#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/10/2010 16:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Tα ζόμπι δεν είναι χορτοφάγα»






Του Φαήλου Μ. Κρανιδιώτη

Μεγάλες πιένες στην ΥΕΝΕΔ του Μνημονίου. Προχθές είχε βραδυά cult. Αντί για δελτίο παίξανε σ’ επανέκδοση την κλασσική ταινία θρίλερ του Ματ Ο’ Μπάνον «Η επιστροφή των ζωντανών νεκρών» (Return of the living dead), που παίχτηκε στην Ελλάδα με τον πιασάρικο και χαβαλετζίδικο τίτλο «Τα ζόμπι δεν είναι χορτοφάγα». Στην πρωτότυπη ταινία τα ζόμπι έχουν για μερακλίδικο μεζέ τ’ ανθρώπινα μυαλά. Εδώ είχαμε παραλλαγή του θέματος αλλά πάλι με στόχο τ’ ανθρώπινα μυαλά.Στο ελληνικό σίκουελ έπαιζε μια μεσόκοπη κυρία με πολιτική πάρεση δεξιάς παρειάς, που ‘μοιαζε με την Όλγα, ο Γιαννάκης ο Τσαμπουκαλής, που μιλάμε το πετάει το μπουκάλι στο ταρτάν κι ένας τύπος απίθανος, κάτι μεταξύ Μπόρις Καρλώφ και Μπέλα Λουγκόζι. Αυτός ήταν λίγο πιο μεγάλος. Όταν έμπαινε η Όλγα στο Σχολαρχείο, αυτός ήδη το τέλειωνε κι ετοιμαζόταν για το Πανεπιστήμιο, λίγο πριν την 4η Αυγούστου και τους Ολυμπιακούς του Βερολίνου.

Η ταινία βέβαια, είχε το πρόβλημα που έχουν όλες οι ελληνικές παραγωγές, προχειροδουλειά, φτηνή παλιά τεχνολογία κι εφέ του «κώλου». Ξέρετε, οι πιστολιές ακούγονται σαν στρακαστρούκες κλπ. Να φανταστείτε, η μεσόκοπη κυρία με το ακούνητο πρόσωπο ρωτούσε κάτι, και καλά στο αυθόρμητο, τον Μπέλα Λουγκόζι, κι ακουγόταν ο υποβολεύς. Τς, τς, τς.

Λοιπόν αδέρφια, καταλάβατε βέβαια τι σημαίνει αυτό που έγινε, έτσι; Τους έχει πάει πλέον τρεις δεκαπέντε κι έντεκα. Η ψαλίδα κλείνει, οι σφαλιάρες στην Μαύρη Κομπανία πέφτουν σύννεφο. Σε λίγο ο Λαός θα παίζει μαζί τους φατούρο και μπιζ και θα τρώνε κάτι ξεγυρισμένες. Σε οποιαδήποτε σοβαρή χώρα, σε οποιοδήποτε σοβαρό τηλεοπτικό σταθμό, η μεσήλιξ μαντάμ, ο υποβολεύς κι ίσως κι ο διευθυντής ειδήσεων, θα είχαν πάρει πόδι και δεν θα βρίσκανε δουλειά ούτε σε τηλεμάρκετινγκ.

Εδώ βέβαια στην Τεγκουσιγκάλπα, δυτικώς του Πακιστάν και far and away from Minesota, θα συνεχίσουν να περιφέρουν την παγωμένη μούρη τους και την «ανεξάρτητη δημοσιογραφία» τους στις τηλεοπτικές συχνότητες, που το ‘χουμε ξαναπεί, είναι όπως ο αιγιαλός: ανήκουν στο Λαό κι όχι στους μπετατζήδες της παραπληροφόρησης.

Βλέπουνε την ψαλίδα να κλείνει, τους Ταγματασφαλίτες του Μνημονίου ν’ αποσυντίθενται, νοιώθουν πλέον την ανάσα του Αντώνη στην καμπούρα τους κι έτσι αδίστακτοι αλλά και χεσμένοι που είναι, αποφάσισαν να παίξουν χοντρό παιχνίδι. Βγάλανε λοιπόν αυτόν που κάνει τα μωρά να κλαίνε και τα σκυλιά να ουρλιάζουν, τον πνευματικό πατέρα του Καρατζαφέρη και της σκυφτής – σκυφτής πολιτικής. Ο στόχος ήταν ένας και μόνον ένας: ο Αντώνης Σαμαράς. Αδέρφια, πονάνε! Και φοβούνται. Να, τους πάει.

Δεν είναι μόνο ότι ο Αντώνης τους πήρε την «εταιρεία», δεν είναι μόνο που έκανε αύξηση μετοχικού κεφαλαίου και τους μείνανε στα χέρια κάτι χαρτάκια κι ο Σκυλακάκης, είναι κιόλας που βλέπουν το κακό όνειρο να οδεύει προς εφιάλτη. Σαμαράς Πρωθυπουργός σημαίνει πλήρης απώλεια ελέγχου, κομμένα τα νταραβέρια και τα πολιτικά προσύμφωνα, συνταξιοδότηση, μπικικίνια νόου, στην απόξω δια βίου. Σημαίνει δε και κάτι πολύ επικίνδυνο για το καθεστώς: οι ελεγκτικοί και διωκτικοί μηχανισμοί σε καθαρά κι εθνικά χέρια.

Αν μέχρι προχθές πιστεύατε πολλοί από σας και με σιγουριά ότι ο Αντώνης θα γίνει γρήγορα Πρωθυπουργός, από προχθές μπορείτε να είσαστε βέβαιοι ότι αυτό πιστεύει και η μεταπολιτευτική «παράγκα». Το πιστεύει κι ο πατέρας της κόρης του κι η Όλγα και το αγόρι στο κοντρόλ που διάβαζε τους διαλόγους.

Ήταν τόσο χονδροειδές αυτό που έκαναν, που δίνει αέρα στα πανιά του Αντώνη. Κανά δυο τέτοια ακόμη και άλλες μια δυο αποκαλύψεις για το τι καπνό φουμάρει ο τουρίστας Πινόκιο του Μαξίμου και δεν θα προλάβουν ούτε τα χαρτιά τους να μαζέψουν, ούτε να κάψουν τα διπλά πολιτικά βιβλία.

Ο περιφερόμενος συκοφάντης της χώρας του και του Λαού, αυτός ο τύπος που τούτος ο τόπος ανάθρεψε όλο το σόϊ του και τρεις γενιές ντερλικώνουνε τον απύλωτο, έχει το θράσσος να περιφέρεται και να βρίζει την χώρα του, εμάς όλους.

Ώστε διοικείς διεφθαρμένη χώρα; Ρε συ Γιώργο, πες μου, να χαρείς το Χαλογουίν, είσαι κανάς γενναίος πολεμιστής που γύρισε μετά από χρόνια από την Τροία; Έλειπες με τον Μαγγελάνο στον περίπλου της Γης; Είδες φως κι ανέβηκες κι έκπληκτος καταγγέλλεις τους διεφθαρμένους ιθαγενείς; Έλειπες με τον Τσε και τον Πανταγιά στη Βολιβία; Εσύ κυβερνούσες. Εσύ κι όλο το σόϊ σου κι όσοι τώρα σας γυαλίζουν το Μνημόνιο κι οι νοοτροπίες τους.

Φτύσε τα μούτρα σου, τα δευτεροξάδερφα σου στη Μινεσότα, όχι εμάς. Εδώ που ήρθες, boy, άμα έχουμε πρόβλημα με τον γιο, την κόρη μας, τον αδερφό μας το κρατάμε στο σπίτι μας και προσπαθούμε να το λύσουμε μόνοι μας, δεν ξεφτιλίζουμε τα παιδιά και τ’ αδέρφια μας. Πολύ περισσότερο δεν φωνάζεις όταν το πρόβλημα είσαι εσύ ο ίδιος.

Είχα από καιρό καταλάβει από τις επιλογές του ότι ο Γιώργος δεν πολυγουστάρει τους πασόκους αλλά τελικά φαίνεται ότι γενικώς δεν πολυγουστάρει τους Έλληνες κι η Ελλάδα του φέρνει μια δυσφορία, σαν χαλασμένο τσήζκέϊκ.

