#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/10/2010 16:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

H ΝΔ ζητά αποπομπή του Θ. Πάγκαλου



Ο Εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας,Πάνος Παναγιωτόπουλος, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Οι γνωστές ύβρεις του κ. Πάγκαλου, ελάχιστα ενδιαφέρουν τη Νέα Δημοκρατία, αλλά και ευρύτερα τον Ελληνικό λαό.

Όμως, ο Αντιπρόεδρος της Κυβέρνησης, με τις σημερινές διαδοχικές του δηλώσεις, ότι ‘’μπορεί να επιδιώξουμε αναδιάρθρωση του χρέους’’ κλπ, δημιουργεί μείζον θέμα για τη σταθερότητα της Ελληνικής οικονομίας και του ευρώ.

‘’Αναδιάρθρωση του χρέους’’ σημαίνει σοβαρά προβλήματα με τους πιστωτές μας,   τρομακτικές συνέπειες για το Ελληνικό τραπεζικό σύστημα, αλλά και για την ίδια τη χώρα.

Γιατί, με βάση τη διεθνή εμπειρία, χώρες που προχώρησαν σε  ‘’αναδιάρθρωση του χρέους τους’’ βρέθηκαν εκτός διεθνών αγορών για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Γι αυτό, άλλωστε, σήμερα και ο ίδιος ο κ. Παπανδρέου, απαντώντας σε ερώτηση δημοσιογράφου για απόψεις τύπου Πάγκαλου,  για το ενδεχόμενο «αναδιάρθρωσης του χρέους», υπογραμμίζει:

‘’Δεν συζητάμε τέτοιο ενδεχόμενο… Τα σενάρια αυτά προέρχονται από εκείνους, που δεν θέλουν την επιτυχία μας. Είναι οι ίδιοι, που επένδυαν στην χρεοκοπία της χώρας. Ο Ελληνικός λαός θα τους διαψεύσει ακόμη μια φορά’’.

Επομένως, δύο  πράγματα μπορεί να συμβαίνουν:

Είτε ο Αντιπρόεδρος της κυβέρνησης του κ. Παπανδρέου ‘’επενδύει στη χρεοκοπία της χώρας’’,  όπως λέει ο ίδιος ο Πρωθυπουργός για όσους μιλούν για ‘’αναδιάρθρωση του χρέους’’, είτε άθελά του ο κ. Πάγκαλος αποκάλυψε στον Ελληνικό λαό το πραγματικό περιεχόμενο και τον σκοπό του πρόσφατου εκλογικού εκβιασμού του κ. Παπανδρέου.

Κατόπιν όλων αυτών, ο κ. Παπανδρέου πρέπει να απαντήσει –άμεσα- ο ίδιος επί της ουσίας και αν μεν ο Αντιπρόεδρός του έβλαψε τη χώρα, να τον αποπέμψει.

Διαφορετικά, ο Πρωθυπουργός οφείλει να πει όλη την αλήθεια, γι αυτά που κρύβει πίσω από τον πολιτικό εκβιασμό του για εκλογές και άθελά του τα αποκάλυψε σήμερα ο κ. Πάγκαλος».

Τι είπε ο κ. Πάγκαλος για την αναδιάρθρωση

- Διεθνώς αρχίζει να συζητείται η αναδιάρθρωση του χρέους, κάτι που η κυβέρνηση σπεύδει να διαψεύσει. Μήπως τελικά βρισκόμαστε κοντά στο σημείο αυτό;

«Προτού φτάσουμε στην αναδιάρθρωση του χρέους πρέπει να τελειώσουμε με το έλλειμμα, κ. Κωβαίε. Αλλά η δαιμονοποίηση της αναδιάρθρωσης που βλέπω σε ορισμένα γραπτά και σε λόγους πολιτικών είναι παράταιρη. Τα χρέη υπάρχουν για να αναδιαρθρώνονται. Μπορεί να το επιδιώξουμε ή να μας προταθεί και να μη μας συμφέρει να το αποτρέψουμε».

Διαβάστε περισσότερα: http://www.tovima.gr/default.asp?pid=46&ct=32&artId=320987&dt=31/10/2010#ixzz13wTc8glO

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 31/10/2010 17:10:08

    Για μια ακόμα φορά ο κ. Πάγκαλος προετοιμάζει το έδαφος για τον κ. Παπανδρέου.
    Αναλαμβάνει να αποκαλύψει αυτά που φοβάται να πεί ο κ. Παπανδρέου.

    • neotera avatar
      neotera @ Κώστας Ροδινός 01/11/2010 04:15:36

      Μάλλον η ΝΔ προετοιμάζει το έδαφος για τον κ. Παπανδρέου να αποπέμψει τον ογκώδη αναχρονισμό που αυτοαχρηστεύεται με το τόσο θράσος του. Δεν τον χρειάζεται πλέον τον κ. Πάγκαλο το πολιτικό σύστημα ΔΝΤ. Επαρήλθε η εποχή του εκφοβισμού. Φάνηκε πως η εθνικά απονευρωμένη κοινωνία δεν διαθέτει "βάθος" για να αντιδράσει στον αφανισμό της. Θύματα του λαού 3 στο κρεματόριο της Μαρφιν, ένα βρυχηθμό έβγαλε η Χεστα μετά τη δολοφονία του Γκιόλια και εκμηδενίστηκε ο όποιος κίνδυνος για το κατοχικό καθεστώς. Τα νταηλίκια του Πανκάλου περισεύουν...

  2. donaE avatar
    donaE 31/10/2010 17:22:55

    Ακου τα χρεη υπαρχουν για να αναδιαρθρωνονται!Η μετατροπη του γεγονοτος σε τελεολογιακο θεμα απενοχοποιει και δινει αφεση.Τοτε ποια η αναγκη για το μνημονιο και ολα τα αλλα;Δεν τα παρατουσαμε απο την αρχη;

    • Professor Moriarty avatar
      Professor Moriarty @ donaE 31/10/2010 17:48:27

      Θυμήθηκε το πνεύμα το συνθημάτων του Μάη '68: "Τα όρια υπάρχουν για να ξεπερνιούνται", κλπ. Αλλά αυτός νομίζω έχει ξεπεράσει κάθε όριο προ πολλού.

      • donaE avatar
        donaE @ Professor Moriarty 31/10/2010 18:20:06

        Το απολυτο 'εγω' ειναι αυτοι οι ανθρωποι.Ναρκισσισμος αρωστημενος,εμεις οι υπολοιποι υπαρχουμε για φοντο.

  3. man8os avatar
    man8os 31/10/2010 17:30:24

    Να το!!
    Το ειπε και αυτο.
    Για να ημαστε σοβαροι, σε αυτο δεν εχει αδικο. Αυτο το πραγμα που υπεγραψαν δεν ξεπληρωνεται. Ακομα κααι να εκλεγει προθυπουργος ο Σαμαρας θα ειναι αδυνατο να κυβερνησει ανεξαρτητα. Συνεπως τιθετε το ερωτημα: Τι θα γινει με το δημοσιο χρεος? Πως θα αντιμετοπισθει το ελλειμα?
    Τι θα γινει με τους τοκους?
    http://techiechan.com/?p=273
    Αυτος ο τυπος εχει κανει μια σοβαρη εργασια.
    Το ερωτημα ειναι πως θα γινει η αναδιαρθρωση, με ποιους ορους, οχι το αν θα γινει.

  4. aengus avatar
    aengus 31/10/2010 18:00:56

    Να απαντήσει

    Τι θα γίνει με τις τραπεζικές καταθέσεις
    Τους μισθούς και τις συντάξεις

    Εδώ και τώρα!

    • politis avatar
      politis @ aengus 31/10/2010 20:04:47

      Πάντως καλού κακού πάρε τα λεφτά σου από την Τράπεζα

  5. ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ 31/10/2010 18:05:08

    Μακροσκελής η δήλωση. Μιλάμε για την ίδια συνέντευξη που χαρακτήρισε τη Ντόρα "κοπέλα".....

  6. Orestios avatar
    Orestios 31/10/2010 18:49:52

    Λές να σόρταρε κι αυτός στην χρεοκοπία?

  7. γιωργος avatar
    γιωργος 31/10/2010 19:09:31

    Περα απο προσωπα διαφωνει κανεις οτι παμε προς αναδιαρθρωση χρεους;
    Με 150% του αεπ και χωρις παραγωγικη βαση ειναι αδυνατο να ξεπληρωθει.Ολα τα εσοδα του κρατους θα πηγαινουν ΜΟΝΟ για αποπληρωμη των τοκων.
    Ο στρουκοθαμιλισμος δεν ειναι η λυση.

    • γιωργος avatar
      γιωργος @ γιωργος 31/10/2010 19:13:19

      *στρουθοκαμιλισμος(συγνωμη)

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ γιωργος 31/10/2010 21:15:09

      Αυτα τα περί έλλειψης παραγωγικής βάσης της ελληνικής οικονομίας είναι ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΣΧΕΤΑ με την ικανότητα της χώρας να δημιουργήσει δημοσιονομικά πλεονάσματα. Πρόκειται για καθαρή προπαγάνδα των εχθρών της χώρας. Μην την αναπαράγετε!

      • Orestios avatar
        Orestios @ Επώνυμος 31/10/2010 22:10:04

        Σωστά μιλάς Επώνυμε.
        Η Ελλάδα μπορεί να παράξει πλούτο και τώρα δεν παράγει γιατί κάποιοι στην κυβέρνηση δεν το θέλουν.
        Τεχνητά η χώρα αυτή τη στιγμή δεν παράγει και οι πολιτικές αποφάσεις γι' αυτό το φαινόμενο είναι βαριές.

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Επώνυμος 01/11/2010 09:46:09

        Και εκεί έγκειται η όλη αισιοδοξία. Όταν μια χώρα με την παραγωγικότητά της στο ναδίρ, όχι λόγω έλλειψης πόρων και δυνατοτήτων, αλλά λόγω μη αξιοποίησής των, κατάφερνε κουτσά στραβά με κάποιες λίγες κινήσεις να διατηρείται πέρισυ στον αφρό των χωρών της ΕΕ από άποψη αντιμετώπισης της κρίσης (ασχέτως εάν υπήρχε η ανάγκη για περαιτέρω μέτρα, ούτως ή άλλως απείρως λιγότερο επώδυνα του μνημονίου), τα πήγαινε μάλιστα καλύτερα από χώρες που δουλεύανε τις μηχανές της βιομηχανίας τους στο φουλ, τότε με λίγο όραμα, σύνεση και πρόγραμμα έχει πολύ "ψωμί" στο θέμα της ανάπτυξης.

  8. salmonellas avatar
    salmonellas 31/10/2010 19:53:44

    Οταν τα νουμερα δεν βγαινουν, τοτε οι προνοητικοι παρεμβαινουν για να ελαχιστοποιηθει η ζημια. Η ζημια - των ξενων τραπεζων στη συγκεκριμενη περιπτωση - η οποια θα ηταν τεραστια σε περιπτωση στασης πληρωμων απο πλευρας μας, ελαχιστοποιειται με ενα συνδυασμο διαγραφης μερους του χρεους και παρατασης των δοσεων. Δεν αντιλαμβανομαι την υστερια οσων δαιμονοποιουν τη δυνατοτητα ρυθμισης, ιδιαιτερα οταν αυτη γινει συναινετικα η/και μεσα σ' ενα κοινοτικα υποστηριζομενο πλαισιο. Τι θα προτιμουσαν δηλαδη, τη σταση πληρωμων με οσα αυτη συνεπαγεται?

    Το πολιτικο παιχνιδι εχει ορια, οπως ορια εχει και η υπομονη του Ελληνικου λαου με τους στειρους εμπορους πανικου εν απουσια λυσεων. Συνιστω προσοχη πριν ανοιξει το στομα διοτι τα ψεμματα τελειωνουν. Ιδου η Ροδος μαγκες.

