#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/09/2010 16:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

O ΛΑ.Ο.Σ. ψάχνει στον ….Σείριο για ψηφοφόρους

Ο Ελ Σεντάι, ο Κ. Βελόπουλος, οι Μάγια και ο βασιλιάς Αλκίνοος από τη Μινεσότα



Απο μικρός, όταν έτρωγα διάβαζα πάντα τις σελίδες των εφημερίδων με την αλληλογραφία. Δεν ξέρω γιατί…ίσως για να χωνεύω καλύτερα. Αυτή τη φορά όμως βρήκα στην “Καθημερινή” ένα πραγματικό λαυράκι.

Πρόκειται για διαμάχη της εφημερίδας με τον υποψήφιο Περιφερειάρχη για την Κεντρική Μακεδονία και βουλευτή του ΛΑΟΣ Κυριάκο Βελόπουλο, ο οποίος διμαρτυρήθηκε επειδή η εφημερίδα έγραψε ότι στο βιβλίο του «Ελλήνων Προϊστορία», αναφέρονται μεταξύ άλλων τα εξής: «Παραδόσεις των Μάγιας μαρτυρούν, ή πιθανώς μαρτυρούν, την παρουσία των προγόνων μας εκεί» (σελ. 181), “ο Ιασων πραγματοποίησε την Αργοναυτική Εκστρατεία στον… Ατλαντικό” (σελ. 162) “είναι πιθανό ο Οδυσσέας να ανακάλυψε την… Αμερική, και η χώρα των Φαιάκων να μην ήταν στην Κέρκυρα, αλλά κάπου στο Κεντάκι ή στην Αλαμπάμα”! (σελ. 172),

Η εφημερίδα παραπέμπει στο φύλλο της 14/10/2007, στο οποίο αναφέρεται επίσης ότι ο Κ. Βελόπουλος στο βιβλίο του “Η ΕΛΛΑΣ αιμορραγεί” μεταξύ άλλων αποκαλύπτει ότι “οι Ελληνες καταγόμαστε από τον Σείριο» και ότι «ακόμη και οι “Μάγια” κατάγονται από τους Ελληνες».

Διαβάστε την απάντηση του κ. Βελόπουλου εδώ: http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_1_22/09/2010_415841

Εμείς δίνουμε τώρα το λόγο στον αρμόδιο συντάκτη του Antinews «Μικρό Οδυσσέα», ο οποίος επειδή ήταν με τον Μεγάλο Οδυσσέα στην ανακάλυψη της Αμερικής έχει να μας πει τα εξής:

Από πού βγήκε το αγγλικό son;



Οι επιτυχίες στην πολιτική δεν είναι τυχαίες. Όταν η ιδρυτική διακήρυξη ενός κόμματος υπογράφεται στην Ανδρομέδα, είναι λογικό η κομματική γραμμή να δίνεται   από τον Ελ Σεντάι, ο οποίος μιλά τηλεφωνικά με τον Καρατζαφέρη καθημερινά. Γι΄ αυτό και βλέπετε κάποιες ανακολουθίες στην πολιτική. Ο ξεροκέφαλος Ελλοχίμ ευθύνεται για όλα. Όταν του είπε ο Κάρα Άδωνις, ή Μάκης, τι περιμένατε να απαντήσει;

Κάθε 14.000 χρόνια ο Σείριος πλησιάζει τη γη. Αυτό θα γίνει μέσα στα επόμενα χρόνια και ο Καρατζαφέρης θα γίνει ο παγκόσμιος ηγέτης και θα κλείσει τους απίστους στο εσωτερικό της γης.

Πως είπατε; Δεν έχετε δει Έλληνες στο Σείριο;

Αμέτρητοι είναι. Πίνουν καφέ, τρώνε τυρόπιτες, μπουγάτσες, τσιπς, κοκ, σάμαλι και συνεχίζουν τη διαστημική πορεία τους για Λαμία, Λιβανάτες, Λιανοκλάδι, Λάρισα . Ο προορισμός για τους απογόνους των Ελ ξεκινά μόνο από Λ.

Το εκδοτικό κατεστημένο βλέπει ο ότι ο γιος του βέλους θα σαρώσει στην Περιφέρεια Σειρίου και Αρκτούρου και εξαπολύει τη λάσπη του.

Για τους Μάγια δεν υπάρχουν στοιχεία;

Αμέτρητα. Αν δεν το είχε στο DNA του ο Δάντης  πως θα έγραφε το σουξέ «Μάγια, Μάγια» που λατρεύτηκε από τους απανταχού Έλληνες. Για να μη θυμηθώ τη δήθεν αθώα φιγούρα της «Μάγια Μέλισσα».

Υπάρχουν όμως και ορισμένες ανακρίβειες στο τιτάνιο έργο του Βελόπουλου, οφείλουμε να το παραδεχτούμε. Το νησί των Φαιάκων δεν ήταν στην Αλαμπάμα, ή στο Κεντάκι, αλλά στην Μινεσότα. Από τον μυθικό βασιλιά Αλκίνοο έλκει σε ευθεία γραμμή την καταγωγή του ο Γιώργος, βάσει των τελευταίων στοιχείων του ΔΝΤ.

Το νησί της Καλυψώς ήταν η Χαβάη, το νησί του Πάσχα ονομάστηκε έτσι γιατί ο Ιάσονας έκανε μια Λαμπρή εκεί και ο Μινώταυρος ήταν ένα τεράστιο βουβάλι που τρομοκρατούσε τους περαστικούς στα λιβάδια της Δύσης.

Από πού βγήκε το αγγλικό son;

Από του Ιά-σον-α τα παιδιά που έσπειρε ο μυθικός ήρωας στον Ατλαντικό, τον Ειρηνικό και τον Ινδικό (γιατί να τσιγκουνευόμαστε Ωκεανούς)

Η προπαγάνδα των κομμουνιστών και λοιπών εχθρών της Πατρίδος δεν θα περάσει και ο λαός θα εκλέξει τον πεφωτισμένο Κυριάκο.

Αλλά μην το πάρετε τοις μετρητοίς γιατί και χθες έλεγα ότι θα κερδίσει ο ΠΑΟ…

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κάποιος avatar
    Κάποιος 30/09/2010 16:44:02

    Το άρθρο μου θύμισε τον μακαρίτη τον Μπάμπη τον Κωνσταντόπουλο που έλεγε ότι είχε συνομιλίες με εξωγήινους που τον υποστήριζαν πετώντας ψηφοδέλτια του πάνω από τον Λευκό Οίκο, που φώναζε για εκλογική νοθεία γιατί δήθεν εξαφανίστηκαν υπόπτως εν πτήσει δεκάδες τζαμπο με ετεροδημότες από την Κίνα που έρχονταν να τον ψηφίσουν και άλλα ωραία.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Κάποιος 30/09/2010 19:58:00

      Συγχωρέθηκε ο μακαρίτης, πάνω που δεν έχω ποιον να ψηφίσω στις εκλογές... Ίσως να μην πέθανε, ίσως να πετάει με κάποιο κινέζικο 747 για το γ τού Κενταύρου, ποτέ δεν ξέρεις...

  2. Maya avatar
    Maya 30/09/2010 17:17:23

    Να, δες και για τον προκατακλυσμιαίο έλληνα:

    h=p://sarantakos.wordpress.com/2010/09/27/simalakas/

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Maya 30/09/2010 19:39:46

      Μπα, μας μιλάς τώρα?

      • Maya avatar
        Maya @ Μικρός Οδυσσέας 30/09/2010 22:39:09

        Αγαπώ Μικρό Οδυσσέα.

        Ελπίζω στην κατανόησή σου. Αυπνία... νεύρα και πονοκέφαλος... Πήρα τόσα πολλά ντεπόν που στο τέλος πίστεψα ότι θα πάω από δηλητηρίαση... Και ήσουν ο πρώτος ολυμπιακός που συνάντησα. Πιστεύω να μην ήμουν πολύ αγενής λαϊκιστί γαϊδούρα.
        Εντάξει, δε λέω, μπορεί και να σε είχα και λίγο άχτι.

        Πάντως θέλω να μάθω, τι εννοείς όταν λες "τη δήθεν αθώα φιγούρα"? Ελπίζω να μην έχει να κάνει με τίποτα αναλύσεις του Φρόυντ.

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Μικρός Οδυσσέας 01/10/2010 17:04:18

        Σε ευχαριστώ για την αγάπη σου. Ανταποδίδω που λέγανε και παλιά σοτυς πειρατικούς
        Αλλά λίγο άχτι γιατί με είχες αν επιτρέπεται;
        Με τη Μάγια Μέλισσα δεν εννοώ΄τίποτα, όπως και με το Μάγια Μάγια του Δάντη. Συνειρμικά μου ήρθαν με τη φυλή των Μάγια

      • Maya avatar
        Maya @ Μικρός Οδυσσέας 01/10/2010 23:42:50

        Λίγο το ότι κατάφερες να διαβάζω αθλητικά από ολυμπιακό χέρι, λίγο το ότι εξαιτίας σου το αντινιουζ είναι γάβρικο...
        Με ξενέρωσες βασικά γιατί το θεωρούσα πάντα τέλειο. Μέχρι που ρθες και μου κλεψες το 0,000001% του απόλυτου.

  3. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 30/09/2010 17:32:35

    Μικρέ Οδυσσέα είσαι μικρός και δεν πιάνεις το οργανωμένο σχέδιο:

    Θα γίνουμε ΔΑΝΙΑ
    Η Κοπεγχάγη θα παίζει εδώ
    Ο Δαλούκας θα σφυρίζει
    Ο ΠΑΟ θα κερδίζει

    χαχαχα

    ΓΑΠΑΟ σχέδιο

    :-)

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Ο Ιθαγενής 30/09/2010 19:00:31

      Με αφήνουν μικρό οι Νεφελίμ. Είμαι 4.000 ετών. Ο Δαλούκας θα είναι πορτιέρης στις χάλκινες πύλες. Τα ρυπαρά έθνη θα εξοντωθούν. Θα τη γλιτώσεις ως ιθαγενής...

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Ο Ιθαγενής 30/09/2010 19:58:41

      ΕΙΜΑΣΤΕ Δανία.
      "Δαναούς" δεν μας αποκαλούσαν οι Τρώες;
      Η Κοπεγχάγη είναι ελληνική!

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ Στέργιος 30/09/2010 20:05:19

        χα,χα,χα...καλό!

      • Μικρός Οδυσσέας avatar
        Μικρός Οδυσσέας @ Στέργιος 30/09/2010 20:29:03

        Σε συγχαίρω Στέργιε. Το αποτύπωμα των Ελ βρίσκεται στον γενετικό σου κώδικα

      • ένας Άμλετ avatar
        ένας Άμλετ @ Στέργιος 30/09/2010 21:08:44

        Το Γκαπ νόμιζε ότι, σε μια από τις τρεις ξένες γλώσσες που ξέρει (την ελληνική), η λέξη γράφεται «Δανεία». Εξ΄ου και η όλη παρεξήγηση με τα δανεικά… Αυτό αφορά εμάς.
        Στο ΛΑΟΣ όμως άλλο υπονοούμενο εννόησαν, γι΄ αυτό τον πήραν με καλό μάτι και ψήφισαν το Μνημόνιο…Αυτός είναι ο λόγος που τώρα δυσκολεύονται να εξηγήσουν μερικά πράγματα («Σιχαίνομαι το Μνημόνιο αλλά….»).

  4. ένας Άμλετ avatar
    ένας Άμλετ 30/09/2010 18:02:20

    Κάτι ο κ. Μπουτάρης με τη δημοτική τσόντα, κάτι ο κ. Βελόπουλος με τον Οδδυσσέα στην Αλαμπάμα, κάτι ο κ. Μητρόπουλος που δεν θα εφαρμόσει το Μνημόνιο …στην Περιφέρεια Αττικής, επιτέλους ο προεκλογικός αγώνας λαμβάνει πρωτόγνωρες διαστάσεις και δεν θα πρέπει πλέον να αποκλείονται καταιγιστικές εξελίξεις….

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ ένας Άμλετ 30/09/2010 18:04:01

      ΑΤΙΑ on line ...ξέχασες τον Αλαβάνο που θα απαγορεύσει την είσοδο στους φούφουτους στα κτίρια...

      • ένας Άμλετ avatar
        ένας Άμλετ @ Ο Ιθαγενής 30/09/2010 18:08:41

        Σωστά! Ευχαριστώ για τη διόρθωση… Δες που έγραψα «Οδδυσσέα»: Ήθελα να γράψω «Οδυσσέα» αλλά τρέμουν τα χέρια μου μ΄ όλα αυτά.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ ένας Άμλετ 30/09/2010 19:59:42

      Άμλετ, σε διορθώνω... Όχι Αλαμπάμα, αλλά Αλαβάμα, επί το ελληνικότερον.

      • aengus avatar
        aengus @ Στέργιος 30/09/2010 20:47:12

        Έχεις απόλυτο δίκιο. Η ταραχή μου βλέπεις…

      • ένας Άμλετ avatar
        ένας Άμλετ @ Στέργιος 30/09/2010 20:51:56

        Αυτονομήθηκε το αριστερό μου χέρι και πληκτρολογεί μόνο του…. Τέτοιος συγκλονισμός….

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ Στέργιος 30/09/2010 20:54:11

        Μη στεναχωριέσαι Δαν(α)έ φίλε μου. Σε καταλαβαίνω.
        Είναι να μην ανάψει και κορώσει ο ιχώρ...

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ ένας Άμλετ 01/10/2010 10:39:20

      Αλαβάμα, Βελόπουλος, Αλαβάνος, Μητρόπουλος, devil fools, broken glass, windows down, μολότωφ ! Δες πώς δένουν όλα φίλε μου, ο γερο-Νήλ μάλλον είναι μετεμψύχωση του Τειρεσία:
      Oh Alabama
      The devil fools with the best laid plan.
      Swing low alabama
      You got spare change
      You got to feel strange
      And now the moment is all that it meant.
      Alabama, you got the weight on your shoulders
      That’s breaking your back.
      Your cadillac has got a wheel in the ditch
      And a wheel on the track
      Oh alabama
      Banjos playing through the broken glass
      Windows down in alabama.
      See the old folks tied in white ropes
      Hear the banjo.
      Don’t it take you down home?

      (Neil Young, Alabama)

      Ο Γιάννης ο Μπουτάρης πάλι, σε κανένα ορεινό αποστακτήριο καλού μπέρμπον στα Αππαλάχια, Κεντάκυ, Δυτική Βιρτζίνια ή Τενεσή, θα ήταν το ίδιο καλά, όπως στο βουνό με τις αρκούδες και τους βλάχους!

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Ο Θείος 01/10/2010 10:47:23

        Φαίνεται ότι αυτοί ήταν τα πραγματικά μέλη των Lynyrd Skynyrd!
        Ιδού η πληρωμένη απάντηση στο γερο-Νηλ.


        Well I heard mister Young sing about her
        Well, I heard ole Neil put her down
        Well, I hope Neil Young will remember
        A Southern man don't need him around anyhow

        Sweet home Alabama
        Where the skies are so blue
        Sweet Home Alabama
        Lord, I'm coming home to you

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 01/10/2010 11:39:56

        Πραγματική ρόκ-Οδύσσεια! Με τέρατα, Σκύλλες, Κύκλωπες, Κϊρκες, Κου-κουξ-κλάνηδες, μπαρμπαθωμάδες, all together mixed!
        "Now your crosses are burning fast", μουρμουρίζει ειρωνικά ο μελαγχολικός γερο-Νήλ!

