#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/09/2011 21:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

H βόμβα στο δημόσιο τομέα έσκασε από τον Δ. Ρέππα



H βόμβα που όλοι περίμεναν στο δημόσιο τομέα έσκασε από τον Δ. Ρέππα. Με επιστολή του ο υπουργός ζητά από τους άλλους υπουργούς να προχωρήσουν σε κατάργηση τμημάτων και σε μείωση 30% (όπως έλεγε και το σενάριο του ΟΟΣΑ) των οργανικών μονάδων.

Ψαλίδι δηλαδή στον στενό δημόσιο τομέα, όχι στους περιφερειακούς δημόσιους φορείς.

Όλοι οι υπουργοί καλούνται λοιπόν να προχωρήσουν σε κατάργηση τμημάτων και οργανικών θέσεων και να διώξουν χιλιάδες υπαλλήλους, όχι μόνο από τα υπουργεία αλλά και από ΝΠΔΔ που εποπτεύουν. Θα πρέπει να κάνουν καταγραφή των αναγκών τους ανά ειδικότητα και αν προκύψουν ανάγκες να προχωρήσουν σε κάλυψη των θέσεων μέσω μετατάξεων από άλλους φορείς. Η επιστολή αναφέρει ότι προτεραιότητα πρέπει να δοθεί σε τμήματα που ουσιαστικά δεν λειτουργούν και έχουν προσωπικό που κάθεται.

Σε κάθε περίπτωση, ανοίγει και επισήμως η πόρτα για χιλιάδες απολύσεις και στον στενό δημόσιο τομέα, μέτρο που θα ανακοινωθεί όταν ο Βενιζέλος τελειώσει τις τηλεδιασκέψεις.

Αξίζει, όμως, να αναφέρουμε το εξής: Ο Δ. Ρέππας που κλήθηκε να στείλει την επιστολή είναι αυτός που γύρω στις 20 Μαίου είχε βγει στο Mega εκνευρισμένος και είχε αντιδράσει στο πρωτοεμφανιζόμενο τότε θέμα των απολύσεων στο δημόσιο μέσω μετατάξεων. Τότε δεν υπήρχαν εφεδρείες κι άλλα κουραφέξαλα.

Ο κ. Ρέππας είχε πει τότε επί λέξη:«Όσοι νομίζουν ότι θα έχουμε δημοσιονομικό αποτέλεσμα, αν διώξουμε ανθρώπους που εργάζονται 10-20 χρόνια στο Δημόσιο, είναι γελασμένοι».

Εκείνες του οι παρατηρήσεις είχαν επιδεινώσει τις σχέσεις του με τον τότε τσάρο, Γ. Παπακωνσταντίνου. Έχουν όμως σημασία για να φανεί τι έλεγε τότε και τι πράττει σήμερα.

Αναξιόπιστος, όπως και όλη η κυβέρνηση.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. popolaros avatar
    popolaros 19/09/2011 21:29:08

    Έχουμε χούντα κύριοι.
    Τίποτα δεν τους σταματά.
    Όλα είναι πιθανά για να 'σώσουν' όχι τη χώρα αλλά τις καρέκλες τους για μερικές βδομάδες ακόμα.
    Μέχρι και σε πόλεμο είναι ικανοί να μας πάνε.

    • nick_the_greek avatar
      nick_the_greek @ popolaros 19/09/2011 23:38:13

      ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ. ΕΛΛΑΔΑ, ΚΥΠΡΟΣ, ΙΣΡΑΗΛ, ΤΟΥΡΚΙΑ, ΚΑΙ ΣΤΟ ΒΑΘΟΣ ΡΩΣΙΑ...

  2. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 19/09/2011 21:30:31

    κύριε Ρέπα σας βρήκα μερικά €:

    h__p://et.diavgeia.gov.gr/f/min-reform-egov/ada/4%CE%918%CE%9F%CE%A7-%CE%A8%CE%A7%CE%9C

    h__p://et.diavgeia.gov.gr/f/min-reform-egov/ada/4%CE%918%CE%9F%CE%A7-%CE%924%CE%95

    Να συνεχίσω με τις επιχορηγήσεις όλων των Υπουργείων;

    • tpe avatar
      tpe @ Ο Ιθαγενής 19/09/2011 21:37:48

      Συνέχισε. Νομίζω θα βρεις τελικά γύρω στα 2-2.5δις€. Και με αυτά τα στοιχεία, ας πάνε οι ΔΥ στα δικαστήρια. Γιατί κάτι μου λέει πως θα δικαιωθούν;;;

  3. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 19/09/2011 21:33:01

    ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΧΑΜΕΝΑ: Δεν ξέρουν τι κάνουν. Σύντομα θα φύγουν.

  4. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 19/09/2011 21:43:12

    Έτσι. Από αύριο η λευκή απεργία των εφοριακών θα επεκταθεί σε όλο το στενό ΔΤ.

    Διαλύουν τη χώρα για λίγες ακόμα μέρες εξουσίας...

  5. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 19/09/2011 21:44:59

    Άλλος ένας λόγος για να τους σπρώξουμε μία ώρα αρχύτερα στο γκρεμό, με τη νομότυπη καθυστέρηση πληρωμής της έκτακτης εισφοράς.

    • popolaros avatar
      popolaros @ Αυριανιστής 19/09/2011 22:45:43

      σωστός

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 19/09/2011 21:56:02

    Θα το επαναλάβω. Ας αρχίσουν τις απολύσεις από τους αργόμισθους αποσπασμένους ΔΥ που "απασχολούν" στα βουλευτικά και υπουργικά γραφεία τους, και που στα χαρτιά καταλαμβάνουν πολύτιμη θέση σε κάποια υπηρεσία, και το παίζουν και βασιλικότεροι του βασιλέως ως κομματικοί μπάστακες.
    Πόσους τέτοιους έχει άραγε ο Ρέπας (επί δεκαετίες!);

  7. Γιωργος Ασημένιος avatar
    Γιωργος Ασημένιος 19/09/2011 21:57:10

    Για να δω τώρα οι εργαζόμενοι του δημοσίου θα ξεσηκωθουν ή θα κάθονται ακόμη αναπαυμένοι στην πολυθρόνα τους;

  8. tpe avatar
    tpe 19/09/2011 21:59:01

    Κι η "Αννούλα της λέσχης", κι ο χοντρο-μπένυ και το άλλο παχύδερμο και και και...
    ΑΑΑΑΑΑΑΑ
    Για να μην το ξεχάσω: Και τα 350€ που παίρνουν οι εθνοπατέρες μας για να κάνουν τη δουλειά τους, στις επιτροπές, ανά συνεδρίαση. Και για να λέμε του στραβού το δίκιο, δεν άκουσα κάποιον γαλάζιο να τα παίρνει και να τα δίνει στο ταμείο για τη διάσωση της χώρας, ή στα χωριά SOS...
    Έτσι;

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ tpe 20/09/2011 00:21:00

      Ας δώσει πρώτος το καλό παράδειγμα ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας και ο Πρωθυπουργός για να ακολουθήσουν και άλλοι.....

  9. undercover gpr avatar
    undercover gpr 19/09/2011 22:02:42

    Συνέχισε συνέχισε!!!

  10. tpe avatar
    tpe 19/09/2011 22:06:03

    Καλά δεν έχουν το Θεό τους!
    http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_19/09/2011_407117
    Αντί να στείλουν πίσω στα σχολεία τους αργόσχολους που είναι δεξιά - αριστερά, παίρνουν άλλους! Απίστευτοι!

    • εκπαιδευτικος avatar
      εκπαιδευτικος @ tpe 19/09/2011 23:40:57

      Πρόσεξες τις ειδικότητες που θα πάρουν;
      Νομίζεις ότι υπάρχουν πολλοί από αυτές αποσπασμένοι;

  11. skopelosnews avatar
    skopelosnews 19/09/2011 22:09:07

    γιατί δεν τα παρατάνε να αναλάβει κάποιος άλλος η κατάσταση δεν μπορεί να συνεχιστεί άλλο ,γιατί ο κύριος ΣΑΜΑΡΑΣ δεν είναι ποιο δυναμικός τι περιμένει ?

  12. ataktos avatar
    ataktos 19/09/2011 22:10:25

    άλλος ένας επίδοξος διάδοχος ..για το νεκροταφείο

  13. αν.βορινος avatar
    αν.βορινος 19/09/2011 22:10:37

    Η πρωτη σωστη αποφαση της κυβερνησης μετα δυο χρονια . Θα απολυθουν μονο οι αντιφρονουντες οποτε μενουν μονο οι αφισσοκολλητες της δεκαετιας του 80 και οι πολιτικοι τους επιγονοι . Αληθεια με τετοιο καταπρασινο δημοσιο πως θα κυβερνησει ο νεος πρωθυπουργος?

    • sofia avatar
      sofia @ αν.βορινος 21/09/2011 14:50:48

      ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΕΤΟΙΜΑΖΟΥΝ. ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΟΝ ΕΡΙΞΑΝ. ΙΔΙΩΣ ΤΟ 90% ΤΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΤΟΥ ΥΠ. ΟΙΚ. ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΠΡΑΣΙΝΟΙ!!!
      ΤΩΡΑ ΒΕΒΑΙΑ, ΜΕ ΤΙΣ ΠΕΡΙΚΟΠΕΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΤΟΙΜΑΖΟΥΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ ΑΛΛΑΞΕΙ ΧΡΩΜΑ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΡΟΖΕ, ΤΟΥ ΤΣΙΠΡΑ. ΚΑΤΙ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΩ!!!)

  14. ΑΧΙΛΛΕΑΣ-ΛΑΡΙΣΑ avatar
    ΑΧΙΛΛΕΑΣ-ΛΑΡΙΣΑ 19/09/2011 22:16:00

    ΑΝΙΚΑΝΟΙ-ΑΣΧΕΤΟΙ-ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ-ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ ΝΕΚΡΟΘΑΦΤΕΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΣΕ ΔΙΑΤΕΤΑΓΜΕΝΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ!!!!
    ΕΚΛΟΓΕΣ ΑΜΕΣΑ ΝΑ ΗΡΑΜΗΣΕΙ Η ΧΩΡΑ!!!!!!!!!!!!!

  15. Κρης avatar
    Κρης 19/09/2011 22:27:22

    Μόλις αναρτήθηκε
    Κατατέθηκε στη Βουλή το νομοσχέδιο για τα δημοψηφίσματα
    h**p://www.tovima.gr/politics/article/?aid=420600
    :lol:

    • popolaros avatar
      popolaros @ Κρης 19/09/2011 22:49:09

      νομίζουν ότι έτσι θα γλυτώσουν τις εκλογές και το μαύρισμα από τον λαό.

  16. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 19/09/2011 22:48:46

    Στους απολυμένους θα περιλαμβάνεται και η σύζυγος του Λοβέρδου;

    • tpe avatar
      tpe @ αλλήθωρος 19/09/2011 23:18:29

      Η κόρη του αντιπροέδρου;

  17. ΑΣΠΡΟΥΛΙΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ avatar
    ΑΣΠΡΟΥΛΙΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 19/09/2011 22:56:29

    Καλά να πάθουμε, να βάλουμε μυαλό και να μάθουμε να ψηφίζουμε....Πίστευε κανείς ότι ο ΓΑΠ θα ήταν ποτέ δυνατό να κυβερνήσει; Ο άνθρωπος είναι αλλού.......

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ ΑΣΠΡΟΥΛΙΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 20/09/2011 00:22:19

      Ας προσέχανε αυτοί πουη τον ψηφίσαν...

      • anideos avatar
        anideos @ ΑΡΚΑΣ 20/09/2011 01:08:35

        1000000+
        Καποιοι ισως να μετανοιωσαν που τον ψηφισαν αλλα ας γραφουν και να ομηλουν στον ενικο.

    • sofia avatar
      sofia @ ΑΣΠΡΟΥΛΙΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 21/09/2011 14:54:06

      ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΜΠΟΡΟΣ ΣΤΗΝ ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΑΓΟΡΑ ΡΩΤΗΣΕ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ: "ΨΗΦΙΣΕΣ ΠΑΣΟΚ?" - "ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ" ΑΠΑΝΤΗΣΕ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ. "ΜΑ ΤΙ ΔΙΑΟΛΟ? ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΡΩΤΑΩ ΟΣΟΥΣ ΒΛΕΠΩ ΑΝ ΨΗΦΙΣΑΝ ΠΑΣΟΚ, ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΨΗΦΙΣΑΝ. ΤΟΤΕ ΠΩΣ ΒΓΗΚΕ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ?"

  18. μαρικα avatar
    μαρικα 19/09/2011 23:06:10

    Μεχρι να φυγουν θα εχουν διαλισει την Ελλαδα,ο Σαμαρας θα βρη καμμενη γη.

  19. noldor avatar
    noldor 19/09/2011 23:18:59

    Αφού σταμάτησαν όλη την δραστηριότητα στο Δημόσιο τώρα θα διώξουν αυτούς που κάθονται.

  20. KillTheKing avatar
    KillTheKing 19/09/2011 23:34:05

    μια ερωτηση μονο:
    παπαδοπουλος (1967) ή πασοκ (2011)?
    με το χερι στη καρδια ετσι?
    TheKing

    • klinexman avatar
      klinexman @ KillTheKing 19/09/2011 23:57:59

      Εχω καλύτερη λύση φίλε: Κεμαλ Ατατούρκ (1922)...για να γίνουμε πραγματικά "Republic"...

    • Orestios avatar
      Orestios @ KillTheKing 20/09/2011 01:17:40

      Ελευθερία ή θάνατος

  21. Θετταλός avatar
    Θετταλός 20/09/2011 00:34:05

    Αναβιώνει ένα σύγχρονο σκλαβοπάζαρο : μου δίνεις 120000 δυ σου δίνω την 6η δόση. Μου δίνεις άλλους 80000 σου δίνω την 7η δόση. Πετσοκόβεις και τους μισθούς στους ιυ ώστε να λένε το ψωμί ψωμάκι.
    Αλλά αναβιώνει και ένα σύγχρονο γυφτοπάζαρο : βάζεις φόρους στα ακίνητα να μην μπορεί ο κόσμος να πληρώει, τους τα αρπάζεις με κατασχέσεις και τους αναγκάζεις να ζουν σε τσαντίρια.
    Να λοιπόν οι δύο οικονομικοί πυλώνες της πράσινης ανάπτυξης : γυφτοπάζαρο -- σκλαβοπάζαρο, για τον λαό. Για την ελίτ εφαρμόζεται το αλληθωροροπάζαρο.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Θετταλός 20/09/2011 00:54:15

      Δε φταίει όμως κι ο λαός; Οι "120.000" της 6ης κι οι "80.000" της 7ης δόσης, μία χαρά ήξεραν να απλώνουν τα πλαδαρά τους οπίσθια στις καφετέριες όταν γινόταν απεργία και συλλαλητήριο...

      • Θετταλός avatar
        Θετταλός @ Αυριανιστής 20/09/2011 00:57:37

        Λαοπάζαρο

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ Θετταλός 20/09/2011 01:10:31

          Αυριανιστή, Θετταλέ, γράψατε!

  22. anideos avatar
    anideos 20/09/2011 01:06:12

    Ο Δημοσιος τομεας ειναι υπερβολικα μεγαλος στην Ελλαδα χρειαζεται πραγματικα να μοιωθει,αλλα με αξιολογηση και οχι επειδη δεν μπορει να βρει φργκα ο Μπενυ.
    Το τραγηκο της ειδησης δεν ειναι οι απολυσεις αλλα η καινουρια κωλοτουμπα της κυβερνησης που αλλα ελεγε και αλλα κανει.

  23. knight rider avatar
    knight rider 20/09/2011 01:15:51

    Το πότε θα φύγουν δεν το ξέρω. Το πως το βλέπω ξεκάθαρα. Στον τοίχο σαν τον Τσαουσέσκου!

  24. ellen avatar
    ellen 20/09/2011 01:44:02

    Το καφενείο της βουλής ειναι εδω???
    Ολοι δ.υ. ειστε???
    Η ειστε ψυχοπονιάριδες?
    Καλά κάνειιιιιιιιιιιιιιιιιιιι

  25. g.m. avatar
    g.m. 20/09/2011 02:39:20

    Συγγνώμη ρε παιδιά για να συνεννοηθούμε κάποια στιγμή!
    Σε ποια ακριβώς παράταξη ανήκουμε; Έχω την εντύπωση ότι η συρρίκνωση του δημόσιου τομέα είναι πρόταση δική μας και δικαίωση του Εθνάρχη (ο οποίος παρεπιπτώντος δικαιώνεται σε όλα τα μεγάλα ζητήματα)!
    Που δηλαδή το κακό αν γίνουν ακόμη και απολύσεις; Δεν λέω είναι δύσκολο για αυτούς που είχαν συνηθίσει στην μονιμότητα, αλλά τους άλλους του ιδιωτικού τομέα ή ακόμη χειρότερα τους άνεργους τους σκέφτηκε κανείς;
    Φίλοι μου το παραμύθι πρέπει να τελειώσει κάποια στιγμή: Ο ιδιωτικός τομέας δεν αντέχει να σηκώνει μόνος του το βάρος της κρίσης!Φόροι, έκτακτες εισφορές, πάλι φόροι! Δεν θα μείνει μικρομεσαία για μικρομεσαία επιχείρηση όρθια!

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ g.m. 20/09/2011 07:39:51

      Μα ο "τρόπος" που θα "μειωθεί" το δημόσιο είναι το πρόβλημα...

      Ο Ξαφνικός Θάνατος 150.000 οικογενειών, που δεν είχαν προσαρμοστεί σε συνθήκες εργασίας όπου προβλεπόταν απόλυση.

      Τι δεν καταλαβαίνετε?

      • Asxetos avatar
        Asxetos @ (A)θανάσης 20/09/2011 09:17:00

        Σωστός !!!!

    • Pikis avatar
      Pikis @ g.m. 20/09/2011 09:56:29

      Θα σου απαντήσω ως Δ.Υ. Πράγματι υπάρχουν πάρα πολλοί Δ.Υ. που είναι άχρηστοι και άξεστοι (μην σου πω το 70%). Αυτούς τους έβαλαν από την γνωστή πίσω πόρτα οι πολιτικάντηδες. Λόγω του βύσματος, τα ανθρωπάρια αυτά πουλάνε νταβατζιλίκι όχι μόνο στους πολίτες αλλά και στους συναδέλφους τους. Για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο θα πρέπει ή να μπεις σε κόμμα ή να κάνεις τον κινέζο όταν τους βλέπεις να κάνουν τις βρωμιές τους. Όταν έρθει η ώρα των απολύσεων και της εφεδρείας, ποιοι νομίζεις θα μπουν πρώτοι στους πίνακες;
      Το δημόσιο διοικείται από ομάδες κομματόσκυλων που κάνουν ότι θέλουν και τα έχουν όλα γραμμένα στα... (μην πω τη λέξη).

      • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
        Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Pikis 20/09/2011 11:24:58

        Καλημέρα.
        Στην οικογένειά μου,αν δε δούλευες,δεν έτρωγες!
        Μια δυο μέρες μπορεί να άντεχε κάποιος,την τρίτη έπιανε
        την τσάπα,και δε σταματούσε να τσαπίζει μέχρι το μεσημέρι.
        Εγώ προσωπικά δεν είμαι εναντίον των δημοσίων υπαλλήλων,όσο κι αν τους σιχαίνομαι.
        Είναι το σάπιο κομμάτι της κοινωνίας,το παρασιτικό.
        Έχω μάθει να ζω μαζί τους,η διαγωγή μου,και η φτωχή παιδεία μου δεν μου επιτρέπουν να τους πετροβολώ,ή να τους γιαουρτώνω.
        Μερικοί από αυτούς είναι και συγγενείς μου και τους
        αγαπώ.
        Αλλά.......το 70-80% είναι τεμπελχανάδες,κοπρόσκυλα,
        παράσιτα,βδέλλες και σαπρόφυτα.
        Αυτοί πρέπει να γύγουν,διότι δεν πρόσφεραν δεν προσφέρουν και δεν είναι διατεθειμένοι να προσφέρουν στον τόπο.
        Τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβουν μερικοί;
        Εννοείται ότι οι περισσότεροι έχουν και οικογένειες,δάνεια,και ένα σωρό άλλες υποχρεώσεις.
        Όπως και η συντριπτική πλειοψηφία των υπόλοιπων
        Ελλήνων,Ελληνίδων.
        Η διαφορά έγκειται στο γεγονός της παρασιτικής συμπεριφοράς.Οι ζωντανοί οργανισμοί, οι υγιείς,θα σταματήσουν κάποτε να τους δίνουν τροφή,λόγω αδυναμίας.
        Ε,τότε τα χάνουμε όλα,και φεύγουμε μαζί με τα παράσιτα
        που τρέφαμε τόσα χρόνια....

      • nik avatar
        nik @ Pikis 21/09/2011 14:54:17

        Eυτυχως για σενα φιλε μου φενεται πως αυτη τη φορα οι αξιολογησεις δεν θα γινουν( ελπιζω ) απο μηχανισμους ,αλλα απο πιστοποιημενες εταιριες αξιολογησης ΚΑΙ ΣΕ ΤΕΛΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΣΕΠ.Νομιζω οτι κανεις πλεον στην κυβερνηση δεν πονταρει στον κομματικο μηχανισμο.Οχι απο καλοσυνη αλλα απο αναγκη.Ο Κομματικος στρατος, ολοι δηλαδη οι βολεμενοι, δεν μπορει να συντηρηθει χωρις προνομια.Εχει ηδη διαλυθει. Ολοι καταγγελουν την αναλγητη, αντιλαικη ....κτλ πολιτικη της κυβερνησης.Ολλοι ξαφνικα εγιναν υπηρετες του λαου.
        φωτοπουλος, παπασπυρου και χιλιαδες αλλοι

  26. akis avatar
    akis 20/09/2011 02:45:29

    Ετσι θα εχει τι να λεει... οπως οοοοοολοι οι προηγουμενοι...

  27. Ακις avatar
    Ακις 20/09/2011 02:51:47

    Ακριβως, εδω δειχνουν οι περισσοτεροι να ειναι απλα αντι-πασοκικοι...
    ...και ισως δεν ξερουν καν το προγραμμα και τις ιδεες της ΝΔ,
    αλλα θα μου πεις η ιδια ξερει τι θελει;... γιατι 5 χρονια δεν εκανε αυτα που επρεπε και διακηρυσσει; -πολιτικο κοστος και εδω; - φυσικα...
    καταρχην ειναι πολιτικοι με πολοι μικρα γραμματα ... ολοι
    (πλην λιγοστων εξαιρεσεων...)

  28. akisenv avatar
    akisenv 20/09/2011 03:47:11

    Ερωτησεις για τον κ. Σαμαρα εαν εκλεγει επομενος πρωθυπουργος της Χωρας:
    1) Θα ζητησει αμεσα τις παραιτησεις του προεδρου της Στατιστικης Αρχης ( πρωην υπαλληλος του ΔΝΤ), της τραπεζας της Ελλαδος(?) και του οργανισμου διαχειρισης δημοσιου χρεους( πρωην υπαλληλος της Goldman Sachs);Θα διερευνησει τις καταγγελιες για τα στατιστικα στοιχεια που οδηγησαν στο ΔΝΤ, το Τ+10 στην αγορα πωληση των ελληνικων ομολογων, την αγορα - πωληση ελληνικων ομολογων στην δευτερογενη αγορα, την εκδοση των CDS και την διαδρομη τους απο τους εκδοτες εως τους τελικους κατοχους τους ( αγορα, μεταβιβασεις, πωλησεις κλπ);
    2) Θα διερευνησει τις συμβασεις με γερμανικες εταιριες στο μετρο, τα ναυπηγεια, τον ΟΣΕ, τις τηλεπικοινωνιες, τις Ενοπλες δυναμεις, τα νοσοκομεια κλπ;
    3) Θα φερει για συζητηση και επικυρωση την Δανειακη Συμβαση που συνοδευε το πρωτο μνημονιο στην βουλη;
    4) Θα αναζητησει και θα ελεγξει τις μεταφορες καταθεσεων στο εξωτερικο μεσω της τραπεζας της ελλαδος με αποφασιστικοτητα να φθασει στα φυσικα προσωπα πισω απο τις κινησεις των σχετικων λογαριασμων;
    5) Η επαναδιαπραγματευση θα αφορα το συνολο, ή μερος των συμφωνημενων μεταξυ της κυβερνησης ΠΑΣΟΚ και των δανειστων;
    6) Η Ελλαδα θα κινησει ολες τις νομιμες διαδικασιες για την ικανοποιηση και πληρωμη των γερμανικων πολεμικων αποζημιωσεων σε ελληνικα, γερμανικα και διεθνη δικαστηρια;
    7) Θα προχωρησει αμεσα στην ανακυριξη της ΑΟΖ και την διεξαγωγη ερευνας στην αναζητηση και εξορυξη υδρογονανθρακων στο λυβικο πελαγος, το ιονιο και το αιγαιο;
    Εχω την αισθηση πως αυτα ειναι ενδεικτικα μερικα απο τα ερωτηματα που οι πολιτες θα επιθυμουσαν συγκεκριμενες απαντησεις για να αποφασισουν αν θα στηριξουν η οχι τον κ. Σαμαρα.

  29. ΨΧ avatar
    ΨΧ 20/09/2011 05:36:53

    Ορθογραφία: Ως παλιος διορθωτής, αγαπητέ Παράγοντα Χ, θα ήθελα να σου πω πως γράφουμε επί λέξει (δοτική) και όχι «επί λέξη»...

    • juliet avatar
      juliet @ ΨΧ 20/09/2011 15:52:25

      σωστά και τα δύο- και επι λέξει- και επι λέξη

  30. Γιώργος msn avatar
    Γιώργος msn 20/09/2011 06:49:51

    Έχεις συγγενή σου ασθενή σε δημόσιο νοσοκομείο...
    Πας και ζητάς από συμπλεγματική νοσηλεύτρια ένα θερμόμετρο, μια "πάπια" και σε στραβοκοιτάζει λέγοντάς σου, "δεν έχω"...
    ΑΠΟΛΥΣΗ!
    Και ντουγρού στον ΟΑΕΔ χωρίς επίδομα μιας και απολύθηκε με δική της υπαιτιότητα.
    Η μονιμότητα δεν είναι δυνάστης χάρος που σε εμπαίζει.

    Σε σταματάει "σερίφης" τροχαίος στο δρόμο χωρίς να σε χαιρετίσει κανονικά, πιάνει τα απαυτά του και σε κοιτάζει αδιάκριτα μιλώντας σου ...κάπως βαριά και ασήκωτα.
    ΔΡΟΟΟΟΜΟΟΟΟΟΟΟ!

    Είμαι υπέρ της μονιμότητας όταν δεν αγγίζει τα όρια της ποινικής συμπεριφοράς.
    Να αποφύγουμε την λογική των ιστορικών κλαυθμών και οδυρμών των δημοσίων υπαλλήλων, αλλά χωρίς να την μετακυλήσουμε στους υπόλοιπους έλληνες.
    Πέρα από τα μνημόνια και τους μηχανισμούς ...

    Σε κάθε περίπτωση διαφωνώ με την φονική κυβερνο-επιδρομή που θα γίνει πιο αποκρουστική όσο περνάει ο καιρός.
    Αποδείχθηκαν ανίκανοι και λίγοι, με αποτέλεσμα να στέλνουν την Ελλάδα στο κρεματόριο.
    Κάνουν κουταμάρες για να εκπληρώσουν τη πολιτική φιλαυτία τους με κάθε κόστος...
    Είναι απλά ξεδιάντροποι!

  31. stanley@gr avatar
    stanley@gr 20/09/2011 06:53:30

    τα περισσοτερα τα απαντησε στη συνεντευξη της ΔΕΘ

  32. letta avatar
    letta 20/09/2011 08:26:23

    ΑΔΕΛΦΙΑ ΕΛΛΗΝΕΣ, ΜΗΝ ΣΤΡΕΦΕΤΑΙ Ο ΕΝΑΣ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ. ΑΥΤΟ ΕΠΙΔΙΩΚΟΥΝ. ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΔΕΝ ΑΠΟΛΥΕΤΑΙ ΚΟΣΜΟΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΑΠΟ ΑΝΑΡΜΟΣΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ. ΑΠΟΛΥΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ Ο ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΤΑ ΕΚΑΝΕ ΘΑΛΑΣΣΑ. ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΠΟΛΥΕΤΑΙ ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ. ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΚΑΙ ΙΔΙΩΤΙΚΟΣ ΦΟΡΕΑΣ, ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΠΟΥ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΟΥΣ. ΧΑΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΕΣ ΜΑΣ. ΛΟΙΠΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΩΜΕΝΟΙ ΜΙΑ ΓΡΟΘΙΑ ,ΝΑ ΔΙΩΞΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΑΠΟ ΟΠΟΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΕΑΝ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ. ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ!!!!!!!!!! ΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΧΘΡΟΣ. Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΠΑΣΟΚ!!!!!!!!!!

  33. Καθένας avatar
    Καθένας 20/09/2011 10:01:00

    ΜΕ ΣΤΟΧΟ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ

    Είναι κυριολεκτικά απαράδεκτος και προκλητικός ο πόλεμος κάποιων πολιτικών και δημοσιογράφων σε βάρος των δημοσίων υπαλλήλων, στοχοποιώντας το σύνολο τους, για το οικονομικό έλλειμμα της χώρας.
    Αγνοώντας ηθελημένα τη φοροδιαφυγή και την εισφοροδιαφυγή, προτείνουν αγόγγυστα την απόλυση εκατοντάδων χιλιάδων ανθρώπων που εργάζονται στο δημόσιο.

    Γιατί όμως κόπτονται ιδιαίτερα οι δημοσιογράφοι καναλιών και εφημερίδων των οποίων οι ιδιοκτήτες τους ¨τυχαία¨ είναι και μεγαλοεργολάβοι έργων του δημοσίου;
    Μήπως για να μπορέσει το δημόσιο, πετώντας στο δρόμο υπαλλήλους, να συνεχίσει να τους πληρώνει τα υπερτιμολογημένα δημόσια έργα;

    Λένε ότι δεν έχει μειωθεί το δημόσιο, δεν γνωρίζουν ότι σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία της στατιστικής υπηρεσίας, οι δημόσιοι υπάλληλοι και οι υπάλληλοι των ΟΤΑ, μαζί με τους συμβασιούχους που απολύθηκαν, καταμετρήθηκαν σε λιγότερο από 770.000 ; Ενώ από τότε, μόνο αυτοί που έχουν βγει στη σύνταξη είναι γύρω στις 100.000 και προβλέπεται έως το τέλος του 2011 να βγουν άλλες 25.000.
    Χωρίς να υπολογίζουμε τους απολυμένους συμβασιούχους και όσους βγουν σε εργασιακή εφεδρεία.

    • Δεν γνωρίζουν οι ¨αξιότιμοι¨ δημοσιογράφοι και οι πολιτικοί ¨υπηρέτες¨ τους ότι απολύοντας εργαζομένους, μεγαλώνει η μαύρη τρύπα των ασφαλιστικών ταμείων, γιατί δε θα υπάρχουν εργαζόμενοι να πληρώσουν εισφορές;
    • Δεν γνωρίζουν ότι η ανεργία αυξάνει την ύφεση και μειώνει την εισροή εσόδων στο κράτος;
    • Δεν γνωρίζουν ότι έτσι, θα πληγεί ακόμα περισσότερο και ο ιδιωτικός τομέας, γιατί δε θα αγοράζει πλέον κανείς;
    Το δημόσιο χρειάζεται εξυγίανση όσων αφορά τις υψηλές αμοιβές κάποιων υπουργείων (οικονομικών, εξωτερικών, Βουλή, κ.α.), 5ετές πάγωμα των προσλήψεων και να τεθεί σε παραγωγική διαδικασία εκμεταλλεύοντας τους πόρους και τα ακίνητά του. Αλλά χωρίς απολύσεις και χωρίς ξεπούλημα της δημόσιας περιουσίας, αναφέρω παραδείγματα στη συνεχεία.

    Επιτέλους, για να βγούμε από το αδιέξοδο αυτό που μας έχουν φέρει, πρέπει να αρχίσουμε να ΠΑΡΑΓΟΥΜΕ. Παραγωγικοί μπορούμε να γίνουμε:

    1. Μέσω της τουριστικής ανάπτυξης.
    2. Μέσω της ναυτιλίας μας.
    3. Το δημόσιο μπορεί να γίνει παραγωγικό στους τομείς του τουρισμού, της ενέργειας, της ανακύκλωσης σκουπιδιών, κ.α.
    4. Αγροτικής ανάπτυξης. Να σταματήσουν οι αθρόες καταβολές επιδομάτων στους αγρότες, παρά μόνο σε εκείνους που πραγματικά καλλιεργούν.
    5. Να προσελκύσουμε επενδύσεις με προνομιακούς χαμηλούς συντελεστές ΦΠΑ και να πατάξουμε τη φοροδιαφυγή.

    Αν δεν γνωρίζουν οι κυβερνώντες πολιτικοί και οι δημοσιογράφοι τους τρόπους, δεν είναι κακό να ρωτήσουν καταξιωμένους Έλληνες πανεπιστημιακούς, που έχουν καταθέσει ήδη σοβαρές προτάσεις.

  34. sdfsd avatar
    sdfsd 20/09/2011 16:29:51

    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΣ ΑΚΟΥΜΠΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΚΩΛΟΔΕΗ

  35. k avatar
    k 20/09/2011 18:14:45

    ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΑΝΕΡΓΙΑ. ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΑΝΕΡΓΟΥΣ ΤΟΥ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΤΟΜΕΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΦΤΑΣΑΝ ΣΤΟ 1000000 ΚΑΙ ΒΑΛΕ ΚΑΙ ΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΕΚΛΟΓΕΣ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΣΑ ΑΠΙΔΙΑ ΧΩΡΑΕΙ Ο ΣΑΚΟΣ.

  36. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 20/09/2011 21:39:18

    Ο κύριος Ρέπας έστειλε επιστολή (λένε τα ΜΜΕ) για μείωση 30% Διευθύνσεων Οργανισμών και θέσεων ευθύνης.

    h__p://et.diavgeia.gov.gr/f/min-reform-egov/ada/4%CE%9189%CE%A7-%CE%980%CE%92

    -Είναι με τη μείωση η τοποθέτηση Προϊσταμένων Τμημάτων του Υπουργείου Διοικητικής Μεταρρύθμισης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης;
    -Αμελητί σημαίνει ανάρτηση μετά από 14 ημέρες; ...τι λέει η ΔΙΑΥΓΕΙΑ;

  37. ΧΑΡΗΣ avatar
    ΧΑΡΗΣ 20/09/2011 23:42:53

    Καποιοι πιστευαν οτι θα εσωζε τα ταξι οΡεπας.!!!!!
    Τωρα βλεπουν το πραγματικο προσωπο του.!!!!

  38. lila avatar
    lila 21/09/2011 12:44:36

    Μήπως ο κ. Ρέππας ξέχασε , όταν ήταν Υπουργός Υποδομών ότι δημιούργησε επιπλέον μια Γενική Διεύθυνση στο Υπουργείο Μεταφορών όταν στο Υπουργείο αυτό υπηρετούν 350 υπάλληλοι και υπήρχαν ήδη 3 Γεν. Διευθύνσεις ; Μάλιστα επειδή δεν είχε αντικείμενο έσπασε τη Γεν Δ/νση Μεταφορών σε 2 για να βολέψει κάποιον δικό του . Δυστυχώς αυτός όμως για τον οποίο προοριζόταν δεν μπορούσε να γίνει λόγω έλλειψης τυπικών προσόντων και γι΄αυτό τον όρισε αναπληρωτή Γεν Διευθυντή με όλα βεβαίως τα επιδόματα και τα εξτρα .
    Ακόμη δημιούργησε άλλες 2 Δ/νσεις . Και τώρα ζητά περικοπή οργανικών θέσεων. Καταλαβαίνετε που πήγαν οι μισθοί μας , οι συντάξεις και όλα όσα μας πήραν ; Αλήθεια ο κ. Μιχελάκης τα ξέρει αυτά και γαιτί δεν τα βγάζει να τον ξευτυλίσει;

  39. agrios avatar
    agrios 26/09/2011 12:07:44

    Ο πολύ σοβαρός κ. Ρέππας κοντεύει να μας τρελλάνει. ΄Οταν πήγε Υπουργός Υποδομών δημιούργησε μέσα στο Υπουργείο Μεταφορών μιά ακόμη Γενική Διεύθυνση την Δ/νση Οδικής Ασφάλειας . Οι υπάλληλοι που υπηρετούν στο υπουργείο αυτό είναι 400 και ήδη υπήρχαν 3 Γεν διευθύνσεις και μια χαρά δούλευαν . Αντί λοιπόν να καταργήσει μια από αυτές για λόγους λιτότητας δημιούργησε μια ακόμη για να βολέψει προφανώς κάποιον δικό του , μια και στην Γεν Δ.νση έμεινα ένας πρώην Γενικός ο οποίος είχε διοριστεί επί ΝΔ (βλέπεις τότε δεν γινόταν εξαιρέσεις ) και ο οποίος μάλιστα έδωσε γη και ύδωρ για να μείνει προδίδοντας όλους . Επειδή δεν υπάρχε αντικείμενο γι΄αυτή τη Γεν διεύθυνση έσπασε τη Γεν Δ/νση Μεταφορών και τώρα οι 2 Γεν δ/νσεις λειτουργούν με 3 Δ/νσεις η κάθε μια δηλαδή από 35 υπαλλήλους η κάθε μια .
    Και τώρα έρχεται ο ίδιος και ζητά κατάργηση θέσεων . Αλήθεια αυτή θα την καταργήσει ; ΑΙΣΧΟΣ ΑΙΣΧΟΣ κ. ρέππα και μετά τα βάζεις με τον Ραγκούση .