#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/07/2011 16:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

“H κυριαρχία της Ελλάδας θα περιοριστεί”



Δεν είναι δήλωση κανενός εχθρού της κυβέρνησης που θέλει να ασκήσει κριτική στην  πολιτική που ακολουθεί. Είναι δήλωση του προέδρου του Eurogroup Ζαν Κλοντ  Γιούνκερ και επιβεβαιώνει όλα όσα γράφουμε τόσο καιρό. Ότι το Μνημόνιο είναι... μνημόσυνο για την εθνική κυριαρχία της χώρας.

Στη συνέντευξη που παραχώρησε στο περιοδικό Focus ο Γιουνκέρ αναφέρεται στις  αποκρατικοποιήσεις τονίζοντας ότι “Για να διαχειριστούν το κύμα αποκρατικοποιήσεων θα χρειαστούν έναν θεσμό ανάλογο με το γερμανικό Treuhand”  (ένας φορέας που δημιουργήθηκε τη δεκαετία του 90 ώστε να διαχειριστεί τις πρώην κρατικές εταιρείες της Ανατολικής Γερμανίας που είχε καταρρεύσει). Δεν πρέπει να προσβάλλουμε τους Έλληνες, πρέπει όμως να τους βοηθήσουμε. Οι ίδιοι δηλώνουν ότι είναι έτοιμοι να δεχτούν ειδικούς από την Ευρωζώνη για να βοηθηθούν στην εφαρμογή των οικονομικών μεταρρυθμίσεων”.

Η δήλωση έρχεται σε συνέχεια των σεναρίων περί κύματος συμβούλων που θα έλθουν τους επόμενους μήνες στην Ελλάδα για να παράσχουν... τεχνική βοήθεια στο θέμα των αποκρατικοποιήσεων. Θα έχουν δηλαδή τον πρώτο λόγο για το τι και πόσο πρέπει να πουληθεί.

Λέτε, αυτό να κατάλαβε και ο Αλέκος Παπαδόπουλος και αρνείται να αναλάβει το Ταμείο Κρατικής Περιουσίας; Αφού όποιος κι αν γίνει επικεφαλής, άλλοι θα κάνουν κουμάντο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. christos . avatar
    christos . 03/07/2011 17:05:31

    pantou prodotes!!!!!!!!

  2. EΛΛΗΝΑΣ avatar
    EΛΛΗΝΑΣ 03/07/2011 17:11:09

    Θυμηθείτε τι είχε δηλώσει η Ψαρούδα Μπενάκη το 2005 : http://www.youtube.com/watch?v=pVuKCZSG_SA
    Όλα ένα καλοστημένο παιχνίδι κι εμείς αμέτοχοι και θεατές

    • ΕΛΛΑΣ avatar
      ΕΛΛΑΣ @ EΛΛΗΝΑΣ 03/07/2011 17:39:29

      ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟΣ.ΜΝΗΜΗ ΠΑΙΔΙΑ ΜΝΗΜΗ ΝΑ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΣΑΜΕ ΟΤΙ ΜΑΣ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΣΙΝΑ ΧΗΜΙΚΑ ΜΕΣΑ ΜΑΖΙΚΗΣ ΕΞΑΠΑΤΗΣΗΣ.

    • Dora avatar
      Dora @ EΛΛΗΝΑΣ 03/07/2011 20:31:27

      Kαλε μου Ελληνα,
      Το ποιο σοβαρο θεμα πολλων πατριωτων μας ειναι η παλαιστινη.
      Ο κοσμος καιγεται και η Σουλτανα πλενεται!
      Εδω χασαμε σχεδον την Θρακη,χανουμε το αιγαιο και δεν ξερω τι αλλο,Μακεδονια,Ηπειρο,Κυπρο,αλλα ο ελληνας σκεζει τα ρουχα του για την Παλαιστινη!!!!!Και εν τω μεταξυ,καθημερινα μπαινουν μεσα εκατονταδες εισβολεις...
      Κανενας με μυαλο υπαρχει ρε παιδια σ'αυτον τον τοπο????!!!!!

      • EΛΛΗΝΑΣ avatar
        EΛΛΗΝΑΣ @ Dora 03/07/2011 21:51:48

        Γι' αυτό αγαπητή φίλη σε μερικά χρόνια θα νομίζουμε ότι ζούμε σε άλλη χώρα, θα πάθουμε υπαρξιακό τραμπάκουλο (αν δεν το έχουμε πάθει ήδη) .... Ποιος να πει αλήθειες στην Ελλάδα που η αλήθεια δεν έχει οπαδούς ούτε τους δικούς της ανθρώπους ;

        • Dora avatar
          Dora @ EΛΛΗΝΑΣ 04/07/2011 12:44:17

          ΕΛΛΗΝΑ,
          Οι τελευταια σου φραση ειναι ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ!!!!
          Μου θυμισε αυτο που ειπαν οι συνεργατες και φιλοι του Ελβις Πρεσλευ,οταν
          ρωτηθηκαν απ' τους οπαδους του,γιατι δεν τον βοηθανε να αποτοξινωθει:
          Πως να σωσεις καποιον απ' τον εαυτο του???????" ,απαντησαν.

