#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/03/2011 20:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

H Ελλάδα πωλείται όπως είναι επιπλωμένη με χιλιάδες αναμνήσεις... χρεωμένη



Τρέχουν και δε φτάνουν στην κυβέρνηση και το οικονομικό επιτελείο για να κάνουν τη λίστα με τα προς πώληση ασημικά του κράτους. Η πίεση από την Ευρώπη είναι ασφυκτική και τα χρονοδιαγράμματα στενά, οπότε θα πρέπει άμεσα να ανακοινωθούν ποιες εταιρείες θα βγουν στο σφυρί και ποια ακίνητα θα... αξιοποιηθούν. Είναι η λέξη που θα χρησιμοποιήσει η κυβέρνηση προκειμένου να ξεπεράσει το σκόπελο της πρόσφατης υπόσχεσης του πρωθυπουργού ότι θα φέρει στη Βουλή νόμο για τη μη πώληση κρατικής περιουσίας. Και φυσικά το κόλπο θα ακούει στο όνομα... παραχώρηση για 99 χρόνια.

Έτσι θα δοθούν τα ακίνητα φιλέτα σε ιδιώτες με αποτέλεσμα και την εντολή της Μέρκελ να ακολουθήσει ο κ. Παπανδρέου και τη δέσμευσή του να κρατήσει αφού θα λέει ότι δεν πρόκειται για πώληση αλλά για ενοικίαση για πολλά χρόνια ώστε να γίνουν επενδύσεις. Εντός του Μαρτίου θα βγει η λίστα με τα ακίνητα που θα βγουν στο σφυρί με fast track. Και μια και μιλάμε για το νόμο Παμπούκη, τώρα αποκαλύπτεται γιατί έγινε πριν μερικούς μήνες. Γνώριζαν από τότε ότι θα πρέπει να πουλήσουμε τα υπάρχοντά μας σε χρόνο μηδέν κι έφτιαξαν ένα νόμο που μπορεί τότε να μη σήμαινε πολλά αλλά μετά το Σύνοδο Κορυφής φαίνεται να ήταν απλά η προετοιμασία για τα όσα θα συμβούν τους επόμενους μήνες.

Η λίστα του “πωλείται” που θα κρεμάσει από αύριο η κυβέρνηση είναι μακριά και αυτή συζητήθηκε στο έκτακτο υπουργικό της Κυριακής.

Σε ότι αφορά τις εταιρείες, το πρώτο φιλέτο που θα βγει θα είναι ο ΟΠΑΠ. Ξένοι, αλλά και Έλληνες επιχειρηματίες πιέζουν για να μπουν στα τυχερά παιχνίδια, οπότε η πώληση μιας κερδοφόρας εταιρείας όπως ο ΟΠΑΠ θα είναι ο “κράχτης” για τα υπόλοιπα.

Θα ακολουθήσουν πιθανότατα οι τράπεζες όπως το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο ενώ θα πρέπει να περιμένουμε συγχωνεύσεις ΑΤΕ και Ταμείου Παρακαταθηκών.

Η ΔΕΗ και ιδιαίτερα τα δίκτυα και η παραγωγή μπαίνουν στο καλάθι που θα πουληθεί και που σίγουρα θα προσελκύσει το ενδιαφέρον ξένων.

Τα ΕΛΤΑ ακολουθούν και στη συνέχεια ΕΑΒ, ΕΛΒΟ. Οι εταιρείες του νερού, δηλαδή ΕΥΔΑΠ και ΕΥΑΘ είναι από αυτές που θα έχουν πολλούς μνηστήρες και θα παιχθεί χοντρό παιχνίδι. Φυσικά θα θελήσουν να “ξεφορτωθούν” και τον ΟΣΕ αφού πρώτα διώξουν όσους περισσότερους υπαλλήλους μπορούν.

Θα έλθει και η σειρά της Εγνατίας οδού η οποία θα παραχωρηθεί σε ιδιώτες για την είσπραξη διοδίων αλλά και την εμπορική και τουριστική εκμετάλλευσή της έναντι ενοικίου.

Οι συμβάσεις παραχώρησης, σε Αττική οδό, εθνικούς οδικούς άξονες, Γέφυρα Ρίου – Αντιρρίου και αεροδρόμιο μπαίνουν στο τραπέζι. Η κυβέρνηση θα καλέσει τους ενδιαφερόμενους να πληρώσουν για να πάρουν για περισσότερα χρόνια τη χρυσοφόρα εκμετάλλευσή τους.

Από την άλλη, τα ακίνητα του δημοσίου θα βγουν προς πώληση με διεθνείς διαγωνισμούς ή ακόμη και με απευθείας διακρατικές συμφωνίες. Η αρχή με το Ελληνικό και πιθανότατα το Κατάρ, ένα έργο που μπορεί να αποφέρει πάνω από 5 δισ. και να αποτελέσει πιλότο και για άλλα ακίνητα. Τέτοια είναι το πρώην εργοτάξιο στη Γέφυρα Ρίου – Αντιρρίου έκτασης 230 στρεμμάτων όπου θα μπορούσαν να γίνουν κατοικίες, εμπορικά κέντρα κ.λπ.

Υπάρχουν επίσης, το χιονοδρομικό κέντρο Βόρας – Καϊμακτσαλάν, η έκταση της πρώην Φωνής της Αμερικής στην Ξάνθη, η πρώην αμερικανική Βάση των Γουρνών στο Ηράκλειο. Επίσης, 2 ακίνητα στην περιοχή Αφάντου Ρόδου, μια μεγάλη έκταση στο Πρασονήσι, στη Ρόδο, ένα ακίνητο στην Ερμιόνη κι ένα παραθαλάσσιο οικόπεδο στη Βουρβουρού Χαλκιδικής καθώς και μια έκταση στην Τορώνη Χαλκιδικής.

Υπάρχουν κι άλλα που θα βάλουν πωλητήριο και που θα επιβεβαιώσουν ότι η Ελλάδα πωλείται όπως είναι επιπλωμένη με χιλιάδες αναμνήσεις... χρεωμένη.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 13/03/2011 21:05:52

    Αντε καλές πράσινες δουλειές ... κοντά στον βασιλικό θα ποτιστούν και οι γλάστρες. Καλά συμβολαιογραφικά παιδιά. Τα δωράκια με πλαφόν, υπάρχει και κώδικας πλέον.

