#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/04/2012 14:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Φάτε κουτόχορτο και ψηφίστε εκδοχές του ΠΑΣΟΚ"



Σ’ αυτές τις εκλογές, τα πράγματα είναι πολύ απλά. Κανένας δισταγμός, καμία αμφιβολία, κανένα δίλημμα. Μία είναι η επιλογή. Ψηφίζουμε ΠΑΣΟΚ! Αυτοί είμαστε, αυτό θέλουμε, αυτό μας αξίζει.

Κάναμε το ΓΑΠ πρωθυπουργό. Τον βλέπαμε. Τον ακούγαμε. Τον ξέραμε. Κι ο πιο καλόπιστος, έβλεπε το διανοητικό του έλλειμμα, καταλάβαινε ότι δεν μιλάει καν ελληνικά. Κι όμως του επιτρέψαμε να κυβερνήσει, να μας οδηγήσει βάσει σχεδίου στην εξαθλίωση και μπορεί ακόμη, μαζί με το υπόλοιπο της οικογένειας Κέννεντυ αλά ελληνικά, να ζει και να κινείται στην Ελλάδα που μισεί, στην Ελλάδα που κατέστρεψε και να παραδίδει και μαθήματα δημοκρατίας!

Οι υπουργοί που διαχειρίστηκαν το σχέδιο, χωρίς ίχνος ντροπής, αντί να έχουν εξαφανιστεί από προσώπου γης, διεκδικούν και πάλι την ψήφο μας, υπερασπιζόμενοι το έργο(!) τους, λες και ήταν απλοί θεατές τόσα χρόνια που ο Άκης έκανε μπίζνες, λες και δεν ήταν αυτοί που εναλλάσσονταν στους υπουργικούς θώκους τα τελευταία δύο χρόνια. Είτε είναι ηλίθιοι, είτε ξέρουν ότι απευθύνονται σε ηλίθιους. Προεξάρχων ο... «ευφυέστερος». Ο άνθρωπος στο πρόσωπο του οποίου συναντώνται κι εκφράζονται με τον πληρέστερο τρόπο η αλαζονεία, η βουλιμία και η αερολογία. Πιστεύει ότι γεννήθηκε για να κυβερνήσει και βαυκαλίζεται, μέσα στην ψευδαίσθηση μεγαλείου που τον διακατέχει, ότι επιτέλους ήρθε η ώρα να πάρει τη χώρα στα άξια χέρια του, ελπίζοντας (ηή ξέροντας) ότι θα ξεχαστούν τα ως τώρα πεπραγμένα του.

Η αριστερά, δεκανίκι του συστήματος ως τώρα, προσπαθεί να καρπωθεί μερίδιο του χάους, στη δημιουργία του οποίου είναι συμμέτοχη και συνένοχη. Ελπίζει ότι οι σκελετοί της είναι καλά κρυμμένοι στο ντουλάπι, περιορίζεται σε κριτική, οι αστείες προτάσεις της για το τι πρέπει να συμβεί, αποσιωπώνται και προσβλέπει σε τι; Σε αναβίωση του Σταλινισμού ή κάποιας παραλλαγής του. Ούτε τη ρητορική της δεν αλλάζει. Ακόμα για δύο μεγάλα κόμματα μιλάει. Ενώ στην πραγματικότητα υπάρχει ένα κόμμα, το ΠΑΣΟΚ και το κακέκτυπό του, η Ν.Δ.

Το «κακέκτυπο», αφού κατάφερε να αναδείξει μορφές όπως ο Καρατζαφέρης, σε πολιτικούς παράγοντες, επιτρέποντάς τους να ονειρευτούν ακόμη κι αντιπροεδρίες, τώρα πάει να κάνει το ίδιο με τον Καμμένο. Ένα ετερόκλητο συνονθύλευμα κομματαρχών, βαρόνων, μετριοτήτων, αδυνατεί να κατανοήσει και να ακολουθήσει το βηματισμό του αρχηγού του. Κι αντί να παρασυρθεί απ’ αυτόν και να πάρει μαζί του και τη χώρα σε μια πορεία ανάκαμψης κι ανασυγκρότησης, εξελίσσεται σε βαρίδι και χαράζει πορεία προς τον πάτο.

Δεν είμαστε μια κοινωνία σε κατάθλιψη. Είμαστε μια σχιζοφρενής κοινωνία. Μια κοινωνία που δεν πιστεύει σε τίποτα και ψηφίζει μεσσίες με βαριά ονόματα που υπόσχονται μαγικές λύσεις. Ένας λαός που πιστεύει ότι είναι ο «πιο έξυπνος λαός του κόσμου», αλλά καταπίνει αμάσητη την καθημερινή παράσταση που του στήνουν οι ελέγχοντες τα pay rolls με πρωταγωνιστές τα σοβαροφανή παπαγαλάκια απ’ τη μια και τους ψεύτες αχυρανθρώπους απ’ την άλλη. Ένας λαός που έμαθε ότι σχεδιαζόταν η δολοφονία εν ενεργεία πρωθυπουργού κι όχι μόνο δεν αντέδρασε, όχι μόνο επέτρεψε στα ΜΜΕ να θάψουν την υπόθεση, αλλά ακόμα πιστεύει στο ψεύδος που στήθηκε για να παρουσιαστεί ως ανίκανος, κουρασμένος, παραιτημένος τύπος που ενδιαφερόταν μόνο για φαγητό και play station! Αφήνουμε να μας τρομάζουν να μας υποβάλλουν σε συστηματική προπαγάνδα, να μας βρίζουν, να μας κουνάνε το δάχτυλο από τηλεοράσεως, διάφοροι πληρωμένοι απατεώνες και μετά πάμε στο Λαζόπουλο για ψυχανάλυση και διαχείριση θυμού.