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 01/10/2010 11:53:36

        Είναι πραγματικό έπος του ρόκ, φίλε μου, αυτή η μουσική - πολιτική κόντρα, συντάραξε όλο τον κόσμο των "Southern Men" των ΗΠΑ.
        Μαζί όμως, και το θλιβερό ατύχημα του αεροπλάνου.
        h**p://en.wikipedia.org/wiki/Sweet_Home_Alabama
        Ο αθεόφοβος ο Νeil Young, ένας αλλοδαπός, Καναδός από το βορεινό Οντάριο, πήγε κι έμπλεξε σε υποθέσεις του Νότου!

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ ένας Άμλετ 01/10/2010 10:42:10

      "See the old folks tied in white ropes"!
      Άχ, αντί να δέσουμε τους ζουρ(λι)άρηδες, θα μας δέσουν αυτοί στο τέλος!

  5. aengus avatar
    aengus 30/09/2010 18:33:59

    [ΕΝ ΤΩ ΜΕΤΑΞΥ]
    Στα ψιλά πέρασε μια πολιτικά και ιδεολογικά θεμελιώδης δήλωση του Αλέξη Μητρόπουλου για την πώληση του Ελληνικού. Τα διαπλεκόμενα μίντια χεσμένα από τον φόβο τους ένεκα του ραντεβού της αριστεράς με τους Πασοκογενείς έθαψαν τη δήλωση. Η καταλυτική τοποθέτηση που οδηγεί ευθέως στο τσάκισμα του μνημονίου και της τρόικας μεταξύ άλλων ανέφερε:
    *
    «…να λειτουργήσει επιτέλους ως Μητροπολιτικό Πάρκο, ως τόπος διαλεκτικής συνάντησης των ανθρώπων και των θεσμών, με τα διαχρονικά στοιχεία της Φύσης.
    Κάτι που θα ήταν για τον μετέχοντα του Ελληνικού Πολιτισμού πρώτιστο καθήκον, αφού αποτελεί αναγκαία συνθήκη της καθημερινής κοινωνικής και ατομικής μας ευτυχίας (ως ανυπέρβλητο ανθρωπολογικό πρόταγμα συνυφασμένο με την ύπαρξη και εξέλιξη της φυλής μας), μεταβάλλεται σε μετανεωτερικό εφιάλτη του ακραίου και αδυσώπητου νεοφιλελεύθερου οικονομισμού. Αντί για την αποκατάσταση και την επανασυγκρότηση της ταυτότητας, καταστρέφουμε και τα τελευταία στοιχεία που την συνέθεταν.
    …H Αττική και οι πολίτες της δεν πρέπει να στερηθούν του μοναδικού αυτού πνεύμονα πρασίνου, πολιτισμού και κοινωνικής μέθεξης, όπως έχει αποτυπωθεί ως ενεργός απαίτηση στο φαντασιακό όλων».
    *
    Περιέργως και η Αυγή έθαψε στα αζήτητα τον στιβαρό διεισδυτικό λόγο του πασοκικού ρήγματος, υποσκάπτοντας (ελπίζω άθελά της) το σχέδιο Βούτση.
    Τις ώρες αυτές η σκέψη μας είναι δίπλα στους ηρωικούς συντρόφους της πολυπληθούς συνιστώσας «Κόκκινο» που αν και τελείως ανιδιοτελείς τροτσκιστές, ακούνε τα περί ατομικής ευτυχίας, εξέλιξης της φυλής, Ελληνικού Πολιτισμού, μεθέξεως και φαντασιακού, και παρά ταύτα εξακολουθούν να στηρίζουν γενναία και ανυποχώρητα τον Αλέξη Μητρόπουλο.
    Αλλά δεν μπορούμε επίσης να μην κλίνουμε ευγενικά τον γόνυ στην τεράστια ιδεολογική επεξεργασία του Κοκκινοπράσινου της Αριστεράς, της Προόδου και του Αργοσαρωνικού, που υπερβαίνει την τετριμμένη ανάγνωση του μαρξισμού και προτείνει νέους ελπιδοφόρους όσο και απάτητους δρόμους ερμηνείας του. (…)
    !!!!
    [Από το ιστολόγιο «Σκέψεις για τον ΣΥΡΙΖΑ»]

  6. anideos avatar
    anideos 30/09/2010 18:49:16

    Ποιος Βελοπουλος μωρε τωρα εγω γουσταρω πιο πολυ τον Λιακοπουλο, λεει καλητερα παραμυθια...
    Κατι τετοιοι εναι στη βουλη και μετα θεμε και αναπτυξη.
    Περα απο την πλακα βεβαια και το παρελθον του καθε ενος που γραφει φανταστηκα σεναρια και βιβλια ανεπιστημονικης φαντασιας για να κονομησει απο τιποτα πλανεμενους, ο Βελοπουλος μου ειναι συμπαθης γιατι ειναι ο πρωτος εκτος ΝΔ που ειπε δημοσια οτι δεν υπαρχει σκανδαλο στο Βατοπεδι και ολα ειναι αποπροσανατολησμος. Τοτι κανει το κομα του βεβαια ειναι αλλο καπελο.

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ anideos 30/09/2010 20:11:20

      Ποιος Βελόπουλος και Λιακόπουλος...

      Φουράκης!!!
      Διαβάστε το "ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΟΙ ΘΕΟΙ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ" και θα σας λυθούν όλες οι απορίες για την ΟΝΕ, τις ΗΠΑ,τους εξωγήινους,τα ΑΤΙΑ, τον Αντίχριστο, και φυσικά για την καταγωγή και το DNA των ελλήνων.

  7. antiochos avatar
    antiochos 30/09/2010 20:57:12

    Κάποιος
    Καλως τον!
    Γνωστη η εμπαθεια σου,η αγραμματοσυνη σου και η αγαλλιαση που νοιωθεις οταν λοιδωρεις επωνυμους υπ την αιγιδα της κουκουλας.
    Πριν πουλησεις λοιπον ειρωνια,χολη και φτηνο πνευμα για τον συγκεκριμενο συγγραφεα θα επρεπε να ξερεις οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ...
    Και ειναι απολυτως φυσικο να μην εχεις πιασει ποτε βιβλιο του Φουρακη στα χερια σου,διοτι τα κειμενα του δεν απευθυνονται σε υποψηφιους ανθρωπους οπως θα ελεγε κι ο Μπαμπης.

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ antiochos 30/09/2010 21:07:30

      Είδες να γράφω κάτι μειωτικό ;
      Είπα απλώς ότι θα σας λυθούν οι απορίες.
      Και δεν έγραψα πουθενά ότι πρόκειται για βιβλίο.
      Απόσπασμα από ομιλία του είναι.
      Και εννοείται ότι τα βιβλία του δεν απευθύνονται σε ανθρώπους σαν και εμένα.Εγώ κατάγομαι από τον πλανήτη Γη και δεν έχω γονότυπο ΕΛ.

      • Μικρός Οδυσσέας avatar
        Μικρός Οδυσσέας @ Κάποιος 30/09/2010 21:17:27

        Μην είσαι βέβαιος. υπάρχει και ο φαινότυπος

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ antiochos 30/09/2010 21:09:58

      Are you talking to me?

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Μικρός Οδυσσέας 30/09/2010 21:11:42

        Αεροδρόμιο και γρήγορα παρακαλώ!

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ antiochos 30/09/2010 21:15:58

      Άκυρο, Τώρα είδα ότι αναφερόσουν στον Κάποιος

  8. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 30/09/2010 20:58:57

    Απορροφημένος με την βραδυνή αυτοτιμωρία μου, δεν πρόσεξα το φοβερό πόνημα του Μικρού Οδυσσέος.

    Βεβαιώ, μετά λόγου γνώσεως, ότι διερχόμενος από τον Σείριον καθημερινώς, νωρίς το πρωί και αργά το απόγευμα με το διαστημόπλοιο Απόλλων 21 των 1600 κυβικών, έχω παρατηρήσει πληθώρα διαστημοπλοίων τα οποία διέρχονται από το κάτω μέρος της αστροβάσης. Το σχήμα του κτίσματος μοιάζει με τις πυραμίδες οι οποίες χτἰστηκαν από Σπαρτιάτες αποίκους στη Χιλή.
    Όπως είναι γνωστό από τους Ορφικούς ύμνους, οι Δωριείς αποίκησαν την Νότιο Αμερική ενώ οι Αιολείς και οι Αχαιοί την Βόρειο Αμερική, κάπου στο μιντγουέστ.Απόγονος αυτών των αποίκων ήταν ο πασίγνωστος Δημήτρης Αδαμόπουλος, ο θρύλος του Ουέστ.

    Σύμφωνα με άλλες ασφαλείς πληροφορίες, οι ΕΛ θα έλθουν από τον πλανήτη που μόλις τώρα ανακαλύφθηκε -τυχαίο? Δε νομίζω - φέρνοντας μαζί τους μυστική τεχνολογία η οποία θα καταστήσει την Ελλάδα συμπαντική υπερδύναμη. Ένας δε εξ΄αυτών, θα αγοράσει την ΑΕΚ η οποία θα κατακτήσει 10 (ολογράφως Δέκα) συνεχόμενα Κύπελλα πρωταθλητριών επισκιάζοντας τη Ρεάλ Μαδρίτης.

    Ο Βελόπουλος θα ανακυρηχθεί ισαπόστολος και η μνήμη του θα τιμάται κάθε χρόνο στις 30 Φεβρουαρίου.

    Βοήθειά μας

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 30/09/2010 21:13:07

      7 Τσουλού και 3 Γιουρόπα μην υπερβάλλεις

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Γιάννης Φαίλτωρ 30/09/2010 21:19:21

      Την Αμερικοί μπορεί να την αποίκισαν οι Αχαιοί, δυστυχώς εμάς στην Ελλάδα, όμως, μας αποίκισαν οι Αχαμνοί.

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ Στέργιος 30/09/2010 21:19:48

        Την ΑΜΕΡΙΚΗ εννοώ... μη χειρότερα... είναι να μην ξυπνήσει το DNA...

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Γιάννης Φαίλτωρ 30/09/2010 22:08:20

      @ Γιάννης & Οδυσσέας

      Guys quit the dope...you scare me!!!

      Honestly...the sixties are over...it's not cool anymore!!!

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ tsilivithras 30/09/2010 22:12:06

        Πάω να βάλω Σιντ Μπάρετ φιλλαράκι!
        Αφού έβαλε γκολ και ο Ιβιτς...
        Ο Βελόπουλος ΜΠΑΟΚ είναι

      • Μικρός Οδυσσέας avatar
        Μικρός Οδυσσέας @ tsilivithras 30/09/2010 22:34:09

        Τσίλι είναι ο ψεκασμός που μας έχει ρίξει. Τα 60ς τελείωσαν και δεν με ενημερώσατε?

  9. Δημητρης avatar
    Δημητρης 30/09/2010 21:03:39

    κραξτε τον Βελοπουλο ,εδω 6.000.000 πανηλιθιοι ψηφιζουν ΠΑΣΟΚ -ΝΔ τα παραμυθια του Βελοπουλου σας πειραξαν ,αυτα τουλαχιστον δεν μας εχωσαν 300 δις μεσα.

  10. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 30/09/2010 21:15:30

    Εμένα άλλα μου είπαν!
    Μετακομίζω εις ένδειξη διαμαρτυρία εις το Κεντάκιον

  11. antiochos avatar
    antiochos 30/09/2010 21:17:24

    Μικρός Οδυσσέας
    " Αλλά μην το πάρετε τοις μετρητοίς "
    Δεν ξεραμε πως να στο πουμε αγαπητε αλλα ουδεποτε σε πηραμε τοις μετρητοις οπως κανουμε συνηθως με "πονηματα" οπως τα παραπανω, μικρα εδεσματα καρτεσιανης παπαρολογιας πασπαλισμενα με την απαραιτητη συριζεικη γαρνιτουρα και εξυπνακισμο καφενειου.
    Αληθεια τωρα που βρηκαμε παπα δεν εριχνες και μια πρεζα παπαδοφαγιας που ειναι και της μοδος;
    Παντως να λεμε και τα καλα,σ ευχαριστουμε για χθες,αν και παναθηναικοι βγαλαμε κατι ψιλα απ το διπλο της ομαδας.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ antiochos 30/09/2010 21:25:31

      Σοβαρά να σε πάρω αποκλείεται. Το σχόλιο σου είναι για να κάνεις εφέ και σαματά, αποκύημα σύγχυσης και απόδειξη ότι δεν έχεις διαβάσει πάνω από 2 δικά μου κείμενα

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ Μικρός Οδυσσέας 30/09/2010 21:28:21

        Δεν σε βλέπω να σε παίρνει και σένα το διαστημόπλοιο των ΕΛ για Σείριο με αυτά που γράφεις.
        Στην γη θα ξεμείνουμε.

      • Μικρός Οδυσσέας avatar
        Μικρός Οδυσσέας @ Μικρός Οδυσσέας 30/09/2010 21:31:30

        ¨εχω βύσμα θα μας πάρουν

  12. firiki2010.wordpress.com avatar
    firiki2010.wordpress.com 30/09/2010 21:23:00

    Μικρή συνεισφορά μου στις αναζητήσεις του κ Βελόπουλου. Το Κεντάκυ δεν έχει θάλασσα για να ναυαγήσει ο Οδυσσέας (ο κανονικός όχι ο ιμιτασιόν που γράφει εδώ περα), άρα - αν το Κεντάκυ είναι σίγουρο (εξ άλλου και η Αλαμπάμα έχει πολύ μικρό θαλάσσιο μετωπο), ισως πρέπει να εξετασθεί σοβαρά το ενδεχόμενο η ναυς του Οδυσσέα να ήταν... αερόπλοιο ή γιατί όχι και κάτι πιο προηγμένο. Εαν πάλι το νησί των Φαιάκων είναι η Μινεσότα που δεν έχει θάλασσα αλλά έχει λίμνη τα πράγματα μπορεί να υπάρχουν και άλλες εκδοχές.
    Ουπσ! ΑΡΧΙΣΕ ΤΟ Β΄ ΗΜΊΧΡΟΝΟ.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ firiki2010.wordpress.com 30/09/2010 21:28:20

      Το σημείωσα το ιμιτασιόν. Όταν ο Πολέμαρχος θα κατέβει είσαι στις προγραφές (χαχαχαχα)

      • firiki2010.wordpress.com avatar
        firiki2010.wordpress.com @ Μικρός Οδυσσέας 30/09/2010 22:07:46

        Ωχ, την έβαψα!

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ firiki2010.wordpress.com 30/09/2010 21:38:19

      Αλαβάμα, είπαμε.

  13. antiochos avatar
    antiochos 30/09/2010 21:34:33

    Μικρός Οδυσσέας
    Ξεπεζεψε απ το καλαμι αγαπητε μου γιατι θα πουντιασεις.
    Ακου κανουμε "εφε και σαματα" οταν σχολιαζουμε κακογουστα και κακοπιστα φλυναφηματα...

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ antiochos 30/09/2010 21:59:51

      Όταν βρίζεις τι ακριβώς κάνεις? Σχολιάζεις? Όταν μιλάς για παπάδες, που δεν έχω ποτέ αναφερθεί σε αυτούς τι κάνεις? Οι Συριζαίοι?
      Ελα που θα κάνεις και πνεύμα που ακόμη γράφεις τον Ντεκάρτ Καρτέσιο και τα φληναφήματα με "υ".
      Εσύ χθες έπαιξες διπλό τον ΠΑΟ κι εγώ ήμουνα στο Λας Βέγκας

  14. Στέργιος avatar
    Στέργιος 30/09/2010 21:37:00

    Ο Βελόπουλος, ο Λιακόπουλος, ο Φουράκης και οι συν αυτοίς έκαναν ΜΕΓΑΛΗ ζημιά στον Ελληνισμό. Δημιούργησαν μια ρατσιστική και μεταφυσική εθνικιστική σχολή που συνέβαλε στην κατάντια τής κοινωνίας μας χαϊδεύοντας τον ναρκισσισμό μας μέχρι αυτός να φτάσει σε επίπεδα αυτιστικής παθητικότητας.

