#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/03/2012 22:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Τι περιμένω από τον Αντώνη Σαμαρά..."



Βρισκόμαστε στην τελική ευθεία για την προεκλογική περίοδο, εκτός κι αν κάποιος... από μηχανής θεός αποφασίσει ότι είναι καλύτερο για την Ελλάδα να συνεχίσει ο σωτήρας Παπαδήμος. Οι δεκάδες τροπολογίες που κατατίθενται με τη διαδικασία του κατ' επείγοντος, πάντως, δείχνουν ότι η παρούσα Βουλή δεν έχει ζωή πάνω από 10 ημέρες.

Πλέον, οι Ελληνες καλούνται να αποφασίσουν τι θα ψηφίσουν, τι θα αφήσουν πίσω τους και με ποιους θα πάνε.

Προσωπικά, ως... αριστερός (λέμε τώρα, οι ταμπέλες είναι για τους δεινόσαυρους αυτού του κόσμου) θα ήθελα την επανάσταση του προλεταριάτου. Να τρώνε με χρυσά κουτάλια οι φτωχοί και να κρεμαστούν οι καπιταλιστές με το σκοινί που θα τους πουλήσουμε εμείς.

Επειδή όμως δε μπορεί να τα έχουμε όλα σ' αυτή τη ζωή, θα πρέπει να δούμε τι θα κάνουμε από εδώ και στο εξής. Και τα κουκιά είναι μετρημένα. Ή θα πάμε με τον Σαμαρά ή θα επιλέξουμε ξανά τον ταύρο Βενιζέλο, τον κολοσσό της διαπραγμάτευσης, ή θα ψηφίσουμε ολίγη από Τσίπρα με Παπαρήγα για γαρνιτούρα. Προς θεού, δεν αμφισβητώ τους ηγέτες της... Αριστεράς, ούτε φυσικά ξεχνώ τον παμμέγιστο πολιτικό κονφερανσιέ, κ. Καρατζαφέρη.

Ωστόσο, τη γνώμη μου θα πω για τον πιθανό νικητή των εκλογών. Και λέω πιθανό διότι όπως μας έχει απειλήσει ο Βενιζέλος, μπορεί να είναι αυτός ο νικητής. Κρατάω λοιπόν μια πισινή γιατί ποτέ δεν ξέρεις (αστεία το λέμε, ούτε στους πιο τρελούς εφιάλτες μας δε φανταζόμαστε πρωθυπουργό τον Μπένι).

Ως αριστερός λοιπόν κάθισα και σκέφτηκα: Τι θέλω από το Σαμαρά μόλις αναλάβει τη διακυβέρνηση της χώρας; Θα μπορούσε να μου απαντήσει κάποιος: Το θες εσύ αριστερός άνθρωπος από ένα δεξιό; Αλλά είπαμε, οι ταμπέλες δεν υπάρχουν πια. Άλλωστε, αυτό που προέχει είναι η σωτηρία της πατρίδας κι εδώ δεν χωράνε γραμμές και φέουδα.

Τι θέλω λοιπόν από τον Σαμαρά;

