#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/03/2010 09:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

24 Μαρτίου 2010: Τουρκική κορβέτα κάνει νηοψία σε ελληνικό πλοίο μέσα στα εθνικά ύδατα !!!

 

Χθες τα μεσάνυκτα (23:50) η τουρκική η τουρκική κορβέτα «Bafra» αφού είχε περιόδευσε επί 24 ώρες στα νησιά του Αιγαίου (Φολέγανδρο, Σαντορίνη, κλπ)  πέρασε από το στενό ανάμεσα στην Κέα και την Κύθνο συνοδευόμενη από την τορπιλάκατο «Κρυσταλλίδης».

Στις 02:10 η ελληνική τορπιλάκατος προειδοποίησε το τουρκικό πλοίο για παραβίαση της αβλαβούς διέλευσης ενώ βρισκόταν στο στενό Καφηρέα εντός ελληνικών χωρικών υδάτων.

Πέντε λεπτά αργότερα η «Bafra» εξέπεμψε μήνυμα στο παραπλέον εμπορικό πλοίο «Αρχάγγελος» ζητώντας στοιχεία δρομολογίου (λιμένα κατάπλου, απόπλου, όνομα).

Δηλαδή, την παραμονή της Εθνικής μας Παλιγγενεσίας, τουρκικό πολεμικό σκάφος έκανε νηοψία σε ελληνικό εμπορικό πλοίο μέσα στα ελληνικά χωρικά ύδατα

Στις 02:30 η τουρκική κορβέτα εξήλθε των ελληνικών χωρικών υδάτων και ακολούθησε πορεία σε διεθνή ύδατα νοτιοδυτικά της Χίου, υπό παρακολούθηση πάντα από την ελληνική τορπιλάκατο.

Σιγά να μην πει κανείς «Βυθίσατε το Bafra».

Εδώ του είχαν στείλει και τορπιλάκατο να το προσέχει μην πάθει τίποτα

Διαβάστε κι αυτά:

Πάνε να τα «μαζέψουν» τώρα για την «νηοψία»

Ακύρωσε την επίσκεψη στην Τουρκία ο Μ. Χρυσοχοΐδης

Έντονη ανησυχία των κομμάτων για τις προκλήσεις στο Αιγαίο

ΣΧΟΛΙΑ

  1. πατριωτης avatar
    πατριωτης 24/03/2010 09:47:53

    ζητω η ελληνοτουρκικη φιλια

  2. exomatiakaivlepo avatar
    exomatiakaivlepo 24/03/2010 09:51:26

    Οι Τούρκοι κάνουν ελέγχους στη Τζιά και εμείς χορεύουμε ζεμπεκιά..

  3. Σαος avatar
    Σαος 24/03/2010 10:06:38

    Άραγε να έχουμε αύριο κανένα τουρκικό ναυτικό άγημα στο λιμάνι της Ραφήνας;

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Σαος 24/03/2010 21:22:04

      χα χα... ας πατήσουνε στεριά, να δεις για πότε θα φύγουν τρέχοντας και δεν θα ξαναγυρίσουν! απ' το κάράβι όλα ωραία φαίνονται...

  4. popolaros avatar
    popolaros 24/03/2010 10:08:16

    Γεια σου ρε Jeffrey με την εξωτερική πολιτική σου και της Ελληνοτουρκικής πισωκολλητής προσέγγισης.
    Άντε και τώρα που καταργήσατε αεροπλάνα και τανκς στις παρελάσεις...να καλύψουν το κενό τα μηχανοκίνητα της γείτονος.
    Πλάκα δεν θα είχε να δούμε τουρκικά F-16 πάνω από την Αθήνα.
    Ώπααααα

  5. Sceptic avatar
    Sceptic 24/03/2010 10:10:06

    Καλά ρε γμτ ένα "fuck off" δεν μπορεί κάποιος να τους το πεί;

    • Dimi avatar
      Dimi @ Sceptic 24/03/2010 11:18:43

      Γιά να πεις ΚΑΙ να εννοείς KAI να εμμένεις sτο "fuck off" πρέπει να είσαι γεννημένος political "giver" NOT a "taker"!..

    • Πολίτης της Μπανανίας avatar
      Πολίτης της Μπανανίας @ Sceptic 27/03/2010 10:08:44

      Ή αλλιώς, πρέπει να είσαι "ενεργητικός" ηγέτης, όχι "παθητικός" (κυριολεκτικά και μεταφορικά).

      Και εμείς έχουμε γεμίσει απο τα λόμπυ των "παθητικών" στα ανώτερα κλιμάκια.

  6. trellakias avatar
    trellakias 24/03/2010 10:13:02

    Θα ήθελα πολύ να ακούσω την "περήφανη άποψη" του Υπ. Εθ. Αμ. που τώρα τελευταία έχει πάλι βγει στο προσκήνιο μιλώντας στους γνωστούς "προσκηνημένους" δημοκόλακες του συστήματος των ΜΜΕ, δίνοντας την εικόνα του "αξιόλογου και σοβαρού πολιτικού" που μάλλον ξανακαλλιεργείται δειλά-δειλά για "κάποιο" λόγο, τα ακούς Jefrey, ρε μπας και ξεκίνησε κάποιο σχέδιο από τα γνωστά κέντρα;
    Μπα πάλι ο Καραμανλής θα φταίει και η διακυβέρνηση της ΝΔ την προηγούμενη πενταετία !!!!

  7. parsifal avatar
    parsifal 24/03/2010 10:21:53

    Θεμιτή η αντιπολιτευτική διάθεσις, αλλά η "νηοψία" είναι κανονικό abordage, δηλαδή επιβίβασις αγήματος επί του ελεγχομένου πλοίου. Σοβαρό μέν το περιστατικό, ανάλογο με τις απο ασυρμάτου αναχαιτίσεις στα ΕΠ της FRONTEX (που ενίοτε εξελίσσονται σε πραγματικές βεβαίως) αλλά ψυχραιμία !ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΝΗΟΨΙΑ, υπήρξε "ψαρωτική" κλήσις στο κανάλι 16 πρός το πλήρωμα του Αρχάγγελου και στην οποία βεβαίως ουδείς εδωσε σημασία.

    • Λάκωνας avatar
      Λάκωνας @ parsifal 24/03/2010 19:27:45

      ντάαααξ ρε παρσιφαλ, πές το μας από την αρχή
      δεν τρέχει κ τίποτα δλδ
      τσάμπα ανυσηχήσαμε
      άντε πάλι στα κρεβάτια ρε κορώνια...

  8. sim avatar
    sim 24/03/2010 10:23:48

    o υπουργός ΕΔ κάνει τα δέοντα μην ανησυχείτε
    -έκοψε στα στρατόπεδα την γιορτή του Πάσχα
    -επανέφερε στην ενέργεια κοματικούς απόστρατους ,ΣΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΟΥ ΔΟΓΜΑΤΟΣ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΑ-ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ ΠΟΥ Ο ΓΑΠ ΧΑΡΑΞΕ
    -έκοψε τις αποζημειώσεις κ τα οδοιπορικά στο προσωπικό ΓΙΑ ΑΝΥΨΩΣΗ ΗΘΙΚΟΥ
    -σταμάτησε την συντήρηση στις μονάδες λόγω σχεδόν μηδενικών πιστώσεων στα ανταλλακτικά (ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΤΕΘΟΥΝ ΕΚΤΟΣ ΜΑΧΙΜΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ ΛΟΓΩ ΑΔΥΝΑΜΙΑΣ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ)
    -έβαλε τα στρατιωτικά νοσοκομεία στο ΕΣΥ
    Τώρα αν τα τουρκικά πλοία κάνουν παρέλαση παραμονή της 25 Μαρτίου στο Αιγαίο ή στο Σούνιο ή στο Σαρωνικό ή στον Θερμαικό κλπ ,αυτός τι φταίει ? είναι δουλειά του ?
    Μπορεί να είναι ανάπτυξη νέου τρόπου ελληνοτουρκικής φιλίας που εμείς δεν έχουμε το ανάλογο μπακράουντ να καταλάβουμε.
    ΣΑΛΑΜΑΛΕΚΟΥΜ
    -

  9. anonymous avatar
    anonymous 24/03/2010 10:34:31

    Bγήκε το χατζη-παπαγαλάκι και προπαγάνδισε τη γραμμή που του πέρασαν προφανώς, στρεψοδικώντας και προσπαθώντας να δικαιολογήσει την επαίσχυντη αυτή στάση ανάγοντάς την στα προβλήματα που έχει ο Ερντογάν με τους στρατηγούς.

  10. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 24/03/2010 10:44:51

    Ανάξιοι απόγονοι ενδόξων προγόνων.

    Ντροπή και αίσχος, πλέον όχι μόνο στην "υπέυθυνη" πολιτική ηηγεσία, η οποία ούτε υπέυθυνη είνα...ούτε πολιτική είναι...ούτε ηγεσία είναι.

    Ντροπή και σε όλους εμάς που ανεχόμαστε επί σειρά ετών αυτή την κατάσταση και που πρόσφατα ανεχθήκαμε την "περικοπή" των αεροσκαφών και των τεθωρακισμένων στις παρελάσεις γιατί..ακούστε...κοστίζουν 200.000Ευρώ και αυτό το ποσό θα πρέπει να εξαλειφθεί για να μειωθεί το χρέος!!!!!!!!!!!!!!!!


    Την ίδια στιγμή που ο "πεθερός" Μπακατσέλος σύμφωνα με δημοσιεύματα θα αναλάβει τη ΝΤΕΦΕΝΤΟΡΥ στη ΔΕΘ με τη σύμφωνη γνώμη του ΥΠΕΘΑ!!!!!

    Πόσα Μαλ.. μας θεωρούν.


    Εάς γνωρίζουν ότι οποιαδήποτε προσβολή και μείωση της αξιοπρέπειας των Ελλήνων για να κονομάνε αυτή, πλέον θα έχει απάντηση πολύ ισχυρή. Το καζάνι βράζει και εάν εκραγεί δεν θα μείνει τίποτα όρθιο.