    Με δυο λόγια, τι μας λένε όλοι αυτοί οι κύριοι, με διαφορετικό τρόπο ο καθένας:

    Εμείς οι Έλληνες είμαστε ανώτερη ράτσα, με καταγωγή από ευγενείς αστερισμούς, αλλά κοιμισμένη και αποχαυνωμένη εξαιτίας τής δαιμονικής δράσης διαφόρων εχθρών μας, ορατών τε και αοράτων.

    Μην ανησυχείτε, όμως, το 2012 η ακτινοβολία των Πλειάδων θα επικεντρωθεί στη Σαντορίνη και ως εκ θαύματος θα ξυπνήσει η θεϊκή ουσία τού ελληνικού DNA και θα μεγαλουργήσουμε αυτομάτως όλοι μας σε τομείς ακόμη άγνωστους στον καθένα από μας.

    Διάφοροι λαοί ανά τον κόσμο που έχουν ελληνικό DNA αλλά δεν τον ξέρουν, από τους Αϊνού τής Ιαπωνίας μέχρι τους Αραουκάνους τής Χιλής, θα δουν το φως το αληθινόν, θα συνειδητοποιήσουν ότι είναι Έλληνες, και θα αρχίσουν να χορεύουν συρτό και να απαγγέλλουν Πίνδαρο.

    Παράλληλα, η Ρωσσία θα επιδοθεί σε έναν αιματηρό πόλεμο εναντίον τής Τουρκίας προκειμένου να μας δώσει την Πόλη ("Ω, σας ευχαριστώ, μα δεν ήταν ανάγκη, πολύ ευγενικό εκ μέρους σας").

    Όταν γίνουν όλα αυτά, θα πλακώσει η Ομάδα Έψιλον με τα ούφο της και θα εξολοθρεύσει όλους τους εχθρούς των Ελλήνων, και κυρίως τους Εβραίους.

    ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΟΥΝΗΣΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΑΚΙ ΜΑΣ!

    Ηθικό δίδαδγμα: Είμαστε ανώτερος λαός, ο εκλεκτός λαός τού σύμπαντος κόσμου. Αν έχουμε τα χάλια μας, αυτό οφείλεται στο ότι μας επιβουλεύονται διάφοροι υποχθόνιοι κακοί. Αν δυσανασχετείτε με τα χάλια μας μην ανησυχείτε, μην αντιδράτε, έτσι κι αλλιώς όλοι στο κόλπο είναι. Μην κάνετε τίποτα. Μη σηκώνεστε από καναπέδες, ντιβανοκασέλες, πολυθρόνες και άλλα έπιπλα, δεν χρειάζεται... Η σωτηρία τού έθνους θα έρθει ντελίβερι.

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Στέργιος 30/09/2010 21:40:45

      Εν κατακλείδι, αυτοί που πουλάνε την Ελλάδα και αυτοί που πουλάνε Ελλάδα βρίσκονται στον ίδιο παρανομαστή του κλάσματος ο οποίος αυξανόμενος μειώνει την αξία του συνόλου.

      • Μικρός Οδυσσέας avatar
        Μικρός Οδυσσέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 30/09/2010 22:05:50

        Μεταγραφή τον Στέργιο. Τα λέει ωραιότατα

  15. Κάποιος avatar
    Κάποιος 30/09/2010 21:45:00

    Συγγνώμη που επεμβαίνω αλλά πραγματικά έχω μια απορία, και μιας και είναι παρών ένας υποστηρικτής της θεωρίας των (ΕΛ)λήνων, το θεωρώ μεγάλη ευκαιρία να ρωτήσω αν όντως κατάγονται από τον Σείριο (το άστρο φυσικά και όχι τον ομώνυμο Σταθμό Εξυπηρέτησης Αυτοκινητιστών).
    Ευχαριστώ.

  16. panatha avatar
    panatha 30/09/2010 21:48:14

    Στέργιος
    Mεταξυ κατεργαραιων βρε Στεργιε.Εσυ αγωνιας για τον Ελληνισμο;Γιατι η ειρωνια και ο χλευασμος που αφθονουν στο κειμενο σου,αλλα δειχνουν.
    Λιγακι μπερδεμενος μου φαινεσαι.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ panatha 30/09/2010 22:01:47

      Εγώ αυτό που θέλω είναι μια ελληνική πολιτεία που συντεταγμένα θα διεκδικήσει τα περιουσιακά δικαιώματα των Ελλήνων τής Πόλης, τής Ίμβρου και της Τενέδου, και δεν θα περιμένει από τον Πούτιν να μας χαρίσει την Αγιά Σοφιά.

      Εγώ αυτό που θέλω είναι μια ελληνική πολιτεία που συντεταγμένα θα βγει και θα εξηγήσει σε όλο τον κόσμο γιατί τα Σκόπια ΔΕΝ μπορούν να λέγονται Μακεδονία, με επιχειρήματα αρχαιολογικά, ιστορικά, αλλά και λογικά, που θα γίνουν κι ευκολότερα κατανοητά: μπορώ να ονομάσω τον αφρώδη οίνο τού Αμυνταίου σαμπάνια; δεν μπορώ! Δεν θέλω μια Ελλάδα που θα λέει στους ξένους ότι η Μακεδονία είναι ελληνική επειδή ο Μεγαλέξανδρος είναι ο Πολέμαρχος που πήγε στο Ινδοκούχο να κλείσει τις πύλες απότις οποίες βγαίνουν Εβραίοι από τον κάτω κόσμο επί της γης, όπως τον δίδαξε ο Αριστοτέλης που κατέβηκε στην Πέλλα με ούφο από τον πλανήτη Στάγειρα (σαν μυθιστόρημα τού Σερέφα είναι αυτότο τελευταίο!).

      Εγώ αυτό που θέλω είναι μια ελληνική πολιτεία που συντεταγμένα θα υπερασπίζεται τα νησιά μας και τη θάλασσά μας και τον εναέριο χώρο μας και την Κύπρο, και δεν θέλω έναν ελληνικό λαό να περιμένει πότε θα έρθει η Ομάδα Έψιλον να ανακόψει την προέλαση των τουρκικών τανκς έξω από τη Λάρνακα και να λιώσει με λέιζερ το παγόβουνο που κουβάλησαν οι Ισραηλινοί στην Χάιφα για να το μετατρέψουν σε πόσιμο νερό. Ο Φουράκης τα έχει γράψει αυτά.

      Εγώ αυτό που θέλω είναι μια ελληνική πολιτεία που συντεταγμένα και με θάρρος να υπερασπίζεται τα ΔΙΚΑΙΑ των Ελλήνων, απαλλαγμένη από μακακίες τύπου Λιακο-βελο-φουράκηδων που γελοιοποιούν τον πατριωτισμό και τον ταυτίζουν με τον σουρεαλιστικό εθνικισμό, καταξιώνοντας στη συνείδηση των ανθρώπων τον "εκσυγχρονιστικό" και "νεοφιλελεύθερο" εθνομηδενισμό.

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ Στέργιος 30/09/2010 22:15:35

        Ειλικρινά έχω γονατίσει.
        Να'ναι καλά όλα τα παιδιά που σχολιάζουν σε αυτό το άρθρο.

      • Μικρός Οδυσσέας avatar
        Μικρός Οδυσσέας @ Στέργιος 30/09/2010 23:00:06

        Στέργιε, το τσάκισες το θέμα. Μπράβο ρε φίλε
        Κάποιε, σε ευχαριστώ για την υπομονή σου στις ...προκλήσεις. Να είστε καλά παίδες

      • s54elas avatar
        s54elas @ Στέργιος 01/10/2010 11:16:15

        αυτο το .. εγω ..σου .. ειναι το περισσοτερο που αξιζει .. αυτο που γενναει και δημιουργει .. το .. "εγω" .. του καθενα .. τη βαση του καθε δεξυ .. το πιο σημαντικο στοιχειο του .. τωρα για τα υπολοιπα .. χωραει πολυ συζητηση .. οχι επι του παροντος ..

  17. antiochos avatar
    antiochos 30/09/2010 22:16:24

    Μικρός Οδυσσέας
    Τελικα μικρουλη οδυσσεα σε πονεσε πολυ που δεν κραταμε ολοι θυμιατο εδω μεσα;

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ antiochos 30/09/2010 22:28:09

      Είδες που σου λέω ότι δεν είσαι για σοβαρή συζήτηση? Έχεις να προσφέρεις κύριε κάτι στη συζήτηση? πες το. Σε ρωτάω κάτι, άλλα για άλλα απαντάς. Μη χαλάς την κουβέντα. Δεν είναι ομαδική ψυχανάλυση τα φόρουμ.
      Τελικά Αντιοχούλη ζηλεύεις πολύ...

      • s54elas avatar
        s54elas @ Μικρός Οδυσσέας 01/10/2010 11:05:58

        "θυμιατο εδω μεσα" .. εφερε κατι πολυ σημαντικο ..εδω μεσα .. ασχετα απο που προερχεται .. και τι κατα βαθος "πιστευει" ..

        δεν υπαρχει κατι στο οποιο δεν χωρα αμφισβητηση .. και δεν παει καποιος με "θυμιατο" παραμασχαλα ..σε μια συζητηση

        και με το ιδιο σκεπτικο .. με την ιδια αρχη .. με χωρις "θυμιατο" .. θα απαντησει τις .. στον .. antiochos .. για αυτα που πρεσβευει

        σοβαρη συζητηση; .. και μονο που βαζεις .. σαν γραμμη το .. "σοβαρη" .. στην συζητηση .. ειναι μια εκδοχη .. "θυμιατου" ..

        τωρα για το .. "πονεσε" .. και ποιος "ποναει" .. η "θα πονεσει" .. ειναι περα για περα σχετικο .. γιατι και ο antiochos "πονεσε" .. οταν εις ματην προσπαθησε να υπερασπιστει .. τα του Φουρακη ..

        επειδη φαινεται "πονεσε" .. ηθελε ..η θα ηθελε .. να "πονεσεις" .. και εσυ

  18. Ευαγγελία avatar
    Ευαγγελία 30/09/2010 22:31:20

    Στον αγύριστο οι γερμανοτσολιάδες, τα φασιστόμουτρα! Χρόνια έχω που κράζω μερικούς δικούς μας που τους υποστήριζαν για τις δήθεν πατριωτικές τους θέσεις. Εκτός των άλλων, είναι και εντελώς αγράμματοι, ψάχνουν ίχνη του ελληνικού πολιτισμού και στο Φεγγάρι!

  19. η Dimi avatar
    η Dimi 30/09/2010 22:47:08

    Eκτός από τον ζηλευτό ανεκμετάλλευτο ορυκτό μας πλούτο, οι Ελληνες έχουμε και ΙΧΩΡ.

    O Κώδικας ΙΧΩΡ, ρέει στο αίμα των Ελλήνων κι αφορά του Ελληνα την ιδιοσυγκρασία. Αφορά την ανδρεία του, την ψυχή του, το τσαγανό του, το φιλότιμό του, την τόλμη του, την πίστη του. Αυτές τις ιδιότητες, τις έχει στο αίμα του ο Έλληνας!

    Γράφει ο Όμηρος, ο Mέγιστος Επικός Ποιητής ανά τους αιώνες:
    «Ρέε δ’άμβροτον αίμα Θείο, Ιχώρ, οις περ τε ρέει μαχάρεσση Θεοίσιν».
    ~Ιλιάς Ε 340 και Οδύσσεια 405.

    Γράφει ο Πλάτωνας, ο Πατέρας του Δυτικού Πολιτισμού:
    «O Ixώρ, το υγρόν, ο ορός του αίματος είναι απαλός της μαύρης και της οξείας χολής είναι δριμύς, όταν αναμειγνύεται ένεκα θερμότητας με αλμυρά συστατικά, τότε το ονομάζουμε οξύ φλέγμα».~Πλάτων, Τίμαιος, 39, 3.

    Κατά την άποψη φιλοσόφων και ανθρώπων του πνεύματος, ο ΙΧΩΡ είναι η Αθάνατη, η Αφθαρτη Ουσία, η οποία δεν υπόκειται στους νόμους σύνθεσης και αποσύνθεσης. Είναι Η Ουσία, η οποία έρεε στο αίμα των Ολύμπιων Θεών και συνεχίζει να ρέει στο αίμα των πυροφόρων Ελλήνων.

    Η Ελληνική Μυθολογία αναφορικά με τον γίγαντα Τάλω, γράφει ότι στο αίμα του κυκλοφορούσε ο ΙΧΩΡ.Ο Θεϊκός ΙΧΩΡ, τού παρείχε την ιδιότητα να πυρακτώνεται και να έχει τεράστιες δυνάμεις.

    Γερμανοί επιστήμονες βρήκαν σε κομμάτι από τα συντρίμια ιπτάμενου δίσκου γραμμένη σε Αρχαιοελληνική Γραφή, την λέξη «ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ». Πολλά επίσης από τα ιπτάμενα αντικείμενα, φέρουν το γράμμα «Ε».

    Προσφάτως, Γάλλοι βιολόγοι αποφάνθηκαν ότι στό DNA των Ελλήνων υπάρχουν κάποια χρωματοσώματα, τα οποία τους καθιστούν διαφορετικούς. Ο ΙΧΩΡ μεταδίδεται από τον Ελληνα άνδρα. Ο Έλληνας θεωρείται ο φορέας και η πηγή αυτής της ιδιότητας.

    Κατανοούμε λοιπόν και την ασίγαστη νεοταξική λύσσα κατά των Ελλήνων.
    Κατανοούμε την αγωνία των νεοταξιτών να δημιουργήσουν μέσω της γεννετικής, το νέο «είδος». Το «είδος», το οποίο θα υποτάσσεται παθητικά, στους διαλυτικούς σχεδιασμούς τους. Ομως, οι νεοταξίτες ΜΑΤΑΙΑ, προσπαθούν να υποκαταστήσουν τον Δημιουργό.

    Κατανοούμε γιατί οι Ελληνες είναι, μονίμως, στο στόχαστρο της "παγκοσμιοποίησης".

    Κατανοούμε για ποιούς λόγους, ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ, προσπαθούν με τις προσμείξεις, την διάβρωση και αφομοίωση των Ελλήνων.

    Επειδή, «η Γενετική Ελληνική Ταυτότητα παραμένει εντυπωσιακά αναλλοίωτη σε ποσοστό 99.5%, χωρίς να χάνει τα χαρακτηριστικά της στο διάβα των αιώνων». ~ Κωνσταντίνος Τριανταφυλλίδης, Καθηγητής Βιολογίας του ΑΠΘ. Μέλος της Διεθνούς Ερευνητικής Ομάδας Κορυφαίων Επιστημόνων Βιολογίας.

    Οι νεοταξίτες άδικα επιμένουν κι αδικα μάς ταλαιπωρούν τους Ελληνες.
    Επειδή, ο Ελληνικός Κώδικας ΙΧΩΡ, είναι Η Ουσία. Η Αναλλοίωτη.
    Η Αφθαρτη. Η Αθάνατη. Ελλάς Ην. Ελλάς Εστί. Ελλάς Εσσεται.

