#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/03/2010 14:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«…Νομίζει κανείς ότι οι Έλληνες έχουν Αμερικανό Πρωθυπουργό ...» (!!!)



Αμφιβάλει ακόμα κανείς για τον φιλοαμερικανικό προσανατολισμό όχι μόνο της εξωτερικής πολιτικής, αλλά και όλης της πολιτικής του Γιώργου Παπανδρέου και για όσα επί της ουσίας γράφαμε εδώ για την «Νέα Γιάλτα»;

Αν υπάρχει κανείς ας διαβάσει όσα γράφει σήμερα η γερμανική Süddeutsche Zeitung με τον τίτλο «Ο Έλληνας ΑΝΥΠΕΞ με τις αυστριακές ρίζες».

 «Εάν ακούσει κανείς με κλειστά μάτια τον Έλληνα Πρωθυπουργό και τον ΑΝΥΠΕΞ του στα ταξίδια τους, θα νομίσει ότι οι Έλληνες έχουν Αμερικανό Πρωθυπουργό και Αυστριακό ΑΝΥΠΕΞ. Ο Παπανδρέου μιλάει καλύτερα αγγλικά απ’ ό,τι ελληνικά (η μητέρα του είναι Αμερικανίδα). Και ο Δημήτρης Δρούτσας, ο άνθρωπός του στο Υπουργείο Εξωτερικών, ομιλεί απταίστως γερμανικά με βιεννέζικη προφορά. Ο Δρούτσας γεννήθηκε το 1968 στη Λευκωσία. Ο πατέρας του εργάστηκε αργότερα στην ελληνική Πρεσβεία της Βιέννης. Στην πόλη αυτή μεγάλωσε ο Έλληνας ΑΝΥΠΕΞ, ο οποίος τη θεωρεί ακόμη και σήμερα ως «δεύτερη πατρίδα» του.

Ο Δρούτσας σπούδασε Νομική και σε ηλικία μόλις 26 ετών δίδασκε Ευρωπαϊκό Δίκαιο στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο της Βιέννης. Ο συντηρητικός Υπουργός Εξωτερικών της Αυστρίας, Wolfgang Schüssel, τοποθέτησε τον Δρούτσα το 1998 ως σύμβουλο του. Ένα χρόνο αργότερα ο Δρούτσας.

Συμπεριελήφθη στην ομάδα του Γιώργου Παπανδρέου, Υπουργού Εξωτερικών της τότε σοσιαλιστικής κυβέρνησης της Ελλάδας με χαρτοφυλάκιο τα θέματα της Κύπρου και της Ε.Ε. Η Σύνοδος Κορυφής της Ε.Ε. το 1999 στο Ελσίνκι θα μείνει χαραγμένη στη μνήμη του, επειδή τότε κατόρθωσε με τον προϊστάμενό του Υπουργό να πείσουν τα άλλα κράτη – μέλη να απεξαρτηθεί η ένταξη της Κύπρου στην Ε.Ε. από την επίλυση του Κυπριακού. Αυτή υπήρξε η «κορωνίδα της ελληνικής διπλωματίας» κατά τον Δρούτσα. Τον ενθουσιασμό του αυτό δεν τον συμμερίζονται πολλοί εκτός Ελλάδας. Πολλοί Ευρωπαίοι θεωρούν την απόφαση εκείνη ως μοιραίο λάθος, που καταδιώκει την Ε.Ε. μέχρι σήμερα. Ο Παπανδρέου και ο Δρούτσας είχαν ταχθεί ενθέρμως το 2004 υπέρ του Σχεδίου Ανάν, αλλά ατύχησαν στην επιλογή τους αυτή, καθώς οι Ελληνοκύπριοι το απέρριψαν πανηγυρικά.

Μετά τη νίκη του ΠΑΣΟΚ στις εκλογές του 2009 ο Παπανδρέου υλοποίησε την απόφασή του να συμπεριλάβει στο Υπουργικό του Συμβούλιο ανθρώπους εκτός κόμματος, ανθρώπους που έχουν εμπειρία και εκτός Ελλάδας, όπως ο Δρούτσας. Ο τελευταίος υποσχέθηκε μία «δυναμική εξωτερική πολιτική» και να καταστήσει την Ελλάδα «πρωτοπόρο στην περιοχή». Κρίμα για τον Δρούτσα που όλες οι ωραίες του πρωτοβουλίες – ακούραστα προωθεί την Ατζέντα 2014 - χάνονται στη δίνη του πανικού και της οργής, που προκάλεσε η παρ’ ολίγον χρεωκοπία της χώρας.

Η ελληνική εξωτερική πολιτική θυμίζει σήμερα περισσότερο πορεία μετάνοιας και παράκληση για βοήθεια παρά χαρακτηρίζεται από δυναμισμό. Όταν προσφάτως προσφέρθηκε συγκαταβατικά και η μικρή, φτωχή γειτονική «Μακεδονία» να βοηθήσει την Ελλάδα προκειμένου αυτή να εξέλθει από την κρίση, οι ελληνικές εφημερίδες έδειξαν έντονα την ντροπή τους. Πέρα, όμως, από τη δημοσιονομική κρίση η Ελλάδα έχει να αντιμετωπίσει και άλλα μέτωπα. Η Κύπρος πρέπει να επανενωθεί, η Τουρκία να γίνει «φρόνιμο» μέλος της Ε.Ε. και το κύμα λαθρομετανάστευσης να τεθεί υπό έλεγχο.

Ο Δρούτσας, αν και επισήμως ΑΝΥΠΕΞ,  είναι αυτός που διεκπεραιώνει ουσιαστικά την καθημερινή εργασία του Υπουργείου Εξωτερικών. Και μάλλον δεν θα περιοριστεί στη θέση αυτή για πολύ ακόμα. Για το λόγο αυτό μετέβη στο Βερολίνο ήδη από χθες, μία ημέρα πριν την άφιξη του Πρωθυπουργού.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. strategy avatar
    strategy 09/03/2010 14:56:40

    Nα υπογραμμίσουμε το σημείο που γράφει ότι πρέπει να τεθεί υπό έλεγχο το κύμα λαθρομετανάστευσης. Το ζήτημα αναδεικνύεται σε μείζον πρόβλημα ασφαλείας αλλά η ελληνική κυβέρνηση περί άλλων τυρβάζει.

  2. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 09/03/2010 14:59:24

    Αμ,αυτή είναι προοδευτικότητα και πολυπολιτισμικότητα !!! Αντε και σύντομα να τον δούμε ΥΠΕΞ ,με ΑΝΥΠΕΞ την Αφρα του Βουγέως.Είπαμε:Ακόμα δεν τ'άχουμε δεί όλα.

