#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/11/2013 10:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

O Κωστόπουλος και το ψέμμα του πράσινου life style



Ιερή συγκίνηση κατέβαλε χθες το πανελλήνιο βλέποντας τον άρχοντα του life style, τον άνθρωπο που εκπροσώπησε με τον πιο δυναμικό τρόπο την άλλη Ελλάδα, της ψεύτικης γκλαμουριάς με δανεικά λεφτά, να οδηγείται στον ανακριτή. Αν μάλιστα τον φωτογράφιζαν με χειροπέδες, ασφαλώς θα είχαμε μια μεγάλη επανάσταση.

Η νέα Ελλάδα, της φτώχειας, της οικονομικής κρίσης, του συμμαζέματος του κράτους και της ελπίδας για μια καλύτερη χώρα τα επόμενα χρόνια, συγκρούεται με την προηγούμενη Ελλάδα της δεκαετίας του ’90 που ο Πέτρος Κωστόπουλος ήταν άξιο τέκνο της.

Η κατάρρευση της αυτοκρατορίας της ΙΜΑΚΟ, σε συνδυασμό με τα άλλα λουκέτα στο χώρο της ιλουστρασιόν ζωής, όπως του Λυμπέρη, του Καρούζου, του Ασλάνη, του Γαβαλά, είναι αυτό που λέει το τραγούδι «η ρωγμή του χρόνου». Είναι το τέλος ενός μεγάλου ψέματος πάνω στο οποίο οικοδομήθηκε η χώρα λίγο μετά την εποχή του Ανδρέα Παπανδρέου. Τότε που άρχισαν να μοιράζονται αφειδώς χρήματα, μπήκε το πρώτο λιθαράκι. Αργότερα, με την έλευση της ιδιωτικής τηλεόρασης και την «αποκάλυψη» των ξένων προτύπων, ξεκίνησε το χτίσιμο του νεοελληνικού life style. Με δανεικά λεφτά, με διακοποδάνεια, εορτοδάνεια, επιδοτήσεις από την ΕΟΚ και την ΕΕ, κλεμμένα χρήματα από τους φόρους, υποθήκευση του μέλλοντος των επόμενων γενεών. Και ήρθε η δεκαετία του 2000 με τους Ολυμπιακούς Αγώνες για να φτάσει αυτή η ψεύτικη Ελλάδα στο απόγειό της.

Ποιος άραγε ξεχνά τι γινόταν μέχρι πριν μερικά χρόνια. Δεκάδες ιλουστρασιόν περιοδικά, με πρωτοπόρο τον συνέταιρο του Κωστόπουλου, Α. Τερζόπουλο και στη συνέχεια με «βασιλιάδες» τον… Πετράν από το Βόλο και τον Λυμπέρη. Γκόμενες που δεν τις ήξερε ούτε η μάνα τους, ανθυπομοντέλα, τραγουδιάρες και τραγουδιστές των μπουζουκομάγαζων που αποθεώθηκαν σαν ημίθεοι, ηθοποιοί που το Εθνικό Θέατρο και τον Κάρολο Κουν τα ήξεραν μόνο από φωτογραφίες, παρέλασαν από τις φανταχτερές σελίδες.

Μαζί και οι δεκάδες μόδιστροι του Κολωνακίου που ξεπούλησαν τα μοντελάκια τους επειδή τα φορούσαν κάποιες θεογκόμενες στα περιοδικά του Κωστόπουλου. Όλος αυτό μαζί το φανταχτερό «προϊόν» υπερπουλήθηκε στους Έλληνες της παραζάλης του Χρηματιστηρίου που ξαφνικά έγιναν ειδικοί στον Ντάου Τζόνι, αλλά μόλις τα έχασαν όλα τους έφταιξαν οι πολιτικοί.

Ο Πέτρος Κωστόπουλος που παραδόθηκε χθες για να μη συλληφθεί, χρωστά μερικά εκατομμύρια ευρώ. Η αυτοκρατορία του έσκασε με πάταγο, μαζί με τα περιοδικά του και τον τρόπο ζωής που καμιά σχέση δεν είχε με τις δυνατότητες του νεοέλληνα. Οι μποτοξαρισμένες σελέμπριτι απομονώθηκαν στα βόρεια προάστια, οι Πόρσε Καγιέν, που κυκλοφορούσαν λες και ήταν Ζάσταβα, ξαφνικά μπήκαν στα γκαράζ ή πουλήθηκαν έναντι πινακίου φακής. Οι βίλες στη Μύκονο και τα σαλέ στην Αράχοβα είναι πλέον παρελθόν, τα μπουζούκια γεμίζουν μόνο Σάββατο και μόνο κάποιοι παλαβοί πάνε να δουν τον Σφακιανάκη να χαιρετά ναζιστικά.

Η κρίση σάρωσε τα πάντα αλλά και αποκάλυψε το τεράστιο ελληνικό ψέμα. Τον δυτικό τρόπο ζωής που δεν είχε καμιά σχέση με την Ελλάδα του φιλότιμου, της σκληρής δουλειάς, της αγωνίας για το αύριο, των αξιών που χάθηκαν στη Μεταπολίτευση. Ξαφνικά οι Έλληνες έγιναν λαμόγια, τεμπέληδες που περιμένουν τις κοινοτικές επιδοτήσεις, τα θαλασσοδάνεια των τραπεζών και τους διορισμούς στο Δημόσιο. Και με τα «ξένα» λεφτά προσπάθησαν να «αγοράσουν» και τον life style που τους πούλησε έξυπνα ο «βλαχοπέτρος» όπως έλεγαν τον Κωστόπουλο όσοι τον γνώριζαν.

Τώρα ήρθε το τέλος εκείνης της εποχής και στο πρόσωπο του βασιλιά της γυφτογκλαμουριάς, Κωστόπουλου, βλέπουμε όλοι την εικόνα μας πριν μερικά χρόνια συγκρίνοντάς με το σήμερα.

Ωστόσο, υπάρχουν ακόμη εστίες αντίστασης στη διάλυση της άθλιας εκείνης εποχής. Υπάρχουν ακόμη σελέμπριτι που ξοδεύουν ασύστολα. Υπάρχουν ακόμη λαμόγια που χρωστάνε αλλά δεν πάνε ποτέ φυλακή. Και συνεχίζουν να διάγουν τρυφηλό βίο κοροϊδεύοντας εκατομμύρια πολίτες. Καλή ώρα ο κ. Κωστόπουλος, ο οποίος χρωστά εκατομμύρια ευρώ, κρυφά και φανερά, όμως συνεχίζει την κοροϊδία. «Έχω κάνει ρυθμίσεις», λέει, όμως, δεν αποκαλύπτει σε ποιους και πόσα χρωστά. Υπάρχουν εκατοντάδες εργαζόμενοι στα περιοδικά του που περιμένουν να πάρουν κάποια λεφτά, όπως κι εκείνοι του Κοτρώτσου που πρόσφατα αποδοκιμάστηκε. Κι όμως, οι τύπου αυτοί που χρωστάνε ένα σκασμό λεφτά έχουν μούτρα και βγαίνουν να το παίξουν τιμητές των πάντων. «Δουλεύει σκληρά κι αυτός και η γυναίκα του για να ζήσουν τα ανήλικα παιδιά τους» είπε η δικηγόρος του Κωστόπουλου. Ποιον κοροϊδεύουν; Επειδή εγκατέλειψαν τα Καγιέν σημαίνει κι ότι πεινάνε; Έλεος.

