Mια παιδική χαρά κρατά τις τύχες της Ελλάδας στα χέρια της
09/06/2015 06:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Mια παιδική χαρά κρατά τις τύχες της Ελλάδας στα χέρια της

Η Ζωή δεν είναι μόνη της στον θίασο ή στο θέατρο σκιών. Είναι μέρος της παράστασης, της θλιβερής παράστασης που βγάζει γέλιο αλλά θα βγάλει στο τέλος και πολύ κλάμα...

Θα έχουμε συμφωνία; Είναι το ερώτημα που κάνουν όλοι οι Έλληνες με αγωνία και με προσμονή για να δουν που θα πάει η ζωή τους. Πέντε μήνες δραματικοί με αυτό το ερώτημα στα χείλη όλων.

Μέχρι… χθες όπου πλέον το μείζον θέμα για όλη την Ελλάδα είναι ένα: «Θα πάνε για κατούρημα οι αστυνομικοί της Βουλής ή θα τους κόψει το… πιπί τους η Ζωή»;

Είναι πράγματι ένα κολοσσιαίο ερώτημα το οποίο πρέπει να απαντηθεί γιατί όλοι οι πολίτες βρίσκονται σε μεγάλη αγωνία.

Όπως επίσης μένουν εκστασιασμένοι με τα θέματα που βάζει στο τραπέζι η πρόεδρος της Βουλής σε μια χρονική στιγμή που είτε η χώρα θα χρεοκοπήσει είτε θα φέρει μια εξαιρετικά βαριά και επώδυνη συμφωνία την οποία με κάποιο τρόπο πρέπει να περάσει από τη Βουλή και από το λαό.

Το ένα ερώτημα είναι: Τι θα φορά πλέον η φρουρά στη Βουλή; Θα βάζουν ότι θέλουν οι αστυνομικοί ή θα ράψει γι’ αυτούς μια στολή ο… Βασίλειος Κωστέτσος;

Επίσης, οι κουκλάρες αστυνομικίνες που είναι στις εισόδους του κτιρίου θα είναι ευπρεπώς ντυμένες ή θα έχουν μια αύρα μοντέλου και θα τρέχει ο κόσμος να κάνει χάζι;

Και φυσικά άλλο σπουδαίο θέμα: Ποιος είναι καλύτερος θεσμός; Η Βουλή ή μήπως η ελληνική αστυνομία; Όπως τότε που ήμασταν μικρά παιδάκια και μιλάγαμε για τον… αντρισμό μας.

Όλα αυτά τα κατάφερε η Ζωή μέσα σε λίγες ώρες. Όπως επίσης κατάφερε να κάνει μπάχαλο την κυβέρνηση σε μια στιγμή που δίνεται μια πολύ σκληρή μάχη διαπραγμάτευσης.

Εδώ ο κόσμος καίγεται και η Βουλή χτενίζεται με απλά λόγια. Και να ήταν το Κοινοβούλιο; Μια γραφική βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ που της έλαχε να γίνει Πρόεδρος έχει καταφέρει να προκαλέσει εγκεφαλικά σε όλο το πολιτικό σύστημα και όχι μόνο. Πρώτη φορά στα χρονικά αυτής της χώρας ο κορυφαίος μετά τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας και τον πρωθυπουργό, θεσμός επιτίθεται σε υπουργό της δικής του κυβέρνησης. Η Ζωή Κωνσταντοπούλου βρήκε εύκολο θύμα τον Πανούση που δεν είναι Συριζαίος αλλά δεν τόλμησε να πει κουβέντα για τον υπερυπουργό Βούτση.

Ήταν σεξιστική επίθεση μια χαλαρή αναφορά του Σαμαρά σε κάποια ομιλία αλλά δεν ήταν άκρως σεξιστικό ότι ο Καμμένος ούρλιαζε «στα τέσσερα».

Και βεβαίως η ίδια δεν έχει κανέναν σεβασμό στα παιδιά των 700 ευρώ που δίνουν τη ζωή τους για να έχει η Ζωή την ασφάλειά της.

Όμως όλα αυτά θα μπορούσαν να ανήκουν στη λογική της γραφικότητας που χαρακτηρίζει την κ. Κωνσταντοπούλου, αν το θέμα δεν ήταν μείζον πολιτικό. Και δεν έδειχνε ότι ζούμε ιστορικές στιγμές όπου μια παιδική χαρά κρατά τις τύχες της Ελλάδας στα χέρια της. Κι ενώ παίζεται το μέλλον της χώρας κάποιοι ασχολούνται με το κατούρημα των αστυνομικών.

Τέτοια κατάντια δεν την περιμέναμε, ακόμη κι αν ξέραμε ότι οι Συριζαίοι είναι εκτός τόπου και χρόνου. Η Ζωή δεν είναι μόνη της στον θίασο ή στο θέατρο σκιών. Είναι μέρος της παράστασης, της θλιβερής παράστασης που βγάζει γέλιο αλλά θα βγάλει στο τέλος και πολύ κλάμα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 09/06/2015 07:42:58

    Οι άθλιοι παρακολουθούν επί 4 ημέρες την τοξική πυρκαγιά στον Ασπρόπυργο να δηλητηριάζει με τις καρκινιγόνες διοξίνες το Λεκανοπέδιο και δεν κάνουν τίποτα. Που είναι όλα εκείνα τα οικολόπαιδα και οι οικολόγριες που στο παρελθόν έσκιζαν τα καλτσόν τους για το περιβάλλον;

  2. Jim Beam avatar
    Jim Beam 09/06/2015 09:18:39

    Η Ζωιτσα εχει τρομερά κόμπλεξ !!! Εχει απωθημένα και ειναι μικροπρεπείς !!! Δεν γίνετε η Προεδρος της Βουλης να απαγορεύει σε αστυνομικούς να πάνε στην τουαλέτα !!! Δεν υπάρχει κυβέρνηση στον κόσμο που να επιβίωσε χωρίς αστυνομία, δεν ειναι δυνατό να ανοίξει μέτωπο με την αστυνομία και τις ένοπλες δυνάμεις . Ειναι δημόσιοι υπάλληλοι, χαμηλά αμοιβώμενοι και εργάζονται με κίνδυνο της σωματικής τους ακεραιότητας. Δεν ειναι δυνατό να βάλλονται απο τον ΕΡΓΟΔΟΤΗ τους !!!! Και πάντως θα πρέπει η Ζωιτσα να λύνει τα θέματα σε υψηλότερο επίπεδο και όχι να κανει κατάχρηση εξουσίας στον αστυφύλακα !!!!

    • Βαγγέλης avatar
      Βαγγέλης @ Jim Beam 09/06/2015 11:37:37

      Πρέπει να ιδιωτικοποιηθεί η αστυνομία και σύντομα μάλιστα. Να μη μπορεί ο καθένας κομματικός να την κάνει ότι του κατέβει. Να λειτουργήσει η δημοκρατία επιτέλους. Στη Βρετανία ήδη το συζητάνε. http://www.theguardian.com/uk/2012/mar/02/police-privatisation-security-firms-crime

      • chris avatar
        chris @ Βαγγέλης 09/06/2015 13:37:06

        εσυ εισαι πολυ επικυνδυνος τελικα.....

        • Βαγγέλης avatar
          Βαγγέλης @ chris 09/06/2015 19:19:24

          Γιατί βρε chris? Επειδή πότε-πότε προσπαθώ να δώσω λίγη χαρά σε συνανθρώπους μας?

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Jim Beam 09/06/2015 20:35:19

      Ούτε εργοδότης τους είναι.

  3. airman avatar
    airman 09/06/2015 10:50:43

    Όταν το Γραφείο Ασφάλειας της Βουλής στην ανακοίνωση που εξέδωσε για το ζήτημα της εισόδου αστυνομικών στο χώρο κάνει λόγο για κουμπούρια, φαίνεται σαφώς το επίπεδο αντίληψης της πραγματικότητας που χαρακτηρίζει κάποιες δομές της Βουλής, από την Πρόεδρο μέχρι τις κατώτερες διοικητικές δομές υποστήριξης.

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ airman 09/06/2015 20:22:39

      Πολύ σωστή επισήμανση. Επιπλέον συστήνουν ''ευπρεπή'' πολιτική περιβολή.Λές και πρίν με την στολή τους δεν ήσαν ευπρεπείς! Τι τα θές όμως αν για τους φασιστερούς η ευπρέπεια εκφράζεται με την ισοπέδωση των πάντων...

  4. Βιεννεζος avatar
    Βιεννεζος 09/06/2015 11:59:42

    Εσεις ,αν είχατε χρήματα , θα τα επενδύατε στην Ελλάδα;

  5. cielo avatar
    cielo 09/06/2015 12:16:25

    Ωστε θα υπαρχει dress code στα περιξ της Βουλης! Προφανως διοτι το καλο παραδειγμα δινουν πρωτοι και καλυτεροι οι βουλευτες εντος της Βουλης με τις αψογες ενδυματολογικες τους επιλογες. Και μη χειροτερα...

  6. ΤΤ avatar
    ΤΤ 09/06/2015 12:58:40

    Το γερμανικό ραδιόφωνο μεταδίδει απο Χίο, 4.000 Πακιστανοί και λοιποί σε ΜΙΑ μέρα μονο. Καληνύχτα Ελλάδα.

    • Να΄χαμε να λέγαμε avatar
      Να΄χαμε να λέγαμε @ ΤΤ 09/06/2015 13:49:01

      Αυτό είναι το πραγματικό μας πρόβλημα αλλά επειδή δεν γίνεται να το λύσουμε μιας και η Ε.Ε παριστάνει τη χαζή, ασχολούμαστε με το WC της Βουλής, για να ξεχνιόμαστε.

    • Αιρετικός avatar
      Αιρετικός @ ΤΤ 09/06/2015 14:23:06

      Τα ίδια συμβαίνουν και στην Ιταλία και στην Ισπανία φέτος. Μήπως καληνύχτα και Ευρώπη, αν οι Γερμανοί, επιτέλους, δεν αναγκασθούν να βάλουν το χέρι στην τσέπη για την περίθαλψη των μεταναστών και την φύλαξη των συνόρων εφόσον δεν τους θέλουν σπίτι τους?

      • ΤΤ avatar
        ΤΤ @ Αιρετικός 09/06/2015 17:59:32

        οι Ιταλοί έστειλαν πολεμικό ναυτικό και drones και τους σταματάνε στην Λιβυη . Τέρμα τα δίφραγκα. Μονο εμεις πια χαβούζα...

        • Αιρετικός avatar