#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/06/2012 15:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Και διεμερίσαντο τα ιμάτια του ΠΑΣΟΚ..."

(Εκ του κατά Δαναόν.....)



Τω καιρώ ετούτο, άνθρωπός τις καλούμενος Αλέξιος, εκίνησεν προς εξουσίαν, ιππεύων κάλαμον εκ του καλαμώνος.

Ιδών δε ότι διεμερίσαντο τα ιμάτια του ΠΑΣΟΚ, έσπευσε προς συλλογήν των υπολοίπων.

Περί ώρας τρίτης το καταπέτασμα της Κουμουνδούρου εσχίσθη εις δέκα και δύο, ίνα πληρωθεί το ρηθέν υπό του Ιφικράτους λέγοντος «στάχτη και μπούρμπερη να γίνει και ας καεί το σύμπαν!».

Ιδών δε ο Αλέξιος ότι ουδέν ωφελεί , αλλά μάλλον θόρυβος γίνεται, εξαπέστειλε εις Παπαδάκιον οίκον την Ειρήνην, την καλουμένην  Ρένα και Δούρου εκ της Κουμουνδούρου, ίνα λάβει το κασσιδιάριον ύδωρ επί του προσώπου της.

Επεί δε ουν το δεις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού, ο άσοφος Κασσιδιάρης ημάρτησεν δια δευτέραν, επί του προσώπου Καννελίου κορασίδος , απαστράπτων εις τας παρειάς της κόρης ράπισμα διά της χειρός του.

Οι παρακοιμώμενοι εν τω οίκω τούτω, εχάρησαν χαράν μεγάλην σφόδρα, ιδόντες Πάκιον εστώτα ως άγαλμα εκ μαρμάρου κραυγάζων προς την κόρην: «Λιάνα Λιάνα μεριμνάς και τυρβάζοι περί Περισσού ενός δ’έστι χρεία.Εάν τις ραπίσει σε την παρειάν σου στρέψε προς αυτόν και την άλλην».

Ιφοκράτους δε γενομένου υποψηφίου, Αλέξιος, μη προωρών, ησθένη βαρέως, εβούλετω τους δώδεκα παίδας παρείναι. Λαλήσας δε προς τούτους είπεν: «Πορευθέντες καλέσατε πάντα τα έθνη ελθείν προς με ίνα παραδώσωσι αυτούς πόλεις τινάς προς επικοισμόν και εκ του λάθρο μεταβούν  εις του νομίμου».

Οι παίδες εξελθόντες ταχύ έφυγον από του Τσιπρέου και ουδενί ουδέν είπον εφοβούντο γαρ τας κεράμους επί τας κεφαλάς αυτών.

Φωνή δε ηκούσθη: «Αλέξιε δεύρο έξω και ύπαγε οπίσω μου Συριζά και μη πώποτε επανακάμψεις ενθάδε, διότι ενθάδε κείται ο μπατίρης ο Λουκάς!».

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δαναός avatar
    Δαναός 11/06/2012 15:28:40

    Το παραπάνω γράφτηκε γιατί, χθες βράδυ με έπιασε το θρησκευτικό μου.Λίγο μια ταινία που είδα με αρχαίους Ρωμαίους, λίγο κάτι σουβλάκια που χλαπάκωσα με τον Strange , και που μάλλον μου κάθισαν βαριά, δεν ήθελε πολύ για να γίνει το κακό.Έτσι, όταν κοιμήθηκα, εκτός από άλογα, άρματα και ρομφαίες, είδα και ένα όραμα:Είδα τους ουρανούς να σχίζονται στα δυο, με την μορφή του …. Δραγασάκη στα σύννεφα, να μου γνέφει καλοκάγαθα.
    Και εκεί ξεκίνησε το παραλήρημά μου, το οποίο και σας το μεταφέρω αυτούσιο, όπως το κατέγραψε έντρομη η κα Δαναού που λέει κι ο Strange!
    Διορθώσεις δεκτές.
    Διόρθωση:Τυρβάζη, αντί του τυρβάζοι.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Δαναός 11/06/2012 16:02:33

      Θαύμα Χριστιανοί, ο Δαναός άγιασε!
      Πλάκα πλάκα δάσκαλε, την επόμενη φορά δοκίμασε καμιά σόδα, ή κανένα άλκα σέλτζερ.
      Η μαστίχα Χίου λένε πως βοηθά σε αυτές τις περιπτώσεις.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Strange Attractor 11/06/2012 16:07:36

        αγιάζει ο ...σάτυρος;

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ Κώστας Ροδινός 11/06/2012 16:10:53

          Έτοιμο τον βλέπω να ιδρύσει καμιά αίρεση.
          Έχει βλέπεις και πέραση ο σιτεμένος (ειδικά στα πιπίνια).