Τελικά η κρίση έκανε ένα μεγάλο καλό. Ξεγύμνωσε τύπους σαν τον Κωστόπουλο και τους παρατρεχάμενους του Κολωνακίου ή της Εκάλης. Ίσως αν πήγαιναν και ορισμένοι φυλακή τότε θα είχε ο κόσμος να λέει ότι υπάρχει στοιχειώδης κοινωνική δικαιοσύνη. Ίσως ο Κωστόπουλος να έκανε στον Κορυδαλλό αυτό που ξέρει καλά να κάνει. Να εκδώσει τα «Νέα της φυλακής». Θα προσέφερε περισσότερα από εκείνα που κατέστρεψε.

Αριστερός Ψάλτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αναξιμανδρος avatar
    αναξιμανδρος 27/11/2013 11:09:24

    ηταν και μπλε το lifestyle...

    • Στυλιανός Παπαδόπουλος avatar
      Στυλιανός Παπαδόπουλος @ αναξιμανδρος 27/11/2013 17:04:38

      Φυσικά ήταν και μπλε το lifestyle, όπως εξακολουθεί εν πολλοίς να είναι.
      Κάτι Άρηδες - συχώρα με θεέ του Ολύμπου - και κάτι παρόμοιοι τύποι, συνεχίζουν να εξασκούν το σπορ. Όπως επίσης και κάμποσος πληθυσμός που μετεγκαταστάθηκε προσφάτως στην Ροζ Αριστερά, όπως και αρκετά κνώδαλα που από την αρχή βρίσκονταν εκεί. Αυτό δεν αλλάζει το βασικό γεγονός που σωστά επισημαίνεται στο άρθρο: ότι αυτό που κάποτε εθεωρείτο νεοπλουτισμός και αποτελούσε αντικείμενο διακωμώδησης και χλευασμού, έγινε μέσα σε μια γενεά τρόπος ζωής και ιδανικό για το σύνολο των νεοελλήνων. Και αυτό έγινε με την συνειδητή καθοδήγηση του πιο άρρωστου ηγετικού πυρήνα του Πανελλήνιου ΣΟΚ σε αγαστή συνεργασία με τους τώρα "επαναστατημένους" - "επαναστατημένες" - "επαναστατημένα" λειτουργούς του συνεργαζόμενου Τύπου, υλικού και ηλεκτρονικού, εκδότες και δημοσιογράφους. Όλοι προβεβλημένα μέλη της "αριστερής" τρομάρα μας "διανόησης" που επιβλήθηκε μεταπολιτευτικά σαν απόλυτος κήνσορας κάθε δικαίου και αδίκου σε αυτό τον τόπο που ζούμε. Και αυτό είναι το μέγιστο έγκλημα αυτού του χώρου, αυτή η νοοτροπία που επιβλήθηκε σχεδόν δια της βίας σε έναν λαό που του ήταν ξένη και απεχθής' και θα τον ταλανίζει για περισσότερο χρόνο από όσο η οικονομική καταστροφή που επίσης δημιούργησε...

    • αργατεία avatar
      αργατεία @ αναξιμανδρος 27/11/2013 20:26:05

      μα κυρίως μπλε ήταν το life style, η ξενομανία, ο μιμητισμός της Δυσης και ο επαρχιωτισμός κλπ, από εκεί το έμαθαν και οι πράσινοι και θέλησαν να το μιμηθούν όταν ήρθαν στα πράγματα....τα άλλα είναι υποκρισίες

      • Βασιλική avatar
        Βασιλική @ αργατεία 28/11/2013 04:50:25

        Μα εμείς ψηφίσαμε αλλαγή για να διορθωθούν τα πράγματα και αυτοί καβάλησαν το καλάμι και το μπλέ life style το μετέβαλλαν σε πράσινο και αχαλίνωτο. Αν το ξέραμε θα προτιμούσαμε το μπλέ που ξέραμε.

      • Στυλιανός Παπαδόπουλος avatar
        Στυλιανός Παπαδόπουλος @ αργατεία 28/11/2013 15:35:53

        Καλή μου, τι δεν κατάλαβες απ' ότι έγραψα παραπάνω;
        Ο νεοπλουτισμός και το lifestyle υπήρξε ίδιον της μεταπολεμικής δεξιάς' αλλά σε ότι αφορά τον ευρύτερο πληθυσμό της Ελλάδας, ήταν αντικείμενο χλευασμού και παράγοντας πρόκλησης γέλωτος.
        Την δεκαετία του '80, ήρθε το Πανελλήνιο ΣΟΚ και με την πρόθυμη συνεργασία των Μέσων Μαζικής Εξαθλίωσης που υπηρετούνταν από "αριστερής" ιδεολογίας και προσανατολισμού "δημοσιογράφους" και "δημοσιογράφες" το έκανε ιδανικό και τρόπο ζωής για όλο το ευνοημένο από μια διανεμητική και καταναλωτική οικονομική λογική τμήμα του πληθυσμού.
        Και τώρα, κλαίμε πάνω από το χυμένο γάλα' και τη στιγμή που υπάρχει η δυνατότητα για έναν επαναπροσανοτολισμό σε κάποιο υγιές οικονομικό πρότυπο, με όλες τις θυσίες που αυτός συνεπάγεται, ορισμένοι ονειρεύονται την ανάκτηση του Χαμένου Παράδεισου του κρατισμού.
        Τι να πει κανείς;
        Καλά κρασά...

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ αργατεία 29/11/2013 14:07:39

        Όχι ρε φιλάρα. Δεν ήταν μπλέ αυτό το στυλ.
        Φέρε ένα παράδειγμα αν έχεις από την πριν το ΄81 εποχή.

        • Μανιάτης avatar
          Μανιάτης @ ΣΟΝ ΠΕΝ 29/11/2013 22:42:07

          Ό,τι έγινε μετά το 1981 ήταν προετοιμασμένο την περίοδο της χούντας. Ο Κωνσταντίνος Καραμανλής προσπάθησε να ελέγξει την βλαχογκλαμουριά μα ο σπύρος είχε πέσει. Οι ξυπόλητοι του πασοκιστάν την ανήγαγαν σε ιδεολογία.