    Οδυσσέα, Συγχαρητήρια γιά τα graphics!

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ η Dimi 30/09/2010 23:16:16

      Αν αποδεχόμαστε ότι ο ιχώρ είναι πράγματι η ουσία που έρεε στο αίμα τον ολύμπιων θεών, λαμβάνοντας υπόψιν στην κυριολεξία το ομηρικό κείμενο σημαίνει ότι αποδεχόμαστε ότι οι ολύμπιοι θεοί είναι ή τουλάχιστον ήταν υπαρκτοί ώστε να μπούμε σε διαδικασία να κάνουμε συγκρίσεις με τους θνητούς ανθρώπους.
      Η σύγκριση επίσης της γενετικής ταυτότητας των αρχαίων με τους σύγχρονους έλληνες στο επίπεδο του 99.5% είναι τουλάχιστον μη κολακευτική, γιατι η συγγένεια του σύγχρονου ανθρώπου με τον πίθηκο σε γενετικό υλικό είναι περίπου στο 98.4%.
      Δηλαδή για διαφορές της τάξης του 1% αρχίζουμε μιλάμε για διαφορετικό είδος.Το 0.5% (αν όντως υπάρχει τέτοια μέτρηση) είναι πολύ μεγάλη διαφορά.
      Επίσης αναρωτιέμαι με βάση τι δείγματα πάρθηκε το γενετικό υλικό ώστε να προβούν σε συγκρίσεις με σύγχρονο άνθρωπο.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ η Dimi 30/09/2010 23:56:36

      Τα πιστεύεις αυτά που γράφεις, Dimi;

      Ποιες μελέτες έδειξαν ότι το ελληνικό DNA είναι διαφορετικό από αυτό των άλλων ανθρώπων; Μπορείς να μας παραθέσεις την πηγή;

      Αν το ελληνικό DNA ήταν διαφορετικό από αυτό των άλλων ανθρώπων τότε θα αποτελούσαμε ένα άλλο είδος και δεν θα μπορούσαμε να διασταυρωθούμε γενετικά με μη Έλληνες, όπως ο λαγός δεν μπορεί να διασταυρωθεί με το κουνέλι.

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Στέργιος 01/10/2010 00:28:09

        Στεργιε, η επιχειρηματολογία σου όπως πάντα, καθηλωτική.

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ Στέργιος 01/10/2010 00:34:58

        Προφανώς αυτό που λες το λες ειρωνικά. Εγώ παρ'όλα αυτά θα προτιμούσα μια απάντηση.

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Στέργιος 01/10/2010 00:47:39

        Oι μηχανές αναζήτησης βρίθουν από πηγές επί του θέματος.
        Mπορείς να επιλέξεις και να εφεσιβάλεις directly.

    • Maya avatar
      Maya @ η Dimi 30/09/2010 23:58:57

      Dimi,

      Αυτά μην τα λες παραέξω...

      Οι Αρχαίοι Έλληνες ήταν μια φυλή ανάμεσα σε όλες τις άλλες, χρονικά απλώς ήταν από τις τελευταίες σε μια συγκεκριμένη εποχή. Αυτό δεν σημαίνει ότι ήταν η μοναδική.
      Οι Αθηναίοι μπορεί να νίκησαν τους Ατλάντειους, αλλά όλοι στην Αίγυπτο πήγαιναν για να διδαχθούν τις αλήθειες της ζωής.

      Και καλά όλα τα άλλα... εκείνο το "σε συντρίμμια ιπτάμενου δίσκου", τι το θελες?

      Επιπλέον, πάρα πολλοί λαοί είχαν και έχουν μυθολογία, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι η δική μας είναι διαφορετική?

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ Maya 01/10/2010 00:20:20

        Οι αρχαίοι έλληνες δεν ήταν μια ενιαία φυλή.
        Ανήκαν τουλάχιστον σε 4 διαφορετικές φυλετικές ομάδες Αχαιούς,Ιωνες,Αιολείς,Δωριείς που αποίκησαν την ελλάδα σε διαφορετικές χρονικές περιόδους εκτοπίζοντας και αφομοιώνοντας τα προελληνικά φύλα.
        Αυτά μαρτυρούν ιστορικές πηγές ήδη από την αρχαιότητα, (πχ Θουκυδίδης,Ηρόδοτος) καθώς και σύγχρονα αρχαιολογικά δεδομένα.

      • Maya avatar
        Maya @ Maya 01/10/2010 00:55:41

        Βασικά αναφέρομαι στους Αρχαίους Έλληνες του Ομήρου, οι πρόγονοι των οποίων είχαν κατέβει απ' τον βορρά, και ο ίδιος τους έλεγε Αχαιούς, και καταλήγω στον Πυθαγόρα, τον Σοφοκλή, τον Πλάτωνα και τον Αρχιμήδη.

        Οι Τρώες τι ήταν?

    • azxc avatar
      azxc @ η Dimi 01/10/2010 00:01:31

      Μπράβο Dimi

  20. η Dimi avatar
    η Dimi 30/09/2010 23:17:39

    Υπάρχει και η περιοχή του Ενδυμίωνα "αυτός ο οποίος ευρίσκεται εντός".

    "Διστακτική, η πάλλευκη Σελήνη αφήνει τον πέπλο της να κυματίζεται Εις του Ωραίου Ενδυμίωνος τα πόδια, Και του αποθέτει το ηδύ της φίλημα με μίαν χλωμήν αχτίδα.» ~Αρθρούρος Ρεμπώ

    Είναι γνωστή η λυρική αφήγησις σχετικώς προς τον έρωτα της Σελήνης για τον Ενδυμίωνα. Ο Ενδυμίων, υπήρξε κάποτε βασιλεύς της Ηλείας και συνδέεται ίσως με τον Ιδαίο Δάκτυλο Ηρακλή που καθιέρωσε εκεί τους Ολυμπιακούς αγώνες. Ο Ενδυμίων ήταν πολύ νέος και πολύ όμορφος.

    Κάποιες άλλες εκδοχές του Μύθου τον θέλουν ποιμένα ή κυνηγό. Μία σκιά εσκοτείνιαζε πάντοτε το ευγενικό του βλέμμα, ως εάν είχε γεννηθεί με το σημάδι της Σελήνης το οποίο προοιωνίζετο τον μεγάλο Ερωτα που καθόριζε τον βίο του. Η Σελήνη τον είδε μία νύκτα να ονειροπολεί σε έναν δρυμό της Ηλείας.

    Τον ερωτεύθηκε με όλο της το νυκτερινό πάθος. Επιθυμώντας να τον κρατήσει παντοτινά εις την ζωή του, του εχάρισε τον αιώνιο ύπνο που όμως δεν είναι θάνατος. Ο Ενδυμίων κοιμάται έκτοτε μέσα σε ένα σπήλαιο αλλά κάθε νύκτα η Θεά Σελήνη στέλνει τις αχτίδες της να τον ξυπνήσουν και ενώνεται κατόπιν μαζί του σε μία πράξη ερωτική που ούτε οι ποιητές καιρών αλλοτινών δεν άντεξαν ποτέ να περιγράψουν.

    Λέγεται πως ο πτερωτός Θεός Ύπνος εχάρισε στον Ενδυμίωνα δυνατότητα να κοιμάται με τα μάτια ανοικτά. Υπάρχει ακόμη μία εκδοχή σύμφωνα προς την οποίαν ο Ζευς εχάρισε εις τον Ενδυμίωνα την δυνατότητα να ορίζει τον θάνατό του μέσα από τον αιώνιο ύπνο του.

    Η Σελήνη απέκτησε από τον Ενδυμίωνα πενήντα θυγατέρες.

    ~ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΗΣ ΠΑΝΔΩΡΑΣ – Κατηγορία Κουλτούρα και Κοινωνία

  21. para;ellhnaw avatar
    para;ellhnaw 30/09/2010 23:24:03

    όλα σε ένα, νοικοκυρεμένα. (συγχαρητήρια στον τύπο για το περιοδικό του)

    http://www.ardin.gr/node/1053

    http://www.ardin.gr/node/969

    http://www.ardin.gr/node/1972

  22. η Dimi avatar
    η Dimi 01/10/2010 03:47:01

    @ Maya

    1-
    To 1934 έπεσε στη Νυρεμβέργη της Γερμανίας ένα Α.Τ.Ι.Α. UFO, τη τεχνολογία του οποίου αντέγραψαν οι Γερμανοί γιά τη κατασκευή των μαύρων στρογγυλών αεροπλάνων που χρησιμοποίησαν στον WW II.

    Οι Αμερικανοί είχαν πάθει black-out και προσπαθουσαν να μάθουν τι εστί A.T.I.A. UFO, στο οποίο βρέθηκαν μέσα, πλάκες με ελληνικά στοιχεία.

    2-
    Τον Ιούλιο 1947 στο Roswell, Νεw Mexico, αμερικανικά αεροπλάνα πήραν εντολή να παρακολουθήσουν ένα ασημί χρώματος A.I.T.A. UFO, το οποίο εξαφανίσθηκε με μεγάλη ταχύτητα. Μετά από 20 ημέρες κατέπεσε το A.I.T.A. UFO
    στο Roswell, απ'όπου συνέλεξαν τα συντρίμια του.

    Το σχετικό ντοκυμανταιρ αναφέρει ότι βρέθηκε σιδερένια βέργα με την Ελληνική λέξη ΕΛΕΦΘΕΡΙΑ και Ελληνικά ιδεογράμματα.

    Αναρωτιέμαι, αν είναι σύμπτωση, ότι 22 από τα Διαστημόπλοια που έστειλαν οι Αμερικανοί στο διάστημα, είχαν στο πλάϊ τους το όνομα APOLLO και μουσική Βαγγέλη Παπαθανασίου – ΜΥΘΩΔΙΑ – ΤΟΥΣ ΚΤΥΠΟΥΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ, Με Αναφορές στον Δία..
    Αναζητείστε στο ΥοuTube: ΜΥΘΩΔΙΑ

    *
    Αναζητείστε στο YouTube, ως έχoυν, τα στοιχεία:

    ΞΛΞΦΘΞΡΙΑ on roswell ufo 1947 (very important!!!!)

    **

    ..Δεν είναι διόλου απίθανο οι Αιγύπτιοι να ήταν θαλασσοκράτες Κρήτες! Το σκουρόχρωμο δέρμα των δύο λαών είναι ένα φαινοτυπικό στοιχείο, πέρα από πολιτιστικές ομοιότητες (σφραγιδόλιθοι, ιδεογραφική γραφή και άλλα).

    Κρήτες θεωρείται ότι ήταν οι Φιλισταίοι στην Παλαιστίνη, ενώ αλλού αναφέρθηκε ότι βρέθηκαν στο Αφγανιστάν σημάδια μινωικού πολιτισμού! Οι Κρήτες είχαν οργώσει τις θάλασσες. Είχαν, φυσικά, στενή σχέση με τους Αιγυπτίους οι οποίοι αποκαλούσαν τους Κρήτες: "Κεφτιού".

    Σε αιγυπτιακά κείμενα οι Κρήτες αναφέρονται ως έξοχοι έμποροι και βιοτέχνες. Επίσης, αιγυπτιακή γραφή αναφέρει πως ο Φαραώ Τούθμωσης ο Γ΄ (πέθανε το 1448 π.Χ.), επέκτεινε την Αίγυπτο ως τον Ευφράτη και επίσης ήταν νομοθέτης) ανέθεσε σε Κρήτες τη μεταφορά ξυλείας από το Λίβανο.

    Στην μινωική Κρήτη ο Μίνως ήταν κάτι σαν τον Φαραώ. Η λέξη Μίνως ήταν βασιλικός τίτλος. Ο Μίνωας ήταν νομοθέτης και μάλιστα τον αντέγραψε ο Λυκούργος, ο νομοθέτης της Σπάρτης.

    ..Το γεγονός της ύπαρξης πυραμίδων στην αρχαία Ελλάδα σίγουρα θα εκπλήσσει. Και όμως, στην αρχαία Ελλάδα υπήρχαν πυραμίδες και πιθανόν οι αρχαίοι Έλληνες κατασκεύασαν πρώτοι πυραμίδες και τους αντέγραψαν οι Αιγύπτιοι και οι αρχαίοι πολιτισμοί της Αμερικής με τους οποίους οι αρχαίοι Έλληνες ήλθαν σε επαφή.

    Στην Ελλάδα η γνωστότερη πυραμίδα είναι η ``πυραμίδα του Ελληνικού΄΄. Βρίσκεται στο σημερινό χωριό ``Ελληνικό΄΄, κοντά στον δρόμο που συνέδεε στην αρχαιότητα το Άργος με την Τεγέα.

    Η Τεγέα ήταν αρχαία πόλη στην Αρκαδία και οι Τεγεάτες ήταν γνωστοί για την ανδρεία τους στον πόλεμο. Η πυραμίδα αυτή δεν περιγράφεται από τον περιηγητή Παυσανία (ο Παυσανίας ήταν από την ελληνική αποικία Μαγνησία της Μ. Ασίας και έζησε τον 2ο αιώνα μ.Χ.). Είναι παράδοξο το γεγονός ότι ο Παυσανίας αναφέρεται σε άλλη πυραμίδα, στο σημερινό χωριό Λυγουριό της Αργολίδος.

    Οι διαστάσεις της ``πυραμίδος του Ελληνικού΄΄ είναι: βόρεια και νότια πλευρά = 12. 6 μέτρα έκαστη, ανατολική και δυτική πλευρά = 14. 5 μέτρα έκαστη. Το ύψος της πυραμίδος είναι 3. 4 μέτρα, αν και το αρχικό ύψος της θεωρείται πως ήταν 3. 6 μέτρα. Το κεντρικό δωμάτιο της πυραμίδος έχει διαστάσεις 7. 1 τετραγωνικά μέτρα.

    Μελέτες που έγιναν από το Κέντρο Αρχαιομέτρησης του Ινστιτούτου "Δημόκριτος" - Τον καθηγητή της Ακαδημίας Αθηνών Π. Θεοχάρη - Τον Καθηγητή του Κέντρου Ερεύνης Αστρονομίας και Εφηρμοσμένων Μαθηματικών Ι. Λυριτζή
    - Το Εργαστήριο Αρχαιομέτρησης του Φυσικού Τμήματος του Πανεπιστημίου του Εδιμβούργου της Σκωτίας με τον Καθηγητή R. G. Galloway - και τις Επιστημονικές Ομάδες των παραπάνω Ιδρυμάτων, χρονολόγησαν με την μέθοδο της οπτικής θερμοΑκτινοβολήσεως την Πυραμίδα αυτή στο 2720 π.Χ.!!!

    Άρα, η ``Πυραμίδα του Ελληνικού΄΄ οικοδομήθηκε 100 έτη ΠΡΙΝ την πρώτη πυραμίδα της Αιγύπτου (πυραμίδα του Ζόζερ, 2620 π.Χ.) και 170 έτη ΠΡΙΝ την πυραμίδα του Χέοπα (2550 π.Χ.)!

    Κάτω από την βόρεια πλευρά της ``πυραμίδος του Ελληνικού΄΄ βρέθηκαν αγγεία που χρονολογήθηκαν στο 3000 π.Χ. Η πυραμίδα του Χέοπα χτίστηκε το 2550 π.Χ.

    Οι αρχαιότερες πυραμίδες της Ελλάδος: η "Πυραμίδα του Ελληνικού" και η Πυραμίδα στο Άμφειον της Θήβας, χρονολογούνται στο 2720π.Χ. και στο 3000 - 2400 π.Χ., αντίστοιχα.