Να μην ξεχάσει το παρελθόν της Νέας Δημοκρατίας, το οποίο κάποιοι προσπαθούν να ξεχάσουν. Δεν ψήφισε ο κόσμος με 10 μονάδες διαφορά γιατί είπε ο απίθανος «λεφτά υπάρχουν». Ο κόσμος της ΝΔ κι όχι μόνο ψήφισε κατά του κόμματος γιατί πλήγωσε πολύ κόσμο, έκανε απίστευτα λάθη, έχει μεγάλο μερίδιο ευθύνης για την καταστροφή. Αυτό δεν πρέπει να το ξεχάσει ο Σαμαράς, όχι για να το έχει σαν «βαρίδι» αλλά για να παραδειγματιστεί από τα λάθη της περιόδου 2004-2009.
Να φέρει νέους ανθρώπους στο προσκήνιο. Φτάνει πια με τους δεινόσαυρους, φτάνει πια με τους τελειωμένους που δεν έχουν να δώσουν τίποτε στην πατρίδα. Χρειάζεται φρεσκάδα στην πολιτική, να ανασάνει ο κόσμος που βαρέθηκε να βλέπει βαρόνους και βαρονίες, πρίγκιπες και πριγκίπισσες, τζάκια που το μόνο που θέλουν είναι να βγάλουν λεφτά ή να προβληθούν. Ο λαός θέλει αυτοδημιούργητους ανθρώπους που έχουν όρεξη για δουλειά, που θέλουν να κάνουν πράγματα για την πατρίδα, πολλές φορές χωρίς χρυσές αμοιβές, χωρίς παχυλούς  μισθούς, αλλά με μόνη δύναμη την αγάπη για την Ελλάδα και το όραμα για τα παιδιά μας.
Ο Σαμαράς πρέπει να πάρει αμέσως σκουπόξυλο, για να μην πω φραγγέλιο και να καθαρίσει ακόμη κι εκείνα τα «γαλάζια» ζιζάνια που μυρίζονται εξουσία και βγάζουν τα κοστούμια από τη ναφθαλίνη. Ο τόπος και η χρονική στιγμή δεν χωρούν προσωπικά παιχνίδια ανέλιξης στην εξουσία. Χρειάζονται μουτζαχεντίν με μόνο σκοπό πώς να βγάλουν από τη λάσπη την Ελλάδα.
Πρέπει να κυβερνήσει έχοντας μόνο ένα πράγμα στο μυαλό του. Πώς θα ανακουφίσει τους αδύναμους και τους φτωχούς. Είναι ντροπή για τον πολιτισμό μας να βλέπεις 70χρονους να ψάχνουν στα σκουπίδια. Είναι ντροπή να βλέπεις παιδάκια να μην έχουν ούτε για ένα τοστ στο σχολείο και να πεθαίνουν από την ασιτία. Γι' αυτό κάθε του κίνηση και απόφαση πρέπει να στηρίζεται σε μια βάση. Πάνω από όλα ο λαός.
Πρέπει, στη δύσκολη συγκυρία που βρισκόμαστε, να φανεί έξυπνος και να εκμεταλλευτεί όποια ικμάδα αξιοπρέπειας και αξιοπιστίας μας έχει μείνει. Η επαναδιαπραγμάτευση των όρων του Μνημονίου μπορεί να γίνει προς όφελος της χώρας. Η ανάπτυξη πρέπει να γίνει η βασική του προτεραιότητα.
Πρέπει σε τελική φάση να κυβερνήσει ελληνικά και οι συνεργάτες του να κυβερνήσουν με μοναδικό σκοπό πώς θα φτιάξουμε το μέλλον της Ελλάδας. Εντάξει, χάθηκε μια γενιά, ας μη χαθούν και οι υπόλοιπες. Εδώ και τώρα πρέπει να υπογραφεί ένα κοινωνικό συμβόλαιο με το λαό, όχι σαν κι αυτά που υπέγραφε ο Ανδρέας Παπανδρέου και μετά τα πέταγε στο καλάθι. Ένα πραγματικό συμβόλαιο που θα περιγράφει το όραμα της χώρας και των 11 εκατ. πολιτών της. Κι αυτό δεν μπορεί να είναι άλλο από το να μη μικρύνει η Ελλάδα. Διότι με μια χώρα σε οικονομική κατάρρευση, ο κίνδυνος για τα εθνικά μας θέματα είναι πολύ σοβαρός. Αυτός πρέπει να το λάβουν όλοι υπ' όψη τους.

Θα μπορούσα να γράψω σελίδες για το τι περιμένω από τον Σαμαρά. Όμως, όλα αυτά που σκέφτομαι εγώ και πολλοί άλλοι συνοψίζεται σ' αυτό που έγραψε ο Οδυσσέας Ελύτης:

«Αν αποσυνθέσεις την Ελλάδα, στο τέλος θα δεις να σου απομένουν μια ελιά, ένα αμπέλι κι ένα καράβι. Που σημαίνει: με άλλα τόσα την ξαναφτιάχνεις» .

Αριστερός Ψάλτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ερωτοφωτόσχιστος avatar
    Ερωτοφωτόσχιστος 30/03/2012 22:30:22

    «Αν αποσυνθέσεις την Ελλάδα, στο τέλος θα δεις να σου απομένουν μια ελιά, ένα αμπέλι κι ένα καράβι. Που σημαίνει: με άλλα τόσα την ξαναφτιάχνεις» .

    Για να συμπληρώσω μια ακόμα φράση του Ποιητή: "Να προτρέχει του χρόνου ο χτύπος της καρδιάς".

    Η επομένη κυβέρνηση θα είναι αυτοδύναμη και θα είναι αυτή της ΝΔ με πρωθυπουργό τον Αντώνη Σαμαρά. Σε πείσμα πολλών... Μαζί θα χτίσουμε την Νέα Μεταπολίτευση! Αρκεί να προσέξει αυτά που επισημαίνει ο Αριστερός και ορισμένα ακόμα...

  2. RED avatar
    RED 30/03/2012 22:37:36

    Εγώ απλά από την σκοπιά μου ένα θα πω: αισθάνομαι ανακούφιση που το κόμμα μου (ΚΚΕ) δεν θέλει πλέον να προσμετράται στην Αριστερά.
    Εσύ, ως Αριστερός, μπορείς να περιμένεις από το Σαμαρά το οτιδήποτε.
    Εγώ, ως κομμουνιστής, περιμένω να γίνει ο Σαμαράς προθυπουργός. Πιστεύω ότι η θητεία του θα είναι το οριστικό τέλος του εγκλωβισμού του φτωχού λαού στην ψευδή προσδοκία ενός καλύτερου καπιταλισμού.

  3. Anaconda avatar
    Anaconda 30/03/2012 22:50:56

    Το γεγονός ότι δεν περιμένεις να δημοσιοποιήσει ένα σαφές πρόγραμμα είναι φυσιολογικό;
    Μάλλον όχι.

    Τον Φλεβάρη ήθελε να κυβερνήσει. Από τότε από πρόγραμμα τίποτα, πλην του φορολογικού που ανακοίνωσε πριν από μερικές μέρες - αλλά κάποιος ξέχασε να του πει ότι στηρίζεται στο Ζάππειο Ι και ΙΙ, οι παραδοχές των οποίων είναι ασύμβατες με το Μνημόνιο το οποίο δεσμεύτηκε ενυπόγραφα να εφαρμόσει...

    Ιδεολογία και Πρόγραμμα, όχι γενικότητες ή ευχολόγια.

  4. damianos avatar
    damianos 30/03/2012 22:52:53

    Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΣΚΟΥΠΟΞΥΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΩΞΕΙ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΘΑ ΤΟΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΟΥΝ [ ΓΙΑΤΙ ΗΔΗ ΤΟΝ ΣΑΜΠΟΤΑΡΟΥΝ] ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΩΝ ΕΚΛΟΓΩΝ ΘΑΝΑΙ ΠΟΛΥ ΒΑΡΥ.......ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΟΔΗΓΗΣΑΝ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΚΩΛΟΤΟΥΜΠΑ. ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΣΤΗΡΙΞΑΜΕ ΣΤΗΝ ΕΚΛΟΓΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΒΛΕΠΑΜΕ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥ ΤΟΝ ΗΓΕΤΗ ΤΗΣ ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΔΙΠΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ ΤΩΡΑ ΛΥΜΑΙΝΟΝΤΑΙ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΜΑΣ......

  5. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 30/03/2012 23:34:57

    Το κόμμα σου Ρεντ είναι υπεύθυνο για πολλά απο τα αίσχη που βιώνουμε.Οχι μέσω της διακυβέρνησης(ευτυχώς) αλλά μέσω της προπαγάνδας και του μηδενισμού.Απλώς και μόνο ο φόβος όλων των κυβερνήσεων,οτι θα κριθούν απο το ΚΚΕ ως συνεχιστές του Παπαδόπουλο και του Μεταξά,ήταν η αιτία για να μην αγγίζουν κανένα καυτό ζήτημα.Πολλά θα μπορούσαν να είχαν γίνει στην παιδεία για παράδειγμα,αλλά ο "φοιτητικός στρατός" δεν το επέτρεψε και όλα ακυρώνονταν εν τη γεννέση τους.

