#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/07/2011 00:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Κύριοι, δυστυχώς επτωχεύσαμεν"

Για "μερική αδυναμία πληρωμών" μιλάει ο Παπανδρέου




Πρώτος ο Βενιζέλος μίλησε για χρεοκοπία, μπορεί να είπαμε ότι δεν ξέρει από οικονομικά, λέει ότι θέλει. Άλλωστε και η απάντησή του στην ομιλία του Αντ. Σαμαρά δείχνει ότι ο τσάρος είναι ή άσχετος ή προβοκάτορας.

Ήρθε ο Π. Τόμσεν και μίλησε για πρώτη φορά για χρεοκοπία της Ελλάδας και είπαμε ότι παίζει το δικό του παιχνίδι, αυτό που έστησαν από πέρυσι.

Ήρθε η έκθεση της ΕΕ να μιλήσει για προβλήματα και δυσλειτουργίες στο ελληνικό θέμα και επιβεβαιωθήκαμε ότι υπάρχει σχέδιο για επιλεκτική χρεοκοπία της Ελλάδας.

Όταν όμως έρχεται ο ίδιος ο Γ. Παπανδρέου και παραδέχεται ότι η Ελλάδα είναι ένα βήμα προτού κηρύξει στάση πληρωμών για κάποιο χρονικό διάστημα, τότε είμαστε απόλυτα σίγουροι ότι το κόλπο έπιασε και η χρεοκοπία της χώρας είναι επίσημη.

Σε συνέντευξη που παραχώρησε ο Έλληνας πρωθυπουργός στην εφημερίδα Financial Times Deutschland λέει επί λέξει και χωρίς να τον πιέσει κανείς:  «Θα πρέπει να εξεταστεί επακριβώς το ζήτημα μιας μερικής αδυναμίας πληρωμών. Θεωρητικά, μπορεί να διαρκέσει δύο εβδομάδες ή μπορεί να κρατήσει πολύ περισσότερο προκαλώντας πολύ μεγαλύτερη ζημία»

Χρεοκοπήσαμε κύριοι και δεν το καταλάβαμε. Τόσες εβδομάδες πριν ακούγαμε τον κ. Παπανδρέου και τους υπουργούς του να λένε ότι πάμε καλά, ότι το νέο δάνειο είναι εξασφαλισμένο και η Ελλάδα θα ανακάμψει, ότι οι ρυθμοί ανάπτυξης θα είναι θετικοί κι ότι η οικονομία είναι σε καλό δρόμο, γι΄αυτό πήραμε και την 5η δόση του πρώτου δανείου.

Τώρα ο ίδιος ο πρωθυπουργός μας λέει με τον πιο ξεκάθαρο τρόπο: Κύριοι, δυστυχώς επτωχεύσαμεν. Σαν άλλος Χαρίλαος Τρικούπης ομολογεί την αποτυχία της πολιτικής του και πόσο επικίνδυνος είναι για τον τόπο. «Σώσαμε την Ελλάδα» δεν φώναζε στη Βουλή κατά τη διάρκεια ψήφισης του Μεσοπρόθεσμου;

Ορίστε τα αποτελέσματα. Η επιλεκτική χρεοκοπία είναι γεγονός. Το μόνο που μένει είναι οι τεχνικές λεπτομέρειες.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Enzo avatar
    Enzo 14/07/2011 00:34:21

    Θα τολμήσει ο παπανδρέου να ανακοινωση χρεωκοπια ; Άμα θέλει να δει κανά εκατομμύριο κυνηγούς στο Σύνταγμα δικό του πρόβλημα θα είναι μετα.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Enzo 14/07/2011 15:38:46

      Ο Χαρίλαος Τρικούπης μετά τη χρεοκοπία έβαλε βάσεις ανάπτυξης της χώρας (σιδηρόδρομοι, οδικό δίκτυο, κ.λπ.) και είχε και το όπλο της υποτίμησης της δραχμής. Ο Παπανδρέου δεν έχει καμία ομοιότητα. Ξεπούλημα, ξεπούλημα και πάλι ξεπούλημα. Αυτό εγγυάται ο Παπανδρέου και γι' αυτό πρέπει να φύγει άμεσα. Εκλογές, η μόνη λύση

  2. takis1 avatar
    takis1 14/07/2011 00:44:28

    Oτι είναι λαμόγια είναι γνωστό. Όμως η χρεοκοπία τώρα χωρίς να συνοδεύετεται μ'εκποίηση- ξεπούλημα ίσως, λέω ίσως να μην είναι κακό. Ας δούμε με τί συνοδεύεται η χρεοκοπία παπανδρέου και σχολιάζουμε...

    Σε ό,τι αφορά το μεσοπρόθεσμο πρόκειται για την μέγιστη ξεφτίλα της κατοχικής και δοσίλογης κυβέρνησης παπανδρέου...

    • bunker avatar
      bunker @ takis1 14/07/2011 01:06:57

      συμφωνω

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ takis1 14/07/2011 01:16:40

      Μη γελιέσαι.. υπαρχουν πολλοι τροποι να αφαιρεσουν αξία απο την χωρα.
      Η εκποιηση-ξεπουλημα που λες ειναι ενας απο αυτους
      Η χρεωκοπια ειναι ο άλλος και ειναι πιο δραστικος
      Δεν ειναι τυχαιο το οτι παντα προτείνουν 'να ξεπουλησεις για να *μην* χρεωκοπησεις'... σκεψου το

    • Χρίστος Σιψής avatar
      Χρίστος Σιψής @ takis1 14/07/2011 11:23:42

      Όχι ΤΩΡΑ, αγαπητέ μου... Αν ήταν για καλό, θα το είχε κάνει πριν ένα χρόνο που είχε και το πλεονέκτημα του αιφνιδιασμού και εξαιρετικά ισχυρά επιχειρήματα - όπλα... ΤΩΡΑ, ποιοί θα είναι αυτοί που "επιλεκτικά" θα πληρώσουν τις επιλογές των γενναίων -του Μπρανκαλεόνε- διαπραγματευτών μας; Οι Γερμανοί και οι Γάλλοι πρόλαβαν και ξεφόρτωσαν αρκετό χρέος. Οι ελληνικές τράπεζες μπόρεσαν; Τα ελληνικά ταμεία; Έχεις την ικανότητα, υποθέτω, να φανταστείς ποιο μπορεί να είναι το χειρότερο σενάριο και που μπορεί να κατρακυλήσει η μέση σύνταξη στην "Δανία του Νότου", στην περίπτωση αυτή...

  3. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 14/07/2011 00:46:29

    ΜΑΣ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΣΑΣ ΓΙΩΡΓΑΚΗ; Ρε Γιωργάκη ο Βενιζέλος είπε ότι η επιλεκτική χρεωκοπία είναι ένα μη πραγματικό οικονομικό γεγονός. Δηλαδή Γιωργάκη η επιλεκτική χρεωκοπία είναι κάτι που ανήκει στο χώρο της φαντασίας. Αυτή η μερική αδυναμία πληρωμών τι ενδεχόμενο είναι; Πραγματικό ή φανταστικό;

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Χρήστος Δημάρης 14/07/2011 08:07:01

      Καλημερα,
      εγω θα ρωτουσα τον Μπεννυ.
      - εισαι τοκογλυφος, και ο δανειζομενος επιλεγει, επιλεκτικη χρεοκοπια. Εσυ πως θα το παρεις?? σαν ονειρο? σαν ανεκδοτο? σαν σεξ? σαν υπεκφυγη? για πες μας.

      ΠΠ

  4. ΕΛΛΗΝ avatar
    ΕΛΛΗΝ 14/07/2011 00:48:36

    Συλλάβετέ τον είναι

    ΕΧΘΡΟΣ της Ελλάδας !!!!!!!!!!!!!!!

    Πρίν μερικούς μήνες έλεγε ο ίδιος οτι όποιος μιλάει για χρεοκοπεία είναι εχθρός της Ελλάδας

    • Κώστας Σταματάκης avatar
      Κώστας Σταματάκης @ ΕΛΛΗΝ 14/07/2011 08:34:17

      Προσχεδιασμένη χρεοκοπία της χώρας, διάλυση του ευρώ σε συνεργασία με τον κερδοσκόπο Σόρο, αποδόμηση της χώρας με τον νόμο για τους λαθρομετανάστες και την αθρόα εισροή μουσουλμάνων λαθρομεταναστών, «κερδοσκοπικά παιγνίδια» του αδελφού Αντρίκου, όλα αυτά αποτελούν ενδείξεις εσχάτης προδοσίας. Οι δικηγόροι της ΝΔ καλό θα είναι να μελετήσουν το θέμα

    • man8os avatar
      man8os @ ΕΛΛΗΝ 14/07/2011 09:40:30

      Και ειναι καιρος η αντιπολιτευση να τον αντιμετωπισει αυτον και το συναφι του ως τετοιον...

      • φωνη avatar
        φωνη @ man8os 14/07/2011 11:00:38

        +++++

  5. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 14/07/2011 00:50:08

    οσο ειναι καιρος να σηκωθουν και να φυγουν τωρα απο την ελλαδα. ειναι ανικανοι . ειναι δυνατον να χρησιμοποιουν τη λεξη χρεωκοπια? η επιλεκτικη η μερικη η οτιδηποτε αλλη μπαρουφα τους κατεβει στο κεφαλι. αυτοι δεν ελεγαν οτι με το μεσοπροθεσμο σωζεται η χωρα? και τωρα μας οδηγουν στη χρεκοπια και το λενε στα αγγλικα να ακουγεται καλυτερα? βρε ουστ απο δω ολετηρες.

    • JOHN avatar
      JOHN @ mhtsos karditsa 14/07/2011 10:29:49

      Μητσο,να φυγουν ετσι ατιμορητοι χωρις να λογοδοτησουν πολυ δεν τους παει για το μεγεθος της ζημιας που εκαναν?

      • προβοκατορας avatar
        προβοκατορας @ JOHN 14/07/2011 14:41:39

        + 1000 αν καταφερουν να γλιτωσουν τοτε εχουμε αποτυχει

  6. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 14/07/2011 01:02:19

    Είναι πολιτικοί ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ!!!Επί 30 χρόνια ΕΝΕΠΑΙΞΑΝ ασύστολα έναν ολόκληρο λαό και από τον Οκτώβριο του 2009,οδήγησαν,ΑΔΙΑΦΑΝΩΣ,ΜΑΚΙΑΒΕΛΙΚΑ και ΠΡΟΣΤΥΧΑ,τη χώρα στη ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ!!!Ο τελευταίος 1,5 χρόνος τους είναι ένα ΕΛΕΕΙΝΟ πεπραγμένο εθνικής ΜΕΙΟΔΟΣΙΑΣ.Οι τελευταίες δηλώσεις Παπανδρέου είναι προπαγανδιστικές και ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΟΤΑΤΕΣ φραστικές ρουκέτες...Η χώρα μας έγινε ΕΡΜΑΙΟ στα χέρια ενός ΣΑΠΙΟΥ καθεστώτος που,από το 1981 και μετά,μας ΥΠΕΡΧΡΕΩΣΕ και τώρα μας ΓΚΡΕΜΟΤΣΑΚΙΖΕΙ ψυχρά,ύπουλα και βρώμικα...

    • ΕΛΛΗΝ avatar
      ΕΛΛΗΝ @ Komis Montechristo 14/07/2011 01:12:10

      Σωστότατα όλα αυτά αγαπητέ!!!!!!!!!!.

      Τράβα τώρα και την κουρτίνα να δείς γιατί γίνονται όλα αυτά.

      Διατεταγμένη υπηρεσία.

      Διάλυση του Ευρώ με δυναμίτη την πτώχευση της Ελλάδος.

      Αδιαφορόντας πλήρως για τις συνέπειες στην χώρα μας.........

      Τελικά αποδεικνύει οτι δεν ήταν ούτε Γιωργάκης ούτε χαμηλού νοητικού επιπέδου..........

      • Φακ Κωστας avatar
        Φακ Κωστας @ ΕΛΛΗΝ 14/07/2011 01:19:42

        Το μεγαλύτερο όπλο του είναι, συμφωνώ απολύτως, το προφίλ του χαζού που καλλιέργησε...

      • rally monkey avatar
        rally monkey @ ΕΛΛΗΝ 14/07/2011 01:21:42

        Εχουμε το εξης οξυμωρον ..
        καποιος επιχειρει να μας πυροβολησει στο κεφαλι και εμείς να συζηταμε το αι-κίου και τα κινητρά του?

        • rally monkey avatar
          rally monkey @ rally monkey 14/07/2011 01:45:54

          να θεωρεις τον ευατο σου τυχερο που δεν εχει συναντησει Πολυ επικύνδινους βλακες

          • ΕΛΛΗΝ avatar
            ΕΛΛΗΝ @ rally monkey 14/07/2011 01:55:25

            Λές η τύχη μου να ήταν ώς εδώ ???????
            Χαχαχαχα

          • ηλιας avatar
            ηλιας @ rally monkey 14/07/2011 14:55:38

            Λες ,εεεε; :-)

        • man8os avatar
          man8os @ rally monkey 14/07/2011 09:43:02

          Οταν εχει παιξει με τα CDS μας, τωρα ειναι η ωρα να τα πληρωθει. Θα βγαλει μερικα δις απο τα λεφτα μας σε μια νυχρτα και μετα θα το σκασει.

