#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/09/2013 15:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Ο ΣΥΡΙΖΑ δεν είναι άκρο"



1.    Δίκη της 17 Νοέμβρη

- Ζωή Κωνσταντοπούλου: Συνήγορος υπεράσπισης Γιάννη Σερίφη (αθωώθηκε)

-Βένιος Αγγελόπουλος: Ήταν μάρτυρας υπεράσπισης του καταδικασμένου με ισόβια κάθειρξη, Αλέξανδρου Γιωτόπουλου. Σύμφωνα με τα ΝΕΑ, στην κατάθεσή του επιχείρησε να αποσυνδέσει τον Γιωτόπουλο από το ρόλο του αρχηγού της οργάνωσης, υποστηρίζοντας ότι θα μπορούσε στο εδώλιο να κάθεται ο ίδιος καθώς ο «Γιωτόπουλος είναι άλλος ένας εγώ». Δήλωσε επίσης πως: «Πριν από εννέα χρόνια είχα πάει μάρτυρας υπεράσπισης του Αλέκου Γιωτόπουλου στη δίκη της 17 Νοέμβρη. Αυτό μου υπαγόρευσε η συνείδησή μου και το αίσθημά μου περί δικαιοσύνης. Δηλώνω ότι δεν έχω μετανιώσει στο παραμικρό για τη στάση μου αυτή.»

-Δημήτρης Στρατούλης: Κατέθεσε ως μάρτυρας υπεράσπισης του Γιάννη Σερίφη, που απαλλάχθηκε από τις κατηγορίες, τονίζοντας ότι ο τελευταίος ήταν για χρόνια «συνήθης ύποπτος» και στόχος των διωκτικών αρχών.

-Νίκος Μανιός: Ήταν και αυτός μάρτυρας υπεράσπισης του Γιάννη Σερίφη, τον οποίο χαρακτήρισε «ιδεολόγο εργάτη επαναστάτη» και μίλησε για κατασκευασμένες κατηγορίες.

-Χριστόφορος Παπαδόπουλος Ήταν στους μάρτυρες υπεράσπισης του Ηρακλή Κωστάρη (εκτίει ισόβια κάθειρξη) αλλά η κατάθεσή του διεκόπη πριν καν αρχίσει, με τον ίδιο να λέει ότι ήρθε να υπερασπιστεί την παραβίαση του κράτους δικαίου, και τον εισαγγελέα να τον ρωτά αν το κόμμα του τον είχε στείλει ως εκπρόσωπό του.

-Παναγιώτης Λάμπρου Επίσης μάρτυρας υπεράσπισης του Ηρακλή Κωστάρη, στο Δευτεροβάθμιο Δικαστήριο, όπου είπε ότι τον ήξερε από το αριστερό κίνημα, τονίζοντας ότι δεν μπορούσε να καταθέσει αν είχε ή όχι ο κατηγορούμενος σχέση με τις τρομοκρατικές ενέργειες της 17 Νοέμβρη, αλλά μεταφέρει την εικόνα που «υπάρχει έξω. Ότι η εμπλοκή του έχει σχέση με την προσπάθεια εμπλοκής του Γιάννη Σερίφη».

2.    Κουκουλοφόροι, Δεκεμβριανά, αναρχικός χώρος 



Η Εφημερίδα του ΣΥΡΙΖΑ «Αυγή» εξέδωσε το 2009 ημερολόγιο αφιερωμένο στα Δεκεμβριανά και τους κουκουλοφόρους. Στην ιστοσελίδα της «Αυγής», την ίδια περίοδο, είχαν δημοσιευθεί και τα αντικάλαντα του 2008. Αναφέρουμε χαρακτηριστικά: ”Ω έλατο, ω έλατο τι ωραία που αρπάζεις, θα σε κάψω μια βραδιά, κι ας έχει μπάτσους στα κλαδιά

 

-        Επίσης, στον αναρχικό χώρο έχει δηλώσει ότι αυτοπροσδιορίζεται ο βουλευτής Καστοριάς του ΣΥΡΙΖΑ, Βαγγέλης Διαμαντόπουλος.



 3.    Προτροπή σε βία 

-        Ιφικράτης Αμυράς «Να κάνουμε αντάρτικο πόλεων»!

Ο υποψήφιος βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ Ιφικράτης Αμυράς, σε τηλεοπτική εκπομπή του (στην οποία έχει φιλοξενήσει και τον Αλ. Τσίπρα), καλεί σε αντάρτικο πόλεων, με αυτοοργάνωση των πολιτών σε ομάδες που θα κάνουν σαμποτάζ και ένοπλο αγώνα.

 

-        Βουλευτής ΣΥΡΙΖΑ Στάθης Παναγούλης: «όσοι έχουν υπογράψει τα μνημόνια πρέπει να παρακαλάτε να περάσετε από ειδικό δικαστήριο. Αυτό σας εύχομαι και εγώ προσωπικά, παρά να βρείτε ορισμένοι από εσάς το τέλος του πρεσβευτή των ΗΠΑ πριν λίγους μήνες στη Λιβύη. Καλή σας τύχη».

-        Πάνος Σκουρλέτης (Εκπρόσωπος ΣΥΡΙΖΑ): Αντικείμενα καθημερινής χρήσης που υπάρχουν στο σπίτι του καθενός οι αντιασφυξιογόνες μάσκες, τα ξύλινα κοντάρια και τα εκατοντάδες άδεια μπουκάλια, όπως αυτά που βρέθηκαν από την Αστυνομία στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο της Αθήνας! 

-        Δημοσθένης Παπαδάτος- Αναγνωστόπουλος (Κεντρική Επιτροπή ΣΥΡΙΖΑ): «απαιτείται βία στο δρόμο προς το σοσιαλισμό»

  

 -   Ο αναρχικός Βουλευτής ΣΥΡΙΖΑ Διαμαντόπουλος στην Βουλή: «Ραντεβού στα γουναράδικα» 

-       Υπ. Βουλευτής ΣΥΡΙΖΑ Ανδρέας Καραγιάννης στο Facebook: «Ο Αύγουστος να είναι γλυκός όπως το τραγούδι....και μη ξεχνάτε... αυτό τον Αύγουστο συλλέγουμε πέτρες, ρόπαλα, καδρόνια, τούβλα, μάρμαρα, σίδερα, σχοινιά, αναπτήρες, τα οποία θα χρησιμοποιήσουμε το Σεπτέμβριο για να καταστείλουμε την κρατική βία...»



 (Κατεπείγουσα προκαταρκτική εξέταση διέταξε η προϊσταμένη της Εισαγγελίας Πρωτοδικών Αθηνών κ. Φάκου)

4.    Πολιτική κάλυψη σε τρομοκράτες, κουκουλοφόρους 

-        Βελβεντό, Πάνος Σκουρλέτης  (για το πόρισμα της αστυνομικής έρευνας) «η αλληλεγγύη των σωμάτων ασφάλειας μεταξύ τους είναι επίσης γνωστή» και συνεπώς «οφείλουμε να είμαστε καχύποπτοι και να κρατάμε μικρό καλάθι».

-        Marfin. Σκουρλέτης: «Ίσως από υπηρεσίες της ασφάλειας οι δολοφόνοι της Marfin»

 -    Ιερισσός (Σκουριές) Πολιτική κάλυψη από ανακοινώσεις του ΣΥΡΙΖΑ

-      Βίλα Αμαλίας,  Νεολαία ΣΥΡΙΖΑ: Χολιγουντιανής έμπνευσης, σχέδια της ΕΛΑΣ. Το κράτος επιλέγει να ασχοληθεί μονάχα για να σπείρει τον τρόμο και τον εκφοβισμό. 

5.    Συγκρίσεις της κυβέρνησης με χούντα

«Η Χούντα το έκανε καλύτερα».
Ζωή Κωνσταντοπούλου Ιούλιος 2013

«Αυτή την στιγμή στην χώρα έχουμε κοινοβουλευτική χούντα. Απ΄εδώ και πέρα το λόγο έχει ο λαός».
Στάθης Παναγούλης Ιούλιος 2013

«Η κυβέρνηση χρησιμοποιεί βάρβαρες αντιδημοκρατικές, αντισυνταγματικές και παράνομες μεθόδους κοινοβουλευτικής χούντας».
Δημήτρης Στρατούλης Ιανουάριος 2013

«Επιβάλλετε στη χώρα αδίστακτη μνημονιακή χούντα με κοινοβουλευτικό μανδύα και καταθέτετε στη βουλή ένα νομοσχέδιο τέρας και σφαγείο».
Παναγιώτης Λαφαζάνης Νοέμβριος 2012

«Διακυβέρνηση της χώρας με τις χουντικής έμπνευσης, πράξεις νομοθετικού περιεχομένου επί παντός επιστητού».
Νίκος Βούτσης Δεκέμβριος 2012

«Το πραγματικό δίλημμα είναι μνημόνιο ή δημοκρατία».
Σχόλιο ΣΥΡΙΖΑ, Ιούλιος 2013

«Ως ένα κράτος έκτακτης ανάγκης που σέβεται τον εαυτό του έτσι και η τρικομματική χούντα έκανε επέμβαση στην δημόσια τηλεόραση…»
«Ήρθε η ώρα να αποφασίσουμε ή εμείς ή αυτοί. Όλοι στο ραδιομέγαρο, χούντα είναι θα την ρίξουμε!!!»
Βαγγέλης Διαμαντόπουλος, Ιούνιος 2013

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Tommy avatar
    Tommy 20/09/2013 15:15:47

    Αυτό ισχυρίζεται η Πριγκίπισσα Ντόρα και το πριγκιπόπουλο ο γιόκας της. Μακριά η Ντόρα και το συνάφι της (κάτι Κουμουτσάκοι, Χατζηδάκιδες και σια) από την ΝΔ. Τι σχέση έχει η "όχι δεξιά αλλά κεντρώα" - σε δήλωσή της στους καμπουράκηδες - με την ΝΔ που παλαίουμε να επανέλθει στο ιδεολογικό μότο του ιερού τρίπτυχου Πατρίδα-Θρησκεία-Οικογένεια...? Απαντώ, καμία απολύτως. Τρέχει και ο γαμπρός της, ο αγαπητικός της βοσκοπούλας Α.Παπαδόπουλος της ΔΗΜΑΡ, να πιάσει και αυτός στασίδι για την -υποτίθεται- επόμενη μέρα στη ΝΔ.

    • dd avatar
      dd @ Tommy 23/09/2013 23:22:59

      Δεν ειμαι φαν της Ντορας, αλλα πρεπει να υπολογισεις οτι ο ΣΥΡΙΖΑ είναι αξιωματικη αντιπολιτευση. Και γω αν ημουν πολιτικος στη θεση τους, παροτι τους θεωρω φασισταριο(αυτό είναι και το μοναδικο καλό της ΧΑ, δειχνει ποσο ιδιοι είναι οι απλυτοι μαζι τους), οχι! θα έλεγα.

      Δεν μπορείς να ξεγραφεις το δευτερο κόμμα, προσποιεισαι οτι έστω τυπικά συνδιαλεγεσαι μαζί τους, γιατι αλλιως λογω μεγεθους του ΣΥΡΙΖΑ προσβαλεις και τη δικια σου αξιοπιστία. Ειναι μεγάλο προβλημα οτι το πασοκ έχει πέσει τόσο χαμηλα(οχι οτι δεν το αξιζε).