    • S.P. avatar
      S.P. @ Ιωάννης33 31/03/2012 00:46:55

      Πολύ σωστά αν και κάπως επιεικής απέναντι στο κομμουνιστ. κόμμα.

  6. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 30/03/2012 23:35:56

    Περιμένω να νιώσω Ελληνας και περιμένω να νιώσω Πολίτης

  7. Γιώργος avatar
    Γιώργος 31/03/2012 00:03:03

    Αυτο που Όλοι περιμένουμε είναι η Νεα Δημοκρατία του Σαμαρά. Μέχρι σήμερα βλέπουμε τον πρόεδρο και στο βάθος του καδρου αυτούς που οδήγησαν στη λεμητομο των -10 μονάδων τον Καραμανλή !!! Αντωνη απο εσένα οι Έλληνες ζήτησαν καθαρά περιμένοντας στις ουρές καθαρές κουβέντες και ακόμη πιο καθαρά πρόσωπα. Καντο και σε ώρες θα δεις που πανε οι Καμενοι οι Βενιζελοι και οι άλλες δημοκρατικές δυνάμεις !!

  8. Γιωργος avatar
    Γιωργος 31/03/2012 00:21:09

    Οι Έλληνες δώσανε με τον πιο σαφή τροπο - περιμένοντας υπομονετικά στις ουρές -την εντολή στο Σαμαρά για καθαρές κουβέντες και ακόμη πιο καθαρά πρόσωπα. Ο λαός μας δίνει απλές εντολές με ξεκάθαρο τροπο. Στο κάδρο σήμερα υπάρχει ο Αντώνης και στο βάθος αχνοφαίνονται κάποιοι που στείλανε τον Καραμανλή στο -10 !!! Πρόεδρε απλά την εντολή κανε πράξη και οι Καμενοι θα γίνουν στάχτες και οι άλλες δημοκρατικές δυνάμεις μπουρμπερη!!!

  9. Κώστας Τ avatar
    Κώστας Τ 31/03/2012 00:30:49

    Πολλοί αριστεροί ρε παιδιά,κανένας τίμιος δεξιός Πατριώτης πουθενά;Σας νικήσαμε το 49 και δεν γίναμε σοβιετική Βουλγαρία!Ήλθε η ώρα να γίνουμε καπιταλιστική Βουλγαρία,μόνο που το ακούω τρέμω!Αντώνη Σαμαρά με αριστερούς και δεξιούς,πρέπει να τα καταφέρεις !!!

  10. factorx avatar
    factorx 31/03/2012 00:33:39

    Γιατί ρε μεγάλε; Τι σου έκανε ο Αριστερός Ψάλτης;

  11. ΛΥΚΟΡΝΙΟ avatar
    ΛΥΚΟΡΝΙΟ 31/03/2012 00:39:59

    Aκόμα δεν τον είδαμε (τον Α.Σ.) Γιάννη τον φωνάξαμε ;

  12. S.P. avatar
    S.P. 31/03/2012 00:50:01

    Περιμένω να διώξει τους λαθρομετανάστε, τα υπόλοιπα είναι δευτερεύοντα. Ήδη και τα φύλλα του συστήματος με σοβαρούς τρόπον τινά αρθογράφους, Βήμα
    κ. λ. π. μιλάνε για την έκρηξη που θα γίνει στο μετανεστευτικό!!!

  13. airman avatar
    airman 31/03/2012 01:37:06

    Ο σκληρός πυρήνας της εθνικής πολιτικής βασίζεται στην εξωτερική πολιτική, την εθνική άμυνα, την παιδεία και τη δημόσια τάξη. Είναι όμως γεγονός ότι η ζοφερή οικονομική δυσπραγία που αντιμετωπίζει η χώρα αποτελεί την πρώτη προτεραιότητα.
    Άμεσα λοιπόν πρέπει να τεθούν υπό έλεγχο τα οικονομικά μεγέθη, ώστε η οικονομία να μην μοιάζει με κινούμενη άμμο. Η στήριξη των πιο αδύναμων, η στεθεροποίηση και η ανάπτυξη θα δώσουν ένα τόνο αισιοδοξίας και θα βελτιώσουν την ψυχολογία της αγοράς.
    Ξεκάθαρη εξωτερική πολιτική, με συγκεκριμένες θέσεις και στοχευμένες κινήσεις.
    Αναθεώρηση/επικαιροποίηση της Πολιτικής Εθνικής Άμυνας, ανάταξη του ηθικού των Ενόπλων Δυνάμεων, αξιολόγηση των αναγκών και εκτίμηση των απαιτήσεων.
    Ανατροπές και ρήξεις σε όλα τα επίπεδα της εκπαίδευσης μέσω αξιολόγησης του εκπαιδευτικού προσωπικού, στόχευσης στην πραγματική μόρφωση (ιδιαίτερα στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση) και όχι στην απλή ''προετοιμασία'' για την ''προώθηση'' στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, σύνδεσης τόσο της δευτεροβάθμιας όσο και της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης με την αγορά εργασίας.
    Ιδιαίτερη προσοχή στα προβλήματα που έχουν σωρευτεί αθροιστικά εδώ και πολλά χρόνια στα Σώματα Ασφαλείας και ιδιαίτερα στην ΕΛΑΣ. Για να αποδώσει όπως πρέπει και να παρέχει το απαιτούμενο αίσθημα ασφάλειας στον πολίτη, είναι επιτακτική ανάγκη να ενσκύψουν τόσο η πολιτική όσο και η φυσική ηγεσία σε προβλήματα που αφορούν το ανθρώπινο δυναμικό αλλά και τις λειτουργίες. Το αίσθημα ασφάλειας πρέπει να αποκατασταθεί και να εδραιωθεί το συντομότερο.
    Για τον άνεργο το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η εργασία, γι' αυτόν που χρήζει ιατρικής φροντίδας η υγεία, για τον εργαζόμενο οι μειωμένες απολαβές.
    Τίποτα δεν μπορεί να αφεθεί σε δεύτερη μοίρα, ο καθορισμός προτεραιοτήτων είναι πολυτέλεια σε αυτή τη δύσκολη συγκυρία, οι πόροι περιορισμένοι και οι ανάγκες άμεσες.
    Ο θυμόσοφος λαός λέει:''Αν είναι να 'ρθει η συμφορά ας έρθει μοναχή της, μην έρθει με τη μάνα της και με την αδερφή της''. Αυτό συμβαίνει στη χώρα μας.
    Είναι πολλά για να τα περιμένεις από έναν άνθρωπο, αλλά στην προσπάθεια δεν θα είναι μόνος του. Όλοι μας μπορούμε να βοηθήσουμε, όχι αυτόν αλλά εμάς τους ίδιους.

  14. makedon avatar
    makedon 31/03/2012 01:38:50

    Πρόεδρε Αντωνη σου μιλά κάποιος που σε αποκαλεί έτσι απο το '93 Μη φαντάζεται κανένας ότι το λέω αυτο για σκόπιμο λόγο !
    Ζω μαζι σου το όνειρο της υπέρβασης απο τότε. Μαζι σου περπατώ πάνω σε δέκα ευθείες απο τότε ως τα τώρα!!! Αρχηγέ καταφερες με θυσίες λίγες δικές μας και άπειρες δικές σου και αφου περάσεις χαλασμούς και έρημους να φτάσεις τώρα που το κόμμα σου και μεγάλο είναι και δυνατό στο στόχο να κάνεις πράξη αυτα που μας μπόλιασες στη σκέψη ! Απελευθερώσου απο ότι παλιό κουβαλά πίσω σου το σύστημα και φτιάξει την Ελλάδα που ονειρευτίκαμε μαζι σου ! Σου έχουμε εμπιστοσύνη απόλυτη αλλά να θυμάσαι τώρα δεν έχει χρόνο η ιστορία και δεν έμεινε έλεος για κανένα μας !!!

