#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/01/2012 07:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Ρελάνς" στους εκβιασμούς με εκλογές!

Μήπως η ιστορία της πτώχευσης είναι μια μπλόφα;



Υποτίθεται ό,τι μέχρι τώρα μας έχουν γλιτώσει από χρεοκοπία καμιά δεκαριά φορές.

Το τελευταίο σενάριο έλεγε οτι θα χρεοκοπήσουμε το Μάρτιο, τότε που πρέπει να πληρωθούν ομόλογα ύψους 14.5 δις ευρώ.

Για αυτό και μας πίεζαν να κλείσει, το PSI,  να ολοκληρωθούν οι διαπραγματεύσεις για  να υπογραφεί η νέα δανειακή σύμβαση, να πάρουμε όλα τα μέτρα που μας υποδεικνύει ο αποτυχημένος Τόμπσεν και η ομάδα του.

Όμως, χθες βρέθηκε πάλι μια ....ενδιάμεση λύση!

Δεν θα χρεοκοπήσουμε τον Μάρτιο!

Εμείς βέβαια το είχαμε προβλέψει κι αυτό. Και για να δείτε (για μια ακόμα φορά ότι εμείς ξέρουμε τι γράφουμε σας θυμίζω μια πρόσφατη ανάρτηση στην οποία περιγράφαμε την χίμαιρα  του κουρέματος και προβλέπαμε τις τελευταίες εξελίξεις:

"... Το πιθανότερο είναι ότι  η ελληνική υπόθεση θα παραπεμφθεί στις καλένδες.  Για να ξεπεραστεί το ζόρι του Μαρτίου, θα δοθεί ένα ποσό 15 δις έναντι μιας συμφωνίας που θα επανακαθοριστεί περί τον Ιούνιο, όταν θα έχουν ξεκαθαριστεί οι απώλειες από το μέτωπο Ιταλίας – Ισπανίας και εφόσον η Γαλλία διατηρεί ακόμα την ύψιστη αξιολόγηση.  Όσο αυτό αρχίζει να γίνεται ξεκάθαρο, κάθε μέρα που περνάει, τόσο θα πλησιάζουν και οι εκλογές...."

Θα βρούνε  λοιπόν μας λένε τώρα  ένα δάνειο ...γέφυρα που θα καλύψει τις ανάγκες του Μαρτίου!

Οπότε έχουμε καιρό!

Τη γλιτώσαμε πάλι!

Τελικά, όμως,  μήπως  αυτή η παραφιλολογία για την πτώχευση είναι ένα κακόγουστο θέατρο;

Ένα  κερδοσκοπικό παιχνίδι από το οποίο κερδίζουν δισεκατομμύρια διάφοροι επιτήδειοι;

Αφού, λοιπόν, θα μας δώσουν ένα ...bridge loan για να τη ...βγάλουμε μέχρι το Μάρτιο, μήπως και εμείς να κάνουμε γρήγορα-γρήγορα εκλογές, να εκφραστεί ο ελληνικός λαός, να προκύψει μια νέα κυβέρνηση με νωπή εντολή και να τα ξαναδεί όλα από την αρχή;

Γιατί ό,τι όσα μας  υπέδειξαν και εμείς αποδεχθήκαμε, εδώ και δυο χρόνια, απεδείχθησαν καταστροφικά;

Γιατί από τώρα μέχρι τον Ιούνιο υπάρχει πολύς χρόνος για να διαπραγματευθεί αποτελεσματικά με τους δανειστές ένας ισχυρός πρωθυπουργός με νωπή μάλιστα λαϊκή εντολή.

Μήπως, λοιπόν, να κάνουμε και εμείς μια ρελάνς  επιτέλους;

Aδέξιος Δεξιός

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Basilio avatar
    Basilio 23/01/2012 07:25:39

    Eχουμε κουραστει πλέον μ' αυτό το σενάριο αναμονης των εκλογών. Πες ρε Αντώνη που το πας δηλαδή αμά είναι να ψάξουμε κανέναν νέο πολιτικό χώρο όσο είναι καιρός... Ο Τσίπρας ήδη μας φλερτάρει σφόδρα και είναι ξεκάθαρος με τις εκλογές!!!