    Άρα, αυτό ενισχύει την Θεωρία ότι οι αρχαίοι Έλληνες επηρέασαν σημαντικά τον αιγυπτιακό πολιτισμό και ΠΡΩΤΟΙ αυτοί κατασκεύασαν Πυραμίδες.

    Άλλωστε, η Σφίγγα και ο Γρύπας συναντώνται και στην ελληνική μυθολογία.

    ..Στο ερώτημα γιατί οι Αρχαίοι Έλληνες κατασκεύασαν μικρές Πυραμίδες, η απάντηση είναι απλή. Οι Αρχαίοι Έλληνες ήταν υπέρ του μέτρου στην τέχνη και απεχθάνονταν την χλιδή και την υπερβολή στο μέγεθος των αρχιτεκτονικών έργων των ανατολίτικων λαών όπως των Αιγυπτίων και των Βαβυλωνίων.

    ..υπήρχαν δεκάδες Πυραμίδες, αλλά κατεστράφησαν από τους ξένους κατακτητές ή γκρεμίστηκαν και τα συντρίμμιά τους έχουν καλυφθεί από χώμα και βλάστηση. Έτσι, δεδομένου ότι ήταν μικρές, είναι δύσκολο να εντοπιστούν τα καταχωνιασμένα ερείπιά τους.

    ~ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΗΣ ΠΑΝΔΩΡΑΣ:
    Πυραμίδες στην Αρχαία Ελλάδα (αποσπάσματα)

  23. ένας Άμλετ avatar
    ένας Άμλετ 01/10/2010 04:07:55

    ΕΛ-ΛΑΔΕΜΠΟΡΟΙ

  24. ευτυχια avatar
    ευτυχια 01/10/2010 05:30:31

    Είσαι αποκάλυψη: Τώρα κατάλαβα γιατί ζούμε με όλα αυτά τα UFO στην Βουλή και στην Τηλεόραση. Οφείλεται στην Σειριακή καταφωγή. Οσο για τους Ελ-ληνες που προέρχονται απο το El του Κενταύρου, μόνο αν ξαναγυρίσουν εκεί θα γλυτώσουν απο τους Πασόκους και τα μνημόνιά τους. Ισως..

  25. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/10/2010 06:02:37

    Αν κρίνω από αυτά που γράφει η Ντίμι, και από τις τοποθετήσεις του Αντίοχου, μάλλον οι Έλληνες είμαστε ΟΥΦΟ. Καλά κατάλαβα; Να τοποθετηθεί ο Βελόπουλος πάραυτα.

  26. Εν Πλώ avatar
    Εν Πλώ 01/10/2010 06:50:23

    Μάλλον ο αντίοχος ΕΙΝΑΙ ο Βελλόπουλος. Ή μπορεί να είναι και η ντίμυ.

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ Εν Πλώ 01/10/2010 14:28:58

      Τσίμπα έν' αχλάδι εν πλω

  27. tsilivithras avatar
    tsilivithras 01/10/2010 07:27:21

    Οδυσσέα φόρα ένα καπελάκι από αλουμινόχαρτο ρε φίλε για να μην σε πιάνει το ψεκαστικό.

    Καμμιά ανάρτηση για τα αποτελέσματα θα κάνεις ;;
    Που να αποθεώσω την ΠΑΟΚαρα για χτες;;

  28. ευτυχια avatar
    ευτυχια 01/10/2010 07:34:03

    Μικρέ Οδυσσέα στο καπελάκι βάλε κι ενα φωτοβολταικό απο τη μιά γιατί είναι μόδα, από την άλλη για να μην πηγαίνει χαμένη τόση ενέργεια.
    Η Dimi κι ο Αντίοχος είναι βρηλ.

  29. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 01/10/2010 07:35:57

    Δε με λες ρε φιλαράκι. Εκείνο το χορτάρι στην Τούμπα μήπως είναι ψεκασμένο με τίποτις ουσίες. Γιατί μοιάζει με την επιφάνεια της Σελήνης (από το σκηνικό του Κιούμπρικ για!)

    Ωραία η ΠΑΟΚάρα χτές. Το φχαριστήθηκα. Έσωσε την παρτίδα και πάει φουλ για πρόκριση. Αν είχες και έναν πιο γρήγορο χαφ αντί του Ίβιτς (άσχετα που αυτός καθάρισε την τελετή) κι ένα σεντερ μπακ που να κάνει λίγο παιχνίδι από πίσω τι καλά που θάτανε.

    Περιμένουμε κλίμα για το ντέρμπυ με τον Άρη.

  30. tsilivithras avatar
    tsilivithras 01/10/2010 07:38:28

    Γιάννη

    μετά από τόσα χρόνια Θύρα-4 εσύ τι λες;;;
    Δεν "άρπαξε" και το χόρτο λίγο;;

  31. Εν Πλώ avatar
    Εν Πλώ 01/10/2010 07:39:15

    Κάτι είχα υποψιαστεί για τον αντίοχο, αλλά η ουφοσύνη της Ντίμυ με εξέπληξε. Τόσο μεγάλος κάλος; Βρε τι κάνει η μακροχρόνια ατμοσφαιρική ρύπανση στον εγκέφαλο. ΙΧΩΡ ουγγγγκκκκρρρρρρ...

  32. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 01/10/2010 07:45:12

    χα, χα, χα

    Προσοχή μόνο μην κατέβει κατά λάθος καμία διαστημικιά άκατος από τον Άλφα του Κενταύρου την Κυριακή και πέσουνε πάνω σε κανένα τζερτζελέ. Μη γίνουμε ξεφτίλα στους προγόνους μας!

  33. διερωτώμαι avatar
    διερωτώμαι 01/10/2010 07:59:05

    Ελευθερία Αρβανιτάκη, όπως αποκαλύφθηκε αργότερα...

  34. Κάποιος avatar
    Κάποιος 01/10/2010 07:59:24

    Μην κατεβάζετε αμάσητη όποια πληροφορία γράφεται στο διαδίκτυο.
    Λίγη κριτική σκέψη, έρευνα και διασταύρωση των ειδήσεων και των πηγών βοηθάει πολύ στο να αντιλαμβανόμαστε ή έστω στο να υποψιαζόμαστε την εγκυρότητα ή την σοβαρότητα μιας είδησης ή πληροφορίας.

  35. TopGunZ avatar
    TopGunZ 01/10/2010 08:17:08

    Ενώ οι 5 που θα ψηφίσουν το Βελόπουλο είναι τριτοξάδερφα του Αινστάιν.

  36. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 01/10/2010 08:17:18

    Στην Πολιτεία του Τενεσί ανακάλυψαν αρχαίους τάφους με Ελληνικές επιγραφές.
    Οι Αμερικάνοι, οι οποίοι μόνο επιπόλαια δεν αντιμετωπίζουν τον Ελληνικό πολιτισμό και τη γλώσσα, έχτισαν στην πρωτεύουσα του Τενεσί, Νάσβιλ, αντίγραφο του Παρθενώνα και μέσα σε αυτό εκτίθεται ένα άγαλμα ρέπλικα της Θεάς Αθηνάς που έφτιαξαν με συνδρομές των κατοίκων της πόλης.

    Στην έρημο της Βιρτζίνια βρέθηκε καλοδιατηρημένο ημικύκλιο Αρχαίου Θεάτρου.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ αλλενάκι 01/10/2010 15:33:08

      Το Τενεσί είναι η αρχαία Τηνεσσός και η μουσική κάντρι προέρχεται από τα αρχαία καντραία άσματα. Θα σας παρέθετα και πηγές, αλλά τις έκαψαν οι Εβραίοι.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Στέργιος 01/10/2010 22:07:19

        Τώρα μας το ξελαμπικάρισες, thanks!

  37. TopGunZ avatar
    TopGunZ 01/10/2010 08:23:05

    Καλά, καλά γελάτε, αλλά όταν τα πάρει κρανίο ο Μεγάλος Γουναράς και ανοίξει τις χάλκινες πύλες για να βγούνε τα Νεφελείμ μόνο εμείς οι γνήσιοι απόγονοι των ΕΛ-λήνων θα μπορέσουμε να εξελιχθούμε σε παντοδύναμους Ελ καθώς το ιχώρ που ρέει στις φλέβες μας θα ενεργοποιείται...κάτι σαν τα Πόκεμον όταν ανεβαίνουν επίπεδο...

    • anon avatar
      anon @ TopGunZ 01/10/2010 08:33:20

      σαν τα πασόκεμον, χαχα

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ TopGunZ 01/10/2010 09:08:28

      Γι αυτό τον Πάγκαλο και τα μάτια μας, και μην απομακρυνόμαστε:
      Παρέα με τον ελέφαντα, να μη μου δίνουν ξύλο..
      (Γιάννης Μαρκόπουλος, διαχρονικός)

  38. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 01/10/2010 08:23:51

    Έγινε μια μεγάλη παρεξήγηση: Για τον Σείριο στην εθνική πρόκειται...

  39. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 01/10/2010 08:40:31

    Αρχαία Ελληνικά: Eπιστροφή στο Μέλλον.

    Tα Αρχαία Ελληνικά προωθούνται και επιλέγονται από τις πλανητικές σκεπτοδεξαμενές ως η Νέα Διεθνής Γλώσσα των Υπολογιστών και της Καινοτομίας.

    Στην Ελλάδα αντίθετα, κάποια Δραγώνα δηλώνει "τα Ελληνικά είναι μικρή, περιορισμένη, γλώσσα, και τα Αρχαία Ελληνικά πεθαμένη "
    __________________________________________________________________________

    ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΓΙΑ ΕΝΔΥΝΑΜΩΣΗ ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΙ ΠΡΩΤΟΤΥΠΗΣ ΣΚΕΨΗΣ.

    Η ευρεία αποδοχή των αρχαίων ελληνικών ως «νοηματικής» γλώσσας καθώς και μια σειρά από ιδιότητες που συγκεντρώνουν, ώθησαν το Πανεπιστήμιο Ιρβάιν της Καλιφόρνιας να αναλάβει την αποθησαύριση του πλούτου τους. Επικεφαλής του ερευνητικού αυτού προγράμματος τοποθετήθηκαν αρχικά η γλωσσολόγος-ελληνίστρια κ. Μακ Ντόναλι και οι καθηγητές της Ηλεκτρονικής κ. Πάκαρι και κλασικής φιλολογίας κ. Μπρούνερ. Στο πλαίσιο αυτό, στον Η/Υ «Ίβυκο» αποθησαυρίστηκαν 6 εκατομμύρια λεκτικοί τύποι της ελληνικής γλώσσας – όταν η αγγλική έχει συνολικά 490.000 λέξεις και 300.000 τεχνικούς όρους.
    Η ΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΑ / ΧΡΗΣΙΜΟΤΗΤΑ ΜΕΛΕΤΗΣ ΚΑΙ ΑΠΟΘΗΣΑΥΡΙΣΗΣ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ:
    Το έναυσμα για την επίδειξη επιπλέον ενδιαφέροντος για τα αρχαία ελληνικά και από άλλα αμερικανικά πανεπιστήμια προέκυψε κυρίως από τη διαπίστωση των επιστημόνων Πληροφορικής και Υπολογιστών ότι οι Η/Υ προηγμένης τεχνολογίας δέχονται ως «νοηματική» γλώσσα μόνο την Ελληνική. Όλες τις άλλες γλώσσες τις χαρακτήρισαν «σημειολογικές».
    «Νοηματική» γλώσσα θεωρείται η γλώσσα στην οποία το «σημαίνον», δηλαδή η λέξη, και το «σημαινόμενο», δηλαδή αυτό που η λέξη εκφράζει (πράγμα, ιδέα, κατάσταση, έννοια), έχουν μεταξύ τους πρωτογενή σχέση. Ενώ «σημειολογική» είναι η γλώσσα στην οποία αυθαιρέτως ορίζεται ότι το α «πράγμα» (σημαινόμενο) εννοείται με το α (σημαίνον). Π.χ. δημοκρατία: δήμος=λαός+κρατώ / democracy
    Με άλλα λόγια, η Ελληνική είναι η μόνη γλώσσα της οποίας οι λέξεις έχουν «πρωτογένεια», ενώ σε όλες τις άλλες οι λέξεις είναι συμβατικές, δηλαδή σημαίνουν κάτι απλά επειδή έτσι συμφωνήθηκε μεταξύ εκείνων που τη χρησιμοποιούν.

    Γκέιτς και Σκάλι, οι πρωτοπόροι των Υπολογιστών υπέρ της Ελληνικής Γλώσσας:

    Οι εξαιρετικές ιδιότητες της Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσας εκτιμήθηκαν από τα κορυφαία στελέχη Αμερικανικών εταιρειών Πληροφορικής, όπως ο Μπιλ Γκέιτς, ιδρυτής της Microsoft, και ο Τζον Σκάλι, πρώην πρόεδρος της Apple, ο οποίος είχε αναφερθεί και στην προώθηση ενός προγράμματος εκμάθησης της Ελληνικής, επειδή «η κοινωνία μας χρειάζεται ένα εργαλείο που θα της επιτρέψει να αναπτύξει τη δημιουργικότητά της, να εισαγάγει καινούριες ιδέες και να της προσφέρει γνώσεις περισσότερες απ΄ όσες ο άνθρωπος μπορούσε ως τώρα να ανακαλύψει».
    Οι ηλεκτρονικοί υπολογιστές θεωρούν την Ελληνική Γλώσσα «μη οριακή», δηλαδή ότι μόνο σε αυτή δεν υπάρχουν όρια και γι αυτό είναι αναγκαία στις νέες επιστήμες όπως η Πληροφορική, η Ηλεκτρονική, η Κυβερνητική και άλλες. Αυτές οι επιστήμες μόνο στην ελληνική γλώσσα βρίσκουν τις νοητικές εκφράσεις που χρειάζονται, χωρίς τις οποίες η επιστημονική σκέψη, σύμφωνα με ορισμένους ειδικούς της Πληροφορικής, αδυνατεί να προχωρήσει.

    (αποσπάσματα από ανάρτηση της κας Αμαλίας Κ. Ηλιάδη)

    _________________________________________________________________________

    Συμπέρασμα των ανωτέρω: η Ελληνική Γλωσσα είναι Αθάνατη, Αειφόρα, Αέναη, και Ανεξάντλητη.

    Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΪΚΗ ΓΛΩΣΣΑ.

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ αλλενάκι 01/10/2010 08:54:15

      Το συμπέρασμα είναι δικό σου ή της Ηλιάδη ;

      Γιατί όντως η αρχαία ελληνική γλώσσα μιλιέται και γράφεται στον ελληνικό χώρο τουλάχιστον από τον 17ο αι.πχ με βάση τα αρχαιολογικά και γλωσσολογικά δεδομένα αλλά καλό θα είναι να μην πέφτουμε σε υπερβολές που φαντάζουν γραφικές με επίθετα όπως αειφόρα, αέναη κτλ.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Κάποιος 01/10/2010 08:57:58

        Το συμπέρασμα είναι δικό μου, προφανώς, καθώς και η εισαγωγή, που διαχωρίζω με γραμμή.

        Ο Πλάτωνας έγραφε σε Πάπυρο [E-PAPER...]

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ Κάποιος 01/10/2010 09:20:32

        Παρότι δεν έχει σωθεί χειρόγραφο του Πλάτωνα μπορούμε να υποθέσουμε ότι έγραφε σε πάπυρο καθώς η χρήση του ως γραφική ύλη από τους Αιγυπτίους ανάγεται στο 3000 πΧ.
        Eπίσης χρησιμοποιούνταν και περγαμηνή, για την χρήση της οποίας στην Ελλάδα μας πληροφορεί ο Ηρόδοτος.