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/03/2011 21:11:43

    Οι συμβασεις παραχωρησης ειναι Χρυσες Αγελαδες.
    Να τα παρουμε πισω.
    Να βαλουμε τα εσοδα, τα ακινητα αλλα και τα ΠΡΟΒΛΕΠΟΜΕΝΑ ΕΣΟΔΑ σε Δανεια δικα μας... ( το εσοδο ειναι σιγουρο, αυτο κανουν και οι αναδοχοι !!! )
    ΚΑΙ
    να παρουμε δανεια χωρις ομολογα και αγορες.. να μας μεινουν και τα εργα.
    Δε θελουμε παραταση των Συμβασεων. Τις θελουμε πισω !!

    Η ΔΕΗ και ΕΥΔΑΠ ειναι επισης Χρυσες Αγελαδες. Εχουν κερδη μαζι 1Δισ το χρονο, παιρνει το κρατος φορο εισοδηματος και το μερισμα του. Η ΔΕΗ ειναι και αξιολογημενη υψηλα !!!!! δανειζεται ευκολα και φθηνα !!! η ΕΥΔΑΠ το ιδιο ( νομιζω )... Να ακολουθ7ησουνε το ιδιο με πιο πανω.

    Τα υπολοιπα ειναι μεγαλη κουβεντα !!!... συν τα λιμανια... απο Ροδο μεχρι Θεσσ/νικη.

    ΠΠ

  3. factorx avatar
    factorx 13/03/2011 21:16:25

    Το ...επίσημο ρεπορτάζ για την συνεδρίαση του υπουργικού:

    Απάντηση στη φημολογία περί ανασχηματισμού ή πρόωρων εκλογών έδωσε κατά την αρχική τοποθέτησή του στο έκτακτο Υπουργικό Συμβούλιο το απόγευμα της Κυριακής ο πρωθυπουργός, λέγοντας: «Να σταματήσουν αυτά τα σενάρια, έχουμε πολλή δουλειά».

    Αναφερόμενος στη συμφωνία - ανάσα των Βρυξελλών, ο πρωθυπουργός είπε ότι η κυβέρνηση πάλεψε πολύ σκληρά και πως οι θυσίες του ελληνικού λαού πιάνουν τόπο. Παράλληλα, ζήτησε μεγαλύτερη ένταση στην προσπάθεια όλων και υπογράμμισε πως στόχος της χώρας είναι να εξαρτάται όλο και περισσότερο από τις δικές της δυνάμεις και να φύγει από την επιτήρηση.

    Συγκεκριμένα, ο Γ.Παπανδρέου αναφερόμενος στη συμφωνία της Συνόδου Κορυφής του Eurogroup επισήμανε: «Ως κυβέρνηση παλέψαμε πολύ σκληρά γι' αυτό το αποτέλεσμα. Κάναμε ό,τι περνούσε από το χέρι μας και θα συνεχίσουμε με όλες τις δυνάμεις μας, γιατί η σταθερή μας πορεία θα μας φέρει και νέα θετικά αποτελέσματα».

    Ο πρωθυπουργός σημείωσε: «Δουλέψαμε μαζί και αποτελεσματικά και αποδείξαμε ότι όταν η Ελλάδα θέλει, μπορεί. Κερδίζουμε έδαφος για τη χώρα μας. Κι αυτός είναι ο οδηγός μας για το αύριο».

    Ο κ. Παπανδρέου έκλεισε τα σενάρια περί ανασχηματισμού ή πρόωρων εκλογών, λέγοντας: «Να σταματήσουν αυτά τα σενάρια. Έχουμε πολλή δουλειά».

    Παράλληλα, ο πρωθυπουργός ζήτησε από τους υπουργούς του «μεγαλύτερη αφοσίωση στο έργο, καθώς υπάρχει πολλή δουλειά ακόμα», ενώ σημείωσε πως θα πρέπει να «αντιμετωπίσουν με αποφασιστικότητα τα κατεστημένα, που δρουν ενάντια στα συμφέροντα του πολίτη και της χώρας».

    Ο κ. Παπανδρέου εξαπέλυσε επίθεση εναντίον εκείνων που «διακινούν σενάρια συνωμοσίας, καθώς είναι εκείνοι που δεν θέλουν να αλλάξει κάτι στη χώρα» και υπογράμμισε: «Επιτέλους, ας αναγνωρίσουν τις προσπάθειες που γίνονται, αλλιώς να πουν ξεκάθαρα ότι θέλουν να χρεοκοπήσει η Ελλάδα».

    «Είναι αυτοί που μας έφεραν σε αυτήν την κατάσταση και απαξιώνουν στις θυσίες των πολιτών, λέγοντας "είσαι κορόιδο που προσπαθείς"» υπογράμμισε.

    Ο πρωθυπουργός ζήτησε δημιουργική αντιπολίτευση από τα κόμματα, καλώντας τα να αντιληφθούν την σημαντικότητα και την ιστορικότητα της στιγμής.

    Ο κ. Παπανδρέου τόνισε ότι καμία κυβέρνηση δεν μπορεί να κάνει τις αναγκαίες αλλαγές αν δεν έχει τη στήριξη των πολιτών.

    Επισήμανε, δε, ότι «όλο και περισσότερο η πορείας της χώρας θα εξαρτάται από τις δικές της δυνάμεις, όλο και περισσότερο θα φεύγουμε από την επιτήρηση».

    Κατέληξε, υπογραμμίζοντας: «Θα τα καταφέρουμε, να αφήσουμε στα παιδιά μας μια Ελλάδα δημιουργική. Τους το οφείλουμε και γι' αυτό αξίζει τον κόπο».

    Ο πρωθυπουργός θα γίνει δεκτός από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας τη Δευτέρα στις 13:00.


    Newsroom ΔΟΛ

    • drider avatar
      drider @ factorx 13/03/2011 21:22:10

      Δυσκολεύομαι λίγο να το σχολιάσω, μετά την πλημμύρα (τσουνάμι) δακρύων που με κατάκλυσαν, στο άκουσμα του νέου πατριωτικού οράματος...

