#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/12/2011 15:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Nα καθίσουν στο σκαμνί έστω και λόγω …βλακείας



Έχουμε πια βαρεθεί να λέμε ότι η χώρα βουλιάζει. Ακόμη κι αν δεν έχουμε πιάσει ακόμη πάτο, είναι σίγουρο ότι η Ελλάδα βρίσκεται στη χειρότερη θέση της μετά τον πόλεμο. Μοιάζει με τη ρημαγμένη χώρα μετά τον Εμφύλιο, κι όχι μόνο λόγω φτώχειας.

Οι κοινωνικές ανισότητες μεγαλώνουν, η «ανθρωποφαγία» έχει αρχίσει να εμφανίζεται στην κοινωνία, και το χειρότερο: η αγωνία για το αύριο όλων μας, έχει κάνει τον κόσμο να ξεχνά τη λέξη αλληλεγγύη.

Έρχονται Χριστούγεννα και πάνω από 1 εκατ. συμπολίτες μας είναι άνεργοι. Εκατοντάδες χιλιάδες άλλοι ζουν με μισθούς και συντάξεις πείνας και μόνο μερικές χιλιάδες βολεμένων οικογενειών θα γιορτάσουν χωρίς άγχος.

Σαν να ζούμε, όχι Χριστούγεννα, αλλά το Θείο Δράμα και τη διαρκή Σταύρωση. Είναι τόση η απογοήτευση του κόσμου που δεν μπορεί να σχεδιάσει για το μέλλον. Δεν μπορεί να ξέρει τι ζωή θα έχει, αν πρέπει να κάνει παιδιά, να τα σπουδάσει, να έχει τα απαραίτητα στο τραπέζι. Δεν τα βγάζουν πέρα οι 9 στους 10 Έλληνες γράφουν τα ρεπορτάζ των εφημερίδων και λένε οι δημοσκοπήσεις.

Τα μηνύματα που παίρνουμε από τους απλούς πολίτες είναι κατά κύριο λόγο μηνύματα απογοήτευσης και φόβου για το άμεσο μέλλον. Βλέπουν ότι η κοινωνία καταρρέει, ο κόσμος που μεγάλωσε να διαλύεται και είναι αδύναμοι να κάνουν κάτι για να ανατρέψουν τη φθορά.

Και δυστυχώς, το 2012 που ξημερώνει θα είναι ακόμη χειρότερο, γι’ αυτό να είστε σίγουροι.

Ενώ λοιπόν η Ελλάδα αποσυντίθεται βλέπουμε την ηγεσία του ΠΑΣΟΚ, τους δελφίνους και τις δελφίνες του ΓΑΠ να θυμούνται ξαφνικά  τους πολίτες, και την κοινωνία και να μας συμπονούν για το πόσο δύσκολα περνάμε και πόσο υποφέρουμε .

Οι ίδιοι που μέχρι πριν από λίγο προσκυνούσαν γονυπετείς τον ερωτύλο Στρος Καν και τους υπαλληλίσκους που έστειλαν οι δανειστές να μας κυβερνήσουν έβαλαν πάλι την λεοντή του προστάτη των αδικημένων και «αναγνωρίζουν» τώρα ότι το Μνημόνιο πήγε την χώρα δεκαετίες πίσω και κατέστρεψε την κοινωνική συνοχή.

Με την ανοχή και την πολιτική ...ευαισθησία που επιδεικνύει όλος ο υπόλοιπος πολιτικός κόσμος (από το ανιστόρητο ΚΚΕ και τον αιθεροβάμονα ΣΥΡΙΖΑ Αλέκο μέχρι την «πολιτισμένη" Συγγρού) θα δούμε σε λίγο τον ανεκδιήγητο Βενιζέλο να κάνει δίαιτα για να χωρέσει στην στολή του Τσε Γκεβάρα και τον Λοβέρδο να βγαίνει στα μπαλκόνια ως Ρομπέν των Φτωχών έχοντας δίπλα του την Διαμαντοπούλου ως άλλη Πασιονάρια εναντίον της Τρόικας.

Δεν τρώμε όμως πια κουτόχορτο. Η δημοκρατική εναλλαγή στην εξουσία, που είναι ο πυρήνας του κοινοβουλευτικού πολιτεύματος εμπεριέχει ως ανυπόστατο συστατικό στοιχείο της, και την έννοια της τιμωρίας.

Κάνουν μεγάλο λάθος όσοι πιστεύουν ότι η κοινωνική συνοχή θα αποκατασταθεί απλώς με μια εναλλαγή στην εξουσία. Δηλαδή ο κόσμος έχει αλαλιάσει από την αφραγκία, άλλοι έχασαν τα σπίτια τους, άλλοι τις δουλειές του, παιδιά υποσιτίζονται, η μισή Ελλάδα χαπακώνεται, οι άστεγοι αυξάνουν και πληθύνονται και το ΠΑΣΟΚ απλώς θα αποχωρήσει από την εξουσίας; Νομίζουν ότι θα μας κοροϊδεύουν εσαεί βάζοντας στην φυλακή κάτι φτωχοδιάβολους που τους τσάκωσε η εφορία με κατεβασμένα τα παντελόνια και θα κυκλοφορούν ανάμεσά μας άσπιλοι και αμόλυντοι εκείνοι που επί δεκαετίες λήστευαν με μίζες και δημόσιες προμήθειες την κρατική περιουσία;

Θα τιμωρηθούν δηλαδή μόνο «πολιτικά» για την απίστευτη αυτή «μνημονιακή θεραπεία» που μας υποβάλλουν ανελέητα επί ενάμιση χρόνο; Θα τους πούμε μόνο «κάνατε λάθος τη συνταγή και άντε τώρα σπίτια σας να διαβάσετε οικονομικά»; Δεν θα δικαστεί κανείς για τα φουσκωμένα ελλείμματα από τον Παπακωσταντίνου και τον εκλεκτό του στην ΕΛΣΤΑΤ;

Η χώρα κινδυνεύει να πάει στη δραχμή, το κράτος έχει κηρύξει στάση πληρωμών, οι λαϊκές τάξεις βυθίζονται στη φτώχια, εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι έμειναν χωρίς δουλειά, διαλύθηκε μία ολόκληρη χώρα κι εμείς θα τους τιμωρήσουμε μόνο με την ψήφο μας;

Δεν ξέρω τι θα αποφανθεί τελικά ο ... εισαγγελέας. Αν δηλαδή επρόκειτο μόνο περί απίστευτης ανικανότητας, μειωμένης αντίληψης, ή προμελετημένου εγκλήματος. Όμως κανείς δεν έχει το δικαίωμα να καταστρέφει τους κόπους και τις θυσίες ενός λαού. Οι υπεύθυνοι αυτής της τραγωδίας πρέπει να καθίσουν στο σκαμνί κι ας τους αναγνωριστεί εκ των υστέρων το ελαφρυντικό της ...βλακείας

Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Εnzo avatar
    Εnzo 17/12/2011 15:46:04

    τωρα μιλαμε σωστα.
    Να αρχισουμε να μιλαμε για σκαμνια να σφιξουνε οι κωλοι παιδια.
    ετσι μπραβο!