  11. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 24/03/2010 10:46:10

    Να τους χαιρόμαστε.Δεν αντέχω άλλες επιτυχίες.Επιτυχίες παντού.Στην οικονομία,στο ασφαλιστικό,στα Εθνικά θέματα... Και το κυριότερο. Ότι είπε ο ΓΑΠ στην προεκλογική περίοδο το τήρησε κατά ...γράμμα.Η προσωποποίηση της συνέπειας.

  12. αβγδεζ avatar
    αβγδεζ 24/03/2010 10:48:24

    Τι; Δεν βγήκε στο τουρκολίμανο; Πάλι καλά. Ανέπνευσε ο ΓΑΠ. Λίγο το έχεις να κατεβαίνεις στο λιμάνι για να τους προαπαντήσεις;

  13. Νίκος avatar
    Νίκος 24/03/2010 10:48:47

    Προς τι το θαυμαστικο; δεν το περιμενατε; αν ναι, οταν προειδοποιουσαμε γιατι μας λοιδωρουσατε ως ακραιους και εθνικιστες;
    αφου το εχουμε προβλεψει που οδηγει βαθμιαια ο τσαμπαιρλανισμος της ραγιαδοαλητ μας.

    Σας θυμιζω μονο την πιο επαισχυντη συμφωνια, μετα αυτην του 58 για την Κυπρο, και με την υπογραφη του "εθναρχη" ΚΚ του 1ου, που "εβαλε" και επισημα τους Τουρκους στην Κυπρο. Την συμφωνια του 97 που αναγνωριζε "ζωτικα δικαιωματα" της Τουρκιας στο Αιγαιο. Οι υπογραφες, φυσικα των Σημιτη-Παγκακου. Των γνωστων ραγιαδων. Τωρα αρχιζει το ουσιαστικο πανηγυρι στο Αιγαιο.

  14. kostasxan avatar
    kostasxan 24/03/2010 10:49:37

    Διαβάστε το και ίσως να το βρείτε ενδιαφέρον... (γράφτηκε χθες το βράδυ και το συμπλήρωσα με την εξέλιξη της νηοψίας σήμερα)

  15. paratiritis2000 avatar
    paratiritis2000 24/03/2010 10:52:35

    Απο οτι καταλαβα, μετα το σηριαλ το Γκιωργκο κανει βολτα, μεχρι να μας σκασουν και να παρατεινουν οσο μπορουν την αβεβαιοτητα που επικρατει στην αγορα και να δημιουργησουν συνθηκες τετοιες ωστε να βαρεσουν παρα πολλοι κανονι, θα αρχισει το επεισοδιο, "που'ναι που'ναι το θερμο επεισοδιο με τους Τουρκους, εν οψει εναρξεως τουριστικης σαιζον! Παω στοιχημα οτι ολες οι υστερικες φυλαδες εξ Ηνωμενουν Βασιλειου μετα το γυρο "πτωχευσε η Ελληνικ. οικονομια" θα αρχισουν το γυρο "πολεμος στο Αιγαιο"!
    Προετοιμαστειτε Ελληνες, ειμαστε ηδη σε πολεμο με μια αχρηστη κυβερνηση, την πλεον αχρηστη και προδοτικη μετα το ΒΠΠ και διακυβεβεται η ιδια μας η επιβιωση. θα προσπαθησουν να παραμεινουν στη καρεκλα οσο μπορεσουν, μεχρι να μας φανε και το μεδουλι, και μετα, να μας παραδωσουν αμαχητι στον επομενο για να ξαναρχισει ενας γυρος απο τα ιδια!
    ΟΧΙ ΕΛΛΗΝΕΣ! ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ!
    ΣΚΕΦΤΕΙΤΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ, ΔΕΝ ΘΑ ΧΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΜΕΛΛΟΝ!
    Βουλιαζουμε. Παρτε θεσεις μαχης. Προετοιμαστειτε!
    Πολιτικο πολεμο ΠΡΩΤΑ να φυγει η χολερα απο το τοπο. Μην περιμενετε κανενα βουλευτη και γνωστο σας να σηκωθει απο κει που κρυβεται. Αυτοοργανωθειτε!

    • tiramola avatar
      tiramola @ paratiritis2000 24/03/2010 14:34:58

      Μιά επαναστατική πράξη θα ήταν η επανάληψη της συγκέντρωσης της κατσαρόλας στην Ομόνοια από Κολωνακιώτισες επί κυβέρνησης Ανδρέα Παπανδρέου...
      Να ηγηθεί της προσπαθειας η Τότα...

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ paratiritis2000 24/03/2010 15:13:56

      τιραμόλα, κοιτάς καθόλου τους τίτλους όταν σχολιάζεις, ή είσαι botακι?

  16. paratiritis2000 avatar
    paratiritis2000 24/03/2010 10:59:49

    Πληροφοριαι, οτι το πρασινο στρατοπεδο αποβιβαζει μοναδες ασσυμετρης απειλης (βλεπε πρασινοφρουρους) στα αντιπολιτευτικα blogs και διαδυκτιακα μεσα, εν οψει μινι προσπαρασκευαστικης εντασως με την γειτονα, και ινα προετοιμασιας διαρκους αναχαιτησεως των αρνητικων σχολιων, δυναται να εκληφθουν ως εχωντες βασην.

    • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ paratiritis2000 24/03/2010 11:16:18

      paratiritis,αυτό συμβαίνει πολύ καιρό τώρα.Ο πανικός τους πλέον,δεν κρύβεται ούτε με τον φερετζέ που ξέχασε πίσω της η κορβέτα Bafra ( Αλήθεια,με την Αφρα του βουγέως,είναι συντοπίτισσα η ...Bafra ???).

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ paratiritis2000 24/03/2010 21:38:22

      και επειδή πλην πρασινοφρουρών κυκλοφορούν και εισαγγελείς, αυξήστε κατά ένα κλικ το βαθμό προσοχής στις εκφράσεις σας, μην πάει και ο φάκτορας άπατος μέρες που είναι

  17. PELIAS avatar
    PELIAS 24/03/2010 11:06:29

    Eίδα ένα περίεργο όνειρο απόψε.

    Τούρκοι ναύτες κολυμπούσαν απέναντι απο την Αίγινα. Και όταν βγήκαν στην στεριά, κάποια τουρκική σημαία τους τύλιξε επειδή έκανε κρύο ! Με ξύπνησε ο ήχος ενός ελικοπτέρου και έτσι δέν είδα την συνέχεια.

    Με τρώει όμως και περιμένω την συνέχεια επι .... της οθόνης.

    ΠΕΛΙΑΣ

  18. Νίκος avatar
    Νίκος 24/03/2010 11:14:23

    Και το κερασακι στην τουρτα;

    Δώδεκα χορευτές και οκτώ μουσικοί των Μεβλεβί, του αρχαιότερου δερβίσικου τάγματος, εμφανίζονται στις 27 Μαρτίου, που είναι το Σάββατο του Λαζάρου, στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών, στην Αίθουσα Φίλων της Μουσικής. Την επόμενη μέρα, Κυριακή των Βαϊων, στις 28 Μαρτίου θα εμφανιστούν στο Μέγαρο Μουσικής της Θεσσαλονίκης.
    Άξια τέκνα του Χρήστου Λαμπράκη οι υπεύθυνοι του Μεγάρου Μουσικής μας προσφέρουν ένα χορό δερβίσηδων ως εισαγωγή στην πένθιμη για τους Χριστιανούς εβδομάδα των Παθών. Και μη χειρότερα!

  19. Κρής avatar
    Κρής 24/03/2010 11:40:57

    Να σημειωθεί ότι όλα τα εμπορικά πλοία πάνω απο 500 κοχ φέρουν το AIS (Automatic identification System) απο την ημέρα εφαρμογής του κανονισμού MSC (security code).
    Το σύστημα αυτό εκπέμπει κάθε 3 λέπτα (ας πούμε όπως το SMS του κινητού μας) ένα μήνυμα προς όλους όσους έχουν το αντίστοιχο σύστημα (και τα πολεμικά βεβαίως, αν και αυτά λαμβάνουν μόνο, δεν εκπέμπουν) στοιχεία όπως όνομα, νηολόγιο, διακριτικό, IMO No, πορεία, ταχύτητα, βύθισμα, λιμάνι αναχώρησης και άφιξης, επιβαίνοντες κτλ κτλ.
    Πράγμα το οποίο σημαίνει ότι οι "μπουνταλάδες" ήξεραν σε ποιόν θα απευθύνονταν δημοσίως (διεθνές κανάλι 16, κλήσης και κινδύνου) ώστε να λάβει την μέγιστη δυνατή δημοσιότητα.

    ΥΓ για να καταλάβετε περισσότερα περί του AIS πηγαίνεται στην σελίδα http://syros-observer.aegean.gr/ais/ και θα δείτε όλα τα υπόχρεα πλοία που πλέουν στο Αιγαίο με τα στοιχεία τους. Όλες αυτές οι πληροφορίες προέρχονται απο το AIS.

    • paratiritis2000 avatar
      paratiritis2000 @ Κρής 24/03/2010 15:06:16

      Πολυ καλο link εύγε και ειναι και live!
      Απο τούρκικο κότερο, γίνεται χαμός!
      Τα δικά μας που είναι?

  20. JOHN avatar
    JOHN 24/03/2010 11:41:31

    Αμαν πια πως κανουμε ετσι.Το αγημα του Τουρκικου ναυτικου που θα λαβει μερος στη παρελαση της 25ης Μαρτιου εφερε η Τουρκικη κορβετα.Ετσι ειναι τα πραγματα!Απο το βυθισατε το¨χωρα¨του Αντρεα στο καλωσορισατε το Bafra του Γιωργακη.Προκειται απλως για ενδοοικογενειακες αντιφασεις και διαφορες!!!!