  9. politis avatar
    politis 31/10/2010 20:03:56

    Το Δημόσιο χρέος υπάρχει όσο το αναγνωρίζεις

  10. RSS avatar
    RSS 31/10/2010 20:13:19

    Εγώ νομίζω ότι δεν υπάρχει άλλη λύση από την αναδιάρθρωση του χρέους. Αν είναι καλή ή κακή δεν ξέρω, αλλά είναι μονόδρομος, όπως φαίνεται από τους πίνακες στο http://www.casss.gr/PressCenter/Articles/2218.aspx . Το θέμα δεν είναι αν ή μήπως θα γίνει, αλλά το πότε θα γίνει. Ο Πάγκαλος είναι περίεργος, αλλά συνήθως φιλαλήθης.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ RSS 31/10/2010 20:27:09

      Η αναδιάρθρωση έπρεπε να είναι αίτημά μας από τον Μάρτιο του 2008, αλλά τρέχα γύρευε. Η Κυβέρνηση που προέκυψε το φθινόπωρο του 09, και ήξερε, και έπρεπ να κινηθεί προς αυτή την κατεύθυνση. Που όμως απαιτούσε ειλικρίνεια προς τα μέσα, και "επιθετικότητα" προς τα έξω. Αλλα τα φοβισμενα υπαλληλάκια είχαν άλλες εντολές από τα ξένα αφεντικά τους τις 2-3 ευρωπαϊκές τράπεζες, με "συμβούλους" τις αντίσοιχες 2-3 ελληνικές. Η αναδιάρθρωση απαιτεί διαπραγμάτευση. Όταν είσαι ξεβράκωτος και έχεις σκύψει, δεν διαπραγματεύεσαι πλέον, απλά σκέφτεσαι ..."χαλαρά". Αυτό που μας λέει ο Πάγκαλος είναι "βρείτε σαπούνι ή λαδάκι"

      • RSS avatar
        RSS @ archaeopteryx 31/10/2010 20:42:03

        Συμφωνώ ότι θα έπρεπε να είχε γίνει, αλλά ποτέ δεν είναι αργά.

    • Professor Moriarty avatar
      Professor Moriarty @ RSS 31/10/2010 21:11:45

      Φιλαλήθης;;; Αν αυτά που τώρα λέει είναι αλήθεια, τότε σημαίνει ότι αυτά που μέχρι τώρα έλεγε ήταν ψέματα.

      Η "αναδιάρθρωση" που υπονοεί, πολύ φοβάμαι ότι είναι η "ελεγχόμενη αναδιάρθρωση" που θα αποφασίσει η Μέρκελ, χωρίς καμιά πρωτοβουλία της κυβέρνησης που μετέχει ο Πάγκαλος. Στο τέλος των δανείων του μνημονίου, όταν το χρεός θα είναι 150% του ΑΕΠ, καθ' υπαγόρευσιν αναδιάρθρωση από τη τρόϊκα, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Εξ άλλου αυτό λέει και το άρθρο όπου παραπέμπεις. Εγώ αυτό το συμπέρασμα βγάζω από τα λεγόμενα του φιλαλήθους.

      • RSS avatar
        RSS @ Professor Moriarty 31/10/2010 23:40:06

        Πρέπει να έχεις δίκιο. Φιλαλήθης και Πάγκαλος....

  11. Mak avatar
    Mak 31/10/2010 20:33:07

    Ομολογούν ότι η πολιτική που επέλεξαν ή τους επέβαλαν είναι αδιέξοδη.

    Μέσα σε μερικούς μήνες εκμηδένισαν κάθε οικονομική δραστηριότητα στη χώρα, έδωσαν την ευκαιρία στις ευρωπαϊκές τράπεζες να αποδεσμευτούν από τα χρέη μας και τώρα θα κάνουμε αυτό που μπορούσαμε να κάνουμε με 150δις λιγότερα χρέη, χωρίς το ΔΝΤ πάνω από το κεφάλι μας και κυρίως με την Ε.Ε. να είναι άμεσα συνδεδεμένη μαζί μας.

    Αν μας πετάξουν και έξω από την Ο.Ν.Ε.-Euro για να μπορούμε να κάνουμε υποτίμηση και να "σωθούμε", τότε το έγκλημα θα έχει ολοκληρωθεί!

    Από τη στιγμή που βρεθήκαμε μέσα στα σκατά (ανεξάρτητα από τις ευθύνες που έχουμε), έπρεπε να παίξουμε το παιχνίδι έτσι ώστε να αναγκάσουμε τους υπόλοιπους να μας βγάλουν. Αυτό έλεγε ο Σαμαράς και έλεγε ο ΓΑΠ για πιστόλι-ΔΝΤ...

    Δηλαδή τόσα χρόνια κάνουμε λαμογιές για να ξεγελάμε τους Ευρωπαίους και ξαφνικά την είδαμε αγνοί και αυτοτιμωρούμαστε;;;;;;

    W.T.F. ???......που λένε και στο χωριό του ΓΑΠ....

    Ούτε κατοχική κυβέρνηση δεν θα τα κατάφερνε τόσο καλά.

  12. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 31/10/2010 20:41:39

    Δεν υπάρχουν λύσεις; Δεν υπάρχει παραγωγική βάση; Mα:
    Μόνο την παραοικονομία να φορολογήσουμε δεν χρειάζεται ...δάνειο (μια απλή διασταύρωση Ε1 με Ε9 καταθέσεις και ..ΙΧ ...αρκεί)
    Μόνο το ....online τετράγωνο ιατρού-φαρμακείου-ασφαλιστικού ταμείου-ασφαλισμένου και γλιτώνεις μερικά ...δις ευρώ (...προτιμούμε το online τζόγο του ΟΠΑΠ)
    Μόνο την εξομοίωση των αμοιβών των Δ Υπαλλήλων και την αντιστοίχιση με καθηκοντολόγιο με ίδια αμοιβή για ίδια καθήκοντα και γλιτώνεις το 1/3 του κόστους μισθοδοσίας....
    Μόνο την ανταποδοτικότητα εισφορών με σύνταξη (...και όχι ευγενή ταμεία ή επικουρικά ταμεία κλπ που επιβαρύνουν το κοινωνικό σύνολο) με τον εξορθολογισμό και την μηχανογράφηση και μειώνεις κατά 1/4 το κόστος... (...και τους νυν 40ρηδες συνταξιούχους και όχι από το 2020 και μετά...)
    Μόνο με την άρση των περιορισμών και την κατάργηση των κλειστών επαγγελμάτων, θα είχες από φέτος ανάπτυξη και όχι ύφεση με αρνητικούς δείκτες ....βέβαια θα έπρεπε στη Βουλή να μην είναι μόνο εκπρόσωποι των ...κλειστών επαγγελμάτων και καστών
    Μόνο με το χωροταξικό σχεδιασμό, την απαλλαγή της πρώτης κατοικίας, τον τουριστικό στρατηγικό σχεδιασμό και η ατμομηχανή της Ελληνικής οικονομίας η οικοδομή θα έτρεχε ...αντί για τα εργοστάσια της Δ Ευρώπης με την ...σχεδιαζόμενη απόσυρση...

    κλπ κλπ κλπ

    Αλλά εμάς δεν μας νοιάζει παρά μόνο οι καραμέλες του κάθε ΠΑΓ - καλου για την αναδιάρθρωση ...που την αφορίζει ο προϊστάμενός του...

    Οπότε δεν υπάρχει μόνο πρόβλημα , αλλά και λύσεις απλές σύνθετες έξυπνες ή χαζές, αλλά λύσεις.
    ...όταν όμως το πρόβλημα δεν είναι παρά σκοπιμότητα και μόχλευση της επίτευξης της αυτοϊκανοποίησης του εγώ ,,,τότε το μνημόνιο είναι μονόδρομος, το ΔΝΤ ή η αναδιάρθρωση. Το θέλω με το πρέπει δεν πρέπει να συγχέονται ιδιαιτέρως όταν είναι κάποιος σε θέση ευθύνης και διοίκησης...

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 31/10/2010 20:42:47

      ...για τον γιώργο παραπάνω...

  13. Apollonios avatar
    Apollonios 31/10/2010 21:01:21

    Είναι κρίμα που η Ν.Δ. αυτοπαγιδεύεται σε θέση κατά της αναδιάρθρωσης του χρεόυς (που είναι η μόνη θετική για τη χώρα λύση) και λαμβάνει θέση υπέρ των διεθνών τοκογλύφων που στηρίζουν τον ΓΑΠ και επέβαλαν το μνημονιο για αποφύγουν ακριβώς αυτή την αναδιάρθρωση, έως ότου -με τους όρους του μνημονίου- υποθηκεύσουν πρώτα την εθνική μας περιουσία. Κρίμα που η Ν.Δ. τάσεται με το μέρος αυτών που στραγγαλίζουν τους έλληνες για να μη χάσουν απο τα υπερκέρδη τους. Μετά και από αυτές τις δηλώσεις ΔΕΝ πρόκειται να ξαναψηφίσω Ν.Δ. Τα πράγματα ξεκαθάρισαν, ας μη μας δουλεύουν ότι τάχα είναι κατά του μνημονίου.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Apollonios 31/10/2010 21:09:29

      Τελικά η βλακεία αυτού του λαού, καθώς και η ημιμάθειά του, είναι απίστευτη...

      • Apollonios avatar
        Apollonios @ Επώνυμος 31/10/2010 21:15:11

        Εδώ η βλακεία και η ημιμάθεια ξένων και ειδικών: http://kastorianoblog.blogspot.com/2010/10/blog-post_26.html

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Επώνυμος 31/10/2010 21:16:30

        Δεν ειναι μονο θεμα βλακειας.Ειναι θεμα συγχυσης που προκαλεσε η ιδια η ΝΔ με τις θεωριες περι "αντιμνημονιακου" μετωπου οπου βρισκεται μαζι με την Παπαρρηγα και τον Τσιπρα ενω εχει εντελως αλλη πολιτικη.Μια ματια να ριξεις στα σχολια εδω ανθρωπων που ψηφιζουν ΝΔ θα δεις οτι δεν ξερουν τι ψηφιζουν.
        Αλλος ζητει να στραφει κατα της ΕΕ τη στιγμη που ειναι το κυριο φιλοευρωπαικο κομμα,αλλος κανει συγκριση με τη Κουβα κ.ο.κ.
        Η συγχυση φυσικα αυτη ξεκινησε επι Καραμανλη.

        • o παγωτατζής avatar
          o παγωτατζής @ ψυχραιμια 31/10/2010 21:29:30

          ...Ναι ..σε κάθε αστήριχτη πολιτική μ@@@ία πού εκστομίζει ό καθένας ,πρέπει να βρίσκουμε και αιτιολογία......πάντα φταίει ό προηγούμενος ...
          Εξάλλου και τό Μνημόνιο ό Καραμανλής δεν τό συνέταξε;;;;;

          • man8os avatar
            man8os @ o παγωτατζής 31/10/2010 23:45:20

            Απο ποτε?
            Το μνημονιο εχει υπογραφη Παπανδρεου,Παπακωνσταντινου και Προβοπουλου.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Apollonios 31/10/2010 21:16:56

      Apollonie, πως εφθασες σε αυτό το συμπέρασμα?
      Είναι απορίας άξιο.

    • o παγωτατζής avatar
      o παγωτατζής @ Apollonios 31/10/2010 21:18:40

      Eσύ φίλε φαίνεται δεν άκουσες τόν Σαμαρά να λέει ότι..." σε μιά αναδιάρθρωση πού περιλαμβάνει επιμήκυνση αποπληρωμής τού χρέους ε'ιμαστε υπέρ,αλλά είμαστε κατά ενός 2ου μνημονίου.."
      Η μνήμη και ή κρίση πολλών από εμάς εδω μέσα είναι πολλές φορές ασθενής και επιλεκτική..
      Σωστά θά κάνεις .....
      ΨΉΦΙΣΕ ΌΤΙ ΣΟΎ ΛΈΕΙ Ή ΜΝΉΜΗ ΚΑΙ Ή ΚΡΊΣΗ ΣΟΥ

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ o παγωτατζής 31/10/2010 21:22:57

        Εχει πει και αλλα : Οτι ποτε δεν θα ειναι αυτος που θα πει πρωτος τη λεξη "αναδιαρθρωση". Αν αρχισει να συζητειται κατι παρομοιο τα spread θα πανε στα υψη και αν συμβει θα μεινουμε μεγαλο χρονο εκτος αγορων ενω η αξιοπιστια της χωρας θα καταρρακωθει για δεκαετιες.
        Οταν ομως εχει αφησει να καλλιεργηθει στο σωμα των ψηφοφορων της αντιθεση προς το δυτικο κοσμο στον οποιο κατα τη φραση του Καραμανλη Α΄ανηκε αυτα πρεπει να αναμενονται.

        • Apollonios avatar
          Apollonios @ ψυχραιμια 31/10/2010 21:28:23

          Υπενθυμίζω ότι τα spreads ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ ΣΤΑ ΥΨΗ. Ακριβώς επειδή θεωρούν αναπόφευκτη και δεδομένη την αναδιάρθρωση του (ομολογιακού) χρέους μας. Θα πέσουν μόνο αφού η αναδιάρθρωση συντελεστεί. Κι αυτή θα είναι προς όφελός μας, αλλά τα εκκατομμύρια που πέφτουςν για προπαγάνδα υπέρ ΔΝΤ και μνημονιου σε αυτή την υπο κατοχή χώρα, δεν αφήνουν του Έλληνες να δουν την αλήθεια και το συμφέρον τους.

