1765%
13/09/2015 12:42
Του Φαήλου Μ. Κρανιδιώτη
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

1765%

Τόση είναι για το 2015, έως και τον Αύγουστο, η αύξηση των παρανόμως εισερχομένων στην χώρα, σε σχέση με το 2014

1765 %. Τόση είναι για το 2015, έως και τον Αύγουστο, η αύξηση των παρανόμως εισερχομένων στην χώρα, σε σχέση με το 2014. 1765 %!

Με τις ίδιες ακριβώς συνθήκες, με τον πόλεμο στην Συρία και στο Ιράκ, να μαίνονται, όλο το 2014 μπήκαν στην Ελλάδα παράνομα συνολικά 12.279. Το 2015, μόνο μέχρι τον Αύγουστο μπήκαν 229.007! Τα στοιχεία είναι από την Ελληνική Αστυνομία.

Και προσέξτε, από πότε ξεκινάει η αύξηση των ροών, και στην συνέχεια κλιμακούμενη ραγδαία σε ασύλληπτα για το μέγεθος της χώρας μας νούμερα; Από τον Ιανουάριο, απ’ όταν εξελέγη και κυβέρνησε ο ΣΥΡΙΖΑ και ο Σάντσο Πάντσα του, έχοντας εξαγγείλει πολιτική ανοικτών συνόρων, κλείσιμο των κέντρων κράτησης και άνοιγμα της διεθνιστικής αγκαλιάς της Τασίας. Δείτε την κλιμάκωση: τον Ιανουάριο του 2014 μπήκαν 1045, το 2015 μπήκαν 1.791 (αύξηση 71%). Τον Φεβρουάριο του 2014 μπήκαν 1.154, το 2015 μπήκαν 3.007 (αύξηση 161%). Τον Μάρτιο του 2014 μπήκαν 1.416, το 2015 μπήκαν 8.162 (αύξηση 476%). Τον Απρίλιο του 2014 μπήκαν 1.483, το 2015 μπήκαν 14.009 (αύξηση 845%). Τον Μάϊο του 2014 μπήκαν 1.369, το 2015 μπήκαν 18.164 (αύξηση 1.226%). Τον Ιούνιο του 2014 μπήκαν 1.337, το 2015 μπήκαν 30.938 (αύξηση 2.219 %). Τον Ιούλιο του 2014 μπήκαν 2.103, το 2015 μπήκαν 45.538 (2.64%). Τον Αύγουστο του 2014 μπήκαν 2.372, το 2015 107.398 (αύξηση 4.428%)!!

Από αυτούς που μπήκαν το 2015 το 66% είναι Σύριοι και το υπόλοιπο 34% Πακιστανοί, Αφγανοί, Μπαγκλαντές, Σομαλοί κλπ.

Στην Ιταλία για την ίδια περίοδο η αύξηση των παράνομων εισόδων είναι μόλις 40%.

Πρώτο αισχρό ψέμα του ΣΥΡΙΖΑ και του απερχόμενου ψευτοδεξιού κολαούζου του, πως οι ροές αυξήθηκαν διότι δήθεν εντάθηκε ο πόλεμος στην Μ. Ανατολή. Το ίδιο μακελειό γινόταν και πέρυσι.

Δεύτερο ψέμα, πως δήθεν είναι όλοι πρόσφυγες. Δεν είναι. Το 1/3 είναι παράνομοι οικονομικοί μετανάστες ήτοι λαθρομετανάστες. Έχει πόλεμο το Πακιστάν και το Μπαγκλαντές και δεν το μάθαμε;

Τρίτο ψέμα και ελεεινή συκοφαντία σε βάρος της ΝΔ και του Λιμενικού Σώματος, πως τάχα με εντολή βούλιαζαν τις βάρκες και έπνιγαν παιδάκια. Το Λιμενικό έσωσε και σώζει χιλιάδες.

