13/01/2011 18:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

...λεφτά υπάρχουν (το εξηγεί ένας καθηγητής του σημερινού μας πρωθυπουργού)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kiki avatar
    kiki 13/01/2011 19:01:17

    Και μετα αυτοκτονησε γιαυτα που εμαθε στον ΓΑΠ.

  2. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 13/01/2011 19:25:20

    Ξεφτίλαααα! Χωρίς πλάκα παιδιά, πρέπει να το ακούσετε μέχρι το τέλος.

    Πάντως δεν συμφωνώ και πάρα πολύ με τη λογική του. Πάσχει σε δύο κυρίως σημεία. 1) Αν κάνεις μια φορά αφαίρεση του 10% του μετοχικού και ομολογιακού πλούτου "των πλουσίων" και μηδενίσεις το έλλειμμα για ένα χρόνο, τότε την επόμενη χρονιά θα έχεις εξίσου μεγάλο πρόβλημα ελλείμματος, διότι δεν θα το έχεις μειώσει με μόνιμα μέτρα. Δεν μπορείς κάθε χρόνο να παίρνεις το 10% του μετοχικού και ομολογιακού πλούτου. 2) Η λύση αυτή δεν θα αρέσει καθόλου στους "πλούσιους" και είναι πιθανόν να μεταναστεύσουν με ελαφρά πηδηματάκια, πριν τους πάρεις ο,τιδήποτε. 3) Κατά τη γνώμη μου αυτό δεν λέγεται φορολόγηση αλλά απαλλοτρίωση και ίσως να είναι αντισυνταγματικό να πεις "παίρνω δέκα τοις εκατό από την περουσία σου" (προσοχή: ΟΧΙ από αυτά που βγάζεις, από αυτά που ήδη έχεις παίρνω. Σου παίρνω την περιουσία).

    Εν πάση περιπτώσει, η λύση θα ήταν πολύ καλή αν δέχονταν οι πλούσιοι από πατριωτισμό να κάνουν μια θυσία που δεν θα ήταν και τόσο επώδυνη, όπως σωστά λέει ο καθηγητής, και δεν μεταναστεύσουν, κινηθούν δικαστικά κλπ., αλλά κατανοήσουν ότι θα προστατεύσει τους πάντες (έστω και για μία μόνον χρονιά) από την κρίση, ακόμη και αυτούς τους ίδιους, μια που όταν πηγαίνει καλύτερα η όλη οικονομία, θα επωφεληθούν και οι ίδιοι.

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ Επώνυμος 13/01/2011 19:29:51

      Ενώ αυτά που κάνει τώρα το ΠΑΣΟΚ και συνταγματικά είναι σωστά και απαλωτρίωση δεν είναι και μόνιμα είναι!

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ εναςάσχετος 13/01/2011 19:32:07

        Σωστό κι αυτό.

    • Maximilien avatar
      Maximilien @ Επώνυμος 13/01/2011 19:29:55

      Υπάρχουν και άλλα βίντεο του συγκεκριμένου και σε μια ομιλία του στην ΑΣΟΕΕ (την οποία έχω μεταφράσει ) το Μάιο είχε πει ότι στο κάτω κάτω όλα αυτά ανήκουν στην κευνσιανή οικονομία η οποία έχει και τα όριά της και ότι στη τελική δεν λύνει το πρόβλημα. Δεν αρνείται την φορολόγηση των πλουσίων αλλά δεν την θεωρεί πανάκεια δια πάσαν νόσον κτλ.

    • sawas avatar
      sawas @ Επώνυμος 13/01/2011 19:37:30

      Ηταν καλος μαθητης ο ΓΑΠ αλλα και εξισου καλος υποκριτης.....

      Μας το απεδειξε στην ΔΕΘ.....

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ Επώνυμος 13/01/2011 22:28:30

      Άντε να κόψεις 10% σε ομόλογα οι μετοχές από όσους τα κατέχουν τι μας κάνει να πιστεύουμε ότι δεν τα ρευστοποιούν όλοι ολα και πάνε να ζήσουν σε άλλο κράτος να τα τρώνε με την ησυχία τους.

      Όσο για τα δάνεια έχει απόλυτο δίκιο. Τώρα για το ΓΑΠ στο τέλος τι να πεις κανείς τέτοιος παπατζής δεν ήταν ούτε ο father.