    • Tassos avatar
      Tassos @ factorx 14/03/2011 11:50:05

      Take a look how things will unfold soon

      http://www.stansberryresearch.com/pro/1011PSIENDVD/LPSILC43/PR

  4. drider avatar
    drider 13/03/2011 21:17:35

    Εδώ στην ομιλία του ο μέγας ηγέτης αναφέρθηκε στο μνημόνιο ως "επιτήρηση", στην "αξιοποίηση" θα κολήσει; Όλο και μια πιο εύπεπτη φόρμουλα θα βρει για να την προωθήσει...

  5. ΤΟ ΝΗΣΙ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ avatar
    ΤΟ ΝΗΣΙ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ 13/03/2011 21:28:21

    We need global ξεπούλημα,
    global financial ξεπούλημα
    and we need it fast.

    • thanasis avatar
      thanasis @ ΤΟ ΝΗΣΙ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ 15/03/2011 20:51:24

      we are sosialist with leader margaret thacher

  6. anonymous avatar
    anonymous 13/03/2011 21:35:04

    Ας όψονται αυτοί που πήγαν άρον άρον να τον συναντήσουν, μα καλά να τους δουλεύει και ο Γιωργάκης?

  7. greekboy avatar
    greekboy 13/03/2011 21:41:41

    Θα μπορουσε κάποιος να μου εξηγήσε πως κερδίσαμε 6 δισ από την επιμηκυνση? Εγω καταλαβαίνω ότι θα πληρώσουμε 17 δις επιπλέον λόγω της αποπληρωμής σε 7,5 χρόνια με 4,2% επιτόκιο για 110 δις δάνεια. Δηλαδή το χρέος μας αυξήθηκε αυτόματα κατά 17 δις. Είναι προφανώς σαν τις διευκολύνσεις (συμβιβασμούς) που κάνουν οι Ελληνικές τράπεζες για στεγαστικά δάνεια. Για παράδειγμα σου κόβουν την δόση στο μισό για έξη μήνες αλλά στο τέλος πρέπει να δώσεις 40 χιλιάδες ευρώ επιπλέον για ένα δάνειο 500 χιλιάδων ευρώ. Αυτή είναι η μεγάλη νίκη?

    • popolaros avatar
      popolaros @ greekboy 13/03/2011 21:49:20

      ...μα αφού το είπε το Jeffrey real estate..

  8. Γιωργος Ασημένιος avatar
    Γιωργος Ασημένιος 13/03/2011 21:42:08

    Επρεπε να κάνει δήλωση ο Σαμαράς στην οποία απαντά τεκμηριωμένα για το τι δεσμεύθηκε ο ΓΑΠ και πόσο "ανακουφισθήκαμε" απο τα όσα αποφασίσθηκαν στη σύνοδο κορυφής. Αντώνη πέτα τους στη θάλασσα να ησυχάσουμε γιατί με αυτούς που έχεις δίπλα σου προκοπή δεν πρόκειται να δεις . Και κάτι τελευταίο, ξεκαθάρισε το πως θα απεμπλακούμε το συντομότερο δυνατό απο το μνημόνιο.

    • Theo avatar
      Theo @ Γιωργος Ασημένιος 14/03/2011 07:22:07

      Γιατι τα λες αυτα, να πεταξει εξω κοσμο?

      τι θα γινει χωρις Αβραμο, Αρουλη, και Αντωναρο?
      αυτον τον τελευταιο θα τον κατεβασει και στην Α' Αθηνων!
      Οταν θα εχει παρει μυρωδια ο μεγαλος τι παιζει, θα τον εχουν καθαρισει ολοι οι σκορπιοι που μαζεψε γυρω του!!!!!!!

  9. SPYROS T. avatar
    SPYROS T. 13/03/2011 22:07:43

    Φυσικά να μην πωληθεί "γης" αλλά πάντως οι ΔΕΚΟ να πουληθούνε για να λειτουργήσουν επιτέλους και να εξαφανιστεί και το "δημοσιοϋπαλληλίκι" από τους εργαζόμενους!

    • Έρεβος avatar
      Έρεβος @ SPYROS T. 13/03/2011 22:32:16

      Στην Ελλάδα δεν πρόκειται επι του παρόντος να υπάρξει καμμία σοβαρή, μαζική αντίδραση κατά των όποιων μέτρων. Εκτός του πουλημένου συνδικαλισμού βασικότερη αιτία είναι η μεγάλη ανισοκατανομή προνομίων στις διάφορες υπαλληλικές ομάδες του ευρύτερου δημόσιου τομέα.

      Π.χ. πως ο υπάλληλος του υπ. υγείας θα συμπαρασταθεί στον υπάλληλο του ΟΣΕ ή της ΔΕΗ ή του υπ. οικονομικών όταν ξέρει ότι τόσα χρόνια έβγαζε τον άμπακο σε σχέση με αυτόν.

      Γι'αυτό και τα σχόλια του τύπου "τι μιλάτε εσείς, τα κονομάγατε τόσον καιρό".
      Γι'αυτό και θα τον πιούμε τελικά όλοι και οι προνομιούχοι και οι μη.

  10. anonymous avatar
    anonymous 13/03/2011 22:13:29

    Η εφαρμογή των όρων του μνημονίου άρχισε η Αννούλα του χιονιά μετά το υπουργικό συμβούλιο έδωσε στην δημοσιότητα 1800 τόσες συγχωνεύσεις σχολείων. Μια πρόχειρη παρατήρηση οι συγχωνεύσεις έχουν γίνει με καθαρά αξιοκρατικα (διαβαζε κομματικά ) κριτήρια. Εκει που το ΠΑΣΟΚ είχε καλές επιδόσεις στις δημοτικές εκλογές με ή χωρίς την συνεργασία των εξαπτερύγων περιορίστικαν στις ελάχιστες δυνατές.

    • Κωσταντινος Π. avatar
      Κωσταντινος Π. @ anonymous 14/03/2011 07:26:55

      και ο Αρουλης βγηκε στα κεραμιδια για να μην κλεισουν τα σχολεια και τους εδωσε και πλανο για τι πρεπει να γινει και ανησυχησε βρε παιδι μου για τα σχολεια που θα κλεισουν....
      δυστυχως ειμαστε απελπιστικα μονο...

