#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/04/2012 07:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

“Να πεθαίνεις για την Ελλάδα είναι άλλο, και άλλο εκείνη να σε πεθαίνει”



Κάθε χρόνο στην Ελλάδα του Μνημονίου, δηλαδή από το 2009 και έπειτα, αυτοκτονούν ή αποπειρώνται να αυτοκτονήσουν περίπου 600 άνθρωποι. Πολλοί μπορεί να αντιμετωπίζουν άλλου είδους προβλήματα, σίγουρα οι περισσότεροι είναι επηρεασμένοι από την οικονομική κρίση. Η πίεση στα ελληνικά νοικοκυριά είναι ασφυκτική και σίγουρα κάποιοι δεν αντέχουν ούτε μπορούν να πολεμήσουν για ένα καλύτερο μέλλον.

Το βασικότερο πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει αχτίδα φωτός. Οι Έλληνες υπομένουν τα βάσανα, έστω κι αν δεν φταίνε, δεν αντέχουν όμως να βλέπουν να επικρατεί μια «μαυρίλα» που δεν έχει τέλος. Και το σημαντικότερο. Αισθάνονται ότι το πολιτικό προσωπικό της χώρας είναι ανίκανο να διαχειριστεί την κρίση με πατριωτικό τρόπο και με όραμα για έξοδο από το χάος.

Η αυτοκτονία του 77χρονου στο Σύνταγμα είναι ένα καμπανάκι στο πολιτικό σύστημα. Και το καμπανάκι που ηχεί, μαζί με το σημείωμα του αυτόχειρα λένε τα εξής:

- Ότι η Ελλάδα βρίσκεται ουσιαστικά για μια 5ετία σε κρίση η οποία τώρα έχει καταστρέψει την κοινωνική συνοχή. Κι εννοούμε ότι πλέον οι οικογένειες δεν μπορούν να βοηθήσουν. Οι γονείς δεν έχουν χρήματα για να ζήσουν τα παιδιά τους, οι παππούδες δεν μπορούν να πάρουν δώρα στα εγγόνια τους, τα παιδιά αναγκάζονται να εγκαταλείψουν τις σπουδές τους για να δουλέψουν ή εργάζονται από 15 ετών.

- Ότι το περιστατικό αυτό είναι μόνο η αρχή. Η κοινωνία βρίσκεται στα όριά της εδώ και πολύ καιρό. Αυτοκτονίες, ληστείες και δολοφονίες για ένα κομμάτι ψωμί, απώλεια της υγείας των πολιτών λόγω της αυξημένης πίεσης, ακραίες καταστάσεις στην καθημερινότητα. Αυτά είναι φαινόμενα που θα τα ζούμε συχνά, ειδικά όσο η κρίση βαθαίνει. Αν ρίξουμε μια ματιά στις χώρες από τις οποίες πέρασε η λαίλαπα της κρίσης και του ΔΝΤ θα καταλάβουμε. Στην Τουρκία, στη Λετονία, στην Ουγγαρία, στην Αργεντινή οι πολίτες έζησαν και συνεχίζουν να ζουν σε τεντωμένο σκοινί. Διότι το πιο σκληρό πράγμα στη ζωή είναι να μην έχει σκοπό και προοπτική.

- Ότι οι συνταγές της τρόικας είναι δολοφονικές και πρέπει να αλλάξουν προτού η κοινωνία εκραγεί. Η Ελλάδα ασφαλώς και χρειάζεται μεταρρυθμίσεις και συμμάζεμα. Δε χρειάζεται όμως κατάρρευση, δε χρειάζεται απώλεια της εθνικής κυριαρχίας, δε χρειάζεται αργεντινοποίηση της κοινωνίας. Όλα αυτά είναι πλέον σίγουρα, όπως σίγουρη είναι και η χρεοκοπία που θα οδηγήσει σε χειρότερες καταστάσεις. Το καμπανάκι, λοιπόν, χτυπά για όλους όσους προσκυνούν την αυθεντία της τρόικας.

Ο 77χρονος ίσως είναι ο καταλύτης για ραγδαία αλλαγή των πολιτικών που μας οδήγησαν μέχρις εδώ. Καιρός είναι να καταλάβουν ΟΛΟΙ ότι στις ελληνικές κάλπες δεν ψηφίζουν ούτε η Μέρκελ, ούτε ο Σόϊμπλε, ούτε ο Μπόμπολας και ο Αλαφούζος. Ψηφίζουν πρώην συγκάτοικοι του αυτόχειρα στο χάος που λέγεται σημερινή Ελλάδα.

Ο Δημήτρης Χριστούλας αποφάσισε χθες το πρωί να αυτοκτονήσει, στέλνοντας μήνυμα-κραυγή διαμαρτυρίας για την Ελλάδα του Μνημονίου. «Δεν μπορώ να βρω άλλον τρόπο αντίδρασης εκτός από ένα αξιοπρεπές τέλος», γράφει στο συγκλονιστικό ιδιόχειρο σημείωμα που άφησε πίσω του. Βαθιά πολιτικοποιημένος και ευαισθητοποιημένος κοινωνικά, θυσιάστηκε για να «ξυπνήσει» τη συνείδηση του πολιτικού κόσμου αλλά και εκείνων που πιστεύουν πως κυβερνούν την Ελλάδα από τις Βρυξέλλες.

Διαβάστε σε άλλη ανάρτηση για την ζωή του. Η οποία αν ήταν τραγούδι, θα της ταίριαζαν οι στίχοι που τραγούδησε η Χαρούλα Αλεξίου: «Να πεθαίνεις για την Ελλάδα είναι άλλο, και άλλο εκείνη να σε πεθαίνει».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. voter avatar
    voter 05/04/2012 08:17:07

    Ωραιος στιχος !
    Να πεθαίνεις για την Ελλάδα των ιερών της φυλής και να σε πεθαίνει η Ελλάδα των πιο επαίσχυντων κινήτρων . Καιρός να γυρίσουμε πίσω, σ'αυτά που αφήσαμε να εκφυλισθούν, κι ας μείνει μέσα μας η απώλεια του συμπολίτη μας οδυνηρή διαχρονική υπενθύμιση.

  2. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 05/04/2012 08:27:37

    Οι στιχοι του τραγουδιου ειναι ολο το ζουμι....

    Δυστυχως...

  3. Νίκος με θλίψη και θυμό avatar
    Νίκος με θλίψη και θυμό 05/04/2012 08:44:06

    Με το 1ο Μνημόνιο οπλίσθηκε το πιστόλι και με την ψήφιση του 2ου Μνημόνιου μαζί πυροβολήσανε ...
    Όχι μόνο το χθεσινό θύμα, αλλά την ελληνική κοινωνία. Εμάς όλους!
    'Ετσι σώθηκε η χώρα;;;;;;

  4. STAM avatar
    STAM 05/04/2012 08:49:13

    Στου ορυχείου τις στοές ανθρώπινες σκιές
    περπατούν και μιλούν
    για της χώρας αυτής το φωτεινό παρελθόν και το σκοτεινό παρόν
    Στο βάθος της γης το οξυγόνο τελειώνει το φως χαμηλώνει
    Μα το φως της Ελπίδας ξανά θα φωτίσει
    του ανθρώπου τη γνώσει ξανά θα γεμίσει
    Το μέλλον ελπίδα θα δώσει
    αν σωστά κινηθούμε και δεν κοιμηθούμε
    Αν σηκωθούμε αν θυμηθούμε πως είμαστε Έλληνες, πως είμαστε άνθρωποι
    και μπορούμε γιατί είμαστε ακόμα ζωντανοί

  5. Σταράτα avatar
    Σταράτα 05/04/2012 09:04:19

    Όταν το 1998 ένας άνθρωπος πέθανε αυτοθέλητα, μόνος και μακριά από τα βλέμματα των ανθρώπων, φωνάζοντας με όλη τη δύναμη της ψυχής του:
    «Η τελευταία μου πράξη έχει το νόημα της διαμαρτύρησης για το κακό που ετοιμάζουμε εμείς οι ενήλικοι στις αθώες νέες γενεές που έρχουνται. Ζούμε τη ζωή μας τρώγοντας τις σάρκες τους. Ένα κακό αβυσσαλέο στη φρίκη του. Η λύπη μου γι' αυτό το έγκλημα με σκοτώνει.» (τελευταία επιστολή)
    ...οι μισοί γέλασαν και απαξίωσαν, και οι άλλοι μισοί προσπέρασαν αδιάφορα. Ελάχιστοι κατάλαβαν.
    Σήμερα οι μισοί «κλαίνε» και οι άλλοι μισοί «εξεγείρονται»...

    «Αυτό τους ήταν το εύκολο και το προσβατό. Το βολικό στη φαυλότητα, και το ομόλογο στην υποκρισία τους.»
    «Γεννιόμαστε μέσα στην υποκρισία, μεγαλώνουμε μαζί της, την σπουδάζουμε με ζήλο, την διδάσκουμε με φανατισμό. Και όταν πεθαίνουμε, την αφήνουμε τρίτη Διαθήκη στα παιδιά μας.»
    Δημήτρης Λιαντίνης

  6. Β. Στ avatar
    Β. Στ 05/04/2012 09:14:26

    "Λευτεριάς λίπασμα οι πρώτοι νεκροί..."

  7. ex-zivagos lamogios laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! avatar
    ex-zivagos lamogios laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! 05/04/2012 09:21:17

    Quote
    Βαθιά πολιτικοποιημένος και ευαισθητοποιημένος κοινωνικά, θυσιάστηκε για να «ξυπνήσει» τη συνείδηση του πολιτικού κόσμου αλλά και εκείνων που πιστεύουν πως κυβερνούν την Ελλάδα από τις Βρυξέλλες.
    Unquote.

    Ή θυσία Του θά είχε νόημα εάν ό Ελληνικός Λαός, συνειδητά τήν κατανοόυσε!!!!

    Καλό ταξίδι στόν μάταια αυτόχειρα ΕΛΛΗΝΑ,αλλά αυτήν τήν Θυσία Του,δέν τήν Αξίζουμε!!!

  8. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 05/04/2012 09:21:29

    Όσο θα γράφουμε και θα διαβάζουμε για να ικανοποιήσουμε τις εμπάθειές μας, το θυμικό μας, θα είμαστε για τα ζεϊμπέκικα.

    • Δημήτρης, ετών 31 avatar
      Δημήτρης, ετών 31 @ Μανιάτης 05/04/2012 14:23:07

      Σωστός. Και λίγα λες.

  9. ex-zivagos lamogios laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! avatar
    ex-zivagos lamogios laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! 05/04/2012 09:26:23

    Τούλάχιστον ό 77χρονος πέθανε ώς ΄Ελληνας!!!!!
    Ελεύθερος!!!!!

    • avanti avatar
      avanti @ ex-zivagos lamogios laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! 05/04/2012 12:42:24

      Ε, όχι και ελεύθερος, κόψε κάτι, που τους είδες τους ελεύθερους, επειδή γράφουμε " ακόμη " στα blogs.

      • ex-zivagos lamogios laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! avatar
        ex-zivagos lamogios laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! @ avanti 05/04/2012 13:45:44

        επειδή γράφουμε ” ακόμη ” στα blogs
        .........................................................................

        Ναί!! αλλά εκτός από τήν ελευθερία(!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) στά blogs,μάς ταίζουν καί (κουτο)χόρτο δωρεάν!!!
        Λίγο είναι αυτό;;;;;;;
        Διάβασε κάποια σχόλια καί βγάλε συμπέρασμα!!!!!
        Μμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

        • avanti avatar
          avanti @ ex-zivagos lamogios laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! 05/04/2012 14:34:46

          χαχα, τα σχόλια είναι πολύ καλά, σκέτη ψυχοθεραπεία, σκέψου το λίγο, η ανελευθερία από αλλού εκπορεύεται......... πάντως όχι εκ του Πατρός του Υιού και του Αγίου Πνεύματος!

  10. Γιώργoς Αχαιός avatar
    Γιώργoς Αχαιός 05/04/2012 09:45:35

    “Να πεθαίνεις για την Ελλάδα είναι άλλο, και άλλο εκείνη να σε πεθαίνει”

    Πολύ εύστοχο το παραπάνω.

  11. Tonia G. avatar
    Tonia G. 05/04/2012 09:56:02

    Η χθεσινή ήταν Πολιτική Δήλωση ανάλογη άλλων παλαιότερων τεράστιων ιστορικά ενεργειών.

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ Tonia G. 05/04/2012 14:24:32

      Όπως για παράδειγμα;

  12. rigakisalex avatar
    rigakisalex 05/04/2012 10:16:17

    Τώρα ξεκινάει η πραγματική κρίση στην Ελλάδα, αφού πέρασαν δύο χρόνια εγκληματικών ενεργειών της κυβέρνησης. Μέρα με τη μέρα θα αυξάνονται αυτά τα κρούσματα και θα μας οδηγήσουν στο τέλος σε αιματηρές κοινωνικές εξεγέρσεις. Υπάρχουν λύσεις από τις εμπειρίες άλλων κρατών ( http://www.x-hellenica.gr/PressCenter/Articles/2566.aspx ) αλλά κανείς δεν θέλει να τις δει.

    • αντώνης avatar
      αντώνης @ rigakisalex 05/04/2012 12:52:50

      Η κρίση ξεκίνησε πολύ πριν για όποιον έζησε την αλλαγή των χρηματοδοτήσεων των τραπεζών, τις εγκυκλίους που έστελναν στα υποκαταστήματα τους και τις κλειστές κάνουλες. Αν τότε η κοινωνία δεν τον καταλάβαινε ήταν γιατί η αδιαφορία για τον διπλανό ήταν πολιτική τοποθέτηση. Δεν γινόταν να λες ότι υπάρχει μεγάλο πρόβλημα και ο κάθε ψηφοφόρος έκρινε με βάση το κόμμα του. Τώρα είναι πολύ άργα για διαπιστώσεις. Πάρα πολύ αργά. Δυστυχώς.

  13. Σικελιανος avatar
    Σικελιανος 05/04/2012 10:32:44

    ειναι απο το εξαιρετικο τραγουδι της Σοφιας Αλαγιαννη με τη διεισδυτικη στιχουργικη δεινοτητα του μεγαλου μας και προσφατως θανοντα Μανωλη Ρασουλη.. "αχ Ελλαδα σάγαπω"... ολο το τραγουδι αν και γραμμενο περιπου 35 χρονια πριν ισως αντικατοπτριζει την σημερινη Ελληνικη πραγματικοτητα περισσοτερο απο ποτε αλλοτε..

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Σικελιανος 05/04/2012 11:09:37

      Φίλε Σικιελιανέ καλημέρα.Μια διόρθωση: Ο παραπάνω στίχος είναι απ'την Ελένη. Μουσική: Θάνος Μικρούτσικος. Στίχοι: Μπάμπης Τσικληρόπουλος. Πρώτη εκτέλεση: Χαρούλα Αλεξίου.