          • Γιαδικιάρογλου avatar
            Γιαδικιάρογλου @ Μανιάτης 30/11/2013 21:21:08

            Λάθος. Αυτό το είδος της προσωπικής προβολής ήταν κυρίως απότοκο των καλόπαιδων του πασοκ που αν και απόφοιτοι της βασικής εκπαίδευσης , ενίοτε δε και της μεσαίας βαθμίδας, ήθελαν να υιοθετήσουν το ζήν μιας ανώτερης τάξης από όλες τις απόψεις και με αιχμή του δόρατος την περίφημη ρήση "όλοι το ίδιο στομάχι έχουμε" -άρα έχοντας ή μη προσόντα είμαστε κατάλληλοι και για ανώτερα πράγματα-γελοιοποιήθηκαν , ασκούμενοι τόσο σε πολιτιστικά πεδία τύπου Γιαννόπουλου (μπουζούκια) όσον και προβολή τύπου διαφόρων μοντέλων και των βλάχων συνοδών αυτών, αλλά και ως σύμβουλοι των διαφόρων υπουργών και υπουργίσκων της κυβέρνησης της αλλαγής. Η μετριότητα που ήθελε να γίνει το άριστον στη θέση του αρίστου.
            Και μόνον να δεί κανείς την φωτογραφία της ανάρτησης δεν έχει χρείαν ετέρων σχολίων. Οπερ έδει δείξαι.

      • kritwn avatar
        kritwn @ αργατεία 23/12/2013 19:15:36

        Με τη διαφορά πως το μπλε lifestyle είχε κι ένα ρημάδι επίπεδο. Οι πλούσιοι της δεκαετίας του ’50 και του ’60 άφησαν και μια κληρονομία στη χώρα. Αντιθέτως οι παραλήδες των τελευταίων είκοσι χρόνων έβγαλαν όλα τα λεφτά στην Ελβετία κι άφησαν τη χώρα να ρημάξει. Ούτε ένα νοσοκομείο δωρεά δεν έχει γίνει την τελευταία εικοσαετία.

  2. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 27/11/2013 11:37:05

    Μια χαρα είναι ο Πετρος. Εμεις οι κοινοι θνητοι να δουμε πως θα επιβιώσουμε...

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Μικρασιάτης 27/11/2013 13:50:38

      Δυστυχῶς ἔχεις δίκιο φίλε...

      • tassos avatar
        tassos @ Κυθήριος 28/11/2013 00:21:08

        Αυτό που δεν ξέρω είναι αν ακόμη πληρώνουμε τον σωματοφύλακά του. Ξέρει κανείς να μας πει;

      • Μικρασιάτης avatar
        Μικρασιάτης @ Κυθήριος 28/11/2013 06:32:55

        @Κ > που λες φιλε ακου μια ιστορια που ελεγαν καποιοι φιλοι μου γνώστες του real estate: σε μια μακρινη χωρα, καπου στην Ασια, ηταν καποιος δημοφιλης Ασιατης κυριος που χρωστουσε πολλα στο εκει κρατος και σε πολλους αλλους.

        Αυτος λοιπον, κατειχε μεταξυ αλλων πολυτελη ακινητα, σε λουξ γκραν-κυριλε αστικη περιοχη και σε ένα εξωτικο προορισμο της χωρας αυτης, τα οποια ειχε αγορασει με δανειο. Ειχε πληρωσει ένα σχετικα μικρο μερος του δανειου του ως τοτε. Μετα λογω των χρεων που προαναφεραμε, του τα κατεσχεσαν. Οποτε ελεγε, ότι: κοιταχτε εγω που πληρωσα με τα ακινητα μου για τα χρεη μου κτλ. Να ηρεμησουν κι οι σχιζοματηδες κιτρινοι, που ειχαν αγριεψει (και ξερουν και καρατε)

        Αλλα στην ουσια τι ειχε γινει: απλα ο κυριος αυτος, ειχε χασει τη κυριοτητα των πολυτελων ακινητων, (τα οποία ούτως ή αλλως πολύ δυσκολα θα αποπληρωνε) και η Ασιατικη τραπεζα, στην οποία επεστρεψε η ιδιοκτησια των ακινητων, του τα νοικιασε με μηναιο ενοικιο αρκετα ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ απ τη μηναια δοση του δανειου του.

        Οποτε, ουσιαστικα μικρο το κακο για το καλο αυτό Ασιατη κυριο αφου, απλα οι κληρονομοι δεν θα κληρονομησουν στο μελλον τα ακινητα αυτα. Αλλα με τη κριση στο real estate, μαλλον καλυτερα να κληρονομουσε κανεις, ακομα και στην Ασια, κατι αλλο, κι όχι ακινητα. Ασε που αν η χωρα αυτή ειχε και φορο μεγαλης ακίνητης περιουσιας, θα τον γλυτωνε, αρα και από εκει στο κερδος θα ηταν. Και πολύ μαλιστα.

        Εννοιειται αυτά δεν αφορουν τη χωρα μας. Δεν θελω να παρεξηγηθώ και το ξεκαθαρίζω. Οποιαδήποτε ομοιοτης με Ελληνικες καταστασεις είναι καθαρα τυχαια, το τονιζω, συμπτωματικη. Το ανεφερα ως παράδειγμα του τι γινεται στην μακρινη Ασια. /

        Υγεια σε ολους μας, είναι το παν. Και υπομονη, οσοι αντεχουμε ακομα.

      • Ιωάννης avatar
        Ιωάννης @ Κυθήριος 29/11/2013 11:12:44

        Ακριβώς!!! Όλα τα αλλά είναι απλώς λογάκια και παρά φιλολογιες...
        Το μόνο σοβαρό θέμα πλέον,είναι το πως θα επιβιώσουμε εμείς και τα παιδιά μας.
        Ο κύριος που αναφέρεται στο άρθρο σας δεν έχει ανάγκη.
        Κανένας δεν είναι τόσο ανόητος,που να πιστεύει πως δεν έχει κρύψει κάπου χρήματα...πολλά,παρά πολλά χρήματα...
        Ας μη γελιόμαστε...

  3. Nik avatar
    Nik 27/11/2013 11:37:26

    Η μισή εικόνα λείπει. Οι λάιφ στάιλερς την δουλειά τους έκαναν, το πρόβλημα είναι ότι οι άλλοι, αυτοί που προσπάθησαν να στήσουν ουσιαστικές δουλειές έβρισκαν και συνεχίζουν να βρίσκουν εμπόδια. Η φράση "δεν γίνεται" συνεχίζει να κυριαρχεί στις συναλλαγές με το δημόσιο.

    Οπως έγραψε η Ραντ:

    "Οταν βλέπεις ότι για να παράγεις πρέπει να πάρεις άδεια από άτομα που δεν παράγουν τίποτε, όταν βλέπεις ότι λεφτά ρέουν προς αυτούς που δεν εμπορεύονται αγαθά αλλά γνωριμίες, τότε να ξέρεις ότι η κοινωνία σου είναι καταδικασμένη."

    Τίποτε δεν άλλαξε από τις ημέρες του λάιφ στάιλ. Το ότι χάθηκαν μερικά καγιέν και έκλεισαν γκλαμουρομάγαζα δεν σημαίνει ότι κάτι άλλαξε.

    • ΜPap avatar
      ΜPap @ Nik 27/11/2013 21:25:36

      Ολοι μας πρεπει να διαβασουμε το Atlas Shrugged και ειδικα οι πολιτικοι ανεξαρτητως παράταξης, μήπως κ ξελασπώσει το σύστημα. Το βιβλιο κυκλοφόρησε το'39 έκανε παταγο τα επομενα χρονια κ θεωρήθηκε η βιβλος της επιχειρηματικοτητας κ του καπιταλισμου.