        Το Ε-Paper που κολλάει ;
        Αν αναφέρεσαι στην ετυμολογία της λέξης paper, προέρχεται από το λατινικό papyrus, που προέρχεται από το αρχαιοελληνικό πάπυρος, που ίσως προέρχεται από την αντίστοιχη αιγυπτιακή λέξη paperaa.

    • Εν Πλώ avatar
      Εν Πλώ @ αλλενάκι 01/10/2010 08:55:01

      Και ο Πλάτωνας σε ΗΥ έγραφε; Βρε βρε τι μαθαίνουμε. Λιακόπουλεεεεε ακους;

      • enianos avatar
        enianos @ Εν Πλώ 01/10/2010 12:15:52

        Η απόδειξη είναι στο τι είπε ο Πλάτων και όχι σε τι ήταν γραμμένο αυτό που είπε . Για να δούμε και να εξηγήσουμε κάτι στο παρελθόν χρησιμοποιούμε έμμεσες αποδείξεις .Και κάτι άλλο οι Έλληνες στο παρελθόν έθεσαν τα ερωτήματα και οι σύγχρονοι δεν έχουν δώσει την απάντηση σε όλα! Και για να είσαι σε θέση να θέσης τέτοια ερωτήματα σε τι τεχνολογική κατάσταση είσαι?

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ αλλενάκι 01/10/2010 14:52:01

      Aλλενάκι, Εύγε!

      "Οι Ελληνες δεν κατοικούν μιά χώρα. Κατοικούν μιά γλώσσα"
      ~Εμιλ Σοριάν

  40. Heracles avatar
    Heracles 01/10/2010 08:44:28

    http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_29_15/02/2008_259283

  41. Κάποιος avatar
    Κάποιος 01/10/2010 08:45:57

    Επίσης οι ίδιες πηγές αναφέρουν ότι οι Ινκας μιλούσαν δωρική διάλεκτο, οι Ελληνες δίδαξαν στους Μάγια αστρονομία και μαθηματικά, ότι οι Αμαζόνες ζούσαν στον Αμαζόνιο!!! και ότι οι Ελληνες πολέμησαν εκει εναντίον τους, ότι επίσης ο Κύκλωπας ήταν ραντάρ, οι κεραυνοί του Διός laser και ότι φυσικά όλα αυτά τα γνωρίζουν οι εξωγήινοι που είναι σίγουρο ότι μας παρακολουθούν καθως έχουν διεισδύσει σε κυβερνήσεις, στον στρατό και τις υπηρεσίες ασφαλείας.

  42. Εν Πλώ avatar
    Εν Πλώ 01/10/2010 08:51:53

    Εχεις δίκαιο. η σοβαρότητα ξεχειλίζει από τον ιχορ και τα ζουμιά του.

  43. Εν Πλώ avatar
    Εν Πλώ 01/10/2010 08:53:04

    Η καρακιτσαρια δηλαδη των φαρμαδόρων του Τενεσί αποδεικνύουν ότι οι έλληνες είναι εξωγήινοι. Τι ωραία.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Εν Πλώ 01/10/2010 09:09:36

      Υπάρχουν φωτογραφίες του Θεάτρου.
      Πως βρέθηκε Αρχαίο Θέατρο στη Βιρτζίνια;
      Φαρμαδόρος το έχτισε? Ασφαλώς όχι.

      Oι φαρμαδόροι του Τενεσί πάντως συμπεριφέρονται με περισσότερο σεβασμό στην Ανθρώπινη Κληρονομιά συγκριτικά με αρκετούς Έλληνες.

    • Εν Πλώ avatar
      Εν Πλώ @ Εν Πλώ 01/10/2010 09:12:27

      Για τα αντιγραφα που λες στο τενεσί μιλάω κύριε αλενάκι. Εκεί έγκειται η καρακιτσαρία. Εχει και στην ελλάδα αρκετούς νεοπλουτους που έκαναν το ίδιο στις βίλες τους. Πάει να πει οτι είμαστε εξωγηινοι;

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Εν Πλώ 01/10/2010 09:24:52

      Μα δεν είπα ότι ήταν εξωγήινοι.
      Το Θέατρο που ανακαλύφθηκε στη Βιρτζίνια το έχτισαν εξερευνητές-φορείς του Ελληνικού Πολιτισμου, άνθρωποι.

      Τον Παρθενώνα του Τενεσί τον ξεκίνησε ο Φιλέλληνας δήμαρχος κάπου το 1878 νομίζω και τελείωσε μετά από πολλά χρόνια, το άγαλμα της Αθήνάς κτιστηκε με συνδρομές.

      Άλλο η κριτική για το αισθητικό αποτέλεσμα και άλλο η αναγνώριση μιας ευγενικής πρόθεσης.

  44. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 01/10/2010 08:57:26

    Υπάρχει μεγάλο πρόβλημα με την φυλετική προσέγγιση της "υπεροχής" του Ελληνικού Πνεύματος. Αναλύθηκε πολύ ωραία πιο πάνω από τον Στέργιο.
    http://www.antinews.gr/?p=64044&cpage=1#comment-535062

    Κατά την γνώμη μου οι διαφορές των ανθρώπων είναι αποκλειστικά κοινωνικές-πολιτισμικες-γλωσσικές. Η ιδέα της φυλετικής ανωτερώτητας είναι καταστροφική για οποιαδήποτε προσπάθεια εξόδου μας από την πολύπλευρη κρίση που μας μαστίζει.

  45. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 01/10/2010 08:58:09

    Ναι σωστά. Εκεί περνάω κάθε μέρα. Πουλάνε κάτι διαστημικές τυρόπιτες καθώς και μπουγάτσες αντιύλης.

    Πάντως τα φαιδρά πρόσωπα των τηλεβιβλιοπωλών και των παραεπιστημόνων που ασχολούνται με πολύ σοβαρά θέματα όπως η παλαιοντολογία, η ανθρωπολογία, η ιστορία και η αρχαία ελληνική γραμματεία, τα εξευτελίζουν. Λειτουργούν ακουσίως ή εκουσίως ως κολλαούζοι των αποδομιστών.

    Όταν η επιστημονική έρευνα κυριαρχείται από ιδεολογήματα ή ιδεοπληξίες οδεύει προς τον τσαρλατανισμό.

    Αντί να βαυκαλιζόμαστε για το μεγαλείο των προγόνωνς μας, ας προσπαθήσουμε να τους μοιάσουμε και να τους ξεπεράσουμε και ας διδαχθούμε από τα λάθη τους.

  46. Εν Πλώ avatar
    Εν Πλώ 01/10/2010 09:01:16

    Οι Αλβανοί απόπου είναι; Στη Μοντάνα δεν έχει αρβανίτες; Μήπως ήταν ινδιάνοι. Γεια σου ρε Αλενάκι χαρδαβελάκι.

  47. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 01/10/2010 09:03:36

    Κάποιο πονηροί Τενεσσιώτες, φοβάμαι ότι ίσως πήραν πλουσιοπάροχα εύρετρα από το Δημόσιο Μουσείο της Πολιτείας τους. Μήπως "φύτεψαν" τεχνητώς παλαιωμένην "βρώμην και κριθήν" και μετά "θέρισαν" και "απέσταξαν";
    Τα καλύτερα αποστακτήρια του Μπέρμπον εκεί κοντά είναι, ίσως στείλανε εκεί τους αρχαιολόγους πριν την αυτοψία.
    Και τα ψητο-κοτοπουλάδικα του Κεντάκι είναι δίπλα, δύσκολο ήταν να τους "ψήσουνε" τους αρχαιολόγους;
    Άχ, τι εφευρετικό ζώο ο άνθρωπος!

  48. Εν Πλώ avatar
    Εν Πλώ 01/10/2010 09:03:57

    Ποιος Φουράκης και τρίχες; Ντίμι και πάσης γης!

  49. Εν Πλώ avatar
    Εν Πλώ 01/10/2010 09:08:03

    Κοσμοκαλόγερος είναι αυτός ο αντίοχος ή έτσι μου φαίνεται;

  50. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 01/10/2010 09:13:22

    Μεταξύ μας, TopGunZ, τι είναι πιό ανώδυνο; Να σου πάρει το σκάλπ ο Μεγάλος Γουναράς, ή να σου ρίξει κλωτσιά ο Μεγάλος Αμπελουργός και Τραγουδιστής;

  51. Εν Πλώ avatar
    Εν Πλώ 01/10/2010 09:14:46

    Και ο έλβις έλληνας από τον σείριο ήταν. Στο τενεσί δεν ζούσε; Αυτό τα λέει όλα. Έπινε μάλιστα και ίχωρ καθημερινά. Έτρωγε και τζατζίκι. Έτσι δεν είναι; Ψάξτε το στο γιουτουμπ.

  52. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 01/10/2010 09:14:50

    Οι πλανητικές σκεπτοδεξαμενές προγραμματίζουν με ορίζοντα χίλιετίας...

    Αν επιτρέψουμε τον αφελληνισμό της γλώσσας και τη γλωσσική μας προσάρτηση στους οθωμανούς
    [υποχρεωτική διδασκαλία τουρκικών στο γυμνάσιο]
    είναι ορατός ο κίνδυνος κάποτε να μας απαγορευθεί η χρήση της Ελληνικής, αν δεν καταβάλλουμε χαράτσι πνευματικών δικαιωμάτων.

    Οι οικονομικοί εκτελεστές σήμερα δεν χρησιμοποιούν ορατά τη βία για να εκκαθαρίσουν ένα λαό.
    Χρησιμοποιούν τους φόρους.

    Λαοί-ραγιάδες δεν έχουν δικαίωμα να μιλούν τη γλώσσα τους στον ΤΟΠΟ τους, παρά μόνο στα Κρυφά Σχολειά.

  53. Εν Πλώ avatar
    Εν Πλώ 01/10/2010 09:16:24

    Αλενάκι, αν δεν πλήρωνες φόρους μόνο κρυφά σχολειά θα είχες. Μπορεί και κρυφά ασθενοφόρα. Πάς καλά τελικά;

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Εν Πλώ 01/10/2010 09:29:26

      Μόλις με επιβεβαίωσες Εν Πλώ.

  54. Misha avatar
    Misha 01/10/2010 09:25:16

    @Σέργιο

    Θαυμάσιες οι αναφορές σου στους «Ιχωρίτες».
    Χρειάζεται να αποκαθηλωθεί αυτή η ψευδεπίγραφη «υπερπατριωτική», μα κατ΄ουσία πατριδοκαπηλική φράξια των αρχαιόπληκτων.
    Το κατάντημα Μπουμπούκου είναι ενδεικτικό.

  55. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 01/10/2010 09:28:45

    Δεν μίλησα εγώ για σείριους και εξωγήινους.
    Το Αρχαίο Θέατρο στη Βιρτζίνια δεν φυτεύτηκε από τον ουρανό.
    Κάποιοι το έχτισαν.

  56. Εν Πλώ avatar
    Εν Πλώ 01/10/2010 09:41:52

    Το καταντημα του αλενακι και της ντίμυ είναι χειρότερα.

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ Εν Πλώ 01/10/2010 09:50:57

      Αν αναφέρεσαι σε εμένα, (δεν βλέπω άλλον Θανάση γύρω) δεν σχολιάζω ποτέ με αλλο nick, ακόμα κι όταν σχολιάζω από διαφορετικούς υπολογιστές. Με τον Εν Πλω δεν συμφωνώ καθόλου, πουθενά.
      Αυτά που λέω για την λανθασμένη και βλαβερή επίπτωση του ρατσιστικής μορφής ανωτερώτητας των Ελλήνων τα εννοώ όμως.

      Αν τέλος το σχόλιο με τον Σείριο στην Εθνική ήταν αυτό που σε ενόχλησε, ήταν χιούμορ χωρίς στόχευση.

  57. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 01/10/2010 09:43:14

    E-paper είναι λογοπαίγνιο, Ελληνικός Πάπυρος.

    Την ετυμολογία της λέξης Πάπυρος την έδωσε ο Κάποιος. Δεν το ήξερες;

  58. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 01/10/2010 09:45:52

    Αληθεύει ότι και το γεωτρύπανο που θα βγάλει τους εργάτες στη Χιλή, είναι φτιαγμένο στο Νάσβιλ και τρυπάει την έρημο Ατακάμα υπό τους ήχους αυθεντικής, όμορφης κάντρυ του Τενεσί;

    I keep a close watch on this heart of mine.
    I keep my eyes wide open all the time.
    I keep the ends out for the tie that binds.
    Because you're mine, I walk the line.
    I find it very, very easy to be true.
    I find myself alone when each day is through.
    Yes, I'll admit I'm a fool for you.
    Because you're mine, I walk the line.

    (Johnny Cash, I walk the line)

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ο Θείος 01/10/2010 22:06:19

      Μαζί με το "line", μετράς στους στίχους του Johhny από το Νάσβιλ, καμμιά δεκαριά φορές τη λέξη mine = ορυχείο.
      Κι αυτό τυχαίο είναι; Δεν νομίζω!
      Αλλά δεν τόπιασε κανείς, ρε μάγκες, αυτό το μαγικό και μαντικό του Τενεσσί!
      Μη πιάσω και τον γείτονα Έλβις, εκεί να δείτε τι μαγικά κρύβονται!

  59. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 01/10/2010 09:45:57

    Το Εν Πλώ είναι για ξεκάρφωμα Τanasi?

  60. Εν Πλώ avatar
    Εν Πλώ 01/10/2010 09:53:51

    Πιειτε λιγο Ίχωρ να συνέλθετε και οι δυό σας.

  61. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 01/10/2010 09:54:12

    "της ρατσιστικής μορφής ανωτερότητας"

  62. Εν Πλώ avatar
    Εν Πλώ 01/10/2010 09:55:06

    Και αυτός αρχαίος έλληνας ήταν. Η κάντρυ είναι δημοτικά. Ψάξτε το στο γιουτουμπ.

  63. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 01/10/2010 09:55:21

    Ιχώρ λέγεται. Ο Ιχώρ.

    Με το να κοροιδεύεις δεν σου μένει πολύς χρόνος για μόρφωση, ε?

  64. Εν Πλώ avatar
    Εν Πλώ 01/10/2010 09:56:14

    Μόρφωση από το γιουτουμπ;

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ Εν Πλώ 01/10/2010 09:58:28

      Εν πλω ξέρεις τι θα πει τουλάχιστον, ή εννοείς το "Δεν πουλώ" στα Κυπριακά?

  65. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 01/10/2010 09:58:08

    Aναφέρομαι στον Εν Πλώ.
    Δεν με ενόχλησε κανένα σχόλιο δικό σου, ούτε άλλου σχολιαστή, (Α)θανάση.

  66. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 01/10/2010 10:01:40

    το χιούμορ με το Σείριο στην Εθνική, καλό, αλλά παλιό...

    :)

  67. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 01/10/2010 10:10:17

    Άχ, οι Βάραγγοι οι Ζενιθιακοί στην Αγία Πετρούπολη, τους φορτώσανε με 4 χθές τους "πρέσβεις" της Πόλης, αυτό είναι το τραγικό!
    Και προχθές, και τους άλλους "πρέσβεις" μας τους ρήμαξαν κάτι άλλοι "Βίκιγκς" και παιδιά γοργόνας.
    Αφήστε τους υπερατλαντικούς και υπερουράνιους και πιάστε τους Βίκιγκς, γιατί χανόμαστε, μας ρημάζουν!