  11. Έρεβος avatar
    Έρεβος 13/03/2011 22:25:09

    "Ο πρωθυπουργός θα γίνει δεκτός από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας τη Δευτέρα στις 13:00"

    Αυτό το παραμυθάκι περί δημοκρατίας, διαλόγων και συναντήσεων μήπως πρέπει να σταματήσει επιτέλους;

    Και οι πέτρες γνωρίζουν ότι στην Ελλάδα κάνει κουμάντο ο πρωθυπουργός και όποια παρέα περι αυτόν διαλέξει ο ίδιος.

    Οι μόνοι διάλογοι που θα είχαν ενδιαφέρον θα ήταν αυτοί του πρωθυπουργού στους διαδρόμους και τις αίθουσες της καγκελαρίας και της ΕΕ. Όπως και τα γεύματα και οι καφέδες στα ξενοδοχεία, στα σπίτια και τα κότερα των διαφόρων νταβατζήδων.

    Εκεί δηλαδή που χαράσσεται η πολιτική γραμμή της χώρας.

  12. katalytikos avatar
    katalytikos 13/03/2011 22:30:23

    Σήμερα αποκλείστηκαν οι εκλογές και ο ανασχηματισμός. Φτιάξαν τη λίστα με τα προς πώληση. Αύριο πάει στον Πρόεδρο της Δημοκρατίας.
    Μήπως τα σενάρια και οι εξελίξεις είναι άλλες από αυτές που προσπαθούν να περάσουν??
    Κάτι δεν κολάει!!

    • ΧΟΡΧΕ avatar
      ΧΟΡΧΕ @ katalytikos 14/03/2011 07:33:18

      ολο τους την σπαει ο ΓΑΠ εκει στη Συγγρου
      εκει που ηταν ολες οι λιστες ετοιμες με Αντωναρο, Πακη, Νικητα, Αγγελακα, Γιαννακου, και ολα τα καλα παιδια τους χαλαει παλι τη σουπα
      δεν εχει καταλαβει ο ΓΑΠ οτι στη ΝΔ θελουν εκλογες για να βγουν βουλευτες ολα τα σαπακια ξανα!!!!

  13. αν.βορινος avatar
    αν.βορινος 13/03/2011 22:39:03

    Λαμπρα αυτο δεν θελαμε ?Δεν καταλαβαμε ακομη οτι αυτα και τα παντα ολα δηλαδη μονο το Πασοκ υπο οιαδηποτε εκδοση - σοσιαληστικη , πατριωτικη, φιλελευθερη- μπορει να τα κανει.Εμεις ειμαστε καλοι για αντιπολιτευση.και ξεπλατιασμα.Να ειμαστε γεροι να τα αντεξουμε ολα.

    • Χριστινα Μελ. avatar
      Χριστινα Μελ. @ αν.βορινος 14/03/2011 07:37:19

      πολυ σωστα το λες μονο για αντιπολιτευση
      εκει, εκει στη Β' εθνικη
      ειναι δυνατον ομως να ανεβεις στην Α' Εθνικη με ολο αυτο το χαιβαν-ασκερι που σερνει πισω της η ΝΔ?

  14. Tem avatar
    Tem 13/03/2011 23:56:17

    θα ξεπουληθούν και οι πρασινάνθρωποι μαζί με τα προς πώληση φιλέτα ?

    • Αστος avatar
      Αστος @ Tem 14/03/2011 00:09:38

      Μπα που να πληρωσουμε extra τον οποιον αγοραστη δεν τους παιρνει απο τα χερια μας, δεν εχουν ολοι τασεις αυτοκτονιας οπως εμεις....

      • Tem avatar
        Tem @ Αστος 14/03/2011 00:18:19

        Ναι αλλά κανονικά ο αγοραστής θα πρέπει να πάρει και homo pasokus.Τουλάχιστον να τον ξεφορτωθούμε όλοι εμείς οι υπόλοιποι.

  15. deldio avatar
    deldio 14/03/2011 00:15:01

    Θεωρώ ότι καλύτερο θα είναι αντί κάποιοι να κυνηγούν τους μετανάστες το καλοκαίρι να αρχίσουν να παίρνουν στο κυνήγι τους απόγονους του Ράιχ που θα "διακοπάρουν" στην Ελλάδα. Αυτοί μας κάνουν διαρκώς μεγαλύτερο κακό.

  16. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 14/03/2011 00:42:28

    Όσα συμβαίνουν δεν μπορεί παρά να μας προβληματίζουν έντονα.
    Ο τρόπος που συμπεριφέρονται, (πολιτικά), θυμίζει το μύθο του Γύγη, λατρεύουν το χρήμα και αποθεώνουν την εφήμερη δόξα.
    Αυτό το φανερώνει και η «νέα στρατηγική» που έθεσε ο Πρωθυπουργός της χώρας στην εισήγηση που έκανε σήμερα στο υπουργικό συμβούλιο «πρέπει να μείνουμε αταλάντευτοι στην πορεία μας, για να πετύχουμε» είπε χαρακτηριστικά και δείχνει ότι έχουν αποφασίσει να τα ισοπεδώσουν και να τα πουλήσουν όλα
    Κατά πάσα πιθανότητα αυτό που επικρατεί στη σκέψη τους, επειδή γνωρίζουν ότι δεν πρόκειται να ξαναβγούν,είναι το γνωστό « ότι προλάβουμε να αρπάξουμε» .

  17. noname avatar
    noname 14/03/2011 01:37:50

    Πωλουνται

    Ασημικα

    Σερβιτσια

    Ολα

    Κοψοχρονια

  18. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 14/03/2011 02:21:00

    Η πλήρης διάλυση της χώρας είναι πλέον αναπόφευκτη...
    Πολλοί λένε για την ελπίδα, ότι πεθαίνει τελευταία..
    Η δικιά μας ζει?

  19. spiros avatar
    spiros 14/03/2011 07:12:27

    Η θρασύτητά του δεν παίζεται. Μέχρι σήμερα δεν βγαίναμε και σήμερα πατύχαμε νίκη....ΘΑΝΑΤΟΥ. Απορώ πως θα πάει μέχρι τις 25 και με ποιές επιφάνειες για πώληση χωρίς το υπέδαφος .

