας άστα.... Θα πάρει χρόνο να ξαναβρεί ο κόσμος αξιοπρέπεια, γιατί έχει πολύ καιρό που την έχει υποκαταστήσει με κάθε είδους επιδότηση.....

    • lampros avatar
      lampros @ τσώφλι πασατέμπου 18/11/2010 02:08:53

      Όχι, δεν φταίνε οι ξένοι.

      Φταίει ο κυρ Μήτσος ο καφετζής στη γωνία, και η Καίτη με το φούρνο παρακάτω. Ο λαός φταίει, ο «κακόμοιρος και ναρκωμένος».

      Ευτυχώς μας οδηγούσαν οι ξύπνιοι ευρωπαϊστές και εκσυγχρονιστές τόσο χρόνια, να σαν και εσάς, με τα γνωστά θαυμαστά αποτελέσματα.

      Αν εσύ έφαγες "μέχρι σκασκού", να πας να πληρώσεις. «Δυο γεννίες», πάντως δεν έφαγαν. Αυτά να τα λέτε στο Ντα Κάπο με τον Πάγκαλο.

  8. Enzo avatar
    Enzo 17/11/2010 09:35:20

    κανονικα τωρα θα πρεπει να ειχαμε παραγγειλει καμια δεκαρια container μελανια και να ειχαν παρει μπροστα οι μηχανες στο νομισματοκοπειο.
    κραταμε μονο την τελωνειακη συνδεση με τα κρατη μελη,την ελευθερη διακινηση πολιτων και εμπορευματων και καποια αλλα βασικα . τα υπολοιπα οπως ηταν την δεκαετια του 80.
    τελικα η πολυ προοδευτικοτητα κανει κακο!

  9. Πετρος Μ. avatar
    Πετρος Μ. 17/11/2010 09:38:20

    Η άνευ όρων πρόσδεση στην ευρωπαική ιδέα , ανεξαρτήτως του τι αυτή πρωωθεί απλά είναι εκδυτικισμένος ραγιαδισμός.

    Εκτός των άλλων επιβεβαιώνει και μια άλλη διαχρονική αλήθεια.
    Οτι η Ελλάδα με ευθύνη της πιο ανεπαρκούς οικονομικής και πολιτικής ελιτ της Ευρώπης ήταν και συνεχίζει να είναι ο πιο εύκολα εκβιάσιμος ”εταίρος”.

    Για αυτό άλλωστε επέλεγη και απεδέχθη να αποτελέσει σήμερα το σάκο του μποξ της νεοταξικής επέλασης.

  10. Νίκος avatar
    Νίκος 17/11/2010 09:43:57

    "Υποτίθεται ότι εμείς, ως Έλληνες, μπήκαμε στην Ε.Ε. για να προασπίσουμε και να κατοχυρώσουμε την εθνική μας ανεξαρτησία".

    Αχαχαχα! Καλό αστείο, πρωϊ-πρωϊ.
    Για να είμαστε ειλικρινείς και εμείς οι Έλληνες συνήθως ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ προς αλλήλους, ας πουμε τα σύκα-σύκα και τη σκάφη-σκάφη, κατά πως λένε στην γλώσσα των "ιθαγενών πληθυσμών" που θάλεγε και ο Δήμαρχος Καμίνης.
    1) Ο μόνος που εξασφαλίσθηκε έιναι η ντοπια, κληρονομικώ τω δικαιώματι, αλητ.
    2) Κράτος και χώρα δίχως εσωτερική κοινωνικοοικονομική δυναμική και σε βαθειά ηθική κατάπτωση, όπου, μα όπου και να ενταχθεί είναι καταδικασμένη να αποτύχει.
    3) Λαός που εκμαυλίστηκε με "τζάμπα" -που δεν είναι- χρήμα δεν έχει μέλλον. Είναι ήδη δούλος.
    4) Η μόνη "μεγάλη ιδέα" της αφελληνισμένης αλητ ήταν -και είναι- η φιλοσοφία "άλλοι να μας ταϊζουν και άλλοι να φυλάν τα "σύνορά μας". Μόνο έτσι εξηγείται η πρεμούρα της να "μπάσει" στην ΕΕ τον κεμαλοναζισμό. Αφ' ής στιγμής η Τ. μπει δεν θα έχει (η αλητ) σύνορα να υπερασπιστεί. Ιδεολογία της αρπαχτής σε πλήρη συνάρτηση με την πολιτική της. Τι σύνορα να υπερασπιστείς βρε αδελφε, όταν δεν υφίστανται; Γιατί νομίζετε πολεμούν ό,τι εθνικό; Τυχαίο; δεν νομίζω. Το ίδιο έκανε και με το ¨στενώ", κατ' ευφημισμόν, ευρώ.

    Πείτε με φαντασμένο, πειτε με ό,τι θελετε, αλλά σε λίγα χρόνια θα ξαναπολεμούμε με τους γονυπετείς αλλόθρησκους για πράγματα που πολέμησαν οι προγονοί μας. Προς τα εκέι παν τα πράγματα και όσοι δεν το βλεπουν στρουθοκαμηλιζουν. Δυστυχώς για αυτούς και τα παιδιά τους.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Νίκος 17/11/2010 10:00:00

      Καλά, έχω πάθει πλάκα με το σχόλιο σου! Ειδικά το '4' νομίζω ότι είναι όλη η ουσία... Όσο για το αν είσαι 'φαντασμένος', αυτό που εχω να πω εγώ ότι είναι ότι μακάρι να τους πολεμούμε και να μην υποταχθούμε χωρίς καν να αντισταθούμε...

  11. Theo avatar
    Theo 17/11/2010 09:50:26

    ΕΠΙΛΥΣΗ ΤΩΣ ΕΘΝΙΚΩΝ ΘΕΜΑΤΑΝ ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΩΝ ΜΑΣ?? ΚΑΛΟ ΑΝΕΚΔΟΤΟ.. ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΑΛΒΑΝΟΙ ΑΜΦΙΣΒΗΤΟΥΝ ΕΠΙΣΗΜΩΣ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ ΜΑΣ ΣΤΟ ΙΟΝΙΟ. ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΙΛΑΝΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΧΕΡΣΑΙΩΝ ΣΥΝΟΡΩΝ.

    ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΤΑ ΙΔΙΑ. ΟΙ ΣΚΟΠΙΑΝΟΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΤΗΣ ΠΛΑΤΕΙΑΣ "ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ" ΚΛΕΒΟΝΤΑΣ ΘΡΑΣΥΤΑΤΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΑΣ. ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ Η' ΚΑΤΑ ΑΛΛΟΥΣ "ΑΔΕΡΦΙΑ ΜΑΣ" ΕΙΔΗ ΚΑΝΟΥΝ ΕΥΡΕΝΕΣ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΥΡΕΣΗ ΚΟΙΤΑΣΜΑΤΩΝ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ. ΣΥΝ ΤΟΙΣ ΑΛΛΟΙΣ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΙΖΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΕΞΑΡΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΘΡΑΚΗΣ......

    ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΔΗΛΩΝΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΔΟΜΗ ΕΝΟΣ ΚΡΑΤΟΥΣ...ΟΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΣΧΗΜΑΤΙΣΕΤΕ ΜΙΑ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. ΚΑΙ Η ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΑ ΣΥΜΒΑΛΕΙ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ. ΑΥΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ?? ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΓΙΑ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ...

  12. co avatar
    co 17/11/2010 10:14:30

    Ποια ευρωπη;;; εχετε διανοηθει πιο αχρηστο δυσκινητο γραφειοκρατικο οργανισμο απο την ιδια την πολυεξοδη Ευρωπαικη Επιτροπη;
    τα πραγματα ειναι απλα, η φεουδαρχια επιστρεφει γιατι στο σημερινο περιβαλλον δεν εχει εννοια ο ευρωπαιος πολιτης (ενω ειχε νοημα ο ελληνας, ιταλος, γερμανος πολιτης ως καποια στιγμή) δεν συμμετεχει πουθενα και βαινει προς το ευρωπαιος κοληγος.

  13. man8os avatar
    man8os 17/11/2010 10:16:11

    Αντιγραφω απο αλλο αρθρο σχολιο μου, που νομιζω πως βοηθαει στην συζητηση, σχετικα με τα τελευταια εκτακτα γεγονοτα και την τακτικη της ΝΔ. Να ξεκαθαρισω οτι ειμαι καθαρα φιλοευρωπαιστης.
    Δεν μιλαω για ευρωσκεπτικισμο. Λεω οτι αυτο που κανει το ΠΑΣΟΚ με το μνημονιο ειναι λαθος, η ολη συζητηση ειναι σε λαθος βασεις. Δεν συζηταμε για την εξοδο μας απο το ευρω, αυτο ειναι για μενα κασους μπελι, αιτια να βγει η ΝΔ στο δρομο και να ζηταει την παραιτηση της κυβρερνησης.
    Ζηταω η ΝΔ να μην περνει μερος στον εποικινωνιακο πολεμο του ΠΑΣΟΚ κατα της Μερκελ, γιατι
    1) Χανει την δυνατοτητα να καταγγειλει το ΠΑΣΟΚ για το μνημονιο, θα εχει ενοχοποιηθει στην συνειδηση του κοσμου
    2)Θα δουλεψει παλι το συστημα το επιχειρημα ολοι ιδιοι ειναι, ψηφιστε ΠΑΣΟΚ
    3) Δεν θα εχει εναλακτικες αν αναλαβει την κυβερνση, γιατι θα φανει ανακολουθη.
    Καλο ειναι να καταδικασει την τακτικη του ΠΑΣΟΚ, και αν κρινει οτι το ΠΑΣΟΚ μας παει σε ανεπανωρθοτη καταστροφη, να ζητησει την παραιτηση της κυβερνησης, και ειτε συγκροτηση κυβερνησης εθνικης ενοτητας υπο τον Σαμαρα χωρις εκλογες, ειττε εθικες εκλογες.
    Η ΝΔ οφειλει να το επιβαλει αυτο με ολα τα μεσα, ακομα και με κινητοποιησεις στον δρομο, αν κρινεται απο την εξελιξη αυτη το μελλον της χωρας, και η παραμονη μας στην ΕΕ.

  14. Νίκος avatar
    Νίκος 17/11/2010 10:28:29

    Αντιλαμβάνεσαι Επώνυμε οτι ο σαρκασμός μου δεν κατευθύνεται εναντιον σου. Συμφωνώ με όσα λές στα άρθρα σου.

    Πρέπει να προσθέσω οτι η ντοπια αλητ παντα έθετε τα ζητήματα υπο μορφή ασπρου-μαύρου. Όσοι εξ ημων, δεν λέω, και υμων επίσης, ανέπτυσαν επιχειρήματα λογικά εναντίον της τυφλης εισόδου σε κάθε τί Ευρωπαϊκό εθνικιστές μας "ανέβαζαν και μας κατέβαζαν" που δεν βλεπουμε μπροστά μας και άλλα "προοδευτικά" ων ουκ έστιν αριθμός.
    ΗΞΕΡΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΝΟΙΑΖΕ, ΟΥΤΕ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

  15. panos33 avatar
    panos33 17/11/2010 10:47:28

    για διαβαστε και αυτο το ακρως ενδιαφερων......
    http://www.bankingnews.gr/bank-insider/item/7798-h-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1-%CE%AD%CF%87%CE%B5%CE%B9-14-%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CF%81%CE%B5%CF%82-%CE%B6%CF%89%CE%AE%CF%82-%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CE%BC%CE%B1

    • Enzo avatar
      Enzo @ panos33 17/11/2010 11:13:46

      14 μερες λιγες ειναι, αντε να δουμε τι θα γινει.
      Ελλαδα! ο ομφαλος της Γης!!
      Θα σας παρουμε μαζι μας στα ταρταρα.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Enzo 17/11/2010 11:15:57

        Καλά, δεν παίζεσαι!

        • ΛίγκαΤουΒορρά avatar
          ΛίγκαΤουΒορρά @ Επώνυμος 17/11/2010 15:50:25

          Να το κάνουμε λίιιιγο πιο συγκεκριμένο; Ο Τσοχατζόπουλος και μερικοί σαν αυτόν, παίρνουν τον κόσμο στα τάρταρα...

          Απίστευτο; ΧαΧα!

  16. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 17/11/2010 10:55:05

    Όλα δείχνουν μέσω των πακέτων διάσωσης η Γερμάνια επιδιώκει την δημιουργία μιας Ευρώπης 2 ταχυτήτων.
    Το γεγονός ότι το ηνωμένο βασίλειο είναι έτοιμο να βοηθήσει την Ιρλανδία για την αποκατάσταση της σταθερότητας στο τραπεζικό της σύστημα δείχνει
    α. το ζήτημα των πακέτων διάσωσης είναι πολιτικό
    β.ότι τα προβλήματα της οικονομικής κρίσης μπορούν να λυθούν χωρίς να μπουν οι αδύναμες χώρες της ευρωζώνης στο γύψο.

  17. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 17/11/2010 11:03:22

    Γίνεται χαμός μέσα στη Γερμανία αλλά εδώ δεν το έχουμε καταλάβει ακόμα;
    Αγριώτατος φραξιονισμός μέσα στο ίδιο το κυβερνητικό CDU/CSU. Οι Χριστιανοκοινωνιστές (και "ψιλοαυτονομιστές") Βαυαροί διαφωνούν ιδιαίτερα έντονα με το αδελφό Χριστιανοδημοκρατικό κόμμα Γερμανίας και καταλογίζουν την ευθύνη στην Μέρκελ.
    Μήπως προετοιμάζουν τον δικό τους δημοφιλή Guttemberg για νέο καγκελλάριο;
    Συνήθως οι εξελίξεις μας πιάνουν σαν χώρα στον ύπνο, επειδή δεν ενδιαφερόμαστε να παρακολουθήσουμε και να καταλάβουμε τι ακριβώς γίνεται έξω από τα σύνορά μας!

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ Ο Θείος 17/11/2010 11:10:22

      ....χε!χε!χε!

  18. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 17/11/2010 11:08:53

    Εν τώ μεταξύ οι Ιρλανδοί θέλουν να φορτώσουν μέρος της "λυπητερής" στη Μ. Βρετανία (και δεν έχουν άδικο).
    Έχει κινητοποιηθεί και το πανίσχυρο Iρλανδικό lobby στις ΗΠΑ. Αναμένονται υπερατλαντικά "τηλεφωνήματα".
    Μέχρι και το λιλλιπούτειο Λουξεμβούργο (σάντουιτς μεταξύ Νικολά και Άνγκελα) πήρε το μέρος των Ιρλανδών. Πραγματικό μπάχαλο, αλλά με στερεότυπα, που να καταλάβει κανείς τόσο πολύπλοκα πράγματα!

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ Ο Θείος 17/11/2010 11:14:17

      Σού είπα Θείο.....Βρες την άκρη τού χρήματος και τότε θα καταλάβεις.....

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ παγωτατζής 17/11/2010 11:15:10

        Σωστός...

  19. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 17/11/2010 11:14:37

    Παιδιά, γιατί δεν το καταλαβαίνετε; Ευρωσκεπτικιστές είναι οι "φίλοι της Μέρκελ" (ούτε κάν η ίδια)!
    Μέχρι και οι "επαρχιώτες" τους, οι Βαυαροί "Hinterwälder" (οι "πίσω από τα δάση"), φαίνονται μπροστά τους σκληροί φεντεραλιστές Ευρωπαίοι.
    Πάλι πολλοί δεν καταλαβαίνετε τι τρέχει και παίζετε την πόκα ανάποδα. Αντί "κούκο", μπεκάτσα.

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ Ο Θείος 17/11/2010 11:20:26

      Θείο, μπεκάτσα;;;!;!
      Πώ!πω!,δεν τόχω παίξει αυτό..μέχρι κούκο διπλό έφτασα...

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Ο Θείος 17/11/2010 11:24:53

      Για εξηγήσου καλύτερα Θείε, γιατί μου φαίνεται ότι έχεις να πεις κάτι κι εγώ τουλάχιστον δεν το κατάλαβα.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Επώνυμος 17/11/2010 11:37:49

        Θα δείξει φίλε μου, πρέπει να κάνουμε υπομονή, γίνεται χαμός, βγήκανε πολλά μαχαίρια μαζί. Ξεκαθαρίζονται λογαριασμοί, και εντός ΕΕ, και εντός Γερμανίας, και μεταξύ Ιρλανδίας-Αγγλίας. Ο ένας προσπαθεί να πασάρει στον άλλο το μουντζούρη. Είναι πολλά τα λεφτά που έγιναν μπουχός. Και παίζουν όλοι επικίνδυνα.
        Έχω και μια διαβολική υποψία, ότι ο Νικολά "έστησε μανιτάρι" στην Άνγκελα, που λέγανε οι παλιοί οι μάγκες. Τηε είπε το ναί για την πρόταση συμμετοχής του ιδιωτικού τομέα στη διάσωση χωρών, και τώρα της τραβάει το σκαμνί το... Λουξεμβούργο, ο Παπανδρέας και η Βαυαρία. Η Ιρλανδία είναι πολύ σκληρή για να πεθάνει, ούτως ή άλλως.
        Too much fog, που λένε στο Δουβλίνο.

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Ο Θείος 17/11/2010 11:40:55

          Φυσικα ετσι ειναι.Ο Παπανδρεου τα λεει αυτα γιατι του ειπε ο Σαρκοζυ να τα πει ενω ο ιδιος επισημως συμφωνει με τη Μερκελ.
          Ο μηχανισμος της Μερκελ ειναι φαρμακι για τη Γαλλια καθως πληττει ολους τους μεσογειους συμμαχους της Γαλλιας στην ΕΕ ενω η ιδια δεν μπορει να φανει οτι τον απορριπτει γιατι θα φαινεται και αυτη αδυναμη χωρα.

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ ψυχραιμια 17/11/2010 11:45:34

            Αλλά και οι Γερμανικές τράπεζες έχουν 138 δις Ιρλανδικά ομόλογα! Τριπλάσια από τα Ελληνικά. Οι Αγγλικές βέβαια έχουν γύρω στα 250, μή πώ για τις Ελβετικές! Προφανώς κάποιοι οικονομικοί σύμβουλοι της Γερμανικής κυβέρνησης έκαναν την πατάτα του αιώνα, βάζοντας μέσα στη διάσωση τον ιδιωτικό τομέα.
            Ο σχετικά φιλικός Spiegel χθές έγραφε με δικά του λόγια, περίπου, "που πάς βρε κα Καραμήτρου;"

          • παγωτατζής avatar
            παγωτατζής @ ψυχραιμια 17/11/2010 11:56:53

            Βρήκες τήν ακρη τού χρήματος Θείο;;; Αντε τώρα , εξήγησε στα παιδιά ποιός εγγυάται τα φράγκα..
            Ποιός πληρώνει τόν βαρκάρη ...οέο:::

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ ψυχραιμια 17/11/2010 12:05:59

            Ούτε και οι ίδιοι ξέρουν ποιός εγγυάται.
            Περιφέρουν το μουτζούρη βόλτα δεξιά-αριστερά. "εδώ παπάς εκεί παπάς", να δούμε που θα κάτσει;
            Ο Ρουμπίνι έδειξε χθές, όχι "κούρεμα" (είναι πολλά τα λεφτά), αλλά ανταλλαγή ομολόγων με άλλα, μακροπρόθεσμα και χαμηλότερου επιτοκίου. Πιθανότατα Ευρωομόλογο. Ο πέρσης είναι γρήγορος και εξαίρετος στα μαθηματικά (το έχουν παράδοση αυτή, από το Μεσαίωνα). Μόλις δούλεψε ο αλγόριθμος, άλλαξε γραμμή στο πίτς φυτίλι.

          • παγωτατζής avatar
            παγωτατζής @ ψυχραιμια 17/11/2010 12:15:51

            Δεν άλλαξε ό αλγόριθμος Θείο..
            Η πληροφόρηση πού πήρε άλλαξε.
            Ενσωμάτωσε νέα δεδομένα στόν διαφορικό λογισμό..και ούπς!...Εύρηκα!!!

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ ψυχραιμια 17/11/2010 12:33:23

            Το ξανάγραψε το ποίημα ο Ομάρ Καγιάμ της εποχής μας. Κατέβασε και κανα - δυό μπαυκάλια Syrah για να ηρεμήσει από τα τρελά νούμερα, όπως ο πρωτότυπος και μετά, πάτησε Enter και το ολοκλήρωμα έβγαλε παπάδες.
            Τα παιδιά μας θα πληρώνουν. Τα εγγόνια μας επίσης. Τα δικά μας, της Μέρκελ, του Γκούτεμπεργκ, των Ιρλανδών γερο-ροκάδων, του αμαξά και του τάρανδου του Αη Βασίλη από το Ροβανιέμι της Λαπωνίας.
            Έφαγε καλά η γενιά μας, πάσαρε ήδη το μουτζούρη στις επόμενες.

        • undercover gpr avatar
          undercover gpr @ Ο Θείος 17/11/2010 11:44:15

          Τη Γαλλία τη συμφέρει να φύγει η Γερμανία από την ζώνη...

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ undercover gpr 17/11/2010 11:46:36

            Αυτό θα ήταν για το CERN: Διάσπαση του πρωτονίου!

          • Μικρός Οδυσσέας avatar
            Μικρός Οδυσσέας @ undercover gpr 17/11/2010 11:48:32

            Θα τα βρουν οι ελέφαντες, με μας τα βατραχια τι θα γίνει...

          • undercover gpr avatar
            undercover gpr @ undercover gpr 17/11/2010 11:48:59

            λολ , δεν το θέλουν (ούτε το προμοτάρουν) αλλά αν τα βάλεις κάτω νομίζω πως τη συμφέρει, τουλάχιστον νομισματικά.

          • undercover gpr avatar
            undercover gpr @ undercover gpr 17/11/2010 11:51:18

            Τις καλημέρες μου Θείο&Οδυσσέα.

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ Ο Θείος 17/11/2010 11:47:05

          Μερσί. Μια διευκρίνιση ακόμη: Ποιοι είναι οι 'φίλοι της Μερκελ';

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Επώνυμος 17/11/2010 11:55:07

            Κάτι λιγότερο από το μισό CDU. Επίσης, η Deutsche Bank, που έχει σχετικά λίγα ομόλογα Ιρλανδίας, Ελλάδας κτλ (τα πιό πολλά είναι σε κρατικές Γερμανικές τράπεζες, τι "Ιρλανδικά βουνά" έχουν Αγγλικές και Ελβετικές, ήδη το έγραψα).
            Όλο και πιό πολύ καταλήγω ότι ο Σαρκοζύ της "έστησε μανίτα". Πολύ θα ήθελε για παρτεναίρ στο "άξονα" τον ωραίο Βαυαρό συντηρητικό Γκούτεμπεργκ, ακόμα και ο Πράσινος Τρίττιν δεν θα τον χαλούσε. Και οι 2 "γκωλικοί" είναι, με την ευρεία έννοια.
            Σκέφτομαι εικονοκλαστικά, επειδή έχουν ήδη γκρεμίσει όλο το "τέμπλο του ναού".

        • παγωτατζής avatar
          παγωτατζής @ Ο Θείος 17/11/2010 12:19:10

          ..Αλλά ό βαρκάρης θα πληρωθεί Θείο...
          Τό πώς τό ξέρουμε..
          Με τί (ανταλλάγματα) και για τό πότε(χρονική διάρκεια) μαλλώνουν.....

        • rally monkey avatar
          rally monkey @ Ο Θείος 18/11/2010 00:33:14

          σωστος ο Θειος - και η Ανγκελα απανταει με την Αυστρια να τραβαει το χαλακι στην Ελλαδα

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Ο Θείος 17/11/2010 11:36:50

      Για κάν' το πιο λιανά, ρε Θείο...

  20. Στάθης Δ avatar
    Στάθης Δ 17/11/2010 11:16:51

    Ωραία λοιπόν Επώνυμε: σηκώσαμε το μπαϊράκι της εθνικής αξιοπρέπειας και υπερηφάνειας, και αφού τους τα πούμε ένα χεράκι για να ξέρουν με ποιούς έχουν να κάνουν, μετά τί? Εξοδος από την ΟΝΕ χωρίς έξοδο από την ΕΕ ή συνολικά γύρισμα της πλάτης στην Ευρώπη και αναζήτηση νέων συμμαχιών? Πώς, με ποιούς, και κάτω υπό ποιές συνθήκες, και το βασικότερο, με τι ανταλλάγματα? Γιατί όπως πολύ καλά ξέρεις, οι συμμαχίες βασίζονται στο τι έχει να προσφέρει καθένας και όχι στο τι απαιτεί (η εκλιπαρεί στην περίπτωση μας).

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Στάθης Δ 17/11/2010 11:23:01

      Αυτά θα τα δούμε στην πορεία. Το βασικό είναι να ξεφύγουμε από την πορεία ιδεολογικής πρώτα πρώτα καταστροφής που μας έβαλε ο Ευρωλιγουρισμός, η ουσία του οποίου είναι αυτό που είπε παραπάνω ο Νίκος: 'Άλλοι να μας ταΐζουν κι άλλοι να φυλάνε τα σύνορα μας'. Αφού το πάρουμε απόφαση αυτό, μετά θα κοιτάξουμε να βρούμε τις καλύτερες λύσεις σε όσα θέτεις. Το κάθε ένα είναι ξεχωριστό θέμα.

      • Στάθης Δ avatar
        Στάθης Δ @ Επώνυμος 17/11/2010 11:34:15

        Επί της ουσίας όμως δεν απάντησες: Εξοδο από ΟΝΕ & ΕΕ άμεσα, τί? Εκτός αν θεωρείς ότι έχουμε χρόνο, ή μάλλον καλύτερα ότι ο υπόλοιπος κόσμος θα σταματήσει να γυρνάει περιμένοντας από τον τόπο που έδωσε τα φώτα του στου Ευρωπαϊκό πολιτισμό να αποφασίσει την πορεία του (με το πάσο του όπως συνηθίζει...)

        Και να σου θυμίσω κάτι: ότι ο "ευρολιγουρισμός" που πολύ σωστά μεταξύ των άλλων αναφέρει ο Νίκος, δεν μας επιβλήθηκε από κανέναν, όπως δεν μας επιβλήθηκαν η κατασπατάληση των κοινοτικών επιδοτήσεων τις προηγούμενες δεκαετίες, οι πολιτικοί "ταγοί" και τα καμώματα τους και τόσα άλλα

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ Στάθης Δ 17/11/2010 11:40:13

          Νομίζω ότι γίνεται και μέσα από το ευρώ, αλλά δεν είμαι σίγουρος για το που ακριβώς κινείται ο δόλος της Νέας Τάξης στο συγκεκριμένο ζήτημα. Ίσως όμως και να μην γίνεται. Δεν εχω καταλήξει ακόμη.

          • Στάθης Δ avatar
            Στάθης Δ @ Επώνυμος 17/11/2010 12:04:32

            Μιάς και λοιπόν η έξοδος για σένα είναι μονόδρομος, και μέχρι λοιπόν να καταλήξουμε για το τεχνικό κομμάτι (ο δόλος της Νέας Τάξης που παίζει πάλι?), μήπως να δούμε και τα άλλα τα θεματάκια? Οπως το με ποιούς, σε τι σχέση(εις), με τι ανταλλάγματα και διάφορα άλλα τετριμμένα μεν, απαραίτητα δε ερώτηματα που πρέπει να απαντηθούν

          • Misha avatar
            Misha @ Επώνυμος 17/11/2010 12:14:12

            Eπώνυμε, δες αυτό

            h--p://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_civ_2_31/10/2010_420431

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ Επώνυμος 17/11/2010 12:20:54

            Καλά, ο,τι θέλεις διαβάζεις; Ποιος μονόδρομος όταν σου λέω ότι δεν εχω καταλήξει; Ούτε για τα αλλά μπορώ να σου απαντήσω εκ του προχείρου. Για να σου πω άποψη, πρέπει πρώτα να την αποκτήσω.

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ Επώνυμος 17/11/2010 12:30:42

            Ας ελπίσουμε να μην χρειαστεί να φτάσουμε ως εκεί Μίσα. Το πιστεύω ακράδαντα ότι είμαστε ακόμη σε πολύ καλύτερη κατάσταση. Το απέδειξε η αύξηση κεφαλαίου της Εθνικής. Μπορούμε, ακόμη, να τα καταφέρουμε μια χαρά, αρκεί να φύγει αυτή η κυβέρνηση προδοτών.

          • Στάθης Δ avatar
            Στάθης Δ @ Επώνυμος 17/11/2010 12:45:38

            @ Επώνυμος

            Αν λοιπόν καταλαβαίνω καλά, το "Αν δεν αλλάξουν αυτές οι καταστάσεις άμεσα, τι στο καλό θέλουμε στην Ευρώπη;" απαντάται με το "Μπορούμε, ακόμη, να τα καταφέρουμε μια χαρά, αρκεί να φύγει αυτή η κυβέρνηση προδοτών" με βασική προύπόθεση το "να ξεφύγουμε από την πορεία ιδεολογικής πρώτα πρώτα καταστροφής που μας έβαλε ο Ευρωλιγουρισμός" μεταθέτοντας σε απώτερο χρόνο το "να βρούμε τις καλύτερες λύσεις". Σαφής και ευχαριστώ για τον γόνιμο διάλογο (όπως και τους άλλους σχολιαστές που πήραν θέση εννοείται)
            Τα λέμε

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ Επώνυμος 17/11/2010 12:51:48

            Δεν κατάλαβες καλά, διότι το ένα αναφέρεται σε στάση πληρωμής του χρέους και το άλλο στη σχέση μας με την Ευρώπη.

          • Στάθης Δ avatar
            Στάθης Δ @ Επώνυμος 17/11/2010 14:35:34

            @ Επώνυμο
            Α, το "“Αν δεν αλλάξουν αυτές οι καταστάσεις άμεσα, τι στο καλό θέλουμε στην Ευρώπη;” μεταφράζεται σε "γιατί να πληρώσουμε τους (Ευρωπαίους) δανειστές μας". Κάθε εννοιολογικό άλμα δεκτό, μια ερώτηση μόνο: γιατί δεν το λές απευθείας ρε μεγάλε, πρέπει να μυρίζουμε τα νύχια μας?

            Υ.Γ Ο πρόεδρος Αντώνης λέει ότι ως σωστοί άντρες θα πληρώσουμε τα χρέη μας μέχρι σεντσιού και στην ώρα τους. Εχω χάσει συνέχειες?

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ Στάθης Δ 17/11/2010 11:42:50

          Ώστε "δεν μας επιβλήθηκε" ο ευρωλιγουρισμός, ε;

          Για πες μου, αλήθεια, ρωτηθήκαμε ποτέ ως λαός για το αν θέλαμε το νόμισμα που μας πούλησε για μεταξωτές κορδέλες ο αχαμνός λογιστάκος; Έγινε ποτέ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ για το ευρώ; Ή μήπως τα στημένα "γκάλοπ" των δημο(σ)κόπων αντικατέστησαν θεσμικά το δημοψήφισμα στη νοτιοανατολική μπανανία της τηλεοπτικής "δημοκρατίας";

          Ας τολμήσουν οι δημο(σ)κόποι να κάνουν ψευτογκάλοπ αύριο το πρωί, και ούτε καν σε αυτά δεν θα βγει "ναι" στο ευρώ. Μόνο οι νεοφιλελεύθεροι ευρωλιγούρηδες και οι σαλονάτοι ψευτοαριστεροί κολαούζοι τους θα μείνουν να το υποστηρίζουν. Αφού όμως το θέλουν τόσο πολύ, γιατί δεν μας αδειάζουν τη γωνιά, να πάνε στον "ευρωπαράδεισο" που τόσο πολύ ηδονίζονται στο άκουσμά του;

          • Στάθης Δ avatar
            Στάθης Δ @ Αυριανιστής 17/11/2010 11:58:00

            Ok, αν ή έννοια "ευρολιγουρισμός" και όλα τα άλλα που αναφέρω (και για τα οποία δεν βλέπω να κάνεις κουβέντα) για σένα κρίθηκε από την μη νομιμοποίηση της ένταξης μεσω δημοψηφίσματος, τότε πάω πάσσο. Εξάλλου, ώς γνωστόν εμείς δεν φταίμε ποτέ και σε τίποτα. Πάντα κάποιοι άλλοι απεργάζονται τον χαμό μας. Το είπε και ο Κίσσινγκερ εξάλλου

      • Στάθης Δ avatar
        Στάθης Δ @ Επώνυμος 17/11/2010 11:38:39

        Υ.Γ Οπως βέβαια θα πρέπει να δοθούν απαντήσεις στο πώς (και τι...) θα τρώμε, και το πώς θα φυλάμε τα σύνορα μας όσο θα κάνουμε επιτροπές ή θα συζητάμε για να τις "καλύτερες λύσεις"

        • Misha avatar
          Misha @ Στάθης Δ 17/11/2010 12:17:27

          Θα γίνουμε άνθρωποι του Νεάντερταλ ξανά, εφοσον είναι γνωστό πως μόνο όσοι έχουν ευρω επιβιωνουν.
          Όταν ειχαμε δραχμές ψωμολυσσάγαμε κι ήρθε το ευρω και λάδωσε το αντεράκι μας.
          Ας είναι πολυχρονεμένο το Γκόλουμ-Si-mi-ti και το αφεντικό του στο Δ Ράιχ που μάς λυπήθηκε

          • Στάθης Δ avatar
            Στάθης Δ @ Misha 17/11/2010 12:34:07

            Καλά μεγάλε, βουλωμένο γράμμα διαβάζεις....Αν έδινες και καμία πρακτική απάντηση θα ήταν λίγο καλύτερα για μας τους κοινούς θνητούς. Οσο για το (πολυφορεμένο) παράδειγμα της Αργεντινής (που αναφέρεις παραπάνω), να σου επισημάνω ότι μιλάμε για άλλες εποχές και το κυριότερο για άλλες οικονομίες. Οι Αργεντίνοι κάτι παρήγαγαν και πουλούσαν. Εμείς οι τιτανοτεράστιοι εξάγουμε το ιλλιγιώδες ποσό των 8,7 δις ευρώ, εισάγοντας "μόνο" 21,1 δις (έλλειμα 12,4 δις το επτάμηνο του 2010...), μεγάλο μέρος του οποίου είναι τρόφιμα και καύσιμα. Και το αντεράκι μας το λαδώσαμε με τα "Κοινοτικά Πλαίσια" που τόσο καλά "διαχειρίσθηκαν" οι κυβερνώντες τα τελευταία 30 χρόνια και όχι μόνο την τελευταία δεκαετία με το ευρώ. Απλά την τελευταία δεκαετία εκτροχιαστήκαμε, εξάλλου μας λέγανε συνέχεια για "Ισχυρή Ελλάδα" οι μέν και για "Θωρακισμένη οικονομία" οι δε

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ Misha 17/11/2010 12:40:20

            Μην αγχώνεσαι ρε φίλε, θα παράγουμε περισσότερα αύριο. Προς το παρόν ακόμη τεμπελιάζουμε και πάλι επιβιώνουμε. Σκέψου να αρχίσουμε να παράγουμε κιόλας...

          • Στάθης Δ avatar
            Στάθης Δ @ Misha 17/11/2010 12:48:22

            Σωστό κι' αυτό! Το είπε και ο Π. Κονδύλης ήδη εδώ και 20 χρόνια εξάλλου:
            "Συχνότατα η σημερινή ελληνική εθνική πολιτική θυμίζει κάποιον ο οποίος δεν ανησυχεί γιατί δεν έχει πόδια, πιστεύοντας ότι στην κρίσιμη στιγμή θα του φυτρώσουν φτερά."

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ Misha 17/11/2010 12:55:43

            @ Στάθης Δ

            Ξεχνάς μάλλον ότι πολλά από αυτά τα 21.1 δις των εισαγωγών είναι εισαγωγές του Lidl και άλλων γερμανικών αλυσίδων που μας τα μοσχοπουλάνε μετά (σε σύγκριση με τις δικές τους χώρες). Αν οδηγούσαμε όλες αυτές τις αλυσίδες σε άτακτη υποχώρηση από την ελληνική αγορά, να δούμε τότε πού θα έπεφτε το έλλειμμα που ανέφερες...

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Misha 17/11/2010 13:01:43

            Φίλοι μου, το Aλdi, Lidl κτλ τα πιό πολλά προιόντα - σίγουρα τα τρόφιμα - τα προμηθεύονται με ειδική συμφωνία από Ελληνικές εταιρίες παραγωγής και τους βάζουν μια άλλη συμφωνημένη ονομασία για να τα κάνουν "ιδιωτικής ετικέττας". Μη προτείνουμε αυτοκαταστροφικά πράγματα.

          • παγωτατζής avatar
            παγωτατζής @ Misha 17/11/2010 13:07:29

            @ Θείο
            .Ισως πάρα πολλά από αυτά ,ναι..
            Τα κέρδη όμως Θείο τα επανεξάγουν......
            ...με φορολογικό συντελεστή της χώρας προτίμησής τους.

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ Misha 17/11/2010 13:09:14

            Θείο, ακριβώς όπως το λέει ο παγωτατζής είναι. Και, προσωπικά, προτιμώ όλες αυτές οι εταιρείες-φασονίστρες να παράγουν είδη ιδιωτικής ετικέτας για ελληνικά σούπερ μάρκετ, παρά για τους Ναζί με την προβιά των "χαμηλών τιμών".

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ Misha 17/11/2010 13:13:21

            Αυτό που σου λέω, Στάθη Δ, είναι να σταματήσεις να αναπαράγεις την προπαγάνδα των εχθρών μας. Όταν εμείς τριάντα χρόνια φώναζαμε για την παραγωγή που εσείς οι αριστεροί καταστρέψατε, εσείς μας λέγατε 'να πληρώσουν οι πλούσιοι'. Τώρα που μας το λένε οι ξένοι, θυμηθηκατε ότι 'δεν παράγουμε τίποτα'. Σοβαρά;

          • Στάθης Δ avatar
            Στάθης Δ @ Misha 17/11/2010 14:29:30

            @ Επώνυμος

            Φτάσαμε και στις ταμπέλες...Εγώ ο "αριστερός" λοιπόν: που μαζι με τους ομοϊδεάτες μου, εδώ και ολόκληρα τριάντα χρόνια, κατέστρεψα την παραγωγή φωνάζοντας "να πληρώσουν οι πλούσιοι", σε αντίθεση εννοείται με σας (τους πεφωτισμένους δεξιούς, ποιούς ακριβώς?) που κάνατε το αντίθετο (πώς?), τώρα "αναπαράγω την προπαγάνδα των εχθρών μας". Κάτι σαν πέμπτη φάλαγγα λοιπόν (ή απλά sorάκι & νεοταξίτης που είναι και του συρμού). Ετσι είναι αν έτσι σας βολεύει αγαπητέ μου, αλλά η δαιμονοποίηση της αντίθετης άποψης (με παντελή έλλειψη στοιχείων), και η επαναλαμβανόμενη επίθεση επί του προσωπικού (όπως κατά κόρον βλέπω σε όποιον τολμά να αμφισβητήσει τις βαθυστόχαστες πολιτικές αναλύσεις που αναρτώνται στο ιστολόγιο) μάλλον δεν περιποιεί τεκμήριο πατριωτισμού. Αλλων -ισμών σίγουρα, αλλά αυτά είναι ψιλά γράμματα όπως βλέπω

    • Enzo avatar
      Enzo @ Στάθης Δ 17/11/2010 11:24:34

      και με τους τουρκους ακομα θα εκανα συμμαχια , αλλα δεν υπαρχει περιπτωση και αυτη την δοση θα δωσουν και τις επομενες και μεχρι τελους. ποιον θα συμφερε να χρεωκοπησουμε? θα τους παρει ολους η μπαλα μετα. απλα τωρα σου λενε με λιγα λογια οι ισχυροι "μεγαλε τερμα η καλοπεραση και αυτα που ηξερες, μεσα τα κεφαλια και βαλε το κωλαρακο σου κατω"

  21. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 17/11/2010 11:20:45

    "The rocky road to Dublin"
    Γνήσιο Ιρλανδικό: Και παραδοσιακό και σκληρό, πολύ σκληρό ρόκ.
    h**p://www.youtube.com/watch?v=ZmhEGrK9uJ4

  22. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 17/11/2010 11:26:46

    Για τους μη ευρωσκεπτικιστές(ή ευρωληγούρηδες) έχω να πω
    πως απλά πρέπει να περιμένετε και οι Ευρωπαίοι θα μας
    βγάλουν από μόνοι τους...από την Ευρώπη(και το όνομα Ελληνικό είναι...)
    αφού βέβαια θα μας ρουφήξουν το αίμα(τώρα αρχίζουν με ΔΕΚΟ, μιλούσαν
    και για την ...ΔΕΗ, τυχαίο; δεν νομίζω) διότι αγαπητοί μου
    δεν βγαίνει ο λογαριασμός με τίποτα...το χρέος χοντρικά από τα 300δις
    θα πάει αν όλα γίνουν σωστά στα 450δις..κοντά στο μισό τρις ευρώ...
    μπορεί αυτό το χρέος να ξεπληρωθεί...
    Αφήστε και το παραμύθι με τους μισθούς και τις συντάξεις διότι
    γνωρίζετε ότι αναχρηματοδότηση και ανακύκλωση των ξένων
    τραπεζών γίνεται! Γιατί δεν λέτε την αλήθεια παπαγαλάκια
    της τρόικας; είστε ευχαριστημένοι που υποθήκευσαν όλη
    την Ελλάδα με την δανειακή σύμβαση;
    Ξεκάθαρα πράγματα, έχουμε νέα Γερμανική(κυρίως) οικονομική
    κατοχή...αλλά αυτό ίσως στο τέλος μας βοηθήσει...όπως και
    πριν την ναυμαχία του Ναβαρίνο, όπου οι ξένοι(Άγγλοι) βοήθησαν
    την Ελλάδα λόγω συμφερόντων(είχαμε συνάψει αν θυμάμαι
    καλά 2 εντελώς τοκογλυφικά δάνεια που όπως και σήμερα καθόλου
    λεφτά δεν έφτασαν στην πραγματική οικονομία)...το παρατράβηξα; δεν νομίζω...

  23. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 17/11/2010 11:29:30

    Και η version με τους Pogues.
    h**p://www.youtube.com/watch?v=uEe7_b6NHtA&feature=related
    Φτιάχτηκα με τους Ιρλανδούς αδελφούς. Πάντα αδέρφια, και στη φούσκα και στο ξεφούσκωμα, σαν να είναι εκείνοι εδώ, σαν να είμαστε στο πράσινο νησί τους.
    Άγιε Πατρίκιε ροκά μου, Αγία Χίλντεγκαρντ από τα Μαύρα Δάση, Άγιε Βασίλειε Φινλανδο-Καππαδόκη, βοηθήστε τη φτωχή Ευρώπη.

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ Ο Θείος 17/11/2010 11:35:16

      Ατίθασοι λαοί και οι δύο ..και ΄τωρα με την "κρίση" τυχαίο;;
      Μπά...σύμπτωση είναι!

  24. Έρεβος avatar
    Έρεβος 17/11/2010 11:29:42

    Γρήγορα, γρήγορα να βάλουμε την Τουρκία στην Ευρωπαϊκή Ένωση μήπως διαλυθεί και αυτή και τη γλυτώσουμε...

    • Theo avatar
      Theo @ Έρεβος 17/11/2010 16:45:36

      ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΕ??

  25. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 17/11/2010 11:30:18

    Διαβάζοντας αυτό το άρθρο ήρθαμε στα ίσια… Ειδικά την παρακάτω παράγραφο:

    «Μήπως επειδή υπάρχει και μια άλλη σοβαρή ομοιότητα μεταξύ της Ελλάδας και της Ιρλανδίας; Μήπως επειδή και οι δύο λαοί έχουν αποδείξει ότι αγαπούν την ελευθερία τους περισσότερο από οποιονδήποτε άλλο ευρωπαϊκό λαό;»

    Οι Έλληνες διαχρονικά αγαπούν και αγωνίζονται για την Ελευθερία τους. Η ιστορία στέκεται αψευδής μάρτυρας των αγώνων της φυλής. Δυστυχώς όμως τη πατρίδα μας, τα τελευταία 200 χρόνια, την κυβερνούν (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων) άθλιοι φαύλοι διεφθαρμένοι ανεπαρκείς και ανίκανοι κοτζαμπάσηδες (υποστηριζόμενοι από συμφέροντα και διεφθαρμένους δημοσιογράφους), που στη πραγματικότητα φοβούνται τη θέληση του λαού και για αυτό μέσα από άθλιους εκλογικούς νόμους φαλκιδεύουν την λαϊκή βούληση και επιπλέον δεν επιτρέπουν τα δημοψηφίσματα για μείζονα εθνικά ζητήματα. Αν κάποια στιγμή ο λαός αντιδράσει …. υπάρχουν και οι προβοκάτσιες. Στην Ιρλανδία όμως γίνονται δημοψηφίσματα ο λαός εκφράζεται ελεύθερα και οι πολιτικοί δεν στέργουν σε κατάλυση της εθνικής κυριαρχίας και ανεξαρτησίας.

    Πιστεύω ότι πλέον οι περισσότεροι Έλληνες έχουν γίνει Ευρωσκεπτικιστές. Αυτό που αντιλαμβανόμαστε όλοι μας, είναι ότι το όραμα μιας ενωμένης ομόσπονδης Ευρώπης από τα Ουράλια μέχρι τον Ατλαντικό που σκοπό θα είχε την ευημερία των λαών, έχει πάει περίπατο. Τα βόρεια κράτη της ΕΕ που είναι και τα πλέον ανεπτυγμένα, συσπειρωμένα γύρω από τη Γερμανία, αποβλέπουν στην διαιώνιση της οικονομικής ηγεμονίας τους. Η Γερμανία εργάζεται αποκλειστικά για τη αναβίωση του Ράιχ, με οικονομικά μέσα αυτή τη φορά (προς το παρόν). Δεν ξέρω, αλλά όταν ακούω τη Μέρκελ, στο μυαλό μου έρχονται τα Καλάβρυτα, το Δίστομο, οι λοιποί τόποι θυσίας των Ελλήνων και τα στρατόπεδα παραγωγής ανθρώπινου κιμά του Γ΄Ράιχ. Η αναβίωση των Εθνικών αντανακλαστικών στις μεγάλες χώρες της ΕΕ είναι γεγονός. Η κοινοτική αλληλεγγύη ουσιαστικά έχει πεθάνει. Η δήθεν διάσωση της Ελληνικής οικονομίας, αποτελεί στη πραγματικότητα διάσωση των Ευρωπαϊκών τραπεζών (κυρίαρχα της Γερμανίας) και του ευρώ, δηλαδή του Γερμανικού μάρκου. Την ΕΕ δεν την κυβερνούν οι πολιτικοί, αλλά η στυγνή και ακραία νεοφιλελεύθερη γραφειοκρατία των Βρυξελών και της ΕΚΤ. Το κυρίαρχο ζήτημα είναι η διάσωση του σκληρού ευρώ που προκαλεί οικονομική ασφυξία στα κράτη μέλη του νότου και ωφελεί τα κράτη του βορρά και κυρίαρχα την οικονομική ηγεμονία της Γερμανίας.

    Ως εκ τούτου εγώ διαφωνώ κάθετα με το κατοχικό μνημόνιο και την άθλια δανειακή σύμβαση που υπέγραψε το Ελληνικό δημόσιο. Τα θεωρώ και τα δύο μνημεία εθνικής μειοδοσίας. Αυτοί που τα υπέγραψαν και τα ενέκριναν θα πρέπει να καταδικαστούν ηθικά και να παραδοθούν στην αιώνια χλεύη (προσωπικά θα ήθελα να λειτουργήσουν ….. ….).

    Και εδώ αρχίζουμε να διαφωνούμε φίλε Επώνυμε. Δεν δέχομαι τη δήλωση της ΝΔ ότι: «όταν θα έλθουμε στην εξουσία, θα σεβαστούμε την υπογραφή μας». Θα σεβαστούμε την υπογραφή μας, σημαίνει ότι θα συνεχίσουμε την εφαρμογή του μνημονίου, δηλαδή του κατοχικού συμφώνου. Την θεωρώ απαράδεκτη αυτή τη δήλωση, όπως πιστεύω ότι τη θεωρεί απαράδεκτη και η πλειοψηφία των πολιτών. Αυτό ήταν το μήνυμα της κάλπης και η ΝΔ δεν το κατάλαβε.

    Άκουγα χθες το Σταικούρα σε κάποιο κανάλι σε συζήτηση με τον Πρωτόπαπα (άλλος ένας εξαγορασμένος πρόεδρος της ΓΣΣΕ) να δηλωνεί:
    Σταικούρας: Εμείς έχουμε συμπαραταχθεί με το ΠΑΣΟΚ στο σύνολο …. έχουμε δώσει θετική ψήφο στο 30% ….
    Δημοσιογράφος: Τότε που διαφωνείτε με τη κυβέρνηση…..
    Σταικούρας: Στο μίγμα της δημοσιονομικής πολιτικής…..

    Όπως καταλαβαίνεις φίλε Επώνυμε, αυτή η αστική εντιμότητα δεν μου κάνει. Όταν ουσιαστικά υποδουλώνεται η πατρίδα μου, απαιτώ άλλες δηλώσεις. Ζητώ κάθετες ρήξεις. Ζητώ επανάσταση, συνέγερση, αντίσταση, άλλη διαπραγμάτευση, άρνηση, απόλυτη καταδίκη. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει η διάσωση των Ευρωπαικών τραπεζών. Όταν εξοντώνεται η χώρα μας η οικονομία μας και ο λαός μας, όταν τίθενται σε κίνδυνο τα κυριαρχικά μας δικαιώματα και τα εθνικά μας συμφέροντα, όταν απομειώνεται η εθνική μας κυριαρχία και απαξιώνεται η πατρίδα μας, τότε οι ευρωπαϊκές τράπεζες και το σκληρό ευρώ να γίνουν στάχτη και μπούρμπερι.

    • Enzo avatar
      Enzo @ Αρματιστής 17/11/2010 11:34:22

      αυτα δεν γινονται ουτε στα εργα.πολλα θες

      • Αρματιστής avatar
        Αρματιστής @ Enzo 17/11/2010 11:40:16

        Ποια είναι τα λίγα που θέλεις εσύ;;;;

        • Enzo avatar
          Enzo @ Αρματιστής 17/11/2010 11:54:55

          και εγω τα ιδια με σενα θελω απλα λεω οτι δεν γινονται, μονο αμα ειχες κανεναν τσαβες για πρωθυπουργο

  26. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 17/11/2010 11:36:18

    Eπειδη παρακολουθω το Σαμαρα απο παλια λυπουμαι πολυ αλλα οσοι θελουν ευρωσκεπτικισμο θα πρεπει να βρουν αλλο αρχηγο.
    Ο Σαμαρας ειναι κατ εξοχην ευρωπαιστης και οι διαφωνιες του με τη Μερκελ ή τον ΓΑΠ ειναι απο τη μερια περισσοτερης Ευρωπης με καποια γκωλικη εννοια και οχι λιγοτερης.Αυτο βεβαια ειναι και το συμφερον μιας λιγοτερο ανεπτυγμενης ευρωπαικης χωρας σαν την Ελλαδα.
    Τωρα τι θα συμβει και τι θα κανει αν το οραμα της Ευρωπης ναυαγησει ειναι αλλο ζητημα.Δεν προκειται αυτος παντως να ριξει την πετρα.
    Και την ανοιξη ζητησε καθαρα ευρωπαικο μηχανισμο και οχι ΔΝΤ,και στη συνεντευξη του προεκλογικα κακισε το ΓΑΠ οτι δεν παιζει Ευρωπη και η αντιθεση του στο μηχανισμο της Μερκελ απο την πλευρα της κοινοτικης αλληλεγγυης ειναι.
    Απλως τα θεματα αυτα ειναι περιπλοκα και οχι απλα.
    Ο ΓΑΠ και η Μερκελ ειναι οι δυο που τραβανε το σχοινι ο καθενας απο τη μερια του για να σπασει.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ψυχραιμια 17/11/2010 11:42:56

      Πολύ ενδιαφέρουσα επισήμανση η τελευταία σου πρόταση... Άκρως αποκαλυπτική!

      Κατά τα λοιπά, δεν είναι ανάγκη να ταυτιζόμαστε σε όλα με το Σαμαρά.

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ ψυχραιμια 17/11/2010 11:47:21

      Λες λοιπόν ότι τζάμπα πήγαν τόσα χρόνια πολιτικής μοναξιάς και περισυλλογής του; Παρέμεινε προσηλωμένος στό παρελθόν;
      Εγώ νομίζω ότι περιμένει την 21η τρέχοντος,και μετά θα διαφοροποιηθεί, οριστικοποιώντας τήν πολιτική του πρόταση
      Αλλιώς...
      It's a Live or Die situation για τόν Α.Σαμαρα και την Ν.Δ

    • Αρματιστής avatar
      Αρματιστής @ ψυχραιμια 17/11/2010 11:48:20

      1) Ο Ευρωσκεπτικισμός δεν σημαίνει αποκλειστικά και άρνηση της ΕΕ.
      2) Ο Ευρωσκεπτικισμός μπορεί να είναι και κράτα πισινή, πες και όχι, μη τα δίνεις όλα, μην ελπίζεις ότι η Ευρώπη θα σου λύσει τα προβλήματα και κυρίως αυτά της ασφάλειας.
      3) Κάνε δημοψηφίσματα για τα σοβαρά, αυτά που απαιτούν έγκριση από τη βουλή.
      4) Να μη σε θεωρούν δεδομένο.
      5) Επεδίωκε στήριξη στα εθνικά σου θέματα.
      κλπ

      Και κάτι ακόμη.
      Η συμβουλή αναζήτησης άλλου κόμματος σε όσους εκφράζουν επιφυλάξεις, αντιρήσεις, διαφορετική άποψη, δεν αποτελεί λύση. Αυτά ούτε στο ΚΚΕ δεν γίνονται. Μη ξεχνάς και την Ένωση Κέντρου του Ζίγδη.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Αρματιστής 17/11/2010 11:53:22

        Το '2' που λες είναι όλο το ζουμί.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Αρματιστής 17/11/2010 11:56:15

        Για το (3), αστειεύεσαι τώρα; Άκου εκεί "δημοψηφίσματα"; Με τέτοια... δαπανηρά θα ασχολούμαστε; Δε φοβάσαι μη βγει ο κηφήνας Δασκαλόπουλος του ΣΕΒ ή ο χουντογιός Μίχαλος του ΕΒΕΑ και σε κατηγορήσουν ότι "υποσκάπτεις την εθνική οικονομία";

      • Misha avatar
        Misha @ Αρματιστής 17/11/2010 11:57:22

        Βασίλη ΑΚΡΙΒΩΣ!
        Ούτε στο ΚΚΕ! Ακόμα κι η Αλέκα λέει «ελάτε μαζί μας όπου συμφωνείτε».

    • Misha avatar
      Misha @ ψυχραιμια 17/11/2010 11:55:58

      Ψυχραιμία

      Κι ο ΓΑΠος ευρωπαϊκό μηχανισμό στηριξης ζήτησε, και η Μέρκελ του είπε πως «εμείς δεν εχουμε τεχνογνωσία σχετική, τα εκδοροσφαγεία τα ξέρει απέξω κι ανακατωτά το ΔΝΤ ». Έτσι πήγε , εκών άκων και στα τέσσερα, στον αρχιτοκογλύφο Στρος Καν.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Misha 17/11/2010 12:03:24

        Οχι φιλε μου δεν τα θυμασαι καλα.Ο ΓΑΠ ειχε πιστολι πανω στο τραπεζι το ΔΝΤ και απειλουσε οτι θα το χρησιμοποιησει αν δεν τον αφησουν να ξοδευει οσα ελεγε προεκλογικα.
        Ετσι εδωσε την ευκαιρια στη Μερκελ να παιξει με τα συντηρητικα ανακλαστικα των Γερμανων = οι Νοτιοι θελουν τα λεφτα μας και να παραγκωνισει τους πολυ φιλοευρωπαιστες στο κομμα και τη κυβερνηση της.
        Ξαναεγραψα οτι ο ΓΑΠ και η Μερκελ τραβανε το ευρωπαικο σχοινι μεχρι να σπασει ,ο ενας πληρωσε με και η αλλη δε δινω τιποτα.
        Δε χρειαζοταν να ζητησει κανενα μηχανισμο.Αν ηθελε μπορουσε να δανεισθει απο τις αγορες ή ακομη να κανονισει με δυο τρεις μεγαλες τραπεζες να του δωσουν γιατι κανεις στην Ευρωπη δεν ηθελε την κριση.

        • παγωτατζής avatar
          παγωτατζής @ ψυχραιμια 17/11/2010 12:11:02

          "να του δωσουν γιατι κανεις στην Ευρωπη δεν ηθελε την κριση"
          Είσαι σίγουρος γιαυτό τό τελευταίο;;;

      • tiramola avatar
        tiramola @ Misha 17/11/2010 12:29:10

        Αν θυμάσαι καλά Μίσα, πήγε και στον Πούτιν ο οποίος του είπε ότι η μόνη λύση είναι το ΔΝΤ....

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ tiramola 17/11/2010 12:34:15

          Στις αγορές πήγε και του είπαν πότε όχι;

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ tiramola 17/11/2010 12:37:37

          Τιραμόλα, μην παριστάνεις τον αθώο. Τι περίμενες να έλεγε ο Πούτιν στον Τζέφρυ, όταν λίγες μέρες νωρίτερα ο δεύτερος είχε κρυφτεί πίσω από τα @@ του Μπορίσωφ και σιγοντάριζε τη ματαίωση του αγωγού Μπουργκάς-Αλεξανδρούπολη;

          Αλλά δεν σας άρεσε, σε εσάς και στα Ντοράκια, η πολιτική των αγωγών του Κωστάκη... φάτε γύρισμα της πλάτης τώρα από Πούτιν και Κινέζους...

        • Misha avatar
          Misha @ tiramola 17/11/2010 12:37:38

          Πήγε στον Πουτιν, του είπε ο Βλαδιμηρος ποτε θα βάλει μπρος τον αγωγό Μπουργκας -Αλεξανδρούπολη , ο ΓΑΠος άρχισε τις πράσινες φούσκες , και τοτε ο Καγκεμπίτης τον έστειλε να κάνει πεζοδρόμιο έξω από το σπίτι του μεγάλου σοσιαληστη ηγέτη Στρος Καν

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ Misha 17/11/2010 12:40:54

            "Licence to kill", αγαπητέ Μίσα. Ξέρεις, δεν την είχε μόνο ο Τζέιμς Μποντ και η MI5...

          • παγωτατζής avatar
            παγωτατζής @ Misha 17/11/2010 12:58:03

            Φτού! ...Kαι είχα πάρει κατι οικοπεδάκια στήν Αλεξανδρούπολη...
            Τί να κάνω,θα περιμένω....

          • Misha avatar
            Misha @ Misha 17/11/2010 13:43:15

            Αυριανιστή, θυμάσαι τις δολοφονικές ομπρέλες; Με το βαμβάκι τους διαμελίζει ο μέγας Βλαδίμηρος εις τα εξ ων συνετέθησαν...

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ Misha 17/11/2010 14:10:51

            Μίσα, "βουλγάρικη ομπρέλα" την έλεγαν (κι ας την έφτιαξε η KGB). Έχει μείνει παροιμιώδης πλέον.

          • victoria avatar
            victoria @ Misha 17/11/2010 14:25:52

            Μετά τις ..περιβαλλοντικές ανησυχίες και τις παλινωδίες της κυβέρνησης ΓΑΠ, χτες βγήκε και ο Βούλγαρος πρωθυπουργός και είπε ότι ακυρώνεται η κατασκευή του πετρελαιαγωγού Μπουργκάς-Αλεξανδρούπολη.

        • Εnzo avatar
          Εnzo @ tiramola 17/11/2010 12:52:09

          τι ηθελες να του ελεγε ο Πουτιν? αφου ο Γαπ παγωσε ολες τις συμφωνιες με τους Ρωσους.
          λαστιχενιε οτι θυμασαι χαιρεσαι

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ Εnzo 17/11/2010 12:56:47

            Το παράξενο δεν είναι πως ό,τι θυμάται, χαίρεται. Το παράξενο είναι που έχει την απαίτηση να δεχόμαστε να μας περνάει για χαχόλους.

        • tiramola avatar
          tiramola @ tiramola 17/11/2010 13:19:51

          Έχω καταλάβει εδώ και καιρό ότι σας αρέσουν οι συνωμοσιολογίες αφού σενάρια επί σεναρίων γράφονται με ένα και μοναδικό σκοπό.
          Να πείσουν τους αδαείς ότι ο Παπανδρέου είναι πιόνι της "νέας τάξης".
          Η πλάκα είναι ότι αυτά τα γράφετε παριστάνοντας ότι δεν έχετε καταλάβει ότι τα κράτη-εθνη πλέον είναι προτεκτοράτα των banksters.
          Οι σφαλιάρες από την οικονομική υπερεθνική ελίτ πέφτουν σύνεφο στους εκλεγμένους ηγέτες των κρατών οι οποίοι απο την μεριά τους προσπαθούν να διασώσουν την ύστατη ώρα την συμμαχία τους με τα μεσαία στρώματα που έχει διαρραγεί αφού το φάντασμα της χρεοκοπίας έχει κάνει την εμφάνισή του.
          Κοιτάξτε τι γίνεται μεταξύ των ηγετών της ΕΕ.
          Έχουν χάσει τη μπάλα στην κυριολεξία.
          Μην ακούτε τις διάφορες αντιμνημονιακές αρλούμπες τις οποίες κατάπιε πρόσφατα και ο Σαμαράς.
          Το πρόβλημα της Ελλάδας είναι ότι το πρόβλημα είναι παγκόσμιο.
          Η γραμμή Ομπάμα-Παπανδρέου στην προσπάθεια αλλαγής λειτουργίας του χρηματοπιστωτικού συστήματος που είναι η ενσάρκωση του καπιταλισμού της καταστροφής θα περάσει?
          Το σύμφωνο σταθερότητας θα χαλαρώσει?
          Αυτά είναι τα ζητούμενα και εκεί ο Παπανδρέου ρίχνει το βάρος.

          • παγωτατζής avatar
            παγωτατζής @ tiramola 17/11/2010 13:32:13

            To αχτύπητο δίδυμο Ομπάμα Παπανδρέου έχει σφυρηλατηθεί στό μπασκετικό παρκέ;;
            Οπως λέγαμε Γκάλης -Γιαννάκης;;

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ tiramola 17/11/2010 13:36:11

            @ παγωτατζής

            Θυμάσαι, φαντάζομαι, τι τρώγανε ο Γκάλης και ο Γιαννάκης, ως παίκτες του Άρη, από την Τρέισερ και τη Μακάμπι.

            Ε, κάπως έτσι και ο Τζέφρυ με τον Ομπάμα.

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ tiramola 17/11/2010 13:54:19

            Το πρόβλημά σας τιραμολα είναι ότι η Ιρλανδία ΑΝΤΙΣΤΆΘΗΚΕ! Και απέδειξε έτσι πόσο υποταγμένος στους ξένους είναι ο αρχηγός σου...

          • tiramola avatar
            tiramola @ tiramola 17/11/2010 14:23:11

            Αντιστάθηκε?
            Καλά η πρόσφατη εμπειρία της χώρας μας και η σειρά των γεγονότων και δηλώσεων δεν σε έχει υποψιάσει για το κοντινό μέλλον?
            Επί της ουσίας με την δημιουργία του μηχανισμού στήριξης σύσσωμη η ΕΕ στράφηκε σε αυτόν τον καλό οργανισμό που λέγεται ΔΝΤ για βοήθεια.
            Τίποτα δεν έχεις πάρει χαμπάρι ακόμα?

          • rally monkey avatar
            rally monkey @ tiramola 18/11/2010 01:10:27

            τραγικη η συγκριση Ιρλανδιας - Ελλαδας, βλεπεις την κυβ/νση της Ιρλανδιας πως υπερασπιζεται την εθνικη κυριαρχια της χωρας και πως επιδιωκει να ισχυροποιησει τη διαπραγματευτικη της θεση (μεχρι και ευχαριστω θα τους πουνε οταν τελικα συναινεσουν να παρουν λεφτα),
            και απεναντι η εθνικη μειοδοσια της κυβ/νσης ΓΑΠ,
            ΟΡΓΗ

        • man8os avatar
          man8os @ tiramola 17/11/2010 14:29:46

          Με σχεδιο και υπομονη και επιμονη ο ΓΑΠ εδιωξε, προσεβαλλε και εβλαψε ΟΛΟΥΣ τους στρατηγικους μας συμμαχους.

          • tiramola avatar
            tiramola @ man8os 17/11/2010 14:38:43

            Δεν ξέρεις τι σου γίνεται...
            Οι ραγδαίες εξελίξεις θα τον δικαιώσουν.
            Ρώτα και κανένα φίλο σου στη ΝΔ που του κόβει λίγο...

          • man8os avatar
            man8os @ man8os 17/11/2010 14:44:39

            Εδω θα ημαστε Τιραμολα.
            Την ιδια ατακα επαναλαμβανω απο τον Απριλιο.

    • neotera avatar
      neotera @ ψυχραιμια 17/11/2010 12:39:31

      "Απλως τα θεματα αυτα ειναι περιπλοκα και οχι απλα.
      Ο ΓΑΠ και η Μερκελ ειναι οι δυο που τραβανε το σχοινι ο καθενας απο τη μερια του για να σπασει."
      Πως να γίνει να περάσουμε αυτή τη βασική γνώση για την κατάστασή μας στο ευρύ κοινό, ότι ο γιωργάκης χρησιμοποιεί την ελλαδίτσα ως μπουρλότο στην ευρωζώνη ?
      Ενα χρόνο πολεμώ γι αυτό μοναχός μου...

      • neotera avatar
        neotera @ neotera 17/11/2010 12:45:09

        Θέλω να πω η ελλάδα θα μπορούσε να θριαμβεύσει, να λύσει όλα της τα προβλήματα σ' αυτη τη συγκυρία αν είχε ελληνική ηγεσία. Ακόμη μπορεί, αλλά πρέπει να επισπευστεί αν υπάρχει δυνατότητα ανατροπής.

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ neotera 17/11/2010 13:34:09

          Δε γινεται γιατι τα αντιπαλα ιδεολογηματα ειναι ισχυροτερα.Για να μπορουσε να συμβει αυτο θα επρεπε ολα τα προηγουμενα χρονια οι φιλοευρωπαικες δυναμεις (και η ΝΔ φυσικα) να εχουν κανει ενημερωση σε βαθος για το τι ειναι το Μααστριχτ,πως προεκυψε,ποια ειναι τα ιστορικα κολληματα της Γερμανιας με τον πληθωρισμο,ποια η πολιτικη της Γαλλιας κλπ.
          Αυτο δεν εγινε και φυσικα δεν ηταν δυνατον να γινει με την ποιοτητα -τροπος του λεγειν -του δεξιου τυπου και των διανοητων (ο Θεος να τους κανει).
          Ετσι στην Ελλαδα κυριαρχησε το ψευδες ιδεολογημα λαοι εναντιον κεφαλαιου κλπ με πληρη αγνοια των επι μερους εθνικων συμφεροντων οποτε ο ΓΑΠ περναει οτι μπουρδα θελει.
          Σε αλλο ποστ εγραψα οτι η Ελλαδα ειναι η μονη βαλκανικη χωρα που δεν εχει οργανωση κατα της επανοδου του ισλαμ στην Ευρωπη.Εχουν Βουλγαροι,Ρουμανοι και Σερβοι αλλα οχι εμεις.
          Ασχετο φαινομενικα αλλα οχι.
          Δεν υπαρχει πραγματικη δεξια πολιτικη σκεψη στην Ελλαδα - η ΝΔ ειναι απλως ενα κελυφος πολιτευτων και αυτο αντανακλα παντου.