  4. Spiros avatar
    Spiros 27/11/2013 11:41:07

    Αυτός είναι και ο σημαντικότερος λόγος που πολλοί πίνουν στην υγειά του Ανδρέα. "Φάγανε" όσα μπορούσαν με τις ατελείωτες κοινωνικές παροχές, χωρίς το κράτος να ελέγχει τότε που πήγαν τα λεφτά. Και αν το κράτος κάνει σωστά την δουλειά του, η φυλακές θα γεμίσουν με πολλούς Κωστόπουλους... Αυτό όμως που ενδιαφέρει περισσότερο είναι το δημόσιο να πάρει πίσω και ένα μέρος από τα χρωστούμενα και να μην την πληρώνουν μόνο οι σωστοί φορολογούμενοι πολίτες...

  5. Αιρετικός avatar
    Αιρετικός 27/11/2013 11:54:49

    Αυτοί, δυστυχώς (οι "κολλητοί" των "θεσμών"), ως σήμερα, διαμορφώνουν την ενημέρωση του νεοέλληνα...

  6. Eva avatar
    Eva 27/11/2013 11:55:00

    Όλοι αυτοί οι κύριοι καθώς και η νέα, μεσαία τάξη, που τότε δημιουργήθηκε και κατασπάραξε τα δανεικά των τραπεζών και των κοινοτικών επιδοτήσεων πρέπει να πληρώσει. Ο χαβαλές του 80 δεν χωράει στο δράμα της Ελλάδας του 13.

  7. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 27/11/2013 12:00:30

    Ο καθε Κωστοπουλος εχει ασυλια απο το συστημα.........Τα κοροιδα ψοφανε μερα με τη μερα.

  8. Αγγελος avatar
    Αγγελος 27/11/2013 12:18:41

    Αν και διαφωνούσα με το life style που εκπροσωπούσαν αυτοί οι άνθρωποι, εκτιμώ πως δεν χρειάζεται τόση κακία και χολή. Οι συγκεκριμένοι άνθρωποι και οι επιχειρήσεις τους κατέρρευσαν, όπως κατέρρευσε και το σύνολο της επιχειρηματικής ζωής στη χώρα. Ξεμείναμε από ρευστό. Και μιλώ και για επιχειρήσεις που δεν είχαν καμία σχέση με life style και θαλασσοδάνεια. Και εκεί ναι φταίνε οι πολιτικοί του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ του Καραμανλή.

    • Eva avatar
      Eva @ Αγγελος 27/11/2013 13:15:29

      Η πρώτη Παπανδρεική ληστεία
      ήταν η ληστεία του αιώνα
      να τα διαβάσετε, γιατί μάλλον
      δεν τα έχετε ζήσει.

    • θηραία avatar
      θηραία @ Αγγελος 27/11/2013 14:27:10

      ...εμείς μπορεί να ξεμείναμε από ρευστό!
      Οι κύριοι αυτοί και το προηγούμενο καλοκαίρι...όπως και το επόμενο, τα πιό περιζήτητα πάρτυ στη μύκονο και στη φιλοθέη εξακολουθούν να οργανώνουν!!!!
      ...το πως ας το ψάξουν οι κύριοι, που τολμάνε να μας λένε,
      ότι εμείς οι πολλοί πληρώνουμε λίγους φόρους!!!!!!!!!!!

  9. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 27/11/2013 13:13:17

    Ρημάξαν την χώρα και τους πληρώνουμε ακόμη.

  10. nikolis avatar
    nikolis 27/11/2013 14:07:24

    Ενώ το μπλε lifestyle του Σπηλιωτόπουλου και του Βαρβιτσιώτη πάει πίσω!!

  11. ff avatar
    ff 27/11/2013 14:10:29

    Κάτι Ρουσσόπουλοι και κάτι Αρηδες Σπηλιωτόπουλοι στη Μύκονο και αυτοί πράσινοι ήταν? Να βλέπουμε την καμπούρα μας πρώτα> αλλα ξέχασα εσείς δεν είστε νδ είστε δίκτυο 21 ζητώ συγγνώμη

  12. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 27/11/2013 14:42:09

    Μπράβο Αριστερέ Ψάλτη. Ξεσκέπασες την τεχνητή "ζωή" της ξετσίπωτης γκλαμουριάς των τελευταίων 25 χρόνων......

  13. blue nile avatar
    blue nile 27/11/2013 14:56:57

    Ο απεχθής Κωστόπουλος...
    Τσομπάνος με λοφίο...

  14. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 27/11/2013 15:15:45

    ΑΨ,
    Αν και μερικές φορές δεν συμφωνώ μαζί σου, εδώ ταυτίζομαι απόλυτα!!
    Και θεωρώ ότι η σκληρή κριτική για το life style άλα Κωστόπουλου, δεν εμπεριέχει χολή αλλά τονίζει τον εξοργιστικό τρόπο ζωής τον νεοπράσινων τζακιών , αλλά και τον απατηλό δρόμο ζωής που οδήγησε εκατοντάδες χιλιάδες νεοελλήνων, στην καταστροφή και στην απελπισία, αναζητώντας τη χίμαιρα του σύγχρονου ελληνικού θαύματος!!

  15. Eva avatar
    Eva 27/11/2013 16:52:03

    Το χειρότερο είναι ότι το παπανδρεικό πασοκ
    εξαγόρασε συνειδήσεις εκτός απο ψήφους.
    200 και παραπάνω σκάνδαλα.
    Τις ξεκοκκάλισαν τις επιδοτήσεις οι πασοκοαγρότες
    οι πασοκοδημοσιογράφοι,
    οι πασοκοσυνδικάλες,
    και οι πασοκοεπιχειρηματίες.
    Αυτούς πληρώνω εγώ η άνεργη σήμερα όπως
    και τις συντάξεις των πενηντάρηδων πρασινοφρουρών.

    • ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ avatar
      ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ @ Eva 28/11/2013 21:06:34

      +++++++++++++++++++++
      Πολύ σωστά !

  16. ηλιος avatar
    ηλιος 27/11/2013 17:10:40

    αχ, χρειαζομαστε εναν ηγετη σαν τον Ανδρεα παλι να μας βγαλει απο τις δυσκολες στιγμες - υπομονη χρειαζεται να φυγει η δεξια απο την εξουσια

  17. Berlousconication avatar
    Berlousconication 27/11/2013 17:20:54

    Η φωτόγραφία του φάκτορα λέει χίλιες λέξεις.
    Το θείο βρέφος κρατούσε την μπακέτα, σε χρήμα, ιδέες και media, τότε.
    Ο εισηγητής του λαϊκισμού, που μας βασανίζει μέχρι σήμερα.

  18. περηφανος δεξιος avatar
    περηφανος δεξιος 27/11/2013 17:29:39

    ο ορισμός της λέξης "βλαχοπασοκ"..