    • S.P. avatar
      S.P. @ makedon 31/03/2012 08:19:10

      Κατόπιν περιμένω να απελευθερώσει τα επαγγέλματα πλήρως για να λειτουργήσει η οικονομία, διότι όταν σκέφτομαι ότι τσαλαπατιέται η φτωχολογιά, άνθρωποι μισθοσυντήρητοι όπως μικρουπάλληλοι, δημόσιοι ή ιδιωτικοί, καθηγητές , ή δάσκαλοι (για τους τελευταίους δεν λυπάμαι πολύ γιατί είναι σχεδόν όλοι πασοκ - αυτοί είναι εκ φύσεως " συντηρητικοί", το 60 ήταν όλοι καραμανλικοί και το διάστημα 67 - 74 με την επταετία) θα χάσουν το εφ' άπαξ και τουλάχιστον την μισή σύνταξη, ενώ θα διατηρήσουν τα προνόμια οι γνωστές συντεχνίες, πάω να σαλτάρω.

  15. tabachaniotika avatar
    tabachaniotika 31/03/2012 06:44:16

    Πρόεδρε Αντώνη , εκτός του ότι πρέπει να ξεκαθαρίσεις με τους ήδη υπάρχοντες εντός για τυχόν υπονόμευση ,πρέπει να δώσεις μεγάλη προσοχή και στους …νεοεισερχόμενους!! Πολλά ύποπτα πρόσωπα και με παρελθόν καραδοκούν να εισέλθουν στα ψηφοδέλτια σου.
    Μαθαίνω ότι π.χ. στο Λασίθι ζητά το χρήσμα άνθρωπος, πρώην Κ.Κ. που εκτός του ότι η σύζυγος του είναι στην επιτροπή που χορηγεί τις αναπηρίες (το Λασίθι είναι σε περίοπτη θέση στους «ανάπηρους» και «τυφλούς» ) έχει και δικαστική διαμάχη με πρόεδρο όμορου ιατρικού συλλόγου ; και στελέχους του κόμματος σου.
    Τέτοιου είδους περιπτώσεις υπάρχουν και σε άλλους νομούς της χώρας !
    Μετά την απομάκρυνση από το ταμείο , ουδέν λάθος αναγνωρίζεται !

    TAKE CARE PRECIDENT

  16. juliet avatar
    juliet 31/03/2012 08:16:57

    Καλημέρα,
    εγώ δεν περιμένω, είμαι σίγουρη ,αλλά περιμένω απο τους περιξ, να βάλουν το συμφέρο το δικό τους κάτω από το συμφέρον της Ελλάδας .Δεν λέω της παράταξης , υπάρχουν άνθρωποι που πολεμάνε την διαφθορά και τη σαπίλα που τόσα χρόνια απλώθηκε και κυρίεψε την χώρα και βλέπουν ότι έφτασε το πλήρωμα του χρόνου και πρέπει όλοι μαζί να τολμήσουμε το ξεκαθάρισμα για το καλό μας.Σ΄όλους αυτούς ,Πρόεδρε ,το χρωστάς.

  17. franc avatar
    franc 31/03/2012 10:10:28

    Aγαπητοί Ιωάννης33 και S.P.
    Nαι, και είμαστε ευχαριστημένοι με τη δικαιολογία οτι το ΚΚΕ δεν μας άφησε, αν και αντιπολίτευση με 5%, να φτιάξουμε Ελληνική παιδεία?
    Δεν καταλαβαίνετε οτι αυτό αποτελεί εξευτελιστική παραδοχή της ανωτερότητας του αντιπάλου?
    Δηλαδή άν το ΚΚΕ είχε 20% τί άλλο δεν θα μας άφηνε ως κυβέρνηση να κάνουμε?
    Είναι σοβαρή δικαιολογία να λέμε "δεν μας άφησε το ΚΚΕ επειδή αυτή είναι η πολιτική του και πετυχαίνει να την επιβάλλει στην κοινωνία ακόμα και με εμάς στην κυβέρνηση?" Πάτε καλά?