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Σικελιανος 05/04/2012 12:13:29

      Φίλε Σικιελιανέ μια διόρθωση.Ο παραπάνω στίχος είναι από το τραγούδι Ελένη σε μουσική Θάνου Μικρούτσικου, στίχους Μπάμπη Τσικληρόπουλου και πρώτη εκτέλεση Χαρούλα Αλεξίου.

      • Flat avatar
        Flat @ Δαναός 05/04/2012 12:17:11

        Μπαγιαντέρας

      • Σικελιανος avatar
        Σικελιανος @ Δαναός 05/04/2012 12:37:24

        Γραψε λαθος... μπερδευτηκα...
        πραγματι ειναι απο το εξαιρετο τραγουδι του Θανου Μικρουτσικου και τους στιχους του επισης προωρα χαμενου Μπαμπη Τσικληροπουλου...
        και η πλακα ειναι οτι ειναι απο τα ιδιαιτερα αγαπημενα μου τραγουδια (τοσο μουσικα οσο και στιχουργικα)το συγκεκριμενο.. πραγματικα απορω με τον εαυτο μου και με την επιπολαιοτητα μου... οχι τιποτα αλλο αλλα επειδη λατρευω το ελληνικο τραγουδι και συχνα το παιζω και εξυπνακιας εκτιθεμαι διπλα που την πατησα ετσι...
        επομενως συγγνωμη στους δημιουργους..δεν ηταν λαθος αγνοιας..ηταν λαθος επιπολαιοτητος..
        σε ευχαριστω πολυ για την διορθωση...
        ΥΓ...αλλα και το "αχ Ελλαδα σάγαπω" εξαιρετο τραγουδι...

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ Δαναός 05/04/2012 12:43:39

        Ήξερα ότι το ήξερες γι αυτό και η διόρθωση χωρίς ίχνος ξερολισμού. Να δεις εγώ που ήμουν και παραγωγός ραδιοφώνου πόσες φορές την πατούσα! Όσο για το αχ Ελλάδα άκουσέ το δυνατά:www.youtube.com/watch?v=amKHYTo6OYc

        • tak avatar
          tak @ Δαναός 05/04/2012 13:33:00

          Δαναέ χαίρε! Θυμάσαι που ψάχναμε και τα σημάδια της περιβόητης οργάνωσης στο εξώφυλλο του δίσκου... Μετράγαμε τις σειρές των καθισμάτων του θεάτρου και άλλα ... γραφικά!

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ tak 05/04/2012 14:01:21

            Χαιρετώ tak!

  14. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 05/04/2012 10:47:10

    Η αυτοκτονία δεν μας ταιριάζει ως λαό. Δεν λέω η αυτοθυσία, λέω η αυτοκτονία. Η αυτοκτονία του τραγικού ηλικιωμένου δεν ήταν αυτοθυσία, ήταν αυτοκτονία από απελπισία. Και η συγκεκριμένη απελπισία έχει αιτίες (μπορεί κανείς να καταλάβει πολλά), διότι δεν φαίνεται ότι πράγματι δεν μπορούσε ο ηλικιωμένος να ζήσει.
    Δεν είναι οι "κοινωνικοί αγώνες" το παν στη ζωή, ούτε μπορούν να τη νοηματοδοτήσουν. Διότι αν δούμε ότι δεν μας "βγαίνουν", τι κάνουμε; Είτε εμμένουμε σε αυτούς με ψυχοπαθολογικό τρόπο, αρνούμενοι το προφανές, είτε παρανοούμε και αυτοκτονούμε, είτε κοιτάμε την "άλλη" πλευρά της ζωής, ξεφεύγουμε από την υλιστική παγίδα.
    Δεν είναι λύση ο μηδενισμός, υπάρχει ελπίδα στη ζωή αυτή. Δεν είναι προς έπαινο η πράξη του φαρμακοποιού, είναι παράδειγμα προς αποφυγή! Ο "ηρωισμός" της απελπισίας είναι τεράστια παγίδα και πάντοτε παράδειγμα προς αποφυγή. Είναι η χαρά του "άλλου"...
    Είμαι εκτός κλίματος που τα γράφω αυτά, αλλά προτιμώ να γράφω κατά τη συνείδησή μου.

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ ΒΙΣ 05/04/2012 10:58:35

      Aπελπισία από τί; Δεν είχε χρέη, ούτε μόνος του ήταν.

      Ήταν θέμα αξιοπρέπειας και όχι απελπισίας. Από το να ζει αναξιοπρεπώς, προτίμησε να πεθάνει αξιοπρεπώς, όπως το εννοεί ο ίδιος τουλάχιστον.Στο σημείωμα δεν γράφει πουθενά για απελπισία.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Γιώργος 05/04/2012 12:04:25

        Απαντώ πιο κάτω:
        Από πότε το να ζήσει κανείς φτωχικά σημαίνει ότι ζει "αναξιοπρεπώς" ;
        Και θέλετε να το δούμε αυτό ως πρότυπο;
        Είναι τραγικό να θέλετε να προβάλλετε έτσι τον μηδενισμό και τον υλισμό ως πρότυπα.

        • Σταράτα avatar
          Σταράτα @ ΒΙΣ 05/04/2012 12:19:46

          μάλλον δεν διάβασες την επιστολη του παππου,γιατι αν τη διαβαζες λοι θα ελεγες οτι ηταν αυτοθυσια

        • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
          Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ ΒΙΣ 05/04/2012 14:37:05

          Από τη στιγμή που αναγκάζεται κάποιος να ψάχνει
          την τροφή του στα σκουπίδια,θεωρώ ότι ζει αναξιοπρεπώς.Τα αίτια είναι γνωστά.
          Η αξιοπρέπεια αγαπητέ είναι και θέμα ερμηνείας
          και αισθητικής εάν θέλεις για πολλούς.

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ ΒΙΣ 05/04/2012 11:06:07

      Συμφωνω μαζι σου !''... Οι περισσότερες αυτοκτονίες και απόπειρες γίνονται από έξυπνους, προσωρινά μπερδεμένους ανθρώπους που περιμένουν πάρα πολλά από τους εαυτούς τους, ιδιαίτερα στο μέσο μίας κρίσης''.Αν ολοι οσοι περιμεναμε πιο πολλα απο τους εαυτους μας και δεν τα πετυχαιναμε αυτοκτονουσαμε σημερα η Ελλαδα θα ηταν κρανιου τοπος !Η αυτοκτονια ειναι κατι προσωπικο εσωτερικο δικο σου σε επικοινωνια με τον Θεο δεν ειναι δημοσια παρασταση!Αξιζει βεβαια σεβασμος στον νεκρο αλλα μεχρι εκει !Εαν δεν ειναι ετσι και ζουμε σε ενα κρατος απολυταρχικο και κυβερνηση δικτατορικη σε μια χωρα χωρις δημοκρατικους θεσμους τοτε αυτο που μενει ειναι να κανουμε αυτο που εκαναν στην Τυνησια με τον Μπεν Αλι μετα την αυτοπυρποληση του Μοχάμεντ Μπουαζίζι !Να εξεγερθουμε και να κρεμισουμε -καταλυσουμε τα παντα οπως εκαναν χθες για αλλη μια φορα τα συνηθη καλοπαιδα μπαχαλακηδες με την ευκαιρια της αυτοκτονιας !

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Ραβινος 05/04/2012 12:02:26

        Συγγνώμη που θα το πω έτσι ωμά, αλλά έχω την εντύπωση ότι αυτοκτόνησε από υλισμό και μηδενισμό. Οι προσωπικές του πεποιθήσεις, λόγω του χώρου στον οποίο ανήκε, άνοιξαν τον δρόμο για το τραγικό του διάβημα.
        Το να αναγκαστείς να ζήσεις με λιγότερα χρήματα, έστω πολύ λιγότερα, έστω φτωχικά, με 800 ευρώ, είναι λόγος που πρέπει να σε ωθήσει να αυτοκτονήσεις;
        Η φτώχια είναι λόγος αυτοκτονίας;
        Το να ζήσεις φτωχικά σημαίνει ότι ζεις αναξιοπρεπώς;

        • Γιώργος avatar
          Γιώργος @ ΒΙΣ 05/04/2012 12:08:33

          Το να ψάχνεις στα σκουπίδια για το μεσημεριανό σου δεν είναι αναξιοπρεπής τρόπος ζωής;

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ Γιώργος 05/04/2012 12:27:13

            Με 800 ευρώ το μήνα ένας 77 χρονος θα ψάξει στα σκουπίδια;
            Με δουλεύεις;
            Είδες πουθενά να είπαν ότι έψαχνε στα σκουπίδια και δεν είχε να φάει;

          • φριξος avatar
            φριξος @ ΒΙΣ 05/04/2012 13:21:02

            Όχι δεν έψαχνε αλλά ήταν στα πρόθυρα... πιστεύεις ότι 800 ευρώ είναι πολλά για έναν συνταξιούχο 77 χρονών? Ας σοβαρευτούμε λιγάκι...

          • Γιώργος avatar
            Γιώργος @ ΒΙΣ 05/04/2012 14:55:32

            Δεν σε δουλεύω κύριε και δεν καταλαβαίνω τον φανατισμό σου. Τον ήξερες προσωπικά; Το γράφει ο ίδιος στο σημείωμα του.

        • avanti avatar
          avanti @ ΒΙΣ 05/04/2012 12:54:13

          Σε ποιόν χώρο ανοίκεις όταν αντιλαμβάνεσαι ότι στην χώρα που ζεις, που δούλεψες και κοπίασες μιά ζωή και στην οποία δεν έχουν μέλλον τα παιδιά σου αλλά και τα παιδιά του γείτονα που και αυτά τα αισθάνεσαι δικά σου, επικρατεί χάος? Σε ποιόν χώρο ανοίκεις όταν διαπιστώνεις ότι η διακυβέρνηση της χώρας σου έχει περιέλθει στα χέρια άλλων χωρών? Σε ποιόν χώρο ανοίκεις όταν ήθελες να πιστέψεις στο ευρωπαϊκό όνειρο και πίστεψες, αλλά αυτό σήμερα μοιάζει περισσότερο με εφιάλτη? Σε ποιόν χώρο ανοίκεις όταν διαπιστώνεις ότι αυτούς τους οποίους εξέλεξες για να σε κυβερνήσουν το μόνο που έχουν κάνει είναι να σου λένε ψέματα?
          Σε ποιόν χώρο ανοίκεις όταν αισθανόσουν υπερήφανος για της πατρίδα σου και την καταγωγή σου, σήμερα όμως έχεις γίνει περίγελος της υφηλίου?

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ avanti 05/04/2012 14:02:52

            Καί πρέπει ὃλοι οἱ Ἒλληνες νά βάλουμε μιά θηλιά στό λαιμό μας ἢ ἓνα πιστόλι στόν κρόταφό μας;!; Δέν πρέπει νά ἀγωνιστοῦμε μέχρι τό τέρμα;
            Ἀντιθέτως πρέπει,ἀφοῦ ὃλοι μᾶς κορόϊδεψαν,ὃλοι μᾶς ἐξαπάτησαν,κανείς δέν μᾶς ὑπολογίζει,νάκοροϊδέψω κι ἐγῶ τόν ἑαυτό μου ὃτι γλύτωσα; Ὡραῖα,καί τά παιδιά μου ἂν ἒχω; Γιατί νά τά κοροϊδέψουν κι αὐτά,νά τά πάρω μαζί μου στό θάνατο,κατόπιν μάλιστα συνεννοήσεως μαζί τους βάσει ἀτράνταχτων ἐπιχειρημάτων...

          • avanti avatar
            avanti @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 05/04/2012 14:26:30

            Σαφώς και πρέπει να αγωνιστούμε Κυθήριε, αυτής της άποψης είμαι, αλλά τα έγραψα αυτά επειδή τελικά από χθές έχουν ειπωθεί τόσα πολλά, ότι ήταν ψυχασθενής, καταθληπτικός, υλιστής, μηδενιστής και δεν ξέρω τι άλλο, αλλά βεβαίως δεν ήταν τίποτα από όλα αυτά - κατά την άποψή μου - απλώς ο άνθρωπος δεν άντεξε την αποκαθήλωση, την προσωπική, της κοινωνίας καθώς και την αποκαθήλωση της κρατικής μας υπόστασης.

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ avanti 05/04/2012 15:42:11

            Ἒτσι ναί,συμφωνῶ.Καί ἐκεῖ θά ἒπρεπε νά μείνει,ὂχι χάριν τοῦ σκοποῦ νά ἐξαγιάζεται ἡ πράξη....,γιατί ἀπό ἐχθές ἐκεῖ ἒχει φτάσει τό πράγμα...

          • φαρμακογλωσσα avatar
            φαρμακογλωσσα @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 05/04/2012 20:36:34

            Αντε λοιπον, αγωνισου! Αφησε τον καναπε και το πληκτρολογιο και βγες στο δρομο...α, ναι, μαλλον περιμενεις τις εκλογες να "αγωνιστεις" πετωντας το ψηφοδελτιο καταμουτρα σε οποιον δεν σ'αρεσει.

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ φαρμακογλωσσα 05/04/2012 21:02:37

            Ἂν ἀπευθύνεσαι σέ μένα φίλε μου,δέν ξέρεις τί ἀγώνα κάνω ἐγῶ καί δέν ξέρω καί ἐγῶ τόν δικό σου,γι' αὐτό δέν σέ κρίνω...φιλικά.

        • Δημήτρης, ετών 31 avatar
          Δημήτρης, ετών 31 @ ΒΙΣ 05/04/2012 14:26:55

          Ν' αγιάσει το στόμα σου. Τουλάχιστον εσύ δεν λαικίζεις. Έχει καταντήσει πια ανυπόφορο αυτό το πράγμα στην Ελλάδα.

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ ΒΙΣ 05/04/2012 18:36:04

          Αν δεν ανήκε "στο χώρο στον οποίο ανήκε", αλλά έγραφε π.χ. στο σημείωμά του "προτιμώ ένα αξιοπρεπές τέλος παρά ένα τέλος ατιμασμένο από τους λάθρο", αναρωτιέμαι αν η άποψή σου θα ήταν διαφορετική...

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ Αυριανιστής 06/04/2012 09:51:16

            Την ίδια ακριβώς άποψη θα είχα, στο λέω με κάθε ειλικρίνεια. Το ίδιο ιδεοληπτικό και μηδενιστή θα αποκαλούσα έναν ακροδεξιό που θα έλεγε ότι αυτοκτονεί επειδή δεν αντέχει τον εξισλαμισμό της Ελλάδας ή τους μαύρους ή τους λάθρο ή δεν ξέρω και γω τι άλλο.

