#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/03/2011 23:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Εντολή" Ομπάμα για μεγαλύτερη εμπλοκή της Ελλάδας στην Λιβύη



Φοβερό ρεπορτάζ στο Mega. Σύμφωνα με τον Ιορδάνη Χασαπόπουλο, ο πρωθυπουργός είχε τηλεφωνική επικοινωνία με τον Μπάρακ Ομπάμα και επί 20 λεπτά μιλούσαν κυρίως για τη Λιβύη. Το απίστευτο, σύμφωνα με τον ρεπόρτερ, είναι ότι για πρώτη φορά Αμερικανός πρόεδρος είπε χρόνια πολλά σε Έλληνα πρωθυπουργό για την εθνική επέτειο.

Λέτε ο Ομπάμα να φόρεσε και φουστανέλα για να τιμήσει τον Γ. Παπανδρέου; Ή να χόρεψε και κανένα καλαματιανό φωνάζοντας «Ζήτω η Ελλάδα, ζήτω η Επανάσταση του 1821»;

Αυτά είναι αστεία πράγματα να λέγονται και μόνο. Ο Ομπάμα πήρε τηλέφωνο τον εντολοδόχο στα Βαλκάνια και του ζήτησε να εμπλακεί περισσότερο στον πόλεμο κατά του Καντάφι. Ήθελε επίσης να διερευνήσει πόσο ο πρωθυπουργός και η Ελλάδα εξυπηρετούν σ’ αυτή την κρίση, τα συμφέροντα της Ουάσιγκτον. Κι αυτά τα περί ευχών για την επέτειο είναι γελοία. Αίμα θέλουν στη Λιβύη οι Αμερικανοί και να μην αφήσουν τους Ευρωπαίους να μοιράσουν μόνοι τους την Λιβύη. Και θέλουν γι’ αυτό μια βάση. Τι καλύτερο από την Ελλάδα του κ. Παπανδρέου;

Οι διαρροές επίσης, λένε ότι ο Ομπάμα είπε στον πρωθυπουργό ότι στα οικονομικά πάμε καλά και να συνεχίσουμε. Θα τρελαθούμε τελείως δηλαδή. Σιγά μη μας ζητήσουν και δανεικά οι Αμερικανοί.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. xriteo avatar
    xriteo 25/03/2011 23:31:03

    Εεεεε!!αμα το ειπε ο εγκυρος χασαποπουλος!!

    • manos avatar
      manos @ xriteo 25/03/2011 23:58:36

      Συγνώμη, όχι Χασαπόπουλος. Μάλλον Πασοκόπουλος θες να πείς.
      Καλή λευτεριά αδέρφια και Χρόνια Πολλά.

      Μανώλης

  2. Y. avatar
    Y. 25/03/2011 23:33:42

    Η φωτό, όλα τα λεφτά. Σε σοβαρή και πειθήνια στάση ο Γιωργάκης.
    Μάλον παρέφρασε το “σεμνά και ταπεινά” του Καραμανλή!

    • zbigniew breszinski avatar
      zbigniew breszinski @ Y. 26/03/2011 00:44:50

      φοβισμένη και πειθήνια ίσως; με μία ανεπάισθητη "εσάνς" μοχθηρίας περχάπς;

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 25/03/2011 23:37:59

    τι καλά... και τώρα που θα αναλάβει η Τουρκία την διοίκηση...

  4. xriteo avatar
    xriteo 25/03/2011 23:42:22

    Τι εννοεις αρχαιε?

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ xriteo 25/03/2011 23:45:41

      Εννοεί ότι το command των αεροπορικών επιχειρήσεων το αναλαμβάνει -εκτός από την εκπροσώπηση των διπλωματικών συμφερόντων των ΗΠΑ και την προστασία των ΗΠΑ στη Λιβύη που ήδη της έχουν ανατεθεί- η Τουρκία σε 72 ώρες.
      Από το στρατηγείο της Σμύρνης.

      • BTS avatar
        BTS @ αλλενάκι 26/03/2011 00:53:23

        Το οποίο είναι εγγύτερα στη Συρία...
        [για πιθανές μελλοντικές επιχειρήσεις...]

      • Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
        Δημήτριος Κοκκαλάκης @ αλλενάκι 26/03/2011 09:24:20

        Το οποίο στρατηγείο της Σμύρνης θα ασκεί την αρμοδιότητά του στην δυτικά κείμενη Λιβύη μέσω του FIR Αθηνών που παρεμβάλλεται. Στην ουσία, τίθεται ναί ή όχι το FIR Αθηνών υπό την εξουσία του στρατηγείου Σμύρνης; Μιά ακόμα απόδειξη του πόσο επιζήμια είναι γιά την Ελλάδα η νατοποίηση της περιοχής.

  5. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 25/03/2011 23:43:19

    Η Τουρκία το command και η Ελλάδα τραυματιοφορέας.
    Πως το είπε ένας σχολιαστής εδώ;
    Το ΙΚΑ της Βόρειας Αφρικής θα γίνει η Ελλάδα;

    http://allenaki.wordpress.com/2011/03/25/turkey-takes-over-the-command-in-liby/

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ αλλενάκι 26/03/2011 00:23:04

      Τη φράση την είπα σε ένα σχόλιό μου, σε πρόσφατη ανάρτηση του καλού αρθρογράφου Πάρσιφαλ.

      Τότε είχα προτείνει εξ αρχής εμπλοκή με λελογισμένο ρίσκο στα της Λιβυής. Συμμετοχή από την πρώτη στιγμή δηλαδή, με παροχή διευκολύνσεων, συνεισφορά σε μέσα και προσωπικό, εκτός συμμετοχής μας σε βομβαρδισμούς και χερσαίες επιχειρήσεις.

      Μας πρόλαβαν οι Τούρκοι, που αφού παζάρεψαν, τώρα θα μετάσχουν με πέντε φρεγάτες, ένα υποβρύχιο, ένα πλοίο ανεφοδιασμού και πλέον και ενεργοποίηση του συμμαχικού στρατηγείου στη Σμύρνη. Φαντάσου να μην ήταν και μουσουλμάνοι δηλαδή...

      Εννοείται ότι τόσο το συμμαχικό στρατηγείο στη Νάπολη, όσο και αυτό της Λάρισας είναι πιο μακριά για το συντονισμό των επιχειρήσεων, από ότι η Σμύρνη.

      Εύχομαι να μην ξεβρακωθούμε τελείως...

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ ierofantis 26/03/2011 00:25:16

        ευτυχώς που δεν το έγραψα γιατί νόμιζα ότι ήταν του Πάρσιφαλ, πολύ καλό ήταν, το είχα συγκρατήσει

  6. xriteo avatar
    xriteo 25/03/2011 23:49:46

    Και θα αφησουν οι Γαλλοι το command στους ΜΟΓΓΟΛΟΥΣ???

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ xriteo 26/03/2011 00:00:33

      έτσι λέει το Stratfor

  7. Λίζα Αλεξίου avatar
    Λίζα Αλεξίου 25/03/2011 23:50:04

    Ναί, τον έπιασε ο πόνος για την Ελλάδα και τον λαό της ξαφνικά.Ηλιθίους ψάχνει για να κάνει την δουλειά του και δυστυχώς ο Γαπ προσφέρεται μετά χαράς.

  8. η Dimi avatar
    η Dimi 25/03/2011 23:56:57

    Ο μη ων μεθ' ημών καθ' ημών (εστί). (Πβ. Ματθ. ΙΒ'30)

    «Those Who Are Not with Us Are against Us.»
    Οποιος δεν είναι με το μέρος μας είναι εναντίον μας...
    ~George W. Bush - September 20, 2001

    Υes Master, at your service.

    Aυτή την ώρα στην ΕΡΤ3, το ντοκυμανταίρ «1929» έτος της TEXNHTHΣ «Μεγάλης Υφεσης», η οποία προκάλεσε το Xρηματιστηριακό Kραχ των ΗΠΑ, στο οποίο όπως και τώρα έτσι και τότε, η οικογένεια Rockefeller είχε μεγάλη εμπλοκή. Το φαινόμενο της χιονοστιβάδας – Τα αίτια της κρίσης –
    Ο υπερβολικός Δανεισμός. Oι συγκρίσεις και τα συμπεράσματα, δικά μας.