  18. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 31/03/2012 11:31:46

    Εγώ τί περιμένω ἀπό τόν Ἀντώνη Σαμαρᾶ; Μέ μιά λέξη: τήν ἀλήθεια! Γιά ὃλα,παντοῦ καί πάντοτε...

  19. ΒΟΥΚΕΦΑΛΑΣ avatar
    ΒΟΥΚΕΦΑΛΑΣ 31/03/2012 13:19:48

    Δηλαδή εγώ που ποτέ στη ζωή μου δεν δήλωσα αριστερός (με ή χωρίς ταμπελάκια ) , αλλά πάντα δήλωνα ριζοσπάστης της κεντροδεξιάς και συμφωνώ μαζί σου τι πρέπει τώρα να κάνω;
    Να πάω για εξομολόγηση;
    Είναι και Σαρακοστή.
    Τέλος πάντων από το στόμα σου και στου Σαμαρά τ΄αυτί.

    • factorx avatar
      factorx @ ΒΟΥΚΕΦΑΛΑΣ 31/03/2012 13:32:46

      Η εμμονή σου εναντίον κάθε αριστερού καταντά πληκτική πλέον. Και δημοκρατία δεν είναι να αναπαράγουμε εδώ μέσα τις ονειρώξεις καθε στερημένου δεξιού

      • ΒΟΥΚΕΦΑΛΑΣ avatar
        ΒΟΥΚΕΦΑΛΑΣ @ factorx 31/03/2012 14:47:32

        Μάλλον κάτι δεν κατάλαβες καλά ή με μπερδεύεις με άλλον (π.χ Δεξί Εξτρέμ).
        Εγώ μονίμως (έως και επιμόνως) δηλώνω οπαδός του ριζοσπαστικού φιλελευθερισμού (ξέρεις αυτού που γράφτηκε και περιγράφηκε από τον Εθνάρχη στο συνέδριο της Χαλκιδικής) και επίσης δηλώνω απέχθεια στο υπερνεοφιλελευθερισμό ορισμένων.
        Για πάρε το λοιπόν από την αρχή.
        Α και ο Εθνάρχης μόνον απέχθεια για την αριστερά δεν είχε (τουλάχιστον στην μετά το ΄74 πορεία του).
        Κάποιοι μάλιστα τον κατηγόρησαν και για σοσιαλμανία.

  20. αποκατάσταση avatar
    αποκατάσταση 31/03/2012 13:38:48

    Περιμένω έργα από αυτόν μετά τις εκλογές. Και μόνο τότε ίσως με πείσει ξανά η ΝΔ. Γιατί πιο πριν, προδωθήκαμε αρκετές φορές για να πέσουμε στο ίδιο ατόπημα. Προεκλογικά εξάλλου ο καθείς υπόσχεται τα πάντα. Από τα έργα του θα κριθεί ο Αντώνης Σαμαράς για να συσπειρώσει τον κόσμο και όχι από τις δεσμεύσεις του. Διότι η ΝΔ σε αυτές τις εκλογές θα κουβαλάει ακόμη το προπατορικό αμάρτημα της ανικανότητας των προκατόχων της (2004-2009). Αν η ΝΔ έχει μάθει από τα λάθη της έχει καλώς. Θα με έχει και μένα και πολύ πολύ κόσμο κοντά της.
    Δυστυχώς όμως αυτό είναι κάτι πολύ δύσκολο και έχω πάψει να ελπίζω σε αυτό τον τόπο για τα επόμενα 10 χρόνια.

    • bird avatar
      bird @ αποκατάσταση 31/03/2012 13:55:39

      Μην ξεχάσουμε μόνο ότι για να δούμε το έργο του βασική προϋπόθεση είναι να κυβερνήσει με τα χέρια λυμένα.

      • αποκατάσταση avatar
        αποκατάσταση @ bird 31/03/2012 22:20:09

        Σωστό.
        Καλή τύχη..

  21. FALCON avatar
    FALCON 01/04/2012 00:16:30

    Να είναι ο ευτός του

  22. Στελλα avatar
    Στελλα 23/04/2012 22:15:57

    κυρυε Σαμαρα καλη τυχη!!!