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ Basilio 23/01/2012 09:12:36

      Εαν ειναι αυτα τα κριτηρια για να εκφραστεις σε καποιο πολιτικο χωρο τυπου Τσιπρα ωρα καλη στην πρυμνη σου κι αερα στα πανια σου και να μας γραφεις !

      • Basilio avatar
        Basilio @ Ραβινος 23/01/2012 09:33:27

        Οχι φυσικά ΑΠΛΆ ΒΑΡΈΘΗΚΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΔΙΑΛΑΚΤΙΚΟΣ!!!

      • noldor avatar
        noldor @ Ραβινος 23/01/2012 12:22:42

        Προσέξτε μη φύγουμε οι απογοητευμένοι και μείνετε με τον Αρούλη στο χέρι.
        Είναι αλήθεια ότι ο Χατζηδάκης συγχωτιζότανε το Σαββατοκύριακο με την Διαμαντοπούλου;

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Basilio 23/01/2012 10:21:02

      Συγνώμη, αν υποστηρίξετε τον Τσίπρα θα γίνουν πιο σύντομα εκλογές? Επίσης, τον Τσίπρα τι τον νοιάζει, θα αναλάβει μετά τις εκλογές καμιά καυτή πατάτα? Η μακαρία της ήσσονος αντιπολίτευσης σε κάνει...λιοντάρι. Δε βλέπεις ο Καμμένος, σου λέει που να μιλάμε υπεύθυνα στον κόσμο, θα φτιάξουμε κι εμείς ένα απόκομμα, να παίρνουμε χορηγησούλες και να ξιφουλκούμε εναντίον ανεμόμυλων. Άνετα πράγματα. Δε βλέπεις τι πανικός την πιάνει την αριστερά όταν ανεβαίνουν τα ποσοστά της, μεγαλύτερο φόβο από το να κυβερνήσουν δεν έχουν.

    • Ανδρομέδα avatar
      Ανδρομέδα @ Basilio 23/01/2012 12:11:17

      Ξεκάθαρος είναι στο να ζητάει εκλογές. Ως εκεί.

  2. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 23/01/2012 07:40:20

    Ἀπό τόν Σαμαρά στόν Τσίπρα καί σύ! Κάτι πιό ἐνδιάμεσο δέν ὑπάρχει; Ὀ Καρατζαφέρης ἂς πούμε;

  3. Pluto avatar
    Pluto 23/01/2012 07:41:38

    Με εκκλήσεις δεν γίνεται τίποτα.Ακόμη καί αν αποσύρει ο Αντώνης την υποστήριξή του καί τους Υπουργούς (καί υπακούσει καί φύγει ο κύριος με το μπλαίηζερ) , υπάρχει ικανή (όσο καί ετερόκλητη) κοινοβουλευτική πλειοψηφία. Στην οποία ,κατά πάσα πιθανότητα,θα προσμετρηθούν καί αρκετοί από την σημερινή Κ.Ο. της ΝΔ.
    Η Κυβέρνηση Παπαδήμου είναι όντως εύθραυστη κοινωνικά καί πολιτικά.Αφού όμως η θεσμική διαδικασία των εκλογών καταστρατηγείται, πρέπει να μιλήσει η κοινωνία καί ο λαός εκεί όπου δεν μπορούν να τους σταματήσουν : στους δρόμους! Αστός πολιτικός ο Ελευθέριος Βενιζέλος αλλά είχε στο CV του 2-3 επαναστάσεις!!

    • Tassos avatar
      Tassos @ Pluto 23/01/2012 10:38:12

      Αυτή η κυβέρνηση που λες θα καταρρεύσει σε 2 μέρες

  4. Χαρίλαος avatar
    Χαρίλαος 23/01/2012 08:39:48

    Πολλοί από μας περιμένουμε εδώ και καιρό να κάνει ο Α.Σ. την υπέρβαση και να πάει η χώρα σε εκλογές, αλλά κάθε μέρα που περνάει, οι εκλογές αντί να πλησιάζουν, έχω την πεποίθηση ότι απομακρύνονται.
    Χώρια που η επίσημη παρα-πληροφόρηση αντί να ξεκαθαρίζει το τοπίο, κάθε μέρα το θολώνει και περισσότερο...
    Και ποιός βγαίνει κερδισμένος από αυτήν την ιστορία του "ήξεις-αφίξεις"...
    Σίγουρα όχι η Νέα Δημοκρατία, που θ' αρχίσει να φυλλοροεί...
    Και δεν μας φτάνουν οι απειλές της τρόϊκας, έχουμε και τον λοβέρδο που απειλεί ότι είμαστε στα πρόθυρα εμφυλίου αν πειράξουν τον gap!

  5. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 23/01/2012 09:04:05

    Καλημέρα.Οι εκλογές είναι όχι μόνο απαραίτητες,αλλά κρίνονται απολύτως αναγκαίες για τη λειτουργία της ίδιας της Δημοκρατίας στη χώρα μας.Παίρνονται αποφάσεις για εμάς,χωρίς εμάς.Από την άνοιξη του 2010,η Ελλάδα εισήλθε στον αστερισμό του ΔΝΤ και έχει μετατραπεί σε πειραματόζωο,μ'ευθύνη παπανδρεϊσμού-πασοκισμού.Ερωτήθηκαν οι πολίτες για τα επαχθή μέτρα που βίαια πάρθηκαν και θα εξακολουθούν να λαμβάνονται με αυτές τις συνθήκες;Όχι βέβαια.Η Δημοκρατία στη πατρίδα μας έχει ημι-καταργηθεί.Το πρόβλημα,πρώτα απ'όλα,είναι πολιτικό.Πρέπει να γίνει επανεκκίνηση της ίδιας της Δημοκρατίας.Και όσο καθυστερούν οι εκλογές,με πρόσχημα τους χυδαίους εκβιασμούς και τις βρώμικες απειλές,τόσο η χώρα θα βουλιάζει,η πατρίδα θα ξεπουλιέται στυγνά και ωμά,και οι πολίτες της θα βλέπουν το βιοτικό τους επίπεδο να οδηγείται στην άβυσσο.Και κάτι ακόμη.Η χώρα δεν αντέχει άλλο...Αλλά ούτε και εμείς...Η άμεση προκήρυξη εκλογών(που θα έπρεπε να είχαν γίνει χθες) είναι η ανάσα για όλους μας,μέσα σ'αυτό το καθεστώς ασφυξίας και αργού θανάτου που έχουμε εισέλθει ως χώρα και ως πολίτες.....

    • juliet avatar
      juliet @ Komis Montechristo 23/01/2012 09:30:01

      Κόμη καλημέρα,
      σωστός ,αλλά πες μου γιατί οι βουλευτές της Ν.Δ δεν είναι κάθε μέρα με τον κόσμο;Σήμερα περιμένω ν΄ακούσω στις Ανατροπές τον Παπαθανασίου με τη κόρη.Ο φόβος είναι ο μεγαλύτερος μας εχθρός.Η επανεκκίνηση της Δημοκρατίας θέλει ιδρώτα και πόνο ,θέλει να κτυπήσεις το μαχαίρι στο κόκκαλο.
      Πιστεύεις ότι κάτι τέτοιο το αντέχουν πολλοί;Η χώρα βουλιάζει γιατί τα πιάτα τους είναι γεμάτα και δεν δίνουν μία για τους απελπισμένους και χαμένους πολίτες αυτής της Μπανανίας που είναι καθαρό δημιούργημά τους.Σπείρουν τον φόβο .
      Επίκτητος: ''Ούτε τη φτώχεια ούτε τη φυλάκιση ούτε την εξορία πρέπει να φοβόμαστε.Μόνον τον φόβο πρέπει να φοβόμαστε''.
      Τελικά η λύση είναι μία εκλογές εδώ και τώρα.Ετσι μόνο θα μπορέσει να γίνει το ξεβρώμισμα ,ο λαός ν΄αποφασίσει και μετά .....δική του η ευθύνη!
      Καλή βδομάδα σ΄όλους σας!

      • Komis Montechristo avatar
        Komis Montechristo @ juliet 23/01/2012 14:50:07

        Juliet,έχεις απόλυτο δίκιο.Πρέπει να φτάσει το μαχαίρι πολύ βαθιά...Όσο για τα στελέχη και τους βουλευτές της ΝΔ,δεν θέλω να γράψω τίποτα περισσότερο.Τα γράφουν τόσοι και τόσοι σχολιαστές,το έχω αναφέρει πάμπολλες φορές στο παρελθόν,το εισπράττουμε και έξω βλέποντας τις αντιδράσεις του κόσμου της μεγάλης παράταξης.Απλά,θα επαναλάβω αυτό που έγραψα χθες.Είτε η ηγεσία της ΝΔ θα δικαιωθεί για τις επιλογές της(και το εύχομαι ειλικρινά) είτε θα σαρωθεί και εκείνη από τις εξελίξεις που έρχονται.

        • juliet avatar
          juliet @ Komis Montechristo 23/01/2012 15:32:40

          Εχουν καταλάβει τι έρχεται;
          Nα σου βάλω ένα κουΐζ :μη μου απαντήσεις γιατί ξέρω θα το βρείς αμέσως.
          Ποιός βουλευτής της εκεί πόλης αλλάζει συνεχώς το προφίλ του;χαχαχαχα.
          Μάλλον είναι της ανανέωσης ....

    • Ιωάννης33 avatar
      Ιωάννης33 @ Komis Montechristo 23/01/2012 09:41:23

      Δεν αντέχει η χώρα,ούτε και εμείς.Ετσι είναι.Αλλά οι εκλογές δεν είναι η ανάσα,είναι μόνο η αρχή.Δεν θα ζήσουμε καλύτερα με τις εκλογές,θα ζήσουμε όμως καλύτερα με μια νέα πολιτική που θα σταματήσει αυτό το ξεπούλημα και αυτόν τον εθνικό ξεπεσμό.Και πάλι πάντως,όλοι και όλα θα κριθούν.Σταματήστε να χαρακτηρίζετε τις εκλογές ως φάρμακο και τον Σαμαρά ως Χαρυ Πότερ.Είναι η αρχή ενός πολύ δύσκολου δρόμου.Σε αυτό που συμφωνώ,είναι ότι έπρεπε να είχαν γίνει χθες!!

      • juliet avatar
        juliet @ Ιωάννης33 23/01/2012 13:20:25

        Δεν χαρακτηρίζουμε τον Σαμαρά σαν τον Χάρυ Πότερ.
        Πες μου έναν που να μπορεί να χειριστεί όλες αυτές τις καταστάσεις .Πόλεμος εντός των τειχών -πόλεμος εκτός και στη μέση αυτός.Από τη μιά το νηπιαγωγείο και από την άλλη τα κρίσιμα γεγονότα που μας βυθίζουν .Ολα τα φρούτα που ωρίμασαν και σάπισαν και πρέπει να πεταχτούν αλλά αν τα πιάσεις θα γεμίσεις γλύτσα.Καλύτερα ένα δύσκολο δρόμο αλλά τουλάχιστο να ξέρεις ότι θα τελειώσει παρά ΄να περπατάς και να σου πετούνε πέτρες και να μην μπορείς να κάνεις τίποτε γιατί εσύ είσαι ξυπόλυτος και εκείνοι αρματωμένοι και επικίνδυνοι.Ο εθνικός μας διασυρμός είναι ο χειρότερος ,το να είσαι φτωχός και αξιοπρεπής το δέχεσαι το να είσαι όμως ένα τίποτε είναι σαν να μην υπάρχεις .Οι άνθρωποι που εκλέγονται είναι η προσωποποίηση του δικού μας είναι ,αυτή τη φορά πρέπει να προσέξουμε πολυ.:)

  6. ΜΠ avatar
    ΜΠ 23/01/2012 09:12:01

    ΑΑΑΑΑαααααααχ!!!!!
    Τί λέμε τόσον καιρό ;;;;;
    Φωνή βοώντος εν τη ερήμω όμως!!!!
    Ακούει - ή καλύτερα - διαβάζει κανείς στη Συγγρού ;;;; Ε Ε ΕΚΛΟ ΓΕΣ !!!!!!!!
    (ειδικά μετά τις προσβολές, ευθείες βολές, απειλές των Διαμαντοπούλου και Λοβέρδου που καταδεικνύουν πολιτικό ξεπεσμό και παραδοχή συνταγματικών εκδρομών, τί άλλο πια περιμένουμε; Να χτυπήσουμε στη ξέρα;;; Θα τη πατήσουμε σαν το Costa ναυάγειο στην Ιταλία!! Βγήκαν με τόλμη να χαιρετήσουν την πόλη και βούλιαξαν!!!).

  7. vasilis1970 avatar
    vasilis1970 23/01/2012 09:33:06

    Mόνη λύση ο Σαμαράς... Δείτε και αυτό μόνο για ΕΛΛΗΝΕΣ http://ellinonpaligenesia.blogspot.com/

  8. ΜΠ avatar
    ΜΠ 23/01/2012 10:02:29

    Διόρθωση (α ρε δαίμονα του πληκτρολογίου):
    Συνταγαματικών εκτροπών - πιο πάνω στο σχόλιο.

  9. Κομνηνός avatar
    Κομνηνός 23/01/2012 10:43:52

    Ισχυρός πρωθυπουργός υπάρχει: ο δοτός.
    Και στηρίζεται από το ΠΑΣΟΚ και τις ουρές του...

  10. Kst avatar
    Kst 23/01/2012 11:16:19

    Μακαρι και πραγματικα το ελπιζω εαν ο κ. Σαμαρας ειναι ο επομενος πρωθυπουργος να διαπραγματευθει γιατι η ιστορια μεχρι στιγμης εχει ως εξης:

    Ουτε η κυβερνηση Παπανδρεου ουτε -καθώς φαίνεται- η κυβέρνηση Παπαδήμου διαπραγματεύονται με την Τρόικα κατα τις συνομιλίες τους. Επειδή δεν ξέρουν τι τους γίνεται -ιδιαίτερα επί Παπανδρέου- και επειδή ήθελαν να πάρουν τα δανεικά για να μην επωμιστουν οι ιδιοι το βάρος της χρεοκοπίας της Ελλάδος. Ο,τι τους έλεγε η Τρόικα το δέχονταν και το δεχονται. -Έχετε πρόβλημα ανταγωνιστικότητας. -Έχουμε. -Να κοψετε τους μισθούς. -Θα τους κοψουμε. -Πετάει ο γάιδαρος; -Πετάει.

    Διαπραγμάτευση δεν υπαρχει και δεν ξερω αν προκειται να υπαρξει. Πολυ απλα γιατι το μονο που τους ενδιαφερει ειναι: ας παρουμε τα δανεικα να δειξουμε στον κοσμο οτι καταφέραμε κατι και βλεπουμε τι θα κανουμε. Και δεν κανουν τιποτα απο τα συμφωνημένα. (Αναφερομαι στο πρωτο μνημονιο) Και συνεχίζουν ετσι. Και όσο αυτοι δεν κανουν τιποτα και δεν προτείνουν μεταρρυθμισεις, πολιτικές για αναπτυξη και εξαγωγες τόσο θα βυθιζόμαστε. Τωρα λενε θα εφαρμόσουν την εσωτερική υποτιμηση. Δεν προκειται και παλι να καταφερουν κατι γιατι πολυ απλα δεν εχουν δει ουτε τα στοιχεια ουτε τις πραγματικες παθογενειες της ελληνικης οικονομιας.

  11. Gastone avatar
    Gastone 23/01/2012 11:19:56

    Συγγνώμη και πως θα γίνει αυτό? Με ποιους ? Με τα γνωστά πρόσωπα και πολιτικές περσονες του παρελθόντος?! Με αυτούς θα διαπραγματευτεί η ΝΔ? Θέλω να ξέρω δεν υπάρχουν άλλα στελέχη ικανά στο κόμμα , με προϋπηρεσία σε διεθνείς οργανισμούς και μεγάλα ιδρύματα του εξωτερικού , δεν υπάρχουν καταξιωμένα νέα πρόσωπα , άφθαρτα που να μην είναι επαγγελματίες πολιτικοί η βιζματικοι ?! Ο κόσμος της ΝΔ αυτό αναρωτιέται! Βγείτε έξω και ρωτήστε και θα το διαπιστώσετε. Που είναι άραγε τα καινούργια στελέχη που αξιολόγησε η φημισμένη επιτροπή αξιολόγησης της ΝΔ? Που είναι οι υποτιθέμενοι νέοι τεχνοκράτες της παράταξης για τους οποίους τόσος λόγος έγινε μερί πρότινος ακόμα και δια στόματος Σαμαρά?! Που είναι όλοι αυτοί και δεν εμφανίζονται πουθενά?! Υπάρχουν η πρόκειται πάλι για ένα ακόμα παραμυθάκι ?! Πολύ θα ήθελα να το μάθω !

  12. ΜΑΚΗΣ Π avatar
    ΜΑΚΗΣ Π 23/01/2012 11:36:43

    Αξέξιε δεξιέ , συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Tο άρθρο αυτό πρέπει να περάσει μέσα από όλα τα blogs.
    To φωνάζω εδώ και καιρό ... εκλογές εδώ και τώρα.
    Ενας εκφραστής της Λαικής Δεξιάς.

  13. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 23/01/2012 12:09:29

    Juliet,
    ο φόβος πρέπει να περάσει σε αυτούς που εγκληματούν κατά της πατρίδας και μετράνε τις καταθέσεις τους στην Ελβετία. Αν ο Παπαθανασίου επαναλάβει σήμερα στον Pretender(i) ότι είναι κατά της ποινικοποίησης της πολιτικής ζωής υπονοώντας ότι ο εισαγγελέας κος Πεπόνης είναι Σύριζα ή ΚΚΕ ή ΝΔ και βάλλοντας με αυτό το τρόπο κατά της δικαιοσύνης σε μια πολύ κρίσιμη καμπή , θα μπει κι αυτός στη μαύρη λίστα των Εφιαλτών.

    • juliet avatar
      juliet @ παρατηρητής 23/01/2012 16:49:38

      Σωστός!
      Σήμερα άκουσα στο Real Fm τον Καρατζαφερ να λέει του Χατζηνικολάου ,ότι παλιά διαφωνούσε με τον Σαμαρά ..παλιά,τώρα συμφωνεί,είπε ο ποιητής ότι δέχεται να γίνει πρωθυπουργός ο Σαμαράς και άκου ποσοστά. 130βουλευτές η Ν.Δ ,18 να βάλει αυτός και το υπόλοιπο από Πασοκ και άντε κάνει πρωθυπουργό τον Σαμαρά,ένεκα πλειοψηφίας.Αλλάζουν οι καιροί και καλό είναι να το συνειδητοποιήσουν μερικοί-μερικοί για το δικό τους καλό.
      Οσο για τη χειραγώγηση της δικαιοσύνης έχεις απόλυτο δίκιο.Δεν πείθουν πλέον ....

  14. ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ 23/01/2012 13:06:02

    Αφιερωμένο :

    Εσύ καλέ μου, καταστρώνοντας την πολύπλοκη,αριστοτεχνική στρατηγική σου σε κάποιο σκάκι νοερό, ξεχνάς πως ελοχεύει ο υπαρκτός πάντα κίνδυνος, να ......αφοσιωθείς τόσο πολύ, που όντας χαμένος στις βαθιές σου σκέψεις και οραματιζόμενος τις 5-6 επόμενες κινήσεις, να μην ακούσεις έγκαιρα τον ξερό ήχο των .....ζαριών στο ξύλινο κουτί, κι όταν γυρίσεις απ΄τον κόσμο σου πίσω στην άγρια πραγματικότητα, ν΄ανακαλύψεις έκπληκτος, πως ο αντίπαλος, έφερε ξάφνου εξάρες !!!!!! Γιατί απλά, ήτανε τάβλι το όλο παίγνιο, κι εσύ αποδείχτηκες ιδανικός, αλλά αδέξιος εραστής!!!!!!!
    Πάντα η αμεριμνησία χαρίζει νίκες στον αντίπαλο........

  15. Νίκος Κ. avatar
    Νίκος Κ. 23/01/2012 13:06:38

    Ο Σαμαράς έχει βάλει κόκκινη γραμμή στο θέμα των εκλογών.
    Όμως σε αντίθεση με όλη την υπόλοιπη αντιπολίτευση, είναι ο μόνος που θα κληθεί να πραγματοποιήσει αυτά που λέει.
    Άρα η νοοτροπία "ουγκ" δεν ταιριάζει στην ΝΔ. Αυτό,για τον φίλο που είπε για το Τσίπρα.
    Κατά τ'άλλα,ελπίζουμε σε ισχυρή αυτοδυναμία ώστε να έχει ελεύθερα τα χέρια του ο Σαμαράς,ώστε να κάνει το σωστό για την χώρα.
    Γιατί οι αντίπαλοι του μετά τις εκλογές θα είναι πολλοί.
    Δεξιά και αριστερά...

  16. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 23/01/2012 13:55:37

    Πρώτα πρέπει να αποκαταστήσει την εικόνα του γιατί αυτή έχει τσαλακωθεί με τη στήριξη της κυβέρνησης του τραπεζικού υπαλλήλου. Ο εκβιασμός για τη χρεωκοπία της Ελλάδας και την έξοδό μας από το ευρώ ήταν τζούφιος και αποδεικνύεται από το γεγονός ότι τα λεφτά από την έκτη δόση - 8 με 9 δις € - ακόμα δεν έχουν εκταμιευθεί,
    άρα οι μισθοί και οι συντάξεις πληρώνονται χωρίς τα δανεικά που δίνονται μόνο για να πληρώνονται τα τοκοχρεωλύσια. Αυτός είναι ο τελευταίος χειμώνας που ανεχόμαστε με κατοχική κυβέρνηση. Θα ακολουθήσει η άνοιξη της Ελλάδας και είναι κρίμα αυτός που πρώτος το οραματίστηκε να αποδεικτεί λίγος και εξαρτώμενος. Ελπίζουμε πραγματικά ότι αυτό δεν θα γίνει, αλλά κουραστήκαμε να περιμένουμε...

    • Περιπτερας avatar
      Περιπτερας @ παρατηρητής 24/01/2012 11:37:05

      Πέστα ρε φίλε … τα λεφτά από την περιβόητη έκτη δόση ακόμα δεν έχουν εκταμιευτεί αλλά εάν θυμάμαι από Σεπτέμβριο μας έλεγαν ότι εάν δεν πάρουμε την έκτη δόση θα πτωχεύσουμε, μετά το έκαναν 15 Δεκεμβρίου … ΓΕΛΟΙΟΙ!!!!

  17. Bohemian avatar
    Bohemian 23/01/2012 14:09:09

    Μέσα Μαϊου λήγει ομόλογο 8 δις οπότε θα χρειαστεί νέο bridge loan που θα οδηγεί σε νέα σκληρά μέτρα, σε νέες απειλές άτακτης χρεοκοπίας, σε νέα κερδοσοπικά παιχνίδια.
    Ο Αντώνης Σαμαράς τί δουλειά έχει να συμπληρώνει τέτοιο σκηνικό; Έξοδος από την αντισυνταγματική κυβέρνηση και εκλογές...χθες για να αποφασίσει ο λαός.

  18. Kατερίνα avatar
    Kατερίνα 23/01/2012 14:44:12

    Συμφωνώ απόλυτα με το άρθρο σας πρόκειται για ένα εκ-βιασμό κατ'εξακολούθηση. Η πλειοψηφία των Ελλήνων έχει στερηθεί πολλά και πάνω απ΄όλα την αξιοπρέπιά της, οι υπόλοιποι συνεχίζουν, όπως πάντα .....να ευημερούν.
    Ο φόβος έχει οδηγήσει τον κόσμο σε μια φαινομενική απάθεια.
    Τίποτε καλό όμως δεν θα προκύψει από αυτή τη σήψη.
    Μέρα με τη μέρα αυτοί που πιστεύουν ότι μια κυβέρνηση του Αντώνη Σαμαρά θα πράξει κατι διαφορετικό από την κυβέρνηση του Παπαδήμου λιγοστεύουν επικίνδυνα.
    Αυτό όχι μόνο απομακρύνει την αυτοδυναμία, αλλα επιπλέον στερεί από την αναγκαία δυναμική την όποια προσπάθεια για επανεκκίνηση.

  19. smash avatar
    smash 23/01/2012 15:19:53

    Η χρεοκοπία θα έρθει όταν δεν θα την περιμένει η μάζα, όταν θα γυρίσουν τα λεφτά στις τράπεζες, όταν θα έχουν πουληθεί όλα.

  20. k avatar
    k 23/01/2012 15:55:53

    ΠΑΝΤΩΣ ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΚΟΥΡΕΜΑ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΥΡΕΥΤΕΙ ΤΟ ΟΜΟΛΟΓΟ ΤΟΥ ΜΑΡΤΙΟΥ.

  21. κων/νος avatar
    κων/νος 24/01/2012 00:02:51

    Κύριε factorx,
    εγώ σας λέω ανοιχτά ότι στηρίζω τις κατά καιρούς θέσεις σας εν πολλοίς.
    Όμως επιμένω για την θέση μου - που την παρεξηγήσατε κιόλας, οτι γνωρίζω τον Α. - με ποιούς θα πάμε, πρός τα πού, πώς, με τι βήματα ...
    Στο σενάριο εργασίας οτι γίνονται εκλογές, ξέρετε τι θα πέσει πάνω μας, τι προπαγάνδα, τι πίεση από μέσα και κυρίως απο έξω?
    Πού είναι τα γερά εθνικά στελέχη, πού το εθνικό κοινωνικό μέτωπο για να αντέξει τον πόλεμο - στην κυριολεξία - που θα γίνει, εθνικός και κοινωνικός πόλεμος?
    Με αυτούς που βλέπω - εκτός λίγες γερές εξαιρέσεις, που όλοι ξέρουμε?
    Με Φ.Χ.
    Κ.Ρ.
    Ο του εξωτερικού εργαζόμενος...

    • factorx avatar
      factorx @ κων/νος 24/01/2012 00:12:47

      Θυμάστε τι έγινε για να βγει ο Σαμαράς και να χάσει η Ντόρα; Πολλαπλασιάσέ το σε εθνικό επίπεδο και θα έχεις μια ...μικρογραφία του τι θα γίνει. Οι τζάμπα μάγκες που μιλάνε για υποχώρηση σε σχέση με τις εκλογές θέλω να δω που θα είναι τότε

  22. κων/νος avatar
    κων/νος 24/01/2012 00:20:53

    Κύριε factorx,
    έχω πληρώσει ακριβά τις επιλογές μου να μην φιλήσω κατουρημένες ποδιές, να μην γίνω νεροκουβαλητής αχρείων, αστείων - τραγικών για τον τόπο, διεφθαρμένων, ανθρώπων και συστημάτων...
    Όμως, σε αυτόν τον - ήδη συμβαίνοντα - πόλεμο, είμαι από καιρό μαζί σας και από μόνος μου παλαιότερα.
    Και τώρα είμαι λοιπόν μαζί σας, δεν κάνω πίσω σε αυτό, είναι θέμα Αρχής,
    Ώρα να βρούμε τους υπόλοιπους...
    Κ.Ρ.