Σκίτσο από το ΒΗΜΑ
Σκίτσο από το ΒΗΜΑ
12/04/2014 09:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

H Ντόρα... σέντερ φορ στο ψηφοδέλτιο του Γιάννη Μώραλη

H συνάντηση της Ντόρας με τον υποψήφιο δήμαρχο Πειραιά Γιάννη Μώραλη, δίνει λαβές για έμμεση στήριξη της Αγίας Οικογένειας στο «ποδοσφαιρικό» ψηφοδέλτιο που κατεβαίνει στον Πειραιά απέναντι στον Βασίλη Μιχαλολιάκο.

Μαθαίνουμε ότι η Ντόρα Μπακογιάννη βρέθηκε δίπλα – δίπλα με τον υποψήφιο δήμαρχο Πειραιά και εκλεκτό του Βαγγέλη Μαρινάκη, τον Γιάννη Μώραλη. Η συνάντηση έγινε στην εκδήλωση της Εθνικής Ολυμπιακής Ακαδημίας στο Καλλιμάρμαρο και πολλοί είπαν ότι δεν ήταν τυχαία. Η Ντόρα ποτέ δεν κάνει κάτι τυχαίο και η εικόνα αυτή σίγουρα δίνει λαβές για έμμεση στήριξη της Αγίας Οικογένειας στο «ποδοσφαιρικό» ψηφοδέλτιο που κατεβαίνει στον Πειραιά αντίπαλος του Βασίλη Μιχαλολιάκου.

Όχι ότι περίμενε κανείς η Ντόρα να εκφράσει την άμεση στήριξή της στον νυν δήμαρχο Πειραιά, αλλά μήπως θα πρέπει να προσέχει και τι κάνει; Ή μήπως δεν την ενδιαφέρει στο όνομα της φιλίας και της κουμπαριάς με τον κ. Μαρινάκη;

Βγάζει άραγε παλιές υποχρεώσεις ακόμη κι αν πάει κόντρα στην επίσημη επιλογή του κόμματός της;

Κι απ’ ότι μαθαίνουμε δύο «τελειωμένοι» πολιτικοί ο Ανδρέας Ανδριανόπουλος και ο Χρήστος Αγραπίδης στήριξαν την υποψηφιότητα Μώραλη. Ο πρώην Δήμαρχος και υπουργός Ανδρέας Ανδριανόπουλος, διατηρεί στενούς οικογενειακούς δεσμούς με την οικογένεια Μαρινάκη καθώς ήταν φίλος με τον Μιλτιάδη Μαρινάκη, πατέρα του προέδρου του Ολυμπιακού.

Ο πρώην Δήμαρχος Χρήστος Αγραπίδης κι αυτός έχει στενές σχέσεις με τον Βαγγέλη Μαρινάκη. Για την… ολυμπιακή ιδέα όλοι μαζί. Μπορεί να μην πέρασε στους 8 του Τσάμπιονς Λιγκ ο Ολυμπιακός γιατί δεν είχε… σέντερ φορ σαν τον Μήτρογλου, αλλά από ψηφοδέλτιο… σκίζει. Η Ντόρα στην επίθεση και στα χαφ ο Ανδριανόπουλος, ο Αγραπίδης και τα λοιπά φαντάσματα του παρελθόντος.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 12/04/2014 09:23:41

    Κανένας άλλος πλην του Μόραλη δεν ενσαρκώνει με τόση ενάργεια την αιτία της Εθνικής χρεοκοπίας μας. Επάγγελμα: Γιος υπουργού του ΠΑΣΟΚ, Αντιπρόεδρος 20 χρόνια στον Ολυμπιακό του Σ. Κόκκαλη, Πρόεδρος στη Σούπερ Λιγκ ελέω Μαρινάκη, Υποψήφιος Δήμαρχος Πειραιά. Για τις ....σπουδές του, ψάχνω να βρω βιογραφικό του. Ο ευρών αμειφθήσεται.

    • xmmm avatar
      xmmm @ ΣΟΝ ΠΕΝ 12/04/2014 11:58:26

      Αντιπροεδρος υπευθυνος για τους συνδεσμους στην Θ7, τους ιδιους συνδεσμους που εχουν γινει φυτωρια της ΧΑ στις εργατικες συνοικιες του Πειραια. Μαυρο στους μαυρους. Και ολα αυτα και με τον εγγονο του 'Πετρου' του υπουργου του βουνου. Ξεφτιλα.

  2. Δήμητρα avatar
    Δήμητρα 12/04/2014 09:26:26

    Η εικόνα -καρικατούρα είναι όλα τα λεφτά.....(αυτά που μας λείπουν και τ΄αναζητά ο τρομαρούλης, κι ας κάνει πως δεν γνωρίζει ποιοί τα έχουν! Άντε, τα καταφέρατε και γελάσαμε!...Καλημέρα,όλη μέρα!!

  3. manos avatar
    manos 12/04/2014 10:08:34

    Δηλαδή η υποψηφιότητα Μόραλη είναι το παρελθόν και αυτή του ανεπάγγελτου παιδιού του κομματικού σωλήνα του Μιχαλολιάκου, το ...μέλλον; Μας κάνατε και γελάσαμε πάλι με τα ...στοχευμένα άρθρα σας. Ας πρόσεχε τις επιλογές του και ο Μιχαλολιάκος και ο Φον Αντωνάκης, Μελισσανίδης γαρ, για να μην έχαναν τον δήμο. Πλέον, είναι αργά για δάκρυα Στέλλα...