  9. ainte ainte avatar
    ainte ainte 26/03/2011 00:03:06

    Καλό θα ήταν πριν προχωρήσουμε σε σεναριολογίες να περιμένουμε κάποια επιβεβαίωση ότι το τηλεφώνημα όντως έγινε ανάμεσα στον Ομπάμα και τον Παπανδρέου.

  10. xriteo avatar
    xriteo 26/03/2011 00:05:33

    Τοτε πιστευω οτι οι ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ βαζουν την τουρκια στο παιχνιδι, που ειχε μεινει στην αποξω.

  11. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 26/03/2011 00:07:46

    H θέση της Ελλάδας στον πόλεμο για την υποστήριξη των ανθρώπινων δικαιωμάτων και της ειρήνης στη Λιβύη δεν ήταν από την αρχή ξεκάθαρη. Φάνηκε ότι δεν ήθελε να επέμβει στα εσωτερικά της Λιβύης , αν και τα συμφέροντα της χώρας ήταν με την άποψη που λέει ότι η Ελλάδα έπρεπε να πρωτοστατεί στην επιχείρηση
    Στην παρούσα φάση και με δεδομένο ότι στις χώρες της Μέσης Ανατολής η κοινωνική αναταραχή διευρύνεται είναι σίγουρο ότι θα προκύψει μια νέα κατάσταση που ίσως επηρεάσει ακόμη και το Ιράν. Συνεπώς, η Λιβύη ίσως αποδειχθεί ότι ήταν το πρώτο στάδιο της επιχείρησης αυγή της οδύσσειας.
    Από τη στιγμή που ανέλαβε το ΝΑΤΟ την επιχείρηση, αν η Ελλάδα δεν θέλει να είναι ο τελευταίος τροχός της άμαξας στην περιοχή πρέπει να εμπλακεί πιο ενεργά σε όλα τα επίπεδα.
    δλδη τόσο σε στρατιωτικό όσο και σε πολιτικό και πάντα με βασικό στόχο την αναζήτηση με κάθε μέσο τρόπου για την ομαλή μετάβαση στη δημοκρατία.
    φανταστείτε τι θα είχε συμβεί αν δεν είχε επέμβει η διεθνής δύναμη,
    οι δυνάμεις του Γκαντάφι θα είχαν επιβληθεί πλήρως στη Βεγγάζη, τότε όλα θα είχαν τελειώσει και δεν θα υπήρχε τρόπος για επιστροφή στη δημοκρατία.
    Γενικότερα τώρα και γι αυτούς που υποστηρίζουν ότι η Λιβύη είναι κυρίαρχο κράτος και δεν πρέπει να επέμβουμε.
    Η λιβύη δεν είναι κυρίαρχο κράτος, είναι υπό τον Γκανταφι 40 τόσα χρόνια.
    Αυτό όμως δεν μπορεί να το καταλάβει ο Έλληνας πρωθυπουργός επειδή νιώθει περίπου σαν τον Γκανταφι. Είναι γνωστό ότι οι οικογένειες του προέδρου και του αντιπροέδρου της ελληνικής κυβέρνησης βρίσκονται στα πολιτικά πράγματα της χώρας από το 1920 περίπου.

  12. xriteo avatar
    xriteo 26/03/2011 00:20:36

    Η τουρκια το παιζει υπερδυναμη.Αν εχει προσβαση στα καθεστωτα που θα προκυψουν σε αιγυπτο και λιβυη ειδικα, βλεπω τις ΑΟΖ μας απο νοτο να ερχονται Ταιναρο.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ xriteo 26/03/2011 00:25:57

      Το παίζει. Δεν είναι ούτε πρόκειται να γίνει.

      Όσο το παίζει και όσο σηκώνει ανάστημα, λογαριάζοντας χωρίς τον ξενοδόχο, πολύ φοβούμαι ότι θα το φάει το κεφάλι της...

  13. xriteo avatar
    xriteo 26/03/2011 00:30:50

    Ιεροφαντη my respect.Ευχομαι η κουτοπονηρη πολιτικη της να της γυριση μπουμεραγκ.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ xriteo 26/03/2011 00:40:37

      Η πολιτική της δεν είναι κουτοπόνηρη. Έχει στρατηγικό σχεδιασμό. Όμως αυτός έρχεται σε αντίθεση ή για να είμαι πιο ακριβής, θα έρθει σε αντίθεση, σε βάθος χρόνου, με τα συμφέροντα των μεγάλων δυνάμεων στην περιοχή.

      Τα πληθυσμιακά μεγέθη της Τουρκίας μπορούν να την αναγάγουν μεγάλη δύναμη στο μέλλον. Τα στρατιωτικά της μεγέθη επίσης στο μέλλον, μπορούν να την βοηθήσουν στο σκοπό αυτό. Μένει η Οικονομία της. Σταδιακά και αυτή προοδεύει και αναπτύσσεται. Όταν η Τουρκία αισθανθεί ότι είναι έτοιμη θα πετάξει τον μανδύα της πολιτικής των μηδενικών προβλημάτων με τους γείτονές της και την λογική της υπακοής στα συμφέροντα άλλων, και θα διεκδικήσει αυτό που νομίζει η ίδια για τον εαυτό της, ότι αξίζει.

      Ε, τότε θα φάει ξύλο...

      Υ.Σ. Ευχαριστώ για τα καλά λόγια.

  14. ΒΕΛΟΥΧΙΩΤΗΣ avatar
    ΒΕΛΟΥΧΙΩΤΗΣ 26/03/2011 00:32:32

    ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ

    ΑΝ ΕΝΟΙΑΖΕ ΤΟΝ ΟΗΕ ΤΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΤΟ ΝΑΤΟ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΝΑΦΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑΝ ΕΝ ΟΝΟΜΑΤΙ ΤΗΣ ΕΙΡΗΝΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    ΘΑ ΕΙΧΑΝΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΣΕ ΔΕΚΑΔΕΣ ΧΩΡΕΣ ΠΟΥ ΒΙΩΣΑΝΕ ΔΙΚΤΑΤΟΡΕΣ

    ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ ΑΝΑΦΕΡΩ....ΚΟΥΡΔΟΙ...ΕΝΑΣ ΛΑΟΣ ΜΕ ΧΙΛΑΔΕΣ ΕΤΗ ΙΣΤΟΡΙΑ
    ΠΟΥ ΕΠΙΣΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΡΑΤΟΚΡΑΤΟΥΜΕΝΟ ΚΡΑΤΟΣ ΤΗΣ ΤΟΥΡΚΙΑΣ ΔΟΛΟΦΟΝΗΤΑΙ

    ΠΑΛΑΙΣΤΗΝΗ.....
    Η ΚΥΠΡΟΣ ΜΑΣ..ΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΜΥΡΙΖΕΙ ΑΙΜΑ

    ΧΩΡΕΣ ΝΟΤΙΑΣ ΑΦΡΙΚΗΣ ΜΕ ΕΜΦΥΛΙΟΥΣ ΠΑΡΟΜΟΙΟΥΣ ΚΛΠ
    ΝΟΤΙΟ ΑΜΕΡΙΚΗ..ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΧΙΛΗΣ ΚΟΛΟΜΒΙΑΣ ΚΛΠ

    ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ....ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΟΙ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΛΗΘΑΡΓΟ ΜΑΣ
    ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΟ ΜΙΑΛΟ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΕΡΑ Η ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ ΠΩΣ ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ ΜΕ ΠΟΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΚΙΝΗΤΡΑ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΞΑΦΝΙΚΑ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟ ΚΑΙ ΑΝ ΣΤΗ ΤΕΛΙΚΗ ΠΡΕΠΕΙ ΕΝ ΟΝΟΜΑΤΙ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑΩΝ ΝΑ ΣΥΜΕΤΕΧΟΥΜΕ ΣΕ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΠΟΛΕΜΟΥ

    ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΙ ΑΥΤΟΥ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ.....

    ΚΑΘΕ ΠΟΛΕΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΟΔΟΥ ΤΗΣ ΕΙΡΗΝΗΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ

    ΧΕΣΤΗΚΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΤΟΥ ΜΕΛΛΟΝΤΟΣ ΟΤΑΝ ΘΑ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙ ΑΥΤΑ
    ΤΩΡΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ

    ΚΑΙ ΚΛΕΙΝΩ ΜΕ ΕΝΑ ΡΗΤΟΡΙΚΟ ΕΡΩΤΗΜΑ....

    ΑΝ ΑΥΡΙΟ ΜΙΑ ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΤΩΝ ΗΠΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑ ΕΠΙΣΗΜΑ
    Η ΒΓΟΥΝΕ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΑΛΛΑ ΛΙΒΥΗ....ΤΟ ΝΑΤΟ ΘΑ ΕΠΕΜΒΕΙ ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΕΞΕΓΕΡΜΕΝΩΝ???

    ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΣΤΗΝ ΙΣΠΑΝΙΑ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΒΑΣΚΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΝΟΥΣ ΚΛΠ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ ΦΩΝΗ ΟΥΤΕ ΑΚΡΟΑΣΗ..

    ΑΠΛΑ ..ΔΥΟ ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΔΥΟ ΣΤΑΘΜΑ..ΑΡΑ ΠΛΗΡΩΜΕΝΟΙ ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΕΣ....
    ΚΑΙ ΥΠΟΔΟΥΛΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ...
    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΛΛΟΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΓΙΑ ΚΑΜΙΑ ΧΩΡΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ
    ΚΑΙ ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ....ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΘΑ ΜΕΤΡΑΜΕ ΠΤΩΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ

  15. Aggelos avatar
    Aggelos 26/03/2011 00:42:24

    "ΑΝ ΕΝΟΙΑΖΕ ΤΟΝ ΟΗΕ ΤΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΤΟ ΝΑΤΟ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΝΑΦΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑΝ ΕΝ ΟΝΟΜΑΤΙ ΤΗΣ ΕΙΡΗΝΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    ΘΑ ΕΙΧΑΝΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΣΕ ΔΕΚΑΔΕΣ ΧΩΡΕΣ ΠΟΥ ΒΙΩΣΑΝΕ ΔΙΚΤΑΤΟΡΕΣ"

    αν ειχε γινει αιματηρος εμφυλιος οπως στη Λιβυη,,ναι,,ο Οηε επεμβαινει..

    αλλο σταθερη δικτατορια,,και αλλο αγριος εμφυλιος πολεμος φυλών..

    οποτε ο ΟΗΕ πρεπει να επιβαλει την ειρηνη,,και γιατο πετρελαιο..

  16. xriteo avatar
    xriteo 26/03/2011 00:46:09

    Τωρα καταλαβα τι ενοουσες "θα το φαει το κεφαλι της".

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ xriteo 26/03/2011 00:51:44

      Αν αφήσεις νέο λύκο να μπει στην αγέλη, σημαίνει ότι θα πρέπει να του δώσεις να φάει και αυτός...

      Δεν νομίζω οι άλλοι λύκοι, που και παλιότεροι είναι και μεγαλύτεροι, να θέλουν νέα μέλη στην αγέλη τους...

      Ειδικά όταν η πίτα μικραίνει...

  17. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 26/03/2011 00:47:35

    Να ξερετε παντως οτι η 25η Μαρτιου εχει ανακηρυχθει ημερα της ελληνικης και αμερικανικης ανεξαρτησιας στις ΗΠΑ και καθε χρονο ο προεδρος κανει μια γιορτη και υπογραφει μια διακηρυξη προς τιμην της ημερας παρουσια και της ελληνοαμερικανικης ηγεσιας.
    Τωρα το τηλεφωνο φετος ηταν εξτρα.

    • Γιώργος Μεσσηνία avatar
      Γιώργος Μεσσηνία @ ψυχραιμια 26/03/2011 01:12:33

      Αυτό είναι σίγουρα ευχάριστο και θετικό!
      οψόμεθα...

  18. ΒΕΛΟΥΧΙΩΤΗΣ avatar
    ΒΕΛΟΥΧΙΩΤΗΣ 26/03/2011 00:58:41

    ΑΓΓΕΛΕ ΓΡΑΦΕΙΣ... (ΑΛΛΟ ΣΤΑΘΕΡΗ ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ)....ΜΟΥ ΦΕΝΕΤΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟ ΔΙΑΒΑΖΩ..
    ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ....

    ΣΚΕΨΟΥ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΗΝ ΓΙΟΥΓΚΟΣΛΑΒΙΑ....ΕΔΩ ΜΙΛΑΝΕ ΠΛΕΟΝ ΓΙΑ ΔΙΧΟΤΟΜΗΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΟΥ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ
    ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΥΠΟΨΙΑ ΟΤΙ Ο ΛΑΟΣ ΘΑ ΦΑΝΕ ΜΕ ΧΡΥΣΑ ΜΑΧΑΙΡΟΠΥΡΟΥΝΑ ΜΕΤΑ??