  15. farofylakas4 avatar
    farofylakas4 05/04/2012 10:53:15

    Αιωνία η μνήμη του ανθρώπου.
    Πρόκειται πράγματι για τραγικό γεγονός.
    Έχω την εντύπωση όμως, οτι συγκεκριμένοι κύκλοι προσπαθούν να βγάλουν πολιτικά οφέλη από την τραγική κατάληξη του 77χρονου και αυτό είναι απαράδεκτο.
    Δεν θα πρέπει η πολιτική (και προεκλογική) ζωή του τόπου, να μονοπώληθεί από το δυσάρεστο αυτό γεγονός, έστω και αν το γεγονός αυτό, δημιουργήθηκε από τις λανθασμένες πολιτικές που μας οδήγησαν εδώ.

  16. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 05/04/2012 11:23:36

    Είναι και πολιτικό και κάθε τί το προσωπικό ;
    Υπάρχει ζωή πρίν τον θάνατο;
    Για ποιούς και γιατί ασκείται η πολιτική που τρέφεται από τον θάνατο ;
    Άρα, για ποιούς και γιατί να πράττω πολιτικά;
    Η ζωή είναι ο πραγματικός αγώνας; Ή πραγματικός αγώνας είναι να σκοτώνεις (τον εαυτό σου ή άλλους);
    Υπάρχουν κοινωνίες πιό αυτοκαταστροφικές από άλλες;
    Ο εμφύλιος 1946 - 1949 ήταν αμφίρροπη μάχη γαι την εξουσία ή αυτοκτονία της ηττημένης πλευράς για χάρη (διεθνο)πολιτικών στόχων;
    Οι λεγόμενες Αραβικές επαναστάσεις είναι όντως απελευθερωτικές και δημοκρατικές ή κάτι άλλο;
    (γράφω τα 2 τελευταία επειδή κάποιοι σχολιαστές "οραματίζονται" "αιματηρές κοινωνικές εξεγέρσεις").

  17. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 05/04/2012 11:38:26

    Ξέχασα το βασικό και πιό προκλητικό ερώτημα :
    Μήπως η έντονη (υπερ)πολιτικοποίηση βλάπτει σοβαρά την (ψυχική) υγεία;

    • drider avatar
      drider @ Ο Θείος 05/04/2012 13:39:35

      Συγκεκριμένες πολιτικές μας έφεραν στην κατάσταση που είμαστε τώρα. Τί εννοείς; Δεν πρέπει να σκεφτόμαστε ή να δρούμε πολιτικά;

      Τα μνημόνια δεν είναι ατυχήματα - οι αυτοκτονίες δεν είναι επίσης.

    • avanti avatar
      avanti @ Ο Θείος 05/04/2012 14:45:45

      Θείε, τι προτείνεις να γίνουμε αμερικανοί - απολιτίκ, να πηγαίνουμε σε προεκλογικές συγκεντρώσεις με σημαιάκια & μπλουζάκια του υποψηφίου και διάλλειμα για χάμπουργκερ? Αλλά και εκεί απ' ότι ξέρω η ψυχική τους υγεία είναι αστα να πάνε, 2 φορές την εβδομάδα ψυχοθεραπεία, χαπάκια , και πάει λέγοντας.
      Εγώ πάλι πιστεύεω ότι απομακρυνθήκαμε από τη φύση απότομα, δεν μας χωράνε πιά οι 4 τοίχοι, μας συνθλήβουν...

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ avanti 05/04/2012 16:08:23

        Προτιμώ τους Αμερικανούς που πάνε για ορειβασία στα Βραχώδη, αντί για προεκλογικές.
        Και τους Έλληνες που προτιμούν trekking υγιεινό και φτηνό χωρίς έξοδα στα χωριά της Πίνδου, αντί για αυτοκινητάδες με τζίπ στην παραλιακή, μεζονέτα στα καμμένα, "από δώ η σύζυγος, από κεί οι 2 σχέσεις μου", και ονειρώξεις με καλάσνικωφ και αυτοκτονικές τάσεις.
        Όντως απομακρύνθήκαν οι πιό πολλοί από τη φύση, καλό είναι να επιστρέψουν.

        • franc avatar
          franc @ Ο Θείος 05/04/2012 19:00:03

          Aγαπητέ Θείε,
          Είναι προφανές οτι διαθέτεις "καβάντζα", και καλά κάνεις και μας λές τις προτιμήσεις σου. Για καιρό ειρήνης είναι καλές.
          Ομως η ζωή προχωράει χωρίς να κοιτάζει τη δικιά σου μελαγχολία...Κι όταν δεν έχεις καβάντζα, είναι καλύτερα το "ελευθερία ή θάνατος" απλούστατα γιατί μέχρι να έρθει ο θάνατος, που δεν το πιστεύεις αν και ξέρεις οτι ούτως ή άλλως θα έλθει, περνάς πολύ καλύτερα απο τους άλλους με τις "καβάντζες' τους.

        • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
          ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ Ο Θείος 05/04/2012 19:05:20

          ΟΛΟΙ ΟΙ ΔΙΑΦΩΝΟΥΝΤΕΣ ΠΕΡΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΩΝ,
          ΑΝ ΕΠΡΟΚΕΙΤΟ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΟΥΝ ΠΟΥ ΘΑ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥΣ ,ΘΑ ΔΙΑΛΕΓΑΝ
          ΤΟ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ.
          Ο ΝΟΩΝ, ΝΟΕΙΤΩ ...............

          • franc avatar
            franc @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 05/04/2012 20:41:45

            Αν είχαν το ανάλογο πορτοφόλι βεβαίως...

  18. ex-zivagos lamogios laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! avatar
    ex-zivagos lamogios laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! 05/04/2012 11:42:42

    @@@
    BIΣ

    ##Ο “ηρωισμός” της απελπισίας ….......##

    Τί εννοεί ό....ποιητής;;;;;;;;
    Μάς τό κάνεις φραγκοδίφραγκα!!!

  19. Κρίτων avatar
    Κρίτων 05/04/2012 11:43:21

    Δεν είναι απορίας άξιο η ταύτιση με τον 77χρονου αυτόχειρα τόσων πολλών ;Αυτό δείχνει μια κοινωνία φοβισμένη ,εγωϊστική ,χωρίς νεύρο χωρίς αντανακλαστικά,χωρίς πίστη ! Κρίμα.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Κρίτων 05/04/2012 12:14:41

      Ουσιαστικά, το ίδιο προσπάθησαν να πω παραπάνω. Ξέρεις τι δηλώνει η ταύτιση αυτή; Πόσο προχωρημένη είναι η αρρώστια του υλισμού και του μηδενισμού στην ελληνική κοινωνία. Γιατί για εμένα, η πράξη του 77 χρονου κρύβει την απελπισία του υλιστή και του μηδενιστή, όταν είδε το αδιέξοδο των a priori αδιέξοδων "αγώνων" του. Έστριψε τη στροφή, είδε ότι ο δρόμος κατέληγε σε ντουβάρι και αντί να κοιτάξει επάνω, να πηδήξει τη μάντρα (δεν ήταν πανύψηλη) και να ξεφύγει, προτίμησε να πάει και να χτυπήσει με ορμή το κεφάλι του πάνω στο ντουβάρι.

      • Tassos avatar
        Tassos @ ΒΙΣ 05/04/2012 12:22:40

        Μπράβο ρε φίλε.

      • Σταράτα avatar
        Σταράτα @ ΒΙΣ 05/04/2012 13:44:14

        Φιλε ΒΙΣ εχεις χαθει στην εννοια της πραξης με τον εγωισμο σου.λεω ο υλισμος και ο μηδενισμος ειναι αυτο που εκφραζει εσενα και η παλη σου να το διατηρησεις.Η προσπαθεια με την πραξη τους πχ χριστουλα λιαντινη ειναι αυτοθυσια για αφυπνηση σε ενα μελλον δυσκολο και ισως ταραχωδες αλλα σιγουρα η εναρξη για μια νεα αρχη . η ιστορια κυκλους κανει και ξαναερχεται μπροστα μας μετα απο τετοια γεγονοτα.γιαυτο τον λογο μην φοβασαι τιποτα ολα πρεπει να γινουνγια το μελλον των παιδιων μας και αν προσεξες και οι δυο αυτοχειρες μιλανε για την κοινωνια που θα ζησουν τα νεα παιδια οχι την δικια μας ετσι που την καταντησαμε

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ Σταράτα 06/04/2012 09:53:47

          Τον Λιαντίνη τον είχα καθηγητή στο Πανεπιστήμιο και ξέρω από πρώτο χέρι πόσο βαθιά ιδεοληπτικό και με εμμονές άτομο ήταν. Οι εμμονές του τον οδήγησαν στην αυτοκτονία.

          • Σταράτα avatar
            Σταράτα @ ΒΙΣ 06/04/2012 13:18:27

            ε αφού κατακερματίζεις καί τόν τελεταίο ελλήνα φιλόσοφο [ασε δέ πού δέν πρέπει νά έχεις ίδέα γιά τό εργο του πόσο μάλιστα νά τόν είχες καί δάσκαλο] συμφωνό απόλυτα γιά τίς εμμονές σου.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Κρίτων 05/04/2012 14:06:01

      Προπαντός δείχνει ΜΕΡΙΔΑ της κοινωνίας που δεν ξέρει τι θα πεί αυτοσυνείδηση. Συνείδηση του εαυτού της.
      Οποιος δεν ξέρει ποιός είναι και τι θέλει, γίνεται αυτοκαταστροφικός και τραγικός.
      Και οι άλλοι ομοιδεάτες του νομίζουν ότι είναι ήρωας.
      Με τον ΒΙΣ έχουμε διαφωνήσει σε πολλά εδώ μέσα (έχει γράψει και αιχμηρά εναντίον μου), αλλά στο θέμα αυτό συμφωνώ μαζί του απόλυτα.
      "Ήταν ο δρόμος της αριστερής υπερ-πολιτικοποίησης ...", γράφει ο ΒΙΣ, και επίσης το ίδιο υπαινίχθηκα. Έγραψα επίσης για τη "συλλογική αυτοκτονία" του Εμφύλιου.
      Άν και ο ΒΙΣ θα με χαρακτήριζε ανεπιφύλακτα "αριστερό", συμφωνούμε. Στην πραγματικότητα, είναι πολύ δύσκολο να ορίσει κανείς με σαφήνεια τι είναι σήμερα "αριστερό" και τι "δεξιό". Αλλά τι είναι υπερπολιτικοποιημένο και φανατικό ("αριστερό" ή "δεξιό"), είναι προφανές και σαφέστατο. Βγάζει μάτι.
      Όχι, το προσωπικό δεν είναι πάντα πολιτικό. Άν γίνει, ο άνθρωπος γίνεται απλό γρανάζι του χρήματος και της εξουσίας.

      • drider avatar
        drider @ Ο Θείος 05/04/2012 14:53:09

        Κάνεις λάθος για άλλη μια φορά... σκοπός τους είναι η κοινωνία να χάσει κάθε έννοια αυτοσυνείδησης - σε αυτό που αποσκοπεί και η εφαρμογή του δόγματος του σοκ.

        Η πολιτικοποίηση είναι η απάντηση στα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε σήμερα - καθώς και ο,τιδήποτε άλλο χτίζει και ατσαλώνει συνειδήσεις.

        Με άλλα λόγια είναι η εποχή που ο καθένας προσωπικά αλλά και συλλογικά πρέπει να πάρει θέση για όλα όσα συμβαίνουν. Δεν έχουμε πλέον τη πολυτέλεια να κάνουμε διαφορετικά...

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ drider 05/04/2012 15:21:47

          Όταν αποφασίζεις να αφιερώσεις την ενέργειά σου σε πολιτικούς στόχους, άν δεν θέλεις να σε χρησιμοποιήσουν κάποιοι για δικό τους όφελος, πρέπει ν' απαντήσεις στο ερώτημα:
          "Γιατί και για ποιούς;"
          Όσοι μείναμε μακριά από το βάζο με το μέλι στις δεκαετίες της φούσκας, μισήσαμε εκείνες τις δεκαετίες. Δεν τις νοσταλγούμε. Ξέραμε τι εγκυμονούσαν, τη σημερινή αθλιότητα. Ξέρουμε ότι η αθλιότητα δεν άρχισε με τα μνημόνια, αυτά είναι απλώς το επιστέγασμα.
          Όσοι παροτρύνουν τώρα τον κόσμο "να πιάσει τα καλάσνικωφ", είναι δύο κατηγοριών προπαγανδιστές: Οι "ωφελιμιστές" και οι "ιδεολόγοι". Αυτοί που αγάπησαν πολύ τις δεκαετίες της φούσκας, επωφελήθηκαν από αυτές και τις θέλουν πάλι πίσω. Κι αυτοί που πάνω απ' όλα, θέλουν να χρησιμοποιήσουν την κρίση για γίνουν όλα μπάχαλο και να χτίσουν πάνω στα ερείπια τον θαυμαστό καινούριο κόσμο τους.
          "Γι' αυτό" και "μ' αυτούς", δεν συμπράττω. Δεν είναι σύμμαχοί μου, αλλά αντίπαλοι. Αγάπησαν ό,τι μίσησα και θέλουν να φέρουν ό,τι θέλω ν' αποτρέψω. Άλλα αγαπούν, άλλα αγαπώ, δεν γίνεται να τα βρούμε.

          • franc avatar
            franc @ Ο Θείος 05/04/2012 19:06:39

            Θείε σου ξαναλέω, μιλάς εκ του ασφαλούς. Ετσι τουλάχιστο νομίζεις, σε λίγο θα καταλάβεις οτι η "καβάντζα'' σου δεν μπορεί να σε σώσει. Το θηρίο που μας έβαλε στόχο είναι πολύ τεράστιοκαι αχόρταγο για να μας αφήσει ήσυχους . Πρέπει να κουνηθούμε και εμείς...

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ franc 06/04/2012 11:09:14

            Δεν υπάρχει καβάντζα. Το θηρίο ήταν για πολλούς το ίδιο αχόρταγο όπως τώρα και στην εποχή της χλίδας και της φούσκας.
            Άν δούλεψες ποτέ στη ζωή σου με μπλοκάκι ως μισθωτός στον ιδιωτικό τομέα, θα ήξερες ότι το 2000, το 2005 και το 2012 μικρή διαφορά έχουν.
            Εξαιρώ τους ανέργους.
            Και από την ανάστροφη πλευρά εκείνους που νόμιζαν ότι είναι εξασφαλισμένοι - χωρίς να είναι.
            Διότι οι πραγματικά εξασφαλισμένοι δυσφορούν για την κρίση, απλά και μόνον επειδη χάνουν ΜΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΚΕΡΔΗ ή μέρος από ΤΗΝ ΕΥΗΜΕΡΙΑ τους.
            Αυτή είναι η μαύρη αλήθεια.