Ο Σαμαράς λοιπόν δεν μας πείθει. Φταίει το ότι δικαιώθηκαν όλες οι προβλέψεις του ως τώρα Φταίει το ότι δεν έταξε θαύματα Φταίει το ότι είναι ο μοναδικός που μοιάζει να έχει σχέδιο. Φταίει το ότι δε βγήκε να λακίσει και να κοροϊδέψει. Στο ανάθεμα λοιπόν! Όμως ας μη χαραμίσουμε την ψήφο μας σε απομιμήσεις, τύπου Αλέξη, Αλέκας, Πάνου. Πάμε κατευθείαν στο πρωτότυπο. Πάμε ΠΑΣΟΚ και Ευάγγελο. Άλλωστε, τι μας λείπει; Πρωθυπουργό έχουμε (Ραιχενμπαχ), πρωθυπουργεύοντα θα βρούμε (αν δεν ευκαιρεί ο Παπαδήμος, θα βρεθεί άλλος τραπεζίτης), κυβερνητικό πρόγραμμα έχουμε (μνημόνια). Γιατί ν’ αλλάξει κάτι; Αφού μας αρέσουν τα παραμύθια και τα ψέματα, ας ψηφίσουμε αυτούς που τα ανακάλυψαν.

Ας κοιταχτούμε λοιπόν στον καθρέφτη, ας ζυγίσουμε σοβαρά τα πράγματα κι αν υπάρχει οποιοδήποτε δίλημμα, αν υπάρχει η παραμικρή αμφιβολία για το τι πρέπει να ψηφίσουμε, ας πάμε να ψηφίσουμε ΠΑΣΟΚ.

Κι απ’ τη Δευτέρα των εκλογών πάλι στους δρόμους, να βρίζουμε τη Μέρκελ, τους Αμερικάνους,  ή όποιον άλλο φταίει για την...ψήφο μας.

Δ.Κ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. C. K. avatar
    C. K. 21/04/2012 08:02:03

    Το DNA μας, μετά από τριάντα χρόνια προπαγάνδας, έχει υποστεί τόση μετάλλαξη που πια δεν είναι ταυτόσημο με την παραδοσιακή έννοια του τι σημαίνει να είσαι Ελληνας. Αυτή η "σχιζοφρενής" έκδοση που "θεοποίησε" και ισχυροποίησε τα media και τους εκπροσώπους του παρακολουθεί με μαζοχιστική συνέπεια τους αμετακίνητους αστέρες να διαμορφώνουν και να προωθούν συγκεκριμένα συμφέροντα που καμία σχέση δεν έχουν με τα πραγματικά συμφέροντα του κόσμου. Μπλοκάρουν την προβολή ιδεών και ατόμων που απαντούν ευθέως και με ειλικρίνεια στα ζωτικά θέματα της χώρας και, με λέξεις-κλειδιά, προσπαθούν, συνήθως με επιτυχία, να εκμηδενίσουν κάθε προσπάθεια προβολής θέσεων. Το ερώτημα όμως είναι τι κάνουμε εμείς γι'αυτό?? Τι κάνει η Ν.Δ. γι'αυτό?? Πόσο θλιβερό και μοναχικό είναι να παρακολουθούμε την εξέλιξη μιας τραγωδίας χωρίς αντίδραση...Πόσο ταπεινωτικό για τη νοημοσύνη μας να παρακολουθούμε το σύνολο των εκπροσώπων του ΠΑΣΟΚ ν'ασπάζεται ευλαβικά το "δόγμα της ...παρθενογέννησης"...

  2. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 21/04/2012 08:16:34

    Αν είναι όπως τα λές , έχω την άποψη ότι ούτε κυβέρνηση θέλουμε, απλώς μία Γερμανική επιτροπή,μια κυβερνητική εταιρεία να μας κυβερνά και να αμοίβεται ανάλογα με το αποτέλεσμα!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • A.M. avatar
      A.M. @ ΠΕΛΙΑΣ 21/04/2012 10:26:01

      Όχι κατ' ανάγκην γερμανική αλλά μια κυβερνητική εταιρεία που θα την επιλέγουμε με μειοδοτικό διεθνή διαγωνισμό για την παραγωγή συγκεκριμένου έργου και θα έχουμε το δικαίωμα να την απολύουμε και να προσλαμβάνουμε άλλη αν δεν μας φέρνει τα επιθυμητά αποτελέσματα.
      Στο άμεσο μέλλον νομίζω πως οδηγούμαστε προς τα εκεί που δεν νομίζω πως είναι σώνει και καλά και μια χειρότερη επιλογή απ' το να ψηφίζουμε πολιτικούς που δεν μπορούμε ούτε να ελέγξουμε ούτε να τους αποδώσουμε τις ευθύνες που τους αναλογούν σε περίπτωση αποτυχίας τους ή αποδεδειγμένης ανικανότητας διαχείρισης των υποθέσεων του κράτους, τουτέστιν της κοινωνίας μας.
      Ίσως να είναι και καλύτερα έτσι.

  3. romeo avatar
    romeo 21/04/2012 08:30:25

    Οι Έλληνες σε σχέση με την τηλεόραση: Είχαν μπερδευτεί με τον "Άγνωστο Πόλεμο", ταυτίζοντας την εικονική πραγματικότητα του Φώσκολου με την καθημερινότητά τους. Εκείνο το σύνδρομο τους κατατρύχει ακόμα! Το 'πε η ... τηλιόραση έτσ' είν' τα πράματ'. Αμέ...

  4. George avatar
    George 21/04/2012 08:45:33

    Καλά τα λες αγαπητέ κι ως ένα σημείο συμφωνώ. Όμως λίγη αυτοκριτική δε βλάπτει-εσύ ο κρίνας τους άλλους όλους. Σίγουρα ο πρώην πρωθυπουργός(εννοώ τον Καραμανλή) πολιτεύθηκε καλύτερα από τον Παπανδρέου. Κάθε καλοπροαίρετος το βλέπει αυτό. Όμως αφού πέρασες γενεές δεκατρείς τουλάχιστον τους άλλους, Καμμένο, αριστερά, ΠΑΣΟΚ(γι αυτό μόνο είχες δίκιο) ούτε κουβέντα για τις δικές μας ευθύνες. Φοβάμαι πως αν πέσουμε έτσι πεινασμένοι στην εξουσία πολύ γρήγορα ο κόσμος θα μας αναγκάσει να κατέβουμε από το τρένο εν μέσω της νυκτός.