      Επίσης μην ξεχνας οτι η Ντορα έχει χασει τον ανδρα της απο τους κατσιαπλαδες, και φυσικά μετα αντικρισε και τους συνηγορους υπερσπισης τους. Ξερει πολύ καλα λοιποιν τι είναι ο καθενας τους.

  2. Tommy avatar
    Tommy 20/09/2013 15:20:09

    Όποιος δεν αποκαλεί εαυτόν Δεξιό, δεν έχει θέση στη ΝΔ. Έτσι αισθάνομαι εγώ ο απλός οπαδός της εθνικής και πατριωτικής Δεξιάς Παράταξης του έθνους και του λαού. Οι "φιλελέ" οι "μεσαιοχωρίτες" κα μας τελείωσαν. Μακριά από την ΝΔ. Υπάρχει και η ΔΗΜΑΡ, το Πασόκ, η Δράση και άλλα κομματίδια των απολιτίκ αγωνιστών για τα δικαιώματα των τρανς, των λάθρο Κογκολέζων κτλ.

    • ΖικΖάκ avatar
      ΖικΖάκ @ Tommy 20/09/2013 15:27:14

      Μήπως διχάζεις, διαιρείς, αποδυναμώνεις, ανισχυροποιείς, αυτό που λές οτι υπερασπίζεσαι; Άκουσε προσεκτικά τη χθεσινή δήλωση του Προέδρου κ. Αντώνη Σαμαρά και συντονίσου. Δεν μπορείς ούτε δικαιούσαι να διώξεις και να ...διαγράψεις όποιον δεν εγκρίνεις. Τη δύναμή της η ΝΔ, την οφείλει στην πολυσυλλεκτικότητά της. Όποιος σκοπίμως την επιβουλεύεται απαιτώντας μία ''σκληρή δεξιά'', αν δεν είναι αφελής, μοιάζει ....ύποπτος.

      • Tommy avatar
        Tommy @ ΖικΖάκ 20/09/2013 15:40:04

        Το να ισχυρίζεσαι ότι είσαι Δεξιός σε καθιστά ύποπτο..? Οι αριστεροί στις δέκα φράσεις που θα πουν , οι ένδεκα θα είναι "είμαι αριστερός", "η αριστερά" κτλ. Εσύ έχεις ακούσει κανένα Πάκη, Τραγάκη, Χατζηδάκη να εκστομίσουν τη λέξη "Δεξιά" ή "Δεξιός"..? Είδες τι ζημιά έχει κάνει στη δεξιά παράταξη η νοοτροπία σου?

        • ΖικΖάκ avatar
          ΖικΖάκ @ Tommy 20/09/2013 15:43:16

          ''Τη δύναμή της η ΝΔ, την οφείλει στην πολυσυλλεκτικότητά της.'' Δεν με νοιάζει τι κάνει η αριστερά και ο αριστερός.
          Όποιος σκοπίμως επιβουλεύεται την πολυσυλλεκτικότητα της ΝΔ απαιτώντας μία ”σκληρή δεξιά”, (άρα πετσοκόβοντας τα ποσοστά της) αν δεν είναι αφελής, μοιάζει ….ύποπτος. Κατάλαβέ το και μην παριστάνεις τον ανόητο.

          • Tommy avatar
            Tommy @ ΖικΖάκ 20/09/2013 15:48:34

            Ποια "πολλυσυλλεκτικότητα" μιλάς ούφο μου ? Αριστεροκεντρωδεξιά τύπου Καμμένου? Από τοη ΔΗΣΥ της Ντόρας το έσκασες?

          • ΖικΖάκ avatar
            ΖικΖάκ @ Tommy 20/09/2013 16:05:20

            Εσύ τελικά είσαι σίγουρος πως είσαι Νεοδημοκράτης; Σαν Χρυσαυγίτης κολλημένος μιλάς. Για ό,τι δεν καταλαβαίνεις, ρώτησε ένα Νεοδημοκράτη, αλλά από τους παλιούς. Όσο για το Δησύ, αυτό διαλύθηκε και απορροφήθηκε, ακριβώς για τους λόγους που σου εξηγώ αλλά δε ...νοιώθεις.

        • Για τα πανηγύρια avatar
          Για τα πανηγύρια @ Tommy 20/09/2013 22:10:49

          Ακριβώς αυτό κάνεις Τομ, πολύ άτσαλα όμως. ''Ισχυρίζεσαι''ότι είσαι Δεξιός , αλλά δεν πείθεις.

    • greekfournaris avatar
      greekfournaris @ Tommy 20/09/2013 17:28:22

      Η ΝΔ ειναι η μεγαλη φιλελευθερη παραταξη του Κωνσταντινου Καραμανλή. Και δε θα μας διωξεις οσο κι αν χτυπιεσαι!!! Το σχολιο σου ειναι διχαστικο και αν δεν εισαι 14 χρονων, εισαι τουλαχιστον ανιστορητος!

      • GO avatar
        GO @ greekfournaris 20/09/2013 23:16:42

        Όποιος έχει υπαρξιακά προβλήματα του τύπου "Ποιος είμαι;", "Πού βρίσκομαι;", "Πού πάω;", "Είμαι ΚΟΔΗΣΟ και δεν το ξέρω;", ας ανατρέξει τάχιστα στην Ιδρυτική Διακήρυξη της Νέας Δημοκρατίας. Υπάρχει εκεί, ανέγγιχτη από επεμβάσεις μικρονόων και επίκαιρη όσο ποτέ. Θα λύσει όλα του τα προβλήματα και θα ησυχάσουμε κι εμείς.

        • GO avatar
          GO @ GO 21/09/2013 00:30:15

          Η αλήθεια είναι ότι εδώ, ως σχολιαστές, εμφανίζονται αρκετοί, πολλοί θα έλεγα, με "παράξενες" απόψεις περί του σημαίνει Ν.Δ και Νεοδημοκράτης, με λοξοκοιτάγματα συμπαθείας προς την Χ.Α. Τα πράγματα είναι εντελώς διαφορετικά έξω, στην κοινωνία.

          • hellasatt avatar
            hellasatt @ GO 23/09/2013 13:56:29

            ΝΔ και ΧΑ δεν έχουν και δεν μπορούν να έχουν καμία σχέση.-

  3. Hawk avatar
    Hawk 20/09/2013 15:24:22

    Πότε ανακοινώνονται οι εκλογές?

    • Σωτ Μητραλ avatar
      Σωτ Μητραλ @ Hawk 20/09/2013 15:49:19

      Ἐγὼ εἶχα μείνει στὸ ὅτι δὲν μᾶς ἀφήνουν οἱ ἀπ' ἔξω

      • Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής avatar
        Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής @ Σωτ Μητραλ 20/09/2013 15:52:54

        Δεν μας...άφηναν. Μετά τις 22 Σεπτεμβρίου, είμαστε Άρχοντες!

        • Hawk avatar
          Hawk @ Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής 20/09/2013 16:52:02

          Νοέμβριο πριν το Πολυτεχνείο ή και πριν την 28η Οκτωβρίου?
          Εμαθα ότι η τρόϊκα δεν συμφωνεί με το πρωτογενές πλεόνασμα!

          • X avatar
            X @ Hawk 20/09/2013 17:44:15

            Η καλύτερη, η καθαρότερη λύση σε όλα τα ερωτήματα, είναι οι εκλογές. Να αποφασίσει η πλειοψηφία των Ελλήνων για τη ζωή και το μέλλον της χώρας και των παιδιών της.

  4. Εγώ avatar
    Εγώ 20/09/2013 15:26:35

    Και έτσι η αστική παράταξη θα βρεθεί για πολλοστή φορά μπροστά στο δίλημμα: είτε θα απολογηθεί ενοχικά για τη θεωρία των δύο άκρων (οπότε η βία και η ηγεμονία της Αριστεράς θα συνεχίσει ακάθεκτη παντού) ή θα παραμείνει προσηλωμένη στην αλήθεια (οπότε οι Αριστεροί δεν το έχουν σε τίποτα να σπρώξουν τη χώρα σε εμφύλιο). Το γνωστό δίλημμα που αντιμετωπίζει εδώ και 60 χρόνια ο αστικός κόσμος.

    Πάρτε το χαμπάρι. Στην Ελλάδα δεν υπήρξαν ποτέ Αριστεροί με την έννοια της Αριστεράς που συναντάμε στην Ευρώπη. Αντίθετα, πρόκειται για φανατικούς σταλινικούς που δεν πιστεύουν σε τίποτα άλλο παρά μόνο στη φυσική και ιδεολογική εξόντωση των αντιπάλων τους. Αυτή είναι η αλήθεια.

    ΥΓ. Ναι, ναι, ξέρω είμαι φασίστας, ακροδεξιός κλπ. Μας τα 'παν κι άλλοι. Μόνο που εγώ δήλωση υποταγής στον Σκουρλέτη, στον Τσίπρα, στην Κωνσταντοπούλου και στα υπόλοιπα ορφανά του Στάλιν δεν υπογράφω. ΠΟΤΕ!!!!

    • Hawk avatar
      Hawk @ Εγώ 20/09/2013 16:58:34

      Εχετε κάνει εκπτώσεις, είχαμε και έχουμε και τους σοσιαλιστές του ΠΑΣΟΚ. Ο δε Αντιπρόεδρος της κυβέρνησης και αρχηγός του ΠΑΣΟΚ που συγκυβερνά με την ΝΔ κάνει γενναίες προσπάθειες για την ανασύνταξη μιας κεντροαριστεράς.... είναι άδικο να μην μνημονεύεται.

    • cummulus avatar
      cummulus @ Εγώ 20/09/2013 20:02:17

      Βαθειά ἀκούγεσαι φίλε μου. Ἡ Ἀστική Παράταξη φοβούμενη τ΄ἀριστερό θεριό, κάνει ὅτι δέν τό βλέπει. Κι΄ὅμως, αὐτό ἔρχεται...

    • Μαοσταλίνας avatar
      Μαοσταλίνας @ Εγώ 01/10/2013 01:10:36

      Ο Πολ Ποτ ήταν η αφετηρία - Φυσική εξόντωση στη μπουρζουαζία!!!

  5. Eva avatar
    Eva 20/09/2013 15:36:15

    Στην Ελλάδα είσαι οτι δηλώσεις.
    Το άρθρο να διανεμηθεί
    αφου τυπωθεί υπο σμίκρυνση (σκονάκι)
    σε κάποιους που δηλώνουν ΝΔ.

    • WY avatar
      WY @ Eva 20/09/2013 22:27:17

      Νά δώσουμε κι ένα στόν Δένδια,νά τό προωθηση στόν Α.Π.???

      • Eva avatar
        Eva @ WY 21/09/2013 17:24:19

        Για να μη σου πω,
        πριν απο κάθε εμπνευσμένη δήλωση τους
        να το διαβάζουν 10 φορές.
        ΥΓ.
        Σε ειδικές περιπτώσεις IQ επιτρέπεται
        να το βγάζουν και κατα τη διάρκεια της
        συνέντευξης.

