#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/07/2012 07:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Φωτιά στα τόπια": η μόνη ρεαλιστική επιλογή της κυβέρνησης



Σοφός σχολιαστής έγραψε: «ά ρέ τυχερέ Σαμαρά, φτάνει νά κάνεις τά αυτονόητα καί θά κυβερνάς μιά ζωή». Αληθές. Αληθές όμως καί τό αντίθετο: ότι άν δέν κάνει όλα τά αυτονόητα...

Σε προηγούμενο άρθρο είχαμε πεί πως «ο επόμενος πρωθυπουργός θα έχει λευκή επιταγή». Εξακολουθούμε να το πιστεύουμε, για τους λόγους που θα αναλυθούν παρακάτω: η μόνη βιώσιμη επιλογή για την κυβέρνηση είναι να τα αλλάξει όλα.

Όταν αναφέρουμε σέ διάφορες συζητήσεις εκφράσεις όπως «αυτή η κυβέρνηση πρέπει νά αποδειχθεί ριζοτόμος» ή «η κατάσταση είναι: όλα ή τίποτα», οι συνομιλητές τείνουν νά τίς εκλαμβάνουν ως τρόπους τού λέγειν, ρητορικές υπερβολές ή απλώς επιτατικές φράσεις. Όμως, στήν συγκεκριμένη κατάσταση πού βιώνουμε, αυτές οι βεβαιότητες δέν είναι παρά απόλυτη κυριολεξία καί ωμός ρεαλισμός.

Τά δεδομένα είναι συγκεκριμένα:

(α) Η κυβέρνηση συνεργασίας ψηφίστηκε καί σχηματίστηκε πρώτον από τόν φόβο μιάς ασύνετης διαχείρισης τής κρίσης από τόν ΣΥΡΙΖΑ καί δεύτερον μέ τήν ελπίδα μιάς πιό συνετής διαχείρισης τής κρίσης από τίς «συστημικές δυνάμεις».

(β) Όπως έχει ξαναγραφτεί, η κυβέρνηση συνεργασίας δέν θά έχει περίοδο χάριτος από τόν λαό, ενώ οι ελάσσονες κυβερνητικοί εταίροι μπορούν νά τήν «ρίξουν» ανά πάσα στιγμή, όταν τά μαγειρέματα ανασύνταξης τών χώρων τους τό θεωρήσουν προσφορώτερο.

(γ) Ο λαός έχει κυρίως ένα διπλό μέλημα: αφ’ ενός τό προσωπικό του ψυγείο/πορτοφόλι πού έχει πάρει ουρανομήκη κατιούσα, καί αφ’ ετέρου τό αίτημα τής αναδόμησης ενός εξευτελισμένου κράτους, πού εκφράζεται μέ τό «φτάνει πιά» καί τήν πρωτοφανή ευαισθητοποίηση γιά θέματα διαφθοράς καί δικαιοσύνης.

Τό πρόβλημα τού ψυγείου/πορτοφολιού δέν μπορεί νά λυθεί πλήρως βραχυπρόθεσμα, μπορεί μόνο νά βελτιωθεί μέ καλύτερη διαχείριση. Τό αιτούμενο τής αναδόμησης τού κράτους όμως ψάχνει απάντηση καί χτυπάει πόρτες, μέχρι νά βρεί τόν άνθρωπο πού θά τό πραγματώσει: πρόκειται γιά απολύτως ρεαλιστικό αίτημα.

Πού οδηγούν τά παραπάνω δεδομένα;

1. Μπορεί νά συμβούν καταστάσεις (δηλαδή, μιά συγκλονιστικά καλή πρωθυπουργία Σαμαρά) πού όντως νά δώσουν στήν κυβέρνηση τόν χρόνο ζωής πού έχει εξαγγελθεί. Όμως, αυτό είναι στό χέρι τού κάθε κυβερνητικού εταίρου, ο οποίος μπορεί απλώς νά σφυρίξει καί... έληξες.

2. Παρ’ όλα ταύτα, η δικαιολογία «είναι κυβέρνηση συνεργασίας, δέν μπορείς νά κάνεις ό,τι θές» δέν αφορά κανέναν πέραν τών κομματικών γραφείων. Στίς επόμενες εκλογές, ο πολίτης δέν θά κρίνει τόν Σαμαρά μέ τό κριτήριο ότι συγκυβέρνησε μέ άλλους, αλλά θά τόν κρίνει μέ απόλυτα μέτρα καί σταθμά – καλώς ή κακώς.

3. Στίς επόμενες εκλογές όποτε κι άν γίνουν, τό ΜΟΝΑΔΙΚΟ ενδεχόμενο νίκης τού Σαμαρά είναι νά έχει προηγηθεί μιά συγκλονιστική, πέρα από κάθε προσμονή κυβερνητική θητεία. Οτιδήποτε λιγώτερο, ακόμα καί μιά πραγματικά καλή διαχείριση τής κρίσης, θά έχει ως αποτέλεσμα τήν αφαίρεση τής σκυτάλης από όποιους τό εκλογικό σώμα αντιλαμβάνεται ως παλιές δυνάμεις καί τήν επίδοσή του στίς καινούργιες, πού εκτός απροόπτου θά είναι ο τότε κεντρο-ποιημένος (καί ως εκ τούτου ήκιστα εκφοβιστικός) ΣΥΡΙΖΑ.

4. Η υπογράμμιση τής κακότητας τού ενδεχομένου διακυβέρνησης τής χώρας από τόν ΣΥΡΙΖΑ ήδη «έπιασε ταβάνι» στίς τελευταίες εκλογές. Από ‘δώ καί στό εξής είναι τέτοιες οι συνθήκες, καί τέτοιος ο χαρακτήρας τής πρόσφατης λαϊκής εντολής ως παράτασης, πού μόνο θετικά επιχειρήματα όπως τό κυβερνητικό έργο νοείται νά πιάνουν τόπο: κανείς δέν θά έχει πλέον δεκτικά αυτιά γιά τήν δαιμονοποίηση τού όποιου ΣΥΡΙΖΑ άν δέν συνοδεύτεται από ριζοσπαστική κυβερνητική πρακτική.

5. Στό εγχείρημα δημιουργίας μιάς... συγκλονιστικής κυβερνητικής θητείας, υπάρχουν παράγοντες πού διευκολύνουν τό εγχείρημα καί άλλοι πού τό καθιστούν σαφώς δυσχερέστερο. Η σύνθεση τού υπουργικού συμβουλίου ανήκει σίγουρα στούς δεύτερους: μέ αυτήν τήν σύνθεση, τό ενδεχόμενο κυβέρνησης ανατροπής απομακρύνεται καί καθίσταται δυσκολώτερο. Κι ακόμα κι άν κάποιοι μπέρδεψαν τήν κυβέρνηση τής ανατροπής μέ τήν... ανατροπή τής κυβέρνησης, τό διακύβευμα είναι νά τά κάνεις όλα λαμπόγυαλο μέ ό,τι υλικό έχεις.

