#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/10/2010 07:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Κλείδωσε" το νέο Μνημόνιο για δέκα (τουλάχιστον) χρόνια



Θυμάστε τις αποκαλύπταμε εδώ: Εφιαλτικά σενάρια για Μνημόνιο Νο2 μέχρι το … 2020 και εδώ: Επιβεβαιώνεται το Μνημόνιο Νο2

Οι νεότερες πληροφορίες μας λένε λοιπόν ότι κλείδωσε το νέο Μνημόσυνο για την Ελλάδα και θα ανακοινωθεί αμέσως μετά τις εκλογές. Η κυβέρνηση θα περιμένει να περάσουν οι κρίσιμες γι’ αυτήν εκλογικές αναμετρήσεις ώστε να μη φάει χοντρό «μαύρισμα» και θα ανακοινώσει συμφωνία για την επέκταση της πληρωμής του δανείου από την Τρόϊκα. Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι έχουν ήδη συζητηθεί οι όροι για την μακροχρόνια εξόφληση του δανεισμού η οποία ουσιαστικά σημαίνει επιτήρηση για τουλάχιστον δέκα χρόνια.

Υπό το βάρος της αποτυχημένης οικονομικής πολιτικής και με τη δικαιολογία ότι το έλλειμμα έχει ξεφύγει πάνω από το 15% το 2009, επομένως δεν μπορούν να επιτευχθούν οι στόχοι για κάτω από 3% το 2013, το οικονομικό επιτελείο επεξεργάζεται ένα σχέδιο για να σερβίρει στον κόσμο  πιο ήπια το νέο Μνημόνιο.

Σε ρόλο… Μάστερ Σεφ ο Γ. Παπακωνσταντίνου θα επιχειρήσει να δικαιολογήσει την απόφαση αυτή. Πιθανότατα δε θα δούμε τον πρωθυπουργό από το Καστελόριζο να ανακοινώνει κάτι τέτοιο, διότι το πολιτικό κόστος είναι μεγάλο.

Ετσι, μετά την 14η Νοεμβρίου, οπότε θα κλείσει το εκλογικό μέτωπο, θα σερβιριστούν τα νέα μέτρα που θα μπουν στο τελικό σχέδιο του προϋπολογισμού. Η αύξηση του ΦΠΑ και η εξίσωση του φόρου στο πετρέλαιο θέρμανσης θεωρούνται σίγουρα.

Τη Δευτέρα στην Αθήνα έρχονται οι εκπρόσωποι της Τρόϊκας για να συζητήσουν και να απαιτήσουν νέα μέτρα για το 2011.

Πάντως, το ενδεχόμενο επέκτασης της εξόφλησης του δανείου, και πιθανώς ενός ακόμη δανείου, προκαλεί τριγμούς στην ΕΕ καθώς οι Γερμανοί πολίτες κατά κύριο λόγο δε θέλουν ούτε να το σκέφτονται.

Το σίγουρο είναι ότι η Ελλάδα μπαίνει σε μια νέα περιπέτεια με άγνωστη κατάληξη καθώς δε φαίνεται φως στο τούνελ. Και παρ’ ότι μας έλεγαν ότι από το 2013 οι κόποι και οι θυσίες θα φανούν και θα πάρουμε και κοινωνικό μέρισμα (πασοκική μπαρούφα δηλαδή), τώρα η κατάσταση γίνεται χειρότερη.

2020 και βλέπουμε ενώ θα έχουμε ένα χρέος που θα πληρώνουν και τα εγγόνια μας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 10/10/2010 07:57:19

    Τα πράγματα είναι απλά: Δεν υπάρχει πολιτική βούληση από αυτή την κυβέρνηση για να είμαστε έξω από ένα Μνημόνιο. ΜΑΣ ΘΕΛΟΥΝ ΠΑΝΤΟΤΕ μέσα σε κάποιο Μνημόνιο. Γι' αυτό δεν θα βγούμε ποτέ από το Μνημόνιο, όσο είναι αυτή στην κυβέρνηση. Είναι πολιτική τους επιλογή.

    Γι' αυτό λοιπόν πρέπει να αλλάξει η κυβέρνηση, αν θέλουμε να βγούμε από το Μνημόνιο, αν θέλουμε να βγούμε από το γύψο. Πολύ απλά.

    • ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ avatar
      ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ @ Επώνυμος 10/10/2010 09:01:28

      ΓΙΑΤΙ;
      ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΑΝ ΕΡΘΕΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ;
      ΑΠΛΑ ΘΑ ΣΟΥ ΤΟ ΟΝΟΜΑΣΟΥΝ ΚΑΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ.
      ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΣ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΓΟΝΙΚΗ ΠΑΡΟΧΗ ΑΠΟ ΤΟ 2011 ΚΑΙ ΜΕΤΑ!
      ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΣΑ ΑΠΙΔΙΑ ΠΙΑΝΕΙ Ο ΣΑΚΟΣ, ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ (ΟΥ ΜΗ ΓΕΝΟΙΤΟ) ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ!
      ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΠΩΣ ΘΑ ΑΝΕΒΕΙ.
      ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΔΕΙΣ ΑΥΤΟ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΠΑΣΟΚ.
      ΘΑ ΤΟ ΔΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΓΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΠΑΣΟΚ ΝΤΟΡΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΥΧΟΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΣΑΜΑΡΑ.
      ΜΗΝ ΤΡΕΦΕΙΣ ΑΥΤΑΠΑΤΕΣ. Ο ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΣΑΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΓΕΛΑΣΕΙ.
      ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΞΕΓΕΛΑΣΕΙ.
      Η ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΣΧΥΡΟ ΛΑΪΚΟ ΚΙΝΗΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΣΚΟΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΤΟΥ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΥ.ΒΑΘΜΙΑΙΑ ΑΥΤΟ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΠΕΡΝΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΚΑΙ ΗΔΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΦΟΒΕΡΕΣ ΔΙΕΡΓΑΣΙΕΣ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ 10/10/2010 09:05:02

        Εσείς οι του ΚΚΕ λογικό είναι να θέλετε να τους εμφανίσετε όλους ίδιους. Όμως δεν είναι όλοι ίδιοι. Ο Σαμαράς είναι διαφορετικός. Όσο και να χτυπιέστε, αυτό είναι κάτι που δεν κρύβεται.

        Γιατί δεν είναι θέμα καπιταλισμού, αλλά θέμα ΗΘΟΥΣ. Τα περί καπιταλισμού να τα πείτε στον Φρήντμαν. Εδώ είναι Ελλάντα και έχουμε άλλους κανόνες.

      • GRAEKUS avatar
        GRAEKUS @ ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ 10/10/2010 09:09:20

        Ο καπιταλισμός δε φταίει, οι διεφθαρμένοι πολιτικοί φταίνε.

      • GAETANO avatar
        GAETANO @ ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ 10/10/2010 09:38:44

        ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΑΝΑΛΗΨΗ ΤΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΑΠΟ ΤΑ ΣΟΒΙΕΤ ΘΑ ΦΕΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΟΥΜΙΑ ΤΟΥ ΛΕΝΙΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΡΩΣΙΑ ΚΑΙ ΛΥΘΗΚΑΝ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ .
        ΤΑ ΑΚΟΥΣΑΜΕ ΠΡΩΤΟΕΤΗΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΤΟ 60 . ΑΚΟΜΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΛΕΤΕ ΑΓΑΠΗΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ , ΟΛΟ ΨΑΧΝΕΣΤΑΙ ΚΑΙ ΟΛΟ ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΤΑΛΗΓΕΤΑΙ . ΕΛΕΟΣ .

      • Dyer avatar
        Dyer @ ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ 10/10/2010 10:27:50

        Και ο καπιταλισμός φταίει και η διαφθορά του κράτους για τα χάλια μας.
        Η διεθνής κρίση είναι αποτέλεσμα του νεοφιλελεύθερου παγκοσμιοποιημένο μοντέλου που έχει επιβληθεί από την μονοκρατορία των ΗΠΑ και μέσα στην οποία έχουν πέσει όλοι, ακόμα και οι εμπνευστές του. Στην Ελλάδα τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα επειδή αυτή η κρίση αποκάλυψε το πόσο παράλογα και διεφθαρμένα λειτούργησε όλος ο κρατικός μηχανισμός με αποτέλεσμα την αποδομηση του παραγωγικού ιστού (ακόμα και οι αγρότες εν δυνάμει δημόσιοι υπάλληλοι είναι) αν και χρήματα εισέρευσαν παραπολλά που κατασπαταλήθηκαν για προμήθειες σε φουσκωμένες αγορές, διορισμούς με κριτήριο την επανεκλογή των πολιτικών και δημόσια έργα χωρίς στοχευόμενο παραγωγικό αποτέλεσμα (έργα για τη μίζα).
        Δεν απαιτείται ηθική φίλε Επώνυμε, άλλωστε στον καπιταλισμό δεν υπάρχουν ηθικές αξίες πλην του κέρδους, αυτό το αυτονόητο κέρδος, λίγο πέρα από τη μύτη μας, είναι το ζητούμενο στη χώρα μας.

      • ΣΕΡΤ avatar
        ΣΕΡΤ @ ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ 10/10/2010 10:47:23

        ναι φίλε μου θα φύγει...
        'οπως τους έβγαλε ο ερντογαν
        όπως πάει να τους βγάλει ο ουγγρος

      • socrates avatar
        socrates @ ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ 10/10/2010 10:56:57

        A ΡΕ ΨΑΧΤΗΡΙ ΕΓΡΑΨΕΣ ΠΑΛΙ!!!!
        ΠΑΙΔΙΑ ΜΗΝ ΠΕΦΤΕΤΕ ΣΤΗΝ ΠΑΓΙΔΑ ΤΗΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΤΗΤΑΣ ΤΩΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΟΜΑΔΩΝ.
        ΤΙ ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, ΚΚΕ. ΑΣ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΕΚΤΟΣ ΚΟΜΜΑΤΩΝ.
        Θ Ε Λ Ο Υ Μ Ε Φ Ι Λ Λ Ε Λ Η Ν Ε Σ !!!!!!!!!!!!!!!!
        ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ?
        ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΠΟΥΜΕ???
        ΑΥΤΟΙ ΟΛΟΙ , ΕΚΤΟΣ ΚΟΜΜΑΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΕΛΛΗΝΕΣ.
        Ο ΠΑΤΡΙΑΡΧΗΣ ΒΑΡΘΟΛΟΜΑΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΡΚΟΣ ΥΠΗΚΟΟΣ.
        Ο ΠΑΠΟΥΛΙΑΣ ΕΧΕΙ ΓΑΜΠΡΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ.
        Ο ΧΡΥΣΟΧΟΙΔΗΣ ΛΕΓΟΤΑΝ ΚΟΕΜΤΖΟΓΛΟΥ.

        ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΠΡΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥΛΗΜΕΝΟ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ.

        ΣΤΑ ΑΡΜΑΤΑ ΩΡΕ!!!!!!!!!!
        ΕΙΣΤΕ ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ Η ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ????
        ΤΩΡΑ ΘΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΤΕ ΤΙ ΕΙΣΤΕ!!!!!!!!!!!

  2. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 10/10/2010 08:16:43

    Ο ευγενικός λαός της Αργεντινής άργησε 10 χρόνια να εκδιώξει το ΔΝΤ και τα τοπικά τσιράκια του. Το πλήρωσε με 25000 νεκρούς σε ταραχές, μάχες με τους παρακρατικούς που είχαν αναλάβει να τους κρατούν σιδηροδέσμιους, πείνα και ασθένειες.

    Αναζητείται Εθνική Ηγεσία που θα αρνηθεί ένα χρέος που από χρηματοπιστωτικό μετατράπηκε σε ΔΙΑΚΡΑΤΙΚΟ,

    και που ΔΕΝ θα υποχωρήσει στην απειλή άσκησης Πολιτικής Κανονιοφόρων με σύγχρονα μέσα [τέτοια σύγχρονα μέσα μπορεί να είναι π.χ. δημιουργία τεχνητής έλλειψης αγαθών, δημιουργία επισιτιστικού προβλήματος, ακύρωση της ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης που ΗΔΗ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ βλ. διακοπή αντικαρκινικών φαρμάκων και ειδικών βοηθημάτων για διαβητικούς, εν ολίγοις κόψτε το πόδι σας και το λαιμό σας Έλληνες και Ελληνίδες].

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ αλλενάκι 10/10/2010 08:45:28

      Καλημέρα αλλενάκι. Πολύ σωστά όλα αυτά. Δεν πρέπει να τους περάσει και θέλει πολύ δυναμική αντίδραση.

      Πιστεύω ότι θα τους είναι πιο δύσκολο να κάνουν κουμάντο στην Ελλάδα, επειδή είναι ήδη πολύ εκτεθειμένοι με την τεχνητή καταστροφή της ελληνικής πιστοληπτικής ικανότητας και φοβούνται πολύ περισσότερο από όσο φοβούνταν στην Αργεντινή. Αλλά η γενική κατεύθυνση αυτών που λες είναι σωστή και πρέπει να τα λάβουμε πολύ σοβαρά όλα αυτά υπόψη μας.

      Πρόκειται για τους πιο στυγνούς εγκληματίες παγκοσμίως, τόσο απλά.

      Με αυτούς τα έχουμε βάλει. Δεν τους φοβόμαστε, αλλά να ξέρουμε ποιος είναι ο εχθρός, πόσο αδίστακτος είναι ο εχθρός...

    • ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ avatar
      ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ @ αλλενάκι 10/10/2010 09:10:53

      ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ:
      ΔΕΝ ΘΕΛΕΤΕ Δ.Ν.Τ;
      ΠΑΡΤΕ ΝΤΟΠΙΟΥΣ ΤΡΑΠΕΖΙΤΕΣ.
      ΔΕΝ ΘΕΛΕΤΕ ΑΥΤΟΝ ΓΙΑ ΠΡΟΕΔΡΟ;
      ΠΑΡΤΕ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ.
      ΤΗΝ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ ΤΗΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΚΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ, ΦΙΛΕ!
      ΙΣΑ ΙΣΑ ΦΙΛΕ ΠΟΥ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΕΚΙ ΤΟΥΣ ΕΒΓΑΛΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ ...ΑΛΛΩΝ ΜΕΘΟΔΩΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΙΜΠΕΡΙΑΛΙΣΤΕΣ ( ΣΤΗΣΙΜΟ ΕΜΦΥΛΙΟΥ - ΧΟΥΝΤΑ - ΠΟΛΕΜΟ - ΕΜΠΑΡΓΚΟ ΚΛΠ).
      Η ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ ΞΕΣΗΚΩΘΗΚΕ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΣΤΟΧΟ ΤΗΝ ΑΝΑΤΡΟΠΗ!
      ΤΟΥΣ ΑΦΗΣΑΝ, ΕΚΤΟΝΩΘΗΚΑΝ, ΙΣΟΠΕΔΩΣΑΝ, ΚΑΙ ΗΡΘΑΝ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΒΡΗΚΑΝ ΤΟ ΧΩΡΑΦΙ ΟΡΓΩΜΕΝΟ!
      ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΧΟΥΝ ΜΠΕΙ ΠΟΛΥΕΘΝΙΚΕΣ, ΕΧΟΥΝ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΓΗΣ, ΕΒΑΛΑΝ ΤΟΥΣ "ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΕΣ" ΜΕ ΣΚΥΜΜΕΝΟ ΚΕΦΑΛΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΕΞΕΥΤΕΛΙΣΤΙΚΟ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΟ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΗ ΓΗ ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΜΕ ΣΤΟΜΦΟ ΑΠΟ ΤΑ Μ.Μ.Ε ΟΤΙ Η ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ ΕΓΙΝΕ Η ΠΡΩΤΗ ΧΩΡΑ ΣΕ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΣΟΓΙΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΙΣ Η.Π.Α.
      ΕΚΘΕΙΑΖΟΥΝ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΣΤΗΝ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟΔΕΙΧΘΗΚΕ ΟΤΙ ΧΩΡΙΣ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΗ ΠΡΟΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΣΤΟΧΟ ΕΝΑΣ ΛΑΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΟΔΗΓΗΘΕΙ ΕΥΚΟΛΑ ΠΑΛΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.
      ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΒΕΒΑΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΟΜΜΑ ΚΑΙ ΦΟΡΕΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΑΦΗΣΕΙ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ ΣΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΤΟΥΣ.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ 10/10/2010 09:13:50

        Ε, εντάξει, να κοιτάξουμε να διδαχτούμε από τα λάθη τους. Αν έρθετε εσείς στα πράγματα, θα κοιτάξετε να τα αρπάξετε όλα αυτά εσείς. Η μάχη είναι πάντοτε για την κουτάλα, φίλε μου, και τα ΚΚ ανά τον κόσμο ήταν ένας τρόπος για να πάρουν κάποιοι άλλοι επιτήδειοι "επαναστάτες" την κουτάλα. Στο όνομα του λαού, φυσικά, στο όνομα των εργατών και δε συμμαζεύεται. Αντί για τους καπιταλιστές ιμπεριαλιστές, θα έχουμε τους ιμπεριαλιστές του προλεταριακού διεθνισμού.

        Αν δεν έρθει ΗΘΟΣ στα δημόσια πράγματα, τίποτε δεν θα αλλάξει. Απορρίπτουμε τις ιδεολογίες και πάμε κατευθείαν στο ζητουμενο: στο ήθος. Που δεν είναι ούτε καπιταλιστικό, ούτε σοσιαλιστικό. Είναι απλά, σκέτα, ήθος.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ 10/10/2010 09:25:17

        Υπάρχει και η Ουγγαρία που γύρισε την πλάτη στο ΔΝΤ και βγήκε από τα στενά με μέτρα που δεν πλήγωσαν καθόλου τον πληθυσμό.
        Υπάρχει και η Πολωνία.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ 10/10/2010 09:27:56

        Υπάρχει τέλος και η Τουρκία.

        Είναι τρεις διαφορετικές χώρες, των οποίων η ηγεσία επέδειξε τη κρίσιμη στιγμή αίσθημα Εθνικής υπερηφάνειας και ανεξαρτησίας.

        Πρόκειται για χώρες διαφορετικές μεταξύ τους, και τις οποίες ένας κομμουνιστής θα χαρακτήριζε σκωπτικά "εθνικιστικές".

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ 10/10/2010 09:44:52

        Ναι,ενω στην Αργεντινη δεν υπηρχε.Δεν ξερω αν εχεις ακουσει για καποιους Μοντονερος.Εφαγαν κοσμο και κοσμακη και τελικα φαγωθηκαν και οι ιδιοι.
        H διαφορα της Αργεντινης απο την Ελλαδα ειναι οτι καθως εχει τεραστιες πεδιαδες και φυσικους πορους περασε εποχες μεγαλου πλουτου.Το 1900 ηταν πλουσιοτερη απο τη Γαλλια.Αφου τα διελυσε ολα ο Περον -ενα ειδος Ανδρεα Παπανδρεου της Λατινικης Αμερικης -αρχισαν τα πραξικοπηματα και η δραση των "αγωνιστων" και στο τελος τα πειραματα τεχνητης ισοτιμιας με το δολλαριο που κατεληξαν στο ΔΝΤ.

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ 10/10/2010 10:43:11

        Mήπως η απρόσμενη τοξική μόλυνση της μέχρι χθές, Χώρας-Κόσμημα! Ουγγαρίας,

        Μήπως οι 7 (και αυξανόμενοι) νεκροί Ούγγροι και το 3 μηνών νεκρό μωρό, λόγω διαρροής τοξικών λυμάτων,

        Μήπως οι δεκάδες Ούγγροι τραυματίες με επώδυνα χημικά εγκαύματα,

        Μήπως τα κατεστραμμένα οικοσυστήματα του Γαλάζιου Δούναβη και τα νεκρά ψάρια των μέχρι χθές κρυστάλλινων ποταμών Μοσόνι και Μάρκαλ,

        Mήπως τα τοξικά απόβλητα που απειλούν μέσω Δούναβη Ρουμανία, Κροατία, Σερβία, με κατάληξη στη Μαύρη Θάλασσα,

        Μήπως ο Κίνδυνος/Θάνατος και το «Θάψιμο» των κουκλίστικων Ουγγρικών χωριών,

        Από τη μεγαλύτερη στην ιστορία και συνεχώς διογκούμενη συγκέντρωση κόκκινης τοξικής λάσπης αρσενικού και υδραργύρου, από το «Δυστύχημα» στο εργοστάσιο αλουμίνας του Αζκα,

        Είναι το «ΤΙΜΗΜΑ», το «ΠΑΡΕΛΚΟΜΕΝΟ», αλλά Και, η «ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ», αυτού ακριβώς του «Γυρίσματος της Πλάτης» της Ουγγαρίας στο ΔΝΤ??

        Επειδή «πολλά τα φρικτά γιά να είναι συμπτωματικά» κι επειδή περίεργο το «Τiming” του πολυεπίπεδου Ολέθρου, αναρωτιέμαι, η αφελής.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ 10/10/2010 10:47:43

        Μην αναρωτιέσαι καθόλου Dimi, και το αεροπορικό δυστύχημα που αποδεκάτισε τη σημερινή ηγεσία της Πολωνίας εξετάζεται υπό το ίδιο πρίσμα.

      • Dyer avatar
        Dyer @ ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ 10/10/2010 11:16:08

        Δυστυχώς Dimi μάλλον έτσι είναι τα πράγματα.

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ 10/10/2010 12:06:53

        Αλλενάκι, Dyer, Εφιαλτικά στη σύλληψή τους, τα νεοταξικά "σενάρια" Kοινωνικού Θανάτου των "αρνητών".

        Γι'αυτό, και η Νομοτελειακή Kοινωνική Αντίδραση (Νέμεσις), εξ ίσου τρομερή με την Υβρι.

        Δράση - Αντίδραση. Γιά ν' αποκαθίσταται η (προσωρινά) ταραγμένη ισορροπία. Ο Τρίτος Νόμος του Νεύτωνα, επειδή οι δυνάμεις στη Φύση, εμφανίζονται κατά ζεύγη..

      • Dyer avatar
        Dyer @ ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ 10/10/2010 12:16:21

        Dimi και επειδή η εντροπία πάντα αυξάνει περίμενε μεγάλη ανακατωσούρα!!!
        Πρέπει να ξοδέψουμε ενέργεια, να αγωνιστούμε για να ξεφύγουμε από το μπέρδεμα της παγκοσμιοποίησης.

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ 10/10/2010 14:47:33

        Dyer, η απάντηση στις Εκλογές, πρόκειται να είναι τόσο ηχηρή, τόσο νομοτελειακή, που θα δρομολογήσει μη-αναστρέψιμες πολιτικές εξελίξεις στην Ελλάδα του 2010 και πέρα.

        Η Ελλάδα, αν και λαβωμένη, ΔΕΝ είναι χώρα παίξε γέλασε. "Greece is a different ball game", κι αυτό, οι νεοταξίτες, δεν εννοούν να το καταλάβουν και μάς ταλαιπωρούν άδικα.

        Ολοι Παρόντες και Παρούσες στο ραντεβού που έχουμε μαζί τους σε 30 περίπου ημέρες, γιά να τους κάνουμε κυριολεκτικά, "να τρίβουν τα μάτια τους".

        Γιά να δώσουμε Οριστικό ΤΕΛΟΣ στον "Εκ των Εσω" μασκαρεμένο ΕΧΘΡΟ και στις ΕΘΝΟΚΤΟΝΕΣ "ελληνοποιημένες" ΛΑΘΡΟσαλαμαλέκουμ "γλάστρες" Του.

        Γιά να πούμε κάθετα ΟΧΙ! στη χολερική "χωματερή των Εθνικών μας Πλεονεκτημάτων".

        Επειδή, η Ελλάδα σήμερα, δεν χρειάζεται μόνο Πρωθυπουργό.

        Η Ελλάδα, χρειάζεται Ελληνα Κυβερνήτη!

        Αισιόδοξα Πάντα,
        η Dimi

  3. salmonellas avatar
    salmonellas 10/10/2010 08:43:04

    Ξερετε τι κανουν στις κοτες στα πτηνοτροφια? Ετσι οπως τις εχουν μαντρισμενες στα κοτετσια, δημιουργουν ψευτικες ανατολες ηλιου σε λιγοτερες ωρες με σκοπο να γεννουν περισσοτερα αυγα. Αυτο ομως βαζει τετοια πιεση στον οργανισμο των πτηνων που τρελλαινονται.

    Σας θυμιζει τιποτα??

  4. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 10/10/2010 09:17:16

    Στα 200 χρόνια από την ελληνική επανάσταση θα σηκώσουμε κεφάλι.

  5. ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ avatar
    ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ 10/10/2010 09:17:39

    ΕΠΩΝΥΜΕ, ΔΕΝ ΧΤΥΠΙΕΜΑΙ.
    ΕΜΕΙΣ ΑΠΛΩΣ ΛΕΜΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ.
    ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ ΝΑ ΨΗΦΙΣΕΙ ΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ ΣΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ, ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΤΟΝ ΔΕΙΤΕ ΚΙ ΑΥΤΟΝ.
    ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΣΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΕΧΕΙ ΔΟΜΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ.
    ΚΡΑΤΑ ΛΟΙΠΟΝ ΜΙΚΡΟ ΚΑΛΑΘΙ ΣΤΙΣ ΠΡΟΣΔΟΚΙΕΣ ΣΟΥ.
    ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΙΣ ΛΑΘΟΣ. ΑΛΛΑ ΦΙΛΕ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΕΙΡΑΞΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΚΑΠΙΤΑΛΕΣ ΕΛΛΗΝΕΣ Ή ΞΕΝΟΥΣ.
    ΑΝ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΚΑΛΑ Ο ΘΕΟΣ, ΘΑ ΤΑ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΤΟΤΕ.

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/10/2010 09:18:29

    Να κανω μια ερωτηση?? Ο Σαμαρας θα αναλαβει αυτη την κατασταση? με τον ΓΑΠ αντοπολιτευση να λεει Πρασινομαλακιες και να κλεινει παλι η Αθηνα κ ολη η Ελλαδα να καει??

    ΠΠ

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/10/2010 09:41:24

      Αν κάτι απέδειξε ο Σαμαράς από τις 29 Νοεμβρίου μέχρι σήμερα, είναι η πυγμή του, πάντοτε με μέθοδο και προετοιμασία.

      Εδώ τα κατάφερε και ήλεγξε τη ΝΔ χωρίς μέσα, χωρίς να τον θέλουν, χωρίς οργανωτικό ιστό, την Ελλάδα θα είναι πιο εύκολο να την ελέγξει όταν θα έχει την υπερεξουσία που δίνει στον Έλληνα πρωθυπουργό το Σύνταγμα, τα οικονομικά μέσα και τις κρατικές υπηρεσίες, και όταν θα έχει και τη σαφή εντολή από τον ελληνικό λαό να χτυπήσει την ιδεολογική και υλική ξενοκρατία του ΔΝΤ, του ΓΑΠ και του Σωμερίτη.

      Αυτό όμως που θα πρέπει να προσέχει είναι τα τεράστια σαμποτάζ που θα του κάνουν στη συνέχεια. Γιατί ας δούμε π.χ. τι γίνεται με τις τοξικές διαρροές στην Ουγγαρία. Γιατί αυθόρμητα μέσα μας όλοι πάμε να συνδυάσουμε αυτή τη διαρροή με το "όχι" στο ΔΝΤ; Διότι έτσι είναι, πολύ απλά, αυτά τα πράγματα "μυρίζουν" και καμιά φορά δεν χρειάζεται να αποδείξεις.

      Εδώ κάψανε τη χώρα το 2007, για έναν αγωγό αερίου, σοβαρά μιλάμε; Είναι αδίστακτοι.

      Όμως όσο τιτάνιο και να είναι το έργο, αν ο Σαμαράς επιλέξει να έχει εμάς δίπλα του και όχι κάποιον σάποιο μηχανισμό, τότε όλα θα πάνε καλά.

      • ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ avatar
        ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ @ Επώνυμος 10/10/2010 09:49:49

        ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΤΗΣ ΔΕΞΙΑΣ ΟΠΩΣ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΞΕΡΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΝΑ ΤΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΦΙΛΕ ΕΠΩΝΥΜΕ.

        ΕΔΩ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΜΙΑ ΦΑΣΗ ΠΟΥ ΤΟ ΑΠΣΡΟ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΑΥΡΟ ΚΑΙ ΑΝΑΠΟΔΑ.
        ΤΟ ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ ΤΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΛΑΟΥ ΣΕ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΚΑΙ ΑΓΑΘΑ, ΣΤΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ.
        ΠΡΟΒΟΚΑΤΣΙΕΣ ΤΕΤΟΙΟΥ ΤΥΠΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΟΥΝ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ.

        ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΜΕΡΟΚΑΜΜΑΤΟ, ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΤΩΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ, Η ΠΑΙΔΕΙΑ ΚΑΙ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΙΔΑΣΚΕΙ.
        ΜΕΤΡΑΜΕ ΤΑΑΣΤΙΚΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΒΑΣΕΙ ΜΕΤΡΞΣΙΜΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΘΟΛΑ ΣΥΝΘΗΜΑΤΟΛΟΓΙΚΑ.
        ΣΑΣ ΞΑΝΑΛΕΩ, ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΨΙΛΙΑΣΜΕΝΟΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ.
        ΘΑ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΕΓΚΑΘΙΔΡΥΣΕΙ ΣΤΙΣ ΠΛΑΤΕΣ ΜΑΣ.
        ΠΑΡΟΧΕΣ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΟΜΩΣ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Επώνυμος 10/10/2010 09:51:27

        Προς το παρόν, το σύστημα τον πολεμάει αμείλικτα. Πολύ περισσότερο από όσο πολεμάει το ΚΚΕ. Αυτό δεν σου λέει τίποτα;

  7. ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ avatar
    ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ 10/10/2010 09:37:57

    ΕΠΩΝΥΜΕ, ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΕΡΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΣ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΤΡΕΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΑΝΑΤΡΟΠΗΣ ΤΩΝ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΙΚΩΝ ΜΕΘΟΔΩΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ
    1871 ΠΑΡΙΣΙΝΗ ΚΟΜΜΟΥΝΑ
    1917 ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ
    1919 ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΕΡΓΑΤΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ( ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ).

    ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΠΩΣ ΘΑ ΕΞΕΛΙΣΟΤΑΝ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΔΙΟΤΙ ΠΝΙΓΗΚΕ ΣΤΟ ΑΙΜΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΥΜΜΑΧΙΑ ΓΑΛΛΩΝ ΚΑΙ ΓΕΡΜΑΝΩΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ Π ΟΛΕΜΟΥΣΑΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ.
    Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΑΣ ΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΤΗΣ ΟΝΟΜΑΖΟΜΕΝΗΣ "ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑΣ ΤΟΥ ΠΡΟΛΕΤΑΡΙΑΤΟΥ" ΕΦΑΡΜΟΣΤΗΚΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΠΙΤΑΓΕΣ ΤΗΣ ΘΕΩΡΙΑΣ ΤΟΥ ΜΑΡΞ ΚΑΙ ΥΠΟ ΤΙΣ ΕΝΤΟΛΕΣ ΤΟΥ ΛΕΝΙΝ, ΑΛΛΑ ΜΑΣ ΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΤΟΙΑ Η ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΤΟΥ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΥ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΙ ΑΛΛΟΥΣ ΘΕΣΜΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΟΥΝ ΤΗΝ ΣΤΑΘΕΡΗ ΠΟΡΕΙΑ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟ.
    Η ΕΣΣΔ ΚΑΙ Ο ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΣΤΡΑΤΟΣ ΔΕΧΘΗΚΕ ΣΤΡΑΤΙΩΤΤΙΚΗ ΕΠΙΘΕΣΗ ΣΕ ΔΕΚΑΕΠΤΑ ΜΕΤΩΠΑ ΣΕ ΑΝΑΤΟΛΗ ΚΑΙ ΔΥΣΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΤΙΚΟΥΣ.ΕΧΟΥΝ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΚΕΙ ΣΤΗΝ ΣΕΒΑΣΤΟΥΠΟΛΗ ΚΑΙ ΠΟΛΕΜΗΣΑΝ.
    ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΠΑΡΟΤΙ ΠΕΡΑΣΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΤΗΣ ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΣΗΣ, ΚΑΛΠΑΣΕ ΣΕ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΕΠΙΘΕΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΑΖΙΣΤΙΚΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ.
    ΑΠΟ ΤΟ 1917 ΕΩΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ Β! Π.Π. ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΟΥ ΜΟΝΤΕΛΟΥ.
    ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΠΛΟΚΑΡΕ ΜΕΤΑ;
    ΕΓΙΝΕ ΟΡΑΤΗ ΚΑΙ ΦΑΝΕΡΗ Η ΕΛΕΙΨΗ ΘΕΣΜΩΝ ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ ΑΝΑΘΕΩΡΗΤΗΣ ΤΟΥ ΜΕΓΕΘΟΥΣ ΤΟΥ ΛΕΝΙΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΔΕΙ ΕΓΚΑΙΡΑ.
    Η ΧΩΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟ ΠΛΟΥΤΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΣΤΑΡΙΟΥ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ, ΕΦΤΑΣΕ ΝΑ ΠΕΙΝΑ.
    ΤΙ ΔΕΝ ΕΙΔΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΟΙ ΜΕΤΕΠΕΙΤΑ;
    ΟΙ ΚΑΤΑΛΗΞΗ ΣΤΟ ΚΟΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΕΝΑ ΧΑΣΜΑ ΑΜΦΙΠΛΕΥΡΗΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΤΗΣ ΒΑΣΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΗΓΕΣΙΑ ΤΟΥ ΚΟΜΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ.
    ΑΥΤΟ ΕΙΧΕ ΩΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΟΥΝ ΦΑΤΡΙΕΣ ΚΑΙ ΚΛΙΚΕΣ ΠΟΥ ΣΤΡΕΒΛΩΣΑΝ ΤΙΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΥ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΣΜΟΥ.ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙ ΦΙΛΕ ΥΠΗΡΧΕ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΗΣ ΒΑΣΗΣ ΣΤΗΝ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ Β!Π.Π.
    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΕΡΓΑΤΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ Η ΗΤΤΑ ΤΗΣ ΚΑΙ Η ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ ΤΩΝ ΗΓΕΤΩΝ ΕΔΩΣΑΝ ΠΝΟΗ ΣΤΗ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΙΚΗ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΗ ΕΝ ΜΕΣΩ ΣΥΓΚΡΟΥΣΕΩΝ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΤΟΥ ΑΥΓΟΥ ΤΟΥ ΦΙΔΙΟΥ.
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟΙ ΟΙ ΣΥΝΘΗΜΑΤΟΛΟΓΙΚΟΙ ΑΦΟΡΙΣΜΟΙ.
    ΕΜΕΙΣ ΣΤΟ Κ.Κ.Ε ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΕΛΑΤΕΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΟΤΟΥΝ ΟΙ ΘΕΣΜΙΚΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ, ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΜΕ ΤΥΧΑΙΑ.
    ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΤΩΝ ΑΣΤΩΝ ΔΕΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΟΥΝ ΤΟΝ ΛΑΟ ΣΤΙΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ.

    • GAETANO avatar
      GAETANO @ ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ 10/10/2010 09:41:33

      ΕΛΕΟΣ ΜΕ ΤΙΣ ΚΟΜΜΟΥΝΕΣ . ΟΧΙ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΤΑΓΩΔΗ ΑΠΟΤΥΧΙΑ ΤΟΥ ΥΠΑΡΚΤΟΥ ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟΥ . ΣΞΕΦΘΕΙΤΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ . ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΡΓΟ .

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ GAETANO 10/10/2010 09:44:48

        Ποιες κομμούνες βρε παιδιά σε μια πόλη 5 εκ.
        Ας λύσουμε πρώτα το συγκοινωνιακό γιατί θα αργήσουμε στη σύσκεψη.
        Εκτός αν σήμερα οι κομμούνες θα γίνονται με τηλεδιάσκεψη :)

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ GAETANO 10/10/2010 09:47:24

        Εχει αρχισει να λυνεται το συγκοινωνιακο αυτοματως.Με την αυξηση της βενζινης και τις περικοπες μισθων η κυκλοφορια των αυτοκινητων εχει μειωθει και οι δρομοι ειναι πολυ πιο ανετοι.Με τα νεα μετρα ισως οι δρομοι της Αττικης να φαινονται και υπερβολικα πολλοι.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ GAETANO 10/10/2010 10:14:31

        Το πρόβλημα της Αθήνας είναι το πρόβλημα της Ελλάδας Ψυχραιμία.
        Αν βρισκόταν τρόπος να αποπληθωριστεί η Αθήνα από 3 εκ. πληθυσμό, αυτόματα θα προκύψει ανάπτυξη, θέσεις εργασίας και διατροφική αυτάρκεια.
        Θα δημιουργηθούν θέσεις εργασίας στην οικοδομή, στη βιοτεχνία και ενίσχυση της εσωτερικής εθνικής άμυνας.

        α. κατεδάφιση προβληματικών κτιρίων και τετραγώνων στην Αθήνα και ανοικοδόμηση σε νέες βάσεις, με πράσινο, φαρδείς δρόμους και πάρκα.
        β. ήπια οικιακή-βιοτεχνική παραγωγή στην περιφέρεια που θα δημιουργήσει διατροφική αυτάρκεια για το 70% του πληθυσμού.

        Αλλά για να πεισθούν να αφήσουν την Αθήνα οι μάζες που φυτοζωούν και αργοπεθαίνουν εκεί μέσα χρειάζονται γενναία κίνητρα ή αυταρχικό μοντέλο διακυβέρνησης.
        Έτσι είναι αυτά.

      • Orestios avatar
        Orestios @ GAETANO 10/10/2010 10:24:49

        Αλλενάκι, είναι δύσκολο να γκρεμιστούν ολόξληρα τετράγωνα, γιατί υπάρχει το θέμα της ιδιοκτησίας.
        Θα ήταν εύκολο αυτό σαν σκέψη μόνο αν η ιδιοκτησία ήταν κρατική.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ GAETANO 10/10/2010 10:33:18

        Το γνωρίζω Ορέστιε, γι αυτό έγραψα για γενναία κίνητρα, που θα μπορούσε νά είναι π.χ. ανταλλαγές γής ή χρηματοδοτήσεις.
        Αλλιώς, αυταρχικού τύπου λύσεις θα ήταν αυτό που πολύ σωστά γράφεις και σύ, στην περίπτωση κρατικής ιδιοκτησίας.

      • Orestios avatar
        Orestios @ GAETANO 10/10/2010 10:58:18

        Ανταλλαγές γής?
        Θα βγούν οι ΠΑΣΟΚοι να διαμαρτυρηθούν.

        Μόνο σε κράτη τύπου Σοβιετίας ή Κίνας μπορούν να γίνουν όλα αυτά.
        Το καλύτερο είναι να υπάρξει αναστροφή του καθοδηγούμενου υδροκεφαλικού μοντέλου ανάπτυξης. Αλλά υπό τις συνθήκες του νεοφιλελεύθερου σοσιαλισμού δεν το βλέπω.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ GAETANO 10/10/2010 11:06:19

        Δεν αντιλέγω Ορέστιε, το έγραψα άλλωστε ότι υπό προϋποθέσεις είναι αυταρχικού τύπου λύση. Εφαρμόστηκε στη Ρωσία, εφαρμόστηκε στη Γερμανία με την ανοικοδόμηση μετά το πόλεμο, εφαρμόζεται στην Αμερική με πολύ σκληρές, νεοφιλελεύθερες πρακτικές, όπως γράφεις και εσύ, τύπου real estate σε γειτονιές γκέτο.

        Όμως το δικαίωμα της ιδιοκτησίας δεν χάνεται [ακόμα...]. Είναι πολύ δύσκολο το εγχείρημα, ασφαλώς, αν όχι αδύνατο.

        Οι ιδιοκτήτες θα μπορούν να αποκτήσουν διαμέρισμα σε άλλη περιοχή ή στην ίδια που θα ανοικοδομηθεί, είτε θα συμφωνήσουν να ανταλλάξουν το διαμέρισμα με ισοδύναμης αξίας ικανή αγροτική έκταση στην περιφέρεια ή σε νησί, και χρηματοδότηση.

      • Orestios avatar
        Orestios @ GAETANO 10/10/2010 11:15:45

        Ναι, δεν είναι άσχημη σκέψη αυτή αλλενάκι.
        Κάπως πρέπει να αλλάξουν οι συνθήκες και να μην μοιάζει τελικά η Αθήνα ή άλλες πόλεις με την Τεχεράνη.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ GAETANO 10/10/2010 11:25:10

        Κάιρο...

      • Orestios avatar
        Orestios @ GAETANO 10/10/2010 11:27:28

        Και το Κάιρο.

      • Dyer avatar
        Dyer @ GAETANO 10/10/2010 11:36:00

        @αλλενάκι
        Εδώ μια βιομηχανική ζώνη σε ευρωπαϊκά πρότυπα δεν μπόρεσαν να χωροθετήσουν τόσα χρόνια η διαπλεκομενοι αλήτες, είναι δυνατόν να πάρουν τέτοιες αποφάσεις;
        Η επαγγελματική στέγη είναι ένα θέμα που το έχω ζήσει. Η πολιτική που ακλούθησαν όλοι οι κυβερνώντες ήταν ολέθρια για τον τόπο. Θα έχω ειδική ανάρτηση στο blog μου.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ 10/10/2010 09:49:28

      Να μελετησετε και τα οσα εκανε ο Μαο.Θα χρειασθει γιατι οι Κινεζοι ειναι εδω.Αυτοι μαλλον πετυχαν.Ή οχι;

      • ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ avatar
        ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ @ ψυχραιμια 10/10/2010 10:08:40

        Η ΚΙΝΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ, ΕΙΝΑΙ ΒΑΘΕΩΣ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΙΚΗ.
        ΜΗΝ ΚΟΙΤΑΝ ΤΟ ΣΦΥΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΡΕΠΑΝΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΤΗ ΣΗΜΑΙΑ ΤΗΣ. ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΜΟΝΤΕΛΟ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΥ ΠΟΥ ΟΙ ΔΥΤΙΚΟΙ ΤΟ ΤΡΕΜΟΥΝ.
        Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΗΣ ΜΕ ΤΟΝ ΔΥΤΙΚΟΥ ΤΥΠΟΥ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΡΑΤΙΚΟΜΟΝΟΠΩΛΙΑΚΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΖΟΜΕΝΟΣ.
        ΓΙΑ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ ΜΙΛΑΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΚΙΝΕΖΟΙ, ΑΛΛΑ ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΝΟΜΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΠΟΥ ΔΙΕΠΕΙ ΤΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΚΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΕΚΕΙ.
        ΑΝΑΓΚΑΖΟΥΝ ΤΟΝ ΑΝΑΡΧΟ ΔΥΤΙΚΟ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ ΝΑ ΙΣΟΠΕΔΩΣΕΙ ΧΩΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΑ ΙΣΙΑ.

