“Δεν γεννήθηκα την 17 Νοέμβρη”
07/03/2014 12:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

“Δεν γεννήθηκα την 17 Νοέμβρη”

Στο πολιτικό τοπίο ακούστηκε προχθές μια πιστολιά. Μια πιστολιά πού είναι απλά ο γνώριμος ήχος των χιλιάδων πυροβολισμών πού από την Μεταπολίτευση και μετά σπάει καθημερινά τα αυτιά μας χωρίς όμως να ακούμε τίποτα. Είναι οι πυροβολισμοί πού σκότωναν κάθε ημέρα και μια ηθική αξία , του οικογενειάρχη , του έντιμου , του ηθικού , του εγκρατή , του αγωνιστή της ζωή και του μαχητή. Σαράντα χρόνια γκρέμισμα κάθε αξίας με χιλιάδες πυροβολισμούς κάθε μέρα στο όνομα αυτής της Δημοκρατίας και της Ελευθερίας του ατόμου.

Η προχθεσινή χθεσινή πιστολιά ξεχείλισε το ποτήρι. Ο κάθε οικογενειάρχης , ο κάθε αγωνιστής της ζωής , ο κάθε έντιμος άνθρωπος λέει σήμερα ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ. Ξεπεράσατε κάθε όριο.

Δεν θα αφήσουμε άλλο την θολή γραμμή της ψεύτικης επαναστατικής κουλτούρας να κυριαρχεί στην Παιδεία , στον Πολιτισμό , και στα media. Έχουμε χρέος στα παιδιά μας να αντιδράσουμε. Εμείς πού δεν γεννηθήκαμε στις 17 Νοέμβρη , εμείς πού μόνο την ώρα μας σκοτώνουμε που και πού , εμείς λοιπόν θα πρέπει να ξεκινήσουμε την επανάσταση του ΑΠΛΟΥ πολίτη .

Καμία ανοχή σε αυτούς πού στηρίζουν τα ματωμένα χέρια των δολοφόνων. Γυρίζουμε την πλάτη στα είδη πού πουλάνε , στα λόγια πού λένε , αρνούμαστε να διαλογισθούμε μαζί τους , αρνούμαστε κάθε φυσική παρουσία δίπλα τους. Απλά λόγια και σταράτα. Στηρίζουμε τις ηθικές αξίες αυτής της Χώρας και ξεφτιλίζουμε σιωπηλά αυτούς πού στηρίζουν αυτή την ΝΤΡΟΠΗ.

Νικόλαος Μπεχράκης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. gikon avatar
    gikon 07/03/2014 12:53:01

    Σημαντική και άξια συγχαρητηρίων, η άρνηση ιδιοκτήτριας βιβλιοπωλείου να βάλει στα ράφια του καταστήματός της, το βιβλίο του αιμοσταγούς δολοφόνου.

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ gikon 07/03/2014 13:18:16

      Μήπως ξέρεις ποιο είναι να το προτιμήσουμε. Γιατί είναι σίγουρο ότι η άλλη πλευρά θα το πολεμήσει.

      • gikon avatar
        gikon @ ΣΟΝ ΠΕΝ 07/03/2014 13:26:08

        http://news247.gr/eidiseis/koinonia/vivliopwleio_arneitai_na_poylhsei_to_vivlio_toy_d_koyfontina.2676609.html

  2. Γεώργιος avatar
    Γεώργιος 07/03/2014 13:05:28

    Μπράβο κ. Μπεχράκη!!!Να δω πόσοι και ποιοι θα υψώσουν τη φωνή τους σαν και εσάς, για να φανεί πως υπάρχει και η άλλη Ελλάδα, η Ελλάδα της αξιοπρέπειας, του αλληλοσεβασμού και της αληθινής Δημοκρατίας!

  3. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 07/03/2014 13:21:59

    Μπράβο Νικόλαε με ευαισθησία, ήθος και αποφασιστικότητα.