  6. ΚΜ avatar
    ΚΜ 20/09/2013 15:52:58

    Ο Δημοσθένης ο Παπαδάτος-Αναγνωστόπουλος που έγραφε στην Αυγή για τα «απαραίτητα ποσοστά βίας» και ότι δεν θεωρεί την νομιμότητα αυτονόητη (προτελευταία φωτογραφία) υπενθυμίζω ότι ήταν ο Συριζαίος που πιάστηκε με δυο ταυτότητες. Ακομα δεν μάθαμε άν, τουλάχιστον, η μια ήταν δικιά του.

    • Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής avatar
      Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής @ ΚΜ 20/09/2013 16:12:08

      Ψυχρή δολοφονία πάντως σαν τον ...φίλτατο μάγκα Ρουπακιά δεν έκανε, άρα εξίσωση δεν υπάρχει. ...Μικροαπατεώνες οι μεν, εγκληματίες οι δε. Για να μη μπερδευόμαστε. Και μην αναφέρετε ακόμη μια φορά τη ...Μαρφίν γιατί όπως και προχθές, οι αστυνομικοί και εκεί δεν τα ....κατάφεραν να συλλάβουν τους δολοφόνους! Ίσως επειδή ήταν και τότε ...πολλοί, ποιός να ξέρει.

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής 20/09/2013 16:26:08

        Δεν μπαίνω σε λογική των συμψηφισμών. Απλώς αναφέρω γεγονότα. Για την δε Μαρφίν, συνέχισε να λες.

        ΥΓ: Είχε ο Αναστάσιος Θεοφίλου δολοφόνος του ταξιτζή της Πάρου, σχέση με το ΣΥΡΙΖΑ;

        • Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής avatar
          Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής @ ΚΜ 20/09/2013 17:16:37

          Ο Αναστάσιος Θεοφίλου, εγκλημάτισε προσπαθώντας να διαφύγει μετά από ληστεία Τράπεζας. Κι εδώ υπάρχει παρανομία, έγκλημα και νεκρός. Δεν αντιλέγω. Τα κίνητρα όμως, είναι εντελώς διαφορετικά. Ο Θεοφίλου δεν πήρε εντολή την ώρα που μάσαζε τσιπς βλέποντας ποδόσφαιρο, να σηκωθεί και να πάει να σκοτώσει. Δεν ήτανε ψυχρός εκτελεστής εκ προθέσεως. Φυσικά και δεν τον αθωώνω, χάθηκε άδικα μία ανθρώπινη ζωή, αλλά και η Δικαιοσύνη ακόμα, αντιμετωπίζει διαφορετικά τις δύο περιπτώσεις. Επί πλέον στο Τουίτερ του, προεκλογικά,έγραφε : ''Στο ερώτημα Τσίπρας ή τανκς, λέμε Τσίπρας. Στο ερώτημα Τσίπρας ή χάος, λέμε χάος!'' Νομίζω λοιπόν, οτι απαντάει ο ίδιος για το που ακριβώς θεωρεί οτι ''ανήκει''.

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής 20/09/2013 17:22:55

            Δηλαδή, αναγνωρίζεις κάποιο ελαφρυντικό στον δολοφόνο της Πάρου; Ισχυρίζεσαι ότι είναι λιγότερο ειδεχθής από τον δράστη του προχθεσινού φονικού;

          • Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής avatar
            Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής @ ΚΜ 20/09/2013 17:35:06

            Όχι βέβαια. Απλά διαφέρουν τα κίνητρα. Δεν είναι δική μου η θεωρία. ''Ο δόλος'', ο προσχεδιασμένος φόνος, πάντα αντιμετωπίζεται με βαρύτερη ποινή από το νομικό σύστημα και ηθικά σίγουρα, είναι ασυγχώρητος. Κατά τη διαφυγή του κλέφτη της Τράπεζας εσείς διακρίνετε κάποιο σχέδιο για φόνο εκ προμελέτης;

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής 20/09/2013 18:18:28

            Δυστυχώς, διακρίνω κάτι ακόμα χειρότερο: φόνο εκ προθέσεως για να βγουν γούστα! Όπως ο Πάσσαρης όταν σκότωσε την υπάλληλο του ανταλλακτηρίου συναλλάγματος στη Ρουμανία. Και το βασίζω τόσο στα «διηγήματά» του, που ξεχειλίζουν από μίσος για τον απλό άνθρωπο και λαγνεία για το αίμα, όσο και σε αυτά που έγραψε ο «φερόμενος ως» συνεργός του, ο «Τοξοβόλος», λίγες μέρες αφότου συνελήφθη ο Θεοφίλου, όπου αναφέρεται περιφρονητικά στον μακαρίτη τον ταξιτζή ως «ρουφιάνο», που καλά έπαθε.

          • alex avatar
            alex @ Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής 20/09/2013 18:11:23

            η μονη διαφορα στην εγκληματικη πραξη ειναι οτι ο δολοφονος της αμφιαλης εκτελεσε το σχεδιο αλλων, ενω της παρου εκτελεσε το δικο του(αποφασισε απο πριν οτι αν κινδυνευσει θα σκοτωσει)
            στην πρωτη ο δολοφονος ειναι το οπλο, στην δευτερη το μυαλο και το οπλο της πραξης..οποτε οι θεωριες οτι η αριστερη βια ειναι λιγοτερο 'κακη' παει περιπατο..

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής 20/09/2013 17:44:38

        Βάγγο μεγαλοαπρεπή, επίτηδες το διάλεξες το όνομα ή από άγνοια ? Υπάρχουν και στοιχεία που μάλλον δεν ... θυμάσαι, όπως τα της αριστερής τρομοκρατίας, αναρίθμητα και καθόλου μικροαπατεωνικά. Και κάποια που ίσως δεν γνωρίζεις, όπως το σχετικά πρόσφατο με τον καταληψία των Εξαρχείων που δολοφόνησε πέντε μαζί στην Κύπρο - τον έπιασαν οι Κύπριοι και χάσαμε τη συνέχεια της ιστορίας, φευ ... τι κρίμα! και μου έλειψε!

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής 20/09/2013 20:51:54

        Βάγγο, είσαι ηθικός αυτουργός των εγκλημάτων των ιδεοληπτικών ανθρώπων που υποστηρίζεις. Ενας τυπικός συριζαυγίτης. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Καλή μετάνοια σου εύχομαι...

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής 20/09/2013 21:54:59

        Δηλαδή αυτοί που καίνε και σπάνε αυτοκίνητα, καταστήματα και ληστεύουν τράπεζες, απαγάγουν πολίτες, βάζουν βόμβες είναι απατεώνες; Και αυτός που καλύπτει δολοφόνους όπως τους Αλβανούς συμμορίτες που εξοντώθηκαν πρόσφατα τι είναι; Καλός καγαθός με την αρχαία έννοια του όρου; Μήπως να του δώσουμε και νόμπελ ειρήνες όπως στον Ομπάμια;

  7. Νικηφορος Φωκας avatar
    Νικηφορος Φωκας 20/09/2013 15:54:50

    Καποιος να στειλει το ανωτερω (εκτος της διαβοητης Ντορας) και στον Δενδια εμπλουτιζοντας το επιπλεον με το ποιον και τα ανδραγαθηματα των τεκνων το Δραγασακη, Βουτση αλλα και αλλων πολιτευτων του συριζα που κρατουνται για συμμετοχη σε φασιστικες τρομοκρατικες οργανωσεις και εγκληματα του κοινου ποινικου δικαιου ΟΥΤΩΣ ΩΣΤΕ ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΤΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΑΡΕΙΟ ΠΑΓΟ και ετσι η επερχομενη νεα αυστηρα νομοθεσια ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΒΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΦΙΔΙ (συριζα) εκτος του αυγου του (ΧΑ).... γιατι δεν κερδιζει κανεις τιποτα σπαζοντας ενα αυγο αλλα την ιδια ωρα να αφηνει το ΦΙΔΙ να γεννοβολα ανεξελεγκτα...

    • Παναγιώτης avatar
      Παναγιώτης @ Νικηφορος Φωκας 20/09/2013 17:10:23

      Πρός Νικηφόρο Φωκά.
      Εχετε σκεφτεί ότι οι προωθούμενες απόψεις (πχ Χρύσανθου) για τα" δύο άκρα", του "αυγού και του φιδιού" και η επιδιωκόμενη ένταση μπορεί να βγούν μπούμεραγκ? Ακούστηκαν λιγάκι "ξέμπαρκες" και κάτι σαν σημάδι ταραχής. Αυτά μπορούσαν να παίξουν άλλες εποχές, όχι μετά τις τελευταίες δημοσκοπήσεις, το Πέραμα, το Μελιγαλά και το φονικό στο Κερατσίνι.

  8. Μανώλης Πετράκης avatar
    Μανώλης Πετράκης 20/09/2013 16:02:47

    Το ΚΚΕ για ποιον λόγο μένει στο απυρόβλητο? Ισχύει ότι δεν έχει αναγνωρίσει επίσημα το Σύνταγμα? Μπορεί να παραμένει νόμιμο ένα κόμμα που έχει διακυρηγμένο στόχο του την επιβολή "δικτατορίας του προλεταριάτου"? Ένα κόμμα που ακόμα δεν έχει άρει το "παρά πόδα"? Μπορεί ένα κόμμα του "συνταγματικού τόξου" να τιμά σαν ήρωες καταδικασθέντες κατασκόπους? Κατά την γνώμη υπάρχουν πολύ πιο στέρεα νομικά επιχειρήματα εναντίον του ΚΚΕ παρά εναντίον του Σύριζα. Γιατί στο μεν ΚΚΕ αφορούν την επίσημη γραμμή του κόμματος στον δε Σύριζα απλές δηλώσεις και προσωπικές διαδρομές στελεχών του.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Μανώλης Πετράκης 20/09/2013 16:18:50

      Να σου απαντήσω εγώ, ένας δεξιός; Πρώτον, γιατί «ο τεθνηκώς δεδικαίωται». Είδες ποτέ να δικάζουνε κανέναν πεθαμένο; Ε, ως τέτοιο εκλαμβάνεται (ορθώς ή εσφαλμένα) το φθίνον ΚΚΕ. Είτε υπάρχει, είτε δεν υπάρχει ως κόμμα, δεν μπορεί να επηρεάσει τις πολιτικές εξελίξεις. (Υπάρχουν βέβαια τα διάφορα φαινόμενα τύπου ΠΑΜΕ αλλά, καλώς ή κακώς, έχουμε μάθει ως κοινωνία να ζούμε αυτά). Κατά δεύτερον, αυτός που το νομιμοποίησε ήταν ο Καραμανλής ο Α΄, οπότε συντέχουν σημειολογικοί λόγοι.

      Οπότε, δεν αξίζει να χαλάμε ενέργεια για το ΚΚΕ. Ας υπάρχει (όπως υπάρχει).

    • Χ avatar
      Χ @ Μανώλης Πετράκης 20/09/2013 16:24:51

      Τιμωρούνται οι βίαιες πράξεις, ξέρετε (μετά ακλόνητων αποδείξεων). Ποτέ οι σκέψεις, οι ιδέες ή οι θεωρίες, γιατί σε αυτό ακριβώς διαφέρει η Δημοκρατία από τον ολοκληρωτισμό! Μα τι έχετε πάθει και παραλογίζεστε τόσο κραυγαλέα πια μερικοί;

      • Hawk avatar
        Hawk @ Χ 20/09/2013 16:47:38

        Επιστρέφουν μερικά πρόβατα στο μαντρί από την Χ.Α. δεν είναι τίποτα.