  20. skeptomenos avatar
    skeptomenos 14/03/2011 08:27:51

    Κύριοι, η περιουσία των 50 δις, θα αποφέρει ετήσια απόδοση στους ιδιοκτήτες της 2.5-3 δις ευρώ σε μερίσματα η ενοίκια , με τα σημερινά δεδομένα.
    Αυτά τα χρήματα θα φεύγουν από την πατρίδα.
    Υπογράφουμε την σκλαβιά των παιδιών μας.

  21. dimos avatar
    dimos 14/03/2011 09:15:58

    η πλήρη διάλυση της χώρας θα αποφευχθεί έιτε το θέλουν οι αριστεροί κανίβαλλοι είτε οι νεοδεξιοί ψευτοφιλελευθεροι κρατιστές . Πλήρη ιδιωτικοποιήση όλων των κρατικών φέουδων (ΔΕΗ, κτλ...) έτσι για να καταλάβουνε και αυτοί που παίρνουν 70-80 χιλιάρικα το χρόνο (και λίγα λέω) με μοναδικό προσόν το γλύψιμο στη κλαδική του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ τι σημαίνει ιδιωτικός τομέας....

    • Misha avatar
      Misha @ dimos 14/03/2011 12:01:27

      Πιάσαν έναν Πόντιο κι έναν Γάλλο κάποιοι κανίβαλοι.Λέει ο Γάλλος στον Πόντιο: «έχω ακούσει πως αυτή η φυλή κάνει πιρόγες με το δέρμα των αιχμαλώτων.»
      Τότε ο Πόντιος γινεταιεξω φρενων , παίρνει το πιρούνι του αγανακτισμένος κι αρχίζει να τρυπιέται μόνος του, φωνάζοντας: «Εγώ πιρόγα δε γίνομαι»....

  22. Γιώργος Π avatar
    Γιώργος Π 14/03/2011 09:34:50

    dimos
    Μάλλον δεν γνωρίζεις τι Golden boys παίζουν στον ιδιωτικό τομέα.
    Εκεί τα πράγματα είναι free.
    Τουλάχιστον στο δημόσιο υπάρχει πλαφόν σε μισθούς στελεχών.
    Το να ξε-πουληθεί η ΔΕΗ και οι στρατηγικής σημασίας κερδοφόρες ΔΕΚΟ είναι ΕΓΚΛΗΜΑ.

  23. dimos avatar
    dimos 14/03/2011 10:04:26

    Φίλε Γιώργο αν είσαι golden boy στον ιδιωτικό τομέα τον μισθό σου και bonus σου τον πληρώνει ο μέτοχος και όχι ο Ελληνας φορολογούμενος. Δουλεύεις 12-14 ώρες την ημέρα και αν δεν είσαι αποτελεσματικός πας σπίτι σου με συνοπτικές διαδικασίες. ΟΚ δεν θέλετε πωλήσεις κρατικών εταιριών, τότε συνταγματική άρση της μονιμότητας στο δημόσιο τομέα και αξιολόγηση των δημόσιων υπαλλήλων με αντικειμενικά κριτήρια για να επιβραβευτούν οι σωστοί και οι άξιοι και όχι τα κομματικά σκυλιά.

    • Misha avatar
      Misha @ dimos 14/03/2011 12:03:43

      Τι λε ρε μεγάλε; Ετσι σου είπανε να λες;
      Τα bonus στου Μπόμπολα ποιος τα πληρωνει;
      Τα 130 δις που έχουν παρει από το κράτος οι απατεωνες ΙΔΙΩΤΕΣ τραπεζίτες τα τελευταία χρόνια ποιος τους τα έδωσε;
      Τι σόι αυτοκτονικοί παραλογισμοί είναι αυτοί;

  24. firiki2010.wordpress.com avatar
    firiki2010.wordpress.com 14/03/2011 10:27:34

    Για να καταλάβω.... Επί της αρχής είμαστε αντίθετοι με το να αξιοποιηθεί δημόσια περιουσία? Το Ελληνικό πρέπει να κάθεται έτσι επί χρόνια ή μήπως πρέπει να γίνει το μεγαλύτερο πάρκο της Ευρώπης? Το πρώην εργοτάξιο της γέφυρας Ρίου-Αντιριου πρέπει να το έχουμε να το καμαρώνουμε? Σαν κι αυτά δεκάδες εκατοντάδες άλλα ακίνητα.... Γιατί από την αξιοποίηση να αποκλείεται η πώληση δημόσιας γης ? Εχει κάποια λογική η "μεταξύ τυρού και αχλαδίου" έμπνευση του κ Παπανδρέου περί συνταγματικής απαγόρευσης πώλησης δημόσιας γης ? Γιατί αποκλείουμε την πώληση δημοσίων επιχειρήσεων? Τόσο " ξετρελλαμένοι" είμαστε με τον τρόπο που λειτουργούν?

    Σε όλα αυτά το θέμα είναι το ΤΙ αξιοποιείς, ΤΙ πουλάς, ΠΩΣ αξιοποιείς, ΠΟΤΕ και άλλα τέτοια "πεζά" "τεχνικά" θέματα. Και αν η συγκεκριμένη κυβέρνηση μπορεί να τα κάνει με επιτυχία. Με τα ιδεολογικά "κολλήματα" που έχει , με την παραδοσιακά ιδιοκτησιακή σχέση της με την εξουσία και τη μόνιμη αμφιθυμία της πολύ αμφιβάλλω. Αλλό όμως αυτό και άλλο η διαφωνία επί της αρχής. Τα ασημικά της οικογένειας δεν δικαιούσαι να τα καμαρώνεις στη βιτρίνα όταν κινδυνεύεις να σου πάρουν το σπίτι! (Αν και τα συγκεκριμένα "ασημικά" ούτως ή άλλως θα έπρεπε να τα είχαμε απο καιρό αξιοποιήσει ουτως ή άλλως)

    • Misha avatar
      Misha @ firiki2010.wordpress.com 14/03/2011 12:06:08

      Γιατι, σε χαλάει να γινει πάρκο το Ελληνικό;
      Αυτη δεν ήταν η ΔΕΣΜΕΥΣΗ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ ΚΟΜΜΑΤΩΝ ΕΞΟΥΣΙΑΣ;

      Αν είναι ανίκανοι να τηρησουν τις δημόσιες δεσμεύσεις τους ας αυτοδιαλυθούν , και να δωσουν τα ακινητα τους στις τραπεζες να ξεχρεωσουν τα κοντά 250 εκ που χρωστάνε στις τράπεζες.