  5. yianna avatar
    yianna 21/04/2012 09:35:36

    Καλημέρα,
    Οι κυβερνήσεις βγαίνουν από μας. Μάλλον αυτούς αξίζαμε. Όμως να συμπληρώσω στο σχόλιό σου Δ.Κ. ότι η πασοκοποίηση της ΝΔ είναι αυτή που διαχρονικά μας έφερε μέχρι εδώ. Προσωπικά, επειδή ανήκω στη δεξιά παράταξη και είμαι ψηφοφόρος της ΝΔ από την ημέρα της ίδρυσής της, προτιμώ να είμαστε αντιπολίτευση και να έχουμε αρχές σαν κόμμα, παρά να γίνουμε σαν τους Πασόκους.
    Αυτοί που έφυγαν τώρα από τη ΝΔ, και μιλάω για κομματικούς και βουλευτές, να πάνε στο καλό, και εύχομαι να τους ακολουθήσουν και οι υπόλοιποι. Προφανώς δεν κατάλαβαν ότι η ΝΔ πρέπει να γίνει ένα κόμμα που πέραν της εξουσίας πρέπει να ανακτήσει τη φυσιογνωμία της και τον λόγο της. Ας φεύγουν αυτοί και ας κερδίζονται ψηφοφόροι που θα αναγνωρίζουν τη σοβαρότητα και την εμμονή στους σωστούς στόχους. Το πάρτυ για τους κομματικούς και συνδικαλιστές, ελπίζω ότι τελείωσε.
    Τα πασοκοκρατούμενα ΜΜΕ τα ξέραμε, ποτέ όμως δεν φροντίσαμε σαν παράταξη να επικοινωνήσουμε, εμείς, το δικό μας λόγο. Άν όμως κατορθώσουμε να διορθώνουμε την πορεία μας κάθε μέρα, δεν θα αργήσει να έρθει η δικαίωση.

    • Kokorikos avatar
      Kokorikos @ yianna 21/04/2012 09:49:27

      Λυπάμαι που θα το πω, αλλά για σένα ίσως να χρειασθεί και 5ο μνημόνιο.
      Ίσως τότε να καταλάβεις, αλλά τότε θα 'σαι μόνη σου στην Ελλάδα...

    • hellasatt avatar
      hellasatt @ yianna 21/04/2012 10:20:07

      Πολύ σωστές οι παρατηρήσεις σας. Η ΝΔ πρέπει κάποια στιγμή να γίνει κόμμα αρχών και όχι αρχηγών. Η προσωπικότητα του ιδρυτού της δεν της επέτρεψε να ξεκινήσει κάτι άλλο εκτός από το προσωπικό του άρμα . Πλέον όμως επιβάλλεται να αποκρυσταλλώσει τις αρχές της και να μη άγεται και φέρεται προς κάθε σημαία (ιδεολογικής ) ευκαρίας.

  6. Ραβινος avatar
    Ραβινος 21/04/2012 09:40:16

    ΟΚ Καλη η διαπιστωση αλλα θα πρεπει να εχουμε υποψη μας οτι ο «πιο έξυπνος λαός του κόσμου» δεν ειναι παρα ενα κοπαδι προβατα που χωρις μαντρι,βοσκο και σκυλια για το μαζεμα τους , γυρω του δεν ξερει που πανε τα τεσσερα !Αρα ....

    • yianna avatar
      yianna @ Ραβινος 21/04/2012 10:40:12

      Ο λαός εκπαιδεύθηκε τόσα χρόνια να μην λειτουργεί σαν ομάδα αλλά σαν αγέλη. Τα κριτήριά του ήταν τι θα βάλουμε στη τσέπη, πως δεν θα πληρώσουμε φόρους, πως θα βρούμε κάποια κομπίνα να βγάλουμε κανένα φράγκο. Όποιος λοιπόν έταζε έβγαινε στην εξουσία. Έτσι όμως δεν λειτουργούν τα οργανωμένα και ευνομούμενα κράτη.
      Όταν μίλαγα χρόνια τώρα στις παρέες μου δεξιούς, πασόκους και αριστερούς, για τον υπέρογκο δανεισμό της Χώρας, για την έλλειψη βασικών υποδομών, για την ψεύτικη ανάπτυξη, για τη διασπάθιση του δημόσιου χρήματος, με θεωρούσαν ρομαντική και γραφική, και με κορόιδευαν.
      Τώρα όμως? Ο πέλεκυς πέφτει επί δικαίων και αδίκων. Άν δεν αλλάξουμε νοοτροπία, η μόνη λύση κάποιων εξ ημών θα είναι η μετανάστευση, για διαφορετικούς όμως λόγους.

    • Ιαπετός avatar
      Ιαπετός @ Ραβινος 21/04/2012 10:41:42

      Ζητείται ικανός τσοπάνης.

      • airman avatar
        airman @ Ιαπετός 21/04/2012 12:52:05

        Και ''τσοπανόσκυλα'' θα προσέθετα. Καλά τα ''ζώα συντροφιάς'' αλλά για τέτοια δουλειά δεν κάνουν!

  7. Γιαδικιάρογλου avatar
    Γιαδικιάρογλου 21/04/2012 10:13:49

    Για όλα αυτά που γράφεις Δ.Κ. -τα πολύ πολύ σωστά- καταλαβαίνουμε πόσο τιτάνια είναι η προσπάθεια του Σαμαρά , όχι μόνον για αυτοδυναμία αλλά για ανατρέψει το στάτους κβο στα μυαλά των Ελλήνων, κυρίως ότι προοδευτικό είναι ό,τι προέρχεται από το πασοκ και αριστερότερα.
    Η ΝΔ ήταν πάντοτε (σ΄αυτό πρέπει να συμπεριλάβουμε και τον επίτιμο, για να είμαστε δίκαιοι)η παράταξη που δεν παραμύθιαζε τ΄αυτιά των Ελλήνων, αλλά οι τελευταίοι προτιμούσαν πάντοτε αυτούς που τους γέμιζαν με θα, θα, κούφιες υποσχέσεις που στο βάθος πίστευαν και οι ίδιοι (ο λαός δηλ.) ότι δεν μπορούσαν να υλοποιηθούν. Αυτή την παρανοϊκή κατάσταση που σήμερα δίνει το δικαίωμα στον Βενιζέλο να λέει ότι πρέπει να γίνει πρωθυπουργός για να φτιάξει τη χώρα και δίνει επίσης στο πασοκ το απίστευτο ποσοστό 14-15% , καλείται ν΄ανατρέψει ο Σαμαράς. Μιλάμε για το πιο δύσκολο έργο από συστάσεως ΝΔ.
    Εύχομαι ο Θεός να του δώσει δύναμη και σοφία στο λαό της χώρας. Γιατί όπως λέει και ο Μέγας Βασίλειος πολλές φορές η ακρισία του δήμου, η έλλειψη κρίσης του λαού, ανέδειξε στην εξουσία τον χειρότερο.