          Πρεπει να γινουν εκλογες με διλημα Γιωργακης και χρεοκοπια η Γιωργακης φυλακη και επανακινηση.

        • daughter of mercy avatar
          daughter of mercy @ rally monkey 15/07/2011 06:26:58

          και εμείς θα το συζητάμε,μουδιασμένοι, μέχρι να μας κόψουν το ρεύμα.............
          Comfortably Numb
          http://www.youtube.com/watch?v=JU-OSLBKwG0

      • Φωτεινή avatar
        Φωτεινή @ ΕΛΛΗΝ 14/07/2011 01:59:04

        ᾿Ἀκριβῶς. Ἀποστολή βάσει σχεδίου. . .ἔγκλημα ἐκ προμελέτης. Εἶναι πολλά τά λεφτά. . .

        • Southlancer avatar
          Southlancer @ Φωτεινή 14/07/2011 02:18:36

          Πές μου τι θα τα κάνουν πια? Τι τα θέλουν τόσα λεφτά?

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ Southlancer 14/07/2011 07:53:01

            Τα δισεκατομμύρια των κερδών χρειάζονται για να βουλώσουν τα στόματα όλων όσων συνετέλεσαν στην τέλεση αυτού του εγκλήματος κατά του Ελληνικού λαού. Και είναι πολλοί αυτοί, άπληστοι και αχόρταγοι.

            Ξαφνικά όμως, παρατηρώ, ενώ όλα έβαιναν by the book και προχωρούσαν σταθερά μεν, αλλά μεθοδικά το σχέδιο, χωρίς να ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΠΟΣΟ ΒΙΑΖΟΝΤΑΙ, ΠΑΤΗΣΑΝ ΑΠΟΤΟΜΑ ΓΚΑΖΙ.

            Η ΑΡΧΗ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗ ΤΗΣ Β' ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΙΑΣ ΣΤΟΝ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΛΟΓΟ.
            Οι παραπλανητικές παραινέσεις προς τη Δικαιοσύνη να "μην καθυστερεί" θέλουν να δείξουν ότι δεν "ανησυχούν" και "καθαρός ουρανός αστραπές δε φοβάται".

            Αυτό σημαίνει ότι κατάλαβαν πως ο χρόνος τους τελειώνει και νομίζουν ότι θα την κάνουν με τα ελικόπτερα των φίλων τους δισεκατομμυριούχων σατανιστών.

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Southlancer 14/07/2011 08:05:02

            δε θελουν τα λεφτα !
            τα λεφτα τα εχουν ετσι κ αλλιως.
            θελουν τον ΕΛΕΓΧΟ μεσω του χρεους. τον απολυτο ΕΛΕΓΧΟ Ανθρωπων και Ψυχων...

            Αν κατεφερουνε μεσω των Ενοχών και της Φοβιας να σου απρουν την Ψυχη, θα εχουν καταφερει το σκοπουμενο, τον ΕΛΕΓΧΟ. Μετα οτι και να "φερουν" θα περασει αυτοματα.

            ΠΠ

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/07/2011 08:46:47

            Οπωσδήποτε θέλουν λεφτά.

            Μεγάλο μέρος των χρημάτων των ληστειών διανέμονται στους τσιλιαδόρους, στους συνεργάτες, στους βοηθητικούς.

            Αν δεν είναι αυτοί ικανοποιημένοι, οι βασικοί είτε συλλαμβάνονται από το σερίφη και κρεμιούνται είτε εκτελούνται από τους ριγμένους στη μοιρασιά.

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ αλλενάκι 14/07/2011 09:33:06

            Ολοι οσοι αναφερεις πληρωνονται και σε αυλη μορφη!... μια πληροφορια... μια κοινη φωτογραφια... ενα οραμα...
            αφου εχουν να κανουν με πολιτικα ψωνια...

            Η Εξουσια του Χρηματος σπανια πληρωνει cash.

            ΠΠ

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ αλλενάκι 14/07/2011 09:50:28

            μόνο από κρεμάλες καταλαβαίνουν αυτοί και από εκτελεστικό απόσπασμα

            προς το παρόν νοιώθουν άτρωτοι

            δεν είναι όμως

            κανένας από αυτούς δεν είναι, ιστορικά ιδωμένο

          • sofia avatar
            sofia @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/07/2011 09:50:16

            ΤΟ ΕΝΑ ΔΕΝ ΑΝΑΙΡΕΙ ΤΟ ΑΛΛΟ. ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΑ ΛΕΦΤΑ, ΑΠΟΚΤΑΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ...

  7. ΠΕΤΡΟΣ Μ. avatar
    ΠΕΤΡΟΣ Μ. 14/07/2011 01:03:25

    Ο πιο ασφαλής τρόπος να προβλέπονται πλέον οι πολιτικές εξελίξεις είναι η αντιστροφή των κατηγορηματικών διαβεβαιώσεων G.A.P. που έχουν γίνει σε πρώτο χρόνο.

    • sofia avatar
      sofia @ ΠΕΤΡΟΣ Μ. 15/07/2011 09:53:55

      ΑΣΦΑΛΩΣ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΣΧΕΤΙΚΗ ΓΕΛΟΙΟΓΡΑΦΙΑ. ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΚΑΤΟΠΟΙΝ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ (ΑΝΑΠΟΔΑ)

  8. rally monkey avatar
    rally monkey 14/07/2011 01:08:08

    Δηλαδη να μας προκαλει έκπληξη ή απορία?
    Ξεχασαμε μαλλον ποιος ειναι ο Γιωργακης ο Παπανδρεου και τους σκοπούς που εξυπηρετει.

  9. Orestios avatar
    Orestios 14/07/2011 01:10:06

    Ο δρόμος του Τσαουσέσκου τελειωνει.
    Όλα βαίνουν καλώς

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Orestios 14/07/2011 09:18:06

      Μακάρι να ήταν Τσαουσέσκου. Ο Τσαουσέσκου τουλάχιστον ξεχρέωσε πλήρως τη χώρα του πριν τον εκτελέσουν, και δεν ξεπούλησε και κανέναν πλουτοπαραγωγικό πόρο. Αυτός εδώ θα κάνει ακριβώς το αντίθετο, θα μας χρεώσει περισσότερο και θα τα δώσει όλα κοψοχρονιά.

      • juliet avatar
        juliet @ Αυριανιστής 14/07/2011 10:43:40

        Ο Τσαουσέσκου ,εκτελέστηκε για την εξαθλιώση του λαού του ,χρέος εξωτερικό δεν υπήρχε,πρόκληση πλουτισμού και παραφροσύνη εξουσίας υπήρχε.
        Εδω έχουμε και εξαθλίωση της Ελλάδας και χρέη δυσβάστακτα και σπατάλες για τους εκλεκτούς και ξεπούλημα της Πατρίδας μας και ΠΡΟΔΟΣΙΑ.
        Χιόνης:Δεν υπάρχει επιλεκτική χρεωκοπία.....θα πρέπει να κάνει πρωτογενές πλεόνασμα .......για να μπορέσει να πληρώσει μισθούς και συντάξεις δημοσίων.......χαχαχα
        Ο Π.Π τα ξέρει άριστα και τα αναλύει εξαίρετα ,το τέλος πότε....
        Χθες κάποια στιγμή είπε ο ανιστόριτος Μπένυ ,πρέπει να προφυλάξουμε τον κόσμο που δεν μπορεί να βγάλει τα λεφτά του στο εξωτερικό............χαχαχαχα.

  10. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 14/07/2011 01:20:42

    αν ζουσε τωρα ο πλαστηρας θα τους ειχε εκτελεσει ολους στο συνταγμα,με συνοπτικες διαδικασιες,ουτε την προσευχη τους δε θα προλαβεναν να πουν ,οσοι φυσικα πιστεουν γιατι οι περισσοτεροι απο αυτους δε πιστευουν πουθενα

  11. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 14/07/2011 01:22:05

    Για να ήθελαν να αποφύγουν τη χρεοκοπία, σίγουρα δεν το έκαναν για τον κόσμο...υπό αυτήν την έννοια τι χειρότερο μπορούμε να πάθουμε?
    Επιτέλους, πιάσαμε πάτο...το μόνο που μας μένει είναι να ανεβούμε σιγά σιγά..

    • Orestios avatar
      Orestios @ Φακ Κωστας 14/07/2011 01:51:38

      Ήταν όνειρο ζωής για σένα η χρεωκοπία,με ότι την συνοδεύει?
      Τι σας ποτίζουν στο ΠΑΣΟΚ?

      • Φακ Κωστας avatar
        Φακ Κωστας @ Orestios 14/07/2011 02:00:32

        Σεβαστή η άποψη σου φίλε, αλλά εγώ δεν σε έβρισα...

        • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
          ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Φακ Κωστας 14/07/2011 15:48:28

          Ορέστιε, ο Φακ Κώστας σίγουρα δεν είναι του Πασοκ, γιατί αν ήταν θα έλεγε, κατά τη βενιζέλεια διαλεκτική, ότι η επιλεκτική ¨default¨ (και όχι ¨χρεοκοπία¨ βεβαίως) είναι μια τεχνική λεπτομέρεια που θέτει μεσοπρόθεσμα τις βάσεις της ανάπτυξης της χώρας ...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Φακ Κωστας 14/07/2011 09:20:09

      Μπορούμε να πάθουμε κι άλλα. Και με δαύτους, θα τα πάθουμε. Να είσαι σίγουρος ότι ακόμα δεν πιάστηκε ο πάτος.

    • man8os avatar
      man8os @ Φακ Κωστας 14/07/2011 09:45:09

      Φιλε Κωστα, δεν πιασαμε πατο. Θα πιασουμε οταν πουλαμε τα σπιτια μας για ενα πιατο φαι.
      Ειναι επιθυμιτη η εξελιξη αυτη για εσενα?

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ man8os 14/07/2011 10:01:58

        Αυτό γινόταν, επί πρώτης γερμανικής κατοχής. Ακίνητα πουλιούνταν για ένα καρβέλι ψωμί.

        Προσεχώς στις οθόνες μας...

      • Φακ Κωστας avatar
        Φακ Κωστας @ man8os 14/07/2011 13:55:22

        Η ερώτηση είναι προφανώς ρητορική..

        Εκείνο που θα ήθελα να συμβεί είναι το τέλος της μιζέριας...παντού βλέπεις κατηφείς ανθρώπους...και αυτό είναι κατόρθωμα του ΓΑΠ...

        Ο όρος "ελπίδα" που χρησιμοποιεί ο Σαμαράς είναι ισχυρό όπλο..Την ελπίδα χρειάζεται ο κόσμος, όχι σενάρια τρόμου..

        Εκλογές τώρα..και μόνο για την αισιόδοξη νέα αρχή με τον Σαμαρά αξίζει τον κόπο..και τιμωρία των προδοτών..

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ Φακ Κωστας 14/07/2011 15:25:31

          Κάτσε να έρθουν και οι 300.000 απολύσεις στο δημόσιο, που με τόσο πάθος ζητάς, και τότε να δεις κατηφείς ανθρώπους...

          • Φακ Κωστας avatar
            Φακ Κωστας @ Αυριανιστής 14/07/2011 16:33:28

            Ζητάω δικαιοσύνη, Αυριανιστή...
            Αν είσαι τόσο κοινωνικά ευαίσθητος με τους ΔΥ, γίνε αντίστοιχα ευαίσθητος και με τους ανέργους...δώσε και σε αυτούς ισόβιο ταμείο ανεργίας..

            Κατανοητή η ανησυχία των ανθρώπων που έχασαν τον 13ο και 14ο μισθό...Η απόγνωση αυτών που έχουν χάσει και τους 14 μισθούς σε αφορά ή αυτούς τους έχεις ξεγράψει ήδη?

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ Φακ Κωστας 14/07/2011 22:17:50

            Είμαι κοινωνικά ευαίσθητος με ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ άνεργο, γιατί αύριο μπορεί να είμαι κι εγώ στη θέση του. Είτε γιατί ως ΙΥ το αφεντικό μου δεν θα εχει δουλειές και θα με απολύσει, είτε ως έμπορος/αυτοαπασχολούμενος γιατί δεν θα έχω πελάτες...

          • Φακ Κωστας avatar
            Φακ Κωστας @ Αυριανιστής 14/07/2011 22:38:04

            Να απαιτείς και για αυτούς λοιπόν...
            Το ισόβιο ταμείο ανεργίας πάντως εμένα μου φαίνεται πολύ δίκαιη πρόταση...ζήτησε από τους φίλους σου τους ΔΥ να κοιτάξουν λίγο και γύρω τους, να δείξουν και αυτοί αλληλεγγύη αν θέλουν να την εισπράξουν αντίστοιχα...