  3. Δ.Φ. (ανιδεος) avatar
    Δ.Φ. (ανιδεος) 03/07/2011 17:12:15

    Συνφωνα με τον Ζαν Κλοντη σωτηρια της Ελλαδας ειναι πια δεδομενη.

  4. drider avatar
    drider 03/07/2011 17:30:32

    Η απάντηση είναι μόνο μια: επαναπατρισμός όλων των ελληνικών κεφαλαίων από τους φορολογικούς ευρωπαϊκούς παραδείσους τώρα! Αλλά τί ζητάω και εγώ από την οικονομική μας ολιγαρχία...

    Οι κλεπτοκράτες της χώρας συνεχίζουν να αφαιμάσσουν τη χώρα με σημαία ευκαιρίας το Μνημόνιο, και παράλληλα να "σπρώχνουν" τα κεφάλαια τους στο εξωτερικό. Η κλεπτοκρατία θέλει γκρέμισμα και ο κλεμμένος πλούτος πρέπει να επανεθνικοποιηθεί. Είναι η μόνη λύση...

    Υ.Γ. Μετά το φονικό σεισμό στην Ιαπωνία, παρατηρήθηκε μεγάλης κλίμακας εισροή "ξενιτεμένων" κεφαλαίων πίσω στη χώρα. Για αυτό και το γεν δεν κατακρημνίστηκε όπως περίμεναν τότε κάποιοι.

    • ό παγωτατζής avatar
      ό παγωτατζής @ drider 03/07/2011 19:22:52

      Η εισροή των κεφαλαίων δεν είχε να κάνει τόσο με τόν πατριωτισμό των Ιαπώνων ΟΣΟ με την κάλυψη τών ζημιώναπό τίς ασφαλιστικές.Μήν δίνουμε αξία σε κάτι που δεν υείναι αλήθεια(για τόν επαναπατρισμό και οχι για τον πατριωτισμό μιλάω).....

  5. ΕΛΛΑΣ avatar
    ΕΛΛΑΣ 03/07/2011 17:41:13

    http://youtu.be/pVuKCZSG_SA ΑΦΙΕΡΩΣΤΕ ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΤΕ.ΑΞΙΖΕΙ.

    • ΠΑΝΑΙΤΙΟΣ avatar
      ΠΑΝΑΙΤΙΟΣ @ ΕΛΛΑΣ 03/07/2011 18:02:47

      Διευκρίνισε ποτέ η Μπενάκη τι ήξερε και από πού ;

      • Μνημων avatar
        Μνημων @ ΠΑΝΑΙΤΙΟΣ 03/07/2011 19:25:18

        ΜΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΙΠΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟΥΣ 300 ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΡΩΤΗΣΕ ΟΥΤΕ ΤΗΣ ΕΙΠΕ ΤΙ ΛΕΣ ΚΥΡΑ ΜΟΥ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΥΠΟ ΟΡΚΟΜΩΣΙΑΝ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΘΑ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΟΞΑ ΝΑ ΤΑ ΔΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΟΥΜΕΝΑ.ΑΣ ΜΗ ΚΑΝΟΥΝ ΛΟΙΠΟΝ ΤΙΣ ΠΑΡΘΕΝΕΣ ΟΤΙ ΤΑΧΑ ΣΗΜΕΡΑ ΤΑ ΑΚΟΥΝ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΟΙ 300 ΚΑΙ ΟΙ ΟΠΑΔΟΙ ΤΟΥΣ.

      • Dora avatar
        Dora @ ΠΑΝΑΙΤΙΟΣ 03/07/2011 20:37:31

        Της ζητησε κανενας της κ.Μπενακη εξηγησεις για το τι ηθελε να πει????

      • EΛΛΗΝΑΣ avatar
        EΛΛΗΝΑΣ @ ΠΑΝΑΙΤΙΟΣ 03/07/2011 21:48:05

        Όχι μόνο δε διευκρίνισε αλλά και τα κανάλια που κόπτονται και πασχίζουν για την ενημέρωση του ελληνικού λαού τις έκαναν γαργάρα αυτές τις δηλώσεις σε χρόνο dt (που λένε και στη φυσική).