Η κυβέρνηση της ΝΔ παρείχε προστασία στους πρόσφυγες (Σύριους και Παλαιστίνιους), οι δε λαθρομετανάστες (Πακιστανοί κλπ), είτε συλλαμβάνονταν κατά την είσοδο είτε λίγο αργότερα στον πρώτο αστυνομικό έλεγχο του διαρκούς «Ξένιου Δία, που εφάρμοσαν τόσο ο Ν. Δένδιας, όσο και ο Β. Κικίλιας, με υποδειγματική αποτελεσματικότητα, οδηγούνταν σε κέντρα προαναχώρησης, όπου κρατούνταν μέχρι 18 μήνες, όσο επιτρέπεται νόμιμα. Έτσι οι «μέσα» ειδοποιούσαν τους «έξω», πως θα συλληφθούν και θα μείνουν 18 μήνες υπό κράτηση. Αυτό λειτουργούσε αποτρεπτικά, δουλέμποροι και «πελάτες» επί ΝΔ απέφευγαν την Ελλάδα. Αυτή ήταν η αποτελεσματική πολιτική της ΝΔ και το 2014 οι αναχωρήσαντες ήταν ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ από τους εισελθόντες, δηλαδή τους μειώναμε σταθερά. Οι κάτοικοι πχ των νησιών, της Αθήνας, της Πάτρας, το ξέρουν.

Ο ΣΥΡΙΖΑ κι η ψευτοδεξιά ορντινάτσα του εξέπεμψαν μήνυμα πρόσκλησης, διευκόλυναν τις παράνομες εισόδους. ΔΕΝ ξεχώριζαν πρόσφυγες από λαθρομετανάστες, δεν κρατούσαν κανέναν σε κέντρο προαναχώρησης. Όποιος έμπαινε καταγραφόταν, αν καταγραφόταν, και έφευγε ελεύθερος για να μεταφερθεί στον Πειραιά κι από κει όπου αλλού και πλέον όλοι όσοι περιμένουν απέναντι, στο κράτος τρομοκράτη και δουλέμπορο, ήξεραν πως το κράτος του Αλέξη και της Τασίας έχει στρώσει χαλί να περάσουν.

Δεν είναι «ανθρωπιστές». Είναι απλά ανίκανοι κι επικίνδυνοι.

Αυτή είναι η αλήθεια. Κάντε λοιπόν τις συγκρίσεις και την άλλη Κυριακή το καθήκον σας.

(Δημοσιεύεται στην «Κυριακάτικη Δημοκρατία»)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Vassilis avatar
    Vassilis 13/09/2015 14:05:36

    Αγαπητε Φαηλο...Δωσε το συνολικο νουμερο για να καταλαβουν και οσοι δεν ξερουν ( η κανουν οτι δεν ξερουν ) αριθμητικη. 1.1.2015 εως 9.9.2015 = 545.000 ατομα.

    • ουδέτερος avatar
      ουδέτερος @ Vassilis 13/09/2015 17:51:41

      θα πάθω εγκεφαλικό.....

      • Vassilis avatar
        Vassilis @ ουδέτερος 13/09/2015 23:49:49

        Για να μην παθεις εγκεφαλικο.... 229.007 ειναι καταγεγραμενοι μεχρι 25.8.2015. Εχουμε ροη 3500 με 4000 σε καθημερινη βαση...+ Οσοι δεν ειναι καταγεγραμενοι και περιμενουν καταγραφη + οσοι την εκαναν χωρις να καταγραφουν με το μπαχαλο που εκανε η Τασια .... Με ολα αυτα ο αριθμος απο 229007 φτανει ευκολα το 545,000 που αναφερα παραπανω, ισως και να ειναι μεγαλυτερο.

  2. roadrunner avatar
    roadrunner 13/09/2015 14:13:23

    ================================== Ο τσιπρισμός κι αν έχασε Ζωή και Λαφαζάνη Πάνο Καμμένο ζώστηκε και τρέχει, μα δεν φθάνει. Άφθονη δε η λάσπη τους, προς πάντες που εκτοξεύουν βούρκου οσμή αναδίδεται, κι άλλους δεν κοροϊδεύουν. ~ Δακρύζουν κροκοδείλια δάκρυα αναισθησίας ένεκα κούρασης βαριάς, διαρκούς συκοφαντίας. Ισχυριζόμενοι ψευδώς πως είναι από λύπη και ανθρωπιά αποκλειστική, που αλλού δήθεν εκλείπει! ~ Κάλεσμα πρώτο απηύθυναν με Πάνο και Τασίαν κλαίοντες τώρα γοερά, ποιώντας νίσσαν μίαν. Σφαλίσαν πάντες οφθαλμούς και απόντες έχουν ώτες στων νησιωτών απελπισιά, τρέχουν ωσάν τις κότες. ~ Στη συμμαχία της ντροπής, θα 'ταν γενναιοδωρία να χρεωθεί αφέλεια κι άδολη, αγνή βλακεία. Ο βλάκας έχει βλέπετε, τα ελαφρυντικά του και δύναται να αθωωθεί, για τα εγκλήματά του. ============================================

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ roadrunner 13/09/2015 16:53:53

      Δεν παίζεσαι! Αχαχαχαχαχα!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ roadrunner 14/09/2015 16:01:08

      Τέλειος!