  3. η Dimi avatar
    η Dimi 13/01/2011 19:34:24

    «Χρυσάφι» Κόστισαν οι Ηλεκτρονικές Ιστοσελίδες Δημοσίων Οργανισμών

    Eκατομμύρια Eυρώ κοστίζει η κατασκευή Διαδικτυακών Πυλών Δημόσιου Τομέα, τη στιγμή που η κυβέρνηση περικόπτει μισθούς, συντάξεις και περιορίζει τις Δημόσιες Δαπάνες στην Παιδεία, στην Υγεία και στην Κοινωνική Πολιτική.

    Τα νούμερα που συνοδεύουν διάφορες ιστοσελίδες Δημόσιων Οργανισμών, Υπουργείων και Δήμων ανακηρύσσουν χρυσούς τους ιστότοπους και προκαλούν το κοινό αίσθημα. Χαρακτηριστικό παράδειγμα, που αναφέρεται στο περιοδικό «Επίκαιρα»:

    Δασών και Διαχείρισης Υδάτινων Πόρων:
    € 1.679.600

    Πυροσβεστική:
    € 1.352.792

    Βουλή:
    € 1.011.318

    ΕΣΠΑ:
    € 929.152,77

    Η λίστα συμπεριλαμβάνει και ιστοσελίδες Δήμων το κόστος των οποίων κάθε άλλο παρά λογικό είναι. Ο λόγος για τους Δήμους:

    Αθηναίων: € 942.105 – Περιστερίου € 501.800 – Νέας Σμύρνης € 479.750

    Μικρότεροι Δήμοι φαίνεται να έχουν ακολουθήσει παρόμοιες σπάταλες πρακτικές:

    Δήμος Κεφαλλονιάς € 405.709 – Δήμος Δράμας € 379.700

    Σε παρόμοιο κλίμα ήταν και η είδηση του περασμένου καλοκαιριού που αποκάλυπτε τη δαπάνη € 22.000.000 (Ευρώ Είκοσι Δύο Εκατομμύρια)!!! για την κατασκευή TΡΙΩΝ Ιστοσελίδων μετά από συμφωνία της Εταιρίας Κοινωνίας της Πληροφορίας με Εταιρία Αγνώστων Στοιχείων, που δημοσιεύτηκε στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

    Δημοσίευμα της «Καθημερινής» αναφέρεται με λεπτομέρεια στο πραγματικό κόστος μιας ηλεκτρονικής σελίδας που είναι μακράν πιο σύνθετη από τις αντίστοιχες υπουργείων και των οργανισμών:

    «Ενδεικτικά, η ολοκληρωτική κατασκευή ενός μεγάλου (για τα ελληνικά δεδομένα) site γνωριμιών με πολλαπλές λειτουργίες μπορεί να φτάσει μέχρι και τα € 50.000».

    Τα παραπάνω στοιχεία αποτελούν απόδειξη της κοινής λογικής που αποκτά όποιος διαβάζει τα παραπάνω νούμερα: μεγάλο μέρος από αυτά τα ποσά που δαπανήθηκαν, καταχράστηκαν από τους εκάστοτε «αρμοδίους», εταιρείες και όσους ενεπλάκησαν στην κατανομή των κονδυλίων που αφορούσαν την κατασκευή ιστοσελίδων δημόσιων υπηρεσιών.
    ~tvxs.gr 08/01/11 (με πηγές «ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ» και «ΕΠΙΚΑΙΡΑ»)

    Διαδώστε. Ενημερώστε. Αφυπνίστε όσο το δυνατόν περισσότερους Ελληνες.
    Ο κόμπος έφθασε στο κτένι.

    • rally mokey avatar
      rally mokey @ η Dimi 13/01/2011 22:12:13

      ..ειδε κανεις ποτε 'αρμοδιο' με ονοματεπωνυμο να παει κατηγορουμενος? (πηξαμε στις ΕΔΕ, προσταστιες προσωπικων δεδομενων και αλλες αηδιες)

    • Mind Trap avatar
      Mind Trap @ η Dimi 14/01/2011 13:27:39

      Διαίρεσε τώρα τα ποσά που αναφέρεις με το 20,00 ευρώ που στοιχίζει στην αγορά η κατασκευή μίας σελίδας.
      Δες π.χ. ότι το portal της Βουλής θα έχει ένα βάθος 50.565 σελίδων!!!!

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 13/01/2011 19:35:37

    Άκης: Λεφτά υπάρχουν (κι είναι δικά μου).