        • Dora avatar
          Dora @ EΛΛΗΝΑΣ 04/07/2011 13:12:03

          ΕΛΛΗΝΑ,
          Ξερεις κατι?
          Κοντευω να τρελλαθω εδω που ζω.Ο ολλανδικος τυπος,αφιερωνει σελιδες καθημερινα για την καταντια μας και στις ειδησεις το ελληνικο ζητημα κυριαρχει.
          Δεν υπαρχει μερα ,που να μην δεχθω συγκρατημενα μεν,συγκεκριμενα δε, απαξιωτικες παρατηρησεις για την χωρα καταγωγης μου.Ανθρωποι που μεχρι ενα χρονο πριν με αντιμετωπιζαν με σεβασμο, η δεν μου μιλανε πια η με αποφευγουν σαν την λεπρα!!! Δεν υπερβαλω καθολου.Μου πηρε χρονο για να παραδεχθω πως ετσι ειναι.
          Εδω,αισθανομαι την παρορμηση να υπερασπισω τους πατριωτες και την χωρα μου και παρ' ολο που δεν εχω πολλα επιχειρηματα(δυστυχως),το κανω.
          Διαβαζω μετα αυτα που γινονται η λεγονται στην Ελλαδα,απο πολιτικους η απλους πολιτες και τραβαω τα μαλλια μου απ' την απογνωση!!!!!! Ο φιλοτομαρισμος,η αγνοια κι η αποδομηση των παντων,ιερων και οσιων,γεμιζουν με απεγνωσμενη οργη την ψυχη μου.Μια οργη που δεν κατευθυνεται στους εξω
          μα στην μη συνειδητοποιηση του βαθους της καταστροφης που οι ιδιοι,ποικιλοτροπως εχουμε προκαλεσει στην υπαρξη μας σαν χωρα και σαν εθνος(ας με συγχωρησουν οι διεθνιστακηδες της παρεας).
          Παρακολουθω-ετσι τουλαχιστον μου φαινεται-το τελος της ιστοριας μας και δεν μπορω να κανω τιποτα για να το σταματησω.
          Κι αυτη η ανημπορια του να φρεναρω την ολοκληρωση του εθνικου μας θανατου
          σκοτωνει την ψυχη μου.Ποιος χειροτερος θανατος,απ' τον θανατο της ελπιδας?!

          • Φαίδρα avatar
            Φαίδρα @ Dora 04/07/2011 15:05:59

            Dora σε καλαβαίνω απόλυτα! Εδώ που ζω και εγώ, Γαλλία, συμβαίνει το ίδιο... Με κατηγορούν ασταμάτητα για τα χάλια της χώρας μας....Μάταια προσπαθώ να την υπερασπιστώ... Πώς άλλωστε; Αυτά που συμβαίνουν κάθε μέρα με διαψεύδουν! Πονάω και θλίβομαι να βιώνω αυτό το τέλος που κανείς δεν καταφέρνει να σταματήσει γιατί κρύβονται πίσω από δήθεν θεσμούς και μικροκομματισμούς! ΕΛΕΟΣ!!!

  6. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 03/07/2011 18:02:21

    Δεν υπάρχει περιορισμένη κυριαρχία. Ή είσαι κυρίαρχος ή δεν είσαι. Ο κυρίαρχος δε συγκυβερνά με κανέναν, εξορισμού. Καμιά χώρα μέλος της ΕΕ δεν είναι κυρίαρχη. Αυτό που θα συμβεί στην Ελλάδα είναι ότι θα μειωθούν περαιτέρω οι αρμοδιότητες του κράτους της συνεπώς θα συρρικνωθεί ακόμη περισσότερο η όποια επιρροή έχει η ελληνική κοινωνία στη ζωή της.

  7. zap-zap avatar
    zap-zap 03/07/2011 18:03:32

    νενέκοι

  8. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 03/07/2011 18:04:29

    Όποιος Έλληνας πολιτικός συναινέσει σε περιορισμό της Εθνικής μας κυριαρχίας, καθ΄οιονδήποτε τρόπο, εν ευθέτω χρόνω θα αντιμετωπίσει την κατηγορία περί εσχάτης προδοσίας. Έλεος πια με τους Εφιάλτες...

  9. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 03/07/2011 18:13:29

    Ανοίγουν οι ασκοί του Αιόλου...Το μνημόνιο είναι ΤΡΑΓΩΔΙΑ για τη πατρίδα.Οι δηλώσεις Γιούνκερ είναι ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΙΚΟΤΑΤΕΣ....και φυσικά,ΟΛΑ ΑΥΤΑ,που θα γίνουν,έχουν τη πλήρη ΣΥΓΚΑΤΑΘΕΣΗ της ΑΔΙΣΤΑΚΤΗΣ πασοκικής εξουσίας....

  10. ΕΛΛΑΣ avatar
    ΕΛΛΑΣ 03/07/2011 18:18:08

    Δείτε τι λέει ο Νίκος:

    "Αυτό έλειπε, ρε μεγάλε Ευάγγελε, να τους χαρίζετε μια χώρα και εκείνοι να σας βρίζουν και από πάνω.


    Βεβαίως και «η επιρροή που ασκεί διεθνώς η ψήφιση του μεσοπρόθεσμου προγράμματος και του εφαρμοστικού νόμου είναι πολύ θετική», όσο θετική θα ήταν και η εκπόρνευση της ανήλικης κόρης της οικογένειας. Νομίζεις οι πελάτες δε θα χαμογελούσαν στην τσατσά; δε θα της έδιναν τα εύσημα;

    Να @αμήσουν θέλουν Ευάγγελε, και συ (και οι υπόλοιποι που τα ψηφίσατε) παίζετε το ρόλο της τσατσάς. Μόνο που η εκπόρνευση συνοδεύεται και από το σκλάβωμα της ...νεανίδας"

    taxalia.blogspot.com 3/7/2011

  11. ΠΕΤΡΟΣ Μ. avatar
    ΠΕΤΡΟΣ Μ. 03/07/2011 18:18:24

    Να το σκεφτούν καλά αυτό που νομίζουν ότι μπορούν να πετύχουν.