  19. NONOS avatar
    NONOS 27/11/2013 18:06:59

    Ο ορισμός του λαμόγιου....πάντως έκπληξη προκαλει η αορατη μεχρι τουδε ασυλία του "θειου βρέφους"...η πολυ μάγγας ειναι και τα εχει φτιάξει ολα ομορφα η εμεις πολυ μακακες που το ανεχόμαστε....εγω αυτα περίμενα απ τον Αντώνη να τους ξεβρακώσει να τους δικασει για να γελασει κι εμας το χειλακι μας των "πτωχών' πλην ομως βλακωδώς τιμίων....

    • Βασιλική avatar
      Βασιλική @ NONOS 28/11/2013 04:55:04

      Φαίνεται ότι ήταν πολύ μάγκας τελικά. Το όνομά του δεν ακούγεται καθόλου. Για να μη μιλήσω για την διπλανή κυρία που μόνο ένα χαστουκάκι έφαγε.

  20. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 27/11/2013 18:29:02

    Εδώ, ΑΨ, τα λες πολύ σωστά.

  21. factorx avatar
    factorx 27/11/2013 19:12:19

    Δεν γλιτώσαμε τον Πετράν από το Πρωϊνό mou

    Για τις 10 Δεκεμβρίου πήρε αναβολή η δίκη του πρώην διευθύνοντος συμβούλου της ΙΜΑΚΟ, Πέτρου Κωστόπουλου, ο οποίος συνελήφθη χθες από αστυνομικούς της Ασφάλειας.
    Η σύλληψή του έγινε έπειτα από παραγγελία του εισαγγελέα Οικονομικού Εγκλήματος και αφορά σε χρέη ύψους 408.000 ευρώ των εταιρειών ΙΜΑΚΟ και Space FM Stereo προς το Δημόσιο και το Ι.Κ.Α. Ο άλλοτε ισχυρός εκδότης είχε προσέλθει αυτοβούλως στη ΓΑΔΑ, ενώ μετά τη μεταγωγή του στην εισαγγελία είχε αφεθεί ελεύθερος.
    Μάλιστα, όπως δήλωσε η συνήγορος του στην τηλεόραση του ΣΚΑΪ, δεν αποκλείεται να υπάρξει και νέα αναβολή στην υπόθεση.

  22. αρχειοθετης avatar
    αρχειοθετης 27/11/2013 19:22:34

    Η τζενουλα παντως αγορασε 2 σπιτια στην Πατμο.....κλπ

  23. Ρεαλιστης avatar
    Ρεαλιστης 27/11/2013 19:50:03

    Σε αλλη αναρτηση εγραψα οτι τελικα αυτος που την πληρωσε ακριβα ηταν ο Γαβαλας. 14 μηνες φυλακη για χρεη στο δημοσιο αλλα οχι στους υπαλληλους του. Με μεγαλη περιουσια ποτην παραχωρησε αλλα κινδυνευει να σαπισει οπως τα ολυμπιακα εργα. Αλλα δεν ηταν δημοσιογραφος ο Λακης. Γιαυτο και την πληρωσε την ωρα που οι αλλοι εκαναν και συνεχιζουν να κανουν παρτυ.
    Ο Πετραν , ο Κοτρωτσος κ.λ.π την βγαζουν καθαρη. Και ολοι οι ασχολουντες με τα media.
    Aν αναλογιστουμε και τι προσεφεραν στην Ελληνικη κοινωνια, ειδιακα ο Πετρος τοτε του αξιζουν ισοβια. Οχι γιατι χρωσταει βεβαια αλλα γιατι κατεστρεψε μια γενια με τα λαθος προτυπα. Γιατι εκανε την βιζιτα life style. Γιατι αποπροσανατολησε μια γενια σε λαθος στοχους. Γιατι η αρπαχτη εγινε κυρια ενασχοληση με σκοπο την επιδειξιομανια στην Μυκονο και στα αλλα κοσμικα νησια. Γιατι ο νεος αναγνωστης θυμα (και εγω μαζι) του Νιτρο, του Κλικ κλπ εβαζε σαν στοχο την καλη ζωη και οχι την δημιουργια.
    Απο την αλλη ο φουκαρας ο Γαβαλας που εφερε δις στην Ελλαδα και ολους τους διασημους, την πληρωσε με 14 μηνες φυλακη. Ισως πληρωνει την βλακεια του που δε ρευστοποιησε την περιουσια του νωρις να βγαλει τα λεφτακια του στο εξωτερικο και να ειναι επισκεπτης στην Ελλαδα χωρις να χρωστα στο δημοσιο αλλα να χρωστα μισθους στο προσωπικο του.
    Αληθεια το θειο βρεφος τι κανει? :)

  24. Ιππο-Κριτής avatar
    Ιππο-Κριτής 27/11/2013 20:37:51

    Παλιές καλές εποχές! Τότε που κανείς δεν έβλεπε τίποτα και κανείς δεν έκανε τίποτα! Τυχαίο?

  25. Panos avatar
    Panos 27/11/2013 21:29:21

    Ο άνθρωπος πληρώνει τις επιλογές του. Τόσο απλά, τόσο ψυχρά.
    Όσο και άν προσπαθεί να συγκινήσει τον κοσμάκη που τον παρακολουθεί με αυτή την κλάψα που βγάζει, δεν νομίζω πως τα καταφέρνει.
    Η δε κυρία του, παίζει άψογα το γνωστό... και πολύ αγαπητό ρόλο κάθε γυναικούλας, αυτόν της γυναίκας "θύματος-ηρωϊδας" και το απολαμβάνει κιόλας.

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ Panos 28/11/2013 05:44:55

      Μαλλον δεν πληρωνει τιποτα κι είναι μια χαρα, αλλα τεσπα, υγεια να εχουμε...

      • Panos avatar
        Panos @ Μικρασιάτης 28/11/2013 08:50:58

        Ίσως να είναι και έτσι από οικονομικής απόψης.
        Όπως και να το κάνεις όμως, αυτό το "σούπερ" προφίλ του δήθεν αυτοδημιούργητου μάγκα που έχτιζε τόσα χρόνια στηριζόμενος στα πράσινα κολλητάρια.... και στους διαπλεκόμενους τραπεζίτες, πήγε περίπατο....
        Και αυτό για ψωνισμένους τύπους σαν αυτόν είναι μεγάλο θέμα....
        Ελληνική παιδεία ανύπαρκτη. Μιμητισμός κάθε τι ξενόφερτου και αφόρητη επίδειξη ψευτοπλουτισμού και ψευτογκλαμουριάς με κάθε ευκαιρία, οδηγούν με μαθηματική ακρίβεια στην καταστροφή.
        Έτυχε κάποια φορά να τους πετύχω οικογενειακώς σε κάποιο ταξίδι και έπαθα πλάκα...
        Μόνο το ύφος να έβλεπες και να άκουγες την συνομιλία μεταξύ των δύο μεγαλύτερων παιδιών του και μάλιστα παρουσία των γονιών τους, θα έφριζες...
        Ούτε τριαντάρες γυναίκες καβαλημένες δεν μιλάνε έτσι.
        Άστα....