Τί σημαίνει... κυβέρνηση πού συγκλονίζει;

Σημαίνει πρωτοφανώς αξιοκρατική επιλογή προσώπων. Σημαίνει τήν κυβέρνηση πού θά αποδείξει ότι καταργεί-ξηλώνει τό κράτος τής μεταπολίτευσης, τίς λογικές του καί τόν τρόπο λειτουργίας του, γιά νά χτίσει ένα άλλο, αξιοκρατικώτερο, λειτουργικώτερο, ελληνικώτερο. Θά μπορούσα νά γίνω πιό συγκεκριμένος, αλλά ελπίζω πώς αυτό θά αποδειχθεί δουλειά τής κυβέρνησης. Μιά αλληλουχία καίριων μεταρρυθμίσεων αλλαγής τού τρόπου λειτουργίας τού κράτους (όχι ελασσόνων μεταρρυθμίσεων πού η κυβέρνηση θά παρουσιάσει ως μείζονες, διότι παρά τά φαινόμενα δέν τρώμε κουτόχορτο) μπορεί νά λάβει χώρα μέσα σέ έναν μόλις μήνα καί νά πείσει τούς πολίτες γιά τήν ετοιμότητα, τήν πυγμή καί τήν ριζοσπαστικότητα τής κυβέρνησης. (Σέ έναν μήνα, άν έχει γίνει η κατάλληλη προετοιμασία ήδη από τόν καιρό τής αντιπολίτευσης. Άν ΔΕΝ έχει γίνει, κακώς κυβερνούν όσοι δέν τήν έκαναν!)

Ο βαθμός ριζοσπαστικότητας φαίνεται από τό πώς θά πανικοβάλλονταν ομάδες κραταιών συμφερόντων από μικρές προτασούλες όπως «επανακατάληψη τών ραδιοτηλεοπτικών συχνοτήτων από τό Δημόσιο καί τήρηση τών νόμων περί αδειών», «κλείσιμο πανεπιστημιακών τμημάτων πού δημιουργήθηκαν γιά κομματικούς λόγους ψηφομαζώχτρας», «επαναδημιουργία τής ΜΟΜΑ» καί άλλα τέτοια απαγορευμένα.

Επίσης, σημαίνει πραγματική Επαναδιαπραγμάτευση τών Μνημονίων, μέ πυγμή καί ρεαλισμό. Από τήν αρχή, όχι όταν η Τρόϊκα θά έχει πεισθεί ότι είμαστε καλά παιδιά, ώστε νά μπορέσουμε ανενόχλητοι νά τής αποδείξουμε ότι... δέν είμαστε!

Νά σημειωθεί ότι η συνεπής τήρηση τών προεκλογικών υποσχέσεων τού Σαμαρά, καί κατ’ εξοχήν τών υποσχέσεων ουσιαστικής μεταρρύθμισης (παρεμπιπτόντως, οι υπουργοί δέν θά κατέθεταν τήν βουλευτική τους ιδιότητα; Μέ τήν ΑΟΖ προχωράει τό πράγμα; Μέ τούς χαμηλοσυνταξιούχους καί πολυτέκνους;) σαφώς επαρκεί γιά τήν θεώρηση τής κυβερνητικής του θητείας ως «συγκλονιστικής». Έ, αυτήν τήν τήρηση αναμένουμε. Τίποτε περισσότερο! Αλλά καί τίποτε λιγώτερο...

Συμπεράσματα:

-Οτιδήποτε λιγώτερο από μιά Νέα Μεταπολίτευση αποτελεί στρώσιμο τού χαλιού γιά τήν επερχόμενη κυβερνητική θητεία τού ΣΥΡΙΖΑ, μέ φόντο μιά διαλυμένη χώρα. Κανείς δέν θά ενδιαφερθεί νά ρωτήσει γιά τούς λόγους πού δέν επετεύχθη μιά πραγματική Νέα Μεταπολίτευση.

-Νά πούμε ότι είναι άδικοι οι καιροί, πού δέν φτάνει νά είσαι «πολύ καλός», αλλά πρέπει νά γίνεις «άριστος πέρα από κάθε προσδοκία»; Νά τό πούμε: άδικοι καιροί. Όμως, είναι αλήθεια!

-Τό «ΟΛΑ Ή ΤΙΠΟΤΑ» κυριολεκτεί.

Αστυάναξ Καυσοκαλυβίτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γεώργιος avatar
    Γεώργιος 17/07/2012 07:28:47

    Ο κόσμος δεν καταλαβαίνει από αναδομήσεις κρατών της μεταπολίτευσης και τέτοια. Ό ταν θα διαπιστώσει ιδίοις όμμασι πως τα μέτρα των 14 δισ. αφορούν τους συνήθεις υπόπτους, φτωχούς μισθωτούς και συνταξιούχους, και θα βλέπει να μένουν στο απυρόβλητο όλοι οι άλλοι-δικαστές, βουλευτές και υπουργοί, βιομήχανοι και μεγαλέμποροι, ανώτεροι στρατιωτικοί, κ.λπ. τότε θα ξεσηκωθεί. Και η κυβέρνηση που εφαρμόζει το μνημόνιο θα καταρρεύσει γρήγορα.

    • 1kris avatar
      1kris @ Γεώργιος 17/07/2012 16:34:27

      Και οι πιλοτοι των ελικοπτερων σε συναγερμο και ειναι ετοιμοι να παραλαβουν καποιους.το εχω γραψει ξανα εδω.ΔΕΝ ΑΦΥΓΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΒΑΛΕ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΣΤΟ Δ.Ν.Τ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΓΕ ΝΑ ΤΟ ΕΦΑΡΜΟΣΕΙ .ΞΥΠΝΑ ΠΡΟΕΔΡΕ

  2. anagnostopoulos panagiotis avatar
    anagnostopoulos panagiotis 17/07/2012 08:59:58

    "Για το 2013 το ΔΝΤ υπολογίζει το έλλειμμα στο 2,7%. Υπολογίζει πως η Ελλάδα θα υποχρεωθεί να εξοικονομήσει μέσα σε μία χρονιά 8,6 δις €! Με τα δεδομένα αυτά το ελληνικό χρέος θα διαμορφωθεί το 2012 στο 162,6% και το 2013 στο 171% του ΑΕΠ".

    Ασφυκτιά κανείς με την απίστευτη ανοησία μας. Καλέσαμε το ΔΝΤ με 120% χρέος, μας πήγε στο 170%, κάναμε διαγραφή πυροβολώντας τα πόδια μας (χρεοκοπήσαμε τις τράπεζες μας, καταστρέψαμε τα ασφαλιστικά ταμεία μας κλπ.), μειώθηκε στο 125% και τώρα προβλέπεται να φτάσει στο 171%.

    Αν δεν βιαστούμε λοιπόν να ξεπουλήσουμε τα πάντα όσο-όσο και να αποδομήσουμε εντελώς το κοινωνικό κράτος, θα μας ενημερώσουν σύντομα ότι το χρέος θα φτάσει στο 200%. (κείμενο από το FB)

  3. Dimitris avatar
    Dimitris 17/07/2012 09:04:10

    ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΔΕΙΓΜΑΤΑ ΓΡΑΦΗΣ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΟΤΙ ΦΟΒΑΤΑΙ Η ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΟΤΕ ΣΚΟΠΟ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΡΗΤΟΡΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΕΙ ΑΛΛΑΓΕΣ Η ΜΕΤΑΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΣΤΟ "ΒΑΘΥ" ΚΡΑΤΟΣ , (ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΑΚΟΜΗ ΑΠΟ ΑΥΤΟ) , ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΘΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ Η ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΗΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΟΜΕΝΗ ΜΙΑ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΑΤΑΚΤΗ ΧΡΕΩΚΟΠΙΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑΜΟΙΡΑΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΜΙΚΡΗ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΠΙΤΑ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΕΘΝΙΚΟ ΝΟΜΙΣΜΑ , ΔΥΣΤΥΧΩΣ ...