        • Eva avatar
          Eva @ Hawk 20/09/2013 17:01:58

          Να σας διορθώσω
          Γίδια όχι πρόβατα.
          (Δεν είναι δικός μου ο χαρακτηρισμός.
          Ο κ. Μιχαλολιάκος το είχε δηλώσει στον κ.Κουρή)

          • X avatar
            X @ Eva 20/09/2013 17:38:20

            Για Μανώλη Πετράκη : Αναφερθείτε όσο θέλετε στο ΚΚΕ, να θυμάστε όμως οτι οι σκέψεις, οι ιδέες και οι πολιτικές θεωρίες όμως, πουθενά στην Ευρώπη δεν …διώκονται. Αντίθετα, είναι προστατευμένο δικαίωμα η ελεύθερη έκφραση και η διακίνηση των ιδεών. Αριστερά και κομμουνιστικά κόμματα υπάρχουν και θα υπάρχουν, όσο θα υπάρχουν και οι άνθρωποι. Διαφορετικές οπτικές, εκφράσεις, και απόψεις από τις δικές σας επίσης, θα υπάρχουν πάντα. Χαλαρώστε λοιπόν και μη φοβάστε άδικα. Μόνο από τον κ. Κουτσούμπα τελικά δεν κινδυνεύετε.

          • Μανώλης Πετράκης avatar
            Μανώλης Πετράκης @ X 20/09/2013 19:25:59

            Υπεκφεύγετε κύριε και δεν απαντάτε. Μπορεί να λειτουργεί νόμιμα στην Ελλάδα κόμμα που να έχει σαν σκοπό την εγκαθίδρυση απόλυτης θεοκρατικής μοναρχίας και δικτατορίας του ιερατείου? Φιλομοναρχικό κόμμα με στόχο την επαναφορά του συντάγματος του 1844? Κόμμα με στόχο την επαναφορά του συντάγματος του 1975? Ρητορικά τα ερωτήματα γιατί γνωρίζετε ασφαλώς την απάντηση.

      • Μανώλης Πετράκης avatar
        Μανώλης Πετράκης @ Χ 20/09/2013 16:59:13

        Σφάλετε και μάλιστα, με συγχωρείτε, παιδαριωδώς. Που διαβάσατε ότι δεν τιμωρούνται οι σκέψεις και οι ιδέες στις δημοκρατίες? Μπορώ να σας αναφέρω ένα σωρό διατάξεις στον ποινικό κώδικα που τιμωρούν σκέψεις και ιδέες και ας μην συνοδεύονται από καμμία βίαιη πράξη. Αλλά ας μείνουμε στο θέμα του πολιτικού στίβου. Μπορώ π.χ. να ιδρύσω ένα κόμμα με διακυρηγμένο στόχο την εγκαθίδρυση του πολιτεύματος της απόλυτης θεοκρατικής μοναρχίας και να μου επιτραπεί να αγωνιστώ ειρηνικά μέσω εκλογικών αναμετρήσεων προς αυτόν τον σκοπό? Τι ουσιωδώς διαφορετικό από το τελευταίο θέλει να κάνει το ΚΚΕ που πρέπει να προσκυνούμε και να πλένουμε το στόμα μας με Listerine πρωτού αναφερθούμε σε αυτό?

        • X avatar
          X @ Μανώλης Πετράκης 20/09/2013 17:47:00

          Οι σκέψεις, οι ιδέες και οι πολιτικές θεωρίες, πουθενά στην Ευρώπη δεν …διώκονται. Αντίθετα, είναι προστατευμένο δικαίωμα η ελεύθερη έκφραση και η διακίνηση των ιδεών.

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Χ 20/09/2013 22:01:31

        Η υποκίνηση ή παρακίνηση βίας δεν υπάρχει ως αδίκημα δηλαδή; Κρίμα γιατί νόμιζα ότι είσαι από την χώρα που ονομάζεται Ελλάδα. Μάλλον κατοικείς πολύ μακριά...

        • Για τα πανηγύρια avatar
          Για τα πανηγύρια @ Γεώργιος Τ. 20/09/2013 22:39:53

          Η ''υποκίνηση΄΄, δεν μπορεί ποτέ να είναι μία νοσηρή και βολική ιδεοληψία, ένας φανατικός ιδεασμός. Πρέπει να συνοδεύεται από ακλόνητες αποδείξεις. Διαφορετικά είσαι από άλλον πλανήτη, δηλαδή Νεφελίμ (όπως και συμβαίνει).

    • Hawk avatar
      Hawk @ Μανώλης Πετράκης 20/09/2013 16:39:57

      Οχι ούτε το ΚΚΕ σήμερα έμεινε παραπονούμενο, φρόντισε ο κος Βορίδης γι αυτό. Είπαμε τα μόνα κόμματα που κινούνται εντός του δημοκρατικού τόξου είναι η ΝΔ & το ΠΑΣΟΚ.

      • Τι να τις κάνω τις καλές προθέσεις σου; avatar
        Τι να τις κάνω τις καλές προθέσεις σου; @ Hawk 20/09/2013 16:45:17

        Μαμώτο, αρχίζω να αισθάνομαι μία ...κλειστοφοβία σ΄ετούτο το στενάχωρο ασανσέρ! Λέτε να ευθύνεται αποκλειστικά, η προτεταμένη κοιλιά του μίστερ Μπένυ;

      • alex avatar
        alex @ Hawk 20/09/2013 18:31:19

        με την δικαιολογια της ενσωματωσης (αρα και καποιου ελεγχου) των ακραιων αποψεων, τα κομματα κλεινουν το ματι σε ανθρωπους και τασεις που δεν δεχονται την δημοκρατια και το συνταγμα
        η νδ στους φιλοβασιλικους και μερικους απο τους χουντικους, το συριζα και η δημαρ στους αναρχικους και εραστες της ενοπλης βιας (η δημαρ εχει απομακρυνθει απο το τελευταιο, λογω 'ευρωπαικης στοχευσης'), η χρυση αυγη τους φασιστες και οσους ακροδεξιους δεν χωραγαν στην νδ, το κκε τους δικους του και παει λεγοντας

        τα κομματα με εξαιρεση δυο, κανανε και κανουν καλη 'δουλεια' στο να κρατανε τα ακρα που εχουν, μεσα στα πλαισια της νομιμοτητας που οριζει το συνταγμα

        η χρυση αυγη αμεσα και το συριζα εμμεσα, ενισχυουν με πολιτικη καλυψη τα δικα τους ακρα
        στην πρωτη περιπτωση τα ακρα ειναι και ο πυρηνας του κομματος οποτε δεν ειναι ευκολο να τα ξεχωρισεις, στη δευτερη ειναι συνιστωσες του κομματος που δεν θες να απομακρυνεις, ειτε γιατι συμφωνεις μαζι τους, ειτε γιατι αν φυγουν θα χασεις ενα δυνατο οπλο ελεγχου και πιεσης στο πολιτικο συστημα και τους επιχειρηματιες που δεν ελεγχεις, ασε ποου θα κινδυνεψεις να στοχοποιειθεις σαν προδοτης..
        ο κ.λαζαριδης το βλεπει αυτο καθαροτερα απο τους κοντοφθαλμους αναλυτες της κεντροδεξιας και το αναδυκνυει, αλλα αυτο χαλαει τα σχεδια αυτων που επιθυμουν την μετατροπη - ακομα και με τα βαριδια της βιας - του συριζα σε πειστικη κυβερνητικη λυση, και αυτοι ειναι και μεσα(δελφινοι) και εξω απο την νεα δημοκρατια

    • stathis1 avatar
      stathis1 @ Μανώλης Πετράκης 20/09/2013 17:11:50

      Σωστός!!! Αλήθεια γιατί προσπαθούμε (μάταια) να εμφανίσουμε το δεξιό ΚΚΕ (Ευρωκομμουσιστές του ΣΥΡΙΖΑ) ως ακρως αριστερώτερο του Αριστερού ΚΚΕ (Σταλινικοί κομμουνιστές?) Μόνο και μόνο επειδή ελπίζουμε να φοβίσουμε ψηφοφόρους που θα έκαναν τον ΣΥΡΙΖΑ κυβερνηση, ενώ το ΚΚΕ δεν υπάρχει περίτωση να πάρει διψήφιο ποσοστό?
      Και γιατί αυτή την γνώμη για το ΣΥΡΙΖΑ έχει ΜΟΝΟ ένα ποσοστό Νεοδημοκρατών και κανένας άλλος στον κόσμο? Δεν είναι στρουθοκαμηλισμός αυτό?
      Υστερα βεβαιώνοντας τους κεντροαριστερούς ψηφοφόρους που δίστασαν τον τελευταίο καιρό να ψηφίσουν ΣΥΡΙΖΑ διότι τα ΜΜΕ ευρέως διέδωσαν την "άποψη" οτι ο Τσίπρας δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα στην Μέρκελ διότι είναι "Συστημικός",μήπως τελικά τους πείθουμε οτι όντως είναι ενας ακραίος αριστερός επαναστάτης κάτι σαν Ραφαέλ Κορέα της Ελλάδας που θα ανατρέψει τα μνημόνια και θα βγάλει την Ελλάδα απο την κρίση όπως εκείνος τον Ισημερινό?

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ stathis1 20/09/2013 22:11:40

        Μόνο που το ΚΚΕ έχει καταδικάσει πολλές φορές τα επεισόδια και τη βία από την άκρα αριστερά των αναρχο-μπαχαλάκηδων. Αυτό είναι σημαντικό. Δεν υποκινεί ευθέως ούτε καλύπτει βιαιοπραγίες τα τελευταία χρόνια. Παλιότερα άλλωστε, στο ΚΚΕ ήταν ενσωματωμένο μέρος του πρώην συνασπισμού και τώρα σύριζα. Δεν είναι ίδιο το σημερινό ΚΚΕ με το τότε λοιπόν.

        • stathis1 avatar
          stathis1 @ Γεώργιος Τ. 21/09/2013 12:10:38

          Πιστεύει όμως και το διακηρύττει δημόσια στον Σταλινισμό και την βίαιη ανατροπή της αστικής δημοκρατίας και αντικατάστασής της απο τη δικτατορία του προλεταριάτου. πράγματα που ο ΣΥΡΙΖΑ έχει σημόσια αποκυρύξει και γι αυτό το ΚΚΕ τον θεωρεί κεντροδεξιό αστικό κόμμα των ρεφορμιστών. Οταν δε "επιχειρεί" το ΠΑΜΕ η αστυνομία δεν τολμά να επέμβει...Γι αυτό και ο Διεθνής τύπος το θεωρεί λογικά ως την άκρα αριστερά της Ελλάδος ή και της Ευρώπης ακόμα...

          • Γεώργιος Τ. avatar
            Γεώργιος Τ. @ stathis1 21/09/2013 18:39:14

            Δε σπάει, δεν καίει όμως. Δεν καλύπτει ληστές και τρομοκράτες. Μεγάλη διαφορά στην πράξη και τη λογική.

  9. Aggelos avatar
    Aggelos 20/09/2013 16:34:17

    δεν θα κανει πισω ο σαμαρας καιο δενδιας ,αντιθετα θα πανε μπροστα και θ κανουν πιο αυστηρους τους νομους και για αναρχικους και για χρυσαυγιτες..