          • νικος avatar
            νικος @ Φακ Κωστας 17/07/2011 00:00:42

            και γιατι δεν αξιωνες ποτε ιδιο εργασιακο καθεστως στον ιδιωτικο τομεα???? να μην απολυθει κανεις !!! αντιθετως τα ιδια δικαιωματα και στον ιδιωτικο τομεα.

        • sofia avatar
          sofia @ Φακ Κωστας 15/07/2011 09:57:06

          Η ΕΛΠΙΔΑ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ... ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΩΣ ΠΕΘΑΙΝΕΙ (ΚΑΙ ΑΥΤΗ)

  12. R avatar
    R 14/07/2011 01:26:23

    Προφανώς δεν επαρκεί η 5η δόση για να εξοφληθούν τα ομόλογα της 20ης Αυγούστου.
    βλ. h**p://www.pdma.gr/%28S%285dmvizvoar3c4izcufdfcem4%29%29/ODDHX/StaticPage1.aspx?pagenb=433
    Το έλλειμμα έπεσε έξω και έχει τις επιπτώσεις του.

    Οπότε ζητάει παράταση 2 εβδομάδων για αρχές Σεπτέμβρη, που θα εγκριθεί η 6η δόση, αν τελικά εγκριθεί...
    Βέβαια, όλα αυτά σημαίνουν credit event, ενεργοποίηση τουλάχιστον μερικής πληρωμής σε CDS, πλήρης κατάταξη των ελληνικών ομολόγων ως σκουπίδια από τους οίκους και άγνωστο πλέον το πότε και αν θα ξαναβγεί η Ελλάδα στις αγορές.

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ R 14/07/2011 01:49:14

      δεν είχα ποτε την παραμικρη αμφιβολια για το που οδηγουν την χωρα αυτοι που ακόμα ειναι κυβερνηση.
      Αλλα τα παραπανω που γραφεις νομιζω είναι *τελειως* αυθαιρετα - και εκ του πονηρου

  13. rally monkey avatar
    rally monkey 14/07/2011 01:41:30

    Τι τα καναν 12δις?
    Το ελλειμα εχει να κανει με τον προυπολογισμο της χρονιας
    Ποιος ζητα παραταση?
    'Μερικη πληρωμη' σε CDS δεν υφισταται - οπως δεν υπαρχει και 'ολίγον εγγυος'

  14. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 14/07/2011 01:44:20

    Διαδικτυακή εξομολόγηση:
    δεν έχω νιώσει ποτέ τόσο ακραία αρνητικά συναισθήματα (με εξαίρεση αυτούς που κακοποιούν μικρά παιδιά) απέναντι σε ΄΄ανθρώπους΄΄ ..οι λέξεις δεν αρκούν για να τα περιγράψουν ..

    Πέτρο Μ.
    Έχεις δίκιο...είναι πλέον τόσο μα τόσο προβλέψιμοι

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ ΕΥΑ 14/07/2011 07:40:49

      διαβολικός...

    • sofia avatar
      sofia @ ΕΥΑ 15/07/2011 09:59:02

      ΟΛΟΙ ΕΤΣΙ ΝΟΙΩΘΟΥΜΕ. ΤΑ ΣΚΑΤΑ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΤΟΥ ΒΟΥΛΕΥΤΗ ΗΤΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ!

  15. RYaN avatar
    RYaN 14/07/2011 01:54:46

    @rally monkey
    Εκτός από το ετήσιο έλλειμμα, υπάρχει και το τρέχον έλλειμμα, που σε απλά λόγια δείχνει τί υπάρχει στο ταμείο. Τα μέχρι τώρα έσοδα έπεσαν έξω και οι τρέχουσες δαπάνες αυξήθηκαν. Άρα μένουν στο ταμείο λιγότερα από ότι είχαν υπολογίσει, αν τελικά μένουν.
    Τώρα για τα CDS θυμίσου το παράδειγμα του Ντουμπάι. Το Ντουμπάι πέρυσι καθυστέρησε τις πληρωμές του, οπότε μέχρι να έρθει η βοήθεια από το Αμπού Ντάμπι ενεργοποιήθηκαν μερικώς.

  16. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 14/07/2011 02:15:20

    Ποιοί έχουν αγοράσει ή πoυλήσει CDS;
    Ποιοί θα εισπράξουν κέρδη ή θα χάσουν το στοίχημα;
    Ο ΑΑΠ ο ΝΑΠ;
    Μήπως μερικοί θέλουν χρεοκοπία με κάθε τρόπο;
    Προσωπική μου γνώμη ότι παρά τις προσπάθειες τους, θα βρεθεί λύση για να μην υπάρξει γενικευμένη κρίση και οι ευρωπαίοι πολιτικοί είναι πιο φιλέλληνες
    από τα ελληνόφωνα εξαπτέρυγα κερδοσκόπων.

    • man8os avatar
      man8os @ ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 14/07/2011 09:50:38

      Εμαθαν Ελληνικα?

    • sofia avatar
      sofia @ ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 15/07/2011 10:00:30

      ΟΙ ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΥΓΝΟΙ ΑΠΟΙΚΙΟΚΡΑΤΕΣ. ΑΣ ΜΗΝ ΤΡΕΦΟΥΜΕ ΦΡΟΥΔΕΣ ΕΛΠΙΔΕΣ.

  17. RYaN avatar
    RYaN 14/07/2011 02:19:59

    Ναι, είναι πιθανό να βρεθεί λύση, αν έχει ξεπεραστεί η πιθανή χρεοκοπία των ΗΠΑ στις 2 Αυγούστου.

    • ΕΛΛΗΝ avatar
      ΕΛΛΗΝ @ RYaN 14/07/2011 03:01:38

      Σωστά
      Και ο 2ος λόγος είναι οτι θέλουν να προστατευθούν και οι ίδιοι
      γιατί βλέπουν απο ποιούς καθοδηγείται το δικό μας καβαλημένο καλάμι.......... (που θέλει να το παίξει και παράγοντας της παγκοσμιοποίησης).

    • Δήμος avatar
      Δήμος @ RYaN 14/07/2011 03:40:31

      Αναγκαστικά θα ξεπεραστεί.

      • sofia avatar
        sofia @ Δήμος 15/07/2011 10:02:42

        ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΥΡΩΠΑΙΟΥΣ ΤΟΥ ΒΟΡΡΑ. ΤΟ ΤΙΜΗΜΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΔΟΥΛΩΣΗ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΝΟΤΟΥ. ΜΑ ΤΙ ΔΙΑΟΛΟ, ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΤΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΧΩΡΕΣ? ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ Η ΙΤΑΛΙΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΗΦΟΡΑ. ΟΠΟΥ ΝΑ' ΝΑΙ ΠΙΑΝΕΙ ΠΑΤΟ.

  18. ΔΗΜΗΤΡΗΣ Α. avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ Α. 14/07/2011 07:07:44

    θα ηθελα να μαθω εαν θα δημιουργηθει προβλημα τροφοδοσιας αγαθων στην αγορα. Τι θα γινει με τα ειδη πρωτης αναγκης;

  19. ΚΩΣΤΑΣ οπως λεμε ΝΙΚΟΣ, ΒΑΓΓΕΛΗΣ, ΕΛΕΝΗ, ΜΑΡΙΑ, ΠΕΤΡΟΣ κλπ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ οπως λεμε ΝΙΚΟΣ, ΒΑΓΓΕΛΗΣ, ΕΛΕΝΗ, ΜΑΡΙΑ, ΠΕΤΡΟΣ κλπ 14/07/2011 07:23:27

    Στο παιχνίδι ή πόλεμο (όπως θέλετε πείτε το) ανάμεσα στις αγορές και την Ε.Ε.-ΗΠΑ-ΚΙΝΑ αναρωτήθηκε ποτέ κανείς μήπως ο ΓΑΠ είναι τελικά με τις αγορές;;;;;

  20. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 14/07/2011 07:25:53

    Oδηγίες επιβίωσης:
    Α) Είδη προς αποθήκευση.

    1) Απαραίτητες τροφές προς αποθήκευση:

    Τα είδη τροφής που πρέπει να επιλέξετε πρέπει να πληρούν οπωσδήποτε τους εξής κανόνες:

    * Να μπορούν να διατηρηθούν επί μακρόν,
    * Και να πληρούν τις διατροφικές ανάγκες του ανθρώπινου οργανισμού

    Τουλάχιστον τα εξής:

    * 2 Τσουβάλια σιτάρι: 120€,
    * 1 τσουβάλι φασόλια : 75€,
    * 1 τσουβάλι ρεβίθια : 75 €,
    * 1 τσουβάλι φασόλια γίγαντες : 90€,
    * 1 τσουβάλι φακές: 75€,
    * 5 τενεκέδες λάδι: 375€,
    * 1 τσουβάλι αλάτι χοντρό*,
    * 1 Τσουβάλι Ζάχαρη 70€,
    * 2 μεγάλοι τενεκέδες γάλα σε σκόνη 100€,
    * 10 κεφάλια κεφαλιαμυτζιθρα σκληρή: 100€,
    * 20 σαλάμια αέρος :160€,
    * περί τα 10 κιλά μακαρόνια,
    * 1 τσουβάλι ρύζι,

    *Ο λόγος που αναφέρουμε χοντρό αλάτι και όχι το κλασικό είναι δυϊκός. Το χοντρό αλάτι εκτός από χρήση του στην μαγειρική είναι απαραίτητο στο “ πάστωμα” των τροφών.

    ΠΡΟΣΟΧΗ: Απαραιτήτως βιταμίνες για συμπλήρωση των διατροφικών αναγκών:

    -εκτός άμα θέλετε να πάθετε σκορβούτο-

    * Βιταμίνες PHARMATON GERIATRIC περί τα 9€

    -κάθε κουτί αρκεί για τις ανάγκες ενός ατόμου για 30 μέρες, υπολογίστε με μακρύ ορίζοντα και αναλόγως τα μέλη της οικογένειας σας.

    Καλύπτει πλήρως τις ανάγκες σε βιταμίνες του οργανισμού, απορροφάται κατά 90% τουλάχιστον διότι είναι σε μορφή κάψουλας (εν αντιθέσει με τις βιταμίνες σε μορφή χαπιού που απορροφώνται κατά 25-30% από τον οργανισμό) και εμπεριέχει Ginseng που προσφέρει αυξημένη ενέργεια.

    Είναι ακριβώς η ίδια φόρμουλα με γνωστό προϊόν βιταμινών που κοστολογείται στα 35€-40€ αλλά αποτελεί παραεισαγωγή της ίδιας εταιρείας με διαφορετικό όνομα (ψάξτε στο διαδίκτυο και θα καταλάβετε).

    Επίσης καλό θα ήταν να έχετε τα εξής είτε για την τόνωση του ηθικού σας είτε για προμήθειες σε «καταδρομές»:

    * καφέ,
    * τσάι,
    * και διάφορες κονσέρβες.

    2) Φάρμακα (η λίστα θα γίνει πιο σαφής στο μέλλον):

    * Παυσίπονα( Depon, ασπιρίνη, ponstan)
    * Αντιβιώσεις,
    * Οινόπνευμα,
    * Σουλφαμιδόσκονη,
    * Betadine,
    * Hexalen (απαραίτητο για μολύνσεις στο φάρυγγα κ.α),
    * Immodium (κατά της διάρροιας, πολύ σημαντικό σε πολλά σενάρια),
    * Γάζες,
    * Επίδεσμοι,
    * Γαντζάκια επιδέσμων
    * σπρέι αερολιν για βήχα ή σιρόπι βήχα.

    3) Είδη υγιεινής:

    * φίλτρα νερού 150€
    * χαρτιά υγείας 100€

    4) Εργαλεία:

    * πριόνι,
    * τσεκούρι,
    * αγκίστρια για ψάρεμα,
    * δίχτυ για ψάρεμα,
    * δολώματα.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 14/07/2011 07:43:43

      και αλεύρι, φυσικά

      • Αρματιστής avatar
        Αρματιστής @ αλλενάκι 14/07/2011 11:18:35

        Ξέχασες τη ξερή μαγιά

        • juliet avatar
          juliet @ Αρματιστής 14/07/2011 11:32:01

          Και αν έχετε αυλή μπορείτε μέχρι 10 κότες χωρίς κόκορα ,εφ΄οσο είναι πόλη , στο χωριό όσες θέλετε και με κοκόρους.