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ Apollonios 31/10/2010 20:58:51

            Δεν χρειάζεται και πολλή ευφυία για να δει κανείς ότι αυτοί οι 'ειδικοί' βρίσκονται σε διατεταγμένη υπηρεσία. Τα σπρέντς, το λες μόνος σου, είναι στα ύψη ΕΠΕΙΔΗ ο ΓΑΠ και το ΔΝΤ έχουν πείσει τους πάντες ότι θα πάμε σε αναδιάρθρωση. Μόλις λήξει αυτή η παραφιλολογία, θα επανέλθουμε στις αγορές και θα ΛΉΞΕΙ η υπόθεση 'χρεωκοπία'. Ακόμη και 150% χρέος, εξυπηρετείται. Κάπου τόσο είχε το Βέλγιο όταν μπήκε στην ΟΝΕ. Η αναδιάρθρωση αν νομίζετε ότι θα είναι 'δωρεάν' εκεί είναι η βλακεία και η ημιμάθεια: Θα μας κόψουν λίγο χρέος με αντάλλαγμα την εσαεί υποδούλωση της παρτίδας μας...

          • ψυχραιμια avatar
            ψυχραιμια @ Apollonios 31/10/2010 21:00:37

            Λαθος.Ειναι στα υψη επειδη δεν εμπιστευονται την ελληνικη κυβερνηση.Και οταν πανε να πεσουν βγαινει ο Παπανδρεου και τα ανεβαζει με δηλωσεις του (τιτανικος,χρεωκοπια,διεφθαρμενοι,εντατικη,και τωρα προωρες εκλογες).

          • Apollonios avatar
            Apollonios @ Apollonios 31/10/2010 21:07:46

            Η αναδιάρθρωση "δεν θα είναι δωρεάν" και επιπλέον "θα σημάνει την εσαεί υποδούλωση της πατρίδας μας". Μάλιστα... Ενώ το μνημόνιο είναι δωρεάν και δεν σημαίνει την υποδούλωση της πατρίδας μας, έτσι?
            Όσες χώρες βρέθηκαν στα δόντια του ΔΝΤ, μόνο αφου προχώρησαν σε αναδιάρθρωση του χρέους τους μπόρεσαν να ξαναορθοποδήσουν (με ελάχιστες εξαιρέσεις). Το "αναίμακτο" παράδειγμα του Ντουμπάϊ πέρυσι, δείχνει τι έπρεπε εξ'αρχής να είχε κάνει η Ελλάδα.

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ Apollonios 31/10/2010 21:24:19

            Α δηλαδή, για σένα υπάρχει μόνο μνημόνιο ή μόνο αναδιάρθρωση; Δεν μπορούμε να είμαστε μια ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΧΩΡΑ όπως ήμασταν μέχρι τις 4 Οκτωβρίου;

            Φυσικά και μπορούμε να είμαστε. Απλώς, είπαμε, η βλακεία και η ημιμάθεια αυτού του λαού τελικά είναι αδιανόητες...

      • Apollonios avatar
        Apollonios @ o παγωτατζής 31/10/2010 21:25:26

        Άλλο αναδιάρθρωση του χρέους μας σε κρατικά ομόλογα, κι άλλο η αναδιάρθρωση των όρων του μνημονίου. Φυσικά και πρεπει να γίνει επέκταση του χρόνου αποπληρωμής των δανείων του μνημονίου καθώς είναι αδύνατο να πληρωθούν με τους σημερινους όρους.Όμως το ζητούμενο για το συμφέρον της χώρας είναι να ανατραπεί το μνημόνιο το γρηγορότερο και να προχωρήσουμε σε αναδιαπραγμάτευση και αναδιάρθρωση του αρχικού (ομολογιακού) μας χρέους που ΔΕΝ είναι ενυπόθηκο. Όσο χρηματοδοτούμαστε από το μνημόνιο (για να πληρώσουμε τα ομολογιακά δάνεια) τόσο υποθηκεύουμε τη δημόσια περιουσία μας. Δύο δρόμοι υπάρχουν στην πραγματικότητα: 1. Το προδοτικό μνημόνιο που συμφέρει στους κατόχους των ομολόγων μας 2. Αναδιάρθρωση του ομολογιακού μας χρέους που δεν συμφέρει στους προαναφερθέντες -γιαυτό μας επέβαλαν το μνημόνιο- αλλά συμφέρει τους έλληνες που στραγγαλίζονται ανελέητα.

        • Apollonios avatar
          Apollonios @ Apollonios 31/10/2010 21:29:34

          Φυσιολογική χώρα δεν μπορούμε πλέον να ξαναγίνουμε εύκολα, αυτή η δυνατότητα χάθηκε στις εκλογές του 2009. Τώρα ή μνημόνιο, η αναδιάρθρωση του χρέους. Μετά την αναδιάρθρωση σταδιακά θα πέσουν τα spreads (αφού αυτό που φοβούνται θα εχει πλέον συντελεστεί) και μόνο τότε θα ξαναγίνουμε "φυσιολογική" χώρα.

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ Apollonios 31/10/2010 21:41:10

            Αυτό που σε σένα φαίνεται 'δύσκολο', είναι η σημερινή κατάσταση τριτοκοσμικών κρατών όπως το Ιράκ και η Ουκρανία. Αν πας σε αναδιάρθρωση εξυπνάκια εσυ νομίζεις ότι θα ξαναγίνεις φυσιολογική χώρα, αλλά το μόνο που θα γίνει είναι να φύγεις από τις αγορές για δεκαετίες και θα είσαι για πάντα ΟΜΗΡΟΣ ενός Μνημονίου.

            Αυτά φυσικά ο κάθε εξυπνάκιας Ελληναράς δεν του αρέσει να τα σκέφτεται, αλλά υιοθετεί με περισσή ευκολία παπαγαλου τη στημένη αρλούμπα που ξεστομίζει ο κάθε 'ειδικός'.

            Η περίφημη αναδιάρθρωση με το δόλωμα του να γλιτώσουμε δήθεν ένα μέρος του χρέους, σημαίνει ΔΙΑΙΏΝΙΣΗ του μνημονίου και τίποτε λιγότερο!

            Ή θα γίνουμε ξανά φυσιολογική χώρα ή Μνημόνιο για πάντα. Διαλέξτε.

          • Apollonios avatar
            Apollonios @ Apollonios 31/10/2010 21:48:34

            Επώνυμε, τους χαρακτηρισμούς περί ημιμάθειας, βλακείας, ελληναρά, κλπ κλπ σου τους επιστρέφω αυτούσιους. Είναι προφανές ότι τα χρήματα για "δημόσιες σχέσεις" (Βλ. ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ) που προβλέπει το κονδύλιο του ΔΝΤ στη χώρα μας, πιάνει τόπο. Αν νομίζεις ότι τα spreads θα πέσουν και θα ξαναγίνουμε "φυσιολογική χώρα" απλά και μόνο με την εκλογή του Σαμαρά και μίας "σοβαρής" κυβερνησης που θα πεί ΟΧΙ στο μνημόνιο και θα καλέσει τις αγορες να ρίξουν τα spreads και να τον δανείσουν επειδή είναι καλό παιδί, τότε τι να σου πω...

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ Apollonios 31/10/2010 21:59:58

            Εκτός από το να σε χαρακτηρίσω, σου είπα και πέντε πράγματα, στα οποία δεν απαντάς. Θα σου πω κι ένα ακόμα: Φυσιολογική χώρα θα ξαναγίνουμε όταν, πρώτα-πρώτα, το ΘΕΛΉΣΟΥΜΕ! Και με τη βλακεία και την ημιμάθεια που επικρατεί, δυστυχώς δεν βλέπω ότι το θέλουμε και πολύ... Από τη στιγμή που θα το θελήσουμε, δεν θα είναι πια και τόσο δύσκολο. Επιτέλους! Όλες σχεδόν οι χώρες τις διεθνούς κοινότητας δανείζονται από τις αγορές! Μόνο η Ελλάδα, μέρος του ανεπτυγμένου κόσμου, δεν μπορεί να δανειστεί;

          • Apollonios avatar
            Apollonios @ Apollonios 31/10/2010 22:07:27

            Βγες να δανειστείς λοιπόν ως χώρα με επιτόκιο 11% !! Πως νομίζεις οτι θα πεσουν τα επιτόκια? Με την εκλογή του Σαμαρά? Αφού οι αγορές βλέπουν ότι δεν βγαίνουν τα νούμερα και θα πάμε αναπόφευκτα σε αναδιαρθρωση. Τα επόμενα 3-4 χρόνια χρειαζόμαστε ΤΕΡΑΣΤΙΑ ποσά για εξυπηρέτηση του χρεους, τα οποία είναι αδύνατο να εξοικονομηθούν ακόμη κι αν αύριο υπάρξει ανάπτυξη.
            Μόνο μετά την αναδιάρθρωση μπορούμε να γίνουμε φυσιολογική χώρα που θα δανείζεται με νορμάλ επιτόκια.

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ Apollonios 31/10/2010 22:26:43

            Tι θέλετε για να δείτε ότι τα επιτόκια είναι εκεί με τρόπο καθαρά ΤΕΧΝΗΤΟ;! Μια κίνηση να βγει στις αγορές έκανε μια ελληνική τράπεζα (η Εθνική) και έδειξε έμμεσα πόσο τεχνητός ήταν ο αποκλεισμός της Ελλάδας και των τραπεζών της από τις αγορές! Μόλις μάζεψε ένα σωρό λεφτά η Εθνική για πλάκα, τα σπρέντς άρχισαν να πέφτουν επίσης για πλάκα. Ήρθε μετα ο ΓΑΠ και μίλησε για εκλογές και τα ξανανέβασε εκεί που 'πρέπει' να είναι για να είναι η Ελλάδα αποκλεισμένη από τις αγορές. Κι εσυ μου λες μετα ότι αν βγει ο Σαμαράς δεν θα πέσουν τα επιτόκια αν βγει ο Σαμαράς! Φυσικά και θα πέσουν! Μόνο και μόνο γιατί δεν θα είναι πια ο ΓΑΠ πρωθυπουργός!

          • ψυχραιμια avatar
            ψυχραιμια @ Apollonios 31/10/2010 22:35:11

            @ Επωνυμος

            Mη φωναζεις για στοκους γιατι η περιρρεουσα ιδεολογια στην Ελλαδα του κακου κεφαλαιου,της κακης ΕΕ και της κακης Νεας Ταξης - βεβαιως - εχει προετοιμασει τα πνευματα και τα μυαλα των ανθρωπων.
            Πολυ απλα αν κανεις ενα γκαλοπ θα δεις οτι ποσοι νομιζουν οτι αν δεν πληρωσουμε τα δανεια και φυγουμε απο την ΕΕ θα περναμε ζωη και κοτα.
            Λες οτι η Ελλαδα ειναι μερος του ανεπτυγμενου κοσμου.Δεν ειναι ομως στην ιδεολογια και νοοτροπια και αρα αργα ή γρηγορα θα παψει να ειναι και επι της ουσιας.

          • Apollonios avatar
            Apollonios @ Apollonios 31/10/2010 22:38:00

            Μετά κι από αυτό το σχόλιο, δεν έχει κανένα νόημα η συνέχιση της συζήτησης...

          • ψυχραιμια avatar
            ψυχραιμια @ Apollonios 31/10/2010 22:38:32

            Kαι κατι αλλο.Αν πολλοι συμπαθουν το Σαμαρα το κανουν γιατι νομιζουν οτι επειδη ψηφισε το μνημονιο μπορει να αποφασισει να μην πληρωσει τα χρεη.
            Επομενως μην εκπληττεσαι που αγανακτουν οταν δηλωνει κατα της αναδιαρθρωσης.
            Αντιμνημονιακο = δεν πληρωνω και φεσωνω για πολλους.
            Τωρα ποιος φταιει για τη συγχυση αυτη ειναι ευνοητο.

          • Apollonios avatar
            Apollonios @ Apollonios 31/10/2010 22:41:54

            αναφερομουν στο σχόλιο του Επώνυμου (προς αποφυγή παρεξηγήσεων)
            @ Ψυχραιμία: Τα περι ολικής άρνησης πληρωμής του χρέους κλπ κλπ αποτελούν ουτοπικές και λαϊκίστικες προτάσεις απο αυτές που μας έχει συνηθίσει η αριστερά.

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Apollonios 31/10/2010 22:47:57

            Apollonios
            "μόνο μετά την αναδιάρθρωση θα πέσουν τα spreads και μόνο τότε θα γίνουμε φυσιολογική χώρα"

            Καινοφανής θεωρία:

            Πρώτον, γιατί μέχρι τον Οκτώβριο του 2009 η χώρα δανειζόταν με φυσιολογικά επιτόκια. Μη μου άπαντήσετε ότι δεν ήξεραν για το υψος του ελλείμματος.