    Μονή Αρκαδίου έχετε στο Λουξεμβούργο μεσιε Γιούνκερ ;

    ''Σφαγή μεγάλη αρχινά, περίσσια φωνοκλήσι
    ετούτ' η ώρα θ'ακουστεί σ' Ανατολή και Δύση.
    Και μέσα στον αναβρασμό , που ο Χάρος εβρουχάτο
    βροντή, σεισμός εγίνηκε , κι ο κόσμος άνω - κάτω
    φωθιά, καπνός και κτήρια , κορμιά κομματιασμένα
    άντρες και γυναικόπαιδα στα νέφελα ανεβαίνουν.
    Τρόχαλος έγινε η Μονή κι' εσείστη ο Ψηλορείτης
    κι' αντιλαλούνε τα βουνά κι απ' άκρου ως άκρου η Κρήτη"

    • ΕΛΛΑΣ avatar
      ΕΛΛΑΣ @ ΠΕΤΡΟΣ Μ. 03/07/2011 18:23:36

      ΔΕΝ ΧΩΡΑΕΙ ΤΟ ΑΡΚΑΔΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΙΣ 170 ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΤΟΥ ΦΙΛΕ ΠΕΤΡΟ.ΑΝΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΑΡΧΙΣΩ ........

  12. axis avatar
    axis 03/07/2011 18:26:22

    Μόλις πέσουν να δικαστούν για εθνική προδοσία ΟΛΟΙ όσοι ψήφισαν αλλά και εφαρμόζουν, πασόκοι και εξαπτέρυγα, σε επίπεδο Κυβέρνησης, Δήμων, Περιφερειών κλπ πολιτικές ξεπουλήματος που εκπορεύονται από το Μνημόνιο και Μεσοπρόθεσμο.

  13. Georgio avatar
    Georgio 03/07/2011 18:34:36

    Αυτο είναι κόλπο για να πιέσουν τον Σαμαρα στο Μνημόνιο 2. Μόνο αν η κυβέρνηση αποδεχθεί εκχώρηση εθνικής κυριαρχίας απαιτούνται 180 ψήφοι. Γι αυτο άρχισαν και φτιάχνουν το κλίμα οι κωλοευρωπαιοι. Όμως είτε με 150 είτε με 180 είτε 250 το φέρετε στη Βουλη δεν πρόκειται να το ψηφίσουμε αν κάνει κακό στην πατρίδα μας τους διαμηνυσε ο Σαμαρας. Βαρύς πρόεδρε !!!

  14. ό παγωτατζής avatar
    ό παγωτατζής 03/07/2011 19:25:30

    Και πώς θα τό κάνεις αυτό στην Ελβετία ρε μεγάλε,Η στα Καυμαν,η..ή.....
    Καλός είναι ό Λαός όταν όμως δεν τόν "φλομώνουμε" με ουτοπίες...

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ ό παγωτατζής 03/07/2011 21:32:49

      Δεν ειναι τοσο 'ουτοπια' οσα θελεις να το παρουσιαζεις ..το ντιλακι αναμεσα στη UBS και το αμερικανικο IRS για 4500 λογαριασμους αμερικανων που πιθανον εμπλεκονται σε φοροδιαφυγη μαλλον σου διαφευγει...

      • ό παγωτατζής avatar
        ό παγωτατζής @ rally monkey 04/07/2011 00:58:34

        Εχεις τήν ίδια Ισχύ(πολυποίκιλη) για να το επιβάλεις ;;;;;;;;;;
        Δέν προσγειωνόμαστε λίγο λέω....;;.
        Οι Αμερικανοί πήγαν με συγκεκριμμένα στοιχεία(ονόματα,αποφάσεις δικαστηρίων κλπ).
        Εσύ τί θα πείς στούς Ελβετούς;;;
        -Ανοιξε τούς λογαριασμούς να δώ τούς Ελληνες πού έχουν λεφτά;;
        Ελεος με τις υπερβολές!!!

  15. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 03/07/2011 19:46:13

    Και όλα αυτά για την 5η δόση. Υπολείπονται άλλες 7 και το μνημόνιο 2.
    Χαρούδια μας!!!

  16. Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
    Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 03/07/2011 20:29:21

    Ε Π Ι Σ Η Μ Α ΚΑΤΟΧΗ !!!

  17. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 03/07/2011 20:30:49

    Οι ιταμές δηλώσεις του Γιούνγκερ είναι ένα ακόμα βήμα γιά την ψυχολογική προετοιμασία των πολιτών να δεχθούν ως καλύτερη και προτιμότερη επιλογή - από τον επισειόμενο περιορισμό της εθνικής κυριαρχίας - την έξοδο της Ελλάδας από το ευρώ, στην οποία αποσκοπούν όλα όσα γίνονται και την οποία το πασοκ έχει αναλάβει εργολαβικά.

