#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/03/2012 08:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Το αίμα αυτού εφ’ημάς και επί των τέκνων ημών..."

Όσα συνέβησαν στην Ρόδο είναι το πρελούδιο της 25ης Μαρτίου



Όσα έγιναν χθες στην Ρόδο είναι λίγο πολύ γνωστά. Έξαλλοι οι πολίτες έσπασαν τον κλοιό της αστυνομίας και επιτέθηκαν στους πολιτικούς που παρακολουθούσαν, την παρέλαση για την επέτειο της ενσωμάτωσης της Δωδεκανήσου στην Ελλάδα. Εκτοξεύτηκαν γιαούρτια και μπουκάλια με νερό, η παρέλαση διακόπηκε και οι πολιτικοί φυγαδεύτηκαν  από την εξέδρα των επισήμων.

Λίγοι μπορούν πλέον να αμφιβάλλουν ότι όσα συνέβησαν χθες είναι απλώς το προίμιο αυτών που θα συμβούν στις παρελάσεις για την 25η Μαρτίου που πλησιάζει.

Η οργή ξεχειλίζει και όπως επισημάναμε επανειλημμένως στο antinews Όσοι θέλουν εκλογές μετά τις 25 Μαρτίου ας αναλάβουν και τις ευθύνες τους

Ορισμένοι πιστεύουν ότι η προκήρυξη εκλογών θα εκτονώσει το κλίμα που διαμορφώνεται ήδη για την 25η Μαρτίου. Άλλοι ετοιμάζονται να ματαιώσουν τις παρελάσεις για λόγους ... οικονομίας. Αν το κάνουν κι αυτό φοβούμεθα ότι θα βρεθούν αντιμέτωποι με το πρωτοφανές γεγονός να παρελαύνει ο κόσμος στους δρόμους και τις πλατείες και οι πολιτικές και στρατιωτικές ηγεσίες να κρύβονται.

Θυμίζουμε ότι ο Πόντιος Πιλάτος αφού απήλθε «ιδών ότι ουδέν ωφελεί, αλλά μόνο θόρυβος γίνεται» ένιψε τας χείρας του και θεώρησε ότι είναι αθώος του αίματος του δικαίου τούτου.«Σείς οψεσθε !»

Όμως οι Αρχιερείς και οι Φαρισαίοι ήθελαν οπωσδήποτε συνένοχο και εγγυητή της ανομίας. Δασκάλεψαν κατάλληλα τον όχλο και με την απειλή εκθέσεως στον Καίσαρα ο «δύσκολος» Πιλάτος «φραγγελώσας τον Ιησούν παρέδωσεν αυτόν ίνα σταυρωθεί».

Εκ πρώτης όψεως, μικρή η σχέση των τότε τεκταινόμενων με την σημερινή κατάσταση στην χώρα μας. Όμως, φοβούμεθα ότι πολύ σύντομα και  πολύ εύκολα θα θυμηθούμε το κατά Ματθαίον ευαγγέλιο.

Σε δύο εβδομάδες και δυο ημέρες θα έχουμε την επέτειο της Εθνικής Παλιγγενεσίας. Όπως και με την Εθνική επέτειο του ΟΧΙ, πολλοί απλώς αγανακτισμένοι πολίτες αλλά και διάφοροι κομματικοί και πολιτικοί επιτήδειοι θα ταυτίσουν την ημέρα με την αντίσταση στην τρόικα, τους ξένους εκβιαστές, την εξαθλίωση και τους ντόπιους  επιτρόπους και εκτελεστές...

Η αντίδραση του κράτους αναμένεται να είναι, όπως στο πρόσφατο παρελθόν, αμείλικτη ! Αμείλικτη γιατί θα δώσει εξετάσεις στους γκαουλάιτερ της Ευρώπης και κυρίως γιατί θα είναι πια το κράτος των νοικοκυραίων, που υπερασπίζεται το Ευρώ και την «Δυτική Ελλάδα» κόντρα στους τριτοκοσμικούς, καθυστερημένους σύγχρονους «συμμορίτες»...

Αυτήν την φορά, όμως δεν θα είναι στο στόχαστρο "του λαού" μόνο οι μισθοφόροι του Παπουτσή, τα «πράσινα SA», οι Ταγματασφαλίτες του «ΜΠΑΤΣΟΚ» κ.α.

Θα είναι και η παλινόρθωση της αμετανόητης Δεξιάς, θα είναι η «λευκή τρομοκρατία», οι «Σουρλάδες» και οι «Μπουραντάδες» που δείχνουν απειλητικά τα δόντια τους !

Μαύρα κοράκια με νύχια γαμψά !

Το αίμα θα πέσει πράγματι εφ’ημάς και επί των τέκνων ημών...

Οι προαλειφόμενοι για «συγκυβέρνηση» με σκληρούς μνημονιακούς, αμετανόητους καθεστωτικούς και τυχωδιώκτες – φασίστες ας προσέξουν.

Η οργή δεν εκτονώνεται με συναινέσεις και παρασύρει βαθιά στον διχασμό !

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δεν έχει σημασία avatar
    Δεν έχει σημασία 08/03/2012 08:28:00

    Δηλαδή τώρα πίστεύει κανείς σοβαρά ότι στο στόχαστρο των διαμαρτυρόμενων στη Ρόδο ήταν μόνο οι πασόκοι; Νομίζω ότι ήταν όλοι όσοι υπέγραψαν και στήριξαν μνημονικές επιλογές συμπεριλαμβανομένων και των εκπροσώπων της ΝΔ. Και η μπάλα πήρε ακόμη και αυτούς που δεν ψήφισαν και διαγράφηκαν. Κάτω από αυτό το πρίσμα πρέπει να δούμε τα γεγονότα. Γνώμη μου είναι ότι οι εκλογές δεν θα εκτονώσουν την κατάσταση καθώς ο κόσμος θα ψηφίσει καθαρά αντιμνημονιακά. Μάλλον θα επιταθεί η κατάσταση μετά τις εκλογές αφού τα περιθώρια για κολοτούμπες θα έχουν στενέψει πάρα πολύ.

    Δεν λέω ότι έτσι πρέπει να γίνει αλλά δυστυχώς έχω μια απαισιοδοξία για το μέλλον. Πιστεύω ότι ο λαός θα ψάχνει κάποιον να κρεμάσει για την υποβάθμιση του βιοτικού του επιπέδου και τα περιθώρια πειθούς και λογικής θα είναι ανύπαρκτα. Ο ευκολότερος στόχος θα είναι εκείνος που θα προσπαθήσει να πείσει για τα ίσως απαραίτητα αλλά επαχθή μετρα που θα πρεπει να παρθούν μέσα στο καλοκαίρι.

    • -- avatar
      -- @ Δεν έχει σημασία 08/03/2012 19:57:52

      Συμφωνώ μαζί σου αγαπητέ φίλ(η/ε).

  2. franc avatar
    franc 08/03/2012 08:38:59

    Aν ο Σαμαράς είπε Ναι στο μνημόνιο χωρίς να το πιστεύει, αλλά για λόγους τακτικής, για να κερδίσει χρόνο, τώρα ελπίζω να κατάλαβε οτι ο χρόνος τελείωσε και ή θα πεί το Οχι παίρνοντας το μέρος του λαού, ή θα συμπαραταχθεί και αυτός με τα ΜΑΤ αγωνιζόμενος για ένα μνημόνιο που ΞΕΡΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΑΛΛΟΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΕ. Πάντα έρχεται η στιγμή για ν΄αποφασίσεις με ποιούς θα πάς και ποιούς θ' αφήσεις...
    Ο Ολλάντ δηλώνει ΤΩΡΑ πλήρη επαναδιαπραγματευση της Συμφωνίας που υπεγράφη (και απο τη Γαλλία), δεν το αφήνει για μετα τις εκλογες, γιατί ξέρει οτι τότε θα είναι αργά...Ο Σαμαράς δεν το ξέρει?

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ franc 08/03/2012 13:16:20

      Πῶς μπορεῖ,ἐνῶ ἒχει πεῖ ναί ἒστω μέ βαριά καρδιά, νά τά γυρίσει μετά καί νά πεῖ ὂχι,δέν θά κατηγορηθεῖ γιά ἀναξιοπιστία; Ἀναγκαστικά θά συνεχίσει στό δρόμο πού τοῦ χάραξαν κι ὃπου τόν βγάλει...,δέν κάνει κανείς τους κουμάντο τώρα πιά...

  3. Darki avatar
    Darki 08/03/2012 08:40:32

    Oσο οι Τσοχατζοπουλοι ,οι Παυλιδηδες και οι Τσουκατοι οχι μονο ειναι εξω ,αλλα μας κουνανε και το δαχτυλο,τοσο η αγανακτηση θα μεγαλωνει.Δεν ειναι θεμα πολιτικης,αλλα Δικαιοσυνης.Τοσο δυσκολο ειναι?

  4. silence.t avatar
    silence.t 08/03/2012 09:02:45

    ΤΟ κράτος θα ανοίγει τους λογαριασμούς και τις θυρίδες όσων χρωστάνε στην εφορία και στο δημόσιο και θα παίρνει τα χρήματα που βρίσκει μέσα και που επιθυμεί να ‘’σηκώσει’’ !!!!!!!!!!!

    Αυτό είναι το θέμα που πρέπει να απασχολεί και προβληματίζει ΟΛΟΥΣ μας σήμερα , τίποτα άλλο .

    Όχι , όχι το καθαυτό θέμα και η χουντική πέρα ως πέρα απόφαση , αλλά η πέρα ως πέρα απάθεια και αποδοχή μας σε όσα συμβαίνουνε και όσα μας επιβάλουνε .

  5. paliouras avatar
    paliouras 08/03/2012 09:10:19

    Aπλώς ακούστε τον Άδωνι, πώς , με ποια επιχειρήματα και ποιες εκφράσεις υπερασπίζεται το ορθόν του πρώτου και του δεύτερου μνημονίου.
    Δεν υπάρχει πιο σκληρός φιλομνημονιακός δημόσιος λόγος σε ολόκληρη την επικράτεια από αυτόν του πολιτευτή της ΝΔ.

    • Heaven avatar
      Heaven @ paliouras 08/03/2012 09:18:00

      ο Αδωνης ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΔ!
      ας το θυμούνται αυτό οι ψηφοφοροι της ΝΔ!!!

      το οτι πέρασε το κατώφλι της Συγγρου δεν τον κάνει ΝΔ!!!!

      για να μην ξεχνιόμαστε δηλαδή!

      • paliouras avatar
        paliouras @ Heaven 08/03/2012 09:23:21

        Δεν ξέρω τι είναι και τι δεν είναι.
        Δεν έχω εργαστήριο εξέτασης νδκρατικού DNA.
        Bλέπω και ακούω τον δημόσιο λόγο ενός στελέχους και πολιτευτή τής ΝΔ.
        Αν ο λόγος του δεν εξέφραζε τις επιλογές του συγκεκριμένου κόμματος, δεν θα γινόταν δεκτός μετά βαΐων και κλάδων, ή τουλάχιστον θα είχε κληθεί να αλλάξει βιολί.
        Το ότι τού επιτρέπεται να συνεχίζει να μιλά υπέρ των μνημονίων 1 και 2 , σκληρότερα ακόμη και από τον Μάνο και την Ξαφά του, σημαίνει πως έχει, τουλάχιστον, την σιωπηλή έγκριση των προϊσταμένων του.

        • Heaven avatar
          Heaven @ paliouras 08/03/2012 09:40:50

          δεν εχει το κυριότερο:
          την ΦΩΝΑΧΤΗ εγκριση των ψηφοφόρων της ΝΔ, και θα το διαπιστώσει λίαν συντόμως ο δυστυχης!

          η ΝΔ δεν ανήκει σε κανένα προιστάμενο!
          ανηκει στη βάση της!
          η οποια όταν τα "παιρνει" μαζευεται κοντα 1.000.000 κόσμος, έστι αθρόα, από μόνος του, και αποφασίζει για το μέλλον της παράταξης!!
          θα το ξαναπράξει αν χρειαστεί!

          και κάτι προς τους "προιστάμενους" της παραταξης όπως λες:
          ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΕΔΟΜΕΝΟΙ!!!

          • GO avatar
            GO @ Heaven 08/03/2012 09:45:40

            Με σιγουριά!!!

          • paliouras avatar
            paliouras @ Heaven 08/03/2012 09:50:47

            Περί τού 1000000:

            «Δυστυχισμένε μου λαέ καλέ και αγαπημένε.
            Πάντα ευκολόπιστε και πάντα προδομένε»

            Διονύσιος Σολωμός.

          • Heaven avatar
            Heaven @ paliouras 08/03/2012 09:53:28

            άρχισαν να ξυπναν οι δούλοι και οι ευκολόπιστοι!

            σου το φωνάζω:

            ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΕΔΟΜΕΝΟΙ!!!!!

          • Alilouia avatar
            Alilouia @ Heaven 08/03/2012 10:10:02

            Είσαι δεν είσαι, εφόσον τους ψηφίσεις εγκρίνεις και τα μνημόνια.
            Δυστυχώς για όλους μας ο Α.Σ δεν έλαβε υπόψην όπως υποσχόταν μόλις εξελέγει πρόεδρος τις επιθυμίες της βάσης , σε άλλους υπέκυψε ,όχι στην βάση του κόμματος που τον εξέλεξε πανηγυρικά !

          • Dexi Extrem avatar
            Dexi Extrem @ Heaven 08/03/2012 11:44:18

            Στο ένα δύο δεν παίζεστε βλέπω. Τριπλέτα με τον GO αγόρια ε; Δεν θα βγεί όμως. Θα το φάτε το μπαλάκι από δεξιά.

          • Heaven avatar
            Heaven @ Dexi Extrem 08/03/2012 14:50:46

            δεν παίζει!
            αποκαλύφτηκες!
            είσαι γερός πασόκος που σ'ε βαλαν να γραφεις για να διώχνεις κόσμο!
            το μπαλακι μεγαλε θα το φάει η Ελλαδα.
            δεν ξερω αν θα ειναι απο δεξια η απο αριστερα ομως την εχει χτυπησει στο δοξα πατρι και ειναι σε κώμα!!
            να το χαίρεσαι το πτώμα που θα παραλάβεις.
            να δω τι θα το κανεις!!

          • noldor avatar
            noldor @ Heaven 08/03/2012 11:27:51

            "δεν εχει το κυριότερο:
            την ΦΩΝΑΧΤΗ εγκριση των ψηφοφόρων της ΝΔ, και θα το διαπιστώσει λίαν συντόμως ο δυστυχης!"

            ΔΥΣΤΥΧΩΣ, πρώτη θα το διαπιστώσει η ΝΔ.

            ΔΥΣΤΥΧΩΣ, εδώ και πάρα πολλά χρόνια άλλοι αποφασίζουν για μας πριν από εμάς.

      • gkioi avatar
        gkioi @ Heaven 08/03/2012 19:29:36

        ΕΛΑ ΤΩΡΑ..
        ΣΑΡΞ ΕΚ ΤΗΣ ΣΑΡΚΟΣ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΠΑΡΑΤΑΞΗΣ ΕΙΝΑΙ.

    • avanti avatar
      avanti @ paliouras 08/03/2012 12:54:36

      Τον ακούσαμε τον .... Αδωνη, κατ΄αυτόν μόνο οι μνημονιακοί είναι φυσιολογικοί - κανονικοί άνθρωποι, όλοι οι άλλοι, οι αντιμνημονιακοί ντέ, είναι μάλλον τέρατα, που θέλουν την καταστροφή της πατρίδας!! Τάδε έφη Αδωνις του Αδώνιδος. Και εις ανώτερα.

  6. Μάκης Π. avatar
    Μάκης Π. 08/03/2012 09:19:26

    Η ΝΔ μπορεί να προσχώρησε στο στρατόπεδο του ΠΑΣΟΚ-Δανειστών και ο Βενιζέλος μπορεί να χαιρέτησε την κίνηση αυτή και ο Γιούνκερ επίσης πλην όμως, ο "ξενοδόχος" πάλι δεν ρωτήθηκε......
    Εμφανίσθηκε όμως ξαφνικά στη Ρόδο με τη μορφή του "τσουνάμι", ένα τσουνάμι με νοημοσύνη που παρέσυρε ανθρώπους και κατασκευές για να εισβάλλει με το έτσι θέλω στην υποτίθεται ασφαλή για κάποιους "ενδοχώρα".
    Δεν ήταν ασφαλής όμως.....
    Τελευταίως τον βλέπουμε να εμφανίζεται συχνότερα τον "ξενοδόχο", σχεδόν πάντα απρόσκλητος, ενοχλημένος, τιμωρητικός και δυσαρεστημένος, κάποιες φορές επικίνδυνος και δίχως άλλο αρκετά πειστικός.....
    Καιρός είναι να αρχίσουν κάποιοι να τον υπολογίζουν, ημεδαποί - αλλοδαποί και ... εξωγήινοι.

  7. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 08/03/2012 09:22:47

    Χθές στον ΣΚΑΪ ο Πορτοσάλτε μιλούσε για απράδεκτες καταστάσεις. Και, διχως να με ευχαριστούν όσα είδα στα επεισόδια, ρωτώ εγώ ο αφελής:

    Τι είναι πιο φασιστικό και άδικο;

    1) Η δίκαιη (αλλά δυστυχώς όχι δημοκρατικά εκφραζόμενη) οργή του κόσμου ή η χρήση του κρατικού μηχανισμού για την επιβολή έκτακτων χαρατσιών από την μαφία που λυμαίνεται το κράτος 30+ χρόνια τώρα και που ευθύνεται για την κατάρρευσή του;
    2) Η συνέχιση της κοροϊδίας και της σύγχυσης με το φορολογικό που αλλάζει κάθε τρεις και λίγο -όταν θυμούνται ότι τους λείπουν λεφτά-που οι ίδιοι έκλεψαν από το δημόσιο ταμείο;
    3) Η αλληλοκάλυψη των μελών της (πολιτικής) μαφίας με νόμους και νομοσχέδια που τους καλύπτουν ενώ οι ίδιοι απολαμβάνουν τα ίδια προνόμια και, κυρίως, νομικής ασυλίας;
    4) Η κάλυψη και ατιμωρησία των αποδεδειγμένα κλεφτών (Τσουκατος κ.α.)
    5) Η συνεχιζόμενη και καθ΄εξιν φοροκλοπή με έκτακτα -διαλέξτε τον κεφαλικό που θέλετε. 30 χρόνια κλεψίμματος δεν ξεπερνιούνται εύκολα, το χρήμα και η εξουσία είναι χειρότερα εθιστικά και απο την ηρωϊνη.

    Και, και, και.....

  8. kostis avatar
    kostis 08/03/2012 09:49:09

    ακουω τους διαφορους δημοσιογραφους και δημοσιολογους να θεωρουν πραξη αντισταση και ηρωισμου ολες αυτες τις ενεργειες.. Ο λαικισμος εχει πιασει κοκκινο.. Τελικα, αυτους τους πολιτικους ποιος τους εξελεξε? Ο λαος νομιζω.. Λοιπον? Φτανει πια.. Μονο αηδια προκαλουν αυτα

    • paliouras avatar
      paliouras @ kostis 08/03/2012 09:54:36

      Το 1965 ο λαός ήταν στους δρόμους φωνάζοντας «Μητσοτάκη κάθαρμα», και γνώριζε πολύ καλά γιατί ήταν στους δρόμους, δεδομένου του πραξικοπήματος των ΗΠΑ που ακολούθησε.
      Και τότε και τώρα, ο λαός υπεράσπιζε τον τόπο του από πολιτικούς που εξελέγησαν με συγκεκριμένες δεσμεύσεις , τις εγκατέλειψαν και συντάχθηκαν με τους εχθρούς της πατρίδας.

      • Dexi Extrem avatar
        Dexi Extrem @ paliouras 08/03/2012 11:05:15

        Είσαι τόσο παλιό σοσιαλιστίδιο; Ακόμα προσφέρεις στον τόπο; Πες μου, καίγομαι, πού θα παμε τώρα; Βένι ή Παπουτσή; Δεν πιστεύω να στηρίξεις Φώτη; Θα χτυπούσες αλλού. Μπά για Παπουτσή σε κόβω.

        • paliouras avatar
          paliouras @ Dexi Extrem 08/03/2012 11:14:36

          Δαγκωτό Μάκη και Μπουμπούκο.
          Για να καθαρίσει ο τόπος από τους πάκηδες και να γεμίσει από ξανθούς , ψηλούς και «ευέλικτους»με κορμιά φιδίσια σαν τον Βεστερβέλε και τον Jan Kees de Jager με τον μολούκο «σύζυγο».

  9. Γιάννης Μανιατάκος avatar
    Γιάννης Μανιατάκος 08/03/2012 09:49:16

    Των εντολοδόχων του, θέλεις να πεις. Ας μην ξεχνάμε ότι έγινε δεκτός για την ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ του και μόνο, γι' αυτό και "παρελήφθη" απαλλαγμένος έδρας (βουλευτικής - μην δημιουργηθεί κάποια παρεξήγηση). Ποία απορία λοιπόν ότι ο αρχυγώς της νέας παράταξης ασπάζεται πλέον πλήρως ΄και ακολουθεί κάποια νέα "ρότα";

  10. JOHN avatar
    JOHN 08/03/2012 09:58:43

    Γιατι ο λαος εκφραζεται μ αυτο το τροπο κατα των πολιτικων υποτιθεται σωτηρων του.Απλουστατα γιατι αυτοι οι¨σωτηρες¨εχουν μετατραπει σε δημιους.Ο κοσμος εμπαιζεται με το χειροτερο τροπο.Ετοιμαζουν εκλογες,αμεσως προτου τεθουν σ εφαρμογη τα νεα μετρα του μνημονιου,χαρατσια,αφορολογητο στις 5000,μισθοι Βουλγαριας,και παει λεγοντας.Που οδηγειται η κοινωνια και η χωρα μ αυτες τις πρακτικες;Στη καταστροφη.Εαν αυτο δεν ειναι πτωχευση τοτε τι ειναι;Ανατροπη εδω και τωρα,δεν ειναι λαικισμος ειναι πρακτικη επιβιωσης μας σαν χωρας σαν λαου σαν κοινωνιας.Σωτηρες πολλους βλαιπουμε καθημερινα,σωτηρια δεν βλαιπουμε!!

  11. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 08/03/2012 10:08:15

    Τον Άδωνι τον σώζει ο αιχμηρός του λόγος κατά των λαθρομεταναστών και της αριστερίστικης αλητείας. Κατά τα άλλα, καλά θα κάνει να δει ότι σοβαροί οικονομολόγοι αναλυτές (ο ίδιος δεν είναι οικονομολόγος) έχουν καταφερθεί σκληρά κατά των προβλέψεων των μνημονίων. Ας διαβάσει και λίγο Βαρουφάκη και Βιλιάρδο, για να μην πάμε παραπέρα, σε άλλους αναλυτές. Λίγη αυτοκριτική δεν βλάπτει.
    Ως προς τα της Ρόδου, ας έχουμε υπ' όψη μας ότι σε περιόδους κρίσεων, όπως η σημερινή, γίνεται ριζοσπαστικοποίηση όλου του πολιτικού φάσματος. Η Αριστερά ήταν ανέκαθεν ριζοσπαστικοποιημένη, τώρα προφανώς ριζοσπαστικοποιείται και η Δεξιά. Και μάλιστα, αν δει κανείς τα πράγματα διαχρονικά, πάντα πρώτη η Αριστερά ριζοσπαστικοποιείτο και η ριζοσπαστικοποίηση της Δεξιάς ερχόταν ως ανταπάντηση. Και στον Μεσοπόλεμο έτσι έγινε, και στην δεκαετία του '40 σε εμάς έτσι έγινε. Ακόμα και τα Τάγματα Ασφαλείας δεν θα είχαν την αποδοχή που είχαν σε μεγάλο μέρος της υπαίθρου, ειδικά της Πελοποννήσου, αν δεν είχαν προηγηθεί εγκληματικές συμπεριφορές του ΕΛ.ΑΣ. Ο Θανάσης Βαλτινός, που δεν είναι δεξιός, στην "Ορθοκωστά" το περιγράφει σωστά και τον είχαν "θάψει" αριστεροί κριτικοί για το βιβλίο αυτό.
    Με πιο απλά λόγια, να γνωρίζει ο ΣΥΡΙΖΑ και ο ΑΝΤΑΡΣΥΑ και τα διάφορα άλλα μορφώματα του αριστερισμού, ότι αν συνεχίσουν έτσι, δεν θα έχουν πλέον απέναντί τους τον καθωσπρέπει αστό δεξιό, αλλά άλλου τύπου δεξιό....