    • factorx avatar
      factorx @ Εnzo 17/12/2011 16:00:12

      Βρε Enzo, πάνω από το antinews είσαι; Δεν προλαβαίνω να ανεβάσω κομμάτι και σχολιάζεις

      • Enzo avatar
        Enzo @ factorx 17/12/2011 16:07:42

        δεν εχει καλη μερα σημερα και δεν ειναι για εξω.

  2. η Dimi avatar
    η Dimi 17/12/2011 15:57:39

    Μας ζώσανε τα φίδια όταν είδαμε τον αδιάφθορο, να “ορκίζεται” με το αριστερό.

    • madprof avatar
      madprof @ η Dimi 18/12/2011 00:45:49

      Άσχετο, τα έχω πάρει στο κρανίο παιδιά. Τα λαμόγια - γιουσουφάκια της κρατικής ΕΡΤ απεργούνε σχεδόν ένα μήνα (αλήθεια πως ζούνε; άλλοι εργαζόμενοι θα είχαν πεθάνει της πείνας) και απαιτούνε τα γλειφτρόνια να εξαιρεθούν από το ενιαίο μισθολόγιο.
      Βλέπω τον Σπύρο "στην υγειά μας" κορόιδα, να καλεί όλα τα δεκανίκια του συστήματος της λαπατσώνας κι εμείς να πληρώνουμε τα χαχόλια.
      Ένα κανάλι κρατικό είναι υπέρ αρκετό και πληρώνουμε και το τσοντοκάναλο του κυνόβιου τους.
      Πρέπει να ξεσηκωθούμε και να κάνουμε απεργεία διαρκείας. Να σταματήσουν τα πάντα μήπως και αναγκαστούν τα λαμόγια και παραιτηθούν.
      Αιδώς Αχρειότατοι της κοινωνίας μας!

      • maria avatar
        maria @ madprof 18/12/2011 10:48:59

        μιας και δουλευω στην ερτ να σου απαντησω οτι προσωπικά πλεον δεν κανω απεργιες γιατι βεβαια δεν βγαινω οικονομικά, δεν ειμαι δημοσιογραφος ειμαι τεχνικός τις απεργιες κυριως τις κανουν οι δημοσιογραφοι που βαση του ευρωπαικου δικαιου εχουν δικιο.
        Η ΕΡΤ δεν ειναι κρατική ειναι δημοσια και την πληρωνεται εσεις, απαιτηστε καλύτερο προγραμμα και οχι κλεισιμο, επισης τα χρηματα απο τις απεργιες στην ουσια ειναι κερδος για την ΕΡΤ αφου οι μισθοι που κρατουνται λογω απεργιες οπως σε ολες τις απεργιες μενουν στο ταμειο της ΕΡΤ οπως και σε καθε αλλη εταιρεια.
        και μιας και εγραψα εδω να σας πω περιπου και τον μισθο ενος τεχνικου Τεχνολογικής Εκπαιδευσης με 11 χρονια υπηρεσια 6 χρονια εκτος ερτ και 5 εντος, εγγαμου με δυο παιδια ειναι στα 1150 ευρω καθαρα περιπου, και απο οσο ειδα με το ενιαιο θα παω στα 1050 ευρω μετά απο την κρατηση του φορου και του επιδοματος αλληλεγγυης απλα για να καταλαβετε οτι υπαρχει διαφορα 100 ευρω που μπορει να μην ακουγεται τιποτα αλλα οταν εχεις να θρεψεις οικογενεια τα 100 ευρω ειναι σημαντικα.

        • madprof avatar
          madprof @ maria 18/12/2011 12:39:01

          Κυρία μου, κι εγώ, όντας πανεπιστημιακής εκπαίδευσης υψηλής τεχνολογίας και με γλώσσες, παίρνω 1200 με 20 χρόνια πνευματικής και ψυχικής καθημερινής κατάθεσης και δεν διανοούμαι να απεργήσω γιατί δεν φτάνουν για τον επιούσιο του σήμερα διότι δεν έχω και που την κεφαλή κλείνε! Αντιστέκομαι εργαζόμενος και όταν έρθει η ώρα της κάλπης θα τους μαυρίσω καταλλήλως, όπως άλλωστε πράττω από τότε που ψηφίζω!
          Όσο για το "απαιτηστε καλύτερο προγραμμα και οχι κλεισιμο", εσείς είστε συν-υπεύθυνοι για το κουρκούτι που σερβίρετ-ε/-αι καθημερινά στην πλέμπα και άρα επιμένω να είμαι της γνώμης του "No Mercy!". Δεν ανέχομαι να πληρώνω Ταγματ-άρχεις και δικανείς των βο(υ)λευομένων που ξοδεύουν 30 εκ. για να μεταδίδουν τους αγώνες ποδοσφαίρου ενώ οι πολίτες βιώνουν την απόλυτη φτώχεια και ταπείνωση, γιουσουφάκια και γλειφτρόνια της Νεποτισμονομενκλατούρας! Τέλος οι παροχές!

          • madprof avatar
            madprof @ madprof 18/12/2011 12:41:08

            20 + 5 χρόνια σε θέσεις υψηλής ευθύνης στον ιδιωτικό τομέα! Για να είμαι ακριβής!

  3. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 17/12/2011 16:02:13

    ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΙΣ ΡΙΖΕΣ: Μια χαρά τα λες Αδέξιε Δεξιέ. Είχα γράψει στο παρελθόν ότι πρώτα είμαι Χριστιανός μετά Έλληνας και μετά αριστερός. Σήμερα πιστεύω πως μόνο τα δύο πρώτα φτάνουν αφού η αριστερά όπως την εννοώ εγώ περιέχεται και στον Χριστιανισμό και στον Ελληνισμό. Πρέπει λοιπόν να επιστρέψουμε στις ρίζες μας, να αποκηρύξουμε όλα αυτά τα βαρετά και αηδιαστικά που λέμε για δεξιά και αριστερά και τα κόμματα κλπ και η λύση θα έρθει από μόνη της!