  21. Factorx avatar
    Factorx 24/03/2010 11:45:12

    Πάνε να τα «μαζέψουν» τώρα για την «νηοψία»
    Διευκρινιστική ανακοίνωση σχετικά με το περιστατικό στο στενό του Καφηρέα κατά τη διέλευση της τουρκικής κορβέτας «Bafra» εξέδωσε το υπουργείο Εθνικής Άμυνας, τονίζοντας πως δεν είναι ακριβής η πληροφορία ότι το τουρκικό πολεμικό εξέπεμψε σήμα στο ελληνικό εμπορικό πλοίο «Αρχάγγελος» ζητώντας στοιχεία για το δρομολόγιό του.
    Σύμφωνα με προηγούμενη ανακοίνωση, η K/B «Bafra» την ώρα που έπλεε στο στενό Καφηρέα και αφού είχε λάβει προειδοποίηση από την ελληνική τορπιλάκατο «Κρυσταλλίδης» για παραβίαση των κανόνων αβλαβούς διέλευσης, εξέπεμψε μήνυμα στο παραπλέον εμπορικό πλοίο «Αρχάγγελος» ζητώντας στοιχεία δρομολογίου (λιμένα κατάπλου, απόπλου, όνομα).
    Όπως διευκρινίζεται στη νέα ανακοίνωση, τέτοια συνομιλία του ελληνικού εμπορικού με την τουρκική κορβέτα δεν υπήρξε σύμφωνα με τα στοιχεία του Αρχηγείου Στόλου, ενώ η συνομιλία που καταγράφηκε ήταν μεταξύ του Λιμεναρχείου Ραφήνας και άλλου εμπορικού που διερχόταν στην περιοχή.
    ΣΣ. Καλά μας δουλεύουν; Πρώτα βγάζουν επίσημη ανακοίνωση που την αναμεταδίδουν όλα σχεδόν τα ΜΜΕ και το ΑΠΕ και τώρα μας λένε ότι έκαναν λάθος; Κι αν είναι έτσι – που μάλλον δεν είναι - είναι δυνατόν να μπερδεύουν τις συνομιλίες και τα σήμερα σε τέτοιες κρίσιμες περιστάσεις; Έλεος

    • Αφροδίτη avatar
      Αφροδίτη @ Factorx 24/03/2010 18:51:19

      Μα αφού μας είπε προχθές ο επίτιμος, ότι έχει εμπιστοσύνη στους γείτονες και ότι εκτιμά την σοβαρότητά τους, γινόταν να τον διαψεύσει το υπουργείο Εθνικής Άμυνας, μετά από τόση υποστήριξη;
      Απλά η τουρκική κορβέτα ήρθε ως την πόρτα μας, για να γιορτάσει μαζί μας την εθνική μας απελευθέρωση και χαιρέτησε το πλοίο μας με ενθουσιασμό, της λόγω της νυχτερινής τους συνάντησης στο στενό!
      Μας δουλεύουν κανονικότατα, φίλε Φάκτορα!

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Factorx 24/03/2010 21:45:30

      τα πασοκάκια έχουν ξεπεραστεί από τις εξελίξεις σε όλα τα επίπεδα, και παραζαλισμένα χάνουν και τ'αυγά και τα πασχάλια!

  22. περαστικός avatar
    περαστικός 24/03/2010 11:46:02

    Το «Βυθίσατε το Χόρα» το είχε πει ο Παπανδρέου ως αντιπολίτευση το 1977. Και πάνω σ' αυτό στηρίχθηκε η ρητορική του η οποία διαμορφώθηκε από το δόγμα «Η Ελλάδα στους Έλληνες» και συγκρότησε γύρω της εκτός από την ορμή της «Αλλαγής» και έναν ισχυρό πατριωτικό άξονα. Αυτός ο άξονας είναι αντικείμενο ευρύτερης έρευνας σε ποιον βαθμό υιοθετήθηκε στην πράξη από τον ίδιο τον Παπανδρέου.

    Η ουσία που μας ενδιαφέρει σήμερα είναι ότι πρώτον αυτός ο πατριωτικός άξονας εμπεδώθηκε εντωμεταξύ (με καταλύτη τον Παπανδρέου εκείνα τα χρόνια) από πολύ μεγάλη μερίδα του λαού. Δεύτερον ότι αυτός ο άξονας εγκαταλήφθηκε στο έλεός του, ειδικά επί Σημίτη. Και τρίτον ότι με όσα έχουν μεσολαβήσει υπάρχει ΣΗΜΕΡΑ μεγάλη ανάγκη να τονωθεί αυτό το αίσθημα.

    Δεν ξέρω αν θα γίνει με μία αντίστοιχη δήλωση «Βυθίσατε το Bafra» ή με άλλον τρόπο. Αλλά πρέπει κάπως να γίνει.

    Δύο άνθρωποι μπορούν να το κάνουν. Ο Σαμαράς και ο Καρατζαφέρης. Αν το κάνει ο Καρατζαφέρης θα έχει λαϊκίστικα στοιχεία που αυτομάτως θα απαξιωθούν από μεγάλο μέρος της κοινωνίας και άρα θα περιοριστούν σε ακρότητες. Αν το κάνει ο Σαμαράς, αφ' ενός θα του προσδώσει στοιχεία ευρύτερης αποδοχής.

    Ελπίζω να πάρει τα σωστά μηνύματα, να επεξεργαστεί σωστά τα στοιχεία και να πράξει αναλόγως. Όχι κατ' ανάγκην σε αυτό το συμβάν, όχι κατ' ανάγκην ενστικτωδώς σήμερα. Αλλά σε χρόνο και με την ευκαιρία που θα διαπιστώσει και θα επιλέξει εκείνος όταν σταθμίσει όλα τα δεδομένα. Και ο κίνδυνος εκφυλισμού του πατριωτισμού στην περιθωριοποίηση (από τον Καρατζαφέρη) παραμονεύει και είναι κι αυτός ένα δεδομένο της σημερινής κατάστασης.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ περαστικός 24/03/2010 13:04:25

      O αξονας αυτος εκτος απο τα δημαγωγικα στοιχεια του βασιζοταν και στο συσχετισμο των δυναμεων Ελλαδος - Τουρκιας της εποχης.
      Προ του πραξικοποηματος Εβρεν στην Τουρκια υπηρχε υπερπληθωρισμος,ελλειψη ειδων πρωτης αναγκης,συγκρουσεις δεξιων και αριστερων ενω η Ελλαδα ειχε πληρη απασχοληση.
      Ο Ανδρεας πουλησε μαγκια με τα οικονομικα και δημογραφικα αποθεματα του "κρατους της δεξιας" το οποιο κατηγγειλε οταν το ΑΕΠ της Ελλαδος ηταν το 90% της Τουρκιας.
      Τρεις δεκαετιες αργοτερα η κατασταση ειναι εντελως διαφορετικη με την Ελλαδα υπο καταρρευση και την Τουρκια τοπικη δυναμη με σοβαρη σχετικα βιομηχανια.
      "Πατριωτισμος" ανευ στηριγματος ειναι συνταγη για καταστροφη.

    • paratiritis2000 avatar
      paratiritis2000 @ περαστικός 24/03/2010 15:22:17

      Απο το "Βυθίσατε το Χόρα" στο "Βυθίσατε τη Χώρα".

      Δεν νομιζω να ξαναερθει εποχη "βυθισατε το Χόρα". Απο οσα καταλαβαινω, χτυπηθηκαν αγρια τα οικονομικα της χωρας απο τον κολητο το συνονοματο του Γκιωργος εξ Αμερικης τον Σόρο. Αυτο που πρεπει να εγινε και σε συνδιασμο εν οψει μεγαλων οικονομικοπολιτικων ανακαταταξεων, π.χ. εχει λυσαξει ο ανεργος να χτυπα πορτες και ολοι του λενε δεν παιρνουμε ακομα, εχει παθει καθιζηση η αγορα κι ολοι μα ολοι περιμενουν το Γκιωργκος και τα αλλα τα μισθαρνα να μας δωσουν ενα στιγμα τι κανονισαν με το εξωτερικο και ποια οικονομικη πορεια θα ακολουθησουμε εκτος απο την ανευ ορων αφαιμαξη του 21% ΦΠΑ κτλ κτλπ που επεβαλαν ανευ ορων. Επισης εν μεσω αυτων να δουμε ποιος "μεγαλος" οικονομικος παιχτης/παιχτες θα αναδυθουν στην αγορα για να δουμε προς τα που παμε και τι κανουμε. Τι θα αλλαξει χερια, και με ποιους ιδεολογικοπολιτικο-οικονομικους ορους και γιατι. Ολα μα ολα εντελως απο οτι καταλαβαινω ειναι ρευστα μετα τις εκλογες, χωρια που κανεις δεν ξερει η κριση τι ακριβως θα γεννησει για την αγορα και τι παιχνιδια θα παιχτουν.
      Αν εχω δικιο με τα περι Σορου, τοτε αφαιρεθηκε ενα μεγαλο ποσοστο κεφαλιου απο εμας για να ξαναγυρισει ενα ποσοστο (αν δουμε να ερχετε κατι αυτο θα ειναι μαλλων σαφος λιγοτερο απο οτι χαθηκε) ως το κεφαλαιο εξαγορας συνειδησεων και μοχλος κινησης ιδεολογικο-κοινονικο-πολιτικων αλλαγων που αν καταλαβαινω καλα, κανεις δεν θα διανοειτο οτι θα γινονταν στην Ελλαδα καποια στιγμη. Εννοειτε οτι δεν θα διανοειτο γιατι πιθανον σκανδαλωδος να χρησιμοποιηθουν ως μοχλος για να αποπεμφθει η "Ελληνικοτητα" και η "συνοχη" μας, ή εστω οση μας απεμεινε.
      Πιθανων να έχουμε ενα άλλο καινούριο σύνθημα το "Βυθίσατε τη Χώρα".

    • περαστικός avatar
      περαστικός @ περαστικός 24/03/2010 16:36:13

      "ψυχραιμία" παρότι είσαι πάντα ψύχραιμος και εύστοχος σχολιαστής δεν θα συμφωνήσω μαζί σου απόλυτα.