    ΘΑ ΒΑΛΟΥΝΕ ΜΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΦΥΣΙΟΓΝΟΜΙΑ
    ΚΑΙ ΘΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΟΥΝΕ ΑΥΤΟΙ ΑΝΤΙ ΑΥΤΩΝ

    ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΛΕΓΟΜΕΝΕΣ ΦΥΛΕΣ ΠΟΥ ΟΝΟΜΑΣΕΣ ΔΕ ΚΙΝΗΘΗΚΑΝ Η ΔΕ ΞΕΣΗΚΩΘΗΚΑΝ ΑΠΟ

    ΠΛΕΟΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣΤΕ ΥΠΟΨΙΑΣΜΕΝΟΙ ΣΕ ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΜΑΣΑΜΕ ΟΤΙ ΜΑΣ ΣΕΡΒΙΡΟΥΝΕ

    ΥΓ...ΠΑΡΑΕΙΝΑΙ ΣΥΜΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΛΛΑ...ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΕΩΣ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΔΙΜΗΝΟ ΕΙΧΑΝΕ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ..ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΚΑΝΑΝΕ ΕΜΠΑΡΓΚΟ ΚΛΠ ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΑΛΛΑ ΜΕΤΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΦΕΥΡΑΝΕ...ΟΠΩΣ ΚΑΝΑΝΕ ΑΛΛΟΥ

    Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΠΛΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΒΡΗΚΑΝΕ ΤΟ ΑΛΟΘΙ ΓΙΑ ΤΟ ΒΙΑΣΜΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΣΤΗ ΜΕΣΟΓΕΙΟ
    ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ Η ΛΙΒΥΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ....ΜΟΙΑΖΕΙ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΜΙΑ ΔΥΣΑΡΕΣΤΗ ΑΡΧΗ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΤΟΙΜΑΖΟΥΝΕ ΟΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΕΝ ΟΝΟΜΑΤΙ ΤΗΣ ΠΑΝΤΑ

  19. xriteo avatar
    xriteo 26/03/2011 01:01:27

    Οποτε ας ελπισουμε στην πλεονεξια της.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ xriteo 26/03/2011 01:05:43

      Και στις δικές μας έξυπνες κινήσεις...

      Τώρα με τον ΓΑΠ, ε, ας ελπίζουμε ότι δεν θα κάνει πατατιά.

  20. factorx avatar
    factorx 26/03/2011 01:02:36

    Προτείνω να διαβάσετε και την αναρτηση για τη "Δημοκρατία της Κυρηναικής". Περιέχει πληροφορίες που δεν έχουν ξαναδει το φως της δημοσιότητας, στην Ελλάδα τουλάχιστον

  21. xriteo avatar
    xriteo 26/03/2011 01:16:07

    Ιεροφαντη εχεις προσεξει φανταζομαι οτι το Ισραηλ δεν ακουγετε καθολου, ενω τα παντα συμβαινουν γυρω του.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ xriteo 26/03/2011 01:28:30

      Τα πάντα συμβαίνουν σε κράτη μουσουλμανικά, με ηγεσίες φανατικών ή δικτατόρων...

      Δεν έχει κανένα λόγο το Ισραήλ στην παρούσα φάση να πεί, ή πολύ περισσότερο να κάνει κάτι, που ενδεχομένως να ερεθίσει τα φονταμενταλιστικά, αντιεβραϊκά ανακλαστικά των πληθυσμών που βρισκονται γύρω του, ή να δώσει πατήματα για ρητορίες φανατικών περί εμπλοκής του παγκόσμιου Σιωνισμού και άλλα τέτοια.

      Ανέκαθεν το Ισραήλ ήταν το αμορτισέρ που κάθε φανατικός φονταμενταλιστής μουσουλμάνος έβρισκε βολικό για να ξεσπάει την οργή του αποπροσανατολίζοντας τους λαούς τους από τα εσωτερικά προβλήματα που είχαν λόγω έλλειψης δημοκρατίας και στοχειώδους εκπαίδευσης.