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Δαναός 11/06/2012 16:08:13

      Άσε τα σουβλάκια στην ησυχία τους, μήπως προσπαθούσες να συνετίσεις τον εν πολλές αμαρτίες περιπεσών Παράξενο με κανά ευχέλαιο και μπερδέψατε τι βάλατε στο λιβανιστήρι?

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ TopGunZ 11/06/2012 16:37:17

        Να είναι καλά ο ΓΑΠ. Αλήθεια που βρίσκεται το παλικάρι.

        • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
          Γιάννης Φαίλτωρ @ Δαναός 11/06/2012 16:39:29

          Να δεις που στο τέλος θα σταυρωθεί ο Σαμαράς για όλα αυτά που έχει κάνει ο ΓΑΠ.

          • tak avatar
            tak @ Γιάννης Φαίλτωρ 12/06/2012 06:26:01

            Καλημέρα Γιάννη! Να δεις που στο τέλος, έτσι θα γίνει! Προς το παρόν ο Αντώνης είναι στο ρόλο του Σίμωνα του Κυρηναίου, αλλά στο τέλος του δρόμου προς το Γολγοθά, θα ανακαλύψουν ότι ο GAP "την έχει κάνει" και επειδή οι προετοιμασίες της σταύρωσης έχουν γίνει, θα επιχειρήσουν να σταυρώσουν τον φέροντα επί των ώμων του σταυρόν! Μόνο η ψήφος της ερχόμενης Κυριακής μπορεί να αποτρέψει αυτή τη σταύρωση! Η οποία -παρεμπιπτόντως- είναι σταύρωση χωρίς ανάσταση...

          • Φωτεινή avatar
            Φωτεινή @ Γιάννης Φαίλτωρ 12/06/2012 13:07:17

            Τὄν ἔχουν ἤδη σταυρώσει! Φῆμες κυκλοφοροῦν στό διαδίκτυο ὅτι ὁ ΑΣ κρύβει τόν γαπ στή ΝΔ! :D

      • Παύλος avatar
        Παύλος @ TopGunZ 11/06/2012 18:10:49

        περιπεσώντα .

        • marios avatar
          marios @ Παύλος 11/06/2012 21:51:34

          Ποιος μιλάει. 40 λάθη έχεις κάνει κατά καιρούς Παυλάκο.

  2. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 11/06/2012 15:29:10

    Ωραίο, όμως περισσότερο μου άρεσε, εκείνο που είχες γράψει στην σπηλιά.
    Στη Σύρο ήταν, στη Μύκονο ήταν, αχ ναι στη Πάτμο.
    Την ευλογία σου πάτερ!!!!!!!!!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ dikefalosaitos 11/06/2012 16:52:37

      Σκύψε να την λάβεις δαιμονισμένε!

      • dikefalosaitos avatar
        dikefalosaitos @ Strange Attractor 11/06/2012 17:42:03

        Εξήλθε και άφησε αυτόν τον Strange, τον υπηρέτη του Δαναού. Αναθεματισμένο και καταραμένο πνεύμα, άκουσε την προσταγή του ίδιου του Δαναού, αυτού που περπάτησε πάνω στη θάλασσα και πρότεινε το δεξί του χέρι στον Πέτρο καθώς βυθίζονταν.
        Γι' αυτό, αναθεματισμένε διάβολε, παραδέξου την καταδίκη σου … και φύγε απ' αυτόν τον υπηρέτη του Δαναού Strange … Ποτέ μην τολμήσεις, αναθεματισμένε διάβολε, να παραβιάσεις το Ριζοσπάστη, που τοποθετούμε πάνω στο μέτωπό του.

  3. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 11/06/2012 16:17:09

    Οι δὲ αρχιερείς και οι διαπλεκόμενοι έπεισαν τοyς όχλους ;iνα αιτήσωνται τον Αλέξιον, τον δε Σαμαράν απολέσωσιν. Αποκριθείς δε ο ηγεμών είπεν αὐτοίς· Τίνα θέλετε από των δύο απολύσω υμίν; οι δε είπον· Τσίπραν. Λέγει αυτοίς ο Πιλάτος· Τι ουν ποιήσω Αντώνιον τον λεγόμενον Σαμαράν; Λέγουσιν αυτώ πάντες· Σταυρωθήτω!

    • m.s avatar
      m.s @ Γιάννης Φαίλτωρ 11/06/2012 16:47:08

      τη επαύριον των εκλογών όχλος πολύς ελθών εις Κουμουνδούρου λαβών ανα χείρας τας δραχμάς και σφόδρα περίλυπος ανεζήτουν Αλέξιον τον επονομαζόμενον και τζαμπαμαγκά και ιδόντες αυτόν έκραζον με τας παλάμας και τους δακτύλους τεντωμένας '' να να ο ερχόμενος εν ονόματι Κουρήω , βασιλεύς απενταρέων ''.