  8. A.M. avatar
    A.M. 21/04/2012 10:20:18

    Απ' τα καλυτερότερα του antinews!

    Θα συμπλήρωνα πως εκτός από μια σχιζοφρενής κοινωνία είμαστε επίσης και μια κοινωνία βολεψάκηδων και αγρίως παρτάκηδων μαζοχιστών.
    Δεν μας ενδιαφέρει η κοινωνία συνολικά, δεν μας ενδιαφέρει «ο άλλος».
    Μας ενδιαφέρει το δικό μας βόλεμα και από εκεί και πέρα .....

    υγ.
    η αρνητική πώληση είναι πάντα μια έξυπνη πώληση ελπίζω εν προκειμένω και αποδοτική.

    υγ1.
    άντε ν' ανεβάσουμε και το post count γιατί με την σαρακοστή νηστεύουμε και το διαδίκτυο (σε λίγο θα αρχίσουν να «γαυγίζουν» οι σκύλοι και οι σκύλες Φάκτορα).

    υγ2.
    σημασία δεν έχει τι λές (ούτε τι γράφεις) αλλά τι κάνεις,
    ΟΙ ΠΡΑΞΕΙΣ μετράνε και όχι τα λόγια.

    «ἄνθρωπος τις εἶχε τέκνα δύο, καὶ προσελθὼν τῷ πρώτῳ εἶπεν·
    τέκνον, ὕπαγε σήμερον ἐργάζου ἐν τῷ ἀμπελῶνί μου.
    ὁ δὲ ἀποκριθεὶς εἶπεν·
    οὐ θέλω·
    ὕστερον δὲ μεταμεληθεὶς ἀπῆλθε.
    καὶ προσελθὼν τῷ δευτέρῳ εἶπεν ὡσαύτως.
    ὁ δὲ ἀποκριθεὶς εἶπεν·
    ἐγώ, κύριε·
    καὶ οὐκ ἀπῆλθε.
    τίς ἐκ τῶν δύο ἐποίησε τὸ θέλημα τοῦ πατρός;
    λέγουσιν αὐτῷ·
    Ὁ πρῶτος.»
    ________________Ματθαίον 21, 28 - 31

    Εν προκειμένω σημασία δεν έχει τι λές ή τι γράφεις αλλά το τι ΨΗΦΙΖΕΙΣ!
    Και αυτό φαίνεται το βράδυ των εκλογών και τις συνέπεις αυτής σου της πράξης θα τις υπόκεισαι για μία τετραετία.
    Απ' το 2009 μέχρι σήμερα ειπώθηκαν και γράφτηκαν πολλά από πολλούς και από πολλές.
    Τζάμπα λόγια αν την κρίσιμη ώρα της ψήφου όλα αυτά που ειπώθηκαν και γράφτηκαν δεν γίνουν ΠΡΆΞΗ!

    Χριστός Ανέστη!

    (όσο για το «Ελλάς ανέστη» αργεί πολύ, ακόμα η Ελλάς δεν διέσχισε την Ερυθρά θάλασσα και βρίσκεται σκλάβα στην Αίγυπτο των παθών που την οδήγησε το πασοκοκράτος απ' το 1981 μέχρι σήμερα).

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ A.M. 21/04/2012 21:43:12

      Αληθώς Ανέστη Α.Μ! και χαίρομαι που σε βλέπω διαδικτυακά μετά από πολύ καιρό!

  9. FALCON avatar
    FALCON 21/04/2012 10:59:29

    H προπαγάνδα έχει τρεις παραλλαγές, την Μαύρη προπαγάνδα που είναι ψευδείς πληροφορίες και τις διοχετεύουν τα ΜΜΕ προκλητικά ψευδώς. την φαιά προπαγάνδα που η πηγή πληροφοριών δεν έχει εντοπιστεί και συνήθως τα ΜΜΕ αναφέρουν ΄΄σύμφωνα με πληροφορίες ΄΄ και την λευκή προπαγάνδα , στην οποία η πραγματική πηγή δηλώνεται όμως οι πληροφορίες μεταδίδονται διαστρεβλωμένες και ανάλογα το μήνυμα που θέλουν να περάσουν. Το ΠΑΣΟΚ παίζει και τις τρεις παραλλαγές στα δάχτυλα , 30 χρόνια στην εξουσίας είναι και αυτό που έμαθε καλά είναι πως να πλασάρει το ψέμα στο λαό, σε αυτές τις εκλογές με όσα λέει ο Βενιζέλος έχουν την τιμητική τους ..

  10. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 21/04/2012 11:11:07

    Γιατι ειμαστε ο πιο εξυπνος λαος του κοσμου; Κατι τετεια λεμε και μας σερνουν απο τη μυτη, σαν τα ..εξυπνα πουλια! Εμεις χειροκροτουσαμε μανιωδως τον Παπαδοπουλο και ουσιαστικα βγαλαμε τον σκασμο για εξη χρονια. Εμεις θεορουμε οτι το Πολυτεχνειο, ...εριξε τη Χουντα, αντι του καταφανεστατα ορθου οτι εφερε μια χειροτερη Χουντα και ενηργησε σαν καταλυτης για την απωλεια της Κυπρου! Εμεις θεοποιησαμε τον Ανδρεα Παπανδρεου που οπως καταδεικνυεται , ηταν ο ..στυλοβατης της σημερινης καταντιας μας, με την σφοδρα κομματικοποιηση του Κρατους , την αμμετρη δανειοληψια και ως εκ τουτου την πλαστη ευμαρεια καθως και την αναβιωση της ξεχασμενης διχονιας μεταξυ των Ελληνων και το σπουδαιοτερο, εμαθε στους Ελληνες και δη στους πολιτικους ,την τεχνη της λαμογιας, του ..κλεβειν και του αρπαζειν! Εμεις χειροκροτησαμε και ενθουσιαστηκαμε με τον Γιωργακη για την ..ευφραδεια του την ..νοημοσυνη του .. και την Ελληνικοτητα του, επισης αποδεχθηκαμε ασμενως ολες τις βλακωδεις πολιτικες επιλογες!! Εμεις εχουμε ακομα αμφιβολιες αν οι δικοι μας πολιτικοι δωροδοκηθηκαν, ολιγορησαν η σταθηκαν λιγοι απεναντι των περιστασεων!! Εμεις ειμαστε που θεωρουμε οτι εμεις φταιμε για ολα και οτι οι ξενοι εχουν παντα δικιο (Δυστυχως υπαρχουν και τετοιοι)!