Νομίζω πάντως ότι ο Γιώργος θα ήταν καλός για κυβερνήτης της Γουέστ Βιρτζίνια, να εγκαινιάζει το Φεστιβάλ της πιο Μεγάλης Κολοκύθας, διαγωνισμούς χοτ ντογκ και καλλιστεία για γελάδες λόνγκχορν. Και με την Γουέστ Βιρτζίνια έχω πάντα το ίδιο πρόβλημα. Όλο ξεχνάω την κωλοπρωτεύουσα της. Ο Γιώργος όμως αυτά τα παίζει στα δάχτυλα. Με τα Βαλκάνια έχει ένα θέμα…

Και για να μην το ξεχάσω, αδέρφια, επειδή το ΕΣΡ έχει πάει προφανώς για τσάγαλα, ας κάνουμε κάτι. Όπου πετυχαίνετε την Όλγα και τον Γιάννη, δείξτε τους εμπράκτως κι ενθουσιωδώς τις σκέψεις και τα συναισθήματα σας. Στο δρόμο, μέσα από τα αυτοκίνητα, όπου τρώνε και πίνουν, πηγαίνετε κοντά και πείτε τους, δείξτε τους εις επήκοον όλων, τι πιστεύετε γι’ αυτούς. Δημοκρατία έχουμε, έτσι δεν είναι; Δημόσια τα κάνουν, δημόσια να τους τα πούμε κι εμείς.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. blue nile avatar
    blue nile 13/10/2010 17:03:48

    Kε Κρανιδιώτη δε παίζεστε... με τίποτα...μα με τίποτα...να'στε καλά.

    • rage avatar
      rage @ blue nile 14/10/2010 09:10:06

      Πάντως εδώ που τα λέμε δεν είπε ψέματα!
      Από πότε μπορούμε ανερυθρίαστα να κατηγορούμε κάποιον για την ειλικρίνειά του; Εστω κι αν αυτή είναι μεμονωμένη;

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ rage 14/10/2010 14:10:28

        Ποιός απ' όλους δεν είπε ψέματα;

      • rage avatar
        rage @ rage 14/10/2010 18:30:03

        το γκιόργκος

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ rage 14/10/2010 20:15:04

        Δηλαδή η χώρα, ο Λαός στο σύνολο του είναι διεφθαρμένος, συμφωνείς; Αυτό λες;

      • Kasut avatar
        Kasut @ rage 14/10/2010 20:33:17

        Αν οχι διεφθαρμενοι, τουλαχιστον ωχαρδεφιστες.

      • rage avatar
        rage @ rage 15/10/2010 11:47:46

        μπορεί κάποιος να μην είναι διεφθαρμένος στο επίπεδο που είναι ένας πολιτικός, αλλα πρώτον αν γίνει πολιτικός κατα πάσα πιθανότητα θα διαφθαρεί και δεύτερον εφόσον ζει και λειτουργεί μέσα στη διαφθορά χωρίς να την καταγγέλει και χωρίς να κάνει τίποτα αξιόλογο για να τη σταματήσει, έχει μεγάλο μερίδιο ευθύνης.
        όποιος πολιτικός δεν είναι διεφθαρμένος θα έπρεπε να παραιτείται μόλις αντιμετωπίζει φαινόμενα διαφθοράς που δε μπορεί να καταστείλλει. Πόσοι το έχουν κάνει;

  2. Orestios avatar
    Orestios 13/10/2010 17:14:14

    Εξαιρετικός Φαήλος!

  3. Ο Μωραϊτης avatar
    Ο Μωραϊτης 13/10/2010 17:14:52

    Αδελφέ Φαήλο

    Από τη στιγμή που χάσουν το ηθικό τους ( όλοι οι εν' Ελλάδι μέντορες του νεο -εποχισμού) το τέλος τους δεν είναι πολύ μακρυά. Μόνο προσοχή στα τελευταία τους μπορεί να γίνουν απίστευτα επικίνδυνοι για τη πατρίδα.
    Πάντα έτσι δυνατά, μέσα απ' τη καρδιά και έξω απο τα δόντια.

  4. Green St avatar
    Green St 13/10/2010 17:29:08

    Κε Κρανιδιώτη είμαστε πολύ μακριά ακόμα από το σημείο στο οποίο περιγράφεται. Έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας.

  5. Παναγιώτης Λιάκος avatar
    Παναγιώτης Λιάκος 13/10/2010 17:39:37

    Ρε το μπαγάσα τον Φαήλο. Έβγαλε θέμα για τις Πανελλαδικές.

    Ιδού η επίμαχη παράγραφος: "Ώστε διοικείς διεφθαρμένη χώρα; Ρε συ Γιώργο, πες μου, να χαρείς το Χαλογουίν, είσαι κάνας γενναίος πολεμιστής που γύρισε μετά από χρόνια από την Τροία; Έλειπες με τον Μαγγελάνο στον περίπλου της Γης; Είδες φως κι ανέβηκες κι έκπληκτος καταγγέλλεις τους διεφθαρμένους ιθαγενείς; Έλειπες με τον Τσε και τον Πανταγιά στη Βολιβία; Εσύ κυβερνούσες. Εσύ κι όλο το σόϊ σου κι όσοι τώρα σας γυαλίζουν το Μνημόνιο κι οι νοοτροπίες τους".

    Θέματα προς εξέταση και ανάπτυξη:

    "Συνδυάστε την δήλωση Παγκάλου 'μαζί τα φάγαμε' με την εκστρατεία Πανταγιά-Γκεβάρα στην Βολιβία. Πώς μπορεί να μετασχηματίσει ξανά την διεφθαρμένη ελληνική κοινωνία η κυβερνώσα παράταξη; Πόσο μακριά και πόσο κοντά βρίσκεται ο Κόλπος των Χοίρων, το κόλπο των χοίρων, η Σιέρα Μαέστρα και η οδός Αγράμπελης; Ποιες οι συνέπειες της υπερκατανάλωσης σαλιγκαριών, αστακομακαρονάδας, μοσχαριού στρογκανόφ και ροσμπίφ στον συντονισμό της κυβέρνησης;".

    Φαήλε θερμά συγχαρητήρια.

  6. tsilivithras avatar
    tsilivithras 13/10/2010 17:39:48

    Halloween...???...Naaaaahhhhhh...

    Maybe more the likes of "Aces High"..."Run to the hills"..."The number of the beast"

    Eddie's gonna get you

  7. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 13/10/2010 17:40:01

    To Richmond?

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Strange Attractor 13/10/2010 17:42:42

      Charleston. Σύμφωνα τουλάχιστον με τη Wikipedia.

  8. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 13/10/2010 17:41:27

    Καταπληκτικός Φαήλο, απλά καταπληκτικός!

    Ειδικά εκείνο το "Όταν έμπαινε η Όλγα στο Σχολαρχείο ... λίγο πριν την 4η Αυγούστου", αυτό κι αν είνα άπαιχτο!

    • man8os avatar
      man8os @ Επώνυμος 13/10/2010 19:10:39

      Μα δεν ειναι 80!!
      2010-1930
      Το πολυ 60 την κανω, αν και δεν ειμαι σιγουρος γιατι πλακωνεται στα μποτοξ.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ man8os 13/10/2010 19:32:47

        Εννοείται ότι δεν είναι τόσο, απλώς ο Φαήλος κάνει προχωρημένο χιούμορ.

  9. Θασίτης avatar
    Θασίτης 13/10/2010 17:43:15

    Αν πραγματικά φοβούνται τόσο πολύ τότε πραγματικά ο Αντώνης θα πρέπει να προσέχει.
    Μακάρι όλα όσα γράφεις να βγουν αληθινά, μακάρι να δω την αλήθεια και την δικαιοσύνη να βασιλεύουν μια φορά σε αυτόν τον τόπο.
    Κρατώ μικρό καλάθι αδερφέ μου Φαήλο. Τα ψέματά τους με παρέσυραν τόσες φορές με πρώτη τότε που 18χρονος το 81 τους ψήφησα για την περιβόητη αλλαγή.
    Από τότε ποτέ ξανά. Πάντα μικρά κόμματα αλλά και με αυτά πάντα ξεγελασμένος αισθανόμουν. Τον Αντώνη τον στήριξα σε δύο εκλογικές αναμετρήσεις με την πολιτική άνοιξη. Τον συμπάθησα, τον πίστεψα αλλά τότε δεν μας βγήκε.
    Ελπίζω λοιπόν αλλά κρατώ μικρό καλάθι
    Θα μας ζητήσουν Περαίωση Φαήλο. Έχω τρία παιδιά. Δεν περισσεύει ούτε ένα ευρώ. Δεν θα πληρώσω. Αν μου επιβληθούν πρόστιμα δεν θα πάω φυλακή, θα ανεβώ στο βουνό και θα γεμίσω τις νύχτες τους με εφιάλτες.
    Ας κάνει γρήγορα ο Αντώνης τα χειρότερα είναι μπροστά μας

  10. Misha avatar
    Misha 13/10/2010 17:46:28

    Φαήλο, respect

  11. Agrofylakas avatar
    Agrofylakas 13/10/2010 17:51:55

    Φαήλο,

    Ντε φταίει το πεντί! Η μαμά του το έμαθε να μην έχει εκτίμηση για τα πασόκια. Θυμάσαι, τότε που του έλεγε ότι είναι προορισμένος να 'κυβερνήσει την Ελλάδα'. Αλλά, είπαμε ρε φίλε να την κυβερνήσει όχι να την ΓΑΠίσει!

    • popolaros avatar
      popolaros @ Agrofylakas 13/10/2010 18:18:33

      Aχ βρε Δήμητρα τι μας έκανες.
      Τώρα βγαίνει η κακία για τους Έλληνες που ψήφισαν τον Αντρέα μετά το διαζύγιο.

  12. Μαρια avatar
    Μαρια 13/10/2010 17:55:16

    Τωρα παρακολουθουμε τη Β' προβολη της ταινιας γιατι η πρωτη ηταν περισυ το νοεμβριο στις εσωκομματικες μας,βεβαια μετα ηρθε η μεγαλοπρεπης σφαλιαρα απο τους νεοδημοκρατες που περιμεναν ωρες στις ουρες με τη διψα να ξεβρωμισουν τη παραταξη και το πετυχαν. Νοεμβριο εχουμε εκλογες και φετος. Ο μηνας σου Αντωνη!!!!!!

  13. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/10/2010 18:01:09

    Ειμαστε ολοι ανθρακωρυχοι.

    ΠΠ

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/10/2010 18:12:20

      Και είδες θύρα μου; Με την σημαία τους, χωρίς υστερία των συγγενών, χωρίς να βρίζουν τη χώρα τους.

  14. Θοδωρής Λακεδαίμων avatar
    Θοδωρής Λακεδαίμων 13/10/2010 18:03:42

    Φαήλο,αυτές οι απο αέρος κατακόρυφες καταδρομικές ενέργειές σου είναι άψογες,πρέπει όμως να συνδυασθούν με ταυτόχρονη μετωπική επικοινωνιακή αντεπίθεση προκειμένου να υπάρξει το επιθυμητό αποτελεσμα(Νομίζω συμφωνεί και ο Επώνυμος)

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Θοδωρής Λακεδαίμων 13/10/2010 18:23:30

      Λακεδαιμόνιε,
      Έχεις απόλυτο δίκιο, διότι μετά τους Καταδρομείς πρέπει να έρθει ο Βασιλιάς των Όπλων, το απλό Πεζικό, για να κάνει αμυντική εγκατάσταση.

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 13/10/2010 18:52:03

        Εμείς πάντως ως γνήσιοι Πυροβολικάριοι είμαστε στα μετ'όπισθεν και βομβαρδίζουμε όσο μπορούμε και όπου πετυχαίνουμε τον εχθρό.

      • denkserotipota avatar
        denkserotipota @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 13/10/2010 18:54:26

        Aφήστε θα σαρώσουν πρώτα κάποιοι άλλοι και θα αφήσουν να σκουπίσετε τα υπολείμματα. Ερχεται...
        :)

  15. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 13/10/2010 18:08:08

    Το βασικο στην αναρτηση αυτη ειναι οι τρεις γενιες Παπανδρεου.Καμμια αλλη οικογενεια δεν εχει κυβερνησει επι τρεις γενιες την Ελλαδα.Οποιος ανηκει στην οικογενεια αυτη και παριστανει τον αμετοχο στη διαφθορα ειναι πολιτικος απατεωνας.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ ψυχραιμια 13/10/2010 19:51:22

      δεν μιλάμε για συμμετοχή, την πατέντα του γενικευμένου εκμαυλισμού κατέχουν ως οικογένεια. Αποκλειστική εισαγωγή και διανομή Α.Ε.

  16. popolaros avatar
    popolaros 13/10/2010 18:13:12

    Just Perfect Φαήλο.
    Ο Giorgo όχι μόνο δεν γουστάρει το κόμμα του μπαμπά του αλλά οτιδήποτε Ελληνικό.
    Δεν μας γουστάρει και το δείχνει.
    Τώρα συγγνώμη αλλά θα πάω να πάρω μια δώσει megalicious.

  17. netakias.wordpress.com avatar
    netakias.wordpress.com 13/10/2010 18:19:58

    Εμένα σήμερα, άκουσα και τον Λούλη, ναι τον Λούλη στο Real FM, του καναλάρχη Χατζηνικολάου, μου θύμισε τον σύμβουλο του βασιλειά Θέοντεν, Wormtongue!

    Τον θυμάσε; Τον Wormtongue; Οταν έφυγε από τον Θέοντεν κλωτσιδόν, έβγαινε στα μπαλκόνια με το Saruman!

    Τώρα ο Λούλης, βγαίνει με το Επίτιμο!
    Και τι δεν είπε ο άνθρωπος! Μέχρι που ανέδειξε πολιτική ιδιοφυία τον Κάρατζαφέρη!
    Από πότε οι κωλοτούμπες είναι πολιτική;
    Ακούστε τον εδώ http://www.real.gr/DefaultArthro.aspx?page=arthro&id=13847&catId=50

    Εγραψα κι ένα άρθρο στο βλογκ μου επι τιμή του Επιτίμου.

    εδώ : http://netakias.wordpress.com/2010/10/13/epitimosloulis/

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ netakias.wordpress.com 14/10/2010 12:44:32

      Χαχαχα, φοβερός ο παραληρισμός! Να υποθέσω ότι έχουμε και τη διαμάχη ανάμεσα στον Αραγκορντώνη και τον ΓΑΠάουρον.

      • ΑΥΓΕΡΙΝΟΣ Κ.Χ. avatar
        ΑΥΓΕΡΙΝΟΣ Κ.Χ. @ TopGunZ 14/10/2010 14:28:13

        Ναι! Ναι! Ο Λούλης μοιάζει, με τον Σύμβουλο του Θέοντεν!

        Ο Μεσαίος χώρος του, έφαγε 10 μονάδες στο Κεφάλι, και την Ντόρα στην Καμπούρα. Καληνύχτας σας!

  18. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 13/10/2010 18:20:01

    Μπράβο Φαήλο, να μου ζήσεις.
    Να είσαι καλά.

  19. netakias.wordpress.com avatar
    netakias.wordpress.com 13/10/2010 18:22:12

    Το παραμύθι μου λέγεται O Επίτιμος, ο Σύμβουλος κι η Μάχη της Mordor.
    http://netakias.wordpress.com/2010/10/13/epitimosloulis/

  20. Ρήγας Φερραιος avatar
    Ρήγας Φερραιος 13/10/2010 18:39:09

    Εχω μια απορια και μην γελασετε!!!
    Τι ζορι τραβαει η κυρα Κατια με το ΠΑΣΟΚ και σκουζει ετσι αποψε;;
    Δεν βλεπετε τον ανεμο αλλαγης που πνεει;;; (λεει!!!)
    Για τον Σκαραμαγκα ακουσε κατι η χαλασε το ακουστικο;

    • man8os avatar
      man8os @ Ρήγας Φερραιος 13/10/2010 19:12:49

      Ποτε θα μεινουν ανεργοι ολοι αυτοι οι ανεπαγγελτοι???

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ Ρήγας Φερραιος 13/10/2010 23:16:29

      για το αλτερ πάντως τρέχει πολύ η είδηση οτι είναι στα τελευταία του και παίζει τις τελευταίες μέρες του, προσωπικά δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοια αλλά το άκουσα απο άνθρωπο μέσα σε κανάλι.

      Για το παρών άρθρο, μόνο μια λέξη εγκλέζικη έχω να πώ!

      RESPECT!!!!!!

  21. kiki avatar
    kiki 13/10/2010 18:43:37

    Δεν εισαι αβρος,μην τους ταραζεις,αμεσως,συμμαθητρια με την Ασπασια,στην ηλικια μας,μπορουμε οταν την βλεπουμε,απλως να λεμε Ω Ρομεο,Ρομεο,ξερει αυτη.
    επισης για την υστερικη Μακρη,,Ω σιτυ Πρεςς ,τι κακο μας εκανες.
    Αντε και ο σπανομαριας Λουλης,αυτα τα βραδια ειναι θλιβερα.

  22. Ρήγας Φερραιος avatar
    Ρήγας Φερραιος 13/10/2010 18:48:39

    Βρηκα αυτο εδω...αναμενω σχολιασμο

    h**p://tsak-giorgis.blogspot.com/2010/09/blog-post_3643.html

    • Ρήγας Φερραιος avatar
      Ρήγας Φερραιος @ Ρήγας Φερραιος 13/10/2010 19:00:32

      Προσεξτε υποκρισια και κροκοδειλια δακρυα!!! Αν θελετε να δειτε τα σχολια των αναγωστων επισκεφθειτε την ιστοσελιδα, εδω δεν μπορω να τα μεταφερω!!!
      h**p://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=45182&catid=3

      Η απεργία των φορτηγατζήδων έληξε.Τώρα;
      Βασίλης Σπανός

      Οι ιδιοκτήτες φορτηγών δεν βρίσκονται πλέον στο δρόμο για να διαμαρτυρηθούν. Η κυβέρνηση κέρδισε την μάχη των
      μπλόκων ενεργοποιώντας ρυθμίσεις εξπρές που θα τους έστελναν ακόμα και στη φυλακή.

      Τώρα οι 28.000 ιδιοκτήτες φορτηγών πρέπει να κοιτάξουν στα μάτια το αύριο και να δημιουργήσουν εταιρείες στις οποίες θα χρησιμοποιήσουν τα 33.000 φορτηγά που υπάρχουν.

      Εύκολη υπόθεση η δημιουργία κάποιας εταιρείας θα σκεφτούν οι περισσότεροι. Τίποτα δεν απέχει από την πραγματικότητα περισσότερο από αυτό. Η πλειοψηφία των ιδιοκτητών φορτηγών είναι άνθρωποι που διαθέτουν ένα όλο και όλο τέτοιο περιουσιακό στοιχείο. Οι περισσότεροι από αυτούς είναι χρεωμένοι σε διάφορους προμηθευτές τους (συνεργεία κλπ) καθώς τα πενιχρά εισοδήματα τους, ίσα που έφθαναν για να ζήσουν τις οικογένειες τους.

      Τώρα έτσι χρεωμένοι θα πρέπει να βρουν κεφάλαιο (για έξοδα κίνησης κλπ.) να βάλουν στο εταιρικό σχήμα και μετά να περιμένουν τα κέρδη στο τέλος του έτους από το μέρισμα που τους αναλογεί. Αναρωτιέμαι ποιός από όλους εμάς χωρίς να διαθέτει αρκετά χρήματα στην άκρη θα μπορούσε να περιμένει έναν ολόκληρο χρόνο για να εισπράξει χρήματα. Ακόμα θυμάμαι ιδιοκτήτη φορτηγού όταν του είπα αφελώς «ενωθείτε και δημιουργήστε εταιρίες» να μου απαντά «Τι να ενώσουμε. Τα χρέη μας ;»

      Η αλήθεια είναι πως το συγκεκριμένο νομοσχέδιο δεν έδωσε τίποτα σε αυτούς τους ανθρώπους και έδωσε τα πάντα στους ισχυρούς. Τους έδωσε τη δυνατότητα να δημιουργήσουν εταιρίες «κολοσσούς» χωρίς να πληρώσουν τεράστια χρηματικά ποσά για την απόκτηση αδειών. Άρα τους έκανε σε μια νύχτα πιο ανταγωνιστικούς από εκείνους που αγόρασαν την άδεια δίνοντας μια περιουσία.

      Το επόμενο επεισόδιο στην «ανταγωνιστική» μεταφορά θα είναι να πέσουν οι τιμές. Όχι όμως με στόχο την πραγματική ανταγωνιστικότητα αλλά για να βγούν οι «μικροί» από την αγορά.

      Μόλις αυτοί βγουν από την μέση τότε οι δυνατοί παίχτες θα κρατούν το παιχνίδι της μεταφοράς και θα ρυθμίζουν τις τιμές οι οποίες όπως συνήθως συμβαίνει στην Ελλάδα θα πάρουν τον ανήφορο.

      Οι μόνοι που πιθανόν θα γλιτώσουν είναι εκείνοι που ήδη διαθέτουν εταιρείες. Ιδιοκτήτες δηλαδή με 7-8 φορτηγά που έχουν συγκεκριμένα πελατολόγια και έτοιμη υποδομή.

      Από αύριο Γ. Τζωρτζάτος και Μ. Χρυσοχοίδης θα ξεκινήσουν συζητήσεις ώστε να βρεθεί πλατφόρμα που θα δώσει ελπίδες στους μεταφορείς για ανάπτυξη, και όχι για αφανισμό.

      Από εδώ και πέρα θα φανεί πραγματικά αν η κυβέρνηση έπραξε ότι έπραξε επειδή ήταν υποχρεωμένη λόγω μνημονίου η απλά έδωσε "γη και ύδωρ" στις μεγάλες εταιρίες που έρχονται στην χώρα μας για να επενδύσουν.

  23. Aggelos avatar
    Aggelos 13/10/2010 18:54:37

    Αχαχαχα,,μας εφτιαξες τη μερα,,Φαηλο..

  24. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 13/10/2010 19:06:13

    Η δυσφήμηση της Χώρας ως "διεφθαρμένης" δεν είναι τυχαία. Το μήνυμα του Παπανδρέου απευθύνεται κυρίως στο εσωτερικό, με δύο στόχους: 1) Να χαμηλώσει τον πήχυ των προσδοκιών του εκλογικού σώματος και να μετακυλήσει τις ευθύνες της αποτυχίας του, λέγοντας περίπου: αφού κυβερνώ διεφθαρμένη χώρα, μην περιμένετε και πολλά πράγματα. Ό, τι μπορώ κάνω, αλλά με τέτοια χώρα... , και 2) Να σηματοδοτήσει την ανοχή στην διαφθορά. Ναι,την ανοχή, όσο και αν φαίνεται αντιφατικό: Η αποδοχή του γενικού χαρακτηρισμού - δυσφημήσεως της Χώρας ως διεφθαρμένης σημαίνει, οτι η κοινωνική πλειοψηφία είναι διεφθαρμένη σε σημαντικά πλειοψηφικό ποσοστό (δηλαδή σημαίνει, οτι είναι γενικά διεφθαρμένοι όχι μόνο, ας πούμε, οι πολεοδομίες ή οι εφορίες, αλλά και ο στρατός, οι δικαστές, οι έμποροι, οι συνταξιούχοι, οι δικηγόροι, οι δάσκαλοι, οι οικοδόμοι, οι εργάτες εργοστασίων, όλοι. Οτι δηλαδή οι αξιωματικοί του στρατού πωλούν τα αμυντικά μυστικά της Χώρας, οτι οι δικηγόροι αμοίβονται από τους αντιδίκους, οτι οι εργάτες στο εργοστάσιο κάνουν σαμποτάζ στην παραγωγή γιατί πληρώνονται από τους ανταγωνιστές κ.λ.π.). Αλλά όμως, η διαφθορά σε μία ευνομούμενη κοινωνία πρέπει να αποτελεί μειοψηφικό φαινόμενο. Πρέπει να είναι η εξαίρεση, όχι ο κανόνας και μάλιστα τόσο γενικός που η Χώρα να αποκτά τον χαρακτηρισμό της διεφθαρμένης. Οι αποδοκιμαστέες κοινωνικές συμπεριφορές - όπως η διαφθορά - αποδοκιμάζονται και τιμωρούνται διότι αποτελούν την εξαίρεση. Αν είναι ο κανόνας - η γενικώς στην κοινωνία επικρατούσα κατάσταση - πώς θα αποδοκιμαστούν από την ίδια την κοινωνία που τις εφαρμόζει κατά πλειοψηφία; Αρα, λοιπόν η δημιουργία και αποδοχή της ψευδούς εντύπωσης, οτι η Ελλάδα είναι γενικώς διεφθαρμένη - και όχι οτι έχει προβλήματα διαφθοράς, σοβαρά μεν αλλά αποκλίνοντα από τον χαρακτήρα της Χώρας και του λαού της - διευκολύνει την διαφθορά, καθώς χαλαρώνει τις αντιστάσεις πολλών, αφού περιγράφει την διαφθορά σαν μιά πλειοψηφική συνήθεια της κοινωνίας και άρα καθιστά ευκολότερη την μίμησή της. Παράλληλα, στους χαλεπούς καιρούς του μνημονίου, σηματοδοτεί προς την κλονιζόμενη εκλογική κρατικοδίαιτη πελατεία του πασοκ το μήνυμα: κάντε ό, τι νομίζετε, ισοφαρίστε τα χαμένα, έκαστος όπως μπορεί, αρκεί να με ψηφίζετε.
    Γι΄ αυτό και το μήνυμα του Παπανδρέου είναι όχι μία, αλλά δυό φορές αποκρουστικό.
    Δημήτρης Κοκκαλάκης.
    Λαμία.

    • dimitris hamenos avatar
      dimitris hamenos @ Δημήτριος Κοκκαλάκης 13/10/2010 20:00:05

      Πολυ ευστοχα τα σχολια σας κε Κοκκαλακη!

      • Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
        Δημήτριος Κοκκαλάκης @ dimitris hamenos 14/10/2010 09:26:46

        Ευχαριστώ!

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Δημήτριος Κοκκαλάκης 14/10/2010 14:13:10

      Εξαιρετικές κι ευθύβολες οι επισημάνσεις σου. Έτσι ακριβώς είναι, συν βεβαίως ένα προφανές σύμπλεγμα απέναντι σ' έναν τόπο κι έναν Λαό που φαίνεται ότι ποτέ δεν αγάπησε κι ας τους ευεργέτησε οικογενειακώς.

  25. kiki avatar
    kiki 13/10/2010 19:15:48

    Βρε παιδια ακουσα μια ειδηση οτι η Τουρκια θα χορηγηση την τουρκικη υπηκοοτητα σε μητροπολιτες ,ελληνες ωστε να υπαρχει διαδοχη στο πατριαρχειο,Επισης θα δωσουν και την Σχολη της Χαλκης.Ηδη γνωριζουμε οτι Κρητικοι Μητροπολιτες, εχουν ζητησει την τουρκικη υπηκοοτητα.
    δηλαδη για να καταλαβω,δεν φτανει που ο Βαρθολομαιος διεκδικει τις νεες χωρες,ωστε να υπαγονται στον εκαστοτε τουρκο νομαρχη,θα εχουμε και την πεμπτη φαλαγγα μεσα στον ελλαδικο χωρο,μητροπολιτες τουρκους,στην Ροδο,στην Κω στην θρακη κλπ.
    Ο ΔΚαι οι Μανιατες που πηγαν να βοηθησουν την επανασταση ,και απελευθερωση τους.
    Να πω την αληθεια,πλην ορισμενων,περιπτωσεων ημιαιμων μανιατων,με την ντορα και το σοι πρεπει να εχουν μετανοιωσει για την βοηθεια.ασκαλαντωνακης στην Κρητη,με αυτους θα βριζει τον εαυτο του που θυσιαστηκε.

  26. A.M. avatar
    A.M. 13/10/2010 19:32:08

    Έτσι, γουστάρω!
    Στο άγριο κάζο, στο δούλεμα, ψιλό γαζί.

    Αν αυτοί βγαίνουν στα παράθυρα και μας δουλεύουν δεν έχουμε και εμείς δικαίωμα να τους αντιμετωπίζουμε με δούλεμα;

    Χα(λλλ)αράααα

    Σοβαρά αντιμετωπίζουμε τους σοβαρούς ανθρώπους όχι τους χαβαλέδες!
    Και δεν πιστεύω να υπάρχει Έλληνας που να θεωρεί σοβαρούς τους τηλεσκοταδιστές της παραπληροφόρησης.
    Ούτε οι ίδιοι οι πασόκοι δεν μπορούν να τους βλέπουν για σοβαρούς.


    Τώρα στα σοβαρά, στα ΠΟΛΥ σοβαρά.

    Έχουν ΠΑΓΩΣΕΙ.
    Έχουν παγώσει όλοι τους.
    Τους βλέπεις στα παράθυρα σαν βρεγμένες γάτες.
    Έχουν καταλάβει ήδη τι τους περιμένει και ελπίζω να είναι και έτοιμοι ανά πάσα ώρα και στιγμή με τις βαλίτσες παραμάσχαλα.

    Γιατί θα φύγουν σίγουρα και θα φύγουν βιαστικά και θα φύγουν νύχτα και θα φύγουν αιφνιδιαστικά «εν ημέρα ή ου προσδοκούν και εν ώρα ή ου γινώσκουν».

    Φαήλο σε ευχαριστούμε!
    Νάσαι πάντα καλά!

  27. Y. avatar
    Y. 13/10/2010 19:33:24

    Πάντα εύστοχος και γλαφυρός αγαπητέ Φαήλε, θα μείνω μόνο στον πνευματικό γιό του υποκειμένου που το άτθρο σου αναφέρεται, τον πρόεδρο του αποκόματος Λάος, ο επονομαζόμενος και Καρατζαφύρερ ή Κωλοτούμπας, που αν προσέξατε, στις δηλώσεις του τελευταία το παίζει και πολύ ΠΑΤΕΡΟΥΛΗΣ.. Ξέρετε, με ‘κείνο το υφάκι που συστήνει, παραινεί, νουθετεί, προτρέπει, στο τι πρέπει να κάνει η παράταξη και ο πολιτικός κόσμος γενικότερα. “...να καθήσουμε στην παράταξη όλοι μαζύ...”, “...να βάλουν μυαλό...”, “...να συνετισθούν...”,. κλπ, κλπ.
    Αποκορύφωμα, αυτό που είπε μετά το καληνύχτα της ΝΔ στον πάτρωνά του, “...ο Σαμαράς είναι αναιδής...”

    Ποιός νομίζεις ότι είσαι βρε Αρχικαραγκιόζη Καρατζαφέρη?
    Ποιόν υποδύεσαι βρε Σταλινίσκε της συμφοράς?
    Σε ποιούς αποτείνεσαι βρε Αρχιφασίστα και Αρχιλαϊκιστή με τα δε ξέρω πόσα διαμερίσματα και τα 700 εκ της κομματικής επιχορήγησης?
    Για τι πράμα μιλάς βρε Αρχιυποκριτή και ακροδεξιέ της πολιτικής?
    Τι παριστάνεις βρε Αρχιτυχοδιώκτη του παρασκηνίου?
    Η φιλενάδα σου ήδη ανήκει στο πολιτικό παρελθόν, ελεύθερη να μάθει πως φτιάχνονται τα ντολμαδάκια. Πάρε δρόμο κι εσύ, να καθαρίσει επιτέλους η χώρα, απ’ όλους εσάς τους τιποτένιους, εμπαθείς Ισνογκούτηδες και αριβίστες της ελληνικής πολιτικής. Πάτε καλύτερα να κάνετε ψυχοθεραπεία, μπας και ξεφύγετε από τα προσωπικά σας αδιέξοδα και απωθημένα, που μια ζωή ο ελληνικός λαός σας πληρώνει.
    ΞΟΥ.................

    • Y. avatar
      Y. @ Y. 13/10/2010 19:38:42

      Παροράματα...
      ...ε όπου αι, σε κάποιες καταλήξεις
      ...700 εκ παλιές δρχ. (όταν είχα διαβάσει τις επιχορηγήσεις, τα είχα νοητικά μετατρέψει σε δραχμούλες, και αυτό συγκράτησα)

  28. Γιώργος Γκ. avatar
    Γιώργος Γκ. 13/10/2010 19:44:44

    Φαήλο δεν παίζεσαι,σήμερα κτύπησες ταβάνι!!!!!!
    Εκείνο το περιφερόμενος συκοφάντης,εγώ θα το εμπλούτιζα με την λέξη που ταιριάζει γάντι στην περίπτωση του ΓΑΠ :
    "περιφερόμενος γραικύλος συκοφάντης" δηλ.αναξιοπρεπής,δουλοπρεπής,ανάξιος
    Ελληνόφων Βάρβαρος που μιλάει Ελληνικά (λέμε τώρα ) αλλά δεν είναι Ελληνας.

    • Y. avatar
      Y. @ Γιώργος Γκ. 13/10/2010 19:56:13

      ...καλοοοοό!

  29. kiki avatar
    kiki 13/10/2010 19:55:21

    @ Φαηλο,
    Καθε φορα που γραφεις για το ξυνογαλο,την παιδουλα,αντε στην ευχη,ξυπνανε κακες μνημες ,απο τα παιδικα μου χρονια,που με ειχανε βαλει τιμωρια μια ολοκληρη χρονια ,στο τμημα της,στο σχολειο.

  30. Φαινότυπος avatar
    Φαινότυπος 13/10/2010 20:12:39

    Τα ζόμπι δεν τρώνε κουτόχορτο.

  31. βαγγέλης avatar
    βαγγέλης 13/10/2010 20:39:30

    Kύριε Φαήλε θερμά συγχαρητήρια,θα το ξανάγραψω είστε μια ορχήστρα μόνος σας!!!

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ βαγγέλης 13/10/2010 22:28:48

      Βαγγέλη και να σκεφτείς ότι ίσα που ξέρω να σφυράω.

  32. loretta avatar
    loretta 13/10/2010 21:00:02

    Αστειρευτος ...απιστευτος..απιθανος...ριχτους κιαλλα..!!
    Νασαι καλα βρε φαηλο ....

    ετσι μουρχετε να το εκτυπωσω σε χιλιαδες φωτοτυπιες και να το ριξω σε ολη την πολη της θεσσαλονικης.

    • danaos avatar
      danaos @ loretta 13/10/2010 21:35:01

      Το μοιράζω στην παρέα Φαήλε! Μου επιτρέπεις πιστεύω!

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ danaos 13/10/2010 22:16:09

        Πάρτους από ένα ευρώ για τα δικαιώματα και στείλε τα στο Φόρουμ.

  33. bromoskylo avatar
    bromoskylo 13/10/2010 21:19:07

    Μπράβο Φαήλε!!!!!!!!

  34. neotera avatar
    neotera 13/10/2010 21:48:39

    "...Σημαίνει δε(η έλευση Σαμαρά) και κάτι πολύ επικίνδυνο για το καθεστώς: οι ελεγκτικοί και διωκτικοί μηχανισμοί σε καθαρά κι εθνικά χέρια." Να σου πω την αμαρτία μου, δεν σε πιστεύω ! Αμα όμως συμβεί κάτι τέτοιο ξέρω μερικούς που θα βάλουν τα κλάμματα απ' τη χαρά τους...

  35. BigBrother avatar
    BigBrother 13/10/2010 21:57:59

    ο ρόλος

    ίσως θα μπορούσε να προσφέρει καλύτερα σε άλλον ρόλο απ'αυτόν του
    προθυπουργού...



    "Προς Κηφηνείον «Η Ωραία Ελλάς»"

    Προσωπικά,
    σε έσας,
    ειδικότερα,
    σε εσάς,
    Αν υπήρχε κάποιος με σενάριο ταινίας επιστημονικής φαντασίας που να προτεινε ως λύση τη διάθεση έστω και μίσης βραχονησίδα μας
    --ΓΙΑ ΕΣΑΣ--

    Ομολογώ
    Θα σας υπερασπιζόμουν

    ...

  36. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 13/10/2010 22:23:55

    Τους χαιρετισμούς θα τους δώσω. Τα άλλα δεν τα κατάλαβα και παρεκτρέπεσαι λίγο με τα περί Τσαουσέσκου. Ο χαρακτηρισμός ταιριάζει μάλλον στην "ποιότητα της ενημερώσεις που κάνουν τα βοθροκάναλα.
    Τι κάνω εγώ που δεν είναι "σεμνό και ταπεινό"; Όποιος διαφωνεί ας το γράψει. Δικαίωμα του. Λίγες φορές έχουμε παίξει "μπουνιές" με διάφορους; Αυτά πιστεύω, αυτά λέω και γράφω.
    Εν προκειμένω πάντως δύσκολα θα διαφωνούσε σοβαρός άνθρωπος. Η αθλιότητα με τον υποβολέα και την στημένη ερώτηση βγάζει μάτι. Μόνο για καζούρα είναι. Ίσως και και για κανά πειθαρχικό και πρόστιιμο από το ΕΣΡ. Και ο πανικός τους υπερχειλίζει.

  37. Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ 13/10/2010 22:25:37

    NA ΣΑΙ ΚΑΛΑ ΦΑΗΛΕ ΛΕΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΠΟΥ ΑΓΓΙΖΟΥΝ ΤΙΣ ΨΥΧΕΣ ΜΑΣ

  38. rally monkey avatar
    rally monkey 13/10/2010 22:34:53

    απολαυστικο - αλλα το ερωτημα παραμενει αναπαντητο
    γιατι ο Σαμαρας σε κενη εστια πεταξε την μπαλα πλαγιο

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ rally monkey 13/10/2010 22:39:48

      Πού το 'δες αυτό;

    • Φαινότυπος avatar
      Φαινότυπος @ rally monkey 13/10/2010 22:44:24

      Γιατί κατά λάθος είχε βρεθεί μπροστά στο τέρμα της δικής του ομάδας.

    • zonitis avatar
      zonitis @ rally monkey 13/10/2010 22:53:43

      Μπερδεψες τον Σαμαρα με τον Σαλπιγγιδη.

      • Φαινότυπος avatar
        Φαινότυπος @ zonitis 13/10/2010 23:24:35

        Τα μεγάλα πνεύματα συναντώνται.

  39. rally monkey avatar
    rally monkey 13/10/2010 23:20:25

    δυστυχως δεν ειναι μια φαση μονο ..
    ο τροπος που αντιμετωπισε τον ΓΑΠ ηταν και παραμενει χλιαρος και τελειως δυσαναλογος με τα πεπραγμενα της κυβν/σης,
    τις δημοτικες εκλογες σχεδον του τις χαριζει (πολυφορεμενο και ταλαιπωρημενο θεμα δεν θα επεκταθω) αντι να τις αναδειξει σε υψιστη συγκρουση επιστρατευοντας κορυφαια στελεχη,
    προτιμησε να ασχοληθει με τη ΝΔ αντι να εμφανιστει εκφραστης μιας ευρυτερης πατριωτικης παραταξης μπροστα σε μια κυβερνηση που εκχωρει εθνικη κυριαρχια και ανοιχτα διασυρει τη χωρα - το κυριως θεμα δεν ηταν η οικονομικη πολιτικη και τα powerpoint οσο καλες και να ηταν οι ιδεες - το θεμα ηταν αλλου και φοβαμαι πως το εχασε
    και το χειροτερο..δεν μπορεις να σκλυρηνεις την σταση σου εταιροχρονισμενα, θα σου πουν οταν γινοταν γιατι δεν μιλαγες?

    μακαρι να κανω λαθος και να το καρφωσει στα διχτυα
    (συνηθως πεφτω μεσα)

    • Y. avatar
      Y. @ rally monkey 13/10/2010 23:33:43

      Αυτή τη στιγμή η μπάλα παίζει στο γήπεδο της οικονομίας, εκαί εσυιάζει ο Σαμαράς και το κόμμα, και καλώς. Άσε να τελειώσουν με ΕΠΙΤΥΧΙΑ οι Αυτοδιοικητικές, και έχει θέματα, ειδικά τα εθνικά.
      Άρα, όλες οι δυνάμεις, στις εκλογές. Στις επτά, να γεμίσει ο χάρτης το μπλε της παράταξης,της ΝΔ

      • rally monkey avatar
        rally monkey @ Y. 14/10/2010 20:55:39

        Y >> Διαφωνω με οσα λες για την οικονομια πρωτα
        Πηγε η συζητηση εκει και οχι στο πως εφτασε τη χωρα σε κατασταση χειροτερη και απο Γ'κοσμικη - και ο Σαμαρας τους ακολουθησε ..γιατι το εφαγε το δολωμα?
        Για τους λογουε που γραφω παραπανω δεν ειμαι ιδιατερα αισιοδοξος για την εκβαση των Αυτοδιοικητικων.
        Δεν ποροσπαθω να σε πεισω - φαινεσαι στρατευμενος (και αν με ρωτησεις δηλωνω 'παρατηρητης'), anyway εδω θα τα λεμε και το βραδυ των εκλογων.
        Αυτο που με ενοχλει ειναι ο'τι αυτοι οι τυποι θα την βγαλουν καθαρη - εμμεσα αλλα ουσιαστικα ο Σαμαρας τον αφησε ξεφυγει ..OFF THE HOOK o george

  40. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 13/10/2010 23:50:59

    Καλά τα λέτε, αλλά ελπίζω να μην αληθεύουν αυτά περί γευμάτων Σαμαρα- Πρετεντέρη. Όχι από τη μια να τους φτύνουμε και από την άλλη να τους τραπεζώνουμε κι ολας για να μας παίξουν 10 δεύτερα στο βωθροκάναλό τους..

    • Y. avatar
      Y. @ ΓΙΑΝΝΗΣ 13/10/2010 23:53:32

      Από που βγήκε αυτό?

      • Γιαννης 3 avatar
        Γιαννης 3 @ Y. 14/10/2010 08:38:15

        Εχει φαει και με τον Χ'λαλακη!!!!!!ντροπη.....

  41. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 13/10/2010 23:58:08

    Το έγραψε blog. Δεν το υιοθετώ, ούτε εμπιστεύομαι το εν λόγω blog αλλά το γράφω για να το ξορκίσω..Μπας και...

  42. Y. avatar
    Y. 14/10/2010 00:07:29

    Ράδιο αρβύλα, που δεν την πιστεύω. Ο Σαμαράς είμαι σίγουρος ότι έχει πιάσει το ΑΙΤΗΜΑ της καθαρότητας, που ΟΛΟΙ οι πολίτες επιζητούν, και θα το ακολουθήσει

  43. Έρεβος avatar
    Έρεβος 14/10/2010 01:08:15

    Επειδή γράφεις όμορφα και γλαφυρά, μήπως μπορείς σε κάποιο άλλο πόνημα σου να μας εκθέσεις με την ίδια γλαφυρότητα το πως θα μηδενίσει ο Αντώνης το έλλειμα σε ένα, άντε εγώ σου βάζω σε δύο χρόνια;

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Έρεβος 14/10/2010 12:49:51

      Κάνε μια περασιά από το nd.gr έχει βίντεο και πληροφορίες για ότι θες πάνω στο σχέδιο. Φτάνει να θες φυσικά. Άλλο καπέλο αυτό.

      • Έρεβος avatar
        Έρεβος @ TopGunZ 14/10/2010 13:43:49

        OK αλλά εγώ τον Φαήλο θέλω να μου το αναλύσει αν είναι δυνατόν.

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ TopGunZ 14/10/2010 23:28:29

        Μαύρο κι άραχνο σκοτάδι,
        Δες παρακάτω το λινκ του Επώνυμου στη σχετική ανάρτηση του antinews.
        Κι επειδή πιθανώς να μην σε ικανοποιεί, θα προσθέσω και τα δικά μου μέτρα (ακόμη ρε βρωμόσκυλα, δεν με πρότεινε κανείς για Οικονομικών, μόνο Άμυνας, ΠροΠο και Παιδείας;): θα πρέπει να κατασχεθούν οι χορηγίες από συμμαθητές και να ρευστοποιηθούν οι αυγοκόφτες, τα τηλεφωνικά κέντρα κλπ. Φόρος στο botox (που είναι, ω ναι, στρατιωτικό δηλητήριο) και στα εμφυτεύματα σιλικόνης. Μιλάμε για πολύ "χαρτί"!
        Αυτό όμως που θα τιγκάρει το Ταμείο και θα δανείζουμε εμείς μετά τους Γερμανούς και του Γάλλους είναι ο Φόρος Μονήρους Εφηβικής Συνήθειας. Εδώ θα τινάξουμε την μπάνκα.
        Τέλος θα βάλουμε κι ένα (1) Ευρώ φόρο για κάθε προοδευτική παρόλα υπέρ του Μνημονίου, που λένε οι ανακυκλωμένοι καθεστωτικοί αριστεροί κι οι νεοφιλεύθεροι σοσιαλκοσμικοί.

  44. Γιαννης 3 avatar
    Γιαννης 3 14/10/2010 08:39:58

    Νομιζω οτι μιλησε για κυκλικο ελλειμα......

  45. elemi avatar
    elemi 14/10/2010 09:34:50

    και δηλαδή, τι το κακό έχει το φεστιβάλ της μεγαλύτερης κολοκύθας; εκείνοι είναι χαζοαμερικάνοι, ενώ στη Σαλονίκη, που κάνουνε διαγωνισμό μεγαλύτερης λαγάνας, είναι ελληνάρες έξυπνοι και λεβέντες, έ Φαήλο;

    έχεις μπει ποτέ σε μετρό στη γουέστ βιρτζίνια, να δεις ανάπηρο να μπαίνει και να σηκώνονται ΟΛΟΙ ταυτόχρονα για να του δώσουν τη θέση τους; έχεις δει στην Αθήνα όταν μπαίνει ανάπηρος σε μετρό, πώς ακριβώς αντιδρά ο περιούσιος λαός μας;

    άμα είναι ο Σαμαράς να περιστοιχίζεται από αυτή την παλιά δεξιά χολέρα, εύχομαι χίλιες φορές να δικαιωθεί ο Επίτιμος....

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ elemi 14/10/2010 12:50:58

      Εσύ έχεις μπει δλδ σε μετρό στη Γουέστ Βιρτζίνια?

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ elemi 14/10/2010 14:05:03

      elemi,
      Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά αν οι ανάπηροι περιμένουν στο σταθμό να έρθει το Μετρό, θα περιμέμουν πάαααααρα πολύ στην Δυτική Βιρτζίνια, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ.
      Η πρωτεύουσα της Δυτικής Βιτζίνια, που είναι και η μεγαλύτερη πόλη της πολιτείας είναι το Τσάρλεστον, το οποίο έχει πληθυσμό 50.302 όλους κι όλους (εκτίμηση του 2008). Οπότε τί να το κάνουν το Μετρό, καμάρι μου; Βέβαια, μπορεί το Φόρουμ να πάρει μια πρωτοβουλία και να μαζέψετε φράγκα από τους Συμμαθητές σας, που ως γνωστόν το 'χουν το κιμπαριλίκι, για να το φτιάξουν το Μετρό, ε; Σύλλογος Φίλων Δυτικής Βιρτζίνια "Το γυαλιστερό Μνημόνιο", καλό, ε; Βάλε για Πρόεδρος του ΔΣ.
      Όλη κι όλη η πολιτεία έχι πληθυσμό 1.816.856 νοματαίους σε περίπου 62.000 τ.χλμ έκταση. Αραία αραία να φαίνονται καμμιά σαρανταρέα δηλαδή.
      Στο Πανεπιστήμιο της Δυτικής Βιρτζίνια, που εδρεύει στην Morgantown, που είναι ακόμη πιο μικρή πόλη υπάρχει, το σούπερ ντούπερ και μοναδικό τρενάκι που λέγετε Morgantown Personal Rapid Transit (WVU PRT), μονής ράγας περικαλώ, το οποίο έχει μήκος γραμμών 13,6 χλμ, και ενώνει μεταξύ τους τα 4 "κάμπους" του Πανεπιστημίου, αλλά φευ, δεν είναι μετρό, ένα πρωτοποριακό επιφανειακό τρενάκι είναι.
      Και μην τρελαίνεσαι, εδώ δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα. Κι εδώ για τους ανάπηρους, τουλάχιστον, ακόμη σηκώνονται.
      Άμα δε μπει ο Επίτιμος πηδάνε όλοι από τα παράθυρα, ακόμη κι οι ανάπηροι.
      Και τώρα πήγαινε στο Φόρουμ κι αν δεν σας έχουν κόψει το ίντερνετ μπες στο διαδίκτυο να δεις που πέφτει η West Virginia, η όποία ειρήσθω εν παρόδω είναι πανέμορφη κι ένα έκτακτο μέρος για να τελειώσει την καρίέρα του ο ΓΑΠ και να φιλοξενήσει και τα κολλητάρια του, τον Μπέλα Λουγκόζι, την κόρη του, τον Βασιλιά της Κωλοτούμπας και την Όλγα, που θα την ωφελήσει κι ο φρέσκος αέρας των Απαλλαχίων Ορέων.
      Α, ρε Φάκτορα, αυτό δεν είναι μόνο πολιτικό μπλογκ ρε άρχοντα, είναι και Νational Geografic!

  46. Tassos Hercules avatar
    Tassos Hercules 14/10/2010 13:33:31

    Μου αρεσει τρομερα ο τροπος που χειριζεστε το λογο. Συμφωνω με οσα λετε και ειδικα οταν αναφερεστε στην οικογενεια Ανταμς με τα ζομπυ και αλλα ημιανθρωπινα οντα. Ο Σαμαρας ηταν ανεκαθεν στην εκτιμιση μου, πολυ δε περισσοτερο απο την ωρα που εχει στοχοποιηθει απο ολη την νεοελληνικη νεοταξικη ψευτοκουλτουροδημοσιογραφοτουρκομπαροκ νομεκλατουρα. Συνεπως αγγιζει το μεσο Ελληνα που αν μη τι αλλο ψαχνει να βρει ψυγματτα τεως Εθνικης και Οικονομικης Αξιοπρεπειας.
    Ευχομαι και ελπιζω οταν ο Αντωνης θα ανεβει τα σκαλια στου Μαξιμου να εχει σκεφτει καλα με ποιους θα επιλεξει να συνεργαστει. Γιατι οπως λενε και οι σοφοι... τα καστρα απο μεσα πεφτουν!

  47. ΔΗΜΗΤΡΗΣ Π. avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ Π. 14/10/2010 14:57:02

    ...ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΚΟΜΑΝΤΟ...
    ΔΥΟ-ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΒΓΕΙ Ο ΒΡΥΚΟΛΑΚΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΓΥΡΙΣΕ...
    ..ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ ...ΚΑΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΑ ΕΘΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΚΑΤΙ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΜΕΣΑ (ΑΕΡΟΠΟΡΟΣ)

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΔΗΜΗΤΡΗΣ Π. 14/10/2010 23:19:27

      Δημήτρη, συμφωνώ. Εκμεταλλεύονται την κρίση και τον φόβο που σπέρνουν στον κόσμο για να προωθήσουν σε όλα τα μέτωπα την εθνοαποδομητική ατζέντα τους. Θα 'χει πολύ σαβούρα να πετάξει ο Αντώνης όταν έρθει η ώρα.
      Να 'σαι γερός και να ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΣ!

  48. Μάνος avatar
    Μάνος 14/10/2010 17:17:51

    Φίλε Φαήλο, σήμερα που το διάβασα, έχω ξεραθεί στα γέλια. Πράγματι, ήταν αξιολύπητοι και, όποιος ξέρει πως λειτουργούν, εύκολα βγαίνουν τα συμπεράσματα, στα οποία κατέληξες, με τόσο παραστατικό και διασκεδαστικό τρόπο. Όμως, Φαήλο, μόνο ο Αντώνης δεν φτάνει..Γιατί, σε κάτι ΤΟΜείς, πιστεύω να με πιάνεις, παίζεται πολύ..πούστικο παιγνίδι και πρέπει, μετά τις αυτοδιοικητικές εκλογές, να γίνει μεγάλο ξεκαθάρισμα..Αυτά τα φίδια τα κολοβά, που τώρα λουφάζουν, περιμένουν την κατάλληλη στιγμή, σαν τον Σκυλακάκη,για να πετάξουν το δηλητήριό τους και να την κάνουν για τη ..Νέα Ελλάδα.Να είσαι καλά, φίλε,να γράφεις και να χτυπάς αλύπητα αυτά τα πολιτικά ζόμπι, που μπορεί να μην είναι χορτοφάγα, αλλά νομίζουν, ότι όλοι οι Έλληνες τρώνε κουτόχορτο...

  49. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 14/10/2010 17:26:32

    Μίλησε για το συνολικό έλλειμμα, όχι μόνον για το κυκλικό. Είπε ότι το διαρθρωτικό το μηδενίζουν ήδη τα μέτρα του πήρε το ΠΑΣΟΚ μέσω Μνημονίου και αυτό που χρειάζεται τώρα είναι να μηδενιστεί και το κυκλικό. Και το πρόγραμμά του μηδενίζει το κυκλικό. Πολύ καθαρά.

    Αν έχετε αντιρρήσεις επί της ουσίας για το μηδενισμό του ελλείμματος, γράψτε τις σας παρακαλώ εδώ:

    http://www.antinews.gr/?p=62811

    που τα εξηγήσαμε πολύ αναλυτικά. Για να μην μιλάμε στον αέρα. Εκεί δεν σας είδα καθόλου λαλίστατους.

  50. Kasut avatar
    Kasut 14/10/2010 23:33:20

    Το προβλημα ειναι πως ακομα και αν το μηδενιζει (που δεν το πολυπιστευω) σε ενα χρονο, δεν το λες. Πρωτον διοτι προυποθετει οτι ολες οι υποθεσεις που κανεις θα σου βγουν και δεν ειναι καθολου δεδομενο, δευτερον πως παραγνωριζεις την πραγματικη κατασταση της οικονομιας και τριτον καλυτερα να επικεντρωθεις στο διαφορετικο μειγμα πολιτικης που προτεινεις παρα να μπαινεις σε ατερμονες συζητησεις κυκλικου και διαρθρωτικου ελλειμματος. Και βασικο ειναι με ποια μεθοδλογια επιμεριζεις κυκλικο και διαρθρωτικο ελλειμμα, μεγαλη κουβεντα.

  51. kprotop avatar
    kprotop 15/10/2010 07:42:32

    @Φαήλο:

    http://www.facebook.com/?sk=app_2309869772

    Γιατί και στο FB πρέπει να δίνονται μάχες...

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ kprotop 15/10/2010 08:35:53

      Κοίτα, προφανώς θα γελάσεις αλλά επειδή με αυτά τα κόλπα είμαι λίγο παλαιάς τεχνολογίας, τι ακριβώς θέλεις να κάνω;

      • Μάνος avatar
        Μάνος @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 15/10/2010 16:14:19

        Πρέπει ο καθένας μας, και φυσικά εσύ που είσαι πιο κοντά στον Αντώνη, να τον ενημερώνουμε γι αυτά τα φίδια που υπάρχουν στον κόρφο μας και να μη τους δώσουμε την ευκαιρία να χύσουν το δηλητήριό τους, πριν φύγουν για τη Νέα Ελλάδα...Αυτές τις μέρες, ένα τέτοιο φίδι είναι σε πλήρη δράση και, επειδή ο αρμόδιος ΤΟΜάρχης...κοιμάται, έχει πάρει εργολαβικά ένα θέμα για το οποίο ενδιαφέρονται τα μέγιστα οι "νταβατζήδες" , για τους οποίους δούλεψε πολύ, όταν ήταν Υπουργός..

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 15/10/2010 23:03:41

        Το τρένο θα σφυρίξει δυο φορές;

  52. Factorx avatar
    Factorx 16/10/2010 11:13:27

    Φαήλο χρόνια πολλά και σιδηροκέφαλος

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Factorx 16/10/2010 11:49:13

      Ευχαριστώ πολύ κύριε Διευθυντά! Υγεία και μακροημέρευση και δι' υμάς και να ψοφήσουν οι οχτροί μας!