            Δεύτερον,και γιατί αφού το έμαθαν (όπως το έμαθαν) ακόμα και τον Ιανουάριο του 2010 ο δανεισμός μας ήταν μάλλον φυσιολογικός;

            Τρίτον, αφού η αναδιάρθρωση θα μας έκανε "φυσιολογική χώρα" γιατί η κυβέρνηση δεν προχώρησε σε αναδιάρθρωση, αλλά υπέγραψε το Μνημόνιο;

            Η αλήθεια είναι ότι η Κυβέρνηση μέσω του Μνημονίου, εξασφάλισε με εγγυήσεις τους δανειστές μας, και τώρα δίνει στις τράπεζες κυρίως στις ξένες το καιρό που χρειάζονται για να "παρκάρουν" τα δάνειά τους στην ΕΚΤ, να ξεκαθαρίσουν τα χαρτοφυλάκια τους, διαγράφοντας τα ελληνικά ομόλογα.

            Και μια τελευταία λεπτομέρεια: Με το Μνημόνιο οι πιστωτές μας έχουν το δικαίωμα να πωλήσουν τα ελληνικά ομόλογα.
            Υπόθεση εργασίας: Για φανταστείτε τα ομόλογα αυτά να πωληθούν σε τίποτα "επιθετικά hedge funds";

          • Apollonios avatar
            Apollonios @ Apollonios 31/10/2010 22:57:31

            Κώστα Ροδινέ,
            δεν διαφωνώ σε τιποτε από όσα έγραψες.
            Όμως το κακό έγινε και δεν μπορούμε να γυρίσουμε τον χρόνο πίσω στον Οκτώβρη του 2009 κι όλα να ξαναγίνουν "φυσιολογικά"
            Ο δρόμος είναι πλέον επώδυνος, αλλά όλοι οι δρόμοι δεν είναι ίδιοι και δεν οδηγουν στον ίδιο προορισμό.

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Apollonios 31/10/2010 23:03:53

            Τα spreads θα πέσουν, όταν οι αγοραστές Ελληνικών ομολόγων γίνουν "ισχυρότεροι" από τους πωλητές ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ, όταν αυτό γίνει ευρύτερα φανερό . Δυστυχώς η αγορά ομολόγων είναι πολύ αδιαφανής και "απορρυθμισμένη", και αυτό δεν θα το διαπιστώσουν οι ενδιαφερόμενοι αρκετά έγκαιρα. Θα "καούν" αρκετοί.
            Θυμίζω ότι ένα από τα σημαντικότερα σημεία τριβής στην G20 ήταν η αποκατάσταση διαφάνειας και κανόνων καθολικής ισχύος στην διεθνή αγορά ομολόγων.
            Η δευτερογενής αγορά Ελληνικών ομολόγων όντως είναι ανοιχτή (και μόνον γι αυτήν έχουν πρακτικό νόημα σήμερα τα spreads). Πάντως τα Hedge ελάχιστα ασχολούνται με κρατικά ομόλογα χωρών Ευρωζώνης, το φόρτε τους είναι στα CD's. Με κρατικά ομόλογα - ευρωπαικών χωρών - ασχολούνται κυρίως μεγάλες τράπεζες, κρατικά funds, συνταξιοδοτικά ταμεία και ασφαλιστικά σχήματα. Η ΕΚΤ αγόρασε κυρίως από σχήματα ασφαλιστικά τα οποία, σε αντίθεση με τα επενδυτικά των Ευρωπαικών Τραπεζών, είναι συνήθως indexed - δηλαδή ακολουθούν αυτόματα τις διαβαθμίσεις των οίκων αξιολογήσεων.

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ Apollonios 31/10/2010 23:08:00

            Ψυχραιμία, όχι. Το πρόβλημα είναι η νεοελληνική νοοτροπία του ΒΟΛΕΜΑΤΌΣ. Θα πληρώσουμε λιγότερο σου λέει και τελείωσε... Και τι ωραία, την άλλη μέρα πάλι όλοι ευτυχισμένοι...

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Apollonios 31/10/2010 23:08:37

            Apollonie,

            Μετά απο όσα (και εντελώς αδιαφανή) έχουν γίνει από τον Οκτώβριο του 2009, εμπιστεύεσθε αυτήν την Κυβέρνηση;

          • Apollonios avatar
            Apollonios @ Apollonios 31/10/2010 23:17:45

            Κώστα Ροδινέ, ποιός σου είπε ότι εμπιστεύομαι αυτή την κυβέρνηση??!! Αυτό το συμπέρασμα έχεις βγάλει? Νεοδημοκράτης είμουν μέχρι τώρα, αλλά φοβάμαι ότι όσο η Ν.Δ αρνείται τη μόνη λύση για τους έλληνες και τάσεται μαζί με τον ΓΑΠ με το πλευρό των ξένων τοκογλύφων, από εμένα ψήφο δεν θα ξαναδεί.
            Επώνυμε, επιμένεις ότι πρέπει να πληρώσουμε οπωσδήποτε το σύνολο του χρέους μας ενώ αυτό είναι εξωντοτικό για τους έλληνες και την ελληνική οικονομία κι ενώ θα μπορούσε να μην γίνει έτσι. Οι δανειστές μας θα ενθουσιαστούν και μ' εσενα όπως και με τη ΝΔ. Αναδιάρθρωση θα γίνει έτσι κι αλλιώς, καταλάβετέ το. Θα γίνει όμως μέσω μνημονίου και με την περιουσία μας υποθηκευμένη, γιατί τελικά και τα δύο μεγάλα κόμματα της χώρας εξυπηρετούν τους ξένους τοκογλύφους που εκπροσωπεί το ΔΝΤ.

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Apollonios 31/10/2010 23:34:22

            Appolonie,

            Πολύ φοβούμαι ότι τα έχετε ελαφρώς μπερδέψει.

            Πρώτον, εγώ ένα ερώτημα υπέβαλλα, σε κανένα συμπέρασμα δεν κατέληξα (δεν με ενδιαφέρει άλλωστε)

            Δεύτερον, μάλλον είστε ισοπεδωτικός όταν ταυτίζετε τη ΝΔ με την πολιτική του κ. Παπανδρέου. Αυτό μόνο το ΚΚΕ και ο Καρατζαφέρης το λένε! (μη που πείτε τώρα ότι σας ταυτίζω με αυτά τα κόμματα, δεν είναι στις προθέσεις μου

            Η ΝΔ έχει καταθέσει μια πρόταση από τον περασμένο Ιούλιο.Οποιος τη μελετήσει διαπιστώνει τις διαφορές.

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ Apollonios 31/10/2010 23:46:41

            Καθόλου εξοντωτικό δεν θα είναι. Το Βέλγιο με συνετή πολιτική πήγε από το 140% στο 80% περίπου μέσα σε δέκα χρόνια. Σου το σερβίρουν τώρα σαν 'βοήθεια' στον 'ελληνικό λαό' που 'προσπαθεί σκληρά' και 'είναι τόσο αξιέπαινος' για να πάρουν την κυριαρχία μας για πάντα.

            Και δυστυχώς έχουν και κάτι τύπους σαν κι εσένα που τους βοηθούν να κάνουν τη δουλειά τους...

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Apollonios 01/11/2010 13:49:08

            Επώνυμος, είσαι ακριβέστατος για το Βέλγιο: Κλασική περίπτωση χώρας, που με το Ευρώ βελτίωσε εντυπωσιακά τα άθλια προηγούμενα δημοσιοοικονομικά της:
            h**p://en.wikipedia.org/wiki/File:Belgische_staatsschuld.png
            Είναι πολύ καλή απάντηση σε όσους προπαγανδίζουν στάση πληρωμών και έξοδο από την ευρωζώνη επειδή το Δημόσιο χρέος μας θα φθάσει σε τάξη μεγέθους 150 %.
            Το αποφασιστικό για το Βέλγιο ήταν το εμπορικό ισοζύγιο: Τα δημοσιοοικονομικά του επιδεινώθηκαν μετά το 1985 λόγω παρακμής της παραδοσιακής βαρειάς βιομηχανίας (μεταλλουργία, προιόντα άνθρακα κτλ). Η ανάκαμψή τους ήρθε όταν αναδόμησε τον παραγωγικό ιστό του, περιόρισε την κατανάλωση και στράφηκε σε παραγωγή και εξαγωγές προιόντων υψηλής προστιθέμενης αξίας (από ηλεκτρονικά μέχρι ...τομάτες θερμοκηπίου).

  14. ΚΟΥΡΙΤΑΣ avatar
    ΚΟΥΡΙΤΑΣ 31/10/2010 21:01:45

    o ΠΑΓΚΑΛΟΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ.ΟΠΩΣ ΟΤΙ ΟΙ ΕΝΟΠΛΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΩΜΑΤΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΙΟ ΑΝΤΙΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ.ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΜΙΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΑΠΟ ΤΗ ΝΔ ΔΕΝ ΕΧΕΙ;ΤΟΜΕΑΡΧΗ ΓΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΜΥΝΑΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ;Η ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ Η ΝΔ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΘΑΣΟΚ ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΥΝΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ;ΛΥΠΑΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟΝ Κ.ΣΑΜΑΡΑ ΑΛΛΑ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΑΜΥΝΑΣ ΚΑΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΗΣΕΙ ΟΤΙ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΥΤΟΣ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΚΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙ ΛΟΓΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΣ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΑΒΡΑΜΟΝΤΟΡΑ.

    • occultist avatar
      occultist @ ΚΟΥΡΙΤΑΣ 01/11/2010 01:00:30

      Ακόμη ουτε ΕΝΑΣ ένστολος δεν βγήκε να τον ρωτήσει για τον Ηλιάκη ή για τον Γιαλοψό ή τον Καραθανάση το πόσο ""αντιπαραγωγικοί"" είσαν. Ναι, από αυτούς που τους έκοψαν τα επιδόματα, γιατί " μαζί τα φάγαμε", αλλά εσύ χόντρηνες μπρέ Παν-κ(ο)αλε.

      • occultist avatar
        occultist @ occultist 01/11/2010 01:04:33

        Και ακόμη πόσο παραγωγικοί είστε και οι τριακόσιοι με τους παρατρεχάμενους σας και τους τσανακογλύφτες σας , που τρώτε όλοι από τίς σάρκες μας.

  15. βαγόνι avatar
    βαγόνι 31/10/2010 21:14:50

    'Οχι προεκλογικές υπερβολές!
    It's only Pangalos!

  16. Enzo avatar
    Enzo 31/10/2010 21:20:30

    καποιος να τους μαζεψει!

  17. GAETANO avatar
    GAETANO 31/10/2010 21:21:01

    Αναδιαρθρωση σημαινει ελεγχομενη πτωχευση . Και ελεγχομενη πτωχευση σημαινει πτωχευση προς το συμφερον των δανειστων . Αν προκειται να πτωχευσουμε ας το κανουμε πτος οφελος της χωρας και οχι των δανειστων .
    Περιγραφω τι εννοω παρακατω