    το ποταμιδεν γυριζει πισω,,η κυριαρχιατης αριστερας ειναι στο τελος της μαζι με την μεταπολιτευση..

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Aggelos 20/09/2013 17:48:19

      ΑΜΗΝ

  10. καπτεν avatar
    καπτεν 20/09/2013 16:39:21

    Καλα αυτα που λετε, αλλα ο Λαζαριδης τα ειπε μια φορα. Μαλλον για το ποπολο. Εαν η ΝΔ πιστευει στη θεωρια των 2 ακρων, ο Λαζαριδης κι άλλοι 10 υπουργοι να τα λενε 2 φορες την ημερα. Εαν η ΝΔ ειναι ακομπλεξαριστη κι ετοιμη για ανευ προηγουμενου συγκρουση με τον συριζα, να τους τα λεει καταμουτρα. Ο Κεδικογλου γιατι τα μαζεψε; Η ΝΔ πρεπει να γινει κομμα αντιαριστερο, κομμα δυναμιτης. Να συνομιλει μονο με το κεντρο (πασοκ βενιζελου). Με τους μπολσεβικους τι να συζητησεις; Το ιδιο και με τους συριζαιους που αμφισβητουν τους αστικους θεσμους (εβριζαν τον χειμωνα, δικαιοσυνη, μηντια, τραπεζικο συστημα σαν συμμορια). Ετσι θα γινεται η εναλλαγη στην εξουσια μεταξυ κεντροδεξιας και κεντρου με την αριστερα στην πολ. απομονωση. Αλλοιως θα εχουμε τον συριζα στη κυβερνηση με ριζες και στην κοινωνια. Πρεπει να εκμηδενιστουν αξιακα οπως ο Μιχαλολιακος εχει απαξιωσει τους αντιπαλους του ολιστικα. Ο συριζα πρεπει να αποδομηθει σαν το 'απολυτο κακο", οπως κανουν οι ρεπουμπλικανοι και πανε καλα.

    • Hawk avatar
      Hawk @ καπτεν 20/09/2013 16:44:56

      Δηλαδή ο σύριζα είναι ένα πράγμα όπως η Αλ - Κάϊντα σα να λέμε, χμ δεν έχεις άδικο θα του πήγαινε πολύ το σαρίκι!
      Να ρωτήσω κάτι, δεν μας αναλύεις αυτό το " πρέπει να εκμηδενιστούν αξιακά όπως ο Μιχαλολιάκος έχει απαξιώσει τους αντιπάλους του ολιστικά" γιατί δεν σε πιάνω.. δώσε μας τα φώτα σου.

    • Για τα πανηγύρια avatar
      Για τα πανηγύρια @ καπτεν 20/09/2013 16:54:53

      Εσύ, ο παραζαλισμένος : '' Η ΝΔ πρεπει να γινει κομμα αντιαριστερο, κομμα δυναμιτης. Εαν η ΝΔ ειναι ακομπλεξαριστη κι ετοιμη για ανευ προηγουμενου συγκρουση με τον συριζα, να τους τα λεει καταμουτρα.''
      Εκείνος, ο Πρωθυπουργός, ο απόλυτα υπεύθυνος που κρατά το τιμόνι (χθές) : ''Οι όποιες πολιτικές διαφωνίες λύνονται με διάλογο δημοκρατικό, όχι με διαφωνίες εμπρηστικές, ούτε με τη βία, απ΄ όπου και αν προέρχεται, και – πολύ περισσότερο – όχι με το αίμα. Που μας διαιρεί μέσα και μας εκθέτει έξω από την Ελλάδα.''
      Εσύ μπορείς να προτρέπεις άνετα σε ...χουλιγκανισμούς, να σε διαβάζουμε και να γελάμε, εκείνος όμως οφείλει να σου δίνει το παράδειγμα, όπως και το κάνει. Δε φταίει όμως γι αυτό που εσύ μπορείς να καταλάβεις τελικά.....

      • καπτεν avatar
        καπτεν @ Για τα πανηγύρια 20/09/2013 17:54:43

        Καλα τα λετε, αλλά ετσι θα χασουμε σιγουρα. Θυμαστε τον Ραλλη και τους λοιπους μεσοχωριτες; Πως ο Σαμαρας διελυσε τον γαπ σε εναμισυ ετος; με άλλη μεθοδο.

  11. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 20/09/2013 16:42:32

    Όποιος (με τα μυαλά του ή με τα λόγια του) φιλοδοξεί να συρρικνώσει ολόκληρη κοινωνία σε "δύο άκρα", θα βρεί μπροστά του σαν σκληρό τοίχο την πολύ μεγάλη πλειοψηφία.
    Το παλαβό κομμάτι του ΣΥΡΙΖΑ και το αντίστοιχο της σκληρής, μονόχνωτης δεξιάς, είναι στενοί συγγενείς.
    Γι αυτό και οι δρόμοι τους συναντώνται και συναντήθηκαν τόσες φορές: "Αντιμνημόνιο", ψευδο"αγανακτισμένοι", γερμανοφάγοι, "προδότες - δοσίλογοι -κατοχή, ουγκ"...
    Αλλά και πολύ παλιότερα: Οτσαλάν (ακροδεξιοί και αναρχοαριστερίστες παρέα στο κόκπιτ του LearJet), κινεζοφάγοι-σημιτοφάγοι, γιαννακου-φάγοι, γιαννιτσο-φάγοι.
    Ο νόμος της φύσης έγινε και νόμος της πολιτικής. Τα ετερώνυμα έλκονται. Άλλο άν στο τέλος συγκρούονται και γίνονται θρύψαλλα και τα δύο...
    Οι κοινωνικές πλειοψηφίες κερδίζονται στο "κέντρο".

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Uncle Stgm 20/09/2013 22:26:31

      Ετσι νόμιζε και ο Καραμανλής και μετά ήρθε ο ΓΑΠ και μας διέλυσε σε μια μέρα. Όποιος κοιμάται νομίζοντας πως οι λύκοι μπορούν να τρώνε παρέα με τα πρόβατα χωρίς αυτά να μειώνονται σε αριθμό, θα μείνει νηστικός.

      • Για τα πανηγύρια avatar
        Για τα πανηγύρια @ Γεώργιος Τ. 20/09/2013 22:41:57

        Φτηνές δικαιολογίες και προφάσεις. Όσα δε φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια.

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ Για τα πανηγύρια 21/09/2013 18:37:36

          Όνομα και πράγμα...

  12. Hawk avatar
    Hawk 20/09/2013 16:50:06

    Ξάπλωσε επάνω της να ξαποστάσεις λίγο..... θα είναι αναπαυτικά.

    • Τι να τις κάνω τις καλές προθέσεις σου; avatar
      Τι να τις κάνω τις καλές προθέσεις σου; @ Hawk 20/09/2013 16:59:52

      Θέλω μόνο να την τρυπήσω με μιά καρφίτσα και μετά ν' ακούσω το μπαμ! :-)

      • Hawk avatar
        Hawk @ Τι να τις κάνω τις καλές προθέσεις σου; 20/09/2013 17:03:46

        Τι καρφίτσα, με τόσα στρώματα λαρδί ταβανόπροκα θέλεις(!)(?)

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ Τι να τις κάνω τις καλές προθέσεις σου; 20/09/2013 17:05:12

        Μου θυμίζει ένα σκετσάκι από Μόντυ Πάυθονς αυτό! Καλύτερα μην το επιχειρήσεις!

  13. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 20/09/2013 16:58:52

    Η "συνιστώσα" του κ. Αβραμόπουλου τι λέει επι του προκειμένου;
    Θυμίζω ότι από την εκλογή ηγεσίας της ΝΔ, η εν λόγω "συνιστώσα" είναι μέρος της πλειοψηφικής "Πλατφόρμας" - και όχι της μειοψηφίας.
    Κρίσιμος ο ρόλος κάθε παράγοντα.
    Όπως π.χ. στον ΣΥΡΙΖΑ, η "συνιστώσα" της κ. Δουρου και του κ. Παπαδημούλη είναι μέρος της "Πλατφόρμας" που στηρίζει τον κ. Τσίπρα - και χωρίς αυτήν δεν θα υπήρχε προεδρική πλειοψηφία...

  14. Γ. Α. avatar
    Γ. Α. 20/09/2013 17:16:16

    Με αυτό το…άκρο θα συνεργαστούμε για τη δημοκρατία; Φοβούμαι ότι τραβούμε κακό δρόμο, από τις ιδεοληψίες και τα απωθημένα παλιών αριστερών που έχουν υπερκεράσει εμάς, τους παραδοσιακούς δεξιούς, σε μένος κατά των αριστερών. Τώρα χρειάζεται ψυχραιμία, σύνεση, γιατί τα μεγάλα προβλήματα χαίνουν. Θυμάστε το διμέτωπο και τα αποτελέσματά του;

  15. asterix avatar
    asterix 20/09/2013 17:22:56

    Ξεχνάς το σημαντικότερο ίσως όλων. Το καταπληκτικό, το ενωτικό, το μη διχαστικό, το μη εμφυλιοπολεμικό, το συνταγματικό, το δημοκρατικό, το φιλικό θα το έλεγα τελευταίο σύνθημα του ΣΥΡΙΖΑ, που δεν μοιάζει καθόλου με τους διαχωρισμούς, το ΜΙΣΟΣ, το ρατσισμό άλλων ακραίων, το φοβερό
    ή εμείς ή αυτοί

    I rest my case

    • stathis12 avatar
      stathis12 @ asterix 20/09/2013 17:48:04

      Και σύ ξεχνάς το σημαντικότερο ίσως όλων. :
      "Το καταπληκτικό, το ενωτικό, το μη διχαστικό, το μη εμφυλιοπολεμικό, το συνταγματικό, το δημοκρατικό, το φιλικό θα το έλεγα τελευταίο σύνθημα του ΣΥΡΙΖΑ, που δεν μοιάζει καθόλου με τους διαχωρισμούς, το ΜΙΣΟΣ, το ρατσισμό άλλων ακραίων, το φοβερό
      ή εμείς ή αυτοί", είναι το σύνθημα του occupy wall street, που πολύ σωστά το περιγράφεις, λέει πιό κάτω είμαστε (απόλυτα ενωμένοι) το 99% του λαού εμείς και είναι μόνοι τους οι Μπάνκστερς και τα γκόλντεν μπόις τους αυτοί (το 1% του λαού)...Ψάξ 'το λίγο και θα δεις.
      Είσαι η παλιά asterix? Δεν μου φαίνεσαι...

  16. Κυθήριος Τ. avatar
    Κυθήριος Τ. 20/09/2013 17:24:11

    Τελικά στά ἄκρα δέν πᾶνε μόνο οἱ ἀκραῖοι...