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ manos 12/04/2014 11:26:56

      H αυτογελοιοποιηση της Ντορας σε εχει τελειωμο πια.Ακομη και οι τελευταιοι υποστηρικτες της την εγκαταλειπουν κατι που θα πληρωσει πολιτικα οχι μονο αυτη αλλα και ολο της το σοι Κυριακος ,Κωστας Μπακογιαννης κλπ .Δυστυχως οι υποχρεωσεις της Ντορας στον Μαρινακη δεν μας αφορουν .Η πολιτικη ''εκδικηση '' θα ειναι ολη δικη μας .Ιδωμεν .

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ manos 12/04/2014 11:49:44

      O Mιχαλολιάκος είναι γιατρός που τον κέρδισε η Πολιτική ΕΚΛΕΓΟΜΕΝΟΣ επί 20 χρόνια ανελιπώς βουλευτής Πειραιά και καταγράφοντας δημιουργική πορεία με τελευταία την άκρως επιτυχημένη Δημαρχία του. Υπάρχει σύγκριση;

      • ασχετος avatar
        ασχετος @ ΣΟΝ ΠΕΝ 12/04/2014 18:13:16

        Πλάκα μας κάνεις; Συγκρίνονται τα ένσημα στη Θ 7 με την ιατρική; Η Θ 7 είναι θρησκεία, είναι τρόπος ζωής, είναι πολιτισμος είναι... Θυρα 7. Αυτή η χώρα σώζεται μόνο αν αλλάξει πολίτες.

        • dimitris avatar
          dimitris @ ασχετος 15/04/2014 12:41:32

          κάνε την αρχή και ξενιτέψου

  4. μελιτίνη avatar
    μελιτίνη 12/04/2014 14:06:55

    ...και στο ρόλο της περιφρούρησης η χρυσή αυγή..., αναλαμβάνει όποιον ψηφίσει κάτι τις άλλο....! Αυτό θα πει κεντρώες δημοκρατικές δυνάμεις!!!!!!!!

  5. giorgos avatar
    giorgos 12/04/2014 14:35:55

    Καλά να πάθει ο Σαμαράς που πήρε την Ντόρα και έσωσε τον Βενιζέλο και "μας πρόδωσε" με ΔΥΟ λόγια. Ούτε να τον ακούω πια!!! Προτιμώ τους Κουτσούμπα, Μιχαλιολιάκο, Τσίπρα .......

  6. Xωρίς μάσκα avatar
    Xωρίς μάσκα 12/04/2014 17:56:34

    Τι πρωτότυπο αλήθεια;Πως λέμε ''τ'είχα Γιάννη,τ'είχα πάντα";Ε! λοιπόν και στα Χανιά οι κολλητοί της κι οι κολλητές της άλλον υποψήφιο από τον υποψήφιο της Ν.Δ. εκθειάζουν.Και δυστυχώς προσάπτουν και διάφο-ρα "δια"-κοσμητικά στον υποψήφιο της Ν.Δ .Μωρέ αν δεν γίνει αυτή Αρχηγός ,εκατό από το σόϊ της να βολέψει ο Σαμαράς,χαϊρι δεν θα δεί.

  7. Π.Κ. avatar
    Π.Κ. 12/04/2014 18:11:36

    Ότι και να γράφεται και ο ιδιος ο Σαμαράς δεν θέλει κατά τη ταπεινή άποψή μου τον Μιχαλολιάκο για Δήμαρχο και δικαίως δεν τον θέλει. Οσο για κάποιους που γράφουν για σχέση με φασιστοειδή της Χ.Α. μάλλον ρίχνεται λάσπη στον ανεμιστήρα από ηττοπάθεια και είστε τελείως ασόβαροι και επικίνδυνοι....Χωρίς στοιχεία περί Χ.Α. με Μώραλη και με την ανωνυμία του κειμένου δεν γράφουμε ότι γουστάρουμε. Γράψε το επώνυμό σου και να δεχτείς....αντρίκια τις συνέπειες του νόμου, αν ψεύδεσαι.

  8. Marcelos avatar
    Marcelos 12/04/2014 20:46:33

    Το 1,5% του ΔΗΣΥ και το 5% του ΠΑΣΟΚ κάνουν κουμάντο στο κόμμα... Αποφασίζουν ποιος θα είναι στα ψηφοδέλτια, ποιος θα στηριχτεί, ποιος είναι "άκρο" και ποιος όχι, εκδίδουν πιστοποιητικά δημοκρατικοφροσύνης κτλ. Και όλοι οι υπόλοιποι αναρωτιόμαστε τι ρόλο παίζει ο Αντώνης Σαμαράς στην όλη υπόθεση πλέον...

  9. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 12/04/2014 21:51:46

    Το παρακράτος της διαπλοκής και της διαστροφής!

  10. apostolis-kastoria avatar
    apostolis-kastoria 13/04/2014 00:50:34

    Αφού πρώτα εξασφάλισε το μέλλον υιού και αδελφού (παναξίων αναγνωρισμένων και αναντικατάστατων πολιτικών ανδρών) - ελέω πάντα Σαμαρά - τώρα μπορεί άνετα να συνεχίσει τον ανελέητο πόλεμο εναντίον του . Υπάρχει λέξη που να χαρακτηρίζει την σε υπέρτατο βαθμό αχαριστία και αγνωμοσύνη ? Μπορεί ο Μπαμπινιώτης να καθιερώσει μια καινούρια . Ντόρα !!!