  3. eleutheros avatar
    eleutheros 09/03/2010 15:05:48

    Α."..Η μικρη φτωχη γειτονικη "Μακεδονια".."- Σε πια Μακεδονια αναφερεστε κυριοι, εκτος και αν αναφερεστε στην Π.Γ.Δ.Μ. Αυτη ειναι η ονομασια που χρησιμοποιει ο ΟΗΕ αυτη θα επρεπε να χρησιμοποιησετε και εσεις, τα εισαγωγικα δεν σημαινουν τιποτα απολυτως.
    Β. Θα επρεπε να χαιρεστε που εχουμε αυτον τον Πρωθυπουργο και αυτον τον ΑΝΥΠΕΞ, ειδικα στην παρουσα κρισιμη για τη χωρα συγκυρια
    Γ. "Η Κυπρος πρεπει να επανενωθει"-Προς οφελος των Ελληνοκυπριων,γιατι ακομα και το "προς οφελος και των δυο" ειναι αδοκιμο καθως προκειται για προβλημα εισβολης-κατοχης, ποσο μαλλον το σκετο "πρεπει να επανενωθει"
    Δ. Ποια ειναι η "δινη του πανικου και της οργης" αυτα μονο το ΠΑΜΕ-ΚΚΕ τα λεει

    • thespieys avatar
      thespieys @ eleutheros 09/03/2010 15:10:16

      Kαλά κάνει το antinews και το μεταφράζει αυτούσιο ως "Μακεδονία" για να βλέπουμε τι έρχεται ("Βόρεια Δημοκρατία της Μαακεδονίας" και συναφή).

    • Swell avatar
      Swell @ eleutheros 09/03/2010 15:16:13

      Θα χαιρόμασταν περισσότερο με τον πρωθυπουργό και τον ΑνΥΠΕΞ που έχουμε, αν ξέραμε καλύτερα αγγλικά και γερμανικά ώστε να τους καταλαβαίναμε κιόλας.

  4. άστεγος avatar
    άστεγος 09/03/2010 15:09:59

    Και άλλα ΞΕΚΑΘΑΡΑ "πληρωμένα" δημοσιεύματα.
    Η μόνη ερώτηση είναι ποιός τα πληρώνει και τί περιμένει σε αντάλλαγμα.
    Κατακαημένη Ελλάδα, ο Δούρειος Ίππος μπήκε μέσα στα τείχη!

  5. Κρης avatar
    Κρης 09/03/2010 15:14:04

    ειπαμε ...
    το 1453 δεν ειναι γνωστο ποιοι ανοιξαν τις κεκροπορτες του
    ελληνισμου.
    το 2010 εχουν ονοματεπωνυμο.

    ασχετο...
    αληθεια με αυτην την ΑΟΖ τι γινεται ;
    γιατι δεν την οριζουν άμεσα ; τι περιμενουν ;

    #@#@

  6. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 09/03/2010 15:22:53

    Μια παρατήρηση, ιστορική, αλλά νομίζω εθνικής σημασίας:
    Η ιστορία της Ελληνικής ομογένειας στη Βιέννη (και γενικά στην Αυστρία και πρώην Αυστρο-ουγγαρία) είναι πολύ σημαντική, άν και άγνωστη σε πολλούς.
    Θ' αναφερθώ εντελώς ενδεικτικά για όσους ενδιαφέρονται, μόνον στην οικογένεια των εθνικών ευεργετών Δούμπα
    (h**p://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9D%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BB%CE%B1%CE%BF%CF%82_%CE%94%CE%BF%CF%8D%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%82)
    και στα κάπως γνωσότερα της εποχής του Ρήγα Βελεστινλή και της Ελληνικής επανάστασης, που είναι ευκολότερο να βρεθούν.
    Αυτά, για να μην ισοπεδώνουμε τα πάντα και νομίζουμε ότι οι Έλληνες της διασποράς είναι επιλήσμονες.

  7. nasos avatar
    nasos 09/03/2010 15:27:22

    Λίγα λόγια για τον Γιωργάρα Παπανδρέου,το άτομο ετοιμάζεται να γκρεμίσει το οικοδόμημα της βδελυρής Διεθνούς Κερδοσκοπίας-αν πάρουμε τοις μετροιτοίς αυτά που λένε τα Πράσινα Παπαγαλάκια-
    βέβαια θα'θελα να'ξερα τι θα απαντήσει εάν κάποιος δημοσιογράφος τον ρωτήσει γιατί σκούζει για τα spread,αφού είναι λογικό οι δανειστές μας να ζητάνε κάπελο 300 μβ πάνω από το Γερμανικό,από την στιγμή η Γερμανία είναι Γερμανία και η Ελλάδα είναι Ελλάδα,συν το γεγόνός ότι από τότε που ανέλαβε έχει κάνει του κόσμου τις υστερικές δηλώσεις,όπως πχ ''απειλείται η Εθνική μας Κυριαρχία'' ,''αλλάζουμε ή βουλιάζουμε'' ,''η χώρα είναι σε κατάσταση πολέμου'' και πάει λέγοντας.
    Φουσκωσε το έλλειμμα,άργησε δραματικά να πάρει μέτρα και τώρα που έπεσε μέσα στον λάκο με τα αγγούρια κατηγορεί τους κερδοσκόπους γιατί τον τσούζει.

  8. anonymous avatar
    anonymous 09/03/2010 15:37:31

    So says the man with $80 billion in off balance sheet liabilities hiding behind the black curtain...

    Damn speculators... it really is all their fault!

  9. anonymous avatar
    anonymous 09/03/2010 15:39:30

    ... I was born in Minnesota and raised in California, before eventually moving to Athens ...

    • anonymous avatar
      anonymous @ anonymous 09/03/2010 15:41:14

      το ανωτερω απο την ομιλια του πραιμ μινιστερ στο Brookings

    • Swell avatar
      Swell @ anonymous 09/03/2010 15:57:28

      Εventually for him, unluckily for us.

    • Orestios avatar
      Orestios @ anonymous 09/03/2010 16:56:56

      Σωστός swell

  10. socrates avatar
    socrates 09/03/2010 15:55:51

    Δύο παρατηρήσεις από τη χθεσινή press-conference του ΓΑΠ στις ΗΠΑ.
    Πρώτη παρατήρηση, θετική. Τα αγγλικά είναι σίγουρα η μητρική του γλώσσα, τα μιλάει γρήγορα και σωστά χωρίς να κομπιάζει και να σαρδαμιάζει. Σύγκριση με τα Ελληνικά του δεν υφίσταται, είναι απόλυτα προφανές ότι τα Ελληνικά είναι η δεύτερή του γλώσσα.
    Δεύτερη παρατήρηση, αρνητική. Το περιεχόμενο των δηλώσεών του είναι "κασέτα" δηλαδή λέει στα Αγγλικά αυτά ακριβώς που λέει και στα Ελληνικά, λές και έχει αποστηθίσει το ίδιο ακριβώς κείμενο και στις δύο γλώσσες.
    Αφού αποκλείσαμε το θέμα της γλώσσας, τελικά φαίνεται ότι η κασέτα βρίσκεται στο μυαλό.

    • anonymous avatar
      anonymous @ socrates 09/03/2010 15:59:43

      ειτε τα λεει στα αγγλικα ειτε στα ελληνικα οι διακοπες και η εκτροπη του ειρμου και το ανολοκληρωτο καθε προτασης δεν μπορουν να κρυφτουν
      αυτο που ομως δεν ξεχνα ποτε ειναι το γραμματιο της πρασινης αναπτυξης

  11. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 09/03/2010 16:01:52

    Μας έχουν πάρει χαμπάρι λέμε

  12. ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΤΗΣ avatar
    ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΤΗΣ 09/03/2010 16:05:00

    socrates διαφωνώ.Πληροφορίες απο έγκυρες ιατρικές πηγές αναφέρουν ότι στο μυαλό δεν βρίσκεται κασέτα, αλλά κάλος.-

  13. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 09/03/2010 16:06:43

    O ΑΒΕΡΕΛ...ΛΟΥΚΥ ΛΟΥΚ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ.