    • Χ avatar
      Χ @ Κυθήριος Τ. 20/09/2013 22:32:52

      Αγαπητέ Κυθήριε, μην απορείς.... ''Και η άκρη-άκρη, έχει τη μέση της''

  17. Φλάβιος avatar
    Φλάβιος 20/09/2013 17:41:32

    Τα ίδια και χειρότερα έχουν πει οι Ανεξάρτητοι Έλληνες, πολύ χειρότερα το ΚΚΕ και από εκεί και πέρα το χάος.
    Με αυτή τη λογική εκτός συνταγματικού τόξου είναι εκτός της Χρυσής Αυγής, οι Ανεξάρτητοι Έλληνες, το ΚΚΕ , η ΑΝΤΑΡΣΥΑ , ο ΣΥΡΙΖΑ, το ΕΠΑΜ ,οι ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ και αρκετά κόμματα που έμειναν εκτός Βουλής.
    Κοινώς όλοι οι αντιμνημονιακοί είναι εκτός Συνταγματικού Τόξου...
    Εντός Συνταγματικού Τόξου είναι μόνο η ΔΡΑΣΗ, η Δημιουργία Ξανά, η ΔΗΜΑΡ, το ΠΑΣΟΚ και η Νέα Δημοκρατία;
    Γιατί τότε ο Άρειος Πάγος δίνει άδεια στα προαναφερόμενα κόμματα να συμμετέχουν στις εκλογές;
    Είναι δυνατόν ο Άρειος Πάγος να αδιαφορεί για πρόδηλα αντισυνταγματικά ζητήματα;

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Φλάβιος 20/09/2013 22:29:36

      Δεν υπήρξε στη νεότερη Ελλάδα συνταγματικό δικαστήριο. Επομένως και ο ΑΠ και το ΣΤΕ συμβατικά και αναγκαστικά έχουν ασχοληθεί όταν το έκαναν με ζητήματα συνταγματικότητας. Και ο Σαμαράς έχει πει ότι στόχος της αναθεώρησης του συντάγματος είναι να ιδρυθεί το συγκεκριμένο δικαστήριο.

  18. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 20/09/2013 17:54:40

    “Ο ΣΥΡΙΖΑ δεν είναι άκρο”


    Μπορεί να μην είναι το ίδιο ακραία με την ΧΑ, αλλά και πάλι δεν αντιπροσωπεύει κάτι θετικό για την οικονομία και την χώρα.

  19. airman avatar
    airman 20/09/2013 18:06:24

    Δεν είναι ο ΣΥΡΙΖΑ άκρο, απλά κάποιες από τις συνιστώσες του και οι εκφραστές τους ήταν. Γι' αυτό και οι συνιστώσες αποφασίστηκε να διαλυθούν, οπότε βρέθηκε η λύση για το πρόβλημα.
    Τώρα αν κάποιες από τις τάσεις ρέπουν προς τα εκεί, πολύ απλά θα τις εκτρέψουν.

  20. Orpheus 24 avatar
    Orpheus 24 20/09/2013 18:24:07

    Ma sou lew den einai akro.to eipe kai i ntora kai o antwnaros kai o euripidis...

  21. m.s avatar
    m.s 20/09/2013 18:49:44

    κάνοντας μια περιήγηση στο διαδίκτυο διαπίστωσα ότι δίπλα στα ονόματα των ειδεχθών εγκληματιών μπαίνει και η κομματική ταυτότητα .
    αρχίζει να φαιδρύνει το πράγμα ή μου φαίνεται;

  22. minimal avatar
    minimal 20/09/2013 18:57:06

    Από πότε η υπεράσπιση κατηγορουμένου που αθωώθηκε από το δικαστήριο λέει κάτι για τους μάρτυρες και το δικηγόρο υπεράσπισης; Κι αυτά σε ηλεκτρονικό έντυπο που υποστηρίζει αστικό κόμμα το οποία υποτίθεται μιλά για αρχές και σεβασμό στους νόμους. Ας γίνουν λοιπόν οι αρθρογράφοι δικαστές να απονέμουν δικαιοσύνη κατά το δοκούν. Μέχρι τότε όμως οφείλουν να σέβονται τις αποφάσεις των δικαστών και όχι να παίζουν παιχνίδια για πολιτικό όφελος με αυτές. Μήπως τελικά κάποιοι μας ψεκάζουνε, όπως λένε και μερικοί.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ minimal 20/09/2013 22:30:52

      Όποιος υπερασπίζεται τρομοκράτες δε μου φαίνεται πολύ δημοκράτης. Πολύ απλό για να το αγνοείς. Άρα;

  23. Johny avatar
    Johny 20/09/2013 19:20:58

    «Εργατικό ατύχημα» είναι αυτό για τον ΣΥΡΙΖΑ.
    Αν όμως έκανε την δουλειά του σωστά, τράβαγε το υπηρεσιακό του περίστροφο και πυροβολούσε στο ψαχνό - όπως θα έκανε οποιοσδήποτε άλλος αστυνομικός σε οποιαδήποτε άλλη χώρα του κόσμου - οι αλήτες που θα πέθαιναν από τις σφαίρες δεν θα ήταν εγκληματίες του ποινικού δικαίου αλλά «επαναστάτες που σκοτώθηκαν κάνοντας πολιτικό αγώνα για την κοινωνική δικαιοσύνη, για το δίκιο του εργάτη, για την υπεράσπιση των ταλαίπωρων λαθρομεταναστών» και οι λοιπές μπούρδες που ακούμε συνήθως από τους δήθεν προοδευτικούς χώρους.
    Καλό ταξίδι νέε!

    Και οι αστυνομικοί να φροντίζουν για τον μισθό τους και να για να ζήσουν και για τριάντα τουλάχιστον χρονάκια σαν συνταξιούχοι υγιείς και αρτιμελείς.
    Δεν αξίζει κανένας να πεθαίνει σήμερα γι αυτό που κάποτε ήταν η Ελλάδα.

  24. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 20/09/2013 19:41:32

    Θα πω την αμαρτία μου σιχαινομαι τους Συριζαιους

  25. MCA avatar
    MCA 20/09/2013 19:41:46

    Ακραίος και ευρώ δεν γίνεται. Όσο για τους επαναστάτες από αριστερά και δεξιά, πολλές φορές αυτοί γίνονται τα πιο αποτελεσματικά γρανάζια του συστήματος και της εξουσίας.

  26. Παύλος avatar
    Παύλος 20/09/2013 20:37:36

    Δεν έχεις δίκιο, φίλε ΖικΖακ(προφανώς, ήθελες να πεις Ζιγκ-Ζαγκ).

    Παρεμβαίνω, λοιπόν, μόνο και μόνο, γιατί προέτρεψες τον σχολιαστή Tommy (τον οπόίον , βεβαίως, δεν γνωρίζω), να ρωτήσει κάποιον ΝΔ/τη.

    Και μόνο το γεγονός ότι προσάπτεις έναν ταπεινωτικό χαρακτηρισμό (ΧΑ/γίτης), σε άναν σχολιαστή, που δηλώνει κατ' επανάληψη ΝΔ/της, την ώρα που εσύ αποφεύγεις να αξιώσεις τον εαυτό σου παρόμοιας παρρησίας,
    σε καθιστά καταγέλαστο.

    Επίτρεψέ μου λοιπόν, αγαπητέ, να σου πω ότι ο χαρακτήρας σου εθίστηκε στο ....Zig- Zag" !
    Εύχομαι κάποτε να γίνεις ..ευθύς !!!
    Ένας ΝΔ/της.

    • ΖικΖάκ avatar
      ΖικΖάκ @ Παύλος 20/09/2013 22:01:16

      Το όνομά μου είναι αυτόακριβώς που διαβάζεις. ΖικΖάκ. Αν δεν το αποδέχεσαι γιατί έχεις δική σου ....άποψη ακόμη και γι αυτό, δικό σου το πρόβλημα. Λύσε το. Δεν εννοούσα λοιπόν να ρωτήσει ο Τόμμυ έναν κολλημένο, φανατικό, εμπαθή, επιθετικό Νεοδημοκράτη κυρ Παύλε. Εννοούσα ο ακραιφνής ''δεξιός'' που ονειρεύεται μία ΝΔ ακροδεξιά, απαλλαγμένη από αυτούς που την καθιστούν κεντροδεξιά, να ρωτήσει κάποιον Νεοδημοκράτη που θεωρεί τον Κωνσταντίνο Καραμανλή και τις θέσεις του, ως την απόλυτη έκφραση αυτού που η ΝΔ υπηρετεί κι εκφράζει. Συνεπώς κακώς πετάγεσαι, δεν εννοούσα κάποιον σαν εσένα. Τους... σαν εσένα, μη φοβάσαι, τους ξέρουμε.

  27. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 20/09/2013 20:49:29

    Δεν χρειάζεται να ζητά ή να εκλιπαρεί τον πρωθυπουργό ο ΣΎΡΙΖΑ για μία δήλωση ότι είναι εντός του περίφημου (ή διαβόητου..) "συνταγματικού τόξου"(τον όρο τον πλάσαρε ο μπαρμπα Κουβέλης, αν δεν απατώμαι).
    Μπορεί να το αποδείξει: Ας καταδικάσει το παρακράτος των Εξαρχείων, τους αναρχομπαχαλάκηδες, τα σπασίματα, τις καταλήψεις, τα στέκια...
    Τόσο απλά...
    Μόνο που αν το κάνει, δεν θα είναι απλά ο ΣΥΡΙΖΑ....

  28. Κυθήριος Τ. avatar
    Κυθήριος Τ. 20/09/2013 21:01:38

    Δέν εἶναι ἁμαρτία!

  29. patriotis avatar
    patriotis 20/09/2013 21:08:56

    Αυτά να τα βλέπουν οι αστείοι βουλευτές της Νέας Δημοκρατίας που θεωρούν οτι ανθέλληνες,τρομολάγνοι,λαθρολάγνοι συριζαίοι δεν είναι άκρο

  30. Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής avatar
    Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής 20/09/2013 21:13:27

    Εγώ ΚΜ, ερμηνεύω διαφορετικά τα γεγονότα και τελικά διαφωνούμε. Δεν πειράζει όμως, ας σεβαστούμε ο καθένας τις θέσεις του άλλου. Κανείς δεν πρόκειται να πείσει τον απέναντι. Τι πειράζει;

  31. patriotis avatar
    patriotis 20/09/2013 21:13:56

    Από τα καλύτερα άρθρα που έχω διαβάσει

  32. Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής avatar
    Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής 20/09/2013 21:16:53

    Κανείς δε μίλησε για λιγότερο κακή βία. Η βία δεν είναι κάτι αποδεκτό. Τα κίνητρα όμως όταν διαφέρουν, υποχρεώνουν σε διαφορετικά συμπεράσματα. Εσείς τα δικά σας, εγώ τα δικά μου.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής 20/09/2013 21:58:31

      Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα μας λες; Γνωστά αριστερά τσιτάτα. Μόνο που δεν έγιναν ΠΟΤΕ αποδεκτά από τους Έλληνες. Ούτε θα γίνουν. Χωνέψτε το...

      • Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής avatar
        Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής @ Γεώργιος Τ. 20/09/2013 22:27:41

        Δεν αγιάζει τα μέσα ο σκοπός. Ο κλέφτης όμως που σκοτώνει εν πανικώ στην προσπάθειά του να διαφύγει της σύλληψης, δεν μπαίνει ποτέ στο ίδιο τσουβάλι με τον κατ΄εντολή κι επ΄αμοιβή ψυχρό δολοφόνο - εκτελεστή. Τι να κάνουμε; Όσο και να μη σας βολεύει, αυτό μας λέει η λογική. Δεν είναι λάστιχο η αλήθεια, για να τη φέρετε στα μέτρα της μικροψυχίας σας.

    • Γιάννης avatar
      Γιάννης @ Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής 23/09/2013 00:43:06

      Όποιος είναι ικανός να σκοτώσει είναι ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ.
      Δεν είναι αριστερός, κεντρώος, δεξιός είναι ΑΠΛΑ ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ.