  27. mitsosms avatar
    mitsosms 17/11/2010 11:45:26

    "Μήπως επειδή και οι δύο λαοί έχουν αποδείξει ότι αγαπούν την ελευθερία τους περισσότερο από οποιονδήποτε άλλο ευρωπαϊκό λαό;"

    400 χρόνια υποδουλωμένοι στους Τούρκους σου λένε ότι οι Έλληνες αγαπούν τόσο πολύ την ελευθερία;;;;

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ mitsosms 17/11/2010 13:44:43

      Με 252 απελευθερωτικά κινήματα μέσα σε αυτά τα 400 χρόνια. Κανένας άλλος λαός δεν έχει να επιδείξει κάτι τέτοιο.

  28. Aggelos avatar
    Aggelos 17/11/2010 12:03:49

    "Πωπω πανικός! Πώς κάνετε έτσι καλέ που σας θίξαμε την ιερή αγελάδα της Ευρώπης;"


    μην παιζουμε το παιχνιδια της αμερικης..μονο αυτη θα χαρει αν διαλυθει η Ευρωπη..

    τα αφεντικα του γαπ θα χαρουν..
    οι ιδιοι οι Γερμανοι θα παθουν ζημια με τον εγωισμο τους..

    να κανουμε μια πολιτικη ενωση..να εκλεγουμε προεδρο ..
    οχι να διαλυσουμε την Ευρωπη..

    η ΝΔ τουλαχιστον ειναι φιλοευρωπαικη ,δεν ειναι σαν το πασοκ..

    ο γερος ο Καραμανλης ελεγε να εμπιστευομαστε την Ευρωπη..

    ο Σαμαρας ξερει τι να κανει..

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Aggelos 17/11/2010 13:49:33

      Ε, αφού το έλεγε ο γέρος Καραμανλής, ο υπάλληλος του Κίσινγκερ...

      Η Ευρώπη αγαπητέ μου είναι φυσική περίπτωση όπου 1+1 όχι μόνον δεν κάνει 2, αλλά κάνει ίσως λιγότερο από 1.

  29. βαγόνι avatar
    βαγόνι 17/11/2010 12:11:13

    Tην ανοιχτή σύγκρουση Αμερικανών και Γερμανών την
    θεωρείτε απίθανη; Ο ΓΑΠ δεν επιτέθηκε ακάλυπτος...!

    • βαγόνι avatar
      βαγόνι @ βαγόνι 17/11/2010 12:33:01

      Στην αναμέτρηση με την Κίνα,που επίκειται, οι Αμερικανοί
      απαιτούν ενιαία ...Δυτική στάση....οικονομική,΄πολιτική και
      γεωπολιτική. Το ζητούν ήδη ευσχήμως και απο τους ..Ρώσσους.
      Στους Γερμανούς θα σταματήσουν;
      Τώρα, αν έχουν τις δυνάμεις να το επιβάλουν,είναι άλλο θέμα.
      Στο μεταξύ,ο Δυτικός κόσμος ζητά,απο τις μεσαίες τάξεις του
      και κάτω,μείωση βιοτικού επιπέδου,διότι δεν βγαίνει αλλοιώς.
      Τίποτε δεν αποκλείει και καθεστωτικές διαφοροποιήσεις....το
      τοπίο ξεκαθαρίζει, γίνεται όμως σαφώς επικινδυνο και ...ολίγον
      αγριο....η θέση της χώρας μας γίνεται επισφαλέστερη!

    • Χ Λ avatar
      Χ Λ @ βαγόνι 17/11/2010 13:20:19

      Από το ευρώ δεν θα βγούμε εμείς. Για λόγους που ανωτέρω εκφράστηκαν, ας μη τους επαναλαβουμε...
      Αλλά σκεφτείτε μήπως κάποιοι πάνε να μας υποχρεώσουν να βγούμε.
      Κι όχι μόνον εμάς. Κι άλλα κράτη μέλη. Κι όχι μόνο τα PIIGS...
      Σκεφτείτε μήπως η Γερμανία προσπαθεί να αντικαταστήσει το σημερινό ευρώ με ένα μικρότερο ευρώ ή "μεγάλο μάρκο". Οπότε το πραγματικό πρόβλημα είναι αν θα "χωράει" τη Γαλλία (που μάλλον δεν θα τη "χωράει") κι αν όχι, τι θα συμβεί στην "Ενωμένη Ευρώπη", αν η Γαλλία υποχρεωθεί να φύγει - κι αυτή τελικα - απο το ευρώ.
      Αυτό που πάει να επιβάλλει η Γερμανία (αν λάβουμε σοβαρά υπόψιν την πρότασή της για το Μηχανισμό Ελεγχόμενης χρεοκοπίας) θυμίζει λίγο το παιγνίδι με τις "μουσικές καρέκλες" που παίζουν τα μικρά παιδιά:
      10 παιδάκια τρέχουν γύρω-γύρω από εννιά καρέκλες όσο παίζει η μουσική. Κάποια στιγμή σταματάει απότομα η μουσική και όλα τρέχουν να καθήσουν. Ένα δεν θα πρόλάβει και βγαίνει από το παιγνίδι. Αλλά βγαίνει και μια καρέκλα. Οπότε στον επόμενο γύρο 9 παιδάκια τρέχουν γύρω από οκτώ καρέκλες. Κι αυτό επαναλαμβάνεται συνεχώς σε αλλεπάλλους γύρους, μέχρι που να μείνουν δύο παιδάκια γύρω από μια καρέκλα. Και μόλις σταματήσει η μουσικη για τελευταία φορά, ένα θα καθήσει και θα είναι ο νικητής του παιγνιδιού.
      Αυτό λέγεται "εκφυλιστικό παίγνιο" γιατί αναδεικνύει τον τελικό "νικητή" διαλύοντας τελείως την ομάδα.
      Οι "μουσικές καρέκλες" στην περίπτωσή μας είναι να βγάζουν κάθε φορά το πιο αδύνατο μέλος. Μόλις το βγάλουν εκτός ευρωζώνης, θα ανεβαίνει το ευρώ (αφού θα ενισχύεται η διεθνής αξιοπιστία του) και με τη νέα υψηλότερη ισοτομία κάποιο άλλο μέλος θα έχει προβλημα διεθνούς ανταγωνιστικότητας και θα άνοίγει ο δρόμος να γίνει αυτό ο νέος "αδύναμος κρίκος". Γι' αυτό και η εκκαθάριση μέσα στην ευρωζώνη ΔΕΝ είναι πιθανό να σταματήσει στα PIIGS. Πιθανότερο είναι να συνεχιστεί, διότι με όλο και υψηλότερες ισοτιμίες ευρώ, πρόβλημα τελικά θα έχει και η Γαλλία.
      Ο μηχανισμός Ελεγχόμενης Χρεοκοπίας, όπως τον "σπρώχνει" η Γερμανία μετατρέπει την "Ενωμένη Ευρώπη" σε εκφυλιστικό παίγνιο, από το οποίο είναι πιθανό να μείνουν τελικά η Γερμανία, η Αυστρία, η Ολλανδία κι ίσως Τσεχία και η Σλοβενία. Δηλαδή η MiddlEuropa που οραματιζόταν κάποτε ο γερμανικός εθνικισμός.
      Είναι έτσι τα πράγματα; Δεν ξέρω.
      Και δίκην προθέσεων δεν κάνω για κανένα. Ούτε υιοθετώ "θεωρίες συνομωσίας". Αλλά το βέβαιο είναι ότι τέτοιες προτάσεις διαλύουν την Ευρώπη. Επί της ουσίας...
      Σε ένα νέο διεθνες περιβάλλον, με την Ευρώπη πολύ πιο αποδυναμωμένη και την Ελλάδα σπρωγμένη εκτός ευρώ, τα πραγματικά προβλήματα που θα αντιμετωπίσουμε είναι πολύ διαφορετικά...

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ Χ Λ 17/11/2010 13:40:22

        Μάλλον προς το αντίθετο πάει φίλε , αποχώρηση από τη ζώνη μερικών εκ των MiddlEuropa.

      • occultist avatar
        occultist @ Χ Λ 17/11/2010 18:29:31

        Χ Λ είπε:
        ""Οι “μουσικές καρέκλες” στην περίπτωσή μας είναι να βγάζουν κάθε φορά το πιο αδύνατο μέλος. Μόλις το βγάλουν εκτός ευρωζώνης, θα ανεβαίνει το ευρώ (αφού θα ενισχύεται η διεθνής αξιοπιστία του) και με τη νέα υψηλότερη ισοτομία κάποιο άλλο μέλος θα έχει προβλημα διεθνούς ανταγωνιστικότητας και θα άνοίγει ο δρόμος να γίνει αυτό ο νέος “αδύναμος κρίκος”. ""
        Η υψηλότερη ισοτιμία του ευρώ θα έχει ως συνέπεια την μείωση των εξαγωγών των Middl Europa ως ακριβώτερα, άρα μη ανταγωνιστικά. Και τότε τέλος τα αεροπλάνα, τα υποβρύχια είτε γέρνουν έίτε όχι, τα άρματα μάχης. Τέλος η Ζήμενς, η Μερσεντές, και όλα τα βιομηχανικά που αποτελούν την ραχοκολαλλιά της Γερμανικής οικονομίας.
        Θα κυκλοφορήσει τόσο κινέζικο φτηνό προιόν στην Ευρώπη που θα μοιάζουμε όλοι με τον Αβραάμ Αβούρη γνωστότερο και ως κινέζο.

        • occultist avatar
          occultist @ occultist 17/11/2010 18:34:44

          Διόρθωση
          ραχοκολαλλιά = ραχοκοκαλιά

  30. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 17/11/2010 12:30:57

    Παρά τις πιέσεις που ασκήθηκαν από την ευρωπαϊκή κεντρική τράπεζα και τις ισχυρες χώρες της Ευρωζώνης η κυβέρνηση της Ιρλανδίας αντιστάθηκε σε αυτή τη φάση στην πίεση να ζητήσει την άμεση οικονομική ενίσχυση από το ταμείο των 750.000.000.000 ευρώ που συντάθηκε στις αρχές του έτους από την Ευρωπαϊκή Ένωση και το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο (ΔΝΤ).
    Συμφώνησε όμως να επισκεφτούν το Δουβλίνο εμπειρογνώμονες της τρόικας για τη διαφύλαξη της χρηματοπιστωτικής σταθερότητας της ζώνης του ευρώ και να εξετάσουν τα προβλήματα του τραπεζικού τομέα. Ο Ιρλανδός πρωθυπουργός Μπράιαν Κόουεν δήλωσε στο Δουβλίνο ότι η χώρα δεν χρειάζεται διεθνή βοήθεια, η Ιρλανδία έχει πλήρως εξασφαλίσει τις δανειακές της ανάγκες μέχρι τα μέσα του επόμενου έτους".
    Ο υπουργός Ευρωπαϊκών Υποθέσεων της Ιρλανδίας δήλωσε ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος για τον οποίο θα πρέπει να ενεργοποιηθεί ο μηχανισμός δανεισμού.
    Την ίδια ώρα ο υπουργός οικονομικών του ηνωμένου βασιλείου George Osborne, δήλωσε ότι το ηνωμένο βασίλειο είναι έτοιμο να βοηθήσει την Ιρλανδία για την αποκατάσταση της σταθερότητας στο τραπεζικό της σύστημα.
    Αναλυτές στην Ιρλανδία εκτιμούν ότι η προτεινόμενη προσφυγή της χώρας στο μηχανισμό ΔΝΤ –ΕΕ απλώς θα μεταθέσει το πρόβλημα χωρίς να δώσει λύση στα προβλήματα.
    Ο Πρόεδρος της ΕΕ Herman Van Rompuy με αφορμή την συνεχιζόμενη κρίση του χρέους δήλωσε ότι η ευρωπαϊκή ένωση βρίσκεται «σε μια κρίση επιβίωσης"
    Για το ίδιο ζήτημα ο Christoph Weil, ανώτερος οικονομολόγος στην Commerzbank στη Φρανκφούρτη δήλωσε σχετικά «Σε βραχυπρόθεσμο ορίζοντα, καμία χώρα δεν θα εγκαταλείψει το ευρώ. Ωστόσο, σε μακροπρόθεσμο σενάριο ίσως δούμε μια άλλη νομισματική ζώνη.
    Οι εξελίξεις στην Ιρλανδία και η περιρρέουσα ατμόσφαιρα στην εε δείχνουν ότι μέσω των πακέτων διάσωσης γίνεται προσπάθεια για την δημιουργία μιας Ευρώπης 2 ταχυτήτων.
    Από την μια πλευρά θα είναι οι χώρες που θα είναι εξαρτημένες από τα πακέτα διάσωσης και από την άλλη πλευρά οι ισχυρές που θα έχουν τον απόλυτο οικονομικό και πολιτικό έλεγχο της ζώνης του ευρώ..
    Επίσης, το γεγονός ότι το ηνωμένο βασίλειο είναι έτοιμο να βοηθήσει την Ιρλανδία για την αποκατάσταση της σταθερότητας στο τραπεζικό της σύστημα δείχνει ότι,
    α. το ζήτημα των πακέτων διάσωσης είναι πολιτικό
    β. τα προβλήματα της οικονομικής κρίσης μπορούν να λυθούν χωρίς να μπουν οι αδύναμες χώρες της ευρωζώνης στο γύψο.

  31. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 17/11/2010 12:33:41

    Τι νόμιζε όταν χαζογέλαγε στο Quadriga? Ότι θα τον λυπηθεί η Μέρκελ? Χα χα χααα...
    Τον ξεφώνισε τον πράκτορα των Αμερικανών χωρίς να μασάει τα λόγια της.
    Δεν παίρνει τη δόση και επίσημα.
    Δεν τους εκτιμούν τους δοσίλογους τα αφεντικά.
    Τους χρησιμοποιούν και τους πετάνε.
    Δεν το ήξερε?

    Τι άλλα ανταλλάγματα θα του ζητήσει τώρα ο συμπατριώτης του εκτός από Θράκη, Αιγαίο, Πετρέλαια;

    Δεν πρέπει να υπάρχει άλλος άνθρωπος που να έχει παίξει τόσο άγαρμπα το ρόλο του πιονιού.
    Κρακ Κρακ Κρακ κάνουν οι αρθρώσεις σε κάθε κίνηση της μαριονέτας.

    Κρακ Κρακ Κρακ Κρακ Κρακ.

  32. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 17/11/2010 12:47:19

    Εγώ πάντως, επίσης δεν έχω καταλάβει γιατί δεν έχει ήδη ξεκινήσει ένα σοβαρό και οργανωμένο κίνημα για καθολικό μποϋκοτάζ ΟΛΩΝ των γερμανικών προϊόντων και εμπορικών αλυσίδων. Λες και δεν έχουμε πολυάριθμες καλές εναλλακτικές; Γιατί να μην πετάξουμε στη θάλασσα κάθε γερμανική εταιρεία, όπως εξαναγκάσαμε κακήν-κακώς την Aldi να εγκαταλείψει αγορά για πρώτη φορά στην ιστορία μας;

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Αυριανιστής 17/11/2010 12:49:40

      (Διόρθωση: "στην ιστορία της".)

  33. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 17/11/2010 13:00:26

    Πρέπει να φύγουμε από την Ευρωπαϊκή ένωση, κρατώντας αν είναι δυνατόν, ορισμένα από τα στοιχεία της "σύνδεσής" μας μαζί της, πχ ελεύθερη διακίνηση ανθρώπων κλπ.

    Πρέπει να φύγουμε από το κοινό νόμισμα και να ξαναγυρίσουμε στην δραχμή. Θα έχουμε τουλάχιστον να τυπώνουμε και να πληρώνουμε μισθούς και συντάξεις.

    Πρέπει να επανεξετάσουμε το χρέος και τα δάνειά μας, αφού μας δώσουν μια λίστα να δούμε τι χρωστάμε, σε ποιον, γιατί και ποιος πήρε το κάθε δάνειο και πότε. Και να μην αναγνωρίσουμε ως χρέος αυτά που χιλιοπληρώσαμε καθώς και τα διεφθαρμένα δάνεια που πήγαν στον γάμο του καραγκιόζη.

    Θα πονέσουμε ασφαλώς. Και τώρα πονάμε όμως. Κι αν συνεχίσουμε έτσι θα πονέσουμε πάρα πολύ.

    Η ΕΕ και το ευρώ ήταν τα εργαλεία της εθνικής και οικονομικής μας υποδούλωσης. Μας οδήγησαν στην ΠΛΗΡΗ εξάρτηση, εθνική και οικονομική, και στην φτώχεια. Μας οδηγούν στην καταστροφή και στην εξαφάνιση.

    Θραξ Αναρμόδιος

    • headbangers balls avatar
      headbangers balls @ Θραξ Αναρμόδιος 17/11/2010 13:08:48

      ολα αυτα τα λεει η δημ.αριστερά που χαρακτηρίζεις εξαπτερυγο

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ headbangers balls 17/11/2010 13:12:32

        Κανένας από αυτούς τους σαλονάτους ψευτοαριστερούς δεν τολμάει καν να ψελλίσει τις λέξεις "έξοδος από το ευρώ". Ίσα-ίσα, ο ευρωλιγουρισμός αποτελεί στοιχείο της ίδιας τους της υπόστασης. Η ίδια η Ε"Ε" καταρρέει από μέσα, κι εκείνοι εκεί, αμετακίνητοι με έναν ιδιότυπο διαφορετικό σταλινισμό, δηλώνουν τυφλή προσήλωση στο ευρωπαϊκό "ιδεώδες"...

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ Αυριανιστής 17/11/2010 13:18:21

          !!!

        • headbangers balls avatar
          headbangers balls @ Αυριανιστής 17/11/2010 13:22:53

          γι'αυτο και εμεις ψηφιζουμε ΝΔ που λεει αναδιάρθρωση και επιστροφή στη δραχμή...ε?

          • παγωτατζής avatar
            παγωτατζής @ headbangers balls 17/11/2010 13:39:10

            Mα δεν τό λέει..
            ΑΝ τολμήσει και τό πεί μέσα στούς επόμενους 6 μήνες,΄θά χτυπήσει 50% με 90% συμμετοχή.
            Θα τούς πάρει και τα σώβρακα...τά λερωμένα
            Τό θέμα είναι ,τά θέλει;;;;
            Μπορεί νά τά πλύνει;;

    • tiramola avatar
      tiramola @ Θραξ Αναρμόδιος 17/11/2010 13:29:04

      Αγαπητέ Θράκα δεν είναι τόσο απλό.
      Προυπόθεση μετά την "ηρωική" έξοδο είναι η ανάδειξη του κράτους σε βασικό μοχλό ανάπτυξης που για να γίνει θα πρέπει να εθνικοποιηθούν τράπεζες, πλήρης έλεγχος της κίνησης των κεφαλαίων και παραγωγική ανασυγκρότηση της χώρας που δεν θα στηρίζεται σε ξένους και ντόπιους κερδοσκόπους.
      Μαζί σου είμαι, αλλά το βλέπω κομμάτι δύσκολο.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ tiramola 17/11/2010 13:34:07

        Ακριβώς το αντίθετο πρέπει να γίνει: να αφεθεί ο Ελληνας ελεύθερος να δημιουργήσει χωρίς να του κάνει όλη την ώρα κουμάντο το κράτος (με την εξαίρεση της επιβολής των νόμων). Αν δεν γίνει αυτο, μην περιμένετε ανάπτυξη. Ακριβώς επειδή μια ζωή τα περιμέναμε από άλλους (το 'κράτος'), γι' αυτο και μείναμε σε σχετική υπανάπτυξη.

        • Misha avatar
          Misha @ Επώνυμος 17/11/2010 13:41:15

          Μα τι λές Επωνυμε;
          ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ απεξάρτηση από το ευρωφασιστικό μόρφωμα χωρίς ισχυρό κράτος και τις τράπεζες στον απόλυτο έλεγχο του.
          Αν αφεθούν αυτές ανεξέλεγκτες, όπως είναι σήμερα , στα ίδια χάλια θα καταντήσουμε είτε εντός ειτε εκτός ΕΕ.

        • Orestios avatar
          Orestios @ Επώνυμος 17/11/2010 15:16:29

          +1000 Επώνυμε. Εθνικοποιήσεις και λοιπές σοσιαλιστικές πρακτικές αποτυχίας θα μας κάνουν Αλβανία του Χότζα.

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ tiramola 17/11/2010 13:36:05

        Το βλέπεις "κομμάτι" δύσκολο, γιατί το
        κόμμα
        σου έβγαλε το
        μμάτι.

      • Misha avatar
        Misha @ tiramola 17/11/2010 13:39:04

        Tiramola

        Είναι η πρωτη φορά που συμφωνούμε απολύτως.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ tiramola 17/11/2010 15:06:54

        μιά ζωή οι πασόκοι εθνικοποιήσεις σκέφτονται. Το δοκιμάσατε αυτό και το 1981, είδαμε τα αποτελέσαματα. Εκτός εάν εθνικοποιήσετε την Ντόιτσε Μπανκ.

        • Misha avatar
          Misha @ archaeopteryx 17/11/2010 15:41:08

          Τα αποτελεσματα των ιδιωτικοποιήσεων βλέπουμε Αρχαίε.
          Οι υπο κρατικό έλεγχο τράπεζες μας είναι μια χαρά, οι ιδιωτικές είναι στα πρόθυρα κατάρρευσης.
          Οι κάθε λογής «Ασπίς Πρόνοιες» μάς έφεραν σε αυτο το σημείο, όχι η κρατική ΔΕΗ ή η ΕΥΔΑΠ

    • undercover gpr avatar
      undercover gpr @ Θραξ Αναρμόδιος 17/11/2010 13:36:05

      "Πρέπει να φύγουμε από το κοινό νόμισμα και να ξαναγυρίσουμε στην δραχμή. Θα έχουμε τουλάχιστον να τυπώνουμε και να πληρώνουμε μισθούς και συντάξεις."

      Σημασία έχει ο μισθός που θα "τυπώσεις" τι θα μπορεί να αγοράζει Θράκα μου.Κι απ' ότι δείχνουν τα πράγματα ούτε 5 μέρες δεν θα σε βγάζει.

      • παγωτατζής avatar
        παγωτατζής @ undercover gpr 17/11/2010 15:03:43

        @ undercover gpr
        εχεις δίκιο δεν βγάζει.....
        τέρμα τα σαλέ ,οι Λόντρες,τα μερσεντέ,τα σούσι,τά χαλιά Μοιραράκι,οι ψάθες Μυκόνου και όλα τα σχετικά για την πλέμπα
        Αγοράζει όμως σουβλάκι,Φέτα και πληρώνει τήν ΔΕΗ..

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ Θραξ Αναρμόδιος 18/11/2010 01:27:06

      δεν φταιει το κοινο νομισμα αγαπητε - αλλα αυτοι που το διαχειριστηκαν- ασπονδυλα και ανικανοι να διαχειριστουν περιπτερο.