    • paliouras avatar
      paliouras @ ΒΙΣ 08/03/2012 10:14:38

      Ο δεξιός πολίτης είναι πλέον στους δρόμους δίπλα με τον πολίτη που ψηφίζει ΣΥΡΙΖΑ και ΑΝΤΑΡΣΥΑ. Όχι απέναντι. Η πείνα και η εξαθλίωση , εν ονόματι μιας νεφελώδους, μεταφυσικού τύπου, διασώσεως που επαγγέλεται ο Άδωνις και οι προϊστάμενοι του, δεν κάνουν διάκριση μεταξύ δεξιών και αριστερών μικρομεσαίων.

      Γι αυτό και στην Β Αθηνών το μεν κόμμα του μνημονίου 1 είναι 6ο , το δε κόμμα του μνημονίου 2 3ο , σε προ 10ημέρου δημοσκόπηση.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ paliouras 08/03/2012 11:14:57

        Κάνεις λάθος, ο πολίτης που ψηφίζει ΣΥΡΙΖΑ και ΑΝΤΑΡΣΥΑ ενδιαφέρεται πρώτα από όλα να πάρει την ιθαγένεια και να περνάει καλά ο Πακιστανός λαθρομετανάστης. Άρα, είναι απέναντί μου, ό,τι και να συμβεί. Είμαι πατριώτης, όχι άπατρις ψευτοδιεθνιστής.

        • paliouras avatar
          paliouras @ ΒΙΣ 08/03/2012 11:22:31

          Δεν κάνω λάθος. Συνομιλώ με κορυφαία στελέχη και των δύο χώρων.
          Ο πατριωτισμός σήμερα θέλει απόδειξη.
          Και οι φεντεραλιστές Μπουμπούκος και Πάγκαλος είναι πλέον χειρότεροι διεθνιστές από τους Ανταρσύες.

    • franc avatar
      franc @ ΒΙΣ 08/03/2012 10:22:20

      Δηλαδή άν εξαφανίσουμε τον ΣΥΡΙΖΑ και την ΑΝΤΑΡΣΥΑ αναλαμβάνεις εσύ να μας σώσεις απ' το μνημόνιο2? Μπορείς να μας διαβεβαιώσεις οτι δεν θα μας πάρουν το σπίτι μέχρι τέλους του 2013?

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΒΙΣ 08/03/2012 10:25:41

      ΒΙΣ, ας αποφασίσει πρώτα ο αστός δεξιός να ξεκολλήσει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ από τον καναπέ και να γίνει "άλλου τύπου δεξιός", και χαλάλι η σύγκρουση με τα "μορφώματα του αριστερισμού". Γιατί μόνον έτσι θα γεννηθεί η ελπίδα ότι, εκτός από τη σύγκρουση με τα μορφώματα αυτά, θα συγκρουστεί και με τους κατακτητές της πατρίδας και τους ντόπιους συνεργάτες τους.

      Το έθνος έχει ανάγκη από μια νέα, καθολική συγκρότηση μαχόμενης αντίστασης!

    • Μπαμπης avatar
      Μπαμπης @ ΒΙΣ 08/03/2012 15:03:49

      το πρόβλημα όμως ΒΙΣ είναι ότι όταν ξύπνησαν οι δεξιοί εναντίον του βασιλια στην κατοχή κάποιοι πιο ίσοι δεξιοί απο τους άλλους δεξιούς τα έκαναν τακιμια με τους ταγματασφαλίτες,τους Αγγλους,τους Αμερικάνους και παρέδωσαν εν λευκώ τη χώρα σε οποιοδήποτε συμφέρον εκτός του ελληνικου εκτός κι αν συμφέρον του ελληνικού λαού και λαοκρατία ήταν τα διατάγματα της Φρειδερίκης,ο Τζον Πάπας ο Καραμανλής αντί Στεφανόπουλου με συνοπτικές διαδικασίες.Οι μόνοι που κερδίζουν τελικά σ αυτή τη χώρα είναι οι Αμερικάνοι είτε με Καραμανλή είτε με το πραγματικό αριστούργημα τους τον Ανδρέα Παπανδρέου.Στο λαό μια ζωή θα πέφτουν ξεροκόμματα όσο θα χρώσταμε την ύπαρξη μας σα χώρα στον εξωτερικό δανεισμό.Δεν είμαι ούτε με τους δεξιούς που πουλάνε την πατρίδα αραδιάζοντας κούφια λόγια περί πατρίδας ούτε με τους αριστερούς που πουλάνε τη χώρα στη Σοβιετία και οψίμως στους λαθρομετανάστες.

  12. Dexi Extrem avatar
    Dexi Extrem 08/03/2012 10:11:08

    Η απόρριψη των πολιτικάντηδων δεν είναι δυνατόν να υποστηρίζεται με αυτό τον τρόπο. Οι πολιτικάντηδες θα πάρουν την απάντησή τους στις εκλογές. Οι παρελάσεις δεν είναι γι'αυτό το σκοπό. Όσοι εισηγούνται επεισόδια στις παρελάσεις είναι εκείνοι που δεν ήθελαν και δεν θέλουν να θυμούνται τις μεγάλες στιγμές των Ελλήνων. Δεν θέλουν να θυμούνται την απαξίωση του θανάτου από τον τολμηρό Έλληνα. Γιατί θέλουν να σπείρουν ηττοπάθεια, κόμπλεξ κατωτερότητας, ραγιαδισμό, σοσιαλισμό. Μην υποστηρίζετε τα επεισόδια στις παρελάσεις. Δίνετε τροφή στους αριστεριστές!

    • paliouras avatar
      paliouras @ Dexi Extrem 08/03/2012 10:27:40

      Aυτή η φτηνή προπαγάνδα και ο διχαστικός λόγος διαψεύδεται από τα πράγματα και τις εικόνες.
      Όσοι επιτέθηκαν στους πολιτικούς κρατούσαν ελληνικές σημαίες , και οι παρελάσεις εξελίχθηκαν κανονικότατα μόλις οι καταχραστές του δημοσίου χρήματος και της εμπιστοσύνης των πολιτών , έφυγαν από τις εξέδρες.

      • Dexi Extrem avatar
        Dexi Extrem @ paliouras 08/03/2012 10:46:31

        Δηλαδή εάν εγώ πάρω μια σημαία με σφυροδρέπανο και γκρεμίσω την προτομή του Στάλιν έγινα ΚΚΕς;
        Η προτομή του Στάλιν όμως θα έχει πέσει.
        Είσαι ένας από αυτούς που περιγράφω παραπάνω και τίποτα περισσότερο.

        • paliouras avatar
          paliouras @ Dexi Extrem 08/03/2012 11:08:36

          Τι να περιγράψεις, δύσμοιρε, από τις συνεχείς περιστροφές ζεις σε μόνιμο βέρτιγκο .

    • Heaven avatar
      Heaven @ Dexi Extrem 08/03/2012 10:42:13

      δεξι εχτρεμ,

      άλλα έλεγες πριν την συγκυβέρνηση!!
      στις 25 Μαρτίου θα παρελάσει ενας και μόνος:

      Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ

      και ας τολμήσουν να τα βάλλουν μαζί του!

      • Dexi Extrem avatar
        Dexi Extrem @ Heaven 08/03/2012 10:54:03

        Είσαι κλίκα με πάλιουρες και λοιπούς κλικαδόρους. Αριστεριστής με πατέντα. Σκούξε όσο θες. Ψάξε από Παπαρήγα μέχρι Κουβέλη. Το ΠΑΣΟΚ δε σε παίρνει, ΝΔ εσύ δεν έριξες ποτέ ούτε και τώρα θα ρίξεις. Άρα πάρε την κλίκα, τραβάτε για μπάνιο και όταν θα γυρίζετε θυμήσου να περάσεις από Συγγρού. Εκεί θα γίνει η παρέλαση. Και να κρατάς τη σημαία ψηλά να φαίνεσαι όπως έκανες πάντα. Πήγαινες πάντα με το νικητή. Ανθρωπάκι.

        • paliouras avatar
          paliouras @ Dexi Extrem 08/03/2012 10:57:31

          Συνέχισε με τον ίδιο αδώνειο οίστρο.
          Κάθε σου γραπτή λέξη, διώχνει και έναν υποψήφιο ψηφοφόρο του κόμματος , για το οποίο υποτίθεσαι ότι κόπτεσαι.
          Όταν θα δείς τα 15άρια να πέφτουν σαν βροχή τεταρτιδών, να μη λές πως δεν είχες προειδοποιηθεί εγκαίρως.

          • Dexi Extrem avatar
            Dexi Extrem @ paliouras 08/03/2012 11:11:35

            Ο Πάλιουρας θέλει να μας κυβερνήσει ο Παπουτσής σε συνεργασία με Φώτη-Αλέκα-Αλέξη. Βοηθήστε τον!!!

          • noldor avatar
            noldor @ Dexi Extrem 08/03/2012 11:33:37

            Στο ' χουνε πει πολλοί ας προστεθώ και γω : η γελιότητά σου έχει ξεπεράσει κάθε όριο.

          • φριξος avatar
            φριξος @ Dexi Extrem 08/03/2012 11:52:54

            Είσαι πραγματικά για κλάματα...το κακό που κανείς στη ΝΔ δεν μπορείς να το καταλάβεις... είσαι και καλά Νέο Δημοκράτης με συμπεριφορά ΠΑΣΟΚΟΥ...

  13. Ν. Πετράκης avatar
    Ν. Πετράκης 08/03/2012 10:19:21

    Dexi extrem, έχεις δίκιο, αλλά πες και στο αρνάκι να μην τρίβεται στην γκλίτσα του τσοπάνου!

  14. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 08/03/2012 10:29:28

    Σημείο των καιρών οτι τα κ@λοκάναλα αναδεικνύουν συνήθως σε ήρωες τους λίγους φωνακλάδες, υπερδραστήριους αληταράδες που βγάζουν όλα τα κόμπλεξ τους, κατά τις παρελάσεις κι άλλες εκδηλώσεις εθνικής μνήμης. Κι αν είναι όλοι ασπόνδυλοι αριστεριστές, τότε το καταλαβαίνω: Αυτοί δεν πιστεύουν ούτε σε Έθνος ούτε σε Πατρίδα ούτε σε τίποτα και γι' αυτό υποστηρίζουν τόσο ένθερμα την Αφρικανοποίηση και Ισλαμοποίηση της χώρας. Επειδή όμως σίγουρα όλο και κάποιοι δεξιοί παρασύρονται και κάνουν τα ίδια σιγοντάροντας τους συριζαίους ταραχοποιούς, το μόνο που τους μένει είναι να κοιταχτούν στον καθρέπτη και ν' αναλογισθούν πόσο μ@λ@κες είναι...
    Τέλος, μακάρι η ΝΔ να είχε άλλους 10 Μάκηδες και Αδώνιδες. Θα είχε ήδη απομακρυνθεί όλη η δυσωδία της αριστερής ( υπο) κουλτούρας που έχει διαποτίσει τον δύσμοιρο τόπο τα τελευταία 35 χρόνια.

    • silence.t avatar
      silence.t @ μεταρρυθμιστής 08/03/2012 13:38:24

      Εσύ τι υποστηρίζεις ένθερμα , την σαλαμοποίηση και αφελληνοποίηση της χώρας ;

    • Μπαμπης avatar
      Μπαμπης @ μεταρρυθμιστής 08/03/2012 15:21:29

      Για να μείνουν ανενόχλητα τα δικά μας παιδιά συνδικαλιστές και μεγαλύτερα ψάρια λαμόγια που τελικά μια χαρά τα βρήκαν με τους 5 νταβατζήδες?Πάρτε το χαμπάρι υπήρχε μια Ελλάδα που ήταν στην απ έξω γιατί δεν είχε πιστοποιητικά κομματικής νομιμότητας,υπάρχει μια Ελλάδα που χάνει το έδαφος κάτω από τα πόδια της κι αντί να κοιτάξουμε τη συστράτευση όσων έχουν λίγο νιονιό στο κεφάλι τους εσείς επιθυμείτε να γυρίσουμε πίσω σε στρατόπεδα.Νερό στο μύλο της αριστεράς ρίχνει το ότι πει ο αρχηγός και η τυφλή κομματική πειθαρχία.Ο κόσμος θα πάει στους οριτζιναλ λοβοτομημένους του Τσίπρα και του ΚΚΕ.είναι μεγάλη αμαρτία να υποστηρίζεις δογματικά πως όλοι οι αριστεροι δεν αγάπανε το έθνος και την πατρίδα.Αυτός ο αποκλεισμός είναι που πληρώνει η χώρα από τον εμφύλιο και μετά γιατί με τη φιλευθεροποιηση απο 1974 και εντεύθεν η αντιδραση του κοσμάκη στο στανιό της παλιάς δεξιάς έκανε την αριστερή ιδεολογια κυριαρχη στον τόπο.Δόλια μου πατρίδα από τους ταγματασφαλιτες στην Παπαρήγα και μέση οδός ποτέ ούτε για πλάκα.

  15. panos avatar
    panos 08/03/2012 10:29:49

    ΠΟΛΥ ΟΡΘΕΣ ΟΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΣΟΥ ΦΑΚΤΟΡΑ !

    ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΟ κατά Ματθαίον αλλά ΚΑΙ ΤΑ 4 ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΔΗΓΟΙ ΑΛΑΝΘΑΣΤΟΙ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ.

    Πράγματι το αίμα του συντελουμένου εγλήματος πέφτει ήδη
    " εφ΄ ημάς και επί τα τέκνα ημών " (επί + αιτιατική, όπως λένε και οι φιλόλογοι...)

    Ο Θεός να μας ελεήσει...

  16. Tonia G. avatar
    Tonia G. 08/03/2012 10:30:24

    Για όποιον άθελα ή ηθελημένα δεν το καταλαβαίνει: O Ελληνικός Λάος θέλει να παρελάσει και θέλει να τιμήσει τους Ήρωες του.
    Δεν θέλει όμως στην "εξέδρα των επισήμων αυτούς που τον καταδίκασαν στη φτώχεια και την αναξιοπρέπεια, δεν θέλει στην εξέδρα τα κόμματα που τον έφεραν εδώ, δεν θέλει τους εκπροσώπους των κομμάτων αυτών (είτε κυβέρνησαν είτε όχι). Δεν θέλει Βουλευτές και πολιτευτές. Ας το καταλάβουν λοιπόν πως αφού Δικαιοσύνη, Τιμωρία & Κάθαρση δεν δίνεται προς το Δημόσιο Αίσθημα, τότε η κατακραυγή θα βγαίνει όπου αυτό είναι δυνατό... Σε παρελάσεις, σε κηδείες, σε πίτες κτλ.
    Η συντριπτική πλειονότητα των Ελλήνων πολιτών και τα παιδιά τους θα παρευρεθούν και θα παρελάσουν τιμώντας τους ΗΡΩΕΣ και όχι τους Νενέκους του Χθές ή του σήμερα. Τιμούν το Θ. Κολοκοτρώνη όπως και τον Τάσσο Παπαδόπουλο. Δεν τιμούν τον Εφιάλτη όμως ούτε και τον κάθε Κολοτούμπα.
    Ας το έχουν υπόψη τους και να μην παραστούν σε παρελάσεις. Ας αφήσουν στην εξέδρα των επισήμων τους Διευθυντές των σχολείων, τον εκπρόσωπο του Στρατού, της Εκκλησίας και της Αστυνομίας...
    Και να τελειωνουμε επιτέλους με τη καραμέλα ότι όσοι διαμαρτύρονται στις παρελάσεις είναι κατά της Δημοκρατίας. Κατά της Δημοκρατίας είναι όσοι την άρμεξαν 30 χρόνια, όσοι τη κουρέλιασαν και όσοι δεν μας αφήνουν να ψηφίσουμε, αναβάλλοντας συνεχώς τις ΕΚΛΟΓΕΣ.

    • Dexi Extrem avatar
      Dexi Extrem @ Tonia G. 08/03/2012 11:12:58

      Μη δίνεις τροφή στα αριστερά κουταβάκια. Άσε την παρέλαση.

      • Tonia G. avatar
        Tonia G. @ Dexi Extrem 08/03/2012 15:58:59

        Τα περί τροφής και σκυλοτροφής αγεπητέ Σαραβάκο, είναι απόψεις σου.

        • φριξος avatar
          φριξος @ Tonia G. 08/03/2012 16:19:10

          Το Σαραβάκος έγραψε....

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Tonia G. 08/03/2012 11:32:39

      "Ας αφήσουν στην εξέδρα των επισήμων τους Διευθυντές των σχολείων, τον εκπρόσωπο του Στρατού, της Εκκλησίας και της Αστυνομίας…"

      Το πρόβλημα είναι ότι, για να μην πάνε οι πολιτικοί και να αφήσουν αυτούς που λες -κάτι που θα ήταν το ευκταίον-, θα πρέπει να αναζητηθεί ένα ευλογοφανές ΠΡΟΣΧΗΜΑ. Για παράδειγμα, και για να φτάσουμε στην κορυφή, ο ΠτΔ θα πρέπει να προφασιστεί "εμπύρετο ίωση" για να μην πάει. Επειδή όμως δε νομίζω ότι ο εγωισμός τους θα τους επιτρέψει να το κάνουν, πιστεύω πως τελικά θα προτιμήσουν να αιΜΑΤοκυλίσουν τις πλατείες (όπως γράφει και το άρθρο ότι ετοιμάζεται "αμείλικτη αντίδραση").

      • Tonia G. avatar
        Tonia G. @ Αυριανιστής 08/03/2012 15:41:44

        To σύστημα και οι εκπρόσωποι του ΤΡΕΜΟΥΝ τις παρελάσεις, γιατί είναι πολλές και δεν ελέγχονται. Γιατί εκεί δεν μπορούν να στέιλουν ούτε κουκούλες ούτε 200-300 εγκάθετους. Δεν μπορούν με τίποτα να ελέγξουν τις παρελάσεις αλλά ούτε και να τις καταργήσουν. Το μόνο που μπορούν να λένε είναι περί "φασισμού", "αντιδημοκρατικών συμπεριφορών" και άλλων τέτοιων σαθρών και αβάσιμων κλισέ. Επίσης ούτε οι γνωστοί και μόνιμοι διαδηλωτές μπορούν να καπελώσουν τις αντιδράσεις των παρελάσεων... Γι΄αυτό και όλο το σύστημα σε όλες τις αποχρώσεις ΤΡΕΜΕΙ τις παρελάσεις. Και κάτι ακόμα... ούτε οι Μονάδες Αποκατάστασης Τάξης μπορούν να επέμβουν επιθετικά εναντίον συνταξιούχων, παιδιών και γονιών με βρέφη σε καροτσάκια. Οι παρελάσεις δηλαδή είναι το τρωτό σημείο του ελεγκτικού σχεδιασμού. Ας διερωτηθούν καλύτερα γιατί οι πολίτες τους κυνηγάνε και όχι πως θα προφυλαχθούν από τις αντιδρασεις τους!

    • Μπαμπης avatar
      Μπαμπης @ Tonia G. 08/03/2012 15:40:53

      Ας αφήσουν στην εξέδρα των επισήμων στους Διευθυντές των σχολείων, τον εκπρόσωπο του Στρατού, της Εκκλησίας και της Αστυνομίας…
      Αφού όλοι αυτοί οι πραγματικοί εκπρόσωποι της πατρίδας μένουν στο απυρόβλητο,αφού οι παρελάσεις συνεχίζονται κανονικά μήπως τελικά δεν είναι μπαχαλάκηδες και μηδενιστές αυτί που προπηλακίζουν τους πολιτικούς αλλά απλοί νοικοκυραίοι που βλέπουν το νοικοκυριό να χάνεται από επαγγελματίες ψεύτες ή αγνούς και τίμιους πλην αποτυχημένους που παίρνουν όμως μια χαρά βουλευτική αποζημίωση?
      Στην παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου της Θεσσαλονίκης κατέβηκαν 2 νέα παιδιά που γνωρίζω με διάθεση να φωνάξουν και να γιαουρτώσουν.Καμία κομματική ταυτότητα.Προσπάθησα να τους πείσω πως θα κάνουν λάθος και πως έτσι δε βγάζει πουθενά.Οταν έμεινα μόνος συνειδοτοποιησα πως είναι 2 νεοι με τίτλους σπουδών που οι περισσότεροι από εμάς ούτε καν φαντάζονται κι όμως έκαναν τα χαρτιά τους για να πάνε εργάτες στην Αυστραλία αφού ο χρόνος είναι πολυτέλεια και οι οικογένειες τους χρειάζονται χρήματα τώρα,όχι αύριο,οχι μετα τις εκλογές όχι μετά την αναπτυξη.Κατέληξα στο συμπέρασμα πως ο λάθος στην υπόθεση είμαι εγώ που δεν πήγα να βρίσω αυτούς που διώχνουν από τη χώρα 2 νέους καλούς και δημιουργικούς ανθρώπους για να μείνουν πίσω τα πρόβατα,οι λύκοι και όσοι πρόλαβαν να βολευτούν από το ''κομμα''.Παρεμπιπτόντως όπου κόμμα όλα τα κόμματα και προς όλα τα κόμματα η οργή των νέων.

  17. Αντιυποκριτής avatar
    Αντιυποκριτής 08/03/2012 10:37:38

    Αν εξετάσουν έναν-έναν από αυτούς που κάνουν τα έκτροπα αν αποκαλυφτούν τα πρόσωπά τους θα εκπλαγείτε. θα δείτε ανθρώπους που παρακαλούσαν τον βουλευτή να τους διορίσει, βολεμένους από την προηγούμενη σαθρή κατάσταση,συνταξιούχους κάτω τονπενηνταπέντε,μαϊμούανάπηρους,βολεψάκηδες περί των δήμων και νομαρχιών που βολευόταν πανταχόθεν...Ειλικρινά μέσα στον κόσμο που ορθώς διαμαρτύρετε αλλά έχει και στοιχιώδει αξιοπρέπεια να διαμαρτύρεται μέσα σε κάποια όρια ,έχουν παρεισφήσει και οι παραπάνω.Ο λαϊκισμός που επικρατεί σήμερα δεν ξεχωρίζει πια το δίκαιο ή το άδικο. ΄Ολοι όσοι φωνάζουν έχουν δίκιο!Αυτό βολεύει τους βολεμένους. Και είναι η αρχή του τέλους στην δημοκρατία.Δηλαδή αν είσαι αντιμνημονμιακός ότι υποστηρίζεις και ότι κάνεις είναι σωστό; ΄Οσο για τους υπόλοιπους απαθείς για Ελλάδας θυμίζουμε τον αγά που θύμωσε και έκοψε τα αυτά του....
    Υγ. Γενικευμένες φασαρίες την 25η Μαρτίου όλοι για να βοηθήσοουμε τον τουρισμό. Γιατί οι τουρίστες ανά τον κόσμο πηγαίνουν εκεί που έχει φασαρία. Ερε μυαλό...

    • paliouras avatar
      paliouras @ Αντιυποκριτής 08/03/2012 10:54:18

      βολεμένους από την προηγούμενη σαθρή κατάσταση

      Α,οκ. Αυτοί οι «βολεμένοι από την προηγούμενη σαθρή κατάσταση» , η πλέμπα , οι γλυτζιάρηδες που δεν σωφρονίζονται να δεχτούν να «σωθούν» από τους σκληρότατα εργαζόμενους βουλευτές μας , οι οποίοι δεν έχουν ούτε ένα ένσημο εκτός πολιτικής και πριμοδοτούν με τρισεκατομμύρια ευρώ τις τράπεζες.

      Μα τι αθλιότης, mon Dieu!

      • Αντυποκριτής avatar
        Αντυποκριτής @ paliouras 08/03/2012 11:23:28

        Επειδή μου αρέσει ο διάλογος ,αλλά οι χαρακτηρισμοί (αθλιότης) μου την δίνουν ,γιατί είναι το καταφύγιο των αδυνάτων . Προσωπικά δεν περιμένω την παρέλαση να πω αυτά που πρέπει να πωκαι να φωνάξω στους βουλευτές. Συγκρούστηκα κατά μέτωπο μαζί τους επί χρόνια. Ούτε μου καίγεται καρφί (ίσα-ίσα το απολαμβάνω) αν κάπιοι τους κράζουν.Καλά κάνουν και μακάρι να συνεχίσουν για να απαλλαγούμε από την σαβούρα.Αλλά στην παρέλαση δεν προσβάλεις μόνον τον βουλευτή; Προσβάλλεις αυτούς οι οποίοι αγωνίστηκαν για να μπορείς εσύ να κάνεις παρέλαση και να μην σε λούζει κρύος ιδρώτας όταν βλέπεις τον κατακτητή να σε κοιτάει.Δεν γνωρίζω αν προσωπικά διαφωνείς αλλά εγώ επιμένω ότι η αντιμνημονιακή σημαία δεν απαλάσει κάποιους από την ευθύνη για το που θα πάει αυτή η χώρα ούτε και θα λειτουργήσει σαν καθαρτήριο αμαρτημάτων για όλους τους βολεψάκηδες που έχουν μέγιστη ευθύνη για το κατάντημα της πατρίδας μας!