      • firiki2010.wordpress.com avatar
        firiki2010.wordpress.com @ Misha 14/03/2011 12:48:55

        Το μεγαλύτερο πάρκο της Ευρώπης (πιθανώς και του κόσμου) στην Αθήνα, στην άκρη της πόλης , αποκομμένο απο τον οικιστικό ιστό και πάνω στη θάλασσα είναι μια ...ανοησία. Δεν εξυπηρετεί παρά ελάχιστους κι έχει τεράστια έξοδα συντήρησης , αν πρόκειται να έχεις πάρκο κι όχι ένα ρημαδιό. Ακόμα κι αν δεν υπήρχαν οι οικονομικές δυσκολίες πολύ περισσότερο θα εξυπηρετούσε το περιβάλλον πχ μια ήπια οικιστική ανάπτυξη και χρησιμοποίηση των εσόδων για περιβαλλοντικές δράσεις σε άλλα σημεία της Αθήνας. Στις παρούσες συνθήκες θεωρώ ότι ο΄υτως ή άλλως υπάρχουν άλλες προτεραιότητες.
        Αν οποιοσδήποτε δεσμεύθηκε σε μια ανοησία είμαι πολύ χαρούμενος αν δεν την υλοποιήσει. Και θα είμαι ακόμα πιο χαρούμενος αν το ομολογήσει θαρρετά.
        Τα χρέη των κομμάτων είναι μια εντελώς διαφορετική υπόθεση και μην περιμένεις να τα υπερασπισθώ για την ανοικοκυροσύνη τους.

  25. Γιωργος Ασημένιος avatar
    Γιωργος Ασημένιος 14/03/2011 10:32:57

    Αναρωτιέμαι αφου όλα θα βγουν στο σφυρί , πως αυτή η χώρα που τώρα βρίσκεται σε ύφεση κοντά στο 5% θα βρεθεί με πρωτογενή πλεονάσματα 6% ώστε σιγά σιγά να ξεπληρώνουμε το συσθεώρητο χρέος ;

  26. ΠΑΝΑΙΤΙΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΙΤΙΟΣ 14/03/2011 10:51:35

    http://www.youtube.com/watch?v=SmVm7knsb-0

  27. Γιωργος Ασημένιος avatar
    Γιωργος Ασημένιος 14/03/2011 11:01:53

    Αν δηλαδή η χώρα μας γυρίσει πάλι στην εποχή της Ουλεν και της Πάουερ αφου τίποτε κερδοφόρο δεν θα ανήκει στο δημόσιο πως θα ανακάμψουμε; Με την αγορά εργασίας ζούγκλα και μισθούς των 600 ευρώ; με 1.200.000 ανέργους ; με πληθωρισμό κοντά στο 5% , με πολιτική που δεν θα χαράσσεται με βάση τις ανάγκες των πολιτών, αλλά με βάση τα όσα ευννοούν τις τράπεζες;

    • Misha avatar
      Misha @ Γιωργος Ασημένιος 14/03/2011 12:07:41

      Μετανάστευση φίλε, αλά γέρο Καραμανλή.
      Μόνο που τότε δεν είχαμε 3-4 εκατομμύρια έποικους.
      Κατάλαβες τι παίζει; Αλλάζουν το ανθρώπινο δυναμικό της χωρας με φτηνό εισαγόμενο...

  28. stef avatar
    stef 14/03/2011 11:59:40

    to belgio den exei kivernisi.........den tous poulame tin dikia mas!!!

    • Αστος avatar
      Αστος @ stef 14/03/2011 16:57:21

      Τοσο πολυ τους μισεις τους Βελγους ? Τι σου εχουν κανει πια οι ανθρωποι?

  29. dimos avatar
    dimos 14/03/2011 12:22:51

    Εντάξει Misha όλοι τα φάγανε στην Ελλάδα και ο δημόσιος και ο ιδιωτικός τομέας. Η ουσία είναι ότι ο ιδιωτικός τομέας έχει ανεργία 20% (15% επίσημα) και μισθούς 700 ευρώ και ο δημόσιος διασφάλιση της εργασίας ανεξάρτητα αν είσαι ηλίθιος ή όχι και εργασιακό 8-14.00 με το φακελάκι να πηγαίνει σύννεφο. Εν συντομία προτιμώ να υπάρχει αποτελεσματικός δημόσιος τομέας που να δουλεύει με όρους ιδιωτικού παρά αυτό το μπάχαλο που καταδυναστεύει και ληστεύει τους Ελληνες - α ναι υπάρχει και η μεταναστευση όχι μόνο για τους άνεργους του ιδιωτικού τομέα αλλά και για τους κηφήνες του δημοσίου.

    • Misha avatar
      Misha @ dimos 14/03/2011 12:57:57

      Να δουλεύει όπως ο «αποτελεσματικός» ιδιωτικός;
      Δλδ οπως οι τράπεζες που έχουν παρει σε εναμιση χρόνο μέσα περι τα 130 δις ευρώ μπαξίσι από το κρατος;
      Πόσα θες να μας τρελανεις;

  30. ΜΑΡΙΑΝΝΑ ΑΝΔΡΟΥΤΣΟΥ avatar
    ΜΑΡΙΑΝΝΑ ΑΝΔΡΟΥΤΣΟΥ 14/03/2011 12:51:55

    To πε οΜίσα: Αλλάζουν το ανθρώπινο δυναμικό της χωρας με φτηνό εισαγόμενο…

    αλλιώς, "πώς προκαλείτε τη γενοκτονία σε μια χώρα χωρίς όπλα".
    Ηave a nice day .

  31. Misha avatar
    Misha 14/03/2011 12:55:47

    To Παρκο στο Ελληνικό εξυπηρετεί όλο το λεκανοπέδιο εφοσον κάψαμε Πεντέλη και Πάρνηθα.
    Το κόστος συντήρησης που επικαλούνται είναι αστείο επιχείρημα καθώς μπορεί να γίνεται αυτη συστηματικά από χιλιάδες εθελοντές που είναι διατεθειμένοι να βοηθήσουν προς αυτή την κατεύθυνση.

    • firiki2010.wordpress.com avatar
      firiki2010.wordpress.com @ Misha 14/03/2011 13:23:51

      Mάλλον δεν έχεις συναίσθηση (και συγγνώμη) τι σημαίνει συντήρηση ενός πάρκου μερικών χιλιάδων στρεμμάτων όταν μου λες για εθελοντές. Αλλο συντήρηση του μεγαλύτερου πάρκου της Ευρώπης πάρκου κι άλλο .... δενδροφυτεύσεις στην Πεντέλη.
      Και το επαναλαμβάνω : Αν δεν υπήρχαν άλλες προτεραιότητες δεν θα ήταν προτιμότερο απο περιβαλλοντικής άποψης να αξιοποήσεις ήπια το πάρκο (πράγμα που θα σήμαινε ότι πάλι το το 70-80% θα ήταν πράσινο και ελεύθεροι χώροι) και να ρίξεις τα έσοδα σε υποβαθμισμένες περιοχές που έχουν περισσότερη ανάγκη το πράσινο απ΄ ότι τα παραθαλάσσια προάστια?

      • Misha avatar
        Misha @ firiki2010.wordpress.com 14/03/2011 16:37:24

        Ένα παρκο μερικών χιλιάδων στρεμμάτων μπορεί και να μη χρειαστεί καμμία συντήρηση , όπως δεν συντηρούσαμε τον δρυμό της Πάρνηθας ή την Πεντέλη μέχρι που τα κάψαμε.
        Ο Ιάπωνας Φουκουόκα με τη γνωστή μέθοδο του φυσικής καλλιέργειας έχει μιλήσει εκτεταμένα για το ζήτημα.
        Αν θέλουμε βεβαιως γκαζόν και φιοριτούρες θα χρειαστείμεγαλύτερη επιμέλεια, αν όμως το ζητούμενο μας είναι να δημιουργηθεί ένας μεγάλος πνεύμονας πρασινου , οι λύσεις είναι εδώ, υπαρκτές και χωρίς τα τεραστια κόστη που ακούγονται.

  32. JOHN avatar
    JOHN 14/03/2011 12:57:17

    Και σε αλλες χωρες που εγιναν ακτεταμενες ιδιοτικοποιησεις δεν απεδωσαν τ αναμενομενα.Και μετα απο καποια χρονια οι χωρες αυτες βρεθηκαν στο ιδιο παρανομαστη και τεραστια ελληματα.Αλλου ειναι το προβλημα,ειναι θεμα διαπλοκης συμφεροντων πολιτικων και παει λεγοντας.

  33. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/03/2011 13:09:03

    21/11/2001
    Μακρά συνεργασία είχαν χθες η υπουργός ΠΕΧΩΔΕ Βάσω Παπανδρέου και η πρόεδρος του "Αθήνα 2004" Γιάννα Αγγελοπούλου σχετικά με τα θέματα της Ολυμπιάδας. Η κυρία Παπανδρέου είπε ότι εξετάστηκαν και εναλλακτικά σενάρια σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά σχετικά με τα προγραμματισμένα έργα.

    Ψηφίστηκαν στη Βουλή τα επίμαχα άρθρα του νομοσχεδίου για τη χρήση του Αιγιαλού και της παραλίας μετά από την ονομαστική ψηφοφορία που είχαν υποβάλει από κοινού τα κόμματα της αντιπολίτευσης. Υπέρ των άρθρων ψήφισαν 140 βουλευτές του ΠΑΣΟΚ και κατά 124 βουλευτές της ΝΔ, του ΚΚΕ και του Συνασπισμού.

    ΕΠΙΦΑΝΕΙΕΣ ΠΑΣΟΚ ...

    ΠΠ

  34. ο ξένος avatar
    ο ξένος 14/03/2011 13:18:14

    Αστεία πράγματα. Το "ελληνικό" ήταν και είναι ό,τι πρέπει για αξιοποίηση. Είναι τεράστιο και περισσεύει και για αρκετά μεγάλο πάρκο. Μετά το 2004, όμως, υπήρξε εγκληματική αδράνεια εξαιτίας της ανίκανης κυβέρνησης Καραμανλή και της καθυστερημένης ελληνικής κοινωνίας. Τα ολυμπιακά ακίνητα ρήμαξαν, ενώ χρειάζονταν άμεση αξιοποίηση. Έγινε κανόε καγιάκ στο ελληνικό; Έγινε. Τι πιο αυτονόητο από τη μετεξέλιξή του σε γουότερ παρκ, με σούπερ προδιαγραφές; Ένα θεματικό πάρκο, υπερτοπικός πόλος έλξης. Σούπερ προδιαγραφές, με σούπερ έσοδα. Αλλά που; εκκρεμεί στο ΣτΕ και η υλοποίησή του δεν αναμένεται νωρίτερα από το 2015! Κάτι στο οποίο έπρεπε να έμπαιναν μπουλντόζες την επομένη των ολυμπιακών αγώνων! Προσφυγή κάποιων δικηγόρων. Μα τι διάολο πρόβλημα μπορεί να έχεις με ένα γουότερ παρκ;
    Σταμάτησαν τη διπλή ανάπλαση και το γήπεδο του βάζελου, έχουν πρόβλημα με τα πάρκινγκ, με τη σήραγγα Υμηττού, με όλα. Ό,τι σχεδιάζεται, απορρίπτεται αυτόματα σαν καταστροφικό για το περιβάλλον. Απόλυτη ακινησία, σε συνδυασμό με μια μανία για την εθνική μας "ιδιοκτησία".
    Δηλαδή, με το δημόσιο χώρο, που ο έλληνας τον έχει κυριολεκτικά χεσμένο!

    • firiki2010.wordpress.com avatar
      firiki2010.wordpress.com @ ο ξένος 14/03/2011 13:37:12

      Το σχέδιο για την μεταολυμπιακή αξιοποίηση των ακινήτων έπρεπε να υπάρχει ΠΡΙΝ φτιαχτούν καν τα Ολυμπιακά έργα.
      Η υποκριτική μανία μας με το περιβάλλον σε συνδυασμό με την εμμονή μας ότι το κέρδος είναι "κακό πράγμα" (ποιος κάνει επένδυση για τη ψυχή της μάνας του?) έχει οδηγήσει σε καταστροφικές υπερβολές και όπως λες απόλυτη ακινησία.
      Αυτό που είναι σήμερα η περιοχή του "μελλοντικού γηπέδου" του ΠΑΟ είναι κάτι καλύτερο από "μαυρο χάλι"? Το γήπεδο της Λεωφόρου με τα ερειπωμένα "προσφυγικά" απέναντι αποτελεί "περιβαλλοντική άποψη"? Ελεος!

      • Misha avatar
        Misha @ firiki2010.wordpress.com 14/03/2011 16:31:47

        Βεβαίως και το κέρδος είναι κακό πράγμα, το χειρότερο από ολα θα έλεγα , όταν γινεται αυτοσκοπός και μονομανία όπως συμβαινει στον ανθρωποφαγικο νεοφιλελευθερισμό, όπου τζογάρονται στα χρηματιστήρια το νερό και οι τροφές ολόκληρων λαών.

    • Misha avatar
      Misha @ ο ξένος 14/03/2011 16:29:20

      Ξένε, οι «αναπτύξεις» που αναφέρεις τύπου γηπεδου Βάζελου και λοιπές ιστορίες βωβού κινηματογράφου , οπτικοποιούνται από ενα εργο: το έκτρωμα του Μώλ στο Μαρούσι που κρίθηκε παράνομο, αντισυνταγματικό, προϊόν διαπλοκής κλπ κλπ

      Την τσιμεντοανάπτυξη την δοκιμάσαμε από τη δεκαετία του 50 , τη γευτήκαμε στο πετσί μας. Φτάνει πια... Ας επιστρέψουν τα κλεμμένα οι πολιτικάντηδες , ας ζητήσουμε τα 160 δις των γερμανικών αποζημιώσεων και το Ελληνικό μπορεί να γινει ενα θαυμάσιο παρκο, πνευμονας ζωής και «πόλο έλξης» για έλληνες και ξένους επισκέπτες.

  35. zio avatar
    zio 15/03/2011 01:01:07

    όπως η ΝΔ ζητάει άλλο μνημόνιο, διαφορετικό, πιο αποτελεσματικό, έτσι και εκείνη ΠΡΕΠΕΙ να καταλάβει ότι ο κόσμος ζητάει άλλη αντιπολίτευση, αποτελεσματική.
    Η μαυρίλα, η απαισιοδοξία και η καταγραφή όλων των αρνητικών της εποχής μας είναι κάτι που ΕΥΝΟΕΙ το καθεστώς. Αυτό κάνουν τα διαπλεκόμενα ΜΜΕ, σε αυτό το τριπάκι μπαίνουν και πολλά φιλοΝΔ μέσα προκειμένου να πιέσουν ότι ο δρόμος είναι λάθος. ΟΚ, το καταλάβαμε. Ποιός είναι ο σωστός, θα μάθουμε ποτέ?
    Και πως θα το μάθουμε, όταν συνεχώς τονίζουμε το πόσο λάθος είναι ο άλλος δρόμος?
    Δεν γίνεται έτσι δουλειά, και τα αποτελέσματα τα βλέπουμε συνεχώς, αμέσως μετά από εκβιασμούς και τρομοκρατίες του καθεστώτος.
    Πήραμε επιμήκυνση λέει και μείωση επιτοκίου. Τα 50 δις ασημικά πέρασαν ΗΔΗ στα ψιλά.

    Απαισιοδοξία, μαυρίλα, άρνηση. ΔΕΝ γίνεται έτσι δουλειά όμως, γι ΑΥΤΟ παραμένει η ΝΔ κολλημένο στον δικό της πάτο. Δεν έχει μηχανισμό να προτείνει τις λύσεις της, δεν έχει μέσα να προβληθεί. Να το πω καλύτερα, μέσα υπάρχουν, αλλά δεν τα "τιμάει". Με έναν Μιχελάκη δε γίνεται δουλειά.

    Η ΝΔ θα πρέπει να κάνει αντιπολίτευση πολεμώντας το καθεστώς αλλά συγχρόνως πολεμώντας για την ελπίδα. Καλό στα λόγια και στα κείμενα, αλλά ο κόσμος περιμένει να τα δεί και σε έργα. Πρωτοβουλίες, πρωτοτυπίες, καινοτομίες, αισιοδοξία.
    Το τι ακριβώς πρέπει να γίνει, δεν είμαι ειδικός. και δεν αναφέρομαι στα τερτίπια των επικοινωνιολόγων. Αναφέρομαι στην αληθινή γλώσσα, στην ξεκάθαρη κουβέντα. Όχι άλλο στο "αυτοί κάνουν έτσι", αλλά όλο το βάρος στο "εμείς κάνουμε ΑΛΛΙΩΣ".

    Δεν αρκεί στον κόσμο να σε ψηφίσει επειδή δεν πέρασες εσύ τη θηλιά στον λαιμό του (αν και κάποιους κόμπους πλέξαμε και εμείς). Αυτό που περιμένει και ελπίζει είναι να του πείς όχι τι γίνεται όταν πνίγεται, όχι πως θα νοιώθει όταν σπαρταράει κρεμασμένος, όχι ποιές θα είναι οι τελευταίες του σκέψεις και συναισθήματα, όχι σε πόση ώρα θα πεθάνει από ασφυξία κρεμασμένος, αλλά τι να κάνει για να κόψει τη θηλιά.

    Είναι τόσο απλό αλλά και συγχρόνως τόσο δύσκολο.

    το ερώτημα είναι απλό. ΜΠΟΡΟΥΝ?

    υγ. όσο διατηρείται αυτή η λειψή αντιπολίτευση μπροστά σε αυτήν την πρωτόγνωρη λαίλαπα, όσο οι τόνοι παραμένουν απλά καταγγελτικοί αλλά ποτέ ανατρεπτικοί, τότε ο κόσμος αρχίζει δίπλα στο ΜΠΟΡΟΥΝ να σκέφτεται και το αν ΘΕΛΟΥΝ. και αυτό είναι και το πιο ανατριχιαστικό.