  68. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 01/10/2010 10:16:30

    Ώχ, και στο Τρόντχάιμ, τον πολεμικό θεό μας, τον έφαγε χθές ο δράκος του Ρόζ Πύργου! Ο ίδιος που είχε ρίξει κάποτε 4 περιποιημένα στο Θρύλο.
    Παράγινε το κακό με τα παιδιά του Θώρ!

    • anideos avatar
      anideos @ Ο Θείος 01/10/2010 12:01:28

      5 ηταν. Για να μην ξεχναμε και τα δικα μας οι γαυροι...

  69. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 01/10/2010 10:22:49

    Οι "άλλοι" δεν είναι πια στο στάδιο της αναγνώρισης του προβαδίσματος.
    Είναι στο στάδιο της οικειοποίησης, και εμείς της αποποίησης.

  70. ΝΙΚΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ 01/10/2010 11:18:26

    Για τα στελέχη της ΝΔ Δαλακούρα και Αδαμοπούλου που πήγαν στο ΛΑΟΣ θα πέιτε τίποτα ή γαργάρα?

    • Factorx avatar
      Factorx @ ΝΙΚΟΣ 01/10/2010 11:45:27

      xa xa xaaaaaaa

    • anideos avatar
      anideos @ ΝΙΚΟΣ 01/10/2010 12:05:45

      Κι αλλες μεταγραφες ο προεδρος? Θα μας τρελανει τεληκα.
      Εκτος απο τον Κωνστανταρα βεβαια, οι αλλες δεν του βγηκαν.

  71. antiochos avatar
    antiochos 01/10/2010 13:58:12

    Μικρός Οδυσσέας
    Ειναι να μη σε ζηλευω;
    Δεν ξερω αν ταξιδευεις,αλλα αν ειναι να εκραγεις διαλεξε μια ερημια να μην σκοτωσεις και κοσμο.
    Εννοειται οτι το καλαμι θα το αφησεις σπιτι ε ;

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ antiochos 01/10/2010 16:54:13

      Καλό Χούλη χαχχαχαχα

  72. antiochos avatar
    antiochos 01/10/2010 14:03:14

    Strange Attractor
    Mπαρμπουλη τετοιες μακακιες γραφει οποιος δεν εργαζεται και ξυπναει πρωι πρωι
    για να βγαλει χολη για οσους εκεινη την ωρα βγαζουν το ψωμακι τους.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ antiochos 01/10/2010 19:50:29

      It`s a process.

  73. ευτυχια avatar
    ευτυχια 01/10/2010 14:34:22

    Μικρέ Οδυσσέα,
    Είναι "λοιδωρια"¨να είσαι βρήλ? Και τι έχουμε τα βρήλ? Επειδή έχουμε ουρίτσα και φωτεινά μάτια που αναβοσβήνουν και καμμιά φορά βγάζουμε φωτιές απ το στόμα είμαστε κατώτερα όντα? Ρατσιστές, ε, ρατσιστές... θα απευθυνθώ στην Κούρτοβικ.

    • καλμικρός οδυσσέας avatar
      καλμικρός οδυσσέας @ ευτυχια 01/10/2010 16:56:09

      Προσωπικά δεν τα κάνω παρέα. Δεν ε΄ναι και πολύ΄καλά παιδιά

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ ευτυχια 01/10/2010 16:58:18

      Με κυνηγούν τα Νεφελίμ ηλεκτρονικά. Κοίτα νικ νέιμ

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ ευτυχια 01/10/2010 16:59:37

      Έλεγα λοιπάν ότι δεν κάνω παρέα τα βρηλ. Είναι παλιοχαρακτήρες

  74. ευτυχια avatar
    ευτυχια 01/10/2010 20:47:37

    Μην το λές! Υπάρχουν και καλά παιδιά!Εγω, ας πούμε, τρώω όλο το φαί μου, βοηθάω τις γιαγιές στο δρόμο, δεν δέρνω (άδικα) αλλα παιδιά και ΔΕΝ ψηφίζω Βελόπουλο.Τι άλλο θές?

  75. ευτυχια avatar
    ευτυχια 01/10/2010 20:56:41

    Οδυσσούλη,
    Πλάκα, πλάκα με τα ουφο έγραψες ένα αρθρο με 166 σχόλια, πολλά απ τα οποία είναι εξαιρετικά ενδιαφέροντα (Αλλενάκι, Dimi, κάποιος κλπ). Είσαι σίγουρα απ τον Σείριο. Μήπως μπήκες και στο ψηφοδέλτιο του ΛΑΟΣ?

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ ευτυχια 02/10/2010 11:24:35

      σε ευχαριστώ με τη σειρά μου Ευτυχία

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ ευτυχια 02/10/2010 18:02:10

      Ουκ εν τω πολλώ το ευ καλή μου ευτυχία

  76. η Dimi avatar
    η Dimi 02/10/2010 10:51:09

    ευτυχία,

    επειδή εσύ ufo δεν είσαι,

    επειδή εμείς τα ufos δεν κινδυνεύουμε (άδικα) νά μάς δείρεις,

    επειδή όπως λες τρως όλο το φαγητό σου,

    εμείς σού επιτρέπουμε να φας όλη την Αστρο-Σκόνη μας

    η Dimi

  77. StoXastis avatar
    StoXastis 02/10/2010 15:12:01

    Ειχα την εντυπωση πως το παρον site διεθετε σοβαροτητα.
    Συμφωνω στην εντονη κριτικη που ασκειται στην κυβερνηση καθως και εγω βρισκω την δραση της προδοτικη.
    Δεν με ενοχλει η ακριτη προωθηση των θεσεων της ΝΔ καθως και εγω διακρινω πως αρκετες ειναι στη σωστη κατευθυνση.
    Δεν διαφωνω τελος, με την 'καζουρα' για να ελαφραινει το κλιμα.

    ΟΜΩΣ εδω διακρινω εμπαθεια και μισαλλοδοξια. Ελεος κυριοι, ειστε πολυ χειροτεροι απο αυτους (τις αποψεις των οποιων) κατηγορειτε. Οφειλετε οταν γραφετε καποιο κειμενο να διατηρειτε μια στοιχειωδη αντικειμενικοτητα και να μην τυφλωνεστε με τα θελω σας. Θα πρεπει να ειστε περισσοτερο προσεκτικοι αν δε θελετε το site να απωλεσει την εγκυροτητα του και να καταληξει αλλο ενα κιτρινου τυπου, προσωπικης γνωμης ιστολογιο του σωρου.

    Ολοκληρο το πονημα του Μικρου Οδυσσεα αποτελει φανταστικο παραληρημα. Απο που τεκμαιρεται πως αυτες ειναι αποψεις του κ.Βελοπουλου ή εστω των υποστηρικτων καποιων αποψεων του? Το να γινεται μια συρραφη σκορπιων ασχετων φρασεων (απο Ιντερνετ, Λιακοπουλο κτλ) σε μια συμβατικη και κακως διατυπωμενη θεωρια απο τον γραφων, μπορει να εξυπηρετει το συμφερον του προς γελοιοποιηση των αλλων, ειναι ομως αδοκιμο,λανθασμενο και εκ του πονηρου.
    Το να αναμιγνυουμε τις ειδησεις με την προπαγανδα ειναι επικινδυνο. Θα επρεπε μετα τον τιτλο του αρθρου σου μικρε οδυσσεα να ειχες προσθεσει:(κωμικο). Μονο τοτε θα ησουν σωστος. Τωρα εισαι πολυ λαθος και προκλητικος και φλερταρεις με τα ορια της λασπης.
    Η αργοναυτικη εκστρατεια δεν εχει αποδειχτει, εξοσων γνωριζω, ποια πορεια εχει ακολουθησει. Ως εκ τουτου καθεις (συμπεριλαμβανομενου κ.Βελοπουλου) μπορει να συνταξει μια δικη του θεωρια και να τη στηριξει με οποια στοιχεια μπορει.(πχ με ευρηματα). Που ειναι το μεμπτο? Περα απο αστεισμους και εξυπνακισμους το κειμενο δεν διαθετει ΟΥΤΕ ΕΝΑ επιχειρημα οποτε δεν αξιζει να συζηταμε.

    Τελος, το αρχικο κειμενο του factor X ειναι εμμεσως υποκειμενικο. Παρουσιαζει την επιχειρηματολογια μονο της εφημεριδας που ειναι σαφως υπολογη και παραθετει απλως λινκ για την αλλη αποψη,αποφευγει δε να σχολιασει ή να παρουσιασει ευθεως αποψη. Δεν παει ετσι ομως.

    Η δημοσιογραφια (εστω η ερασιτεχνικη) εχει καποιους κανονες οπως και ο διαλογος(αλλο αν καταστρατηγουνται στα σχολια απο τους περισσοτερους). Αν επιθυμειτε να διατηρειται ενα επιπεδο διαβαστε τους και τηρηστε τους.

    Στην πραξη. Το δημοσιευμα "με θέρμη υποστηρίζει πως οι Ελληνες ήρθαν στη Γη από τον μακρινό Σείριο, ενώ οι πρώτοι απόγονοί τους, όταν έφθασαν στον μικρό πλανήτη μας, ήταν η φυλή των Μάγια"
    πορρω απεχει απο τα υπαρκτα
    "παραδόσεις των Μάγιας μαρτυρούν, ή πιθανώς μαρτυρούν, την παρουσία των προγόνων μας εκεί"
    "παρουσιάζεται το σενάριο, σύμφωνα με το οποίο ο Ιασων πραγματοποίησε την Αργοναυτική Εκστρατεία στον… Ατλαντικό"

    Οποιος δεν μπορει να δει την διαφορα ειναι εμπαθης της αποψης του αλλου.Και προφανως η εφημεριδα εκθετη.Το δε επιχειρημα της εφημεριδας 'μα εχω ξαναγραψει τις ιδιες αρλουμπες και δεν μου εστειλε επιστολη διαμαρτυριας ο θιγομενος,αρα εχω δικο' ειναι τραγικο και επιπεδου νηπιαγωγειου. Δεν εχει υποχρεωση ο καθενας να παρακολουθει ολα τα ΜΜΕ για να παρεμβαινει οταν γραφουν για αυτον ανυποστατα συκοφαντικα αρθρα ωστε να τα διορθωνει. Ημαρτον. Αυτο το προφανες σχολιο ο εισηγητης factor X θα μπορουσε να το κανει ασχετως ποιον υποψηφιο προτιμα.


    ΥΓ.ο λογος του σχολιου εγκειται στην προστασια του site και οχι 'για να σας την πω'. Αυτες ειναι σκεψεις των αντικειμενικων αναγνωστων που πιστευω θα επρεπε να ακουσετε

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ StoXastis 02/10/2010 16:00:11

      Προσωπικά δεν έχω διαβάσει κανένα βιβλίο του Βελόπουλου παρά μόνο αποσπάσματα ή έμμεσες αναφορές γι'αυτό που υπάρχουν στο διαδίκτυο.
      Ευκαιρία είναι μιας και φαίνεσαι γνώστης των συγγραφικών του πονημάτων να επιβεβαιωσεις ή να διαψεύσεις τα παρακάτω:

      Εικάζει ότι ο Oδυσσέας ανακάλυψε την Αμερική και ότι η χώρα των Φαιάκων βρισκονταν εκεί ;
      Εικάζει ότι η αργοναυτική εκστρατεία έγινε στον ατλαντικό ;
      Εικάζει ότι οι Μάγια είναι απόγονοι αρχαίων Ελλήνων ;
      Εικάζει ότι οι Ελληνες κατάγονται από τον Σείριο ;
      Εικάζει ότι ο Ιησούς ήταν Ελληνας ;

      Αν έχεις διαβάσει τα βιβλία του θα το γνωρίζεις και αν όχι εσύ τουλάχιστον κάποιος άλλος που θα τα έχει διαβάσει.

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ StoXastis 02/10/2010 18:32:13

      Πόσο δηλαδή προσπάθεια χρειάζεται για να καταλάβει κανείς ότι το κομμάτι είναι σατυρικό?
      Ασφαλώς και έχει φανταστικά στοιχεία, παραδέχομαι ότι δεν έχω στοιχεία ότι Ελ Σεντάι τηλεφωνεί στον Κάρα.
      Η άποψη σου περί "λάσπης" είναι ατεκμηρίωτη, ανυπόστατη και συκοφαντική για μένα, το "φανταστικό παραλήρημα" είναι η άποψη σου οκ, όπως και η προτροπή σου περί προστασίας του σάιτ.
      Ο κ. Βελόπουλος είναι εκλεγμένος βουλευτής με συγκεκριμένη συγγραφική δραστηριότητα. Η όποια κριτική έχει γίνει στο πρόσωπο του δεν τον εμπόδισε να εκλεγεί, ίσα-ίσα
      Μην είσαι τόσο σίγουρος ότι δεν επιθυμεί την όποια δημοσιότητα ο κάθε υποψήφιος.

    • StoXastis avatar
      StoXastis @ StoXastis 03/10/2010 02:28:36

      @ Μικρο οδυσσεα
      Ουδολως με απασχολει η κριτικη στο προσωπο του Βελοπουλου. Δεν εχω διαβασει κανενα βιβλιο του (κανα αποσπασμα μονο) και δεν γνωριζω τις ακριβεις του αποψεις. Πολυ πιθανον οντως να την επιθυμει και ο ιδιος την οποια δημοσιοτητα στη λογικη του 'δεν υπαρχει 'κακη' δημοσιοτητα'.

      Δεν ειπα πως πετας λασπη αλλα πως βρισκεσαι στα ορια. Ορισμος της λασπης ειναι οταν ηθελημενα αλλοιωνεις απο τις πραγματικες τις αποψεις καποιου με πιθανο σκοπο να τον βλαψεις. Δεν ισχυριστηκα πως το κανεις, γιατι καλοπροαιρετα δεν βλεπω δολο αλλα διαθεση για χιουμορ και μονο. Προφανως το βλεπω. Αλλιως θα μιλουσαμε για εξυβριση.

      Το μεμπτον για μενα ξαναλεω δεν ειναι ο Βελοπουλος. Με ενοχλει που πολυ σοβαρα θεματα εκχυδαΐζονται και ξεφτιλιζονται. Μπορει σε καποιον ασχετο με αυτα τα θεματα ή αμυητο, να φανταζουν γραφικα, για πολυ κοσμο ομως αποτελουν αντικειμενο βαθιας μελετης και σκεψεως.
      Για παραδειγμα. Αν δεν γνωριζετε το πυθαγορειο θεωρημα και ερθω εγω και σας πω πως :το τετράγωνο της υποτείνουσας ενός ορθογώνιου τριγώνου ισούται με το άθροισμα των τετραγώνων των δυο κάθετων πλευρών του, θα με κοροιδεψετε, θα με πειτε γραφικο. Διολου δεν θα στενοχωρηθω. Θα ειναι εγκλημα ομως που θα κανετε πολυ κοσμο να πιστεψει πως αυτα ειναι φαιδρα. Δεν γινεται να σχολιαζετε μονο το οποιο τελικο θεωρημα. Ενας ερευνητης οφειλει να ακολουθησει την πορεια σκεψης και αυτην να κρινει προτου φτασει στο δια ταυτα.