    " Στα πλαίσια της σημερινής κατάστασης όπως διαμορφώνεται σήμερα

    • είναι πλέον αναγκαιότητα η έξοδος από την ευρωζώνη με την παύση πληρωμών του χρέους και την επαναδιαπραγμάτευση του με στόχο την μείωση του στο 30% ή και την διαγραφή του .
    • Επιστροφή στην δραχμή ( με ισοτιμία 1€ = 340,75 δρχ ) με προθεσμία μετά την οποία θα έπαυε η ισχύς του ευρω στο εσωτερικό της χώρας και την μετέπειτα άμεση υποτίμηση της δρχ. κατά 50% και όσο χρειαστεί για να ισοσκελιστεί το ισοζύγιο πληρωμών .
    • Με αυτό τον τρόπο ανεξαρτητοποιούμε την νομισματική μας πολιτική με έκδοση δικού μας χρήματος . Πληρώνουμε μισθούς δημοσίου και συντάξεις και ικανοποιούμε ανάληψη καταθέσεων από τις τράπεζες τις πρώτες ημέρες .αναταραχής , αποφεύγουμε τον πανικό ., αυξάνουμε άμεσα την ανταγωνιστικότητα ( τουρισμός , γεωργία , εξαγωγές κοκ )
    • Αποπληρωμή του υπολειπόμενου χρέους σε τριάντα χρόνια με πέντε χρόνια χάρη από την πληρωμή τόκων και χρεολυσίων . Αξίζει να αναφερθεί πως με βάση στοιχεία του κρατικού προϋπολογισμού, οι πληρωμές τόκων (12,3 δισ. ευρώ) είναι διπλάσιες από τις πληρωμές συντάξεων (6,4 δισ.), ενώ τα χρεολύσια (29,1 δισ.) ξεπερνούν τις δαπάνες προσωπικού (26,5 δισ.)!
    • Μειώση του αριθμού των δημοσίων υπάλληλων κατά 50% (συμπεριλαμβανόμενων των βουλευτών , υπουργών , συμβούλων , υπαλλήλων της Βουλής , δημοσιογράφων στα κρατικά κανάλια , ΔΕΚΟ, δημοσίων οργανισμών και διάφορων υπηρεσιών . Η μείωση μπορει να εξοικονομήσει 16 δις ευρω ( 30% των δημόσιων δαπανών πλην τόκων ) .
    • Η μη πληρωμή τόκων και χρεολυσίων ύψους 41,4 δις ευρω για πέντε χρόνια και η εξοικονόμηση από την σπατάλη 16 δις ευρω , σύνολο 57,4 δις ευρω , θα εξάλειψη το έλλειμμα του προϋπολογισμού για μια πενταετία , ώστε να περισσέψουν πόροι για την ανάκαμψη/ανάπτυξη της οικονομίας .
    • Η κυβέρνηση θα μπορέσει έτσι να προχωρήσει στην εφαρμογή μέσω του Προγράμματος Δημοσίων Επενδύσεων μιας μακρόπνοης βιομηχανικής πολιτικής
    • Για ένα χρόνο επιβάλλονται έλεγχοι τιμών στα προϊόντα ευρείας λαϊκής κατανάλωσης ( τρόφιμα , φάρμακα ) για τον έλεγχο του πληθωρισμού που θα προκύψει .
    • Δεκαετή αναδιαρθρώσει όλων των επιχειρηματικών δανείων στις τράπεζες με μόνη υποχρέωση την καταβολή τόκων .
    • Παράλληλα θα πρέπει , σε συνεργασία με την Ε.Ε. να προκηρυχτούν διεθνείς μειοδοτικοί διαγωνισμοί για επενδύσεις με μακροχρόνια μονοπωλιακά έσοδα ( διαχείριση αποβλήτων μεγάλων πόλεων , λιμανιών , αεροδρομίων , δημοσίων εκτάσεων κα ) οι οποίες θα χρηματοδοτηθούν από την ΕΚΤ απευθείας και όχι από τα Υπουργεία μας ( για την αποφυγή διαπλοκής και μίζας ) .
    • Να μειώσει τους συντελεστές φορολόγησης των επιχειρήσεων, στο 10% για να σταματήσει την φυγή επιχειρησεων και μετανάστευση εργαζομένων σε όμορες χώρες .
    • Μείωση του ΦΠΑ και των έμμεσων φόρων και αύξηση του αφορολόγητου ορίου για τους εργαζόμενους.
    Θα πεσει τπ κατα κεφαλην απο $ 25.000 σε $ 15.000 η και περισοτερο .
    Αυτα ομως τα μετρα μπορούν να λύσουν το πρόβλημα χρηματοδότησης της οικονομίας κι αποτελούν αφετηρία ενός επενδυτικού και αναπτυξιακού σοκ μόνου ικανού να λύσει τα προβλήματα της χώρας σε μακροπρόθεσμη βάση .
    Η αναπτυξη θα αρχισει αμεσα με 7%-8% και σε οκτω χρονια θα ειμαστε στα ιδια . Με την αναδιαρθρωσητου χρεους η ελεγχομενη χρεοκοπια θα ειμαστε στον γυψο της υφεσης για 15 χρονια χωρις ελπιδα εξοδου .

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ GAETANO 31/10/2010 22:55:46

      ''Θα πεσει τπ κατα κεφαλην απο $ 25.000 σε $ 15.000 η και περισοτερο '
      ..μαλιστα..ειμαστε 10 εκ. παρνεις $10Κ το κεφαλι και τα χρησιμοποιεις για αποπληρωμη του χρεους (300δισ) και αμεσως εχεις απο τα χαμηλοτερα χρεος/αεπ στην ευροζωνη..
      τα αλλα τι τα θες?

    • what avatar
      what @ GAETANO 01/11/2010 02:08:52

      http://techiechan.com/?p=273

  18. Apollonios avatar
    Apollonios 31/10/2010 21:21:37

    Δέν έχω φθάει μόνο εγώ σε αυτό το συμπέρασμα. Έχουν φθάσει οι περισσότεροι σοβαροί οικονομολόγοι, ακόμη και οι γερμανικοί Financial Times όταν ανακύρηξαν τον Γιωργάκη ως τον "άνθρωπό τους στηνΑθήνα".
    Κι επίσης κάποιοι πιό "έμπειροι" :
    h**p://kastorianoblog.blogspot.com/2010/10/blog-post_26.html (ανικαταστείστε τα ** με tt)

  19. Mak avatar
    Mak 31/10/2010 21:29:24

    ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΠΡΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΚΑΙ Η ΜΕΤΑ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ ΠΟΛΙΤΙΚΗ.

    Τώρα που υπογράψαμε και δεσμεύσαμε τη χώρα δεν μπορεί ούτε η αντιπολίτευση να λέει ό,τι της κατέβει στο κεφάλι άσχετα αν το κάνουν διάφοροι κυβερνητικοί.

    Δεν μπορεί π.χ. να πει ο Σάμαράς ότι αν βγει κυβέρνηση θα μας βγάλει από το μνημόνιο, γιατί δεν γίνεται! Έχουμε υπογράψει και εξαρτόμαστε από αυτό πλέον!

    Μπορεί όμως στο εσωτερικό να επικαλείται τη διαφορετική του στάση στο θέμα. Μονόδρομος το ΔΝΤ ήταν μόνο στον εγκέφαλο του ΓΑΠ και του Παπακωνσταντίνου, για αδιευκρίνιστους ακόμα λόγους.

    Επίσης μπορεί να αλλάξει στάση και να επαναδιαπραγματευτεί την πολιτική που πιέζουν οι του μνημονίου να εφαρμοστεί. Η φορομπηχτική πολιτική και η αφαίμαξη της ελληνικής οικονομίας και του ελληνικού λαού βλάπτει μεσομακροπρόθεσμα και τα συμφέροντα των δανειστών μας.

    Να κάνουμε τις διαρθρωτικές αλλαγές που πρέπει, αλλά να υπάρξει και κάποια ανάπτυξη παράλληλα.

    Με άλλους όρους μπορούσαμε να διαπραγματευτούμε μία αναδιάρθρωση του χρέους πριν καλέσουμε από μόνοι μας το ΔΝΤ και με άλλους τώρα.

    Δε πας ενάντια στην Ε.Ε. λέγοντας ότι δεν μπορώ σώστε με ή αναδιαρθρώνω το χρέος μου, παίρνω μαζί μου 2-3 μεγάλες γαλλογερμανικές τράπεζες και το Ευρώ γίνεται κωλόχαρτο. Αυτοσυντήρηση λέγεται αυτό. Δε γίνεται ξαφνικά να την είδαμε ανιδιοτελείς και να ρισκάρουμε την καταστροφή μας για να μην στεναχωρήσουμε τους εταίρους μας.

    "Χοντρό" "παιχνίδι" που θέλει πολιτικούς με @@ και όχι @@ πολιτικούς.

    Δεν λέω ότι μπορούσε να το κάνει ο Κωστάκης ή ο Σαμαράς. Πάντως δείξαν τη διάθεση να ξεφύγουν από το μονοπάτι που μας οδηγούσαν οι ξένοι. Ο ΓΑΠ πήγε από μόνος του εκεί.

    Δηλαδή τώρα που θα πάμε σε αναγκαστική αναδιάρθρωση με όρους που θα μας τους επιβάλουν, οι δανειστές το ΔΝΤ και η Ε.Ε. θα είναι πιο καλά;

    ΥΓ: Θετική αναδιάρθρωση χρέους δεν υπάρχει.

    Το θέμα είναι σε τι θέση βρίσκεσαι κάθε χρονική περίοδο και πόσο μπορείς να πιέσεις για να πετύχεις καλύτερους όρους.

    • Apollonios avatar
      Apollonios @ Mak 31/10/2010 21:41:33

      Θετική αναδιάρθρωση του χρέους βεβαίως και υπάρχει. Είναι αυτη που την κάνεις με δική σου πρωτοβουλία και δεν περιμένεις να σου την κάνουν οι άλλοι. Το μνημόνιο θα οδηγήσει σε αναδιάρθρωση που θα μας κάνουν οι δανειστές αφού πρώτα θα έχουν υποθηκεύσει την δημόσιοα περιουσία μας. Δεν πρόκειται να "πάρουμε μαζί μας" τις ευρωπαϊκές τράπεζες αν κάνουμε αναδιάρθρωση γιατί ήδη μεγάλο μέρος των ομολόγων μας έχει πάρει η Ε.Κ.Τ και μάλιστα αρκετά φθηνότερα από την αξία τους. (Δηλαδή οι ξενες τράπεζες έχουν ΗΔΗ χάσει ένα μέρος της αξίας). Η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα (Ε.Κ.Τ) θα μπορούσε να επωμιστεί λοιπόν την "χασούρα" κι έτσι να "αποροφήσει" τον όποιο τραπεζικό κλυδωνισμό λόγω του "haircut" στα ομόλογά μας, με κόστος κάποια πτώση της αξίας του Ευρώ (καθώς αυτή η κίνηση θα ισοδυναμούσε με εκτύπωση χρήματος). Νομίζω ότι μία σχετικά μικρή πτώση του Ευρώ θα βοηθουσε και τις ευρωπαικές εξαγωγές (και οικονομίες).

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Apollonios 31/10/2010 21:53:11

        ΠΟΤΕ δεν βλέπει ΚΑΝΕΙΣ θετικά το να του φάει τα λεφτά του ο οφειλέτης του! Γιατί όταν λέμε 'αναδιάρθρωση' εννοούμε να φάμε, κατά ένα μέρος έστω, τα λεφτά αυτών που μας δάνεισαν. Και επειδή από τους ίδιους θα ζητήσεις να που δανείσουν και στο μέλλον, για αυτό το λόγο δεν θα σου δανείζουν: επειδή θα τους έχεις φάει τα λεφτά τους παλιότερα. Και γι' αυτο το λόγο θα χρειάζεσαι πάντοτε ένα Μνημόνιο.

        • Apollonios avatar
          Apollonios @ Επώνυμος 31/10/2010 22:00:53

          έχουν "φάει" 'ηδη πολλά δανείζοντας τους έλληνες μέχρι τώρα. Εάν δούνε ότι είμαστε σε θέση να ξαναγίνουμε μια "φυσιολογική" χώρα που μπορεί να αποπληρώνει τους τόκους της, τότε ασφαλώς και θα μας ξαναδανείσουν οι ίδιοι. Θα μας ...κρατούνε κακία λες? και θα απεμπολήσουν τη δυνατ΄τητα να ξαναβγάλουν κέρδη δανείζοντάς μας? Μας κράτησαν κακία στη δεκαετία του '30 όταν κάναμε αναδιάρθρωση? Φυσιολογική χώρα με νορμάλ επιτόκια δανεισμού θα γίνουμε ΜΟΝΟ μετά την αναδιάρθρωση. Αλλιώς θα δουλεύουμε για να πληρώνουμε τόκους και τοκοχρεολύσια και πάλι δεν θα φθάνουν και κανείς δεν θα μας δανείζει γιατί θα φοβάτε ότι ανα πάσα στιγμή θα πάμε για στάση πληρωμών προς αυτούς.

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ Apollonios 31/10/2010 22:13:15

            Δηλαδή εσυ μας λες ότι ο κίνδυνος του να ρίξεις 'πιστόλι' είναι χειρότερος από το να ρίξεις πιστόλι! Εσυ τι λες ότι είναι χειρότερο π.χ. για μια τράπεζα να πιστεύει ότι δεν θα πληρώσεις το στεγαστικό σου, αλλά τελικά να το πληρώνεις, ή να μην το πληρώνεις καθόλου; Δεν είναι ότι σου κρατάνε 'κακία', είναι το παρά πολύ απλό ότι πια ΔΕΝ ΣΕ ΕΜΠΙΣΤΕΎΟΝΤΑΙ! Πόση ευφυία θέλει για να το δείτε αυτο οι εξυπνάκηδες που σήμερα παίζετε άθελά σας (;) το παιχνίδι του ΔΝΤ υποστηρίζοντας την αναδιάρθρωση; Ή μήπως ξεχνάς ότι ΠΡΩΤΟΣ μίλησε για αναδιάρθρωση ο Τρισε;;;

          • Greg avatar
            Greg @ Apollonios 31/10/2010 22:19:31

            Η αναδιάρθρωση είναι εξαρχής το σχέδιο. Δεν υπήρχε άλλη λύση. Το έλεγαν οικονομολόγοι από την πρώτη στιγμή. Γι'αυτό και το τ-3, το ξεφόρτωμα των ελληνικών ομολόγων από τις ευρωπαϊκές τράπεζες. Γι΄αυτό και το μνημόνιο. Μας πίνουν όσο αίμα μπορούν και μετά...