  4. Κβάντα avatar
    Κβάντα 17/07/2012 09:11:47

    Διαβάζω στο κείμενό σας:

    "...η δικαιολογία «είναι κυβέρνηση συνεργασίας, δέν μπορείς νά κάνεις ό,τι θές» δέν αφορά κανέναν πέραν τών κομματικών γραφείων."

    "...αξιοκρατική επιλογή προσώπων. Σημαίνει τήν κυβέρνηση πού θά αποδείξει ότι καταργεί-ξηλώνει τό κράτος τής μεταπολίτευσης, τίς λογικές του καί τόν τρόπο λειτουργίας του, γιά νά χτίσει ένα άλλο, αξιοκρατικώτερο, λειτουργικώτερο, ελληνικώτερο."

    "...σημαίνει πραγματική Επαναδιαπραγμάτευση τών Μνημονίων, μέ πυγμή καί ρεαλισμό."

    "...(παρεμπιπτόντως, οι υπουργοί δέν θά κατέθεταν τήν βουλευτική τους ιδιότητα; Μέ τήν ΑΟΖ προχωράει τό πράγμα; Μέ τούς χαμηλοσυνταξιούχους καί πολυτέκνους;)"

    Μπράβο σας κ. ΑΚ! Σκεφτόσαστε ΕΘΝΙΚΑ, με καθαρό μυαλό, μακριά από προσωπολατρίες, με στόχο την ΥΠΕΡΒΑΣΗ, τη ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ και την ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ.

  5. gio avatar
    gio 17/07/2012 10:07:58

    Αν ο Σαμαρας καταφερει μια οσο το δυνατον ανωδυνη εξοδο απο την Ευρωζωνη και παραμονη στην ΕΕ και στη συνθηκη Σενγκεν θα μεινει για πολλα χρονια Πρωθυπουργος.
    Ο κοσμος κουραστηκε με αυτο το σκληρο και ακριβο νομισμα, ειδικα οσοι κατοικουν στο Νοτο, εμεις δεν πεταγομαστε για κουρεμα και βενζινη στη γειτονικη Βουλγαρια,

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ gio 17/07/2012 10:52:38

      Για σας τους Νότιους υπάρχει και η λύση να αυτονομηθείτε, να λύσετε τους κάβους και να πλεύσετε ντογρού Νοτιοανατολικά.
      Προσέχετε όμως την πυξίδα, και προς Θεού όχι δυτικά: Η Μάλτα υπάρχει και πνίγει καίκια που έχασαν την ρότα.
      Και μη μας ξεχάσετε: Θα σας εφοδιάζουμε πάντα με λαθραία Ευρώ, με αντάλλαγμα χουρμάδες.

      • gio avatar
        gio @ Ο Θείος 17/07/2012 11:15:14

        Η αληθεια εξοργιζει

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ gio 17/07/2012 12:18:44

          Είναι Deja vu.
          Το έχω ζήσει πριν το 1989, ως μετανάστης στην τότε Δυτική Γερμανία.
          Η "απέναντι" Ανατολική Γερμανία είχε λύσει τους κάβους και είχε πλεύσει ανατολικά, κατά Σοβιετία μεριά.
          ¨Οταν πήγαινα εκδρομή στην Ανατολική, διαπίστωνα ότι τα Δυτικά Μάρκα ήταν περιζήτητα. Η Μαύρη αγορά συναλλάγματος ήταν πολύ ευνοική για μάς τους Δυτικούς.
          Άν αποσπασθείτε, θα έρχεστε σε μάς τους Βόρειους και θα κάνετε κρά για Ευρώ. Δεν πρόκειται να σας χρεώνουμε με Μαύρη αγορά. Δεκτή η ανταλλαγή με είδος.

          • gio avatar
            gio @ Ο Θείος 17/07/2012 12:26:37

            Αληθεια ποσο εχει ενα λιτρο βενζινης στη Βουκγαρια? ενα οδοντικο σφραγισμα???

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ gio 17/07/2012 13:01:02

            Η Βουλγαρία είναι χώρα της ΕΕ και η διακίνηση αγαθών, ανθρώπων και υπηρεσιών (με διαφορετική τιμολόγηση) είναι ελεύθερη και φυσιολογική.
            Η δε FΥROM έχει καθεστώς σύνδεσης με ΕΕ.
            Το ίδιο ακριβώς γίνεται σε συνοριακές περιοχές μεταξύ Γερμανίας - Πολωνίας - Τσεχίας ή Γαλλίας - Ισπανίας ή Ιταλίας - Σλοβενίας - Κροατίας ή Σουηδίας - Φινλανδίας ή ...
            Ουδεν καινόν.
            Τον περισσότερο καιρό ζώ στην Ήπειρο, κοντά στην Αλβανία. Δυστυχώς η Αλβανία δεν έχει σύνδεση με ΕΕ, οπότε έχω το ίδιο πρόβλημα με σας...
            ΥΓ: Το πραγματικό πρόβλημα δεν είναι οι φτηνές τιμές στην Βουλγαρία, αλλά η υψηλότατη φορολόγηση των καυσίμων στην Ελλάδα και οι μονοπωλιακές καταστάσεις, τα υπερβολικά ακριβά έως σκληρα κερδοσκοπικά κόστη ιατρικών υπηρεσιών στην Ελλάδα (με απόλυτη φοροδιαφυγή) κτλ

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ gio 17/07/2012 13:08:44

            Αμόλυβδη Euro95:
            Βουλγαρία μέση τιμή € 1.305
            Κύπρος € 1.239
            FYROM € 1,336
            Τουρκία € 1,938
            Γερμανία € 1.655
            Γαλλία € 1.690
            h**p://www.fuel-prices-europe.info/

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ gio 17/07/2012 13:16:15

            Η τιμή των καυσίμων δεν έχει να κάνει με Ευρώ ή μη Ευρώ, αλλά κυρίως με την φορολογία.
            Π.χ. η πιό ψηλή τιμή στην Ευρώπη είναι στην Τουρκία (€ 1,938) και Νορβηγία (€ 1,978), αμφότερες χώρες χωρίς Ευρώ.
            Η Αυστρία με Ευρώ έχει τιμή κοντά στης Βουλγαρίας (€ 1,410), επίσης η Μάλτα με Ευρώ (€ 1,440).

          • gio avatar
            gio @ Ο Θείος 17/07/2012 15:55:18

            Σκληρο νομισμα και υφεση=κραχ.
            Επισης οσοι λενε για απολυσεις δημ υπαλληλων αυτες επρεπε να ειχαν γινει πριν πεθανει ο ιδ.τομεας, αν αποκτησουμε και χιλιαδες ανεργους απο το δημοσιο η ανεργια θα παει στο 30% ενα ποσοστο που απο μονο του ισοδυναμει με κραχ

      • BLACKQUEEN avatar
        BLACKQUEEN @ Ο Θείος 17/07/2012 11:42:52

        Aγαπητέ θείε τα ξαναείπαμε αυτά σε άλλη ανάρτηση θαρρώ... :-)) !!! Εσείς φοβάστε για τη ...σύνταξη που την επιθυμείτε έστω και ..πετσοκομμένη αλλά σε Ευρώ, κι εμείς φοβόμαστε μονάχα τους φόβους μας, που απειλούν να μάς κρατήσουν δέσμιους στην παρακμή, τη στασιμότητα, το τέλμα.... Κάντε λοιπόν επί τέλους κι εσείς τη δική σας υπέρβαση, τολμήστε να επιτρέψετε στον εαυτό σας να ονειρευτεί κάποιο ΟΛΑ Ή ΤΙΠΟΤΕ, απόλυτο, έγχρωμο και ανατρεπτικό !!!!!!