      • Cobalt avatar
        Cobalt @ m.s 11/06/2012 22:57:54

        Κορυφαίο!

  4. Δαναός avatar
    Δαναός 11/06/2012 16:18:02

    Παύσον τας ορμάς των παθών, σβέσον τα πεπυρωμένα βέλη του πονηρού τα προς Strange και Ροδινού δολίως κινούμενα...
    Για σας προσεύχομαι τέκνα μου!

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 11/06/2012 16:21:03

    Οι ουρανοί διηγούνται δόξαν Δαναού...
    Ποίησιν δε χειρών αυτού....

  6. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 11/06/2012 16:26:46

    Ὁ δὲ Δαναός ἔξω ἐκάθητο ἐν τῇ αὐλῇ· καὶ προσῆλθεν αὐτῷ μία παιδίσκη λέγουσα· Καὶ σὺ ἦσθα μετὰ Σαμαρᾶ. ὁ δὲ ἠρνήσατο ἔμπροσθεν αὐτῶν πάντων λέγων· Οὐκ οἶδα τί λέγεις. ἐξελθόντα δὲ αὐτὸν εἰς τὸν πυλῶνα εἶδεν αὐτὸν ἄλλη καὶ λέγει αὐτοῖς· Ἐκεῖ καὶ οὗτος ἦν μετὰ Σαμαρᾶ.καὶ πάλιν ἠρνήσατο μεθ' ὅρκου ὅτι Οὐκ οἶδα τὸν ἄνθρωπον. μετὰ μικρὸν δὲ προσελθόντες οἱ ἑστῶτες εἶπον τῷ Δαναῳ· Ἀληθῶς καὶ σὺ ἐξ αὐτῶν εἶ· καὶ γὰρ ἡ λαλιά σου δῆλόν σε ποιεῖ. τότε ἤρξατο καταθεματίζειν καὶ ὀμνύειν ὅτι Οὐκ οἶδα τὸν ἄνθρωπον· καὶ εὐθέως ἀλέκτωρ ἐφώνησε. καὶ ἐμνήσθη ὁ Δαναός τοῦ ῥήματος Σαμαρᾶ εἰρηκότος ὅτι πρὶν ἀλέκτορα φωνῆσαι τρὶς ἀπαρνήσῃ με· καὶ ἐξελθὼν ἔξω ἔκλαυσε πικρῶς.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Γιάννης Φαίλτωρ 11/06/2012 16:28:51

      Αφήνεις δηλαδή υπονοούμενο ότι ο δάσκαλος θα πάει με τον.... Ιφικράτη, προδόσας δε τον Αντώνιο;

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Strange Attractor 11/06/2012 16:30:10

        Ο δάσκαλος είναι σαν τα ...πτηνά του ουρανού!

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ Κώστας Ροδινός 11/06/2012 16:53:46

          Ο δάσκαλος είναι πετεινός (μαδημένος μεν, τεστοστερονάτος δε).

  7. Δαναός avatar
    Δαναός 11/06/2012 16:32:53

    Το δις και όχι δεις...

  8. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 11/06/2012 16:33:36

    Κοίτα να δεις. Ο Ιφικράτης δεν παίζεται το παλληκάρι. Είναι πολύ μπροστά. Εγώ λέω να συνταχτούμε όλοι πίσω του μπας και σωθούμε. Να τη βγούμε από αριστερά του Αλέξη. Δεν είναι και άσχημα στη Βόρεια Κορέα. Έχουν και πυραύλους, κάνουν και γυμναστικές επιδείξεις.

  9. ΒΑΛΑΝΤΗΣ avatar
    ΒΑΛΑΝΤΗΣ 11/06/2012 17:08:03

    ...Περί δε την εβδόμην απογευματινήν ανεβόησεν η Ελλάς φωνήν μεγάλην, λέγουσα ''ΤΕΤΕΛΕΣΤΑΙ''...

  10. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 11/06/2012 17:39:09

    Στο μεταξύ το θέμα Προκόπη έχει δώσει μεγάλη ώθηση στις τέχνες, στις επιστήμες και στον λαϊκό πολιτισμό.
    Οι Black Sabbath ετοιμάζουν επανεκτέλεση της μεγάλης τους επιτυχίας με τίτλο Iron Pak!
    Can he walk at all? Or if he moves will he fall?
    Is he live or dead? I see thoughts within his head.
    Nobody wants him. He just stares at the world.
    Planning his vengeance. That he will soon unfurl.

    Στο Χόλυγουντ ετοιμάζεται η νέα μεγάλη υπερπαραγωγή The Paky. Η ιστορία ενός πρωτοπυγμάζου προς το θρίαμβο. Ήδη το casting αναζητά τον πρωταγωνιστή που θα υποδυθεί το ρόλο του πρωτοπυγμάχου.

