#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/05/2012 21:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Πλυντήριο" για τα εγκλήματα του ΠΑΣΟΚ οι νέες εκλογές



Περίεργα παιχνίδια με το ΠΑΣΟΚ και τις εκλογές παίζει ο Τσίπρας. Είναι φανερό ότι ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ σπρώχνει τις εξελίξεις προς τις άμεσες εκλογές τον Ιούνιο. Αποτελεί πολιτική επιλογή του, που δικαιούται να την κάνει. Όμως αυτή έχει ως αποτέλεσμα την ποινική και πολιτική αθώωση του ΠΑΣΟΚ για τα «εγκλήματα» που έκανε από το 2009!

Ως γνωστόν ο Σαμαράς έχει δεσμευτεί για «μία και μόνη εξεταστική», που θα αφορά την οικονομία. Η εξεταστική αυτή μπορεί να μετατραπεί σε προκαταρκτική εφόσον υπάρξουν ενδείξεις για ποινικές ευθύνες, αλλά αυτό θα το απαγορεύσει η μεθόδευση του ΣΥΡΙΖΑ να πάμε σε εκλογές.

Το Σύνταγμα ορίζει ότι τα ποινικά αδικήματα των υπουργών παραγράφονται με την παρέλευση μίας συνόδου της Βουλής. Η Βουλή που προέκυψε από την 6η Μαΐου, ακόμα και αν πάμε άμεσα σε εκλογές, θα πρέπει να συνέλθει και να ορκιστούν οι 300 βουλευτές. Αυτό, σύμφωνα με τον Κανονισμό της Βουλής, αποτελεί σύνοδο. Επειδή λοιπόν η Βουλή θα συγκληθεί και θα διαλυθεί αμέσως η σύνοδος θα περάσει χωρίς παραπομπή και έτσι ο ΣΥΡΙΖΑ θα αθωώσει το ΠΑΣΟΚ!

Άρα εφόσον πάμε προς νέες εκλογές, ο μόνος τρόπος για να διασφαλισθεί η παραπομπή του ΓΑΠ και της παρέας του είναι να μην συνέλθει καθόλου η νέα Βουλή. Γίνεται όμως αυτό; Τι λένε οι Συνταγματολόγοι;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Φελίζα avatar
    Φελίζα 08/05/2012 22:00:16

    Βρε Φάκτορα.....τρόμαξα με την φωτογραφία!

  2. anonymous avatar
    anonymous 08/05/2012 22:09:45

    Ο Τσίπρας θέλει εκλογές για να πάρει το μπόνους των 50 εδρών και να κάνει κυβέρνηση.

    • Δ.Φ. (ανιδεος) avatar
      Δ.Φ. (ανιδεος) @ anonymous 08/05/2012 22:49:06

      Ποσοσιγουρος μπορει να ειναι ως οσοι καναν τη μαλ..ια μια φορα θα τον ξαναπαιξουν;
      Ποσο σιγουρος μπορει να ειναι οτι το 36% θα απεχει παλι;
      Λαθος αγαπητε.
      Ο Τσιπρας αποδεικνειει με τον τροπο του πως δεν εχει σχεδιο, δεν εχει ομαδα και πανω απ ολα δεν ειχε ποτε σκοπο να κυβερνησει.
      Προσπαθει να μπλεξει το ΠΑΣΟΚ και τη ΝΔ για να εχει και παλι αλλωθι.
      Ο ανθρωπος ειναι Β' εθνικη, απλα κερδισε το κυπελο και παει να παιξει Ευρωλιγκα.
      Στα μισα τουδρομου βλεπει πως δεν εχει παιχτες, αλλα το κυριοτερο πως οι αντιπαλοι ειναι θερια.
      Τα κεφαλια μεσα λοιπον.
      Ο λαος μιλησε και ο Τσιπρας χεστηκε απανω του.

      • ταμπακιώτης avatar
        ταμπακιώτης @ Δ.Φ. (ανιδεος) 09/05/2012 08:15:43

        ακριβως ετσι ειναι.οταν εισαι αναμεσα στον οχλο,μπορεις να πεταγεσαι να κανεις οτι θελεις και να ξανακρυβεσαι.οταν ομως εισαι ενας ,εναντιον ενος, εκει πλεον,ή θα δειρεις....ή θα δαρεις.δεν μπορεις πλεον να κρυφτεις. αποψη μου ειναι οτι ο τσιπρας,εχει δαρθει ηδη ,με το αποτελεσμα,και απλα προσπαθει να αποφυγει την λιποθυμια........

