#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/09/2010 05:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Κανείς δεν μας διαβεβαιώνει ότι δεν θα πτωχεύσει η Ελλάδα"



Ακόμη ένα χτύπημα κατά της Ελλάδας, ήρθε την Παρασκευή το απόγευμα, αυτή τη φορά από την Morgan Stanley. Δε μας διαβεβαιώνει κανείς ότι δεν θα πτωχεύσει η Ελλάδα, αναφέρεται στο τελευταίο report της και συνεχίζει:

«Θα μπορούσε να συμβεί ακόμη και εντός της τριετούς περιόδου μετά τη σύναψη σύμβασης δανεισμού της Ελλάδας με τις κυβερνήσεις της νομισματικής ένωσης και το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο», επισημαίνουν οι αναλυτές, προειδοποιώντας για πιθανή δημοσιονομική ολίσθηση ή άρνηση για περαιτέρω σύσφιξη μέτρων, με καθένα από αυτά να έχει ως αποτέλεσμα τη διακοπή των εκταμιεύσεων των δόσεων του δανείου.

Ο διεθνής οίκος τονίζει επίσης ότι η Ελλάδα βρίσκεται στο σωστό δρόμο για να πετύχει τους δημοσιονομικούς της στόχους για το 2010. Η κυβέρνηση δείχνει να ‘επιστρατεύσει’ την πολιτική της θέληση για την εφαρμογή των επόμενων μέτρων του προγράμματος λιτότητας, με δεδομένο ότι διατηρεί ισχυρή κοινοβουλευτική πλειοψηφία, έναν δημοφιλή πρωθυπουργό και συγκρατημένη κοινωνική αναταραχή.

Τι μας λέει δηλαδή κωδικοποιημένα η Morgan Stanley:

1.  Ότι μπορεί να πτωχεύσουμε ακόμη και μέχρι το 2013 που θεωρητικά είμαστε καλυμμένοι από το δάνειο των 110 δις ευρώ. Δηλαδή ούτε με το ΔΝΤ είμαστε σίγουροι.

2.  Η πτώχευση μπορεί να συμβεί είτε λόγω δημοσιονομικού εκτροχιασμού είτε λόγω άρνησης για λήψη νέων μέτρων. Αρα θεωρούν δεδομένο ότι υπάρχουν νέα μέτρα κι αν τα αρνηθούμε (σφάξε αγά μου να αγιάσω δηλαδή) θα χρεοκοπήσουμε.

3.  Σιγοντάρει την κυβέρνηση διότι λέει έχει ισχυρή πλειοψηφία, δημοφιλή πρωθυπουργό και συγκρατημένη κοινωνική αναταραχή. Μήπως, όμως, και τα τρία τίθενται πλέον εν αμφιβόλω. Πόσο ισχυρή είναι η κυβέρνηση θα φανεί τους επόμενους μήνες. Πόσο δημοφιλής είναι ο Γ. Παπανδρέου, επίσης πολύ σύντομα. Και κατά πόσο οι κοινωνικές εκρήξεις θα ενταθούν, είναι ζήτημα χρόνου και αντοχής.

Αρα ο διεθνής οίκος που πολλές φορές παίζει με χρεοκοπίες και άλλα τέτοια παιχνίδια, αφενός θεωρεί δεδομένη την πτώχευση και αφετέρου δε βλέπει αντίδραση.

Πιάσε το αυγό και κούρεψέ το δηλαδή.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αντισταση avatar
    αντισταση 18/09/2010 05:26:26

    http://papaioannou.wordpress.com/2010/09/17/%cf%84%ce%b1-%ce%be%ce%b5%cf%81%ce%bf%cf%85%ce%bc%ce%b5%ce%b1%cf%80%ce%bb%ce%b1-%ce%bf-%ce%ba%cf%85%cf%81%cf%84%cf%83%ce%bf%cf%83-%cf%84%ce%b1-%ce%bb%ce%b5%ce%b5%ce%b9-%ce%bc%ce%b5-%cf%84%ce%bf/

  2. Alex avatar
    Alex 18/09/2010 06:24:12

    ΕΛΕΟΣ!!! Βαρεθηκα τη ακθε λογης τραπεζα ακι οικους ( ανοχης) αξιολογησης......ΤΕΡΜΑΑΑΑΑΑΑΑ και σε αυτους και τους εν ελλαδι υπαλληλους τους.Ο Νοων νοειτο......ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!!!!!!!!!!!!!ΧΑ

  3. k avatar
    k 18/09/2010 06:40:49

    Για φρέσκο νέο το πλασάρει αυτό η Morgan Stanley; Μας είπε ποτέ κανείς ότι το δάνειο μας εξασφαλίζει από κάτι αποκλείοντας τη πιθανότητα χρεοκοπίας... Για την ώρα αυτό που κάνει είναι απλά να την απομακρύνει και μάλιστα με τεράστιο κόστος (το μέλλον θα δείξει αν αυτό το κόστος είναι μεγαλύτερο ή όχι της ίδιας της χρεοκοπίας). Εδώ ακόμα δεν έχει αποφασίσει ο γιωργάκης αν "υπάρχουν" ή "δεν υπάρχουν"... περιμένει να δει το κατάλληλο όνειρο για να κατασταλάξει. Θα ξέρει ο έρμος αν θα χρεοκοπήσουμε ή όχι; Λέει κι αυτός όχι μέχρι να πει ναι... Θα δείξει. Πάντως η Morgan Stanley διαθέτει τρελές μαντικές ικανότητες λέμε... :Ρ

  4. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 18/09/2010 07:06:03

    Κατ' αρχήν δεν μας λένε τίποτα καινούργιο.

    Δεύτερον, τις τελευταίες μέρες επανέρχονται μετ' επιτάσεως, ως συνήθως στο εξωτερικό, τα σενάρια χρεοκωπίας.

    Τι σημαίνει αυτό.
    1. Μας ασκούνται πιέσεις για να λάβουμε νέα μέτρα.

    2. Αρχίζουν πια να παραδέχονται όλοι, αυτό που είναι ορατό, ότι δηλαδή το πρόγραμμα του ΔΝΤ για την Ελλάδα, έχει αποτύχει.

    3. Τα χρήματα που έχουν επενδυθεί στο σενάριο πτώχευσης της Ελλάδος είναι πολλά και οι ενδιαφερόμενοι τα θέλουν πίσω ή έστω να εισπράξουν μεγάλο μέρος με την αύξηση των CDS

    4. Δεν αποκλείεται αυτό να ήταν το σενάριο από την αρχή για να δώσουν εν τω μεταξύ το χρονικό περιθώριο που είχαν οι τράπεζες να διαγράψουν από τα χαρτοφυλάκιά τους τα ελληνικά τοξικά ομόλογα.

    • t avatar
      t @ Κώστας Ροδινός 18/09/2010 10:18:43

      Σωστό.
      Δίδουν το χρονικό περιθώριο στις Γαλλικές και Γερμανικές τράπεζες να διαγράψουν τα ελληνικά τοξικά ομόλογα.
      Τώρα τα φορτώνονται οι Ελληνικές τράπεζες με την υποστήριξη της ΕΚΤ.
      Άρα η χρεοκοπία στο μέλλον θα είναι καθαρά Ελληνική υπόθεση.
      Θα την πληρώσουν οι Έλληνες. Θα γλιτώσουν οι ξένοι.

      • PASKOKOS avatar
        PASKOKOS @ t 18/09/2010 11:46:05

        Γιατί δεν μας αξίζει? Μόνοι μας τα κάναμε έτσι. Ο κάθε Ελληνας που δεν έχει κόψει ποτέ απόδειξη είναι ένοχος. Μόνοι μας βγάλαμε τα μάτια μας και μας φταίνε πάντα οι πολιτικοί.

    • Γιάννης Σ. avatar
      Γιάννης Σ. @ Κώστας Ροδινός 18/09/2010 15:32:16

      Αν πέσει η Ελλάδα, πέφτει το ευρώ. Αν πέσει το ευρώ, υπάρχει στροφή στο δολάριο.

      Μην τσιμπάτε.

      • mitsosms avatar
        mitsosms @ Γιάννης Σ. 18/09/2010 19:09:34

        Μόλις πάει να πάρει λίγο πάνω το ευρώ κτυπάνε την Ελλάδα που είναι ο αδύναμος κρίκος της Ευρώπης. Έτσι ανεβάζουν το δολάριο. Κόλπα είναι αυτά. Γιατί δεν υποβαθμίζουν την Αμερική με το τεράστιο χρέος σχεδόν στο 100% του ΑΕΠ της;

    • mitsosms avatar
      mitsosms @ Κώστας Ροδινός 18/09/2010 18:47:30

      Πολλά από τα μέτρα θα αποδώσουν μέσα στο 2011. Μην βιαζόμαστε να βγάλουμε συμπεράσματα. Οι οίκοι αξιολόγησης είναι γνωστό ότι παίζουν παιχνίδια.

  5. sting avatar
    sting 18/09/2010 07:40:02

    http://www.youtube.com/watch?v=PPvQFlXHqE4

    καλα να παθουμε που μας φορτωσανε οι αμερικανοι αυτον και το βγαλαμε με 44%!

    φετος ουτε φωτιες ειχαμε..

    ουτε καμμια πολη καηκε απο εξεγερσεις κτλ..

    και μαλιστα με ρεκορ θερμοκρασιων αλλα και κοινωνικων αδικιων φετος.

    βρε βρε συμπτωσεις...


    αραγε ποιος τα εκανε ολα αυτα πριν, και συνηθως πριν απο εκλογες????..

    ρε τα αμερικανακια τι ωραια που μας την φερανε...

    αλλωστε ειναι μαεστροι σε αυτα..

    το συνηθιζουν να ανατρεπουν ανεπιθυμητες φιλορωσικες κυβερνησεις και να τοποθετουν καθυστερημενους υπαλληλους τους μετα απλα για διεκπαιρεωση των εντολων τους..

    μαλιστα τους στελνουν και φρουρα μετα να τους φυλανε καλα αφου τους τοποθετησουν, ωστε να εκτελουν τα ανδρεικελα τους αφοβα τις εντολες τους για διαλυση..

    μετα τους εχουν ετοιμες θεσουλες εξω σε πανεπιστημια, μεγαλοεπιχειρησεις και επιτροπες...

    να τα θυμαστε αυτα..
    ο γιωργακης θα βοηθησει τους αμερικανους οσο αντεξει και μολις δει οτι απειλειται πλεον και η ζωη του απο τον λαο θα παει να αραξει ελβετια ή ηπα και θα κανει διαλεξεις στον ΟΗΕ, σε πανεπιστημια κτλ..

    κι εμεις εδω θα δερνουμε και θα κλεβουμε ο ενας τον αλλο.

  6. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 18/09/2010 07:44:24

    Οικονομολογος δεν ειμαι..αλλα θα επαναλαβω οτι εχουν βρει το τροπο να τρομοκρατουν με επιστημονικο τροπο την ελληνικη κοινωνια προκειμενου να εκμηδενισουν τις αντιδρασεις στα επερχομενα κατα πασα πιθανοτητα νεα μετρα

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 18/09/2010 07:51:42

      και κατι αλλο..Ο ΓΑΠ προχθες στην ΕΕ ενωση πεταξε μια σποντα οτι επρεπε ο μηχανισμος στηριξης της Ελλαδος να υπαρχει εδω και εξη!!! χρονια
      Εχω λοιπον μια απορια:Γιατι πριν εξη χρονια; τοτε ο κ Σημιτης δεν ελεγε για ισχυρη Ελλαδα και επικρτοτουσε ο ΓΑΠ;
      Πιεσαν μετα τον ΚΚ να μπει στο ΔΝΤ; Αρνηθηκε και εγινε οτι εγινε μετα;
      Ηδη το πρωι ο Ιοραδανης μιλωντας με τον Τζωρτζατο παραδεχθηκε οτι οι μισθοι και τα μεροκαματα (ετσι το ειπε ναι!!!) επεσαν και θα πεσουν και αλλο.

      • ένας Άμλετ avatar
        ένας Άμλετ @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 18/09/2010 11:26:20

        Αν προλάβουν!

    • mitsosms avatar
      mitsosms @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 18/09/2010 18:49:37

      Οι οίκοι αξιολόγησης δεν έχουν σχέση με νέα μέτρα αλλά με κερδοσκοπικά παιχνίδια. Μην τα μπλέκουμε.

  7. aengus avatar
    aengus 18/09/2010 07:50:58

    Τώρα μπερδεύτηκα!
    Αφού μας διαβεβαίωσαν ….κοτζάμ πρωθυπουργοί και υπουργοί και έγκριτοι δημοσιογράφοι και η εκλεκτή, πατριωτική παρέα τους!

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/09/2010 08:07:38

    Εε.. εντάξει, παίζουμε και λίγο με τις λέξεις. Εγώ. θεωρώ ότι ήδη έχουμε πτωχεύσει, επίσημα, από την εξαγγελία του Καστελόριζου το Πάσχα. Πτωχεύσαμε την στιγμή που δεχτήκαμε την ενδιάμεση χρηματοδότηση από το ΔΝΤ και την ΕΕ με όρους που επέβαλαν αυτοί, σαν πιστωτές of last resort. Πτωχέυσαμε όταν ανγκαστήκαμε να αναχρηματοδοτούμε μακροχρόνιο δανεισμό με βραχυπρόθεσμα rollovers.

    Αυτό που δεν κάναμε είναι στάση πληρωμών ή "πανηγυρικές" δηλώσεις περι στάσεως πληρωμών. Και, καλά δεν το κάναμε μέχρι τώρα. Σε αναπτυγμένες κεφαλαιαγορές, με διακρατικές σχέσεις, αυτό θα ήταν κακό. Αλλά με τα ομόλογά μας να έχουν χάσει ήδη σημαντικό κομμάτι τη αξίας τους είναι θέμα καλής λογιστικής (για τους πιστωτές μας) να γράψουν ζημιές. Δεν το θέλουν, αλλά θα τους το επιβάλει η αφγορά και οι ελεγκτές τους. Με 2-3 χρόνια με τηυν ζημιά μη καταγεγραμμένη, θα την καταγράψουν. Η "ελπίδα" είναι να είμαστε τουλάχιστον βιώσιμοι, και να μπορούμε να αποπληρώσουμε τα 250 ή τα 280. Ο φόβος είναι ότι είμαστε πράγματι σε φαύλο κύκλο μείωσης ΑΕΠ, και "μη παραγωγής" από τον οποίο δεν θα βγούμε με "φυσιολογικές" καταστάσεις.

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ archaeopteryx 18/09/2010 10:39:08

      αυτο που πηραν μεχρι τωρα στα ομολογα ηταν το mark-to-market οχι ζημιες και μαλιστα οσοι για λογιστικους σκοπους τα μετεφεραν σε 'βιβλια για τα οχι-προς-πωληση' (δηλ σκοπευουν να τα κρατησουν μεχρι τη ληξη τους) δεν παιρνουν πια ουτε το ΜΤΜ για να επηρεαζονται τα αποτελεσματα τριμηνου. Αν (μεγαλο Αν) δεν γινει αναδιαρθρωση μπορει και να τη βγαλουν καθαρη.

      Το χειροτερο ειναι οτι με τις υποβαθμισεις και την εξοδο απο τους δεικτες δεν θα μπορουμε να βρουμε αγοραστες για Ελληνικο ομολογο (εκτος απο την ΕΚΤ) για πολυ καιρο και προφανως ο χρονος δεν ειναι με το μερος μας.
      Καποια στιγμη θα πρεπει ο 'δημοφιλης' να λογοδοτησει για το πως οδηγησε τη χωρα στις δηλωσεις Καστελοριζου. Η αντιπολιτευση το περασε ντουκου.

  9. armageddon avatar
    armageddon 18/09/2010 08:31:25

    ΕΝΥΣΧΗΣΤΕ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ,ΧΡΗΜΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ,ΚΟΦΤΕ ΤΗΣ ΑΣΚΟΠΕΣ ΔΑΠΑΝΕΣ
    ΠΟΥ ΚΑΝΕΤΕ,ΣΥΜΒΟΥΛΟΥΣ,ΥΠΟΥΡΓΟΥΣ,ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΤΡΕΧΑΜΕΝΟΥΣ,
    ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ,κλπ.ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΤΕ ΜΕ ΜΙΚΡΟ ΕΥΕΛΙΚΤΟ ΣΧΗΜΑ ,ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΠΑΛΑΙΑ
    ΣΥΝΤΑΓΗ ΝΑ ΦΑΝΕ ΟΛΟΙ.ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΤΗΝ ΕΧΕΙ Η ΑΓΟΡΑ..

  10. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 18/09/2010 11:10:08

    ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΩΡΓΟ ΘΑ ΣΜΙΞΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΒΟΥΝΑ

    Συνέντευξη τύπου του Πρωθυπουργού, Γιώργου Α. Παπανδρέου, μετά την Άτυπη Συνεδρίαση του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου στις Βρυξέλλες. (16.09.2010).
    Δείτε και ακούστε μέρος της απάντησης, σε ερώτηση για θέματα ανάπτυξης και απασχόλησης:

    h***p://www.youtube.com/watch?v=7doCZJHxAgc&feature=player_embedded

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 18/09/2010 11:19:49

      Εν τω μεταξυ περαιωση για ολους!!! μικροι μεγαλοι στον Αγιο Παντελεημονα
      Ηθικον διδαγμα;

      • ένας Άμλετ avatar
        ένας Άμλετ @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 18/09/2010 11:24:34

        Άρπαζε να τρως και κλέβε να ‘χεις.

  11. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 18/09/2010 11:26:28

    υπάρχει βέβαια και ο αντίλογος.......

    1) νομίζω ότι η άποψη του προέδρου της Κεντρικής Τράπεζας της Γερμανίας είναι πιο σημαντική από ένα απλό report ενός αναλυτή μιας τράπεζας, που ενδεχομένως και ποντάρει στην διαιώνιση της πιθανότητας πτώχευσης της Ελλάδας.

    http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=16&artId=355032&dt=17/09/2010

    2) Η Νορβηγία διαθέτει ένα ταμείο διαχείρισης εθνικού πλούτου, όπου συσσωρεύει τα έσοδά της από το πετρέλαιο της Βόρειας Θάλασσας, για να χρηματοδοτήσει κάποια στιγμή μελλοντικά το συνταξιοδοτικό της σύστημα.
    Αυτό το ταμείο συνέχεια επενδύει προσεκτικά τα έσοδά του σε μετοχές ή σε ομόλογα.
    Αυτήν την περίοδο το συγκεκριμένο ταμείο αγοράζει ελληνικά ομόλογα, όπως ομόλογα της Ισπανίας και της Πορτογαλίας(που δίνουν προφανώς μεγαλύτερες αποδόσεις).
    Αν ήταν υπαρκτός τώρα ο φόβος χρεωκοπίας της Ελλάδας, σίγουρα αυτό το πανίσχυρο ταμείο δεν θα επέλεγε ελληνικά ομόλογα, αλλά άλλα πιο ασφαλή ομόλογα.
    Σημειωτέον η Νορβηγία δεν ανήκει στην Ε.Ε και δεν έχει κανένα λόγο να στηρίξει την Ε.Ε ή τα ελληνικά ομόλογα.

    http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12336&subid=2&pubid=57349147

    Το Government Pension Fund Global, όπως είναι γνωστό το fund της Νορβηγίας, είναι το δεύτερο μεγαλύτερο σε όλον τον κόσμο και έχασε 25 δισεκατομμύρια δολάρια ή 5,4% του κεφαλαίου του το περασμένο τρίμηνο, μετά τη βουτιά των επενδύσεων του σε μετοχές. Οι επενδύσεις σε ομόλογα απέδωσαν 1%(και παρόλο το τεράστιο ποσό που έχασε, δεν συντρέχει κανένας λόγος ανησυχίας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)
    Το νορβηγικό fund των 450 δισεκατομμυρίων δολαρίων διακρατούσε ελληνικά, ισπανικά, ιταλικά και πορτογαλικά ομόλογα ύψους 55 δισεκατομμυρίων νορβηγικών κορόνων (7 δις ευρώ) στα τέλη του 2009.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ δαιμονάκι 18/09/2010 13:43:11

      Να ξερεις παντως οτι τα λεγομενα spread ενσωματωνουν τις τιμες των ομολογων.Δηλαδη η αξια των ομολογων κυμαινεται οπως και των μετοχων και τα ελληνικα διαπραγματευονται τωρα απ οτι λενε γυρω στο 60% της αξιας τους.
      Επομενως οι Νορβηγοι αγοραζουν φθηνα υπολογιζοντας οτι ειναι καλυμμενοι με ενα "κουρεμα" του χρεους.Δεν πιστευω να υπαρχει κανεις που να πιστευει οτι θα μας τα χαρισουν ολα.Οι αγορες εκτιμουν την τιμη αναλογα με το ποσο υπολογιζουν οτι θα χασουν για να αρχισει να εξυπηρετειται παλι το χρεος.

  12. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 18/09/2010 11:44:11

    γιατί άραγε διαιωνίζεται η φημολογία για ενδεχόμενη χρεοκοπία της Ελλάδας?

    http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=32&artId=337222&dt=13%2F06%2F2010

    Μην ξεχνάτε ότι το πρώτο εξάμηνο του 2010, οι τραπεζικές καταθέσεις στην Ελλάδα μειώθηκαν κατά 10% (περίπου 22 δις ευρώ). Μεγάλο ποσοστό από αυτά τα κεφάλαια διοχετεύθηκαν σε ξένες τράπεζες, υπό τον φόβο πτώχευσης της Ελλάδας.

    Άρα οι ξένες τράπεζες επωφελήθηκαν πολλαπλά από την φημολογία περί πιθανότητας πτώχευσης της Ελλάδας.

    http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=16&artid=352268&dt=04/09/2010

  13. bgtrotel avatar
    bgtrotel 18/09/2010 13:27:15

    Ευρωλάγνοι, ευρωλιγούριδες, πρακτορίσκοι και υπαλληλίσκοι, συμβουλίσκοι και συμβουλάτορες, ευρωπαϊκών και διεθνών τραπεζών που μυριστήκατε πτώμα και, όπως τα κοράκια, περιμένετε το θάνατο για να εφορμήσετε, έτσι και εσείς, κάνετε ότι μπορείτε για να υφαρπάξετε ότι έχει απομείνει.
    Μια συμβουλή μόνον. Αει στο διάολο μόνοι σας πριν σας στείλει ο Λαός. Στην δεύτερη περίπτωση θα σας είναι μάλλον εξαιρετικά επώδυνο.

    • bgtrotel avatar
      bgtrotel @ bgtrotel 18/09/2010 13:41:49

      Υ.Γ Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει, για όσους έχουν Ελληνική Παιδεία.

  14. Βερενίκη avatar
    Βερενίκη 18/09/2010 13:54:49

    Για τον bgtrotel
    Η πατρίς τα κακάρωσε ήδη! Μετά τις σημερινές δηλώσεις του αντιπροέδρου της κυβέρνησης στη Σμύρνη, η πατρίς έπεσε τ' ανάσκελα όταν διάβασε και άκουσε τα εξής:
    Ο κ.Πάγκαλος τόνισε ότι εντυπωσιάζεται κάθε φορά που επισκέπτεται την Τουρκία από το πόσο «δυτικός» είναι ο τουρκικός λαός και σχολίασε ότι και οι Τούρκοι που επισκέπτονται την Ελλάδα είναι βέβαιος ότι θα εντυπωσιάζονται από το πόσο «ανατολίτης» είναι ο ελληνικός λαός. «Γι' αυτό μοιάζουμε τόσο πολύ», είπε ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης.

    http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231059612

    Σημειώνω ότι ο κ, Πάγκαλος δεν διοριστηκε.Δε φύτρωσε! Ψηφίστηκε! Δημοκρατικά!
    από τους "της ελληνικής παιδείας μετέχοντες"

    • bgtrotel avatar
      bgtrotel @ Βερενίκη 19/09/2010 16:52:03

      Μάλλον δεν γνωρίζετε την καταγωγή του Κυρία μου

  15. KABBADIAS avatar
    KABBADIAS 18/09/2010 14:00:01

    Aπο απ αρχης του κοσμου, δυο ειναι οι παγιες τακτικες οταν θες να καλυψεις ενα ψεμα.
    1. Ο χλευασμος (α το καραγκιοζη....κλπ)
    2. Ο φοβος (Τεχνητη τρομοκρατια κλπ)
    Οποιος καταλαβει αυτο το νοημα βρισκεται σε καλο δρομο.
    Μερικοι απο εμας εχουν καταλαβει που παει αυτο το παιχνιδι.
    Πιστευω οτι εχει ερθει η ωρα οχι μονο να τους τα χωνουμε στα διαφορα blogs αλλα και να περασουμε στα εργα.
    Κατα την δικη μου αποψη, πολλα μυαλα συνεργαζονται καλα, ενας μονος θα τον φανε.
    Λοιπον, προτεινω ολοι μας να θεσουμε ιδεες και πρακτικους σκεπτικισμους για να δουμε μια Ελλαδα για τους Ελληνες.
    Με πραξεις , οχι μονο με λογια.

    Για αρχη, προτεινω τα παρακατω :
    1.Προτιματε Ελληνικα προιοντα. Ναι μεν λιγο πιο ακριβα, αλλα θα παιρνουμε λιγοτερη ποσοτητα και τα λεφτα θα μενουν στην Ελλαδα.
    2.Καντε τα αδυνατα δυνατα να μειωσετε τοκους απο πιστωτικες και δανεια οσο το δυνατον γρηγοροτερα.
    3. Ριξτε μια ματια στο ακολουθο πατριωτικο site www.pamet.gr
    Eιναι η επισημη ιστοσελιδα του Πατριωτικου Μετωπου (ο Κυριος Πραπαβεσης ο οποιος πεταξε το παπουτσι στο Γιωργακη)
    Δοξα και τιμη σε τετοιους ηρωες.
    Ας μην καταντησουμε οπος το νοημα του τραγουδιου των Magic De Spell, (ΣΕΡΑΓΙΕΒΟ), που λεει -στις ειδησεις τα βλεπεις και τρως-.
    4.Αγοραζετε μονο οτι ειναι απολυτως αναγκαιο.
    5. Πουληστε τα extra αυτοκινητα και κρατηστε μονο ενα, το πιο μικρο.
    6. Αγοραστε παπακι για ολους τους καλοκαιρινους μηνες. Δημιουργει οικονομια.
    7. Οποιος σας χρωσταει, καντε τον να σας πληρωσει αμεσα (εσεις ξερετε τον τροπο).
    8. Στις εκλογες του Νοεμβρη, ψηφιστε το μικροτερο κομμα. ΟΧΙ ΣΕ ΑΚΥΡΑ, ΛΕΥΚΑ ΚΛΠ. Πανε στους πλοιοψηφουντες. Ποσες φορες θα τα λεμε?

    Κυριοι αυτα τα ολιγα προς το παρων , αν συμφωνητε, δωστε και εσεις μερικες ιδεες.

    • Dyer avatar
      Dyer @ KABBADIAS 18/09/2010 15:54:37

      Δυστυχώς όμως οι μισοί κλαίνε και οι άλλοι μισοί γκρινιάζουν.
      Κανένας δεν ενεργοποιείται, αλλά ούτε τον παρακινεί και κάποιος.
      Άραγε τι περιμένουν;
      Το θαύμα;
      Μα θαύματα δεν έγιναν ποτέ.
      Πως καταντήσαμε έτσι. Σαν πρόβατα επί σφαγή.

  16. I. avatar
    I. 18/09/2010 14:10:39

    http://in-stigator.blogspot.com/

  17. Enzo avatar
    Enzo 18/09/2010 15:12:28

    εχετε δικιο κυρια Morgan Stanley. δεν μπορουμε να σας διαβεβαιωσουμε οτι θα παρετε αλλα φραγκα απο εμας. αρκετα πηρατε τοκογλυφοι!μαλλον το τριτο το μακρυτερο θα παρετε.

  18. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 18/09/2010 16:02:22

    @ t.....αυτό που έγραψες μάλλον δεν ισχύει.....Η συμμετοχή των ευρωπαϊκών τραπεζών στο ελληνικό χρέος αρχές του 2010 (300 δις ευρώ), υπερέβαινε τα 240 δις ευρώ.....από αυτά ελληνικά ομόλογα ύψους μόνο 40 δις ευρώ κατείχαν οι ελληνικές τράπεζες....τέτοιος όγκος ομολόγων είναι λόγω μεγέθους αδύνατον να απορροφηθεί από τις ελληνικές τράπεζες, έτσι ώστε, όπως γράφεις, "η χρεοκοπία στο μέλλον να είναι καθαρά Ελληνική υπόθεση"..ή είναι αδύνατον οι ευρωπαικές τράπεζες να διαγράψουν τα ελληνικά ομόλογα ακόμα και μέσα σε μια δεκαετία. Μια τέτοια κίνηση θα κλυδωνίσει και πάλι σοβαρά την ευρωζώνη και το ευρωπαικό χρηματοπιστωτικό σύστημα....

    • t avatar
      t @ δαιμονάκι 18/09/2010 16:39:40

      Πέντε τράπεζες έχουν δανεισθεί 82,5 δισ ευρώ
      Εθνική 25 δις ευρώ
      Eurobank 20 δις ευρώ
      Alpha bank 15 δις ευρώ
      Πειραιώς 15 δις ευρώ
      ΑΤΕ Βank 7,5 δις ευρώ

  19. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 18/09/2010 18:25:57

    @ t...Κάπου ίσως έχεις μπερδέψει τα πράγματα.
    Το ποσό των 89 δις ευρώ που αναφέρεις , αφορά τον δανεισμό των ελληνικών τραπεζών από την ΕΚΤ (και μάλιστα δεν είναι 89 δις ευρώ- όπως αναφέρεις -, αλλά 96 δις ευρώ)

    Κοίτα XI στην διεύθυνση http://www.isotimia.gr/default.asp?pid=24&ct=6&artid=86954

    Και αυτό είναι λογικό και αναμενόμενο, γιατί στην περίοδο της οικονομικής κρίσης, οι ελληνικές τράπεζες προχώρησαν σε χαμηλότοκο δανεισμό (όπως οι περισσότερες ευρωπαικές τράπεζες) από την ΕΚΤ, διότι υπήρχε δυστοκία εξεύρεσης κεφαλαίων από την διατραπεζική αγορά.
    Και ακόμα και τώρα ενδέχεται να δανείζονται οι ελληνικές τράπεζες από την ΕΚΤ, κάτι που αποτελεί συνηθισμένη πρακτική στον διεθνή τραπεζικό χώρο.

    Για παράδειγμα, οι ισπανικές τράπεζες έλαβαν από την ΕΚΤ τον Αύγουστο δάνεια κατά 15,7% χαμηλότερα από τον Ιούλιο, φθάνοντας τα 109,8 δισ. ευρώ, ένα ποσό που, όμως, παραμένει κατά 46,7% υψηλότερο από τα 74,8 δισ. που χρειάστηκαν ένα χρόνο πριν

    Από http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_economyagor_1_15/09/2010_414921


    Όμως η έκθεση των ελληνικών τραπεζών στα ελληνικά ομόλογα είναι κοντά στα 45-50 δις ευρώ (όταν η συνολική συμμετοχή των ευρωπαϊκών τραπεζών στο ελληνικό χρέος αρχές του 2010 ξεπερνούσε τα 240 δις ευρώ).

    “Στο τέλος του 2009 η Εθνική Τράπεζα της Ελλάδας κατείχε 18 δισ. ευρώ σε κρατικά ομόλογα, η EFG Eurobank Ergasias 6,5 δισ. ευρώ, η Alpha Bank (ALPHA.AT) 2,8 δισ. ευρώ και η Τράπεζα Πειραιώς 6,7 δισ. ευρώ. Και καθώς η αξία αυτών των ομολόγων υποχωρεί, το ίδιο κάνουν και τα κεφάλαια των τραπεζών” από http://www.capital.gr/News.asp?id=956907

    Το άρθρο στην παρακάτω ιστοσελίδα έχει ημερομηνία 17/6/2010 και επιγραμματικά αναφέρει ότι η έκθεση των ελληνικών τραπεζών στα ελληνικά ομόλογα φτάνει τα 49 δις ευρώ.

    http://www.bankingnews.gr/bank-insider/item/3873-%CE%B7-%CF%83%CF%87%CE%AD%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CE%B5%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%AF%CF%89%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CF%89%CE%BD-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%B5%CE%B6%CF%8E%CE%BD-%E2%80%93-%CE%B7-%CE%B1%CE%B9%CF%84%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%87%CF%81%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CF%80%CF%84%CF%8E%CF%83%CE%B7%CF%82

  20. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 18/09/2010 18:30:12

    @ t....η ΕΚΤ δεν μας φορτώνει όπως γράφεις "τα τοξικά ελληνικά ομόλογα".Αντίθετα οι ελληνικές τράπεζες ή οι ευρωπαικές τράπεζες που κατέχουν ελληνικά ομόλογα,μπορούν να τα δίνουν στην ΕΚΤ για να τους χορηγούνται δάνεια, δηλαδή για να αυξάνουν την ρευστότητά τους.

  21. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/09/2010 18:32:29

    Στα χαρτια εχουμε πτωχευσει εδω και χρονια. Ηρθαν οι ΔΝΤδες για να καταφερουν να παρουν πισω τα δανεικα των παλαιων και φυσικα να βγαλουν και οι ιδιοι τοκακια απο τα 110δις.

    Οταν το 2013 το χρεος θα ειναι 450δις πως θα το πληρωσουμε σε αυτη και σε χειροτερη κατασταση που θα βρισκομαστε τοτε?? μηδεν απο μηδεν μηδεν μας ελεγαν οι δασκαλοι παλια.. τι ειναι ο καβουρας τι ειναι το ζουμι του. $$ δεν υπαρχουν.

    Σε συνεχεια του συμβαντος με την αρνηση ισπανικης Τραπεζας να δεχθει εγγυητικη της Εθνικης πριν μερες.. τωρα δεν δινουν εγγυητικη καθολου !!! Θεωρουν απατεωνα τον επιχειρηματια ο οποιος εχει ταλαιπωρηθει, και θελουν να τσεκαρουν το τελωνειο με τα πανελ να περιμενουν... κανουν βολτες να κερδισουν χρονο τον οποιο δεν εχουν. Ειναι ξεκαθαρο πλεον.

    Παμπουκη μου, εχω ergo 200ek Euro να παω Fast Track. Eχω και τα 50εκ Ευρω ιδια συμμετοχη. Θα βαλεις την καθε Εθνικη να μου δωσει το 75% δηλ. 150Εκ Ευρω δανειο ?? Θα την Πιεσεις ?? Ειναι υποχρεωμενη η Τραπεζα να μου τα δωσει ?? Θα τους δωσετε κ αλλες εγγυησεις?? Γιατι δεν βγαινετε να πειτε οτι "Με την ψηφιση του Νομοσχεδιου, οι Ελληνικες Τραπεζες ειναι υποχρεωμενες να συμβαλλουν χρηματοδοτωντας τα εργα που θα επιλεγουν!!"

    Εαν ερθει ο επενδυτης με τη δικη του Τραπεζα, τη βαψαμε !!! μην το αναλυσω..

    Προσεξτε διοτι η ΤΑΦΟΠΛΑΚΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ FAST TRACK !!! Σας το λεω εγω ο ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ. Θα φατε μυνησεις και δικαστηρια που θα μας πανε σαν κρατος 30 χρονια πισω !! Δεν ειναι Ελληνες αγροτες οι Ξενοι επενδυτες. Σας ενημερωνω για να ειμαστε ενταξει. ΘΑ μαζευτουν 5-6 απο αυτους με Δις $$ ισολογισμους, εισηγμενοι με βαθειες σχεσεις με το Διεθνες Κεφαλαιο και θα μας πανε Γ@ΜΙΩΝΤΑΣ. Οχι ομολογα δε θα πουλαμε... οχι δανειο δε θα μας δινουν... ουτε νερο !

    ΠΠ

    • mitsosms avatar
      mitsosms @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/09/2010 19:27:49

      Πολλά μπορούν να γίνουν το 2013 αν έχει αποκατασταθεί η αξιοπιστία της χώρας και έχει τηρηθεί απαρέγκλιτα το μνημόνιο με την απελευθέρωση της ενέργειας, των άνοιγμα των κλειστών επαγγελμάτων κ.α. Τότε θα μπορούμε να διαπραγματευτούμε με τους δανειστές (ίσως αποπληρωμή με κάποια καθυστέρηση, άλλωστε θα είναι και προς το συμφέρον τους-τους συμφέρει μια δυνατή οικονομικά Ελλάδα) μας ενώ και η χώρα θα έχει μπει σε τροχιά ανάπτυξης.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ mitsosms 18/09/2010 19:42:33

        Αν τηρηθεί απαρέγκλιτα το Μνημόνιο τότε είναι που θα χρεωκόπησουμε.

        Κι αν θα έχουμε ανάπτυξη τότε ρε στόκοι θα μας δανείζουν οι αγορές και δεν θα έχουμε ανάγκη καμία επιμήκυνση του χρέους.

      • Enzo avatar
        Enzo @ mitsosms 18/09/2010 19:50:46

        ακου λιγο Σαμαρα ρε πανιβλακα για να δειτε ποσο μικρο αρχηγο εχετε και που πιστευετε κοθωνια!

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ mitsosms 18/09/2010 19:55:41

        ΟΞΩ ΡΕΕΕ! Αν είστε εδώ μέχρι το 13 μόνο τα κοκαλάκια μας θα μείνουν...

      • KABBADIAS avatar
        KABBADIAS @ mitsosms 19/09/2010 07:30:58

        Bρε Μitsom τι πινεις?
        Εχεις ιδεα απο τιποτα οικονομικα στοιχεια? η πετας την κουβεντα, και οποιον παρει ο χαρος?
        Αγορι μου ο Ελληνας εχει ακομα υπομονη, αλλα κανεις δεν ξερει ποτε θα σπασουν ολα.........
        Κι οταν αρχισουν οι ανταρσιες, κανονισε να σαι μακρια, μην σε παρουν τα σκαγια......

  22. Τιτίκα avatar
    Τιτίκα 18/09/2010 21:04:57

    Δεν σας θέλει ο λαός ελικόπτερα και μπρος.

  23. GAETANO avatar
    GAETANO 19/09/2010 01:25:04

    ΜΕ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΗ ΠΤΩΧΕΥΣΗ ΜΕ ΤΟ ΛΕΓΟΜΕΝΟ CLUB ΤΟΥ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ ΝΑ ΜΑΣ ΕΛΕΓΧΕΙ . ΣΤΟΧΟΣ ΤΗΣ ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΗΣ ΠΤΩΧΕΥΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΘΕΙ ΖΗΜΙΑ Η ΕΥΡΩΖΩΝΗ ΚΑΙ ΤΟ ΕΥΡΩ .
    Η ΕΛΛΑΔΑ ΤΟ ΧΡΕΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΣΩΡΕΥΣΕΙ , ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΙΩΣΗ ΤΟΥ ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΟΥ ΑΕΠ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΟΥΝ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΞΕΠΛΗΡΩΣΕΙ . ΑΡΑ ΤΑ 110ΔΙΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΝΑΣΑ ΖΩΗΣ .
    ΓΙΑΤΙ ΟΜΩΣ ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΗ ΠΤΩΧΕΥΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΙΑ ΠΤΩΧΕΥΣΗ ΠΟΥ ΝΑ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ? ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΧΑΣΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΤΡΙΑ ΜΕ ΠΕΝΤΕ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΧΤΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΤΩΧΕΥΣΟΥΜΕ ?
    ΠΤΩΧΕΥΣΗ ΤΩΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΟΠΩΣ ΜΑΣ . ΔΗΛΑΔ
    ΕΞΟΔΟ ΑΠΟ ΤΟ ΕΥΡΩ
    ΠΛΗΡΩΜΗ ΤΟΥ 30% ΤΟΥ ΧΡΕΟΥΣ ΜΕ ΕΠΙΤΟΚΙΟ 200 ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΒΘΝΔ ΑΠΟΠΛΗΡΩΜΗ ΣΕ ΤΙΑΝΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΠΕΝΤΕ ΧΡΟΝΙΑ ΧΑΡΗ .
    ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΤΗΣΙΑ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗ ΤΟΚΩΝ 12 ΔΙΣ ΕΥΡΩ
    ΜΗΔΕΝΙΣΜΟ ΧΡΕΩΛΗΣΙΩΝ ΓΙΑ ΠΕΝΕΤ ΧΡΟΝΙΑ
    ΑΡΑ ΓΙΑ ΠΕΝΤΕ ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΠΛΗΡΩΜΗ 50 ΔΙΣ ΓΙΑ ΤΟΚΟΧΡΕΩΛΥΣΙΑ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΙΩΣΗ ΔΑΠΑΝΗΣ ΚΑΤ 50ΔΙΣ ΣΕ ΕΤΗΣΙΑ ΒΑΣΗ
    ΑΝ ΤΑ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΥΤΑ ΣΥΝ ΑΛΛΑ ΤΟΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΤ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΤΗΣ ΤΑ ΕΠΕΝΔΥΟΥΜΕ ΣΕ ΜΕΓΑΛΑ ΕΡΓΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΔΙΑΝΕΙΣ ΠΛΕΙΟΔΟΤΙΚΟΥΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥΣ
    ΕΑΝ ΔΕΝ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΔΡΑΧΜΗ , ΥΠΟΤΙΜΟΥΜΕ ΑΠΟ 50% ΕΩΣ 100% ΜΕΧΡΙΣ ΟΤΟΥ ΒΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ ΜΑΣ ΣΤΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΕΣ ΠΛΗΡΩΜΕΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΣΕΣ ΕΙΣΑΓΩΓΕΣ ΟΣΟ ΤΟ ΣΥΝΑΛΛΑΓΜΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΣΕΥΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΞΑΓΩΓΕΣ ΜΑΣ
    ΑΠΟ ΤΡΙΑ ΕΩΣ ΤΟ ΠΟΛΥ ΠΕΝΤΕ ΧΡΟΝΙΑ Η ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟ 10% ΑΡΚςΕΙ ΒΕΒΑΙΑ
    1.- ΝΑ ΜΕΙΩΘΕΙ ΔΡΑΣΤΙΚΑ ΤΟ ΣΠΑΤΑΛΟ ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΙ Η ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΙΑ ΤΟΥ
    2.- ΜΕΙΩΘΕΟΥΝ ΟΙ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟΙ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ
    3.- ΜΕΙΩΘΟΥΝ ΟΙ ΕΜΜΕΣΟΙ ΦΟΡΟΙ
    4.- ΜΕΙΩΘΕΙ Η ΦΟΡΟ-ΕΙΣΦΟΡΟ ΔΙΑΦΥΓΗ
    ΘΑ ΜΑΤΩΣΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΣΕ ΧΡΟΝΟ ΠΟΛΥ ΠΟΙΟ ΓΡΗΓΟΡΟ ΑΠΟ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΙΖΕΡΙΑΣ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ ΘΑ ΑΡΧΙΣΕΙ Η ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ .
    ΗΓΕΤΗΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΑ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΥΡΩΠΑΙΟΥΣ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ?
    ΜΑΣ ΔΙΝΟΥΝ 110 ΔΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΟΥΝ ( ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΑΝ ) 400ΔΙΣ . ΤΩΡΑ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΤΙ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΜΕ ΤΟΝ ΜΟΥΤΖΟΥΡΗ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΚΑΙ ΨΑΧΝΟΥΝ ΝΕΑ CONCEPT . ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΗ ΧΡΕΩΚΟΠΙΑ ΤΟ ΛΕΝΕ .
    Η ΕΥΡΩΖΩΝΗ ΚΑΤΑ ΤΟΝ FRIEDMAN ΕΙΧΕ ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΖΩΗ . ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΑ ΟΚΤΩ . ΑΛΛΑ ΔΥΟ ΕΜΕΙΝΑΝ . Η ΒΕΛΤΙΣΤΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΖΩΝΗ ΤΟΥ MANDELL ΑΝΟΜΟΙΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΩΝ ΧΩΡΙΣ ΟΙ ΠΛΟΥΣΙΕΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΕΣ ΝΑ ΒΑΖΟΥΝ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΩΝ ΦΤΩΧΩΝ ( ΜΟΝΟ 1% ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΑΕΠ ΕΝΑΝΤΙ 23% ΤΟΥ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟΥ ΑΕΠ ) DEN GINETAI . ΑΣ ΦΥΓΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ . ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΟΙΩΣ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΘΑ ΚΛΕΙΣΕΙ .
    ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΕΙΧΑΒ ΔΥΟ ΟΠΛΑ ΝΑ ΧΤΥΠΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΚΑΙ ΤΟ ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΕΙ ΔΙΕΘΝΕΣ ΑΠΟΘΕΜΑΤΙΚΟ ΝΟΜ,ΙΣΜΑ . ΤΗΝ ΥΠΟΤΙΜΗΣΗ ΤΟΥ ΔΟΛΛΑΡΙΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΥΞΗΣΗ ΤΗΣ ΤΙΜΗΣ ΤΟΥ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ . ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ .

    • KABBADIAS avatar
      KABBADIAS @ GAETANO 19/09/2010 07:35:46

      Σωστος ο GAETANO!!!!

      Ειμαστε Ελληνες παιδια, οχι να το παινευτω βεβαια, αλλα μην σας πιανει πανικος, εχουμε τον τροπο μας να επιβιωσουμε και εκτος Ευρωπης.
      Μην το φοβαστε αυτο, να φοβαστε τους ρουφιανους που σας τριγυριζουν......

    • Enzo avatar
      Enzo @ GAETANO 19/09/2010 08:12:32

      τα ιδια λεω με τον gaetano καθε μερα σε ασχετους και ανημερωτους ανθρωπους που δεν εχουν ιδεα και στους οποιους πουλαει φοβο απο το πρωι μεχρι το βραδυ τα ΜΜΕ και η κυβερνηση.