      • Κρίτων avatar
        Κρίτων @ Ο Θείος 05/04/2012 14:57:42

        Σεβασμό στον νεκρό. Ναι.Το θέμα γιαα μένα είναι να περιοριστούμε στον συμβολισμό που πάνε να αποδώσουν στην πράξη του. Για μένα είναι παράδειγμα προς αποφυγή και όχι προς μίμηση.Ο 77χρονος περίμενε την δικαίωση μιας προσωπικής λανθασμένης πορείας . Η αναμονή της δικής του επανάστασης τον γονάτισε! Οι ειδήσεις αν τις έπαιρνε στα σοβαρά την προανήγγειλαν άπειρες φορές!

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Ο Θείος 06/04/2012 09:56:47

        Ειλικρινά, το ίδιο θα έγραφα και για έναν υπερπολιτικοποιημένο δεξιό. Οτι δηλ. η "δεξιά υπερπολιτικοποίηση τον οδήγησε στην αυτοκτονία". Η Ακροδεξιά είναι ουσιαστικά το ίδιο μηδενιστική με την Ακροαριστερά.
        Να θυμηθούμε την αυτοκτονία του ζεύγους Γκαίμπελς και τη δολοφονία των παιδιών τους όταν είδαν ότι τα "οράματά" τους είχαν καταρρεύσει;

  20. Γριά avatar
    Γριά 05/04/2012 12:02:15

    Δεν πέθανε αλλά τον σκότωσαν.Έχει τεράστια διαφορά.Αλλά εγώ πρίν πεθάνω θα ''σκοτώσω'' το πολιτικό συστημά.Ορκίζομαι.

    • Tassos avatar
      Tassos @ Γριά 05/04/2012 12:23:17

      Τα λεφτά δεν είναι το παν. Ξεκολλήστε επιτέλους.

    • Σχετικά Ασχετος avatar
      Σχετικά Ασχετος @ Γριά 05/04/2012 14:16:23

      Kαι μετά βρε γιαγιάκα τι θα κάνουμε χωρίς βαρβάρους;

  21. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 05/04/2012 12:05:26

    Θά τό πῶ καί ἂς παρεξηγηθῶ,γιατί θέλω νά τό βγάλω ἀπό μέσα μου,χωρίς καμμία μά καμμία πρόθεση νά θίξω τήν μνήμη τοῦ νεκροῦ-ὁ Θεός νά τόν ἀναπαύσει-,ἀλλά: εἲτε στρέψεις τό ὂπλο κάτά τοῦ ἂλλου,ἢ κατά τοῦ ἑαυτοῦ σου,τό ἀποτέλεσμα εἶναι τό ἲδιο,φόνος! Διαβάζω,ἐκτός κι ἂν εἶναι ψέματα,ὃτι οἰκονομικά προβλήματα δέν εἶχε καί ζοῦσε ἀξιοπρεπῶς,γι' αὐτό δέν μπορῶ νά τήν καταλάβω αὐτήν τήν αύτοκτονία. Δέν ξέρω λοιπόν τί ὃφειλε νά κάνει,σίγουρα ὃμως ὂχι φόνο,ἂν εἶχε σώας τάς φρένας.
    Ἡ πίεση ἡ ψυχολογική,ἡ κοινωνική,ἡ οἰκονομική-πρωτίστως- μᾶς κυνηγᾶ ὃλους,ἂλλους περισσότερο,ἂλλους λιγότερο,πρός τό παρόν.Ἐγῶ εἶμαι πολύτεκνος,μέ τά χέρια μου κι ἐγῶ καί ἡ σύζυγός μου,ἐργάζεται κι αὐτή,τά μεγαλώνουμε τά παιδιά μας στοιχειωδῶς μέ ἀξιοπρέπεια,δέν ξέρω γιά πόσο ἀκόμη,ἀλλά ἐχθές πού μέ ρώτησε ὁ μεγάλος μου γιός γιατί αὐτοκτόνησε ὁ παππούς,τί ἒπρεπε νά τοῦ ἀπαντήσω; Ἂν καί ὃταν βρεθῶ κι ἐγώ στήν ἀνάλογη δεινή θέση πολλῶν συνανθρώπων μας πρέπει νά ἐτοιμάζομαι γι' αὐτήν τήν πράξη; Καί νά προετοιμάζω καί τά παιδιά μου...καί τότε τί ἐλπίδες νά τούς δώσω γιά νά συνεχίσουν τή ζωή;!; Ἒ ὂχι! ἡ ζωή εἶναι δική μου καί τῶν παιδιῶν μου καί δέν τήν δίνω σέ κανέναν καί γιά κανέναν...,καί θά πολεμήσω τό σύμπαν γιά νά ζήσω κι ἐγῶ καί τά παιδιά μου κι ἂς μοῦ τά πάρουν ὃλα,ἀλλά θά ξέρω ὃτι θά πεθάνω,γιατί ἒμεινα ζωντανός γιά νά πεθάνω....

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 05/04/2012 12:24:34

      Φίλε Κυθήριε, εσύ δεν είσαι ούτε υλιστής, ούτε μηδενιστής, γι'αυτό σκέφτεσαι έτσι. Και πιστεύεις στην Ανάσταση.
      Καλά κάνεις και τα γράφεις αυτά, κάτι παρόμοια έγραψα και εγώ πιο πάνω. Από εκεί και πέρα, η κοινωνία μας φαίνεται ότι θέλει τους "ήρωες" που της ταιριάζουν, που κολακεύουν τα πάθη της, τον μηδενισμό της, τη λατρεία του χρήματος, του τίποτα. Θυμήσου και τον άλλο "ήρωα", τον Αλέξανδρο Γρηγορόπουλο (εκεί, βέβαια, το τραγικό παιδί ήταν πλήρως ανεύθυνο για την εκμετάλλευση που έγινε στο όνομά του). Ομως οι ίδιοι που καπηλεύτηκαν τον θάνατο του Γρηγορόπουλο, οι ίδιοι θα καπηλευτούν και τον θάνατο του κυρ-Δημήτρη. Ενας θάνατος τραγικός, που, όπως έγραψα, θα πρεπει να γίνει πρότυπο προς αποφυγή. Και να μας προβληματίσει, ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ, αλλά για ΤΙΣ ΑΞΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΜΠΕΔΩΘΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ. Υλιστικές και μηδενιστικές. Τα αδιέξοδά τους εύγλωττα τα απεικονίζει η αυτοκτονία του κυρ-Δημήτρη. Ο κυρ-Δημήτρης αυτοκτόνησε όχι για την ανέχεια, όχι για το Μνημόνιο, αυτοκτόνησε γιατί βρέθηκε σε αδιέξοδο λόγω του δρόμου που διάλεξε ο ίδιος, που ακολουθούσε εδώ και χρόνια. Ο δρόμος της αριστερής υπερ-πολιτικοποίησης ήταν αυτός, για να πούμε τα πράγματα με το όνομά τους. Και είναι δρόμος υλιστικός, πέρα για πέρα. Ο ψευδο-ανθρωπισμός του δεν μπορεί να κρύψει τον υλισμό και τον μηδενισμό του.
      Ενας μεγάλος γάλλος χριστιανός λογοτέχνης, ο Georges Bernanos, γράφει ότι ο Χριστός ήταν ο πρώτος που ανύψωσε τη φτώχεια πάνω στην Αγία Τράπεζα. Εδώ διαβάζουμε ότι επειδή έπρεπε ο κ. Δημήτρης να ζήσει πιο φτωχικά, καλά έκανε και αυτοκτόνησε!
      Εσύ καλά σκέφτεσαι και καλώς αγωνίζεσαι. Κατά τα άλλα, ας θυμηθούμε το ευαγγελικό "άφες τους νεκρούς θάψαι τους εαυτών νεκρούς".

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ ΒΙΣ 05/04/2012 13:14:09

        Και βέβαια ΒΙΣ άλλο αυτοθυσία κι άλλο αυτοκτονία. Όταν είσαι μέσα στη θάλασσα δε δένεις μια πέτρα στο λαιμό, αλλά ψάχνεις ένα χέρι, μια ελπίδα.Κουράγιο στους δικούς του. Μόνο αυτό μπορούμε να πούμε.

      • φριξος avatar
        φριξος @ ΒΙΣ 05/04/2012 13:30:44

        Υλιστικές και μηδενιστικές...σου εύχομαι ολόψυχα ΒΙΣ να μην γευτείς ποτέ στη ζωή σου την μη δυνατότητα επιβίωσης...την ανέχεια και την φτώχεια...να τα μετράς και να τα ξαναμετράς και να μην σου βγαίνουν για να πληρώσεις ενοίκιο, θέρμανση, χαράτσι, φόρους, ΔΕΗ, ΟΤΕ, σκατά, έκτακτες, βενζίνη, φαγητό, φάρμακα, περίθαλψη και μετά μας λες ότι 800 ευρώ αρκούν... από θέση ισχύος όλου καλοί είμαστε...και καλά τα λέμε.

      • Ιξίων avatar
        Ιξίων @ ΒΙΣ 05/04/2012 13:32:27

        Φίλε ΒΙΣ καιρό τώρα με εντυπωσιάζει η πληρότητα
        της σκέψης σου, αλλά και το πόσο ταπεινά και προσγει-
        ωμένα σκέφτεσαι. Συμφωνώ και με τον ΚΥΘΗΡΙΟ
        παραπάνω , κι εγώ προσπαθώ να τα βγάλω πέρα
        με μεγάλη οικογένεια, πολύ πιο φτωχά αλλά με αξιοπρέπεια
        και μάχη ως το τέλος.
        Αυτοί πρέπει να φύγουν όχι εμείς.

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ ΒΙΣ 05/04/2012 13:50:30

        Φίλε ΒΙΣ,σέ εὐχαριστῶ πού μπῆκες στόν κόπο νά ἀπαντήσεις τόσο ἐμπεριστατωμένα καί νά ἐμπλουτίσεις τόσο εὒγλωτα τίς σκέψεις μου! Ξέρεις,τελικά,γι' αὐτό ἲσω ς τελικά φτάσαμε σέ τέτοιο ταπεινωτικό σημεῖο ὣς λαός,γιατί τά πάντα τά μετροῦμε ὣς ''ὓλη'',ἢ συγκρινόμενα μέ τήν ''ὑλη'' καί μᾶς ξεφεύγει κάτι ἂλλο πού μᾶς κάνει νά τήν ξεπερνοῦμε καί νά μήν χάνουμε τήν γῆ κάτω ἀπό τά πόδια μας ὃ,τι ἂσχημο κι ἂν μᾶς ἒχει συμβεῖ,γιατί τά ἂσχημα πάντα ἒρχονται καί γιά ὃλους καί ἂν δέν μποροῦμε νά στηριχτοῦμε μόνοι μας πρέπει νά βρίσκουμε κάποιον νά ἀκουμπήσουμε λίγο,δέν ὑπάρχει ἂλλη λύση,δέν εἶναι λύση ἡ φυγή....

      • franc avatar
        franc @ ΒΙΣ 05/04/2012 19:16:47

        Aγαπητέ ΒΙΣ, δεν κατάλαβες καλά τα πράγματα.
        Ο κ. Δημήτρης δεν αναγκάστηκε να ζήσει απλώς πιό φτωχά για το καλό κάποιων άλλων, αλλά η ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΤΟΥ δεν του επέτρεψε να πάει στον σκουπιδοντενεκέ για να ψάξει για τροφή, ώστε κάποιοι άλλοι και μάλιστα ξένοι με τους ντόπιους συνεργάτες τους να προσθέσουν στη συλλογή τους στα υπόγεια των Ελβετικών τραπεζών μερικά ακόμα τουβλα απο χρυσάφι...
        Πραγματικά δεν κατάλαβες τίποτα, όπως και πολλοί άλλοι που βλέπουν τα πράγματα με λογική φιλάθλου με τα μυαλά στα κάγκελα. Κρίμα...

    • np_complete_problems avatar
      np_complete_problems @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 05/04/2012 13:44:18

      Αγαπητέ μου Κυθήριε και ΒΙΣ,
      είναι από τις "σπάνιες" φορές που συμφωνώ με τις απόψεις σας.
      Φοβάμαι ότι η αυτοκτονία του συμπολίτη μας και οι αντιδράσεις που ακολούθησαν, λένε περισσότερα "για την κοινωνία μας" και "την βαθειά οικονομική κρίση" παρά για τον 77χρονο.

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ np_complete_problems 05/04/2012 14:19:31

        Φίλε np,ναί ,ἁλλά αὐτή καθ' αὐτή ὣς πράξη εἶναι ἐπαινετή καί πρέπει νά γίνει παράδειγμα πρός μίμηση;
        Συμφωνῶ βέβαια ἀπόλυτα μαζί σου ὃτι ὣς πράξη ''εἶπε'' πάρα πολλά στήν κοινωνία μας,ἀλλά μήπως οἱ ἀντιδράσεις μας ἒχουν τή βάση τους στό νά ἀγωνιστοῦμε τελικά γιά νά ζήσουμε; Ἑάν ναί,τότε πως ἡ φυγή εἶναι ἀγώνας;

        • np_complete_problems avatar
          np_complete_problems @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 05/04/2012 17:01:42

          Αγαπητέ Κυθήριε,
          μάλλον δεν έγινα σαφής. Ούτε επαινετή, ούτε λύση είναι η αντίδραση του συμπολίτη μας.

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ np_complete_problems 05/04/2012 17:38:00

            Φυσικά καί ἒγινες σαφής καί σέ εὐχαριστῶ γιά τήν ὂχι ἀναγκαία ἀλλά εὐγενική διευκρίνηση.

  22. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 05/04/2012 12:11:32

    Ημουν σαφέστατος, νομίζω. Αν δεν μπορείς να καταλάβεις, ούτε φραγκοδίφραγκα, ούτε σεντς μπορώ να στο κάνω. Ο κ. Δημήτρης δεν είναι πρότυπο για μένα, ούτε η στάση ζωής του, ούτε ο θάνατός του. Είναι ένα τραγικό πρόσωπο, αλλά όχι ήρωας, όχι πρότυπο. Τελεία.

    • ex-zivagos lamogios laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! avatar
      ex-zivagos lamogios laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! @ ΒΙΣ 05/04/2012 13:37:49

      Απορία ψάλτου......βήξ!!!!!
      Σαφέστατη απάντηση!!!!!
      Άλλωστε εκτός από ΄σένα,μόνον οί Φρόυντ καί Γιούνγκ,θά ήτο δυνατόν νά ψιλο-ψυχοαναλύσουν τήν, υψηλών φιλοσοφικών νοημάτων, φράση ## ό ηρωισμός τής απελπισίας........##!!!!!

  23. ΜΑΡΙΟΣ ΓΙΑΝΝΟΥ avatar
    ΜΑΡΙΟΣ ΓΙΑΝΝΟΥ 05/04/2012 12:13:20

    ΝΕΑ ΔΗΛΩΣΗ-ΣΟΚ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΡΑΓΙΚΟ 77ΧΡΟΝΟ ΑΥΤΟΧΕΙΡΑ

    Κουκουλόπουλος: Δεν ψάχνει ποτέ στα σκουπίδια ο συνταξιούχος φαρμακοποιός

    • franc avatar
      franc @ ΜΑΡΙΟΣ ΓΙΑΝΝΟΥ 05/04/2012 20:47:40

      Σωστά, ο συνταξιούχος φαρμακοποιός έχει ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ, αυτοκτονεί πριν τον σκουπιδοντενεκέ. Δεν είναι Κουκουλόπουλος που όταν τον φτύνουν λέει βρέχει...

  24. factorx avatar
    factorx 05/04/2012 12:46:05

    Η Εκκλησία δεν επικροτεί τέτοιες επιλογές ως απάντηση στα προβλήματα των ανθρώπων, αναφέρεται σε ανακοίνωση της Ιεράς Συνόδου για την αυτοκτονία του ηλικιωμένου στην πλατεία Συντάγματος.

    «Το γεγονός της αυτοκτονίας του ηλικιωμένου συνταξιούχου στην Πλατεία Συντάγματος μας προξενεί λύπη και συμπάθεια», αναφέρει η ΙΣ και παραθέτει τις ακόλουθες σκέψεις :

    «α. Η συγκεκριμένη αυτοκτονία και οι παρόμοιες με αυτήν, στις οδυνηρές ημέρες της κρίσεως που περνάμε, είναι γεγονός που προβληματίζει έντονα την κοινωνία μας. Τα διωγκούμενα προβλήματα και η επιδείνωση της κρίσεως, καλλιεργούν την απόγνωση και οδηγούν τους ανθρώπους σε απονενοημένες καταστάσεις, τους στερούν δε την αξιοπρέπειά τους.

    β. Η Εκκλησία ουδέποτε επικροτεί τέτοιες επιλογές ως απάντηση στα προβλήματα των ανθρώπων. Αντίθετα καλλιεργεί την υπομονή, την ελπίδα και την εμπιστοσύνη στο πρόσωπο του Χριστού.

    γ. Φιλανθρώπως συμπαραστεκόμεθα στους οικείους του εκλιπόντος και ευχόμεθα ο Θεός να τους χαρίζει ειρήνη και την εξ ύψους παρηγορία.»

  25. Red avatar
    Red 05/04/2012 13:26:55

    Σπεύσανε όπως πάντα οι ορθόδοξοι φονταμενταλιστές να νουθετήσουνε: να κάτσει ο λαός φρόνημα στη φτώχια του και να προσδοκά την αιώνια ζωή.

    • Tassos avatar
      Tassos @ Red 05/04/2012 13:47:58

      Εσύ ακολούθα την προτεσταντική και εβραϊκή λατρεία του χρήματος. ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΝ. Ξυπνήστε!

    • RED avatar
      RED @ Red 05/04/2012 13:58:03

      Και κάτι ακόμη: Αν είναι θεμιτό η πίστη στο Θεό να παράγει πολιτικές θέσεις διατυπωμένες στο δημόσιο λόγο, τότε είναι εξίσου θεμιτό και η μη πίστη στο Θεό να παράγει πολιτικές θέσεις διατυπωμένες στο δημόσιο λόγο. Συνεπώς, αν δικαιούνται οι Ορθόδοξοι φονταμενταλιστές να καταδικάσουν τον αυτόχειρα ως υλιστή (τι χυδαίο), δικαιούμαι κι εγώ να χαρακτηρίσω την πίστη τους στο Θεό ω κάτι που ανάγεται στη σφαίρα της ψυχιατρικής.

      • Γιώργος Βλάχος avatar
        Γιώργος Βλάχος @ RED 05/04/2012 15:09:50

        Το θέμα το δικό σου είναι ποιος δικαιούται να ομιλεί ή όχι. Και το τι ανάγεται ή όχι στην σφαίρα της ψυχιατρικής το έδειξε ξεκάθαρα το τέλος της Σοβιετίας. Σαν Red που είσαι καταλαβαίνεις τι εννοώ.

      • Ιωάννης33 avatar
        Ιωάννης33 @ RED 05/04/2012 15:30:05

        Και όμως Ρεντ η ανακοίνωση της εκκλησίας είναι η πιο ψύχραιμη και λογική φωνή που διάβασα εδώ μέσα.Κανονικά θα έπρεπε να μην επιτρέπεται η δημοσίευση σχολίων σε τέτοιες ειδήσεις.Μόνο να ενημερώνουν και ως εκεί.Το πιστεύω απολυτα αυτό.
        Εχω διαβάσει τις άπειρες ανοησίες απο εχθές.Κάποιοι άρχισαν τον αναρτοπόλεμο,άλλοι την σπίλωση και άλλοι την προπαγάνδα.Ας γράψει ο καθένας οτι θέλει.Αλλά να θυμάται οτι ήταν ο 77χρονος κάποιου πατέρας,παππούς,φίλος,αδερφός...

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Red 05/04/2012 14:23:28

      Ἐσύ πάρε ἓνα πιστόλι, ἢ ἓνα σκοινί,ἢ κάτι σέ δηλητήριο τέλος πάντων...

  26. Tassos avatar
    Tassos 05/04/2012 13:29:03

    Τον τρέλλαναν οι Τράγκες, οι Καζάκηδες, οι δεν πληρώνω κλπ Δελαπατρίδηδες

    • φριξος avatar
      φριξος @ Tassos 05/04/2012 13:58:59

      Καλά εσύ... είσαι σπάνια περίπτωση... λίγος σεβασμός δεν βλάπτει!

    • harry avatar
      harry @ Tassos 05/04/2012 17:11:57

      έλεος η χυδαιότητα εχει και όρια..μιλάς για άνθρωπο..

    • Kostas K avatar
      Kostas K @ Tassos 05/04/2012 19:19:26

      Είναι ευτυχία το μνημόνιο.

  27. cielo avatar
    cielo 05/04/2012 13:36:18

    Μαλιστα.
    Ας παιξουμε λοιπον την κολοκυθια εις βαρος του νεκρου.
    Με ποσα χρηματα τον μηνα ωφειλε να μπορει να ζει πριν τιναξει τα μυαλα του στον αερα;
    Ακουω προσφορες... 800... 600... 350... γιατι οχι 200; Αλλωστε "το χρημα δεν ειναι το παν".
    Αυτο ειναι το θεμα;
    Απο που κι'ως που εμεις αποφασιζουμε για λογαριασμο του την στιγμη που δεν εχουμε ιδεαν για την προσωπικη του ζωη και τις υποχρεωσεις του;
    Απο που κι'ως που μπαινουμε στο μυαλο του και κρινουμε οτι η αθλια εξαπατηση του απο ενα αθλιο κρατος δεν εχει και τοση σημασια;
    Βρε τον παλιο-υλιστη! Να τον κρεμασουμε!
    Ω συγγνωμη, ξεχασα, ειναι ηδη νεκρος...

    • φριξος avatar
      φριξος @ cielo 05/04/2012 13:38:00

      +10000000000

    • ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ avatar
      ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ @ cielo 05/04/2012 14:48:12

      Cielo, συμφωνώ απολύτως! Εξ άλλου ουδείς προέκρινε τήν αυτοκτονίαν ως πράξιν μιμητέαν, αλλ΄ άπαντες, αφορμήν εξ αυτής λαβόντες, τήν τραγικότητα των περιστάσεων ανέδειξαν. Πρός δέ τούς... αγωνιστάς έχω νά πώ τούτο: κοσκίνω φέρουν ύδωρ καί εις τετρημένον πίθον αντλούν. Μετά τίς εκολγές και αυτών οι όποιες ελπίδες, θεμιτές πάντως, θά διαψευστούν οικτρώς. Κατά τήν ρήσιν ενός σοφού καθηγητού, η ελπίδα θά γεννηθεί ξανά, αν και όταν σαπεί καί η σαπίλα!

  28. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 05/04/2012 13:58:25

    Η λιτή ανακοίνωση της Ι.Σ. της Εκκλησίας της Ελλάδος αλλά και τα εμπερίστατα σχόλια του ΒΙΣ και του ΚΥΘΗΡΙΟΥ αποτελούν τη στάση ελεύθερων κι αγωνιζομένων ανθρώπων που εκτιμούν το δώρο της ζωής που τους δόθηκε.
    Τραγική φιγούρα ο ηλικιωμένος αυτόχειρας. Αλλά όχι ηρωική. Ο Θεός να τον αναπαύσει.
    Οι συνταξιούχοι των 300 ευρώ δηλαδή τι πρέπει να κάνουν; να μιμηθούν την απέλπιδα πράξη του; Έλεος.
    Καιρός σ' αυτό τον τόπο να μάθουμε να κάνουμε διάκριση. Να ξεχωρίζουμε τα πράγματα. Ανταγωνίζονται σε δηλώσεις κραυγές οι φαιοκόκκινοι απόστολοι της πομφόλυγας, οι μπαρουφολόγοι καπηλευτές της ανθρώπινης δυστυχίας. Λόγια ασυνάρτητα, άλογα, θέατρο θυμού.
    Η χειρότερη υπηρεσία στη χώρα και το λαό οι κραυγές που θολώνουν το Νου.
    Οι κραυγές βούτυρο στο ψωμί των εχθρών μας.
    ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ
    ΦΑΝΕΙΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΑΝΤΑΞΙΟΙ ΤΗΣ ΑΞΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ ΤΟΥ ΟΝΟΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΦΕΡΕΤΕ
    ΘΕΛΕΙ ΑΡΕΤΗ ΚΑΙ ΤΟΛΜΗ Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Εύμηλος 05/04/2012 14:32:34

      Ἀγαπητέ μου Εὒμηλε,τά σχόλιά σου καί ἰδιαιτέρως ἡ τελευταία παράγραφος,κατά τήν ταπεινή μου ἂποψη,θά ἒπρεπε νά ἦταν τό ἐπιστέγασμα τῆς λιτῆς ἀνακοίνωσης τῆς Ι.Σ.τῆς Ἐκκλησίας,ἢ,τί οὐτοπικό,ἡ ἀνακοίνωση τοῦ Κυβερνητικοῦ ἐκπροσώπου...,ἀλλά εὐτυχῶς,ὑπάρχουν ΕΛΛΗΝΕΣ καί εἶναι πολλοί,πού τά φωνάζουν δυνατά αὐτά τά λόγια!

    • Ιαπετός avatar
      Ιαπετός @ Εύμηλος 05/04/2012 15:39:48

      Δηλαδή η μάνα μου πού παίρνει σύνταξη 378 ευρώ, από τήν εποχή τής αφθονίας, θάπρεπε νά αυτοκτονήσει;
      Ή επειδή δέν είναι «προνομιούχος» συνταξιούχος τού επιπέδου τών 800 ευρώ καί άνω, όπως η πλειοψηφία τών συνταξιούχων, δέν «αξίζει» νά ζεί;
      Καί όλοι οι επιχειρηματίες πού κλείσανε τίς επιχειρήσεις τους καί οι άνεργοι πού ζούν στήν ανέχεια πρέπει νά αυτοκτονήσουν γιά νά τονίσουν ότι η αξία τής ζωής τους μετριέται μέ χ ευρώ +;.
      Ή όταν αυτοκτονεί κάποιος Rotschild είναι θέμα ευρώ ή δολαρίων.
      Η κάθε αυτοκτονία καί θάνατος μάς θυμίζει τί είμαστε, γιατί υπάρχουμε καί πώς νοηματοδοτούμε τήν ζωή μας.
      Τά χιλιάδες παιδιά πού πεθαίνουν καθημερινά στόν πλανήτη μας από ασιτία (στήν κυριολεξία καί όχι μεταφορικά) δέν φαίνεται νά μάς ενοχλούσαν ιδιαίτερα πρίν, αλλά ούτε καί τώρα. Καί όμως η κάθε ζωή καί ο κάθε θάνατος είναι τό αξιακό μέτρο ενός εκάστου ημών.
      Η τραγικότητα τού θανάτου είναι τό αξιακό μέτρο τής ζωής. Η γέννα είναι η ανάσταση.
      Ο θάνατος τού αυτόχειρα, ώς κοινωνικό γεγονός, είθε νά βαρύνει τήν σκέψη μας.

      • franc avatar
        franc @ Ιαπετός 05/04/2012 20:56:44

        Αγαπητέ Ιαπετέ,
        Eιθε να βαρύνει και στη σκέψη του Αντώνη Σαμαρά που έκανε δηλώσεις και να καταλάβει πριν τις εκλογές οτι μπήκε σε αδιέξοδο δρόμο. Αυτό ήθελε να του πεί ο κ. Δημήτρης με το θάνατό του.Μετά θα είναι αργά.

  29. ex-zivagos lamogios laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! avatar
    ex-zivagos lamogios laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! 05/04/2012 14:18:42

    Εύμηλος είπε:
    05/04/2012 στις 1:58 pm
    Η λιτή ανακοίνωση της Ι.Σ. της Εκκλησίας της Ελλάδος αλλά και τα εμπερίστατα σχόλια του ΒΙΣ και του ΚΥΘΗΡΙΟΥ αποτελούν τη στάση ελεύθερων κι αγωνιζομένων ανθρώπων που εκτιμούν το δώρο της ζωής που τους δόθηκε.
    ...................................

    Εγώ είμαι ΑΘΕΟΣ δλδ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ!!!!!!
    Έλεος μέ τά φιρμάνια/ντιρεκτίβες(!!!!) τής Ι.Σ. ΤΩΝ ΑΝΑΜΑΡΤΗΤΩΝ!!!!

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ ex-zivagos lamogios laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! 05/04/2012 14:42:49

      Ἂθεος ἢ πιστός ἒχει κάθε δικαίωμα νά εἶναι ὁ καθένας,τήν ζωή του νά τήν ἀφαιρεῖ ἢ ὂχι,παίζεται,ἀναμάρτητος ὃμως δέν εἶναι κανείς κι ὃποιος τόν κάνει εἶναι ὁ χειρότερος ὑποκριτής.Τό νά ὑποστηρίζει κάποιος ὃμως ὃτι ἡ αὐτοκτονία δέν εἶναι παράδειγμα πρός μίμηση,δέν εἶναι φιρμάνι,εἶναι στάση ζωῆς...,νομίζω...

  30. Γιώργος Βλάχος avatar
    Γιώργος Βλάχος 05/04/2012 14:54:52

    Συμφωνώ απόλυτα με τους Κυθήριο και ΒΙΣ. Τίποτε το ηρωϊκό δεν έκανε ο μακαρίτης. Απλώς επιτάχυνε την πορεία του προς την αιώνια απώλεια.
    Και θεωρώ τραγικό το ότι πολύς κόσμος το βλέπει ως αυτοθυσία και ηρωϊσμό. Και αν δεν απατώμαι αυτός ο τόπος έχει περάσει πολύ χειρότερα απ' αυτά που περνάει σήμερα. Και δεν αυτοκτονούσαν τότε οι πρόγονοί μας, αλλά πέθαιναν ηρωϊκώς μαχόμενοι. Αλλά εκείνοι είχαν μέσα τους Χριστό και Ελλάδα.

    • drider avatar
      drider @ Γιώργος Βλάχος 05/04/2012 14:59:43

      Προσδιόρισε το "ηρωικά μαχόμενος" για να έχουμε αντικείμενο συζήτησης

  31. Γιώργος Βλάχος avatar
    Γιώργος Βλάχος 05/04/2012 15:06:03

    Πολεμούσαν μέχρι τέλους και για την πατρίδα τους, αλλά και απέναντι στις δυσκολίες που συναντούσαν στην ζωή τους γιατί είχαν Ελπίδα και Πίστη.

  32. dani avatar
    dani 05/04/2012 15:25:24

    ΑΥΤΗ είναι η ΕΣΧΆΤΗ ΠΡΟΔΟΣΊΑ ...

    Κύριοι έχετε δικαστεί και καταδικαστεί στην συνείδηση του Ελληνικού ΛΆΟΥ ΓΙΑ ΕΣΧΆΤΗ ΠΡΟΔΟΣΊΑ εσείς και όσοι σας ακολουθούν.
    ΓΙΑΤΙ ΕΊΣΤΕ
    1) ΔΕΙΛΟΊ
    2) ΨΕΥΤΕΣ
    3) ΔΩΣΊΛΟΓΟΙ
    4) ΔΟΛΟΦΌΝΟΙ (ΚΆΘΕ ΜΈΡΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΕΣ ΠΟΛΙΤΩΝ)
    5) ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΔΟΣΑΤΕ ΤΑ ΌΝΕΙΡΑ ΤΩΝ ΝΕΩΝ ΚΑΙ ΤΑ ΥΣΤΕΡΝΑ ΤΩΝ ΓΕΡΟΝΤΩΝ
    6) ΚΛΕΦΤΕΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΠΛΟΥΤΟΥ
    7) ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ ΤΟΥ ΓΕΡΜΑΝΟΥ ΚΑΤΑΚΤΗΤΗ

    ΠΟΙΝΉ ΤΕΤΡΑΚΙΣ ΕΙΣ ΘΆΝΑΤΟ ...

  33. factorx avatar
    factorx 05/04/2012 15:36:24

    Τι είναι η ζωή τελικά. Μόλις μου είπε η αδελφή μου οτι το σπίτι που μεγαλώσαμε στην Καρδίτσα ήταν δίπλα στο σπίτι του αυτόχειρα πριν μετακομίσει στην Αθήνα. Τώρα το συνειδητοποιώ κι εγώ γιατί το όνομά κάτι μου έλεγε, αλλά μέσα στην φούρια της δουλειάς χθες δεν βρήκα χρόνο να το διασταυρώσω

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ factorx 05/04/2012 15:54:19

      Ὃλοι ἀπό κάπου ἐρχόμαστε κι ὃλοι κάπου θά πᾶμε...,συγκινητικό πάντως αὐτό πού λές καί δείχνει πόσο δίπλα εἲμαστε ὃλοι τελικά,στά προβλήματα,στίς δοκιμασίες καί πόσα χάνουμε σάν ἂνθρωποι ὃταν ἀρνούμαστε νά παραδεχθοῦμε ὃτι αὐτά πού μᾶς ἐνώνουν εἶναι πολύ περισσότερα ἀπό αὐτά πού μᾶς χωρίζουν...

  34. dani avatar
    dani 05/04/2012 15:44:57

    Εκλογες ΤΩΡΑ !! Δεν θα θρυνησουμε αλλον νεκρο...

  35. ΓΑΝΤΙ avatar
    ΓΑΝΤΙ 05/04/2012 15:45:40

    Δεν φτανει να καταδικαστουν στη συνειδηση του λαού και να εξακολουθουν να κυβερνουν ΠΡΕΠΕΙ να καταδικαστουν και ως φυσικά προσωπα αλλα και ως νοοτροπια , με σαφήνεια και καθαρότητα για να διδαχθουν και οι επόμενες γενιες ποιο ειναι το σωστο και ποιο το λαθος και ποιες οι συνεπειες του ενος και του αλλου.

  36. Παύλος avatar
    Παύλος 05/04/2012 16:06:12

    Διάβασα με προσοχή τα σχόλια όλων σχεδόν και έχω την εντύπωση πως αν προσπαθήσω να υπερθεματίσω προς τον ΒΙΣ και τον ΚΥΘΗΡΙΟ, δεν θα είναι απλώς περιττό, θα είναι σχεδόν ασέβεια !
    Γιατί το μόνο που πρέπει να κάνω είναι να τους απευθύνω ένα μεγάλο ευχαριστώ, για το ότι έχουν το κουράγιο να "μοχθούν", προκειμένου να μην ηρωοποιούμε το λάθος ! Να μοχθούν , για να αναδείξουν την αξία της Ευαγγελικής ρήσης : "πού σοφός, πού συζητητής του αιώνος τούτου; ουχί εμώρανεν ο Θεός την σοφίαν του κόσμου τούτου;"

  37. Πεπόνης avatar
    Πεπόνης 05/04/2012 16:43:21

    Όλοι εσείς που γράφετε ότι ένας άνθρωπος που κόλλησε ένα περίστροφο στον κρόταφο και πάτησε την σκανδάλη έκανε "λάθος", πρέπει τώρα να ακούσετε από εμένα πόσο μακρυά νυχτωμένοι είστε :/ Για σκεφτείτε το λίγο. Ξεκινά κάποιος από το σπίτι του, με ένα πιστόλι στην μια τσέπη και ένα σημείωμα στην άλλη, πηγαίνει με τα πόδια στο μετρό (το υποθέτω, αλλά δεν παίζει και ρόλο, θα μπορούσε να φτάσει στο Σύνταγμα με το αυτοκίνητο του), φτάνει Σύνταγμα, πηγαίνει δίπλα στο δέντρο, η πλατεία είναι γεμάτη κόσμο, που τον βλέπει να περνάει, κάποιοι από αυτούς ίσως τον κοιτούν επίσης, βγάζει το πιστόλι από την τσέπη, το ακουμπάει στο κεφάλι, και πυροδοτεί. Και πεθαίνει, για πάντα. Ο θάνατος συνήθως, εκτός από τα καρτούν, είναι μόνιμη κατάσταση. Ο ίδιος δεν έχει πλέον οφέλη να αποκομίσει. Τα μυαλά του είναι μια σούπα από αίμα και γκρίζα κύτταρα και μικρά κοκκαλάκια. Η αναπνοή έπαψε ακαριαία, το κορμί είναι ήδη παγωμένο σαν φρέντο εσπρέσσο μέτριο τον Αύγουστο στην Μύκονο. Τι ρόλο παίζουν όλα αυτά που λέτε; Για ποιόν ρόλο το έκανε, τι προσπαθεί να αποδείξει, αν ήταν θυσία, ηρωισμός, βλακεία, αν ήθελε θάρρος ή ήταν δειλία, μηδενισμός και παραίτηση. Ο άνθρωπος, είναι φανερό, για οποιονδήποτε λόγο και να το έκανε, ότι δεν άντεξε άλλο. Αν άντεχε κι άλλο, δεν θα το έκανε. Όλοι εσείς, λοιπόν, που λέτε και φωνάζετε "Δεν είναι λύση η αυτοκτονία" προφανώς έχετε καταλάβει πολύ σωστά το ένα σκέλος του συμβάντος, και προφανέστατα αγνοείτε παντελώς το άλλο σκέλος. Ναι, προφανώς και δεν είναι λύση μια τέτοια πράξη, μια αυτοκτονία, το ξέρουμε και το καταλαβαίνουμε. Είναι προτιμότερο να συνεχίζεις να αγωνίζεσαι, κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες, να μην το βάζεις ποτέ κάτω. Εκεί ακριβώς, στο "ποτέ", υπάρχει μια μικρή αλλά σημαντική διαφορά. Κάποια στιγμή δεν αντέχεις άλλο! Το αν η στιγμή αυτή για κάποιον σημαίνει την ώρα που του παίρνουν την πίτσα που έχει παραγγείλει και πληρώσει, ή την ώρα που του παίρνουν τα παιδιά για να τα πουλήσουν σε σκλαβοπάζαρο, είναι άνευ σημασίας. Όταν δεν αντέχεις άλλο, κάνεις πράξεις ανόητες, υπερβολικές, γελοίες, ηρωικές, τιτάνειες, χωρίς γυρισμό, αλλά το ζουμί παραμένει: Τις κάνεις επειδή δεν αντέχεις άλλο. Επειδή δεν βλέπεις διέξοδο, υπαρχει ή δεν υπάρχει διέξοδος παύει να παίζει ρόλο, επειδή εσύ δεν την βλέπεις. Δεν σε προειδοποιεί αυτή η κατάσταση, δεν έρχεται η απελπισία μια μέρα και σου λέει "κοίτα, την άλλη Τετάρτη, στις οχτώ το πρωί, θα έρθω να σε βρω, νομίζω πως έιναι καλύτερα να αυτοκτονήσεις" και εσύ απαντάς "οκ, καλά που μου το είπες, να ξέρω να γράψω ένα ωραιο αποχαιρετιστήριο μήνυμα, εντάξει, σε περιμένω, έλα για να αυτοκτονήσω, αλλά μην με στήσεις". Πείτε το τρέλλα, υπερβολική πολιτικοποίηση, κυνικότητα, έλλειψη δύναμης και πίστης στην ζωή, πείτε το όπως θέλετε, γεγονός παραμένει, ότι ο παππούς έφυγε για πάντα. Ακόμη και αν αύριο όλα τα του μνημονίου αποδειχθούν μια κακόγουστη και θλιβερή φάρσα και η Ελλάδα επιστρέψει σε μια ημέρα στην εποχή του "Τσοβόλα δώστα όλα", ο παππούς δεν υπάρχει πια. Επειδή δεν άντεξε. Για οποιονδήποτε λόγο, δεν έχει σημασία. Σημασία έχει ότι τώρα δεν υπάρχει πια. Αν και συμφωνώ 100% ότι η αυτοκτονία δεν αποτελεί λύση, σκεφτείτε το λίγο και θα δείτε ότι, σε ψυχολογικό επίπεδο, είναι παρόμοια κατάσταση με τους νεκρούς Αθηναίους του 1941, που πέθαιναν στα πεζοδρόμια, ξεστομίζοντας σαν τελευταία τους λέξη το "Πεινάω". Και αυτοί θα ήθελαν ίσως να αντέξουν περισσότερο, όμως δεν άντεξαν. Εσείς λέτε ότι θα μπορούσαν να φάνε τα κουμπιά τους, τα σακκάκια τους, τα σπίτια τους, τα παιδιά τους, όμως αυτοί δεν το έκαναν, και πέθαναν από την πείνα. Τόσο απλά. Έσβησαν, επειδή δεν άντεξαν. Όσοι λέτε ότι προτιμάτε να αντέχετε και να παλεύετε, μιλάτε σαν την Αντουανέτα, τελείως εκ τους ασφαλούς: "Μα δεν καταλαβαίνω, αν δεν έχουν ψωμί, γιατί δεν τρώνε παντεσπάνι;" Επειδή ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ παντεσπάνι, δλδ. άλλα ψυχικά αποθέματα! Τους τελείωσαν. Εσείς έχετε, και μπράβο σας. Αυτός δεν είχε. Τιμωρήστε τον με την αυθάδεια σας. Σε λίγο κάποιοι ίσως μας πουν ότι αυτοκτόνησε επειδή του υποσχέθηκαν πως όταν αυτοκτονήσει θα έχει έναν καλύτερο διορισμό στο δημόσιο, έλεος!

    • faioula avatar
      faioula @ Πεπόνης 05/04/2012 17:09:06

      Σωστές οι επισημάνσεις σας.
      Εύκολο είναι να λέμε εκ τους ασφαλούς ότι η αυτοκτονία δεν είναι λύση.
      Και εγώ αυτό πιστεύω ότι δεν είναι λύση.
      Mπήκαμε όμως ποτέ στην θέση αυτού που αυτοκτονεί;

      Αν εσύ είχες τρία παιδιά, πλήρωνες ενοίκιο και είχες έναν μισθό εσύ και έναν η γυναίκα σου και ξαφνικά απέλυαν και εσένα και την γυναίκα σου και τα παιδιά σου και δεν είχες ούτε να πληρώσεις το ενοίκιο, ούτε να ταΐσεις τα παιδιά σου, ούτε σπίτι να μείνεις αλήθεια θα άντεχες;
      Και πόσο θα άντεχες σε αυτήν την κατάσταση;
      Θα περίμενες μέχρι το 2014 που θα υπάρξει η οικονομική ανάκαμψη;
      Και πως θα ζούσες μέχρι τότε;
      Με δανεικά; και από ποιούς; και για πόσο θα σου δάνειζαν; και πόσα;
      Και ο εξευτελισμός; και η ανθρώπινη αξιοπρέπεια;
      Λάθος η αυτοκτονία αλλά κατανοητή ως πράξη όταν οι συνθήκες της ζωής οδηγούν σε τέτοια αδιέξοδα.
      Γι αυτό κυρίως υπεύθυνοι για τις αυτοκτονίες που έχουν ως αιτία την κρίση είναι οι νεοταξίτες τραπεζίτες και οι εδώ ξεπουλημένοι υπάλληλοί τους.
      Και οι αυτόχειρες κακώς αυτοκτόνησαν αλλά η ιστορία τους τελείωσε.
      Οι υπεύθυνοι όμως πρέπει να πληρώσουν!

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Πεπόνης 05/04/2012 17:29:44

      Ποιός σοῦ εἶπε ἀγαπητέ μου ὃτι ὃμιλεῖ κάποιος ἐκ τοῦ ἀσφαλοῦς,ἰδίως τήν σήμερον ἡμέραν...Ποιός εἶπε ὃτι στή δεινή θέση τῆς ἀπελπισίας δέν μπορεῖ νά βρεθεῖ ὁ ὁποιοσδήποτε καί ἐγῶ πρῶτος πού σοῦ μιλῶ;Ποιός μπορεῖ νά μετρήσει καί νά συγκρίνει τίς ἀντοχές στόν ἀγώνα ἂν δέν μπορεῖ νά μετρήσει καλά καλά τίς δικές του.Ὃμως αὐτό εἶναι ἂλλο κι ἂλλο εἶναι νά ἡρωοποιοῦμε μιά καταδικαστική ἀπόφαση...,γιατί ἒτσι βλέπω ἐγῶ τήν αὐτοκτονία! Νομίζω δέ, ὃτι ὁ παραλληλισμός τοῦ τραγικοῦ χθεσινοῦ συμβάντος,μέ τόν θάνατο τόσων ἀνθρώπων ἀπό πείνα τόν χειμώνα του'41 εἶναι τουλάχιστον ἀτυχής,γιατί οἱ ἂνθρωποι τότε δέν πέθαιναν ἀπό ἐπιλογή,δέν εἶχαν νά φᾶνε...δέν ἒλεγαν: γιά νά ταρακουνηθεῖ ὁ ἐχθρός θά κάτσω ἓνα μήνα νηστικός γιά νά σηκωθεῖ νά φύγει...! Γυρνοῦσαν τούς δρόμους κι ἒλεγαν ''πεινῶ'' κι ἂν τύχαινε νά βροῦν κάτι τό καταβρόχθιζαν ἀπό τήν στέρηση καί τήν πεῖνα...
      Καί ἓνα τελευταῖο: Ἂν καί,ὃπως σωστά λές,καί εἲπαμε κι ἐμεῖς,ὁ παππούς τώρα ἒφυγε καί δέν ὡφελεῖ τίποτα πιά ἐκεῖνον ἀπό αὐτά πού λέμε, ἀφοῦ ὁ ἂνθρωπος δέν εἶχε οἰκονομικό πρόβλημα καί ζοῦσε ἀξιοπρεπῶς σύμφωνα μέ τό ρεπορτάζ,τί συμπέρασμα καί τί ὡφέλη ἐμεῖς ὣς σκεπτόμενοι ἂνθρωποι,πρέπει νά ἀποκομίσουμε ἀπό τήν πράξη του αὐτή;

      • Πεπόνης avatar
        Πεπόνης @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 05/04/2012 18:20:56

        Δλδ. πιστεύεις ότι αυτός που αυτοκτονεί το επιλέγει. Στην πραγματικότητα έχει ελπίδα, χαρά, όρεξη για ζωή, θάρρος, πίστη ότι τα πράγματα θα φτιάξουν και μάλιστα σύντομα, αλλά τελικά αποφασίζει να αυτοκτονήσει, παρόλα αυτά.

        Δεν ηρωοποιούμε, καταγράφουμε ένα θλιβερό γεγονός στην πραγματική του διάσταση.

        Μήπως εσύ δεν κατάλαβες περί τίνος πρόκειται, και όχι εγώ;

        Δεν βλέπετε ότι ο άνθρωπος έφτασε στα όρια του και δεν ήταν σε θέση να πιστέψει ότι υπάρχει άλλη λύση; Δεν το έκανε από επιλογή, απλά, δεν έβλεπε άλλη δυνατότητα.

        Ανεξάρτητα από το αν υπήρχε ή δεν υπήρχε, αυτός δεν την έβλεπε. Μπορούμε να τον κατηγορήσουμε για κάτι τέτοιο;

        • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
          ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Πεπόνης 05/04/2012 20:59:35

          Καταρχήν δέν σέ κατηγόρησα ὃτι δέν κατάλαβες,κουβέντα κάνουμε καί μάλιστα αὐτήν ἐκ τοῦ ἀσφαλοῦς.Ποιός λοιπόν εἶπε ὃτι ἡ αὐτοκτονία εἶναι ἐπιλογή!,ἐγῶ δέν εἶπα αὐτό! ΟἹ θάνατοι ἀπό πεῖνα τόν χειμώνα τοῦ '41 εἶπα ὃτι δέν γινόντουσαν ἀπό ἐπιλογή,γιατί δέν εἶχαν νά φᾶνε οἱ ἂνθρωποι.Ἡ τελευταία φράση σου ὃμως θεωρῶ ὃτι μέ προσβάλλει καί θά ἐπιθυμοῦσα νά τήν πάρεις πίσω! Κανείς ἀδελφέ δέν κατηγορεῖ τόν νεκρό,ἲσα ἲσα,ἒχει τήν συμπάθειά μας,τήν πράξη στηλιτεύουμε καί περισσότερο τήν προσπάθεια ἁγιοποίησής της,ἂλλωστε τό εἶπα πολύ καθαρά παραπάνω,ὃτι στήν θέση αὐτή τοῦ θολώματος τοῦ μυαλοῦ καί τῆς ἀδυναμίας νά διακρίνει τό σωστό ἀπό τό λάθος,μπορεῖ νά βρεθοῦμε ὃλοι μας,μηδενός ἐξαιρουμένου...

          • Πεπόνης avatar
            Πεπόνης @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 05/04/2012 21:52:23

            Παίρνω πίσω την τελευταία φράση, οκ, δεν τον κατηγορήσαμε. Και ζητώ συγνώμη.

            Σίγουρα γνωρίζεις πόσοι έχουν δώσει τέρμα στην ζωή τους μέχρι σήμερα, εξαιτίας της κρίσης. Είδες κανενός πολιτικού να ιδρώνει το αυτί όσο αυτά γινόντουσαν σε μια κρυφή κάμαρα;

            Όλοι μας έχουμε μιλήσει και προτείνει λύσεις, από τους πιο απλούς πολίτες, μέχρι τους πιο υπεύθυνους πολιτικούς. Λοιπόν, αυτές οι λύσεις, όπως αποδεικνύεται, δεν αρκούν για όσους αυτοκτόνησαν.

            Φωνάζω εδώ και καιρό, ότι αν δεν δωθούν σοβαρές λύσεις, θα ζήσουμε πράγματα που δεν έχουμε καν φανταστεί. Αυτο το συμβάν είναι ένα από αυτά. Και το επαναλαμβάνω: Αν δεν δωθούν σωστές λύσεις άμεσα, θα δούμε πολύ χειρότερα από αυτό.

            Είτε στηλιτεύουμε την πράξη, είτε όχι. Δεν παίζει κανέναν ρόλο. Τελελιωσε ο καιρός για "υψηλή πολιτική". Όταν κάποιος δεν αντέχει άλλο, κάνει ό,τι του φαίνεται του ίδιου πιο σωστό εκείνη την στιγμή. Πόσο πιο απλά να το πω;

            Μην πυροβολείτε τον ταχυδρόμο.

            Χρειαζόμαστε επειγόντως σωστές λύσεις φίλε μου.

    • juliet avatar
      juliet @ Πεπόνης 05/04/2012 17:29:59

      Πεπόνη
      Eίναι αδυσώπητος αυτός ο κόσμος.Είναι σκληρός και για τους ζωντανούς και για τους νεκρούς.Πρέπει να σε ποδοπατήσουν ,να ικανοποιηθούν ,να περάσουν ο καθένας το μήνυμα που τον βολεύει.
      Η ανθρώπινη ζωή ένα μηδέν ,η αξιοπρέπεια στο ναδίρ ,η αγωνία σε ζενίθ και ο όχλος να χοροπηδάει στις νότες που θέλει εκείνος.
      Δεν φαντάζεσαι τι είναι ...μόνος στη ζωή ,μόνος και στο θάνατο.
      Ζούγκλα ανθρώπων ......

    • Παύλος avatar
      Παύλος @ Πεπόνης 05/04/2012 21:34:17

      Σου πέρασε ποτέ από το μυαλό ότι όσα μηνύεις με αυτήν την ακατάσχετη αερολογία, ενώ είναι εντελώς κενός λόγος, παρά ταύτα κάλλιστα μπορούν να αποτελέσουν κακή παρακίνηση σε κάποιον που θα είναι το ίδιο αδύνατος;;;;; Να τον ...." σπρώξουν" δηλαδή στην αυτοκτονία μια ώρα αρχύτερα;;;;
      Πες μας , πόσο κοντά "ξημερωμένος θα νοιώσεις τότε;;;;;;;
      Διότι αν έκανε ένα κλικ παραπέρα το μυαλό σου, θα καταλάβαινες το παρα πολύ ξεκάθαρο:
      Δεν κρίναμε τον εκλιπόντα . Κρίνουμε την ηρωοποίηση τέτοιων πράξεων !

  38. faioula avatar
    faioula 05/04/2012 16:56:50

    Λάθος είναι η αυτοκτονία όπως και αν το δεί κάποιος.
    Αντί της αυτοκτονίας, επιλέξτε τον πόλεμο.
    Μας οδήγησαν εκεί, δεν το επιλέξαμε.
    Αυτοί μας κήρυξαν τον πόλεμο και όχι εμείς.
    Μας επιτίθενται και οφείλουμε να αμυνθούμε με κάθε μέσον και τρόπο.
    Η αυτοκτονία είναι ήττα, ο πόλεμος είναι αγώνας για την ζωή και ακόμα και αν σκοτωθεί κάποιος στον πόλεμο δεν θεωρείται αυτόχειρας αλλά ηρωικώς πεσών.
    Πόλεμο θέλουν, πόλεμο θα έχουν!
    Κάποιοι πρέπει να λογοδοτήσουν για την προδοσία της χώρας, για την διάλυση της ελληνικής κοινωνίας, για το ξεπούλημα του εθνικού πλούτου, για την παραχώρηση της εθνικής κυριαρχίας, για την διάλυση της ελληνικής οικονομίας, για το χάρισμα των αποθεμάτων χρυσού στους ξένους, για το ότι έβαλαν την χώρα στο δντ με πλαστά στοιχεία, γιατί έβαλαν την χώρα στο ευρώ με πλαστά στοιχεία, γιατί λαδώθηκαν από την ζήμενς, γιατί χάρισαν πρόστιμα στην ζήμενς, γιατί εξαπάτησαν και εξαθλίωσαν τον ελληνικό λαό, γιατί έκαναν την χώρα αποθήκη λαθρομεταναστών, γιατί ξεπουλάνε την Θράκη και το μισό Αιγαίο στους τούρκους, γιατί διέλυσαν την παιδεία, την υγεία, την δικαιοσύνη και ένα σωρό ακόμα εγκλήματα σε βάρος της χώρας και των Ελλήνων.
    Αυτοί που τα έκαναν αυτά πρέπει να πληρώσουν.
    Και να πληρώσουν ακριβά και παραδειγματικά.
    Μην αυτοκτονείτε γιατί θα χάσετε την ευτυχισμένη εκείνη μέρα που όλοι αυτοί οι υπερόπτες, ανήθικοι και αλλαζόνες πολιτικοί μαζί με όλους τους διαπλεκόμενους θα περάσουν την πόρτα και θα βρεθούν για το υπόλοιπο της ζωής τους πίσω απ τα κάγκελα αφού προηγουμένως τους κατασχεθούν όλα όσα έκλεψαν απ τον ελληνικό λαό.
    Κάντε λίγο υπομονή ακόμα, ο καιρός που οι υπεύθυνοι θα πληρώσουν πλησιάζει.
    Το αίμα των αθώων κοχλάζει μόνο που οι εγκληματίες δεν ακούνε τον κόχλο του και κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου.

    • Κρίτων avatar
      Κρίτων @ faioula 05/04/2012 17:11:53

      Μα είναι δυνατόν να συγκρίνεις το 40 με σήμερα; Τι έχουμε πάθει; Ομαδικό ταράκουλο !Δεν έχεις μιλήσει με κάποιον να σου περιγράψει την τότε κατάσταση! Στην προσπάθεια να υπερβάλουμε θα ξεφτιλιστούμε εντελώς ! Δεν έχουν όλες οι μεγάλες πόλεις αστέγους,δεν έχουν αυτοκτονίες; Γιατί δεν μαζεύονται οι κάτοικοι να ηρωποιήσουν τους αυτόχειρες!

      • faioula avatar
        faioula @ Κρίτων 05/04/2012 17:21:06

        Ποιό '40 μου λέτε κύριε;
        Βλέπω γύρω μου αγαπητέ τι γίνεται, στους συγγενείς, στην γειτονιά μου, παντού.
        Ανεργία, απλήρωτοι λογαριασμοί ρεύματος νερού και τηλεφώνων, απλήρωτα ενοίκια, εξώσεις, απλήρωατα δάνεια, όλοι ζητάνε δανεικά, όλοι απλώνουν το χέρι στον δρόμο. τι να να συζητήσω; δεν έχω μάτια να δώ; χρειάζεται να μου τα πούν;
        Για ποιό '40 μου μιλάτε κύριε;
        2012 έχουμε αν δεν τόχετε καταλάβει ακόμα. 2012!

      • Πεπόνης avatar
        Πεπόνης @ Κρίτων 05/04/2012 17:24:55

        "Ομαδικό ταράκουλο" είναι ίσως η σωστή έκφραση. Όμως τι ρόλο παίζει; Αυτό έχουμε πάθει, ανεξάρτητα αν είναι η κατάσταση χειρότερη ή ίδια ή καλύτερη από το '40, και σύμφωνα με αυτό που έχουμε πάθει, αντιδρούμε. Με λίγα λόγια μας λες ότι δεν ευθύνεται το αδυσώπητο μνημόνιο που μας επιβάλουν οι βρυκόλακες των τραπεζών για όσα γίνονται αλλά οι κάτοικοι των μεγάλων πόλεων που πηγαίνουν στην κεντρική πλατεία και καταθέτουν την θλίψη τους όταν κάποιος δεν αντέχει άλλο και αυτοκτονεί.

        Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις; Με το συμπάθιο κιόλας.

    • Πεπόνης avatar
      Πεπόνης @ faioula 05/04/2012 17:31:16

      Ένας από τους πιο σημαντικούς λόγους που δεν ασπάζομαι την έννοια της αυτοχειρίας, είναι ακριβώς αυτός που αναφέρεις: Δεν θέλω με τίποτα να χάσω εκείνη την ημέρα που οι υπεύθυνοι θα αναγκαστούν από εμάς τους υπόλοιπους να αναλάβουν τις ευθύνες τους και θα οδηγηθούν στην τιμωρία!

      Να είσαι καλά!

  39. dani avatar
    dani 05/04/2012 17:12:20

    Την μερα που θα γινουν οι εκλογες ο ελληνικος λαος απαιτει να κλεισουν τα σύνορα της χωρας και να μη φυγει κανενας πολιτικος απο την Ελλαδα...
    Ηρθε η ωρα να αποδωθούν ευθυνες, να δικαστουν, να κατασχεθουν περιουσιες και να φυλακιστουν:
    οσοι κλεψαν απ το δημοσιο,
    οσοι πηραν παρανομα δανεια,
    οσοι ψηφισαν ΔΝΤ, μνημονια και δανειακη συμβαση,
    οσοι ξεπουλησαν στους ξενους ορυκτο, πραγωγικο και φυσικο πλουτο της χωρας
    οσοι πηραν μιζες
    και γενικα οσοι οδηγησαν την χωρα σ αυτην την κατασταση απ το 1974 εως σημερα...

    • avanti avatar
      avanti @ dani 06/04/2012 11:52:40

      Ευσεβείς πόθους διατηρείς νομίζω ..... ξέρεις που φθάνουν οι ρίζες του διαπλεκόμενου - πελατειακού πολιτικού συστήματος? Μάλλον δεν φανταζόμαστε. Εγώ πιστεύω ότι δεν υπάρχει κανένα, μα κανένα κομμάτι του υγιές, όλο είναι σάπιο εκ θεμελίων, γι αυτό δεν πρόκειται να γίνει τίποτα απολύτως, απλά θα συνεχίσουμε να κολυμπάμε στα σκατά μας.

  40. ex-zivagos lamogios laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! avatar
    ex-zivagos lamogios laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! 05/04/2012 17:19:17

    Ό κρότος από τόν πυροβολισμό τού αυτόχειρα,έφθασε σέ όλην τήν Ευρώπη!!!
    Οί μόνοι πού δέν τόν άκουσαν ήσαν οί μόνιμα κωφοί-ανάπηροι, ένοικοι τής Βο(υ)λής καί μερικοί παρατρεχάμενοί τους.
    Σχεδόν όλος ό Ευρωπαικός τύπος (κι όχι μόνον),αναφέρεται στήν ΣΥΜΒΟΛΙΚΗ πράξη τού αυτόχειρα 77χρονου.
    Εμείς προσπαθούμε νά τόν δικάσουμε,άν καί νεκρό,επειδή τό αίτημα τής ελευθερίας ήτο ή υπέρτατη επιδίωξη καί (έκ τού τέλους του συνεπάγεται) πράξη τής ζωής του!!!!
    Εύγε μας !!!!!

    Καλό ταξίδι παππού!!!!
    Δέν είμεθα άξιοι όμως, τής θυσίας σου!!


    Τ΄σ΄ωφελεί άν ζής καί είσαι στήν σκλαβιά;
    Στήν γνώμη τών τυράννων νά μήν έλθω ποτέ
    Μήτε νά τούς δουλεύω,μήτε νά πλανηθώ
    είς τά ταξίματά τους,γιά νά παραπλανηθώ.
    (Θούριος στιχ.32-36).

    ..καί τό εύδαιμον τό ελεύθερον,τό δέ ελεύθερον εύψυχον κρίναντες.....


    ΚΑΛΗΝΥΚΤΑ ΜΑΣ!!!!!!!!!!!!!!!

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ ex-zivagos lamogios laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! 05/04/2012 19:13:27

      Εδώ άφησε σημείωμα επεξηγηματικό ο μακαρίτης, και πάλι κάποιοι κάνουν πως δεν καταλαβαίνουν. Φανταστείτε, αν δεν άφηνε ιδιόχειρο σημείωμα τι θα έλεγαν και τι θα έγραφαν..!!!
      «Ό κρότος από τόν πυροβολισμό τού αυτόχειρα,έφθασε σέ όλην τήν Ευρώπη!!!
      Οί μόνοι πού δέν τόν άκουσαν ήσαν οί μόνιμα κωφοί-ανάπηροι…...»

      Ευχαριστώ ex-zivagos lamogios laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!!
      Ευτυχώς που κάποιοι κατάλαβαν το νόημα του ηρωισμού-συμβολισμού στην πράξη του γέροντα για το οποίο έγραψα εχθές τέτοια ώρα ……είχα γράψει και επιμένω ότι ο γέροντας έκανε «ηρωική έξοδο», μια που ο αγώνας του (που από καιρό έδινε όπως προκύπτει από τα ρεπορτάζ, καθώς έβγαινε σε πλατείες, διαμαρτυρόταν κτλ) θεώρησε ότι ήταν άνισος. Δεν έπεσε αμαχητί. Πάλευε εδώ και καιρό. Πάλεψε όσο άντεχε με τις αντιξοότητες της ζωής του, και όταν πείστηκε ότι πρόκειται για άνισο αγώνα, αποφάσισε να θυσιάσει τη ζωή του, με έναν τέτοιο θεαματικό τρόπο, ακριβώς για να αφυπνίσει όσες συνειδήσεις μπορεί, μήπως και κάποιοι ξυπνήσουν, μήπως και σταματήσουν να οδηγούν τους Έλληνες στην ολοένα και μεγαλύτερη εξαθλίωση.
      Nαι επιμένω, ήταν αυτοθυσία, αν μη τι άλλο, η προσφορά του, ήταν αυτή η γροθιά στο στομάχι όλων όσων έχουν λόγους να νιώθουν ενοχές.. εντός και εκτός Ελλάδας…
      Δεν θέλουμε όμως άλλους συμπολίτες μας να φτάνουν στο σημείο της οριστικής ήττας που έφτασε ο 77χρονος.
      Πρέπει να βρεθούν λύσεις για να μην θρηνήσουμε άλλα θύματα…

  41. Ηράκλειτος avatar
    Ηράκλειτος 05/04/2012 17:57:54

    Με κάποιες ώρες θεραπείας στο κρεβάτι ενός καλού ψυχίατρου και με μια θεραπεία με αντικαταθλιπτικά ο παππούς θα ζούσε ακόμη.

    Αυτό βέβαια ισχύει και για τον καλόγερο Σαμουήλ και για τους Σουλιώτες και για τους Μεσολλογγίτες , τον Παπαφλέσσα , τις γυναίκες του Ζαλόγγου τους 300 του Λεωνίδα και τόσους άλλους.....

    Αθάνατος παππού έκανες το χρέος σου έτσι όπως εσύ νόμισες ότι πρέπει.
    Το θλιβερό δεν είναι που πέθανες αλλά ότι υπάρχουν και ζουν αναμεσά μας ένα σωρό άχρηστα σκουλίκια (πολιτικοί , τραπεζίτες , διαπλεκομενοι , δημοσιογράφοι κλπ) που η μόνη τους προσφορά είναι όλη τους τη ζωή να στηρίζουν το σύστημα για να καλοπερνάνε βρωμίζοντας και κοπρίζονας την όμορφη γή μας.

    • franc avatar
      franc @ Ηράκλειτος 05/04/2012 21:44:53

      Aπόλυτα σωστός!!!++++++++++++

    • Γιώργος Βλάχος avatar
      Γιώργος Βλάχος @ Ηράκλειτος 05/04/2012 23:27:59

      Τι σχέση έχει ο αυτόχειρας του Συντάγματος με τον Λεωνίδα και τον καλόγερο Σαμουήλ;

      • franc avatar
        franc @ Γιώργος Βλάχος 06/04/2012 18:23:54

        Οταν το καταλάβεις η Ελλάδα θα έχει περάσει στο επόμενο στάδιο εξέλιξης...

  42. petros avatar
    petros 05/04/2012 19:53:35

    “Να πεθαίνεις για την Ελλάδα είναι άλλο, και άλλο εκείνη να σε πεθαίνει”
    Και ποιος το ειπε αυτο, εκεινος του οποιου η σφαιρα εχει ΚΑΙ την υπογραφη του;

  43. bladerunner avatar
    bladerunner 05/04/2012 20:48:34

    ΕΠΕΙΔΗ ΠΟΛΛΑ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΦΤΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΗΡΩΑ ΑΥΤΟΧΕΙΡΑ,ΕΠΕΙΔΗ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΒΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥ ΥΛΙΣΜΟΥ,ΕΠΕΙΔΗ ΜΙΛΑΩ ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΥ ΦΑΝΤΑΣΙΑΚΟΥ ΚΟΣΜΟΥ,ΜΟΝΟ ΣΕ ΜΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ ΧΡΩΣΤΑΓΕ 100.000 ΕΥΡΩ ΣΕ ΑΝΟΙΧΤΟ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΚΟ,ΚΑΙ ΑΚΟΥΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ,ΟΤΙ ΧΡΩΣΤΑΓΕ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΟΣΑ ΣΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 3 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
    ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΚΑΠΟΙΟΣ....ΠΟΛΙΤΙΚΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ (ΣΙΚ) ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ,ΑΦΟΥ ΩΣ ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ (ΧΙΚ) ΝΑ ΧΡΕΩΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΚΑ ΔΑΝΕΙΑ ΓΙΑ ΥΛΙΣΤΙΚΕΣ ΑΠΟΛΑΥΣΕΙΣ?
    ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕΤΡΟ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΑ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ?
    ΤΑ ΔΑΝΕΙΚΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΟΣΙΑΛΗΣΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΡΙΣΤΕΡΟΥΣ ΠΟΥ ΔΙΕΛΥΣΑΝ ΤΟ ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΔΕΝ ΒΓΗΚΑΝ ΤΑ ΚΟΥΚΙΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΟΥΝ?

    ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΤΟΝ ΚΑΛΟ ΤΟΝ ΔΙΝΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΤΥΨΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΩΣΤΑΣ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΔΙΑΛΥΣΕΙΣ....

    ΔΑΝΕΙΚΑ ΚΑΙ ΑΓΥΡΙΣΤΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ.

  44. Πεπόνης avatar
    Πεπόνης 05/04/2012 22:07:27

    Μάλιστα αγαπητέ! Με έπεισες! Τώρα δεν φταίει ο Μάκαρος, ο Κόκκαλης, ο Ρουβάς, ο Κωστόπουλος, ο Σόιμπλε, η Μέρκελ, ο Σαρκοζύ, ο Κίσσινγκερ, όλα τα λαμόγια που συνεχίζουν να τρώνε με χρυσά κουτάλια, εγχώρια και αλλοδαπά, οι βρυκολακίστικες "αγορές", η εταίρα Goldman Sachs, οι φορολογικοί παράδεισοι (ορίστεεε;;), δεν φταίει ο τραπεζικός οχετός, τα τσιράκια και οι παρατρεχάμενοι του τραπεζικού οχετού, οι αδίστακτες πολυεθνικές, οι εταιρίες όπλων και θανάτου, δεν φταίει η ραγδαία υποβάθμιση του βιοτικού επιπέδου των Ελλήνων κατά 30% μέσα σε 2 μόλις χρόνια, δεν φταίνε τα παράγωγα και τα γύμνα CDS, δεν φταίνε οι ζάπλουτοι, που καλά-καλά δεν μπορούν να μετρήσουν την περιουσία τους λόγω του μεγέθους της, την ίδια ώρα που άλλοι δεν έχουν νερό να πιούν. Αυτοί δεν φταίνε.

    Τώρα φταίω εγώ για όλα, και για τις αυτοκτονίες φυσικά, που έγραψα ένα σχόλιο στα Αντινέα! Πεπόνης, ο άθλιος υποκινητής αυτοκτονιών! Βρε δεν με παρατάτε! Εντελώς φιλικά!

    Την "ακατάσχετη αερολογία" και τον "κενό λόγο" στα επιστρέφω, να τα χαρίσεις σε αυτούς που ψηφίζεις τόσα χρόνια. Σίγουρα θα τα χρειαστούν για να πείσουν κι άλλους.

  45. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 05/04/2012 22:12:51

    Τώρα συμφωνῶ μαζί σου καί εὐχαριστῶ γιά τήν συγνώμη,ἀπλά, νομίζω ὃτι πρέπει νά κάνουμε ὐπερπροσπάθεια,νά μᾶς βοηθήσει κι ὁ Θεός νά κρατήσουμε τά λογικά μας καί τήν ψυχραιμία μας...

  46. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 06/04/2012 13:52:33

    Ο κύριος Δημήτρης Χ.
    Του Μίλτου Πασχαλίδη
    (από το e-tetradio.gr και το nooz.gr)

    Στο σχολείο μας έμαθαν ότι, για τους εκλιπόντες, δε λες ποτέ «Ο κύριος» ή «Η κυρία», αλλά αρχίζω να πιστεύω ότι στο σχολείο μάθαμε μόνο άχρηστα πράματα- άσε που σε λίγο δεν θα υπάρχουν καν σχολεία.
    Τον κύριο Δημήτρη Χ. τον ήξερα από παιδί. Στην ίδια γειτονιά, στους Αμπελόκηπους, εγώ στην Αργολίδος, εκείνος στη Βελεστίνου.
    Με την κόρη του ήμαστε συμμαθητές απ' το Δημοτικό μέχρι τη Γ Λυκείου, φίλοι εγκάρδιοι, μεγαλώσαμε σαν αδέρφια, κολλητοί στη γειτονιά και στο σχολείο, παρέα στα πάρτι, σύντροφοι στις πορείες, μετά χαθήκαμε, εκτός από κάτι σποραδικά τηλέφωνα και καφέδες, αλλά πάντα με την επίγνωση ότι είμαστε παιδιά του ίδιου Θεού, σ' ένα παρελθόν τόσο ακαθόριστα μακρινό που νομίζω ότι το έζησε άλλος.
    Ο κύριος Δημήτρης Χ. είναι ο τελευταίος άνθρωπος που θα φανταζόμουν μ' ένα όπλο στο χέρι.
    Μειλίχιος, πράος, μ' ένα αινιγματικό χαμόγελο στα χείλη, λες και ήξερε κάτι που εμείς αγνοούσαμε, μας αγαπούσε και μας καμάρωνε- δεν το λέω γιατί έφυγε, το λέω γιατί είναι η αλήθεια.
    Ένας κοντός, μικροκαμωμένος ανθρωπάκος, λιπόσαρκος, μ' ένα ανεπαίσθητο ψεύδισμα που τον έκανε ακόμα πιο συμπαθή, βαθιά καλλιεργημένος, βαθιά πολιτικοποιημένος, βαθιά τρυφερός- δεν μπορεί, κάπου πολύ βαθιά θα 'χε κρυμμένα και τα κουσούρια του, αλλά εγώ δεν τα έβλεπα.
    Με τον πατέρα μου ήταν συνάδελφοι, φαρμακοποιοί, είχαν πάντα έναν καλό λόγο ο ένας για τον άλλο- ο μπαμπάς μου δεν μπορεί να το χωνέψει.
    Κανείς μας δεν μπορεί να το χωνέψει.
    Ο κύριος Δημήτρης Χ. έγραψε στο τελευταίο του σημείωμα ότι «αν ένας Έλληνας έπαιρνε το καλάσνικοφ, ο δεύτερος θα ήμουν εγώ».
    Ο κύριος Δημήτρης Χ. με καλάσνικοφ στο χέρι, είναι η απόλυτη ανορθογραφία.
    Αν δεν είχε δώσει τέρμα στη ζωή του, στρέφοντας το όπλο στον εαυτό του στις 9 το πρωί στο Σύνταγμα, θα έλεγα ότι είναι μια απ' τις πιο αστείες εικόνες που μπορώ να φανταστώ.
    Κανείς δε γελάει.
    Πως τα φέρνει η ζωή- αν υπάρχει Θεός, έχει πολύ κακό χιούμορ.
    Όταν έγραφα πριν δέκα μέρες για τα γερόντια που σαλτάρουν, δεν θα μπορούσα ποτέ να φανταστώ ότι θα επιβεβαιωνόμουν τόσο σύντομα- και μάλιστα από έναν «δικό μου» προσφιλή ηλικιωμένο.
    Έχω να πω πολλά. Δεν θα τα πω.
    Μόνο ένα ερώτημα απευθύνω προς όλους εκείνους που, αφού πρώτα έστειλαν τους γονείς, τους παππούδες και τις γιαγιάδες μας στο φόβο, στην εξαθλίωση και την απόγνωση, έχουν και το θράσος να δηλώνουν συγκλονισμένοι απ' το συμβάν:
    Ρε κουφάλες, ο καθρέφτης σας, έχει αρχίσει να σας φτύνει ή ακόμα το σκέφτεται;