      @καποιος
      Δεν γνωριζω αν οι εικασιες αυτες εχουν διατυπωθει απο τον Βελοπουλο, το θεωρω πολυ πιθανο ομως. Ισως οχι ακριβως ετσι γιατι ειναι υπερ απλουστευμενες θεωριες που σκοπο εχουν να προκαλεσουν το ενδιαφερον του αναγνωστη λογω μαρκετινγκ (οχι απαραιτητα για το χρηματικο) κερδος. Ως εκ τουτου δεν ειναι 'απολυτα' αληθεις. Για παραδειγμα οι μαγια μπορει να μην ειναι απογονοι των αρχαιων ελληνων αλλα σχετιζονται με αυτους. Ο Ιησους μπορει να μην ηταν ελληνας αλλα ουτε και Ιουδαιος. Μπορει ο ελληνας να μην καταγεται απο το Σειριο, αλλα ο ανθρωπος να μην προηλθε απο τον χιμπατζη με φυσικη εξελιξη.
      Ακολουθουμε τα οποια ευρηματα ενα προς ενα και θα δουμε στο τελος σε ποιο συμπερασμα φτανουμε. Αν βιαστουμε να το βγαλουμε βασει των θελω μας θα φανουμε γραφικοι. Αυτο ομως δεν θα σημαινει πως ολα ηταν λαθος, παρα μονο πως εμεις ημασταν λαθος

      Ας ανοιξουμε λιγο το μυαλο μας και ας μην δεχομαστε αμασητο οτι βλεπουμε γραμμενο στα βιβλια. Αλλιως ας πιστευουμε ακομα πως το ατομο αποτελειται απο τον πυρηνα και ενα ηλεκτρονιο που γυριζει κυκλικα γυρω-γυρω ΟΠΩΣ ΑΚΟΜΑ διδασκεται στο σχολειο.

      Υπαρχουν τοσοι ανεξερευνητοι κοσμοι, πχ αυτος της πεμπτουσιας του κοσμου, του αιθερα..

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ StoXastis 03/10/2010 10:06:33

        Επιμένεις στη συκοφαντία ότι το κείμενο βρίσκεται στα όρια της λάσπης. Οκ δημόσιο φόρουμ είναι, ο καθένα κρίνεται από τα γραφόμενα του.
        Θα σταματήσει την έρευνα το κείμενο μου?
        Πως θα είσαι γραφικός όταν το πυθαγόρειο θεώρημα έχει αποδειχθεί?
        Οι προϊστορικές εικασίες όταν αποδειχθούν και αποτελέσουν το "κυρίαρχο επιστημονικό υπόδειγμα" θα τις σεβόμαστε. Μέχρι τότε θα κάνουμε χαβαλέ με αυτές, με την άδεια σου βέβαια

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ StoXastis 03/10/2010 11:13:36

        Η ιστορική και αρχαιολογική επιστήμη στηρίζεται σε πηγές και ευρήματα κατά κύριον λόγο και όχι σε εικασίες παρά μόνον όπου υπάρχει πλήρης απουσία ιστορικών ή αρχαιολογικών τεκμηρίων.
        Οι Ελληνες μπορεί να μην κατάγονται τελικά από τον χιμπαντζή αλλά μέχρι στιγμής τα ανθρωπολογικά δεδομένα αυτό δείχνουν.
        Το ότι προέρχονται από τον Σείριο δεν υπάρχει ούτε μισό τεκμήριο που να το αποδεικνύει.
        Τα ίδια ισχύουν για τους Μάγια, τον Ιησού, τους αργοναύτες κτλ.

      • Maya avatar
        Maya @ StoXastis 03/10/2010 12:25:54

        Τιιιι λες Κάποιε... Για κοίτα λίγο καλύτερα το τούτο σου. Ίδιος ο Quetzalcoatl είσαι. Γιατί από την άλλη είσαι φτυστός ο Ηρακλής, ο Αχιλλέας, ο Οδυσσέας (όχι ο Μικρός) και ο Σωκράτης μαζί.

        Όταν δεν περπατάς πάνω στο νερό όλα αυτά...

      • StoXastis avatar
        StoXastis @ StoXastis 03/10/2010 17:10:45

        @μικρο οδυσσεα
        ημαρτον ακομα ισχυριζεσαι οτι εγω σε συκοφαντω? Νομιζω στο εξηγησα με σαφηνεια για την λασπη. Αν δε θελεις να το δεχτεις δικαιωμα σου. Αυτο ομως δεν παυει να το κανει αληθες.

        Το κειμενο σου δεν θα σταματησει την ερευνα σε οσους ηδη ερευνουν, αλλα θα δωσει το εναυσμα για κοροιδια σε ολους τους αλλους, με αποτελεσμα να δυσκολεψει τους πρωτους. Δεν λεω να μην γινεται σατυρα, μ'αρεσει η πλακα και στο κειμενο χαμογελασα. Στα σχολια σας ομως αναπτυχθηκε πολεμικη χωρις να προκληθειτε, γεγονος που δειχνει μισαλλοδοξια. Αν δε συμμετειχες και εσυ ως συντακτης του αρθρου δεν θα υπηρχε προβλημα, καθως -σωστα- τα σχολια ειναι ελευθερα. Δεν εχω την απαιτηση να ειναι ολοι σωστοι, αλλα οι απαιτησεις σε συντακτες αρθρων ειναι προφανως αυξημενες.
        Για το πθ αναφερθηκα υποθετικα στην περιοδο προ της αποδειξεως του. Αυτος που το απεδειξε, το πιστευε πριν το αποδειξει. Ειτε εμπειρικα, ειτε ..μυστηριακα. Δεν το βρηκε στη τυχη. Αντιστοιχα, δεν ζητω να γινουν αποδεκτες οι αποψεις μου, αλλα απαιτω καποιον σεβασμο σε αυτες εως οτου και αν αποδειχθουν στο μελλον. Εαν συνεχιζεις να διαφωνεις και επιθυμεις να κανεις χαβαλε εως τοτε εισαι ελευθερος να το πραξεις. Αλλα σε προκαλω να εισαγεις και αλλα..αναποδεικτα στο ρεπερτοριο σου πχ.θεο, χριστιανισμο,μουσουλμανισμο,βουδισμο, big bang,θεωρια φυσικης εξελιξης Δαρβινου (αυτη κατα την οποια προερχομαστε απο το χιμπαντζη) ..και ουκ εσται τελος
        Οσοι ακολουθουν τυφλα το κυριαρχο επιστημονικο υποδειγμα ειναι καταδικασμενοι να μην γινουν ποτε πρωτοποροι και παντα υποτελεις σε ορισματα αλλων.

        Για τους μαγια υπαρχουν ενδειξεις πως ο πολιτισμος τους εχει σχετιστει με τον ελληνικο πχ μαιανδρος αντιστοιχης ισχυος με αυτες που υπαρχουν για τον χιμπαντζη. Αλλωστε ειπωθηκε απο καποιον σαν αντιλογος πιο πριν(δεν ξερω αν ισχυει). Για 0.5% διαφορα dna μιλαμε για αλλο ειδος. Αρα για χιμπαντζη που εχει 98,4% ομοιοτητα στο ανθρωπινο μιλαμε για 3 φορες αλλο ειδος
        Πολλες ισχυουσες θεωριες ειναι βασει εικασιας. Καλως ή κακως.

      • Μικρός Οδυσσέας avatar
        Μικρός Οδυσσέας @ StoXastis 03/10/2010 21:40:19

        Προκλήθηκα και απάντησα. Διάβαζε καλύτερα τα σχόλια και την αλληλουχία τους. Και μισαλλόδοξος και παρόλα αυτά χαμογέλασες. ΟΚ δεν θα μπορέσουμε να συνεννοηθούμε.
        Μαύρη καμωδία το κάναμε...

      • StoXastis avatar
        StoXastis @ StoXastis 04/10/2010 01:19:25

        Οντως, δεν νομιζω να φαινεται πως συνεννοουμαστε γιατι δεν νομιζω να παραδεχθεις πως δεν ησουν/ησασταν ηθικα σωστοι, ωστοσο πιστευω πως οι ενστασεις μου εγιναν κατανοητες στους παραληπτες τους, αν οχι δεν αξιζει να επιμεινω.

        Καταλαβαινω γιατι θελεις να το ληξεις εδω και το αποδεχομαι, αφου δεν μπορω να κανω αλλιως. Αλλωστε μονομερης διαλογος δεν νοειται

      • StoXastis avatar
        StoXastis @ StoXastis 04/10/2010 13:43:20

        Δεν ησασταν σωστοι γιατι πηρατε το μερος και υποστηριξατε μια εφημεριδα που πεταει λασπη (αν θες να στο ξανα εξηγησω ευχαριστως) σε εναν υποψηφιο προεκλογικα γιατι ετσι πιθανοτατα σας συμφερει,

        δεν ειστε σωστοι γιατι ασκειτε την πολεμικη σας βασει αυτων των αλλοιωμενων απο την εφημεριδα αποψεων του εν λογω ατομου (λαθος βαση),

        δεν ειστε σωστοι γιατι η δημοσιογραφια σε αυτο το αρθρο ειναι μεροληπτικη και ως εκ τουτου θετει εν αμφιβολω και τις υπολοιπες ειδησεις του ιστοχωρου ΔΥΣΤΥΧΩΣ,

        δεν ειστε σωστοι γιατι παιρνετε τους τιτλους μυστικιστικων-εσωτερικων θεωριων και κοσμοθεωριων,τους διαστρεβλωνετε και τους κανετε προκλητικα και κοροιδευτικα αχταρμα,

        δεν ειστε σωστοι γιατι δεν το εχετε παραδεχτει πως το ποστ ηταν επιπολαιο ωστε να ληξει το θεμα,
        κτλ κτλ

        Ειμαι σιγουρος πως αν παρουμε το κειμενο προταση-προταση θα βρουμε πολλες αυθαιρεσιες ακομα.

        Δεν προκειται για εδραιωμενες αντιληψεις μου. Προκειται για θεωριες σε καποια βασικα αρχαιολογικα-ιστορικα ερωτηματα που δεν εχουν αποδειχτει ακομα. Και εγω δεν αποδεχομαι για λογους που δεν ειναι της παρουσης,τη θεωρια του big bang ή αυτη της ειδ.θεωριας σχετικ.του Αινσταιν (που δεν εχουν αποδειχτει πειραματικα) ΔΕΝ κοροιδευω ομως ως ηλιθιους και ανοητους οσους το κανουν, οπως με τον τροπο σας κανετε εσεις εδω στους αντιφρονουντες.

        Οταν κατι δεν εχει αποδεχτει ως σωστο ή λαθος, ειναι ηλιθιος οποιος λεει ηλιθιους οσους πιστευον ή το ενα ή το αλλο. Αυτη ειναι η θεση μου

        Και επειδη αναφερεσαι στο ελληνικο πνευμα ωστε να με κανεις να φανω ρατσιστης, ουδολως με απασχολει. Απαντω ξεκαθαρα πως πιστευω πως η ελληνικη φυλη (ως φορεας του ελληνισμου) ειναι ανωτερη.

        Ανωτερη απο καποιες αλλες φυλες που εχουν προσφερει ελαχιστα ή τιποτα στην προοδο της ανθρωποτητας στον τομεα της προσφορας. Αυτο δεν το βλεπω σαν αποψη μου αλλα σας γεγονος. Δεν λεω πως ειναι ανωτατη (δηλ ανωτερη ολων) αλλα σιγουρα ανωτερη απο αρκετες αλλες. Δεν ισχυριζομαι πως πρεπει να καθαρισθει η ανθρωποτητα απο τις αλλες φυλες, αλιμονο. Αν το 2010 καποιοι δεν μπορουν να κανουν αυτον τον διαχωρισμο, δεν φταιω εγω για το IQ τους. Ουτε αν μια αληθης επισημανση μπορει να ειναι επικινδυνη.
        Εγω λογοδοτω στον εαυτο μου και μονο. Σε αυτον με νοιαζει να παρουσιαζομαι φιλαληθης και αντικειμενικος. Αν καποιοι με χαρακτηρισουν ρατσιστη.. so be it.

  78. ευτυχια avatar
    ευτυχια 02/10/2010 16:55:19

    stoxastis@
    Επειδή πράγματι φαίνεσαι γνώστης της σκέψης του Βελο, αληθεύει οτι στο ψηφοδέλτιο του θα συμμετέχει ο μεγαλύτερος τοκογλύφος της Θεσσαλονίκης, όπως ακούστηκε?

    • loretta avatar
      loretta @ ευτυχια 02/10/2010 17:00:19

      ευτηχια

      και εγω το ακουσα....ας τον βαλει να γελασει καθε πικραμενος

      μονο μαυτους μπορει να πορευτει ενα τετοιο κομα αποκομα.

    • StoXastis avatar
      StoXastis @ ευτυχια 03/10/2010 01:33:09

      Λυπαμαι δεν γνωριζω τιποτα σχετικα, ψηφιζω στην Αττικη

  79. ευτυχια avatar
    ευτυχια 02/10/2010 17:18:49

    Κάποιο ψάχνουν για υποψήφιους, loretta μου κι άλλοι για σπόνσορες.

    • loretta avatar
      loretta @ ευτυχια 02/10/2010 17:31:38

      χαχαχαχαχα Ευτηχια....σωστη σε βρισκω...το θεμα ειναι .....οι σπονσορες να δικαιολογουν και τα εξοδα....γιατι αλλιως μαυρο φιδι που τους εφαγε...

      εξαλλου οποιος με την νυχτα περπατει.....(την συνεχεια την αφηνω στην φαντασια σας)

  80. ευτυχια avatar
    ευτυχια 04/10/2010 12:24:40

    Αγαπητέ Οδυσσέα@

    Είναι προφανές ότι δεν μοιράζεστε (μοιραζόμαστε)την ίδια αίσθηση του χιούμορ με τον stoxasti, ούτε την ίδια αίσθηση του τι είναι σοβαρό και τι "ηθικά σωστό".Ισως πάλι να του έθιξες κάποια εκλεκτική συγγένεια.Πάντα αναρωτιόμουνα πόσο βαρειά είναι η ζωή χωρίς χιούμορ.

  81. ευτυχια avatar
    ευτυχια 04/10/2010 13:11:41

    Κάτοικοι του κάτω Κόσμου. Σύμφωνα με ένα γνωστό βιβλίο "Κοίλη γή" ή "Κούφια γή" δεν θυμάμαι, υπάρχει μια θεωρία οτι το κέντρο της γής κατοικείται απο μαυρα, κοντα ανθρωπάκια που είναι πηγή βασάνων για τους καλούς που προέρχονται απ τους ουρανούς. Απο τους Βρήλ λένε οτι προέρχεται η λέξη Βριλήσσια και άλλα τοπωνύμια με την ίδια ρίζα.
    Συνήθως προσωπικά το χρησιμοποιώ για να καταδείξω κάτι εξωφρενικά παράλογο.΄Δεν γνωρίζω αν ο Βελόπουλος ασπάζεται αυτή τη θεωρία γιατί βαριέμαι να τον παρακολουθώ μια πού πάντα μου φαινόταν αφόρητα λαικός και συνομωτικός σε βαθμό γραφικού.
    Φυσικά, δεν μπορώ και να μην παραδεχτώ οτι στην πορεία συνειδητοποίησα οτι πρόκειται για ένα ευφυές άτομο για το οποίο έχω πολλές επιφυλάξεις.

  82. ευτυχια avatar
    ευτυχια 04/10/2010 13:28:07

    lol. Θα δώ το βιβλίο και θα σου πώ.Γενικά απο τότε όταν βλεπω κανά κοντό, μαυρούλι που σπάει νεύρα τον λέω Βρήλ.Ισχύει και για ψηλούς, ασπρούληδες παρόλες τις φήμες οτι προέρχονται απο ευγενείς εξωγήινους.