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ BLACKQUEEN 17/07/2012 12:51:23

          Αγαπητή Βασίλισσα, δεν έχω σύνταξη, ούτε πρόκειται να πάρω. Θα δουλεύω όσο πάει.
          Το "έργο" το "ανατρεπτικό" το έχω ξαναδεί, σ' άλλες χώρες. Ρώτησα και όσους το έζησαν στην πραγματικότητα.
          Δεν υπάρχει "όλα ή τίποτε". Το πραγματικό πρόβλημα είναι το "κατιτί", το ελάχιστο σωστό. Αυτό που δεν έγινε σ΄αυτήν τη χώρα εδώ και 30, 40, 60 χρόνια. Είχαμε ένα 30 % που τρεφόταν με τις σάρκες και το αίμα του 70 % συμπολιτών. Μια κλειστή οικονομία και κοινωνία αυτοκατανάλωσης. Σ' αυτήν να γυρίσουμε, πίσω;

          Όλα αυτά που λες τα ξέρω
          όλα τα 'χω ξαναδεί
          Ρίχνω στάχτη μες τα μάτια
          και αράζω παρακεί
          (Μάνος Ξυδούς, Μπάμπης Στόκας & Φίλιππος Πλιάτσικας, Σωτηρία Λεονάρδου).

          • akenaton avatar
            akenaton @ Ο Θείος 17/07/2012 13:11:03

            Αυτό με τη σύνταξη μου άρεσε! Είναι και δική μου επιθυμία και όποιος την ακούει κουνά συγκαταβατικά το κεφάλι. Αλλά, ΔΕΝ θέλω σύνταξη, τι να κάνουμε! Θα το πάω όσο με πάει και βλέπουμε ..... Στα υπόλοιπα συμφωνούμε όπως συνήθως !

  6. panas avatar
    panas 17/07/2012 10:08:07

    Μια μικρή προσθήκη στο παραπάνω κείμενο ουσίας.

    Το ζητούμενο είναι και η υπέρβαση διάφορων ιδεοληψιών και στερεοτύπων σε όλα τα θέματα, από τα οικονομικά μέχρι και τα μεταναστευτικά.
    Επικέντρωση στο πρόβλημα και η αναζήτηση λύσεων. Αναζήτηση πολλών μικρών λύσεων που θα ανακουφίσουν -έστω και λίγο- όλα τα θύματα της Βενιζελικής ισοπέδωσης...

  7. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 17/07/2012 10:32:47

    ''Νά πούμε ότι είναι άδικοι οι καιροί, πού δέν φτάνει νά είσαι «πολύ καλός», αλλά πρέπει νά γίνεις «άριστος πέρα από κάθε προσδοκία»; Νά τό πούμε: άδικοι καιροί. Όμως, είναι αλήθεια! -Τό «ΟΛΑ Ή ΤΙΠΟΤΑ» κυριολεκτεί. ''
    Μπράβο σας κ. Αστυάνακτα Καυσοκαλυβίτη, προσυπογράφω. Με καλύψατε ΑΠΟΛΥΤΑ!!!!

    *** Παρακαλώ, εάν είναι εύκολο, να διορθωθούν και κάτι μικρά πλην ενοχλητικά ορθογραφικά παραπτωματάκια... :
    ''λιγώτερο, προσφορώτερο, δυσκολώτερο,αξιοκρατικώτερο, λειτουργικώτερο, ελληνικώτερο κ.λ.π.'' Ευχαριστώ

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ BLACKQUEEN 17/07/2012 13:51:11

      Εὐχαριστῶ γιὰ τὰ καλά σας λόγια, ἀλλὰ... δὲν εἶναι όρθογραφικὰ λάθη. Μία ἀπὸ τὶς ὀρθογραφικὲς ἁπλοποιήσεις γιὰ νὰ γίνουν πιὸ «εὔκολα» τὰ ἑλληνικὰ (ποὺ εἶναι ἄσχετες μὲ τὸ ζήτημα καθαρεύουσας-δημοτικῆς, τὸ ὁποῖο ἀφορᾶ γραμματικὲς καὶ συντακτικὲς κυρίως ἀλλαγὲς) ἦταν ἡ κατάργηση τῆς διάκρισης τοῦ πότε παίρνει ὄμικρον καὶ πότε ὠμέγα ὁ ὑπερθετικός. (τὸ ὠμέγα στὸ «νεωτερισμοὶ» ἢ «νεωτερικότητα» ἦταν γι' αὐτὸν ἀκριβῶς τὸν λόγο ἐκεῖ, νέος-νεώτερος-νεώτατος. Ὁ συγκριτικὸς καὶ ὁ ὑπερθετικὸς ἄλλαξαν ὀρθογραφία, ἀλλὰ οἱ παράγωγες λέξεις τὴν διατήρησαν. Κάτι ποὺ μᾶς δείχνει καὶ τὰ σοβαρὰ προβλήματα τῆς «ἁπλοποίησης»). Ἔ, δὲν τὴν καταργῶ αὐτὴ τὴ διαφορά, τὴ διατηρῶ. Μὴ μᾶς βγάλετε καὶ ἀνορθόγραφους ἐπειδὴ δὲ γράφουμε τὸ αὐγὸ μὲ βῆτα ἢ τὸ τραῖνο μὲ ἔψιλον ἢ τὸ κλασσικὸ μὲ ἕνα σίγμα...

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 17/07/2012 16:04:31

        Ακριβώς Α.Κ..
        Το "όλα ίσιωμα" word με "διορθώνει" όταν βάζω τα ωμέγα. Και εξ αυτού κάποιοι πίστεψαν ότι το εργαλείο και όχι ο άνθρωπος έχει δίκιο.

        Πολλοί δεν γνωρίζουν και τη διαφορά :
        Ο-μικρόν
        Ω-μέγα

        Και οι επόμενοι μαθητές ούτε το ήτα ούτε το υ-ψιλον.

        • αστυαναξ κινουμενος και μονοτονος avatar
          αστυαναξ κινουμενος και μονοτονος @ Προφήτης 17/07/2012 17:22:31

          Φαντάσου που φτάσαμε, να περιμενουμε το Microsoft word να μας πει αν γράφουμε σωστά τα ελληνικα ή όχι...

  8. ΦΑΝΤΑΣΜΑ avatar
    ΦΑΝΤΑΣΜΑ 17/07/2012 10:57:23

    Ωραιο το κειμενο αλλά είναι ευσεβής πόθοι , αν , αν ,και αν .
    Παμε στο σκληρό -πραγματικό -αληθινό , αυτο που στου το έχουν πει στην απέξω το 2010 , και σου τα λένε και στα μέσα τώρα .
    Α.Μέρκελ δηλώνοντας πριν λίγες ώρες ότι "η εξυγίανση των προβληματικών κρατών, όπως η Ελλάδα, μπορεί να έρθει μόνο μέσα από τη συρρίκνωση της οικονομίας της"
    ΤΙ εννοεί ?
    ΑΥΤΟ που εχου πει και εδώ , ο στόχος το 40% μείον ΣΤΟ ΑΕΠ
    ΑΝ το 2010 είχαμε επιλέξει την δραχμή , στο ίδιο στόχο θα είχαμε πάει .
    Ερώτημα
    ΑΝ πιάσεις τον στόχο σε ευρώ , και φας κλωτσιά και σε δραχμή , τι γίνεται ?
    ΟΛΑ γίνονται προγραμματισμένα ωστε στο μνημόσυνο μας... να κερνούν ΑΟΖ-ορυκτο -αεριο.

  9. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 17/07/2012 11:44:58

    Αστυάνακτα, τα κείμενά σου είναι εξαιρετικά πρωτότυπα και διεισδυτικά.

  10. Pikis avatar
    Pikis 17/07/2012 11:53:20

    Πρώτα θα ξεπουλήσουν τη δημόσια περιουσία και μετά θα κάνουν "εκλογές" όπως έκανε ο Κώστας. Αλλάζει η Ελλάδα ρε παιδιά;

  11. ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ Δ.Υ. avatar
    ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ Δ.Υ. 17/07/2012 12:26:24

    Κίνημα: ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ Δ.Υ ήδη ετοιμάζεται στην πράξη. Μόνο αυτό φοβούνται, και υπολογίζουν ΟΛΑ μα ΟΛΑ τα κρατικιστικά κόμματα, που βρίσκονται αυτή τη στιγμή στην βουλή.
    Και φυσικά τα κορόιδα του ιδιωτικού τομέα, 1.500.000 άνεργοι, και εργαζόμενοι με μισθούς πείνας, Δεν έχουν καμιά όρεξη να ΞΑΝΑΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΤΟ ΜΑΡΜΑΡΟ! ΟΙ ΑΦΕΛΕΙΣ ΣΑΣ ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ.
    Θα το δείτε τώρα, όταν έρθουν τα πάσης φύσεως ραβασάκια!
    Μόνο η δημιουργία ξανά άξιζε (δεν την ψήφισα την δεύτερη φορά, ) και το μόνο κόμμα που υπερασπίζεται, τον ταλαιπωρημένο κόσμο του ιδιωτικού τομέα το αφήσαμε εκτός βουλής! ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΜΕ!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ Δ.Υ. 17/07/2012 13:25:15

      Η Ραδιουργία Ξανά, αυτό που έβλεπα να υπερασπίζεται ήταν το "μπάτε σκύλοι αλέστε" των λάθρο προκειμένου να ρίξουν σε ακόμα πιο εξευτελιστικά επίπεδα τις αμοιβές στην Ελλάδα. Αν έχετε βιομηχανία, καταλαβαίνω ότι ίσως να ήταν προς το συμφέρον σας να υιοθετηθεί η "πρότασή" της. Οπότε, καλά έκαναν οι Έλληνες και έστειλαν στον εκλογικό αγύριστο (και στο πραγματικό τους ποσοστό) τα νεοφιλελεύθερα απολειφάδια των Μανοτζήμερων.

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ Δ.Υ. 17/07/2012 15:10:39

      Μακάρι να ξυπνούσαμε! Δυστυχώς η φεουδαρχία των Δ.Υ δεν ανατρέπεται εύκολα. Φοβάμαι πως αναποφευκτα θα οδηγήσουν στην καταστροφή την Ελλάδα ,προκειμένου να κρατήσουν τις αργομισθίες τους.

  12. TopGunZ avatar
    TopGunZ 17/07/2012 13:00:01

    Δε μας λέτε και τι μισθό μας δίνει για να ξέρουμε τι να συμπληρώσουμε στη φορολογική μας δήλωση? Κατά τα άλλα, χαιρόμαστε που σας διασκεδάζουμε, πάντα προσπαθούμε να προσφέρουμε λίγη χαρά στα υστερούντα άτομα.

  13. Emmanuil avatar
    Emmanuil 17/07/2012 13:39:04

    Όλα όσα ήταν να λεχθούν για μεταρρυθμίσεις, για καλύτερη διοίκηση ή για την επανίδρυση ή ανασύσταση του κράτους, έχουν πια λεχθεί. Τώρα χρειάζονται έργα και όχι λόγια. Έργα όμως στο σωστό πολιτικο-οικονομικό πλαίσιο. Μέ βάση την οικονομία των τοκογλύφων της Wall Street και της City of London (CoL) είναι όλα μάταια.

  14. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 17/07/2012 14:00:23

    Φίλε Αστυάνακτα,εξαιρετικά ενδιαφέρουσες οι απόψεις σου.Όμως,το έχω ξαναγράψει:Κατά τη προσωπική μου γνώμη,καμία καρποφόρα ανάλυση δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί εάν δεν τιμωρηθούν σκληρά και παραδειγματικά όσοι μας οδήγησαν σ'αυτή την εθνική καταστροφή.Τότε μόνο θ'αποκτήσει σάρκα και οστά κάθε ουσιαστική-διεισδυτική συζήτηση που θ'αφορά την ανασυγκρότηση της καταρρέουσας ελληνικής πολιτείας πάνω σε γερά θεμέλια.

  15. eneral avatar
    eneral 17/07/2012 14:01:00

    Συμφωνω απολυτα με το κειμενο. Ολα η τιποτα οπως γραφεις αν και πιστευω οτι το ξεκινημα ειναι πολυ μουδιασμενο. Ο κοσμος περιμενει απο το Σαμαρα πολλα και γρηγορα. Προσωπικα πιστευω οτι ο Σαμαρας πρεπει να προχωρησει σε μια γενναια διοικητικη μεταρυθμιση ξεκινωντας απο τον Καλλικρατη του Ραγκουση που μονο προβληματα εχει δημιουργησει.Σε συνδυασμο με κινησεις ουσιας στην ασφαλεια το μεταναστευτικο και την υγεια θα ειναι η αρχη για μια θητεια με προοπτικη πολλων και δημιουργικων ετων.

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ eneral 17/07/2012 14:59:36

      Νομίζω ὅτι ἡ ἑξῆς ἁπλῆ σκέψη δὲν ἔχει λογικὸ σφάλμα: ἂν τώρα, καὶ δὴ στὸν νάρθηκα τῆς συγκυβέρνησης, ὁ Σαμαρᾶς κάνει ΠΑΠΑΔΕΣ, ὁ λαὸς θὰ τὸν ἐκλέγει αὐτοδύναμο εἰς τοὺς αἰώνας τῶν αἰώνων.

      Ζητεῖται Μεγάλος Μεταρρυθμιστής. Πληροφορίες ἐντός.

  16. ο αποτέτοιος avatar
    ο αποτέτοιος 17/07/2012 16:04:55

    η κυβέρνηση πρέπει να είναι γενναία...να επανιδρύσει το κράτος αφενός
    αφετέρου να στηρίξει τους πετσοκομμένους μισθωτούς κάτω των χιλίων ευρώ με τσεκούρι στους μεγαλόμισθους και μεγαλοσυνταξιούχους

    επίσης πρέπει να δώσει πνοή στην οικονομία...μην περιμένει απ έξω...ώθηση για επενδύσεις στην ανανεωσίμη ηλιακή ενέργεια(και μόνο σε αυτήν)
    ώθηση να ασχοληθεί ο κόσμος με ην παραγωγή φέτας...ο κόσμος έξω ζητάει φέτα και φέτα δεν βλέπει...ώθηση για επενδύσεις στην παραγωγή ελαιόλαδου...(στις περιοχές που αυτό έχει νοήμα)...φοροαπαλλαγές στην τουριστική βιομηχανία(απαράδεκτο να έχει χώρα που ζει από τον τουρισμό 23 %)...επίσης τα μεγάλα λιμάνια της χώρας πρέπει να γίνουν πυλώνας ανάπτυξης ...η ιδιωτικοποίηση τους είναι μονόδρομος,αλλά με όρους
    τέτοια πράγματα...

    και το σπουδαιότερο, η χώρα πρέπει να γίνει κέντρο εκπαίδευσης όλων των βαλκανίων της τουρκίας και φυσικά της χώρας μας...ίδρυση μιας μεγάλης πανεπιστημιακής πόλης σε ένα ηλιόλουστο νησί...όπου τα μαθήματα θα διδάσκονται στα αγγλικά κυρίως,όπου η υλικοτεχνική υποδομή θα είναι άψογη,καθηγητές πανεπσιτημίου θα διορίζονται βάσει δημοσιεύσεων σε έγκυρα περιοδικά και βραβείων και θα πληρώνονται με παχυλούς μισθούς ανάλογους ενός μεγάλου πανεπιστημίου της αλλοδαπής....στο πανεπιστήμιο αυτό θα απαγορεύονται τα κόμματα,η διοίκηση θα λειτουργεί όπως στο χαρβαρντ και στο στανφορντ ,η παρακολούθηση θα είναι υποχρεωτική και η βάση το 7...όσοι θα εισέρχονται στο χώρο θα αποδέχονται το αυστηρό του πνεύμα...στόχος το πανεπιστήμιο αυτό να είναι στα δέκα πρώτα του κόσμου μέσα σε 15 χρόνια....

    • ο αποτέτοιος avatar
      ο αποτέτοιος @ ο αποτέτοιος 17/07/2012 16:07:18

      συγχωρείστε μου κάποια λαθάκια ένεκα βιασύνης

      25%ΦΠΑ,πυλώνες κτλ κτλ

  17. tiramola avatar
    tiramola 17/07/2012 16:28:01

    Μην το ψάχνετε σύντροφοι, λύσεις χωρίς πόνο δεν υπάρχουν.
    Είναι ηλίου φαεινότερο ότι τα λεφτά που ψάχνει η κυβέρνηση θα τα βρει σε περικοπές μισθών και συντάξεων του δημοσίου.
    Θα ακολουθήσουν συγχωνεύσεις σχολείων και νοσοκομείων.
    Ειδικά οι συγχωνεύσεις νοσοκομείων είναι το colpo groso γιατί θα μειωθεί το κόστος των συντάξεων αφού οι ηλικιωμένοι θα πεθαίνουν στην προσπάθεια να βρουν νοσοκομείο να τους περιθάλψει...
    Οι καταγγέλοντες έγιναν σε χρόνο dt υπερασπιστές της ίδιας οικονομικής πολιτικής
    Οι αντιμνημονιακές αρλούμπες έχουν λάβει τέλος όπως και η έννοια του πολιτικού κόστους.
    Εγώ σας τα έλεγα αλλά εσεις δεν ακούγατε, θέλατε σώνει και καλά τον Σαμαρά πρωθυπουργό.Τον κάψατε τον άνθρωπο...

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ tiramola 17/07/2012 17:18:49

      Έπρεπε να αφήσουμε το Γιώργο ες αεί.

      Να καταργηθού οι εκλογές.

      Και να τροποποιηθεί το Σύνταγμα : πρωθυπουργός γίνεται μόνον όποιος το επώνυμό αρχίζει από "Παπα" και τελειώνει σε "νδρέου"

  18. Προφήτης avatar
    Προφήτης 17/07/2012 17:11:04

    Συμφωνώ με το πολιτικό σκεπτικό, αλλά ένιες από τις μελλοντικές προβολές που καταγράφονται, ελέγχονται σαν ευσεβείς πόθοι.

    Όχι απραγματοποίητα, αλλά ουτοπικά από άποψη κοινωνικοπολιτικών συσχετισμών.

    Η ΜΟΜΑ π.χ., για την οποία γράφαμε εδώ πριν τον χερι-χερι, έκλεισε για

    1) να περιέλθει ΟΛΟΣ ο κλάδος παραγωγής των δημοσίων έργων σε ιδιώτες εργολάβους

    2) και βασικώτερον, να ΜΗΝ υπάρχει συγκρίσιμο κόστος παραγωγής ενός δημ. έργου από άλλον, δημόσιο, φορέα με άλλη δομή, ώστε οι ιδιώτες εργολάβοι, σε συνεργασία με πολιτικούς (ανάθεση/δημοπράτηση), άλλους ιδιώτες (μελετητές) και δημοσίους λειτουργούς (επίβλεψη) να ληστεύουν το δημόσιο ταμείο, χρεώνοντας π.χ. το Ρίο 10 φορές πάνω απ' ό,τι μια αντίστοιχη γέφυρα στην Κίνα, το χλμ εθνικής οδού 5-6 φορές πάνω κοκ.

    3) ως παράπλευρο κέρδος, οι εργολάβοι να αρπάξουν έναντι πινακίου φακής τα καινούρια χωματουργικά μηχανήματα (Komatsu) που πρόσφατα είχε αγοράσει η ΜΟΜΑ, μόλις την έκλεισαν βίαια (πληροφορίες εκποίησης : ηλικιωμένον κύριο με τικ στον ώμο).

    Αυτή όμως η κυριολεκτική κλεπτοκρατία σε δημόσια έργα και προμήθειες, δημιούργησε νέο κοινωνικό καθεστώς.
    Τους νέους "προύχοντες".

    Με την αντίστοιχη πολιτική επιρροή που αγοράζει η οικονομική ισχύς.

    Το να εφαρμόσεις συνεπώς όσα ορθά λες "αυτονόητα" αγαπητέ Α.Κ. συνεπάγεται εκπαραραθύρωση των "προυχόντων" από την οικονομική ζωή.

    Αλλά και εξάρθρωση των δεκάδων "μαφιών" που λυμαίνονται κάθε πεδίο οικονομικής δραστηριότητας, στις οποίες εμπλέκονται και μεσαία στρώματα, «αξιοπρεπείς» ψηφοφόροι των κομμάτων εξουσίας (π.χ. λαθρεμπόριο και νοθεία καυσίμων)

    Κοντολογίς. Για να ελαφρυνθεί η μεσαία και μικρομεσαία τάξη, η μεγάλη πλειοψηφία, ο μέσος πολίτης, πρέπει να πριονιστούν λίγες ισχυρές μονάδες και προνόμια κλειστών κυκλωμάτων.

    Ανακατανομή εισοδήματος λέγεται.

    Προς το παρόν δεν δείχνει πιθανό.

    Το αντίθετο, οι "προύχοντες" γίνονται ισχυρότεροι, αφού μέσω τρόικας επέβαλαν το αρχικό σχέδιο τους να ιδιωτικοποιήσουν τον συλλογικό πλούτο, αρπάζοντας φιλέτα δημόσιας περιουσίας & επιχειρήσεων .
    Π.χ. Το χρυσωρυχείο του τζόγου ΟΠΑΠ 300-400 εκατ.

    Ο δε μέσος πολίτης, από την φοροεπιδρομή, την ανεργία, την υποβάθμιση προσωπικής περιουσίας και ζωής, γίνεται ασθενέστερος, άρα και λιγότερο ικανός να επηρεάσει την πολιτική διαδικασία.

    Ένα βήμα πριν αρχίσει να πουλάει, κυριολεκτικά, την ψήφο του.

    • αστυαναξ κινουμενος και μονοτονος avatar
      αστυαναξ κινουμενος και μονοτονος @ Προφήτης 17/07/2012 18:49:40

      Έφερα την Μόμα ως ένα παράδειγμα μέτρου που πραγματικά θίγει συμφέροντα, αλλά είναι απλώς ένα παράδειγμα. Το θέμα είναι αν είσαι διατεθειμένος να σπασεις αυγά, και πόσα.

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ αστυαναξ κινουμενος και μονοτονος 17/07/2012 20:46:58

        Αντίθετα, εγώ το θεωρώ από τα κομβικότερα μέτρα για τυχόν έξοδο από την κρίση, μένοντας ρεαλιστής στο πόσες πιθανότητες έχει να γίνει.

        Αν δεν σταματήσεις να πληρώνεις τα έργα χρυσάφι ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΣΩΤΗΡΙΑ.

        Αν λοιπόν δεν σπάσεις εκεί αυγά που θα σπάσεις;
        Θα μειώσεις τα βουλευτικά σε 1400αρια;
        Τόκανε ο Γιώργος.

        Αν βρισκόμαστε σε κουβέντα για ευτελή μέτρα, με επικοινωνιακό πρωτίστως προορισμό, σαν τον λαγό στο ανέκδοτο "λέμε και καμιά μ..κια να περνάει η ώρα", οι πολιτικές εξελίξεις θα είναι πολύ διαφορετικές απ' ό,τι συζητάμε και ο Σεπτέμβριος επίφοβος.

        Η Αθήνα είναι γεμάτη "άσπρους" ανθρώπους (χωρίς διακοπές), με ό,τι αυτό σημαίνει.

  19. nikolas avatar
    nikolas 17/07/2012 17:36:54

    http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231205432
    Αβέβαιη η κυβέρνηση για το εάν θα αποφύγει νέες οριζόντιες περικοπές

    Βλέπω κάποιοι να μην την γλυτώνουν έστω και αν δεν μας έβαλαν αυτοί στο ΔΝΤ.
    Συνέλθετε γιατί δε σας βλέπω καθόλου καλά!

  20. Χωρις Μασκα avatar
    Χωρις Μασκα 17/07/2012 18:54:42

    ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΚΥΡΙΟΥΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΕΣ ΒΟΥΛΕΥΤΙΝΕΣ
    Μέχρι τώρα έχουμε και λέμε:α}Επαναδιαπραγμάτευση, άς το γι αργότερα και θα δούμε.
    β}Μείωση μισθών-συντάξεων,εφ'άπαξ κ.λ.π.που θα επαυξήσει την ύφεση, αμέσως γιατί πνιγόμαστε.Επειδή έχω μνήμη,ενθυμούμαι καλώς το Ζάππειο 1
    και τα λόγια του Σαμαρά για το κυκλικό έλλειμα κ.λ.π.
    γ}Μείωση κράτους,άς το κι αυτό γι αργότερα.
    δ}Μείωση μισθών και συντάξεων Βουλευτών και παρατρεχάμενων,ποτέ των
    ποτών{διότι ηλίθιοι δεν είμαστε....έ παιδιά;}.Κάτι ψιλά θα κόψουμε από τις επι-
    τροπές και τα ξεγελάσαμε πάλι τα ζώα!!
    ε}Για τους δικαστές παρομοίως .Πως θα έχουμε διαθέσιμους Πικραμένους για να μας βγάζουν τις αποφάσεις που μας βολεύουν;
    Οι ώρες είναι δύσκολες και έχω να κάνω μια πρόταση.Πριν ακολουθήσετε πάλι
    την πεπατημένη και μας αρχίσετε στις καρπαζιές ,την στιγμή που σε άλλα πι-στέψαμε και άλλα αρχίσατε ξανά, φέρτε ,νομοσχέδιο που να τελειώνει τα προ-
    νόμια σας.Εδώ και τώρα.Να μειώνει τις αποζημιώσεις σας στο μισό και πολύ σας,να κάνει τις συντάξεις σας αναλογικές με τα πλαφόν που έχετε έτοιμα να μας φορέσετε κολλάρο.Αφού τα κάνετε όλα αυτά,σκεφτείτε πως θα ζήσετε τώρα
    με αυτά τα λίγα;;;;;;;και πως ζούμε εμείς με τα ελάχιστα που μας αφήσατε.
    Αυτά τα λέω για τους πατριώτες της Ν.Δ.Ετσι θα αποδειχτεί αν και ποιοί, από
    τα λοιπά κόμματα έχουν ''φιλολαικά '' συναισθήματα και δεν είναι ''τζάμπα μάγκες'' και του λόγου τους.Για να δούμε και τον ΣΥΡΙΖΑ;Έτσι για να γελάσει και το δικό μας το χειλάκι.ΑΝΤΕ ΜΠΡΑΒΟ!!!!

  21. Περικλής avatar
    Περικλής 17/07/2012 22:41:50

    Όταν στο 80% των ΔΥ που ήταν οι χαμηλόμισθοι (Δάσκαλοι, Καθηγητές, Νοσηλευτικό προσωπικό , Δήμους κλπ) κάνεις περικοπές με το ενιαίο 30-60% μείωση αποδοχών και ΑΦΗΝΕΙΣ τα ειδικά μισθολόγια που είναι 2πλάσιοι έως 4πλάσιοι μισθοί σε σχέση με τους πρώτους (Στρατιωτικοί , Λιμενικοί, Αστυνομικοί , Γιατροί , Πανεπιστημιακοί , ΔΙΚΑΣΤΙΚΟΙ κλπ) με το σκεπτικό ότι θα γίνουν στη συνέχεια , το προσδιορίζεις σε μικρή μείωση (12%) και έρχεσαι τώρα και λες όχι θα βρω ισοδύναμα μέτρα για να μην τους κάνω την μείωση , τι θα πουν οι πρώτοι;
    Ότι είναι τα κορόϊδα;
    Τι πρέπει να κάνουν;
    ΝΑ ΜΗΝ ΑΦΗΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΟΡΘΙΟ;
    Ή καλίτερα στις επόμενες εκλογές (σε μερικούς μήνες ίσως) ΝΑ ΠΑΜΕ ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΣΥΡΙΖΑ;
    Ο Ρουπακιώτης σήμερα είπε ότι η μείωση των μισθών των δικαστών προσκρούει!!!! στο Σύνταγμα. Λέει πουθενά το Σύνταγμα ότι οι δικαστικοί μπορούν να παίρνουν πχ 6,000 ευρώ το μήνα; Δεν το είδα πουθενά. Το Σύνταγμα μιλάει για ιδιαίτερο καθεστώς αλλά δεν προσδιορίζει το ύψος των αμοιβών. Απλά θα μειώσουν και τους μισθούς που συνδέονται με αυτούς (δεν βολεύει) όπως και παλαιότερα αντί να μειώσουν τον μισθό του Προέδρου της Αρχής που έπαιρνε περισσότερα από τον Πρόεδρο του Αρείου Πάγου αύξαναν τους μισθούς όλων των δικαστικών.
    Κάποιοι προσέφυγαν στο μισθοδικείο και θέλουν εξομοίωση με τους βουλευτές που κοστίζουν 20,000 Ευρώ το μήνα.Δηλαδή διεκδικούν 20,000 ευρώ το μήνα; Τα διπλάσια από τον μισθό του Προέδρου της Αμερικής!!!!!! ; Να δείτε που θα το κερδίσουν , ….αφού το προβλέπει το Σύνταγμα (γιάννης κερνάει γιάννης πίνει) και θα τα πάρουν και αναδρομικά όπως επί Αλογοσκούφη και παλαιότερα.
    Λέει το Σύνταγμα ότι μπορούν να κόβουν το επίδομα των νεφροπαθών που κάνουν 3 φορές την εβδομάδα αιμοκάθαρση (340 ευρώ το μήνα) ή των τριτέκνων (90E το μήνα) ;

    Ο καθένας το βιλαέτι του και ο Πάνος δεν θα κάνει μειώσεις στους στρατιωτικούς ... δεν τους δίνει και αυξήσεις καλύτερα;

    ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΛΑΟΣ … ΚΑΦΡΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ.
    ΞΕΦΤΥΛΑ ΑΤΕΛΕΙΩΤΗ.
    ΝΤΡΟΠΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ;

  22. Χωρις Μασκα avatar
    Χωρις Μασκα 17/07/2012 23:13:05

    ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΚΥΡΙΟΥΣΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΥΡΙΕΣ ΒΟΥΛΕΥΤΙΝΕΣ
    Μέχρι τώρα έχουμε και λέμε:α}Επαναδιαπραγμάτευση, άς το γι αργότερα και θα δούμε.
    β}Μείωση μισθών-συντάξεων,εφ'άπαξ κ.λ.π.που θα επαυξήσει την ύφεση, αμέσως γιατί πνιγόμαστε.Επειδή έχω μνήμη,ενθυμούμαι καλώς το Ζάππειο 1
    και τα λόγια του Σαμαρά για το κυκλικό έλλειμα κ.λ.π.
    γ}Μείωση κράτους,άς το κι αυτό γι αργότερα.
    δ}Μείωση μισθών και συντάξεων Βουλευτών και παρατρεχάμενων,ποτέ των
    ποτών{διότι ηλίθιοι δεν είμαστε....έ παιδιά;}.Κάτι ψιλά θα κόψουμε από τις επι-
    τροπές και τα ξεγελάσαμε πάλι τα ζώα!!
    ε}Για τους δικαστές παρομοίως .Πως θα έχουμε διαθέσιμους Πικραμένους για να μας βγάζουν τις αποφάσεις που μας βολεύουν;
    Οι ώρες είναι δύσκολες και έχω να κάνω μια πρόταση.Πριν ακολουθήσετε πάλι
    την πεπατημένη και μας αρχίσετε στις καρπαζιές ,την στιγμή που σε άλλα πι-στέψαμε και άλλα αρχίσατε ξανά, φέρτε ,νομοσχέδιο που να τελειώνει τα προ-
    νόμια σας.Εδώ και τώρα.Να μειώνει τις αποζημιώσεις σας στο μισό και πολύ σας,να κάνει τις συντάξεις σας αναλογικές με τα πλαφόν που έχετε έτοιμα να μας φορέσετε κολλάρο.Αφού τα κάνετε όλα αυτά,σκεφτείτε πως θα ζήσετε τώρα
    με αυτά τα λίγα;;;;;;;και πως ζούμε εμείς με τα ελάχιστα που μας αφήσατε.
    Αυτά τα λέω για τους πατριώτες της Ν.Δ.Ετσι θα αποδειχτεί αν και ποιοί, από
    τα λοιπά κόμματα έχουν ''φιλολαικά '' συναισθήματα και δεν είναι ''τζάμπα μάγκες'' και του λόγου τους.Για να δούμε και τον ΣΥΡΙΖΑ;Έτσι για να γελάσει και το δικό μας το χειλάκι.ΑΝΤΕ ΜΠΡΑΒΟ!!!!

  23. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 18/07/2012 16:01:20

    Νὰ συμπληρώσουμε ἐδῶ τὸ ἑξῆς:

    Ἂν ἡ Μεταπολίτευση* εἶναι θεατρικὴ παράσταση, τότε ἡ "φυσιολογικὴ" τελευταία πράξη εἶναι ἡ διακυβέρνηση τῆς χώρας ἀπὸ τὴν δῆθεν βεριτὰμπλ Ἀριστερά. Δηλαδή, ἡ "τελευταία πράξη" τῆς Μεταπολίτευσης θὰ μποροῦσε νὰ εἶναι ἠ διακυβέρνηση ἀπὸ τὴν ΙΔΙΑ τὴν "ἱερὴ ἀγελάδα", ὡς ἐσχάτη ἐλπίδα τοῦ κόσμου, ἡ ὀποία θὰ καταρρεύσει παταγωδῶς ἀπομυθοποιώντας πλέον πλήρως ὅποια μεταπολίτευση καὶ ὅποια ἀριστερά.

    Ὅμως κάτι τέτοιο θὰ ἦταν καταστροφικό, ὅπως εἶναι κάθε πρόξενος πλήρους ἀπομυθοποίησης.

    Δηλαδή, ὁ Σαμαρᾶς καλεῖται νὰ ὑπερβεῖ καὶ "μοιραῖες νομοτέλειες" ὅπως ἡ ἐγκατάσταση τῆς ἴδιας τῆς ἱερῆς ἀγελάδας στὴν ἐξουσία, κάτι ποὺ εἶναι ἡ "φυσιολογικὴ ροὴ τῶν πραγμάτων". Καλεῖται νὰ κυβερνήσει τόσο ἐξαιρετικά, ὥστε νὰ μὴν τεθεῖ κἂν τὸ ζήτημα αὐτῆς τῆς νομοτέλειας, νὰ ὑπερπηδήσουμε αὐτὸ τὸ στάδιο. Κοινῶς, πρέπει νὰ κάνει παπάδες - ξαναλέμε.



    *δηλαδή, μιὰ περίοδος ὅπου ἡ ἐξουσία ἀσκεῖται μὲ ἰδεολογικὴ ἀναφορὰ στὴν Ἀριστερά, καὶ ὅπου ἕνας κατ' ἐξοχὴν κυβερνῶν πόλος (ΠΑΣΟΚ) λαμβάνει τὸ ἄλλοθί του ἀπὸ ἕναν μικρότερο πόλο (λοιπὴ ἀριστερὰ) ποὺ μὲ τὴ σειρά του λαμβάνει κάποια ξεροκόμματα ἐξουσίας σὲ συγκεκριμένους χώρους.

  24. Περικλής avatar
    Περικλής 18/07/2012 23:08:27

    Επειδή υπηρέτησα στη ΜΟΜΑ (1984-1985) σε πληροφορώ ότι ήταν μια διεφθαρμένη μέχρι το μεδούλι υπηρεσία. Ο κλέψας του κλέψαντος. Θυμάμαι κάποιους που παραλαμβάνανε τσιμέντο από τον Τιτάνα απο άδεια σιλοφόρα.