    • Αντάμ Παπαντάμ avatar
      Αντάμ Παπαντάμ @ Χρήστος Δημάρης 17/12/2011 18:46:11

      κ.Δημάρη ,αλήθεια σκεφθηκες ποτέ τι σχέση μπορεί να έχει ο χριστιανισμός με τον Έλληνα (Ελληνισμός),αν δεν ξέρεις ψάξε

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Αντάμ Παπαντάμ 17/12/2011 19:38:31

        Βαθύτατη σχέση έχει. Με τον πραγματικό ελληνισμό φυσικά, αυτόν του Ηρακλείτου, του Πλάτωνα και του Αριστοτέλη. Οχι φυσικά με τις μαγείες και τις γητείες του "ελληνιστή" Ιουλιανού...

        • Αντάμ Παπαντάμ avatar
          Αντάμ Παπαντάμ @ ΒΙΣ 17/12/2011 20:31:49

          ΒΙΣ,φαντάζομε ο Αλάριχος με τον Μέγα Θεοδόσιο ήταν λάτρεις του Πλάτωνα και του ΑΡΙΣΤΟΤΈΛΗ για αυτό τον λόγο δεν άφησαν αρχαίο ναό όρθιο. Όπως επίσης ο Ιουστινιανός ,που έκλεισε όλες τις φιλοσοφικές σχολές για να μην κουράζουν οι Ελληνες το μυαλό τους .

      • Χρήστος Δημάρης avatar
        Χρήστος Δημάρης @ Αντάμ Παπαντάμ 17/12/2011 20:08:47

        ΑΛΛΗΛΟΠΕΡΙΧΩΡΗΣΗ: Αυτή είναι η απάντηση στο ερώτημα που μου βάλατε. Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος: Ο Έλληνας σκέφτεται με την λογική του και χρησιμοποιεί τον ορθό λόγο. Ο Χριστιανός Έλληνας εκτός από αυτά σκέφτεται και με την καρδιά του και κάνει πάντα τον σταυρό του.

        • aurora3363 avatar
          aurora3363 @ Χρήστος Δημάρης 17/12/2011 21:51:15

          ++++100000000....λες και ο Θεοδόσιος και ο Ιουστινιανός ήταν Ελληνες και χριστιανοί!! Τί ιστορία διαβάζουν μερικοί..

          • Αντάμ Παπαντάμ avatar
            Αντάμ Παπαντάμ @ aurora3363 17/12/2011 23:15:16

            aurora 3363 πράγματι ο θεοδόσιος και ο Ιουστινιανός δεν ήταν Έλληνες ,ήταν όμως χριστιανοί οι οποίοι ισοπέδωσαν τον Ελληνισμό (εθνικους)στην προσπαθειά τους να επιβάλλουν την τότε νέα θρησκεία τον χριστιανισμό .
            Αυτά για την ακριβή αποκατάσταση της ιστορικής αλήθειας ,ήταν δε και οι δύο προαναφερόμενοι αυτοκράτορες της ανατολικής Ρωμαικής αυτοκρατορίας που στρεβλά κάποιοι προσπαθούν να μας πείσουν για την Ελληνικοτητά της .Ισως στα στερνά της

        • madprof avatar
          madprof @ Χρήστος Δημάρης 18/12/2011 01:05:56

          Πρέπει να είσαι πολύ naϊf, Δημάρη! Έτσι μας θέλουν τα λαμόγια της νομενκλατούρας, οσφυοκάμπτες και υποχείριά τους. Το ορθόδοξο χριστιανικό δόγμα έχει τεράστια ευθύνη για το αίσθημα υποτέλειας, στους ελέω θεού=μαλάκυνσης eggεκεφάλου τους "ποιμένες" του, που ευφύσησε ανά τους αιώνες στους αμνούς του.
          Υπομονή, ανοχή, υποφέρετε αλλά θα δικαιωθείτε στον άλλο κόσμο. Ουαί τοις κεκρετινισμένοις τε χριστιανιαποβλακωμένοις τε κομματοπολτοποιημένοις!

          • Χρήστος Δημάρης avatar
            Χρήστος Δημάρης @ madprof 18/12/2011 10:40:03

            Η ΚΟΛΑΣΗ ΚΑΙ Ο ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ: Επειδή ακριβώς η μετα θάνατον ζωή καθορίζεται από την προ θανάτου ζωή γι αυτό οι Χριστιανοί δίνουν σημασία ΜΟΝΟ στην ζωή που ζούμε τώρα. Και όπως λέει και ένας πατέρας, που δεν θυμάμαι το όνομα του, το παρόν είναι το σημείο που ο χρόνος συναντά την αιωνιότητα. Αυτά που λέτε ότι οι Χριστιανοί παπάδες συμβουλεύουν τους πιστούς να ανέχονται την αδικία αφού θα ανταμοιφθούν στους ουρανούς είναι ψέματα και βγαλμένα από την φαντασία σας.

          • madprof avatar
            madprof @ Χρήστος Δημάρης 18/12/2011 11:31:21

            Συ είπας! Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι, λένε οι γραφές τους! Ελληνικό ορθολογισμό σου θυμίζει;

          • Χρήστος Δημάρης avatar
            Χρήστος Δημάρης @ Χρήστος Δημάρης 18/12/2011 13:29:54

            ΠΤΩΧΟΣ ΤΩ ΜΝΕΥΜΑΤΙ=ΑΔΟΛΟΣ: Madprof η πνευματική κατάσταση ενός ανθρώπου είναι ανεξάρτητη από την νοητική του κατάσταση. Όλοι οι άνθρωποι έχουν τα ίδια δικαιώματα στην ζωή ανεξάρτητα αν είναι νοητικά καθυστερημένοι ή όχι. Και αυτά τα "δικαιώματα" τους τα δίνει η πνευματική τους κατάσταση. Πτωχός τω πνεύματι είναι ο άδολος άνθρωπος ή ο αφελής άνθρωπος όπως λέτε και σεις. Μπορείτε να φανταστείτε πως θα ήταν ο κόσμος μας αν οι άνθρωποι που έχουν την ικανότητα να χρησιμοποιούν τον ορθό λόγο ήταν ταυτοχρόνως και άδολοι;

        • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
          ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Χρήστος Δημάρης 18/12/2011 01:42:27

          Έτσι είναι. Η αλληλοπεριχώριση κλασικού ελληνισμού και χριστιανισμού, δηλαδή η ορθόδοξη πνευματική παράδοση αποτελεί την δική μας πρόταση πολιτισμού. Μέτρο, ορθός λόγος, ελευθερία, πίστη, ταπεινοφροσύνη, αγάπη.

          • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
            ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 18/12/2011 01:47:29

            Το "έτσι είναι" αναφέρεται στον Δημάρη.
            Αντάμ Παπαντάμ και madprofessor απλά δεν έχετε καταλάβει την πτωχεία του ελληνισμού χωρίς τον χριστιανισμό και αντιστρόφως. Το μέγιστο πολιτιστικό γεγονός της ανθρώπινης παγκόσμιας ιστορίας ήταν, είναι η συνάντηση Ελληνισμού και Χριστιανισμού και η προκύπτουσα πρόσταση από την αλληλοπεριχώριση αυτών

          • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
            ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 18/12/2011 01:53:30

            Η μανιχαϊστική λογική άσπρο-μαύρο, χριστιανισμός μόνος του ή ελληνισμός μόνος του και ότι δήθεν δεν μπορούν να συνδυαστούν (να αλληλοπεριχωρηθούν) είναι ένας πολιτιστικός ακρωτηριασμός που ταιριάζει στα δυτικοευρωπαϊκά "προοδευτικά" κλισέ αλλά καμία σχέση δεν έχει με την αλήθεια

          • madprof avatar
            madprof @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 18/12/2011 11:37:06

            Η πίστη που κολλάει; Αχ! κατακαημένε μου, εκτός κι αν είσαι βολεμένος με το παπα(δα)ριό του Βατοπεδίου και μας "ψεκάζεις"!

          • madprof avatar
            madprof @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 18/12/2011 11:42:34

            "Ο φίλος τον φίλο εν πόνοις και κινδύνοις γιγνώσκει"!
            Ούτε αυτό σου έμεινε, από τα γυμνασιακά σου χρόνια; Μόνο το "σκύψε να σε σαουλιάσω με την αγιαστούρα" σου έμεινε, "ευλογημένε";

  4. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 17/12/2011 16:07:55

    Πρέπει ν'αρχίσουν να τρέμουν και τον ίσκιο τους οι υπεύθυνοι! Χωρίς την παραδειγματική τους τιμωρία, μην περιμένουμε αυτή η χώρα να βγει από το βούρκο και ν'αρχίσει να λειτουργεί. Το χρωστάμε στα παιδιά μας ,που χάνονται χωρίς αύριο, το χρωστάμε στους εαυτούς μας ,που μας βύθισαν στη φτώχεια και στην απελπισία, ληστεύοντας τη χώρα μας και διασύροντας αυτήν και εμάς , αναίσθητα, χωρίς ντροπή και με δόλο . Είναι ζήτημα ηθικής επιβίωσής μας ,αυτοί να καθίσουν στο σκαμνί! Και είναι το πρώτο ,που πρέπει όλοι μας να απαιτήσουμε δυναμικά και πιεστικά , προς κάθε κατεύθυνση!

    • madprof avatar
      madprof @ Diamond Angel 18/12/2011 01:13:18

      Ανεξαρτήτως χρώματος κομματικής κορδέλας, φυσικά!

  5. Νικήτας avatar
    Νικήτας 17/12/2011 16:22:28

    Ο νέος ατόφιος προσανατολισμός που οδηγεί πέρα από την σημερινή μας παρακμή θα επέλθει ΜΟΝΟ όταν θα υπάρξουν σημάδια πραγματικής Δικαίωσης.

    Αυτοί οι μέτριοι υποτιθέμενοι κύριοι στην φωτό οφείλουν να δικαστούν για ψεύδη, κλεψιές και αποφάσεις/υπογραφές που απαγορεύει το Ελληνικό σύνταγμα (το οποίο έχουν κάνει ένα σκέτο κουρελόχαρτο τα τελευταία δύο χρόνια.)

    Δεν θα πρέπει να την βγάλουν καθαρή και οφείλουμε να τους το υπενθυμίζουμε. Την αλητεία τους θα την πληρωθούν.

  6. makis p avatar
    makis p 17/12/2011 16:34:34

    Συμφωνώ μαζί σου Δεξιέ Αδέξιε , όμως μην κουράζεσαι πέστο με δύο λέξεις
    ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ.

  7. ikaros avatar
    ikaros 17/12/2011 16:35:59

    Το έχω ξαναπει και θα το λέω σταθερά μέχρι να επιβεβαιωθώ (που θα επιβεβαιωθώ). Ήταν προμελετημένο έγκλημα και καλά σχεδιασμένο από το εσωτερικό και το εξωτερικό. Ακόμα όμως και αν ο κ. Σαμαράς πάρει 180 βουλευτές δε θα μπορέσει να αγγίξει κανέναν από αυτούς. Οι λόγοι γνωστοί. Εδώ δεν άνοιξε μύτη για το χρηματιστήριο που ήταν πταίσμα μπροστά σε αυτό, θα ανοίξει μύτη για αυτό το Κόλπο. Είναι πολλά τα λεφτά για να παίζουμε τις κουμπάρες και την κολοκυθιά. Ο λαός ξεχνά άλλωστε πολύ πολύ εύκολα.

  8. Αρτα-Ξερξης avatar
    Αρτα-Ξερξης 17/12/2011 16:44:09

    Να σοβαρευτουμε . Εδω ακομα και τωρα που η χωρα εχει ουσιαστικα τελειωσει, που εχει χρεωκοπησει, τα λαμόγια στην κυβερνηση συνεχιζουν να κλεβουν, και να κανουν ντηλς κλπ.
    Βαζουν χερι εν ψυχρω στις δοσεις που παιρνει η χωρα με αιμα απο το ΔΝΤ και ΕΕ !!! Οι ανθρωποι ειναι επαγγελματιες απατεωνες . Ολοι τους, μηδενός εξαιρουμένου . Μην εχετε καμμία αμφιβολία γι'αυτο. Ολα αυτά τα αποβράσματα πρεπει να συλληφθούν και να δικαστουν με συνοπτικές διαδικασίες . Ολα τα αλλα δεν υπαρχουν.

  9. Α avatar
    Α 17/12/2011 16:50:03

    Όχι μόνο να καθίσουν στο σκαμνί, αλλά να επιστρέψουν όλα τα κλεμμένα στον Ελληνικό λαό. Ξέρετε αυτά τα 600 δις των Ελβετικών τραπεζών.
    Γιατί αυτό το χρέος που έχει η Ελλάδα, είναι τα χρήματα που έλαβαν οι ¨εθνικοί εργολάβοι¨, για να φτιάξουν έργα μαϊμούδες, άλλοθι για να βάλουν το χρήμα στις τσέπες τους εργολάβοι, δημοσιογράφοι, πολιτικοί που φρόντιζαν για το ¨καλό της Ελλάδας¨...
    και τώρα χαμογελούν με φουσκωμένους τραπεζικούς λογαριασμούς και πίνουν εις υγείαν των κορόϊδων (του Ελληνικού λαού) , που καλείται να πληρώσει τα δυσθεώρητα χρέη.
    Κανονικά όχι μόνο στο σκαμνί πρέπει να καθίσουν, αλλά κρέμασμα στην πλατεία Συντάγματος τους αξίζει, για τα εγκλήματα που διέπραξαν σε βάρος 10.000.000 ψυχών!