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ Strange Attractor 13/01/2011 19:50:41

      Kαι που τα βρήκε ο πρώην ξυπόλητος, μάς είπε;

      • kiki avatar
        kiki @ η Dimi 13/01/2011 21:59:27

        @ Ντιμι,
        οτι ηταν ξυπολητος ναι ,πως απεκτησε ολα αυτα τα λεφτα?
        εκτος απο τα εξοπλιστικα, που εφαγε εφαγε, μαζι με τον Σμπωκο.
        Εκτος απο το υπουργειο Αναπτυξης, που εφαγε εφαγε, μαζι με την παρεα του.
        Μια ακομη κομπινα που εχει ξεχαστει ηταν τα παρκομετρα, στην Αθηνα, τα πρωτα παρκομετρα στην Αθηνα και στους δημους που ειχαν θελησει να βαλουν σε ολη την Ελλαδα, τα εφερε η εταιρεια της συζυγου του, ο Ακης δεν φαινοταν ,της πρωτης της Γκουντρουν
        Ξερεις τι λεφτα φαγωθηκαν και εκει.Λεπτομερειες θα μου πεις μπροστα στα αλλα , αλλα δεν γινονται οι περιουσιες απο ξεβρακωτους ετσι.

  5. Manos avatar
    Manos 13/01/2011 20:23:59

    Στη θεωρία όλοι μια χαρά τα λένε. Η πράξη όμως έχει δείξει ότι ο πλανήτης έχει φτάσει στη συγκεκριμένη οικονομική κατάσταση επειδή εφάρμοσε αυτά που δίδασκαν οι συγκεκριμένοι οικονομολόγοι...

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ Manos 13/01/2011 23:16:45

      Αυτή είναι δική σου εξήγηση. Για πες μου, ποιοί οικονομολόγοι (όχι πολιτικοί παράγοντες ή υπάλληλοι κυβερνήσεων ή τραπεζών με ίδια συμφέροντα) "οδηγούν" την σημερινή πορεία της Ελλάδας; Γιατί με έχει εντυπωσιάσει, πως οι σοφοί, που προσέγγισε ο ΓΑΠ, με δηλώσεις τους, που τα δικά μας ΜΜΕ ελάχιστα ή καθόλου ανέφεραν, έχουν τηρήσει πλήρη απόσταση και εκφράζουν ανοικτές επιφυλάξεις για όσα γίνονται.
      Είναι άλλο να είσαι ανεξάρτητος επιστήμων και άλλο να σου καθορίζει ο Πρωϊνός Καφές του Υπουργικού Συμβουλίου της Δευτέρας τις ατάκες, που θα ξεστομίσεις στη διάρκεια της εβδομάδας.
      Ο Αλ. Παπαδόπουλος διεφώνησε και

      • ΠΗΛΕΑΣ avatar
        ΠΗΛΕΑΣ @ ΠΗΛΕΑΣ 13/01/2011 23:17:14

        εστάλη σπίτι του.

    • Κώστας avatar
      Κώστας @ Manos 14/01/2011 12:00:29

      Ωχ παναγιά μου τι άλλο θα ακούσουμε...

  6. rally mokey avatar
    rally mokey 13/01/2011 22:24:22

    τα λεει πολυ ωραια ο κ. καθηγητης ειδικα στην αρχη για το ρολο του πολιτικου ως broker, βεβαια οσα λεει στη συνεχεια για 10% φορολογια στο χαρτοφυλακιο του HNWI ειναι μπαρουφες, δεν ειναι μισθος/εισοδημα η αξια του χαρτοφυλακιου για να το φορολογηθει κατ'αυτον τον τροπο, ουτε αν το φορολογηθει εφ'απαξ λυθηκε το προβλημα του ελλειματος (αντε φετος το λυσαμε.. το χρονου?) .. οποτε ο κ. καθηγητης υπεραπλουστευει και στο ακροατηριο (φανταζομαι φοιτητες..) δεν βρεθηκε ενας να κανει την ερωτηση ? (μαλλον θα τους αρεσε πολυ η εισαγωγη - η θα'ταν και αυτοι σαν το Γιωργακη)

  7. η Dimi avatar
    η Dimi 13/01/2011 22:46:30

    480 Εκατομμύρια Eυρώ το χρόνο για Κινητά Τηλέφωνα, Δημόσιες Σχέσεις και Μελέτες!

    Μπορεί η κυβέρνηση να έχει κηρύξει ανένδοτο πόλεμο σε μισθούς, επιδόματα και συντάξεις αλλά δε συμβαίνει και το ίδιο με την αλόγιστη σπατάλη καθώς το Δημόσιο δαπάνα ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ από 480 Εκατομμύρια Ευρώ το χρόνο! για κινητά τηλέφωνα, δημόσιες σχέσεις και μελέτες!