  11. juliet avatar
    juliet 21/04/2012 11:20:31

    Συμφωνώ από τα καλύτερα!
    Κοιμήθηκε η αυτογνωσία μας.Αγνοήθηκαν οι δυνάμεις μας ,μάθαμε ν' αγνούμε τον εαυτό μας και αυτός που αγνοεί τον εαυτό του ,αγνοεί την υπαρσή του και έχει σύντροφο τη δυστυχία.Χάσαμε το ''γνώθι σαυτόν'' και γίναμε παπαγαλάκια ελεγχόμενα και καθοδηγούμενα για να περάσουμε καλά με οποιοδήποτε κόστος.Γίναμε αυτό που ήτανε αυτοί,κούφιοι χωρίς σκέψη αλλά με περίσσια ''εξυπνάδα''.
    Με την αυτογνωσία μπορούμε να σώσουμε ότι απόμεινε .

  12. SKAIs avatar
    SKAIs 21/04/2012 11:40:51

    Μόλις διάβασα το πιο στοχευμένο άρθρο του ANTINEWS.
    Υπάρχει, όμως μια ελπίδα.
    Το 33% που στήριξε τον Καραμανλή το 2009 δεν υπάρχει περίπτωση να πυροβολήσει τα πόδια του. Οι εκλογές αυτές εξαρτώνται μόνο από τον ΝΔκράτη, κάτι που συμβαίνει για πρώτη φορά τα τελευταία 30 χρόνια.
    Σε αντίθετη περίπτωση το ΠΑΣΟΚ και η Αριστερά θα ζουν και θα βασιλεύουν.

  13. σταμ avatar
    σταμ 21/04/2012 11:52:30

    .....τελειο κειμενο!!!!!

  14. factorx avatar
    factorx 21/04/2012 11:59:51

    Το 10% που δεν ψήφισε Καραμανλή τι θα κάνει; Μήπως είναι τό ίδιο που πάει τώρα στον Καμμένο;

    • Κώστας Τ avatar
      Κώστας Τ @ factorx 22/04/2012 21:00:17

      Τώρα δεν υπάρχει χρόνος και χώρος για πειράματα,το φυσάνε και δεν κρυώνει!Αν κρίνω από το περιβάλλον μου βλέπω απόλυτη συσπείρωση στην παράταξη!Το σοκ της λαίλαπας ΓΑΠ είναι πολύ διδακτικό!Ο Καμμένος θα εισπράξει από γυρολόγους πρώην Καρατζαφερικούς και τεθλιμένους πασόκους,όλοι μαζί 5%!

  15. Ηλιας avatar
    Ηλιας 21/04/2012 12:01:55

    Αγαπητοί φίλοι , ο κόσμος τρώει κουτόχορτο γιατί για 30 χρόνια το ΠΑΣΟΚ και οι αλλες προοδευτικές δυναμεις τον ταίζουν με αυτό. Επένδυσαν στην ψυχολογία της μάζας και στα κομπλεξ του νεοΕλληνα. Ετσι είδαμε κάθε αριστερός να λέγεται και προοδευτικός, είδαμε 9 εκ. νεοΕλληνες αντιστασιακους, είδαμε ουρες στα γραφεία των βουλευτών για καλοπληρωμενο διορισμό στο δημοσιο και συνταξιοδοτηση στα 45. Είδαμε την μαγκιά του Πρωθυπουργού με την αεροσυνοδό, είδαμε τά Θεία Βρεφη να αναθέτουν εργα υπερτιμολογημένα , είδαμε εθνικούς μοντέρνους εκδότες να προβαλλουν την βίζιτα σαν life style, είδαμε να κλείνουν παραδοσιακές βιομηχανίες, είδαμε φούσκες στο χρηματιστηριο και την προσκληση των Υπουργών του ΠΑΣΟΚ να επενδυσουν οι Ελληνες στον τζογο, ειδαμε την διαγραφή της λεξης ΕΘΝΙΚΟ/Η απο τα υπουργεια, είδαμε λαμόγια χωρις ενσημα να κανουν χλιδατη ζωή, είδαμε αγρότες στα καφενεία και Αλβανούς στα χωραφια. Εξαφανίστηκε το Ελληνικο προιον απο την Ευρωπη, εξαφανίστηκε η αξιοκρατια, εξαφανίστηκε η δημιουργία, εξαφανίστηκε ο Πατριωτισμός, χαθηκε η Ελληνικη φιλοξενία , χαθηκε το Ελληνικο φιλότιμο. Τωρα ο λαλίστατος θελει να μας σωσει. Πως? Τώρα ο Καρα-παρλα-πιφερης θελει να μας σώσει . Πως? Τώρα οι υποστηρικτές της Β. Κορέας χωρίς πρόταση ερχονται να μας σώσουν . Πώς?
    Πιστεύω λοιπόν οτι η μόνη λύση ειναι ο Σαμαράς γιατί δεν λέει ανεφάρμοστα πραγματα. Γιατί είναι ο μόνος που εχει καταθέσει προγραμμα. Γιατί προέρχεται από οικογενεια ΠΑΤΡΙΩΤΩΝ και οχι μειοδοτών.