    • Απλή σκέψη avatar
      Απλή σκέψη @ Α 17/12/2011 17:06:56

      κατά λάθος περάστηκε Α. αντί ΑΠΛΗ ΣΚΕΨΗ

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Α 18/12/2011 01:50:04

      Ισχύει το διαχρονικό: "Οι εργολαβίες στην Ελλάδα γίνονται για τους εργολάβους"

  10. lamogio ΕΛΛΗΝΑΣ avatar
    lamogio ΕΛΛΗΝΑΣ 17/12/2011 16:54:26

    Από το 1974 εώς σήμερα είχαμε ΤΑ!! ΣΚΑΝΔΑΛΑ πήγε κανείς δικαστήριο???
    Σίγα μην πάνε τώρα!!!
    Κανάνε κυβέρνηση <> με υπουργούς του ΠΑΣΟΚ καί μέ μερικούς γκέστ στάρ της αντιπολίτευσης.Παρά τρίχα να είχαμε πρωθυπουργό τήν φίλη της mami.Στήν Ιταλία ναί κανάνε κυβέρνηση σωτηρίας,εδώ τούς εαυτούς θελούν να σώσουν,όχι εμάς.Όσο για την αριστερά βολεμένη είναι και αυτή.

  11. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 17/12/2011 16:57:51

    Ναι, λόγω βλακείας του λαού όμως , που τους ψηφίζει εδώ και χρόνια.

  12. κανένας avatar
    κανένας 17/12/2011 17:15:02

    Επιτέλους κάποιος που τολμάει και λέει το αυτονόητο!
    Ότι πρέπει να υπάρχει και η έννοια της τιμωρίας. Δε νοείται Δημοκρατία χωρίς την έννοια της ευθύνης, και οι αρχαίοι ημών πρόγονοι που πρωτοσκέφτηκαν τη Δημοκρατία εισήγαγαν και το θεσμό της ευθυνοδοσίας για να την κάνουν να δουλέψει. Πολύ απλά στο τέλος της θητείας όποιου άρχοντα του ζητούσαν απολογισμό των πεπραγμένων του. Για τις επιτυχίες του επικροτούνταν και για τα λάθη του ΤΙΜΩΡΟΥΝΤΑΝ, έτσι απλά και καθαρά. Αλλά αν δεν υπάρχει η έννοια της τιμωρίας, δεν έχει νόημα και η έννοια της ευθύνης. Και στην Ελλάδα του σήμερα η ευθύνη έχει εξαφανιστεί, γιατί η τιμωρία δεν υπάρχει στην πράξη. Τα χαϊδέματα στο μάγουλο που μοιράζονται δεν είναι τιμωρίες. Και φυσικά υπάρχει διάχυση του φαινομένου και προς τα κάτω: αφού δεν καταδικάζονται οι "άρχοντες" πολιτικοί γιατί να καταδικαστεί ο γιατρός που σου παίρνει το φακελάκι; Γιατί να καταδικαστεί βαρύτατα αυτός που οδηγάει άκρως επικίνδυνα στο δρόμο και αργά ή γρήγορα θα πάρει κάποιον στο λαιμό του; (αλήθεια σε πόσους αφαιρέθηκε εφ' όρου ζωής το δίπλωμα οδήγησης στην Ελλάδα; Γιατί να περιμένουμε να σκοτώσουν κάποιο παιδί για να ξεκινήσουμε να το σκεφτόμαστε;).
    Αλλά άμα πεις για τιμωρία, και πολύ περισσότερο παραδειγματική τιμωρία στην Ελλάδα είσαι ακροδεξιός... Αλλά εδώ τείνει να καταργηθεί η τιμώρηση στο στρατό, που παλιά τιμωρούσε για το παραμικρό, το είδα όταν υπηρέτησα πρόσφατα...

  13. Pilot avatar
    Pilot 17/12/2011 17:32:24

    http://www.youtube.com/watch?v=MOKKO3p2NHo&feature=related

  14. νικ avatar
    νικ 17/12/2011 17:33:09

    Μηπως ηρθε η ωρα να βγουμε στους δρομους ? .... Μηπως λεω!

  15. k avatar
    k 17/12/2011 17:50:14

    ΕΤΣΙ ΜΠΡΑΒΟ.

  16. giannis avatar
    giannis 17/12/2011 17:54:48

    Όταν εγώ λέω ότι οι πολιτικοί έχουν ΧΕΣΜΕΝΟΥΣ τους Έλληνες και την
    Ελλάδα και βλέπουν μόνο τα οφίτσια και την τσέπη τους, μου κόβετε το
    σχόλιο γιατί είμαι αθυρόστομος, εδώ που είμαι και στην ηλικία που είμαι
    είναι το μόνο που μπορώ να κάνω μήπως έτσι μπορέσω ν' ανεβάσω.... το
    ηθικό..... αυτών που μπορουν να κάνουν κάτι περισσότερο.

    • Orestios avatar
      Orestios @ giannis 17/12/2011 18:47:11

      Την Παναρίτη είχες στο μυαλό σου?

  17. Malraux avatar
    Malraux 17/12/2011 18:13:04

    Το σχόλιο κινείται σε σωστή κατεύθυνση. Και όσο είναι λάθος να απολυτοποιούμε την τιμωρία των Πασόκων ενόχων για το κατάντημα της χώρας, άλλο τόσο είναι λάθος επίσης να νομίζουμε ότι είναι δυνατό μιά πλήρως εξαθλιωμένη κοινωνία να συγχωρήσει τους υπαιτίους για το κατάντημά της και να αρκεστεί σε μιά άλλη πολιτική έτσι απλά. Εκείνο που πρέπει να γίνει λοιπόν είναι σύσταση ειδικού δικαστηρίου δωσιλόγων κατά το παράδειγμα της Ελλάδος μετά την Κατοχή όπου θα δικαστεί ο Παπανδρέου για εσχάτη προδοσία και οι Υπουργοί Οικονομικών μετά το 2009. Ενδεχομένως και άλλοι υπουργοί και υπηρεσιακοί παράγοντες μή εξαιρουμένων ενδεχομένως και όσων από τα 2 υπόλοιπα κόμματα της συγκυβερνήσεως έχουν ευθύνη. Έτσι μόνο υπάρχει κάποια ελπίδα κάτι να αλλάξει σ΄αυτό τον τόπο. Αλλιώς οι κομματάρχες θα εναλλάσονται κοροιδεύοντας τον κοσμάκη και θα πίνουν στην υγειά του.

    • madprof avatar
      madprof @ Malraux 18/12/2011 11:50:22

      Για να μην ξεχνιόμαστε! Από το '96 και εντεύθεν φίλτατε, δεν είναι καιρός να κάνεις εκπτώσεις σ΄αυτά!