  14. Νικόλας avatar
    Νικόλας 09/03/2010 16:12:28

    Μιλάω 3 γλώσσες σαν μητρικές μου επειδή τις μιλάμε μέσα στο σπίτι μας.
    Ελλάδα δεν μένω πολλά χρόνια, κανείς σας δεν έχει το δικαίωμα να μου πει πως δεν είμαι και πως δεν πρέπει να αισθάνομαι Έλληνας, άκου λέει επειδή ο Δρούτσας μεγάλωσε στην Αυστρία και μιλάει με Βιεννέζικη προφορά είναι κάτι το κακό αυτό!

    Δηλαδή εγώ που επειδή τα έφερε έτσι η ζωή και πήγα μερικά χρόνια σχολείο στην Τουρκία και κάθε μέρα έβλεπα στην τάξη το πορτρέτο του Κεμάλ είμαι Τούρκος;

  15. Smash Direct avatar
    Smash Direct 09/03/2010 16:25:00

    Μια ερωτηση κρισεως...Γιατι οι περισσοτεροι εχετε ..λαλησει και μιλατε τοσο απαξιωτικα...για τον Πρωθυπουργο της Ελλαδας??Η απαντηση αυριο!!!!

  16. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 09/03/2010 16:25:27

    Νομίζω ότι είναι ώρα να παύσουμε να τον υποτιμούμε.
    Τους είδαμε (Καραμανλής)και τους βλέπουμε (Αβραμόπουλος) τους ρήτορες.
    Κάποιος φίλος μου,το 2005 που τίποτε δε σκίαζε τον ορίζοντα,πολύ έμπειρος στα πολιτικά μου είχε πει:"μην τον υποτιματε.Θα περάσει σαν το λάδι κάτω απο την πόρτα."
    Και πέρασε. Και ξεδόντιασε το παλιό ΠΑΣΟΚ που τον υποτιμούσε.
    Και έσκισε Τσοχανταραίους και Βασούλες και Λαλιώτηδες.
    Ποιός τον υπολόγιζε?
    Εβαλε τον πολύ Βενιζέλο σε επιτήρηση κατ'ΥΕΘΑ.
    Αν δεν πιστέψουμε ότι είναι δύσκολος αντίπαλος θα μας κατσικωθεί στο σβέρκο και θα εξωφλήσει τα γραμμάτια που έχει αναλάβει.
    Η βλάβη τότε θα είναι μη ανατάξιμη.

  17. Ελληνορθοδοξος avatar
    Ελληνορθοδοξος 09/03/2010 16:31:30

    ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΣΤΗΘΗΚΕ ΠΑΝΩ ΣΕ ΜΙΑ ΦΡΑΣΗ. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ Η ΘΑΝΑΤΟΣ. ΑΝ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΧΑΣΕΙ. ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΜΕ ΜΙΑ ΝΕΑ ΣΥΝΘΕΣΗ. ΚΑΠΟΙΟΙ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΟΥΝ ΠΡΟΣΗΛΩΜΕΝΟΙ ΣΕ ΟΤΙ ΜΑΣ ΠΑΡΕΔΩΣΑΝ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ, ΘΟΔΩΡΑΚΗΣ ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ ΚΑΙ ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ.

    • niko avatar
      niko @ Ελληνορθοδοξος 09/03/2010 17:18:40

      Ναι, ο οποίος Καποδίστριας ήταν ΥΠΕΞ του Τσάρου και ο Κολοκοτρώνης είχε υπηρετήσει στον Αγγλικό Στρατό.

      Το πρόβλημα δεν είναι ούτε πού γεννήθηκαν ούτε τι γλώσσες ξέρουν και μπράβο τους. Το θέμα είναι τι νιώθουν και βασικά ΤΙ (ΔΕΝ) ΚΑΝΟΥΝ

  18. Smash Direct avatar
    Smash Direct 09/03/2010 16:37:58

    SON PEN΄΄΄Ποια βλαβη??? Περισσοτερη απο αυτη που προξενησε ο Καραμανλης?? Ο Παπανδρεου τουλαχιστον προσπαθει , τρχει αγωνιζεται...Ο αλλος???

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ Smash Direct 09/03/2010 17:01:53

      τι προσπαθεί που κάνει ταξίδια ε και;

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ Smash Direct 09/03/2010 17:03:56

      Πολύ Κάτια Μακρή ακούς, κοίτα πόσα δις θα γράψει μέχρι να φύγει και μετά τα ξαναλέμε.

  19. Orestios avatar
    Orestios 09/03/2010 16:58:44

    Κάποτε, εκεί στα 90s, οι Περουβιανοί εξέλεξαν έναν Ιάπωνα για Πρόεδρο. Αυτός τους κορόιδεψε και κατέληξε να δραπετεύει με ελικόπτερο από το προεδρικό μέγαρο.

    • Swell avatar
      Swell @ Orestios 09/03/2010 17:07:05

      Να εκτιμήσουμε δηλαδή εμείς τον δικό μας Κινέζο, που κάθεται ακόμα στην Αναγνωστοπούλου;

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Orestios 09/03/2010 17:38:45

      Τι θυμάσαι τώρα Ορέστιε; ΄
      Προς τι ο ...άθλιος υπαινιγμός;

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 09/03/2010 18:11:55

      Ε, όχι και άθλιος.

  20. γεώργιος avatar
    γεώργιος 09/03/2010 17:01:10

    ΦΑΚΤΩΡΑ ειναι αλήθεια οτι προσκύνησε και ο Σαμαράς? απάντα σε παρακαλώ γιατί δεν εμπιστευομαι μούτρα σαν τον παπαγιάννη.

    • Factorx avatar
      Factorx @ γεώργιος 09/03/2010 17:12:41

      1. Ηταν γεύμα εργασίας που δίνουν όλες οι εφημερίδες και πάνε ολοι οι πολιτικοί

      2. δεν μπορεί ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης να δει εκδότη; Πλάκα μας κάνεις;

      3. Το θέμα είναι πως εγινε η διαρροή και που αποσκοπεί: Ακριβως σε κάτι σχόλια και υπαινιγμούς σαν τους δικούς σου

      4

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ γεώργιος 09/03/2010 17:44:28

      Τέτοια γεύματα φάκτωρα να μας λείπουν ας τα λουστεί τώρα.

    • tiramola avatar
      tiramola @ γεώργιος 09/03/2010 18:02:12

      Έχετε ξεφύγει κάποιοι τελείως...

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ γεώργιος 09/03/2010 18:04:35

      Τι θες να πεις ρε Τιραμόλα;

    • tiramola avatar
      tiramola @ γεώργιος 09/03/2010 18:23:48

      Θέλω να πω ότι η σκέψη σας κινείται μόνο στο παρασκήνιο.
      Μιά διαρκής συνομωσιολογία.
      Συναντιέται κάποιος με κάποιον που δεν γουστάρετε και αυτομάτως είναι ύποπτος , έχει προσκυνήσει κλπ...
      Που ξέρεις ας πούμε ότι δεν τον διαολόστειλε αν υποθέσουμε ότι του έκανε ανήθικες προτάσεις?
      Τον λούζετε όμως εκ των προτέρων!
      Το μονο ελαφρυντικό στη μαλακία είναι ότι έτσι σας έμαθαν.
      Αλλά άσε να μην επεκταθώ...

    • Κουρέλι avatar
      Κουρέλι @ γεώργιος 09/03/2010 19:09:52

      Kαλά θα κάνει ο Σαμαράς να δεί και κανένα εκδότη, γιατί είτε το θέλουμε είτε δεν το θέλουμε (αυτό) αυτοί δημοσιοποιούν το επικοινωνιακό παιχνίδι. Δεν είδατε την Δευτέρα (χθες) ότι όλα τα κανάλια στις πρωϊνές ενημερωτικές τ/ο εκπομπές είχαν μόνον εκπροσώπους του ΠΑΣΟΚ; Από ΄ΝΔ τίποτα. Το πολύ πολύ ο Ψωμιάδης που καλύτερα να το βουλώνει έτσι που εκθειάζει τον Γιωργάκη και τον λαγό του Γιώργο Κ.

      Ετσι ή ο Σαμαράς θα πρέπει είτε ν΄αποκτήσει δικά του ΜΜΕ (αδύνατον σ΄αυτό το στάδιο)είτε να προσεταιρισθεί τα υπάρχοντα (με βαριά καρδιά) αλλά δεν μπορεί να κάνει αλλιώς. Οσο και να χτυπιέται και να φωνάζει και να κάνει προτάσεις τίποτα δεν βγαίνει έξω, μόνον τίποτα αρνητικά σχόλια.

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ γεώργιος 09/03/2010 22:31:57

      Μακάρι τιραμόλα να είναι έτσι αλλά στην Ελλάδα ζούμε, ας να είμαι εγώ εμπαθής.

  21. Προφήτης avatar
    Προφήτης 09/03/2010 17:09:37

    Φουτζιμορι

  22. Orestios avatar
    Orestios 09/03/2010 17:10:15

    Να ήταν και Κινέζος, ας πάει στα κομμάτια. Με τον Αμερικανό που μας κατσικώθηκε είναι το θέμα.

  23. ΙΔ avatar
    ΙΔ 09/03/2010 17:19:51

    Όσο τα αγγλικά είναι μητρική γλώσσα του υπεξ άλλο τόσο είναι και του ανυπεξ.Διότι ούτε του ενόs ειναι η μάνα αμερικανίδα ούτε του άλλου αυστριακή.Να δούμε πότε επι τέλουs θα γίνει αντιληπτό ότι ή άνοδοs στην εξουσία του Παπανδρέου δεν ήταν αποτέλεσμα εσωτερικών κοματικών διεργασιών αλλά εντολή.

  24. neotera avatar
    neotera 09/03/2010 17:21:26

    Η δημόσια πρόζα του γιωργάκη μου θυμίζει τη βασανισμένη προσπάθεια εκφοράς λόγου του καθυστερημένου που κάνει πασόκ και το απέστειλαν να μας τα λέει με φόντο το λευκό οίκο. Και οι δύο ειναι τόσο χεσμένοι απ' το φόβο τους μη τους ξεφύγει πατάτα και σαρδάμ που κεκεδίζουν μέχρι να σιγουρευτούν τι θα πουν... Κάθε μέρα, είτε βλέπουμε πολιτικό, είτε δημοσιοκάφρο, εκτυλίσεται μπροστα στα μάτια μας η σύγχρονη ελληνική τραγωδία "ο θρίαμβος της μαριονέτας". Πόσα είπαμε πληρώνουμε για τα δημόσια κανάλια ? Ποσοι εκεί σταυλίζονται ? Τι ποσοστό δουλεύει έναντι της συντριπτικής πλειοψηφίας που τα ξύνει, ή χαίρεται την αργομισθία ? ...

  25. Νίκος avatar
    Νίκος 09/03/2010 17:23:36

    Το προβλημα δεν ειναι τα καλυτερα Αγγλικα του μεν και τα Βιεννεζικα γερμανικα του δε, αλλα τι συνειδηση εχουν. Τον Δρουτσα δεν τον ξερω, αλλα του Παπανδρεουοι, οι μεχρι τουδε πραξεις του, και μονο οι πραξεις του, αλλα λενε.

    Νικόλα, η αληθεια ειναι οτι ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΕΙΣΑΙ. Ξεχνας ποσοι "Αμερικανοι" βεροι αλλα Εβραιοι, οπως και Κινεζοι "Αμερικανοι" σε υψηλες θεσεις δεν εχουν συλληφθει για κατασκοπεια;

    • Νικόλας avatar
      Νικόλας @ Νίκος 09/03/2010 17:27:22

      Φυσικά και όχι...όπωςε επίσης και ο βέρος Αμερικανός αλλά Έλληνας κατάσκοπος Λάλας.

  26. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 09/03/2010 17:29:44

    Γειά στό στόμα σου ΙΔ,καί όσοι κατάλαβαν,κατάλαβαν.

  27. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 09/03/2010 17:32:28

    @ ΣΟΝ ΠΕΝ,
    έχεις δίκιο, τόν υποτιμήσαμε.Κάνει όμως καί αυτός τό ίδιο λάθος.Υποτιμά τόν Ελληνικό λαό.Περιμένω μέ ενδιαφέρον τό τέλος του.

  28. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 09/03/2010 17:52:46

    Σας άρεσε το «καλησπέρα Ελλάδα» του Ρογκ;(2004) ●●● Πάρτε τώρα και το «καλό κουράγιο» του Ρεν(2010).
    Και Άβερελ πρωθυπουργό....

  29. ΘΟΥΚΙΔΙΔΗΣ avatar
    ΘΟΥΚΙΔΙΔΗΣ 09/03/2010 18:26:34

    ΣΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΤΟΝΟ Ο ΜΕΣΗΜΒΡΙΝΟΣ ΑΠΟ 22 00 ΘΑ ΜΕΤΑΚΙΝΗΘΕΙ ΣΤΙΣ 25 00
    ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΘΟΥΜΕ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗ ΔΥΣΗ.

  30. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 09/03/2010 18:36:21

    Σήμερα ο Μπαράκ Ομπάμα συναντά το μόνο ηγέτη στη Γη που τον κοιτάζει στα μάτια στον τομέα φίτνες...

  31. stelios avatar
    stelios 09/03/2010 18:40:25

    Aβερελ ο Αστερας του Νταβος?
    Ο Ραν Ταν Πλαν ποιος ειναι?
    Ο φιλαρακος του Εφραιμ απο την Κοζανη?

  32. Swell avatar
    Swell 09/03/2010 18:42:29

    Tiramola, έχεις δίκιο. Ο Ψυχάρης είναι αμέμπτου ηθικής. Σε αντίθεση με τον Αλβανό, που έπεσε και σκοτώθηκε από το μπαλκόνι του σπιτιού του Ψυχάρη στην Αναγνωστοπούλου, όπου δούλευε. Κάτι που, βεβαίως, απέκρυψαν τα ΜΜΕ.

    Είναι της ιδίας αμέμπτου ηθικής με του μακαρίτη προστάτη του και όχι μόνο.

  33. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 09/03/2010 19:08:13

    Εάν δείτε απόψε τα κανάλια της διαπλοκής στις ειδήσεις θα νομίσετε ότι ο ΓΑΠ
    κυβερνάει τον κόσμο,άπαικτα τα παπαγάλια...

  34. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 09/03/2010 19:14:18

    Μία ερώτηση: Αν ήταν να κάνει κουμάντο ο Ολι Ρεν , και ο Γιωργάκης να κάνει τον ταχυδρόμο μεταξύ ΕΕ και ΗΠΑ (έτσι λένε τα κανάλια)για την πάταξη ταχατες της κερδοσκοπίας, τότε γιατί ο χαζολαός έβγαλε πρωθυπουργό τον Γιώργο;

    Κι εγώ έκανα τέτοια πολιτική.Ταξιδάκια και άγιος ο Θεός. Εμείς δεν έχουμε πρωθυπουργό . ΄Εχουμε τον Φιλέα Φογκ.