      Δέχομαι όσα γράφεις μεν, αλλά θα ήθελα να διαχωρίσω τον "πατριωτισμό" από τον οποιονδήποτε "συσχετισμό δυνάμεων", την οποιαδήποτε οικονομική κατάσταση και τα οποιαδήποτε στηρίγματα.

      Ένας συμπαγής και στέρεος πατριωτισμός "από τα κάτω" οφελεί τη χώρα σε όλες τις περιστάσεις. Θα βρει μόνος του τον τρόπο να το κάνει κάτω από τις ειδικές συνθήκες κάθε εποχής.

      Αλλίμονο αν ο πατριωτισμός μας ήταν συνάρτηση οποιουδήποτε άλλου παράγοντα!

      Στο κάτω κάτω είναι γνωστό ότι το ηθικό ενός λαού αποτελεί παράγοντα ισχύος. Και το ηθικό είναι συνάρτηση του πατριωτισμού του.

      Θα μπορούσα να δώσω δεκάδες παραδείγματα τι θα σήμαινε πατριωτισμός σε τούτη τη δύσκολη κατά τα φαινόμενα οικονομική περίοδο που διανύουμε, αλλά νομίζω με λίγη σκέψη είναι σαφή σε όποιον κάνει τον κατάλληλο κόπο.

      Αντίθετα, αν το παρόν περιστατικό μας οδηγήσει σε συμπεράσματα για το χάλι μας, σε συνολική απαξίωση, σε συλλογική κατάθλιψη κλπ, τότε κακό και μόνο κακό μπορούμε να κάνουμε στη χώρα μας.

  23. Παστός Αστός avatar
    Παστός Αστός 24/03/2010 11:51:18

    Θα τρίζει του Διάκου το κιβούρι

  24. AWACS avatar
    AWACS 24/03/2010 12:09:15

    Ο Μπέννυ έδωσε εντολή στους στρατιωτικούς να διαψεύσουν τους εαυτούς τους για να σωθούν τα προσχήματα. Οι άνθρωποι πρέπει να είναι η επιτομή της ηλιθιότητας.
    Κι αυτοί οι στρατιωτικοί γλύφτες τους δεν έχουν ίχνος θάρρους να σηκώσουν έστω το μικρό τους ανάστημα απέναντι στα παχύδερμα της πολιτικής;
    Δεν μπορεί ένας να παραιτηθεί για την τιμή των όπλων ρε γαμώτο; Πώς ανέχονται τέτοια ταπείνωση από προιστάμενους και εχθρούς ταυτόχρονα;

    Αυτοί θα κλειθούν να πολεμήσουν και να θυσιαστούν για την πατρίδα; Σιγά μη σκίσουν κανά καλτσόν. Αίσχος ρεεεεεεε, φτάνει....

  25. nikolas avatar
    nikolas 24/03/2010 12:44:41

    ΜΗΠΩΣ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΑΥΡΙΟ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΛΑΣΗ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΜΑΣ ΕΞΕΡΓΕΣΗΣ ΈΚΟΨΑΝ ΤΑ ΜΗΧΑΝΟΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΙΠΤΑΜΕΝΑ ΤΜΗΜΑΤΑ. ΜΗΠΩΣ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ????

  26. fatfat avatar
    fatfat 24/03/2010 12:53:33

    οι υστερίες και οι άναρθρες κραυγές σε ένα τόσο σημαντικό ζήτημα, όπως η εθνική ασφάλεια δεν κάνουν ποτέ καλό...αντίθετα μπορεί να μας οδηγήσουν σε βιαστικές κινήσεις που τελικά να αποβούν εις βάρος μας.....άλλο που δεν θέλουν οι Τούρκοι να γίνει θερμό επεισόδιο στο Αιγαίο και να επέμβουν οι Αμερικανοί και το ΝΑΤΟ ως διαμεσολαβητές των διαφορών μας....προφανώς οι Τούρκοι στρατηγοί, είτε σε μια προσπάθεια να βγουν από την δύσκολη θέση που βρίσκονται σήμερα (τους ευνοεί ένα θερμό επεισόδιο),είτε βλέποντας ότι είμαστε σε δύσκολη θέση λόγω των οικονομικών μας, κάνουν ό,τι κάνουν, για να δοκιμάζουν αρχικά τις αντοχές μας και τις αντιδράσεις μας....για αυτό απαιτείται σύνεση,σωφροσύνη και λεπτοί χειρισμοί.....

    • paratiritis2000 avatar
      paratiritis2000 @ fatfat 24/03/2010 15:31:28

      Ποσο πηγε το ματσ "Στρατιωτικοι vs Ερντογαν"?
      Πεσαν πολλες κιτρινες? Ποσο θα παει η παραταση?
      Θα παμε και στα πεναλτι?
      Ειναι sudden death?
      Μηπως δεν καταλαβαμε καλα και ειναι φιλικο ματσ προς τερψιν του φιλοθεάμονος κοινού της Ελλάδας και μας βγει τελικα παραμυθα τις Χαλιμας?

      Εν τελει βγηκε ο ιδιος ο Ερντογαν και δηλωσε:

      "Κουραγιο αντερφια Ελληνοι!"
      "Μολις εγω παρει το παιχνιδι με τους Στρατηγους, ολα γκια πάρτι σας μπρέ Γκιοβρούμ!!"

      Ναι?/Οχι?
      Please vote.

  27. Νίκος avatar
    Νίκος 24/03/2010 13:10:47

    Παραγοντες, δεν υπαρχει ελεος. το μονο πραγμα στο μυαλο τους ειναι η μασα της εξουσιας. το απεδειξαν με τον οχετο των Παπανδρεικων ψευδων προεκλογικα, με τα ψευδη μετα περι αυξημενου ελλειματος που θα το...κατεβαζαν για να καρπωθουν, τι αλλο, κομματικα οφελη. Οφειλαν να ξερουν οτι οι απ' εξω δεν ειναι τσουτσεκια σαν του λογου τους οταν διακυβευονται εθνικα συμφεροντα. Απο ασπονδυλα κοιλεντερωτα μην περιμεντε και πολλα.

  28. fatfat avatar
    fatfat 24/03/2010 13:14:32

    1)ως και η κυβέρνηση Μεταξά υποβάθμιζε πολλά επεισόδια με την φασιστική Ιταλία για να μην ρίξει "λάδι στην φωτιά".
    Ο Μεταξάς απλώς ήταν ρεαλιστής και προσπαθούσε να αποφύγει την σύγκρουση με την Ιταλία όσο μπορούσε. Μέχρι την 28η Οκτωβρίου 1940 και παρόλο την πληθώρα αποδείξεων, η επίσημη θέση της Ελλάδος για τον τορπιλισμό του καταδρομικού "Έλλη" ήταν ότι έγινε από "υποβρύχιο αγνώστης εθνικότητας"!!!!!
    Δεν νομίζω σήμερα κανένας σας να ισχυρίζεται ή να πιστεύει ότι ο Μεταξάς ήταν προδότης, επειδή ακολούθησε την συγκεκριμένη πολιτική.
    2) η διχόνοια είναι χαρακτηριστικό -δυστυχώς- της φυλής μας. Δεν δέχομαι τον διαχωρισμό που κάνουν πολλοί εδώ μέσα σε προδότες και πατριώτες. Κανένας δεν νομιμοποιείται να κατηγορεί την εκλεγμένη κυβέρνηση της χώρας ως προδοτική......αρκετά ιστορικά παραδείγματα μπορούμε να βρούμε στην πρόσφατη ιστορία μας για να αποφύγουμε εθνικές ήττες...."πατριώτες" πίστευαν ότι ήταν και όσοι επεδίωξαν τον πόλεμο του 1897,"πατριώτες" πίστευαν ότι ήταν και όσοι συνέχισαν ασυλλόγιστα την εκστρατεία στην Μικρά Ασία το 1920-1921 ενώ είχαν υποσχεθεί προεκλογικά ειρήνη,"πατριώτες" πίστευαν ότι ήταν όσοι σχεδίασαν και επιχείρησαν να ανατρέψουν τον Μακάριο το 1974 και έδωσαν την αφορμή στους Τούρκους για την εισβολή στην Κύπρο....έλεος με τους "υπερπατριώτες" και τους "ελληναράδες"......

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ fatfat 24/03/2010 15:21:08

      Τό'μαθες και συ το "έλεος", τρομάρα σου!
      Αν κατάλαβες τι ακριβώς λες πιο πάνω, δεν αξίζεις κανένα έλεος...
      Αν δεν κατάλαβες, όντως, είσαι της "ελεεινής μορφής"

    • paratiritis2000 avatar
      paratiritis2000 @ fatfat 24/03/2010 15:49:41

      fatfat

      Οταν σκασει καμια επικεφαλιδα όπως αυτή "FBI looking for alleged Greek nationals suspected in terrorist attacks" ειδηση σε Αμερικη ή Αγγλια τοτε θα το ξανασκεφτεις? Ενεκα πολιτικης του στυλ ..οτι εμπαινε μεσα του διναμε ιθαγενεια.
      Χτύπα ξύλο.

      Επισης, εβγαιναν στο Αιγαιο υποβρυχια του Βασιλ. Ναυτικου (της Αγγλιας) το 40 ναι η οχι? Τους ενδιεφεραν τα εσωτερικα μας ηδη και προ 1800 ναι η οχι?
      Τσατιστηκε ο Χιτλερ με την επεμβαση του Μουσολινι ναι η οχι? Του στοιχισε αυτο αργοτερα χανωντας το πολεμο ναι η οχι?
      Τους συμφερε τελικα τους Αγγλους που μας εφεραν εμφυλιο ναι η οχι?

  29. http://neotera.wordpress.com avatar
    http://neotera.wordpress.com 24/03/2010 13:34:00

    Θα μπορούσαν αντί για επεισόδιο σύγκρουσης να χρησιμοποιήσουν έναν τέτοιο περίπατο γύρω απ'την Αττική για να δικαιολογήσουν συνομιλίες παράδοσής μας. Πάλι καλά που δεν ήταν συμπεφωνημένο αυτή τη φορά. Επειδή όμως είναι η 8η τέτοια επίσκεψη της τουρκιάς ίσως το πάνε όπως ο σκατοσπρώχτης με τη ροδέλα, καταλαβαίνετε ??