  18. Orestios avatar
    Orestios 17/12/2011 18:46:40

    Αν θέλουμε να λέμε πως έχουμε Δημοκρατία, πρέπει να λογοδοτήσουν για τα έργα τους και να αποφασίσουμε αν πρέπει να φυλακιστούν.

  19. ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΜΕΝΟΣ avatar
    ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΜΕΝΟΣ 17/12/2011 18:52:37

    Να καθίσουν στο σκαμνί απ' όλες τις παρατάξεις.
    Μη ξεχνάμε ότι το διαβόητο cds (όποιος το αγοράζει προσβλέπει στη χρεοκοπία της χώρας) ύψους 1,2 δις ευρώ αγοράστηκε από το ΤΤ το καλοκαίρι του 2009 επί Φιλιπίδη.
    Ο λαός έχει καταλάβει τι έχει γίνει και κάποια στιγμή αν δεν αλλάξει το κλίμα θα τους πάρει ο διάολος όλους.

  20. Χαρίλαος avatar
    Χαρίλαος 17/12/2011 19:40:16

    Όπερ έδει δείξε... η... έργα και όχι λόγια. (όταν έρθει η ώρα)...

  21. Δαφνούλα avatar
    Δαφνούλα 17/12/2011 20:00:52

    Όσο εμείς ,δηλαδή ο λαός,δεν ξεσηκωνόμαστε απαιτώντας κάθαρση τιμωρία και δίκη από πραγματικούς δικαστές παίρνοντας το μέλλον του στα χέρια του, τόσο όλα αυτά τα βρωμερά φαινόμενα που βλέπουμε να γίνονται καθημερινά θα γιγαντώνονται και θα τρώνε τις σάρκες τις δικές μας και της πατρίδας....Χρειάζεται αφύπνιση και το κυριότερο δεν πρέπει να περιμένουμε από κανένα πολιτικό να πράξει τα αυτονόητα για τον απλούστατο λόγο ότι αυτοί που μας έφεραν σε αυτό το αδιέξοδο δεν είναι δυνατόν να μας βγάλουν.....κόρακας κοράκου μάτι βγάζει???? ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ λέει πολύ σωστά ο θυμόσοφος λαός μας!!!!!!

  22. Αριστόδημος avatar
    Αριστόδημος 17/12/2011 20:07:17

    "Nα καθίσουν στο σκαμνί έστω και λόγω …βλακείας"

    "Οι υπεύθυνοι αυτής της τραγωδίας πρέπει να καθίσουν στο σκαμνί κι ας τους αναγνωριστεί εκ των υστέρων το ελαφρυντικό της …βλακείας"

    Ο τίτλος σε σχέση με το τελικό συμπέρασμα είναι αντίθετα. Διότι αν θέσουμε ως συμπέρασμα τον τίτλο ουσιαστικά τους αθωώνεται κάνοντας μια εύκολη αναφορά στη "βλακεία". Ενώ στο τέλος του άρθρου υπάρχει μια δίκη και το άλλοθι της βλακείας είναι μεταβατικό.

    Αν νομίζετε όμως ότι η ΝΔ μετά τη συγκυβέρνηση ή όπως ονομάζεται αυτό το έκτρωμα, είναι άμοιρη ευθυνών τότε, η βλακεία, δεν θα είναι μόνο προνόμιο του ΠΑΣΟΚ.

  23. thanos avatar
    thanos 17/12/2011 20:22:07

    Ούτε για απίστευτη ανικανότητα πρόκειται ούτε για μειωμένη αντίληψη. Το έγκλημα είναι καλά προμελετημένο και μάλιστα άριστα οργανωμένο δυστυχώς.

    Το σκαμνί μακάρι να το δούμε και ας μην το πιστεύουμε .... Το σίγουρο είναι ότι η μεγάλη πλειοψηφία των Ελλήνων αυτά τα Χριστούγεννα θα ζήσει το Θείο Δράμα στην κυριολεξία του!!!

  24. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 17/12/2011 20:35:04

    Ποιά βλακεία διατεταγμένη υπηρεσία εκτελούσαν και εκτελούν και η κατηγορία θα πρέπει να είναι " ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ" . Δείτε τα πράγματα από την αρχή πριν ακόμη γίνουν εκλογές και μετά από αυτές πήραν τον λάθος δρόμο αυτό φαινόταν και στους ποιο άσχετους με τα οικονομικά ,συνεπώς μας οδήγησαν εκεί συνηδητά.
    Και να το παραληλήσουμε με την οικογένειά μας, αν εγώ χρωστάω πολλά βγαίνω να το διαλαλώ και μετά ζητάω δανεικά από γνωστούς και φίλους λέγοντας ότι αδυνατώ να τους τα επιστρέψω, ή μειώνω τα έξοδά μου και προσπαθώ να βάλω τάξη στα οικονομικά μου να περιορίσω τις δαπάνες μου, τις δαπάνες της συζύγου μου , των παιδιών μου, να πουλήσω και κάποιο από τα αυτ/τά μου να πάρω και κάποιο δάνειο γνωρίζοντας η τράπεζα ή οι φίλοι μου ότι είμαι φερέγγυος; Άν κάνω το πρώτο το οποίο είναι αυτοκαταστροφικό, κάπου αποσκοπώ, κάτι έχω στο μυαλό μου.
    Συμπέρασμα ο ΓΑΠ και οι συν αυτώ εκτελούσαν διατεταγμένη υπηρεσία.

  25. Silence t. avatar
    Silence t. 17/12/2011 20:59:12

    Πρώτα θα βγει η ψυχή μας και μετά το χούι , όπου ψυχή είναι η ψυχή και όπου χούι η αδιαφορία μας , ο ωχαδερφισμός μας , το αρχίστε την επανάσταση χωρίς εμένα , η απάθεια μας , το όλοι για μένα και εγώ για κανένα .

    Τα λες πολύ σωστά αδέξιε δεξιέ , αλλά το μόνο που καταφέρνεις είναι όχι αυτό που θέλεις , δηλαδή να μας λυπηθώ , αλλά να εξοργιστώ με την πραγματικότητα που περιγράφεις (και ισχύει) και με την συμπεριφορά και αντίδραση μας όλους αυτούς τους μήνες .

    Κλάψα , μοίρλα , μαυρίλα , μιζέρια και προσμονή είτε για το μοιραίο , είτε για την εμφάνιση κάποιου σωτήρα , ο οποίος χωρίς να κουνήσουμε το δαχτυλάκι μας (μην ταλαιπωρηθούμε κι όλας , όλα εμείς θα τα κάνουμε) θα λύσει όλα τα προβλήματα μας δια μαγείας .

    Τα ξαναέγραψα πρόσφατα , αγανακτισμένοι , άνεργοι , συνταξιούχοι , φοιτητές (εδώ extra respect στον ακτιβισμό τους) , χαμηλόμισθοι , απλήρωτοι , τρίτεκνοι , πολύτεκνοι , κλπ , κλπ , έχουν δώσει είτε ραντεβού τον Σεπτέμβρη , είτε πήγαν διακοπές επ' αόριστον .

    Ωστόσο αν θέλεις μία δικιά μου εκτίμηση (ψιλό εκτός θέματος) για την κατάσταση που έχει δημιουργηθεί παγκοσμίως , θεωρώ ότι είναι ανεξέλεγκτη και εδώ που έφτασε , στο πουθενά δηλαδή μπορεί να λυθεί μόνο με ακραίο τρόπο .

    Είναι αδιανόητο να πιστεύει κανείς ότι αυτή η λερναία ύδρα (οικονομική κρίση) στην οποία για κάθε ευρώ που εξοικονομούν , χάνουν δέκα ( εξ απλουστευμένη αναγωγή) , μπορεί να λυθεί με λογιστική - οικονομική προσέγγιση .

    Έξω στην κοινωνία όπως πολύ σωστά γράφεις σπαράζει ένας λαός , ενώ η βύθιση που συντελείτε καθημερινά είναι απερίγραπτη και βλέπεις μέσα στην βουλή και στις τηλεοράσεις ζουν σε ένα θέατρο εκτός πραγματικότητας , την οποία όσο και να κάνουν ότι αντιλαμβάνονται και κατανοούν , δεν μπορούν ούτε καν να πλησιάσουν .

    Επιγραμματικά για να μην κουράσω θα αναφέρω:
    Αύξηση φόρου πετρελαίου , αποτέλεσμα = άκλαυτο
    Τέλη κυκλοφορίας στα αυτοκίνητα , αποτέλεσμα = πιο άκλαυτο
    Αύξηση φ.π.α. , αποτέλεσμα = μετά από πάρα πολλά χρόνια είναι η πρώτη φορά που τόσοι πολλοί επαγγελματίες δεν μου δίνουν απόδειξη
    Έκτακτη εισφορά = το αυτό , άκλαυτη

    Τα παραπάνω είναι λίγα μόνο από τα άστοχα μέτρα που όμως ενώ κάναν ένα τεράστιο κακό στην κοινωνία , δεν δώσανε κανένα όφελος στο κράτος .

    Άρα και για να κλείσω , για ποια νέα μέτρα μιλάνε , για πια ελάφρυνση μετά το 2013 και 2015 . Η Ελλάδα (και οι Έλληνες κυρίως) αντί να προετοιμάζεται για πιθανότητα εξόδου από το ευρώ , καλό θα ήταν να προετοιμάζεται για πολύ πιό ακραία γεγονότα και ο νοών νοεί το .

  26. Κεφαλλονίτης avatar
    Κεφαλλονίτης 17/12/2011 21:49:05

    Τις ίδιες σκέψεις κάνω και εγώ με τους δυο τρείς τελευταίους φίλους και προχωράω πιο πέρα και σκέφτομαι: Όταν τεντώσει το σχοινί και δεν πηγαίνει άλλο που σε αυτό το σημείο θα φτάσουμε, τι γίνεται; Εδώ πιο έμπειρες γενιές κατάφεραν να κοροϊδέψουν, με τη σημερινή που οι μόνες της εμπειρίες είναι να γίνεται τύφλα στα μπαράκια τι άκρη θα βγεί; Δίνεται οι εντύπωση ότι κάποιοι έχουν δουλέψει πάνω σε ένα τέλειο σχέδιο ώστε η Ελλάδα να κλάψει και να γογγύσει άσχημα για άλλη μια φορά. Τα πράγματα δεν είναι καθόλου καλά όχι μόνο από οικονομικής άποψης. Για αναλώσιμα μας μετράνε και εμείς κρυβόμαστε σαν την στρουθοκάμηλο.

  27. ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
    ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ 17/12/2011 22:16:26

    ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΗΝ ΒΛΑΚΕΙΑ ΠΙΑ .
    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΒΛΑΚΕΙΑ.
    ΜΟΝΟ ΟΣΟΙ ΠΑΙΖΟΥΝ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΟΥΣ ΜΙΛΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΓΙΑ ΒΛΑΚΕΙΑ.

    ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΟΔΩΣΙΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΗ ΠΙΑ ...

  28. NONOS avatar
    NONOS 17/12/2011 22:39:10

    Το θεμα ειναι αν θα βρεθεί δικαστης να τους δικασει ...γιατι στην Ελλάδα η δικαιοσύνη δεν ειναι τυφλή...ειναι ακριβή...μονο ο Λαός θα φερει τη μεγαλη ανατροπή αλλα ..δυστυχως κι αυτός η φοβαται η κοιμαται ευτυχισμενος στην αγνοιά του..............αυτοι οχι μονο πρεπει να δικαστούν και να καταδικαστούν με συνοπτικες διαδικασίες αλλα συναμα και να εκτοπιστούν μεχρι 4ης γεννεάς για να μη ξαναβγει η φυτρα τους............

    • !@#$%^&*() avatar
      !@#$%^&*() @ NONOS 18/12/2011 22:41:32

      Οι δικαστές που θα τους δικάσουν θα γίνουν μετά .......Υπουργοί Επικρατείας....όπως ο Σταυρόπουλος, για το περί συνταγματικότητας του Μνημονίου????
      Ρωτάω, έτσι για να εκτιμήσω ποιά θα είναι η απόφαση........!!!!!!

  29. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 18/12/2011 01:34:05

    Ο στόχος τους είναι προφανής. Να καταστήσουν το χρέος μη βιώσιμο και να μας οδηγήσουν σε χρεωκοπία όταν θα έχουμε υποθηκέψει με βάση το αγγλικό δίκαιο όλη μας τη κινητή και ακίνητη περιουσία και ειδικά τον ορυκτό μας πλούτο και τις πηγές ενέργειας.

    Τα μέτρα που πήραν και συνεχίζουν να παίρνουν εδώ και δύο χρόνια αποτελούν ένα είδος αμείλικτου οικονομικού πολέμου κατά της ελληνικής κοινωνίας. Κι ο πιο αδαής φοιτητής οικονομικών θα ήξερε ότι σε περίοδο ύφεσης τέτοια μέτρα θα είχαν τα αντίθετα από τα υποτιθέμενα επιδιωκόμενα αποτελέσματα.

    Όλα δείχνουν ότι έγιναν βάση σχεδίου που πηγαίνει πολύ πίσω και συνεχίζει να εκτυλίσσεται. Για να επέλθει η τιμωρία και η κάθαρση των συνεργούντων θα πρέπει να μπλοκαριστούν τα πιόνια που εντός Ελλάδας παίζουν το παιχνίδι " ο θάνατός σου , η ζωή μου ".

  30. βορειος avatar
    βορειος 18/12/2011 01:37:01

    οχι παλληκαρια μου , βλακες ΔΕΝ ειναι, εχουν επιβιωσει εδω και πολλα χρονια, αρα ειναι πανεξυπνοι, κατι αλλο σιγουρα ειναι, αλλα βλακες οχι.

  31. rally monkey avatar
    rally monkey 18/12/2011 01:59:17

    κατι η αναζητηση ελαφρυντικών ('βλακειας') -εστω και σαν λογοπαίγνιο στον τιτλο
    κάτι τα 'δε δινουμε συγχωροχαρτι' (που ψελίζει ο Σαμαρας 2 φορες το μηνα για να μην ξεχνιομαστε)
    δυσοσμία ειναι πλεον εντονη ..σε βαθμο που προκαλει ναυτία

  32. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 18/12/2011 09:55:39

    +1000000000000000
    Δημοκρατία πάντως αυτό το πράγμα δεν το λες!

    Αγανακτισμένοι όχι πια στο σύνταγμα αλλά στα σπίτια τους, στα κανάλια τους, στις δουλειές τους, στα εξοχικά τους, στα ταξίδια τους, τότε μόνο θα αρχίσουν να αντιλαμβάνονται τι προβλέπει ο νόμος για εσχάτη προδοσία και ποια ακριβώς είναι η υποχρέωση (σύμφωνα με τον νόμο) του Έλληνα πολίτη.

    Έχετε ποτέ διερωτηθεί γιατί επιλέξανε την Ελλάδα για το πείραμα τους? Εκεί εμπεριέχεται και η απάντηση για όσους τους προσδίδουν μόνο τον χαρακτηρισμό της βλακείας σ αυτούς .
    Ας ψάξουμε να βρούμε και ποιον χαρακτηρισμό θα δώσουμε στους "προπαγαντόπληκτους" Έλληνες πολίτες.

  33. ΟΡΓΟΥΕΛ avatar
    ΟΡΓΟΥΕΛ 18/12/2011 10:54:18

    Ο λαός πρέπει επιτέλους να βγει στους δρόμους και να απαιτήσει τρία πράγματα συγκεκριμένα, αποφασιστικά, αγωνιστικά και ανένδοτα. Πρώτον, ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ, ώστε να τιμωρηθούν όπως τους αξίζει όλοι όσοι συνέβαλλαν στην καταστροφή της χώρας, δεύτερον, ΑΛΛΑΓΗ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ χθες και τρίτον, ΑΜΕΣΑ ΕΚΛΟΓΕΣ. Παντού και πάντα η μόνη απάντηση απέναντι σε τυραννικά και διεφθαρμένα καθεστώτα είναι η ΦΩΝΗ ΚΑΙ Η ΟΡΓΗ ΛΑΟΥ. Μόνο αυτήν τρέμουν εντός και εκτός Ελλάδας. Άλλωστε τι έχουμε πια να χάσουμε? Ας ανακτήσουμε τουλάχιστον λίγη ή πολλή από τη χαμένη αξιοπρέπειά μας και επιτέλους ας τιμωρηθεί και κάποιος ανευθυνουπεύθυνος σ' αυτήν τη χώρα.

  34. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 18/12/2011 15:14:43

    Πρέπει να γίνει μια επιχείρηση "καθαρά χέρια" και να τιμωρηθούν όλοι όσοι άσκησαν δημόσια υπηρεσία από το 1974 και μετά και προπαντός να δημευτούν οι περιουσίες τους αυτές που δεν δικαιολογούνται από τα εισοδήματά τους.
    Και πρώτος από όλους ο ΓΑΠ και ο ανεκδιήγητος Παπακωνσταντίνου που παριστάνει ακόμη τον υπουργό. Αυτοί ειδικά θα πρέπει να είναι οι πρώτοι που θα ντυθούν στα ριγέ της φυλακής. Να συλληφθούν αμέσως για εσχάτη προδοσία και να προφυλακισθούν πρώτα και μέχρι να γίνει η δίκη τους για να μάθουν οι μαλάκες τίνος συμφέροντα εκπροσωπούν όταν εκλέγονται και ότι το αφεντικό τους είναι ο λαός και αυτού τα συμφέροντα πρέπει να προασπίζονται.

    Και να ξέρουν η ποινή για εσχάτη προδοσία είναι θάνατος έτσι προβλέπει ο ποινικό μας κώδικας αυτό να το ξέρουν όλοι τους και να ξέρουν ότι η ώρα πλησιάζει και οι καιροί της ατιμωρισίας ,που είχαν μέχρι τώρα, έχουν παρέλθει
    γιατί τώρα φτωχοποίησαν τους Έλληνες , έχουν καταδικάσει σε θάνατο τον λαό ξεπούλησαν την πατρίδα, σκότωσαν την ελπίδα, πλούτισαν με εκατομμύρια ευρω και προπάντός τον διέσυραν παγκοσμίως και νομίζουν ακόμη ότι θα γλυτώσουν. Με αυτό το πλευρό να κοιμούνται.
    Θα ψάχνουν τρύπα να κρυφτούν αλλά μάταια.

  35. ektoras avatar
    ektoras 18/12/2011 21:31:44

    Μακαρι να κατσουν στο σκαμνι και να πανε φυλακη!!
    Αλλα οταν απο την Simens δεν πηγε ουτε ενας στο δικαστηριο, οταν ο Μαντελης και ο Τσουκατος κυκλοφωρουν αναμεσα μας,οταν τα μελη της αγιας οικογενειας του γκαντεμοσαυρου ευαγγελιζονται νεα ηθη μεσω των απληρωτων τηλεφωνικων κεντρων τις ιδιας εταιρειας, οταν η Ελλαδα πληρωνει για υποβρυχια που δν εχει και περιμενει ακομα τα αντισταθμηστικα απο εκεινα τα οπλα που εχει αγορασει και ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΤΕ δεν φταιει!!!! Ε τοτε γιατι να ανησυχισουν και αυτοι?? καληνυχτα Ελλαδα...

  36. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 18/12/2011 21:35:25

    Να κάτσουν στο σκαμνί ποιοι;
    Οι Υπουργοί που τους δώσαμε ψήφο εμπιστοσύνης;
    Δεν καταλαβαίνουν ή δεν θέλουν να καταλάβουν ότι η κοινωνία δεν είναι βλάκες;
    Οτι η χύτρα που βράζει δεν έχει βαλβίδα ασφαλείας και αλίμονο σε όποιον την έχει στα χέρια του όταν σκάσει;

  37. Πεταλάς Σάββας avatar