      • roadrunner avatar
        roadrunner @ Γεώργιος Τ. 14/09/2015 17:14:40

        Eυχαριστώ. Αλλά είμαι "η roadrunner".

  3. Κανονικός Δεξιός avatar
    Κανονικός Δεξιός 13/09/2015 16:53:00

    Αγαπητέ Φαήλο, η πικρή αλήθεια είναι πως η σημερινή ηγεσία της Ν.Δ. δε δίνει καμία πειστική απάντηση για την αντιμετώπιση του μεγαλύτερου προβλήματος της χώρας και του Έθνους : Τη μαζική εισβολή αλλοδαπών. Άκουγα και σήμερα τον κ.Μεϊμαράκη να λέει πως το πρόβλημα πρέπει να το δούμε με την ανθρώπινη διάστασή του, πως πρέπει να ξεχωρίζουμε τους πρόσφυγες από τους μετανάστες(η λέξη λαθρομετανάστης έχει γίνει πάλι ταμπού), να ξεχωρίζουμε τους μετανάστες ανάμεσα σ' αυτούς που έχουν χαρτιά και σ' αυτούς που δεν έχουν(αλήθεια, υπάρχουν λαθρομετανάστες που μπουκάρουν έχοντας χαρτιά;) και κάτι τέτοια. Συγνώμη, αλλά αυτά περιμένεις να τα ακούσεις από την Φώφη και τον Σταύρο και όχι από κάποιον που διεκδικεί την ψήφο των Δεξιών. Αν η Ελλάδα, ως κυρίαρχο κράτος, δεν πάρει την κατάσταση στα χέρια της, το προβλημα απλά ΔΕΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΤΑΙ. Αυτό ΜΟΝΟ με έναν τρόπο μπορεί να γίνει : Με την αυστηρή, αυστηρότατη φύλαξη των συνόρων με κάθε μέσο και με τη συνδρομή του Πολεμικού Ναυτικού ακόμη και των ανδρών των ΟΥΚ. Όλα τα υπόλοιπα είναι για να κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας. Πλησιάζουμε στο σημείο χωρίς επιστροφή πολύ πιο γρήγορα απ' όσο πίστευε και ο πιο απαισιόδοξος.

  4. Λιψ avatar
    Λιψ 13/09/2015 17:48:52

    Aυτοί είναι οι καταγεγραμμένοι, διότι διάβασα σε ξένα ειδησεογραφικά σάιτ ότι πολλοί αρνούνται καν να καταγραφούν και να δώσουν δακτυλικά αποτυπώματα. Και βέβαια, μόνο οι πραγματικοί Σύροι δικαιούνται προσφυγικής ιδιότητας, όχι οι υπόλοιποι. Το οποίο σημαίνει ότι οι υπόλοιποι θα παραμείνουν σε εμάς. Μία πανσπερμία φυλών που το μόνο τους κοινό είναι η ένταξή τους στο Ισλάμ...

    • Vassilis avatar
      Vassilis @ Λιψ 13/09/2015 23:52:12

      Το 229007 που αναφερει ο Φαηλος ειναι ο επισημος αριθμος καταγεγραμμενων. Σε αυτα προσθεσε οσους περιμενουν καταγραφη, οσους την εκαναν χωρις να καταγραφουν και απο 25,8,2015 μεχρι σημερα 3500 με 4000 ημερεσιος.

  5. ουδέτερος avatar
    ουδέτερος 13/09/2015 17:50:56

    Κύριε Κρανιδιώτη είτε αλλάζετε είτε θα ριζώσει μια σκληρή ακροδεξιά;; και είναι κρίμα γιατί υπάρχει μια μεγάλη μερίδα κόσμου που κατατάσσει τον εαυτό του στο χώρο μεταξύ της σημερινής ΝΔ και της ΧΑ. η παράνομη μετανάστευση τσούζει πιο πολύ από το τσιπρόνιο.

  6. Νικόλαος avatar
    Νικόλαος 13/09/2015 19:31:24

    Αγαπητέ Φαήλο μήπως αυτός που εμπνεύστηκε την Ευρωπαϊκή Ένωση μίλησε και για μετακίνηση πληθυσμών, ώστε να αλλάξουν οι κοινωνίες και να περάσουν πιο εύκολα τα διάφορα που θέλουν κάποιοι κάποιοι διεθνιστές;

  7. chp avatar
    chp 13/09/2015 20:39:39

    Και πως να περάσει ο Συριος στην ευρώπη από Ιταλία . Αφου η οδός προς στην Ιορδανία είναι κλειστή ,από Ιράκ εχει ΙΚ ,απο Ισραήλ αδύνατη .Αρα μόνο από τουρκία /λιβανο. Το ιδιο και οι Πακιστανοι και μπαγλαντέζοι .Πρέπει να πανε λιβύη .Εχει λεπιδι ...... Ποιος τους καλουσε να ζήσουν το ονειρο της Ευρώπης? Η μαμα -Μερκελ Και το google εχει χάρτες...

  8. Naruto avatar
    Naruto 14/09/2015 09:00:22

    Φυσικά και δεν είναι ανθρωπιστές , υπονομευτές της πατρίδας μας είναι και ο ελληνικός λαός απλώς παρακολουθεί με απάθεια μια φρενοβλαβή γριά γεμάτη κόμπλεξ και απωθημένα να διαλύει μια χώρα γιατί έτσι της αρέσει . Η απονεύρωση των Ελλήνων και ο μιθριδατισμός σε κάθε αριστερίστικο δηλητήριο έφερε το χάος και την παρακμή που ζούμε καθημερινά . Παθογόνοι πολιτικοί υπήρχαν και θα υπάρχουν πάντα , το μόνο που απαιτείται είναι να απομονώνονται και να εξαφανίζονται δια της ψήφου .

    • Όι ...παρα φύσιν και οι κατα... φύσιν! avatar
      Όι ...παρα φύσιν και οι κατα... φύσιν! @ Naruto 16/09/2015 03:22:05

      Στην Συρία εκείνο που συμβαίνει αυτή την στιγμή είναι ότι αδειάζει η χώρα από όσους θα μπορούσαν να αποτρέψουν την διάλυσή της. Φεύγουν οικογένειες πλέον, ηλικίες που θα στρατεύονταν και μένουν πίσω όσοι δεν μπορούν ή όσοι μάχονται! Ο Τσιπρας και Καημένος ειπαν την αλήθεια πως απειλήθηκαν ότι η χώρα θα μείνει εκτος της Ευρώπης με 4-5 μύρια εποικιστές, μόνο που δεν κατάλαβαν ότι αυτο είχε ήδη γίνει! Το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω! Πελαγοδρομώντας 7 μήνες με ΤαΣίες και Σίες, έβαζαν το ζήτημα στο χρήμα ως ανταπόδοση της εποίκησης της Ελλάδος, σαν τις κοτάνες που ψάχνουν το αντίτιμο για να περιγράψουν τις ...περιποιήσεις που θα τιμολογούσαν! Σημερα ο Γερμανός αρμόδιος απείλησε τις χώρες της ανατολικής Ευρώπης να τους κόψει το χρήμα γιατί δεν εκπληρώνουν τις υποχρεώσεις τους και αρνούνται να απορροφήσουν τους ξεριζωμένους! Οποιος αντιτιμά τις ανοχές του και τις υποχωρήσεις του ξεπουλώντας την πατρίδα του, μονο στο κομοδίνο του δίνει λογαριασμό! Γιατί εκεί είναι το ταμείο της ηθικής του! Οπως οι κοτάνες!

  9. airman avatar
    airman 14/09/2015 09:48:09

    "Το Λιμενικό έσωσε και σώζει χιλιάδες." Και οι Ένοπλες Δυνάμεις κατά δεύτερο λόγο. Βέβαια κάποιος πολιτικός αρχηγός τόλμησε να τις χρησιμοποιήσει ως υλικό σε προεκλογικό μήνυμα. Από Δευτέρα στο ταμείο!

  10. Όι ...παρα φύσιν και οι κατα... φύσιν! avatar
    Όι ...παρα φύσιν και οι κατα... φύσιν! 16/09/2015 03:04:47

    Οι "παρα φύσιν" και οι ..."κατα φύσιν"! Εχουν πλάκα τελικα οι ΠρωτηΦορά αειπάρθενοι, στις μασχάλες, αριστεράτζες! Οταν ο μακαριστός ο Χριστόδουλος μιλούσε για τα "παρα φύσιν" ως κουσούρι, ωρύονταν όλο το gayParade -με την Ζωή ή χωρίς την Ζωή, δεν έχει σημασία, σιναμενο και κουνάμενο και μαζί του απαντες οι ΠολιτικοΟρθοί της εσω και εξω προοδευτικότητας! Οταν ο Σαμαρας μέσα στην βουλή μίλησε για εκείνους που φοράνε παντελόνια, έσπευσε η Βλοσυρή Ζωή να τον επιπλήξει ως σεξιστή και μισογύνη! Χθες ο ΑλέξηςΔιχωςΤσιπα χαρακτήρισε «παρα φύσιν» την συνεργασία του με την ΝΔ, λέγοντας: «Θα έχουμε κυβέρνηση την επομένη των εκλογών, δεν θα έχουμε όμως μια παρά φύση κυβέρνηση». «Διότι μια κυβέρνηση ΝΔ και ΣΥΡΙΖΑ θα ήταν μια παρά φύσιν κυβέρνηση», ξεκαθάρισε Σώπα ρε Αλέξη που βρίσκεις τα… παρα φύσιν τρισκατάρατα; Πως θα ξαναβγείς να κράξεις όσους χαρακτηρίσουν έτσι τα …νταραβέρια των φίλων σου που αυτοπροσδιορίζονται αναλόγως;;;; Ποιο …σεξιστικό, πιο … μοβόρικο, πιο… συντηριτικό τσιτάτο, έχει τολμήσει άλλος να χρησιμοποιήσει Αλέξη μου;;

  11. ΚΜ avatar
    ΚΜ 16/09/2015 10:45:43

    Καταρχήν, και οι Σύριοι ακόμα, πρόσφυγες είναι μόνο μέχρι να φτάσουν στην Τουρκία. Από εκεί και ύστερα μετατρέπονται σε τυχοδιώκτες και λάθρομετανάστες. Στην Τουρκία δεν τους κυνηγάει κανένας με τη χατζάρα να τους σφάξει. Τόσους μήνες ζούσαν εκεί σε καταυλισμούς, μέχρι να τους ξαμολύσει προς τα εδώ η Τουρκία, για δικές της επιδιώξεις. Το ότι δεν ζούσαν άνετα εκεί μέσα είναι δευτερεύον. Πρωτεύον είναι να μην γίνει η Ελλάδα Συρία δια του Ισλαμοεποικισμού. Γιατί όταν γίνει, πού θα έχουμε να πάμε εμείς ως πρόσφυγες; (Για την Γερμανία, την Βόρεια Ευρώπη κλπ δεν με νοιάζει. Να καταστραφεί η Γερμανία, όπως της αξίζει.) Κατά δεύτερον, όλοι αυτοί οι νεαροί άντρες, σε στρατεύσιμη ηλικία, γιατί φυγοστρατούν και δεν πολεμούν το Ισλαμικό Κράτος στις τάξεις του Συριακού Στρατού, όπως έχουν υποχρέωση; Φυγοστρατώντας και λιποτακτώντας, διευκολύνουν την επικράτηση του «Ισλαμικού Κράτους», στην καλύτερη περίπτωση, ή φανερώνουν ότι είναι συνοδοιπόροι, στη χειρότερη. Οι λιποτάκτες δεν είναι πρόσφυγες!

  12. Ελ avatar
    Ελ 17/09/2015 03:54:26

    Για να εμπιστευθεί ο Ελληνας ψηφοφόρος την ΝΔ, θα πρέπει εκείνη να αποδείξει ότι θα εφαρμόσει τους νόμους της χώρας και το Σύνταγμα εις το έπακρον. Αυτήν την στιγμή αμφιταλαντευόσαστε και δεν έχετε ακλόνητη και ξεκάθαρη γραμμή. Οσον αναφορά τους ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΣ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ (δεν είναι ουτε προσφυγες ουτε μετανάστες ουτε παράτυποι μετανάστες ουτε μετανάστες άνευ των απαραιτήτων εγγραφων) εάν βγείτε στην υπηρεσία (όχι στην εξουσία) να εφαρμόσετε τον υφιστάμενο νόμο ως προς την απέλαση των παράνομων αλλοδαπών Ν. 3383 2005. Μην εφαρμόζετε τους νόμους επιλεκτικά. Καλή τύχη. Σας έχω ψηφίσει στο παρελθόν αν και δεν έχω καμμία σχέση με κανέναν από εσάς.