  16. Γ.ΠΑΠΑ avatar
    Γ.ΠΑΠΑ 21/04/2012 12:11:01

    Φοβερό κείμενο! Εκεί στη Συγγρού σας διαβάζουν για να παίρνουν μαθήματα επιχειρημάτων;
    Μια μεγάλη απορία: γιατί ο Σαμαράς αποστασιοποιείται από τον Καραμανλή; Ο Κ. Καραμανλής άφησε παρακαταθήκη την προεκλογική αλήθεια του 2009, γιατί δεν αξιοποιείται αυτό ως απόδειξη ότι "δεν είναι όλοι ίδιοι"; οι έλληνες τον έχουν δικαιώσει για την πολιτική του εκ των υστέρων και τον θεωρούν ως παράδειγμα ηθικής και ακεραιότητας. Τα δε "σκάνδαλα" αποδείχτηκαν ανύπαρκτα, κατασκευασμένα για να τον ρίξουν. Χρειάζονται και άλλα για τη Ν.Δ. για να κερδίσει τις εκλογές;

    • aristotelis avatar
      aristotelis @ Γ.ΠΑΠΑ 21/04/2012 21:36:09

      Εξαιρετική επισήμανση..μα από ότι διαπιστώνετε δυστυχώς και οι περισσότεροι σχολιαστές διαχωρίζουν την Ν.Δ από τον Σαμαρά που είναι ο εκλεγμένος πρόεδρος της...Αν συνεχίσουν έτσι το μόνο που θα καταφέρουν είναι η ακόμα περαιτέρω μείωση των ποσοστών της..Δυστυχώς γιατί πάλι εκτιμώ ότι το ΠΑΣΟΚ παρότι θα χάσει, θα είναι μάλλον ο κερδισμένος των εκλογών διατηρώντας μια σχετικά μικρή διαφορά από την Νέα Δημοκρατία παρά τα εγκλήματα που διέπραξε τα τελευταία χρόνια...

  17. Nikitas avatar
    Nikitas 21/04/2012 12:43:01

    Από πού προκύπτει ότι είμαστε ο «πιο έξυπνος λαός του κόσμου»; Από τα εκατοντάδες Νόμπελ μας; Τις χιλιάδες τεχνολογικές μας ανακαλύψεις; Την πρωτοπορία στα γράμματα και τις τέχνες; Τον τρόπο που συμπεριφερόμαστε στους συμπολίτες μας ή στα ζώα;

    Δείτε την ιστορία μας από τα αρχαία χρόνια ως τώρα. Οι Έλληνες είμαστε η μόνη φυλή παγκοσμίως που καταφέραμε αντί να πάμε μπροστά, να πηγαίνουμε πίσω.

  18. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 21/04/2012 13:28:08

    Εξαιρετικό άρθρο! Από τα καλλίτερα και τα πιό αληθινά!!!! Μπράβο Δ.Κ.! Προτείνω στη σελίδα να μη το κατεβάσει μέχρι τις εκλογές , ώστε να το διαβάζουν όσο το δυνατόν περισσότεροι , μήπως και ξυπνήσουν! '' Αφού μας αρέσουν τα παραμύθια και τα ψέμματα, ας ψηφίσουμε αυτούς που τ'ανακάλυψαν! Kι από τη Δευτέρα των εκλογών , πάλι στους δρόμους να βρίζουμε τη Μέρκελ , τους αμερικανούς ή όποιον άλλον φταίει για την ψήφο μας.....!'' Τέτοια χάλια, '' ο εξυπνότερος λαός του κόσμου''.....

  19. Ιωάννης Γεωργαντάς avatar
    Ιωάννης Γεωργαντάς 21/04/2012 14:36:44

    Εξαιρετικό κείμενο. Προσυπογράφω.

  20. Γιαδικιάρογλου avatar
    Γιαδικιάρογλου 21/04/2012 16:36:03

    Μια φανταστική ομιλία Σαμαρά, την πέμπτη πριν τις εκλογές:
    "Ελληνίδες Ελληνες , φίλες και φίλοι της προόδου και της εργασίας, σεβαστοί απόμαχοι της ζωής που κοιτάτε ατρόμητοι το μέλλον.
    Εσείς εχετε την μεγάλη τιμή από το σύνταγμά μας ν΄αποφασίσετε πώς θα κυβερνηθεί η Ελλάδα μετά την 6η Μαίου ε.ε., να καθορίσετε την κληρονομιά που θα αφήσετε στα παιδιά σας και να τους δώσετε ένα καλύτερο ή αντίθετα ένα χειρότερο αυριο. Εσείς θα διώξετε όποιον σας πρόσβαλε, σας πόνεσε, σας έκανε από νοικοκυραίους ζητιάνους , σας εξέθεσε παγκοσμίως, έφερε την Ελλάδα στα μαύρα χρονια της κατοχής και θα δώσετε την διακυβέρνηση της χώρας σε όποιον σας είπε αλήθειες, σας έδωσε χειροπιαστό πρόγραμμα για το τί θα κάνει -προσέξτε, όχι καταγγελίες, διαπιστώσεις και διαμαρτυρίες -, σε όποιον βασίζεται σε μια ειλικρινή μετριοπάθεια αλλά είναι και έτοιμος ν΄αναλάβει δυναμικά να βγάλει την
    χώρα από το αδιέξοδο , αρχίζοντας αμέσως από την Δευτέρα 7 Μαιου.
    Αλλά, παρακαλώ κάντε το με διάκριση. Αποδώστε σ΄αυτούς που έριξαν τη χώρα
    στα νύχια του μηχανισμού στήριξης (δηλ. ΔΝΤ-τρόϊκα) με το πρώτο μνημόνιο( στο πασοκ, το λαος και την Ντ.Μπακ), αυτά που τους πρέπουν, ως οι ηθικοί και φυσικοί αυτουργοί του εξευτελισμού της Ελλάδας και σ΄αυτούς που προσπάθησαν την τελευταία στιγμή να γλυτώσουν την χώρα από τα χειρότερα, τα εύσημα.
    Εάν θέλετε να ακούσετε υποσχέσεις, τότε μην μας ψηφίσετε.
    Εμείς δεν υποσχόμαστε , προγραμματίζουμε και πραγματοποιούμε.
    Εάν θέλετε να ακούσετε διαμαρτυρίες και μεγαλοστομίες μην μας ψηφίσετε.
    Εμείς δεν λέμε πολλά λόγια. Κάνουμε έργα.
    Εάν θέλετε ωραιοποιήσεις της κατάστασης και κούφιες κουβέντες ψεύτικής
    ελπίδας, μην μας ψηφίσετε.
    Εμείς έχουμε μπέσα και φιλότιμο. Δεν θα μπορέσουμε ποτέ να σας κοιτάξουμε
    στα μάτια , εάν θα κάναμε κάτι τέτοιο.
    Εάν θέλετε επαγγελματίες της πολιτικής και εξουσιομανείς, μην μας ψηφίσετε.
    Εμείς δεν ανταποκρινόμαστε σ΄αυτά τα στάνταρντς και για μας η εξουσία δεν είναι
    αυτοσκοπός και τρόπος ζωής.
    Οι περισσότεροι από μας έχουμε μάθει στα λίγα, από κάθε άποψη , οπότε δεν θα
    μας συναντήσετε εκεί που υπάρχουν τα πολλά.
    Αλλά προσέξτε, φίλες και φίλοι. Μην μηδενίσετε όλους και όλα. Δώστε στον καθένα αυτό που του αναλογεί σύμφωνα μ΄αυτά που έπραξε και έδωσε. Αυτό θα καθορίσει την σωστή ψήφο , αυτή η αρετή της διάκρισης.
    Αν πάλι, δεν σας ικανοποιούν οι ξεκάθαρες κουβέντες και θα θέλατε για διαφόρους λόγους να "ονειρευτείτε" με το ιδανικό γενέσθαι, τότε μην μας ψηφίστε. Εμείς έχουμε πρόγραμμα που αρχίζει από την 7η Μαϊου και δεν τάζουμε λαγούς με πετραχίλια. Εμείς δίνουμε τα χέρια με τον ελληνικό λαό -όπως έκαναν οι παπούδες μας τα παλιά χρόνια- και λέμε μπέσα για μπέσα. Οτι υποσχόμαστε θα το κάνουμε. Τέρμα και τελείωσε αυτή η κουβέντα. Εδώ είστε κι εδώ είμαι....."

    • The Saint avatar
      The Saint @ Γιαδικιάρογλου 21/04/2012 21:05:00

      Υeap! +1000

  21. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 21/04/2012 18:41:22

    Μπράβο βρε Γιαδικιάρογλου!!!! Μακάρι να σε διαβάσει ο Α.Σ. και να κλείσει την προεκλογική περίοδο με μία τέτοια ομιλία!!!

    • Γιαδικιάρογλου avatar
      Γιαδικιάρογλου @ Diamond Angel 21/04/2012 20:49:08

      Διαμάντι μου, μακάρι να ψηφίσουν έτσι οι Ελληνες. Τα του καισαρος τω καίσαρι και τα του Θεού τω Θεώ.
      Αγωνιστικούς χαιρετισμούς από το Αιγαίον Πέλαγος.

    • vardarskian avatar
      vardarskian @ Diamond Angel 21/04/2012 22:20:06

      κ.Γιαδικιάρογλου, εύγε!
      πρέπει να απολογηθείτε για τα κρυμμένα τάλαντά σας αν -χωρίς να συντρέχει κάποιος σοβαρός λόγος- δεν δραστηριοποιείστε ενεργά με τα κοινά -εκτός από τον σχολιασμό στο antinews.

  22. Κώστας Χ. avatar
    Κώστας Χ. 21/04/2012 19:22:34

    Εδώ και πολλά χρόνια έχω μία χαζή απορία. Γιατί όλοι νομίζουμε ότι ο έλληνας ως λαός είναι ομοιογενής;
    - Τι σχέση έχει ο έλληνας ιδιωτικός υπάλληλος που παλεύει για τα προς το ζην με τον (παλαιότερα) βολεμένο δημόσιο υπάλληλο, τον οποίο ακόμη κανένας δεν ακούμπησε ουσιαστικά. Το ΠΑΣΟΚ ξέρει να παίζει το παιχνίδι. Λέει μεγάλες κουβέντες για τους υπαλλήλους και δύο χρόνια μετά δεν έχει απολυθεί κανένας. Γιατί λοιπόν μία οικογένεια με έναν ή και δύο Δ.Υ. να μην ξαναψηφίσει ΠΑΣΟΚ (άσε που έτσι εξασφαλίζει τουλάχιστον σίγουρο μισθό). Τι θέλετε, να ψηφίσει ΝΔ με το φόβο να απολυθεί; Αφού κανείς δεν του εξήγησε πώς θα είναι η επόμενη ημέρα.
    - Τι σχέση έχει ο γνωστός σε όλους παρατρεχάμενος των πολιτικών γραφείων (που περιμένει την ημέρα που ο κολλητός του βουλευτής θα εκλεγεί για να μασήσει και αυτός κάτι), με τον μεροκαματιάρη που ξεροσταλιάζει στην εφορεία γιατί κάποιο χαρτί ήταν μουτζουρωμένο και ο έφορος τον κοιτάει σα να είναι ο ίδιος ο Αλ Καπόνε;
    - Τι σχέση έχει ο αστός του μεγάλου κέντρου, με τις ελάχιστες εναλλακτικές διαβίωσης και τις τιμές του μανάβη και του super market στα ουράνια, με τον κάτοικο επαρχίας, που μένει σε δικό του σπίτι και πληρώνει τα βασικά είδη διατροφής τρεις φορές φθηνότερα; Γιατί ο δεύτερος να χαλάσει τη ζαχαρένια του για τον "κωλοπρωτευουσιάνο" και γιατί να σκοτιστεί για τις εκλογές; Γιατί να μάθει τι είναι η Χρυσή Αυγή;
    - Τι σχέση έχει ο αγρότης που έμαθε να επιβιώνει με επιχορηγήσεις με αυτόν που έμαθε να δουλεύει από τις 6:30 τα χαράματα; Μόνο ότι και οι δύο είναι έλληνες. Αλλά ξέχασα. και όλοι οι προηγούμενοι έλληνες είναι.

    Σε όλους τους παραπάνω υπάρχουν αυτοί που θίγονται, αυτοί που ευνοούνται, αυτοί που δεν ενδιαφέρονται, αυτοί που είναι κολλημένοι με τις ιδεολογίες τους και τόσοι άλλοι.
    Το ερώτημα λοιπόν δεν είναι το τι θα ψηφίσουν (ο καθένας έχει τους λόγους του γι αυτό που θα κάνει), αλλά πώς τους "ξυπνάμε" από το λήθαργο. Δυστυχώς σε αυτό απάντηση δε βλέπω.
    Έχουμε δύο χρόνια που συζητάμε όλοι για την οικονομία. Δε λέω το κυριότερο πρόβλημα είναι, αλλά η οικονομία δεν είναι αυτοσκοπός. Η οικονομία είναι ο Δούρειος Ίππος. Η οικονομία είναι διαφορετική για τον καθένα. Προηγείται η κοινωνία.
    -Η κοινωνία καθορίζει την οικονομία.
    -Οι αρχές της κοινωνίας καθορίζουν την αγορά.
    -Η ηθική της κοινωνίας καθορίζει την εντιμότητα της αγοράς.
    -Οι πολίτες της κοινωνίας ορίζουν την την ίδια την κοινωνία.

    Αρκετά με την οικονομία. Η κοινωνία είναι ο στόχος μας. Και γι' αυτήν πρέπει να μιλήσουμε. Αλλιώς το ΠΑΣΟΚ είναι σε όλους μας.

    • The Saint avatar
      The Saint @ Κώστας Χ. 21/04/2012 21:11:33

      Πολυ εύστοχο σχόλιο!
      Να προσθέσω ότι σε εκτιμήσεις σαν και τις παραπάνω βασίζονται οι Βενιζελο-Καρατζα-Κουβέληδες, και έχουν το θράσος να ζητούν την ψήφο του λαού.
      Θυμηθείτε ότι μετά τις εκλογές θα μιλάμε γιά τις ψήφους των Δ.Υ. αλλά και των (λαθρο)μεταναστών...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Κώστας Χ. 21/04/2012 21:26:52

      "Τι σχέση έχει ο αστός του μεγάλου κέντρου, με τις ελάχιστες εναλλακτικές διαβίωσης και τις τιμές του μανάβη και του super market στα ουράνια, με τον κάτοικο επαρχίας, που μένει σε δικό του σπίτι και πληρώνει τα βασικά είδη διατροφής τρεις φορές φθηνότερα; Γιατί ο δεύτερος να χαλάσει τη ζαχαρένια του για τον “κωλοπρωτευουσιάνο” και γιατί να σκοτιστεί για τις εκλογές;

      Επειδή στα παραπάνω (αλλά και στα υπόλοιπα ρητορικά ερωτήματα) διαβλέπω έναν υφέρποντα κοινωνικό αυτοματισμό, άκου λοιπόν γιατί ο κάτοικος της επαρχίας θα σκοτιστεί και θα παρασκοτιστεί: επειδή θέλει να εξακολουθεί να έχει δικό του σπίτι (και να μην του το πάρουν με την υπερφορολόγηση οι εντολοδόχοι των ευρωναζί) και επειδή θέλει να εξακολουθήσει να έχει πρόσβαση στα αγαθά της γης (και να μην του επιβληθεί κάποτε το codex alimentaris που θα του απαγορεύσει να καλλιεργεί ακόμα και για ιδιοκατανάλωση). Αυτά, αρκούν; Ή μήπως οι κοινωνικοί αυτοματιστές θα ικανοποιηθούν μόνο αν δουν και τον κάτοικο της επαρχίας ανέστιο, και να πληρώνει 3 και 4 φορές πάνω τα μεταλλαγμένα αγροτικά προϊόντα μόνο και μόνο επειδή "ο αστός του μεγάλου αστικού κέντρου" τα υφίσταται;

      • Κώστας Χ. avatar
        Κώστας Χ. @ Αυριανιστής 22/04/2012 00:05:28

        Μα αυτό ακριβώς θέλω να τονίσω. Αν δε συνειδητοποιήσει ο κόσμος την πραγματική φύση του προβλήματος, "το χάσαμε το κορμί πατριώτη".
        Καλή Κυριακή

    • Πτωχοπρόδρομος avatar
      Πτωχοπρόδρομος @ Κώστας Χ. 21/04/2012 22:09:08

      Εξαιρετικό σχόλιο Κωστα Χ. σε εξαιρετικό άρθρο. Μαλλιασε η γλώσσα του Δημ.Κωτ. στη "Δημοκρατία" να επαναλαμβάνει αυτό το πράγμα.
      Συγχαρητήρια και στο antinews που δίνει βήμα ενωτικό. Όμως πρέπει να βγεί κι ο Σαμαράς να δεσμευτεί δημόσια για επαναδιαπραγμάτευση του χρέους και να μη μασήσει σε απειλές "σας χρεωκοπούμε αύριο ".
      Οι περιστάσεις απαιτούν Ηγέτη για πολύ δυνατά γεωπολιτικά παιχνίδια και ένας τέτοιος , μπορεί να αντλήσει την δύναμη του απο το Λαό μόνο αν του λέει ολόκληρη την Αλήθεια (κατά το δυνατόν).Άς μην επαναληφθούν φαινόμενα τύπου "τον προστάτευαν σε ρώσικο υποβρύχιο "κλπ. Εθνική Κυριαρχία πρέπει να είναι το σύνθημά μας!

  23. victoria (true) avatar
    victoria (true) 21/04/2012 19:39:57

    ΣΩΣΤΟΟΟΟ.

  24. Euaggelos avatar
    Euaggelos 21/04/2012 21:10:08

    Basi sxediou ???

    Dhl, irlandia, portogalia, (ispania, italia tora) o exoun ton GAP ftiaxnei sxedia litotitas?

    Pali asxolouaste me to apotelesma, kai den vlepoume to aitio pou anagastikame na pame IMF, na ginoun perikopes, ktl...., mavrizoume auton pou kalestike na to diaxeiristei kai oxi autous pou to dimourgisan!!!!

    Ean exoume autin tin antilipsi, akomi kai mia autodunami kuvernisi ND tha apotuxei...

  25. harry avatar
    harry 22/04/2012 10:20:00

    Η Αλέκα τίνος ακριβώς απομίμηση είναι?Και με ποιο τρόπο?