        • paliouras avatar
          paliouras @ Αντυποκριτής 08/03/2012 12:09:32

          Eπαναλαμβάνω, ως θιασώτης των λαϊκων αντιδράσεων και γνώστης εκ του σύνεγγυς των συμβάντων:
          Οι άνθρωποι διαμαρτύρονται στις παρελάσεις εναντιον των πολιτικών, όχι εναντίον των παρελάσεων. Εναντίον των πολιτικών που εκλέγονται από τον λαό για να εξυπηρετούν τα συμφέροντα του , κατά τα προεκλογικώς εξαγγελομενα, και καταλήγουν να επιδοτούν σκανδαλωδώς τους τραπεζίτες.
          Η απόδοση συλλογικών ενοχών στον αντιδρώντα λαό, είναι ένα από τα επικοινωνιακά τερτίπια διαχειρίσεως κρίσεων που εφαρμόζει το ΔΝΤ , ακολουθώντας κατά γράμμα το δόγμα του σοκ , όπως αυτο περιγράφεται από τη Ναόμι Κλάιν.
          Γι΄αυτό αρνούμαι να αποδεχθώ ρητρες συλλογικής απαξιώσης, ειδικά στην παρούσα φάση. Όταν φύγουν οι συμμορίτες των μνημονίων, θα κάνουμε ταμείο και για τις δικές μας ευθύνες.

          • Dexi Extrem avatar
            Dexi Extrem @ paliouras 08/03/2012 12:14:40

            Μην τον ακούς τον αριστερίστικο λόγο. Είναι κακόβουλος. Και για να μην ξεχνιόμαστε: Raspoutin τελειώσατε.

        • Μπαμπης avatar
          Μπαμπης @ Αντυποκριτής 08/03/2012 15:59:42

          Αντιυποκριτη είσαι η φωνή της λογικής μα η λογική στον τόπο είναι προ πολλού χαμένη.Στην υπέροχη πατριδα μας ομνυουμε στο αγερωχο ελληνικο θυμικο μας.Με ευθυνη αλλων,αυτων που μιλουσαν για σημαιες πατριδες,σοσιαλισμους ολοι το ιδιο εσχατολογικο παραμυθι πουλουσαν για την εξουσια.Εδω που φτάσαμε πρέπει κάπως να μας νιώσουν,να ξέρουν ότι οι μερες της αφθονίας τους είναι μετρημένες.Αν ολοι αυτοι οι βολεμενοι είναι τόσο ρετάλια θα γκρέμιζαν και τις εξέδρες και τους άλλους κρατικούς φορείς.Αυτό δεν αποκλείεται να συμβεί όταν καταλάβουμε για τα καλά οι περισσότεροι τι σημαινει φτώχεια.Οι βολεμένοι της αύριον που θα βγουνε στο δρόμο θα ειναι αυτοι που σημερα εφτιαξαν ενας βιος με το λαθος τροπο της συγχρονης Ελλαδος που ηξερε να δινει μοιραζοντας δανεικα αλλα οπως και να το κανουμε την ευθυνη πρωτα και κυρια την εχουν αυτοι που επετρεψαν να φτασουμε εδω περα.Δεν ειμαι θιασιωτης της λογικης κλεινουμε το συμπαν γιατι βρισκουμε πως το υπεροχο εγω ειναι αδικημενο.Αν ημουν δε θα με διεγραφαν απο αριστερη παραταξη στα νιατα μου επειδη διαφωνουσα στο να κλεινουμε το δρομο 100 ανθρωποι γιατι καπου στην Αφρικη πεινανε.Τι γινεται ομως οταν γινομαστε Αφρικανοι που πεινανε στην ιδια μας τη χωρα?

    • Dexi Extrem avatar
      Dexi Extrem @ Αντιυποκριτής 08/03/2012 10:55:54

      Μήπως αναγνώρισες κάποιον Πάλιουρα και Heaven μαζί με αυτούς που σωστά αναφέρεις.

      • paliouras avatar
        paliouras @ Dexi Extrem 08/03/2012 11:05:10

        είσαι ο διαχειριστής του dexiextrem.blogspot ;

        Αυτός που έγραφε στις 11/11/11

        «εκεί που ο Μπουμπούκος και η Μπουμπούκα πρόβαραν τουαλέτες για την ορκωμοσία ήρθε το αναπάντεχο που τον οδήγησε σε πανικό.»

        στις

        13/11/11
        «Τέλος απ' το φετινό μαραθώνιο δεν λείπει μόνο ο Marathon Man αλλά και το ζευγάρι της γκλαμουριάς, ο Μπουμπούκος και η Κυρία Υπουργού»;

        και στις 17/2/12
        «Έχουν σκάσει οι κωλοτούμπες δημοσιογράφοι με την προσχώρηση Βορίδη-Γεωργιάδη στη ΝΔ »;;;

        Αυτός είσαι ;;; Ο μαΐστωρ της αξιοπιστίας και τής σταθερότητος;

        • Dexi Extrem avatar
          Dexi Extrem @ paliouras 08/03/2012 11:17:32

          Όχι ρασπούτιν δεν είμαι αυτός που θα ήθελες. Είμαι αυτός που θα ψάχνει για σένα κόμμα να σε εκπροσωπήσει αλλά αυτό που βρήκα υπάρχει λίγο μακριά. Μόνο στη Β.Κορέα υπάρχει κάτι για σένα.

          • paliouras avatar
            paliouras @ Dexi Extrem 08/03/2012 11:38:23

            Και όμως αυτός είσαι.
            Διαφορετικά θα επέλεγες άλλο nickname.
            Eίσαι αυτός που έλεγε σκωπτικά μπουμπούκο τον Άδωνι πριν λίγο καιρό και πανηγυρίζει τώρα για την μετακίνηση του.

  18. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 08/03/2012 10:46:24

    O εξευτιλισμός κάθε έννοιας δημοκρατικής νομιμοποίησης με τον επί δύο χρόνια βιασμό θεμελιωδών αρχών του Συντάγματος, η ατιμωρησία όλων των διεφθαρμένων πολιτικών και δημοσίων λειτουργών, η κατάρρευση της πραγματικής οικονομίας και η πτώχευση που βιώνουν χιλιάδες νοικοκυριά , αλλά κυρίως η έλλειψη προοπτικής και ελπίδας, πυροδοτούν αντιδράσεις που θα κλιμακώνονται όλο και περισσότερο.
    Το Jurassic Park που απειλεί ο Χαρακόπουλος ότι θα αποτελεί η Βουλή αν γεμίσει με μια πανσπερμία μικρών κομμάτων είναι ήδη εδώ με δεινόσαυρους πολιτικούς απατεώνες που εξακολουθούν να τρώνε τις σάρκες του ελληνικού λαού.
    Το ότι η ΝΔ έχασε την επαφή με τη πραγματικότητα και ενδιαφέρεται μόνο για το διαμερισμό της εξουσίας και τη συντήρηση αυτού του σάπιου συστήματος φαίνεται από την χλιαρή αντίδρασή της σχετικά με τις αποκαλύψεις για την ΕΛ.ΣΤΑΤ και τον ρόλο του Γεωργίου μετά τις αποκαλύψεις Κουρουπλή. Συγκάληψη της υπόθεσης και στο καπάκι η μνημονιακή λογοδιάρροια Άδωνη και οι παπαρολογίες διαφόρων στελεχών που δείχνουν ότι ζουν σε άλλο κόσμο.

  19. Jeronymo avatar
    Jeronymo 08/03/2012 11:08:59

    Γουστάρω 25η Μαρτίου και προεκλογική περίοδο..
    Άντε να ξεπιαστούμε και λίγο απ το γυμναστήριο..

  20. firiki2010 avatar
    firiki2010 08/03/2012 11:10:44

    Aυτά που έγιναν και στην Ρόδο δεν έχουν καμμία σχέση με ειλικρινή αγανάκτηση. Η αγανάκτηση είναι το άλλοθι για να εκδηλωθούν και σε αυτό το επίπεδο τραμπουκικες συμπεριφορές που μέχρι πριν λίγο καιρό εκδηλωνόταν αλλού. Κάποιοι απλά θέλουν να κάνουν το "δικό τους", θέλουν να επιβάλουν την άποψη τους, θέλουν να "παίξουν επανάσταση".
    Επειδή αναπτύσσεται μια φιλολογία ότι δήθεν όλα αυτά συμβαίνουν επειδή δεν ρωτήθηκε ο λαός για την πολιτική που εφαρμόζεται αναρωτιέμαι: όταν σε δυο μήνες θα έχουμε μια πρόσφατα εκλεγμένη κυβέρνηση από ένα κόσμο που θα έχει πλήρη επίγνωση των δυσκολιών θα σταματήσουν αυτοί οι τραμπουκισμοί;;;; Οχι!
    Η βία , η περιφρόνηση εκλογικών διαδικασιών, η φίμωση της άλλης άποψης, η πειφρόνηση νόμων και θεσμών είναι χαραγμένη στο DNA της κομμουνιστικής Αριστεράς. Βρίσκουν και κάποιους "χρήσιμους ηλίθιους" και κάνουν αυτά που κάνουν με την ανοχή και μιας αποχαυνωμένης Πολιτείας.

    • ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ avatar
      ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ @ firiki2010 08/03/2012 15:07:43

      Νομίζουν ότι αν υπερασπιστούν τη βια είναι φιλολαϊκοί. Επειδή τα μέτρα του μνημονίου είναι σκληρά πρέπει να υπερασπιζόμαστε τη βία; Γιατί πιστεύει κανείς ότι αυτή η βια θα οδηγήσει σε κάτι καλύτερο για το λαό; Εγώ πιστεύω το αντίθετο. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν ξέρω πόσο δύσκολη είναι η ζωή πλέον (σίγουρα δεν το βιώνω στον απόλυτο βαθμό,αφού κάθομαι εδώ και πληκτρολογώ, οσφραίνομαι όμως τα χειρότερα). Μην παριστάνουμε όλοι τους περισσότερο αγανακτισμένους πολίτες από όσο είμαστε. Μην παριστάνουμε τους εξαθλιωμένους πολίτες, γιατί πάντα υπάρχουν πιο εξαθλιωμένοι από εμάς. Αν ήθελε κανείς να προσφέρει στους πολίτες που πραγματικά υποφέρουν, θα κρατούσε το μυαλό του καθαρό και θα φρόντιζε να κρατήσει τη χώρα όρθια να μην καταρρεύσει εντελώς. Και αυτό για να μπορέσει από αύριο να τραβήξει προς τα πάνω αυτούς που τώρα υποφέρουν περισσότερο από εμάς. Ας το καταλάβουν όλοι. Η χώρα δε δίνει τον αγώνα της αφθονίας. Δίνει τον αγώνα της ελευθερίας που έχει ήδη χαθεί και πρέπει να ανακτήσουμε. Είπε κανείς ότι είναι εύκολο; Έχουν γίνει αδικίες που δε βοηθούν ούτε την κοινωνία, ούτε την οικονομία και τελικά τη χώρα και πρέπει να διορθωθούν. Δε θα διορθωθούν με τη βία. Θα χειροτερέψουν. Λυπάμαι που δεν το βλέπουν ότι θα το φάμε το κεφάλι μας.

  21. parsifal avatar
    parsifal 08/03/2012 11:11:14

    Η ανάρτηση αποτυπώνει με ακρίβεια την στάθμη της αγανακτήσεως της κοινωνίας . Ενα κλίκ απο το μπάμ !
    Αντί αλλου σχολίου, μια υπενθύμιση :
    Νύχτα εκλογών του 81 και επιτελείς.παρατρεχάμενοι κλπ. στην τότε ΓΑΔΑ τρέμουν απο τις ηδη σχηματιζόμενες αυθόρμητες συγκεντρώσεις επί τη απομακρύνση της Δεξιάς... Γαλουχημένοι με τα σύνδρομα της καταλήψεως των ΑΤ τον Δεκέμβριο του 44, με το Σ. Χωροφυλακής Μακρυγιάννη, τον Μελιγαλά και την ΟΥΛΕΝ τρέμουν φανταζόμενοι τον οχλο να εισβάλλει στα "αντρα" της Ασφάλειας και των "ομάδων κρούσεως" οπως ηταν τότε γνωστά τα ΜΑΤ, να ...παίρνει ομήρους και να καίει "φακέλλους"...
    Η ελλειψη επαγγελματισμού, ο χαρακτήρας σώματος ατάκτων πολιτοφυλάκων που κατατρύχει (ακόμη...) την ΕΛΑΣ βγάζει πανικό και απόγνωση.
    Και τότε εμφανίζεται ο στρατηγός Δροσογιάννης, ζητά μια προσωρινή εντολή απο τον Ανδρέα και πάει στο Κέντρο Επιχειρήσεων. "Στρατηγέ τι κάνωμε ; Αυτοί θα μπουκάρουν !" "Αν μπουκάρουν θα τους χτυπήσωμε !"
    Αυτά πρός κάθε οχθης και είδους "εξτρέμ"...
    Η αγανάκτηση είναι κατανοητή και η προκλητική συμπεριφορά των ρακών της Μεταπολιτεύσεως καταδικαστέα και απαράδεκτη. Η επικείμενη αλλαγή πολιτικού σκηνικού εξαγριώνει και "απελευθερώνει" εξαλλοσύνες...
    Εάν ομως διαλυθεί και οτι εχει απομείνει απο το ελληνικό ψευδοκράτος δεν θα σηκώσωμε ποτέ κεφάλι.

    • Dexi Extrem avatar
      Dexi Extrem @ parsifal 08/03/2012 12:04:49

      Ώπα! Τα μεγάλα μέσα. Σε ξύπνησαν τρυφερούδι μου τα συντρόφια; Έτρεξες για βοήθεια; Μπράβο τρυφερούδι μου. Όμως τα ψήφια δεν ανεβαίνουν με τίποτα. Δεν κοιτάς τί θα κάνετε με τον Μπένι. Άσε τους παλιοδεξιούς.

      • parsifal avatar
        parsifal @ Dexi Extrem 08/03/2012 12:13:52

        Εάν εχεις ανάγκη απο τρυφερότητα , θα σε φροντίσωμε... Μας περισεύει για ανάλογους τύπους ! Και μήν ανησυχείς για τα "ψήφια" , φροντίζεις εσύ. Πές κι'αλλα !

  22. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 08/03/2012 11:40:08

    Υποπτεύομαι ότι "φύλακες στην είσοδο" της ΝΔ (face controllers κτλ), έχουν σοβαρότατο πρόβλημα.
    Δεν μου πέφτει λόγος, αλλά να το έλεγα ή να μη το έλεγα...

    • Dexi Extrem avatar
      Dexi Extrem @ Ο Θείος 08/03/2012 12:07:46

      Δεν ξέρεις από που σου έρχεται. Θα σας πολεμήσω χωρίς συμφέρον. Το μόνο που με νοιάζει έιναι να ξεβρωμίσει η χώρα από δηλητηριασμένους αριστερούς-πρώην πασόκους - ψηφοφόρους Παπουτσήδων.

      • Heaven avatar
        Heaven @ Dexi Extrem 08/03/2012 15:06:28

        κρατάς και τσεκούρι;

        όπα, αρχισαν και οι απειλές!
        για μακρόνησο μερια μας βλεπω φίλοι μου άμα τη επικρατήσει της ΝΔ του δεξι εξτρεμ!

  23. Μάρκος avatar
    Μάρκος 08/03/2012 11:57:21

    Σύμφωνα με την λογική μερικών κυριλέδων δεξιούλιδων, η αριστερά στη χώρα μας θα πρέπει να έχει 70%...το ότι ο κόμπος έφτασε στο χτένι κι ο μισθός τα 400 ευρώ, το βλέπετε βρε όρνια, ή όχι;

    • Tassos avatar
      Tassos @ Μάρκος 08/03/2012 12:26:12

      Θες να σου δείξω τα σχόλια σε ξένα ανατολικοευρωπαϊκά site για το ότι οι συντάξεις είναι 600 ευρώ εδώ (που να ξεραν και ότι το χιλιάρικο οι δημ. υπάλληλοι το χουν για φιλοδώρημα) ενώ σε αυτούς είναι 150-200 ευρώ?

      • noldor avatar
        noldor @ Tassos 08/03/2012 12:53:37

        Μπορείς να μου δείξεις και τα σχόλια τους για το πόσα έφαγε η πολιτική και επιχειρηματική τους νομεκλατούρα;

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Tassos 08/03/2012 14:52:41

        Θέλεις να μας πεις, τελικά, αν σε ενδιαφέρει περισσότερο το μέλλον του ελληνικού λαού ή των άλλων;

        Ή μήπως τελικά σε ενδιαφέρει περισσότερο το μέλλον του... ταμείου σου, αν είσαι εργοδότης, και γι' αυτό θέλεις μισθούς ανατολικών χωρών;

  24. Dexi Extrem avatar
    Dexi Extrem 08/03/2012 11:58:38

    Raspoutin,
    Έχεις πρόβλημα!
    Δεν πιστεύεις κανέναν γιατί ερμηνεύεις τους άλλους με γνώμονα τον ψεύτικο λόγο σου.
    ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΙΔΙΟΙ.

    • paliouras avatar
      paliouras @ Dexi Extrem 08/03/2012 14:03:11

      Ταλαίπωρο τρολ

      αυτοί που σε εκπαίδευσαν και σε πληρώνουν για να κάνεις την δουλειά της τρόικας στα social media, θα σου ζητήσουν πίσω τα δεδουλευμένα μαζί και με malus αποζημίωσης για τις κακές υπηρεσίες που τους προσφέρεις.

  25. Dexi Extrem avatar
    Dexi Extrem 08/03/2012 12:00:08

    Καλώς τον!

  26. Dexi Extrem avatar
    Dexi Extrem 08/03/2012 12:00:31

    Καλώς τα μου!

    • noldor avatar
      noldor @ Dexi Extrem 08/03/2012 12:14:57

      Ρε, μπας και είσαι ο Άδωνις;

    • kak avatar
      kak @ Dexi Extrem 08/03/2012 12:52:36

      εχεις απασφαλισει σε μισος,εισαι οτι βριζαμαι στους πασοκους μεχρι χθες

    • m.s avatar
      m.s @ Dexi Extrem 08/03/2012 14:03:33

      @ noldor
      μήπως από το nikname ''έφαγες '' ένα α και είσαι και ψηλή;

  27. Πείτε ΟΧΙ στην κόλαση. avatar
    Πείτε ΟΧΙ στην κόλαση. 08/03/2012 12:10:55

    Αφήστε την 25η Μαρτίου, τα παρατράγουδα της οποίας μπορούν να αποφευχθούν με την απαγόρευση (αν θέλετε βάλτε τη λέξη σε εισαγωγικά) της παρέλασης. Δεν είναι αυτό το θέμα. Το θέμα είναι πως όλα αυτά είναι μικρές πρόβες γενικευμένων και μαζικών ταραχών σε όλη τη χώρα όταν όταν ένα μεγάλο μέρος του κόσμου καταλάβει πως τα Γερμανογαλλικά αιμοβόρικα σχέδια τον υποχρεώνουν να χάσει τα πάντα-δήθεν για το καλό του. Κι ένα άλλο κομμάτι, ίσως το μεγαλύτερο, καταλάβει πως θα πρέπει να σέρνεται για δεκαετίες προκειμένου να επιβιώσει, την ίδια στιγμή που οι αποικιοκράτες σύμμαχοι μας θα αλωνίζουν και θα μας ταπεινώνουν καθημερινά μέσα στην ίδια μας τη χώρα. Πλέον όλο και λιγότεροι πείθονται πως τούτοι οι άνθρωποι θέλουν τον καλό μας. Οι μεγάλες δυνάμεις της ΕΕ έχοντας αντιληφθεί πως η ύφεση είναι θέμα χρόνου και γι' αυτές κάνουν αυτό που ξέρουν καλά: επεκτείνονται για να αντλήσουν πόρους στους οποίους θα στηρίξουν την ευημερία τους στον Νότο. Πρόκειται για ξεκάθαρη νέου τύπου αποκιοκρατική πολιτική που ήδη για την Ελλάδα έχει ως συνέπεια απώλειες σε ανθρώπινες ζωές και θα έχει κι άλλες. ΒΑΔΙΖΟΥΜΕ ΣΕ ΜΙΑ ΑΒΥΣΣΟ, ΣΕ ΜΙΑ ΦΡΙΚΑΛΕΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΟΠΟΥ ΣΕ ΛΙΓΟ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΣΤΤΕΨΙΜΟ. Ο κόσμος ακούει για δισεκατομμύρια που φεύγουν κι έρχονται την στιγμή που βλέπει τα παιδιά του και τα φαντάζεται στην κυριολεξία σκλαβωμένα. Το μαγικό ραβδί της ανάπτυξης όταν και αν έρθει θα έχει χάσει τις ιδιότητες του. Και οι ασκούντες την εξουσία έχουν χάσει κάθε επαφή με την πραγματικότητα είτε γιατί δεν μπορούν να καταλάβουν είτε γιατί δεν θέλουν είτε γιατί κάποιοι από αυτούς την σχέση τους με την πολιτική την αντιλαμβάνονται ως σχέση με την εξουσία στην οποία θέλουν να μείνουν ό,τι κι αν γίνεται από κάτω, ακόμη κι αν η κόλαση κοχλάζει και απειλεί τους πάντες και τα πάντα. Από ένα σημείο και μετά η κατάσταση θα πάψει να είναι ελεγχόμενη γιατί οι απελπισμένοι κι αυτοί που δεν έχουν τίποτα να χάσουν θα είναι απελπιστικά πολλοί. Μια παράκληση για όλους τους πολιτικούς που αγαπούν αυτόν τον τόπο: μην αφήσετε αυτήν την χώρα να κατρακυλήσει στο χάος το οποίο μπορεί να επωφεληθούν χθόνιες δυνάμεις και να μην αφήσουν τίποτα όρθιο. Σηκώστε το ανάστημα σας απέναντι σε όσους έχουν συμφέροντα από το θάνατο της χώρας μας. Δεν είναι δυνατόν η Γερμανία που στον πόλεμο του 40, μας έστειλε 200 χρόνια πίσω, να μην μας έχει δώσει μία δραχμή και σήμερα να επαίρεται πως εξακολουθεί να κερδίζει από την Ελλάδα εκατοντάδες εκατομμύρια ευρώ. Κάντε το, παλέψτε, πάτε σε μία νέα διαπραγμάτευση όχι με την ουρά στα σκέλια αλλά ως άνθρωποι που δεν έχετε να φοβηθείτε κανέναν, απέναντι σας υπάρχουν χώρες που επίσης χρωστάνε επειδή αυτό επέβαλε οι ΝΕΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ που αυτοί δημιουργήσανε και επιβάλλανε. Τίποτα δεν αξίζει περισσότερο από μια ζωή που βαδίζει και πατάει σταθερά στο έδαφος της αξιοπρέπειας. Αυτό είναι το αίτημα της Ιστορίας σήμερα. Η άλλη επιλογή είναι η δυστυχία και η οδύνη, η εθνική τραγωδία, ένα πραγματικό ολοκαύτωμα, που θα το χρεωθείτε ανάποφευκτα ακόμη κι αν η ευθύνη ανήκει ελάχιστα ή καθόλου σε εσάς. Σκεφτείτε τα εκατομμύρια παιδιά και νέους αυτούς του τόπου. Ανάμεσα τους βρίσκονται και τα δικά σας παιδιά.

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Πείτε ΟΧΙ στην κόλαση. 08/03/2012 13:32:56

      !!!!!!!!

  28. Tassos avatar
    Tassos 08/03/2012 12:16:49

    Καλά θα κάνει. Τι είμαι εγώ ο μλκας που τα πληρώνει όλα και οι μπαταχτσήδες θα γελάνει εις βάρος μας? να πλερώσεις κύριος τα χρέη σου.

    • silence.t avatar
      silence.t @ Tassos 08/03/2012 13:01:13

      ''Όχι , όχι το καθαυτό θέμα και η χουντική πέρα ως πέρα απόφαση , ΑΛΛΑ Η ΠΕΡΑ ΩΣ ΠΕΡΑ ΑΠΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΗ ΜΑΣ ΣΕ ΟΣΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝΕ ΚΑΙ ΟΣΑ ΜΑΣ ΕΠΙΒΑΛΟΥΝΕ ''.