        • Apollonios avatar
          Apollonios @ Επώνυμος 31/10/2010 22:24:34

          Εσύ αν η δουλειά σου ήταν να δανείζεις:
          Ποιόν θα διάλεγες να δανείσεις:
          Α. κάποιον που είναι χρεωμένος μέχρι τον λαιμό κι ότι βγάζει το δίνει για τοκους και αυτα που ΄πρέπει να πληρώνει είναι συνεχώς και περισσότερα ενώ εξ'αιτίας των χρεών και των περικοπών η δουλειά του πάει κατά διαβόλου, αλλά προσπαθεί απεγνωσμένα (πλυν όμως μάταια) να είναι συνεπής.
          ή Β. Κάποιον που έχει διαπραγματευθεί με τις τράπεζες και έχει πετύχει μείωση "πανωτοκίων" και οφειλουμένων ποσών, επιμήκυνση της δειάρκειας αποπληρωμής και μείωση επιτοκίου, με την επιχείρησή του να έχει πλέον αναπνεύσει οικονομικά και να μπορεί να γίνει περισσότερο κερδοφόρα. Ποιόν απο τους δύο θα δάνειζες???

          • Apollonios avatar
            Apollonios @ Apollonios 31/10/2010 22:28:18

            Αναδιάρθρωση ΘΑ ΓΙΝΕΙ έτσι κι αλλιώς, αργά η γρήγορα. Γιατί τα νούμερα του χρέους μας δεν βγαίνουν, ειδικά μάλιστα με τις συνθήκες ύφεσης που προκάλεσε το μνημονιο. Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ: Αναδιάρθρωση με το μνημόνιο σημαίνει υποθηκευμένη και χαμένη δημόσια περιουσία, αναδιάρθρωση χωρις το μνημόνιο σημαίνει ότι σώζουμε τη δημόσια περιουσία και αποφεύγουμε την αδιέξοδη εξαθλιωτική λιτότητα του μνημονίου.

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ Apollonios 31/10/2010 22:34:26

            Η διαφορά είναι ότι η Ελλάδα ΔΕΝ είναι 'χρεωμένη ως το λαιμό'. Το χρέος της μετα το Μνημόνιο θα είναι λίγο μεγαλύτερο από αυτο του Βελγίου όταν μπήκε στην ΟΝΕ. Όλα τα άλλα είναι εκ του πονηρού. Η άθελά σου ή επίτηδες παίζεις το παιχνίδι των εχθρών τις χώρας.

          • Apollonios avatar
            Apollonios @ Apollonios 31/10/2010 22:46:53

            Οι εχθροί της χώρας είναι αυτοί που πάση θυσία θέλουν να αποφύγουν την αναδιάρθρωση του χρέους με δική μας πρωτοβουλία. Γιαυτό μας έφεραν(δια του ΓΑΠ) το ΔΝΤ και το μνημόνιο. Ώστε η -αναπόφευκτη- αναδιάρθρωση να γίνει αφού πρώτα με το μνημόνιο έχει υποθηκευθεί η δημόσια περιουσία μας και έχουν λάβει τα μέτρα τους.

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ Apollonios 31/10/2010 22:57:48

            Και πώς θα καταφέρεις τώρα να κανείς αναδιάρθρωση εκτός Μνημονίου χωρίς να είναι υποθηκευμένη;

          • Apollonios avatar
            Apollonios @ Apollonios 31/10/2010 23:09:14

            Υποθηκεύουμε περιουσία όσο περισσότερα δανείζόμαστε απο τη συμφωνία του μνημονιου. Ακόμη είμαστε στην αρχή, έχουμε πάρει λίγα και το κακό είναι μικρό.
            Αν αφήσουμε το μνημόνιο μέχρι τέλους θα χρωστάμε 110 δις ΕΝΥΠΟΘΗΚΑ. Το μνημόνιο απαγορεύει ρητά και αυστηρά να προχωρήσουμε σε αναδιαπραγμάτευση με δική μας πρωτοβουλία. Γιαυτό διακόπτουμε και απορρίπτουμε το μνημόνιο το γρηγορότερο. Οι χαρακτηρισμοί σου συνεχώς γίνονται και πιό προσβλητικοί Επώνυμε, αρχίζεις να μου θυμίζεις τον Πάγκαλο.

          • Apollonios avatar
            Apollonios @ Apollonios 31/10/2010 23:24:40

            Επώνυμε,
            Βλέπω αφαίρεσες τον χαρακτηρισμό "κουφιοκεφαλάκι" απο το προηγούμενο σχόλιό σου. Κάτι είναι κι αυτό, γίνεσαι καλό παιδί σιγά σιγά.

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ Apollonios 31/10/2010 23:27:52

            Η ουσία είναι ότι τώρα πια μόνος σου έτσι κι αλλιώς δεν μπορείς να κάνεις αναδιάρθρωση. Θα είσαι για πάντα σε έναν Μνημόνιο.

            Οι χαρακτηρισμοί έχουν ως μόνο σκοπό όχι να προσβάλλουν, αλλά να καταρρίψουν ανεδαφικές βεβαιότητες.

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ Apollonios 31/10/2010 23:30:53

            Δεν το αφαίρεσα εγώ αλλά ο Φάκτορας με δική του πρωτοβουλία. Και καλά έκανε βέβαια.

          • Apollonios avatar
            Apollonios @ Apollonios 31/10/2010 23:37:00

            Ευχαριστώ λοιπόν για τους "παιδαγωγικούς" χαρακτηρισμούς, αν θέλεις συνέχισε τους, άλλωστε με διασκεδάζουν.
            Τώρα λοιπόν μας λές κι εσύ ότι το μνημόνιο είναι "μονόδρομος" κι ότι είναι αργά να το αρνηθούμε. Μάλιστα... Αυτό υπονοεί άλλωστε και η ΝΔ με τη στάση της και με τα μισόλογα. Νομιζω ότι για πρώτη φορά στη ζωή μου θα ψηφίσω Αριστερά, έτσι για σπάσιμο.

          • (A)θανάσης avatar
            (A)θανάσης @ Apollonios 31/10/2010 23:49:39

            Το ρεζουμέ είναι ότι η ζημιά που μας έκανε ο Γκαπ είναι ανεπανόρθωτη... Μας "πέρασε απέναντι". Καλώς εχόντων των πραγμάτων, σε 10 χρόνια θα είμαστε αυτό που ήμασταν πέρσι...

          • ψυχραιμια avatar
            ψυχραιμια @ Apollonios 31/10/2010 23:51:03

            Να πω κατι γιατι ακουω συνεχεια τα περι υποθηκευμενης περιουσιας.
            Αφηνω κατα μερος οτι η περιουσια θα ειναι υποθηκευμενη για δανεια οχι σε ιδιωτες αλλα σε κρατη - εταιρους στην ΕΕ και το να κανουν κατασχεση ειναι πολιτικη αποφαση που δεν θα την παρουν ευκολα.
            Υποθηκευμενα θα ειναι μονο τα 110 δις ητοι ποσο γυρω στο 35% του ΑΕΠ.Τα υπολοιπα θα συνεχισουν να ειναι σε ομολογα ανυποθηκα.Στη χειροτερη περιπτωση πληρωνεις τα ενυποθηκα και κανεις σταση πληρωμων στα αλλα.
            Δεν σημαινει οτι ηταν ευχαριστη εξελιξη το μνημονιο αλλα η βελτιστη λυση ειναι η εξοδος απο αυτο κανονικα και οχι με αναδιαρθρωση.

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ Apollonios 31/10/2010 23:56:20

            Α, βλέπω ότι δεν σου έμεινε τίποτε άλλο πέρα από τη διαστρέβλωση. Επιβεβαιώνονται λοιπού οι υποψίες μου περί στημένης 'διαφωνίας' με την αντίθεση της ΝΔ στην αναδιάρθρωση.

          • Apollonios avatar
            Apollonios @ Apollonios 31/10/2010 23:57:19

            @Ψυχραιμία
            σου υπενθυμίζω ότι με παλαιότερο ενυπόθηκο δανεισμο μας καταλήξαμε να παραδώσουμε μονοπωλειακή εκμετάλευση σπίρτων, αλλατιού, οινοπνεύματος, στους δανειστές μας. Δεν θα διστάσουν να μας πάρουν ότι μπορούν και αυτή τη φορά, είτε ιδιώτες είτε κράτη. Και να μας επιβάλλουν υποχωρήσεις σε εθνικά θέματα.
            (Α)θανάση,
            μας έριξε στο λάκκο των λεόντων για να μάθουμε ...κολύμπι!

          • ψυχραιμια avatar
            ψυχραιμια @ Apollonios 01/11/2010 00:07:04

            Παντως ο ΔΟΕ υποχωρησεις σε εθνικα θεματα δεν επεβαλλε.

          • rally monkey avatar
            rally monkey @ Apollonios 01/11/2010 00:20:07

            για να μην το ζαλιζουμε - το Β -
            μονο που η αναδιαρθρωση χρεους
            *ΔΕΝ* ειναι ο τροπος να το πετυχεις
            - οσοι τα λενε αυτα 'μιλανε το βιβλιο τους'

          • rally monkey avatar
            rally monkey @ Apollonios 01/11/2010 00:37:41

            εταιριες που ανεκαμψαν απο βαθυ 'distress' -(cds ++1000) εξασφαλισαν bridge χρηματοδοτηση και μπορεσαν να αγορασουν πισω δυσβασταχτα χρεη που θα ειχαν να αντιμετωπισουν στα προσεχη 1-3χρονια και το αντικατεστησαν με μακροχρονιο χρεος με καλυτερους ορους (επειδη επεισαν τον επενδυτη οτι εχουν σχεδιο, πουλησαν assets, σηκωσαν equity - ΑΛΛΑ αναδιαρθρωση ΔΕΝ καναν.. και τους εμεινε το μαγαζι ..)

          • Orestios avatar
            Orestios @ Apollonios 01/11/2010 00:54:51

            Η Ελλάδα είναι εταιρία rally monkey?
            Από πότε?
            Και η sovereignty πού βρίσκεται?

  20. Greg avatar
    Greg 31/10/2010 21:42:36

    Η Ελλάδα ακολουθεί την πολιτική του καλού παιδιού προς κάθε κατεύθυνση. Πάντα αυτή την πολιτική ακολουθούσε. Είναι κακό να είσαι καλό παιδί; Ο Μιλόσεβιτς π.χ. που ακολούθησε "εθνική" πολιτική, ποια ήταν τα αποτελέσματά της; Ετοιμαστείτε για μερικά στρέμματα λιγότερα και μετά απλώς θ' αλλάξετε πλευρό. Μην μεγαλοπιάνεστε!

  21. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 31/10/2010 21:58:27

    Ὅταν ἀκούει κανείς (ἐδῶ μέσα) ὅτι δέν μποροῦμε νά κάνουμε τίποτα ὡς χώρα, ἐπειδή ὑπογράψαμε τό μνημόνιο, εἴμαστε στήν Ε.Ε. κτλ., ἀναρωτιέται ἄν σ' αὐτή τή χώρα ζοῦν νοήμονα ὄντα (ἄνθρωποι!) ἤ κάτι ἄλλο. Ἄν εἶναι ἀλήθεια ὅτι «με βάση στοιχεία του κρατικού προϋπολογισμού, οι πληρωμές τόκων (12,3 δισ. ευρώ) είναι διπλάσιες από τις πληρωμές συντάξεων (6,4 δισ.), ενώ τα χρεωλύσια (29,1 δισ.) ξεπερνούν τις δαπάνες προσωπικού (26,5 δισ.)» [βλ. παραπάνω GAETANO], πῶς εἶναι δυνατόν νά στοιχειοθετηθεῖ ὁποιαδήποτε ἄλλη πολιτική, ἀπό ἐκείνη πού ἀπαιτεῖ τήν ἄμεση λύση αὐτῆς τῆς τρομακτικῆς ἀντίφασης. Ἡ λύση αὐτή λίγη σημασία ἔχει ἄν θά λέγεται διαπραγμάτευση, ἀναδιαπραγμάτευση, ἀναδιάταξη τοῦ χρέους, ἤ δέν ξέρω πῶς ἀλλιῶς. Σημασία ἔχει νά βρεθοῦν ἤ νά ἀνευρεθοῦν ἀπό ’μάς τούς πολίτες, οἱ πολιτικοί ἐκεῖνοι, καί τό πολιτικό σύστημα ἐκεῖνο, πού θά ἀναλάβει αὐτό τό ἱστορικό χρέος, ὄχι ἀπέναντι στήν ἱστορία μας, ἀλλά ἀπέναντι στό μέλλον τῶν παιδιῶν μας (ἐμεῖς, ἔτσι κι ἀλλιῶς, πᾶμε χαμένοι...).