  34. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 17/11/2010 13:20:46

    Λιγος περισσότερος πραγματισμός και περισυλλογή μόνο καλό θα έκανε.
    Πενήντα χρόνια αυτο-ταιζόμαστε με ποικίλα ιδεολογήματα, δεξιά, αριστερά, μπλέ, κόκκινα, πράσινα, κανελλί με βούλες, αλλά πάντα πλούσια σε λιπαρά, χοληστερίνη, ενώσεις του μολύβδου και αρσενικού. Βλέπουμε τώρα την ωραία σιλουέττα, τα σπυριά, το χαλασμένο σηκώτι και το αλτσχάιμερ, αλλά μυαλό κουκούτσι.
    Κι όλα είναι μαζικά, είναι μαγικά, και προπαντός αμερικανικά...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Ο Θείος 17/11/2010 13:27:53

      Και τι λέει ο "πραγματισμός" και η "περισυλλογή", βρε Θείο;

      Μήπως να γίνουμε εμείς οι θεματοφύλακες μιας Ευρώπης που ούτε καν οι επίγονοι των εμπνευστών της δεν θέλουν πλέον;

      Η Ευρώπη των λαών να μετατρέπεται μέσα σε εβδομάδες σε Τέταρτο Ράιχ, κι εμείς να μυξοκλαίμε πασιφιστικά για τη διακεκορευμένη τιμή της ευρωπαϊκής αλληλεγγύης;

      Προσωπικά, προτιμώ να γίνουμε το κρίσιμο ξυλάκι που θα προκαλέσει την κατάρρευση του ευρωπαϊκού Jenga, παρά να στήνουμε σκαλωσιές για να κρατάμε όρθιο έναν διαβρωμένο τοίχο από τοξικό αμίαντο.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Αυριανιστής 17/11/2010 13:35:16

        Χμμμ, μάλλον ο ΓΑΠ κάνει ακριβώς αυτό που προτιμάς!...

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ Επώνυμος 17/11/2010 13:42:45

          Δε νομίζω. Μην κρίνεις από τους λεονταρισμούς προς εσωτερική κατανάλωση. Άλλωστε, αν δεν είχε τον "θεσμικό" ρόλο της λεγόμενης "Σοσιαλιστικής Διεθνούς", νομίζεις ότι θα τολμούσε να πει κουβέντα; Ως τι θα την έλεγε; Ως Her Majesty's loyal terrier;

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ο Θείος 17/11/2010 13:41:46

      Φίλε μου, ούτε μπορεί να πέσει, ούτε και να στηλωθεί από ένα ξυλάκι μόνον, σαν το δικό μας το λιγνό: Άν είναι να πέσει, θέ να πέσει, μ' εμάς ή χωρίς εμάς: Αυτό είναι το Άρθρον Πρώτον του πραγματισμού.
      Άλλοι είναι τα δοκάρια και οι κολώνες. Εμείς είμαστε σήμερα δυστυχώς ένα μικρό κομμάτι της επίπλωσης, εύθραυστον και ολίγον πολυτελείας, η οινοθήκη της κάβας, άς πούμε. Και όμορφη αρχαία κλασική διακόσμηση στην είσοδο.
      Από κεί και πέρα, όσο υπάρχει η "παράγκα", διαλέγουμε, μέσα ή έξω. Ο καθένας, πολίτης ή κόμμα παίρνει θέση κατά βούληση.
      Αλλά και έξω να βγούμε, μη νομίσουμε ότι θα χτίσουμε δική μας αυτόνομη "οικογενειακή επιχείρηση". Βγαίνοντας απ' την πόρτα ή το παράθυρο της "παράγκας", βρίσκεσαι καταμεσίς στο "χωριό με τις τρελές" κι ακολουθείς τους νόμους του, το φύλαρχο και το μάγο. Δες γύρω, ανατολικά και νότια, θα καταλάβεις.

  35. Νίκος avatar
    Νίκος 17/11/2010 13:30:33

    Μερικές παρατηρήσεις:
    Οι απαντήσεις στα (Ελληνικά) διλλήματά μας δεν είναι μονοσήμαντα άσπρο-μαύρο, τουτέστιν όχι μλεσα στην ΕΕ ή στο ευρώ κλπ.

    Τα πάντα είναι θέμα ηγεσιών και ελιτ, και εμείς δεν έχουμε ευλογηθεί με πατριωτική ελιτ. Με ο,τι δήποτε αλλο ναι, αλλά με εθνικά δρώσα ελιτ σιγουρα δεν έχουμε ευλογηθεί. Διότι πως να ερμηνεύσει κανείς το γεγονός ότι ακόμα και τα σχετικα στα οποία υπερείχαμε τα χάνουμε. Αυτό λέει η κοινωνικοοικονομική μας κατάσταση που έγινε πλέον πολιτική και μπορεί, με όχημα τους λαθρομουσουλμάνους, να εξελιχθεί σε εθνική υποτέλεια και διάσπαση, και εδαφική.

    Η πραγματικότητα μας σήμερα:
    1) Μέσα σε 25-30 χρόνια έχουμε μεταβληθεί σε παρασιτική χώρα-κράτος, και φοβούμε, συντομα σε απλό χώρο όπου θα "ασκούνται ξένοι φαντάροι", και η οποια παράγει κυρίως εθνική μπουρδολογία.
    2) Έχουμε απεμπολήσει (διότι το επιβάλλει η νομοθεσία της ΕΕ, έτσι δεν είναι;) συμφέροντα διότι έτσι βολεύει την "εθνική" μας αλητ που παρασιτεί (δειτε μονο το ύφος του Παπακωνσταντίνου όταν συναντιέται με τους "ομολόγους" του) και συγκριτικά πλεονεκτήματα στη γεωργία στην βιομηχανία στον τουρισμό τελευταία και αλλού. ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΛΕΟΝ ΑΥΤΑΡΚΕΙΣ ΣΕ ΤΡΟΦΙΜΑ.
    3) η ίδια πολιτική ακολουθείται και στα λεγόμενα εθνικα θέματα και η εξωθεν αδρή χρηματοδότηση με χρησιμους ευφημισμούς με κατάλληλη χρηση των αδυναμιών μας (π.χ. ο κακώς εννοούμενος διεθνισμος που μεταφράζεται σε "μπάτε σκύλοι αλέστε..." στα σύνορα, η εξουδετέρωση των εθνικών αντανακλαστικων μέσω εξαλλαγής, επι τα χείρω φυσικα, της παιδείας μας (Οι λιακοδιαμαντοπουλορεπουσοδραγώνες είναι συμπτωμα, φίλοι, του σαρακιού της εθνικής μειονεξιας μας που μεταφράζεται σε εθνική υπεροχή ξένων συμφερόντων).

    Η ΕΕ ηταν και είναι ένα πεδίο δρασης για τις εθνικές οντότητες που ακόμα διατηρούν τα ανακλαστικά τους, εκτός ημων φυσικά των ψευτοκοσμοπολιτών και διεθνιστάδων, και που θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε για τα εθνικά μας συμφέροντα (Θου Κύριε φυλακί...) ΌΠΩΣ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΙ ΛΑΟΙ ΚΑΙ ΤΑ ΚΡΑΤΗ ΜΕ ΣΟΒΑΡΕΣ ΗΓΕΣΙΕΣ ΚΑΙ ΕΛΙΤ.
    ΓΙΑ ΤΑ (ΕΘΝΙΚΑ, ΓΙΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ) ΔΕΙΝΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ, ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ, ΥΠΕΥΘΥΝΗ Η ΔΙΕΘΝΟΦΑΣΙΖΟΥΣΑ ΑΛΗΤ ΜΑΣ που τώρα αποτελειώνει την Ελλάδα ως κράτος με ίδιον γι' αυτήν όφελος. Απλά, στοιχειώδη πράγματα.

    • Misha avatar
      Misha @ Νίκος 17/11/2010 13:36:04

      clap clap clap
      +++++++

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Νίκος 17/11/2010 13:51:11

      Κάποτε, πριν την είσοδο στην τότε ΕΟΚ, η Θεσσαλία ήταν ο σιτοβολώνας της Ελλάδας και εξασφάλιζε τουλάχιστον επάρκεια σε σιτάρι. Αμέσως μετά, ήρθε ο "Μεγάλος" και πούλησε στους ιθαγενείς επιδοτήσεις (με τα ΜΟΠ) και κοπροσκύλιασμα στο καφενείο. Τα δημητριακά αντικαταστάθηκαν από το (υδροβόρο) βαμβάκι που έφερνε "όλα τα κιλά, όλα τα λεφτά" και τελικά φτάσαμε να εισάγουμε άλευρα αβέρτα, οι τιμές των οποίων μόνο ανέβαιναν (πρόπερσι) και δεν έπεφταν μαζί με τις διεθνείς τιμές (πέρυσι). Να σου λοιπόν το ψωμί στα 90 λεπτά η φρατζόλα των 350 γραμμαρίων. Στο μεταξύ, οσονούπω τελειώνουν και τα κιλά και τα λεφτά του βαμβακιού και, με εντολή της Ε"Ε" η αγροτική παραγωγή σπρώχνεται προς την Πολωνία με το... πλούσιο έδαφος των βαρέων μετάλλων...

  36. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 17/11/2010 13:56:51

    Δε νομίζω ότι έγινε κατανοητό το νόημα των χθεσινών συμβάντων σε Αθηναϊκούς Ιστορικούς χώρους.
    Ομπάμα, αμερικανικό κατεστημένο και Μέρκελ προωθούν την επικράτηση του πολυφυλετισμού και την αλλαγή της σύνθεσης του πληθυσμού.
    Δεν είναι απαραίτητο να συμπίπτουν οι λοιπές κοσμοθεωρίες και επιδιώξεις των ανωτέρω.
    Μάλιστα συγκρούονται σε πολλά σημεία.
    Αλλά τυχαίνει να συγκλίνουν στον ίδιο στόχο.
    Και αυτός είμαστε εμείς.
    Αν επιλεγήκαμε γι αυτό ή βρεθήκαμε στη δίνη εξ αιτίας προδοτικών ηγεσιών λίγη σημασία έχει πια.

    Ζαλισμένοι εμείς [όχι όλοι, αλλά οι περισσότεροι...] από τα αλλεπάλληλα οικονομικά σοκ στα οποία μας υποβάλλουν για να μας αποσπούν την προσοχή, εστιάζουμε δόσεις και ευρώ και αφήνουμε το σημαντικό έξω απο την ανάλυση.
    Το ευρώ είναι χθεσινό ξινό σταφύλι για τη Μέρκελ και σία.
    Πόσο πιο δυνατά πρέπει να μας το πει για να το ακούσουμε τέλος πάντων?
    Εθελούσια έξοδος, κλωτσιά ή όχι κλωτσιά, ζώνη δύο ταχυτήτων, και πράσινα άλογα.
    Αυτό ειδικά δεν θα εξαρτηθεί από εμάς.
    Η συζήτηση είναι ατελέσφορη πλέον διότι άλλαξαν οι προτεραιότητες.

    Η Ελλάδα οδεύει προς κοσοβοποίηση-σερβοποίηση.
    Τα εκλογικά γεγονότα στη Θράκη δεν επιδέχονται άλλη ερμηνεία.
    Η ξαφνική επίδειξη δύναμης από αλλοεθνείς στις πλατείες μία ημέρα μετά την εκλογή λαθροδημάρχων δεν επιδέχεται άλλη ερμηνεία.
    Ο εθνικός και θρησκευτικός αποσυμβολισμός δεν επιδέχεται άλλη ερμηνεία.
    Η σύμπτωση των κυβερνητών του ΄90 και των κυβερνητών του ΄10 δεν επιδέχεται άλλη ερμηνεία.

    Αν απεμπλακούμε από τη στείρα οικονομίστικη συζήτηση έχουμε ακόμα κάποιες λιγοστές πιθανότητες να βγούμε σχετικά αλώβητοι εθνικά, πληθυσμιακά και αριθμητικά από τη διαδικασία αυτή.
    Αν μας φοβίζει σήμερα η πείνα αύριο δεν θα έχουμε κεφάλι για να σκεφτούμε το φόβο.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ αλλενάκι 17/11/2010 14:40:08

      @ αλλενακι

      Ξαναβαζω ενα link που ειχα βαλει στο ποστ για τις προσευχες.
      http://sioe.wordpress.com/
      Σε ολες τις γειτονικες χριστιανικες χωρες (Σερβια,Βουλγαρια,Ρουμανια) υπαρχουν οργανωσεις κατα του εξισλαμισμου και αυτοι εχουν πολυ μικροτερο προβλημα.Εδω οχι.Κανεις δεν ενδιαφερεται.
      Οποιος συνδεθει με οποιοδηποτε δεξιο πολιτικο ρευμα χαρακτηριζεται οργανο του ιμπεριαλισμου.
      Σερβοι και Σερβοι της Βοσνιας που βομβαρδισθηκαν απο τους Αμερικανους συνεργαζονται με την αντιστοιχη αμερικανικη οργανωση κατα του εξισλαμισμου.Εμεις χαριν του αντιαμερικανισμου δεν πρεπει.
      Ο εχθρος ειναι παντα δυτικα γιαυτο δεχθειτε τους μουσουλμανους στην Αθηνα και κατηγορειστε τους Δυτικους γιαυτο.
      Η δευτερη τουρκοκρατια ειναι προτιμοτερη απο το να ψαξεις συμμαχους στην ευρωπαικη και αμερικανικη δεξια.
      Δεν ξερω τι αποφασιζουν οι ξενοι.Ξερω οτι αυτα που γινονται τα αποφασιζει το ξερο μας το κεφαλι.Τον Καμινη τον εβγαλαν Ελληνες εστω και κατ ονομα.

      • Misha avatar
        Misha @ ψυχραιμια 17/11/2010 15:12:05

        Μπορεί οι «έλληνες κατ όνομα» να προτίμησαν τον Τομπάζη αντί του Ψινάκη.
        Νομίζω πως δεν έχουν άδικο , για να μη μένω αμέτοχος δλδς

      • Orestios avatar
        Orestios @ ψυχραιμια 17/11/2010 15:21:36

        Εδώ σε κάθε εκκλησία της Αττικής υπάρχει πυρήνας μουσουλμάνων που τρέφονται από τις εισφορές των πιστών, οι κακόμοιροι.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ ψυχραιμια 18/11/2010 00:31:33

        @Ψυχραιμία, αυτό μάλλον * * σε ενόχλησε: "Ομπάμα, *αμερικανικό κατεστημένο* και Μέρκελ προωθούν την επικράτηση του πολυφυλετισμού και την αλλαγή της σύνθεσης του πληθυσμού"

        ώστε να επικρατήσει η Νέα Τάξη Πραγμάτων, συμπληρώνω.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ ψυχραιμια 18/11/2010 00:35:52

        Δεν με ενοχλησε τιποτα.Παρεθεσα ενα link.Ο Ομπαμα και η Μερκελ μπορει να κανουν πολλα αλλα υπαρχουν στην Ευρωπη και την Αμερικη δυναμεις που μαχονται κατα του εξισλαμισμου και δεν ειναι απαραιτητα φασιστικες.
        Ειναι ομως αυτο που λεμε δεξιες.Μονο στην Ελλαδα δεν υπαρχει τιποτα και καμμια βουληση για συνδεση με το ευρωπαικο γιγνεσθαι στον τομεα αυτο.
        Για οποιον ενδιαφερεται υπαρχουν πληροφοριες.

    • Misha avatar
      Misha @ αλλενάκι 17/11/2010 15:07:00

      Αλλενάκι, έτσι είναι.
      Μάς ταϊσαν μάς ποτίσαν, μάς παχύναν με τις ψευτοεπιδοτήσεις ,στέλνοντας εκατομμύρια μετανάστες και επιβάλοντας το μνημόνιο μας βάλαν στο φορτηγό για το σφαγείο, τώρα αρχίζουν να μάς σπρώχνουν να κατεβούμε από την καρότσα και να μπουμε στο , με ΙSO και HACCP, γερμανικής μεθοδικότητας και τεχνολογίας σφαγείο.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Misha 17/11/2010 15:18:42

        Ναι, στο σφαγείο, Μίσα, αλλά ο ελληνικός λαός, εσύ κι εγώ δηλαδή (εν τη ευρεία εννοία), τι κάναμε;

        "Τακ-τακ εσύ, τακ-τακ εγώ..."

      • Misha avatar
        Misha @ Misha 17/11/2010 15:45:33

        Η προσωπική μου στάση , φίλε Αυριανιστή, ριζοσπαστικοποιείται όσο περνά ο καιρός.
        Τι σημαίνει Μάαστριχτ και Σένγκεν και Λισσαβώνα τα άκουσα μόνο από την Αριστερά.Η , πάλαι ποτέ, πατριωτική δεξιά θυμήθηκε και μιμήθηκε το άγος των ταγματασφαλιτων στη σχέση μας με το ευρωφασιστικό μόρφωμα.

    • Orestios avatar
      Orestios @ αλλενάκι 17/11/2010 15:20:02

      +1000 Αλλενάκι. Η ΕΕ ευνοεί την εθνική αλλοίωση με συμβολικές καταλήψεις αλλόθρησκων θρησκόληπτων σε δημόσιους χώρους αντί χώρων λατρείας.
      Τα σύμβολα ετοιμάζονται να αλλάξουν.

  37. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/11/2010 13:59:32

    αλλενάκι, 1-2 χρόνια που σε διαβάζω, έχεις πάντα δίκιο

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 17/11/2010 14:03:22

      Το κακο ειναι οτι φωναζει μονο ο Αδωνις....!!!! η κοινη λογικη εχει χαθει απο τους υπολοιπους. Εχουμε δλδ "γραφικες"-κατα ΜΜΕ διαμαρτυριες. Αυτο τα λεει ολα.

      ΠΠ

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/11/2010 14:12:05

        Απλά επισημαίνω ότι χθες περάσαμε και το σημείο καμπής.

        Οι στόχοι μας σε ατομικό και εθνικό επίπεδο πρέπει να είναι από δω και πέρα:
        Διατροφική επάρκεια και Αμυντική ικανότητα.

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ αλλενάκι 17/11/2010 14:19:02

          Διατροφική επάρκεια, με τι; Με τα μολυβδούχα του Lidl; Και αμυντική ικανότητα, με τι; Με τα υποβρύχια που γέρνουν;

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ αλλενάκι 17/11/2010 14:20:38

          ... χμμ...

        • παγωτατζής avatar
          παγωτατζής @ αλλενάκι 17/11/2010 15:36:42

          Κάτι S300 κάθονται κατά Κρήτη μεριά,καμμιά Γαλλική φρεγάτα ....
          Κανα Ming νέου τύπου μέ ζωγραφισμένο δράκο στήν ουρά...
          Έ! κάτι θά κάνουμε....
          Τά Leopard με ανησυχούν λίγο...καίνε πολύ
          Τό πρόγραμμα "Λάδι για ρύζι" παίζει..
          Κανένα πρόγραμμα "Ελιές για Πετρέλαιο" με τόν Τσάβες δεν ξέρω αν παίζει

          Για τά άλλα δεν ανησυχώ.Η Μεσογειακή δίαιτα είναι ή καλύτερη παγκοσμίως

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/11/2010 10:45:55

        Είδες καμία αντίδραση για το αίσχος των Προπυλαίων με τον ιμάμη και τους αγαρηνούς εκ μέρους της ΝΔ;
        Κατά τα άλλα, πατριωτικό κόμμμα...
        Αν συνεχίσει έτσι η ΝΔ, βλέπω τη ΧΑ με δύο συμβούλους στην Αθήνα στις επόμενες αυτοδιοικητικές εκλογές. Και κάποιοι αριστερούληδες των ΒΠ θα ψάχνουν ακόμα αυγά φιδιού που επωάζονται, ενώ δεν βλέπουν τον ισλαμικό κροκόδειλο που έχει ανοίξει το στόμα να τους καταπιεί.

  38. Misha avatar
    Misha 17/11/2010 14:01:03

    Αυριανιστή, αυτά φτιάχνονται σε χρόνο dt.
    Φτηνό πετρέλαιο από Ρωσία και Βενεζουέλα, ντόπια σπορά και η παραγωγη επανέρχεται σε ένα χρόνο.
    Αλλά σκέψου πως ακόμα και όσα παράγονται μένουν αδιάθετα , λόγω ΕΕ και ανοιχτων συνόρων.
    Το Νευροκόπι και η Βροντου κάνουν τις καλύτερες πατάτες κι εμείς τρωμε πατάτες Αιγυπτου...

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Misha 17/11/2010 14:11:51

      και το Λασήθι

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Misha 17/11/2010 14:17:58

      Χάσαμε τις μπάμιες Πυλαίας, έγιναν μεζονέτες. Και τα καρπούζια Ηλείας, μετά την πυρκαιά άρχισαν πλημμύρες και τορνέιντος, τύπου Οκλαχόμα.
      Πάνε και τα γριβάδια της Κορώνειας, στο Λαγκαδά (αλλά εκεί σκέφτονται ήδη να βάλουν καμήλες).
      Άχ, κακούργα ανοικοδόμηση, λήσταρχε φαινόμενο θερμοκηπίου!

    • tiramola avatar
      tiramola @ Misha 17/11/2010 14:29:40

      Ειλικρινά θλίβομαι Μίσα βλέποντας νέους άνεργους ανθρώπους να πίνουν επί ώρες καφέ στους πεζόδρομους την ίδια ώρα που τεράστιες εκτάσεις μένουν ανεκμετάλευτες.
      Αδυνατώ να αντιληφθώ πως θα σωθεί αυτή η χώρα...

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Misha 18/11/2010 10:54:39

      Μίσα, η κατάσταση είναι πολύ σύνθετη. Κατανοώ αυτό που λες, δεν σου δίνω άδικο, το ζήτημα είναι όμως να αναγνωρίσουμε και τις δικές μας ευθύνες.
      Δηλαδή, τί έγιναν τα ευρωπαϊκά κονδύλια από το 1980 και μετά; Στην Κάρπαθο, μία άθλια τσιμεντένια πλατεία στο χωριό Μαινετές (πασοκικό...) φτιάχτηκε, σύμφωνα με την ταμπέλα που είχα δει εκεί πριν από χρόνια, με λεφτά από τα Μεσογειακά Ολοκληρωμένα Προγράμματα. Είχαν δουλειά τα ΜΠΟ να πηγαίνουν σε τσιμεντοστρώσεις πλατειών σε κουτσοχώρια (και στις τσέπες των "πρώτων" του χωριού);
      Δεν λέω ότι ευθύνεσαι εσύ και εγώ, ευθύνονται όμως οι κυβερνήσεις μας για την κατασπατάληση πόρων, που θα είχαν φτιάξει μία Ελλάδα πραγματικά ισχυρή και όχι την ψεύτικη "ισχυρή Ελλάδα" του Σημίτη...
      Μας υποχρέωσε η ΕΕ να βάλουμε βαμβάκι στη Θεσσαλία, ένα φυτό που θέλει νερό σε ένα κάμπο άνυδρο;
      Μας υποχρέωσε η ΕΕ να μην παράγουμε τα φασόλια που καταναλώνουμε και να εισάγουμε φασόλια από έξω; Τα φασόλια γίνονται και ξερικά, για όποιον δεν γνωρίζει.
      Μας υποχρέωσε η ΕΕ να υιοθετήσουμε το Ευρώ με μία τόσο υψηλή ισοτιμία, ενώ κανονικά θα έπρεπε η ισοτιμία να κλειδωθεί τουλάχιστον στις 400 δραχμές (και όχι στις 341);
      Θέλω να πω ότι η ΕΕ είναι μία ομάδα αντικρουόμενων συχνά συμφερόντων. Εμείς είχαμε ένα περιθώριο αυτενέργειας και καλής διαχείρισης, αλλά το κατασπαταλήσαμε.