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 09/03/2010 19:24:34

      Αχαχαχαχαχα Μπράβο

      Το Κυβερνητικό Πρόγραμμα του ΠΑΣΟΚ έχει τίτλο :
      Ο Γύρος του Κόσμου σε 80 μέρες

  35. Προφήτης avatar
    Προφήτης 09/03/2010 19:29:37

    Που είναι ο Αρχαίος;;...

  36. anonymous avatar
    anonymous 09/03/2010 21:01:51

    τι εγινε ρε παιδια; γιατι ηταν αναψοκοκινισμενος; τον αφησε ο αλλος στα κρυα του λουτρου να κανει και το διερμηνεα;

    υφαλοκρηπιδα; come again?

  37. anonymous avatar
    anonymous 09/03/2010 21:04:10

    οι "ελληνοποιημενοι" ταλιμπαν θα παιρνουν και αυτοι βιζα;
    ε ρε γλεντια στην Αμερικη

  38. νικος γεωργιοπουλος avatar
    νικος γεωργιοπουλος 09/03/2010 21:04:47

    Συγγνωμη αλλα υπαρχει ενας λαικισμος. Μακαρι ο ΓΑΠ να εκανε αμερικανικη πολιτικη, μακαρι καθε ελλην πολιτικος να εκανε αμερικανικη πολιτικη. Αντιθετα κανουμε παρακαλια γιατι για 30 χρονια μπολιαστηκε η κοινωνια με το δηλητηριο του αντιαμερικανισμου. Ξαφνικα οι ΗΠΑ ειδωθηκαν υπο το πρισμα του απολυτου κακου, καναμε ποριες, στησαμε δικες του Μπιλ Κλιντον, τατυστιστηκαμε με καραγκιοζικα καθεστωτα (Κανταφι, Αραφατ, Καρατζιτς). Την ιδια στιγμη η Τουρκια εχτιζε προνομιακες σχεσεις με το Ισραηλ (που εμεις το αναγωνρισαμε το 1990!), η Αλβανια και τα Σκοπια εμπαιναν στην σφαιρα των αμερικανικων συμφεροντων. Η ισχυροτερη χωρα των Βαλκανιων ακρωτηριαστηκε γεωπολιτικα, με την συμφνωνη γνωμη ΟΛΩΝ των πολιτικων δυναμεων, μπαινοντας σε κοντρα με τις ΗΠΑ. Και αυτο για να απαλυνει τα μετεμφυλιακα συνδρομα της αριστερας (που εχασε "δυστυχως" την ευκαιρια να μας κανει ενα τριτοκοσμικο κρατιδιο τυπου Αλβανιας) και τον ριζωμενο αντι-δυτικισμο της εθνικοφρονης ορθοδοξο-ταλιμπανικης δεξιας.
    Την ιδια στιγμη το εκσυγχρονισταν του κκ Σημιτη, οταν δεν καλουσε τον Αραφατ στα συνεδρια του ΠΑΣΟΚ, διαμορφωνε την ιδεα τους ευρω-καγκουρισμου. Η Ευρωπη αντιβαρο των ΗΠΑ, η κοινωνικη Ευρωπη που μπορει να συνεννοηθει μονο με τους φωστηρες του Δημοκρατικου κομματος των ΗΠΑ. Ο μονος φιλελλην προεδρος των ΗΠΑ, ηταν και ας μην το ηθελε ο Τζωρτζ Μπους ο οποιος μας ανοιγει το Κουρδικο (λογω Ιρακ) και αντι να πεταμε απο την χαρα μας, κατεβαζαμε τον Λαλιωτη σε αντιαμερικανικη πορεια.
    Και τι καταφεραμε? Μια τρυπα στο νερο. Η χωρα επι 30 ετη βρισκεται εκτος των υπολογισμων των μεγαλων δυναμεων (η Γερμανια δεν εχει στολο στην Μεσογειο, οποτε δεν ειναι καθολου φυσικος εταιρος μας), γεωπολιτικα υποβαθμισμενη και με συνεχη ανοιχτα μετωπα. Και ολα αυτα για να ικανοποιηθει η αριστερη ορθοφροσυνη της μεταπολιτευσης.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ νικος γεωργιοπουλος 09/03/2010 21:44:35

      Αυτα τελειωσαν.Ο αγωνας (της Δεξιας) τωρα δικαιωνεται.
      Ο λογος του ΓΑΠ στο Brookings Institute αρχιζει


      Fifty-three years ago this week, on March 12, 1947, President Truman rose before a special joint session of Congress.

      He was there to warn America of a looming new crisis. A crisis that revolved in part around Greece, but was in essence a European crisis. One that directly affected America’s interests.

      In that speech, President Truman introduced a vision and laid down the sturdy foundation for policies and institutions—such as the Marshall Plan and the Bretton Woods arrangements—that enabled our two continents to rise above the crisis and build an unprecedented era of shared peace and prosperity.

      Today, I have come to Washington this week to speak about another crisis in Europe.

      This crisis, too, revolves in part around Greece.

      This crisis, too, very much involves America’s interests.

      And as in 1947, if we act with sufficient foresight, I believe this crisis also contains opportunities to strengthen our respective countries and our shared interests for decades to come.

      Ζητω το Δογμα Τρουμαν.Καλουνται οι πασοκοι να αναστηλωνουν το γνωστο αγαλμα οποτε το γκρεμιζουν οι κνιτες.

    • νικος γεωργιοπουλος avatar
      νικος γεωργιοπουλος @ νικος γεωργιοπουλος 09/03/2010 22:00:21

      Τι να πω πλεον. Αν ο ΓΑΠ τα ειπε αυτα, δηλωνω ΓΑΠικος. Δεν μπορω παρα να συμφωνησω ειδικα στο Δογμα Τρουμαν.

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ νικος γεωργιοπουλος 09/03/2010 22:28:30

      Συγνωμη μακαρι καποιος να εκανε καποτε και Ελληνικη πολιτικη.

      Για τον εγχωριο αντιαμερικανισμο δεν ειναι και τοσο ανεξηγητος δεδμενου οτι η US πολιτικη ερχονταν σε αντιθεση με τα εθνικα συμφεροντα.

      Και κατι που το ξεχναμε τωρα που ξερουμε ποιος κερδισε τον Ψυχρο πολεμο. Μεχρι τα μεσα της 10ετιας του '80 δεν ηταν τελειως ξεκαθαρο - το συστημα ηταν διπολικο και επρεπε να παιζεις με ολους.

    • νικος γεωργιοπουλος avatar
      νικος γεωργιοπουλος @ νικος γεωργιοπουλος 09/03/2010 22:35:15

      Αυτη ητσν η κλασσικη δικαιολογια θα μου επιτρεψεις ολων οσων υποστηριζαν τις καταστροφικες πολιτικες του ΠΑΣΟΚ. Τελος παντων μετα τον εμφυλιο, ειχε επιλεγει στρατοπεδο, εμεις βεβαια αντι να τηρησουμε τις υποχρεωσεις μας ως συμμαχοι αλληθωριζαμε αλλου.
      Απο κει και περα κατα ποσον η Αμερικη σταθηκε εναντια στα ελληνικα συμφεροντα φαινεται απο τον λογο του υπυργου εξωτερικων των ΗΠΑ, Εντουαρντ Στετινιους οταν κατηγορουσε τα ιδεολογηματα του Μακεδονισμου ως αλλυτρωτικα εναντια της Ελλαδας.