      Άλλα λέει η θειά μου και άλλα ακούν τα αυτιά μου , Tassos !

      Τώρα αν εσύ θέλεις να έρθουν αύριο στο σπίτι σου , να σου ανοίξουνε το ψυγείο σου (οι κυβερνητικοί , οι κολλητοί σου) και να πάρουνε ότι θεωρούν ότι σου περισσεύει (με καθαρά δικά τους ''αντικειμενικά'' κριτήρια) , για να τα μοιράσουνε στους υπόλοιπους , είναι δικό σου πρόβλημα !

      • φερετζες της Μαργιωρης avatar
        φερετζες της Μαργιωρης @ silence.t 08/03/2012 15:14:37

        Συμφωνω μαζι σου, silence t.
        Ο,τι ισχυει σε αλλες ευρωπαικες χωρες να ισχυειε κια εδω αλλα σε ολα τα επιπεδα κι οχι επιλεκτικα. Προσωπικα, δεν μ' ενδιαφερει τι θα κανουν στις καταθεσεις. Εχω μονο 9,88 ευρουλακια στην τραπεζα.

    • jey avatar
      jey @ Tassos 08/03/2012 14:08:10

      Nαι κύριε εξυπνάκια ,παίρνω 490 ευρώ το μήνα και πρέπει να πληρώσω ΔΕΗ 300.Είμαι μπαταχτσής και εσύ που πληρώνεσαι απο το κόμμα, είσαι τίμιος.

    • Joao avatar
      Joao @ Tassos 08/03/2012 14:41:03

      κ εγώ που ήμουν τυπικότατος αλλά σ ένα χρόνο έκλεισε η επιχείρηση και δουλεύω τώρα για 750 και από τον άλλο μήνα για 550.. όχι δεν τους πληρώνω φίλε μου με κατάστρεψαν και δεν έφαγα τίποτα και από κανέναν.. μάλλον κάποιοι άλλοι πρέπει να πληρώσουν..

  29. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 08/03/2012 12:17:40

    +10000

  30. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 08/03/2012 12:17:56

    Στη σημερινή κατάσταση φίλτατε, η "αποδόμηση" από μόνη της δεν σημαίνει πολλά πράγματα: Όλο το πολιτικό σύστημα αποδομείται από μόνο του, "αριστερή", "κεντρώα" και "δεξιά" πτέρυγα.
    Θετικές συμβολές χρειάζονται. Απ' όποιον μπορεί. Πρόγραμμα εφαρμόσιμο, πυξίδα για να δουλέψει η χώρα.
    Τριανταπέντε χρόνια γκρέμιζαν τη χώρα υπεξαιρώντας τα δημόσια αγαθά ως ιδιωτικό πλούτο. Τώρα δεν έχει μείνει τίποτε όρθιο και έφθασε η ώρα του χτισίματος.

    • Dexi Extrem avatar
      Dexi Extrem @ Ο Θείος 08/03/2012 12:21:24

      Εσύ, μη γελιέσε, δεν έχεις θέση στο χτίσιμο. Μόνο για γκρέμισμα κάνεις. Είσαι σοσιαλιστής και μας καταχρέωσες.

  31. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 08/03/2012 12:18:30

    Σε όλο τον κόσμο η είσπραξη των ληξιπρόθεσμων οφειλών γίνεται και με κατάσχεση τραπεζικών λογαριασμών. Εσύ τώρα το έμαθες; Χουντικοί είναι κι εκεί; Εξάλλου η νομοθεσία υπάρχει εδώ και πολλά χρόνια, απλά δεν εφαρμοζόταν συστηματικά και ομοιόμορφα, δυστυχώς.
    Απλά τα διάφορα λαμόγια ( μικρά και μεγάλα) είχαν μάθει να εγκληματούν κατά του κοινού καλού ατιμώρητα. Δεν πλήρωναν τίποτα και τους συντηρούσαν οι... μ@λ@κες. Ε, οι μ@λ@κες τελείωσαν....Θα πληρώνουν όλοι.

    • silence.t avatar
      silence.t @ μεταρρυθμιστής 08/03/2012 13:34:00

      Αδερφέ συγνώμη , πραγματικά δεν ήξερα ότι αυτό συνέβαινε σε όλο τον κόσμο , αλλά τώρα που το έμαθα πραγματικά νοιόθω καλλύτερα που επιτέλους έφτασε και σε εμάς η πρόοδος .
      Μπορείς μήπως να μου πείς αν στον υπόλοιπο κόσμο , το κράτος βάζει καθημερινά ότι φόρο και ότι χαράτσι του κατέβει , γιατί απλά έτσι γουστάρει .
      Αν φορολογεί την πρώτη κατοικία κατά το δοκούν , ανεβάζει τις αντικειμενικές αξίες γιατί έτσι μας αρέσει , ξανα-φορολογεί τα επιδόματα τα οποία ήδη έχει φορολογήσει για να γελάσουμε και τιμωρεί με φορολόγηση το θράσσος να κάνεις οικογένεια και το απύθμενο θράσσος να έχεις και παιδιά ;
      Στην Γερμανία ας πούμε , η στην Γαλλία , γιατί στην Ανγόλα το Σουδάν και το Μπουτάν με τα δημοκρατικά τους πολιτεύματα , γνωρίζω .

      • Μάνος στο Βουνό avatar
        Μάνος στο Βουνό @ silence.t 08/03/2012 14:06:16

        + 10000000000000000 πες τα αδερφάκι μου γιατί ο κόσμος χάζεψε απ τις πολλές καρπαζιές .

        • silence.t avatar
          silence.t @ Μάνος στο Βουνό 08/03/2012 14:55:16

          Οι τύποι φίλε μου έχουν μπερδέψει τις βούρτσες με τις (λ)ούτσες .
          Εγω τους γράφω για την ωμή παρέμβαση στην ιδιωτικότητα και προσωπικότητα του καθενός απο εμάς και αυτοί μου γράφουνε για απατεώνες που έχουν καταχραστεί το δημόσιο χρήμα και φοροδιαφεύγουν συστηματικά !
          Λες και αυτωνών τα λεφτά αφενός θα τα βρούνε σε κανέναν λογαριασμό , αφετέρου θα πηγαίναν να τα πάρουν .
          Τίποτα συνταξιούχους και μισθωτούς , η χρεωκοπημένους εμπόρους έχουν βάλει στο μάτι τα λαγωνικά πάλι , για αυτό και κατεβάσαν το ποσό τον οφειλών απο 1 € και επάνω !!
          Αλλά είπαμε ''σφάξε με αγάμ' να αγιάσω '' .

      • Ermippos avatar
        Ermippos @ silence.t 08/03/2012 15:28:05

        Στην Γερμανία το κράτος μπορεί να σου κατάσχει ακόμη και το βρακί αν χρωστάς στην εφορία.

        Παράλληλα όμως αν πουλήσεις το αυτοκίνητο σου τον Αύγουστο, σε τρεις μέρες, και χωρίς να έχεις κάνει την παραμικρή κίνηση, θα δεις να μπαίνει στον λογαριασμό σου η διαφορά των τελών κυκλοφορίας που έχεις προπληρώσει. Όπως θα δεις να μπαίνει στον λογαριασμό σου στην ωρα του και κάθε άλλο ποσό που τυχαίνει να σου χρωστάει το δημόσιο από οποιαδήποτε αιτία.

        Και επιπλέον στην Γερμανία, -που κατάσχει βρακιά και αυτοκίνητα για χρέη προς το δημόσιο-, τον υπάλληλο (οποιασδήποτε βαθμίδας υπάλληλο, από κλητήρα μέχρι πρόεδρο δημοκρατίας) που τον πιάνουνε να κάνει κάτι το οποίο θα μπορούσε να μειώσει την εμπιστοσύνη του πολίτη προς την κρατική διοίκηση και τους θεσμούς (ακόμη και αν αυτό το κάτι είναι απλή λογοκλοπή για ένα διδακτορικό) τον τρώει το μαύρο το σκοτάδι.

        Κανένας νόμος δεν είναι άσχετος με το περιβάλλον στο οποίο εφαρμόζεται. Και επειδή ο νόμος είναι έμμεση βία κανένας νόμος δεν μπορεί να εφαρμοστεί χωρίς την ηθική νομιμοποίηση αυτού που θα τον επιβάλλει.

        • franc avatar
          franc @ Ermippos 08/03/2012 17:05:50

          Και επειδή κατα τεκμήριο αυτοί που επιβάλλουν τους νόμους στην Ελλάδα είναι αποδεδειγμένα ανήθικοι κλέφτες και απατεώνες, ο λαός προσπαθεί όσο μπορεί, χωρίς να τα καταφέρνει τις περισσότερες φορές, να γλυτώσει ό,τι μπορέσει απο τους ανήθικους νόμους που του επιβάλλουν με ξένη υπόδειξη κατά κανόνα πολιτικοί που δεν επέλεξε ο ίδιος αλλά το επίσης ανήθικο (ψηφισμένο απο τους ίδιους) εκλογικό σύστημα.

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ silence.t 08/03/2012 23:32:12

        +1000

  32. Tassos avatar
    Tassos 08/03/2012 12:19:05

    Εσύ τι είσαι? Ψηφοφόρος της ΝΔ? Μάλλον στις έχουμε βρέξει παλιότερα αριστερούλη μου και ήρθες εδώ να βγάλεις τον γκαϊλέ σου.

    • φριξος avatar
      φριξος @ Tassos 08/03/2012 12:22:55

      Εσύ τι είσαι? Ψηφοφόρος της ΝΔ?

      • Heaven avatar
        Heaven @ φριξος 08/03/2012 15:01:04

        Φρίξο,
        πολυ γουσταρω τα οψιμα ακροδεξια στοιχεια της κακόμοιρης ΝΔ.
        Δεν πειράζει. Ας τους να σκούζουνε.
        Πολυ γρήγορα η βαση θα την καθαρίσει όλη τη μπλεμπα!

        Για να διαβασετε λίγο αριθμους απο τις τελευταιες εκλογικες αναμετρήσεις:
        με κατι παρόμοια φρικιά τύπου δεξί εξτρεμ, 1.000.000 ψηφοφόροι της ΝΔ εμειναν σπιτι τους δυστυχως τιμωρωντας ολους μας!
        τωρα που δεν έχουν τιποτε άλλο να χάσουν δεν ξέρω τι τελικά θα αποφασίσουν την τελευταία στιγμη!
        μην τους διεγειρετε, μην τους τους προκαλειτε!!!!!

  33. Tassos avatar
    Tassos 08/03/2012 12:19:45

    Σωστός!

  34. Dexi Extrem avatar
    Dexi Extrem 08/03/2012 12:19:49

    Έπεσε η μάσκα.
    Άρε Βελούχι αθάνατο!

    • parsifal avatar
      parsifal @ Dexi Extrem 08/03/2012 13:44:19

      "Ράλληδες ταγματαλήτες, Μπουραντάδες Γερμανοί..."

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ parsifal 08/03/2012 15:02:55

        Πες και τον επόμενο στίχο, Parsifal, για να βλέπουν ορισμένοι τι έρχεται...

  35. noldor avatar
    noldor 08/03/2012 12:20:52

    Η ηγεσία της Γερμανίας αποτελείται από μία γυναίκα προερχόμενη από την Ανατ. Γερμανία, έναν άνθρωπο με κινητικά μειονεκτήματα, έναν κατά δήλωσή του ομοφυλόφυλο και έναν προερχόμενο από μειονότητα της Ανατολής. Αναρωτιέμαι ένας ψυχίατρος θα μπορούσε ίσως να κάνει ανάλυση του φαινομένου; Υπάρχει άραγε το ενδεχόμενο όλοι αυτοί να μισούν τους εαυτούς τους και τους υπόλοιπους ανθρώπους; Τι άποψη έχει η επιστήμη επί του θέματος;

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ noldor 08/03/2012 14:47:49

      Δεν κυττάμε να φτιάξουμε λίγο τα χάλια μας, εγώ λέω!
      Που αφήσαμε 30 χρόνια τους δικούς μας "δυτικούς" (τρομάρα τους), "αθληταράδες", "straight" και "άρειους", να κάνουν το μαγαζί γωνία μπαταχτσίδικο !

  36. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 08/03/2012 12:22:37

    http://www.youtube.com/watch?v=nFOiVVb9XvA&feature=player_embedded

    η παρέλαση διακόπηκε αλλά δεν ακυρώθηκε, αφού κατεδίωξαν τους πολιτικούς, άφησαν μόνο στρατιωτικούς και κληρικούς μαζί με πολίτες στις εξέδρες και τότε παρέλασαν όλοι οι μαθητές και οι Καταδρομείς οι οποίοι ΑΠΟΘΕΩΘΗΚΑΝ!!!

    αυτό είναι βίντεο από το τοπικό κανάλι στο τέλος παρελαύνουν μαθητές και καθηγητές και μετά οι καταδρομείς

  37. Tassos avatar
    Tassos 08/03/2012 12:24:14

    Οι αγανακτισμένοι των επετείων διακρίνονται σε 3 κατηγορίες:
    α)Γιοί και εγγονοί ανταρτών του Δημοκρατικού Στρατού που στο θολωμένο τους μυαλό πιστεύουν ότι θα ανατρέψουν τον καπιταλισμό
    β) Ακροδεξιοί-"Καμμένο" Χρυσαυγίτες που θέλουν την ανασύσταση των ταγμάτων εφόδου
    γ) Διορισμένα κομματόσκυλα που ενώ φαλίραν το κράτος θέλουν να εξακολουθήσουν να παίρνουν 3πλάσιο μισθό από την μη φαλιριμένη Εσθονία-Σλοβενία.

    • noldor avatar
      noldor @ Tassos 08/03/2012 12:30:48

      Εγώ έχω ήλιο, αέρα, λιμάνια, θάλασσα, πετρέλαια. Η Εσθονία-Σλοβενία τι έχει;

      • Tassos avatar
        Tassos @ noldor 08/03/2012 13:32:22

        Τα ίδια

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ Tassos 08/03/2012 13:46:01

          Καμμιά σχέση Εσθονία με Σλοβενία. Εντελώς διαφορετικές οικονομίες.
          Η Σλοβενία έχει για το 2011 ΑΕΠ κατά κεφαλή 30.000 $ (όσο και η Ιταλία, κοντά στο μέσο όρο της ΕΕ - 31.000 - και μεγαλύτερο από την Ελλάδα, που έχει 27.500).
          Η Εσθονία έχει πολύ μικρότερο τα 2/3 της Σλοβενίας, 20.000 $, περίπου όσο και η Πολωνία και κοντά στης Πορτογαλίας - 23.000).
          Στοιχεία ΔΝΤ.
          Ο διάβολος κρύβεται στις λεπτομέρειες. Η Σλοβενία είναι αρκετά πλούσιο Ευρωπαικό κράτος, 30ό στην παγκόσμια κατάταξη ως προς το (αλγεβρικό) άθροισμα ιδιωτικού και δημόσιου πλούτου. Η Εσθονία, άν και ανήκει πιά επίσης στην Ευρωζώνη, είναι μόλις 45η.

          • Dexi Extrem avatar
            Dexi Extrem @ Ο Θείος 08/03/2012 13:50:30

            Τους ξέρεις καλά τουε σοσιαλιστικούς παραδείσους βλέπω.

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Dexi Extrem 08/03/2012 14:50:47

            Да, товарищ !!!!

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ Ο Θείος 08/03/2012 14:53:44

            Θείο, don't feed the (troikan) troll...

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ Tassos 08/03/2012 13:52:30

          ...εκτός άν μπέρδεψε την Σλοβενία με την Σλοβακία (πολλοί το κάνουν).
          Το ΑΕΠ κατά κεφαλή της Σλοβακίας, επίσης χώρας της Ευρωζώνης και 41ης στην παγκόσμια κατάταξη κατά ΔΝΤ, είναι όντως πολύ κοντά στις Πορτογαλίας (23.000 $), άρα κοντά στης Εσθονίας.
          Οπότε πρόκειται για λάθος στη Γεωγραφία και όχι στις οικονομικές γνώσεις.

          • Tassos avatar
            Tassos @ Ο Θείος 08/03/2012 13:55:40

            Σωστός. Μπέρδεψα τις χώρες.

    • GO avatar
      GO @ Tassos 08/03/2012 12:55:00

      Μήπως είσαι εσύ που είπες του Γιωργάκη ότι δίνεις και ένα σου μισθό για τη σωτηρία της πατρίδας;

    • φριξος avatar
      φριξος @ Tassos 08/03/2012 13:20:33

      Εσύ είσαι μια κατηγορία μόνος σου!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Tassos 08/03/2012 13:53:28

      Επειδή η νεοφιλελεύθερη καραμέλα με "Εσθονία/Σλοβενία" καλά κρατεί, μήπως μπορείς σε παρακαλώ να μου υποδείξεις τα "διορισμένα κομματόσκυλα" του ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΤΟΜΕΑ στην Ελλάδα, στον οποίο μέχρι πρόσφατα πράγματι ο κατώτατος μισθός ήταν 2-2,5 φορές υψηλότερος από εκείνον στις χώρες αυτές;

      Ή μήπως εκεί στη "Δράση" επικρατεί η άποψη ότι όποιος παίρνει παραπάνω μισθό από αυτόν της Εσθονίας, είναι "διορισμένο κομματόσκυλο";

      • Tassos avatar
        Tassos @ Αυριανιστής 08/03/2012 13:54:46

        Ποια Δράση βρε καϋμένε... Σαμαρικός και μόνο είμαι. Ούτε ΝΔ ούτε τίποτα.

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ Tassos 08/03/2012 13:58:09

          Απάντηση στο πρώτο σκέλος του ερωτήματός μου (ή και στο δεύτερο, αν αφαιρέσεις τη "Δράση"), έχεις;

          • Tassos avatar
            Tassos @ Αυριανιστής 08/03/2012 14:06:16

            Είναι θέμα ανταγωνιστικότητας.

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ Tassos 08/03/2012 14:19:45

            Εντάξει, Στέφανε, ευχαριστώ. Με κάλυψες απόλυτα.

  38. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 08/03/2012 12:30:29

    Οι Έφεδροι Ειδικών Δυνάμεων (οι Έλληνες Κομάντος) θα είναι εκεί.
    Στο Μνημείο του Άγνωστου Στρατιώτη την 25η Μαρτίου.
    Μαζί μας.
    Aυτά στην Αθήνα.
    Υποθέτω θα είναι σε όλες τις μεγάλες πόλεις όπου υπάρχουν Λέσχες και Κοινότητες ΕΕΔ.
    Η πρόσκληση εδώ:
    http://www.keed-hellas.net/t485-topic#1256

    Τα καλύτερα έρχονται.

    Το ψήφισμα τους που ανέγνωσαν στο Σύνταγμα τον Οκτώβριο έχει εκατοντάδες χιλιάδες θεάσεις στο γιουτουμπ.
    Και είναι βέβαιο ότι θορύβησε το σύστημα διότι αντέδρασε αμέσως...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ αλλενάκι 08/03/2012 13:57:26

      Αλλενάκι, η δοτή κυβέρνηση των τροϊκανών κατακτητών δεν πρόκειται να επιτρέψει στους εφέδρους -όπως και σε κανέναν άλλο- να προσεγγίσουν στο μνημείο του Αγνώστου Στρατιώτη. Κατά τη γνώμη μου, θα απαγορευτεί η συνάθροιση κόσμου σε μήκος τουλάχιστον πεντακοσίων μέτρων εκατέρωθεν της εξέδρας, σε όλες τις πόλεις. Θα πρόκειται για μια παρέλαση βουβή και ατιμασμένη, όνειδος προς τους συμβολισμούς της εθνικής μας παλιγγενεσίας.

  39. nikos avatar
    nikos 08/03/2012 13:10:16

    Είμαστε κι εμείς οι άλλοι που στις επετείους τιμούμε τους ήρωες τους θεσμούς και όσους υπηρέτησαν επάξια αυτούς.Αν εσύ Τάσο αντιλαμβάνεσαι ότι οι θεσμοί υπηρετούνται επάξια τότε προφανώς ζεις σε άλλο κόσμο.Φτάνει πια αυτή η υποκρισία ότι δήθεν νοιάζονται για τους θεσμούς και τους προασπίζονται αυτοί που τους ξευτέλισαν.Είναι απίστευτα προκλητικό,από τη μια οι ήρωες και από την άλλη οι κλέφτες που φέρουν ακέραια την ευθύνη για το κατάντημα της χώρας.Ναι στις παρελάσεις,οχι στους γελοίους και στις εξέδρες

  40. M.P avatar
    M.P 08/03/2012 13:24:12

    ΡΕ ΔΕΧΙ ΕΞΤΡΕΜ ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΩΝ ΕΙΣΑΙ.............................

    • Dexi Extrem avatar
      Dexi Extrem @ M.P 08/03/2012 14:08:43

      35

      • GO avatar
        GO @ Dexi Extrem 08/03/2012 14:53:05

        Τώρα, θα φταίω εγώ;...

        • GO avatar
          GO @ GO 08/03/2012 15:11:46

          .....να αναφερθώ σε αναλογίες;

      • Heaven avatar
        Heaven @ Dexi Extrem 08/03/2012 15:09:23

        και μυαλό δεν έβαλες!!!!

        κουτό αγόρι!!!

  41. GreekinEurope avatar
    GreekinEurope 08/03/2012 13:28:04

    Μου φαίνεται ότι και οι Κεντρο-Δεξιοί πολίτες έχουν ΠΑΣΟΚΟΠΟΙΗΘΕΙ τα τελευταία 30 χρόνια!
    Οι στείρες αντιμνημονιακές διαδηλώσεις και η στάση των "αγανακτισμένων" απλώς υποθάλπει δυνάμεις τύπου ΣΥΡΙΖΑ και καταλήγει στην Αλβανοποίηση της Ελλάδας.
    Πρέπει όλοι να σκεφθούμε τι στάση θα είχε ο Κων/νος Καραμανλής (ο Α') εάν σήμερα ήταν μάχιμος. Αυτός που αγωνίστηκε για να μπεί η Ελλάδα στην ΕΟΚ. Οχι σαν τον Καμμένο που ελαφρά τη καρδία λέει ΟΧΙ σε όλα αδιαφορώντας αν η Ελλάδα εξαναγκαστεί να τεθεί εκτός ΕΕ και να αλβανοποιηθεί στο τέλος!
    Ο Κων/νος Καραμανλής το 1963 αρνήθηκε να δώσει ακατάσχετες παροχές και δεν εξελέγη και όταν εξελέγη ο Γ.Παπανδρέου (ο Α') διπλασίασε τους μισθούς των δικαστικών! Καταλαβαίνετε τώρα?
    Το 1984 το ΠΑΣΟΚ με την φορομπηχτική και αντιεπιχειρηματική πολιτική του ανάγκασε πολλούς βιομηχάνους να βάλουν λουκέτο και η Ελλάδα να χάσει από παραγωγιότητα, επενδύσεις, εξαγωγες και να αυξηθούν εισαγωγές και δανεισμός. Το 1985 ο Μητσοτάκης για να ανταγωνιστεί το ΠΑΣΟΚ υποσχόταν "φθηνά εισαγώμενα αυτοκίνητα" και προωθούσε την παροχολογία.
    Πώς με τόσα και τόσα συμβάντα να μην κακομάθει ο Ελληνας και να μην ζητάει περισσότερα? (που δεν φταίει γιατί δεν έχει τις γνώσεις και δεν εξαρτάται από αυτόν η οικονομική πολιτική της χώρας).
    Πρέπει όλοι οι πολιτικοί (προεξάρχοντος του Σαμαρά) να εξηγήσουν στον ελληνικό λαό τι θυσίες πρέπει να κάνει (από τον ανειδίκευτο εργάτη μέχρι τον υπερ-προστατευόμενο φαρμακοποιό) για να γίνει η Ελλάδα ανταγωνιστική ευρωπαϊκή χώρα χωρίς δημόσιο χρήμα και επιδοτήσεις (βλέπε παράδειγμα ανάπτυξης της Ιρλανδάις).
    Το να επικαλείστε στο άρθρο το Σοσιαλιστή Ολάντ (που δήλωσε ότι εισοδήματα άνω των 100 χιλ. θα τα φορολογήσει με 75%), ΠΑΣΟΚΟποιείτε την Αστική παράταξη και ουσιαστικά ζητάτε να συνεχιστεί το πάρτυ των κρατικοδίαιτων με δανεικά που εγκαινίασε το ΠΑΣΟΚ.
    Πρέπει σνειδητά όλοι οι Ελληνες να πονέσουμε αλλά με στόχο να παραμείνουμε στην Ευρώπη και με μία τίμια κυβέρνηση που δεν χαιδεύει τις συντεχνίες, δεν διορίζει από το παράθυρο "δικά της παιδιά", δεν δημιουργεί νέα "golden boys". Οταν αλλάξουμε νοοτροπία τότε η Ελλάδα θα γίνει Ευρωπαϊκη χώρα και τότε η ΠΑΣΟΚοποιημένη σάπια νοοτροπία που διακατέχει και τους δεξιούς ακόμα, θα εξαλειφθεί εντελώς.