  39. blue nile avatar
    blue nile 17/11/2010 14:15:53

    Επώνυμε εξαιρετικό το άρθρο.
    Αφιερωμένο σε όλους σας το επόμενο Ιρλανδικό τραγούδι:

    http://www.youtube.com/watch?v=hlcSZotpAhE

  40. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 17/11/2010 14:25:51

    ΕΥΓΕ / ΑΙΝΤΕ ΝΤΕ-ΞΕΚΙΝΗΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ (ΟΛΟΙ ΜΑΣ) !

    Από το 1959 τα είχε πει όλα ο Ν. Κιτσίκης με ξεχωριστό βιβλίο για την ¨Ευρωπαϊκή¨-Κοινότηταα¨( σήμερα ¨Ένωση¨) , όπως βέβαια και καταραμένη ¨ρεφορμιστική¨ ΕΔΑ στην Βουλή , δια του στόματος Ηλία Ηλιού , κατά την συζήτηση της Συνθήκης Ένταξής ¨μας¨.

    Μίλησε , τότε , για την διάλυση της αγροτικής οικονομίας και πολλά άλλα.

    Αλλά αργότερα η ¨Αριστερά¨ , μετά βέβαια και ΤΡΟΜ(ο)ΑΚΤΙΚΗ εμπειρία από την Σταλινική Οικοδόμηση του ¨Σοσιαλισμού¨ και την μεσολάβηση της Στρατιωτικής δικτατορίας στην Ελλάδα απέκτησε άλλα ¨ανθρωποκεντρικά ενδιαφέροντα¨ και πέταξε το βασικό σύγγραμμα του Λένιν ¨Ιμπεριαλισμός – Ανώτερο Στάδιο του Καπιταλισμού¨ στα σκουπίδια ( πιστεύω ότι ¨όλα¨ θα μπορούσε να τα αναθεωρήσει κανείς εκτός από τις διαπιστώσεις του στην αυγή του 1ου καπιταλιστικού ιμπεριαλιστικού πολέμου ) .

    Ακόμα περισσότερα και πιο προφητικά είχε μιλήσει ξέρεται ποιός ; Ο καταραμένος ¨μικροαστός¨ υπαρχηγός του ΕΔΕΣ ( ! ) Κ. Πυρομάγλου :

    ¨Σε τριάντα χρόνια θα έχουμε μια νέα Γερμανική κατοχή , θα έχετε παραδοθεί ολοκληρωτικά σε αυτήν¨( ! )
    Αιωνία η μνήμη τους !
    ********************************
    Δέστε - διαβάστε εδώ και μια επίσης καλή ανάλυση για την Ε.Ε. και την αποδόμηση -αποσύνθεση της Ελλάδας :

    Από ποιον ; Μα από μια μικρή ¨μικροαστική¨ Ομάδα του ¨Καργόπουλου¨ ( ΑΣΚΕ ) ! Προς αποφυγή παρεξηγήσεων –καμία προσωπική σχέση μαζί τους το κείμενο το βρήκα τυχαία ¨σερφάροντας¨ . Σαν ελεύθερα σκεπτόμενος άνθρωπος το παραθέτω.

    Η ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΗΝ Ε.Ο.Κ. – Ε.Ε.
    Η ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ Ε.Ε.
    ΟΡΟΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΟΔΟΥ

    http://www.aske.gr/aske-4/aske-4.pdf

    Για 50 χρόνια , από το 1960 , η ¨επίσημη¨-Κοινοβουλευτικήή και μεγάλο μέρος της Εξωκοινοβουλευτικής ¨Ριζοσπαστικής¨Αριστεράς ( με λίγα -όχι πολλά- ελαφρυντικά στο Κ.Κ.Ε. σε ότι αφορά την Ε.Ε. ) έπαιζε το ¨Π¨της με το ¨ευρωπαϊκό όραμα -σχέδιο¨ , τον ¨διεθνισμό¨ και τα ¨δημοκρατικά δικαιώματα¨...

    Σε ότι αφορά την ¨Δεξιά¨ δεν μπορώ να πω τίποτα διότι όλες αυτές τις δεκαετίες στην ηγεσία της υπερίσχυαν συντεχνιακά οργανωμένες ομάδες της εξαρτημένης από το ξένο κεφάλαιο , Ελληνικής , από το 1821 μεταπρατικής –ΠΑΝΤΑ ΜΕΤΑΠΡΑΤΙΚΗΣ –ΣΗΜΕΡΑ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ - Αστικής Τάξης των ¨εχόντων και κατεχόντων¨ , ακολουθούσαν την ¨συνήθη¨ πορεία τους , ΠΡΟΔΙΔΟΝΤΑΣ πάντα την έντιμη πλατιά – λαϊκή-πατριωτική της βάση , δηλαδή τους ψηφοφόρους της που σήμερα στέκονται άφωνοι , έκπληκτοι σε ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΝΑΥΤΙΑΣ ΟΠΩΣ ΟΛΟΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ , μπροστά σε αυτή την θλιβερή και καταθλιπτική πραγματικότητα που ζούμε.

    ****************************************

    Με λίγα λόγια : Εάν μέχρι τώρα ( επί δεκαετίες ) το βασικό επιχείρημα της μεταπρατικής αστικής τάξης της χώρας μας ήταν :
    ¨με την Ε.Ε. - με τους ¨μεγάλους¨ - διότι διαφορετικά θα ¨πεινάσουμε¨ ..., επιχείρημα που έγινε αποδεκτό από τις ευρύτερες μάζες του ελληνικού λαού ΔΕΞΙΑ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ , διότι ο απλός άνθρωπος σκέπτεται πάντα ¨ρεαλιστικά¨ για την ¨πρόσκαιρη επιβίωση¨-

    ΚΑΙ ΟΧΙ ¨ΟΡΑΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΑ¨ - , ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΗΚΟΝ ΤΩΝ ¨ΚΟΜΜΑΤΩΝ¨ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ , ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΡΟΛΟ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ - ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ¨ ΕΛΕΓΧΟΥΝ¨ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΒΛΕΠΟΥΝ –

    ΜΙΑ ¨ΑΠΟΣΤΟΛΗ¨ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΠΕΤΥΧΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣ - ΔΙΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΠΛΑ ¨ΣΥΝΤΕΧΝΙΑΚΑ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΣΤΗΝ ΠΡΟΑΣΠΙΣΗ ΤΩΝ ΑΤΟΜΙΚΩΝ ¨ΤΑΞΙΚΩΝ ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΩΝ¨ - ΚΑΙ Ο Χ Ι ΤΩΝ ¨ΣΥΛΛΟΓΙΚΩΝ¨ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ... ,

    ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ πως με την συμμετοχή στην ¨Ευρωπαϊκή Ένωση¨ ΠΡΕΠΕΙ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΠΕΙΝΑΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΒΕΒΑΙΟ ΜΕΛΛΟΝ - ΤΟΤΕ

    ΑΣ ΠΕΙΝΑΣΟΥΜΕ ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ ΓΙΑ ¨ΕΝΑ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΣΧΕΔΙΟ - ΠΡΟΩΘΗΣΗΣ ¨ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ¨ - ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΜΟΜΟΝΩΤΙΚΗΣ ¨ΑΥΤΑΡΚΕΙΑΣ¨. Δηλαδή την πλήρη αξιοποίηση των δικών μας παραγωγικών δυνάμεων και πλουτοπαραγωγικών πηγών ΜΕ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ¨ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ¨ , με την συμμετοχή του ελληνικού λαού .

    Πρέπει να κάνουμε ¨ ένα βήμα πίσω σαν λαός - για να πάμε δύο βήματα μπροστά¨ ( ! ) και αυτή την αλήθεια πρέπει να την πούμε στον ελληνικό λαό : ΘΑ ΠΕΙΝΑΣΟΥΜΕ , αλλά με δικό μας σχεδιασμό , με δική μας θέληση διατηρώντας την Ελευθερία την ανθρώπινη Αξιοπρέπεια και Ανεξαρτησία , πάντα συνεργαζόμενοι , οικονομικά και πολιτιστικά , με όλους τους λαούς και τις χώρες του κόσμου που περπατούν πάνω στις ίδιες αρχές.

    Το ερώτημα αυτή την στιγμή , μπροστά στις προβλέψεις μάλιστα για χρονικά παρατεταμένη λιτότητα , δεν είναι εάν θα πεινάσουμε , ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΘΑ ΠΕΙΝΑΣΟΥΜΕ - ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ Η ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΧΡΗΜΑΤΟΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΚΑΙ ΤΑ ΙΜΠΕΡΙΑΛΙΣΤΙΚΑ ΣΧΕΔΙΑ ΤΩΝ ΗΠΑ/ ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ ...

    Ένα μεγάλο ανανεωτικό - επαναστατικό ρεύμα στην ¨Δεξιά¨ και ¨Αριστερά¨ πρέπει ΝΑ ΤΟΛΜΗΣΕΙ να σκεφτεί και να σχεδιάσει ένα μέλλον εκτός από Αυτοκρατορίες , έχοντας εμπιστοσύνη στις δυνάμεις του ελληνικού λαού.

    Η ¨Παγκοσμιοποίηση¨ είναι μια πραγματικότητα , αλλά παράλληλα και ένας γυάλινος πύργος που μπορεί να καταρρεύσει μέσα σε λίγες ώρες...

    Τις αιτίες ας τις αναζητήσουμε στο 1990...

    Λαός ΚΑΙ Στρατός Ενωμένος ΠΟΤΕ ΗΤΤΗΜΕΝΟΣ και εύχομαι τις αλήθειες ¨μου¨ αυτές να μην τις αναζητήσουμε όταν πλέον θα είναι πολύ αργά , μετά από 10 – 20 ¨Δημόσια Ραμαζάνια¨ … όπου θα επικρατεί ΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ , αυτή της ¨Παγκόσμιας ¨Ελεύθερης¨ - Άνισης Αγοράς ¨ - Κεφαλαίων , Εμπορευμάτων και ¨Μετακινούμενων –Παγκοσμίως- Εργατικών Δυνάμεων¨ ΚΑΙ το ¨Δούλευε – Κατανάλωνε ΚΑΙ ΜΗ ΕΡΕΥΝΑ ¨

    Νταντόν –
    Μέλος της Ευνουχισμένης και Καταπιεσμένης
    ακόμα ,
    ¨Ελληνικής- Εθνικής Πλειονότητας¨

    • Misha avatar
      Misha @ ΝΤΑΝΤΟΝ 17/11/2010 15:08:22

      ++++++ Nταντόν

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ΝΤΑΝΤΟΝ 17/11/2010 15:35:51

      Οραματικός ο λόγος σου, Νταντόν. Ας ελπίσουμε να μην χρειαστεί να κάνουμε το ένα βήμα πίσω. Αλλά αν χρειαστεί, πρέπει να μην διστάσουμε να το κάνουμε.

      Κατά τη γνώμη μου, το πράγμα πάει πολύ πιο πίσω από το 1990. Πάει στο 1821, όταν οι κοτζαμπάσηδες έκαναν από τότε τον ευρωλιγούρισμό ιδεολογία του νέου ελληνικού κράτους.

    • aurora3363 avatar
      aurora3363 @ ΝΤΑΝΤΟΝ 17/11/2010 18:35:18

      ευγε!!μπραβο ρε παληκάρι μου.Ας βλέπουνε, ολοι οι προσκηνημένοι δούλοι του συστήματος,την καθαρή και ελεύθερη σκέψη σου

      • aurora3363 avatar
        aurora3363 @ aurora3363 17/11/2010 18:37:14

        ξεχαστηκα..φακτωρ βγαλτο στο κλαρι να το δούνε ολοι πλιζ!ειναι καταπληκτικο!

        • aurora3363 avatar
          aurora3363 @ aurora3363 17/11/2010 18:43:18

          φιλε μου οταν εγραψα το σχόλιό μου πιο κάτω δεν ειχα διαβάσει παρα ολίγα σχόλια..ακριβως τα ίδια συμπερασματικά εγραψα και εγω σαν κακέκτυπο βέβαια του δικού σου σχολίου//¨:))

  41. Aggelos avatar
    Aggelos 17/11/2010 14:35:15

    "Εγώ πάντως, επίσης δεν έχω καταλάβει γιατί δεν έχει ήδη ξεκινήσει ένα σοβαρό και οργανωμένο κίνημα για καθολικό μποϋκοτάζ ΟΛΩΝ των γερμανικών προϊόντων και εμπορικών αλυσίδων. "

    ναι..
    και να αγοραζουμε τα φιρματα προιοντα απο τα ελληνικα σουπερμαρκετ με 3 φορες πανω τις τιμες..

    αυτο ειναι πατριωτισμος..

  42. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/11/2010 14:53:36

    Εαν η ΕΕ παει την πληρωμη της δοσης σθα Ιανουαριο ενω το ΔΝτ τη δωσει Δεκεμβριο.. αυτο σημαινει οτι εχουν κανει τη Δανειακη Συμβαση κωλοχαρτο !!.. χωρις εμεις να αντιδρουμε. Δεν προβλεπεται κατι τετοιο !! Μονο εαν δεν εχει συγκεντρωθει το 90% της δοσης η ΕΚΤ εχει το δικαιωμα να μην τα στειλει. κλπ κλπ

    ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/11/2010 14:54:02

      Μονομερως κωλοχαρτο, εννοειται!

      ΠΠ

      • Misha avatar
        Misha @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/11/2010 15:47:29

        Ο νταβατζής αποφασίζει εάν και πόσα θα πάρει η κάθε «κοπέλλα»

  43. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 17/11/2010 15:02:23

    Eκει στη Ρηγιλλης σκοπευουνε να κανουνε καμια ανοιχτη συγκεντρωση για το μνημονιο, οπως θα επρεπε να ειχαν κανει την τελευταια Πεμπτη πριν τις εκλογες ή θα αφησουν την αριστερα να κανει κουμαντο σε αυτο το θεμα;

  44. 11888 avatar
    11888 17/11/2010 15:03:47

    "Ε ναι μωρε για ολα φταιμε εμεις τελικα.Φταιμε αραγε ολοι για ολα?Οι μισοι για τα μισα,οι λιγοι για τους πολλους,οι πολλοι για τους λιγους?"
    Για τις πολιτικες αποφασεις ,για τα γερμανικα προιοντα που γεμισαμε τα σπιτια μας,για τα δανεικα που πειραμε με το ζορι απο τις τραπεζες και τα καναμε μασουρια,για τις "τεραστιες" αμοιβες μας που αντι να τις αποταμιευσουμε τις μετατρεψαμε σε mercedes και πεταμενα τριανταφυλλα στο diogenis.Λες και υπηρξε ποτε και ενας εναλλακτικος δρομος διαφορετικος και ανθρωπινος.

    Δυσκολα τα ερωτηματα σου.

    Στα πλαισια ομως της κουρελιασμενης δημοκρατιας σου ,εχεις και μερικες ευκολες για αντισταθμισμα.
    "Τι εκανες ολες αυτες τις μοναχικες φορες που κλεινοσουν πισω απο το δημοκρατικο παραβαν?"
    Λαλιστατος λοιπον σου επιστρεφω την ερωτηση.
    "Μεταξυ σαπιου και μπαγιατικου ολα αυτα τα χρονια, τι διαλεγες για να ταισεις το δημοκρατικο σου δικαιωμα?"
    Εχω την τρελη περιεργεια να μαθω.

    Δε θα σταματησεις ομως στην επιφανεια αλλα θα εμβαθυνεις ,παροτρυνομενος απο τον κραχτη του δελτιου των οχτω, τον στερεοτυπο συλλλογισμο σου, κατηγοροντας με οτι ολο αυτο το διαστημα ετρεχα σε καθε κομματικη φιεστα και εσπαγα καθε ρεκορ αφισοκολλησης.

    Η πικρη αληθεια ειναι οτι δεν εκανα τιποτα απο αυτα που εσυ φανταζεσαι για μενα,αντιθετα αυτα που φανταζομαι εγω για σενα φανερωνονται μερα με τη μερα.Στο προσωπο σου βλεπω κοινωνικη απαθεια ,ατομικισμο ,ιδεολογικη προσηλωση στο κομμα,και την τελικη ταυτιση σου με τις αρχες της αστικης ταξης.Μικροαστος ή μεγαλοαστος δεν παιζει ρολο.Ο στοχος σου ηταν παντα αυτος.Να γινεις και εσυ επιτιμο μελος ,και χωρις κανενα ενδιασμο ή δευτερη σκεψη εβαλες το κεφαλι κατω για να αποκτησεις λεφτα.Με καθε κοστος.

    Δυστυχως μεσα στην μικροαστικη σου πλανη ορμωμενος απο την υπεροχη που σου εδωσε η πλαστη οικονομικη ευμαρεια και το χειροκροτημα της κοινωνιας,δεν μπορεσες να αντιληφθεις οτι ο στοχος εισουν εσυ και οχι εγω.Ανταλλαξες την ανθρωπινη αξιοπρεπεια με το χρημα,τον ελευθερο χρονο με πολυτελες ακινητο,την αλληλεγγυη με το εγω σου,την συνειδηση με την ψηφο.

    Θυτης και θυμα ταυτοχρονα.

    Εγω δεν εχω να χασω τιποτα γιατι τις πνευματικες αλυσιδες φροντισα εγκαιρως να τις σπασω.Δεν κερδισα τιποτα ολα αυτα τα χρονια της ψευτικης αφθονιας αλλα ουτε και προκειται να χασω κατι στα χρονια της πραγματικης εξαθλιωσης που ερχονται.
    Γιατι ειμαι ο γειτονας που επερνε μια ζωη ψιχουλα για μεροκαματο,ο ζητιανος της γωνιας,ο αστεγος που εγινε ενα με τα σκουπιδια,το πρεζονι που απεχθανεσαι,ο ψυχικα αρρωστος που δεν τον θελεις διπλα στην πορτα σου,ο αναπηρος που θεωρεις εξοδο για την κοινωνια,ο απλυτος μεταναστης,ο συνταξιουχος της ουρας του ΙΚΑ,ο προλεταριος που σου καταστρεφει το πρωινο και σε εμποδιζει να κανεις τα ψωνια στο κεντρο,ο συναδελφος που τσαλαπατησες για να παρεις τελικα τη θεση.
    Ειμαι ολοι σου οι εφιαλτες μαζι.Ολοι αυτοι που δεν τα καταφεραν οπως εσυ.Ολοι αυτοι που δεν προκειται να χυσουν δακρυα για σενα ,τωρα, την ωρα του δημοσιου μαστιγωματος σου.

    (καμμια σχεση το παραπανω με την κοκορομαχια εδω)

  45. ΛίγκαΤουΒορρά avatar
    ΛίγκαΤουΒορρά 17/11/2010 15:05:39

    Ο Πρωθυπουργός της Ιρλανδίας καλά τη ξηγήθηκε τη Μέρκελ. Αν θέλει να σώσει τις Γερμανικές τράπεζες, να δανείσει η ίδια τις παρακινδυνευμένες Ιρλανδικές τράπεζες και όχι την Κυβέρνηση η οποία δεν δέχεται δάνειο. Αυτά είναι...

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ ΛίγκαΤουΒορρά 17/11/2010 15:13:17

      @ΛίγκαΤουΒορρά

      Οπως το πάμε θα μας βάλουν τα γυαλιά οι Ιρλανδοί. Και μπράβο τους αν το κάνουν οι άνθρωποι...

      Θραξ Αναρμόδιος

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Θραξ Αναρμόδιος 17/11/2010 15:19:44

        Εδώ μας τα έχουν βάλει οι Μαγυάροι, δεν θα μας τα βάλουν οι Ιρλανδοί;

  46. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 17/11/2010 15:37:09

    Κρατικοδίαιτοι βιομήχανοι...
    Του ΓΙΑΝΝΗ ΠΑΝΤΕΛΑΚΗ pantelak@ enet.gr

    Δύσκολα να συμφωνήσει ο υπογράφων με πολλές από τις θέσεις του ΚΚΕ, δύσκολο όμως και να διαφωνήσει με το χθεσινό του σχόλιο για τις δηλώσεις του προέδρου του ΣΕΒ για απολύσεις στον δημόσιο τομέα: «Οι μεγαλοεπιχειρηματίες προκαλούν με θράσος όταν αναφέρονται στο πελατειακό κράτος του οποίου αποτελούν προνομιακούς πελάτες, με αποτέλεσμα τη διόγκωση του δημόσιου χρέους», ανέφερε το ΚΚΕ και έχει απόλυτο δίκιο.

    Πολλές από τις επιχειρήσεις στη χώρα μας διαπλέκονται με την πολιτική εξουσία και είναι κρατικοδίαιτες. Ζουν και πλουτίζουν από το κράτος, δηλαδή από τα χρήματα των φορολογουμένων. Παίρνουν τις δουλειές με περίεργους τρόπους, βρίσκουν πάντα μεθόδους για να ξεπερνούν διαγωνισμούς και προκηρύξεις, πιέζουν αποτελεσματικά την πολιτική εξουσία για να προωθούν τα συμφέροντά τους.

    Τα παραδείγματα πολλά, χρειάζονται σελίδες ολόκληρες για να καταγραφούν οι περιπτώσεις εκείνες όπου μεγάλες επιχειρήσεις (οι οποίες συνήθως συνοδεύονται υποστηρικτικά από συγκροτήματα μέσων ενημέρωσης), λειτουργούν σχεδόν με μονοπωλιακό χαρακτήρα και με απ' ευθείας προνομιακές αναθέσεις από το κράτος.

    Ωστόσο, οι αναφορές Δασκαλόπουλου είχαν και έναν άλλο χαρακτήρα. Αναφερόμενος στις απολύσεις στον ιδιωτικό τομέα, που έφτασαν τις 160.000, με έμμεσο τρόπο προσπαθεί να ενισχύσει ένα υπαρκτό κλίμα κοινωνικού αυτοματισμού. Οι μεν (του ιδιωτικού τομέα) να στραφούν εναντίον των δε (του δημόσιου). Παλιό επικοινωνιακό κόλπο που εν μέρει πιάνει τόπο, αλλά δημιουργεί και μια πραγματική ζούγκλα...