    • Γιώργης Α. avatar
      Γιώργης Α. @ Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής 18/10/2013 08:53:39

      Δε νομίζω ότι ο ληστής σκότωσε υπό πανικό. Εννοώ οτι εφ όσον βαστούσε όπλο οπλισμένο, σαφώς ήταν έτοιμος να σκοτώσει και ψυχολογικά προετοιμασμένος. Θα μπορούσε πχ να έχει ασφοιρα για εκφοβισμό ή ψεύτικο όπλο, πράγμα που έχει γίνει σε άλλες ληστείες. Οχι όμως, προτίμησε αληθινό όπλο και αληθινά πυρά. Άρα ήταν αποφασισμένος.

  33. μπαλαντέρ avatar
    μπαλαντέρ 20/09/2013 21:17:41

    Αυτός δεν θα ήταν προφανώς από αυτούς που προκαλούν κώφωση σε δημοσιογράφους (τότε με τα γεγονότα των αγανακτισμένων) ή τύφλωση στο ένα μάτι (τις προηγούμενες μέρες) με απευθείας βολή στο πρόσωπο διαδηλωτή. Οι φτωχοί (στο μυαλό και στην τσέπη) συνήθως βάζονται να σφάζονται μεταξύ τους για να πλουταίνουν και για να γελάνε τα αφεντικά τους. Δεν είναι όλα άσπρο μαύρο. Επιτέλους ας πέσουν λίγο οι τόνοι, έχουμε και γερμανικές εκλογές μπροστά μας και δεν πρέπει να φωνασκούμε (ή να κάνουμε εκλογές).

  34. Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής avatar
    Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής 20/09/2013 21:22:14

    Δεν έχω χρείαν ....ηθικολόγων ψυχαναλυτών-εισαγγελ'εων, που είναι ανίκανοι να ανεχθούν, να κρίνουν ψύχραιμα και να κατανοήσουν (φανατικοί). Εξομολογηθείτε πρώτα εσείς και κηρύσσετε αργότερα τη μία και μόνη αλήθεια που ....κατέχετε αποκλειστικώς. Το κόπυ ράιτ της ...ηθικολογίας, σας ανήκει. Κανένας δεν το διεκδικεί. Χαχαχαχα

  35. μπαλαντέρ avatar
    μπαλαντέρ 20/09/2013 21:23:08

    Καλύτερα λοιπόν να μένεις μακριά τους, μην κολλήσεις και τίποτα. Αν είσαι αρσενικός/θηλυκός και ακούσεις τη Μις/τον Μίστερ Ελλάς να δηλώνει συριζαίος και ότι της/του αρέσει ο τύπος σου, εσύ θα εξακολουθείς να τους σιχαίνεσαι ή θα κάνεις την καρδιά σου πέτρα και θα πας μαζί τους (και το άλλο πρωί θα ξεπλυθείς με απολυμαντικό);

  36. Γιώργος avatar
    Γιώργος 20/09/2013 21:23:31

    Πήγαινε στην Μολδαβία με ένα φύλλο του Ριζοσπάστη με το σφυροδρέπανο φόρα παρτίδα και πας σούμπιτος φυλακή... Κάτι ξέρουν και αυτοί, που έχουν φάει τον κομμουνισμό με το κουτάλι...

  37. Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής avatar
    Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής 20/09/2013 21:25:27

    ΌΛΑ τα επιλέγω μετά πλήρους γνώσεως κ.δρόμε. Εσείς μπερδεύετε σκοπίμως όμως τους νονούς της νύχτας με κάποιους άλλους, όπως σας συμφέρει και σας εξυπηρετεί. Με κάποιον που δεν είναι ειλικρινής με τον εαυτό του, ο διάλογος δεν ωφελεί.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής 21/09/2013 11:58:08

      Ώστε έτσι λοιπόν, εύκολα το αποκηρύξατε το φιλαράκι! όπως και ηΧΑ τον Ρουπακιά ... αναρωτιέμαι πότε θα τη βρείτε από τα πρώην μέλη σας που ρίχνετε βορρά στην συνολική καταδίκη, κάθε φορά που πιάνεσθε επ'αυτοφόρω! Πόσο θα αντέξουν να το παίζουν μάρτυρες?
      Επι τη ευκαιρία, πρώτη φορά διαβάζω ευθεία αναγνώριση των σχέσεων του αναρχικού χώρου με τους ποινικούς. Συγχαρητήρια.

  38. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 20/09/2013 21:30:43

    Ας πω ένα σενάριο σαν αδαής που είμαι:
    1. Κάποιοι ροζουλί νεοφιλ της ΝΔ βλέπουν ότι η ΝΔ δεν πάει καλά, δεν θα έχει αυτοδυναμία στις επόμενες εκλογές, άρα ετοιμάζονται συμμαχίες....
    2. Ο Σαμαράς, για τους ροζουλί, είναι "πολύ δεξιός", έχει πατριωτικά "κολλήματα", δεν είναι ευεπίφορος σε συνεργασίες. Το ίδιο και ο Βορίδης...
    3. Αρχίζουμε να καταδικάζουμε τα περί "δύο άκρων" ως "ασύστατες θεωρίες", ρίχνοντας γέφυρες για την επόμενη ημέρα. Και βέβαια, λέμε, ο Σύριζα δεν είναι άκρο, είναι μέσα στο "Τόξο": Υπάρχει ο "σοβαρός Σύριζα". Ας πούμε, σοβαρός είναι ο Παπαδημούλης, που νομίζει πως στο δικαιϊκό μας σύστημα περιλαμβάνεται η εμφύτευση βακτηρίων στον οργανισμό του καταδικασθέντος, ώστε να πάθει γάγγραινα: "Να σαπίσουν οι δολοφόνοι στη φυλακή": δήλωση εισαγγελέως Βισίνσκυ-Παπαδημούλη του Σοβαρού (σκεφτείτε αν ήταν γελοίος ο Παπαδημούλης τι θα έλεγε, ευτυχώς όμως δεν είναι. Αφού είπαμε ότι είναι σοβαρός, άλλωστε...).
    4. Πριονίζουμε την καρέκλα του Σαμαρά, με στόχο να πάρουμε το κόμμα, να το κάνουμε ροζουλί νεοφίλ, έστω του 5%-10%, αλλά να κρατήσουμε τη σφραγίδα. Διότι καλύτερα πρώτος στο χωριό, παρά δεύτερος στην πόλη. Βέβαια, την πριονίζουμε λίγο-λίγο, διακριτικά, με τακτ, όπως αρμόζει σε κυρίους, και δη του ροζουλί νεοφίλ χώρου. Δεν είμαστε τσόλια εμείς, παλαιοδεξιοί κάφροι, έχουμε επίπεδο "ευρωπαϊκόν"....
    5. Αφού πάρουμε εμείς οι ροζουλί νεοφίλ την ηγεσία, κάνουμε χωριό με το όλον "Συνταγματικόν Τόξον", δηλαδή Πασόκ (5%), ΔημΑρ (2%) και Σύριζα (25-30%), γιατί όχι και Ανταρσύα (και εκεί υπάρχουν σοβαροί, ας πούμε ένας μουσάτος από το Μπαγκλαντές με τουρμπάνι που είχαν βάλει υποψήφιο στις δημοτικές...). Και αφήνουμε έξω τυχόν αμιγώς πατριωτικό και δημοκρατικό κόμμα που θα έχει σχηματιστεί κυρίως από τη διάσπαση της ΝΔ σε νεοφίλ και δεξιούς και το οποίο μπορεί άνετα να πάρει ένα 20%-25% σε πρώτη φάση...Και το οποίο μπορεί να θεωρήσουμε και ως μη ανήκον στο "Συνταγματικόν Τόξον". Άλλωστε, δικό μας ήταν το "τόξο", ό,τι θέλουμε το κάνουμε...
    6. Στη συνέχεια, προβαίνουμε σε μαζικές νομιμοποιήσεις λαθρομεταναστών και πολιτογραφήσεις "όσων πληρούν τα κατά τον νόμο κριτήρια" (που τα ορίσαμε εμείς, ας πούμε να είναι 7 ολόκληρες ημέρες σε ελληνικό έδαφος...). Επόμενες εκλογές δεν θα χρειάζονται καν να διεξαχθούν, αφού το τετραπλό συνταγματικό τόξο (ροζουλί νεοφίλ Νέα ΝουΔου+ΠΑΣΟΚ+ΔΗΜΑΡ+ΣΥΡΙΖΑ) με τη βοήθεια των ελληνοποιημένων ισλαμολάθρο και Αλβανών θα κερδίσει άνετα ένα 55%-60%. Αντικατάσταση πληθυσμού; Ναι, ε και; Σας πειράζει;
    Πώς σας φαίνεται το σενάριο; Χαριτωμένο δεν είναι;
    Βέβαια, μην το πάρετε τοις μετρητοίς, λέω που και που καμία βλακειούλα να περνάει η ώρα...Ούτε υποννοούσα τίποτα, φυσικά.....

  39. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 20/09/2013 21:48:34

    Γράψε link να το δούμε κι εμείς να ενημερωθούμε.

  40. Ανταρτανιάν avatar
    Ανταρτανιάν 20/09/2013 21:49:08

    Ποιοί θα ...χάσετε κύριε; Ο Πρωθυπουργός αυτή τη στιγμή, είναι ο αρχηγός ΟΛΩΝ των Ελλήνων. ''Εσείς'' και να ....χάσετε, ποιός νοιάζεται; Έτσι παίζεται το παιχνίδι της εξουσίας. Σήμερα ''εσείς'', αύριο οι ''άλλοι''. Σημασία έχει μόνο, να ΜΗ ΧΑΣΟΥΜΕ ΣΑΝ ΕΘΝΟΣ.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Ανταρτανιάν 20/09/2013 22:24:14

      Ποιος είναι πρωθυπουργός όλων των Ελλήνων; Σήμερα άκουγα πολιτικούς του αντιπάλους να τον αναφέρουν σαν σκέτο Σαμαρά. Όπως και ο Τσίπρας και ο Καμμένος ένα χρόνο και βάλε τώρα. Θυμάμαι παλιότερα, για λόγους ευπρέπειας, η αξιωματική αντιπολίτευση να μιλάει με τον τίτλο αναφερόμενη στον πρωθυπουργό. Υποσυνείδητα μεταφέρουν το μήνυμα ότι είνα έκπτωτος ή ανάξιος του τίτλου. Αυτό δεν είναι ασέβεια στο πολίτευμα και αυτούς που ψήφισαν;

  41. ΚΜ avatar
    ΚΜ 20/09/2013 21:59:08

    Δηλαδή ή θα είμαστε με τους «μπάνκστερς» (sic) ή θα είμαστε μέσα σε ένα «εμείς» που θα περιλαμβάνει τον ΣΥΡΙΖΑ;!

  42. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 20/09/2013 21:59:58

    Μπούμερανγκ βρήκε στον Καραμανλή η μη δράση απέναντι στους εμπρηστές της Αθήνας.

    • Για τα πανηγύρια avatar
      Για τα πανηγύρια @ Γεώργιος Τ. 20/09/2013 22:58:45

      Ο Καραμανλής αν δεν ήτανε τόσο τεμπέλης κι εγωϊστής (δυστυχώς για όλους μας), θα κυβερνούσε μέχρι σήμερα και θα΄χαμε γλιτώσει από πολλά δεινά.... Αλλα δυστυχώς, προτίμησε να χαρεί τη ζωούλα του!

  43. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 20/09/2013 22:02:24

    Ιδεών όχι τρέλας. Ας το διαχωρίσουμε κάποτε.

    • Για τα πανηγύρια avatar
      Για τα πανηγύρια @ Γεώργιος Τ. 20/09/2013 22:35:53

      Δεν είσαι σε θέση εσύ ειδικά, να επιβάλλεις τι είναι ιδέα και τι τρέλα, συνεπώς, άραξε στα κυβικά σου.

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Για τα πανηγύρια 21/09/2013 18:37:02

        Ξέρω ελληνικά. Αυτό φθάνει για να κρίνω τα πράγματα ορθά. Αν δεν κατέχεις ορισμούς εννιών πρόβλημά σου. Και πότε θα αράζω δικό μου θέμα. Όχι δικό σου, ειδικά...

  44. ΖικΖάκ avatar
    ΖικΖάκ 20/09/2013 22:03:08

    Έτσι ακριβώς. Ήρθανε τα άγρια (στην κυριολεξία), να διώξουν τα ήμερα.

  45. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 20/09/2013 22:23:13

    -16/7/2013
    Σοφία Σακοράφα, βουλευτής ΣΥΡΙΖΑ: ""Σε όλη αυτήν την πορεία των τριών χρόνων η προσέγγισή μου ήταν άκρως πολιτική, ακόμη και όταν εισήγαγα σκληρές εκφράσεις στο δημόσιο βίο, όπως η “κατοχική βουλή”. Έκφραση που σήμερα μαζί με την “κατοχική κυβέρνηση”, αποτελούν λογικά συμπεράσματα του λαού μας"...

    - Τσίπρας προς τον γερμανό δημοσιογράφο , στην συνέντευξη που διακόπηκε:
    " Ο δημοσιογράφος επιμένει. Καταλογίζει στον ΣΥΡΙΖΑ εμπρηστική ρητορική. Στελέχη του - λέει - συνδικαλιστές, ακόμη και ο ίδιος ο πρόεδρος, έχουν επανειλημμένως μιλήσει για «τέταρτο ράιχ», για «κατοχή», για «Κουίσλινγκ».
    Ο Τσίπρας αρχίζει να ενοχλείται. «Δεν είστε καλά διαβασμένος», λέει στον Μάρτενς. «Αυτές τις θέσεις δεν τις εκπέμπει ο ΣΥΡΙΖΑ. Αυτές οι θέσεις εκπέμπονται δυστυχώς στην Ελλάδα από μια μερίδα πολιτικών κομμάτων που βρίσκονται στον χώρο της εθνικιστικής Δεξιάς»."

    Άρα κατά τον ( ψεύτη) Τσίπρα μόνο η ΧΑ μιλά για κατοχή. Έλα όμως που και η βουλευτής του από βήματος της Βουλής μιλά για κατοχική κυβέρνηση.
    Και ακραίοι και ψεύτες οι Συριζαίοι.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Κώστας ΜΠ 20/09/2013 22:35:44

      Το ψέμα είναι στη φύση τους. Και η διαστροφή των εννοιών ώστε ότι και να τους πεις να αλλάξουν τα νοήματα για να σε μπερδέψουν. Όσες φορές συζήτησα αυτή είναι η πάγια τακτική διαφυγής. Δε μπορούν να σταθούν ποτέ με επιχειρήματα. Μόνο εφηυολογήματα έχουν που θυμίζουν τις σοφιστείες των αρχαίων που έκαναν το άσπρο-μαύρο. Θυμίζουν ιεχωβάδες μιας που έχουν μάθει καλά το μάθημά τους (κομμουνιστικά τσιτάτα και ορισμοί) αλλα αγνοούν πλήρως τα γεγονότα και δεν έχουν πλήρη εικόνα ιστορίας και πολιτικής.

    • μπαλαντέρ avatar
      μπαλαντέρ @ Κώστας ΜΠ 20/09/2013 22:51:31

      Το πρόβλημα είναι αν το λέει ο Χ ή η Ψ ή αν όντως έχουμε κατοχή; Και ποιον να ρωτήσουμε να μας το επιβεβαιώσει; Εμένα, εσένα, την κυβέρνηση; Ας κάνουμε ένα δημοψήφισμα (από αυτά που απαγορεύονται στη χώρα) βρε αδελφέ. Ή απλά να ρωτήσουμε 100 τυχαία άτομα στο δρόμο και να δούμε τι θα απαντήσουν; (Χώρα που ρωτάει για τον ΦΠΑ στο σουβλάκι τους δανειστές και που αναγκάζεται να κλείνει στρατιωτικές εγκαταστάσεις (πολεμικές και βιομηχανικές) καθ' υπαγόρευσιν τρίτων, είναι προφανώς σε κατοχή).

      • Κώστας ΜΠ avatar
        Κώστας ΜΠ @ μπαλαντέρ 21/09/2013 01:09:00

        To πρόβλημα είναι η διαστρέβλωση των εννοιών.
        Είμαστε υπό αυστηρό οικονομικό έλεγχο λόγω της χρεοκοπίας μας και όχι υπό κατοχή. Όπως οι λοιπές χώρες υπό μνημόνιο αλλά και άλλες των οποίων τα δημοσιονομικά είναι ετεροκαθοριζόμενα. Και η Ιρλανδία υπό κατοχή; Και η Πορτογαλία; Και η Ιταλία;
        Το πρόβλημα λοιπόν είναι οι λαικιστές τύπου Σακοράφα. Γιατί όταν πεις την λέξη "κατοχή" στέλνεις μήνυμα πως όλα επιτρέπονται, άρα και η βία. Λαός που είναι υπό κατοχή εξεγείρεται εναντίον των κατοχικών δυνάμεων. Οι ακροαριστεροί λαικιστές και οι λοιποί δημοκόποι χρησιμοποιούν βαριές κουβέντες επίτηδες, δίχως να υπολογίζουν πως θα αντιδράσει ο κάθε μυαλοφυγόδικος που τους ακούει. Αυτή είναι η στρατηγική της έντασης. Και γι΄αυτό ο ΣΥΡΙΖΑ εκτός όλων των άλλων είναι και ακραίο κόμμα.

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ Κώστας ΜΠ 21/09/2013 18:41:00

          Ωραίο!

  46. μπαλαντέρ avatar
    μπαλαντέρ 20/09/2013 22:42:04

    Το ραντεβού στα γουναράδικα του βουλευτή ΣΥΡΙΖΑ Διαμαντόπουλου σημαίνει ότι θεωρεί τον εαυτό του υποψήφιο για θανάτωση από τους αντιπάλους, από τους οποίους θα γδαρθεί. Κακώς βρίσκεται στη συγκεκριμένη ανθολογία δηλώσεων. Δηλώνει απαισιοδοξία αλλά και πίστη στο σκοπό μέχρι το τέλος, με αυταπάρνηση και προσφορά και της ίδιας της ζωής, το οποίο ακούγεται και είναι εξόχως πατριωτικό και δεν έχει καμμία σχέση με τη θεωρία των άκρων, με την οποία ασχολείται το άρθρο. Καλό είναι να διαγραφεί.

  47. dem avatar
    dem 22/09/2013 21:53:28

    Στο Τριμελές Εφετείο Κακουργημάτων παραπέμπεται να δικαστεί «αμετακλήτως» και με βαριές κατηγορίες -όπως αποκαλύπτει σήμερα η «κυριακάτικη δημοκρατία»- ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ και εκ των υπαρχηγών του Αλέξη Τσίπρα Γιώργος Σταθάκης!

  48. Μπροστα και Δεξια avatar
    Μπροστα και Δεξια 22/09/2013 22:06:33

    Τι να πω...ΜΠΡΑΒΟ στον αρθρογραφο , επιτελους ΜΑΖΕΜΕΝΑ ολα αυτα τα... διαμαντια σε μια σελιδα.Και μετα καποιοι ντε και καλα , με το ζορι , θαρρεις και εμεις οι λογικοι ειμαστε βλακες , προσπαθουνε να μας πουνε οτι οχι (!!!) ο τΣΥΡΙΖΑ δεν ειναι ακρο η -εστω- οτι δεν εχει μεσα ΠΟΛΛΕΣ ακραιες φωνες !!
    Απαγορευεται η οποιαδηποτε κριτικη προς αυτους , η οποιαδηποτε αρνηση προς οσα λενε διοτι τοτε πολυ απλα θα κληθεις ως ακραιος , υβριστης κτλ κτλ.
    Κατα τα αλλα με αυτα που εχουνε πει και κανει κατα καιρους ΔΕΝ ειναι ακρο.....
    Οχι οχι... ειναι οι γνησιοι εκφραστες της Δημοκρατιας (οπως αυτοι την αντιλαμβανονται με βαση τα δικα τους πιστευω και συμφεροντα φυσικα) και ολοι εμεις ειμαστε απο φασιστες εως ναζιστες , απο παρακρατικοι εως προβοκατορες , απο ακροδεξιοι εως εξτρεμιστες.
    Αφηστε κυριοι της Αριστερας.....Ξερει καλα ο λογικος ανθρωπος τι ακραιες θεσεις εχουνε καποιοι , τι ακραιους τυπους εχετε καλυψει κατα καιρους , τι ακραιες δηλωσεις εχουνε γινει και φυσικα οτι και εξ αριστερας υπαρχουνε ομαδες ταραξιων.Τι να αμφισβητησει καποιος αλλωστε ?
    Scripta manent και αυτα ολα βρισκονται σε αυτην εδω ακριβως την σελιδα μαζι με μερικα γεγονοτα.Εαν αυτο λοιπον ειναι "Δημοκρατια" και "μη ακραια θεση"
    τοτε εγω ειμαι ο Βουδας.
    Αντε να κανετε λοιπον την αυτοκριτικη σας που εχει καθυστερησει εδω και ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ (απο τον "εμφυλιο")

    ΥΓ : Η βια ΔΕΝ πρεπει να εχει χρωματα και διαχωρισμο.ΔΕΝ υπαρχει "καλη βια" και "κακη βια" αναλογα με το πως μας βολευει.ΔΕΝ ειναι κοινωνικη επανασταση η βια εξ αριστερων ουτε θα πρεπει πλεον να εχει αλλοθι.ΚΑΜΙΑ ανοχη στην βια απο οπου και εαν προερχεται ειτε απο την ακρα αριστερα ειτε απο την ακρα δεξια.Το να ριχνεις μολοτοφ , να σπας και να βαζεις φωτιες σε περιουσιες , να τραμπουκιζεις οσους πχ δεν απεργουνε η οσους διαφωνουνε σε συνελευσεις κτλ ΔΕΝ ειναι "καλη βια υπερ του κοινωνικου αγωνα" ουτε εμπεριεχει κατι το δικαιο.
    Καντε λοιπον στην αριστερα την αυτοκριτικη σας , δεν ειστε οι σωστοι που δεν κανετε ποτε σφαλματα και λαθη.

    ΥΓ 2 : απορω με καποιους εντος ΝΔ που δεν λενε να παραδεχτουνε οτι εχουμε πραγματι να κανουμε με 2 ακρα.Τι αλλο θα πρεπει να γινει η να λεχθει ?