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ GreekinEurope 08/03/2012 14:09:20

      Δεν πας στην Ιρλανδία να δεις τη προκοπή τους;
      Όταν "αστός" θα σημαίνει "αναλαμβάνων ρίσκα και ευθύνες επιχειρηματικής δράσεως με ίδια μέσα και δυνάμεις" τότε να γίνει σεβαστός.
      Όταν σημαίνει κλεφτης του κοινού ταμείου, προμηθευτής και εργολάβος υπερτιμολογήσεων που ζει αποκλειστικά ΑΠΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΡΗΜΑ και θέλει και "περιορισμό του Κράτους", το καθεστώς που έχει επιβάλει απονομιμοποιείται.

      • victoria (true) avatar
        victoria (true) @ Προφήτης 08/03/2012 19:24:47

        ΥΓ: Η Ιρλανδία του χρόνου βγαίνει στις αγορές.
        Απέχουμε. Δυστυχώς.

    • ΓρεGreekinEurope avatar
      ΓρεGreekinEurope @ GreekinEurope 08/03/2012 16:04:41

      Εχεις απόλυτο δίκιο!
      Οσο για την Ιρλανδ'ια, δεν χρεωκόπησε λόγω επιχειρηματικού μοντέλου αλλά λόγω αλόγιστου δανεισμού από τις Τράπεζες σε επίπεδο φούσκας!

      • franc avatar
        franc @ ΓρεGreekinEurope 08/03/2012 22:04:15

        Τα αίτια της κρίσης είναι κοινά σε όλα τα PIIGS και οφείλονται στην τεράστια υπερ-φούσκα που δημιούργησε ο Νεοφιλελευθερισμός που πλασαρίσθηκε τεχνηέντως απο το Εβραιο-Αγγλοσαξωνικό οικονομικό 'σύστημα' των 10 Υπερ-τραπεζών και των 4 οικογενειών που κυβερνούν τη γη.
        Η κρίση ξεκίνησε με το "σκάσιμο" της Αγγλικής τράπεζας NorthRock λόγω υπερσυγκέντρωσης τοξικών παραγώγων βασισμένων σε στεγαστικά δάνεια κυρίως. Πέρασε στις ΗΠΑ με το σκάσιμο Lehman Broς-AIG κλπ. Αντιμετωπίστηκε εκεί με απεριόριστο τύπωμα δολαρίων -στερλινών και μεταφέρθηκε στα PIIGS αφού η Γερμανία εξ αρχής απέκλεισε το τύπωμα ευρώ.
        Ολες οι τράπεζες, μη εξαιρουμένων των Ελληνικών και ιδίως των παραρτημάτων τους στο εξωτερικό, ηταν η αφετηρία της έκρηξης του δημοσίου χρέους στις χώρες των PIIGS και σε όλες αυτές τις χώρες η ανάπτυξη σταμάτησε επειδή "κάθισε" η οικοδομή. Οι διαφορές ανάμεσά τους δεν ήταν αιτία της κρίσης αλλά αποτέλεσμα. Ηταν δηλαδή διαφορές στό ποιός "έφαγε' τα λεφτά του χρέους. Στην Ιρλανδία και Ισλανδία οι τραπεζίτες, Στην Ισπανία, Πορτογαλία τραπεζίτες, εργολάβοι και πολιτικά στελέχη, στην Ιταλία και η μαφία. Κοινός παρονομαστής των "συνδαιτημόνων' οι πολιτικοί.

  42. Μοναχικός Λύκος avatar
    Μοναχικός Λύκος 08/03/2012 13:43:34

    Συμφωνώ απόλυτα...

    "H τήρηση του Συντάγματος επαφίεται στον πατριωτισμό των Eλλήνων, που δικαιούνται και υποχρεούνται να αντιστέκονται με κάθε μέσο εναντίον οποιουδήποτε επιχειρεί να το καταλύσει με τη βία."

    Δεν το λέω εγώ... αλλά το άρθρο 120 του Συντάγματος.

  43. Προφήτης avatar
    Προφήτης 08/03/2012 14:01:35

    Τιμούμε τους ήρωες που έχυσαν το αίμα τους για να είμαστε ελεύθεροι.
    Τιμούμε τα ιερά κόκκαλά των προγόνων μας.
    Τιμούμε την παρέλαση των στρατευμένων, της άμυνας του Έθνους, και των μαθητών (οι οποίοι, δυστυχώς, λόγω της "δημοκρατίας" που καθιέρωσε το ΠΑΣΟΚ στα σχολεία, παρουσιάζουν διαρκώς και πιο άσχημη εικόνα αγύμναστου και ασύντακτου ασκεριού).

    Και η καλυτερη τιμή, εκτός από την επευφήμηση στρατού-λαού, είναι το κυνήγι των επίορκων εκπροσώπων και των φασιστών, μαύρων και κόκκινων.

    Δημαγωγοί και κινδυνολόγοι, στη γωνία : ο κόσμος έχει και κριτήριο και πατριωτικό συναίσθημα και αποθέωσε στη Θεσσαλονίκη τους ευέλπιδες, που παρέλαυναν και τραγουδούσαν το "Μακεδονία ξακουστή".
    h--p://www.youtube.com/watch?v=64SvO28sol0

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Προφήτης 08/03/2012 14:20:55

      +1000

      • noldor avatar
        noldor @ Αυριανιστής 08/03/2012 15:43:02

        Βάλε άλλα τόσα και από μένα.

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ Προφήτης 08/03/2012 18:38:58

      Οι ευέλπιδες μας συγκίνησαν όλους Προφήτη.
      Όμως αυτά τα παλληκάρια λειτουργούν, ακριβώς με τον ανάποδο τρόπο από ό,τι πρότεινες. Συντεταγμένα.

      Για να δώσεις το εναρκτήριο λάκτισμα για γιούρια και για "το κυνήγι των επίορκων εκπροσώπων και των φασιστών, μαύρων και κόκκινων" πρέπει να ξέρεις ποιοι είναι. Και γιατί ακριβώς τους κατηγορείς. Μήπως να πλακώσουν στο ξύλο και κανένα κακόμοιρο οδηγό του τάδε δημάρχου άνω ραχούλας που παίρνει 300 Ευρώ γιατί άλλωστε ...είναι και αυτός βύσμα;; και ανήκει στο σύστημα;;
      Έχουμε τρελαθεί; La terreur θέλετε να ζήσουμε;

      Δεν σου το είχα βρε Προφήτη μου...
      Συντεταγμένα να φύγουν και συντεταγμένα να πληρώσουν οι ένοχοι.
      Έτσι έλεγε ο Φαήλος και συμφωνώ. ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΑ.

      H βία είναι η παραδοχή πως δεν είμαστε ικανοί να κάνουμε το συντεταγμένο. Όσοι λοιπόν αποδέχεστε πως οι Έλληνες δεν είναι ικανοί να κάνουν το συντεταγμένο, ή να επιβάλλουν το συντεταγμένο, ας αρχίσετε τις αλληλο-φάπες.

      Οι υπόλοιποι θα διαβάζουμε με λύπη τα νέα από το εξωτερικό (και όχι τα Κέυμαν, πιο λούμπεν).

      • paliouras avatar
        paliouras @ victoria (true) 08/03/2012 21:14:39

        Mάλλον εκεί στην αλλοδαπή δεν έχετε αντιληφθεί τον καθημερινό τρόμο που ζούμε εδώ, κάθε φορά που εμφανίζονται στο γυαλί και απευθύνονται στο λαό οι τρομοκράτες του ΔΝΤ.
        Μάς τρομοκρατούν λέγοντας μας πως αν δεν δεχθούμε μισθούς 200 ευρω δεν θα έχουμε αύριο γάλα , λες και μπορείς να αγοράσεις γάλα με 200 ευρω μισθό.
        Τα δικά μας γιαουρτάκια είναι φιλοφρονήσεις μπροστά στα 4000 αυτόχειρες που έχει προκαλέσει η εφαρμογή του Δόγματος του Σόκ στην Ελλάδα μας.
        Κάθε αντίδραση, ακόμη και η τυφλή , βίαιη και αιματηρή ανταπάντηση είναι 100% δικαιολογημένη μπροστά σε αυτή την γενοκτονία που συντελείται από τους εγχωριους υπαλλήλους των διεθνών τοκογλύφων .

        • victoria (true) avatar
          victoria (true) @ paliouras 09/03/2012 00:03:39

          Στην Ελλάδα ζω. Ακόμα.
          Ξέρω καλά, κι εγώ και όλη μου η οικογένεια και οι φίλοι μου και οι γνωστοί μου.
          Αλλά το πώς φερόμαστε ΟΣΟ δικαιολογημένοι και αν είμαστε, μας κάνει να ξεχωρίζουμε από τα ζώα.
          Αν είναι για ...να καθαρίσουμε από τη βρώμα, να πάμε σε χειρότερα και να σκοτωθούμε μεταξύ μας (γιατί έτσι, περί αυτού θα πρόκειται), δεν θα κάτσω να το δω.

          Έγκλημα και Τιμωρία. Όχι να είναι και η Τιμωρία Έγκλημα.
          Αυτά έχουν λυθεί προ πολλού...
          Δεν έχει νόημα να τα υπερασπίζομαι εγώ, λυπάμαι που έχουμε φτάσει καν να τα σκεφτόμαστε και εύχομαι για ΕΜΑΣ, όχι για αυτούς, να βρούμε την άκρη που πρέπει.

          Μη μπερδεύεις τη στάση μου με επιείκεια. Η Τιμωρία δεν εννοώ ότι πρέπει να είναι λίγη. Θέλω όμως να διηγούμαι στα παιδιά μου το πώς αποδόθηκε τελικά δικαιοσύνη και να μη ντρέπομαι, αντίθετα να είμαι περήφανη.

          • paliouras avatar
            paliouras @ victoria (true) 09/03/2012 08:08:05

            Αυτά τα πολιτισμένα να τα πείς στον 56 χρονο συμπατριώτη μας που καταδίκασε σε θάνατο και δήμευση της περιουσίας του η δικτατορία του ΔΝΤ :

            h**p://permisospress.blogspot.com/2012/02/56.html

            Δεν μάς αφήνουν πλέον περιθώρια, έχουν ξεπεράσει προ πολλού τα όρια . Όταν μπαίνει ο δολοφόνος σπίτι σου , σε ληστεύει , σε σκοτώνει και θέλει να βιάσει και τα παιδιά σου δεν κάνεις αίτηση στο Πρωτοδικείο για να αποζημιωθείς. Λειτουργείς ενστικτωδώς προκειμένου να σωθείς και να αποτρέψεις το έγκλημα.

          • ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ avatar
            ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ @ paliouras 09/03/2012 12:09:34

            Όταν συναντάς ανθρώπους με σοβαρά προβλήματα, που δεν κάθονται να γράφουν στο αντινιούζ γιατί δεν έχουν καρέκλα. γραφείο, υπολογιστή, ρεύμα, τηλέφωνο, σύνδεση στο ίντερνετ και σπίτι, είναι πολύ πιο πολιτισμένοι από εσένα.

            "Κάθε αντίδραση, ακόμη και η τυφλή , βίαιη και αιματηρή ανταπάντηση είναι 100% δικαιολογημένη ...."

          • paliouras avatar
            paliouras @ ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ 09/03/2012 12:24:54

            Εσείς ως Κυπρογενής θα έπρεπε να γνωρίζετε και την ΕΟΚΑ. Να υποθέσω πως είστε αντίθετη στην εξουδετέρωση των αστυνομικών και στρατιωτικων δυνάμεων των αποικιοκρατών άγγλων από τα παλληκαράκια του Γρίβα.
            Τι να κάνουμε όμως; Έτσι γράφεται η ιστορία της ελευθερίας , όχι με απογευματινά τέια.

          • victoria (true) avatar
            victoria (true) @ paliouras 09/03/2012 16:50:21

            Καμιά σχέση δεν έχει η δική σου επανάσταση του καταπιεσμένου ενστίκτου, η όμως καθυστερημένη και προβληματική, με τον αγώνα της ΕΟΚΑ.

            Μην τρίζουν τα κόκκαλά τους, έλα να προσέχουμε τι λέμε που πήξαμε τελευταία στην "επανάσταση" και γίναμε και μπλαζέ με τα δειλά και φιλήσυχα μικροαστικά τσάγια...

            Αλλά το τσάι, η πολλή ...."επανάσταση" το σέρβιρε φίλε παλιούρα! είσαι και παλιούρας και θα το ξέρεις...

            Η επανάσταση δεν διαφημίζεται, δεν προαναγγέλεται και δεν μας ζαλίζει τα μυαλά με πάρλα 30 χρόνια, ή γίνεται, ή δεν γίνεται.

            Η Ρόζα Λούξεμπουργκ θα έκανε εμετό.

          • paliouras avatar
            paliouras @ paliouras 09/03/2012 17:04:31

            Αν διαβάσεις τις ανακοινώσεις, των Αγγλων την περίοδο 1955-59 και τις αντιστοιχες ανακοινώσεις των γερμανών στην κατοχή, θα δείς πως όλοι ξόρκιζαν την βία και μάλιστα την ένοπλη αντιπαράθεση με τους ένοπλους της αστυνομίας . Τι να κάνουμε όμως , που αυτή η ρημάδα η βία είναι η μαμμή τής ιστορίας. Και τα παιδιά της ΕΟΚΑ αλήτες τα έλεγαν.Η επανάσταση και προαγγέλεται και «διαφημίζεται» και αιτιολογείται. Οι ντουντούκες της εποχής μας είναι και το διαδίκτυο.
            Ο λαός μας θα αντιδράσει «με κάθε μέσον» εναντίον των εισβολέων, όπως επιβάλλει το Συνταγμα στο τελευταίο άρθρο του.

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ victoria (true) 09/03/2012 01:02:58

        Λάθος.
        Οι ευέλπιδες λειτούργησαν ΠΑΡΑ τις διαταγές, δηλ. την εντολή ΓΑΠ για διάλυση της παρέλασης, ήτοι την εθνικά παράνομη “νομιμότητα” της στιγμής.

        Ποιος απέκλεισε το συντεταγμένο κυνήγι;

        Ποιος άφησε την πασοκική λαίλαπα ατιμώρητη για να συνεχίσουν την κλοπή οι χρυσοκάνθαροι του κόμματος;
        Μήπως η ΝΔ, 30 χρόνια;

        Αν η πλειοψηφία των ψηφοφόρων της ΝΔ είναι "αθώοι του αίματος" οι ταγοί της δεν είναι.

        Ποιος άφησε τον Ανδρέα να ξεφύγει με νομικές ασάφειες και καθαρή επέμβαση στη Δικαιοσύνη (ομολογία Μητσοτάκη) ; Ρώτα το Φάκτορα.

        Ποιος ανταπέδωσε τη χάρη στο Μητσοτάκη για την εκποίηση της ΑΓΕΤ ;

        Και σιρόπιαζαν "Ανδρέα μου" - "Κώστα μου" στις συναντήσεις των πολιτικών αρχηγών.

        Ποιος αφήνει τον Τσοχατζόπουλο έξω, με εξωφρενικά τερτίπια, όταν ΜΟΝΟ το σπίτι στην Ακρόπολη κάνει 7 εκ. €;

        Ποιον κοροϊδεύουν; Εσύ έχεις τη δυνατότητα να λάβεις δάνειο σε εξωχώρια εταιρεία σου για αγορά σπιτιού στην Ακρόπολη;

        Ποιος ένθερμος θιασώτης της μετεκλογικής "συναίνεσης" ρήμαξε το Υπουργείο Υγείας κατά τη θητεία του;

        Ποιος ΔΥΟ χρόνια εκδίδει χλιαρές ανακοινώσεις και αυτό το αποκαλεί αντιπολίτευση;

        Ποιος αμνήστευσε τον Γιώργο με τη συγκυβέρνηση Παπαδήμου;

        Γιατί η Ζήμενς “έκλεισε” με 170 εκατ €; Ποιος “ξεχνάει” τον Τσουκάτο;

        Θα μπορούσα να γράφω ώρες, το βιβλίο της 30χρονης ΚΛΕΠΤΟΚΡΑΤΙΑΣ από ΠΑΣΟΚ-ΝΔ, σε ποσοστό 80%-20% (κατ' εκτίμηση), με την επιδοτημένη σιωπή της “Αριστεράς”.

        Και για τη νομοθετημένη από τους ίδιους ατιμωρησία τους.

        Προχθές στο εργαλείο λήστευσης του ελληνικού λαού που φέρει την ονομασία “Επιτροπή αποκρατικοποιήσεων” τσακώθηκαν για να κλείσουν στις Κάννες δωμάτια ξενοδοχείων με 1000 € τη βραδιά, όπου πάνε, διακομματικά, να ξεπουλήσουν την δημόσια περιουσία.

        Μπορείς να δέχεσαι κομματική γραμμή σαν θέσφατο.
        Εγώ όχι.
        Ό,τι έχω και κατέχω δικαιολογούνται από Ε1 και Ε9.
        Θέλω τα κεφάλια αυτών που με ΚΛΕΒΟΥΝ μέσω της φοροκαταιγίδας για να συνεχίσουν την δημοσία δαπάνη πολυτελή τους διαβίωση.

        Με όποιον τρόπο : Άρθρο 120 του Συντάγματος.
        Το Σύνταγμα καταλύθηκε από τα Μνημόνια και σε κανέναν δεν έδωσα εξουσιοδότηση να τα ψηφίσει.

        Αν διαφωνείς με την επιταγή Νεμέσεως μετά την Ύβρι, που αποτελεί όρο συλλογικής επιβίωσης από την εποχή που οι άνθρωποι συντάχθηκαν σε κοινωνίες και θέσπισαν την υπηρέτηση του “όλου”, αν δεν βλέπεις την εκρηκτική απαίτηση κολασμού των κοινών κλεφτών και των εθνικά επικίνδυνων, δεν έχουμε πολλά να πούμε.

        Εδώ, η διαφθορά που εκπορεύτηκε από τους πολιτικούς έχει ποτίσει όλη την κοινωνία. 960.000 € και τρία πολυτελή αυτοκίνητα κατέσχεσε η Οικονομική Αστυνομία σε υπαλλήλους του ΙΚΑ Καλλιθέας από απάτη με επιδόματα.

        ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΑ δεν φεύγουν, ελπίζαμε μέχρι το Νοέμβριο.
        Το μέλι είναι γλυκό και έχουν συνηθίσει, ανεπάγγελτοι είναι οι περισσότεροι.
        Κι ο φίλος μας ο Φαήλος, απασχολημένος με τον Ρόντο...

        • Kennan avatar
          Kennan @ Προφήτης 09/03/2012 01:44:44

          Προφήτη αυτό το κείμενο μπορείς να το στείλεις στο κόμμα του Καμένου ή να το φυλάξεις στο σπίτι σου ως μνημείο λαϊκισμού. Ούτε ο Γεωργαλάς δεν θα κατάφερνε να μπλέξει τόσο καλά τον Ανδρέα, τον Μητσοτάκη και τον Φαήλο. Σχολιαγραφία των εντυπώσεωνμ, στα ίδια χνάρια του καλύτερου ΠΑΣΟΚ το οποίο υποτίθεται ότι πολεμάς. Λόγια, λογια, λογια

          • Προφήτης avatar
            Προφήτης @ Kennan 09/03/2012 02:30:35

            Θυμάμαι ότι η πρώτη κατηγορία κατά Σαμαρά, από τη Μέρκελ μέχρι τον Πρετεντέρη, ήταν : "λαϊκιστής".
            Όταν δεν ψήφιζε το Μνημόνιο.

          • Προφήτης avatar
            Προφήτης @ Kennan 09/03/2012 02:41:59

            Και στον φίλο μας το Φαήλο θα απευθυνθώ ο ίδιος. Δεν εμπλέκω τίποτα, ο ίδιος το ανακοίνωσε. Νομίζω αντιλαμβάνεται τη βαρύτητα που έχουν πλέον οι ενέργειες του.

        • sawas avatar
          sawas @ Προφήτης 09/03/2012 02:12:09

          Ευγε Προφητη!

        • victoria (true) avatar
          victoria (true) @ Προφήτης 09/03/2012 16:00:11

          Προφήτη,

          1. Συγγνώμη, μα οι Ευέλπιδες ΔΕΝ επιτέθηκαν στην εξέδρα των όποιων επισήμων, ούτε καν τους μούτζωσαν, ΌΣΟ κι αν θα το άξιζαν. Δεν έσπασαν καν τις γραμμές τους. Έκαναν αυτό που είχαν διαχρονική εντολή να κάνουν σε μια Εθνική επέτειο. Ατσαλάκωτοι, παρέλασαν έστω επιτόπου, στάθηκαν στο ΥΨΟΣ τους και τραγούδησαν τον ύμνο της Μακεδονίας. Γιαυτό άλλωστε μας συγκίνησαν. Δεν άρχισαν τη γιούρια, το επιχείρημά μου παραμένει στο ακέραιο.

          2. Μη μπερδεύουμε τα θέματα. Αυτά που είπα ουδεμία σχέση έχουν με το "κατηγορώ" σου για το κομμάτι του πολιτικού συστήματος που έκανε όσα δίκαια καταλογίζεις. Ποιος διαφωνεί με αυτά που λες; Τι κάνουμε είναι το ερώτημα.
          Κι εγώ λέω οτιδήποτε εκτός από το να σκοτωθούμε!
          Συμφωνώ απόλυτα και στην "ποσόστωση" που δίνεις... Όμως δεν δέχομαι πως επειδή μια φορά κάποιοι αποδείχθηκαν λαμόγια και άλλοι άχρηστοι να επιβάλλουν δικαιοσύνη και τιμωρία, θα πρέπει να φτάσουμε επιπλέον σε καταστάσεις όχλου, στις οποίες είναι επίσης γνωστό ποιοι επιβιώνουν!

          Και όλα αυτά δεν είναι κομματική γραμμή...!
          Νομίζεις πως θα αποδεχόμουν ποτέ κομματική γραμμή που λέει ναι στη λαμογιά; Ίσα ίσα, σε μένα δεν τραβάνε το χαλί κάτω από τα πόδια τέτοια φαινόμενα, όταν θέλω να έχω εμπιστοσύνη σε μια παράταξη για την ικανή και έντιμη εκπροσώπησή μου; Ή πιστεύεις πως είμαι φαν... μερικών 'σικ' που αναφέρεις...; Ή επικροτώ τις ξεφτίλες των Καννών;!

          Μου επιτρέπεις να ξέρω καλά πως αυτά που λέω είναι ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΗ και όχι κομματική γραμμή, που απορρέει από την παιδεία μου η οποία με δίδαξε να αποστρέφομαι τη ΒΙΑ για να λύνω τα προβλήματά μου, για να μην πω κι από τη θρησκεία μου. Εκτός αν κάνατε όλοι πλάκα στη γενιά μου όταν μας βάζατε στα σχολεία να μάθουμε το σεβασμό στη δημοκρατία, στη δικαιοσύνη, ενώ έπρεπε τελικά απλώς να μάθουμε πώς να κραδαίνουμε κανένα καδρόνι, που λέει και το αλλενάκι;;!!

          Προσωπικά έχω μηδενικό Ε9 Προφήτη και ούτε ένα λεπτό του Ευρώ δεν έχει μπει στην τσέπη μου χωρίς να πρέπει. Επομένως έχω κάθε δικαίωμα να ψάλλω τον ίδιο εξάψαλμο με σένα.
          Και ψέλνω και πολεμώ όπου και όπως μπορώ! Αλλά ΔΕΝ φτάνω στο δικό σου συμπέρασμα, ας το λύσουμε με τη γιούρια! (αν και είδα λίγο πως έγινε "συντεταγμένο" το κυνήγι... ;-)

          Είμαι και νεότερη όπως ξέρεις, μπορώ μια χαρά να αρχίσω το κατηγορώ μου κι εγώ στην προηγούμενη γενιά και το τί επέτρεψε να συμβεί (δεν είδα και καμιά διαδήλωση για δικαιοσύνη και τιμωρία, για επιδόματα έβλεπα). Όμως θέλω Τιμωρία των ενόχων και μετά να κοιτάξω το ΜΕΛΛΟΝ μου.

          Άρα ώπα, οι "περισσότερο θυμωμένοι"!
          Αμ έγινε ό,τι έγινε, θέλουμε τώρα να γίνει η Ελλάδα, Ρουάντα!

          Όχι. ΕΔΩ όλοι στο κουπί να αλλάξουμε. Δύσκολα και σωστά και ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΑ. Μου το χρωστάτε, σε μένα και τα παιδιά σας.

          Δεν μπορώ να επιτρέψω να χαθεί η δική μου γενιά στο αλληλοφάγωμα, επειδή μια άλλη γενιά ανέχτηκε αυτά που λες και ΤΩΡΑ θυμήθηκε πως "απαιτεί" τον "κολασμό" και τα μεγάλα λόγια!

          Οι κάτω των 40 σήμερα στην Ελλάδα, η μισή Ελλάδα, η Ελλάδα του αύριο, επί Μητσοτάκη ήταν μαθητές Προφήτη, δεν σας φταίμε. Τελειώνετε λοιπόν.

          Εκτός αν θέλετε να μας στείλετε όλους έξω σούμπιτους:
          Γιατί, πες να κάτσουμε οι νέοι στην Ελλάδα τα επόμενα χρόνια, να δουλέψουμε για το ελληνικό ΑΕΠ! Ήδη με μισθό που αντιστοιχεί σε καθαρίστρια στην υπόλοιπη Ευρώπη. Αυτό που λέγαμε για τους Ουκρανούς, "πυρηνικός επιστήμονας - καθαρίστρια". Ήδη το ζούμε.
          Αλλά να κάτσουμε σε κατάσταση mad max, επειδή τώρα θα θυμηθεί ο καθένας το δικαίωμα στην αυτοχειρία κατά την κρίση του κιόλας..., όχι. Και ο Τσοχατζόπουλος να τη γλιτώνει στην αναμπουμπούλα το πιθανότερο ε..., όχι και πάλι όχι.

          Κανονίστε επομένως. Γιατί άλλωστε κάποιος πρέπει να δουλέψει και για τις συντάξεις της γενιάς που ψήφισε .... λεφτά υπάρχουν, ή Αντρέα πριν από αυτό.

          Εγώ (και καθένας σαν εμένα) τι πρέπει να πω δηλαδή; Πώς θα δουλεύω και θέλω οι φόροι μου να πηγαίνουν μόνο για συντάξεις όσων δεν ψήφισαν ΠΑΣΟΚ;;; Λοιπόν.

          ΥΓ. Σόρρυ για την έκταση Φάκτωρ... Είναι ο Προφήτης και τον εκτιμώ.

  44. Χαζούλης avatar
    Χαζούλης 08/03/2012 14:02:58

    1) Αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάτι στο οποίο να συμφωνούμε όλοι... ποιο να είναι αυτό?

    2) Πιθανή απάντηση στο 1 θα μπορούσε να ήταν σημείο αναφοράς για την πολυπόθητη επανεκκίνηση?

    • κώστας avatar
      κώστας @ Χαζούλης 08/03/2012 14:35:36

      Η Δικαιοσύνη είναι ο μόνος σύμμαχος αυτή τη στιγμή της κοινωνίας αλλά σκοντάφτει στην ασυλία των ξεφτιλισμένων. Επομένως, άρση της ασυλίας των βουλευτών με άμεση νομοθετική ρύθμιση. Τώρα ... για το αν συμφωνούμε όλοι είναι μεγάλη κουβέντα και μάλλον ουτοπική.

    • Μπαμπης avatar
      Μπαμπης @ Χαζούλης 08/03/2012 16:26:33

      Χαζούλη έγραψες ό,τι λιγότερο χαζό έχω διαβάσει τον τελευταίο καιρό!!!!

  45. Dexi Extrem avatar
    Dexi Extrem 08/03/2012 14:10:24

    Για Μ.Ρ: 35

  46. Νικόλας avatar
    Νικόλας 08/03/2012 14:20:24

    Εμένα αυτό που μου αρέσει στην φωτογραφία είναι οι στρατονόμοι γιατί θυμάμαι την δική μου θητεία ως στρατονόμος στην Ρόδο.

  47. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 08/03/2012 14:22:36

    Υπήρξε όντως παράδειγμα ανάπτυξης και πρόσληψης ξένων επενδύσεων η Ιρλανδία, αλλά μόνον για μια δεκαπενταετία (1992- 2008). Δυστυχώς, ταυτόχρονα με τη διεθνή κρίση του 2008, έγινε φανερό ότι είχε ήδη δημιουργήσει τερατώδη φούσκα ακινήτων.
    Ακολούθησε με φυσικό τρόπο, ως επακόλουθο των διεθνών, κυρίως όμως επειδή έσκασε απότομα η εσωτερική φούσκα ακινήτων, η κατάρρευση όλων των εμπορικών τραπεζών της. Η κρίση της ήταν αμιγής του ιδιωτικού τομέα, όχι χρέους.
    Σήμερα όλες οι τράπεζες είναι κρατικοποιημένες και επανακεφαλαιοποιημένες με χρήματα από το δανεισμό της ΕΕ-ΔΝΤ (Ιρλανδικό Μνημόνιο).
    Αλλά υπάρχει σχετική ανάκαμψη σε τομείς της πραγματικής οικονομίας, ακριβώς επειδή ο αέρας της φούσκας βγήκε γρήγορα. Π.χ. οι τιμές των ακινήτων έπεσαν απότομα πάνω από 50 %, μέσα σε 2 χρόνια, πολλών καταναλωτικών αγαθών επίσης - και δεν υπήρξαν μόνον περικοπές μισθών - συντάξεων, όπως εδώ.
    Υπάρχει ήδη μια κάποια ροή επανεπένδυσης, όχι μόνον σε ακίνητα, αλλά και σε παραγωγικούς τομείς. Αλλά έχουν και αυτοί πολύ δρόμο για επαναφορά στα πρό του 2008 επίπεδα.

  48. unfair avatar
    unfair 08/03/2012 14:40:12

    "όπως στρώσεις, έτσι θα κοιμηθείς".
    Η αντίδραση του κόσμου, είναι φυσιολογική αντίδραση μπροστά στην αντι-δημοκρατική συμπεριφορά της κυβέρνησης κ του ΠτΔ. Δεν έχει χρώματα.
    Δεν έχει ρωτηθεί ο λαός, για όλα τα μνημόνια κ τα υπόλοιπα "καλά" που γίνονται στην πλάτη του!! Το ότι επωφελείται αυτές τις αντιδράσεις η αριστερά, ή η ακροδεξιά, πρέπει να μας βάζουν σε σκέψεις. Κανείς μας δεν επιθυμεί έναν νέο "εμφύλιο". Η "κραυγή" που πρέπει να ακούγεται πρέπει να είναι ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ!
    Οι σκέψεις που γίνονται για ματαίωση της παρέλασης [που ο σκοπός είναι να τιμήσει την μνήμη των αξιών της πατρίδας μας για Ελευθερία] μέσω "οικονομικών" προβλημάτων ή προβοκατόρικων πράξεων [βόμβα στο μετρό] πάλι πρέπει να μας βάζουν σε σκέψεις.
    Το πρόβλημα είναι πως ο κόσμος, δεν αντέχει πια να τρώει κουτόχορτο!! Απ 'όπου κ αν προέρχεται αυτό!
    ΥΓ. Χαίρομαι, που το antinews επανέρχεται σε μια πιο κριτική στάση, όπως κ στον ορθολογισμό που είχε για χρόνια.

    • Κωσταντινος Π. avatar
      Κωσταντινος Π. @ unfair 08/03/2012 15:12:21

      "ΥΓ. Χαίρομαι, που το antinews επανέρχεται σε μια πιο κριτική στάση, όπως κ στον ορθολογισμό που είχε για χρόνια."

      γι΄αυτό και είμαστε τρελαμένοι με antinews!!!

      Antinews for ever and ever!!!!!

  49. M.P avatar
    M.P 08/03/2012 15:12:08

    προσ dexi extrem......
    παρακολουθω αυτα που γραφεισ καιρο ειμαι 35 χρ,,,και εγω και πρωην νεοδημοκρατησ με αγωνεσ ........απο μακι κ.λ.π........τωρα πανδρευτικα και θελω να κανω ενα παιδι αλλα τα 600 ε που παιρνω δεν φτανουν ουτε για το ενικι μου η γυναικα μου ειναι ανεργη..........ο πατερασ μου οικοδομοσ με ενα αγροτικο αυτ/το απο το 78 και εργατικεσ κατοικιεσ για σπιτι παλι καλα ........απο 780 που επερνε συνταξη εχει παει στα 680 ουτε για τα φαρμνακα του δεν φτανουν ......με σιδερα στα χερια και τα ποδια του απ τα καλα του επαγγελματοσ αν ειχαι φαει εστω ενα ευρο θα ειχε ενα αυτοκηνιτο ενα καλυτερο σπιτι ενα χωραφακι και κ.λ.π αλλα δεν εχει τιποτα ο κακομιρεισ ,,,,,,,και η πλακα ειναι πωσ μεχρι να δωσει τν ψηφο του ο α.σαμαρασ στο 2 μνημονιο ηθελε να τν ξαναψιφισει......ο καημενοσ ....τοσο ηξερε τοσο εκανε και αυτοσ τοσα χρονια.......για πεσμου ρε φιλε εσυ που τν υπερασπιζεσαι με σθενοσ ενα λογο να τν ψηφισω......εγω λεω πωσ ειχαι τν ευκερια να τσ βαλει ολουσ φυλακη με συθμαχο δυπλα του τν κοσμο αλλα ερειξε τν μασκα ο αντωνακισ και τα ειδαμε ολα ....μια και καλι.....πεσμου ρε φιλε ενα λογο με επειχηριματα και θα σε παραδεχθω......αλλιωσ μου φενετε πωσ αυτα που γραφεισ ειναι ολα μεσα απ τν συυγρου τηλεκατευθινομενα................

    • Dexi Extrem avatar
      Dexi Extrem @ M.P 08/03/2012 16:08:29

      Θα σου μάθει ορθογραφία.

      • rod avatar
        rod @ Dexi Extrem 08/03/2012 16:37:55

        ορθογραφία ξέρει,εσύ είσαι ο αγράμματος.-

      • φριξος avatar
        φριξος @ Dexi Extrem 08/03/2012 16:41:08

        Η απάντηση σου δείχνει απλά το επίπεδο σου...η συνεχής συμβίωση σου με τα βοθρολύματα έχει θολώσει το μυαλό σου! Βγάλε τον κάφρο από μέσα σου, εκτονώσου και χλεύασε τις αδυναμίες των άλλων για να καλύψεις τις δικές σου, αλλά παρά τα 35 σου χρονιά δεν θα σταματήσεις ποτέ την καθημερινή σου συνήθεια που την έχεις αναγάγει σε επιστήμη. 35 χρονών μ@λ@κ@ς!!!!

        • Dexi Extrem avatar
          Dexi Extrem @ φριξος 08/03/2012 17:44:05

          Δε σου είπε κανένας ότι δεν κάνει τα όμορφα χειλάκια να ξεστομίζουν κακές λεξούλες;

  50. φριξος avatar
    φριξος 08/03/2012 15:19:46

    Ξαδέρφια με τον Tasso είστε ρε Φάκτορα και μου έκοψες το σχόλιο... άδικο έχω? Φαντάζεσαι τον Σαμαρά να εiχε τις απόψεις του Tassou? Άποψη μου είναι αλλά καλό στη ΝΔ αλλά πολύ περισσότερο στο Σαμαρά τέτοια άτομα δεν κάνουν....και με το συμπάθειο αλλά δείχνεις μια ανεκτικότητα.... αυτά δίχως παρεξήγηση.

    • Tassos avatar
      Tassos @ φριξος 08/03/2012 16:20:04

      Τώρα το πρόσεξα. Ρε κουκλεντέ, τι ζητάς από τον Φάκτορα να με κάνει ντα? Εγώ του δίνω τα στοιχεία μου να στα δώσει αλλά να με δώσει και τα δικά σου να ρθω να με κάνεις ντα εσύ.

  51. βασιλης avatar
    βασιλης 08/03/2012 15:21:47

    Πρίν από λίγο ανακοινώθηκε ότι το έλλειμα για το 2011 ανέρχεται στο ποσό των 24.9 δισ. ευρώ.Νομίζω λοιπόν, γιά να μην επαναλειφθούν φαινόμενα του τύπου "λεφτά υπάρχουν",πριν από τις εκλογές όταν και εφόσον γίνουν καλό θα είναι τα πολιτικά κόμματα που θα ζητήσουν την ψήφο μας να μας ξεκαθαρίσουν α) εάν θα συνεχίσουν την ίδια η ακόμα και ποιό σκληρή αδιέξοδη πολιτική β) εάν θα λάβουν νέα μέτρα και ποιά θα είναι αυτά και γ) τι ακριβώς θα σημάνει η ψήφος μας εάν δηλαδή ψηφιζόντας ΝΔ θα έχουμε υπουργούς τον Βενιζέλο ,την Διαμαντοπούλου και τον Χρυσοχοίδη η ψηφίζοντας ΠΑΣΟΚ θα έχουμε πρωθυπουργό το ΣΑΜΑΡΑ. Και όσοι πουν ότι αυτό δεν γίνεται θα τους υπενθυμίσω να διαβάσουν λίγο τον ορυμαγδό των δηλώσεων όλο και περισσοτέρων στελεχών των δύο κομμάτων τις τελευταίες ημέρες όπου προσπαθούν να μας πείσουν ότι η συνέχιση της υφιστάμενης συγκυβέρνησης ακόμα και με εναλλαγή κάποιων ρόλων θα γίνει γιά το καλό μας .

    • Heaven avatar
      Heaven @ βασιλης 08/03/2012 15:36:51

      γιατι στεναχωριέσαι Βασιλη;
      θα έχουμε τόσους κομμαντος στη κυβερνηση: Διαμαντοπούλου, Βενιζέλος, Χρυσοχοιδης....
      όλα τα μπουμπούκια!!!!
      και βεβαίως και τον μπουμπουκο!!
      (η μπουμπούκα παίζει;)

  52. factorx avatar
    factorx 08/03/2012 15:24:46

    Τεράστιε, είναι λίγο αδόκιμο να ταυτίζουμε τον οποιοδήποτε σχολιογράφο με τον πρόεδρο της ΝΔ

    • Heaven avatar
      Heaven @ factorx 08/03/2012 15:31:39

      Φρίξο,
      ας τους να αποκαλυφτουν!
      για να δουν και εκει στη Συγγρου τι αυγό του φιδιου επωάζεται!
      μήπως και ξυπνήσουν και καθαρίσουν τη μπλεμπα που παρείσφρησε!!!

      • Dexi Extrem avatar
        Dexi Extrem @ Heaven 08/03/2012 17:56:15

        Θέλω φρίξο και Heaven μαζί! Είστε οι τέλεια παρέα. Φρίξο εσύ θα λες βρωμόλογα.
        Heaven εσύ με μυωπικά γυαλάκια θα μου διαβάζεις Μάο.
        Για αρχή καλά είναι.
        Στη συνέχεια θα φωνάξουμε και τη noldor.
        Τί λέτε;

        • Heaven avatar
          Heaven @ Dexi Extrem 08/03/2012 18:19:27

          ιδιαιτερότητες διακρίνω!!!
          στη συγγρου σας τα μαθαίνουν;
          ακου να μου λες βρωμόλογα!!!!

          πολυ προχωρημένη τη βρίσκω τη Συγγρου, πολύ μπροστά!!!

    • φριξος avatar
      φριξος @ factorx 08/03/2012 15:38:59

      Δεν ξέρω εάν η προσφώνηση έχει ειρωνική διάθεση, που μάλλον έχει, οπότε χρήζει ανάλογης απάντησης... που το ξέρεις έχουμε κοιμηθεί παρέα?

      Όσο αναφορά το σχόλιο σου συμφωνώ απόλυτα και στην ουσία αυτό λέω... υπάρχουν σχολιογράφοι που το παίζουν Σαμαρικοί και μόνο κακό κάνουν στον Σαμαρά!

      • Tassos avatar
        Tassos @ φριξος 08/03/2012 16:12:10

        Καλά, θα αφήσουμε τους συριζοκκέδες να του κάνουν καλό...

        • φριξος avatar
          φριξος @ Tassos 08/03/2012 16:22:41

          Τι λες ρε Tassous? Έλα πες αλήθεια πόσες φορές έχεις ψηφίσει Αριστερά? Κρυφοσυριζοκκέ....και να σου πω και κάτι με κάτι τέτοιους σαν και εσένα ο Σαμαράς ούτε καλημέρα δεν θέλει να λέει.

  53. firiki2010 avatar
    firiki2010 08/03/2012 15:31:21

    Μεγάλο ενθουσιασμό βλέπω για τους τραμπουκισμούς στην Ρόδο!
    Ξαναρωτάω:
    1. Οταν σε δυο μήνες θα έχουμε πρόσφατα εκλεγμένη κυβέρνηση της οποίας οι απόψεις είναι ήδη γνωστές και άρα θα έχουν την επιδοκιμασία του λαού οι τραμπουκισμοί θα σταματήσουν;;;;
    2. Δικαιούμαστε κι εμείς που έχουμε άλλη άποψη να περιφερόμαστε στις δημόσιες συγκεκντρώσεις και να γιαουρτώνουμε κόσμο;;;; (ΟΚ μην φοβάστε δεν πρόκειται να το κάνουμε. Η λατρεία της βίας σε άλλων το DNA είναι χαραγμένη)

    • Joao avatar
      Joao @ firiki2010 08/03/2012 15:48:24

      βια ειναι η απολυση και η ανεργεια..

      • ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ avatar
        ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ @ Joao 08/03/2012 16:12:15

        Η απόλυση και η ανεργία είναι μερικές από τις αιτίες διαμόρφωσης μιας εύφλεκτης κατάστασης στην κοινωνία.
        Δε διαφωνεί κανείς οτι είναι εύφλεκτη η κατάσταση και ότι υπάρχουν πραγματικοί λόγοι που είναι έτσι.
        Το θέμα είναι αν γίνεσαι εμπρηστικός ή όχι; Εμπρηστικός μπορεί να γίνει ένας πρωθυπουργός, ένας υπουργός, ένα δημόσιο πρόσωπο, αλλά μπορεί να γίνει και μια ομάδα πολιτών. Το ίδιο είναι με την έννοια της πρόκλησης συγκεκριμένων αντιδράσεων.
        Εγώ π.χ. είμαι υπέρ του να μη γίνεσαι εμπρηστικός, γιατί θεωρώ ότι όσο πιο συνεκτική κρατιέται η κοινωνία, τόσο η ίδια θα ωφεληθεί. Η οικονομική εξαθλίωση δε βοηθάει την συνεκτικότητα της κοινωνίας. Το ίδιο και η βία.

        • victoria (true) avatar
          victoria (true) @ ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ 08/03/2012 17:29:55

          +++

    • noldor avatar
      noldor @ firiki2010 08/03/2012 15:54:27

      1. Ο κυβερνητικός εκπρόσωπος βγαίνει συνέχεια και λέει ότι τον Ιούνιο θα έχει νέα σκληρά μέτρα. Εφόσον ο Σαμαράς συμφωνεί σε αυτό, ως υποψήφιος πρωθυπουργός δεν θα πρέπει στην προεκλογική περίοδο να μας ανακοινώσει ποια θα είναι αυτά τα νέα μέτρα; Εάν δεν συμφωνεί σημαίνει ότι δεν θα παρθούν νέα σκληρά μέτρα όποτε οι "τραμπουκισμοί" θα σταματήσουν. Εκτός εάν δεν του έχουν πει ακόμα τι μέτρα θα πάρει ως νέος πρωθυπουργός της Ελλάδας.

    • Tassos avatar
      Tassos @ firiki2010 08/03/2012 15:56:18

      Δύσκολα τους βάζεις τους νεατερντάλιους Καμμενο-χρυσαυγο-συριζοκκέδες. Θα κάψουν φλάντζα αν το σκεφτούν.

      • φριξος avatar
        φριξος @ Tassos 08/03/2012 15:59:54

        Δυσκολεύτηκες ακόμα και εσύ!!!! Α ρε Tasso, μειοψηφία!

        • Tassos avatar
          Tassos @ φριξος 08/03/2012 16:10:44

          Εγώ δεν δυσκολεύτηκα. Εσένα βλέπω χαμένο στην μετάφραση.

    • βορειος avatar
      βορειος @ firiki2010 08/03/2012 16:08:53

      βλεπω οτι συν τοις αλλοις εχεις και το χαρισμα της πυθιας, και ποιος σου ειπε οτι ενας λαος βασανισμενος, πτωχευμενος πεινασμενος, ταπεινωμενος, θα θελησει να τον κυβερνησει το ιδιο εκτρωμα το οποιο τον κυβερνα τωρα? Δυο τινα συμβαινουν,η εισαι τοσο κομματικα φανατικος ωστε δεν μπορεις να δεις σε τι κατασταση ειναι διπλα οι συνανθρωποι σου, η ζεις και εσυ σε καποιο φανταστικο κοσμο μεσα στην βιλα σου και μοιραζεσαι μαζι με τους ((κυβερνωντες)) το συνδρομο της Αντουανεττας.

      • firiki2010 avatar
        firiki2010 @ βορειος 08/03/2012 17:02:32

        Απάντηση στις συγκεκριμένες ερωτήσεις μου δεν έδωσες. Κατά τα λοιπά ... "κομματικά φανατικός", "βίλα" , "σύνδρομο Αντουανέτας".
        Δεν θα βγάλουμε άκρη αν αρχίσουμε μεταξύ μας τις κριτικές ... ad hominem.

    • paliouras avatar
      paliouras @ firiki2010 08/03/2012 16:20:39

      firiki

      Βία είναι… να μην μπορείς να σπουδάσεις το παιδί σου γιατί δεν έχεις χρήματα μετά τις περικοπές στο μισθό σου.
      Βία είναι… να πεθαίνει ο πατέρας σου γιατί δεν έχεις λεφτά να του βάλεις μια ιδιωτική νοσοκόμα σε ένα διαλυμένο νοσοκομείο.
      Βία είναι… να παίρνεις σύνταξη 400 ευρώ και να δίνεις τα 200 ευρώ στο τηλέφωνο, νερό και ρεύμα.
      Βία είναι… να βλέπεις το γείτονα σου να ψάχνει στα σκουπίδια για να φάει.
      Βία είναι… να σου χρεώνουν την αποτυχία μια πολιτικής που εσύ ποτέ δεν επέλεξες (αφού δεν σε ρώτησαν).
      Βία είναι… να σε πετάν στον δρόμο, γιατί ο μισθός σου είναι -μετά από 3 πτυχία- πάνω από 500 ευρώ.
      Βία είναι… να σου αλλάζουν τους φορολογικούς κανόνες κάθε μήνα.
      Βία είναι… να βλέπεις τους κλέφτες να τρώνε αστακούς ενώ εσύ να ψάχνεις ψιλά στην τσέπη σου για ένα κουλούρι των 50 λεπτών.
      Βία είναι… να σου λένε ότι είσαι κοπρίτης ενώ κάνεις 2 εργασίες για να επιβιώσεις.
      Βία είναι… να φοβάσαι να κυκλοφορήσεις στην ίδια σου την πατρίδα για να μην σε σφάξει κανένας αλλοδαπός ή φοβούμενος μην σε δουν πιο σκούρο από όσο θα έπρεπε οι φασίστες.
      Βία είναι… να νιώθεις ανασφαλής κοινωνικά, εργασιακά, βιολογικά όταν η ίδια η ουσία του κράτους είναι να σου εξασφαλίζει ασφάλεια σε όλα τα παραπάνω.
      Βία είναι… να φοβάσαι μην φας κανένα γκλοπ στο κεφάλι από αυτούς που θα έπρεπε να σε προστατεύουν.
      Βία είναι… να αναρωτιέσαι εάν θα έπρεπε να συνεχίζεις να ζεις σε αυτή την χώρα ή όχι.
      Βία είναι… να σου σκοτώνουν όλα τα όνειρα και τις ελπίδες…
      Βία είναι… και εμείς είμαστε τα παιδιά της βίας… αυτής που ασκούμε και μας ασκούν….

      Δημήτρης – Αναγνώστης (από tsantiri.gr)

      Aυτό για να σταματήσει το άθλιο παραμύθι περί βίας.

      • firiki2010 avatar
        firiki2010 @ paliouras 08/03/2012 17:08:51

        Οντως με αποστόμωσες. Κι επιτέλους κατάλαβα πως το να θεωρείς βία το να δέρνεις αυτόν που έχει διαφορετική άποψη από σένα είναι... παραμύθι.

        • noldor avatar
          noldor @ firiki2010 08/03/2012 17:35:05

          Οι μόνοι πάντως μέχρι σήμερα που έχουν δείρει είναι τα ΜΑΤ όσους τόλμησαν να διαμαρτυρηθούν. Οι διαμαρτυρόμενοι μόνο κάτι γιαούρτια έχουν ρίξει.

          • victoria (true) avatar
            victoria (true) @ noldor 08/03/2012 20:34:14

            Και αυτή η διαφορά τιμά τους μεν σε σχέση με τους δε.

  54. M.P avatar
    M.P 08/03/2012 15:36:16

    pros firiki
    δηλαδη ρε φιλε παλι ο κοσμοσ φταιει.......αδικο εχει δηλαδη.......
    δεν εχουμε να φαμε και αυτοι ολοι ακομα τρωνε με χρυσα κουταλια ........παλι αδικο ο κοσμοσ ........εχει...................?

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ M.P 08/03/2012 16:16:16

      Αγαπητέ.
      κόσμος είναι και οι 100 που την έπεσαν στους επισήμους, κόσμος είναι και αυτός που δεν συμμετείχε στο μπάχαλο. Υποψιάζομαι εξ ίσου ταλαιπωρημένος. Αρα δεν φταίει "ο κόσμος" γενικώς και αορίστως. Φταίνε αυτοί που υιοθετούν αυτές τις συμπεριφορές , οι οποίες εκτός όλων των άλλων είναι βέβαιο ότι δεν πρόκειται να βελτιώσουν την κατάσταση. (Εξ άλλου ούτε οι δράστες ενδιαφέρονται για την βελτίωση. Μάλλον το αντίθετο)

      • paliouras avatar
        paliouras @ firiki2010 08/03/2012 16:40:38

        Βελτίωση ;;
        Ο λαός ζητά την εθνική του αξιοπρέπεια , την εθνική κυριαρχία στην πατριδα και απαιτεί τα στοιχειώδη για να συντηρηθεί αξιοπρεπώς στη ζωή μαζί με τα παιδιά του και τα εγγόνια του.
        Αυτά τα στοιχειώδη που του στερούν φασιστικά , ετσιθελικά και διχως να τον ρωτήσουν, όσοι ψηφίζουν τα μνημόνια τής υποτέλειας.
        Και είναι αυτοί που την ίδια στιγμή που εξαθλιώνουν τον μέσο έλληνα χαρίζουν πακτωλό εκατοντάδων δις στις τράπεζες από τις οποίες σιτίζονται , αυτοί και τα κομματικά τους μορφώματα.

        • firiki2010 avatar
          firiki2010 @ paliouras 08/03/2012 16:51:18

          Κι άμα αυριο ο Ελληνας τους ξαναψηφίσει; Αν ο Ελληνας προτιμ;aei την πιθανή σωτηρία από την αμεση καταστροφή;
          Τα "ετσιθελικά" και "φασιστικά" ταιριάζουν σ΄ αυτούς που αυτοαναγορεύονται σε εκπροσώπους του λαού και θέλουν κα επιβάλουν "το δίκιο τους" με το ξύλο.

          • paliouras avatar
            paliouras @ firiki2010 08/03/2012 17:36:56

            Ρωτήθηκε ο έλληνας αν θέλει να «σωθεί» με μισθούς 200 ευρω, όπως προβλέπεται σαφώς να συμβεί από τις σελίδες του Μνημονίου 2;;;

            Πόσο θράσος διαθέτετε στις αποσκευές σας για να παριστάνετε πως εκπροσωπείτε τους έλληνες , όταν έχετε εφαρμόσει πολιτικές τις οποίες καταγγέλατε προεκλογικώς;

            Δε θέλουμε τη «σωτηρία» σας. Επιτρέψτε μας να εκφραστούμε στις κάλπες και μετά αντέστε στο ...καλό, στην Ελβετία και στα νησιά Κέυμαν να ξεκοκκαλίσετε τα κλεμμένα , μέχρι να αναδιοργανωθεί η ΕΥΠ στα πρότυπα των κυνηγών εγκληματιών πολέμου και να σας εξαναγκάσει να επιστρέψετε για να πληρώσετε για τα εγκλήματα σας.

  55. Μοναχικός Λύκος avatar
    Μοναχικός Λύκος 08/03/2012 16:05:27

    Εμείς και οι άλλοι... Ποιοι είστε εσείς και ποιοι οι άλλοι;
    Επιδοκιμάζει κανείς τη βία, φιρίκι μου, σε δημοκρατικές χώρες; Οχι φυσικά...
    'Ομως στα άλλα κράτη σαν το δικό μας, οι καταστάσεις είναι διαφορετικές. Αν το έχεις καταλάβει στην Ελλάδα του 2012 πεθαίνει κόσμος από την πείνα και μάλιστα την ίδια ώρα έχει καταλυθεί κάθε έννοια ελευθερίας ή δημοκρατίας.
    Ωραίο να κάνουμε κριτική αλλά δες και το καλό της υπόθεσης. Ρίχνουν γιαούρτια στους φασίστες του μνημονίου αντί για πέτρες. Αν τώρα εσύ το γιαούρτωμα το βλέπεις για βία τότε τι είναι μια Βουλή που για να ψηφίσει ενα αμφισβητήσιμο μνημόνιο ψεκάζει με χημικά τους πολίτες που υποτίθεται πως υπηρετεί για να αδειάσει πάση θυσία η πλατεία; Τι είναι μια κυβέρνηση με πρωθυπουργό ένα τραπεζίτη, μη νόμιμα εκλεγμένο από τον ελληνικό λαό; Τι είναι 1,000,000 άνεργοι; Τι είναι 300Ε σύνταξη;
    Θες να τους λες τώρα σωτήρες τους πολιτικούς και κολλάς στο φασίστες; Καμία αντίρρηση. Πάντως πρέπει να αναρωτηθείς σε ποιους στρέφονται τα γιαούρτια, να ανοίξεις λίγο τα αυτιά σου στα λόγια του "άλλου" και "βίαιου" κόσμου... πρόσεξε τι κομματική ή ιδεολογική ταμπέλα θα βάζεις, δεν ζούμε στις χρυσές εποχές της δημαγωγίας. Οποιος τους σφυγμομετρήσει λάθος, πολύ απλά θα μπει στο χρονοντούλαπο της ιστορίας.
    Τελοσπάντων... Τραμπούκος είναι ο κοστουμάτος που υποθηκεύει τη χώρα του για 50 χρόνια, όχι ο μεροκαματιάρης που εκδηλώνει την οργή του με τον μόνο τρόπο που του έχει απομείνει. Τραμπουκισμός είναι να συλλαμβάνεις τον ανήλικο που θα μουντζώσει τον δολοφόνο των ονείρων του. Οχι η μούντζα του ανήλικου.
    Τέλος, επειδή μιλάνε πολλοί για αποδοχή του πολιτικού συστήματος από τον λαό όλα αυτά τα χρόνια... Ξεχνάνε την αποχή, τα λευκά, τα άκυρα, την κατρακύλα των ποσοστών των κομμάτων στις προηγούμενες εκλογές. Δεν "διάβασαν" τα "σημάδια" και τώρα δείχνουν σαστισμένοι σε τέτοιες εικόνες. Με το δίκιο τους πάντως, ουδέποτε είχαν επαφή με το λαό. Εκτίμηση μου: θα έχουμε ολοκαύτωμα τον Ιούνιο που θα χρειαστούν νέα μέτρα από μια εκλεγμένη κυβέρνηση. Η ανοχή του κόσμου εξαντλείται. Ελπίζω ότι δεν θα συμβεί αλλά εκτιμώ πως είναι αναπόφευκτο. Οι ένοχοι θα είναι για άλλη μια φορά εκείνοι που οδήγησαν τον κόσμο σε αδιέξοδα με το ζόρι...

    "Αν συνεχιστεί ο άνισος εκτροχιασμός, οι λίγοι να δρέπουν τους κόπους και τους μόχθους των πολλών, η ανθρωπότητα θα οδηγηθεί σε μία αναπόφευκτη κοινωνική σύγκρουση χωρίς προηγούμενο" Α. Αινστάιν

  56. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 08/03/2012 17:30:58

    ένα σπίρτο ν΄ανάψει, μέσα σε εύφλεκτη ύλη, θα φέρει ανυπολόγιστες καταστροφές.
    σχετικές παροιμίες:
    1. Μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά.
    2. Ο λύκος ... στην αναμπουμπούλα χαίρεται.

    προσοχή στα χλωρά .... και στους λύκους ...

  57. S.R. avatar
    S.R. 08/03/2012 17:59:14

    Δυο κουβεντες για οσους θελουνε να ξεχνανε την αληθεια και να σηκωνουν ψευτοτσαμπουκαλιδικα μπαιρακια : ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ χασαμε την ανεξαρτησια μας και την αξιοπρεπεια μας , δανειζομενοι αισχρα, τα προηγουμενα πολλα χρονια, ( ξεκινωντας απο τον Αντρεα), για να διωρισθουμε, να αραξουμε και να καλοπληρωθουμε γι αυτο.... Τωρα που τα δανεικα τελειωσαν, βγηκαμε σαν ζητιανοι και δεχτηκαμε ολους τους ορους των δανειστων, σαν τον καθε χρεοκωπημενο... Η αξιοπρεπεια δεν κερδιζεται με ψευτομαγκιες αριστεριστικου τυπου ,που κανενας δεν υπολογιζει.... Κερδιζεται με δουλεια, παραγωγη και ανταγωνιστικοτητα... Αλλιως η πεινα ειναι ΔΕΔΟΜΕΝΗ... "Βελουχιωτισμοι του "στολου" δεν γεμιζουν στομαχια... Αντε γιατι ο αριστερος γελοιος τροπος σκεψης και αρνησης της πραγματικοτητας, μας εχει σαλεψει.....

    • paliouras avatar
      paliouras @ S.R. 08/03/2012 18:27:25

      Δεν στα έχουν πει καλά.
      Υπάρχει η ιστορία του δημόσιου χρέους , υπάρχει κι ένα περιστατικό Pacifico στο παρελθόν.
      Ο ελληνικός λαός δεν ενημερώθηκε ποτέ για τις διαδικασίες δανεισμού , για τα επιτόκια και τους κινδύνους που προέκυπταν.
      Αντιθέτως οι πολιτικοί διαβεβαίωναν, σε όλους τους τόνους, πως εντός ΕΕ διασφαλίζεται επ άπειρον και χωρίς αστερίσκους η ευημερία των ελληνων, η εθνική ασφάλεια κλπ κλπ
      Η υπερχρέωση της χώρας είναι αποτέλεσμα της λαδεμπορικής και μαυραγορίτικης τακτικής των πολιτικών ηγεσιών , για την οποία ποτέ δεν ενημερώθηκε ο ελληνικός λαός.
      Εκτός εάν εσύ γνώριζες για το σουάπ της Γκόλντμαν Σακς που μας έβαλε στην ευρωζώνη.

  58. S.R. avatar
    S.R. 08/03/2012 18:42:25

    Συμφωνω με το οτι δεν γνωριζε ο λαος ,ακριβως... Αλλωστε, υπηρχε συστημα αποκρυψης της πραγματικοτητας, απο εμμισθα ΜΜΕ , ιδιοκτησιας διαπλεκομενων ΚΡΑΤΙΚΟΔΙΑΙΤΩΝ επιχειρηματιων, που υμνουσαν την 'κοινωνικη ευαισθησια" των κυβερνωντων... Αλλα και ο" λαος" ηξερε οτι "λουφαριζε" διωρισμενος, και οτι "με αγωνες εναντια στην εργοδοσια" (δημοσιο) αυξανε τον αδικως καταβαλλομενο μισθο του... Τελος παντων.. Το θεμα ειναι οτι με κουφια επαναστατικα τσιτατα, λεφτα δεν βγαινουν... Πεσαμε ,σχεδον οικειοθελως και κουτοπονηρα, στον λακκο με τα κακα ( οικονομικως) και μονο με δουλεια, και πραγματικη παραγωγη θα βγουμε, αν βγουμε, καποτε...
    Δυστυχως τιποτα αλλο δεν γινεται, και οποιος πιστευει το αντιθετο, κοροιδευει τον εαυτο του...

    • paliouras avatar
      paliouras @ S.R. 08/03/2012 19:55:04

      Κοροϊδεύει τον εαυτό του όποιος πιστεύει πως με συνταγές ΔΝΤ και μετατροπή της Ελλάδας σε προτεκτοράτο-πεδίο πειραματισμού των οικονομικών Μένγκελε, μπορεί να βγεί η Ελλάδα από τον Καιάδα που την έριξαν οι πολιτικοί.

      Κάνεις δομικό λάθος στη σκέψη σου , αποδεχομενος το «μαζί τα φάγαμε». Ε, δεν τα φάγαμε μαζί και δεν πρόκειται να τα πληρώσουμε μαζί με αυτούς που έφαγαν μόνο από δυο μπίζνες την τελευταία δεκαετία 22 δις από τους Ολυμπιακούς και 15 δις από το σουάπ της Goldman Sachs.

      Το «με δουλειά , με πραγματική παραγωγή» ισχύει όταν διαχειρίζεσαι τον παραγώμενο εκ της εργασίας σου πλούτο. Όταν έχεις υπογράψει πως τα έσοδα του κράτους πηγαίνου πρώτα στους τοκογλύφους και αν κάτι περισσέψει δαπανάται για υγεία , παιδεία, μισθούς και συντάξεις, τότε δεν διαφέρεις από τον σκλάβο στις φυτείες της Τζόρτζια ή , πιο καλά , από τον αιχμάλωτο στα στρατόπεδα εργασίας του Ράιχ.
      Κι εκεί στην είσοδο είχαν το φοβερό επίγραμμα:
      «η εργασία ελευθερώνει».

      • S.R. avatar
        S.R. @ paliouras 08/03/2012 21:21:24

        Φιλε καταλαβε κατι για να τελειωνουμε... Το αν τα φαγαμε μαζι με αυτους που εκλεξαμε δεν ενδιαφερει κανεναν ξενο.... Οταν δανειζεσαι και δεν χρησιμοποιεις ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΑ το δανειο θα σου παρουν το σπιτι οταν δεν εχεις να πληρωσεις... Αν δεν παραγεις και βγαινεις στην ζητιανια, ζητιανος λεγεσαι, ειτε το θες ειτε οχι....Τα λεφτα θα βγουν μονο με συγκεκριμενους τροπους , αν βγουν, ειτε μας αρεσει ειτε οχι... Τα λοιπα ειναι τζαμπα φιλολογια, που κουραζει.....

        • paliouras avatar
          paliouras @ S.R. 08/03/2012 21:44:56

          Απλουστεύσεις για μικρα παιδιά.
          Όταν δανείζεσαι λίγα είσαι οφειλέτης, όταν δανείζεσαι πολλά είσα συνεταίρος.
          Γιατί δεν σου τα δανείζουν ακουσίως, τοκογλυφούν επί των δανείων.
          Οι ξενοι ήταν αυτοί οι οποίοι μέσω εξοπλισμών, ολυμπιάδων, μιζών, κρατικών προμηθειών πήραν πίσω ήδη εις το πολλαπλάσιο τα λεγόμενα δάνεια τους.
          Βεβαίως όταν έχεις ηγεσίες που φέρονται ως οδαλίσκες ενώπιον του σουλτάνου, έχεις την αντιμετώπιση ζητιάνου και σου σκαρώνουν μνημόνια και δανειακές, τόσο επαίσχυντα που δεν έχουν υπογραφεί ποτέ και από καμμιά χώρα του λεγόμενου αναπτυγμένου κόσμου.

        • Μοναχικός Λύκος avatar
          Μοναχικός Λύκος @ S.R. 08/03/2012 22:01:33

          Απεχθές χρέος... αυτό δεν είναι φιλολογία αγόρι μου...
          Θες και τους όρους για να θεωρηθεί ένα χρέος απεχθές;
          1. Να έχει συναφθεί χωρίς την συγκατάθεση των πολιτών
          2. Τα ποσά να σπαταλήθηκαν ενάντια στο όφελος των πολιτών
          3. Ο δανειστής να ήταν ενήμερος για αυτήν την σπατάλη

          Τώρα θες να θεωρείς ότι εμείς κοροιδευόμαστε και όχι εσύ... Πάντως μίλησες για ζητιάνους σε μια χώρα με 1,000,000 ανθρώπους που δεν έχουν εργασία. Οι άθλιοι του Ουγκώ φαντάζομαι...
          Δεν αλλάζεις ανθρώπους και συνειδήσεις αγορίνα. Κοινωνικό σύστημα αλλάζεις. Μας σάπισε το "ελεύθερο" χρήμα και δεν είναι φιλολογία αυτό...

  59. factorx avatar
    factorx 08/03/2012 20:01:31

    Ειδική κυβερνητική σύσκεψη αναμένεται να πραγματοποιηθεί τις επόμενες ημέρες, ενόψει των εορταστικών εκδηλώσεων της 25ης Μαρτίου, προκειμένου να συζητηθούν προληπτικές ενέργειες ώστε να αποτραπεί το ενδεχόμενο να επαναληφθούν επεισόδια, ανάλογα με εκείνα της 28ης Οκτωβρίου.

    • airman avatar
      airman @ factorx 08/03/2012 20:06:44

      Ας λάβουν σοβαρά υπόψη ότι την 28η Οκτωβρίου τιμάμε την επέτειο του ''ΟΧΙ'' ενώ την 25η Μαρτίου την επέτειο της Επανάστασης του Έθνους!

    • Orestios avatar
      Orestios @ factorx 08/03/2012 22:19:24

      Στον στράτευμα πάντως κυκλοφόρησε έγγραφο για την προσέλευση στελεχών απέναντι από τους επισήμους, αλλά το απέσυραν άρον άρον.

  60. Aris. A avatar
    Aris. A 08/03/2012 21:41:57

    Πέρασε από το υπουργικό συμβούλιο η συμφωνία με την Siemens.

    Ολα ωραία και καλά.

    ουδείς τιμωρήθηκε.

    Παράλληλα τα κόμματα ετοίμαζαν ρυθμίσεις των χρεών τους.

    Τα κόμματα περπατούν τον αυτιστικό δρόμο που έχουν επιλέξει.

    Τέτοια αδυναμία αντίληψης τι συμβαίνει στην κοινωνία τέτοια έλλειψη αυτοσυντήρησης δεν περίμενα να δω.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Aris. A 08/03/2012 21:48:29

      Έχουν αποδεχθεί τις συνέπειες των επιλογών τους.
      Αυτό είναι το τρελό.

      Ο Βορίδης είπε σήμερα στο υπουργικό: "Θα μας σφάξουν".

      http://www.eglimatikotita.gr/2012/03/25_2223.html

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ αλλενάκι 09/03/2012 00:25:50

        Αν ισχύει αυτό, τότε μου φαίνεται ότι ετοιμάζουν το δρόμο για κατάργηση παρελάσεων

      • Tassos avatar
        Tassos @ αλλενάκι 09/03/2012 09:14:50

        Ο Αδωνις έχει λόγο, πολιτικά ορθό και ξεκάθαρο. Τι τον κουβάλησαν αυτόν τον Βορίδη? (εκτός αν τους νανουρίζει με την ομιλία του)

  61. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 08/03/2012 22:06:23

    Μια καλή ημερομηνία για εκλογές είναι η 25η Μαρτίου!

    Μαζί με την παρέλαση. Η επέτειος της εθνικής παλιγγενεσίας να συμπέσει με την απαλλαγή μας από το σύστημα ΠΑΣΟΚ που πούλησε τη χώρα στους τοκογλύφους.

  62. S.R. avatar
    S.R. 08/03/2012 22:33:26

    Φιλε μου σε ευχαριστω για τα σχολια... Ως εδω η κουβεντα.....

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ S.R. 09/03/2012 01:20:38

      Αγαπητέ S.R.
      Kαι πολύ άντεξες! Νόμιζες ότι θα πείσεις με λογικά επιχειρήματα. Με ποιο πράγμα είπαμε ότι δεν μπορούν να τα βγάλουν πέρα ούτε οι Θεοί;

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ S.R. 09/03/2012 09:29:51

      Φιρίκι, θεωρείς "λογικό επιχείρημα" το "αφού χρωστάς, θα σου πάρουν το σπίτι και θα έχουν δίκιο";

      Μπορεί να είναι λογικό για ευρωλιγούρηδες, αλλά προφανώς όχι για όσους βάζουν πρώτα την πατρίδα τους και μετά τους άλλους.

    • paliouras avatar
      paliouras @ S.R. 09/03/2012 10:09:36

      Τα παπαγαλάκια του Τόμσεν είναι ανίκητα.
      Ό, τι επιχείρημα και να τους πεις θα καταλήξουν πως ο Γούκος έχει πάντα δίκιο.

  63. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 08/03/2012 22:41:02

    Kαλά, αυτός ο γενναίος Παπαδήμος, που τον θέλουν εσαεί πρωθυπουργό οι μισοί Έλληνες( και λίγους λέτε κ . Μπόμπολά μου)δεν θα παραστεί στην παρέλαση;

  64. kas avatar
    kas 09/03/2012 00:19:05

    στο κρατίδιο γκρι οι homo grekilous αποφάσισαν για το σύνολο των υπολοίπων
    ότι πρέπει να ενταχθούμε ντε και καλά σε κάποια τις δύο ομάδες που έχουν βαλθεί να καταστρέψουν την Ελλάδα (μνημονιάκοι - αντιμνημονιακοί)

    οι δε πρώτοι δεν απειλούν τους δεύτερους γιατί πάντοτε τους είχαν ανάγκη ως αντίπαλον δέος να τρομάζουμε οι υπόλοιποι....και μας απειλούν με το χάος τους, οπότε τρίβουν τα χέρια τους όταν οι δεύτεροι τα κάνουνε μπάχαλο

    οι δε δεύτεροι απειλούν...τους πρώτους με εαμικού τύπου (μπάμ και κάτω δηλαδίς στην καλύτερη επειδή το είπε ο διαφωτιστής με ότι κατσαπλιάδικο υπάρχει κονσερβοκούτι, κατσαβίδι, πριόνι, τανάλια, πένσα, κλαδευτήριο, σιδεροπρίονο, μαχαιροκούζινο, κουζινομάχαιρο, γιαούρτι γελάδας κ.λ.π) λαϊκά (σικ-καρασικ) καραλούμπεν δικαστήρια (φοβερά ενσταντανέ των αγανακτισμένων τσαμπίκων με δηλώσεις του τύπου...σε τι κόσμο θα φέρουμε τα παιδιά μας ε ?) και κρεμάλες και γκιλοτίνες και λιθοβολισμούς δημοσία δαπάνη και κινέζικα μαρτύρια

    οι ρεστ....δυστυχώς τρώνε το αγγούρι και δροσίζονται
    και έχουν και τους 1ους-2ους να τους κάνουν να ζορίζονται

    παλαιά...τον ρόλο των 2ων των έπαιζαν οι του τιμημένου
    μετά όταν αυτό έγινε ζωντανό πτώμα, φτιάσανε τους αναρχολανδέζους οπορτουνιστές
    και μετά τους αναρχικούς-γνωστούς αγνώστους-αντιεξουσιαστές-μπαχαλάκηδες-κουκουλοφόρους....(έπεται η νέα trendy ονομασία τους σε κανα-δυό χρόνια)
    τώρα...επειδή να ούμε υπάρχει εθνική ανάτασις βρε αδελφέ....χρυσαυγουλίτες και ανταρσέοι πάνε χέρι-χέρι....θου κύριε

    σε ποιόν απευθύνονται άραγες ?
    στο φιλοθέαμον κοινόν ?

    εγώ πάντως θα κάτσω να δω...γιαούρτια και ντου στις τηλεοράσεις για ένα και μόνο λόγο

    να δω τις ανταρσύες μετά να χειροκροτούν τα τιμημένα ΟΥΚ....και τι άλλο

    είπαμε δεν είπαμε ?
    μεγάλη υπόθεσις η γαστέρα

  65. ΜΠ avatar
    ΜΠ 09/03/2012 00:50:35

    O γνωστός Αμερικανός οικονομικός αναλυτής και παραγωγός ντοκιμαντέρ Max Keiser, εμφανίστηκε στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων του δορυφορικού τηλεοπτικού σταθμού Russia Today.