  30. Πλούταρχος Λευκαδίτης avatar
    Πλούταρχος Λευκαδίτης 24/03/2010 13:39:26

    Αγαπητέ Factor X,

    διαβάζω με πολύ έντονο ενδιαφέρον την έκδηλη ανησυχία των σχολιαζόντων το παρόν άρθρο. Θα ήθελα ως ένας απλός πολίτης να τους καθησυχάσω ενόψει ενός θερμού επεισοδίου με τη γείτονα, μιας και έχουν γνώση οι φύλακες και πιο συγκεκριμένα ο Τζέφρης ή κατά κόσμον Γεώργιος Παπανδρέου.
    Το μυστικό όπλο των Ελλήνων ακούει στο όνομα Θεόδωρος Πάγκαλος, ο οποίος "αεριζόμενος" μπορεί να δημιουργήσει τέτοιο ωστικό κύμα, που θα σπρώξει τους Τούρκους πίσω στα βάθη της Ανατολίας μια και για πάντα, λειτουρώντας ως ένα άλλο είδος υγρού πυρός. Έτσι θα ανοίξει ξανά ο δρόμος για τη δημιουργία της Ελλάδας "των δύο ηπείρων και των πέντε θαλασσών". Οπότε δε συντρέχει κανενας λόγος ανησυχίας.
    Οι πληροφορίες που θέλουν στην προσπάθεια αυτή να συνδράμει και ο George Karatzaferis διαψεύδονται προς το παρόν ως αναληθής.

    • Πλούταρχος Λευκαδίτης avatar
      Πλούταρχος Λευκαδίτης @ Πλούταρχος Λευκαδίτης 24/03/2010 13:40:33

      Μικρή διόρθωση: αναληθείς και όχι αναληθής!

    • nancy avatar
      nancy @ Πλούταρχος Λευκαδίτης 24/03/2010 16:14:08

      Χιχιχιχι αρκεί να μη μας πάρει εμάς το υγρό πύρ

  31. anonymous avatar
    anonymous 24/03/2010 13:48:53

    Έχουν κάθε δικαίωμα να πλέουν στα διεθνή ύδατα καθώς και να κάνουν αβλαβή διέλευση. Η Ελλάδα το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να τους έχει από κοντά και κάθε φορά που παραβιάζουν το καθεστώς της αβλαβούς διελεύσεως να τους ζητάει να εγκαταλείψουν τα ελληνικά χωρικά ύδατα και να τους συνοδεύει έξω από αυτά. Με λίγα λόγια να καταλαβαίνουν ότι δε χορεύει το άλογό τους.

    • paratiritis2000 avatar
      paratiritis2000 @ anonymous 24/03/2010 15:55:51

      Οταν σκασει καμια επικεφαλιδα όπως αυτή "FBI looking for alleged Greek nationals suspected in terrorist attacks" ειδηση σε Αμερικη ή Αγγλια τοτε θα το ξανασκεφτεις? Ενεκα πολιτικης του στυλ ..οτι εμπαινε μεσα του διναμε ιθαγενεια.
      Χτύπα ξύλο.

      Το φανταζεστε ωρε Ελληνες να σκασει τιποτε αναλογο και να ειμαστε ΚΑΙ σε καιρο χοντρης εντασης με τους Τουρκους? Τωρα που "βλεπουν" και ισλαμικη εκπαιδευση στα χαζοαναρχοβλαμενα της Ελλαδας που ουτε μολοτοφ δε μπορουν να πεταξουν σωστα.

      Πολυ γκραν γκινιολ σεναριο ε?
      Εις οιωνος αρισθος, αμυνεσθαι περι πατρις ωρεεε!!!

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ anonymous 24/03/2010 22:02:53

      παρατηρητή, αν άκουσες σήμερα, η Μέρκελ έχει αρχίσει να τα παίρνει στο κρανίο με την απαίτηση των Τούρκων της για ισλαμική εκπαίδευση, και ο Σαρκοζί ξανάφερε το θέμα της απαγόρευσης της μπούργκας. Τα χαζοαναρχοβλαμμένα έχουν γίνει πολύ ντεμοντέ πια.

  32. G R avatar
    G R 24/03/2010 14:06:49

    αρχιζω να πιστευω ολο και περισσοτερο στο Matrix..δεν ειναι δυνατον να γινονται τετοια πραγματα.

  33. Beyond The Stars avatar
    Beyond The Stars 24/03/2010 14:11:15

    Απο τη συζήτηση στη Βουλή για το ΕΣΠΑ

    «Έρχεται θερμό επεισόδιο», διατύπωσε την εκτίμηση ο πρόεδρος του ΛΑΟΣ, Γ. Καρατζαφέρης, ο οποίος παρεμβαίνοντας στην Ολομέλεια κατά τη συζήτηση του νομοσχεδίου για το ΕΣΠΑ τόνισε ότι «μόνο τυφλοί δεν μπορούν να το δουν αυτό».

    Ο πρόεδρος του ΛΑΟΣ, δήλωσε πως «είχαμε ένα επεισόδιο, που περιέγραψα στον πρωθυπουργό και δεν απάντησε ο υπουργός Εθνικής Αμύνης. Χθες το βράδυ, η κορβέτα Μπάφρα γύριζε όλο το Αιγαίο, ανάμεσα από Σπέτσες, Ύδρα, Χίο και έκανε νηοψία σε ελληνικό επιβατικό πλοίο. Διασκεδάζει τις εντυπώσεις σήμερα το ΓΕΕΘΑ λέγοντας πως είναι παρεξήγηση. Έγινε και προκαλούν. Να πούμε λοιπόν στους Τούρκους ότι στα νερά αυτά, που έκανε χθες τα οχτάρια η κορβέτα, αυτά τα νερά γέννησαν Κανάρη, Μιαούλη, Μπουμπουλίνα. Και υπάρχουν πολλοί διάδοχοί τους για να συνεχίσουν το έργο τους, αν συνεχίσουν οι Τούρκοι αυτή την προκλητικότητα», σημείωσε.

    «Δηλώνω, πιστεύοντας ότι διερμηνεύω την βούληση όλων, ότι η Βουλή συμμερίζεται την αξία των καταγγελλομένων, που κάνατε με την παρέμβασή σας», απάντησε από την έδρα προς τον κ. Καρατζαφέρη, ο αντιπρόεδρος της Βουλής, Β. Πολύδωρας.

    Kathimerini gr 14 35

  34. Επαγρυπνών avatar
    Επαγρυπνών 24/03/2010 14:58:28

    Ενα απο τα συμβολαια που υπεγραψε ο γιωργακης στους αμερικανους για να τον κανουν πρωθυπουργο ηταν η εκμηδενιση των ελληνοτουρκικων προβληματων εις βαρος φυσικα της ελλαδας.

    Αυτα που βλεπετε καλα θα ειναι να τα συνηθισετε γιατι το FIR του αιγαιου θα χωριστει στην μεση οποτε οι τουρκοι θα ειναι μονιμοι θαμωνες καταμεσης στο πελαγος με δικαιοδοσιες ερευνας-διασωσης και παροχης ασφαλειας στην περιοχη.

    Και το ξαναλεω.Ο γιωργος θα τα δωσει ολα γιατι δεν μπορει να κανει αλλιως.Και το αιγαιο θα χωρισει στην μεση και την θρακη θα μετατρεψει σε κοσσοβο και βραχονησιδες θα δωσει στους τουρκους οπως αλλωστε εχει δηλωσει κατα το παρελθον.

    Το ξεκινημα εγινε με την αλλοιωση του πληθυσμου που συντομα θα μετατρεψει την ελλαδα σε πολυεθνικο κρατος χωρις καμια εθνικη υποσταση!Οσο θα μεγαλωνει ο αριθμος των μουσουλμανων ελληνων πολιτων τοσο περισσοτερα κουφα θα βλεπετε εκ μερους των τουρκων.

    ΣΥΝΗΘΙΣΤΕ ΓΙΑΤΙ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΑΚΟΜΑ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ!

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ Επαγρυπνών 24/03/2010 15:25:29

      Να σου πω, εγώ το συνήθισα κιόλα...
      Μια ιδέα είναι, στην αρχή πονάει μόνο, σαν να χ...ς προς τα μέσα, που λέει κι ο Πανούσης...

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ Επαγρυπνών 24/03/2010 15:26:14

      Κουρ@δ@ν@ρρόφηση...

    • paratiritis2000 avatar
      paratiritis2000 @ Επαγρυπνών 24/03/2010 16:05:51

      Γελατε γελατε...δε θα χουμε να ταίσουμε τα παιδια μας κι αυτοι θα αντλουν τα πετρελαια μας. θα τα στησουν ολα ετσι οπως τους βολευει. Τωρα πια ολα τα ενδεχομενα πρεπει να ειναι ανοιχτα. Ο

      Θεος να δωσει
      να τρελαθουν οι Ρωσοι.

      Κανει και ρημα :)

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Επαγρυπνών 24/03/2010 22:07:20

      εννοείς ρίμα, υποθέτω-πάντως εγώ το παιδί μου πετρέλαιο δεν το ταϊζω

  35. t avatar
    t 24/03/2010 15:28:57

    TCG BAFRA (F-505)
    http://www.dzkk.tsk.tr/turkce/FAALIYETLER/DUYURULAR/TCGBAFRALUBNANNAKLIYE.php
    .

  36. Factorx avatar
    Factorx 24/03/2010 16:43:15

    η τουρκική κορβέτα βρίσκεται αυτή την ώρα-5.30- δυτικά της Λέσβου παρακολουθούμενη από την κανονιοφόρο Κάσο.

  37. Κρής avatar
    Κρής 24/03/2010 17:00:52

    Άλλη μια τεχνική παρατήρηση για όποιον ενδιαφέρεται να το ψάξει παραπέρα.