          • sofia avatar
            sofia @ juliet 15/07/2011 10:05:02

            ΓΑΤΕΣ, ΦΑΚΕΣ ΚΑΙ ΠΟΝΤΙΚΟΦΑΡΜΑΚΟ. ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΣΥΣΣΩΡΕΥΣΟΥΜΕ ΣΤΙΣ ΑΠΟΘΗΚΕΣ, ΤΑ ΠΟΝΤΙΚΙΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΡΤΥ!!!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ αλλενάκι 14/07/2011 08:02:34

      Καλημερα,

      οπλο και πυρομαχικα δε θα παρουμε ? να φτιαξω "αμυντικη" λιστα?
      χαχααα

      παντως θα την κρατησω τη λιστα σου, εχω να οργανωθω για το χωριο και θα μου φανει πολυ χρησιμη... αντρας πραμα, μονο τ βασικα σκεφτομαι !

      ΠΠ

      • zonitis avatar
        zonitis @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/07/2011 14:54:34

        Το οπλο δεν ειναι καλο. Κανει θορυβο. Σε τετοιες καταστασεις ειναι καλυτερα να ζεις οσο πιο αθορυβα γινεται. Αν ζησουμε τετοιες καταστασεις και το χωριο δεν θα ειναι ασφαλες. Τοξο χρειαζεται. Αθορυβο και αποτελεσματικο. Επισης συνεργα και οδηγιες (για οσους δεν ξερουν) για παγιδες (πουλια και μικρα θηραματα).

    • m.s avatar
      m.s @ αλλενάκι 14/07/2011 10:26:17

      την κράτησα τη λίστα.
      έχει να πέσει παπάρα που έλεγε και ο συγχωρεμένος ο Βέγγος ( θυμάστε τη σκηνή που ήταν γκαρσόνι και του έδινε παραγγελία ο Μεγάλος Φέρμας ζητώντας κάτι πιο εκλεκτό και στο τέλος του λέει φέρε μια γίγαντες...
      Ενημερωτικά αγαπητέ αλλενάκι το χοντρό αλάτι αντικαθιστά θαυμάσια τα ψιλά σκάγια σε περίπτωση που θέλεις να σε θυμούνται κάθε φορά που θα θέλουν να καθίσουν!!!
      ΥΣ αν κρατήσω τις τριπλές ποσότητες θα θεωρηθώ μαυραγορίτης;;;

    • Αρματιστής avatar
      Αρματιστής @ αλλενάκι 14/07/2011 11:20:49

      Χρειάζονται και υλικά αντισύληψης. Οι δύσκολες εποχές δεν είναι κατάλληλες για αύξηση του πληθυσμού.

      • juliet avatar
        juliet @ Αρματιστής 14/07/2011 11:40:53

        Θα πρέπει να δούμε τις στατιστικές, αν αυξήθηκε ο πληθυσμός της Ελλάδος στη κατοχή,μη κάνεις και άσκοπα έξοδα.

        • Αρματιστής avatar
          Αρματιστής @ juliet 14/07/2011 11:48:18

          Όχι δεν αυξήθηκε. Ο Γλέζος γράφει ότι μόνο η Ελλάδα από όλες τις χώρες που κατακτήθηκαν από τους ναζί, παρουσίασε μείωση του πληθυσμού κατά 500.000.

          Άρα τα υλικά αντισύλληψης μπορούν να βγούν από το κατάλογο.

          • sofia avatar
            sofia @ Αρματιστής 15/07/2011 10:10:42

            ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΜΕΝΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΟΡΕΞΗ ΓΙΑ ΕΡΩΤΙΚΕΣ ΠΕΡΙΠΤΥΞΕΙΣ!

  21. ορτικι ορτικαδ avatar
    ορτικι ορτικαδ 14/07/2011 08:06:33

    Eιναι πολυ ασχημο το γεγονως να ξερεις οτι μας εχουν φτασει εδω επειδη ειχαν ενα στημενο σχεδιο για τη καταστροφη της ελλαδας και να μην μπορεις να τους διωξεις.Πρεπει να φυγουν τωρα καθε μερα που περναει παιρνουν αποφασεις πολυ προδοτικες.Ο ΓΑΠ θα πρεπει να απολογηθει για οσα εκανε και για την συνεργασια του με τη ΛΑΖΑΡ που σκοπο εχει τη χρεοκοπια.Ηταν προσχεδιασμενο απο καιρο αλλα δεν θα πρεπει να τιμωρηθει για αυτα που εκανε και για τις μυστηκες συμφωνιες του για να φτασει τη χωρα ως εδω?Πρεπει αμεσως να τον μπαγλαρωσουν ειναι εγκληματιας,δεν ειμαστε ηλιθιοι καταλαβαινουμε τι γινεται τι νομιζει οτι μας δουλευει?

    • ορτικι ορτικαδ avatar
      ορτικι ορτικαδ @ ορτικι ορτικαδ 14/07/2011 10:43:24

      χα χαΛΑΖΑΡ οτι να ναι LAZARD ηθελα να πω

  22. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 14/07/2011 08:18:59

    Κοίτα να δεις που η Γαποπαρέα θα μας βγάλει στους χώρους διασποράς να κάνουμε σκηνάκια. Να ξέρουν όμως οι λαμογιότατοι ότι μετά θα αρχίσουν και οι καταδρομικές ενέργειες στις μεζονέτες των βολεμένων και οι πισίνες τους θα αποχτήσουν άλλη χρήση.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Γιάννης Φαίλτωρ 14/07/2011 08:28:27

      Εκτροπες και Ανατροπες.

      ΠΠ

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/07/2011 08:55:41

        ξηροί καρποί, ξερά σύκα, απαραίτητα για το σκορβούτο, σε περιπτωση έλλειψης φρουτων και βιταμινών

        • victoria (true) avatar
          victoria (true) @ αλλενάκι 14/07/2011 13:57:44

          Αλλενάκι τα λες σοβαρά...;
          :-(

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ αλλενάκι 14/07/2011 14:52:25

          Victoria (true) ναι, γιατί; Είναι κόπος να συγκεντρωθούν αυτές τις προμήθειες; Όλες μπορούν να χρησιμοποιηθούν άλλωστε, αν όλα πάνε καλά...
          Αυτό αφορά πιο πολύ τους ανθρώπους στις πόλεις, διότι στην περιφέρεια είναι καλύτερα. Το λάδι ειδικά είναι απαραίτητο (και το ακριβότερο)...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Γιάννης Φαίλτωρ 14/07/2011 09:23:09

      Οι μεζονέτες, Γιάννη, θα φυλάσσονται από ιδιωτικούς (και όχι μόνο) στρατούς, και άρα επιδρομές χωρίς εκατόμβες δεν θα υπάρξουν. Είσαι σίγουρος ότι θα είσαι διατεθιμένος να είσαι ένας από αυτούς;

      • man8os avatar
        man8os @ Αυριανιστής 14/07/2011 09:54:43

        Αμα τα κανουν οπως πανε να τα κανουν η εννοια εκδικηση θα ειναι σημαντικοτερη απο την εννοια αυταξια της ανθρωπινης ζωης. Και φυσικα η οργη και ο πονος που θα μας προκαλεσουν θα ειναι τετοια που θα πρεπει να τον αισθανθουν και αυτοι.

      • zonitis avatar
        zonitis @ Αυριανιστής 14/07/2011 14:59:33

        Και τι θα τρωει φιλε ο στρατος τους; Τα μασουρια που εχουν φυλαγμενα στα χρηματοκιβωτια τους; Διοτι αν ερθει μια τετοια κατασταση, ωστε να χρειαζομαστε τα τροφιμα και τα υλικα που περιγραφει το Αλλενακι (εγω παντως πιστευω οτι θα ερθει και μαλιστα πιο νωρις απ οτι νομιζουμε), τοτε δεν θα υπαρχουν carrefour, lidl, aldi και δεν ξερω τι αλλο.

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ zonitis 14/07/2011 15:27:13

          Στην πρώτη γερμανική κατοχή, υπήρχαν σούπερ μάρκετ; Όχι προφανώς. Αλλά από τους ιδιοκτήτες των "μαιζονετών" της εποχής, δε νομίζω να έλειψε το φαγητό...

  23. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 14/07/2011 08:26:38

    Εύγε κ. Γεώργιε Ανδρέα Παπανδρέου. Άξιος ο μισθός της "εθνικής" σας αποστολής. Έρχεται η ώρα της απολογίας σας.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Νίκος Θ. 14/07/2011 16:09:39

      Η κατηγορία της εσχάτης προδοσίας θα έχει βάση μόνο εάν ο ΓΑΠ υποχωρήσει πέραν των κόκκινων γραμμών σε εθνικά θέματα (π.χ. στο θέμα της κυριότητας των βραχονησίδων του Αιγαίου ή της ΑΟΖ του Καστελλόριζου κ.λπ.) που δεν ξέρουμε ακόμα αν το έχει κάνει. Όσον αφορά στην εκχώρηση μέρους εθνικής κυριαρχίας στην χάραξη της εθνικής οικονομικής πολιτικής, εκεί είναι "δημοκρατικά" καλυμμένος γιατί το μνημόνιο και το μεσοπρόθεσμο πέρασαν και ψηφίστηκαν (όπως ψηφίστηκαν) από τη βουλή. Για να δικαστεί βάσει αυτών πρέπει να καταπέσει όλο το πολίτευμα ως παράνομο και αντιδημοκρατικό και τούτο ιστορικά συνέβη μόνο στις περιπτώσεις δικτατοριών. Τέτοια κατάσταση τουλάχιστον τυπικά δεν έχουμε.

      Επομένως, άλλη είναι η οδός της μελλοντικής δικαστικής καταδίκης του Παπανδρέου από μια αληθινά δημοκρατική ελληνική πολιτεία:

      Ο Γιώργος Ανδρέα Παπανδρέου πρέπει να δικαστεί με την κατηγορία της "δόλιας πτώχευσης της χώρας". Το έγκλημα της δόλιας εκ μέρους του ΓΑΠ αλλοίωσης στοιχείων, δόλιας διόγκωσης ελλειμμάτων, με στόχο την δήθεν "αναπόφευκτη" υπογραφή του κατοχικού Μνημονίου με την είσοδο στο ΔΝΤ και τέλος την δόλια επιμονή σε μια αποδεδειγμένα λανθασμένη πολιτική με κατάληξη την δημιουργία συνθηκών χρεοκοπίας (έστω και επιλεκτικής) αντιστοιχεί τουλάχιστον σε κακούργημα που τιμωρείται με ισόβια κάθειρξη λόγω της υπερβολικά μεγάλης οικονομικής ζημίας που δημιουργείται και του αρνητικού επηρεασμού της οικονομικής δυνατότητας του μεγαλύτερου τμήματος του ελληνικού λαού.

    • ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ avatar
      ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ @ Νίκος Θ. 14/07/2011 17:55:35

      Εάν ο "μεγάλος" Αντέγας δεν είχε προχωρήσει σε ολοκληρωμένη συνουσία πριν από 60 περίπου χρόνια, αλλά αντιθέτως είχε προτιμήσει "το εργόχειρο" ίσως θα γλιτώναμε από τα σημερινά δεινά...

  24. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 14/07/2011 09:01:27

    @ για όσους δεν έχουν καταλάβει ακόμη τι πραγματικά συμβαίνει!

    Όπως όλα δείχνουν βαδίζουμε ολοταχώς προς τον Σοσιαλισμό που προεκλογικά με την επαναστατική του ρητορική υποσχέθηκε ο Παπανδρέου,
    μετά την χρεοκοπία είναι πολύ πιθανό να ενεργοποιηθεί το άρθρο του μεσοπρόθεσμου που λέει ότι,
    «εμπράγματα δικαιώματα τρίτων μπορεί να κηρύσσονται αναγκαστικώς απαλλοτριωτέα με απόφαση του Υπουργού Οικονομικών, για λόγους μείζονος σημασίας δημοσίου συμφέροντος»
    Τότε θα πουν πως ο σοσιαλισμός είναι αναπόφευκτος.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ o βουνίσιος 14/07/2011 09:24:45

      Βεβαίως και ετοιμάζουν και "Διοικητική Πράξη" για όλα αυτά, που θα παρακάμπτει το Σύνταγμα, έτσι έκανε και η δικτατορία όπως διάβασα.

      Orwellish speaking, το Pashock αναβάθμισε την έννοια "δικτατορία" σε κατηγορία ΑΑΑ+++.

      ΚΑΤΩ Η ΧΟΥΝΤΑ.

  25. jkr avatar
    jkr 14/07/2011 09:07:02

    Θέλουν άμεση εκποίηση της δημόσιας περιουσίας και για να γίνει αυτό πριν πέσει η κυβέρνηση Παπανδρέου θα ενεργοποιήσουν έστω και με τεχνητό τρόπο δεδομένα στάσης πληρωμών των δανειστών, ώστε να προκληθεί σχετική απόφαση της ΕΕ και συμφωνία με την κυβέρνηση, η οποία θα πρόκειται και για "επιτυχία". Η λογική του ΣΟΚ συνεχίζεται εν μέσω καύσωνα μια χαρά.

  26. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 14/07/2011 10:05:17

    Αυτό προσπαθώ να πω. Δεν θα αισθανθούν τίποτα, γιατί θα προστατεύονται από τους ιδιωτικούς στρατούς.

  27. Pikis avatar
    Pikis 14/07/2011 10:07:48

    Γιατί δεν βγαίνει ένας πολιτικός από ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ και να μας πει τι στο διάολο συμβαίνει;
    Ας φερθούν σοβαρά έστω μια φορά.

  28. axis avatar
    axis 14/07/2011 10:16:38

    Αν θυμάστε, για έναν τραπεζικό υπάλληλο από Αγγλία που είχε στείλει ένα email με δήθεν πληροφορίες για κατάρρευση της ελληνικής οικονομίας είχε κινηθεί όλη η δικαιοσύνη και είχε γίνει ο κακός χαμός. Τώρα που τα λέει ο Παπανδρέου στα ίσια δεν κουνιέται κανένας και τα περισσότερα κανάλια σχεδόν πανηγυρίζουν για την επερχόμενη χρεοκοπία.

  29. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 14/07/2011 10:17:53

    Φίλε μου σε καταστάσεις κρίσεις κανείς δεν είναι σίγουρος για τίποτα.
    Τα δεδομένα ανατρέπονται και η ανθρώπινη συμπεριφορά αλλάζει μη έχοντας σταθερές συντεταγμένες αναφοράς. Δεν με φοβίζει η φτώχεια ούτε οι πραίτωρες αλλά ένας νέος εθνικός διχασμός.
    Πέρα από εμάς, όμως, υπάρχουν και κάποιες εκατοντάδες χιλιάδες εξαθλιωμένων λαθρομεταναστών για τους οποίους η ζωή έχει πολύ μ ικρή αξία. Φανταστείτε τι έχει να γίνει αν καταρρεύσει τελείως το σύστημα.

  30. Koutalianos avatar
    Koutalianos 14/07/2011 10:22:23

    ΝΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΕΙ Η "ΤΥΦΛΗ" ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ.
    ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΠΕ ΨΕΜΑΤΑ
    ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΚΕ ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΧΡΗΜΑ
    ΟΠΟΙΟΣ ΣΠΑΤΑΛΗΣΕ ΧΡΗΜΑ
    ΟΠΟΙΟΣ ΕΠΑΙΖΕ ΜΕ ΤΟΝ ΛΑΟ ΚΑΙ ΨΕΥΔΟΤΑΝ ΑΣΥΣΤΟΛΩΣ
    ΟΠΟΙΟΣ ΣΥΜΕΤΕΙΧΕ ή ΑΠΕΚΡΥΠΤΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ
    ΟΠΟΙΟΣ ΕΒΓΑΛΕ ΛΕΦΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ
    ΟΠΟΙΟΣ ΕΣΚΕΜΕΝΑ ΝΟΜΟΘΕΤΗΣΕ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ
    ΟΠΟΙΟΣ ΝΟΜΟΘΕΤΗΣΕ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΑΤΙΜΩΡΗΣΙΑΣ
    ΟΠΟΙΟΣ ΑΠΕΚΡΥΨΕ-ΣΥΓΚΑΛΗΨΕ ή ΔΕΝ ΕΝΑΝΤΙΩΘΗΚΕ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΠΟΥΛΗΜΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ

    Ο Λ Ο Ι ΣΕ ΔΙΚΗ ΜΕ ΤΙΜΙΟΥΣ ΔΙΚΑΣΤΙΚΟΥΣ. κάπου θα υπάρχουν.

    ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ Τ Ω Ρ Α.
    μέχρι τότε κανένα λαμόγιο στον ίδιο δρόμο-χώρο-τόπο με τους υπόλοιπους
    ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ.
    γιαούρτι και αυγό. τώρα - σε όλους.

  31. cas avatar
    cas 14/07/2011 10:22:37

    Το κράτος χρεοκοπημένο ήταν ήδη.
    Κι ενώ η λύση απ΄την αρχή ήταν η μερική διαγραφή του χρέους, είτε με hair - cut (κούρεμα), είτε μη πληρώνοντας τους τόκους, είτε ως απεχθές χρέος που έλεγαν κάποιοι, είτε με οποιονδήποτε άλλο τρόπο,
    αυτοί θέλαν να ξεπουλήσουν την Ελλάδα πρώτα, βάζοντας την υποθήκη με τις δανειακές συμβάσεις και κρατώντας εσαεί όμηρο,
    α) αποκλείοντας την από τις αγορές (αφού οι αγορές ξέρουν ότι με τέτοιους όρους οι έλληνες θα θέλουν να αποπληρώσουν τα μνημόνια πρώτα), και
    β) Θέτοντάς μέσα στις ίδιες συμβάσεις τον όρο περί απαγόρευσης δανεισμού από τρίτες χώρες όπως Ρωσία και Κίνα.

    Να πω εδώ ότι δεν είμαι κομμουνιστής, αλλά ούτε η Ρωσία και η Κίνα είναι πλέον...

    • sofia avatar
      sofia @ cas 15/07/2011 10:15:49

      ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ, ΙΔΙΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟ.

  32. ΛΕΙΒΑΔΙΤΗΣ avatar
    ΛΕΙΒΑΔΙΤΗΣ 14/07/2011 10:38:39

    ΔΥΟ ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΕΡΑΣΑΝ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΕΔΕΡΝΑΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΝΗΓΥΡΙΖΑΝ ΣΑΝ ΗΛΙΘΙΟΙ ΕΠΕΙΔΗ ΛΕΕΙ ΣΩΘΗΚΕ Η ΧΩΡΑ ΑΠΟ ΧΡΕΩΚΟΠΙΑ. ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΟΥΝ ΧΡΕΩΚΟΠΙΑ? ΑΝ ΔΕΝ ΦΥΓΟΥΝ ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΕΙ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ. ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ!!!!!!

  33. axis avatar
    axis 14/07/2011 10:41:34

    Η πολιτική Παπανδρέου απέτυχε. Πήρε σκληρά μέτρα αλλά δεν απέφυγε την χρεοκοπία. Να παραιτηθεί σήμερα και να αφήσει τις συνεντεύξεις και την αγγλική ορολογία για να θολώσει τα νερά. Έχουμε καταλάβει πολύ καλά τι έχει γίνει.

  34. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 14/07/2011 10:49:21

    Σαν σήμερα, 14 Ιουλίου 1789, ο λαός του Παρισιού καταλάμβανε τη Βαστίλλη.

    • JOHN avatar
      JOHN @ αλλενάκι 14/07/2011 11:05:04

      αλλενακι.Και σημερα η Γαλλια εχει προεδρο το Νικολα Σαρκοζι και μια Μαρι Αντουανετ που ακουει στο ονομα Καρλα Μπρουνη!Εχει ο καιρος γυρισματα.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ JOHN 14/07/2011 12:47:42

        η Μαρί Αντουανέτ ήταν ένα άβγαλτο κοριτσάκι που την πήρε ο βασιλιάς μικρή
        καμία σχέση...

  35. Σταύρος avatar
    Σταύρος 14/07/2011 10:52:09

    Θα μου επιτρέψετε να αφιερώσω, εις τους αξιότιμους κ.κ. ΣοσιαΛηστάς, ένα τραγούδι.
    http://www.youtube.com/watch?v=slWRbC8txK0
    Τους παρακαλώ να δώσουν ιδιαιτέρα προσοχή εις το πρώτο κουπλέ του τρίτου στοίχου και συγκεκριμένα από το 0:30 έως και το 0:37.
    Σας ευχαριστώ και καλό... ταξίδι!

    • sofia avatar
      sofia @ Σταύρος 15/07/2011 10:18:19

      ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΩΝ ΑΔΕΡΦΩΝ ΚΑΤΣΙΜΙΧΑ: "ΓΥΡΙΖΩ ΤΙΣ ΠΛΑΤΕΣ ΜΟΥ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ, ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΝΕΤΕ ΟΠΩΣ ΘΕΛΕΤΕ..." ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΑΙΡΟ, ΚΑΙ ΑΠΟΡΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΑΚΟΜΗ...

  36. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 14/07/2011 11:11:01

    Από την σημερινή ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ :

    Ο Ιβάν Σαββίδης μιλάει στον ανταποκριτή της «Ε», Θ. Αυγερινό

    Η Ρωσία ήταν έτοιμη από τις αρχές του 2010 να παράσχει δάνειο με ευνοϊκούς όρους και η Ελλάδα αδιαφόρησε, δήλωσε στην «Ε», λίγο μετά την επανεκλογή του στην προεδρία της Ομοσπονδίας Ελληνικών Κοινοτήτων Ρωσίας, ο Ιβάν Σαββίδης, βουλευτής της Κρατικής Δούμας, επικεφαλής της 5ης Περιφέρειας του ΣΑΕ και «τσάρος του Ροστόφ», στις όχθες του Δον.

    «Ηρθε ο Παπανδρέου στη Ρωσία πέρυσι τον Φεβρουάριο, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί ήρθε. Ο ηγέτης της Ρωσίας ήταν έτοιμος να δώσει 25 δισ. ευρώ, δεν έχω λόγο να μην το πω δημοσίως, γιατί έχω ο ίδιος γνώση του ζητήματος. Και ήταν μάλιστα έτοιμος να τα δώσει ως πρώτη δόση βοήθειας στην Ελλάδα, όμως, δυστυχώς... Ηταν δάνειο με χαμηλό επιτόκιο, οι λεπτομέρειες δεν έχουν πια σημασία, αφού προφανώς οι Αμερικανοί, το ΔΝΤ και η Ε.Ε. είπαν όχι. Τότε γιατί ήρθε στη Μόσχα ο Παπανδρέου; Για να δει ο ελληνικός λαός ότι συναντιέται με τον Πούτιν;», μας είπε με πάθος ο Ι. Σαββίδης, που διαμαρτύρεται ότι οι ελληνορωσικές σχέσεις είναι τόσο παγωμένες, όσο ποτέ τα τελευταία 20 χρόνια.

    «Ηταν έτοιμος»

    «Δεν είναι μυστικό ότι εγώ κανόνισα την κατ' ιδίαν συνάντηση, ζητήθηκε η βοήθειά μου από την ελληνική πλευρά. Το πρωί συναντήθηκα με τον Παπανδρέου στην Κρατική Δούμα, μείναμε οι δυο μας με τον μεταφραστή και του είπα ότι δεν χρειάζεται να προβληματίζεται για τίποτε, ότι ο Πούτιν έχει καλή και θετική διάθεση, γι' αυτό και θα προτείνει να μείνουν μόνοι τους κι εφόσον δώσει κι αυτός τη συγκατάθεσή του, μπορεί να του θέσει οποιοδήποτε ζήτημα θεωρεί χρήσιμο. Ηταν έτοιμος να ακούσει τα πάντα», υποστήριξε ο κ. Σαββίδης, υπογραμμίζοντας ότι η συνομιλία κράτησε τελικά μόλις 20 λεπτά και λίγο αργότερα ενημερώθηκε από το Κρεμλίνο «ότι κατά τη διάρκειά της ο Παπανδρέου ουσιαστικά δεν έκανε απολύτως καμία ερώτηση, αλλά μιλούσε για τα οικολογικά προβλήματα της Ελλάδας».

    «Γιατί ήρθατε;»

    Σύμφωνα με τον ηγέτη των ομογενών της Ρωσίας, ο Β. Πούτιν είχε νωρίτερα σε ένδειξη καλής θέλησης ορίσει ως υπεύθυνο για την υλοποίηση των διμερών συμφωνιών τον Ιγκορ Σέτσιν, «έναν από τους ισχυρότερους αντιπροέδρους της ρωσικής κυβέρνησης, ο οποίος επιβλέπει ολόκληρο το ενεργειακό σύμπλεγμα και τη βαριά βιομηχανία μηχανοκατασκευών».

    Αυτό σήμαινε ότι η Ρωσία είναι έτοιμη για άμεση συμφωνία και επιτάχυνση των διαδικασιών, όμως η Ελλάδα δεν έδειξε καμία διάθεση και «το ίδιο βράδυ πήγα στο προεδρικό ξενοδοχείο "Πρέζιντεντ" όπου έμενε ο Παπανδρέου, και τον ρώτησα: Πείτε μου σας παρακαλώ, γιατί ήρθατε και γιατί χρειαζόταν η κατ' ιδίαν συνάντηση, γιατί μου ζητήσατε βοήθεια, για να με δυσφημήσετε;».

    Κατά τις εκτιμήσεις του ομογενή πολιτικού, «η αντίδραση που ακολούθησε είναι πλέον προς την αντίθετη κατεύθυνση» και έτσι μπορεί να εξηγηθεί και η πρόσφατη αναβολή της προγραμματισμένης για τις 5 Ιουλίου επίσκεψης Λαμπρινίδη στη Μόσχα, έπειτα από ρωσική πρωτοβουλία και με διατύπωση πρωτοφανών αιχμών για έλλειψη περιεχομένου στις διμερείς επαφές.

    Σύμφωνα με τον Ι. Σαββίδη, το Κρεμλίνο ζήτησε να εξηγηθεί στον πρωθυπουργό ότι θα μπορούσε να ζητήσει οποιαδήποτε διευκόλυνση ήθελε, έστω και τηλεφωνικά, από τον Β. Πούτιν, γι' αυτό και αργότερα προτάθηκε να χορηγηθεί δάνειο, «που θα πληρωθεί εν μέρει με κρατικές δεσμεύσεις και εν μέρει με αγροτικά προϊόντα», έτσι ώστε να υλοποιηθεί το συμβόλαιο αγοράς τεθωρακισμένων οχημάτων μεταφοράς προσωπικού από τη Ρωσία, όμως και η πρόταση αυτή απορρίφθηκε.

    Οι ελληνικές επιλογές οδηγούν, κατά τον Ι. Σαββίδη, στη σταδιακή μεγιστοποίηση των ρωσοτουρκικών σχέσεων, καθώς «στο φόντο μιας Ελλάδας που αδυνατίζει και όλο και περισσότερο αποστρέφει το πρόσωπό της από τη Ρωσία, όλο και ενεργότερα η τουρκική οικονομία συνεταιρίζεται με τη ρωσική και η Τουρκία ισχυροποιείται», εξέλιξη, που «θα είναι το χειρότερο έγκλημα για πολλές χιλιετίες. Και τότε δεν θα μπορούμε πλέον τίποτε να διορθώσουμε».
    Ο Ιβάν Σαββίδης μιλάει στον ανταποκριτή της «Ε», Θ. Αυγερινό

    • Πετρος Μ. avatar
      Πετρος Μ. @ Γιάννης Καλαματιανός 14/07/2011 11:31:05

      «στο φόντο μιας Ελλάδας που αδυνατίζει και όλο και περισσότερο αποστρέφει το πρόσωπό της από τη Ρωσία, όλο και ενεργότερα η τουρκική οικονομία συνεταιρίζεται με τη ρωσική και η Τουρκία ισχυροποιείται», εξέλιξη, που «θα είναι το χειρότερο έγκλημα για πολλές χιλιετίες...

      Φίλε Γιάννη , πολύ καλά εκανες και αναδημοσίευσες το άρθρο.

      Μιλάμε οι άνθρωποι θα πετύχουν το ακατόρθωτο.
      Θα καταστρεψουν γεωπολιτικές ισορροπίες 11 αιώνων.
      Και ο πρώτος Ρωσος χριστιανος αυτοκράτορας Βλαδίμηρος ονομαζόταν σαν τον
      Πούτιν

    • alakran avatar
      alakran @ Γιάννης Καλαματιανός 14/07/2011 11:37:37

      Ώστε δεν ήταν μονόδρομος το μνημόνιο?Μας έλεγαν δηλαδή ψέμματα?
      Πέφτω από τα σύννεφα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

      • sofia avatar
        sofia @ alakran 15/07/2011 10:22:50

        ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΓΝΩΣΤΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ. ΜΑ ΚΑΛΑ, ΠΟΥ ΖΕΙΣ?? ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΗΤΑΝ ΣΤΗΜΕΝΗ ΔΟΥΛΕΙΑ. Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΕΙΧΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΔΑΝΕΙΟ ΑΠΟ ΤΗ ΡΩΣΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΙΝΑ ΜΕ ΛΟΓΙΚΑ ΑΝΤΑΛΛΑΓΜΑΤΑ. ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΕΡΙΞΑΝ.

    • Χρίστος Σιψής avatar
      Χρίστος Σιψής @ Γιάννης Καλαματιανός 14/07/2011 14:37:06

      Οπότε, μετά την προσφερθείσα από τον Ιβάν βοήθεια στη... διερεύνηση του πράγματος, μήπως μπορούμε να διορθώσουμε τον τίτλο, ώστε να αποδίδεται καλύτερα η κατάσταση:

      "ΚΥΡΙΟΙ, (ΕΠΙΤΥΧΩΣ) ΜΑΣ ΕΠΤΩΧΕΥΣΑΜΕΝ"

  37. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 14/07/2011 11:49:30

    Αλλενάκι καλημέρα

    Στρατηγός Μπονάνος, 1974:

    "Αποφασίζομεν και διατάσομεν" .....
    1) Επιτάσσονται τα κάτωθι .....
    2) Κατάσχονται τα ακόλουθα .....
    3) Απαλλοτριούνται τα εξής .....
    4) Καλούνται να παρουσιασθώσι στα αρμοδίους αρχάς οι .....
    5) Εκτοπίζονται λόγω αντεθνικής δράσης οι ......
    6) Απαγορεύεται η κυκλοφορία από της 8ης νυκτερινής .....
    7) Τα κάθε είδους κυνηγετικά όπλα να παραδοθούν...
    8) Οι κάτοχοι όνων και ημιόνων καλούνται να τους παραδώσουν .... Το κάθε υποζύγιο θα πρέπει να συνοδεύεται μετά του σάγματός του καθώς και με κριθήν 2 ημερών.

    Μπορεί ο κάθε μακάκας να αποφασίζει ότι του κατέβει. Αυτό σημαίνει διοικητική πράξη.

    Και δυστυχώς αλενάκι, η Ελλάδα 20 μήνες τώρα, κυβερνιέται με διοικητικές πράξεις. Άλλωστε η βουλή απεδέχθη ότι ο υπουργός οικονομικών θα αποφασίζει μόνος του και θα προσκομίζει τις αποφάσεις του στη βουλή προς ενημέρωση. Τέτοιος ξεπεσμός. Αυτό το ονομάζουν δημοκρατία. Όπως δημοκρατία οι άθλιοι ονομάτισαν και τους εαυτούς τους….

    Τέτοια μορφής διοικητική πράξη είναι και ο πανάθλιος νόμος για την ίδρυση του ταμείου (Α.Ε.) ξεπουλήματος του δημοσίου.

    Έτσι στο υπόψη ταμείο μεταβιβάζονται με αποφάσεις των οικείων υπουργών τα περιουσιακά στοιχεία του δημοσίου που θα ξεπουληθούν. Από εκεί και ύστερα καμιά μεταβίβαση δεν μπορεί να ανακληθεί. Η παραπέρα τύχη της δημόσιας περιουσίας ανήκει αποκλειστικά και μόνο στο ταμείο, η δε βουλή και η κυβέρνηση δεν έχουν κανένα λόγο στην «αξιοποίηση». Το ταμείο ενεργεί σύμφωνα με τις οδηγίες της επιτροπής εμπειρογνωμόνων. Υποχρεωτικά !!!

    Ούτε στη χειρότερη μπανανία, ούτε στο πιο άθλιο προτεκτοράτο δεν επιφύλασσαν οι εξουσιαστές τέτοια μεταχείριση.

    Και θέλουν να διαμαρτυρόμαστε βελάζοντας…. Απαγορεύονται οι κουτουλιές και τα γιαουρτώματα… Έτσι νομίζουν

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Αρματιστής 14/07/2011 12:46:34

      Επειδή κάνει συνειρμό με το όνομά σου:

      ΑΑ-12, the deadliest shotgun in the world

      κατεβάζει θωρακισμένη πόρτα ανοίγει τάφρο γκρεμίζει τοίχους και περιστύλια

      απαγορευμένο και στην Αμερική

      μόνο για στρατιωτική χρήση

      με τύμπανο όπως το τόμιγκαν

    • sofia avatar
      sofia @ Αρματιστής 15/07/2011 10:24:52

      ΤΑ... ΣΚΑΤΩΜΑΤΑ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ?

  38. peter13 avatar
    peter13 14/07/2011 12:05:14

    Μετα απο αυτη την απιστευτη δηλωση Ο σαμαρας πρεπει ΑΜΕΣΑ να αλλαξει τονο και υφος και να απαιτησει με σθενος προσφυγη σε εκλογες ακομα και μεσα στον Αυγουστο. Σημερα, οχι αυριο!!

  39. texasasl avatar
    texasasl 14/07/2011 12:25:11

    Αναρωτιέμαι εάν υπάρχει ίχνος νεύρου πια μέσα μας...
    Μάλλον τα ανακλαστικά μας έχουν ατονίσει τελείως και έχουν αποκοιμηθεί απόλυτα.
    Το πρόβλημα είναι να μην χαθεί κανένα μπανάκι και επειδή είναι καλοκαίρι σημαίνει ότι όλα θα περιμένουν εμάς να γυρίσουμε από τις πενιχρές διακοπές μας για να πάρουνε απόφαση οι οποιοιδήποτε τις πάρουν..
    Όχι φυσικά ότι μας παίρνει κανένας υπόψιν αλλά έτσι για το γμτ...
    Εμείς απουσιάζομε για διακοπές...
    Ο θίασος της κυβέρνησης απουσιάζει λόγω έλλειψης φαιάς ουσίας...
    Οι μαλθακοί άρχοντες -κόμητες - φεουδάρχες της Ευρώπης μεταξύ ξηρού και ακμής στοιχηματίζουν την ζωή μας....
    Και απλά αναμένουμε τον Σεπτέμβρη και τα πρωτοβρόχια, εξάλου στην πλατεία Συντάγματος έπιασε η ζέστη πια και στέρεψαν τα συντριβάνια...
    Ραντεβού λοιπόν τον Σεπτέμβρη με ομπρέλλες με πάθος αλλά όχι πια στην χώρα που θα λέγεται Ελλάδα, απλά στο νοτιοανατολικό άκρο των βαλκανίων, πως θα λέγεται τότε ;;; Δεν ξέρω... Εσείς ξέρετε ;;;;

    • sofia avatar
      sofia @ texasasl 15/07/2011 10:28:06

      ΠΡΟΣΕΧΩΣ ΝΕΑ ΔΥΤΙΚΗ ΟΘΩΜΑΝΙΚΗ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ

      • sofia avatar
        sofia @ sofia 15/07/2011 10:29:22

        ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΑ: "ΝΕΑ ΝΟΤΙΑ ΡΩΜΑΪΚΗ ΑΥΤΙΚΡΑΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟΥ ΕΘΝΟΥΣ" ΚΑΤΑ ΤΑ ΠΡΟΤΥΠΑ ΤΟΥ ΚΑΡΛΟΜΑΓΝΟΥ

  40. Γ Νεοφωτιστος avatar
    Γ Νεοφωτιστος 14/07/2011 12:37:31

    ΟΙ ΙΣΤΟΡΙΚΕΣ ΜΟΙΡΑΙΕΣ… ΣΥΜΠΤΩΣΕΙΣ !!
    ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ :
    Στις εκλογές του Αυγούστου 1928 , με ένα φιλόδοξο πρόγραμμα ανόρθωσης της οικονομίας της Ελλάδας…..θριάμβευσε εκλέγοντας 223 βουλευτές.
    Η μικρασιατική καταστροφή είχε ρίξει την σκιά της στη οικονομία της χώρας, αλλά εκείνος προχώρησε σε ένα εκτεταμένο δανεισμό με Άγγλους στο Σίτυ. ( από 1928 – 1931 το εξ..χρέος τη ς χώρας από 27 δις. Δραχμές έφτασε τα 32.5 δις.
    Με την κατάρρευση των τιμών των μετοχών στο Αμερικάνικο Χρηματιστήριο τηςΓουόλ Στριτ. Η οικονομία της Ελλάδας βρέθηκε αμέσως υπό πίεση.
    Την Τετάρτη 27 Απριλίου 1932, το κράτος ΕΠΙΣΗΜΟΠΟΙΗΣΕ ΤΗ ΧΡΕΟΚΟΠΙΑ ΤΟΥ κηρύσσοντας παύση πληρωμών.

    ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ
    .. Ιούλιος 2011
    Βαδίζουμε σε ….ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΗ ΧΡΕΟΚΟΠΙΑ

    • ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
      ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα @ Γ Νεοφωτιστος 14/07/2011 14:01:32

      O Βενιζέλος ήταν μεγάλη μορφή , από την ίδια φυλή με τον Τζέφρυ,την παρασιτική!!Από την Ελλάδα των 2 Ηπείρων και των 5 θαλασσών στο τέλος μας άφησε το 1/3 της επικράτειας. Και εμείς για να το ανταποδώσουμε γεμίσαμε όλες τις πλατείες με το άγαλμά του και τις λεωφόρους με το όνομά του.

    • sofia avatar
      sofia @ Γ Νεοφωτιστος 15/07/2011 10:30:38

      ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ: ΒΑΙΝΕΙ ΕΙΣ ΕΛΟΣ (ΜΑΣ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΒΟΥΡΚΟ)

  41. φωνη avatar
    φωνη 14/07/2011 12:52:08

    Πριν συμβεί οτιδήποτε αφορά στη χρεοκοπία της Ελλάδας, να πιέσει η αντιπολίτευση να ψηφίσει το ελληνικό κοινοβούλιο νόμο που να απαγορεύει οποιαδήποτε επιχειρηματική δραστηριότητα φυσικών και νομικών προσώπων που ανήκουν στις κερδοσκοπικές τράπεζες της Αμερικής.

    Να απαγορευτεί με νόμο στα συγκεκριμένα πρόσωπα που είναι διεθνώς αναγνωρισμένοι ως κερδοσκόποι να δράσουν επιχειρηματικά στη χώρα.

    Οι άνθρωποι αυτοί, οι τράπεζες τους, οι επιχειρήσεις τους πρέπει πριν μας χρεοκοπήσουν να αναγνωριστούν ως ανεπιθύμητοι και να τους απαγορευτεί η οποιαδήποτε επιχειρηματική δράση στη χώρα για το μέλλον. Ούτε κάστανο, ούτε κουλούρι να μην μπορούν να πουλήσουν.

    • juliet avatar
      juliet @ φωνη 14/07/2011 17:36:21

      Ακόμη να γίνουνε πράξεις ν΄ακυρωθούν ,εφ΄οσον η Πατρίδα είναι σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης.Η λέξη χρεωκοπία απο τη στιγμή που αναφερθηκε απο την δοσίλογη κυβέρνηση σταματά οποιαδήποτε ενέργεια βλάψει το κοινό συμφέρο του Ελληνικού λαού.
      Και πάνω απ΄όλα ΤΙΜΩΡΙΑ,μέχρι και τ΄αγέννητα παιδιά τους να πληρώσουνε.

    • sofia avatar
      sofia @ φωνη 15/07/2011 10:37:16

      ΟΙ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΟΙ ΑΥΞΑΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΠΛΗΘΥΝΟΝΤΑΙ. Η ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΝΟΜΙΟ ΟΡΙΣΜΕΝΩΝ ΜΟΝΟ. Ο ΚΑΘΕΝΑΣ, ΟΤΑΝ ΠΙΑΣΕΙ ΤΟ ΚΟΥΤΑΛΙ ΤΟΥ ΝΕΡΟ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΟΣ- ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΛΕΤΡΕΙΣ ΤΟΥ ΣΠΟΡ. ΠΟΣΟΥΣ ΝΑ ΚΑΤΟΝΟΜΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΕΙΣ? ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΘΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΟΥΝ ΑΛΛΟΙ. ΓΙ' ΑΥΤΟ ΛΕΜΕ: "ΔΕΝ ΠΩΛΕΙΤΑΙ". ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΟΜΑΣΤΕ ΠΩΛΗΣΗ, Η ΚΕΡΚΟΠΟΡΤΑ ΕΧΕΙ ΑΝΟΙΞΕΙ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΣΕΝΑΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΘΑΝΑ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ, ΟΤΑΝ ΠΑΙΡΝΑΜΕ ΔΑΝΕΙΑ ΜΕ ΑΝΤΑΛΛΑΓΜΑ ΟΜΟΛΟΓΑ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ, ΤΙ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΥΠΟΓΡΑΨΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΑΠΟΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΕΜΠΡΟΘΕΣΜΑ? ΚΑΙ ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΦΘΗΚΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΟΤΕ! ΘΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΥΠΟΓΡΑΨΑΜΕ ΤΟΤΕ? ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΟΤΙ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΟΛΟΙ...

      • cas avatar
        cas @ sofia 21/07/2011 12:24:11

        Σοφία, εδώ είναι η απάτη,
        τα ομολογιακά δάνεια, σε περίπτωση αδυναμίας αποπληρωμής, δεν προβλέπουν ρήτρες, το οποίον σημαίνει ότι μπορείς και να μην τα πληρώσεις, απλώς αυτός που τα πήρε χάνει τα λεφτά του, όπως οι μετοχές! Είναι σαν να λέμε να παίρνεις δάνειο χωρίς υποθήκη.

        Αντίθετα τα δάνεια που παίρνουν τώρα με τις περίφημες δανειακές συμβάσεις, τα "μνημόνια" που λέμε, υπογράφουν ότι σε περίπτωση αδυναμίας αποπληρωμής : αίρεται η "ασυλία εθνικής κυριαρχίας της χώρας", που σημαίνει ότι μπορούν οι δανειστές να διαλέξουν τι θα πάρουν από την εθνική περιουσία.

        Πλιάτσικο δηλαδή.

  42. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 14/07/2011 13:00:05

    Να σηκωθούν να φύγουν οι δοσίλογοι κυβερνητικοί πασόκοι, πριν ωθήσουν στα άκρα τον Ελληνικό λαό με απρόβλεπτες συνέπειες...

    Να προκυρηχθούν εκλογές, να σωθεί η πατρίδα μας.
    Όσο μένουν αυτά τα ανδρείκελα, τόσο η κατάσταση θα επιδεινώνεται.

    Έλληνες παρατήστε τις παραλίες και απαιτήστε να φύγουν οι εχθροί του λαού!

    Υπάρχουν τρόποι αντίστασης για τον Έλληνα είτε είναι καταναλωτής, είτε είναι φορολογούμενος, είτε είναι συνδρομητής ασφαλιστικών ταμείων, τραπεζών κλπ.

    Ν΄αντισταθούμε μέχρι να φύγουν!!!!!

    • sofia avatar
      sofia @ Απλή σκέψη 15/07/2011 10:42:57

      ΜΠΟΫΚΟΤΑΖ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΟΕΥΡΩΠΑΪΚΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ, ΙΔΙΩΣ ΣΤΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ. ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΡΟΪΟΝ ΝΑ ΠΡΟΤΙΜΑΤΑΙ ΑΠΟ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΟΜΟΙΟ. ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ, ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΓΙΑΠΩΝΕΖΙΚΟ. ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΙ ΙΑΠΩΝΕΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΦΕΡΘΗΚΑΝ ΠΟΤΕ ΠΡΟΣΤΥΧΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΠΡΟΘΥΜΟΠΟΙΗΘΗΚΑΝ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΝ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΟΜΟΛΟΓΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΞΕΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΕΝ ΚΑΙΡΩ ΧΩΡΙΣ ΤΟΚΟΥΣ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ Η ΠΡΟΤΑΣΗ ΑΥΤΗ ΑΠΟΡΡΙΦΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ. ΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕ Η ΕΣΤΙΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 3 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ, ΑΛΛΑ ΠΕΡΑΣΕ ΣΤΑ ΨΙΛΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ.

  43. Pi avatar
    Pi 14/07/2011 13:10:46

    κοινή μοίρα με το είδωλο του στις ΗΠΑ;θα τον αντιγράψει και στη στάση πληρωμών;"YES WE CAN!"...GO BANCRUPT!

  44. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 14/07/2011 13:19:16

    Ναι κύριοι , δυστυχώς επτωχεύσαμεν , αλλά σίγουρο είναι ότι στο τέλος όλων αυτών η οικογένεια Παπανδρέου δεν θα έχει πτωχεύσει...

    Πως γίνεται αυτό οι πολλοί να πτωχεύουν και λίγοι να γίνονται πλουσιότεροι ( ¨εμπειριών¨ ) ;

    Ανωμαλίες της φύσης ...

    • sofia avatar
      sofia @ ΝΤΑΝΤΟΝ 15/07/2011 10:46:12

      "ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΗ ΜΙΑΣ ΧΩΡΑΣ ΑΠΟ ΟΣΑ ΘΑ ΚΕΡΔΙΖΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΟΔΟ ΤΗΣ" (ΜΑΡΓΚΑΡΕΤ ΜΙΤΣΕΛ "ΟΣΑ ΠΑΙΡΝΕΙ Ο ΑΝΕΜΟΣ")

  45. player avatar
    player 14/07/2011 13:29:19

    ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ
    ΠΛΥΣΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ
    ΤΟ ΤΟΣΟ ΑΠΟΚΡΟΥΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΟ.......
    ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ
    ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΤΡΩΜΕ ΚΟΥΤΟΧΟΡΤΟ..............
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΗΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ
    ΑΛΛΑ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΜΑΣ.

  46. cas avatar
    cas 14/07/2011 13:51:13

    Παιδιά μη γελιέστε, όλα αυτά ψέμματα είναι...
    Τα λένε για να φάμε μονοκούκι τη νέα δανειακή σύμβαση τον Σεπτέμβρη...

  47. Ντίνος avatar
    Ντίνος 14/07/2011 14:30:49

    Θα μας πιούν το αίμα.
    Είναι προδότες και απάτριδες.
    Έχουν κολλήσει στις ξόβεργες της εξουσίας.

  48. Κρης avatar
    Κρης 14/07/2011 14:43:00

    July 5 (Bloomberg) --

    Greek Finance Minister Evangelos Venizelos says
    Greece must avoid a "selective default."
    Venizelos spoke today in Athens with Bloomberg Television.
    h--p://www.bloomberg.com/video/71917012/
    (This report is an excerpt of the full interview. Source: Bloomberg)

  49. ηλιας avatar
    ηλιας 14/07/2011 14:51:26

    Ωχουουουουου...
    Αν δεχομαστε βοηθεια απο την Κινα και την Ρωσια δεν θα χρεωκοπουσαμε.
    Αν δεν χρεωκοπουσαμε δεν θα χρεωκοπουσε και η Αμερικη...
    Αν δεν χρεωκοπησει η Αμερικη, δεν θα φανε τα συναλλαγματικα αποθεματα της Κινας με ταυτογχρονη πτωση του Δολλαριου εναντι του Γουαν χωρις να αναγκαστει ο Μπερνακε να κοψει ,αλλα Δολλαρια...
    Αν δεν χρεωκοπησει η Αμερικη,δεν θα γινει υφεση στην Κινα.
    Αν δεν χρεωκοπησουμε δεν θαχαμε το ντομινο εφεκτ στην Ο.Ν.Ε.
    Αν δεν γινει το ντομινο εφεκτ στην Ο.Ν.Ε., δεν θα πεσει το Ευρω.
    Αν δεν πεσει το Ευρω και το Δολλαριο σε σχεση με το Γουαν δεν θα σταματησουν οι κατακλυσμιαιες Κινεζικες εισαγωγες στην Ευρωπη και στην Αμερικη.
    Αντε παλλουκαρια ετοιμαστειτε να σερφαρουμε στον αλφακενταυρου...ουαου!!!

  50. ό παγωτατζής avatar
    ό παγωτατζής 14/07/2011 14:54:28

    Αφιερωμένο στούς Παπανδρέου..ΟΛΟΥΣ
    ΤΗΝ ΠΟΙΟ ΧΥΔΑΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ πού πέρασε ποτέ από την χώρα ΜΟΥ!!....
    .......από τούς φίλους τους στό Αμέρικα (Ν.Υ.Τ) άρθρο ,μέσω τών Εδώ ΛαμογιοΣυμμάχων τους(Εφημ.ΕΘΝΟΣ)
    hτtp://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22767&subid=2&pubid=63219317

  51. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 14/07/2011 14:55:31

    Επιλεκτική ανοησία. Ή είναι μπλόφες και παιχνίδια με το οπλισμένο περίστροφο που έχει αφλογιστία, ή προσπάθεια μιθριδατισμού του πληθυσμού για να δεχτεί το μοιραίο. Τι πάνε να μας μας πουν, ολίγον χρεοκοπία, όπως λέμε ολίγον έγκυος; Και τέλος πάντων κάθε χρεοκοπία είναι επιλεκτική, και πρώτα απ όλα επιλέγει αυτός που θα την κάνει, πότε και πώς θα την κάνει και λέει ποιούς σκοπεύει να πληρώσει πότε και πόσο και αρχίζει ο χορός. Προαναγγελλόμενη χρεοκοπία είναι ό,τι χειρότερο. Αλλά ήδη την πιθανότητα διαπραγμάτευσης από θέση ισχυρή μετά από στάση πληρωμών την χάσαμε σχεδόν πριν ένα χρόνο.

    Δηλαδή τι εννοούν αυτοί, ότι θα βγούν και θα πουν πληρώνουμε μόνο το χρέος που έχουν οι ελληνικές τράπεζες και όχι οι Γερμανικές; Ή το αντίστροφο; Ή δεν πληρώνω τα ομόλογα των ελληνικών ασφαλιστικών ταμείων;

    Η ΕΚΤ όμως δήλωσε ότι οποιαδήποτε τέτοια κίνηση θα σημάνει άρνηση της ευρωπαϊκής τράπεζας να δέχεται ως εγγύηση ελληνικά ομόλογα.

    Να δούμε πού τελικά θα καταλήξει αυτό το ανέκδοτο με τα ημίμετρα των τεράστιων πακέτων "στήριξης" (των τραπεζών ουσιαστικά) μέσω των ευρωπαίων φορολογουμένων που θα κάνουν το ελληνικό χρέος 200% μέχρι ο ευρωπαϊκός συρφετός να αποφασίσει τελικά ότι 2 και 2 κάνει 4.

  52. tampakiotis avatar
    tampakiotis 14/07/2011 15:11:11

    οταν ο γεωργιος ραλλης παρεδιδε την εξουσια στον ανδρεα παπανδρεου,ειχε πει......ευχομαι οι ελληνες να μην μετανοιωσουν για την ψηφο τους.......
    θεωρω οτι σημερα ,πρεπει να εχουν μετανοιωσει ,οι περισσοτεροι πασοκοι ,για την ψηφο τους.....τωρα ομως ειανι ,πλεον αργα.....

  53. ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ avatar
    ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ 14/07/2011 17:47:02

    Τελικά για ένα πράγμα έχω πεισθεί:

    Η ψυχή του ανθρώπου είναι ένα τεράστιο KENO! (Αγγλιστί =GAP)

  54. sofia avatar
    sofia 15/07/2011 09:42:28

    Ο ΟΡΟΣ "ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΗ ΧΡΕΟΚΟΠΙΑ" ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΑΦΗΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ, ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ. ΣΗΜΑΙΝΕΙ: ΝΑ ΧΡΕΟΚΟΠΗΣΕΙ Η ΧΩΡΑ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΗΣ (ΔΗΛ. ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΟΥΣ) ΑΛΛΑ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΙΣ ΟΦΕΙΛΕΣ ΤΗΣ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΔΑΝΕΙΣΤΕΣ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΥΝΕΠΗΣ ΣΤΙΣ ΠΛΗΡΩΜΕΣ ΤΗΣ (ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ... ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΟΚΟΓΛΥΦΟΥΣ). ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ ΠΕΡΙ ΑΥΤΟΥ? ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΞΕΡΑΜΕ, ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΧΡΕΟΚΟΠΕΙ ΜΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΕΙ ΣΕ ΠΛΕΙΣΤΗΡΙΑΣΜΟ, ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΠΟΥ ΙΚΑΝΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ, ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΤΑΜΕΙΑ ΚΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΙ ΟΙ ΔΑΝΕΙΣΤΕΣ. ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΗ ΧΡΕΟΚΟΠΙΑ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΝΤΙΣΤΡΕΦΕΤΑΙ ΠΛΗΡΩΣ...

  55. BlueSky avatar
    BlueSky 15/07/2011 15:16:04

    ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΙΟΜΑΣΤΕ:
    Τα κοράκια……….
    Μόλις το ελληνικό κράτος συστάθηκε και επίσημα, οι πιστωτές έσπευσαν να εισπράξουν: εισέπραξαν μάλιστα τόσο πολλά, που το 1843 οδήγησαν τη χώρα στη δεύτερη πτώχευση. Αφού βέβαια το Λονδίνο και το Παρίσι, αρνήθηκαν να δανείσουν τον Ιωάννη Καποδίστρια, ο οποίος για να κάνει το κράτος να λειτουργήσει, έβαλε χρήματα από την προσωπική του περιουσία (ό,τι κάνουν οι σημερινοί πολιτικοί), εκδίδοντας τα πρώτα ακάλυπτα ελληνικά χαρτονομίσματα. Εν συνέχεια, δάνεισαν στον Όθωνα, 60 εκατομμύρια φράγκα, από τα οποία 33 εκατομμύρια, διατέθηκαν αμέσως για την αποπληρωμή των «δανείων της ανεξαρτησίας». Επίσης δόθηκαν 12,5 εκατομμύρια, για την εξαγορά από μέρους της Τουρκίας των επαρχιών της Αττικής, Ευβοίας, καθώς και 7,5 εκατομμύρια για τη συντήρηση των βαυαρικών στρατευμάτων. Οι μεγάλες δυνάμεις άλλαζαν σταδιακά το χάρτη της χώρας, η Ελλάδα συνέχιζε να αγοράζει, η οθωμανική αυτοκρατορία πουλούσε και οι διεθνείς τραπεζίτες ήταν ευτυχείς….
    «Δυστυχώς επτωχεύσαμεν»
    Στη συνέχεια, και για μεγάλο διάστημα επικράτησε ο εσωτερικός δανεισμός, με αποτέλεσμα ο εξωτερικός, να υποχωρήσει αρκετά αισθητά, μέχρι το 1879, όπου ξεκινά μια 12ετία ραγδαίας αύξησης του εξωτερικού δανεισμού, οδηγώντας το κράτος να χρωστά 585,4 εκατομμύρια φράγκα, με αποτέλεσμα να πτωχεύσει δια στόματος και όχι εξαιτίας του αείμνηστου Χαριλάου Τρικούπη. Πως έγινε αυτό; Ο τότε βασιλέας Γεώργιος Α’ πούλησε όλα τα ομόλογα του ελληνικού κράτους, που ήταν αγορασμένα εξ ονόματός του, με αποτέλεσμα να μην μείνει ούτε δραχμή στο ελληνικό κράτος. Τη χρονιά εκείνη ο Χ. Τρικούπης , εξαιτίας της άσχημης οικονομικής κατάστασης έκανε την ιστορική δήλωση στο κοινοβούλιο «κύριοι, δυστυχώς επτωχεύσαμεν».
    Ο Μαρασμός…………
    Η Τρίτη αυτή πτώχευση της Ελλάδος, σήμανε τον κλονισμό της δραχμής και ολοκληρωτικό μαρασμό της οικονομίας. Η κήρυξη της Ελλάδος σε πτώχευση έγινε με αφορμή τη βίαιη ανθελληνική εκστρατεία στο εξωτερικό, αλλά και για την επιβολή δυσβάσταχτων βαρών στις λαϊκές μάζες, για την αποπληρωμή των ομολόγων του Γεωργίου Ά. Η ιστορία λέει επίσης, ότι ο Τρικούπης έσπευσε στην Ευρώπη να ζητήσει δάνεια για την οικονομική στήριξη της υπερχρεωμένης ελληνικής οικονομίας. Οι κυβερνήτες και τραπεζίτες της Ευρώπης, παίζοντας καλά την σκακιέρα του μοιράσματος του κόσμου, αρνήθηκαν τη χορήγηση και τη στήριξη στον Χαρίλαο Τρικούπη, με αποτέλεσμα να χάσει τις εκλογές του 1895. Αποσύρθηκε από την πολιτική σκηνή και πέθανε ένα χρόνο αργότερα το 1896 στην Ριβιέρα της Γαλλίας. Τα αποτελέσματα ήταν ολέθρια: Ακολούθησε ο καταστροφικός ελληνοτουρκικός πόλεμος του 1897. Η ειρήνη κοστίζει στην Ελλάδα 4 εκατομμύρια λίρες ως πολεμικές αποζημιώσεις. Η κατάληξη αυτού του πολέμου, ήταν η επιβολή του Διεθνούς Οικονομικού Ελέγχου (αντίστοιχο Δ.Ν.Τ), από τους ξένους και ντόπιους πιστωτές της Ελλάδας, τους λεγόμενους «ομολογιούχους».
    Η χρεοκοπία του 1832…….
    Το Μάρτιο του 1910 συνάπτονται νέα δάνεια για νέα έργα. Ο νόμος περί «Διεθνούς Οικονομικού Ελέγχου», που τηρείται ευλαβικά, παραβιάζεται για πρώτη φορά το 1920, με την έκδοση 600.000.000 δραχμών, εν συνεχεία το 1921 άλλες 500.000.000 δραχμές και τέλος το 1822 550.000.000 δραχμές, χρήματα, που σπαταλήθηκαν στον πόλεμο. Παρά την πικρή ήττα στην Μικρά Ασία, αποφεύχθηκε η πτώχευση με την επιβολή του Α’ αναγκαστικού δανείου που επιβάλλεται από τον υπουργό Οικονομικών Π. Πρωτοπαπαδάκη, ο οποίος κόβει στη μέση τα χαρτονομίσματα, κρατά το ένα μέρος στην κυκλοφορία και ανταλλάσσει το άλλο με τίτλους εσωτερικού δανείου. Επίσης στην αποφυγή της πτώχευσης, συνέβαλε το δάνειο υπό την αιγίδα της Κοινωνίας των Εθνών (ΚΤΕ, σημερινά Ηνωμένα Έθνη) για τους πρόσφυγες. Μπορεί η ήττα του 1922 να μη φέρνει πτώχευση, αλλά οι ανάγκες αναδιοργάνωσης του στρατού και περίθαλψης των προσφύγων, οδηγούν σε νέο υπερβολικό εξωτερικό δανεισμό, δεδομένου, ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχει δραχμή. Στη συνέχεια 03 Μαίου 1927, η τότε κυβέρνηση εκδίδει μέτρα για τη μείωση των μισθών των τότε δημοσίων υπαλλήλων και ενστόλων. Τελικά τον Μάρτιο του 1931, λίγο πριν την πτώχευση του 1932, σύμφωνα με εισηγητική έκθεση προϋπολογισμού του υπουργού οικονομικών καθηγητή Βερβαρέσσου, η Ελλάδα χρωστάει (2.868,1 εκ)2.868.100.000 δισεκατομμύρια χρυσά φράγκα, ανακηρύττοντας αρχές του 1932 πτώχευση.
    Ο Διακανονισμός (η λυπητερή)…………….
    Ο τελικός διακανονισμός όλων των προπολεμικών χρεών της Ελλάδας σώζοντας την από νέα πτώχευση, έγινε από τον Σπύρο Μαρκεζίνη το 1952-1953, με το «κόψιμο των τριών μηδενικών» και την ταυτόχρονη εισαγωγή της «νέας δραχμής» της σταθεροποίησης. Η πρωτοφανής ανάπτυξη, και η αυστηρή συγκράτηση δαπανών τη δεκαετία 1955-1965, συμμάζεψαν οριστικά τα δημόσια οικονομικά και οι τελικές πληρωμές εκείνων των δανείων ολοκληρώθηκαν μόλις το 1967. Την περίοδο της επταετίας, υφίσταντο ελάχιστα οικονομικά στοιχεία φοροδιαφυγής ή καταχρήσεων, λόγω αυστηρότατου οικονομικού ελέγχου του κράτους. Από το 1981 και μετά, το χρέος άρχισε πάλι να αυξάνει, για να φτάσει αισίως στα τέλη του 2009 τα 254.000.000.000 ευρώ ή το 112% του ΑΕΠ της χώρας, Σήμερα (27 Απριλίου 2010) που μιλάμε το χρέος έχει φτάσει το 128% του ΑΕΠ.
    Ομοιότητες και διαφορές……………
    Όλη αυτή η ιστορική αναδρομή γίνεται για συγκεκριμένο λόγο: υπάρχουν συγκεκριμένες ομοιότητες μεταξύ του τότε και του σήμερα, αν και η Ελλάδα δεν έχει μεγάλη σχέση με αυτή του 1893 ή του 1932. Παραμένει κάτι όμως, στη νοοτροπία των Ελλήνων, το οποίο δεν άλλαξε ποτέ. Ο «ραγιαδισμός», και τώρα ο «νέο-ραγιαδισμός», σύμφωνα με λόγια των σημερινών κυβερνόντων. Κατ’ αρχάς, το υψηλό δημόσιο χρέος, ήταν και παραμένει η κύρια αιτία που η χώρα αδυνατεί να σηκώσει το κεφάλι. Επίσης, ο ρόλος των ξένων δεν πρέπει να υπερεκτιμάται. Δεν είναι ούτε τιμωροί, ούτε φίλοι της Ελλάδος. Έχουν, συμφέροντα τα οποία φροντίζουν να (εξ)υπηρετούν υπό οποιεσδήποτε συνθήκες, χωρίς αυτό να αποκλείει κερδοσκοπικές επιθέσεις από συγκεκριμένα κέντρα που άλλοτε κέρδιζαν μεγαλύτερα επιτόκια ή ελληνική γη με υποθήκη, ενώ σήμερα, με την παγκοσμιοποίηση των αγορών, υψηλότερα spread και υπεραξίες από το σορτάρισμα σε μετοχές και ομόλογα.

  56. cas avatar
    cas 21/07/2011 12:43:04

    Το μόνο που χάνεις με τη μη αποπληρωμή των ομολόγων, είναι το κύρος σου ως οφειλέτης, όπως ακριβώς αν χρωστάς στις τράπεζες που γράφεσαι στον "Τειρεσία". Δηλαδή δεν σου ξαναδανείζουν εύκολα, μέχρι να πεισθούν ότι πλέον είσαι σε θέση να ξεπληρώσεις. Αλλά αυτό το είχαμε ήδη χαμένο όταν πήραμε το πρώτο μνημόνιο.
    Το κούρεμα που λέμε, αφορά το ομολογιακό χρέος και είναι ακριβώς αυτό : να πεις ότι παιδιά από αυτά που μου δανείσατε, δεν θα σας τα δώσω πίσω όλα άλλα ένα ποσοστό π.χ. θα κουρέψω = διαγράφω το 40% και θα σας επιστρέψω το 60%.
    Αλλά αυτό για να το κάνεις πρέπει να έχεις ομολογιακό χρέος και εμείς όπως το πάμε, παίρνουμε νέα ενυπόθηκα δάνεια (μνημόνια) για να ξεπληρώσουμε τα ομολογιακά που δεν έχουν υποθήκη.