    Σύμφωνα με την «Ελευθεροτυπία», το Δημόσιο πλήρωσε φέτος μόνο για τα κινητά τηλέφωνα το ποσό των 104 Εκατομμυρίων Ευρώ, καθώς με κινητά τηλέφωνα εφοδιάζονται εκτός από τους βουλευτές, το πολιτικό προσωπικό και τους διευθυντές των δημοσίων υπηρεσιών μέχρι και οι προϊστάμενοι και οι γραμματείς διοικητικής υποστήριξης!

    Οι Δημόσιες Σχέσεις, από την άλλη, μας κοστίζουν 26 Εκατομμύρια Ευρώ
    Τα διάφορα Συμβούλια και Επιτροπές 49 Εκατομμύρια Ευρώ
    Οι αμοιβές φυσικών και νομικών προσώπων - που αφορούν μελέτες, παροχή υπηρεσιών προς το Δημόσιο κλπ - 134 Εκατομμύρια Ευρώ
    και, τέλος, οι λοιπές λειτουργικές δαπάνες που προβλέπονται (αποτελεί μαξιλάρι για την υπέρβαση των άλλων προσδιορισμένων κωδικών των υπόλοιπων λειτουργικών δαπανών) μόλις… 165 Εκατομμύρια Ευρώ!

    ΑΔΕΔΥ: «Η κυβέρνηση διαλέγει τον εύκολο δρόμο των περικοπών στους μισθούς, των επεμβάσεων στα δικαιώματα αντί της αύξησης των εσόδων και της περιστολής των σπαταλών» δήλωσε ο πρόεδρος της ΑΔΕΔΥ, Σπύρος Παπασπύρος.
    ~inews.gr 13/01/11 – 13.33 (πηγή Μadata)

    Γιά αιμοστατικές γάζες και υλικά χειρουργείου δίνουμε € 4,500,000!!! το χρόνο και τελικά χρειάζεται € 450 το χρόνο. Οχι, Χιλιάδες. Tετρακόσια Πενήντα Ευρώ το χρόνο! Και εμείς δίνουμε € 4,500,000 (Τέσσερα Εκατομμύρια Πεντακόσιες Χιλιάδες) Ευρώ το χρόνο (και μετά την αφαίρεση όλα τα υπόλοιπα πηγαίνουν στις τσέπες)..

    Αυτό κι άν είναι party! Ασχολήθηκαν στον Ο.Γ.Α. με τα φάρμακα και έκοψαν €25,000,000!!! το Μήνα (Είκοσι Πέντε Εκατομμύρια Ευρώ, το Μήνα)!!! Επανάληψη: Είκοσι Πέντε Εκατομμύρια Ευρώ, το Μήνα!!!

    Υπάρχουν βεβαίως και κάτι μπουρμπουάρ, ένα τίποτα δηλαδή: 1.5 – 2 εκατομμύρια Ευρώ γιά.. χαρτζηλίκι.. Xαρακτηριστικό παράδειγμα: Τα 4 2ώροφα λεωφορεία που έφθασαν πριν από λίγες ημέρες στο αμαξοστάσιο του Ελληνικού και στοίχισαν 1,500,000 Ευρώ, γιά να εκτελούν τη Γραμμή Αθήνα-Αξιοθέατα. Η οποία όμως, έχει παραχωρηθεί σε Ιδιώτη και τώρα αναζητείται λύση γιά τα 4 2ώροφα λεωφορεία γιά να μη σκουριάσουν, χωρίς να έχουν κάνει ούτε ένα χιλιόμετρο!

    Επικοινωνήσαμε με το Υπουργείο Συγκοινωνιών και Υπουργείο Πολιτισμού & Toυρισμού (ήταν σε συνεργασία), και μάς είπαν: «αυτά τα ρεπορτάζ που γίνονται είναι κακοπροαίρετα. Eίναι κακοήθειες».

    ~Ράδιο Αρβύλα: Σπατάλες Δημοσίου (αποσπάσματα επεισοδίου 23 /01-12-2010
    Credits to: GrLTv and regeneration)

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ η Dimi 13/01/2011 22:55:22

      Οταν οι προμηθευτες παρουν τα ομολογα για τα χρωστουμενα του Δημοσιου θα πανε στις Τραπεζες !!
      Οι Τραπεζες θα τα κουρεψουν, εγω λεω 20% !! χαχα φανταζεσαι?? Η Τραπεζα της Χωρας ΣΟΥ κουρευει το Ελληνικο Ομολογο σε Ελληνα πολιτη !.. εχει ανασφαλειες?? Θελει υπερκερδη? δεν τα πιστευει οτι θα εισπραξει στην ληξη?? Ποιος δουλευει ποιον??
      Εμας κανεις!

      ΠΠ

  8. η Dimi avatar
    η Dimi 13/01/2011 22:49:10

    Τιμονιέρης ΔΝΤ Τιτανικού: «Θα γονατίσω τους Ελληνες όσο ποτέ κανείς δεν κατάφερε…» ~tiresias-press.blogspot.com

  9. Manos avatar
    Manos 13/01/2011 23:33:58

    Ακόμη και αυτοί οι οικονομολόγοι, που διαφωνούν υποτίθεται με τη συγκεκριμένη πολιτική, στους φοιτητές τους διδάσκουν τις οικονομικές θεωρίες με βάση τις οποίες κινείται η παγκόσμια οικονομία.
    Τις οικονομικές θεωρίες δηλαδή που δημιούργησαν την "οικονομική κρίση". Αυτό είναι αυταπόδεικτο και δεν χρειάζεται και πολύ μυαλό για να το καταλάβει κάποιος. Δεν διδάσκεται στα πανεπιστήμια κάποια μαγική οικονομική θεωρία, που οι κακοί οικονομολόγοι δεν την εφαρμόζουν. Αυτά που διδάσκονται εδώ και δεκαετίες, αυτά εφαρμόζονται από τα μεγάλα κεφάλια παγκοσμίως.
    Και αν υπάρχουν και κάποιοι που αντιδρούν, μάλλον είναι γιατί έμειναν έξω από τη μοιρασιά της πίτας.
    Προφανώς αυτή είναι η γνώμη μου και δεν είναι απαραίτητο να συμφωνούν όλοι.

    • rally mokey avatar
      rally mokey @ Manos 13/01/2011 23:59:29

      αληθεια ειναι ο'τι τα τελευταια 30χρονια - αν δεν ανηκες στους 'φονταμενταλιστες της αγορας' δεν ειχες καμμια τυχη σαν καθηγητης οικονομολογος σε ελιτιστικο παν/μιο (βεβαια ωσ γνωστον οι 'ιδεες' αυτες 'τον ηπιαν' τον Σεπ 2008 -αλλα δεν εχει σημασια γιατι η εξουσια παντα βρισκει τον 'οικονομολογο' που της ταιριαζει)

  10. Iriasu avatar
    Iriasu 14/01/2011 01:41:42

    @rally mokey Ξανά δες το Βίντεο και θα καταλάβεις ότι μιλάει για μια φορολόγηση της τάξεως του 10%. Τώρα εάν αυτό θα είναι στο ειδοδημα στις καταθέσεις η σε ακίνητα εμένα δεν με ενδιαφέρει. Το αποτέλεσμα το ίδιο θα είναι.
    Ο ίδιος το λέει ότι αυτό δεν είναι η λύση άπλα ένα βήμα. Ξεχνάς να αναφέρεις ότι το ποσό που η Αμερικάνικη κυβέρνηση έδωσε για να σώσει την οικονομία, είναι το ίδιο σχεδόν πόσο εάν εφάρμοζαν 10% φορολογία στους πλούσιους έστω έκτακτα και μια μόνο φορά.
    Μάλλον πρέπει να ξαναδείς το Βίντεο.

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ Iriasu 14/01/2011 11:35:30

      Αυτό δεν είναι φόρος αλλά απαλλοτρίωση περιουσίας... ξέρεις τι θα γίνονταν την άλλη μέρα όλοι θα έψαχναν πως να τα ρευστοποιήσουν, που σημαίνει καθολική κατάρρευση στα πάντα. Θα μάζευαν τα μπογαλάκια και θα πήγαιναν σε άλλη παραλία και παραλίες να είσαι σίγουρος υπάρχουν πολλές η Ελλάδα δεν είναι το κέντρο του κόσμου.

      • Iriasu avatar
        Iriasu @ Σοσιαληστής 14/01/2011 12:08:26

        Εξηγήστε μου κάτι. Το να βάζουν απανωτούς φόρους σε εμάς τους εργαζόμενους και να μας πατάνε κάτω δεν υπάρχει πρόβλημα. Το να βάλεις φόρους στους πλούσιους όμως..... ξαφνικά το σύστημα πρέπει να καταρρεύσει. Κάτι δεν μου πάει καλά εδώ.
        Μπορώ να συνεχίσω λέγοντας ότι το να βάλεις φόρους στους πλούσιους, όπως όλοι πληρώνουμε δεν είναι κάτι κακό. Επίσης μαζί με τους φόρους βάζεις μέτρα για την έξοδο κεφαλαίου. Εάν δεν το έχετε πάρει είδηση το κεφάλαιο ΧΩΡΙΣ καν τους φόρους έχει πάρει τα μπογαλάκια του για άλλες παράλιες. Αυτό που χρειαζόμαστε είναι προστασία όχι αυτό το άθλιο σύστημα που ο Δυνατός είναι ελεύθερος να βιάζει τον αδύνατο.
        Δυστυχώς όλα αυτά που πολύ σωστά λέει ο Καθηγητής μέσα στην Ε.Ε. είναι αδύνατο να γίνουν.

        • Σοσιαληστής avatar
          Σοσιαληστής @ Iriasu 14/01/2011 13:22:36

          Δεν είπα να μην βάλουν φόρους στους πλούσιους, αλλά αυτό το πράγμα δεν είναι φόρος. Μπορούμε να συμφωνήσουμε σε αυτό; Σε ότι αφορά την φορολόγηση προσώπων έχεις υπόψη σου ότι φόρο κάτω από 12.000€ κανείς δεν πληρώνει φόρο.

          Και αυτό που το συγκεκριμένο που λέει ο καθηγητής είναι μια μπαρούφα και μισή στο υπάρχον παγκόσμιο οικονομικό σύστημα. Έχει όμως δίκιο βέβαια σε αυτό που λέει για τα δανεικά.

  11. firiki2010.wordpress.com avatar
    firiki2010.wordpress.com 14/01/2011 10:59:11

    Eίδα υπομονετικά το βιντεάκι. Είναι δυνατόν ένας καθηγητής να λέει τέτοιες μπαρούφες? Προφανώς είναι! Και το δράμα είναι ότι επειδή είναι καθηγητής, ίσως και διαπρεπής, οι "μπαρούφες" του έχουν κύρος, προβάλλονται, διαμορφώνουν συνειδήσεις, δικαιούται να κάνει προβλέψεις που επηρεάζουν καταστάσεις και τυχόν δίαψευση των προβλέψεων θα δικαιολογηθούν με κάποια άλλη "μπαρούφα".
    Με τέτοιο καθηγητή ο Παπανδρέου θα μπορούσε να είχε πάει πολύ χειρότερα. Πάντως το προσπαθεί!

  12. η Dimi avatar
    η Dimi 14/01/2011 13:18:38

    Kiki, ο πρώην ξυπόλητος και μετά χορτασμένος (νάναι καλά η γερμανίδα κι ο Ανδρέας), «ο ωραίος Μπρούμελ», κι’αυτός τότε με ζιβάγκο και μετά Armani only, με τεράστιες τις δεξιές τσέπες, ο κιμπάρης της ζεμπεκιάς Ευδοκίας και γόης με «γκελ» στις πανάκριβες κι ωραίες femmes fatales, και νυν «καμμένο χαρτί», έχει πολλές, μα πάρα πολλές εξηγήσεις να μάς δώσει γιά τα Τεράστια «Πόθεν Εσχες» του.

    Καί όχι μόνο στο ΣΔΟΕ. Αλλά και στην «Επιτροπή Διαφάνειας», λέει, του πολιτικού αποκόμματος στο οποίο ανήκε και το οποίο, του αποστέρησε τη κομματική του ιδιότητα. Το οποίο πολιτικό απόκομμα (με καθυστέρηση 25ετίας και βάλε), - ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΤΩΡΑ! ΤΟ ΝΕΟ ΨΗΦΟΘΗΡΙΚΟ ΚΑΡΩΤΟ! γιά την ικανοποίηση του Εκλογικού Σώματος που διψάει γιά τιμωρία των ΕΘΝΙΚΩΝ ΛΗΣΤΩΝ – και στο «καμμένο χαρτί Ακης», φαίνεται ότι πρόκειται να φορτωθούν, Ολα!..

    Ο αποκαλούμενος (RealNews) «Έλληνας κροίσος με τέσσερα γράμματα»! με τα πολλά, πάρα πολλά ακίνητα, οπωσδήποτε να μάς εξηγήσει:

    Γιά τα «wild parties» των εξοπλισμών. Και γιά τις σχέσεις κι εμπλοκές του με τις off-shore NOBILIS & TORCASO «νόμιμης φοροδιαφυγής» εταιρείες (σε μεσοτοιχία με το σπίτι του).

    Και (σύμφωνα με το Πρώτο Θέμα): Γιά το 3ώροφο πανάκριβο νεοκλασσικό, στη Διονυσίου Αρεοπαγίτου* με Θέα Ακρόπολη. Εκτιμάται στα 6,5 Eκατομμύρια Ευρώ.

    Και γιά το Κόστος Ανακαίνισης του νεοκλασσικού, με Αρχικό Βudget 60.000 Ευρώ.

    Και γιά τη Τελική Δαπάνη Ανακαίνησης, πάνω από 1,5 Εκατομμύρια Ευρώ !!!

    Kαι γιά το Ακίνητο στην οδό Σικελιανού στο Παλαιό Ψυχικό, το οποίο ο Ακης αγόρασε για την πρώην σύζυγό του. Αξίας 1.5 Εκατομμύρια Ευρώ.

    Και γιά τα δύο διαμερίσματα 142m² και 59m² αντίστοιχα, στην οδό Κομνά Τράκα στο Πεδίον του Αρεως. Συνολικής Αξίας 380.000 Ευρώ.

    Και τα οποία (σύμφωνα με το Πρώτο Θέμα) διαμερίσματα στο Πεδίον του Αρεως, αγόρασε ο κ. Τσοχατζόπουλος τον Ιούνιο του 2004 για να τα χρησιμοποιήσει ως γραφεία, λίγο πριν τους Ολυμπιακούς Αγώνες, αντί 115.000 Ευρώ.

    Και σύμφωνα με το ρεπορτάζ του Πρώτου Θέματος, η πολυκατοικία είναι μεσοτοιχία με 5ώροφο κτίσμα ιδιοκτησίας της offshore εταιρείας Torcaso ιδιοκτησίας Σαχπατζίδη, από όπου είχε περάσει και το ακίνητο της οδού Αρεοπαγίτου. Και η οποία εμπλέκεται στην υπόθεση ΒΑΤΟΠΕΔΙ. Και το οποίο συγκεκριμένο ακίνητο, ελέγχεται στην έρευνα για τις ανταλλαγές.

    Και γιά το διαμέρισμα της οδού Νίκης στη Θεσσαλονίκη (ανήκει στην κόρη του Ακη). Σημερινής Αξίας 700.000 Ευρώ.

    Και γιά το πολυτελές εξοχικό στον Κόρφο Κορινθίας. Αξίας 350.000 Ευρώ.

    Και γιά τα παραθαλάσσια παλάτια μεζονέτες (VETO Kυριακής 6/6/10) αυθαίρετης δόμησης σε τεράστια παραδεισένια έκταση στη Ναύπακτο, η οποία αγοράσθηκε από την κόρη του πρώην υπουργού. Και της καταπάτησης του αιγιαλού. Και με βαριές τις σκιές στο πρόσωπο της ΓΓ Χωροταξίας και Αστικής Ανάπλασης Μαρίας Καλτσά (δεξί χέρι της υπουργού Τίνας Μπιρμπίλη), για εμπλοκή της σε Πολεοδομικές αυθαιρεσίες στην ανέγερση πολυτελών κατοικιών, Αξίας πολλών Εκατομμυρίων Ευρώ.

    Και γιά τους δαιδάλους των χαμένων διαδρομών αγοροπωλησιών κατοικιών και γραφείων του Ακη. Και γιά το «Μαύρο Πολιτικό Χρήμα» και.. και.. και..

    Πανάκριβα χλιδάτα γούστα, αποδεδειγμένα είχε ο πρώην πασιονάριος του σοσιαλισμού και πάντα στο πλευρό του Ανδρέα από την εποχή του ΠΑΚ. Και παρά λίγο αρχηγός του PASHOCK (Πανελλήνιος Συγκλονισμός)!

    *Διονυσίου Αρεοπαγίτου + Ηρώδου Αττικού = Από τις ακριβότερες Οδούς της Ευρώπης!

    Οντως, λεφτά υπάρχουν! Είναι τα (Εσαεί Ανεξόφλητα) ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΠΟΙΗΜΕΝΑ ΧΡΕΗ που μάς φόρτωσαν, τα ΙΔΙΩΤΙΚΟΠΟΙΗΜΕΝΑ ΛΗΣΤΡΙΚΑ ΚΕΡΔΗ των ΕΘΝΙΚΩΝ ΛΗΣΤΩΝ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ.