  4. Άπαντα Επιστάμενος avatar
    Άπαντα Επιστάμενος 07/03/2014 13:59:52

    Είμαστε κλινική περίπτωση σαν χώρα. Έχουμ ξεφύγει. Αν αύριο μεθαύριο πάρω ένα όπλο και καθαρίσω δίχως λόγο 30 - 40 άτομα, τίποτα δυσάρεστο δεν θα μου συμβεί: 1)Θα πάω φυλακή όπου θα αντιμετωπίζομαι με δέος από μικροαπατεωνίσκους με 1-2 φόνους. 2)Εκεί μέσα θα έχω δωρεάν φαγητό και ιατρική περίθαλψη για την υπόλοιπη ζωή μου, κάτι διόλου αυτονόητο στην σημερινή ελλάδα. 3)Άπειροι ψυχολόγοι, ειδικοί, αριστερίζοντες και τρομοκράτες θα σφάζονται στην ποδιά μου, είτε θέλοντας να εξηγήσουν γιατί προέβην στην αποτρόπαιη πράξη, είτε εμφανίζοντάς με σαν θύμα μιας κοινωνίας που αποκτηνώνει τον άνθρωπο, είτε αντιμετωπίζοντάς με σαν ψυχικά διαταραγμένο ασθενή που χρειάζεται φροντίδα και προδέρμ, είτε εμφανίζοντάς με σαν λαϊκό αγωνιστή. 4)Θα έχω τα αμέτρητα γράμματα έφηβών κοριτσιών και κυριών, να με διασκεδάζουν κάθε μέρα, λέγοντας μου πόσο ερωτευμένες είναι μαζί μου (αυτό νομίζω είναι παγκόσμιο κι όχι ελληνικό φαινόμενο). 5)όταν θα πάρω με τά από 2-3 χρόνια την πρώτη μου άδεια θα βγω και θα "τρυπήσω" τις πιο ελκυστικές από τις θαυμάστριές μου. Μετά θα ξαναμπώ μέσα για να μην χάσω το τζάπα φάϊ. Τα ίδια θα κάνω σε κάθε άδεια. Δεν είμαι κόπανος σαν το ξηρό να την κοπανήσω. 6)Όταν τα κάνω όλα αυτά, ασφαλώς, θα γράψω και ένα βιβλίο. Τα κέρδη του θα μου εξασφαλίσουν μία άνετη ζωή όταν αποφυλακιστώ μετά από 30 χρόνια "λόγω καλής διαγωγής". 7)Αν δεν έχω βαρεθεί μέχρι τότε να δουλεύω το σύστημα, την κοινωνία, τον θεό και τους ανθρώπους, θα δηλώσω και συντετριμμένος από την προηγούμενη ζωή μου και ίσως γίνω φανατικά μετανοημένος χριστιανός που θα πηγαίνει στους πιο ανόητους από τους συγγενείς των θυμάτων, θα τους κοιτάω στα μάτια και θα ζητάω συγνώμη. Αυτοί θα μου την προσφέρουν αφού όπως είπα και πριν θα έχω επιλέξει από πριν τους πιο ανόητους.

    • vangelis ... avatar
      vangelis ... @ Άπαντα Επιστάμενος 07/03/2014 14:33:54

      Καλά!. Κάτσε εσύ μέσα στην φυλακή τόσα χρόνια και μετά αν θα έχεις το θάρρος και ζείς ακόμη, ελά να μας πείς πως θα κάνεις και τα όσα ανέφερες.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Άπαντα Επιστάμενος 07/03/2014 14:42:23

      Για να αποφύγεις όλη αυτή την ταλαιπωρία,μπορείς να τα πετύχεις με μία απλή κίνηση: Το γάμο... Αν έχεις όμως και πεθερά,δε σε φτάνει ένα βιβλίο,για εγκυκλοπαίδεια σε κόβω..

    • šµ𿳱Ŀ� avatar
      šµ𿳱Ŀ� @ Άπαντα Επιστάμενος 07/03/2014 15:30:07

      Ο Αγιος Διονυσιος δεν ηταν που φυγαδευσε τον φονια του αδελφου του; Αν για σενα οποιος συνχωρει ειναι "ανοητος", τοτε τι να πω, ο Θεος να σε φωτισει...

  5. who knows avatar
    who knows 07/03/2014 14:11:50

    Συγχαρητήρια για την άψογα τοποθετημένη ανάρτηση! Από τότε που ξεκίνησε στην Ελλάδα ο βίαιος, αλλά υπόγειος και συνεπώς όχι ευδιάκριτος πόλεμος εναντίων όλων των ηθικών αξιών που κράτησαν αυτή τη χώρα όρθια επί αιώνες, δηλ. οικογένεια, θρησκεία, γλώσσα, ήθος, σεβασμός, αλληλεγγύη, φιλότιμο αρχίσαμε να παίρνουμε την κάτω βόλτα και φθάσαμε εδώ που φθάσαμε. Καλά λέτε: ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ! Έχουμε χάσει κάθε έννοια ορθολογισμού. Όλοι μας υποστηρίζουμε την ελευθερία του λόγου, αρκεί και αυτή η ελευθερία να σταματά εκεί που αρχίζει και θίγεται η δική μας, αγνή, ανθρώπινη, φυσιολογική και διαχρονικά ποιοτική ελευθερία. Αυτοί που το καταλαβαίνουμε αυτό είμαστε εκείνοι που πρέπει να κάνουμε, όπως είπατε τη δική μας επανάσταση. Όχι για να ματώσουμε τα χέρια μας, όχι για να πονέσουμε το συνάνθρωπό μας, όχι για να κάνουμε κάποια μάνα να κλάψει, όπως έχουν κάνει αυτοί ως φυσικοί αυτουργοί και όποιοι άλλοι τους στήριζαν και τους στηρίζουν ως ηθικοί αυτουργοί! Αλλά γιατί πρέπει να διαφυλάξουμε ότι όπλο μας απέμεινε για να αντισταθούμε στον αφανισμό της Πατρίδας μας. Γιατί εκεί μας οδηγούν. Και το χειρότερο είναι πως οι συνεργοί τους είναι Έλληνες (τουλάχιστον στη ταυτότητα). ΝΤΡΟΠΗ!!!

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ who knows 07/03/2014 14:58:38

      Συγχαρητήρια για την ανάρτηση και για το δικό σου σχόλιο.

  6. Γιωργος Χρυσοσ avatar
    Γιωργος Χρυσοσ 07/03/2014 21:12:56

    Μπραβο Νικο...Δεν χρειαζεται αλλη βια.....δεν χρειαζεται αλλο αιμα...Χρειαζεται ομοψυχια,σεβασμο στον ανθρωπο,αντιπαραθεση ιδεων και αποψεων και για να βγουμε απο αυτον τον δαιδαλο πολιτικη οριμη σκεψη απο τον καθενα μας για να ασκησουμαι το μοναδικο οπλο μας σε ολη αυτη την κατασταση την ψηφο μας...!!!!!

  7. Νικος Μπετσης avatar
    Νικος Μπετσης 07/03/2014 22:00:47

    συγχαρητηρια Κυριε Μπεχρακη, ΑΞΙΟΛΟΓΟ πολυ ωραιο ως αρθρο και αναλυση ας το δουνε καποιοι μη αντικειμενικοι δημοσιογραφοι η πολιτικοι που κραζουν υπερ του αντιθετου

  8. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 07/03/2014 22:08:07

    Στην 17η Νοέμβρη απάντησε η 6η Μαίου 2010 - η ημέρα υπογραφής του μνημονίου που ήταν το τέλος της μεταπολίτευσης. Το βιβλίο αφορά μια εποχή που έχει περάσει.

    • Μεγάλες στιγμές. avatar
      Μεγάλες στιγμές. @ ψυχραιμια 08/03/2014 00:36:47

      Δεν ειναι βιβλιο.Ειναι μια ματωμενη ιδεολογια,ανθρωπων που βαρεθηκαν να ειναι κομπαρσοι της ζωης και θελησαν να πρωταγωνιστησουν με οπλο το πιο ευκολο συναισθημα του ανθρωπου,το μισος.!

  9. Ραβινος avatar
    Ραβινος 08/03/2014 12:20:53

    Μπεχρακης επωνυμο που θυμιζει Μανη την αδουλωτη & δαφνοστεφανωμενη !Respect.Ειθε να εκφραστουμε κι εμεις ως οι τοτε και τωρα Μανιατες στα στιφη των αλλαλαζοντων κυμβαλων που αντι να λουφαξουν στις τρωγλες τους κορδωνονται κιολας οι αχρειοι δολοφονοι μαζι με τους συριζοσυμμοριτες υπερασπιστες τους .Ντροπη και αισχος σ'ολους τους !

  10. Νικόλαος Μπεχράκης avatar
    Νικόλαος Μπεχράκης 08/03/2014 18:15:02

    Ευχαριστώ το antinews για το βήμα πού μου έδωσε ωστε να εκφράσω την εμμονή μου στα αυτονόητα.