    • popolaros avatar
      popolaros @ Δημήτριος Κοκκαλάκης 03/07/2011 23:01:40

      +1000

  18. player avatar
    player 03/07/2011 20:44:54

    ΤΩΡΑ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ.
    ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΘΑ ΖΥΓΙΣΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ
    ΝΑ ΜΗΝ ΒΡΕΘΟΥΜΕ ΕΛΛΙΠΟΒΑΡΕΙΣ
    ΟΠΩΣ ΟΙ ΚΑΛΠΙΚΕΣ ΛΙΡΕΣ....ΟΠΩΣ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΜΑΣ.

  19. Χαμενος avatar
    Χαμενος 03/07/2011 21:02:01

    Στην Ιταλία πριν λίγα χρόνια για να εντοπίσει η εκεί δικαιοσύνη μίζες πολιτικών έψαχναν μήνες για να ανακαλύψουν οτι τα λεφτά είχαν κάνει δυο φορές τον γύρο του κόσμου υπό την θαλπωρή των καλύτερων τραπεζών προκειμένου να ξεπλυθούν. Τα λεφτά που είναι φάτσα κάρτα σε επωνύμους λογαριασμούς στην Ελβετία είναι μεν ως επί το πλείστον προϊόν παράνομων συναλλαγών και φοροδιαφυγής, άλλα είναι μεσαίες μασέλες. Η δέσμευση τους απο το ελληνικό δημόσιο (με το ισχύον καθεστώς) θα έχει σαν αποτέλεσμα να καταλήξουν... στις γερμανικές τράπεζες. Είναι δοκιμασμένη πρακτική στο Ιράκ, στην Αίγυπτο και την Λιβύη όπου τα κατασχεθέντα ανά τον κόσμο περιουσιακά των δικτατόρων δεν επιστρέφονται στις αντίστοιχες χώρες, αλλά κατάσχονται με διάφορες προφάσεις. Ο πολεμοκάπηλος Κον Μπετίτ τα έχει μελετήσει...

    • Χαμενος avatar
      Χαμενος @ Χαμενος 03/07/2011 21:19:35

      ...όπου τα μπλοκαρισμενα (με αποφάσεις του ΟΗΕ) ανά τον κόσμο περιουσιακά των δικτατόρων δεν επιστρέφονται στις αντίστοιχες χώρες, αλλά τελικά κατάσχονται με διάφορες προφάσεις.

  20. NONOS avatar
    NONOS 03/07/2011 21:44:19

    Αμεση κρατικοποιηση ολων των τραπεζών,αλλά Νασερ, μετοχοποιηση των υπερκερδών τους και χαρισμα των δανείων μεχρι 200.000 αλλά Παπαδόπουλο 1968, ολοι οι μισθοί και οι συνταξεις 1000 ε για δυο χρόνια και φοροαπαλλαγή στα εισοδηματα μεχρι 40000 μηδενικό φορο στη ναυτηλεία και τουριστικες επιχειρησεις και αν δε παρει οΣαμαράς 70% να με τρυπησετε το ρουθουνι

    • stoxastis avatar
      stoxastis @ NONOS 03/07/2011 22:40:14

      "Νονέ" σε χάρηκα...να προσθέσω ακόμα: ενα κυβερνητικό σχήμα χωρίς ούτε εναν από αυτούς που ράβουν από τώρα κουστουμάκια.

  21. Orestios avatar
    Orestios 03/07/2011 21:53:32

    Αυτή είναι η Ευρωπαϊκή Ένωση.
    Σε όποιον αρέσει.

  22. athamas avatar
    athamas 03/07/2011 22:08:14

    Πως κάνετε έτσι για κάτι που δεν είχαμε ποτέ! Ευκαιρία να αποκτήσουμε Εθνική κυριαρχία μιας και οι δοσίλογοι δείχνουν καθαρά ποιοι είναι!

  23. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 03/07/2011 22:13:42

    Ο Αθανασίου ( ανταποκριτής εκ Βρυξελλών στην ΕΤ3) πριν λίγο δήλωσε ότι δε συνιστά μειωμένη εθνική κυριαρχία η παρουσία ευρωπαίων τεχνοκρατών...θα βοηθηθούν οι Έλληνες, θα μειωθούν οι φόροι, θα αυξηθούν οι μισθοί κλπ..απίστευτη ελληνική προπαγάνδα

    • Dora avatar
      Dora @ ΕΥΑ 04/07/2011 13:27:15

      Ευα,ειναι κατι σαν την ιστορια του Βερεμη,ενα πραγμα: "Μια χαρα περνουσαμε με τους οθωμανους",καταλαβες????

  24. Απορία avatar
    Απορία 03/07/2011 22:15:10

    Πολύ μακριά βλέπει η ΕΕ, πολύ μακριά...

    Και βλέπει τόσο μακριά γιατί νομίζει ότι στην ηγεσία της Ελλάδας θα είναι πάντοτε αυνάνες.