        • Μικρασιάτης avatar
          Μικρασιάτης @ Panos 28/11/2013 15:25:48

          Ενταξει, μικρο το κακο για το Πετραν. Αλλωστε ειμαστε στην εποχη που και στα μιντια εχει πέραση η κλαψα και το ''δεν εχω λεφτα, δυσκολα τα φερνω βολτα κτλ''. Τα υπολοιπα είναι όπως τα λες...

  26. Δήμητρα avatar
    Δήμητρα 27/11/2013 21:47:39

    Κι απ 'το life-style περάσαμε στο life crime... όχι όμως αυτών, ούτε και των υποκινητών τους/ηθικών αυτουργών...
    Γεγονός, είναι ότι οι σκαφάτοι-μοδάτοι και μουράτοι κλεινού άστεως αλλά και της επαρχίας δεν θίγονται ... Μόνο, δυσκολεύονται γιατί χάνουν μηδενικά απ'τους λογαριασμούς τους και είχαν πολλά ....Κι όμως, όλοι τους πλήρωναν και πληρώνουν ...μα ποτέ όμως αυτά που πραγματικά τους αναλογούσαν, όπως και τώρα. Τα κορόϊδα πάντα προ-πλήρωναν φόρους και πληρώνουν ακριβά την άγνοια τους για τα πεπραγμένα .... ακόμα και τώρα που συντηρούν όλους αυτούς και πολλούς άλλους με καταθέσεις , επιδοτήσεις-χρηματοδοτήσεις και δανειοδοτήσεις.
    Τα πτώματα βέβαια των υπολοίπων , θα τα μαζέψει το "κάρο" ... ή μήπως θα τους κατασπαράξουν " τ' όρνια" (χρήματα δεν υπάρχουν ούτε για κηδείες), για να μην φτάνουν και επιστολές του γ.γ. οικ/κών για ληξιπρόθεσμες οφειλές, κ.κ. ;
    Έχουμε και δημοσιονομικές περικοπές από πότε και μέχρι πού.... Μήπως να προβλέψουν και ευθανασίες να τελειώνουμε για να τους αφήσουμε το χώρο ελεύθερο ... Τ' όρνια, όμως, θα συνεχίσουν να πετούν κι ας μυρίζουν τα πτώματα ....
    Η δε Τρόικα δεν πρέπει να "ταλαιπωρείται" αλλά ούτε και οι υπάλληλοί αυτής, εντός. Αλλά ... και πάλι ... να μείνουν άνεργοι; ... Μπα, κάποιους θα βρουν .... για νεκροτομή. Και η " ζωή" ... ας την πούμε έτσι ... θα συνεχίζεται αλλά για ποιούς;....

  27. γιάννης avatar
    γιάννης 28/11/2013 00:42:55

    Μόνο κάποιος που δεν έχει ιδέα πώς ζει ο κόσμος στη ΒΔ Ευρώπη θα μπορούσε να ισχυριστεί ότι "Η κρίση ... αποκάλυψε το τεράστιο ελληνικό ψέμα. Τον δυτικό τρόπο ζωής που δεν είχε καμιά σχέση με την Ελλάδα του φιλότιμου, ...". Αν οι Ελληνες και οι κυβερνλησεις τους ακολουθούσαν τον "δυτικό τρόπο ζωής", τα πράγματα θα ήταν τελείως διαφορετικά. Αλλού είναι τα προβλήματα.

  28. Άκρη Άκρη avatar
    Άκρη Άκρη 28/11/2013 06:47:43

    '' Τελικά η κρίση έκανε ένα μεγάλο καλό. Ξεγύμνωσε τύπους σαν τον Κωστόπουλο και τους παρατρεχάμενους του Κολωνακίου ή της Εκάλης.''
    Πολύ μικρό το ...καλό (;) Προφήτη μου, στάχτη στα μάτια και ομίχλη στο βομβαρδισμένο τοπίο! Χρήσιμος αποπροσανατολισμός του εξαθλιωμένου πόπολου, ώστε να μη στραφεί ενάντια στους αισχρούς αυτουργούς, τους ανήθικους πολιτικάντηδες τους προδότες, τους ουσιαστικούς ενόχους του εγκλήματος. Οι κάθε είδους ιλλουστρασιόν μιζεροχάπατοι που ....πληρώνουν τις οικονομικές τους διαφορές με το κράτος μπαινοβγαίνοντας στα δικαστήρια και στις φυλακές για το θεαθήναι, αθωώνουν παράλληλα γινόμενοι άλλοθι, τους μύριους ''επιφανείς'' Εθνοπροδότες - μεγαλοκλέφτες , που κυκλοφορούν ακόμη ελεύθεροι και δεν θα πληρώσουν απ΄ότι φαίνεται ποτέ, τις ανομίες τους. Μας καταθέτουν μάλιστα συχνά τις βαρυσήμαντες ...απόψεις τους για τη σωτηρία της πατρίδας κι έχουν το θράσος να αυτοπροτείνονται ως προσεχείς μας σωτήρες!
    Δεν είναι οι κύριοι ένοχοι αυτοί που φωτίζουν οι κάμερες. Αυτοί είναι τα αποτελέσματα του εγκλήματος, οι πολύ χρήσιμοι γυαλιστεροί ''κασκαντέρ'' των εγκληματιών, που πίνουν στην υγειά μας τις σαμπάνιες τους και κοροϊδεύουν.....
    Μη χειροκρατάτε και μην ευφραίνεστε λοιπόν. Το κατάπιατε αμάσητο, ακόμη μιά φορά το παραμύθι. Ηθελημένα; Σίγουρα.....

  29. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 28/11/2013 07:34:09

    Ἀπ' ὅ,τι καταλαβαίνω ἀγαπητέ Μικρασιάτη,τό μυστικό καί ἡ οὐσία στήν ἱστορία αὐτή εἶναι ὅτι ὅπως λές,εἶχε ἀποπληρώσει ἕνα μικρό μέρους τοῦ δανείου.Ὁπότε ἔκανε τή ζωούλα του ὅσο τόν ἔπαιρνε καί μετά οὔτε γάτα οὔτε ζημιά...

    @tassos,δέν ξέρω.

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ Κυθήριος 28/11/2013 15:22:15

      Αυτά που ειχε αποπληρωσει ο Ασιατης φιλος μας, ηταν κατω απ το 1-3 του συνολικου ποσου. Οποτε συνεχιζει να κανει τη ζωουλα του, στα πολυτελη ακινητα, με μικροτερη μηναια επιβαρυνση, & δεν θα πληρωνει χαρατσια -ΦΑΠ κτλ, που είναι φωτια και στην Ασια. Και το παιζει και κατατρεγμένος που του πηραν τα ακινητα. Αυτά μου ελεγαν αυτοι οι γνώστες του Ασιατικου Real Estate. Ευτυχως που εμεις δεν μενουμε στην Ασια να κινδυνεύουμε από κατι τετοια δραματα...