    • vasilis avatar
      vasilis @ anonymous 08/05/2012 23:05:00

      Σύμφωνα με τον εκλογικό νόμο το bonus των 50 εδρών δεν το παίρνει συνασπισμός κομμάτων....

    • ERASMUS avatar
      ERASMUS @ anonymous 09/05/2012 09:10:07

      Ο Τσιπρας καλά κάνει γιατί πιστεύει ότι με αυτήν την μεθόδευση θα ισχυροποιήσει την θέση του στην βουλή.
      Όλοι οι άλλοι τι κάνουν ????
      Και τόσο καιρό που η ΝΔ ήταν στην κυβέρνηση Παπαδήμου γιατί δεν καταργούσε τον επίμαχο Νόμο ??? Και αν δεν ψήφιζε το ΠΑΣΟΚ την κατάργηση θα είχε κάθε λόγο να το καταγγείλει στο λαό.........
      Αφού έτσι και αλλιώς ο ΑΣ είχε πει ότι αν δεν έχει πλειοψηφία θα πήγαινε σε νέες εκλογές. Άρα το σενάριο των διαδοχικών εκλογών ήταν ένα από τα πιθανά. Σε αυτή την περίπτωση δεν θα έλεγε ο κόσμος ότι ο Σαμαράς ξεπλένει το ΠΑΣΟΚ από τις ποινικές του ευθύνες ???
      Τα λάθη του προεκλογικού σχεδιασμού έχουν αρχίσει τα κόμματα και τα ρίχνουν σε άλλους για να μην αναγνωρίσουν κάποιοι κομματικοί σύμβουλοι τις προσωπικές τους ευθύνες
      Την αρχή την έκανε ο Βενιζελος λέγοντας ότι η ιδέα για συγκέντρωση στο Σύνταγμα δεν ήταν δική του αλλά των συμβουλών του....
      Τώρα φταίει ο Τσιπρας που πάει σε εκλογές γιατί έτσι καθαρίζει το ΠΑΣΟΚ.. λές και αν πήγαινε ο Σαμαρας σε εκλογές δεν θα καθάριζε το ΠΑΣΟΚ .....
      Μην τρελαθούμε κιόλας……….

  3. Παύλος avatar
    Παύλος 08/05/2012 22:10:32

    Είναι φοβερό αυτό, αν ισχύει !
    Είναι ανατριχιαστικό !
    Φωνάξτε, προειδοποιείστε,
    Μην αφήσετε να γίνει !!

  4. antonis avatar
    antonis 08/05/2012 22:11:40

    Ξερετε κανεναν πασοκο δεξιο ;;;;;;;; Τι Τσιπρας , τι Κουβελης , τι Παπαρηγα ΟΛΟΙ απο το ιδιο καζανι βγηκαν...... Τα αρχηγηλικια τους χωρισαν......

  5. franc avatar
    franc 08/05/2012 22:20:04

    Πράγματι, αυτό είναι άδικο.
    Να γίνει ο Τσίπρας Πρωθυπουργός και να ξεφύγουν πάλι οι Πασοκοι όπως το '89?
    Τώρα που τόχαμε σίγουρο οτι θα πήγαιναν ισόβια μιας και η Ελληνική δικαιοσύνη μεταμελήθηκε, καθάρισε τα του οίκου της και αποφάσισε εφ' εξής να είναι αδέκαστη και να μην ξαναμπλέξει με παραδικαστικά κυκλώματα...
    Κρίμα και γώ ζούσα μόνο με τη σιγουριά οτι θα έβλεπα τον Giorgos στα σίδερα,
    κι ας μούπαιρνε η Μέρκελ και το σπίτι...