  22. rally monkey avatar
    rally monkey 31/10/2010 22:17:46

    για να σννενοουμαστε
    αλλο επιμηκυνση/αναδιαρθρωση/διευκολυνση των δανειων(ΕΚΤ/ΕΕ/ΔΝΤ) και αλλο αναδιαρθρωση Ελληνικων ομολογων (που θα ενεργοποιησει το CDS),

    αναδιαρθρωση ομολογων δεν ειναι ανευ συνεπειων για το κρατος που την επιλεγει (συκρισεις με Ντουμπαι δε στεκουν) - και ναι μεν στους πιστωτες στοιχιζει το 'ψαλιδισμα' τι επιπτωσεις εχει για το κρατος δεν το λεει κανενας 'νομπελιστας' (και ουτε τον ενδιαφερει)

    ποτε θα γυρισει η Ελλαδα στις αγορες δειχνωντας οπως εχει ανακτησει καποια απο τη χαμενη αξιοπιστια ? και ποια θα ειναι το μελλον η θεση της χωρας - (προτεκτορατο? κρατος παριας? ..) κανεις δεν απανταει σ'αυτο
    οχι οτι περιμεναμε απαντηση απο οσους ορκιστηκαν να υπηρρετουν το συμφερον του κρατους και τορπιλισαν τη χωρα

    μαλιστα μολις επεσε το CDS κατω απο τα 700 βγαινουν και δημιουργουν ασταθεια με δηλωσεις περι εκλογων και επαναφορα της κουβεντας περι αναδιαρθρωσης (με δικη μας πρωτοβουλια)

    μας ξαναπαιζουν το ιδιο εργο και δεν μιλαει κανενας

    • Apollonios avatar
      Apollonios @ rally monkey 31/10/2010 22:34:55

      Υπάρχουν τρόποι να γίνει αναδιάρθρωση έμμεση, που δεν θα ενεργοποιήσει καν τα CDS (όχι ότι μας αφορά και ιδιαίτερα αυτό).
      Θα μπορούσε να γίνει διαπραγμάτευση με την ΕΚΤ (που κρατά μεγάλο μέρος των ομολόγων μας). Έχοντάς τα αγορασμένα μάλιστα η ΕΚΤ χαμηλότερα απο την αξία τους, θα μπορούσε να μας τα "ξαναπουλήσει" με ιδιαίτερα ευνοϊκους όρους: Σε ακόμη χαμηλότερη τιμή και με διαφορετικές ημερομηνίες πληρωμής. Με μια τέτοια λύση θα ήταν όλοι ευχαριστημένοι.

      • rally monkey avatar
        rally monkey @ Apollonios 31/10/2010 23:14:32

        αυτο που λες εχει ενδιαφερον αλλα θα ειχε καποια βαση μονο σε περιπτωση που η ΕΚΤ κρατουσε ικανο αριθμο Ελληνικων ομολογων ωστε να μπορει να επιβαλει 'terms', αυτο ομως απ'οσο ειμαι σε θεση να γνωριζω δεν συμβαινει

        • Apollonios avatar
          Apollonios @ rally monkey 31/10/2010 23:28:41

          η ΕΚΤ κρατά πάνω απο το 30% των ελληνικών ομολόγων ως τώρα και "αγοράζει" συνεχώς.
          Κυρίως από γαλλικές τράπεζες (Τρισέ γαρ...) και βέβαια πολύ περισσότερο από τις Ελληνικές, προς χορήγηση χαμηλότοκης (1%) ρευστότητας.

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ Apollonios 31/10/2010 23:40:10

            Από τις ελληνικές τα παίρνει ως εγγύηση ρευστότητας. Δεν τα αγοράζει και είναι ΜΕΓΑΛΗ η διαφορά. Κυρίως από γαλλικές έχει αγοράσει.

            Για ποια διαπραγμάτευση μιλάς με το Μνημόνιο στον κρόταφο;

            Η μόνη λύση είναι η επάνοδος στις αγορές. Κι αυτο θα γίνει όταν επανέλθει η ανάπτυξη στην Ελλάδα. Αυτο ακριβώς δηλαδή που θα επιδιώξει ο Σαμαράς.

          • Apollonios avatar
            Apollonios @ Apollonios 31/10/2010 23:40:55

            ...και αγοράζει βέβαια σε τιμή πολύ χαμηλότερη απο την ομομαστική. Δηλαδή οι τράπεζες το έχουν ήδη υποστεί ενα haircut. Συνεπώς τα περι κλωνισμού τπυ τραπεζικού συστήματος και σε περίπτωση αναδιάρθρωσης κλπ κλπ, είναι μάλλον τρομοκρατία...

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ Apollonios 31/10/2010 23:51:29

            Εχμμμ, από τις ελληνικές ΔΕΝ αγοράζει. Και το ελληνικό είναι που θα κλονιστεί, όχι το γαλλικό. Το γαλλικό είχε το μέγεθος για να μην κλονιστεί έτσι κι αλλιώς, το ελληνικό δεν το είχε. Αρχίζω να πιστεύω ότι με τόση διαστρέβλωση της πραγματικότητας που ρίχνεις ίσως να μην είναι και τόσο αθώα η τοποθέτησή σου.

          • Apollonios avatar
            Apollonios @ Apollonios 01/11/2010 00:06:19

            Επώνυμε, αν ξαναδιαβάσεις αυτά που έγραψα θα δεις ότι τη λέξη "αγοράζει" την έχω σε εισαγωγικά, ακριβώς επειδή δεν είναι τόσο απλό το θέμα. Αλλά δεν προκειται να κάνουμε εξειδικευμένη ανάλυση για το θέμα αυτό εδώ μέσα.
            Για τις προθέσεις μου που αμφισβητείς, τι να πώ...! Δεν είναι καλό σημάδι όταν δαιμονοποιείς τις προθέσεις κάποιου επειδή διαφωνεί μαζί σου. Θα μπρορούσα κι εγώ να γράψω ότι οι απόψεις σου βολεύουν τους "επιβολείς" αλλά τις προθέσεις σου δεν θα τολμούσα να τις αμφισβητήσω... Αν θέλεις να διακρίνεις τις προθέσεις μου κάνε ένα "κλικ" πάνω στο nickname μου για να ανοίξει το blog που συν-διαχειρίζομαι.

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ Apollonios 01/11/2010 00:16:24

            Αντιθέτως, οι δίκες σου απόψεις είναι καταστροφικές για τη χώρα. Και γι' αυτο ακριβώς υπάρχει και αμφισβήτηση των προθέσεων σου.

          • rally monkey avatar
            rally monkey @ Apollonios 01/11/2010 00:26:21

            -το 30% που λες δεν ξερω που το ειδες το αμφισβητο εντονα - αν εχεις στοιχειο παρακαλω παραπομπη -
            - απ'οτι ακουω δεν αγοραζει συνεχεια (απλα τυχαινει να ειναι η μονη που αγοραζει)

          • Professor Moriarty avatar
            Professor Moriarty @ Apollonios 01/11/2010 00:58:01

            Ψάξτε λίγο την ιστορία με τα δάνεια των πετροδολαρίων και την κρίση χρέους των Λατινοαμερικανικών χωρών της δεκαετία 1980. Μεξικό, Βραζιλία έκαναν αναδιαρθρώσεις αρχές δεκαετίας '80. Δεν είναι το απόλυτο κακό, είναι μία εναλλακτική λύση, και έχει πολλές εκδοχές. Όμως εντός μνημονίου δεν έχουμε ευχέρεια κινήσεων. Αν μας πάνε σε ελεγχόμενη αναδιάρθρωση θα είμαστε υπό κηδεμονία ίσως και 15-20 χρόνια.

  23. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 31/10/2010 22:22:17

    Τα spreads, οι αγοραίες τιμές των CD's κτλ, οι δρώντες στις "αγορές" δεν τα βλέπουν σαν πολιτικά διακυβεύματα, αλλά σαν bets, στοιχήματα κερδοσκοπίας. Επιπλέον, ειδικά για την Ελλάδα, τα spreads αφορούν μόνον τη δευτερογενή αγορά τίτλων δηλαδή, αγοραπωλησίες Ελληνικών ομολόγων μεταξύ τρίτων (χωρίς εμπλέκεται το Ελληνικό δημόσιο, η δε ΕΚΤ αγοράζει ομόλογα μόνον όταν αυτή κρίνει για δικούς της λόγους - ως market maker που λένε στις μετοχές).
    Ένας καλός τρόπος να μελετήσει κανείς τη διακύμανσή τους είναι οι στατιστικές μέθοδοι της Τεχνικής Ανάλυσης (όπως π.χ. στις μετοχές), αλλά θα πήγαινε πολύ μακριά να το αναλύσουμε εδώ. Η ουσία είναι ότι και στα ομόλογα (εν μέρει και στα CD's, με αντίστροφο σκεπτικό) υπάρχουν πωλητές που "ξεφορτώνονται" και αγοραστές που αποβλέπουν σε μελλοντικό κέρδος. Τις απότομες αυξομειώσεις τιμών και τις συναφείς "κινήσεις κοπαδιού" που γίνονται από βραχυπρόθεσμους "παίκτες" (π.χ. Hedge funds) όταν προκύπτουν ειδήσεις, τις εκμεταλλεύονται οι πιό σοβαροί μακροπρόθεσμοι επενδυτές, προκειμένου να χτίσουν θέσεις ή να μεταφέρουν την επένδυσή τους σε θέσεις που θεωρούν πιό κερδοφόρες μελλοντικά.
    Οι πολιτικές εξελίξεις και η βαβούρα, για τους επενδυτές (σοβαρούς ή μή) είναι μόνον "πρώτη ύλη" για να βγάλουν το "ψωμί" τους. Πέρα από αυτό, για τους ανθρώπους αυτούς, τα πράγματα τούτα έχουν αξία μηδενική.

  24. mitsosms avatar
    mitsosms 31/10/2010 23:07:52

    Αν ο μηχανισμός αναδιάρθρωσης που θα σχηματιστεί εντός της ΕΕ μας συμφέρει γιατί να μην τον χρησιμοποιήσουμε; Ας μην είμαστε δογματικοί.

  25. thanos avatar
    thanos 31/10/2010 23:31:53

    ’Αναδιάρθρωση του χρέους’’ σημαίνει σοβαρά προβλήματα με τους πιστωτές μας,

    αλλά κ σοβαρά προβλήματα για τους πιστωτές μας (είναι κ ελληνικες τράπεζες αλλά κυρίως γερμανικές κ γαλλικές).

  26. SM avatar
    SM 31/10/2010 23:33:24

    Η κουβεντα περι αναδιαρθρωσης θα μας ακολουθει για πολυ καιρο. Η Ελλάδα δεν προκειται να βγει στις αγορές να δανειστεί για τουλάχιστον 2 ακομα χρονια. Οποτε το θεμα της αναδιαρθρωσης δεν ειναι επι του παρόντος. Και θα πραγματοποιηθεί μονο οταν η χωρα θα μπορεσει να παρουσιασεί πρωτογενές πλεόνασμα. Μονο τότε θα αποφασίσουν οι δανειστές μας να μας ελαφρωσουν απο τους τόκους που θα πρέπει να πληρωνουμε για το χρέος μας. Και μονο τότε θα ειναι δυνατον αφου το μεγαλύτερο κομματι του χρέους θα είναι στα χέρια της ECB και του IMF. Το IMF θα φύγει απο την Ελλάδα το λιγότερο σε 10 χρόνια, και θα πρέπει να το πάρουμε απόφαση.

    Και όταν λέω αναδιάρθρωση εννοώ φιλικό διακανονισμό. Δηλαδή αντικατάσταση υφιστάμενου χρέους με καινούργιο το οποίο έχει μεγαλύτερη διαρκεια, και μικρότερο επιτόκιο. Δεν υπαρχει πια στο μυαλό κανενός ξενου η υποψία για μονομερής αλλάγη απο την μερία μας των όρων του χρέους μας. Αυτή την επιλογή την χάσαμε απο την στιγμή που υπογράψαμε το μνημόνιο. Οπότε ότι είναι να γίνει θα πραγματοποιηθει με την συμφωνία και την προτροπή των ξένων δανειστών μας.

    Θεωρητικά εχουμε την δυνατότητα να κανουμε ότι θέλουμε. Και να φύγουμε απο το μνημόνιο, και να κυρήξουμε πτωχευση, και να γυρίσουμε στην δραχμή. Αλλα δεν θέλω ούτε να σκεφτώ τις συνέπειες μιας τέτοιας κίνησης.