        ΑΚΟΥΜΕ ΑΠΟ ΠΟΛΛΟΥΣ - ΚΑΙ, ΤΟ ΛΕΩ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΛΟΙΔΩΡΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΚΑΙ ΤΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΜΕ ΔΟΣΗ ΕΙΡΩΝΙΑΣ (ΛΟΓΩ ΑΓΝΟΙΑΣ ΚΑΙ ΑΔΙΑΒΑΣΙΑΣ, ΛΕΩ ΕΓΩ) - ΝΑ ΕΚΘΙΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟ.
        ΡΩΤΩ:
        1. ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΠΛΟΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΝΑ ΑΝΤΑΓΩΓΝΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΕΛΘΕΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΣΤΡΩΜΑΤΩΣΗ, ΟΣΟ ΕΡΓΑΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ;
        2. ΡΩΤΗΘΗΚΕ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΛΟΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΤΟΥ; ΜΟΝΟ ΑΝΔΡΙΚΕΛΛΑ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΕΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΠΟΥ ΥΠΟΓΡΑΦΟΥΝ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΠΟΥΝ ΤΑ "ΑΦΕΝΤΙΚΑ"
        ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΠΡΟΤΙΜΩ ΤΗΝ ΕΙΡΩΝΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΟΡΘΙΟΣ.
        ΞΕΡΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ ΚΑΙ ΠΟΙ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΤΟΥ.

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ ψυχραιμια 10/10/2010 10:38:23

        @ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ

        Κι εγώ διαφωνώ μαζί σου. Σε πολλά. Εσύ όμως να συνεχίσεις να τα γράφεις αυτά που γράφεις. Ολες οι απ-όψεις, οι οπτικές δηλαδή, μας είναι χρήσιμες. Οχι μόνο η δικιά μας, του καθενός.

        Κι αυτοί που λοιδωρούν ή δεν είναι ευγενείς, τι να κάνουμε, δεν θα αλλάξουν ποτέ. Είναι ζητήματα χαρακτήρα αυτά. Μη σε πτοεί αυτό.

        Τις ιδέες όμως τις θέλουμε. Και πρέπει να μας λες και τις δικές σου. Αλλιώς είμαστε κολοβοί.

        Θραξ Αναρμόδιος

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ 10/10/2010 09:50:00

      Καταρχάς, μία παράκληση: Γίνεται να γράφεις με μικρά; Είναι πολύ ενοχλητικά τα κεφαλαία στην ανάγνωση.

      Κοίτα, πριν το Β΄ ΠΠ το μοντέλο πέτυχε όσο στηριζόταν στη μη σοσιαλιστική ΝΕΠ και μετά το 1928 ανέλαβε με σιδηρά πυγμή ο δικτάτορας Στάλιν, που το πράγμα λειτούργησε χάρη στις προσωπικές ηγετικέ του ικανότητες. Όταν πέθανε ο Στάλιν, στην ουσία οι υπόλοιποι διαχειρίστηκαν το σταλινικό μοντέλο, που κάποια στιγμή, επειδή ήταν προσανατολισμένο στην ισχυρή προσωπικότητα του Στάλιν, είδε τα όρια του και κατέρρευσε.

      Δεν είναι θέμα θεσμών, λοιπόν. Απλούστατα, η νομοτέλεια της ιστορίας δεν είναι σοσιαλιστική, όπως πρεσβεύουν τα διάφορα ΚΚ. Και οι ιστορικές διεργασίες βασιζόταν πάντοτε σε παράγοντες που ο μαρξισμός επιμένει να τους παραβλέπει.

      Δες τώρα μια αντίφαση σε αυτά που γράφεις εσύ: Βασική παράμετρος της μαρξιστικής σκέψης είναι ότι υπάρχουν ιστορικές νομοτέλειες που δεν εξαρτώνται από πρόσωπα. Εσύ τώρα μας λες ότι "αν ήταν ο Λένιν" θα ήταν διαφορετικά κλπ. Μα δεν εξαρτάται από πρόσωπα, σύμφωνα με το μαρξισμό. Άρα, αυτός ο τρόπος σκέψης ανατρέπει μια βασική μαρξιστική σταθερά. Τι γίνεται λοιπόν, ισχύχουν οι μαρξιστικές νομοτέλειες ή είναι θέμα προσώπων.

      Για μένα σαφώς και δεν ισχύουν. Ο μαρξισμός είναι ένα καλό εργαλείο ανάλυσης του καπιταλισμού και τίποτε περισσότερο. Ούτε και αλάνθαστος είναι σαν εργαλείο ανάλυσης, ακόμη δηλαδή και στην ανάλυση του καπιταλισμού να μείνεις μόνον με το μαρξισμό, πάλι θα χάσεις πράγματα, έχει κι άλλα να δεις, πέραν του μαρξισμού.

      Ο σοσιαλισμός επιμένει ότι είναι αναγκαίος ενδιάμεσος μεταξύ της κοινωνίας και της επικράτησης του ήθους στα δημόσια πράγματα. Εμένα δεν μου χρειάζονται ενδιάμεσοι. Το ήθος και η αρετή είναι διαχρονικό αίτημα και όποιος θέλει να μπαίνει ενδιάμεσος μεταξύ του ήθους και της κοινωνικής οργάνωσης, συνήθως, αν όχι πάντα, το κάνει από ιδιοτέλεια. Γι' αυτό και λέω "ευχαριστούμε, δεν θα πάρουμε". Θα κυνηγήσουμε την αρετή χωρίς ενδιάμεσους.

      • ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ avatar
        ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ @ Επώνυμος 10/10/2010 10:19:19

        Μπορει να γινει επανασταση χωρις leader;
        Η νομοτελεια ειναι η συγκρουση.
        Βεβαιως τιποτα δεν ειναι αλνθαστο.
        Εξαλου το εχει πει και η Παπαρηγα. Ελατε να μιλησουμε ας μην συμφωνειτε σε ολα μαζι μας και να δουμε και τα λαθη μας.
        Αν εμβαθυνεις στο "ΚΕΦΑΛΑΙΟ" θα δεις οτι ο Μαρξ δεν αρνειται την ιδιοκτησια. Αρνειται την εκμεταλαυση της εργατικης δυναμης και λεει οτι δεν μπορει τελικα να αντιμετωπιζεται ως το ιδιο πραγμα με τα υπολοιπα μεγεθη κοστους, ενσωματονωντας την.
        πως θα νοιωσεις αν αυριο - χτυπα ξυλο - μπεις σε ενα νοσοκομειο και σου ζητουν την μανατους και τον πατερα τους;
        πως θα νοιωσεις οταν ο γιος σου θα ειναι 30 χρονων και θα σου ζητα χαρτζηλικι ανεργος οντας.
        Οτι και νε λεμε θελουμε ολα αυτα που παραγει παγκοσμια η εργατικη ταξη να μπορει να τα γευεται κι ολας.
        πρεπει να κανουμε και μια συζητηση για να σας πω τι σημαινει εργατικη ταξη στις σημερινες συνθηκες και επιπεδο που βρισκεται η ανθρωποτητα.
        οριζεται με πολυ πιο συνθετους και διαφορτεικους ποιοτικα ορους το ποιοα εναι η εργατικη ταξη σημερα.

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ Επώνυμος 10/10/2010 10:39:52

        @ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ

        Είδες, τι καλύτερα που είναι τώρα με τα μικρά γράμματα;
        Μας είχες στραβώσει σύντροφε.
        Να τα κρατήσεις τα μικρά, ε!

        Θραξ Αναρμόδιος

    • neotera avatar
      neotera @ ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ 10/10/2010 10:43:58

      Υπάρχει κάτι προς εξέταση πολύ σημαντικό. Οτι τόσο ο Σαμαράς όσο και το Κόμμα μπουρούσαν να ακυρώσουν να μας επιβληθεί καθεστώς ΔΝΤ στην Ελλάδα με τις τρέχουσες πολιτικές διεργασίες. Με ποιό τρόπο ? Αν έβγαιναν από την αρχή προβλέποντας που πάμε λέγοντας όχι σε ένα προς ένα τα μέτρα και τις εξαγγελίες του γιωργάκη για να τα απονομιμοποιήσουν στη γέννησή τους. Αυτό είναι πολύ εύκολο, το έχουμε κάνει στο δικό μας επίπεδο διάφοροι μπλόγκερς. Αυτό λέγεται πραγματική, υψηλής έντασης, αντιπολίτευση. Αυτό ακόμη δεν έχει συμβεί. Μόλις την περασμένη βδομάδα ο αντωνάκης ανέβασε στροφες σε αντιπολιτευτική ρητορική, το δε ΚΚ ακόμα καταγγέλει γενικόλογα τον καπιταλισμό, κλείνοντας τα μάτια στη διαφθορά, για να μην παραπλανήσει λέει τον κόσμο ! )) Γνώμη μου, μιλημένοι είναι όλοι οι πολιτικοί για να αποδέχονται τη δημιουργία τετελεσμένων. Οπότε, ο εχθρός για το καθεστώς ΔΝΤ και την τρόϊκα είναι ο ελληνικός λαός, γυμνός από ηγεσία και απο θεσμούς όπως απέμεινε αγνώριστος ύστερα από τριάντα χρόνια προετοιμασία του εδάφους πάνω στη γή του, την κυριολεκτικά καμμένη της πανέμορφης χώρας. Ποιοί είναι αυτοί ? Με τις ανύπαρκτες γνώσεις που έχουμε για την κοινωνία σήμερα κάθε ταξική λεγόμενη ανάλυση είναι ανέφικτη. Δεν υπάρχει έρευνα σ' αυτή την κατεύθυνση. Το επίθετο "ταξικός" σήμερα αποτελεί στάχτη στα μάτια και επί της ουσίας παραπέμπει στα "ταξικά κοθώνια" του Σαββόπόυλου...
      Ο λαός λοιπόν αυτός που θα αργήσει, είναι φυσικό να αυτοοργανωθεί και να ξεπεράσει το καθεστώς απ' τα κόμματα του Μνημόνιου, συντίθεται από τον όποιο αριστερό κόσμο απέμεινε έξω από την κομματική λογική και προπαγάνδα, συν τους πραγματικούς πατριώτες από τη συντηρητική παράταξη, που συχνά συμβαίνει να μη τυφλώνονται από την κομματική τους ένταξη...

      • Dyer avatar
        Dyer @ neotera 10/10/2010 11:42:04

        Πολύ σωστά!

  8. athamas avatar
    athamas 10/10/2010 09:39:34

    Τους ψηφίσαμε, τους ψηφίσατε, τους ψήφισαν.
    Ας προσέχαμε!
    Και επειδή δεν προσέξαμε μέχρι σήμερα,
    ας προσέξουμε τουλάχιστον από αύριο.
    Μην επαναληφθούν για πολλοστή φορά τα ίδια.

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ athamas 10/10/2010 15:07:18

      athamas, Ουδέποτε τους ψηφίσαμε, ούτε τους ψηφίζουμε, ούτε μέχρι που να βγάλει ο ήλιος κέρατα, δεν πρόκειται να τους ψηφίσουμε.

  9. GAETANO avatar
    GAETANO 10/10/2010 10:33:33

    ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΛΥΣΗ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΠΕΤΥΧΟΥΜΕ ΟΠΩΣ Ο ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΤΡΟΣ . ΚΟΒΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΓΟΡΔΙΟ ΔΕΣΜΟ ΠΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΡΕΙΣ ΠΛΗΓΕΣ .ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΡΕΟΣ , ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΕΛΛΕΙΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΛΛΕΙΜΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ ΣΥΝΑΛΛΑΓΩΝ .

    ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΕΜΕ ΛΟΙΠΟΝ .

    ΜΑΣ ΕΒΑΛΑΝ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΖΩΝΗ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑΝ ΤΑ ΣΤΡΑΒΑ ΜΑΤΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΟΥΛΑΝΕ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΚΑΙ ΟΠΛΑ . ΤΟ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΟΥΝΚΕΡ . ΕΜΕΙΣ ΤΣΙΜΠΗΣΑΜΕ ΔΙΟΤΙ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΒΟΛΕΥΕ . ΠΑΡΤΥ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΑ ΠΟΤΑ ΜΑΣ ΤΑ ΠΟΥΛΟΥΣΑΝ ΜΕ ΔΑΝΕΙΚΑ .
    ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΡΤΥ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΟΙ ΔΑΝΕΙΣΤΕΣ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΟΥΝ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ . ΦΤΑΙΞΑΜΕ ΝΑΙ . ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ BUSINESS ΕΚΑΝΑΝ . ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΠΡΕΣΣΑ ΜΟΝΟ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ .
    ΤΩΡΑ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΦΑΛΗΡΙΣΕ . ΘΑ ΦΑΛΗΡΙΣΟΥΝ ΣΥΝΤΟΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ( ΙΤΑΛΟΙ , ΠΟΡΤΟΓΑΛΟΙ , ΙΣΠΑΝΟΙ ΙΡΛΑΝΔΟΙ ΚΑΙ ΠΑΕΙ Η ΕΥΡΩΖΩΝΗ ) ΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ ΝΑ ΧΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΔΑΝΕΙΣΤΕΣ ΜΕΓΑΛΟ ΜΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥΣ .
    HIGH RISK HIGH PROFIT . ΕΤΣΙ ΔΙΔΑΣΚΟΥΝ ΣΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΤΟΥΣ . ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΑΝ.

    ΤΩΡΑ ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΤΟΥΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΤΑΜΕΙΟ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΜΕΙΣ . ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΧΑΣΟΥΜΕ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΒΙΟΤΙΚΟΥ ΜΑΣ ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΜΕ ΣΩΣΤΕΣ ΒΑΣΕΙΣ . ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΧΝΑΜΕ . ΑΥΤΟΙ ΘΑ ΧΑΣΟΥΝ ΜΕΓΑΛΟ ΜΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΥΝ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .
    ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΛΥΣΗ ΛΟΙΠΟΝ ?
    1.-ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΟΣ ΣΤΟ 30% ΤΟΥ ΧΡΕΟΥΣ . ΓΛΥΤΩΝΟΥΜΕ 260-280 ΔΙΣ . ΤΩΡΑ ΠΑΡΑΚΑΛΑΜΕ ΓΙΑ 110 ΔΙΣ ΔΑΝΕΙΚΑ .
    ΕΤΣΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ . ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΡΕΟΣ . ΚΟΒΟΥΜΕ ΜΙΑ ΚΑΙ ΕΞΩ ΤΟ 70% .