    Επσιτήμονες στο CERN στο Μεγάλο Επιταχυντή Αδρονίων, ανακάλυψαν μια νέα δύναμη η ο οποία προστίθεται στις ήδη τέσσερις γνωστές, Βαρύτητα, ηλεκτρομαγνητισμό, ασθενή πυρηνική και ισχυρή πυρηνική. Την ονόμασαν Πακοτροπία, η οποία είναι το αντίθετο της Εντροπίας, και είναι μέτρο της ακινησίας των στοιχειωδών σωματιδίων. Μια μεγάλη νίκη για τη σύνθεση της ενοποιημένης θεωρίας.
    Στις λαϊκές γειτονιές παιζεται ένα καινούργιο παιχνίδι το Πάκαμαν, μια παραλλαγή του θρυλικού Στάκαμαν που παίζαμε μικροί. Δυο παιδιά προσπαθούν να αναγκάσουν ένα τρίτο παιδάκι που κάθεται ακίνητο, να κινηθεί, με πειράγματα. Νικήτής είναι όποιος παραμείνει πιο πολύ ώρα ακίνητος.

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 11/06/2012 19:37:19

      Επίσης μεγάλη Ιαπωνική εταιρεία παραγωγής κινουμένων σχεδίων ετοιμάζεται να λανασάρει νέα που θα ξετρελάνει τους μικρούς φίλους σε όλη τη Γη. Τα Πάκεμον.

  11. m.s avatar
    m.s 11/06/2012 17:43:06

    Και Αλεξίου τάζοντος και σταματημού μην έχοντος , ιδού άνδρες φέροντες επί κλίνης κόρην ονόματι Οικονομίαν ης ην παρελυλημένη και εζήτουν θείναι αυτήν ενώπιον αυτού. Και ιδών ο Αλέξιος την πίστην αυτής είπεν :κόρη αφέωνται σοι αι αμαρτίαι σου.
    Και οι εν τω χώρω βρισκομένοι ήρξαντο διαλογίζεσθαι λέγοντες τις εστί ούτος ος λαλεί ανοησίας , τις δύναται αφιέναι αμαρτίας ει μη μόνο η Λαγκάρντ ;
    Επιγνούς δε ο Αλέξιος τους διαλογισμούς αυτών είπε τι εστί ευκοπώτερον ειπείν αφέωνται σοι αι αμαρτίαι ή έγειρε και περιπάτει ;
    Τότε λέγει τη κόρη άρον το κλινίδιόν σου και πορεύου εις ανάπτυξιν.
    Αυτή δε , ουδέν εποίησε. Αγκυλώθει δε τα μάλα .
    Τότε Αλέξιος σύρων δραχμήν εκ του πουγκίου έθηκεν αυτήν επι της καφαλής αυτής.
    Και η κόρη ανέκραξε και παραχρήμα παρέδωκε πνεύμα.
    Και έκστασις έλαβεν άπαντας και επλήσθησαν φόβου λέγοντες τι αλμπάνης ούτος εστί και τι παράδοξα ποιεί.

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ m.s 12/06/2012 06:41:07

      m.s. και στα δύο σχόλια σου ζωγράφισες!!!Καλημέρα!

      • m.s avatar
        m.s @ Δαναός 12/06/2012 08:29:04

        καλημέρα Δαναέ... και εγώ από σουβλάκια το 'παθα ! να είσαι καλά

    • Φυγόκεντρος avatar
      Φυγόκεντρος @ m.s 12/06/2012 10:01:08

      Έλεος! Έλεος! Ανέκραξαν οι περί του προφήτου m.s. πιστοί.
      Λελιωμένοι εκ του Ηλίου καλύτερον παρά των λεγόμενών σου εστί!

  12. tak avatar
    tak 11/06/2012 19:06:23

    Οψίας δέ γενομένης, μόνος ήν εκεί. Το δέ πλοίον ήδη μέσον της θαλάσσης ήν, βασανιζόμενον υπό των κυμάτων’ ήν γάρ εναντίος ο άνεμος. Τετάρτη δέ φυλακή της νυκτός, απήλθε προς αυτούς ο Tsipras περιπατών επι της θαλάσσης. Και ιδόντες Αυτόν οι μαθηταί επι την θάλασσαν περιπατούντα, εταράχθησαν λέγοντες ότι φάντασμά εστί, και απο του φόβου έκραξαν. Ευθέως δέ ελάλησεν αυτοίς ο Tsipras λέγων” θαρσείτε, εγώ ειμί, μή φοβείσθε.
    [σσ. Αμάρτησα και συγχώρεσέ μου την αμαρτία Κύριε, αλλά η … Εύα, δηλαδή ο κομπιουτεράκιας με εξηπάτησε!]

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ tak 11/06/2012 19:40:44

      Αφαίονταί σου οι αμαρτίες τέκνον μου.