    Τα spreads, αρχισαν να πεφτουν όταν κατάλαβαν στο εξωτερικό, οτι αποφασίσαμε να συμαζέψουμε την χωρα μας, και αρχισαν δειλά δειλά να πιστευουν οτι η κυβέρνηση θα πραγματοποιήσει αυτα που υπογραψε στο μνημόνιο. Και πάνω που αρχισε να φτιάχνει το κλιμα, αποφάσεισε ο πεφωτισμένος πρωθυπουργός μας, να τα κάνει όλα μαντάρα με την τραγική του συνέντευξη την Δευτερα το βράδυ. Spreads παλι πανω 200bps και φτου απο την αρχή. Και η συνέχεια θα είναι δραματική. Οι επόμενοι 6 μήνες θα είναι καταιγιστικοί. Οι αλλαγές που θα επιβάλλει η τρωικα στον δημόσιο τομέα θα δημιουργήσουν απίστευτη αναταραχή. Αυτο, νομίζω, πως κατάλαβε ο ΓΑΠ, και μπλοφάρισε με της επερχόμενες εκλογες. Αλλα μην νομίζεται οτι θα τον αφήσουν οι δανειστες μας να κανει ότι θέλει. Δυστηχως, μετά την υπογραφή του μνημονίου χασαμε και ενα μεγάλο κομματι της ανεξαρτησίας μας. Εκλογές δεν θα γίνουν. Οποιο και να είναι το αποτέλεσμα, δεν θα τον αφήσουν να κανει εκλογές και ας λέει οτι θέλει ο ΓΑΠ. Αν θυμάστε, οταν εκαναν τις διαπραγματευσεις πριν υπογράψουμε, είχε θέσει ημερομηνία εκπληρωσης των στόχων το 2014. Αυτο άλλαξε για το 2013, χρονιά εκλογων. Δεν ήθελαν εκλογική αναμέτρηση να επηρεάσει το μνημόνιο. Το πικρο ποτηρι θα το πιει ο ΓΑΠ. Και μαζί του ολοι μας.

    • Enzo avatar
      Enzo @ SM 01/11/2010 17:52:44

      για το δημοσιο δεν με νοιαζει καθολου. ας τους παρει ολους η μπαλα.
      ετσι και αλλιως αυτη ειναι η κομματικη πελατεια του Πασοκ.

  27. man8os avatar
    man8os 01/11/2010 00:52:05

    Επωνυμε,
    Νομιζω οτι το θεμα δεν εχει συζητηθει επαρκως. Η ΝΔ τωρα θα παρει θεση για το θεμα της αναδιαρθρωσης.
    Αν και ειτε θελουν ειτε οχι, αναδιαρθρωση θα γινει. Να μας πει ομως και το επισημο κομμα την θεση του, με ποιες προυποθεσεις να γινει και ποια στρατηγικη θα ακολουθησουμε ωστε να μην βρεθουμε εκτος αγορων.
    Οσο για τα υπολοιπα προβοκατορικα της περιρεουσας ατμοσφαιρας μου φαινονται υποκινουμενα απο αλλα κομματα που ψηφισαν το μνημονιο.

  28. Πίστες Μπλε! avatar
    Πίστες Μπλε! 01/11/2010 02:06:31

    Τα Ιμια .... τα γίδια.... και τα βράχια της συνείδησής μας...

    ...η πως το καράβι της αυτογνωσίας μας, του αυτοσεβασμού μας, τσακίστηκε στα βράχια των Ιμίων. Μια για πάντα.
    Με τον Πάγκαλο να μας τα θυμίζει όσο θα ζει και όσο θα ζουμε!
    Χιλιάδες ...έτη μνήμης πίσω....

    http://2.bp.blogspot.com/_JwUCQiYCz70/SYN4DQ2vPXI/AAAAAAAAAcI/fckuLUlRwwY/s400/imia.jpg

    «...Είν’ έτοιμοι οι Έλληνες για μια βραχονησίδα
    Να φτάσουν μέχρι πόλεμο;»
    Εκραύγασε παχύδερμο με φάτσα κλαπαρκίδα!
    .....Δε έφτασαν….
    κι ορθά το περιέγραψε του Κλίντον η γραφίδα!
    «Τα έσωσα τουλάχιστον τους τράγους και τα γίδια!
    Μια νύχτα εκεί στα Ίμια, έκανα το σωστό!!»
    Ούτε που τους θυμήθηκε...
    Καραθανάσ’ Χριστόδουλο
    Βλαχάκο Παναγιώτη
    κι Έκτορα Γιαλοψό!!!
    31 Ιανουαρίου 1996

    ....12 χρόνια μετά....
    Σε μια εκπομπή του ο Λάκης Θουκιδίδης , ξεπέταξε εκεί προς το τέλος, με τους τίτλους να πέφτουν, έτσι σαν να ήθελε να ξεφορτώσει το άχθος που του συμμέριζε ο Μίκης, ένα γράμμα που έλεγε κι αυτά...
    "....Όμως αφού το παιχνίδι είναι για μας έτσι και αλλιώς χαμένο, τότε ας πέσουμε με το κεφάλι ψηλά. Ας μην περιμένουμε βοήθεια από πουθενά. Ούτε έχουμε συμμάχους, είμαστε εμείς και εμείς, ας φροντίσουμε λοιπόν να είμαστε τουλάχιστον ωραίοι, περήφανοι και γιατί όχι χαρούμενοι, αφού θα έχουμε πάρει τη μεγάλη απόφαση να γίνουμε όλοι μαζί μια γροθιά ενωμένοι μπροστά στην προδοσία και την ασχήμια που χτυπάει την πόρτα μας"
    Μίκης Θεοδωράκης23/2/2008

    .....Μια άποψη.... του Μιχαλη Ράπτη -Πάμπλο

    "Η κρίση της Ίμιας κατέδειξε βασικά πράγματα για την παρούσα κατάσταση στη χώρα μας. Επιβεβαίωσε τα κοινά σχέδια Ουάσιγκτον-Άγκυρας για μια αποφασισμένη τροποποίηση του καθεστώτος στο Αιγαίο, παρασύροντας την Αθήνα σε διαπραγματεύσεις.
    Κατέδειξε επίσης πόσο η πίεση αυτή θα είναι μεγάλη, αναγκάζοντας την Αθήνα να αντιμετωπίσει στήθος προς στήθος τη στρατιωτική αναμέτρηση.
    Κατέδειξε ακόμα σε ποιό βαθμό έχει ατονίσει η εθνική ευαισθησία της άρχουσας τάξης αλλά και μέρος του λαού. Γιατί μπροστά σε μια τόσο σοβαρή εθνική κρίση που διέρχεται η Ελλάδα το φυσικώτερον θα 'ταν ότι τα διάφορα μαζικά της κόμματα -φανερά ανίκανα το καθένα μόνο του να την αντιμετωπίσει- θα στρεφόνταν εξ' ιδίων προς λύση εθνικού ενιαίου μετώπου δημοκρατικά στηριζόμενου στο λαό.
    Αλλά ούτε σκέψη για κάτι τέτοιο τα διάφορα κόμματα αλληλοσυγκρουόμενα και αλληλοκατηγορούμενα με τους βαρύτερους χαρακτηρισμούς δίδοντας έτσι την εικόνα μιας χώρας χωρίς σοβαρή εθνική ηγεσία, ικανή να αντιλαμβάνεται και να ανταποκρίνεται έγκαιρα στις ανάγκες του λαού και του Έθνους της.
    Το γεγονός ότι επισημαίνεται μονομερώς ο "τουρκικός" κίνδυνος και συγκαλύπτεται ο αποφασιστικός ρόλος της Ουάσιγκτον, δείχνει πόσο παραπλανητικά φέρεται η ελληνική ηγεσία, προετοιμασμένη να αποδεχθεί σειρά εθνικών παραχωρήσεων στην Κύπρο, το Αιγαίο, την Θράκη για τις οποίες υπάρχει ολοφάνερα υποστήριξη της Ουάσιγκτον προς την Άγκυρα.
    Η κρίση βέβαια θα συνεχιστεί. Και θα θέσει ως καθήκον σε όσους κατέχονται όχι από κραυγαλέο εθνικισμό τρόπο επίδειξης χωρίς βάθος και δύναμη πατριδοκαπηλίας αλλά από γνήσιο εθνισμό και αντιιμπεριαλιστική διάθεση το σταθερό προσανατολισμό προς έγκαιρη δημιουργία ενιαίου εθνικού μετώπου στηριζόμενου στον δημοκρατικό Λαό στη βάση.
    Φλεβάρης 1996
    Μ. Ν. Ράπτης

    http://2.bp.blogspot.com/_JwUCQiYCz70/SYNtq7T91UI/AAAAAAAAAcA/x12C_dIzHCk/s400/kli-kats.jpg
    Μπιλ Κλίντον στην αυτοβιογραφία του Η ζωή μου (My life) που εκδόθηκε τον Ιούνιο του 2004, γράφει για την ελληνοτουρκική κρίση των Ιμίων ότι...
    ...«Τούρκοι δημοσιογράφοι υπέστειλαν μια ελληνική σημαία και ανήρτησαν μια τουρκική…Μου ήταν αδιανόητο πώς δυο μεγάλες χώρες με μια πραγματική διαφορά γύρω από την Κύπρο θα κατέληγαν τελικά σε πόλεμο για δέκα εκτάρια βραχονησίδων στα οποία ζούσαν μόνο μερικά πρόβατα».
    Αφού περιγράφει τις επαφές του με Σημίτη, Ντεμιρέλ, Τσιλέρ και τις ολονύκτιες προσπάθειες του Ρ. Χόλμπρουκ, σημειώνει ότι γελούσε με τη σκέψη πως, ανεξάρτητα αν θα κατάφερνε να φέρει την ειρήνη στη Μέση Ανατολή, στη Βοσνία ή στη Βόρειο Ιρλανδία

    "....τουλάχιστον θα είχα σώσει μερικά πρόβατα του Αιγαίου!!!!».

    Του ήταν αδιανόητο διότι ένας ξένος δεν μπορεί «να συλλάβει την εθνικιστική παραφροσύνη.
    Οπως την περιγράφει κάθε φορά ο Παχύς αυτός εγγονός ενός δικτάτορα, που ξέπλυνε την ...ντροπή του με τα Ιμια και τον Οτσαλάν.

  29. εναον avatar
    εναον 01/11/2010 06:36:36

    Νομίζω έχουμε μπλέξει με ένα κόμπο που δεν έχουμε λόγο να λύσουμε.
    Είμαστε μέρος της κοινότητας και δεν κάνει να φύγουμε ή να φύγουμε να έχουμε έλεγχο στο νόμισμα, να πτωχεύσουμε έτσι ή αλλιώς κλπ. Όλα αυτά διότι και καλά είμαστε εγκλωβισμένοι σε ένα ΑΕΠ που βασίζετε στην φορολόγηση του σπάταλου ευπόρου λαού του, έναν λαό που τα αγοράζει απέξω και δεν παράγει πολλά οδηγώντας σε αρνητικό εμπορικό ισοζύγιο και φτωχό κράτος και πάλι από την αρχή.

    Αν αύριο συνεχίζαμε να αγοράζουμε με τους ίδιου ρυθμούς, αλλά όσο πιο πολύ μπορούσαμε ελληνικά και επιβραβεύαμε την νέες προσπάθειες για να καλυφθούν τα κενά, δεν θα είχαμε κανένα οικονομικό πρόβλημα. Θα είχαμε και άριστες προοπτικές, διότι αν επιτυγχάναμε να καλύψουμε εγχώρια τις αυξημένες καταναλωτικές μας ανάγκες, θα εξελισσόμασταν σε εξαγωγική δύναμη.

    Για κάποιο λόγο θεωρούμε ότι οι επιλογές μας είναι υποχρεώσεις μας, θεωρούμε ότι αφού είμαστε στην ΕΕ πρέπει πάρουμε το iPhone5 τον Ιούλιο, επομένως πρέπει να δούμε αν θα χρεοκοπήσουμε η θα μας χρεοκοπήσουν. Τα μνημόνια και οι συμφωνίες σε αυτή την εποχή της κοινωνίας νομίζω ανοίγουν δρόμους να περάσουν τα πρόβατα, αν δεν είμαστε δεν είναι υποχρεωτικό να πάμε από εκεί, απλά αν είμαστε μας δίνουν την επιλογή.

    Δεν μας υποχρεώνει κανείς να έχουμε πρόβλημα αύριο ή στο μέλλον, φταίνε οι επιλογές μας, αν αύριο στείλουμε μέσω των αγορών μας όσα χρήματα γίνετε στο εσωτερικό, ο κόμπος λύθηκε.
    Για κάποιο λόγο όμως νομίζουμε ότι αυτό είναι εθνικιστικό, εκτός μόδας και προτιμούμε να φεσώσουμε τα εγγόνια μας, αλλά δεν είμαστε σίγουροι πώς μοιάζει ο σωστός τρόπος.

  30. aristos avatar
    aristos 01/11/2010 08:39:01

    Βαρεθήκαμε τα ψέματα σας. Ο Ελληνικός λαός εσάς θα διαψεύσει κ. Παπανδρέου....
    http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2010/11/blog-post.html

  31. Enzo avatar
    Enzo 01/11/2010 09:46:49

    h λυση ειναι να περιορισουν το κρατος και τις δαπανες τους και ολοι οι υπολοιποι να βαλουμε κατω τον κωλο μας να δουλεψουμε.
    ουτε εκλογες πρεπει να γινουν και ας μην θελουμε τον γιωργακη.
    πρεπει να συνεχισουμε και να ειμαστε αισιοδοξοι.