    Τα όσα είπε έχουν εξαιρετικό ενδιαφέρον:

    «Το απίστευτα δυσανάλογο χρέος της Ελλάδας έχει, στην πραγματικότητα, συσσωρευθεί σε διάφορες τράπεζες ανά τον κόσμο και φορτώθηκε στον ισολογισμό της Ελλάδας. Το χρέος της Ελλάδας δεν προέρχεται από την Ελλάδα, προέρχεται από αυτές τις άλλες χώρες, που έχουν χρησιμοποιήσει την Ελλάδα ως χωματερή τοξικού χρέους. Και τώρα η ελληνική κυβέρνηση απαιτεί να αποπληρώσει αυτό το τοξικό χρέος ο ελληνικός λαός. Αλλά εξυπακούεται ότι οι Έλληνες δεν θα είναι σε θέση να πληρώσουν αυτό το χρέος. Επομένως, σύντομα θα γίνουμε όλοι μάρτυρες ενός οικονομικού ολοκαυτώματος.

    Το όλο εγχείρημα του ευρώ ήταν ιδέα της Γερμανίας. Ήταν ένα εγχείρημα ύπουλο, που αποσκοπούσε στο να γίνει δυνατή η επανένωση Ανατολικής και Δυτικής Γερμανίας. Τώρα που η Γερμανία επανενώθηκε, τριγυρνάει στην Ευρώπη σαν το πεινασμένο θηρίο και λεηλατεί τη δημόσια περιουσία χωρών όπως η Ελλάδα. Οι Έλληνες είναι σήμερα αυτό που ήταν κάποτε οι Εβραίοι της Ευρώπης.

    Βρισκόμαστε στα πρόθυρα ενός οικονομικού ολοκαυτώματος που οργάνωσε η Γερμανία. Τα τελευταία δέκα χρόνια, από το ξεκίνημα αυτής της νομισματικής ένωσης, όλοι οι προαναφερθέντες ταΐζουν τους Έλληνες τοξικό χρέος με το ζόρι.

    Όλοι γνωρίζουμε τον ρόλο της Goldman Sachs σε αυτή την υπόθεση, και πώς η τράπεζα αυτή, με το τεράστιο τοξικό χρέος που είχε, φρόντισε ώστε η Ελλάδα να συμπεριληφθεί στη ζώνη του ευρώ. Ήταν όλα προσχεδιασμένα. Η Γερμανία γνώριζε πολύ καλά ότι μια μέρα το οικοδόμημα του ευρώ θα κατέρρεε και όλο αυτό το διάστημα ανυπομονούσε να γίνει η έκρηξη για να τρέξει και να μαζέψει τα πολύτιμα λάφυρα. Η Γερμανία αυτή τη στιγμή έχει εισβάλει στην Ελλάδα και είναι έτοιμη να εισβάλει και στην Πορτογαλία και στην Ισπανία.

    Έχουμε να κάνουμε με ένα 4ο Ράιχ. Η Γερμανία έχει όλα τα χαρτιά της τράπουλας στα χέρια της και παίζει την παρτίδα πανέξυπνα. Με το νέο Μνημόνιο που προτάθηκε στην Ελλάδα, δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρξει ανάπτυξη με αυτά τα μέτρα που λαμβάνονται.

    Μέσω αυτού του νέου γύρου μέτρων λιτότητας, η Ελλάδα οδηγείται δέσμια σε μια προδιαγεγραμμένη πορεία τραίνου προς την «τελική λύση«. Το ΔΝΤ θα έχει από πριν αγοράσει όλες τις σιδηροδρομικές γραμμές και τα βαγόνια που θα οδηγήσουν τους Έλληνες προς αυτή την τελική λύση». Εάν η συμφωνία επιτευχθεί, οι ιδιώτες κάτοχοι του ελληνικού χρέους αναμένεται να έχουν περίπου 70% μείωση στην αξία των επενδύσεών τους.

    Ωστόσο, αυτοί οι ιδιώτες επενδυτές, στων οποίων το χρέος πρόκειται να «κουρευτεί», έχουν ήδη ασφαλίσει πλήρως αυτό το χρέος στην αγορά των CDS και, ακόμα και αν οκόσμος γυρίσει ανάποδα, αυτοί θα έχουν εξασφαλισμένο το κέρδος τους.

    Δεν υπάρχει κανένα ρίσκο γι’ αυτούς. Αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο η Ελλάδα βρίσκεται αυτή τη στιγμή σε αυτή τη μέγγενη. Θα πρέπει να κατανοήσουμε ότι όλο το τοξικό χρέος που έχει συσσωρευθεί στους ισολογισμούς των τραπεζών στη Γερμανία, τη Βρετανία, τις ΗΠΑ, έχει φορτωθεί στον ισολογισμό της Ελλάδας.

    Και τώρα η ελληνική κυβέρνηση έχει την απαίτηση να πληρώσει ο ελληνικός λαός για όλο αυτό το τοξικό χρέος. Το χρέος της Ελλάδας δεν δημιουργήθηκε στην Ελλάδα, αλλά σε αυτές τις άλλες χώρες. Η Ελλάδα χρησιμοποιήθηκε σαν χωματερή του παγκόσμιου τοξικού χρέους.

    Την ελληνική κυβέρνηση την έχουν διορίσει οι τραπεζίτες. Και η προηγούμενη ελληνική κυβέρνηση εκπαιδεύτηκε στη Σχολή του Σικάγου, εκεί ακριβώς που εκπαιδεύτηκε και η επικεφαλής του ΔΝΤ, Κριστίν Λαγκάρντ.

    Πάει καιρός που οι Έλληνες στερούνται κοινοβουλευτικής αντιπροσώπευσης. Αυτό που οφείλουν να κάνουν αυτή τη στιγμή είναι να επαναστατήσουν και να αντικαταστήσουν αυτή την κυβέρνηση, ώστε να αποκτήσουν αυτοδιάθεση και να επανακτήσουν την εθνική τους κυριαρχία.

    Οι κυνηγετικοί νόμοι καταργήθηκαν και έχουν όλοι αρπάξει μια καραμπίνα και λεηλατούν. Η Γερμανία το ξέρει αυτό καλά και το απολαμβάνει. Στα χέρια της θα καταλήξει σε λίγο όλη η δημόσια περιουσία της Ελλάδας, της Πορτογαλίας και της Ισπανίας».
    Tsantiri

  66. akenaton avatar
    akenaton 09/03/2012 01:45:06

    ΜΑΖΙ ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ, ΧΩΡΙΑ ΤΑ Χ......ΜΕ (ΧΩΝΕΨΑΜΕ).

    Ένας Έλληνας πολιτικός ονειρεύτηκε μια μέρα ότι ήταν επικεφαλής μιας παράξενης λιτανείας «αναξιοπαθούντων». Βάδιζε αργά, λικνιστικά, με ύφος δύσθυμου και απρόθυμου κουτσαβάκη της παλιάς καλής Τρούμπας. Ο τεράστιος όγκος του έριχνε βαριά σκιά στους αγριεμένους οπαδούς που τον ακολουθούσαν ολοπρόθυμοι δίκην αγέλης αδέσποτων (κομματο) σκύλων.

    Μπροστάρηδες στην πορεία ήταν η μεγάλη ομάδα των κουστουμαρισμένων βουλευτών που σιτίζονταν χρόνια τώρα στο «πρυτανείο» του Δήμου και έτρωγαν τον αγλέουρα ζωή να’ χουν. Μάλιστα, 117 από δαύτους τώρα τελευταίως, είχαν το θράσος να ζητήσουν από τον μάγειρα και ….. περίσσευμα! Ανίκανοι Υπουργοί, αγράμματοι Γραμματείς, σκοτεινοί Σύμβουλοι, αθώοι Περιφερειάρχες, παράξενοι Δήμαρχοι, αδαείς Δημοτικοί Σύμβουλοι, τυχαίοι Διοικητές οργανισμών του Δημοσίου και άλλοι εκλεγμένοι και μη υψηλά ιστάμενοι, αποτελούσαν την «ζωηρή» παρέα. Όλοι απολάμβαναν τους παχυλούς μισθούς και αντιμισθίες τους, τις εύκολες και πολλαπλές συντάξεις τους, τα παντός είδους υλικά και άυλα προνόμιά τους, χωρίς καμία τύψη. Πάντα έφταιγαν οι «άλλοι» που η Χώρα, ο Δήμος, ο Οργανισμός που διοικούσαν χρεοκόπησε και πάει κατά διαόλου!
    Δίπλα τους, ντυμένοι λαϊκά αλλά με ύφος χιλίων καρδιναλίων πήγαιναν οι κρατικοδίαιτοι «συνδικαλιστάδες». Κανείς τους πια δεν θυμόταν αν είχε ποτέ του δουλέψει και σε ποια θέση, οι μισθοί τους όμως «έτρεχαν» απρόσκοπτα, μαζί με όλα τα επιδόματα και τις χρονο-ωριμάνσεις.
    Από κοντά, πορεύονταν η κουστωδία των πληρωμένων γραφιάδων της δημοσιογραφίας. Ο καλύτερος από αυτούς είχε 3-4 παχυλά αμειβόμενες θέσεις σε κρατικούς οργανισμούς και δημόσιες εταιρείες, χώρια η θέση του στο μέσο ενημέρωσης των εργολάβων αφεντικών του, που φρονίμως ποιούντες δεν εμφανίζονταν αυτοπροσώπως στην ως άνω ονειρική λιτανεία.
    Μαζί, πήγαιναν όλοι εκείνοι οι καταφερτζήδες «επιχειρηματίες» που έκαναν αποκλειστικές «μπίζνες» με το δοβλέτι σε τιμές διπλάσιες ή και τριπλάσιες από κάθε άλλο μέρος του κόσμου. Το μάτι τους γυάλιζε από απληστία και τα χοντρά πούρα στα σφιγμένα χείλη τους έμοιαζαν πιο απειλητικά και από γροθιές πεινασμένου οικοδόμου. Όλοι μαζί χρωστούσαν στην Εφορία τον μισό προϋπολογισμό του Κράτους και σε οποιαδήποτε άλλη χώρα του κόσμου θα βρίσκονταν προ πολλού χρόνου μπροστά στο φυσικό τους δικαστή μαζί με όσους «κουστουμαρισμένους» τους έκαναν τόσες δεκαετίες «πλάτες» μέσα από τις κυβερνήσεις.
    Παραπίσω, συμπαγές το «μπλοκ» των υπαλλήλων του στενού και του υρύτερου Δημοσίου - εν ενεργεία άμα τε και συνταξιούχοι. Όχι όλοι βέβαια οι δημόσιοι υπάλληλοι και συνταξιούχοι του Δημοσίου, μονάχα το «ανφάν γκατέ» του κλάδου. Εξέχουσα θέση στο μπλοκ κρατούσαν τα περίφημα «ρετιρέ» του Αντρέα με τους μυθώδεις μισθούς και τα ακατανόμαστα επιδόματα. Από δίπλα, οι 40άρηδες και 50ρηδες εθελουσίως εξελθόντες του ΟΤΕ και της πάλαι ποτέ Ολυμπιακής Αεροπορίας με τα παχυλά εφάπαξ και τις απίστευτες συντάξεις. Κοντά, οι πρόωρα συνταξιοδοτηθείσες τηλεφωνήτριες, νοσοκόμες, τραπεζικές υπάλληλοι, υπάλληλοι υπουργείων και ΔΕΚΟ, με 15ετία, με ανήλικα τέκνα, με μπάρμπα στην Κορώνη. Μαζί και οι 40ρηδες στρατιωτικοί, αστυνομικοί, λιμενικοί ανεμίζοντας τα χαρτιά της σύνταξης και φορώντας τις μεγάλες στολές ναυάρχων, στρατηγών, πτεράρχων, γεμάτες παράσημα, προνόμια, φθηνές διακοπές και τσάμπα γεύματα στις λέσχες τους. Όλοι αυτοί, ακολουθούμενοι από τις άγαμες θυγατέρες που εισπράττουν για πολλές δεκαετίες τις συντάξεις των πεθαμένων γονιών τους, καθώς και τα άλλα «εκλεκτά» τέκνα τους που «προτιμώνται» (ως μη όφειλαν) στις προσλήψεις που προκηρύσσονται στις υπηρεσίες που εργάστηκαν οι γονείς τους. Όλοι σχεδόν αυτοί οι «εκλεκτοί» και περιούσιοι υπάλληλοι, απολάμβαναν οικογενειακώς ατέλειες, ασυλίες και εκπτώσεις σε κοινωνικά αγαθά πρώτης ανάγκης (ρεύμα, νερό, τηλέφωνο, συγκοινωνίες, κλπ) ανάλογα με τον τομέα εργασίας του καθενός. Ατέλειες και εκπτώσεις παντελώς άγνωστες στους πληβείους του ιδιωτικού τομέα αλλά και στους άτυχους συναδέλφους τους του Δημοσίου που εργάζονταν για «τρεις κι εξήντα» στους μη «ευγενείς» οργανισμούς του κρατικού Λεβιάθαν. Τελευταίοι αλλά όχι και κατώτεροι, έκλειναν το μπλοκ όλοι αυτοί που μετέτρεψαν τη δημοσιοϋπαλληλία από μισθωτή εργασία σε προσοδοφόρα και επικερδή επιχείρηση. Εφοριακοί με το χέρι απλωμένο που ποτέ δεν είδαν παράβαση σε όσους «ασήμωναν», τελωνειακοί με βίλλες στη Μύκονο και σκάφη 30 μέτρων στη μαρίνα της Ζέας, επιθεωρητές εργασίας που διαρκώς επιθεωρούσαν αμήχανοι τα νύχια τους, ιατροί του ΕΣΥ με τσάντες γεμάτες φακελάκια (οι επονομαζόμενοι και «ταχυδρόμοι των νοσοκομείων»), «ιπτάμενοι» πανεπιστημιακοί που έκαναν οτιδήποτε άλλο στη ζωή τους εκτός από διδασκαλία και έρευνα, καθηγητές που τα «έπιαναν» μαύρα και αφορολόγητα από ιδιαίτερα ακόμη και στους μαθητές που είχαν στην τάξη τους, υπάλληλοι του τμήματος συγκοινωνιών με μαϊμούδες διπλώματα στους ώμους τους, τραπεζικοί που από τα πολλά «θαλασσοδάνεια» είχαν μετατραπεί σε καπετάνιους, μηχανικοί των πολεοδομιών καβάλα σε αυθαίρετα, δασάρχες που δεν άφησαν δάσος που να μην το αποχαρακτηρίσουν νύχτα, αστυνομικοί «προστάτες» νυχτερινών «μαγαζιών», λιμενικοί με λαθραία τσιγάρα στις τσέπες, στρατιωτικοί που παραλάμβαναν υποβρύχια που γέρνουν, κτηνίατροι που «άρμεγαν» κτηνοτρόφους, γεωπόνοι που βεβαίωναν με το αζημίωτο ακαρπίες, χαλαζοπτώσεις, παγετούς και άλλες φυσικές καταστροφές ακόμη και σε χερσολίβαδα και άλλοι ων ουκ έστιν αριθμός που είχαν μετατρέψει τα δημόσια γραφεία τους σε «μαγαζάκια» προσοδοφόρα και αφορολόγητα.
    Πίσω από όλους αυτούς, βάδιζαν ακμαίοι και ζωηροί οι «πελάτες» τους. «Επιχειρηματίες» που χρωστούσαν στην Εφορία τον ΦΠΑ, στο ΙΚΑ τις εισφορές και στην αγορά «της Μιχαλούς», με τις λιμουζίνες και τις μεζονέτες απείραχτες, τα «πέτσινα» μπλοκ επιταγών στις τσέπες και τα κλεμμένα λεφτά στην Ελβετία. Προμηθευτές του Δημοσίου που έδιναν φουσκωμένες τιμές και εργολάβοι Δημοσίων έργων με συνεργεία 20 (!) ανασφάλιστων αλλοδαπών και 3 (!) ασφαλισμένων ελλήνων, που έδιναν ανήθικες εκπτώσεις σε στημένους διαγωνισμούς προσδοκώντας ανατιμολογήσεις, αναθεωρήσεις και υπερβάσεις και γεμίζοντας τη χώρα κακοτεχνίες. Φαρμακέμποροι και φαρμακοβιομήχανοι που πουλούσαν στα νοσοκομεία και στα ασφαλιστικά ταμεία τα φάρμακά τους 700%(!!!) ακριβότερα από όσο στο εξωτερικό. Φαρμακευτικοί αντιπρόσωποι με τις τσέπες γεμάτες ταξίδια, δωράκια και διευκολύνσεις. «Εισαγωγείς» που εκτελώνιζαν ένα κοντέινερ και «έμπαζαν» μέσα δέκα αφορολόγητα. Ύποπτοι μεσάζοντες απίστευτου θράσους και χλιδής που τριγυρνούσαν το πεντάγωνο με τσάντες γεμάτες άχρηστα όπλα και πλούσιες «μίζες». Οικοδομικοί συνεταιρισμοί «ευγενών» ταμείων συνήθως, που έχτιζαν ξεδιάντροπα σε παραλίες, δάση και ρέματα. Φοιτητές του εξωτερικού με αγορασμένες αναγνωρίσεις πτυχίων, με μεταγραφές – παραμύθια απότοκες πλαστών βεβαιώσεων για απίθανες ασθένειες. Φοιτητές του εσωτερικού με το πανεπιστημιακό άσυλο στο εικονοστάσι και ακριβά πληρωμένα αλλά άχρηστα πτυχία στο σαλόνι. Ραντιέρηδες με μηδενικά δηλωμένα εισοδήματα και φουσκωμένους τραπεζικούς λογαριασμούς, έτοιμοι στην πρώτη δυσκολία να «βγάλουν» τα μαύρα ευρώ τους στα νησιά Καϊμάν και στους άλλους αφορολόγητους παραδείσους. Επαγγελματίες και μικροέμποροι που θεωρούσαν «αμαρτία» την παροχή αποδείξεων και έγκλημα καθοσιώσεως την κοπή τιμολογίων. Ιδιοκτήτες εταιρειών – φαντασμάτων που «πουλούσαν» πλαστά τιμολόγια κλέβοντας ασύστολα τον ΦΠΑ. Αγρότες επιδοτούμενοι για ανύπαρκτες παραγωγές και αποζημιωμένοι από τον ΕΛΓΑ για φανταστικές ζημίες και άλλοι πολλοί που προθύμως «αγόραζαν» από τα παράνομα και αφορολόγητα μαγαζάκια των επίορκων δημοσίων «λειτουργών», χωρίς ποτέ κανείς τους ένθεν και ένθεν να βρεθεί στην ψειρού όπως θα έπρεπε.
    Οι ελεύθεροι επαγγελματίες, πήγαιναν παραπίσω, έτοιμοι σε κάθε περίπτωση να την κοπανήσουν. Καχύποπτοι, αδίστακτοι, ιταμοί, μεγαλογιατροί, μεγαλοδικηγόροι, μεγαλομηχανικοί, μεγαλοσυμβολαιογράφοι, ανοικονόμητοι οικονομολόγοι, λογιστάδες και άλλοι μεγαλόσχημοι «επιστήμονες» με εισοδήματα βασιλιάδων και δηλώσεις ανειδίκευτων εργατών. Αυτοί κρατούσαν τα «κλειδιά» του σάπιου συστήματος και χωρίς την αμέριστη σύμπραξή τους θα ήταν εντελώς αδύνατος ο ανεξέλεγκτος εκμαυλισμός μιας ολόκληρης κοινωνίας. Καθήμενοι μεγαλοπρεπώς πάνω στον παράνομο πλούτο τους, έβγαζαν τη γλώσσα στα «κορόιδα» που τους τα ακουμπούσαν πάνω στην απελπισία τους, για να μην πεθάνει ο παππούς, για να μη μπει στη φυλακή ο παραστρατήσας υιός, για να στεγαστεί η φαμίλια, για να μην τους τυλίξει σε μια κόλλα χαρτί ο επίορκος εφοριακός, για να κάνουν εν τέλει τη δουλειά τους μέσα σε αυτό το «απέραντο φρενοκομείο». Πολλοί από αυτούς, αποτελούσαν και εκλεκτό τμήμα των ευνοούμενων συντεχνιών και των κλειστών επαγγελμάτων που αναμιγνύονταν βαυκαλιζόμενοι σε όλα τα μπλοκ της ανίερης αυτής συμμορίας που πορεύονταν ανήξερη προς τον όλεθρό της. Δικηγόροι, μηχανικοί, φαρμακοποιοί, συμβολαιογράφοι άμα τε και οι φορτηγατζήδες, οι φουρναραίοι, οι ταξιτζήδες, οι εφημεριδοπώλες (!), οι δημοσιογράφοι, οι φορτοεκφορτωτές, οι λιμενεργάτες και άλλοι πολλοί, οι οποίοι ανήκαν σε κλειστά «κλάμπ» που για κανένα λόγο δεν ήθελαν να «ανοίξουν». Μαζί με διάφορους αυτοτελώς (και για τούτο ουδέποτε σχεδόν) φορολογούμενους πολίτες, όπως τραγουδιστές, ηθοποιούς, ποδοσφαιριστές, μουσικούς, αθλητές, και άλλους, ήσαν και αυτοί ανένδοτοι στη διεκδίκηση των προνομίων τους που είχαν αρχίσει να τρίζουν επικίνδυνα.
    Πορεύονταν λοιπόν μαζί με όλους τους άλλους, θυμωμένοι, αλαφιασμένοι και μοιραίοι, ενώ από πίσω τους ακολουθούσε το μέγα πλήθος των «πελταστών» φτωχοδιαβόλων και μικροαπατεώνων, που έχτισαν ένα αυθαίρετο σπιτάκι, που «έχωσαν» το παιδί τους με «γλείψιμο» σε μια αργομισθία του Δημοσίου, που έκρυψαν μερικά πενιχρά εισοδήματα από την Εφορία, που «λάδωσαν» για να πάρουν το δίπλωμα οδήγησης, που έδωσαν φακελάκι στον διευθυντή του ΕΣΥ για να χειρουργήσει τη γυναίκα τους εκτός λίστας, που έκλεισαν έναν ημιυπαίθριο, που έσβησαν παράνομα μια κλήση της τροχαίας, που δεν έκοψαν κάποιες αποδείξεις στο μικρομάγαζό τους, που τους χαρίστηκαν κάποιες αδούλευτες υπερωρίες, που έκαναν μερικές «κοπάνες» από την υπηρεσία τους με την ανοχή του προϊσταμένου, που αγόρασαν λαθραία μια κούτα τσιγάρα ή πέντε σιντί από έναν μαύρο, που έβαλαν μερικά λίτρα πετρέλαιο θέρμανσης στο τρακτέρ τους, που …. που ….. που ….."
    "Αργότερα ο πολιτικός που λέγαμε στην αρχή της ιστορίας μας, ξύπνησε στην κεφαλή της απίστευτης αυτής λιτανείας των υπευθύνων, αλλά δεν θυμόταν πια το όνειρό του. Το μόνο που είχε μέσα στο μεγάλο κεφάλι του ήταν μια φράση που έμοιαζε να έρχεται από το πουθενά: «μαζί τα φάγαμε» ……
    «Μαζί τα φάγαμε» βροντοφώναξε και σήκωσε ψηλά τη γροθιά του με τους άλλους".
    Για την αντιγραφή: Akenaton.

  67. ΕΚΚΡΕΜΕΣ avatar
    ΕΚΚΡΕΜΕΣ 10/03/2012 22:36:01

    ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΙΘΕΤΑΙ ΜΝΗΜΟΝΙΟ Η ΟΧΙ ΟΛΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΟΜΟΛΟΓΟΥΝ ΟΤΙ ΥΠΗΡΞΕ ΣΠΑΤΑΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΙ ΟΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΡΕΜΟΥΛΕΣ (ΦΑΕ ΛΑΕ ΨΙΧΟΥΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΡΠΑΖΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΤΗ ΦΡΑΤΖΟΛΑ)
    ΜΟΝΟ Η ΤΙΜΩΡΙΑ ΤΩΝ ΚΛΕΦΤΩΝ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΧΡΗΜΑΤΟΣ (ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΑ ΚΑΙ ΑΓΝΩΣΤΑ ) ΚΑΙ Η ΔΗΜΕΥΣΗ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ ΤΟΥΣ ΘΑ ΕΚΤΟΝΩΣΕΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ .
    ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΜΕ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΑΓΡΙΕΣ ΣΤΟ ΠΡΟΣΕΧΕΣ ΜΕΛΛΟΝ ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΡΟΥΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ (ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ)