#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/06/2013 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Focus: «Τι απέγιναν οι αποτυχημένοι έλληνες πολιτικοί;»



Παλιότερα κάποιοι πολιτικοί ήταν συνώνυμο της διαφθοράς, σήμερα μερικοί από αυτούς διώκονται. Το γερμανικό περιοδικό  Focus αφιερώνει ένα άρθρο στους αποτυχημένους του ελληνικού πολιτικού βίου  με τίτλο «Από το Κοινοβούλιο στη φυλακή: Τι απέγιναν οι αποτυχημένοι έλληνες πολιτικοί;».  «Ο ελληνικός λαός πληρώνει κάθε μέρα την επί δεκαετίες κακοδιαχείριση της κυβερνητικής ελίτ του», γράφει το περιοδικό, διευκρινίζοντας ότι «τα παραπτώματα δεκαετιών των ελλήνων πολιτικών έχουν στο μεταξύ και προσωπικές συνέπειες». Σημειώνει επίσης ότι η ελληνική δικαιοσύνη κινείται κατά των διεφθαρμένων πολιτικών, την ίδια στιγμή που το πολιτικό τοπίο αλλάζει ριζικά.

Πρώτος και καλύτερος στη λίστα των αποτυχημένων ο πρώην πρωθυπουργός.

Γιώργος Παπανδρέου. «Μια επανεξέταση των οικονομικών του κόμματος του ΠΑΣΟΚ από τον διάδοχο του  Παπανδρέου,  Ευάγγελο Βενιζέλο, διαπίστωσε  ένα σημαντικό έλλειμμα. Το υπερχρεωμένο με σχεδόν 140 εκ. ευρώ κόμμα υπό τον Παπανδρέου έμπαινε μέσα 10 εκ. ετησίως. Ως εκ τούτου, δεν είναι λίγοι οι σύντροφοι που θα ήθελαν τον Πρόεδρο της Σοσιαλιστικής Διεθνούς εκτός του κόμματος. Ειρωνεία: Ο Παπανδρέου, εν τω μεταξύ, δίνει διαλέξεις σε διεθνή πανεπιστήμια σχετικά με την ευρωπαϊκή διαχείριση της κρίσης» γράφει το περιοδικό.

Ακολουθεί ο πρώην υπουργός Οικονομικών Γιώργος Παπακωνσταντίνου, «ένας  προστατευόμενος του Παπανδρέου, που πιάστηκε στα πράσα γιατί συγκάλυψε μια λίστα με πιθανούς φοροφυγάδες και διέγραψε τους καταχωρημένους συγγενείς του». Αναφορά γίνεται βέβαια και στον Άκη Τσοχατζόπουλο, «πρώην γραμματέα του κόμματος, επανειλημμένως υπουργό και από το 1980 έως το 2004 το αμφιλεγόμενο νούμερο δύο του κόμματος του ΠΑΣΟΚ». Τη λίστα συμπληρώνουν οι Ανδρέας Λοβέρδος, Άννα Διαμαντοπούλου, Λούκα Κατσέλη, πρώην υπουργοί και οι τρεις, οι οποίοι κάποτε «δρούσαν ως η εμπροσθοφυλακή του Παπανδρέου για τα μέτρα λιτότητας».

focus

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Aρχιμήδης avatar
    Aρχιμήδης 04/06/2013 09:23:23

    Φαίνεται οτι στο Φόκους και πάλι δεν κατάλαβαν οτι οι αποτυχημένοι Ελληνες πολιτικοί που χρεωκόπησαν τη χώρα, σχημάτισαν "συγκυβέρνηση" και συνεχίζουν σε αγαστή συνεργασία με τη Μέρκελ το "έργο τους" και την παχυλή μισθοδοσία τους απο τα καινούρια δανεικά, διορίζοντας (ενίοτε και με μεταξύ τους συγκρούσεις) τους "ημετέρους" τους σε πλούσια αμοιβόμενες θέσεις...

  2. Περικλής avatar
    Περικλής 04/06/2013 09:31:49

    Ξεχάσατε τον Παπαγεωργόπουλο, τον Καραμανλή και τον Ψωμιάδη. Το αυθεντικό γερμανικό άρθρο αναφέρεται και σε αυτούς. Γιατί τους παραλείψατε;

  3. sofos1 avatar
    sofos1 04/06/2013 10:57:31

    Παπαντωνίου,Ρουσόπουλο,Βουλγαράκη Λαλιώτη, Παυλιδη Σπηλιωτόπουλο,......το δυσκολο αν οχι αδύνατο ειναι να βρείς εναν έντιμο ...και οχι οτι αυτοι που ηξεραν και τους ανέχθηκαν ειναι λιγότερο ένοχοι.......

    • ΑΡΣΙΝΟΗ avatar
      ΑΡΣΙΝΟΗ @ sofos1 04/06/2013 15:25:36

      Πολύ σωστά. Η συγκάλυψη είναι συνενοχή.

    • euagelos avatar
      euagelos @ sofos1 04/06/2013 16:31:37

      Άρα μιλάμε για το 50% περίπου του εκλογικού σώματος! Αν το καλοσκεφτείς, καλώς έχουν κάνει όλη την Ελλάδα μια φυλακή, αν και το "απέραντο φρενοκομείο" θα ήταν πιο... θεραπευτικό.

  4. η Dimi avatar
    η Dimi 04/06/2013 15:54:10

    - Marcus Aurelius: “Are You Ready To Do Your Duty For Rome?”
    - Maximus: “You Don't Find It Hard To Do Your Duty?”
    As Maximus leads his soldiers into battle against the barbarian horde,
    he tells them: “What We Do In Life Echoes in Eternity.”
    ~Gladiator (2000)

  5. δημης avatar
    δημης 05/06/2013 00:52:22

    "focus"......
    -Αποτυχημένους ΓΙΑ ΠΟΙΟΥΣ;;;;; Γιά τους Εντολείς τους;;;; ΟΧΙ ...πετυχημένοι θεωρούνται....
    Θέλετε αποδείξεις;;;;
    Η ατιμωρησία η "ανακύκλωση " των εκλεκτών σας στο πολ. προσκήνιο;;;;
    Η προσφορά "βήματος " στο εξωτερικό για να αναπτύξουν τις ...βαρύγδουπες απόψεις τους;
    Ο πλουτισμός τους που φαίνεται και από τον τρόπο ζωής τους ;;
    -Να πάμε για τους "αντικειμενικούς σκοπούς " της "δημοσίευσής" σας ;;;
    Να σκεφτούμε ότι πιθανώς φωτίζετε ωρισμένους για να βγάλετε άλλους από την ..κατάψυξη που ,στιγμιαία, εξυπηρετούν καλύτερα ;;;
    Να υποθέσουμε ότι πρέπει να φέρετε στη μνήμη του κοινού τα μελανά στοιχεία της πολ. ζωής δίνοντας ένα ακόμα φρεσκάρισμα σεπιθανούς Επενδυτές;;;
    Δίνοντας προειδοποιήσεις στην Ελλ. Κυβέρνηση;;;;;
    Πώς αλλιώς να εξηγήσουμε τις διαπιστώσεις σας ,περί ..κακών Ελλ. Πολιτικών ...όταν πρίν ,σαν γνώστες της Ελλ. Πολ. πραγματικότητας, σαν Έντυπο ΔΕΝ τους είχατε καταγγείλει;;;;

  6. Γεωργία avatar
    Γεωργία 19/06/2013 09:29:30

    Ενώ οι Ευρωπαίοι πολιτικοί ακολουθούν το μονοπάτι της επιτυχίας. Προφανώς το Focus ζει στον γερμανικό οικονομό-εθνικιστικό νιρβάνα.

  7. Νεστορίδης avatar
    Νεστορίδης 17/07/2013 07:03:56

    Έχει δίκιο όταν αφήνουμε τον ΓΑΠ με άδεια της βουλής να δίνει διαλέξεις για το κακό που μας έκανε χωρίς να του αφαιρεθεί η έδρα (προσβάλει το κοινοβούλιο και τους ψηφοφόρους του με την απουσία του). Όταν διορίζουμε τον άνεργο αποτυχημένο Παπουτσή στην Παγκόσμια Τράπεζα, όταν διορίζουμε σε δημόσιους οργανισμούς αποτυχημένους πολιτικούς ΔΕΝ μας φταίει η Μέρκελ.
    Ποιοί αποτυχημένοι πολιτικοί πήγαν σπίτια τους τα τελευταία χρόνια, δυστυχώς ελάχιστοι γιατί οι περισσότεροι είναι στην Βουλή με την ψήφο των ψηφοφόρων τους.