    Της Ελλάδας, την οποία (άνευ όρων!) παρέδωσε στην ΙΣΟΒΙΑ ΥΠΟΔΟΥΛΩΣΗ ΤΟΥ ΧΡΕΟΥΣ, ο ΤΙΜΟΝΙΕΡΗΣ ΔΝΤ ΤΙΤΑΝΙΚΟΣ.
    ♠ ♠

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ η Dimi 14/01/2011 13:20:04

      Ποιος Ακης?? Παιζουμε Γλετσο τωρα με ολιγη απο χυτρα...

      ΠΠ

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/01/2011 20:45:19

        Η χύτρα έχει απασφαλίσει.

  13. loretta avatar
    loretta 14/01/2011 13:41:15

    Ο τιραμολας το ΑΚΟΥΣΕ???? ....περιμενουμε σχολια του...να δουμε πως θα καλυψει τον....ΑΚΑΛΥΠΤΟ.

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ loretta 14/01/2011 20:44:37

      Loretta, το βέβαιο είναι ότι το 2011 δεν πρόκειται να πλήξουμε..

  14. η Dimi avatar
    η Dimi 14/01/2011 19:46:05

    @ Mind Trap Σε απάντηση των (ατιμώρητων μέχρι σήμερα) απατεώνων (απ'όπου κι αν προέρχονται), που πουλάν’ εκδούλευση Ρομποτικής Επιστήμης και χρεώνουν γιά Ιστοσελίδες (και γιά το ΑΠΟΛΥΤΟ ΤΙΠΟΤΑ) Εκατομμύρια Εκατομμυρίων Ευρώ τους σκληρά δοκιμαζόμενους Ελληνες φορολογούμενους:

    Παραθέτω πρόσφατες χρεώσεις Αμερικής, εκεί όπου οι διαδυκτιακές εξελίξεις,
    συμβαίνουν με ταχύτητες φωτός.

    14/01/11 Reuters Fxpert Currency Quote: 1 USD = 0.747700 Euros

    Single Domain Name: $49.99/year = (37.45 Euros per year)
    3-Years: $42.49/year = (31.85 Euros per year): Εξοικονόμηση ±15%

    Multiple Domains (up-to 5 domains):
    $89.99/year = (67.33 Euros per year)
    3-Years: $71.99/year = (53.81 Εuros per year) Εξοικονόμηση ±20%

    Single Domains with Unlimited Sub Domains (Wildcard):
    $199.99/year = (149.73 Εuros per year)
    3-Years: $179.99 = (134.97 Euros per year) Εξοικονόμηση ±10%

    - 99% Browser Recognition
    - 24/7 Live Support
    - SSL Certificate Installation Tool
    (Verification & Security of Private Information)

    Website Designing + SEO (Search Engine Optimization)
    Quality, Affordable, Very Popular Packages!

    Submission to the major Search Engine Google, Yahoo®!, Microsoft, AOL, Alexa, AltaVista, CNN etc.. & Mobile Directories.

    Copyrighed, Quality Content, spam-free, virus-free, Instantly Downloadable,
    Professional, Visitor-Friendly, Globally Exposed, Niche-Targeted sites:

    Complete WordPress: from $ 295.00 = (from 221.28 Euros)
    Τemplate Modifications: from $ 95.00 = (from 71.29 Euros)

    Custom Sites DΥΝΑΜΙC (5 page website): $ 1095 = 821.58 Euros
    Custom Sites DYNAMIC (10 page website): $ 1395 = 1046.67 Euros
    Custom Sites DYNAMIC (20 page website): $ 1895 = 1421.06 Euros

    Custom Sites DeLuxe (5 page website): $ 795 = 596.09 Euros
    Custom Sites DeLuxe (10 page website): $ 1095 = 821.03 Euros
    Custom Sites DeLuxe (20 page website): $ 1595 = 1195.93 Euros

    Custom Sites STANDARD (5 page website): $ 595 = 446.31 Euros
    Custom Sites STANDARD (10 page website): $ 895 = 671.25 Euros
    Custom Sites STANDARD (20 page website): $ 1395 = 1046.11 Euros

    5 Page Economy Websites: $ 195 = 146.25 Euros

    Αυτόματη Ηλεκτρονική Πληρωμή και άμεσες Aποδείξεις Πληρωμής με ταυτόχρονη ενημέρωση Λογαρισμών Προμηθευτή/Πελάτη, μέσω PayPal® (SSL Certificate, Fraud Protection & Online Security Βest Business Bureau) του επί 10ετίες αξιόπιστου και ασφαλούς τρόπου Οnline πληρωμών, παγκοσμίως.