    Όλα τα πλοία που ταξιδεύουν έχουν τουλάχιστον μια συσκευή VHF να ακούει στο κανάλι16 όπου και πιθανότατα έκανε (αν έκανε) την κλήση το τουρκικό πλοεμικό.
    Όλα τα παραπλέοντα πλοία με μέγεθος πάνω απο 3000 κοχ και κατασκευής μετά το 2002 είναι εξοπλισμένα με VDR (Voyage Data Recorder), κάτι σαν το μαύρο κουτί των αεροπλάνων. Οτιδήποτε έχει εκπεμφθεί στο κανάλι 16 έχει ηχογραφηθεί απο τα μικρόφωνα του συστήματος στην γέφυρα. Στην περίπτωση του VDR δεν χρειάζεται ειδικός εξοπλισμός για να έχεις πρόσβαση στις ηχογραφήσεις (δεν μπορείς όμως να τα σβήσεις) οποιοσδήποτε αξιωματικός γεφύρας μπορεί να ανατρέξει και να πει τι ηχογραφήθηκε εκείνη την ώρα!

  38. Orestios avatar
    Orestios 24/03/2010 17:10:19

    Μην ενοχλείτε τον Υπουργό της Άμυνας. Αφήστε τον να κάνει κοινωνική πολιτική.

  39. trochalos avatar
    trochalos 24/03/2010 17:27:28

    Φαντάζεσται να ήταν πρωθυπουργός ο ΚΚ,τι θα γινότανε; ο ΧΑΜΟΣ ειδικά στο MEGA

    • Orestios avatar
      Orestios @ trochalos 24/03/2010 17:39:19

      Αυτή είναι η 12η διέλευση από τότε που ανέλαβε το ΠΑΣΟΚ.
      Επί ΝΔ έγινε μία και είχαν λυσσάξει οι πατριώτες. χο!

  40. Digon avatar
    Digon 24/03/2010 17:32:44

    Η (αυτο)διάψευση του ΓΕΕΘΑ μου θύμησε ένα περιστατικό των επαναστατικών χρόνων.
    Σ' ένα νησί (ας μη πούμε ποιό) αποβιβάστηκε τούρκικο ασκέρι. Οι άντρες πήραν τα βουνά και παράτησαν τις γυναίκες στην πόλη. Την άλλη μέρα που 'χε φύγει το κακό γύρισαν πισω και τις ρώτησαν .."σας πειράξασιν;" κι αυτές απάντησαν "... όχι δεν μας πειράξασι, μόνο μας γαμήσασι..."

  41. zonitis avatar
    zonitis 24/03/2010 19:20:27

    Τωρα καταλαβατε γιατι απογορευσαν τους εορτασμους της 25 Μαρτιου στα σχολεια του εξωτερικου; Γιατι οι τουρκικες φρεγατες θα αγκυροβολουσαν και θα κατεβαιναν οι τουρκοι στην Αθηνα για παρελαση. Το λειψανο οχι μονο του Διακου, αλλα και ολων των αγωνιστων τα λειψανα θα εχουν γυρισει πολλες φορες μεσα στους ταφους των. Ντροπη για την κανταντια μας. Τιποτα αλλο

    • zonitis avatar
      zonitis @ zonitis 24/03/2010 19:21:24

      ..καταντια..

  42. fatfat avatar
    fatfat 24/03/2010 19:30:27

    @ (A)θανάσης.....την άθλια φραστική επίθεσή σου, την αντιπαρέρχομαι....είναι αναμενόμενο όταν δεν μπορεί κάποιος σαν εσένα να εκφέρει πειστικό λόγο,λόγο με επιχειρήματα,για να αντικρούσει μια συγκεκριμένη επιχειρηματολογία - σαν την δική μου -, να προσπαθεί με φωνασκίες,προσωπικούς χαρακτηρισμούς και αφορισμούς, να επιβληθεί ή να περάσει την άποψή του.....αν διάβαζες ελληνική ιστορία, θα είχες συνειδητοποιήσει πόσο κακό πραγματικά έκανε η "εθνικοφροσύνη" τα τελευταία 100 χρόνια στην Ελλάδα, στην Κύπρο και στο Έθνος μας. Ανέφερα παραπάνω συγκεκριμένα ιστορικά παραδείγματα που μίκρυναν και πλήγωσαν την Ελλάδα και κατέστρεψαν πολλές χιλιάδες ομοεθνείς μας.
    Δεν είναι κακό να αγαπάς την χώρα σου και να είσαι πατριώτης....κακό είναι να πιστεύεις ότι μόνο εσύ είσαι πατριώτης, και όσοι διαφωνούν μαζί σου, είναι προδότες.....δεν είναι δυνατόν να είναι σοβαρά άτομα όσοι πιστεύουν ότι οι κυβέρνηση που πήρε πάνω από 40% στις τελευταίες εκλογές είναι προδοτική κυβέρνηση....αν δεν κατάλαβες τι γράφω στο σχόλιό μου, δεν φταίω εγώ....επιγραμματικά στην διπλωματία και το διεθνές παρασκήνιο πρέπει να κινείσαι με λεπτούς χειρισμούς και να αποφεύγεις την σύγκρουση.... ο πόλεμος πρέπει να είναι ΠΑΝΤΑ η εσχάτη λύση....δεν θέλει και πολύ μυαλό για να καταλάβει κάποιος ότι η Τουρκία μας προκαλεί συνέχεια για να πέσουμε στην παγίδα της, δηλαδή να ενταθούν οι σχέσεις μας και να συμβεί "θερμό επεισόδιο", και να επέμβουν οι ΗΠΑ και το ΝΑΤΟ, που θα αναλάβουν και την διαμεσολάβηση - εις βάρος της Ελλάδας....

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ fatfat 24/03/2010 21:20:42

      Θαύμα, θαύμα! Με έπεισες!

      (Ανέλπιστο, ανέλπιστο, όπως σας αρέσει να λέτε εσείς τα πασοκοειδή...)

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ fatfat 24/03/2010 23:16:24

      ...η Τουρκία μας προκαλεί συνέχεια για να πέσουμε στην παγίδα της, δηλαδή να ενταθούν οι σχέσεις μας και να συμβεί “θερμό επεισόδιο”, και να επέμβουν οι ΗΠΑ και το ΝΑΤΟ, που θα αναλάβουν και την διαμεσολάβηση – εις βάρος της Ελλάδας….

      Ναι ναι ακριβώς αυτό! Μόνο που μεσολάβηση σε βάρος της Ελλάδος μπορεί να γίνει μόνο όταν οι πολιτικοί της δεν έχουν αρ@@@α και τζάμπα φοράνε παντελόνια. Όπως τώρα, καλή ώρα.

    • zonitis avatar
      zonitis @ fatfat 25/03/2010 00:42:29

      Και εσυ ρε φατφατ τι προτεινεις δηλαδη; Να περιμενουμε μεχρι να νοιωσουμε τον τουρκο μεσα μας; Στη χωρα μας εννοω. Αλλα και καπου αλλου αυτος δεν θα ειχε κανενα προβλημα, θα ειχες εσυ;

    • paratiritis2000 avatar
      paratiritis2000 @ fatfat 25/03/2010 04:12:10

      fatfat ειπε: 24/03/2010 at 20:30

      δεν είναι δυνατόν να είναι σοβαρά άτομα όσοι πιστεύουν ότι οι κυβέρνηση που πήρε πάνω από 40% στις τελευταίες εκλογές είναι προδοτική κυβέρνηση….

      Απαντηση:
      Μα ο κοσμος δεν ψηφισε εναν γυρολογο που παριστανει οτι αναζητα βοηθεια αναμεσα σε καιροσκοπους, διασυροντας την πιστωτικη εμπιστοσυνη της χωρας. Ο κοσμος αυτος καλα καλα δεν γνωριζε το σκανδαλο ανταλαγης bonds με Goldman Sachs, που δειχνει οτι η ελληνικη Οικονομια δεν ηταν το 2000 2001 σε χειροτερα χαλια απο οτι ειναι σημερα και η τοτε κυβερνηση που δεν ηταν αλλη απο το ΠΑΣΟΚ ηταν υπευθυνη για οτι εξελιχθηκε.

      ουτε ανθρωπους που προσφατα κατα τη προσωπικη μου γνωμη μηχανευτικαν κομπινα κι εδειχναν λιγοτερα εσοδα του Κρατους προς την Ε.Ε. απο οσα πραγματικα υπηρχαν, ωστε προφανος να μπορεσουν να δανειστουν με καποιο "αερα" πλεονασματος για να συνεχισει να πηγαινει η μασα συνεφο θαρεις και δε υπηρξε ποτε η κριση της Ελληνικης οικονομιας.

      ουτε ανθρωπους που οπως πολλοι φοβουνται, θα στησουν βιομηχανια ιθαγενοποιησεων που μπορει να καταληξει τρομακτικα επιζημια για τον τοπο, ειδικα εν οψει των εξαιρετικα επικυνδυνων διαστασεων που παιρνει ο φονταμενταλισμος του Ισλαμ και η συγχρονη διακρατικη τρομοκρατια.

      ουτε ανθρωπους που στραγαλιζουν την Αγορα καθε μερα που περνα με την αναποφασηστικοτητα τους, την υποπτη απραξια τους και τα περιεργα τερτιπια που πιθανονα μεθοδευονται/μηχανευονται και που μαλλον δεν εχουν ακομη δει το φως της δημοσιοτητας.

      ουτε...να πω κι αλλα?
      Αρκεσαν μονο 5 μηνες η κοινη γνωμη να γυρισει 180 μοιρες εναντια σε αυτο που νομισε οτι ψηφιζε πριν λιγο καιρο. Απλα δεν υπαρχει καμια οργανωμενη αντιπολιτευση αυτη τη στιγμη και για αυτο δεν ειναι υπευθυνος ο λαος που σημερα τιμωρειται.

      Αν ο αδερφος σου προσπαθισει να αυτοκτονησει, και αν οι δυο λογιζεστε σαν μια πλυθησμιακη ομαδα που μετριεται με ποσοστα, τοτε το 50% αυτης μπορουμε να πουμε οτι θελει να αυτοκτονησει. Αν αποτυχεις να τον πεισεις να μην το κανει τοτε το 100% αυτης της ομαδας μπορουμε να πουμε οτι παραμενει ζωντανο, αν δεν τα καταφερεις τοτε λεμε πως το 50% αυτης της ομαδας αυτοκτονησε και το 50$ παρεμεινε ζωντανο.
      Η ποσοστολογια εχει τοσες λογικες ερμηνειας οσοι και οι κοκοι της αμμου στο πλανητη. Πρεπει οι Γινετε οι Ελληνες να πειστουν οτι πρεπει να υποφερουν με βαση τοσο χαζα δικαιολογηματα?
      Τουλαχιστον βρες κατι καλυτερο απο αυτο.

  43. matador2012 avatar
    matador2012 24/03/2010 19:56:38

    Δυστηχως ειδα σε καποια φορουμ την ειδηση οτι η Διοικηση της ομαδας του Αρη Θεσσαλονικης απαγορευσε τους οπαδους της να εχουν την Ελληνικη σημαια μεσα στα γηπεδα.
    Δεν ξερω αν μπορει καποιος να επιβεβαιωσει αυτη την ειδηση, η αν καποιος θα κανει ενα σχετικο νημα αν τυχον και συμβαινουν περιεργα πραγματα σε Ελληνικες ΠΑΕ το τελευταιο καιρο.
    Αν μερικοι σκεφτηκαν να εκμεταλευτουν τον οπαδισμο για να δημιουργησουν προβληματα αυτο κι αν θα ειναι καταντια.

  44. fitsulas avatar
    fitsulas 24/03/2010 22:10:16

    Να πάνε να κάνουν νηοψίες στα κότερα στο σούπερ παραντάις. Να δούμε τους αντεξουσιαστές του Κολωνακίου να καίνε τουρκικές σημαίες και να απαιτούν να κυματίσει η γαλανόλευκη στην Αγιά Σοφιά.

  45. Polux avatar
    Polux 25/03/2010 01:12:48

    Από το βυθίσατε το Χόρα στο...Νταβός και την «ελληνοτουρκική φιλία», τις μπίζνες τα ζεϊμπέκικα του Γιώργου Παπανδρέου με τον Τζεμ... Έως το, (γιά να μην ξεχνάμε) « σιγά μην γίνει πόλεμος στρατηγέ...!», έχει κυλήσει πολύ νερό στ´αυλάκι, τόσο που, κινδυνεύει να γίνει τσουνάμη και να μας καταπιεί... Έχουν μεσολαβήσει Ίμια, γκρίζες ζώνες, παράδοση Οτσαλάν και Casus Belli...γιά φτάσουμε στα σημερινά μας χάλια.
    Το παρακάτω απόσπασμα του Τάκη Κονδύλη είναι απο το βιβλίο του «Θεωρία Πολέμου», πολυ από το Antinews ενδεχομένως να το γνωρίζουν, αξίζει να ξαναδιαβαστεί. Αφιερωμένο επίσης και σ´αυτούς που σε κάθε ευκαιρία άδουν το «τι τα θέλουμε τα όπλα, τα κανόνια, τα σπαθιά, να τα κάνουμε εργαλεία να δουλέυει η εργατιά...».

    Π.Κονδύλης για την δορυφοριοποίηση της Ελλάδας
    « Ας υπογραμμίσουμε ακόμα μια φορά ότι η βαθύτερη αιτία της αύξουσας τουρκικής πίεσης πάνω στην Ελλάδα δεν είναι ούτε πολιτισμική ούτε στενά πολιτική και παροδική, αλλά έγκειται στη συνεχή διεύρυνση της διαφοράς ανάμεσα στο γεωπολιτικό δυναμικό των δύο χωρών. Σε ορισμένους κρίσιμους τομείς, όπως ο δημογραφικός, ξέρουμε από τώρα ότι το παιχνίδι είναι χαμένο. Αν θέλουμε να παραμείνουμε νηφάλιοι, έστω και με αντίτιμο την απαισιοδοξία, οφείλουμε να πούμε ότι και σε άλλα πεδία στρατηγικής σημασίας αρχίζουν να παγιώνονται αναντίστροφες εξελίξεις. Η Ελλάδα μεταβάλλεται σταθερά σε χώρα με περιορισμένα κυριαρχικά δικαιώματα, δηλαδή δικαιώματα των οποίων η κυρίαρχη άσκηση εξαρτάται από τη βούληση και τις αντιδράσεις τρίτων, ενώ παράλληλα η στάση της γίνεται όλο και περισσότερο παθητική ή αντιφατική. Η διακήρυξη «δεν παραχωρούμε τίποτε» δεν έχει έμπρακτο αντίκρυσμα όταν η χώρα εκλιπαρεί σε κρίσιμες ώρες τις μεσολαβητικές προσπάθειες των Ηνωμένων Πολιτειών ξέροντας εκ των προτέρων ότι αυτές θα πληρωθούν με παραχωρήσεις ή όταν αποσύρει χωρίς χειροπιαστά ανταλλάγματα το βέτο της για την τελωνειακή ένωση της Τουρκίας με την Ε.Ε. αποδεικνύοντας έτσι άθελά της πόσο είναι πιθανό να μετατραπεί σε δορυφόρο της Τουρκίας ακριβώς μέσω του «ευρωπαϊκού δρόμου» και της επιρροής των «Ευρωπαίων εταίρων». Τέτοιες ενέργειες δεν είναι απλώς εσφαλμένοι ή έστω συζητήσιμοι χειρισμοί. Συνιστούν τα εύγλωττα επιφαινόμενα μιας βαθύτερης ιστορικής κόπωσης, μιας προϊούσας, ηδονικής μάλιστα παράλυσης.
    Στο βαθμό όπου η Ελλάδα θα καθίσταται ανεπαίσθητα γεωπολιτικός δορυφόρος της Τουρκίας, ο κίνδυνος πολέμου θα απομακρύνεται, οι ψευδαισθήσεις θα αβγατίζουν και η παράλυση θα γίνεται ακόμα ηδονικότερη, εφ’ όσον η υποχωρητικότητα θα αμείβεται με αμερικανικούς και ευρωπαϊκούς επαίνους, που τους χρειάζεται κατεπειγόντως ο εκσυγχρονιζόμενος Βαλκάνιος, και επίσης με δάνεια και δώρα για να χρηματοδοτείται ο παρασιτικός καταναλωτισμός. Υπ’ αυτές τις συνθήκες ό,τι στην πραγματικότητα θα συνιστά κάμψη της ελληνικής αντίστασης κάτω από την πίεση του υπέρτερου τουρκικού δυναμικού, οι Έλληνες θα συνηθίσουν σιγά-σιγά να το ονομάζουν «πολιτισμένη συμπεριφορά», «υπέρβαση του εθνικισμού» και «εξευρωπαϊσμό».
    Πράγματι, το σημερινό δίλημμα είναι αντικειμενικά τρομακτικό και ψυχολογικά αφόρητο: η ειρήνη σημαίνει για την Ελλάδα δορυφοροποίηση και ο πόλεμος σημαίνει συντριβή. Η υπέρβαση του διλήμματος αυτού, η ανατροπή των σημερινών γεωπολιτικών και στρατηγικών συσχετισμών απαιτεί ούτε λίγο ούτε πολύ την επιτέλεση ενός ηράκλειου άθλου, για τον οποίο η ελληνική κοινωνία, έτσι όπως είναι, δεν διαθέτει τα κότσια. Οι μετριότητες, υπομετριότητες και ανθυπομετριότητες, που συναπαρτίζουν τον ελληνικό πολιτικό και παραπολιτικό κόσμο, δεν έχουν το ανάστημα να θέσουν και να λύσουν ιστορικά προβλήματα τέτοιας έκτασης και τέτοιου βάθους –ίσως να καταρρεύσουν ακόμα και στην περίπτωση όπου θα βρεθούν μπροστά στη μεγάλη απόφαση να διεξαγάγουν έναν πόλεμο ̇ γιατί, αν ο πόλεμος είναι συνέχεια της πολιτικής, ποιος πόλεμος θα συνεχίσει μια σπασμωδική πολιτική;
    Οι ευρύτερες μάζες, καθοδηγούμενες από το ίδιο ένστικτο της βραχυπρόθεσμης αυτοσυντήρησης, έχουν βρει τη δική τους ψυχολογικά βολική λύση: το έθνος το υπηρετούν ανέξοδα περιβαλλόμενες γαλανόλευκα ράκη, όποτε το καλεί η περίσταση, και έχοντας κατόπιν ήσυχη συνείδηση το κλέβουν μόνιμα με παντοειδείς τρόπους: από τη φοροδιαφυγή, την αισχροκέρδεια και τα «αυθαίρετα» ίσαμε τα ευκολοαπόκτητα πτυχία, τη χαμηλή παραγωγικότητα εργασίας (ούτε το 50% του μέσου όρου της Ε.Ε.!) και την κραυγαλέα ανισότητα ανάμεσα σ’ ό,τι παράγεται και σ’ ό,τι καταναλώνεται, με αποτέλεσμα την καταχρέωση και την πολιτική εξάρτηση του τόπου. Αν λάβουμε υπ ‘όψιν μας μόνον όσα πράττονται και αφήσουμε εντελώς στην άκρη την εικόνα που έχουν για τον εαυτό τους οι πράττοντες, τότε φαίνεται να βρισκόμαστε σε συλλογική αναζήτηση της ιστορικής ευθανασίας, υπό τον όρο να σκηνοθετηθούν έτσι τα πράγματα, ώστε κανείς να μην έχει την άμεση ευθύνη, και επίσης υπό τον όρο να τεχνουργηθούν απροσμάχητες ανακουφιστικές εκλογικεύσεις («ελληνοκεντρικές» ή «εξευρωπαϊστικές», αδιάφορο).
    Τις τραγωδίες ή τις κωμωδίες, που μπορούν να περιγράψουν με τις αρμόζουσες αποχρώσεις αυτήν την ιδιαίτερη κοινωνική και ψυχολογική κατάσταση, θα τις γράψουν ίσως άλλοι. Εμένα μου έρχεται στον νου η τετριμμένη, αλλά πάντοτε ευθύβολη θυμοσοφία: όπως στρώνει ο καθένας, έτσι και κοιμάται.»

  46. M avatar
    M 25/03/2010 11:55:08

    Τι σαλτιμπάγκοι!:

    ......Την ερώτηση για τα στοιχεία άκουσε ο κυβερνήτης του «ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ», ο οποίος είχε μόλις αλλάξει συχνότητα επικοινωνίας από 16 σε 11 και θεώρησε ότι το ερώτημα προερχόταν από την τουρκική κορβέτα, από τον κυβερνήτη της οποίας είχε μόλις δεχθεί το αίτημα για αλλαγή συχνότητας.(!!!) Χωρίς να γνωρίζει ότι έπεσε σε συνομιλία του λιμεναρχείου, ενημέρωσε ότι του ζητήθηκε από το τουρκικό πολεμικό αναγνώριση. Πριν ξεκαθαρίσει η κατάσταση, στο υπουργείο Εθνικής Αμυνας είχε σημάνει συναγερμός, τα τηλέφωνα «άναψαν», ενώ διατυπώθηκαν σκέψεις ακόμα και για σύγκληση σύσκεψης υπό τον πρωθυπουργό τις επόμενες ημέρες για τη διαχείριση της τουρκικής προκλητικότητας......

    http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_politics_100015_25/03/2010_395468

  47. paratiritis2000 avatar
    paratiritis2000 27/03/2010 09:25:41

    "Την ίδια στιγμή, μήνυμα δυσαρέσκειας για την κλιμάκωση της τουρκικής προκλητικότητας στο Αιγαίο εκπέμπει προς την Αγκυρα η Αθήνα, με την απόφαση να αναβληθεί η προγραμματισμένη για αύριο επίσκεψη του υπουργού Προστασίας του Πολίτη κ. Μιχ. Χρυσοχοΐδη στην Τουρκία. Παράλληλα, στο υπουργείο Εξωτερικών γίνεται λόγος για μετάθεση για μετά το Πάσχα της αρχικά προγραμματιζόμενης για τις 30 και 31 Μαρτίου επίσκεψης του αναπληρωτή υπουργού κ. Δημ. Δρούτσα σε Κωνσταντινούπολη και Αγκυρα. Επισήμως, η αναβολή της επίσκεψης αποδίδεται σε δυσκολία οριστικοποίησης του προγράμματος, αλλά διπλωματικές πηγές αναφέρουν ότι «όλα συνεκτιμώνται», παραπέμποντας στην ένταση στο Αιγαίο.

    Οσον αφορά την αναβολή της επίσκεψης Χρυσοχοΐδη, συνδέεται άμεσα με τις επιχειρήσεις αναχαίτισης από τουρκικά μαχητικά ελικοπτέρου του Λιμενικού, το οποίο τις τελευταίες ημέρες περιπολεί, στο πλαίσιο FRONTEX, στην περιοχή του Φαρμακονησίου. Σύμφωνα με συνεργάτες του υπουργού Προστασίας του Πολίτη, αντικείμενο της επίσκεψης ήταν το θέμα της λαθρομετανάστευσης και με τις ενέργειές της η τουρκική πλευρά δυναμίτισε το κλίμα, καθώς η Αθήνα δεν θα μπορούσε να τις αγνοήσει."

    Ε βέβαια, τι τους νοιάζει. Μπορούν να το καθυστερουν οσο θέλουν να λύσουν το θεμα με το ΠΡΟ-ΠΟΤΖΗ υπουργο τους. Σαμπως αυτος ανεβαινει πανω στο τζετ να κανει την αναχαιτιση.
    Το πολυ πολυ αν παθει κανεις τιποτε, χτυπα ξυλο, να στελνουν καμια συληπητηρια επιστολη. Τσαμπα πραγματα δηλαδη..

  48. ΑΝΩΝΥΜΟΣ avatar
    ΑΝΩΝΥΜΟΣ 27/03/2010 09:53:18

    Δίνοντας συνέχεια στην τελευταία ανάρτηση του Polux παραθέτω ένα άλλο
    εξαίρετο άρθρο του Π. Κονδύλη.


    Ιδεολογίες και εθνική στρατηγική
    Π. Κονδύλης
    ΤΟ ΒΗΜΑ 04/01/1998

    Αφότου ήλθε στο προσκήνιο το Κυπριακό ως σήμερα ¬ δηλαδή επί μισόν αιώνα ¬ όχι λίγες ήττες επεσώρευσε στην Ελλάδα η πανθομολογούμενη άλλωστε ανυπαρξία μιας μακροπρόθεσμης εθνικής στρατηγικής αποδεκτής από τον κύριο κορμό του πολιτικού κόσμου και επεξεργασμένης χάρη στη σύμπραξη πολιτικών, διπλωματών στρατιωτικών και επιστημόνων. Έχοντας την εμπειρία τούτη δεν χρειάζεται να διαθέτει κανείς το προφητικό χάρισμα για να προβλέψει ότι στο μέλλον πολλά θα εξαρτηθούν από το αν θα πραγματοποιηθεί τώρα ό,τι δεν έγινε στο παρελθόν. Δύο παράγοντες επέδρασαν, και εξακολουθούν να επιδρούν, αρνητικότατα: η λειτουργία του πολιτικού συστήματος και η εμπλοκή σε ιδεολογήματα. Ο πολιτικός κόσμος δεν βρέθηκε στο ύψος των περιστάσεων όχι μόνον γιατί οι α ή β εκπρόσωποί του έλαβαν συχνά τις α ή β εσφαλμένες αποφάσεις στο α ή β ζήτημα, αλλά και επειδή στο σύνολό του δεν κατάφερε να δημιουργήσει ένα πάγιο και αθόρυβο θεσμικό πλαίσιο ικανό να εξουδετερώνει κατά το δυνατόν τους πειρασμούς κομματικής εκμετάλλευσης των εθνικών θεμάτων. Η ανικανότητα προς αυτοσυγκράτηση είναι κατ’ εξοχήν γνώρισμα εφηβικής ανωριμότητας. Και το γεγονός ότι ο ένας επιρρίπτει την ευθύνη στον άλλον αποδεικνύει απλώς ότι ενέχονται όλοι.
    Η επιρροή ιδεολογημάτων σε θέματα εθνικής στρατηγικής ανάγεται γενικότατα στο ότι το νεοελληνικό κρατίδιο αναγκάσθηκε εξ αρχής να αντισταθμίσει την ιστορική του καχεξία με υπεραυτάρεσκους μύθους. Γίναμε έτσι λαός που τέρπεται παράγοντας λήρους και χορταίνει καταναλίσκοντας ανεμώλια έπη. Η αιτιολογία όμως δεν αποτελεί δικαιολογία, ούτε ενδείκνυται ως πραξεολογία. Αντίθετα: επιβιώνει όποιος αντιστέκεται στους ίδιους του τους μύθους και καταποντίζεται όποιος τους πιστεύει μέχρις εσχάτων. Στη σημερινή συγκυρία, δύο αντιτιθέμενα ιδεολογήματα παρακωλύουν, κοντά στη λειτουργία του πολιτικού συστήματος, την κατάστρωση και την εφαρμογή μιας νηφάλιας εθνικής στρατηγικής: ασαφή και αποδυναμούμενα στοιχεία ενός γηγενούς εθνικισμού και εξίσου ασαφή, αλλά ενισχυόμενα αναμασήματα ενός ξενόφερτου ειρηνισμού και οικουμενισμού. Οι εθνικιστικές απόψεις, των οποίων η επικράτηση σε διάφορες φάσεις του Κυπριακού και του Μακεδονικού έβλαψε ουσιαστικά τη χώρα, τείνουν π.χ. να εξηγούν τη διαμάχη Ελλάδας και Τουρκίας με το ιστορικό παρελθόν και με φυλετικούς ή πολιτισμικούς παράγοντες, αποδίδοντας τη συμπεριφορά της δεύτερης στον «ασιατικό» και «βάρβαρο» χαρακτήρα της, τον οποίο αντιπαραθέτουν στον «ελληνικό πολιτισμό» και στην «τρισχιλιετή ιστορία» του. Αρκεί μια υπόθεση για να δούμε πόσο αστήρικτα είναι όλα αυτά. Αν η ομόδοξή μας Σερβία είχε 60 εκατ. κατοίκους και ηγεμόνευε στα Βαλκάνια, ζητώντας να κατεβεί στη Θεσσαλονίκη, και η Τουρκία είχε 20 ή 30 εκατ. κατοίκους και αισθανόταν να απειλείται εξίσου από τη σερβική επέκταση, τότε η Ελλάδα και η Τουρκία θα ήσαν εγκάρδιοι φίλοι και σύμμαχοι. Οι γεωπολιτικές παράμετροι και τα εθνικά συμφέροντα καθορίζουν την εξωτερική πολιτική ¬ όχι το παρελθόν, ούτε η φυλή και ο πολιτισμός. Η φυλετική και πολιτισμική υποτίμηση της Τουρκίας ενέχει τον κίνδυνο της στρατηγικής της υποτίμησης, αφού συνεπάγεται ότι η δήθεν ανώτερη ελληνική ποιότητα μπορεί να εξουδετερώσει την τουρκική ποσότητα• είναι βέβαια γνωστό πώς τιμωρείται η στρατηγική υποτίμηση του αντιπάλου όταν, π.χ., παρασύρει στην κήρυξη ενός πολέμου. Η αύξουσα γενική υπεροχή της Τουρκίας τα τελευταία χρόνια έχει εξαναγκάσει την εθνικιστική υπεροψία πολλών Ελλήνων να χαμηλώσει αισθητά τους τόνους της. Ωστόσο στο σύνολό της η ελληνική πλευρά δεν έχει ακόμη συνειδητοποιήσει το μέγεθος και τις συνέπειες της πληθυσμιακής και οικονομικής ανόδου της Τουρκίας, και μάλιστα της βαθμιαίας μετατροπής της σε βιομηχανική δύναμη.