      • andreas avatar
        andreas @ Μικρασιάτης 29/11/2013 19:03:25

        o kostopoulos katoiki sthn villa tou stin filotheei!!pos????i trapeza pou katasxese to spiti tou to nikiase se poli xamili timi!!!na min ton ksebolepsoun ton anthropo!!!!!

  30. Anna avatar
    Anna 28/11/2013 10:35:52

    Πριν να "απαιτουμε" να μπει ο Κωστοπουλος - κι ο καθε Κωστοπουλος - στη φυλακη, ας μπουν οι τραπεζιτες, ας μπουν οι πολιτικοι, ας μπουν οι δικαστικοι κλπ.
    Τοτε θα υπαρχει ικανοποιηση και κοινωνικη δικαιοσύνη....

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Anna 28/11/2013 11:26:10

      Δέν ἔχει διαφορά,ἔφαγαν κι οἱ μέν,ἔφαγε κι ὁ δέ.
      Ἐκμεταλλεύθηκε πλούτη καί δόξα ὁ Κωστόπουλος,ἐκμεταλλεύθηκαν χρῆμα καί ἐξουσία οἱ πολιτικοί...
      Σημασία εἶναι νά παίρνουν ὁ καθένας τό δρόμο του καί κυρίως νά ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ σέ χρῆμα κι ἔπειτα στή σειρά δέ θά τά χαλάσουμε...

      • Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής avatar
        Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής @ Κυθήριος 28/11/2013 14:55:42

        '' Σημασία εἶναι νά παίρνουν ὁ καθένας τό δρόμο του...''
        Δεν θα υπάρξει η ....συνέχεια που περιμένετε. Η ''τιμωρία'' σταματά εκεί που κερδίζονται οι εντυπώσεις και αναθερμένεται εντέχνως η ...προσμονή σας. Αυτό είναι το ζητούμενο προφανώς.

  31. ΑΓΓΕΛΑ avatar
    ΑΓΓΕΛΑ 28/11/2013 12:49:00

    Ολοι καλά τα λέτε.. Τώρα πως γίνεται ο Κωστόπουλος να έχει και τα τρία του παιδιά στο Αμερικάνικο Κολλέγιο Ψυχικού
    και να έχει πληρώσει όλο το χρόνο εφάπαξ, και απο την άλλη να χρωστάει παντού? Οταν χρωστάς και δουλεύεις για να
    ζήσεις όπως λένε πας τα παιδιά σου στο δημόσιο σχολείο.

  32. ΤΙΜΩΡΟΣ avatar
    ΤΙΜΩΡΟΣ 28/11/2013 13:52:18

    να τον χαιροντε οι ΠΑΣΟΚτζιδες

  33. JayGatsby avatar
    JayGatsby 28/11/2013 16:43:42

    "Η κρίση σάρωσε τα πάντα αλλά και αποκάλυψε το τεράστιο ελληνικό ψέμα. Τον δυτικό τρόπο ζωής που δεν είχε καμιά σχέση με την Ελλάδα"

    Μία εννοιολογική παρατήρηση. Δεν ήταν "δυτικό" αυτό που ζήσαμε ως τώρα, "Δύση" σημαίνει πάνω από όλα ορθολογισμός.

    ΤΩΡΑ παλεύουμε να γίνουμε Δύση.

  34. η Dimi avatar
    η Dimi 28/11/2013 17:04:54

    Tης Εβίτα Περόν της Εκάλης και σκιώδους πρωθυπουργού της Ελλάδος το βάρος, σε Πλατίνα το έχουμε κι αυτό πληρώσει. Kατά τ' άλλα, το αποδεκατισμένο με τους αμέτρητους στρατηγούς-εκσυγχρονιστές Πασόκ στη Κυβέρνηση και τον αθεράπευτα αμνήμονα Ελληνικό λαό στην εξουσία, λέει, να σπάει το ξερό του το κεφάλι στης χρηματιστηριακής πυραμίδας το limit down.

  35. nafsika avatar
    nafsika 29/11/2013 07:51:39

    Το θέμα δεν είναι να ξεμπροστιαστούν επειδή η ελληνική πραγματικότητα δεν άντεχε αυτόν τον τρόπο ζωής αλλά επειδή αυτός ο τρόπος ζωής σαν νοοτροπία εξ ορισμού είναι για πέταμα. Όταν ο μπαμπάς μου έβριζε τους Ολυμπιακούς όχι μόνο επειδή δεν είχαμε τη δυνατότητα να τους χρηματοδοτήσουμε αλλά και επειδή είναι επιχείριση έτσι κι αλλιώς, ήταν παρωχυμένος. (Μάλλον συμφωνείς με αυτά που λέω αλλά δεν το λες ξεκάθαρα στο κείμενό σου). Τότε ήμασταν "ιδεολόγοι" γιατί αυτά τα πολιτικά πράγματα ήταν άνευ σημασίας. Τώρα που είναι σημείο των καιρών όλοι να έχουμε άποψη για το τι συμβαίνει (όχι για τίποτα άλλο, αλλά επειδή να, μας βάλανε το χέρι στη τσέπη) έχουν και αυτοί ιδεολογία: τον φιλελευθερισμό. Κάναν τη βόλεψή τους ιδέα.

  36. N.T avatar
    N.T 29/11/2013 09:22:47

    Πολυ σωστα τα λεει το αρθρο, αλλα με εναν σημαντικοτατο αστερισκο: Η φραση "αλλά μόλις τα έχασαν όλα τους έφταιξαν οι πολιτικοί" δεν ηταν απαραιτητη για να δεσει το νοημα... Δικαιωνει τους καθε Παγκαλους των "Μαζι τα φαγαμε". Οι πολιτες δεν ειχαν ουτε τις γνωσεις, ουτε την ευθυνη για τον οικονομικο προγραμματισμο της χωρας. ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΠΛΟΥΣΙΟΠΑΡΟΧΑ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ.

    • Νηλέας avatar
      Νηλέας @ N.T 30/11/2013 11:32:52

      Και οι ανάπηροι μαϊμού? και τα εικονικά τιμολόγια με τα εκ/ρια εποιστροφές φπα,και τα δις φοροδιαφυγή? αλλά και οι εισφοροδιαφυγή ,και η τεράστια παραοικονομία? και τα δις στο εξωτερικό? και οι φτωχευμένες επιχειρήσεις αλλά πάμπλουτοι επιχειρηματίες? και τα οργιώδη πάρτυ στα κοσμικά θέρετρα και κέντρα? και οι μη απόδοση (κλοπή) του φπα που πλήρώνεις εσύ σαν καταναλωτής?
      οι υπο-υπερτιμολογήσεις οι τριγωνικές συνναλλαγές, οι υπερυντ/σεις φαρμάκων?

  37. Κωτσος avatar
    Κωτσος 29/11/2013 10:10:27

    Εγω παντως φτωχο που να φευγει απο τα δικαστηρια με την συνοδεια bodyguard πρωτη φορα βλεπω...

  38. Ιωάννης avatar
    Ιωάννης 29/11/2013 11:22:14

    Ο άνθρωπος που κατέστρεψε μια ολόκληρη γενιά και κακοποιήσε την Ελληνική γλώσσα...
    Να μας πει που έχει κρυμμένα τα χρήματα που...λέει, ο,τι δεν έχει...

  39. Νηλέας avatar
    Νηλέας 29/11/2013 20:00:44

    Ολόκληρο κατεβατό ? Γιατί κύριε αρθρογράφε? . Η φωτογραφία και οι δέκα πρώτες σειρές αρκούσαν να μας ..φωτίσετε . . Το πράσινο του τίτλου με ολίγο κίτρινο και το μήνυμα ελήφθη.

  40. Νηλέας avatar
    Νηλέας 30/11/2013 07:40:25

    Μη μαλώνετε παιδιά το ξέρουμε διαγωνισμό αντι ΠΑΣΟΚ κάνετε και στριμώχνεστε στη πόρτα της εξουίας Στον αγώνα σας γιά να κρυψετε τις τεράστιες ευθύνες του ΚΑΚ και την γύμνια του προεκλογικού και αντιμνημονιακού ΑΚΣ ξεθάβετε και τον Αντρέα. Καποιος μίλησε γιά την πρώτη πράσινη ληστεία επί Αντρέα. Από μιά σκοπιά πράγματι έτσι είναι .Οι αυξήσεις στους χαμηλομισθοσυνταξιούχους ,και η επιδότηση ενοικίου, η σύνταξη της αγρότισας ,τα ΚΑΠΗ , οι επιδοτήσεις από τα μεσογειακά,η πρόσβαση και των φτωχών στην υγεία με το ΕΣΥ, τα νοσοκομεία και τα . υγείας στην επαρχία .Ολα αυτά έγιναν γιά τους μη έχοντες και λογικό είναι για τους κατέχοντες να είναι Η ΠΡΩΤΗ ΛΗΣΤΕΙΑ. Αλλωστε η ν.δ κατηγορεί το ΠΑΣΟΚ και τον Αντρέα γιά αύξηση του χρέους το 82-84.Σωστά αυξήθηκε τότε τοχρέος αλλά ξέρουμε που πήγαν τα λεφτά .Το 08-09 με την τεράστια αύξηση ελλειμμάτων και χρεών που πήγαν τα λεφτά?(ακόμα και τις παραμονές των εκλογών διορίζατε κύριοι της ν.δ ) Ολα λοιπόν γιά να ξεχαστεί η καταστροφική κυβέρνηση του ΑΣΤΟΓΙΑΡΓΟΤΕΡΑ όπως λέει στην ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ τον ιούνιο ο Αλμούνια.
    Λογικό είναι να διαμαρτύρονται οι ..μισοί γιατί μπήκαν και άλλοι στη νομή του δημοσίου .Οσοι μπήκαν φυλακή και όσοι είναι στον προθάλαμο με νόμους του ΓΑΠ -Παπ/νου-Καστανίδη μπήκανε. Είδαμε τα έργα και τις ημέρες του κυνηγού των νταβαντζήδων και της διαφθορας ,του επανιδρυτή του κράτους,του θωρακίσαντα την οικονομία. Αλλά ο άνθρωπος κουράστηκε να ανοιγοκλείνει τη βουλη γιά να ισχύσει η παραγραφή. Τυχαλιο που ο τζόχας τον ΓΑΠ βρίζει?

    • Eva avatar
      Eva @ Νηλέας 01/12/2013 17:39:04

      Η Ελλάδα θα έπρεπε να έχει ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΘΕΙ

      με τα τεράστια ποσά των κοινοτικών κονδυλίων

      που διαχειρίστηκε το πασοκ

      και μου μιλας για τα καπή?????
      Τα σκάνδαλα είναι 200
      αλλά το μεγαλύτερο έγκλημα είναι η καταλήστευση

      1.500.000μικροεπενδυτών στο ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟ.

  41. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 30/11/2013 17:44:57

    Νηλέα είσαι πραγματικά άξιος προσοχής, ποτέ δεν περίμενα να βρεθεί κάποιος με τέτοιο απύθμενο θράσος ώστε να εκστομίζει τέτοιες φρικαλεότητες!
    Το να σε αντικρούσει κάποιος είναι απολύτως μάταιο και περιττό!
    Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι να παρατηρήσεις με προσοχή τα πρόσωπα της φωτογραφίας και σε καθένα από αυτά και για διαφορετικούς λόγους θα ανακαλύψεις τους λόγους της κοινωνικής , αξιοκρατικής και οικονομικής κατάντιας της σημερινής Ελλάδας!

    • Νηλέας avatar
      Νηλέας @ ΝΤΙΝΟΣ 01/12/2013 16:15:35

      Αχ αυτά τα κλισέ αχ αυτές οι ατάκες χωρίς περιεχόμενο.
      Θα μπορουσα και εγώ να βάλω φοτο π.χ με τον ΚΑΚ τον ΑΚΣ τον Σημίτη κ τον Αλ/φη τον Παπαθανασίου το Βουλγαράκη και να σου επιβάλω την άποψη που πρέπει να έχεις γιά τα πρόσωπα.
      Συγκεκριμένα έχεις να πεις τίποτα πάνω σε αυτά που γράφω? Αλλά και γιά τα συγκεκριμένα πρόσωπα πες τη γνώμη σου και μην προσπαθείς να εκμαιευσεις από τους άλλους την απάντηση που εσύ θέλεις.Έτσι γίνεται η επικοδομητική συζήτηση .
      υ.γ Καλό θα είναι και ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ

    • Νηλέας avatar
      Νηλέας @ ΝΤΙΝΟΣ 01/12/2013 16:23:48

      (Δεν ξέρω αν έφυγε το σχόλιό μου ).Πάλι ατάκες πολυφορεμένες χωρίς ουσία .Γιά την ταμπακιέρα ? Θελεις να πάρεις την απάντηση που εσύ επιθυμείς ? Πες την άποψή σου !!Με αφορισμούς και ψιλοπροσβολές δεν γίνεται κουβέντα.

  42. Eva avatar
    Eva 30/11/2013 18:32:09

    Δεν είδα χειροπέδες.
    Επειδή παρουσιάστηκε μόνος του?

  43. nikos avatar
    nikos 04/12/2013 13:23:48

    Από την οικογένεια μας θα έρθει η εκδίκηση. Οι τρεις θα ψηφίσουμε Ν.Δ και οι άλλοι δύο ΠΑ.ΣΟ.Κ. Αααχ!! το φχαριστήθηκα.

  44. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ Α. ΚΟΚΚΙΝΟΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ Α. ΚΟΚΚΙΝΟΣ 13/12/2013 14:44:30

    ΑΥΤΑ ΝΑ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙ Η ΝΕΟΛΑΙΑ ΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΠΑΘΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΤΥΠΟΙ ΧΕΙΡΙΣΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ, ΑΦΟΥ ΞΕΒΡΑΚΩΝΕ ΤΗ ΜΙΣΗ ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΑ ΠΟΡΝΟΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΤΟΥ.
    ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ;;;;;;