    • pinokio avatar
      pinokio @ franc 08/05/2012 23:46:05

      Οπως θα τους εχωνε μεσα ο Τραγακης που ηταν προεδρος της εξεταστικης για τα εξποπλιστικα με τον Ακη.
      Εχετε χιουμορ το ομολογω.
      Ο Τραγακης δηλαδη βγηκε στη Β Πειραια αντι του Φαηλου πχ.
      tragic.
      Και με αυτους τους ψηφοφορους θελετε αυτοδυναμια ε?
      εγερθητω ρεεεεεεεεεε.
      εχετε ξεφυγ.....

      • Δημητρης avatar
        Δημητρης @ pinokio 09/05/2012 01:25:20

        +1000

  6. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 08/05/2012 22:21:03

    Ποσῶς τόν ἐνδιαφέρει τόν Τσίπρα ἡ παραπομπή τοῦ Παπανδρέου σέ ἐξεταστικές γιά τήν οἰκονομία.Ἐκεῖνος,ἑάν σχηματίσει κυβέρνηση,ἐτοιμάζεται νά ἐπιτελέσει χειρότερα κοινωνικά,ἐθνικά καί οἰκονομικά ἐγκλήματα.

  7. Simon Bolivar avatar
    Simon Bolivar 08/05/2012 22:29:52

    Πόσοι έχουν καταδικασθεί στο παρελθόν από οποιαδήποτε κυβέρνηση στην Ελλάδα?

  8. victoria (true) avatar
    victoria (true) 08/05/2012 22:35:01

    Αχα!

  9. poplar avatar
    poplar 08/05/2012 22:45:13

    Δεν ισχύει η μία σύνοδος,έχει τροποποιηθεί αυτό και μπορεί να γίνει και στην δεύτερη σύνοδο, άρα αν συνέλθει η Βουλή και διαλυθεί για εκλογές,τότε η επόμενη πρώτη σύνοδος της Βουλής θα θεωρείται η δεύτερη για τον σκοπό αυτό.....

  10. aggelosview avatar
    aggelosview 08/05/2012 22:55:03

    Πάντως ο ευρύτερος αριστερός χώρος έχει πολλή "ηρεμία" τώρα που ο Αλέξης είναι στα πάνω του.. Μέχρι και οι "παρακρατικοί" σταμάτησαν τις πορείες και τις "καταδρομικές". Δεν τον ενδιαφέρει τον Τσίπρα να κάνει κυβέρνηση. Τσαμπουκά θέλει να πουλήσει και να πάει τον Ιούνιο για νέο γύρο. Ο ΓΑΠ την έκανε τη δουλειά του. Γιατί να τον στείλει Ειδικό. Λουλούδια πρέπει να του στείλει γιατί τον έκανε πρώτο μάγκα.

  11. Mara avatar
    Mara 08/05/2012 22:58:38

    Άν γνωρίζει κάποιος ειδικός, άς μας το απαντήσει.
    Σε περίπτωση που ισχύει αυτό.... καληνύχτα... και έφεξε....

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Mara 09/05/2012 08:19:22

      μετά τη συνταγματική αναθεώρηση του 2001 η Βουλή έχει την αποκλειστική αρμοδιότητα άσκησης ποινικής δίωξης κατά διατελεσάντων υπουργών και υφυπουργών. Περαιτέρω, σύμφωνα με το νέο άρθρο 86 του Συντάγματος η αρμοδιότητα αυτή της Βουλής μπορεί να ασκηθεί μέχρι το πέρας της δεύτερης τακτικής συνόδου της βουλευτικής περιόδου που αρχίζει μετά την τέλεση του αδικήματος—εισάγεται, με άλλα λόγια, βραχύτερη παραγραφή.

  12. HOOLIGAN avatar
    HOOLIGAN 08/05/2012 23:06:37

    Ο ΚΑΚΛΑΜΑΝΗΣ ΚΑΙ Ο ΑΡΗΣ ΘΕΛΟΥΝ ΤΟΝ ΜΑΝΟ ΣΤΗ ΝΔ ΜΑΛΛΟΝ ΛΟΓΩ ΒΑΛΙΑΝΑΤΟΥ?
    ΑΧ ΡΕ ΦΑΗΛΟ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΩΡΑΙΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΤΙΝΤΙΔΕΣ ΤΟ ΞΕΧΑΣΕΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ

  13. HOOLIGAN avatar
    HOOLIGAN 08/05/2012 23:08:37

    Ο ΑΡΗΣ ΚΑΙ Ο ΝΙΚΗΤΑΣ ΤΟΝ ΜΑΝΟ ΘΕΛΟΥΝ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΡΑΣΗ Η ΤΟΝ ΒΑΛΙΑΝΑΤΟ?
    ΦΑΗΛΟ ΣΤΟΥ ΠΟΣΟΥΣ ΝΤΙΝΤΙΔΕΣ ΚΑΙΓΕΣΤΕ?

    • juliet avatar
      juliet @ HOOLIGAN 09/05/2012 07:02:50

      Kαλημέρα,
      Η Ν.Δ θα γίνει το κόμμα των ντιντήδων ή το συνδικάτο των ντιντήδων.....εν τη ενώσει η ισχύς.

  14. Γιαγκούλας avatar
    Γιαγκούλας 08/05/2012 23:11:34

    Πέραν αυτών που λέει ο Πόπουλαρ, στην περίπτωση αυτή ας δώσει ο Σαμαράς στήριξη εν λευκώ και χωρίς όρους στον ΣΥΡΙΖΑ.
    Το εκλογικό αποτέλεσμα είναι δεδομένο. Ο λαός στην πλειοψηφία του ψήφισε κατά του μνημονίου, αποδοκιμάζοντας σαφώς, με τις διάφορες επιλογές του, τόσο το ΠΑΣΟΚ όσο και τη Νέα Δημοκρατία.
    Δεν μπορεί η βασική δεδηλωμένη αντιμνημονιακή πολιτική δύναμη, που επιδοκίμασε σε σημαντικό βαθμό ο λαός, να κληθεί να εφαρμόσει μνημονιακή πολιτική.
    Είναι προφανές ότι δεν οδηγεί σε νέες εκλογές ο Τσίπρας, αλλά η Παπαρρήγα μαζί με το Σαμαρά, το Βενιζέλο και τον Καμμένο.
    Μην κάνουμε αντιστροφή των πραγμάτων.
    Ας κάνουν αυτοί την αυτοκριτική τους, επιτέλους.

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ Γιαγκούλας 09/05/2012 00:33:49

      Αντιστροφή; Πότε το 16% έμαθε να απαιτεί άνευ όρων;
      Ο Σαμαράς αντιπροσωπεύει το πρώτο κόμμα και δεν βγήκε από 'αντιμνημονιακή' μερίδα, ωπα. Έδωσε παρά ταύτα ψήφο ανοχής σε κυβέρνηση μειοψηφίας της αριστεράς αν υπάρχει ευρωπαϊκός προσανατολισμός, όπως δήθεν διατείνεται πως έχει ο ΣΥΡΙΖΑ. Λοιπόν;

      Και δεν είναι ποιος είναι αντιμνημονιακός, το θέμα είναι μέσα ή έξω από την Ευρώπη. Μην κάνετε πως δεν καταλαβαίνετε.
      Θα πείσει τη Μέρκελ ο Βούτσης... Στον αγύριστο θα μας στείλουν.
      Ο Σαμαράς πήρε το ίδιο κόστος και έβαλε τότε τη χώρα πάνω από το κόμμα. Όμως οι συριζαίοι σιγά μη χάσουν την εκλογική ...πρόοδο τώρα που τη βρήκαν, έτσι; Εδώ φαίνονται όλα.

      • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
        ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ victoria (true) 09/05/2012 07:20:15

        Πάντως επειδή τρελλαθήκαμε με τον μεγάλο, ούτως καλούμενο νικητή των εκλογών κ. Τσίπρα, ας του θυμίσει κάποιος ότι είναι δεύτερος -με το όποιο ποσοστό από το πρώτο κόμμα. Το ξεχάσαμε αυτό. Σαν πολύ φαιαρ πλαίη παίζει η αποδώ πλευρά και θα πρέπει ο Σαμαράς να τους θυμίσει ότι είναι ο πρώτος, όπως και νάχει το ζήτημα.
        Τέλος, η ασέβεια προς το σύνταγμα που επεδειξε ο νέος, βλέποντας πρώτα τους εξωκοινοβουλευτικούς αριστερούς σχηματισμούς και μετά τα εντός της βουλής εκλεγέντα κόμματα (αρχηγούς των κομμάτων) πρέπει να υπενθυμισθεί καταλλήλως. Ο νεανίας βγήκε χθες στην τηλεόραση κουνώντας το δάχτυλο προς Σαμαρά και Βενιζέλο, απαιτώντας παρακαλώ "μέχρι αύριο που θα τους δεί, να έχουν στείλει επιστολή ανάκλησης της υπογραφής τους στο μνημόνιο". Ο άνθρωπος τόσον καιρό στο κοινοβούλιο και ούτε να συμπεριφερθεί κοινοβουλευτικά ορθά, δεν ξέρει. Τί να πεί κανείς ....
        Τέλος, όσον αφορά την κεντροδεξιά συμπαράταξη , πρόεδρε σε παρακαλώ να είσαι επιλεκτικός. Κάναμε τέτοιο αγώνα το 2009 για να ξεκαθαρίσει το τοπίο , μη πάει χαμένος.....

  15. Kargia avatar
    Kargia 08/05/2012 23:12:22

    Έλεος!!!! Φέραμε τον Μπουμπούκο, ανεχόμαστε τον Μιλτάρα, των Κωστή τον Κούλη, ε δεν αντέχω να φορτωθώ και τον Μινοταυρό με την κόρη του Δράκουλα. Πρόεδρε, πρόσεχε μην κερδίσεις το 2% και χάσεις 5%

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Kargia 09/05/2012 07:09:35

      O Mπουμπούκος όμως, ο Βορίδης, ο Ντινόπουλος και ο Φαήλος είναι αυτοί που όταν βγαίνουν στην τηλεόραση, ακούγεται η φωνή της ΝΔ με μια γλώσσα απλή και κατανοητή.

      Είπαμε, αν η ΝΔ είχε όχι με το μέρος της, απλώς αντικειμενικά προς αυτήν, ΜΜΕ τότε σήμερα ο Αντώνης Σαμαράς θα ήταν πρωθυπουργός.
      Πρόεδρε, κάνε web tv , τουλάχιστον να σ΄ακούει ο νεοδημοκράτης. Εχετε αργήσει κιόλας.

  16. usound avatar
    usound 08/05/2012 23:14:45

    Από το Ελληνικό Σύνταγμα:
    "MEPOΣ TPITO - Oργάνωση και λειτουργίες της Πολιτείας > TMHMA Δ΄ - Kυβέρνηση > KEΦAΛAIO ΔEYTEPO - Σχέσεις Bουλής και Kυβέρνησης

    'Αρθρο 86: (Δίωξη κατά μελών της Κυβέρνησης, Ειδικό Δικαστήριο)

    1. Μόνο η Βουλή έχει την αρμοδιότητα να ασκεί δίωξη κατά όσων διατελούν ή διετέλεσαν μέλη της Κυβέρνησης ή Υφυπουργοί για ποινικά αδικήματα που τέλεσαν κατά την άσκηση των καθηκόντων τους, όπως νόμος ορίζει. Απαγορεύεται η θέσπιση ιδιώνυμων υπουργικών αδικημάτων.
    2. Δίωξη, ανάκριση, προανάκριση ή προκαταρκτική εξέταση κατά των προσώπων και για τα αδικήματα που αναφέρονται στην παράγραφο 1 δεν επιτρέπεται χωρίς προηγούμενη απόφαση της Βουλής κατά την παράγραφο 3.
    Αν στο πλαίσιο άλλης ανάκρισης, προανάκρισης, προκαταρκτικής εξέτασης ή διοικητικής εξέτασης προκύψουν στοιχεία, τα οποία σχετίζονται με τα πρόσωπα και τα αδικήματα της προηγούμενης παραγράφου, αυτά διαβιβάζονται αμελλητί στη Βουλή από αυτόν που ενεργεί την ανάκριση, προανάκριση ή εξέταση.
    3. Πρόταση άσκησης δίωξης υποβάλλεται από τριάντα τουλάχιστον βουλευτές. Η Βουλή, με απόφασή της που λαμβάνεται με την απόλυτη πλειοψηφία του όλου αριθμού των βουλευτών, συγκροτεί ειδική κοινοβουλευτική επιτροπή για τη διενέργεια προκαταρκτικής εξέτασης, διαφορετικά, η πρόταση απορρίπτεται ως προδήλως αβάσιμη. Το πόρισμα της επιτροπής του προηγούμενου εδαφίου εισάγεται στην Oλομέλεια της Βουλής η οποία αποφασίζει για την άσκηση ή μη δίωξης. Η σχετική απόφαση λαμβάνεται με την απόλυτη πλειοψηφία του όλου αριθμού των βουλευτών.
    Η Βουλή μπορεί να ασκήσει την κατά την παράγραφο 1 αρμοδιότητά της μέχρι το πέρας της δεύτερης τακτικής συνόδου της βουλευτικής περιόδου που αρχίζει μετά την τέλεση του αδικήματος.
    Με τη διαδικασία και την πλειοψηφία του πρώτου εδαφίου της παραγράφου αυτής η Βουλή μπορεί οποτεδήποτε να ανακαλεί την απόφασή της ή να αναστέλλει τη δίωξη, την προδικασία ή την κύρια διαδικασία".
    Είναι ξεκάθαρο:
    Η Βουλή μπορεί να ασκήσει την κατά την παράγραφο 1 αρμοδιότητά της μέχρι το πέρας της δεύτερης τακτικής συνόδου της βουλευτικής περιόδου που αρχίζει μετά την τέλεση του αδικήματος.
    Δεύτερης, όχι πρώτης!Να είμαστε πιο προσεκτικοί.Έχουμε πολλά άλλα για να στείλουμε τον Τσίπρα αδιάβαστο.Τέτοια άρθρα μας αδυνατίζουν.........

    • factorx avatar
      factorx @ usound 09/05/2012 00:14:01

      Δεύτερη είναι αυτή που πρόκειται να συγκληθεί τώρα. Ρωτήσαμε, δεν το γράψαμε έτσι. Μόνο αν δεν συγκληθεί η Βουλή δεν θα παραγραφουν

      • Mara avatar
        Mara @ factorx 09/05/2012 00:31:18

        Kαι πώς γίνεται να μην συγκληθεί?

      • ΔΚ avatar
        ΔΚ @ factorx 09/05/2012 03:13:57

        «μέχρι το πέρας της δεύτερης τακτικής συνόδου της βουλευτικής περιόδου που αρχίζει μετά την τέλεση του αδικήματος»

        Αν το πιθανό αδίκημα π.χ. του Παπακωνσταντίνου τελέστηκε στην περίοδο που μας πέρασε πριν να κλείσει για τις εκλογές της 6ης Μαΐου, τότε η επόμενη (τώρα) είναι η πρώτη μετά. Μετά τις επαναληπτικές είναι η δεύτερη μετά και υπάρχει χρόνος μέχρι το τέλος της.

  17. rs avatar
    rs 08/05/2012 23:21:45

    Μόλις πριν λίγο διέρευσε απο την Κουμουνδούρου οτι θα "ανοίξει" η Γυάρος για τους δεξιούς!
    Μπορεί και η Μακρόνησος!

  18. Eλληνας του Εξωτερικου avatar
    Eλληνας του Εξωτερικου 08/05/2012 23:25:45

    Αγαπητοι φιλοι φωναξτε το να διαδοθει. Ενημερωστε τον Αντωνη Σαμαρα να αναφερθει σε αυτο. Τελος η υπομονη και η μεγαλοψυχια. Ο Καραμανλης το εκανε απο καλοσυνη και ειδατε τι εγινε. Αν ειχαν παει στην φυλακη οι του χρηματιστηριου, οι υπουργοι των μεγαλων εργων τωρα θα ειμαστε καλλιτερα. Ο Τσιπρας , ο Παδημουλης , ο Στρατουλης με τα ωραια λογια παρασειρουν κοσμο. Ο μεσος Ελληνας εχει αδυνατη μνημη και καθολου μορφωση. Το πετυχε αυτο το ΠΑΣΟΚ . Η ΝΔ συμπεριφερεται ερασιτεχνικα απεναντι σε επαγγελματιες της προπαγανδας , της διαπλοκης και του αφελληνισμου.
    Και κατι ακομα, τωρα φαινεται γιατι η αριστερα και το ΠΑΣΟΚ δεν ψηφισαν την προταση του Καραμανλη για ψηφο στους αποδημους Ελληνες.

  19. Πέτρος Π. avatar
    Πέτρος Π. 08/05/2012 23:42:57

    Δηλαδή αν ΠΑΣΟΚ και ΝΔ συγκέντρωναν μαζί π.χ. 180 βουλευτές (120 η ΝΔ και 60 το ΠΑΣΟΚ) και κάνανε συγκυβέρνηση, η ΝΔ θα έκανε εξεταστική; Και μόνο που ο Σαμαράς αποδέχεται να συνεργαστεί με το ΠΑΣΟΚ για να φτιάξουν μαζί κυβέρνηση δεν ... αθωώνει τον Παπανδρέου;

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ Πέτρος Π. 09/05/2012 00:53:31

      ρητορικο προφανως το ερωτημα σου

  20. IliasPan avatar
    IliasPan 08/05/2012 23:44:40

    ΟΚ, το χουμε χάσει τελείως.
    Όταν ο Σαμαράς προεκλογικά έλεγε πως χωρίς αυτοδυναμία η λύση είναι οι εκλογές αυτό δεν το ξέρατε;

    πίου πίου

  21. S.P. avatar
    S.P. 09/05/2012 00:05:54

    Δεν είμαι με τον Τσίπρα, αλλά σε αυτό φταίνε όλοι οι πολιτικοί που έχουν φτιάξει έτσι τους νόμους, ώστε από σύνοδο σε Σύνοδο να επέρχεται παραγραφή. Αυτό αποτελεί όνειδος για το πολιτικό σύστημα. Το ίδιο δεν έκανε ο κουρασμένος με το κλείσιμο της Βουλής τον Ιούνιο του 09;

  22. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 09/05/2012 00:20:50

    "...μέχρι το πέρας της δεύτερης τακτικής συνόδου της βουλευτικής ΠΕΡΙΟΔΟΥ που αρχίζει μετά την τέλεση του αδικήματος". Η βουλευτική περίοδος άρχισε από την Κυριακή και διαρκεί κατ΄ ανώτατο όριο 4 χρόνια. Αν διαλυθεί η βουλή, έληξε η βουλευτική περίοδος. Οι σύνοδοι είναι τμήματα χρονικά της βουλευτικής περιόδου. Αν πάμε σε εκλογές τον Ιούνιο, τα αδικήματα που τελέστηκαν από εκλογές 2009 μέχρι διάλυση βουλής 2012 παραγράφονται. Ζήτω ο Τσίπρας που θέλει τώρα εκλογές και ο Καμμένος που δεν απαντάει ούτε στα τηλέφωνα!

  23. Pluto avatar
    Pluto 09/05/2012 00:33:06

    Εφ` όσον ακόμη ίσχύει,έστω τροποποιημένη, η δανειακή σύμβαση που υπέγραψαν Παπακωνσταντίνου /ΓΑΠ τον Μαίο του 2010,το όποιο έκλημα ενδεχομένως διέπραξαν προκειμένου να πάμε στο ΔΝΤ καί στη δανειακή σύμβαση συνεχίζεται.Αρα ,δεν παραγράφεται όσο δεν έχει τερματισθεί η δανειακή.Αν καί όποτε καταγγελθεί η δανειακή,τότε αρχίζει να μετράει η όποια ρήτρα παραγραφής!
    Να ρωτάτε έγκυρους νομικούς ,όχι επιπέδου Πάκη!

  24. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 09/05/2012 01:04:09

    Για νεο Λιβανο και Καζερτα οδεύει ο Συριζα. Αδιόρθωτοι ιστορικα οι αριστεροί, κανουν τα ιδια λάθοι ας πρόσεχαν!

  25. skopelos news avatar
    skopelos news 09/05/2012 01:26:26

    ΠΟΙΟΣ ΣΤΡΙΖΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΙΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΑΥΓΗ ΤΙ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΟΛΟΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΣΙΠΡΑ
    έχουμε τον ΣΥΝ να δείχνει έμπρακτα πόσο πιστεύει στον ΣΥΡΙΖΑ ΔΕΙΤΕ Λείπει το ΚΟΕ και το σφυροδρέπανο από τη σημαία που υπάρχει δίπλα του ... Μην πάρουνε και κανένα λάθος μήνυμα οι αγορές....
    ΣΥΡΙΖΑ ή...(την ΚΟΕ) ΞΥΡΙΖΑ;; * ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ,Ε ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΨΗΦΟΥΣ ΨΑΡΕΥΟΥΝ http://skopelos-news.blogspot.com/2012/05/blog-post_09.html

  26. spiros avatar
    spiros 09/05/2012 07:13:11

    Διαβάζω πολλούς οι οποίοι αναλύουν με υποθέσεις. Ή ανάλυση αυτή έπρεπε να γίνει πριν τις εκλογές. Σήμερα όμως έχουμε ένα αποτέλεσμα .Το αποτέλεσμα δεν έδωσε σε κανέναν την δυνατότητα σχηματισμού Κυβέρνησης . Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορεί να γίνει εξεταστική ..... Άρα ο λαός δεν θέλει την τιμωρία των ενόχων που μας έφεραν εδώ. Το συμπέρασμα εξάγεται από την διασπορά των ψήφων. Όλοι ψήφισαν με κριτήριο τον θυμό κλπ και κανείς δεν σκέφτηκε ότι η κίνηση αυτή προκαλεί ατιμωρησία. Άρα ουδείς μπορεί να επικαλείται τα πιθανά σενάρια. Ούτε βέβαια ότι φταίει το πολιτικό σύστημα. Η απόφαση είναι του Λαού. Τα ΜΜΕ που είναι με τις αυστηρές προτροπές ; Ο θυμός όφειλε να λητουργήσει θετικά πρωτίστως προς την τιμωρία άρα διαφορετικές επιλογές από το αποτέλεσμα των εκλογών.
    Τα μικρά κομματίδια με ψευδείς υποσχέσεις του τύπου θα τους τιμωρήσουμε φανερώνουν το ελάχιστο άγνοια διαβάθμισης στόχων ή γενικώς πομφολοξυλογούντες . Το αποτέλεσμα δεν επιτρέπει την τιμωρία των ενόχων για την κατάντια της χώρας . Με τις σκέψεις αυτές ποιός μας λέει ότι δεν αμοίφθηκαν ορισμένοι ή δεν θα αμοιφθούν ( τα τριάντα αργύρια) για τις υπηρεσίες στο κατεστημένο; Πού είναι οι κραυγές της Βουλής Καμένου Τσίπρα; Ξεχάστηκαν. Ποτέ δεν τιμωρήθηκε η προδοσία!!!!!!!!!!!!! Ακολουθούν την λογική μάτια που δεν βλέπονται γρήγορα λησμονούνται. Εκεί είναι όλα τα αριστερά κόμματα.

  27. ΓΙΩΡΓΟΣ Δ. avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ Δ. 09/05/2012 12:10:49

    γιαυτο ο Καραμανλης εκλεισε αρον αρον τη Βουλη εκεινο το καλοκαιρι για να παραγραφουν τα εγκληματα της ΝΔ .... τωρα σας φταιει ο ΣΥΡΙΖΑ επιεδη με 52 βουλευτες δεν μπορει να σχηματισει κυβερνηση.. ειστε τραγικοί ... αν υπαρχει δημοκρατια στο SITE περιμενω δημοσιευση...

  28. elli avatar
    elli 09/05/2012 20:24:27

    Έδειξε καμμία διάθεση ο Σαμαράς πέρα από το τι έλεγε, να τιμωρηθούν όσοι μας έβαλαν στο ΔΝΤ? Εδώ στη συγκυβέρνηση δέχτηκε υπουργό τον Παπακωνσταντίνου!!!! Αν τα ποσοστά είχαν βγει και λίγο παραπάνω, τώρα θα ήταν αγκαζέ, κυβέρνηση με τον Μπένυ και ούτε γάτα , ούτε ζημιά! Θα μας "έσωζαν" αγκαζέ!

  29. emeis avatar
    emeis 10/05/2012 00:31:28

    Δεν εχει σημασια τι εχει γραφτει στη κασσετα..
    Θα βαλουμε DVD player και το δισκακι της τιμωριας θα παιξει μια χαρα και μαλιστα σε full HD...