    Από http://www.enet.gr/?i=arthra-sthles.el.home&id=224575

    Θραξ Αναρμόδιος

  47. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 17/11/2010 15:44:38

    Για την επικείμενη κατάρρευση του δολλαρίου και τον κίνδυνο κατάρρευσης της ΕΕ, διαβάστε το πάντα άψογο άρθρο του κ. Βιλιάρδου, "Η μητέρα των κρίσεων"

    Εδώ: http://logioshermes.blogspot.com/2010/11/blog-post_3049.html

    Θραξ Αναρμόδιος

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ Θραξ Αναρμόδιος 17/11/2010 15:54:32

      @ Θράκα
      Τεχνικά άψογα άρθρα,ναι..περιγράφει την διάταξη και τά όπλα πού χρησιμοποιούν οι στρατοί.
      Τό πρόβλημα όμως είναι εξόχως πολιτικό ... πάντα!
      Τό νόμισμα χρησιμοποιείται ώς όπλο..

  48. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 17/11/2010 15:49:01

    Then we take Dublin: Μήπως ήρθε η ώρα να γίνουμε ευρωσκεπτικιστές;

    Όχι αν είμαστε τραπεζίτες, εφοπλιστές, πλούσιοι επιχειρηματίες, φιλόδοξοι πολιτικοί, μεγαλοδημοσιογράφοι ή καθηγητές πανεπιστημίου.
    Γενικά η ΕΕ εδώ και πολλά χρόνια προβάλλεται ως κάτι αξιωματικά καλό. Αν αμφισβητείς την αγαθότητα των σκοπών της μάλλον είσαι οπισθοδρομικός ή καχύποπτος. Είναι όμως αδύνατο να κατανοηθεί ο ρόλος της αν πρώτα δεν καταρριφθεί ο δυο αιώνων μύθος ότι οι ελεύθερα λειτουργούσες αγορές φέρνουν ευημερία στις κοινωνίες καθώς και η πεποίθηση ότι ο διαχωρισμός της κοινωνίας σε τρεις διακριτές μεταξύ τους σφαίρες (κράτος, πολίτες, αγορά) είναι λειτουργικός και ωφέλιμος. Δηλαδή για να ανιχνευθεί ο πραγματικός ρόλος της ΕΕ πρέπει πρώτα κάποιος να ελέγξει τα δόγματα του φιλελευθερισμού στα οποία αυτή βασίζεται και με τη σειρά της τα ανατροφοδοτεί. Χωρίς όμως να υποπέσει στην υιοθέτηση άλλων δογμάτων προς αντικατάστασή τους.

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Δημήτρης 17/11/2010 15:57:47

      @Δημήτρης

      Συμφωνώ. Και γενικά ο ρόλος της αγοράς μέσα στο τρίπτυχο κράτος-πολίτες-αγορά, έχει μεγιστοποιηθεί και ποδηγετεί τους άλλους δύο πόλους.

      Και δυστυχώς τα κόμματά μας σιγοντάρουν με τις πολιτικές τους τον ηγεμονικό ρόλο της αγοράς στο όλο τρίπτυχο. Και φροντίζουν με απαλλαγές και επιδοτήσεις, αλλά και με διεφθαρμένες πρακτικές, να συντηρούν ένα φαύλο και κρατικοδίαιτο οικονομικό σύστημα, που έχει πάρει τα ηνία και την ηγεμονία και οδηγεί την κοινωνία με την βουλιμία του.

      Θραξ Αναρμόδιος

  49. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 17/11/2010 15:49:59

    Δημοφιλέστατο θέμα σχολιασμού βλέπω. Σχεδόν όπως τα περί Ισραήλ και Ελληνο-Ισραηλινών σχέσεων κάποτε,
    "Ο ένας ήταν Ιρλανδός κι ό άλλος ήταν Ιουδαίος"!
    Άχ Χατζηδάκι μου και Γκάτσο μου, διαχρονικοί και αξέχαστοι!
    Τι έγινε ρε παιδιά; Μπλέξανε οι "ανάδελφοι" λαοί κι έπαψαν έτσι να είναι "ανάδελφοι";

    • Φαινότυπος avatar
      Φαινότυπος @ Ο Θείος 17/11/2010 19:15:42

      Ρωμιούς του βορρά αποκαλούσε ο Σεφέρης τους Ιρλανδούς. Κάτι ψυχανεμιζόταν...

  50. A.M. avatar
    A.M. 17/11/2010 15:52:36

    Ως ΠΡΟΦΑΣΗ χρησιμοποιήθηκε η προστασία της εθνικής μας ανεξαρτησίας για να μπούμε στην ΕΕ.
    Η «δουλειά» ήταν καλοστημένη εδώ και χρόνια πολλά.
    ΠΟΤΕ δεν πείστηκα ότι κάποις λίγο- πολύ «χαρίζει» πακτωλούς ευρώ χωρίς να αποβλέπει σε πολλαπλάσια ΑΠΟΔΟΣΗ σε σχέση με αυτά που δίνει.
    Επί 25 χρόνια μας φλόμωσαν στο χρήμα και κανένας ποτέ δεν παραξενεύτηκε;
    Δηλαδή πιστεύαμε ότι θα τρώμε με «χρυσά κουτάλια». θα δουλεύουν για μας οι λαθρομετανάστες και εμείς Ελληναράδες αραχτοί και light θα το παίζουμε εργοδότες με τα λεφτά της ΕΕ χωρίς να μας ζητηθεί κάποιο αντίτιμο κάποια στιγμή στο μέλλον;;;;
    Πάντα περίμενα να δώ ΤΙ θα ζητήσει η ΕΕ ως αντάλλαγμα για το χρήμα που μας «χάρισε».
    «Σήμερα» ήρθε ο λογαριασμός και δυστυχώς ΔΕΝ μπορούμε να πληρώσουμε!
    Και όπως στο εστιατόριο άμα «φάς καλά» χωρίς λεφτά στην τσέπη σε περιμένει λάντζα έτσι ακριβώς και ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ τώρα μας περιμένει η ΛΑΝΤΖΑ! Λαντζέρηδες των ισχυρών της ΕΕ θα καταντήσουμε προσφέροντας τουριστικές υπηρεσίες και οι τουρίστες μας θα μας αρπάξουν την χώρα κυριολεκτικά επειδή ΔΕΝ έχουμε να πληρώσουμε!
    Και η περίφημη «προστασία της εθνικής ανεξαρτησίας» που μας πρόβαλλαν ως το κύριο επιχείρημα για την είσοδο στην ΕΕ κατάντησε να είναι «ξεπούλημα της εθνικής ανεξαρτησίας»!

    Ας προσέχαμε!
    Αυτό μόνο έχω να πω εγώ σήμερα.

    Και όσο για το να γίνουμε ευρωσκεπτικιστές δεν το κατανοώ.
    Εγώ πάντα ήμουν ευρωσκεπτικιστής και ποτέ δεν είχα δεί με καλό μάτι όλη αυτήν την δήθεν σημαντικότητα της Ελλάδας μέσα στην ΕΕ.
    Ένα καλοστημένο θεατρικό έργο ήταν.
    Η αυλαία έπεσε και τώρα θα πάμε ΌΧΙ στην κατάσταση που είμασταν σαν χώρα κατά τον χρόνο εισόδου της χώρας στην ΕΕ αλλά πολλάααα χρόνια πριν, στην εποχή της τουρκοκρατίας. Ραγιάδες για μια φορά ακόμα.

    Αν βέβαια μπορούμε να βγούμε απ την ΕΕ και αυτό μπορεί να γίνει σχετικά ανώδυνα αυτό πρέπει να γίνει χτές!
    Δεν χρειάζεται κανένας σκεπτικισμός.
    Μας έχουν πάρει ΉΔΗ και τα σώβρακα!

    Σκεφτείτε ΠΟΥ ήταν η Ελλάδα το 1981
    και δείτε γύρωσας ΠΟΥ βρίσκεται η Ελλάδα σήμερα.
    Χρειάζεται να είναι κάποιος οικονομολόγος για να καταλάβει;
    Δεν το νομίζω!
    Αρκεί το να μην είναι τυφλός!

  51. aurora3363 avatar
    aurora3363 17/11/2010 15:55:40

    τσοφλι πασατεμπου,Γιαννη και ΚώσταΘ ολα τα στραβά ποιο κόμμα τα έκανε στον ελληνικό λαο;Ποιος πήρε τα δάνεια και εδωσε ψιχουλα σε υπαλληλους και συνταξιούχους,και τα περισσοτερα τα φαγανε μεταξύ τους;ποιος διόρισε 500.000 δημοσιους υπαλληλους,ποιος δημιουργησε κρατικοδιαιτους επιχειρηματιες ,ποιος φαληρησε την Ελλαδα και ελεγε θρασυτατα "οταν φαληρισει η Ελλαδα εγω θα εχω πεθανει και ετσι δεν με νοιαζει τι θα γινει μετα"; Ποιος υπεγραψε στο Νταβος οτι η Ελλαδα δεν θα εχει ΑΟΖ μεχρι να συμφωνησουνε για την υφαλοκρηπιδα οι Τουρκ;; Ο ΑΝΔΡΙΚΟΣ μας,φυσικα, και τωρα ερχεστε οι πασοκοι ολοι και μας λετε ¨εσεις Ελληνες φταιτε που δεχτήκατε τα λεφτα,που δανειστηκε για σας ο εθνάρχης;;; ντροπή σας¨...Ρε σεις στο τελος θα πειτε και τον Ελληνικο λαο κλεπταποδοχο!!!!! ελεος με την παρτη σας τελικα!!!

    • Kώστας Θ. avatar
      Kώστας Θ. @ aurora3363 17/11/2010 18:06:49

      Δε περίμενα να με πουν και πασόκο επειδή πιστεύω στην ΕΕ και την νομισματική ένωση. Αρκετά έχω ακούσει - αυτό πρώτη φορά. Αν έλεγα τα ίδια πριν από 10 ή 20 χρόνια (που τα ίδια έλεγα) θα ορκίζονταν όλοι ότι είμαι καραδεξιός, όργανο του κεφαλαίου και των πολυεθνικών. Σήμερα με βγάζουν πασόκο.
      Μήπως έχουμε υπαρξιακό πρόβλημα;

      • παγωτατζής avatar
        παγωτατζής @ Kώστας Θ. 17/11/2010 19:11:46

        Aφού δεν είσαι ,τι στεναχωριέσαι και απαντάς;
        Εκτός αν ψήφησες και μετάνοιωσες

  52. aurora3363 avatar
    aurora3363 17/11/2010 15:59:53

    οσο για τον τιραμόλα..αυτος δεν πιάνεται...

  53. aurora3363 avatar
    aurora3363 17/11/2010 16:02:03

    εγω σπαρτιάτη δεν εφαγα τίποτα ..εσυ?πήρες καμμια επιδότηση εφαγες τίποτα και τωρα εχεις τύψεις;

    • A.M. avatar
      A.M. @ aurora3363 17/11/2010 16:03:27

      Εγώ πήρα επιδότηση για .. laptop! :lol:

      • aurora3363 avatar
        aurora3363 @ A.M. 17/11/2010 16:08:31

        απο τον μπαμπα;; δεν πιάνεται χαχαχ

  54. aurora3363 avatar
    aurora3363 17/11/2010 16:18:26

    Επι του θέματος Επωνυμε προσωπικα ειμαι ευρωσκεπτήστρια απο την επιβολή του ευρώ και πριν ακομη..φαινόταν το πραγμα..Παρόλες τις δυσκολίες το να βρεθόυμε εκτος νομίσματος και ΕΕ ακόμη, ισως ειναι και καλύτερα τελικα.Αν μη τι αλλο ίσως προσπαθήσουμε να ξαναχτίσουμε την παραγωγή μας καθως και να σώσουμε τα εθνικά μας θέματα.Υπάρχουν συμμαχίες που μπορουμε να κάνουμε πέρα απο την Αμερική και την Γερμανία.

  55. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/11/2010 16:22:46

    Μηπως ηρθε η ωρα να τους αντιμετωπισουμε σαν την "Αγγελικουλα του Καραβακου" ?? Ειμαστε πολλοι και δε μασαμε. Σας κοπηκε η λαλια??

    Ελλαδα, Πορτογαλια, Ισπανια, Ιρλανδια, Ιταλια αντε και Γαλλια... ποιος θα κουνηθει?? πειτε μου ποιος?? η FED ? Ο Σορος? Ο Rothchild, o Rokeffeler? Ποιος ρε μαγκες?

    ΦΞ, κανε το ΑΝΤΙΝΕΑ στα Αγγλικα και θα σου πω εγω μεσα σε ενα 3μηνο τι εχει να γινει... το αναλαμβανω προσωπικα.

    ΠΠ

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/11/2010 16:29:54

      Για να συμβεί αυτό θα πρέπει πρώτα να ξεκουμπιστούν οι ενδοτικές και ξενόδουλες ηγεσίες από τις χώρες αυτές, όπου υπάρχουν.
      Είδες όμως τι έγινε στις πρόσφατες αυτοδιοικητικές εκλογές στην χώρα μας.

      • aurora3363 avatar
        aurora3363 @ Κάποιος 17/11/2010 18:57:03

        μη μασας ρε κάποιε..οι ανθρωποι απλως θα πανε σπίτι τους(για τους πολιτικους εννοω).Κίνημα θα γίνει αργα η γρήγορα,να ενα παράδειγμα ο μίκης θα κανει ενα κίνημα πολιτών..θα βγούνε και αλλα..και οι πολιτικοί θα ακολουθήσουν..αποφασιμένοι να ήμαστε ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΟΝ ΣΤΟΧΟ!!

    • A.M. avatar
      A.M. @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/11/2010 19:34:15

      Μια νέα Ένωση.
      Με διαφορετικό νόμισμα.
      Με διαφορετικό «σύνταγμα».
      Με κοινά σύνορα.
      ΧΩΡΙΣ το νταβατζιλήκι των Γερμανών.
      ΧΩΡΙΣ κανέναν νταβατζή.

  56. lornion avatar
    lornion 17/11/2010 17:08:07

    Nα μην τρέχουμε στην κρίση μας .Παρακαλώ διαβάστε τον γερμανικό τύπο τον σημερινό για να διαπιστώσετε τα αποτελέσματα των λόγων του ΓΑΠ .

    • Enzo avatar
      Enzo @ lornion 17/11/2010 17:12:14

      και τι λενε? δεν ξερω γερμανικα

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ lornion 17/11/2010 17:23:06

      H έγκυρη Zeit η εφημερίδα που ίδρυσε ο πρώην καγκελλάριος Χέλμουτ Σμίτ γράφει:
      Στην Ευρώπη αυξάνει η οργή κατά της Μέρκελ
      Η Ευρώπη βράζει κατά της Μέρκελ: Με τα σχέδια της, να συμπεριλάβει τους ιδιωτικούς δανειστές να πληρώσουν για τη διάσωση, προκάλεσε πανικό στις αγορές και έβαλε σε κίνδυνο το Ευρώ.
      h**p://www.zeit.de/wirtschaft/2010-11/europa-kritik-waehrungsunion

      Τη βγάζουν στη σέντρα ως γκαφατζού (ή ως Ευρωσκεπτικίστρια, για όσους το προτιμούν).

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ lornion 17/11/2010 17:25:37

      Όποιος νομίζει ότι οι Γερμανοί είναι όλοι ίδιοι, προφανώς πιστεύει το ίδιο και για τους Έλληνες (οποία ύβρις!).
      Ναι είναι ίδιοι, αγαπούν όλοι τη μπύρα και τα λουκάνικα (ουπς, και πάλι λάθος, έχουν πια πολλούς vegetarian)!

  57. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 17/11/2010 17:16:19

    Βρε μην κατηγορείται την κατοχική κυβέρνηση πα---σοκ!!!
    Συγχαρητήρια και σε σας τους ψηφοφόρους...
    http://www.youtube.com/watch?v=uEBfroMn8Hk
    Η Ευρωασία είναι εδώ ενωμένη δντ...
    Για γέλια ή για κλάματα η κατάσταση αυτή;

  58. TASSOS avatar
    TASSOS 17/11/2010 17:36:02

    Eπώνυμε , η Γερμανία επιβίωσε δύο Παγκοσμίων πολέμων και σήμερα, αφού την διάλυσαν δύο φορές είναι από τις πρώτες εξαγωγικές δυνάμεις του πλανήτη. Αν νομίζεις ότι αυτό οφείλεται σε Χριστοφοράκους κάνεις μεγάλο λάθος αγνοώντας βασικές δομές της γερμανικής κουλτούρας και κοινωνίας. Από την άλλη είμαστε μία χώρα που ακόμη δεν ξέρει πόσους δημοσίους υπαλλήλους, τα νοσοκομεία μας δεν έχουν ισολογισμούς και μετά την κατάρρευση της Σοβιετικής Ένωσης συνεχίσαμε το μοντέλο του κρατικοδίαιτου καπιταλισμού που σαφώς ενυπήρχε σαν σπέρμα από την Τουρκοκρατία μέσα μας αλλά ο ΜΠΑΜΠΑΣ του ΓΑΠ το ανήγαγε σε επιστήμη. Ευρωσκεπτικιστές μπορούμε να είμαστε όσο θέλουμε (δεν είναι κακό να προβληματίζεται κανείς) αλλά μέσα στην ΕΕ και τσιμουδιά. Με δραχμούλες- πατσαβούρες θα εκδίδουμε κρατικά ομόλογα και θα τα πουλάμε στους Σύριους? Ή θα μας στηρίξει ο φοβερός πρωτογενής τομέας μας? Το χαρτί της ναυτιλίας , από την άλλη, δεν το παίζει κανείς. Είναι δυστυχώς σοβαρό χαρτί αλλά δεν υπάρχουν σοβαροί άνθρωποι να ασχοληθούν με αυτό. Και βέβαια, για να έχει νόημα η οποιαδήποτε συζήτηση πρέπει να είμαστε ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ότι η όποια κυβέρνηση ( η τωρινή για παράδειγμα) εξυπηρετεί τα συμφέροντα του Ελληνισμού. ΕΙΜΑΣΤΕ???

  59. Aggelos avatar
    Aggelos 17/11/2010 18:50:49

    η Γερμανια διελυσε την Ευρωπη..
    και η ευρωπη μαζι με την αμερικη την ξαναφτιαξαν..
    με τον εγωισμο τους μονο ζημιες θα παθουν οι γερμανοι..

    σε δυο πολεμους εχασαν..τι περιμενουν τωρα?

    μην καταστρεψει ο γερμανικος εγωισμος την ΕΕ που τρεφει την ιδια γερμανια,,το λακο της σκαβει..

    αλλα αν ειχανε κανα εξυπνο ηγετη θα το καταλαβαινων..αλλα εχουν την παρακμιακη λιγη Ανγκελα..την ανατολικογερμανιδα..

  60. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 17/11/2010 18:58:22

    Ω του θαύματος!
    Ο στημένος και μιλημένος από την αρχή ως το τέλος με την κυβέρνηση χθεσινός εκβιασμός στα Προπύλαια έτεκεν την άδειαν κατασκευής του τεμένους, κονδυλίου 100 εκατομυρίων ευρώ από τον κρατικό προϋπολογισμό [μετάφραση: την είχαν έτοιμη υπογεγραμμένη στο συρτάρι
    Εκδήλωση αρχιτεκτονικού ενδιαφέροντος για το έργο.
    Σύμπτωση η συμμετοχή σημαντικού Έλληνα αρχιτέκτονα στο ψηφοδέλτιο του δημάρχου που προεκλογικά είχε απαιτήσει επίσπευση των εργασιών;
    Ωμές υποδείξεις του τούρκου υπουργού από τις Βρυξέλες για το πως πρέπει να διαχειρισθεί η Ελλάδα τα εδάφη της, ώστε να αποκτήσει "καλό όνομα" στην Τουρκιά.

    "Το πράσινο φως δόθηκε για την ανέγερση μουσουλμανικού τεμένους στο Βοτανικό. Εντός των επομένων ημερών παραδίδεται στην Κτηματική Εταιρεία του Δημοσίου από το Πολεμικό Ναυτικό, η έκταση των 16 στρεμμάτων που έχει προβλεφθεί για να κτισθεί το τέμενος, αφού καταβλήθηκε το ποσό του περίπου ενός εκατομμυρίου για να μετακομίσουν οι υπηρεσίες του και να εκδοθεί το σχετικό προεδρικό διάταγμα. Στις αρχές του νέου χρόνου πρόκειται να προκηρυχθεί ο διεθνής αρχιτεκτονικός διαγωνισμός και να αρχίσει η ανέγερση του τεμένους εντός του 2011. Ενδιαφέρον φέρονται να έχουν εκδηλώσει σημαντικοί διεθνούς φήμης αρχιτέκτονες, όπως η ιρακινής καταγωγής Ζάχα Χαντίντ. Ο Τούρκος Υπουργός Επικρατείας, αρμόδιος για τα ευρωπαϊκά θέματα Εγκεμέν Μπαγίς μίλησε για το θέμα, υποστηρίζοντας: «Αναγκάσθηκα να πετάξω για τις Βρυξέλλες (από την Αθήνα) επειδή σε αυτό το μέλος της ΕΕ δεν έχει δοθεί η άδεια κατασκευής τζαμιού, ώστε να μπορέσω να κάνω την προσευχή μου», είπε στην εφημερίδα "Χουριέτ". Ανέφερε δε και στις συναντήσεις του στη Αθήνα, τη ΣΗΜΑΣΙΑ που αποδίδει στη λειτουργία ισλαμικού τεμένους στην Αθήνα, ως ενός από τα μέτρα που θα προωθούσαν εντυπωσιακά την εικόνα την Ελλάδας στη Τουρκία και θα βοηθούσαν τις ελληνοτουρκικές σχέσεις. Την έλλειψη Τεμένους στην Αθήνα, ανέφερε ο Τούρκος υπουργός και στο συνέδριο στις Βρυξέλλες. «Είναι προφανές ότι κάποιες χώρες της Ευρώπης πρέπει να κάνουν ορισμένα απαραίτητα βήματα», είπε από τις Βρυξέλλες ο κ. Μπαγίς. Τη γρηγορότερη ανέγερση έχει ζητήσει κατα την προεκλογική περίοδο και ο νεοεκλεγείς δήμαρχος Αθηναίων Γιώργος Καμίνης.

    Η Νέα Δημοκρατία ως μείζων αντιπολίτευση πρέπει να απαιτήσει αναστολή της αδειοδότησης και επανασυζήτηση της επιλογής τοποθεσίας.
    Αν έχει άντερα.

    • Misha avatar
      Misha @ αλλενάκι 17/11/2010 20:59:23

      Άντερα ;;;

      Ποια άντερα αλλενάκι μου;;

      Κοκορέτσι και γαρδούμπα τα έχει κάνει για τον εγγονό του δικτάτορα.
      Λίγο με το καλό , λίγο με το ζόρι τον ανέβασαν και τον Σαμαρά στο άρμα των προθύμων.
      Και η ιστορία με τον τραπεζίτη Μηταράκη στο ρόλο συμβούλου , όσο περνά ο καιρός μυρίζει όλο και περισσότερο .... μνημονιακή πεθαμενίλα

  61. aurora3363 avatar
    aurora3363 17/11/2010 19:09:42

    ΤΑΣΣΟ οι φόβοι σου ειναι οι φόβοι του μέσου Ελληνα τολμώ να πω, αλλα αν παραμερίσουμε λίγο τις ενοιες της καθημερινότητας και κάτσουμε και συλλογιστούμε λιγο την κατάσταση θα διαπιστώσουμε αμέσως που το πανε τα καρντάσια στην ΕΕ.Προσωπικά πιστευω πως υπαρχουν και χειρότερα για την χώρα μου και αυτό ειναι να γίνουμε σαν την Γιουγκοσλαβια! Προτιμώ λοιπόν να πεινασω παρα να αφήσω τα καρντάσια να μου φάνε την χώρα μου και γω να κοιτώ τον ουρανό και να μαζέυω τα ψίχουλα που θα μου πετάνε!

    • aurora3363 avatar
      aurora3363 @ aurora3363 17/11/2010 19:19:53

      ή η ΕΕ μας προσφέρει ασφάλεια των συνόρων μας; χαχαχα Μας κουβάλησαν τους ευρωαστυνόμους στον Εβρο να μας σώσουν;;

      • A.M. avatar
        A.M. @ aurora3363 17/11/2010 19:59:25

        Αυτό είναι ΤΟ ανέκδοτο!

        Αν ήθελε η ΕΕ να προστατεψει τα σύνορά μας δεν θα μας έστελνε την frontex αλλά κάμποσα γαλλικά και γερμανικά μαχητικά και μερικά καράβια πολεμικά να κόβουν τσάρκες στο Αιγαίο και να στέλνουν για «μπάνιο» κάθε τούρκικο ιπτάμενο ή πλεούμενο που θα παραβίασε τα σύνορα της ΕΕ.
        Τόσο απλά.

  62. Capo d`Istria avatar
    Capo d`Istria 17/11/2010 20:43:34

    Φόλα Νταντόν και Αρειανάρα είμαστε. Αστεία η σύγκριση Γκάλη / Γιαννάκη με μαζορέτες της πολιτικής και της νέας αταξίας. @Αυριανιστή
    40 πόντους έφαγε η Τρέισερ και 30 η Μακαμπί μέσα στο Palais. Στο παιχνίδι με τη Τρέισερ μάλιστα ο Γκάλης πήρε το τίτλο του κορυφαίου Ευρωπαίου καλοθοσφαιριστή από ιταλούς αθλητικογράφους. Νεοαυτοκράτορας είσαι; Παναθηναϊκός; Έρχεστε μακράν δεύτεροι, λυπάμαι...

  63. Aggelos avatar
    Aggelos 17/11/2010 21:59:18

    "Αν ήθελε η ΕΕ να προστατεψει τα σύνορά μας δεν θα μας έστελνε την frontex αλλά κάμποσα γαλλικά και γερμανικά μαχητικά και μερικά καράβια πολεμικά να κόβουν τσάρκες στο Αιγαίο και να στέλνουν για «μπάνιο» κάθε τούρκικο ιπτάμενο ή πλεούμενο που θα παραβίασε τα σύνορα της ΕΕ."


    ηδη περιπολουν,,γαλλικα πολεμικα σκαφη,,που πιανουν λιμανι στην αλεξανδρουπολη..
    και γαλλικα πολεμικα σκαφη..αλλα δεν το ξερουν πολλοι..
    και εχουν μειωσει κατα 50% νομιζω τη ροη μεταναστων,,και γραφουν στα τετοια τους τις απειλες των τουρκων μη απαντωντας.γιατι δεχονται τα ευρωπαικα συνορα ως αυτα που λεει η ελλαδα..

    • aurora3363 avatar
      aurora3363 @ Aggelos 18/11/2010 01:06:38

      aggele διάβασε ινφογνωμωνα σχετικα με την επιτυχία των μαλακοφρόντεξ..διπλασιοι μπαίνουν τωρα απο τα συνορά μας!

  64. Κώστας Σταματάκης avatar
    Κώστας Σταματάκης 17/11/2010 22:14:56

    Για οικονομία χρόνου και χώρου, θα ήθελα να μοιρασθώ μαζί σας μερικές σκέψεις σχετικά με την οικονομική κρίση – χρεωκοπία που μαστίζει την χώρα μας αυτή την εποχή.

    Θέμα 1ον : Μειονεκτήματα – Πλεονεκτήματα ένταξης στην Ε.Ε. , και ζώνη Ευρώ

    1. Αποβιομηχανοποίηση της χώρας – Ευρωπαϊκές Οδηγίες: Η εφαρμογή των Οδηγιών 2004/17 και 200/18 στις κρατικές προμήθειες αλλά και στις προμήθειες των μεγάλων κρατικών εταιρειών, έχει οδηγήσει στην τέλεια αποβιομηχανοποίηση της χώρας. Μερικά παραδείγματα: όλες οι γάζες που χρησιμοποιεί ο Ελληνικός Στρατός και τα Νοσοκομεία, όπως και το βαμβάκι, προέρχονται από την Τουρκία, από βιομηχανίες γερμανικών συμφερόντων. Όλα τα εκρηκτικά που χρησιμοποιούνται στα λατομεία-ορυχεία και κατασκευαστικές εταιρείες στην Ελλάδα, προέρχονται από την Τουρκία, από εταιρείες αμερικανικών συμφερόντων. Οι καθετήρες που χρησιμοποιούνται στα ελληνικά νοσοκομεία προέρχονται από την Ινδία. Το χαρτί που τυπώνονται τα βιβλία της Δημόσιας Εκπαίδευσης, προέρχεται από την Αίγυπτο. Προϊόντα χάλυβα και μηχανολογικού εξοπλισμού, προέρχονται κυρίως από την Γερμανία. Λίγες μικρές Ελληνικές Βιομηχανίες, που προσπαθούν να επιζήσουν στην ουσία ψυχορραγούν, και επιζούν με την βοήθεια κυρίως του Στρατού και των μεγάλων Ελληνικών κρατικών Εταιρειών.

    Η Οδηγίες λειτουργίας της εσωτερικής αγοράς της Ε.Ε., έχουν γίνει για την κυριαρχία κυρίως των γερμανικών εταιρειών εις βάρος όλων των άλλων εταίρων. Χαρακτηριστικό παράδειγμα, η περίφημη ThyssenKrupp, η γνωστή εταιρεία από τα ναυπηγία Σκαραμαγκά. Την γνωρίζω πολύ καλά αυτή την εταιρεία και έχω πολλές φορές διαπραγματευτεί μαζί της. Σε ότι προϊόν παράγει, όποιες ανταγωνιστικές εταιρείες υπήρχαν στην Ευρώπη, πρώτα τις αγόρασε και μετά τις έκλεισε. Όταν οι χώρες τις Ανατολικής Ευρώπης συνδέθηκαν με την Ε.Ε., η ThyssenKrupp συνέχισε το αγαπημένο της χόμπι : εξαγορά των ανταγωνιστών της στις χώρες αυτές και αργότερα κλείσιμο των εταιρειών. Δεν θα πρέπει να μας εκπλήσσει το γεγονός, ότι στα Ναυπηγεία Σκαραμαγκά απαίτησαν όχι μόνο το πούλημα του μεριδίου τους στους Άραβες αλλά και την πληρωμή σε ρευστό άμεσα του τιμήματος των υποβρυχίων εκβιάζοντας με κάθε τρόπο μια χώρα που οδηγείτε σε χρεοκοπία. Βέβαια τα αρμόδια όργανα της Ε.Ε. για θέματα μονοπωλιακής πρακτικής και αθέμιτου ανταγωνισμού, δεν γνωρίζουν τίποτα, το πολύ – πολύ να ρίξουν κανένα πρόστιμο στον ΟΤΕ, τη ΔΕΗ και τον ΟΣΕ για αθέμιτο ανταγωνισμό. Η ίδια πρακτική εφαρμόζεται και στο χώρο της ενέργειας και ειδικότερα της Ηλεκτρικής Ενέργειας. Μετά τις Οδηγίες για την «απελευθέρωση της Αγοράς Ηλεκτρικής Ενέργειας», την διάσπαση των κρατικών καθετοποιημένων εταιρειών Ηλεκτρικής Ενέργειας, έρχονται οι Γερμανικοί κολοσσοί RWE και ΕΟΝ και εξαγοράζουν τις εταιρείες ηλεκτρισμού στην Ευρώπη. Να μην σας φανεί περίεργο, η επόμενη εξαγορά στη χώρα μας, αντίστοιχη του ΟΤΕ από την γερμανική Ντοϊτσε Τελεκομ, θα είναι η ΔΕΗ από την RWE ή ΕΟΝ.

    Η επέλαση των Κινεζικών προϊόντων στην Ευρώπη, που πωλούν με τιμές κάτω του κόστους των πρώτων υλών, έχει στην κυριολεξία αποδεκατίσει όλη την μικρή μεταποιητική βιομηχανία στις χώρες του Νότου. Μικρές βιομηχανίες πλαστικών, επίπλων κλπ στην Ιταλία, Ισπανία και Ελλάδα έχουν κλείσει, δημιουργώντας χιλιάδες ανέργους. Και αντί να προστατεύσει αυτές τις βιομηχανίες, το κονκλάβιο των Βρυξελών με την χρήση δασμών και άλλων περιοριστικών μέτρων, στηρίζει τις μεγάλες εξαγωγικές Γερμανικές βιομηχανίες (τύπου ThyssenKrupp) και τις γερμανικές αυτοκινητοβιομηχανίες, στις χωρίς προσκόμματα εξαγωγές των προϊόντων τους στη Κίνα.

    2. Συνθήκη Σένγκεν: Σε μια χώρα, όπως η Ελλάδα, αλλά και στις άλλες χώρες του Ευρωπαϊκού Νότου, που η βαριά βιομηχανία τους είναι ο τουρισμός, ποιος είναι ο ρόλος της Συνθήκης Σένγκεν; Προφανώς να περιορίσει τους τουρίστες από την Ρωσία, την Κίνα, την Σερβία κλπ, να έλθουν για διακοπές στη χώρα μας, και να πάνε και λόγω ισχυρού ευρώ στην Τουρκία, μειώνοντας τις θέσεις εργασίας και το εισρέον συνάλλαγμα στη χώρα μας. Από την άλλη πλευρά βέβαια, η χώρα έχει γίνει μαγνήτης λαθρομεταναστών και δεν κατανοώ ποια είναι τελικά τα οφέλη που έχει η χώρα από αυτή την Συνθήκη.

    3. Ευρωπαϊκά κονδύλια υποδομές: Είναι γεγονός αδιαμφισβήτητο ότι με την ένταξη της χώρας μας στην Ε.Ε., εισέρευσαν τεράστια ποσά στη χώρα μας, τα οποία κατευθύνθηκαν κυρίως στην βελτίωση των υποδομών (συγκοινωνιακά δίκτυα). Πράγματι η κατασκευή νέων οδών και συγκοινωνιακών υποδομών, εκτός του ότι δημιούργησε πλούτο στους εγχώριους μεγαλοεργολάβους, βοήθησε στη μείωση του κόστους μεταφοράς Ελληνικών προϊόντων και ειδικότερα Ευρωπαϊκών (Γερμανικών) προς τη χώρα μας και τις χώρες τις Μέσης Ανατολής. Ήταν όμως και η αιτία της μεγάλης διαφθοράς, που έχει διαποτίσει κάθετα και οριζόντια την ελληνική κοινωνία, της ελάχιστης προσπάθειας και του βολέματος, της ανάδειξης των μεγαλοεργολάβων ως νταβατζήδων της πολιτικής ζωής της Ελλάδας και μεγαλομετόχων σε όλα τα μέσα μαζικής παραπληροφόρησης, αποπροσανατολισμού και αποδόμησης της Ελλάδας.

    4. Στήριξη της Ελλάδας και προστασία της χώρας μας από τις επεκτατικές βλέψεις της Τουρκίας: Ένα από τα βασικά επιχειρήματα της εισόδου μας στην τότε ΕΟΚ και σήμερα Ε.Ε., ήταν η διασφάλιση της χώρας μας από τις επεκτατικές βλέψεις της Τουρκίας, η ένταξη μας σε ένα ισχυρό συνασπισμό Ευρωπαϊκών κρατών, που θα εγγυάται κατά κάποιο τρόπο τα σύνορα μας. Από τις πρόσφατες συμπεριφορές της Γερμανίας, της Σουηδίας, της Ολλανδίας και άλλων Βορειοευρωπαίων, δεν νομίζω ότι πρέπει να υπάρχουν τέτοιου είδους αυταπάτες σε κανένα Έλληνα. Δαπανούμε, όπως και πριν μπούμε στην ΕΟΚ, το μεγαλύτερο ποσοστό του ΑΕΠ από όλα τα Ευρωπαϊκά κράτη, στη αγορά εξοπλισμών για την άμυνα μας, που σε μεγάλο ποσοστό προέρχεται από την Γερμανία και την Γαλλία.

    Συνοψίζοντας και με βάση τα παραπάνω, θεωρώ ότι πρέπει να αρχίσει μια συζήτηση στη χώρα μας, για τα οφέλη και τις ζημίες-βλάβες που έχει επιφέρει η συμμετοχή της χώρας μας στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Εννοείται ότι μια τέτοια συζήτηση για να είναι αντικειμενική, πρέπει να γίνει έξω και πέρα από τα ΜΜΕ των μεγαλοεργολάβων και των πανεπιστημιακών συντεχνιών, κυρίως ωφελημένων από την ένταξη μας στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Μήπως η αναζήτηση συμμαχιών με αναδυόμενες χώρες, όπως η Ρωσία, η Κίνα, η Ινδία και η Βραζιλία, παράλληλα με τις υπάρχουσες συμμαχίες μας με Αμερική και Ε.Ε., προσφέρουν περισσότερη οικονομική και στρατηγική ισχύ στη χώρα μας, από ότι η πρόσδεση στην υπό Γερμανική κυριαρχία Ευρωπαϊκή Ένωση.

    Θέμα 2ον : Μειονεκτήματα – Πλεονεκτήματα Οικονομικής κρίσης, πιθανής χρεοκοπίας της Ελλάδας.

    Παρακολουθώ, όπως και όλοι οι Έλληνες, τις συζητήσεις για την οικονομική κρίση στη χώρα μας και την επικείμενη χρεοκοπία και παρατηρώ μια μεγάλη απαισιοδοξία και κατήφεια λες και ήρθε η συντέλεια του κόσμου.

    Όλη αυτή η κατάσταση πρέπει να μας γεμίσει με αισιοδοξία και αυτοπεποίθηση για μια καινούργια αρχή. Ο Ελληνισμός έχει περάσει και πολύ χειρότερα, επέζησε, τα ξεπέρασε, και έγινε ισχυρότερος. Θα αναφέρω μερικά παραδείγματα: Μικρασιατική καταστροφή, Β’ Παγκόσμιος πόλεμος-κατοχή-εμφύλιος.

    Το μοντέλο λειτουργίας του κράτους, και η ανάπτυξη της χώρας από την μεταπολίτευση μέχρι σήμερα, έχει φτάσει στα όρια του. Η διαφθορά, η
    Διαπλοκή-συνδιαλλάγη πολιτικών μεγαλοεργολάβων (βλεπε Τσουκάτος, Βουλγαράκης), η απαξίωση των Ελληνικών Πανεπιστημίων, χώρων όπου κυριαρχεί η συνδιαλλαγή και η διαφθορά, όπου βασιλεύει η μετριότητα των διδασκόντων και η ελάχιστη προσπάθεια των διδασκομένων, η διόγκωση του δημόσιου τομέα με αργόσχολους υπάλληλους πρέπει να σταματήσει.

    Μας δίνεται μια μεγάλη ευκαιρία ανασύνταξης, και ανάδειξης των πλεονεκτημάτων και ικανοτήτων των Ελλήνων. Πρέπει να αναδείξουμε τις διαχρονικές αξίες της φυλής μας και μέσα από σκληρή δουλειά και στέρεες ηθικές αξίες να προχωρήσουμε στην ανασυγκρότηση και ανάπτυξης της χώρας μας. Το έχουν κάνει πριν από μας, οι πατεράδες και οι παππούδες μας. Μπορούμε να το κάνουμε και εμείς για τα παιδιά μας. Μας δίνεται μια μεγάλη ευκαιρία να μπει η χώρα σε ένα ολικό reset, που λένε και κομπιουτεράδες, ας την αξιοποιήσουμε αυτή την ευκαιρία.

    Όσον αφορά την χρεοκοπία της Ελλάδας, μη στεναχώριεστε, την νύφη δεν θα την πληρώσει ο Ελληνικός λαός, αλλά οι πιστωτές μας, που είναι τα ασφαλιστικά ταμεία συνταξιούχων της Γερμανίας, της Αγγλίας της Γαλλίας και της Αμερικής. Ελάχιστο είναι το χρέος που έχει χρεωθεί σε Ελληνικές τράπεζες.

    Μας δίνεται μια μεγάλη ευκαιρία ανασύνταξης, στο χέρι μας είναι να την εκμεταλλευτούμε προς όφελος των παιδιών μας.

    Κώστας Σταματάκης, MBA, M.Sc., Ph.D.
    Χημικός Μηχανικός ΕΜΠ
    Μηχανολόγος Μηχανικός ΕΜΠ
    K_stamat@otenet.gr

    • aurora3363 avatar
      aurora3363 @ Κώστας Σταματάκης 18/11/2010 01:27:23

      πολύ καλό μπράβο σας κε Σταματάκη,ετσι πρέπει να σκεπτόμαστε δυνατά και ελληνικά και με θετικό πνεύμα!

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Κώστας Σταματάκης 18/11/2010 08:34:45

      @Κώστας Σταματάκης

      Εύγε συνέλληνα. Να μας τα λέτε πιο συχνά, πιο συχνά. Εχουμε την ευρώπη και την ΕΕ ως ταμπού. Δεν συζητάμε καν την θέση μας μέσα σε αυτή. Πρέπει να αρχίσουμε να το κάνουμε.

      Θραξ Αναρμόδιος

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Θραξ Αναρμόδιος 18/11/2010 09:01:05

        Μπράβο σας για το εμπεριστατωμένο σχόλιο, όπως φυσικά και στον Επώνυμο για την αρχική ανάρτηση. Ας τα ξαναδούν αυτά οι νεοφιλελεύθεροι ευρωλιγούρηδες, για να καταλάβουν πλέον ότι η Ε"Ε" που ονειρώσσονται τις νύχτες, έχει μεταλλαχθεί ολοκληρωτικά και δεν έχει καμία σχέση με το όραμα των ηγετών που την συνέπηξαν και την ισχυροποίησαν μέχρι τη δεκαετία του '90.

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ Αυριανιστής 18/11/2010 09:01:54

          (Το σχόλιο απαντούσε στο σχόλιο του Κ. Σταματάκη.)

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Κώστας Σταματάκης 18/11/2010 09:43:52

      Αγαπητέ φίλε, ευχαριστούμε για τη συνεισφορά σου, που μας πηγαίνει αρκετά βήματα μπροστά.

      Μια επιμέρους παρατήρηση μόνον. Μια ελληνική χρεωκοπία θα δημιουργήσει μεγαλύτερο πρόβλημα στις ελληνικές τράπεζες παρά στις ξένες, επειδή είναι αναλογικά με τα κεφάλαιά τους πολύ μεγαλύτερο το πόσο του χρέους που κατέχουν. Αυτο βέβαια δεν σημαίνει ότι είναι ανυπέρβλητο ένα τέτοιο ζήτημα. Όμως θέλει προσεκτικούς χειρισμούς.

  65. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 18/11/2010 00:08:23

    Και αυτό το πολύ καλό άρθρο του Επώνυμου, όπως και πολλά άλλα του αντινιούζ, το ξεπατίκωσε το φίλιο μπλογκ "ταχάλια" παρουσιάζοντάς το ως κάποιου Δ.Θ.
    Ντροπή παλικάρια.
    Δεν βάζετε που δεν βάζετε τη πηγή, βάλτε τουλάχιστον το όνομα του συγγραφέα.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Strange Attractor 18/11/2010 08:55:11

      Τώρα, πόσο "φίλιο" μπορεί να είναι ένα μπλογκ που κάνει τέτοια, είναι συζητήσιμο. Τις "φίλιες δυνάμεις" δεν τις αναγνωρίζεις μόνο από τη συμπόρευση στον κοινό στόχο, αλλά και από αυτά τα μικρά, αλλά πολύ μεγάλα, ζητήματα ηθικής και δεοντολογίας.

  66. Νίκος avatar
    Νίκος 18/11/2010 09:31:20

    "Αν δεν αλλάξουν αυτές οι καταστάσεις άμεσα, τι στο καλό θέλουμε στην Ευρώπη;"

    Στην φράση αυτή βρίσκεται η όλη ουσία Επώνυμε. Διακινδυνεύω μια πρόβλεψη: Δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα. Η Ευρώπη ήταν πάντα η Ευρώπη των εθνικών κρατών και ίσως, λέω ίσως, η δική μας αλητ όχι μόνο το ήξερε αλλα και το επεδίωξε προς ίδιον όφελος μονο. Και συνεχίζει να δρά με τον ίδιο τρόπο προς ίδιον όφελος. Είναι επιτακτικό να μάθουμε ΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ, και πως, ΚΕΡΔΟΣΚΌΠΗΣΑΝ τον τελευταίο χρόνο ή τα τελευταία δυο χρόνια χρησιμοποιώντας την άνοδο των Ελληνικών ομολόγων.

    Συμπέρασμα τελικό: Ο ευρωσκεπτικισμός ή ο Ευρωλιγουρισμός είναι "καλοί" ΜΟΝΟ όταν, και εάν, εξυπηρετούν τα εθνικά συμφέροντα. Και η σημερινλη μας κατάντια βοά ότι ο επικρατών ευρωλιγουρισμός βλαπτει σοβαρά την (εθνική μας) υγεία.

  67. yannidakis avatar
    yannidakis 18/11/2010 10:36:42

    η Ευρωπη ειναι πολυ περισσοτερα απο μια μηχανη οικονομικης ρυθμισης. Μια ενωμενη Ευρωπη κατω απο οποιεσδηποτε συνθηκες, συμφερει ολα τα μελη της απεναντι σε τεραστιες υπερδυναμεις οπως η Ρωσια, οι ΗΠΑ, η Ιαπωνια, οι Αραβες και η ανερχομενη Κινα.
    Η δικη μας απαντηση ποια ειναι; 27 μικροκρατιδια ανεξαρτητα απεναντι σε μεγαθηρια της οικονομιας, του εμποριου και της αναπτυξης; Δε νομιζω :[