      Βεβαίως και οι Εβραίοι δεν είναι Παναγίες. Έχουν και αυτοί μερίδιο στο μπάχαλο της Μέσης Ανατολής και μάλιστα μεγάλο. Αλλά στη παρούσα φάση έχουν κρατήσει στάση ουδέτερη, δεν μιλούν πολύ, κοιτούν τα του οίκου τους και βεβαίως ως μη χώρα του ΝΑΤΟ, δεν νομιμοποιούνται να συμμετάσχουν σε τέτοιες συμμαχικές ενέργειες με σκοπό ανατροπή καθεστώτων. Βολεύονται να τους κάνουν τη δουλειά άλλοι...

  22. xriteo avatar
    xriteo 26/03/2011 01:34:16

    Καληνυχτα φιλε και σε ευχαριστω για τις απαντησεις-αναλυσεις σου.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ xriteo 26/03/2011 02:00:09

      Καλή νύχτα και από μένα.

  23. charulisN avatar
    charulisN 26/03/2011 02:59:56

    Ποιός φοβάται ποιό πολύ τις συγκρούσεις στον Αραβικό κόσμο? Μήπως η Τουρκία. Γι’ αυτό ήρεμα το ξανασκέφθηκα με τις επισκέψεις του Ιταλικού πλοίου και τη προκλητική συμπεριφορά της Άγκυρας. Τι με κάνει να μην εμπιστεύομαι όμως του Ιταλούς, δεν ξέρω . Και αργεί και η επέτειος του «ΟΧΙ»…

  24. noldor avatar
    noldor 26/03/2011 03:07:42

    Να πω και γω την κοτσάνα μου; Δεν ξέρω αν θα ανέβει στο site, αλλά...

    Κουτσομπολιά από ταξίδι μου εκτός Αθηνών την Καθαρά Δευτέρα λένε ότι μεταξύ ΠΑΣΟΚ και Καντάφι υπάρχουν δεσμοί αίματος.
    Εγώ πάντως βλέπω (εμφανισιακή) ομοιότητα με (εξαφανισμένο) μεγαλοστέλεχος. Κουίζ : Ποιος είναι;

    Είναι αλήθεια ότι ο Καντάφις έχει περάσει από Σχολή Ευελπίδων;

  25. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 26/03/2011 03:08:27

    Το πόσο "μεγάλη δύναμη" είναι η Τουρκία αποδεικνύει ότι συνεχώς ενοχλεί αλλά δεν εφορμά στην Ελλάδα..
    Να έχετε υπ' όψη ότι διακατέχονται από κουλτούρα φόβου απέναντι στους Έλληνες (υπερβολικό θα μπορούσα να πω)...
    Και αυτό με το πληθυσμιακό μέγεθος δεν ειναι και τόσο επιχείρημα.. Δείτε τα 6 εκ. μόλις των Εβραίων πόσο τα φοβάται ο πολυάριθμος αραβικός κόσμος..

    Τέλος, αν η Τουρκία είχε τόσο φοβερή διπλωματία δεν θα άλλαζε γνώμη για τον αν πρέπει ή οχι να γίνει επεμβαση..εκτός αν θέλουν σκόπιμα να φαίνονται διστακτικοί πράγμα που μου φαίνεται απίθανο..

  26. charulisN avatar
    charulisN 26/03/2011 03:12:39

    Το κακό είναι ότι μετά το δεσμό έρχεται το διαζύγιο. Πάντως για σχολή Ευελπίδων δεν υπάρχει περίπτωση.

  27. Heliotypon avatar
    Heliotypon 26/03/2011 06:50:41

    Τα είπατε όλα. Δεν έχω να προσθέσω τίποτε! Μόνο να συμφωνήσω ότι τα (σταθερά) δικτατορικά καθεστότα δεν ενοχλούν ούτε το Σ.Α. ούτε κανέναν "δημοκράτη" Μήπως ο "μεγαλοδημοκράτης" Α.Π. δεν ήξερε ότι ο Γκαντάφης ήταν δικτάτορας; Το ήξερε, αλλά τον έχρισε αδελφό. Και τώρα το ανηψάκι του Γκαντάφη (ο ΓΑΠ) με κρύα καρδιά βοηθάει να βαρέσουν τον θείο οι "μεγάλοι".

  28. juliet avatar
    juliet 26/03/2011 08:38:31

    Καλή μέρα,
    ''Μόνο το κράτος που έχει δύναμη ίση προς τα γειτονικά του κράτη μπορεί να παραμείνη οριστικά ελεύθερο.''Θουκυδίδης

  29. Aggelos avatar
    Aggelos 26/03/2011 20:51:02

    "Μόνο να συμφωνήσω ότι τα (σταθερά) δικτατορικά καθεστότα δεν ενοχλούν ούτε το Σ.Α. ούτε κανέναν “δημοκράτη”"

    συμφωνω..
    αυτο ομως δεν αποκλειει μια σταθερη δημοκρατια επισης..

  30. η Dimi avatar
    η Dimi 26/03/2011 21:47:51

    O ευφυής και γλωσσοπλάστης υπουργός ΜΗ-Εθνικής Αμύνης, σε κάθε ευκαιρία, επαναλαμβάνει και μάταια προσπαθεί να μάς πείσει γενικώς και αορίστως ότι, η Ελλάδα δεν κινδυνεύει από το οπλοστάσιο του Καντάφι και ότι η εμπλοκή της Ελλάδας στον πόλεμο της Λιβύης, είναι μόνο «υποστηρικτικού χαρακτήρα.»

    Ο ευφυής και υπερόπτης υπουργός επίσης, δεν κρίνει σκόπιμο να ενημερώσει τους Eλληνες πολίτες τους οποίους, προφανώς θεωρεί λιγότερο ευφυείς από τον ίδιο και αποφεύγει επιμελώς ν’αναφερθεί στην ενεργό συμμετοχή των 22 Ελλήνων πιλότων των ΝΑΤΟικών αεροσκαφών AWACS τύπου E-3A Sentry στις επιχειρήσεις κατά της Λιβύης.

    Σύμφωνα με στρατιωτικές πηγές: «Από τη βάση της Σούδας, ένα μαχητικό αεροσκάφος μπορεί να προσεγγίσει τους στόχους του στη Βεγγάζη μέσα σε 20 λεπτά, ενώ χρόνο τριών λεπτών χρειάζεται ένα λιβυκό βλήμα SCUD-C από την βόρεια ακτή της Λιβύης για να πλήξει την Κρήτη».

    Ημερήσιο Κόστος Ελληνικής Συμμετοχής στον Πόλεμο της Λιβύης: €5,000,000
    Ετήσιο Κόστος Ελληνικής Συμμετοχής στον Πόλεμο της Λιβύης: €1,825,000,000

    Μηνιαίο Κόστος Συμμετοχής στον Πόλεμο του Αφγανιστάν: € 1,000,000
    Ετήσιο Κόστος Συμμετοχής στον Πόλεμο του Αφγανιστάν: € 12,000,000

    Eτήσια Κόστη Ελληνικής Συμμετοχής στους 2 πολέμους: € 1,837,000,000 !!!
    Χολερικές δαπάνες η οποίες βεβαίως, θα καλυφθούν 100% από τα Εθνικά Κονδύλια.

    Και όλα αυτά συμβαίνουν ενώ η κυβέρνηση κόβει μισθούς κι επιδόματα, αυξάνει τους φόρους, κλείνει σχολεία, ΑΕΙ, ΤΕΙ και Νοσοκομεία, οι προσλήψεις έχουν παγώσει και μόνον απολύσεις γίνονται. ~Πηγές: ΑtticaFreePress - edromos

    Αδέλφια, δανεικά λεφτά υπάρχουν! Ομως, ΔΕΝ προορίζονται ούτε για εμάς, ούτε γιά τις υπόδουλες στο ισόβιο χρέος επόμενες γενιές Ελλήνων οι οποίοι, καλούνται να πληρώνουν στο διηνεκές, τα πολλαπλά εγκλήματα της διαστροφικής νεο-αταξίας. Θα τους το επιτρέψουμε;

  31. LEONTOKARDOS avatar
    LEONTOKARDOS 27/03/2011 16:25:57

    Το μνημονιοκαναλο και οι μνημονιοεραστες σε διατεταγμενη υπηρεσια η πλυση εγκεφαλου μερος αυτης