    Αλλά δεν θα'ναι πάντα έτσι μιστερ Γιούνκερ.

    • Dora avatar
      Dora @ Απορία 04/07/2011 13:28:43

      Απορια, εχω μια απορια:Ενταξει αυτο που λες.ΠΟΤΕ ομως??????????????

  25. antanistimi avatar
    antanistimi 03/07/2011 22:15:33

    Τι να χαρισουνε ΝΟΝΕ οι τραπεζες??????Εδω φιλε μου δεν κανουν μειωση δοσεων,σου κλεινουν τους λογαριασμους,τα πλαφον,σου αρνουνται την χρηματοδοτηση μονο και μονο αν εχεις καθυστερησει μια δοση μεσα στην προηγουμενη πενταετια και αυτο το ονομαζουν κακη συναναλλακτικη συμπεριφορα!!!!Μας πετανε στο γκρεμο και καποιοι οραματιζονται αναπτυξη και πρασινα λαχανα για την ορεξη.
    Οσο για το αλλο που αναφερεις εδω δεν εχουμε αυτονομα υπουργεια τουρισμου και ναυτιλιας που θα επρεπε να ειναι η αιχμη του δορατος της χωρας μας ,τι μηδεν φορο να τους βαλει?

    • NONOS avatar
      NONOS @ antanistimi 03/07/2011 23:06:11

      Γι'αυτό θελει αδερφέ πολιτικούς που να το λεει η καρδουλα τους να τραβηξει μια κρατικοποίηση αυριο το πρωί που λεει ο λόγος σ'ολα τα λαμογια τους τραπεζίτες που τους γιγαντωσε ο Σιμήτης και μας παίρνανε τηλεφωνο καθε μεσημέρι και μας χαλούσαν τον υπνο με τα..προιοντα τους,τις καρτες και τις λοιπές μαλακίες που βαλανε τον κοσμακη στο λούκι και δε μπορεί να ξεφυγει,ας δοσει αφορολογητο στους αγροτες μεχρι 50 στρεμματα, ας επιδοτησει με 50% απ τα κλεμμενα των τραπεζών την αγορά 1ης κατοικίας (50 ο αγοραστης με δανειο με 4% επιτοκιο για 25 χρόνια ενα νεο ζευγαρι θα παρει σπιτι γυρω στα 35 με 40 χρονών ωστε στα 65 συνταξιούχος να το ξοφλά-το αλλο 50 το Κράτος ) ας επιδοτησει την επιστροφή στις "ρίζες" να ξαναγενηθεί η επαρχία , ας χαρήσει ολα τα "ερειπεια της αμαρτωλής ΕΤΒΑ εκει κι αν δεν εγινε παρτυ ) και τοσα αλλα που μπορεί να κανει ενα σωστό ΚΡΑΤΟΣ για τους πολίτες του που αν τα κανει ολοι θα ειναι ευτυχείς και κανείς αδικημένος. Αν τολμησει ο Σαμαράς θα τον γραψει η ιστορία αλλωστε ολα ειναι ρίσκο εκει που μας εχουν φτασει τι αλλο μπορεί να χασει η χωρα ...

  26. Έλληνας φορολογούμενος avatar
    Έλληνας φορολογούμενος 03/07/2011 22:30:56

    Το FOCUS δεν ήταν εκείνο το περιοδικό που είχε το κατάπτυστο εξώφυλλο με την Αφροδίτη της Μήλου να κάνει κωλοδάκτυλα, και τον επίσης κατάπτυστο τίτλο για τους Έλληνες '' Απατεώνες στην Ευρωπαΐκή οικογένεια; '' Οποία σημειολογία κύριε Γιούνκερ;

  27. Έλληνας φορολογούμενος avatar
    Έλληνας φορολογούμενος 03/07/2011 22:33:05

    και για του λόγου το αληθές : http://www.express.gr/images/stories/NEW/Diafora/focus_cover.jpg

  28. peter13 avatar
    peter13 03/07/2011 22:37:33

    Live your myth in which Greece?

  29. axis avatar
    axis 03/07/2011 22:57:11

    Αποδεικνύεται πλήρως ότι το Μνημόνιο και το Μεσοπρόθεσμο αποτελούν προδοτικές συμφωνίες κατά της εθνικής κυριαρχίας και καθόμαστε ακόμα και το συζητάμε; Υπάρχει δικαιοσύνη; Υπάρχουν ελεγκτικοί μηχανισμοί; Τι κάνουν όλοι αυτοί; Για ποιο λόγο τους πληρώνει ο ελληνικός λαός; Για να βάζουν τα ΜΑΤ να δέρνουν τους πολίτες και για να τους κλείνουν στη φυλακή για μια διαμαρτυρημένη επιταγή; Οι δημόσιοι υπάλληλοι των σωμάτων ασφαλείας που χτύπησαν τους αθώους ανθρώπους που διαδήλωναν - αποδεδειγμένα πια - κατά της απώλειας της εθνικής κυριαρχίας δεν αισθάνονται τύψεις; Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας συμφωνεί με την απώλεια εθνικής κυριαρχίας και μάλιστα εμφανίζεται ικανοποιημένος από την ψήφιση του Μεσοπρόθεσμου; Οι δημοσιογράφοι δεν είναι Έλληνες; Δεν ντρέπεται κανένας; Δεν υπάρχει κανένας πατριώτης μέσα σε όλες αυτές τις σημερινές δομές εξουσίας; Αυτή είναι η Ελληνική Δημοκρατία; Αίσχος !!

  30. nikos petrou avatar
    nikos petrou 03/07/2011 22:59:45

    Μα και η ΝΔ μέσω της Μπενάκη τα ίδια δεν είπε στον Παπούλια?
    http://www.youtube.com/watch?v=pVuKCZSG_SA

    • Δήμος avatar
      Δήμος @ nikos petrou 04/07/2011 01:23:04

      Ήταν προειδοποίηση, είναι πολύ ξεκάθαρα αυτά που λέει, όπως φαίνεται και από το ύφος της. Η Μπενάκη προσέφερε μεγάλη υπηρεσία με το να τα πει αυτά. Το έκανε τη συγκεκριμένη στιγμή, γιατί ήταν η στιγμή με τη μεγαλύτερη δυνατή κάλυψη. Μπροστά στο συνταγματικό σύμβολο της Ελληνικής Δημοκρατίας.

  31. popolaros avatar
    popolaros 03/07/2011 23:08:09

    Πριν λίγους μήνες δεν χρησιμοποιούσαμε καν την λέξη 'προδοσία' .
    Τώρα δεν αρκεί πια...

    Μιας και δεν περιμένω από κάποιον της κατοχικής κυβέρνησης να ανταπαντήσει, μήπως θα έπρεπε να βγάλει μια ανακοίνωση η αξ.αντιπολίτευση περί των απαράδεκτων δηλώσεων του Mr. Γιούνκερ.

  32. TopGunZ avatar
    TopGunZ 03/07/2011 23:25:14

    Το καλύτερο πριν λίγο από τον φίλο μου Transporter, λόγω άρθρου που έλεγε πως έχουμε τους φόρους, δε λέει και να καλοκαιριάσει, αφού η βροχή ταλαιπώρησε τους επιστρέφοντες από τη Χαλκιδική : "Ρε μπας και πούλησαν και το καλοκαίρι αυτοί?"

  33. Orestios avatar
    Orestios 03/07/2011 23:47:35

    Όποιος δεν έχει καταλάβει:
    Περιορισμός Εθνικής Κυριαρχίας=Απώλεια εδαφών

    • Dora avatar
      Dora @ Orestios 04/07/2011 13:30:56

      Ορεστιε,ετσι!

  34. KOSTAS70 avatar
    KOSTAS70 03/07/2011 23:49:34

    Μάρτιν Λούθερ Κινγκ: Κανένας δεν ανεβαίνει στην πλάτη σου, αν δε σκύψεις πρώτα...

    • Dora avatar
      Dora @ KOSTAS70 04/07/2011 13:31:26

      +100000000000000000.....

  35. KOSTAS70 avatar
    KOSTAS70 03/07/2011 23:50:40

    Μάρτιν Λούθερ Κινγκ: Κανένας δεν ανεβαίνει στην πλάτη σου, αν δε σκύψεις πρώτα.

  36. straydog avatar
    straydog 04/07/2011 00:45:24

    Οταν ο ``γιγαντας``Ανδρεας και βεβαια οι αξιοι συνεχιστες του επομενοι πρωθυπουργοι,αρχισε να φεσωνει τη χωρα,που εισασταν ολοι εσεις...η μηπως
    ψιλοσυμμετειχατε στο φαγοποτι;Τωρα σας επιασε ο πονος για την εθνικη κυριαρ
    ια;Ομως θα επρεπε να ξερετε,ειδικα αν εχετε παιξει και χαρτια,οτι τα χρεη,
    με καλλιτερο η χειροτερο τροπο,καποτε ξεπληρωνονται...

    • Dora avatar
      Dora @ straydog 04/07/2011 13:34:53

      Κυττα,κι αμα πολυλησεις γη ξεπληρωνονται τα χρεη,ετσι?Ε αυτο δεν ειναι απωλεια εθνικης κυριαρχιας?
      Στον Εβρο ειναι ο ταφος της μανας μου και των παπουδων μου.Αν κατι γινει εκει δεν εχω ιδεα τι θα κανω και ποιον θα παρει ο εξω απο δω!!!!
      ΟΧΙ δεν ειμαι καλος ανθρωπος και καλα κανω!

      • Dora avatar
        Dora @ Dora 04/07/2011 13:36:03

        πουλησεις,ηθελα να πω,φυσικα,straydog.

  37. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 04/07/2011 01:00:55

    Φήμες λένε ότι στο νέο μνημόνιο οι δανειστές θέλουν να υπάρχει άρθρο το οποίο θα δίνει το δικαίωμα σε περίπτωση που η Ελλάδα δεν πληρώσει τα χρέη οι δανειστές να έχουν δικαίωμα να «στρατολογήσουν» αμισθί το σύνολο του πληθυσμού της χώρας για τις ανάγκες τους.

  38. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 04/07/2011 01:12:09

    Για τους νεκροθάφτες.
    Η απάντηση των Ελλήνων.

    http://www.youtube.com/watch?v=vP1KNAG_njs

  39. Aris avatar
    Aris 04/07/2011 01:20:49

    Θα γίνει της... Αλαμάνας. να το θυμηθείτε...

  40. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 04/07/2011 01:31:28

    Η κυριαρχία της Ελλάδας έχει ήδη περιοριστεί με ευθύνη "ελλήνων" οσφυοκαμπτών πολιτικών, των επονομαζόμενων και σύγχρονων εφιαλτών. Τους ξέρουμε με τα ονόματά τους, έναν-έναν.
    Τις ελληνικές βραχονησίδες Ίμια, δεν μπορούμε πλέον να τις επισκεφθούμε.
    Την έρευνα και τη διάσωση στο Ανατολικό Αιγαίο μας, τη διενεργεί «νομίμως» η Τουρκία.
    Η Αννούλα της Α-Παιδείας και της Διά Βίου Αμάθειας, ενώ έχει βάλει στην κατάψυξη την Ελληνική Παιδεία, εκτουρκίζει τη Θράκη μας, ως άξια συνεχιστής του έργου της Δραγώνα! Ναι, διορίζει εκεί ιεροδιδασκάλους για το κοράνι, την ίδια στιγμή που συγχωνεύει –τουτέστιν καταργεί- τα ελληνικά σχολεία, στα πλαίσια ενός ψευδεπίγραφου εξορθολογισμού!
    Ούτε η Παιδεία μας πλέον είναι Εθνική, ούτε κατέχουμε τη γη, που μας άφησαν οι πατεράδες μας!
    Και αυτά αν θέλουμε να τα ανακτήσουμε, πρέπει πέρα από "αγανακτισμένοι" να γίνουμε "ενωμένοι και αποφασισμένοι"!
    Το ξέρουμε πολύ καλά οι Έλληνες πως τίποτα δεν χαρίζεται, παρά μόνον κερδίζεται!

  41. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/07/2011 01:48:24

    ΓΙΑΤΙ ασχολουμαστε με τους λεμεδες ?

    Ο Εφαρμοστικος τα λεει ολα μια χαρα !.. ΕΛΛΑΔΑ Α.Ε. τα τα μυαλα στα καγκελα.
    Τα Ομολογα Ελληνικης Γης.. διασκορπισμενα στα 4 σημεια του οριζοντα.

    "σκαει" ή το "σκανε" το Ταμειο Α.Ε.? εε πανε πεταξαν τα Ελληνικα χαλικια...

    Θα γινουμε Πολυεθνικη με Παγκοσμια Διασπορα Μετοχων της Γης μας....

    Ο καθενας θα εχει ενα χαρτι και θα ερχεται στην πορτα.. νοκ νοκ νοκ...

    Ομορφα, επαγγελματικα και πανω απ ολα ΠΡΑΣΙΝΑ !!...

    Η Πρασινη Αναπτυξη της Ελληνικης Γης. ΕΡΓΟ των "300 του Εφαρμοστικου".

    Καμια σχεση με τους γνωστους-αγνωστους 300 του Λεωνιδα ! μα ΚΑΜΙΑ !

    Ποια Εθνικη Κυριαρχια !! χαχααα last year

    ΠΠ

  42. ΝΙΨΟΝΑΝΟΜΗΜΑΤΑΜΗΜΟΝΑΝΟΨΙΝ avatar
    ΝΙΨΟΝΑΝΟΜΗΜΑΤΑΜΗΜΟΝΑΝΟΨΙΝ 04/07/2011 05:14:53

    .
    Ίωνας Δραγούμης

  43. ΝΙΨΟΝΑΝΟΜΗΜΑΤΑΜΗΜΟΝΑΝΟΨΙΝ avatar
    ΝΙΨΟΝΑΝΟΜΗΜΑΤΑΜΗΜΟΝΑΝΟΨΙΝ 04/07/2011 10:48:40

    .
    Ίωνας Δραγούμης

    Συγνώμη για το προηγούμενο ημιτελές σχόλιο, η ώρα είναι δύσκολη.

  44. ανώνυμος avatar
    ανώνυμος 04/07/2011 13:56:46

    Η πατρίς κινδυνεύει. Ελληνες γρηγορήτε.

  45. Απλά Εγώ avatar
    Απλά Εγώ 04/07/2011 20:27:34

    Γιούνκερ: “The sovereignty of Greece will be massively limited” Αυτό το massively όταν μεταφράζεται "σε μεγάλο βαθμό", όπως το είδα σε πολλά blog, μάλλον αμβλύνεται! MASSIVELY = μαζικά! Πιο ακριβές θα ήταν να πούμε ΣΑΡΩΤΙΚΑ για να είμασστε στο πνεύμα του κειμένου!!!