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ νικος γεωργιοπουλος 09/03/2010 22:44:48

      Δηλαδη οι συμμαχοι μας σταθηκαν ως συμμαχοι στην Κυπρο.

    • νικος γεωργιοπουλος avatar
      νικος γεωργιοπουλος @ νικος γεωργιοπουλος 09/03/2010 22:56:10

      H Κυπρος αντι να φροντισει να ενταχτει στους δυτικους θεσμους (ΝΑΤΟ κλπ), επελεξε να παιζει με τους τριτοκοσμικους αδεσμευτους που αλλιθωριζαν κατα Μοσχα μερια. Το τι υποστηριξη ειδαμε απο την Μοσχα δεν παιζεται. Στο κρισιμο σημειο που η Ελλαδα θα μπορουσε να διεκδικησει την Κυπρο, ηταν οταν οι ΗΠΑ (η μονη επιτυχια του λομπυ μας) επεβαλλαν εμπαργκο οπλων στην Τουρκια το 74. Πρακτικα σημαινε πως οι Τουρκοι δεν ειχαν ανταλλακτικα να σηκωσουν τα αεροπλανα τους. Τοτε ομως η Κυπρος ηταν μακρυα.

      • paratiritis2000 avatar
        paratiritis2000 @ νικος γεωργιοπουλος 05/04/2010 13:48:11

        Δεν ξερω τι κανετε εσεις κατω απο το αυλακι, η στο "κλεινόν Άστυ" αλλά εμείς εδω πάνω βλέπουμε κάτι ΠΟΡΤΟΦΟΛΑΡΕΣ ΜΟΣΧΟΒΙΤΙΚΕΣ κάθε καλοκαίρι και αλλιθωρίζουμε στη πραγματικότητα μεγάλε.
        Οι άλλοι "τριτοκοσμικοί" που δεν αλλιθώριζαν κατα Μόσχα μεριά ενω θα έπρεπε, κάτι Αλβανίες, κάτι Ουκρανίες κάτι Γεωργίες κτλπ αν θυμάστε καλά είχαν σαν πίσω πόρτα την ακόμη ποιό τριτοκοσμική ψωροκώσταινα ελέω Αμερικαν. Πρεσβειών εδω και Ελληνι. Πρεσβειών εκει, αν θυμάστε καλά για τα σκάνδαλα που βγήκαν στον τύπο τουλάχιστο για την υπόθεση της Ελλ. Πρεσβείας στη Γεωργία, και ελάχιστα πρόσφατα για την Ελλ. Πρεσβεία στην Αλβανία.

        Παρακάτω απόκομμα απο τη σχετική σελίδα wikipedia στο ιντερνετ για την "Κυπριακή Κρίση των Πυραύλων"

        "Further escalation

        In September 1997, the Turkish Navy and Coastguard began to board and search vessels heading to Cyprus, including Russian-flagged vessels in international waters. The situation alarmed not only the Greek Cypriots, but their strategic military and economic partners in Athens and Moscow, evidenced by official statements in October 1997 indicating that Greece and Russia would engage in war with Turkey if Cyprus was attacked or blockaded.

        By December 1997, reports began to surface in Greece and Cypriot media forums that Russia was in the process of mobilising a large naval force which would include an aircraft carrier with long-range warplanes, a guided-missile cruiser and attack submarines. The presumption was that this force would have two purposes – to transport S-300 missiles and other military articles via Greek waters to Cyprus, and secondly, to destroy the Turkish Navy should it try to intervene."

        Πιθανόν το μόνο λάθος που έκανε τότε η Κύπρος ήταν οτι δεν προχώρησε παραπέρα να αλλιθωρίσει περισσότερο, τόσο πολλύ ώστε πραγματικά να φοβηθούν ορισμένοι εκεί στην Άγκυρα. Αλλα πως να το κάνουν ότασν οι εδω χέστες ήταν απασχολημένοι με το πωε να προετοιμάζουν τις λαμογιές τους για τα Χρηματιστήρια και μετέπειτα για τις Goldman Sachs.
        Το ποιός είναι ποιό καθυστερημένος, ειδικά τώρα με την επικείμενη πτώχευση μας ελέω των καλώ μας συμμάχων Γερμανίας ΗΠΑ τώρα πια φαίνεται. Ειδικά τώρα που η Βενεζουέλα, άνοιξε ενα χάρτη να δεις που πέφτει ανακαλύπτει οτι μπορεί να αναπτύξει διαστημική τεχνολογία, όπως φορείς τροχιακών δορυφόρων, συστήματα έγκαιρης προειδοποίησης, βάσεις πυρηνικών κτλπ. ολα αυτά ελέο Ρωσίας.
        ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΗ ΧΩΡΑ Η ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ......αλλά εμείς ΕΚΕΙ! Στη πρωτοπορία της διεθνούς χρεωκοπίας πολιτισμικά, γεωστρατηγικά γιατί πως να το κάνουμε..τουλάχιστον έτσι δεν θα μας λένε ρατσιστές και "καθυστερημένους"..τα γνωστά φερέφωνα.

      • paratiritis2000 avatar
        paratiritis2000 @ νικος γεωργιοπουλος 05/04/2010 13:57:07

        Δεν ξερω τι κανετε εσεις κατω απο το αυλακι, η στο "κλεινόν Άστυ" αλλά εμείς εδω πάνω βλέπουμε κάτι ΠΟΡΤΟΦΟΛΑΡΕΣ ΜΟΣΧΟΒΙΤΙΚΕΣ κάθε καλοκαίρι και αλλιθωρίζουμε στη πραγματικότητα μεγάλε.
        Οι άλλοι "τριτοκοσμικοί" που δεν αλλιθώριζαν κατα Μόσχα μεριά ενω θα έπρεπε, κάτι Αλβανίες, κάτι Ουκρανίες κάτι Γεωργίες κτλπ αν θυμάστε καλά είχαν σαν πίσω πόρτα την ακόμη ποιό τριτοκοσμική ψωροκώσταινα ελέω Αμερικαν. Πρεσβειών εδω και Ελληνι. Πρεσβειών εκει, αν θυμάστε καλά για τα σκάνδαλα που βγήκαν στον τύπο τουλάχιστο για την υπόθεση της Ελλ. Πρεσβείας στη Γεωργία, και ελάχιστα πρόσφατα για την Ελλ. Πρεσβεία στην Αλβανία.

        Παρακάτω απόκομμα απο τη σχετική σελίδα wikipedia στο ιντερνετ για την "Κυπριακή Κρίση των Πυραύλων"

        Σε μεταφραση:

        μετά την επικεφαλίδα "Further escalation

        "Σεπτεβριος 1997, Τουρκικη ακτοφυλακη πραγματοποιει ερευνες σε Κυπριακα σκαφη και σε σκαφη φερωντα Ρωσικη σημαια σε διεθνη υδατα προκειμενου να μπλοκαρει την εισαγωγη των Ρωσικων συστηματων S300 στη Κυπρο.

        Μεχρι το Δεκεμβριο του 2007 αναφορες στο Ελληνικο και Κυπριακο τυπο οτι η Ρωσια επικειται να κινητοποιησει μεγαλη ναυτικη δυναμη στην οποια θα συμμετειχε και το αεροπλανοφορο που διεθετε ο τοτε Ρωσικος στολος με configuration μαχητικων μακρας εμβελειας, και ως υποστηρικτικα πυραυλακατους και υποβρυχια. Η κοινη αντιληψη ηταν οτι αυτη η κινητοποιηση θα ειχε δυο σκοπους, τη μεταφορα των S300 και αλλων στρατιωτικων βοηθηματων μεσω ελληνικων υδατων στην Κυπρο και την καταστροφη του Τουρκικου ναυτικου αν επενεβαινε επιτιθεμενο στη Κυπρο η μπλοκαρωντας τη μεταφορα των S300."

        Πιθανόν το μόνο λάθος που έκανε τότε η Κύπρος ήταν οτι δεν προχώρησε παραπέρα να αλλιθωρίσει περισσότερο, τόσο πολλύ ώστε πραγματικά να φοβηθούν ορισμένοι εκεί στην Άγκυρα. Αλλα πως να το κάνουν ότασν οι εδω χέστες ήταν απασχολημένοι με το πωε να προετοιμάζουν τις λαμογιές τους για τα Χρηματιστήρια και μετέπειτα για τις Goldman Sachs.
        Το ποιός είναι ποιό καθυστερημένος, ειδικά τώρα με την επικείμενη πτώχευση μας ελέω των καλώ μας συμμάχων Γερμανίας ΗΠΑ τώρα πια φαίνεται. Ειδικά τώρα που η Βενεζουέλα, άνοιξε ενα χάρτη να δεις που πέφτει ανακαλύπτει οτι μπορεί να αναπτύξει διαστημική τεχνολογία, όπως φορείς τροχιακών δορυφόρων, συστήματα έγκαιρης προειδοποίησης, βάσεις πυρηνικών κτλπ. ολα αυτά ελέο Ρωσίας.
        ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΗ ΧΩΡΑ Η ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ......αλλά εμείς ΕΚΕΙ! Στη πρωτοπορία της διεθνούς χρεωκοπίας πολιτισμικά, γεωστρατηγικά γιατί πως να το κάνουμε..τουλάχιστον έτσι δεν θα μας λένε ρατσιστές και "καθυστερημένους"..τα γνωστά φερέφωνα.

      • paratiritis2000 avatar
        paratiritis2000 @ νικος γεωργιοπουλος 05/04/2010 14:01:54

        Ολα αυτα που οι "φιλοι" σας οι Αμερικανοι ως μονη βοηθεια μας εδιναν παντα το δικαιωμα να επιλεξουμε τι χρωμα προφυλακτικων θα προτιμουσαμε να φορεσουν αυτοι και οι συμμαχοι τους πριν μας ...

        Ελληνοποιησεις, Χρεωκοπια, τωρα να αλλαξουμε και τις ως τωρα καπως καλες σχεσεις με Ρωσια καταργωντας/καθυστερωντας τη συμφωνια του Πετρελ. αγωγου, καθυστερωντας τη συμφωνια με τα BMP130, και να δοτλευουμε το κοσμο λεγωντας οτι "ο ΓΑΠ δεν κανει πολιτικη υπερ των Αμερικανων".

        ΝΑΙ ΜΩΡΕ! ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΕΞΩΓΗΙΝΩΝ ΣΤΟ ΣΕΙΡΙΟ Β ΚΑΝΕΙ!
        Αντε σε αλλους ιθαγενεις να τα πειτε αυτα.

      • paratiritis2000 avatar
        paratiritis2000 @ νικος γεωργιοπουλος 05/04/2010 14:05:40

        Μισο μετρο σχοινι κι ενα ψιλο δεντρο.
        Αυτοι που μας κυβερνουν σημερα αυτα επρεπε να εχουν σαν απολαβη τους για τις υπηρεσεις τους υπερ των Ελληνων και της Ελλαδας.
        Οχι να τους εμπιστευομαστε ξανα στο τιμονι της χωρας των οποιων οι χειρισμοι ηδη απο πολλυ νωρις δειχνουν οτι μας πανε για βουλιαγμα, αφου μας καταντησαν σκυλοπνιχτη.

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ νικος γεωργιοπουλος 09/03/2010 23:33:09

      μαλλον επρεπε να τους ενθαρρυνουμε να καταλαβουν και το υπολοιπο του νησιου ακολουθωντας το σκεπτικο.
      Δε θα καταληξουμε νομιζω.
      το point ειναι οτι ορισμενες τασεις στην ελλαδα (γινονται γραφικες ενιοτε) δεν ειναι καθολου τυχαιες και υπαρουν σοβαροι ιστορικοι λογοι για τους οποιους υπαρχουν.

    • νικος γεωργιοπουλος avatar
      νικος γεωργιοπουλος @ νικος γεωργιοπουλος 10/03/2010 02:41:33

      Θα μου επιτρεψεις να πω, πως ακομα και αν ισχυει το τελευταιο (που διαφωνω αλλα δεν θα επεκταθω) τοτε η Ελλαδα παραγει περισσοτερη ιστορια απο οτι μπορει να καταναλωσει. Οπως και ολα τα Βαλκανια.

      • paratiritis2000 avatar
        paratiritis2000 @ νικος γεωργιοπουλος 05/04/2010 14:31:13

        Μηπως καποιοι παραγουν περισσοτερη προπαγανδα και αποβλακωση απο οση δυναμεθα οι Ελληνες να καταναλωσουμε?

  39. πατριωτης avatar
    πατριωτης 09/03/2010 21:14:33

    ποιον αραγε να εννοει ο πρωην εκφωνητητης της ΕΡΤ κ.Χατζαρας, οταν τον αποκαλει α β α π τ ι σ τ ο, στην εκπομπη του στο Blue Sky,και που απεφνωσμενα ψαχνει- οπως λεει- να βρη το πιστοποιητικο της βαπτισεως του? ----θα εκτιμουσα να εχω καποια απαντησι....

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ πατριωτης 09/03/2010 21:51:13

      To γιο του μεγαλου ηγετη Ανδρεα Παπανδρεου που υπηρετησε πιστα τη δεκαετια του 80.

    • Τι μου λες τώρα... avatar
      Τι μου λες τώρα... @ πατριωτης 09/03/2010 22:03:55

      Για να το θέσουμε στη σωστή βάση του: δε με αφορά αν είναι αβάπτιστος, αν πιστεύει στο Μωάμεθ ή να λατρεύει σα Θεό τα χρυσόψαρα που έχει στη γυάλα του. Οφείλει όμως να το πει (γιατί σε αυτή την περίπτωση δεν είναι προσωπικό δεδομένο!) και συνεπώς να μην ορκιστεί στο Ευαγγέλιο αλλά σε ό,τι πιστεύει (φέρτε του εν ανάγκη ένα πάκο 100δόλαρα).

    • anonymous avatar
      anonymous @ πατριωτης 09/03/2010 23:44:29

      Ρε παιδιά, αυτός ο Χατζάρας παλιά ήταν βαμμένος πασόκος. Αυτόν έτρεχε ο Αντρέας μαζί του και του δινε συνεντεύξεις. Γύριζε με ένα πράσινο μπουφάν στο χρώμα του ΠΑΣΟΚ. Τώρα τι έγινε και άλλαξε βιολί;

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ πατριωτης 10/03/2010 08:36:57

      Και όχι μόνον αυτό anonymous. ΄Ηταν χρόνια Διευθυντής του Γ.Τύπου της πρεσβείας μας στο Βελιγράδι -αν θυμάμαι καλά- χωρίς προσόντα, όταν οι υπάλληλοι της ΓΓΤύπου και Πληροφοριών, οι κατά τον νόμον αρμόδιοι να υπηρετουν στα Γραφεία Τύπου, οι ακόλουθοι Τύπου, με πτυχία γλώσσες μεταπτυχιακά κλπ, ήταν στο ψυγείο, κι έπρεπε να έχουν πιστοποιητικό της τοπικής ΠΑΣΟΚ για να μπορέσουν να υπηρετήσουν εκεί που κατά τον νόμον όπως είπα έπρεπε να υπηρετήσουν.

  40. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/03/2010 21:54:32

    Μπερδεμένος είναι ο ΓΑΠ.

    Απαρνήθηκε την μία πατρίδα του για _αμήσει την άλλη πατρίδα του.

    • anonymous avatar
      anonymous @ archaeopteryx 09/03/2010 21:56:03

      xa xa xa...

  41. Στέργιος avatar
    Στέργιος 09/03/2010 22:02:22

    Ο ΓΑΠ βγήκε και δήλωνε στη Ουάσινγκτον για το Κυπριακό και την ανάγκη να επανενωθεί το νησί και να φύγει ο στρατός από το νησί, νησί τήν ανέβαζε, νησί την κατέβαζε, ενώ η Κύπρος είναι ανεξάρτητη και κυρίαρχη χώρα, μέλος τού ΟΗΕ, που βρίσκεται υπό στρατιωτική κατοχή. Δεν είναι ένα απλό νησί. Αλλά για να τα ξέρεις αυτά να τα πεις, πρέπει να έχει πονέσει λίγο η καρδούλα σου για την Κύπρο και τον Ελληνισμό.

    • Ντίνος και Μάρθα avatar
      Ντίνος και Μάρθα @ Στέργιος 14/05/2010 13:13:39

      Αυτές οι αηδίες που γράφετε μερικοί για τον Ελληνα πρωθυπουργό Γιώργο Παπανδρέου,και που λέει και ο Καρατζαφεράκος, μόνο απο κακία προέρχονται επειδή ο Παπανδρέου δεν είναι δεξιός ή χουντικός. Ξεχνάτε το σπουδαιότερο, που έπρεπε συνέχεια να τονίζεται: Η ΑΙΤΙΑ που μιλά λιγότερα Ελληνικά απο Αγγλικά και κάνει λαθάκια, είναι επειδή αναγκάσθηκε απο τη χούντα και την αλητεία του Παπαδόπουλου να φύγει εξορία στο εξωτερικό στην πιο κρίσιμη ηλικία των μαθητικών του χρόνων, στα 14. Και αντί να κατηγορήσετε με βδελυγμία την εγκληματική χούντα που εξόρισε τόσες οικογένεις επώνυμες και μη, πάτε και διακωμωδείτε τα ελληνικά του. Συνέλθετε. Ισα-ισα, ο πατέρας και ο παππούς του Γιωργάκη, φυλακίσθηκαν απο 2 φορες απο χούντα και Γερμανούς,ίσον προσφορά στην πατρίδα. Στο κάτω-κάτω εκπροσωπεί την πλειοψηφία των Ελλήνων!!!

      Reply

  42. nasos avatar
    nasos 09/03/2010 23:13:49

    Τουλάχιστον καταργήθηκε η βιζα,κάτι μου λέει πως το New York-New York του Frank Sinatra θα γίνει το νέο hit ανάμεσα στους overskilled αλλά underpaid ΄Ελληνες κάτω των 35 ετών.

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ nasos 09/03/2010 23:37:43

      I faced it all and I stood tall I did it
      my way
      καλυτερο ε?

    • Τι μου λες τώρα... avatar
      Τι μου λες τώρα... @ nasos 09/03/2010 23:47:03

      Ριψάσπιδες...

    • nasos avatar
      nasos @ nasos 09/03/2010 23:52:44

      Νομίζεις πως τα παιδιά που θα τελιώσουν το λύκειο φέτος θα τους νοιάζουν τέτοιοι χαρακτηρισμοί όταν με το καλό πάρουν πτυχίο μετά από 4-5 χρόνια;
      Σιγά μην κάτσουν εδώ να γ@@@νται στη δουλεία για 700 ευρώ τον μήνα.
      Στο Αμέρικα λέμε.

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ nasos 10/03/2010 00:12:16

      Ναι, εκεί τους περιμένουν. Με κουπόνια της Πρόνοιας για ντολμαδάκια, όπως έχουν συνηθίσει τα παιδιά εδώ.
      Η Αμερική πεινάει, και θα πεινάσει χειρότερα.
      Ποιος μαθαίνει κινέζικα...

    • Πολίτης της Μπανανίας avatar
      Πολίτης της Μπανανίας @ nasos 10/03/2010 01:22:40

      Ακριβώς Προφήτη

  43. TARAMAS avatar
    TARAMAS 11/03/2010 00:53:22

    Φίλε Νικόλα, τι έλληνας είναι αν δε μιλάει αγγλικά με προφορά Καρπενησίου, αν δεν φτύνει ροχάλες και δε ξύνει τα απαφτά του κάθε τρεις και λίγο; Όσο για σένα... τουρκικό σχολείο... τρεις μητρικές γλώσσες; χμμμ... Μήπως λίγο τουρκοφέρνεις; Μήπως είσαι τσιράκι του Σόρος και των λοιπών σκοτεινών δυνάμεων;

    Κρύβε λόγια αγόρι μου, στην Ελλάδα μόνο η μετριότητα, η αγραμματοσύνη και η κουτοπονηριά μετράνε...(Τουλάχιατον στο δημοσιογραφικό συνάφι..)

  44. xrhxa65 avatar
    xrhxa65 11/03/2010 21:42:13

    βασικά αυτό το κράτος, μας το στήσανε οι δυνάμεις της Ιερής Συμαχίας-κάτι σαν τον σημερινό ΟΗΕ ,και με τρόπο κάπως σαν το σημερινό Κόσοβο,μπήκαν οι"ενωμένοι στρατοί" και διώξανε τον Ιμπραήμ της Αιγύπτου που τα είχε ισοπεδώσει όλα...και μετά από τέσσερα χρόνια διαπραγματέυσεων "ανάγκασαν "τον σουλτάνο να κάνει και αναγνώριση ....με Γερμανό βασιλιά,και:εγγλέζικο-ρώσικο -γαλικό τα τρία κόμματα της εξουσίας.......

  45. xrhxa65 avatar
    xrhxa65 11/03/2010 21:43:40

    τρέχει στα εξωτερικά γιατί άν κάτσει εδώ πρέπει και να κυβερνήσει....

  46. xrhxa65 avatar
    xrhxa65 11/03/2010 21:48:43

    γιατί εδώ μεσα όλοι δημσιογράφοι είναι;

  47. paratiritis2000 avatar
    paratiritis2000 05/04/2010 13:15:59

    Βρε παιδιά αυτός απο Δεξιά τουλάχιστο φαίνεται ποιό συγκροτημένος απο τον αυτόν τον αυτιστικό που μας φορτώσανε για Πρωθυπουργό!
    Ασε που δηλαδή έτσι όπως πάμε σε καμια 10 χρόνια θα δούμε και Πρωθυπουργό Πακιστανικής καταγωγής στην Ελλάδα.