    2.- ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΧΑΡΙΤΟΣ ΕΞΟΦΛΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ 30% ΤΟΥ ΧΡΕΟΥΣ ΠΕΝΤΕ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΞΟΦΛΗΣΗ ΣΕ ΤΡΙΑΝΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΥΝΟΛΟ 35 ΧΡΟΝΙΑ . ΕΠΙΤΟΚΙΟ ΑΠΟΠΛΗΡΩΜΗΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥ ΜΟΝΟ 200 Μ.Β ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ BUNDS ΔΗΛΑΔΗ 2,5 – 3,0 % ΑΝΤΙ ΓΙΑ 5%-6% ΣΗΜΕΡΑ .
    Η ΜΗ ΠΛΗΡΩΜΗ ΓΙΑ ΠΕΝΤΕ ΧΡΟΝΙΑ ΧΡΕΩΛΥΣΙΩΝ ΚΑΙ ΤΟΚΩΝ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ ΕΤΗΣΙΑ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗ 50 ΔΙΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΕΞΟΦΛΗΣΗ ΤΩΝ 110 ΔΙΣ ΤΗΣ ΤΡΟΙΚΑ ΠΑΜΕ ΣΤΑ 80-100ΔΙΣ ( ΔΕΣ ΕΠΕΝΔΥΤΗ ΚΥΡΙΑΚΗΣ 10/10 ΣΕΛΙΔΑ 23 ) .
    ΣΤΟΥΣ ΚΡΑΤΙΚΟΥΣ ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥΣ ΤΗΣ ΠΡΟΣΕΧΟΥΣ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑΣ ΑΡΑ ΜΗΔΕΝ ΕΛΛΕΙΜΑ ΓΙΑ ΠΕΝΤΕ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΚΑΙ ΠΛΕΟΝΑΣΜΑ .
    ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΜΕΙΩΣΗ ΔΗΜΟΣΙΟΝΟΜΙΚΟΥ ΕΛΛΕΙΜΑΤΟΣ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΛΟΓΩ ΜΕΙΩΣΗΣ ΕΠΙΤΟΚΙΟΥ ΣΤΟ ΜΕΙΩΜΕΝΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΧΡΕΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΙΣΟ ΜΕ ΤΟ 30% ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΙΝΟΥ . ΕΤΣΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ . ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΕΛΛΕΙΜΑ .
    3.-ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΙΣΘΟΥΜΕ , ΟΧΙ ΝΑ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΟΥΜΕ , ΜΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΖΩΝΗ 150-200 ΔΙΣ ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΑ ΕΡΓΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ . ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΘΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΙ Η ΕΚΤ ΜΕ ΤΟΥ ΕΠΕΝΔΥΤΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΘΑ ΠΡΟΚΥΨΟΥΝ ΑΠΟ ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΠΛΕΙΟΔΟΤΙΚΟΥΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΟΚΗΡΥΧΘΟΥΝ ΑΠΟ ΕΚΤ ΚΑΙ ΕΛΛΑΔΑ . ΤΕΡΜΑ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΠΛΕΚΟΜΕΝΑ ΜΜΕ .
    4.- ΑΝ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΕ , ΑΚΟΜΗ ΚΑΛΥΤΕΡΑ , ΦΕΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΥΡΩΖΩΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΔΡΑΧΜΗ ΜΕ ΥΠΟΤΙΜΗΣΗ ΑΡΧΙΚΑ 50% ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ . ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΘΕΙ ΚΑΙ ΥΠΟΤΙΜΗΣΗ 100% ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ . ΟΣΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΙΣΟΣΚΕΛΙΣΘΕΙ ΤΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ ΣΥΝΑΛΛΑΓΩΝ . ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΠΛΗΓΗ ΤΟ ΕΛΛΕΙΜΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ ΣΥΝΑΛΛΑΓΩΝ
    5.- ΕΧΟΥΜΕ ΕΤΣΙ ΜΕΙΩΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΕΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟΝΟΜΙΚΟ ΕΛΛΕΙΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΛΛΕΙΜΑ ΤΡΕΧΟΥΣΩΝ ΣΥΝΑΛΛΑΓΩΝ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ .
    6.-ΕΙΜΑΣΤΕ ΦΤΩΧΟΙ ΑΛΛΑ ΠΛΟΥΣΙΟΙ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΩΣΤΑΜΕ . ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΜΕ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΟ ΒΙΟΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ ΤΟΥ 60 ΚΑΙ ΣΕ ΠΕΝΤΕ ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΠΤΥΞΗ 10% ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ . ΣΤΑ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΜΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΑΝΕΡ ΓΙΑ ΔΑΝΕΙΣΜΟ
    8 .- ΒΑΣΙΚΗ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ
    α.- ΑΜΕΣΑ ΜΕΤΡΑ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΚΑΙ ΔΙΑΡΘΡΩΤΙΚΩΝ ΜΕΤΑΒΟΛΩΝ ( ΔΙΟΤΙ Η ΥΠΟΤΙΜΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΙΚΑΝΗ ΣΥΝθΗΚΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗΣ ΤΗΣ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΝΤΑΧΘΕΙ ΣΕ ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΝΑΚΑΜΨΗΣ/ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΚΑΙ ΑΝΑΔΙΑΡΘΡΩΣΗΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ )
    β.-ΔΡΑΣΤΙΚΗ ΜΕΙΩΣΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΤΟΜΕΑ , ΜΕΙΩΣΗ ΤΗΣ ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΙΑΣ , ΠΑΤΑΞΗ ΕΙΣΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗΣ , ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΤΩΝ ΥΠΟΥΡΓΩΝ , 120 ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΚΑΙ 12 ΥΠΟΥΡΓΟΙ , ΣΤΑΔΙΑΚΗ ΜΕΙΩΣΗ ΑΡΙΘΜΟΥ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ , ΕΞΙΣΩΣΗ ΑΜΟΙΒΩΝ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΚΑΙ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΤΟΜΕΑ , ΘΕΣΠΙΣΗ ΜΟΝΙΜΟΥ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΜΕ ΜΕΙΩΣΗ ΤΩΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΩΝ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΩΝ ΣΤΟ 10%-15% .

    ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟ , ΔΙΑΡΘΡΩΤΙΚΟ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΟ ΣΟΚ ΓΙΑ ΝΑ ΞΑΦΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΠΑΛΕΥΟΝΤΑΣ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΑ , ΕΘΝΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΡΑΤΖΟΥΝΙΖΟΝΤΑΣ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟ .
    ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΜΕΓΑ ΑΛΕΞΑΝΤΡΟΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΚΟΨΕΙ ΤΟΝ ΓΟΡΔΙΟ ΔΕΣΜΟ .
    ΜΠΟΡΕΙ Ο Α.ΣΑΜΑΡΑΣ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΡΟΛΟ ? ΙΔΟΥ Η ΡΟΔΟΣ ΙΔΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΗΔΗΜΑ . ΕΙΝΑΙ ΙΣΩΣ Η ΜΟΝΗ ΕΛΠΙΔΑ .

    • ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ avatar
      ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ @ GAETANO 10/10/2010 10:50:12

      ΦΙΛΕ ΓΚΑΕΤΑΝΟ, ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ.
      ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΙΒΟΛΗ ΕΞΟΥΣΙΑΣ ΜΕΣΩ ΟΙΚΟΝΜΙΚΩΝ ΤΕΡΤΙΠΙΩΝ.
      ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ.
      ΤΟ ΕΙΠΑ ΠΡΙΝ:
      ΨΗΦΙΣΤΗΚΕ ΝΟΜΟΣ ΠΟΥ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ ΑΠΟΨΗ ΘΑ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΕΞΤΡΕΜΙΣΜΟΣ.
      ΨΗΦΙΣΤΗΚΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΔΕΞΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΣΟΚ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΕΪΚΑ ΚΟΜΜΑΤΑ.
      ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΠΛΕΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΑΝΤΙΠΡΟΤΑΣΕΙΣ.
      ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΤΑ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΕΙΤΕ ΜΕ ΤΟ ΚΑΡΟΤΟ ΕΙΤΕ ΜΕ ΤΟ ΜΑΣΤΙΓΙΟ.
      ΘΑ ΤΟ ΔΕΧΘΟΥΜΕ;
      ΜΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΤΗΝ Ν.Δ. ΩΣ ΚΟΜΜΑ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΟ.ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΑΥΤΟ;
      ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΩΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΤΟ ΕΚΕΙ "ΠΑΣΟΚ".
      ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ.
      ΤΑΧΘΕΙΤΕ ΤΑΞΙΚΑ ΜΕ ΤΟ Κ.Κ.Ε ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΕΔΑΦΟΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΧΑΝΕΤΑΙ.

      • GAETANO avatar
        GAETANO @ ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ 10/10/2010 11:00:54

        ΨΑΧΤΗΡΙ
        ΜΟΥ ΕΙΣΑΙ ΣΥΜΠΑΘΗΣ ΔΙΟΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΑ ΝΙΑΤΑ ΜΟΥ ΨΑΧΝΟΜΟΥΝΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΜΑΡΞ . ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΤΩΡΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ .
        ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΣ ΑΡΑ ΝΑ ΨΑΧΝΕΣΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΣΤΙΚΑ . ΤΗΝ ΑΛΕΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΚΕ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΙ . ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟ ΚΟΜΜΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΣΥΝΤΟΜΑ ΚΛΕΙΝΕΙ , ΑΝ ΔΕΝ ΕΚΛΕΙΣΕ , 100 ΧΡΟΝΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΠΕΣ . ΟΤΙ ΕΛΕΓΕ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ . ΜΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΑ ΙΔΙΑ .
        ΑΥΤΗ Η ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ ΤΟΥ . ΔΙΟΤΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΣΗΜΕΡΑ .

      • GAETANO avatar
        GAETANO @ ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ 10/10/2010 11:06:06

        ΨΑΧΤΗΡΙ ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΙΣ .
        ΤΟ "..ΤΑΧΘΕΙΤΕ ΤΑΞΙΚΑ ΜΕ ΤΟ Κ.Κ.Ε ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΕΔΑΦΟΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΧΑΝΕΤΑΙ.... " ΜΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΣΑΝ ΤΟ
        "ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΔΙΟΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΣΑ ΣΚΟΤΩΣΟΥΝ ΑΥΡΙΟ ".
        ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ . ΕΛΠΙΖΩ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΗΣ .

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ 10/10/2010 11:45:59

        Κεφαλαιογράφοι και οι δυο, βρήκαν τη χαρά τους (λολ)

        Θραξ Αναρμόδιος

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ 10/10/2010 14:17:13

        Θράξ: σου κατοχυρώνεται το Κεφαλαιογράφοι! Γράφουν με κεφαλαία για το Κεφάλαιο!

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ 10/10/2010 14:22:34

        @αλλενάκι

        lol

        Δεν μπορούν παιδάκι μου, δεν το φχαριστιούνται.
        Δίπλα στο μικρό τους δαχτυλάκι είναι το caps lock, και δεν το πατάνε (ξανά-lol)

        Θραξ Αναρμόδιος

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ 10/10/2010 14:27:23

        Γειά σου Θράκα, Pavel Axelrod του αντινιούζ.

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ 10/10/2010 14:34:27

        @Strange Attractor

        Να, γι' αυτό τον κάνω παρέα. Λέει αυτός κι εγώ είμαι αναγκασμένος να κρατώ σημειώσεις και μετά να τρέχω στη βικιπήντια να μαθαίνω.

        Δεν τον ήξερα τον κύριο Pavel Axelrod.
        Τι έχεις διαβάσει ρε;

        Γεια σου Strange :)

        Θραξ Αναρμόδιος

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ 10/10/2010 14:37:09

        Ο μέντορας του Πλεχάνοβ, που ήταν ο αρχικός μέντορας του Λένιν, ο οποίος ήταν το ίνδαλμα του Άρη, που τον φάγανε μπαμπέσικα οι δικοί του...

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ 10/10/2010 14:45:50

        @Strange Attractor

        Είσαι μελετητής του μαρξισμού;
        Των θεωρητικών της επανάστασης;
        Της Γαλλικής επανάστασης;
        Του κομμουνιστικού κινήματος στην ελλάδα;
        Τι τέλος πάντων;

        Και πότε πρόλαβες και τα έμαθες όλα αυτά που ξέρεις;

        Αφού δεν σε νοιάζει ουσιαστικά βρε προβοκάτορα.
        Σου 'μεινε κουσούρι από τις σπουδές σου να ασχολείσαι με όλα αυτά τα θέματα και τα πρόσωπα; Είναι και πολλά δηλαδή.
        Μόνο να πυροδοτείς καβγάδες εδώ και στα τσίπουρα είσαι.

        Εγώ έχω την υποψία ότι μόνο πλάκα σπας μαζί μας -μαζί μου. Σαν να ξέρεις κάτι και να μη μου το λες, νιώθω.

        Αλλά τι να κάνω φίλος είσαι.

        Θραξ Αναρμόδιος

  10. ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ avatar
    ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ 10/10/2010 10:35:45

    αλενακι, ο αυταρχισμος ερχεται. ειναι μπροστα μας.
    ηδη πριν μερικες μερες ψηφιστηκε στην Ε.Ε. ενας νομος που θα αντιμετωπιζει τους απεργουντες και τους αγωνιζομενους ως εξτρεμιστες.
    ακουστε!!! ως εξτρεμιστες, λεει.

    λοιπον, για να σας το πω αλλη μια φορα, οχι για να κανω τον έξυπνο, αλλα για να λαβετε γνωση της αλλης αποψης:
    ο καπιταλισμος αυτη τη στιγμη βρισκεται εν μεσω οικονομικου πολεμου. οι ανταγωνισμου του ειναι τετοιου μεγεθους, σαςν να βλεπεις μαχαιρωματα με διαμπερη τραυματα.
    οχι μονο δεν θελει να "προσφερει" στα χαμηλοτερα στρωματα, αλλα δεν "μπορει πλεον".
    Ας ΤΟ ΄ΧΕΤΕ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ ΣΑς ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΟΤΙ Ο ΜΑΡΞΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΑΝΑΛΥΣΗΣ ΤΟΥ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΥ. ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΩΣ ΣΤΟ ΤΟΥΝΕΛ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΚΕΫΝΣ.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ 10/10/2010 10:44:47

      Τα γνωρίζουμε όλα αυτά φίλε ΨΑΧΤΗΡΙ, γνωρίζουμε και ότι περιερχόμαστε σταδιακά σε μια κατάσταση σύγχρονης "εργατικής τάξης" τηρουμένων των αναλογιών βέβαια, με πανεπιστημιακή μόρφωση, κινητό, πλάσμα τιβι και ψευδαίσθηση ελευθερίας.
      Όμως το ΚΚΕ θέλει να αντικαταστήσει την έννοια του Εθνους, όπως έχω διαβάσει εδώ, και να κρατήσει την έννοια του Γένους.
      Η θέση αυτή είναι ουσιαστικά θέση κατάργησης των γεωγραφικών συνόρων και αντικατάστασης του Έθνους-χώρας από μια κοινότητα ομογενών ανθρώπων, Ελλήνων π.χ. το γένος, χωρίς γεωγραφική πατρίδα, όπου γης και πατρίς.

      • ένας Άμλετ avatar
        ένας Άμλετ @ αλλενάκι 10/10/2010 11:39:41

        @αλλενάκι

        Συγγνώμη που ανακατεύομαι στην κουβέντα, αλλά δεν είναι αυτή η θέση του ΚΚΕ. Δεν είναι τυχαίο ότι όλα τα τεκμηριωμένα (με χάρτες και λεπτομερή στοιχεία) κείμενα εναντίον της συνεκμετάλλευσης-συγκυριαρχίας στο Αγαίο. Ούτε τυχαίο είναι ότι το ΚΚΕ συνεργάζεται με το ΚΕΘΑ (Κέντρο για την Εθνική Άμυνα, αποστράτων πατριωτών αξιωματικών), το οποίο συχνά απευθύνει χαιρετισμό στις συγκεντρώσεις του. Και η Χριστιανική Δημοκρατία επίσης απευθύνει χαιρετισμό –και άλλοι. Δεν είναι τυχαίο ότι είναι το μόνο κόμμα που «πήρε μυρωδιά» αμέσως το προδοτικό (κατά Α. Πεπονή) Πρωτόκολλο της Μαδρίτης (=ζωτικά συμφέροντα της Τουρκίας στο Αγαίο) και βγήκε με σύνθημα, σε εθνική επέτειο, «Όχι στη διχοτόμηση του Αγαίου». Δεν είναι τυχαία τα όσα λέει η Κανέλλη. Δεν είναι τυχαία η θέση της Παπαρήγα : «Είμαστε πατριώτες όσο δεν παίρνει και διεθνιστές όσο δεν πάιρνει»» (ο δι-εθνισμός προϋποθέτει την ύπαρξη του έθνους και δεν πρέπει να συγχέεται με τον τρισάθλιο κοσμοπολιτισμό). Ούτε είναι τυχαίο ότι η ροζ/φούξια/ λιλά αριστερά κατηγορεί το ΚΚΕ για «εθνικισμό»……
        Γενικά όμως, συμφωνώ με το «Ψαχτήρι». Η κρίση, που ξεκίνησε από τις ΗΠΑ, κυρίως εξ αιτίας της εκτεταμένης χρήσης επισφαλών στεγαστικών δανείων και αγκάλιασε σχεδόν όλο τον κόσμο ( φυσικά και τη χώρα μας ) ομολογείται πλέον καθαρά, ότι είναι κρίση υπερπαραγωγής και υπερσυσσώρευσης κεφαλαίου, που έχει ως φυσική συνέπεια την απαξίωσή του. Το ίδιο το ΔΝΤ, είχε υπολογίσει (το 2009) την απαξίωση του χρηματικού κεφαλαίου σε 4,1 τρισεκατομμύρια δολλάρια από την εκδήλωση της κρίσης μέχρι σήμερα.
        Δηλαδή πηγή της κρίσης είναι το “παγωμένο” κεφάλαιο, και οι συνέπειες θα είναι πολύ σοβαρότερες απ΄ ό,τι φανταζόμαστε αυτή τη στιγμή…. !

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 10/10/2010 12:04:09

        Καλά κάνεις Άμλετ και παρεμβαίνεις στην κουβέντα, γι αυτό είμαστε εδώ.
        Αυτά τα συγκεκριμένα για το Έθνος και το Γένος τα έχει γράψει το ίδιο το ΨΑΧΤΗΡΙ και με έκαναν να καθίσω να τα σκεφτώ.

        Σε αρκετά θέματα που αφορούν την οικονομία και την Ευρωζώνη το ΚΚΕ έχει επαληθευθεί, και τους παραδέχομαι.
        Όμως ο αντιιμπεριαλισμός του και η επιθυμία του να έχει προλεταριάτο το έχουν οδηγήσει σε λάθος θέσεις και σε -τουλάχιστον- διγλωσσία όσον αφορά στο μεταναστευτικό πρόβλημα στην Ελλάδα.
        Η θεση του για την ιθαγένεια δεν είναι ακριβώς Ελληνική θέση... .
        Δεν παίρνει καθόλου υπόψη του τις διαφορετικές πολιτισμικές και θρησκευτικές καταβολές των ανθρώπων που συρρέουν εδώ ανεξέλεγκτα κατά εκατοντάδες χιλιάδες και τα τεράστια προβλήματα που έχουν δημιουργηθεί.

    • Minnie avatar
      Minnie @ ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ 10/10/2010 11:56:22

      Τους εξτρεμιστες που καταστρεφουν, σπανε, καινε και σκοτωνουν πως θα τους αντιμετωπιζει?

      • neotera avatar
        neotera @ Minnie 10/10/2010 12:20:49

        Δεν τους αντιμετωπίζει γιατί τους κατευθύνει από τη γέννα ακόμη τέτοιων σχημάτων στην εποχή μας. Είναι θέμα μυστικών υπηρεσιών. Είσαι γάλλος, γερμανός, ιταλός κλπ θα σε προστατέψουν οι υπηρεσίες, φορές φορές αποκαλύπτωντας υποθέσεις, δηλαδή ξεσκεπάζοντας πράκτωρες ξένων συμφερόντων, ακόμη σκοτώνοντας ή συλλαμβάνοντας τους "αποδομητές" του κράτους σου. Αν είσαι έλληνας, καμμία τύχη. Ο εχθρός βρίσκεται εντός των τοιχών πολύ καιρό. Η πολιτική ηγεσία σύσσωμη επί 20 χρόνια λειτουργεί υπέρ των αγγλοαμερικάνων και φέρνει την τουρκιά στο κεφάλι μας. Το κράτος είναι εχθρικό απέναντι στον έλληνα όχι τυχαία. Απόδειξη, ότι δυό χρόνια πριν καίγονταν κάθε μέρα τράπεζες, έφθασαν να κάνουν καταδρομικές επιθέσεις σε Α.Τ. πάντα ατιμώρητα και τώρα που βρίσκονται στην εξουσία οι υπερατλαντικοί πάτρωνες τους δεν κουνιέται φύλλο παρά τη δυστυχία που εξαπλώνεται γρήγορα στα αστικά κέντρα.

      • ένας Άμλετ avatar
        ένας Άμλετ @ Minnie 10/10/2010 12:35:12

        @neotera

        Πολύ σωστή παρατήρηση. Συμφωνώ και επαυξάνω….

      • Minnie avatar
        Minnie @ Minnie 10/10/2010 12:41:07

        Αυτο που προσπαθω να πω στο ΨΑΧΤΗΡΙ ειναι οτι, δεδομενης της ανοχης και του χαιδολογηματος που απολαμβανουν οι εξτρεμισυες στην χωρα μας, η εξομοιωση των απεργουντων με αυτους δεν προμηνυει τιποτα το τρομερο για τους τελευταιους.
        Λογικα θα χαιρουν τηε ιδιαε προνομιακης μεταχειρησης.

        Βεβαια για να με καταλαβει το ΨΑΧΤΗΡΙ θα επρεπε να ειναι προικισμενο με καποια δυνατοτητα αντιληψης του πικρου χιουμορ, πραγμα για το οποιο αμφιβαλλω.

  11. Aggelos avatar
    Aggelos 10/10/2010 11:38:54

    "Εσείς οι του ΚΚΕ λογικό είναι να θέλετε να τους εμφανίσετε όλους ίδιους. Όμως δεν είναι όλοι ίδιοι. Ο Σαμαράς είναι διαφορετικός. Όσο και να χτυπιέστε, αυτό είναι κάτι που δεν κρύβεται."

    όπως εκανε και ο Ερντογαν στην Τουρκια..
    απο ασημος,,καταφερε και εβγαλε την Τουρκια απο το Δντ..

  12. Tsol avatar
    Tsol 10/10/2010 11:45:40

    Δεν με λυπεί ότι θα είμαστε στο μηνμόνιο μέχρι το 2020 ή το 2100, με λυπεί ότι υπάρχουν έλληνες που πιστεύουν ότι λύση μπορούν να δώσουν, το πασοκ, η νδ, το κκε, το λαος, ο συν και τα λοιπά κόμματα που προέκυψαν από την μεταπολίτευση. Όλοι αυτοί που καταλήστευσαν την ελλάδα έχουν ακόμα υποστηρικτές, δεν έχουν μέλλον δεν έχουμε τύχη, οι τελευταίες γεννιές ελλήνων είναι οι πιο άχρηστες που έχει γεννήσει αυτός ο τόπος. Καλά μας κάνουν, αυτοί είμαστε αυτή ζωή μας αξίζει. Ότι δεν κατάφεραν να κάνουν στο πέρασμα των χιλιετιών το κατάφεραν σε 40 χρόνια, να υποδουλώσουν την ψυχή του έλληνα και μεις αντί να τους πάρουμε όλους με τις πέτρες και τα καδρόνια τους υποστηρίζουμε. Για μένα και από 5% να παίρνουν τα μεγάλα κόμματα είναι ήττα, ντροπή μας. Αν κάνουμε την αυτοκριτική μας ίσως σωθούμε, όσο τα ρίχνουμε οι μεν στους δε, θα αλλωνίζουν οι ΓΑΠ και οι λοιποί υπάλληλοι των μεγαλοτραπεζιτών.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Tsol 10/10/2010 11:54:48

      Ψήφισες ΠΑΣΟΚ ε?
      Γι' αυτό και η εξομοίωση όλων μαζί με την επαναφορά της συλλογικής ενοχής.
      Αυτομαστιγώσου λίγο ακόμα.

  13. Tsol avatar
    Tsol 10/10/2010 12:27:32

    Ψήφιζα ΝΔ μέχρι το 2004, από τότε μόνο μικρά κόμματα που είναι εκτός βουλής για να μην ευνοούνται από την αποχή μου τα μεγάλα κόμματα. Πάντως αυτομαστιγώθηκα μετά τις εκλογές του 2004, μία φορά ήταν αρκετή άλλη δεν πρόκειται να ξαναπάρω :-)

  14. ένας Άμλετ avatar
    ένας Άμλετ 10/10/2010 12:33:17

    @αλλενάκι

    Δεν συμφωνώ παρά 60, το πολύ 70% με τις θέσεις του ΚΚΕ, κάποιες εκ των οποίων, συμφωνώ, χρειάζονται πολύ μεγαλύτερη επεξεργασία και καθαρότητα. Το γεγονός όμως ότι αυτή τη στιγμή βρίσκεται (κακά τα ψέματα….) υπό διωγμόν «λέει» αρκετά. Ένα από αυτά που λέει, για μένα, είναι ότι στον πρώτο γύρο πρέπει να στηρίξω τους υποψηφίους του, όντας ο ίδιος ΑΠΟΛΥΤΑ εναντίον του Μνημονίου (αναμενόμενη εξέλιξη για τεταρτοκοσμικές, πλέον, χώρες) ΚΑΙ του Κακοκράτη ….Ξέρω ότι αυτή η ψήφος «πονάει» πολύ….
    Και όσο πέφτω τυχαία πάνω στον ΣΚΑΪ, η πεποίθησή μου αυτή εδραιώνεται!

  15. Kasut avatar
    Kasut 10/10/2010 12:44:18

    Ρεαλιστικα, περιμενε κανεις πως η οποιαδηποτε κυβερνηση μετα τιε εκλογες του 2009 δεν θα εφαρμοζε ενα μνημονιο ακομα και αν δεν ηταν εμπνευσης ΔΝΤ-ΕΕ? Γιατι τα μετρα Καραμανλη κανεις δεν εγγυοταν πως θα παρεμεναν τα ιδια σε βαθος χρονου.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Kasut 10/10/2010 13:06:54

      Ρεαλιστικότατα. Εσυ δηλαδή περίμενες πριν τις εκλογές η και μετα ότι θα εφαρμοστεί μνημόνιο;

      Οι Ισπανοί, οι Πορτογάλοι και οι Ιρλανδοί δεν εφαρμόζουν μέτρα χωρίς Μνημόνιο; Και δεν τα πάνε πολύ καλύτερα;

      Αυτα τα περί δήθεν αναπόφευκτου Μνημονίου δεν υποστηρίζονται πότε με κανένα επιχείρημα παρά μόνον με αναπόδεικτα όσο και γελοία κλισέ του τύπου 'είμαστε χρεωκόπηκένοι' και 'δεν παράγουμε τίποτα', όλα ψευδέστατα και συκοφαντικά κατά της χώρας μας και του λαού μας.

      Σαφώς και έχουμε πάρα πολλά να διορθώσουμε αλλά χρεωκόπηκένοι ούτε είμαστα (ακόμη), ούτε φυσικά ήμασταν στις 4 Οκτωβρίου. Παπαριές που ο συνήθης εξυπνακισμός και ημιμαθεία του Ελληνα αποδείχθηκε πανέτοιμος να δεχθεί.

      • Kasut avatar
        Kasut @ Επώνυμος 10/10/2010 13:11:52

        Οι Ιρλανδοι φτανουν το ελλειμμα τους στο 32% του ΑΕΠ για να σωσουν την Ανγκλο-Αιρις, ξερεις τι αιμα και δακρυ εχουν να τραβηξουν? Οσο για τους Ισπανους κλπ, οντως δεν πηραν μνημονιο αλλα η ανεργια τους ειναι 20%. Ειμαι εξαιρετικα δυσπιστος σε καθε ευκολες λυσεις που υποτιθεται οτι μειωνουν το χρεος. Οντως η Ελλαδα δεν ηταν χρεωκοπημενη το 2009, ειχε ομως τια καλυτερες προοπτικες. Και ομως δεν παραγει ως χωρα τιποτα! Ξερει κανεις ελληνικης κατασκευης συρραπτικο?

      • Φαινότυπος avatar
        Φαινότυπος @ Επώνυμος 10/10/2010 13:24:36

        @ Kasut

        Παράγουμε φούμαρα, εξαιρετικής ποιότητας, δυστυχώς οι ανταγωνιστές μας τα έχουν κακολογήσει και δεν έχουν εκτός Ελλάδος τη διεισδυτικότητα που τους αξίζει.

      • Kasut avatar
        Kasut @ Επώνυμος 10/10/2010 13:30:38

        Φαινοτυπε, εδω ειναι και το ζητημα αυτων που λενε αναπτυξη. Λες και η αναπτυξη ειναι κατι που πατωντας ενα κουμπι ερχεται. Παραδειγματα
        1)Πως κανεις τον αγροτη που επι 30 χρονια ζουσε με επιδοτηση να παρει ρισκο και να κανει ανταγωνιστικες καλλιεργειες.
        2)Πως κανεις τα πανεπιστημια απο αντρα διαφθορας να παραγουν ερευνα και αναπτυξη.
        3)Πως ο μικρεμπορας που εχει βασιστει στην φτηνη εργασια της γενιας 700 ευρω και στην φοροδιαφυγη θα μπορεσει να ανταγωνιστει τα σουπερ μαρκετ.
        4)Πως αναπτυσσεται μια χωρα που δημογραφικα συρρικνουται.
        5)Πως αναπτυσσεις μια νεα επιχειρηματικη ταξη εκτος κρατικης επιχορηγησης.
        Ειναι διαδικασιες που θελουν δεκαετιες και αλλαγες που κανενα μνημονιο και καμια ηπια η μη προσαρμογη μπρουν να φερουν. Θα μπορουσε η περιφημη επανιδρυση του 2004, αλλα κοψοχερης δεν ξαναγινομαι.

      • http://neotera.wordpress.com avatar
        http://neotera.wordpress.com @ Επώνυμος 10/10/2010 13:40:30

        Ναι, εγώ το περίμενα για το λόγο που εξηγεί σήμερα ο Μάκης ο Κουρής στο Παρόν (καθυστερημένα φυσικά) και το φωνάζω εγώ απ' το Φλεβάρη. Οτι ο γιωργάκης λειτουργεί μόνο για τους αγγλοαμερικάνους, αδιαφορώντας για την ελλάδα που έχει καταχωρηθεί απ' αυτόν και τους εντολείς του ως αναλώσιμη, χώρα προσάναμα για ν' ανάψει μεγάλη φωτιά στην ευρωζώνη. Γι αυτό τάχιστα μας έρριξε στο τροϊκάνικο καθεστώς, συνεχίζοντας το έργο των σημίτη-Γκόλντμαν-ΤτΕ, καταστρέφοντας τα όποια νομισματικά αποθέματα με την υποτιμητική κερδοσκοπία, όπως και τη δανειοληπτική ικανότητα πολιτευόμενος ως τοκογλύφος ο ίδιος σε σύμπραξη με τους τοκογλύφους για να ανεβάσει τα σπρεντς, φτιάχνοντας κλίμα εφόδου των κερδοσκόπων εναντίον της ελλαδίτσας. Κύριο του μέλημα, πως θα σωθεί το δολάριο όχι εμείς... "ΠΑΙΞΑΜΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΩΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΩΝ", όπως το λέει σήμερα το Παρόν. Αυτή είναι η κατάσταση καήκαμε ως μπουρλότο που δεν κατόρθωσε να μεταδώσει τη φωτιά του στο ευρώ κι όποιος πραγματικά ήθελε να το αποφύγουμε, μπορούσε όφειλε ως πολιτικός ταγός να βγεί αμέσως να φωνάξει για να τους σταματήσει. Ετσι η πορεία μέχρι τώρα αποτελεί απόδειξη χρεωκοπίας όλου του πολιτικού συστήματος ...

      • Φαινότυπος avatar
        Φαινότυπος @ Επώνυμος 10/10/2010 14:05:48

        @ kasut

        Οι περισσότεροι χρήστες εδώ συντάσσονται με την άποψη ότι το μόνο που εμποδίζει την απογείωσή μας είναι μια εγκληματική και εθνοκτόνα ιθύνουσα τάξη που λυμαίνεται τη χώρα εδώ και δεκαετίες (ή αιώνες) υπό την καθοδήγηση της κακής Δύσης. Από τον Παπουλάκο του 1850 και δώθε, η αντισυστημική αυτή ερμηνεία επαναλαμβάνεται πανομοιότυπη. Αυτό που μοιάζει να έχει αλλάξει είναι ότι ο χρόνος της "απογείωσης" τοποθετείται πλέον στο άμεσο μέλλον. Τουλάχιστον οι παλαιότεροι αντισυστημικοί ήσαν περισσότερο μετρημένοι στις εκτιμήσεις τους. Οι επίγονοί τους είναι θιασώτες του εδώ και τώρα, κλασικοί πασόκοι στη νοοτροπία, μόνο που δεν το γνωρίζουν. Από την άρπα-κόλα της "αλλαγής" περιπέσαμε στην "άρπα-κόλα" του "αντιμνημονίου". Η προοπτική ότι οποιαδήποτε σοβαρή προσπάθεια για να ορθοποδήσουμε (ό,τι και αν αυτή περιλαμβάνει ως "μίγμα) θα απαιτήσει τουλάχιστον από μια γενιά να θυσιασθεί χωρίς προσωπική απολαβή των κόπων της δεν τους πολυαπασχολεί. Όχι πάντως τους περισσότερους από αυτούς, εάν θέλεις μπορείς να συντάξεις ένα σχετικό ερωτηματολόγιο και να μελετήσεις τις απαντήσεις.

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ Επώνυμος 10/10/2010 14:21:02

        "Οι περισσότεροι χρήστες εδώ συντάσσονται με την άποψη ότι το μόνο που εμποδίζει την απογείωσή μας είναι μια εγκληματική και εθνοκτόνα ιθύνουσα τάξη που λυμαίνεται τη χώρα εδώ και δεκαετίες (ή αιώνες) υπό την καθοδήγηση της κακής Δύσης"

        Για την απογείωσή μας δεν ξέρω. Για την προσγείωσή μας ίσως.

        Η χώρα μας, όπως και κάθε χώρα, έχει ιδιοκτήτες. Αυτό που χαρακτηρίστηκε παραπάνω ως ιθύνουσα τάξη.

        Οι ιδιοκτήτες αυτοί, κυβερνούν την χώρα. Οχι οι ίδιοι. Είναι ανούσιο και κοπιαστικό. Εχουν βοηθούς γι' αυτή τη δουλειά. Οι ίδιοι έχουν άλλες ασχολίες.

        Οι ιδιοκτήτες αυτοί είναι παλιοί. Από την επανάσταση του 1821 και μετά είναι οι ίδιοι. Εχουν μάλιστα συμμαχήσει, σε μερικές ιστορικές περιόδους ολοφάνερα, με τους αντίστοιχους ιδιοκτήτες άλλων χωρών. Τώρα ζούμε μια τέτοια παρόμοια περίοδο. Μας οδήγησαν μέχρι και σε πόλεμο-παρωδία το 1897, απλώς και μόνο για να πάμε αμέσως μετά στον Διεθνή Οικονομικό Ελεγχο. Κάτι αντίστοιχο του Μνημονίου.

        Οι προσπάθειες ανεξαρτησίας, οι λιγοστές, οικονομικής και εθνικής, όποτε έγιναν, ακυρώθηκαν γιατί δεν συμβάδιζαν με τα συμφέροντα αυτών των ιδιοκτητών και των διεθνών εταίρων τους.

        Δείτε τον πόλεμο που υπέστη η Τράπεζα της Ελλάδος στα πρώτα της βήματα, την δεκαετία του 30, όταν πήρε και το εκδοτικό δικαίωμα της δραχμής τότε. Δείτε για ποιες πρακτικές και με τι χαρακτηρισμούς χαρακτήριζαν ακόμη και τοτινοί πρωθυπουργοί τους αντιπάλους της νέας τράπεζας.

        Είναι όλα γραμμένα στην ιστορία μας. Ακόμη και σε εκείνα τα χοντρά και ακριβά βιβλία ιστορίας που δεν τα έγραψαν βέβαια "προοδευτικοί", "κομμουνιστές" και λοιποί αντικαθεστωτικοί.

        Είναι όλα γραμμένα.

        Θραξ Αναρμόδιος

      • Φαινότυπος avatar
        Φαινότυπος @ Επώνυμος 10/10/2010 14:43:13

        Ακολουθώντας την ιστορική πεπατημένη, μετά το ΔΟΕ/ΔΝΤ του 2010, θα έχουμε την εθνική επέκταση του 2025-26. Ετοίμασε τη χλαίνη σου, οι "ιδιοκτήτες" ίσως καλέσουν και την κλάση σου.

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ Επώνυμος 10/10/2010 14:50:40

        @Φαινότυπος

        Ελπίζω να είμαστε στην ίδια διμοιρία. Του πεζικού εγώ.

        Δεν θα μας δώσουν καινούριες χλαίνες;
        Κι εκεί περικοπές;

        Θραξ Αναρμόδιος

      • Kasut avatar
        Kasut @ Επώνυμος 10/10/2010 14:55:19

        Θραξ Αναρμοδιε

        Η αντιληψη της απο τα πανω ιδιοκτησιας της χωρας ειναι καθαρα μια μοιρολατρικη αντιληψη του οτι ο λαος ειναι ενας αδυναμος που αγεται και φερεται απο μια ελιτ. Βασικα αυτο ειναι το κλασσικο επιχειρημα των εθνομηδενιστων που θεωρουν πως το ελληνικο εθνος κατασκευαστηκε απο καποιους ιδιοκτητες που εμφυσησαν την ελληνικη ταυτοτητα σε ενα συνοθυλευμα αρβανιτων, βλαχων, μωραιτων κλπ. Δεν νομιζω πως ειναι ετσι. Και αλλωστε ο πολεμος του 1897 απο εκλεγμενο πρωθυπουργο εγινε, οπως 15 χρονια μετα ο δοτος και εν συνεχεια εκλεγμενος Βενιζελος διπλασιαζε την Ελλαδα. Ποιος ειναι εδω ο ιδιοκτητης?

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ Επώνυμος 10/10/2010 15:00:33

        @Kasut: "Ποιος ειναι εδω ο ιδιοκτητης?"

        Ο Φαινότυπος τους ονόμασε "εγκληματική και εθνοκτόνα ιθύνουσα τάξη που λυμαίνεται τη χώρα εδώ και δεκαετίες (ή αιώνες) υπό την καθοδήγηση της κακής Δύσης".

        Εγώ είπα να κοντύνω λίγο τον χαρακτηρισμό.

        Ονόματα και διευθύνσεις δεν έχω. Είχε κάνει λίστα ο Καποδίστριας. 25 οικογένειες έλεγε. Αλλά τον χάσαμε.

        Να ρωτήσουμε τον Φαινότυπο;
        Φαίνεται να ξέρει κάτι παραπάνω. Μέχρι και το πότε θα καλέσουνε την κλάση μου σε επιστράτευση.
        Μήπως έχει καμμιά άκρη ο άνθρωπος, και μάθουμε.

        Θραξ Αναρμόδιος

      • Kasut avatar
        Kasut @ Επώνυμος 10/10/2010 15:07:26

        Αν υπαρχει μια ελιτ που αναγνωριζω οτι εκανε κακο, αυτη ηταν η Βαυαροκρατια που κρατικοποιησε την τοπικη αυτοδιοικηση κοντρα σε παραδοσεις χιλιειτιων οπως αυτης της πολεως-κρατους. Αλλα οι Βαυαροι περισσοτερο λογω αγνοιας και λιγοτερο ηθελημενα.

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ Επώνυμος 10/10/2010 15:16:04

        @Kasut

        Αθώοι "λόγω βλακείας" κι οι Βαυαροί;

        Που διόρισαν παντού μεγαλο-ὑπαλλήλους γερμανούς και αντί να μάθουν αυτοί ελληνικά, γράφαν όλα τα δημόσια έγγραφα στην γερμανική. Και γιόμισαν τα γραφεία με διορισμένους μεταφραστές.

        Που αξίωσαν να πάρει το ελληνικό δημόσιο δάνειο για να χτίσει το ΙΔΙΩΤΙΚΟ του παλάτι ο Οθωνας.

        Που παίρναν μισθάρες κι αποζημιώσεις πριγκηπικές οι "αντι-βασιλείς".

        Που δίναν διπλό μισθό, εκτός έδρας τάχαμου, στους 3.000 (πόσοι ήτανε ρε παιδιά;) βαυαρούς φαντάρους που μάζεψε ο μπαμπάς Λεοπόλδος από όλα τα μπυροπωλεία της βαυαρίας. Αυτούς που τους κάναν σκόνη οι Μανιάτες με μερικές ντουφεκιές.

        Που μέχρι και τα φτυάρια τα κάναν εισαγωγή από την Βαυαρία. Τα φτυάρια λέμε. Από τότε οι εισαγωγές. Λες κι εμείς δεν είχαμε στυλιάρια.

        Δεν έγιναν από άγνοια όλα αυτά.
        Από βουλιμία έγιναν.
        Σαν την τωρινή.

        Καθαρή, αγνή, τευτονική βουλιμία.
        Ακριβώς σαν του κ. Γιούνγκερ, της κ. Μέρκελ, και των λοιπών golden boys του συγκροτήματος.

        Θραξ Αναρμόδιος

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ Επώνυμος 10/10/2010 15:19:19

        Την περίοδο της Βαυαροκρατίας, και προχωρημένη Οθωνική, τα περισσότερα που χρειαζόταν το δημόσιο, τα εισήγαγε από την Βαυαρία.

        Οι χοντρές ακριβές ιστορίες τα γράφουν. Οχι των "προοδευτικών", "κομμουνιστών" και λοιπών συνοδοιπόρων. Οι εγκεκριμένες ιστορίες τα γράφουν.

        Εισαγωγές από την Γερμανία.
        Από πάντα λέμε.

        Θραξ Αναρμόδιος

      • Kasut avatar
        Kasut @ Επώνυμος 10/10/2010 15:19:50

        Ας δεχτουμε τους Βαυαρους ως εχουν κατ'εσε. Οι Βαυαροι μας φορεθηκαν, τον Γιουνγκερ και την Μερκελ τους επιλεξαμε. Και οσον αφορα για τους εξοπλισμους που πλουτισαν τα γερμανογαλλικα ταμεια, ΠΑΣΟΚ και ΝΔ ειναι υπερ της Ευρωπαικης πορειας της Τουρκιας με το casus belli και το στρατο κατοχης στην Κυπρο. Και υστερα οπως λεει και ο φαφουτης, ο κλασσικος, ο ...., ο Ελληνας πιστεψε πως λεφτα υπαρχουν οταν ΗΠΑ, ΕΕ και Ιαπωνια βυθιζοντουσαν. Δεν ειμαστε αξιοι της μοιρας μας?

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ Επώνυμος 10/10/2010 15:39:48

        @Kasut: "Δεν ειμαστε αξιοι της μοιρας μας?"

        Οχι.
        Δεν είμαστε.

        Κατ' αρχήν δεν κλέψαμε όλοι. Εγώ, και πολλοί άλλοι που ξέρω, δεν έκλεψαν. Ούτε διορίστηκαν. Ούτε επιδοτήθηκαν, ούτε...

        Ούτε ψηφίζω πια από το 1990-τόσο. Και μαζί μου κοντά άλλο ενάμισυ εκατομμύριο έλληνες δεν ψηφίζουν. Και ανεβαίνει.

        Για ποια μοίρα μιλάς; Γι' αυτήν εδώ;
        Φυσικά και δεν είμαστε άξιοι για τέτοια πικρή μοίρα. Πως θες να το δεχτώ αυτό;

        Διότι, ακόμη και όσοι από μας διορίστηκαν, όσοι μικρο-φοροδιέφυγαν, όσοι υπέκυψαν στα πολιτικά γραφεία και χάσαν την "λεβεντιά" τους (όπως ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ το έθεσε ένας συν-σχολιαστής μας μερικές μέρες πριν), ακόμη και όλοι αυτοί, δεν είναι άξιοι για τέτοια τιμωρία.

        Είναι βαριά τιμωρία. Δεν είναι μόνο τα λεφτά που μας τρώνε τώρα.
        Δεν είναι το ξεφτιλίκι να ψηφίζουμε κυβερνήσεις που κάνουν τον ΕΙΣΠΡΑΚΤΟΡΑ αυτών των διεθνών απατεώνων και τρωκτικών.

        Είναι ότι δεν μας άφησαν, με τα τερτίπια και τους εδώ ανταποκριτές τους, ιδιοκτήτες της χώρας και τους βοηθούς τους, ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΥΤΟΝΟΜΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ. Παρά να είμαστε εξαρτημένοι από εισαγωγές και τα δάνειά τους και τις επιδοτήσεις τους. Για να μας φέρουν εκεί που ήθελαν. Εδώ που είμαστε τώρα.

        Και τώρα με το Μνημόνιο, μετέτρεψαν τον ανυπόθηκο δανεισμό σε ενυπόθηκο. Με υπαγωγή στο Αγγλικό δίκαιο. Που θα μας κυνηγάνε αιώνες δικαστικά, ακόμη και όταν και αν τους σουτάρουμε.

        Από κόμματα και πολιτικούς, ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΦΗΣΑΝ ΕΠΙΛΟΓΕΣ. Τους ΔΙΕΦΘΕΙΡΑΝ ΟΛΟΥΣ. Και οι διεφθαρμένοι πολιτικοί διέφθειραν κι εμάς.

        Αλλά εμείς, ο λαός, δεν είχαμε πολλές επιλογές. Φταίμε. Ναι. Οσοι σκύψαμε το κεφάλι και χάσαμε τη λεβεντιά μας, φταίμε.

        Αλλά όχι τέτοια μοίρα φίλε. Οχι τέτοια μοίρα. Και στο λέω εγώ που δεν τα πήρα. Εκτίμα το αυτό, πληζ.

        Είμαστε και άξιοι, και έξυπνοι, και φιλότιμοι και δουλευτάρηδες και χίλια δυο.
        Γιατί οι άρχοντές μας δεν αναδεικνύουν τα προσόντα μας και πάντα απευθύνονται στα "βασικά μας ένστικτα" και μόνο; Γιατί;

        Πότε τους δώσαμε τέτοια εντολή, εμείς, και δεν το άκουσα;

        Θραξ Αναρμόδιος

      • Kasut avatar
        Kasut @ Επώνυμος 10/10/2010 15:45:19

        Διότι, ακόμη και όσοι από μας διορίστηκαν, όσοι μικρο-φοροδιέφυγαν, όσοι υπέκυψαν στα πολιτικά γραφεία και χάσαν την “λεβεντιά” τους (όπως ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ το έθεσε ένας συν-σχολιαστής μας μερικές μέρες πριν), ακόμη και όλοι αυτοί, δεν είναι άξιοι για τέτοια τιμωρία.

        Λυπαμαι πολυ, αυτη ειναι η μοιρα μας. Αν δεν μας αξιζει ας ανασκουμπωθουμε. Το εγραψα σε ενα αλλο ποστ, η εναλλακτικη στο ΠΑΣΟΚ στις δημοτικες ειναι οι Ψωμιαδης, Γκιουλεκας, Μιχαλολιακος. Ιδου το πληρες αδιεξοδο!

  16. δημητρης avatar
    δημητρης 10/10/2010 13:39:01

    ΤΟ ΚΟΛΠΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ:
    ΜΟΛΙΣ ΤΑ ΦΤΥΣΕΙ ΕΝΑΣ ΣΩΤΗΡΑΣ Η ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΟΣ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΑΛΛΟΣ ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΣΤΟΝ ΗΛΙΘΙΟ ΛΑΟ:
    ΑΝΥΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΥΠΟΣΧΕΤΑΙ ΠΡΙΝ ΒΓΕΙ ΛΑΓΟΥΣ ΜΕ ΠΕΤΡΑΧΗΛΙΑ.
    ΜΟΛΙΣ ΤΑ ΣΚΑΤΩΣΕΙ ΚΙ' ΑΥΤΟΣ ΔΩΣΤΟΥ ΚΑΙ ΜΟΣΤΡΑΡΟΥΝ ΑΛΛΟΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΟΥΤΟ ΚΑΘ΄ΕΞΗΣ ΚΑΙ ΟΙ ΜΑΖΟΧΕΣ ΞΑΜ ΜΑΝΑΝ ΣΤΟ ΜΑΓΓΑΝΟΠΗΓΑΔΟ.

    ΜΙΑ ΨΗΦΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥΛΗΜΕΝΗ ΣΤΟ ΔΝΤ+ Κ. Κ. Ε.

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ δημητρης 10/10/2010 14:38:43

      @δημητρης

      Εσείς του ΚΚΕ γιατί όλοι γράφετε με κεφαλαία;

      Συμφωνάμε στην ανάλυση.
      Στο δια ταύτα, διαφωνούμε κάργα.

      Αλλά αν έχει κι άλλες τέτοιες αναλύσεις, εγώ θα σε διαβάζω.
      Μικρογράμματες όμως. Μη κάνεις τα χατήρια των ΚΕΦΑΛΑΙΩΝ. (λολ)

      Θραξ Αναρμόδιος

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Θραξ Αναρμόδιος 10/10/2010 14:41:25

        Τα πρώτα χρόνια και η "ίσκρα" σε κεφαλαία γράφονταν διότι δεν υπήρχαν χρήματα για διπλές γραμματοσειρές. (Στη πρώτη συντακτική της ομάδα ήταν και ο Άχελροντ παρεμπιπτόντως).

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Θραξ Αναρμόδιος 10/10/2010 14:42:40

        CASH IS KING.

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ Θραξ Αναρμόδιος 10/10/2010 14:47:16

        Την Ισκρα βρε θυμήθηκες; Την εφημερίδα. Πω πω, έπαθα. Είχα 30 χρόνια να ακούσω ή να διαβάσω τη λέξη.

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ δημητρης 10/10/2010 15:17:12

      Τυποεκδοτική το απέδειξε ότι ψήφος δεν πάει χαμένη!

      Ερε τι θα γίνουμε με τα ορφανά του κουμουνισμού.

  17. s54elas avatar
    s54elas 10/10/2010 14:02:59

    Μια 'βομβα' νετρονιου μεσ' τα μυαλα των ανθρωπων ..
    (Σημαδιακη η μερα σημερα, 10/10/10)

    μια 'βομβα' που εξολοθρευει .. τις ιδεες στα μυαλα των κατοχων των μεσων αναπτυξης .. αλλα αφηνει αθικτη .. την οργανωση των ανθρωπων .. η καταληψη της εξουσιας απο τους ανθρωπους .. αφηνοντας ομως τους θεσμους πανω στους οποιους στηριζεται αθικτους ..

    να διατηρηθουν οι δομες ανεγγιχτες .. οι καπιταλιστικες δομες .. χωρις τον καπιταλισμο ..

    η ανταρσια δεν θα γινει .. μεσα στα πεδια των κατασκευασματων που απλοχερα η ανθρωπινη φαντασια δημιουργησε και δημιουργει .. αλλα μεσα στις ψυχες, μεσα στα μυαλα των ανθρωπων .. τα καστρα θα πεσουν απο μεσα ..

    η παλη των ιδεων δεν θα οπλισει κανενα χερι .. ανθρωπου να το σηκωσει πανω σε αλλον ανθρωπο .. οποιοσδηποτε και αν ειναι αυτος .. η παλη των ιδεων μεσα στα μυαλα, στις σκεψεις των ανθρωπων .. οι ιδεες που υπαρχουν μεσα στα μυαλα των ανθρωπων .. αυτες που διατηρουν τα συστηματα ως εχουν .. αυτες θα καταριφθουν .. χωρις να ανοιξει ρουθουνι .. χωρις να βγει αιμα απο κανεναν .. χωρις να χυθει αιμα ..

    .. οι πολυεθνικες .. με την οργανωση την οποιαν εχουν .. καταφερνουν να δινουν λυσεις στα προβληματα της ανθρωποτητας .. ειναι το επιστεγασμα της εφευρετικοτητας του ανθρωπινου ειδους ..

    χρειαζομαστε τα οικοδομηματα που εχει ανεγειρει ο καπιταλισμος .. ουτε λογος για την καταστροφη τους .. ειναι οι πλευσεις που χρειαζεται να αλλαξουν .. και οχι τα οχηματα .. οι ανθρωποι οδηγουν τα οχηματα .. και οι ανθρωποι αλλαζουν τις πορειες ..

    αυτες οι δομες πρεπει να διατηρηθουν .. ειναι αναγκαιες .. για την αναπτυξη την εξελειξη της ανθρωποτητας .. δεν πρεπει να παει πισω η ανθρωποτητα .. δεν χρειαζεται .. να ξανα εφευρει τον τροχο .. to re-invent the wheel ..

    αυτα δεν ειναι δικα τους, των καπιταλιστων .. τα σφετεριζονται προς ιδιον οφελος .. αντι για το οφελος της ανθρωποτητας .. ειναι προιοντα ολης της ανθρωποτητας .. δεν ειναι κανενος καπιταλιστη .. κανενος τραπεζιτη .. κανενος μεγαλοεπιχειρηματια ..

    "Η σπατάλη δισεκατομμυρίων για φονικούς εξοπλισμούς είναι σκάνδαλο την ώρα που οι κυβερνήσεις διαλύουν την δημόσια εκπαίδευση, την υγεία, την πρόνοια και την κοινωνική ασφάλιση, όταν εκατομμύρια άνεργοι στερούνται μια αξιοπρεπή ζωή, χάνουν τα σπίτια, τις δουλειές, το μέλλον τους."

    αυτα που βγαινουν απο την διακηρυξη της ΑΝΤΑΡΣΥΑ .. βγαινουν και απο την σταση του Antinews .. η αξια τους .. αυταποδεικτη .. οταν γινονται και θεσεις των δεξιων .. θεσεις των αριστερων και των δεξιων .. προσεγγιση που αναιρει την δεξια και την αριστερη ματια .. στα τεκταινομενα .. τι τα κινει και τι τα σπρωχνει .. ειναι οι αποψεις των πολλων εναντια των λιγων .. χωρις καμμια χροια δεξια και αριστερη .. η σουμα η περιληψη το summary ..

    .. chaos implanted literal bomb .. a bomb which will turn .. the flow of humanity .. from its current trend to a more inclusive trend .. for all people to join and participate in .. and all to enjoy the fruits of their labour ..

    • ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ avatar
      ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ @ s54elas 10/10/2010 20:58:29

      ΒΕΒΑΙΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΕΣ ΟΙ ΥΠΟΔΟΜΕΣ.
      ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ.
      ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΟΛΩΝ ΜΑΣ.ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ.
      ΠΡΠΕΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΜΕ ΜΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΣΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΤΗΝ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΓΕΝΟΣ ΘΑ ΦΕΡΕΤΑΙ ΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ.
      ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟ. ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΑΙΤΗΜΑ, ΤΟ ΚΟΙΝΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΑΙΤΗΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΒΟΜΒΑ ΣΤΑ ΘΕΜΕΛΙΑ ΤΟΥ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΥ.

  18. θανος avatar
    θανος 10/10/2010 14:41:57

    σε μια κοινωνια που υπερτατο αγαθο ειναι το κερδος,ορισμενοι μιλανε για ηθος,και εντιμοτητα,ειναι δυνατον ;αν καθησουμε και μελετησουμε απο που βγαινει το κερδος,τι γινεται μεχρι να βγει κερδος ,η πολιτικη συμπεριφορα μας θα ειναι διαφορετικη,οι μαρξιστες εχουν μια τεκμηριωμενη αποψη,λεω μαρξιστες ,και οχι κκεδες,οι μαρξιστες λοιπον λενε οτι το κερδος βγαινει απο την απληρωτη ξενη εργασια,που ο μαρξ το ονομασε υπεραξια,και οχωρισμος σε ταξεις υποδηλωνει αυτη ακριβως την συνθηκη,καποιοικαρπωνονται ξενη απληρωτη εργασια.και καθε κομμα εκφραζει τα συμφεροντα καπιας ταξης,τι θα κανεις φιλε αναρμοδιε θα κανεις κυρηγματα στους αστους για ηθος τι στιγμη που κλεβουν ;και εχουν και το πολιτικο προσωπικο να παιρνουν αποφασεις για τα συμφεροντα τους.εμεις απο τα κατω ειδες να εκφραζει κανεις τα συμφεροντα μας;

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ θανος 10/10/2010 14:43:13

      Θα σου απαντούσα η εκκλησία, αλλά θα ήταν ψέμμα.

      • ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ avatar
        ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ @ Strange Attractor 10/10/2010 21:01:42

        ΟΙ ΑΞΙΕΣ ΠΟΥ ΠΡΕΣΒΕΥΕΙ Η ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΑΤΑΞΙΚΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ.
        ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΜΠΛΟΚΗ ΤΗΣ ΣΕ ΟΙΚΟΝΜΙΚΑ ΚΑΙ ΕΞΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΣΕ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΚΛΙΜΑΚΑ.