#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/05/2012 15:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Αντιμνημονιακός Σαμαράς": η μόνη διέξοδος για τη ΝΔ και την Ελλάδα

[caption id="attachment_162077" align="alignnone" width="600" caption="El - Pais, 27/6/2011: ο άνθρωπος που είπε όχι στην Μέρκελ"][/caption]

Βγήκε προχθές ο Τσίπρας στο CNN και την είπε χοντρά στην Μέρκελ και έγινε πρώτο θέμα παγκοσμίως.

Πήρε μετά η Μέρκελ τον Παπούλια τηλέφωνο και του είπε να γίνει δημοψήφισμα.

Στα ύψη η δημοτικότητα του Τσίπρα μεταξύ των Ελλήνων που έχουν πέσει ήδη στον γκρεμό και ψάχνουν απεγνωσμένα κάποιον να τους σώσει.

Την ίδια στιγμή η ΝΔ ασχολείται με τη ... Ντόρα και τον Καρατζαφέρη

Αυτή είναι η πραγματική εικόνα στην αρχή της νέας προεκλογικής εκστρατείας και γι αυτό είμαστε απαισιόδοξοι για την έκβασή της.

Στη ΝΔ αδυνατούν να καταλάβουν ότι όταν είσαι στον γκρεμό, το τελευταίο που περιμένεις να ακούσεις είναι...ορθολογικές αναλύσεις για τους λόγους που γκρεμοτσακίστηκες.

Η πολιτική ορθότητα πέθανε με  την ανάδειξη του Τσίπρα και του Καμμένου ως πρωταγωνιστών της πολιτικής μας ζωής. Μαζί της πέθανε και το πολιτικό σύστημα που αποδείχθηκε τόσο ανόητο όσο και διαπλεκόμενο. Νομίζει ακόμα ότι μπορεί να αντιμετωπίσει την οργή των Ελλήνων με πολιτικά κολπάκια...Μαυρογιαλούρου.

Αυτές τις ώρες επαναλαμβάνουμε για πολλοστή φορά, ελπίζουμε όχι σε ώτα μη ακουόντων, ότι ο Σαμαράς πρέπει να ξανακερδίσει τον τίτλο του "αντιμνημονιακού" που εκχώρησε σε επικίνδυνους παράγοντες για τον τόπο.

Γιατί πολύ πριν από την Τσίπρα ήταν αυτός που είπε ΟΧΙ στην Μέρκελ - αλλά τα κανάλια τον "έθαψαν". Δεν τον ανέδειξαν όπως τον Τσίπρα

Γιατί αντιμνημονιακός είναι αυτός που κατήγγειλε το μνημόνιο από την πρώτη στιγμή στην Ευρώπη και τον χλεύαζαν, ενώ τώρα όλο και περισσότεροι συμφωνούν μαζί του.

Γιατί αντιμνημονιακός είναι αυτός που φορτώθηκε τις αμαρτίες του ΠΑΣΟΚ και της κυβέρνησης Παπανδρέου στην πλάτη του, θυσιάζοντας το κομματικό και προσωπικό συμφέρον, με μοναδικό στόχο να κρατήσει ψηλά την ελληνική σημαία.

Γιατί αντιμνημονιακος είναι αυτός που μπορεί να διαπραγματευτεί την αλλαγή του μνημονίου  μέσω ενός συγκεκριμένου οικονομικού προγράμματος, το οποίο θα οδηγήσει στην ανάπτυξη που ζήτα τώρα όλη η Ευρώπη.

Αυτός είναι αντιμνημονιακός!!!

Που δεν εκμεταλλεύεται την δυστυχία και τον πόνο του Έλληνα, λέγοντας του ότι θα καταγγείλει το μνημόνιο και μετά αλλάζει θέσεις σαν τα πουκάμισα. Λέγοντας την μία ότι θα το επανεξετάσει, ότι θα καταγγείλει μονομερώς το χρέος κλπ , και μετά να οδηγεί την χωρά σε εκλογές, με μοναδικό στόχο την δημιουργία μιας ουτοπικής « Αριστερής κυβέρνησης».

Που δεν  χλευάζει τους ανωτάτους θεσμούς της χώρας, κατηγορώντας τους για πλαστογραφία, επειδή δεν του δώσαν κυβερνητικά αξιώματα, και μετά βγαίνει και λέει ότι δεν συνεργάζομαι με τους εντολοδόχους των δανειστών.

Τέρμα πια, η εκμετάλλευση της δυστυχίας του ελληνικού λαού από τους δήθεν αντιμνημονιακούς.

Και μετά ο Σαμαράς να βγει και να δεσμευθεί με ένα απλό και ... ευκολοδιάβαστο πρόγραμμα Κοινωνικής και Εθνικής Συνοχής: Δεσμεύομαι να κάνω τα εξής για την επαναδιαπραγμάτευση, για τους μισθούς, τις συντάξεις, την φορολογία, την ανάπτυξη, τον εμποράκο που πεθαίνει, την λαθρομετανάστευση, τα Εθνικά Θέματα  κλπ).

Το αδύνατο σημείο του ΣΥΡΙΖΑ είναι ότι δεν έχει συγκεκριμένο πρόγραμμα, και όσο αυξάνεται η πίεση για την αντιευρωπαϊκή του στάση (εκτός ευρώ και δραχμή),πιέζεται και κάνει κολοτούμπες.

 

Πάνος Ζ.

 

ΥΓ1. Ως διαχειριστής του Antinews  οφείλω να διαβεβαιώσω τους πολυπληθείς φίλους και αναγνώστες μας να μη  ανησυχούν για την στάση μας προς την Αγία Οικογένεια.  Και ορισμένοι να μην γράφουν παρακαλώ ... αηδίες. Όσα έχουμε δημοσιεύσει σχετικά παραμένουν αναρτημένα και δεν κάνουμε βήμα πίσω. Και προκαλούμε όποιον θέλει σε δημόσιο διάλογο.Εδώ και τώρα

 

ΥΓ2. Όσοι από την Συγγρού συνεχίζουν να έχουν διαπλεκόμενες αυταπάτες, τους υπενθυμίζουμε τι έγινε με τον Ανδρέα Παπανδρέου πριν από τις εκλογές του 1981. Όταν όλα άρχισαν να δείχνουν οτι θα ήταν ο μεγάλος νικητής όλη η διαπλοκή έσπευσε να τον προσκυνήσει.


ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αιζενχάουερ avatar
    Αιζενχάουερ 19/05/2012 15:31:21

    Παιδιά, το 99% του κόσμου κρίνει και αποφασίζει με το αν γουργουρίζει το στομάχι του την παρούσα στιγμή.

    Όταν η κρίσιμη μάζα όλων αυτών που είναι άνεργοι, που έχουν κλείσει τις επιχειρήσεις τους, που δεν ανοίγουν την πόρτα τους μην μπας και είναι ο δικαστικός επιμελητής απέξω, που δεν μπορούν να βγάλουν φορολογική ή ασφαλιστική ενημερότητα, που δεν μπορούν να αγοράσουν τα φάρμακά τους, που, που, που, έχει φτάσει το 40% του πληθυσμού και μέχρι τέλος του χρονου θα φτάσει το 60%, για ποια "μνημόνια" και ποια "ευρώ" τους μιλάει ο Σαμαράς.

    Οι γερμανοί αυτή τη στιγμή μας τρώνε το "λίπος", δεν έχουν καμμία πρόθεση να σώσουν την Ελλάδα. Του χρόνου τέτοια εποχή, με τη χώρα παντελώς διαλυμένη θα μας αναγκάσουν αυτοί να βγούμε στη δραχμή.

    Το τελευταίο παράθυρο διαπραγμάτευσης είναι ΤΩΡΑ.
    Αργότερα δεν θα υπάρχει καμμία δυνατότητα διαπραγματευσης, θα μας πετάξουν στα σκουπίδια.

    Αντί ο Σαμαράς να καλεί τα βαμπίρ του παρελθόντος για συνεργασία, να καλέσει τον Τσίπρα και να χαράξουν κοινή ρεαλιστική διαπραγματευτική γραμμή για το καλό όλης της χώρας.

    Όποιος ακολουθήσει μονόδρομο το "μνημόνιο" θα είναι ο τελικός χαμένος, είτε τώρα, είτε του χρόνου τέτοια εποχή.

    • Απόστολος avatar
      Απόστολος @ Αιζενχάουερ 19/05/2012 17:56:28

      Πες τα! μήπως και καταλάβουν στη Συγγρού, ότι, σε αυτή τη δύστυχη χώρα την συζήτηση για ευρώ ή δραχμή την έφερε η προσκόλληση στα μνημόνια, τους εφαροστικούς τους και με τις έγγραφες δηλώσεις υποταγής και από τον Σαμαρά.

      Πριν τη συζήτηση με τον Τσίπρα που προτείνεις ας κοιτάξει και λίγο δεξιά του. Θα βρει το ποσοστό που του λείπει.

  2. ΣΙΝΙΑΛΟ avatar
    ΣΙΝΙΑΛΟ 19/05/2012 15:40:55

    ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ. ΟΤΑΝ ΕΑΝ ΗΘΕΛΕ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΣΙΠΡΑΣ ΜΕ 50-60%. ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΟΥΝ ΠΡΟΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΩΡΑ.

    • mx avatar
      mx @ ΣΙΝΙΑΛΟ 19/05/2012 21:37:33

      giati den ithele omws ?

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ mx 20/05/2012 11:21:38

        Όταν θα δεις σε λίγο την πτώχευση και το χάος που θα γινόταν μέσα στο βαρύτερο χειμώνα των τελευταίων 70 ετών, θα το καταλάβεις μόνος σου, λογικά...

      • anonynous avatar
        anonynous @ mx 20/05/2012 14:31:34

        Ήθελε δεν ήθελε άλλα του τάξανε και άλλα υπόγραψε...

        Μέγα Λάθος ....

        Με Ντόρα - Πανικα και λοιπές δυνάμεις βλεπω τον Τσιπρα στο Μαξίμου και την Ντόρα στη Συγκρου

  3. however avatar
    however 19/05/2012 15:43:15

    Αγαπητέ μου Πανο
    Πόσο δίκιο έχεις! Και προπάντων - να προσθέσω - για να εισαι αντιμνημονιακος πρέπει πριν απο Όλα να είσαι έτοιμος να δεχτεις πίεση και να αντεχεις!! Ο Σαμαρας το απέδειξε ΚΥΡΊΩΣ με όσα έγραψε σε εκεινη την Επιστολη με την οποία τον πίεσαν ασφυκτικά να δεσμευτεί αιώνια... Και εκείνος, κόντρα στην πίεση, έγραψε "Εγώ θα τα αλλάξω... ".
    Όμως για να δείχνεις αν εισαι αντίμνημονιακος η Όχι πρέπει πριν και πρώτα απο οτιδήποτε άλλο να δείχνεις και να προβάλλεις Αυτο που είσαι... Αυτο δεν έγινε. Και δεν γίνεται Ουτε και τωρα, όσο θα έπρεπε. Πρέπει να είσαι προστάτης και μπροστάρης. Και Αυτο γίνεται δειλά δειλά. Ο κόσμος πλέον περισσότερο "αισθάνεται" παρα "ακούει". Και αισθάνεσαι το δυνατό , το καθαρό, το λιγολογο, το διλημματικο....

    • man8os avatar
      man8os @ however 19/05/2012 16:33:39

      Ο κοσμος θελει αμεση επαφη, θελει προτασεις στο δρμο και οχι στο στουντιο της ΤΒ, θελει να δει επιτελους νεους ανθρωπους που στηριζουν το οραμα για μια καινουρια Ελλαδα και οχι φθαρμενους πολιτικαντηδες τα σαλονια. Η ΟΝΝΕΔ πρεπει να βγει μπροστα αν ειναι να εχει μελλον η χωρα. Τερμα πια ο καναπες. Και ο Σαμαρας να αναφερεται με ορους αγωνιστικους, ολοκληρο το εθνος προσδοκα δραση, θελει αγωνιστικοτητα, θελει να ειναι περηφανο για τον αρχηγο οχι να αισθανεται ασφαλεια μαζι του. Το απεδειξαν οι εκλογες... Πρεπει να παρουμε το μυνημα...

      • Δ.Φ. (ανιδεος) avatar
        Δ.Φ. (ανιδεος) @ man8os 19/05/2012 17:07:02

        Ο Κοσμος θελει 1500 ευρω καθαρα το μηνα, 35 μερες αδεια το χρονο, τεσσερις μερες τη μερα δουλεια και εναν αραπη να του κανει αερα.
        Ο Σαμαρας ειναι ενα πολυ αδικημενο ατομο κανεις δεν θα τον καταλαβει ποτε ισως επειδη δεν ειναι αθτο που ειναι ολοι οι αλλοι, λα'ι'κιστης.

        • Diamond Angel avatar
          Diamond Angel @ Δ.Φ. (ανιδεος) 19/05/2012 17:51:56

          Ολοι οι υπεύθυνοι και αξιοπρεπείς , είναι αδικημένοι από την πλαδαρή και εθισμένη στο λαϊκισμό , μάζα. Οταν όμως το έχεις, δεν το αλλάζεις και ο χρόνος , πάντα σε δικαιώνει. Αλλοίμονο στη μάζα που θα πάθει , για να ( εάν) μάθει.

        • Αείμνηστος avatar
          Αείμνηστος @ Δ.Φ. (ανιδεος) 19/05/2012 22:41:43

          Ανίδεος όνομα και πράγμα.Όλοι αυτοί που τρέχουν να πάρουν φθηνές πατάτες, που περιμένουν στα συσσίτια, που μόλις τελειώσει η λαική μαζεύουν τα υπολείματα, που έχουν να κάνουν μεροκάματο 2 χρόνια, που τελείωσαν το πανεπιστήμιο και τους τρέφει η γιαγιά τους (ο μπαμπάς είναι άνεργος), το 1,5 εκ ανέργων, είναι αυτοί που γράφεις.
          Τ ο μόνο που τους λείπει είναι ο αράπης, αλλά δε θα τους κάνει αέρα.
          Δυστυχώς στη ΝΔ περισεύουν οι χορτάτοι που καβατζώσαν τα ευρώπουλα στην ελβετία, και λείπουν οι μεροκαματιάρηδες.
          Με ψυχάρη, μητσοτάκη, βαρβιτσιώτη και άλλους ανεπάγγελτους γόνους, δεν μπορείς να πείσεις ούτε τον εαυτό σου όχι τους ψηφοφόρους.

        • βορειος avatar
          βορειος @ Δ.Φ. (ανιδεος) 20/05/2012 00:04:28

          ο κοσμος θελει να επιβιωσει , να φαει, και να ζεσταθει τον χειμωνα φιλε μου ,τωρα για αραπη μπορεις να ψαξεις και να βρεις εσυ και οι υπολοιποι οι οποιοι εχετε λυσει το βιοποριστικο σας προβλημα.

  4. δρόμος avatar
    δρόμος 19/05/2012 16:04:04

    Ας μη συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.

    Ο άνθρωπος που είπε "όχι" στη Μέρκελ, και που εισπράττει τον σεβασμό γιαυτό σε πανευρωπαϊκό επίπεδο, μίλησε από τότε με οικονομικά επιχειρήματα, όταν καμμία δραματική εξέλιξη δεν είχε ακόμη διαφανεί, και για τα οποία δικαιώθηκε πανηγυρικά. Το να επικαλείται ο Τσίπρας τα ίδια επιχειρήματα εκ των υστέρων, μετά την επιβεβαίωσή τους στην πράξη, είναι δώρον άδωρο και εξυπνακισμός του αισχίστου είδους.

    Τη στιγμή αυτή ο ίδιος άνθρωπος προσπαθεί να μεταδώσει το μήνυμά του σε όσο το δυνατόν περισσότερους, ώστε να κοινοποιηθεί πλατύτερα και να αποκτήσει κοινωνική βάση νομιμοποίησης, που δεν έχει - το 18% σημαίνει ότι τόσοι μόνονείναι εκείνοι που έχουν, ίσως, αντιληφθεί τι εννοεί. Αν κρίνει ότι οι διαφωνούντες του δεξιού χώρου είναι ο κατ'επιλογήν πρώτος στόχος αυτής της προσπάθειας, εγώ δεν βλέπω γιατί πρέπει να τον εμποδίζουμε να το κάνει. Στο κάτω-κάτω ποιός περιμένετε να μεταδώσει τα μηνύματά του? ο ίδιος πόρτα-πόρτα, όπως έγραψε κάποιος εδώ το πρωί? έλεος, να τον φωνάξω να μου μαγειρέψει κιόλας, γιατί έχω ξεμείνει από αλβανά!

    Όσο για την επικίνδυνη ονοματολογία του αντιμνημονίου, ας την αφήσουμε στον εξ ανάγκης γενικολόγο Αλέξη. Εμείς έχουμε πρόγραμμα αναλυτικό, εξειδικευμένο και επικαιροποιημένο αρκετά, που αυτή τη στιγμή υποψιάζομαι ότι εμπλουτίζεται με τη συμβολή όσων θετικών στοιχείων μπορούν να κομίσουν οι συνομιλητές. Όταν η προγραμματική συμφωνία επιτύχει, η εκλαϊκευση των θέσεων θα μπορεί να γίνει ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ, χωρίς πολυφωνία και με πειθώ.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ δρόμος 19/05/2012 21:52:10

      Αλέξη κάνεις πρόβα για τις απαντήσεις σου στο debate? συνέχισε, καλά το πας - σε λίγο θα κλάψω μέχρι κι εγώ ...

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ δρόμος 19/05/2012 21:54:04

        (αποκλείω να είσαι ο Πάνος, γιατί εκείνος τουλάχιστον έγραφε επώνυμα χαχχα χα )

  5. dim avatar
    dim 19/05/2012 16:10:57

    Η μόνη λύση είναι να καταλάβει ο απλός κόσμος ότι η Ευρώπη δεν αστειεύεται και ότι αν δεν εφαρμόσουμε τα συμφωνηθέντα θα μας αφήσει στη τύχη μας.

    Αυτά περί ντόμινο είναι σαχλαμάρες. Αν φύγει η Ελλάδα, όλο το βάρος της Ε.Ε. θα πέσει στη διάσωση των χωρών εκείνων που θέλουν να σωθούν με κάθε πλέον τίμημα....

    Και ξέρετε γιατί θα θέλουν να σωθούν με κάθε τίμημα πια??

    Γιατι οι εικόνες εξαθλίωσης από την Ελλάδα που το έπαιξε τσαμπουκάς και γύρισε στη δραχμη θα κάνουν το γύρο του κόσμου. Άδεια ράφια, συμμορίες ελλήνων κακοποιών και λαθρομεταναστών να μπουκάρουν σε όποιο κατάστημα τολμάει να μένει ανοικτό και να έχει ακόμα εμπόρευμα, ληστείες, μαχαιρώματα, και μια χώρα σε κατάσταση πανικού και εκτάκτου ανάγκης.

    Ξέρετε πόσο διδακτικό θα είναι αυτό για τις άλλες χώρες του νότου? Θα παρακαλάνε μετά να εφαρμόσουν τα μέτρα λιτότητας, θα αποκομίσουν μετά και τα οφέλη της αναπτυξιακής στροφής της Ευρώπης, εμείς όμως θα έχουμε πια γίνει Αφρική, επειδή κάποια 37χρονα σχολιαρόπαιδα νόμίζουν ότι βρίσκονται ακόμα στις καταλήψεις, και επειδή κάποιοι τυχοδιώκτες πολιτικοί νομίζουν ότι η πατρίδα είναι το ίδιο σα να τζογάρεις τη περιουσία του πεθερού σου στο χρηματιστήριο....

    Το ντόμινο που δε θα επιτρέψει η Ε.Ε. είναι ακριβώς το αντίθετο. Δε θα επιτρέψει να υποκύψει στο ξεχείλωμα της δημοσιονομικής προσαρμογής που θα προτείνει ο Σύριζα, δε θα επιτρέψει να υιοθετηθούν από κυβέρνηση που θέλει να είναι μέλος της ένωσης πολιτικές κρατικοποιήσεων, αυξήσεων, διορισμών, υπερφορολόγησης της ιδιωτικής πρωτοβουλίας κλπ. γιατί τότε, αν υποκύψει στους εκβιασμούς μιας μικρής χώρας, θα ακολουθήσει ντόμινο και από τις άλλες χώρες του νότου, που θα εκβιάσουν και αυτές προς την ίδια κατεύθυνση, οι λαοί του βορρά θα διαμοαρτύρονται για ποιο λόγο να πληρώνουν αυτοί τα ελλείμματα και τη χλιδή των άλλων, και τότε είναι που το ευρώ και η ευρωπαϊκή ένωση θα καταρρεύσει.

    Η Ευρωπαϊκή Ένωση το έχει οριστικά αποφασίσει. Θα πορευτεί μέσα από τον αναγκαίο συμβιβασμό της νεοφιλελεύθερης και την κεϋνσιανής οικονομικής πολιτικής. Δηλαδή, συγκεκριμένη δημοσιονομική σταθερότητα(μηδενική ανοχή σε ελλείμματα, αλλά με μια περίοδο χάριτος), και τόνωση της αγοράς μέσα από αναπτυξιακά πακέτα (μέσω ΕΚΤ, ευρωομολόγων κλπ). Ο συμβιβασμός ανάμεσα στον νεοφιλελευθερισμό της Μέρκελ και τον κεϋνσιανισμό του Ολάντ, είναι ακριβώς και η έννοια του κοινωνικού φιλελευθερισμού. Και αντί όλοι να μιλάμε τώρα για την απόλυτη δικαίωση του Αντώνη Σαμαρά, καθόμαστε και ακούμε τα νταηλίκια, τους τσαμπουκάδες και τους εκβιασμούς του κάθε 37χρονου σχολιαρόπαιδου και του κάθε τυχοδιώκτη τζογαδόρου του χρηματηστηρίου...

    Το νέο σύμφωνο σταθερότητας με την σφραγίδα και του Ολάντ, θα λέει ναι στην επίτευξη των δημοσιονομικών στόχων, με σαφή όμως προγράμματα δράσης και προς την κατεύθυνση της ανάπτυξης. Η ανάπτυξη όμως έτσι όπως την αντιλαμβάνονται οι Ευρωπαίοι, σημαίνει φιλελεύθερη αγορά, ιδιωτική πρωτοβουλία, χαμηλοί φορολογικοί συντελεστές, ανοίγματα επαγγελμάτων, μεταρρυθμίσεις, μείωση του δημόσιου τομέα, αποκρατικοποιήσεις κλπ. Σημαίνει δηλαδή ένα πρός ένα, όλα τα αντίθετα από αυτά που αποτελούν την οικονομική ατζέντα του Σύριζα...

    Άρα για να το καταλάβετε όλοι πια, και να το δώσετε να το καταλάβει και ο απλός κόσμος που αγωνιά αλλά που παρασύρεται από τους λαϊκισμούς και τις υποσχέσεις του κάθε Τσίπρα. Η μόνη λύση είναι επαναδιαπραγμάτευση μόνο για αναπτυξιακές πολιτικές, και άντε ένα χρόνο επιμήκυνσης. Τίποτα άλλο δε θα δεχθεί η Ε.Ε. γιατί μετά θα ξεσηκωθούν και οι άλλες χώρες και θα ζητάνε το ίδιο. Η Ε.Ε. προτιμά να χάσει 100δις και να παραδειγματίσει μετά τους άλλους μεσα απο τις εικόνες εξαθλίωσης της Ελλάδας, παρά να υποκύψει στο ντόμινο των απαιτήσεων όλων αυτών των χωρών. Όπότε είναι πια βέβαιο ότι αν βγει ο Σύριζα, η Ελλάδα μέσα σε λίγες μέρες είναι και μαθηματικά εκτός Ευρώ.

    • Γραικός avatar
      Γραικός @ dim 19/05/2012 16:46:03

      Εύγε! Αυτή είναι η πραγματικότητα. Το δήλωσαν άλλωστε και οι Ευρωπαίοι αξιωματούχοι:

      "Υποχώρηση της Ευρώπης μπροστά στις απαιτήσεις του Τσίπρα σε περίπτωση που εκλεγεί, θα δώσει το μήνυμα ότι η Ευρώπη είναι εκβιάσιμη."

      • dim avatar
        dim @ Γραικός 19/05/2012 17:09:03

        Τα πράγματα είναι ξεκάθαρα πλέον. Αν η Ευρώπη δείξει ότι είναι εκβιάσιμη, τελείωσε οριστικά...

        Θα ζητάνε μετά όλοι ξεχείλωμα του συμφώνου δημοσιονομικής σταθερότητας και το πράγμα θα ξεφύγει εντελώς. Η απομάκρυνση της χώρας, ως συμμόρφωση προς τους άλλους λαούς έχει αποφασιστεί οριστικά. Το plan B της Ευρώπης τώρα πια είναι έτοιμο (πριν 2 χρόνια δεν ήταν έτοιμοι και αυτό ήταν το εγληματικό λάθος του ΓΑΠ).

        Οι σκηνές εξαθλιωσης και τα πλάνα από τις συμμορίες να λεηλατούν κάθε κατάστημα, τα περιστατικά ληστειών σε σπίτια θα παρουν τη μορφή χινοστιβάδας. Η δύναμη της εικόνας είναι τεράστια και αυτό θα είναι το μεγάλο όπλο των κυβερνήσεων Γαλλίας – Γερμανίας που, θυσιάζοντας την Ελλάδα (και μάλιστα με το άλλοθι ότι μόνοι τους δημοκρατικά οι Έλληνες επέλεξαν ότι δε θέλουν πια τη βοήθεια της Ευρώπης), θα διασφαλίσουν την άμεση, οριστική και μόνιμη συμμόρφωση των υπολοίπων χωρών του νότου σε ένα δρόμο προσαρμογής δύσκολο μεν, αλλα με ασφάλεια και φως στην άκρη του τούνελ.

        • tak avatar
          tak @ dim 19/05/2012 18:27:54

          Factorx: άλλαξε ψευδώνυμο, μην παίρνεις άλλου

        • Αείμνηστος avatar
          Αείμνηστος @ dim 19/05/2012 22:47:21

          dim γιατί μιλάς για ευρωπαίους?
          Εδώ μιλάμε για γερμανικό προτεκτοράτο ίδιο με το 1940.
          Πες μου στις ειδήσεις σήμερα , ποιοί βγήκαν και μίλησαν?20 γερμανοί αξιωματούχοι, 2 αυστριακοί, 2 Ολλανδοί, και ο συνταξιούχος πρόντι.
          Που είδες την Ευρώπη?
          Και ο Μεταξάς αυτούς τους τσαμπουκάδες έκανε και είδες την εξαθλίωση μας για 10 χρόνια.
          Πειράζει που ο δικός μου παππούς δεν ήταν λαδε΄μπορας στην κατοχή σαν το δικό σου?

        • ano-kato avatar
          ano-kato @ dim 19/05/2012 23:58:57

          Αρα τα παρατάμε όλα αφού κατά πως λες εσύ δεν μπορούμε να αποφύγουμε το βιασμό τον απολαμβάνουμε,μη κακοκαρδίσουμε το βιαστή και μας θυμώσει!!!!!

          • dim avatar
            dim @ ano-kato 20/05/2012 04:46:29

            Ποίος σας είπε να τα παρατήσουμε? Να επιδιώξουμε το εφικτό λέμε. Επιμήκυνση, ώστε να μην χρειαστεί να πάρουμε νέα επώδυνα μέτρα, και μέτρα ανάπτυξης ώστε να αρχίσουν να αποδίδουν όταν θα πρέπει να πιάσουμε τους στόχους που θα έχουν μεταφερθεί λίγο παραπέρα χρονικά. Και ταυτόχρονα τις απαραίτητες μεταρρυθμίσεις που περιγράφει το μνημόνιο και που δεν νομίζω ότι διαφωνεί κανείς ότι πρέπει να γίνουν. Αλλά με το να καταγγέλεις, ακυρώνεις, επανεξετάζεις από μηδέν ή όπως αλλιώς θες πές το, δεν υπηρετείς το εθνκό συμφέρον. Γιατί ποιος υπηρετεί το εθνικό συμφέρον όταν πιέζει και εκβιάζει για να πετύχει κάτι ανέφικτο και ανεδαφικό, και ο εκβιασμός του αυτός έχει ως αποτέλεσμα να οδηγεί την χώρα σε εθνική καταστροφή?

            Πες μου εσύ ειλικρινά, αν πραγματικά οι 2 εναλλακτικές είναι αυτές που σου περιέγραψα πριν, και το ξέρεις, ότι έτσι πραγματικά θα γίνει, ή θα υποστείς για ένα διάστημα ακόμα θυσίες αλλα μετά θα δεις τις θυσίες σου αυτές να πιάνουν τόπο, ή θα το παίξεις τσαμπουκάς για να το χαρείς για λίγα λεπτά, αλλά θα ξέρεις μετά ότι θα ακολουθήσουν με μαθηματική ακρίβεια μια μεγάλη περίοδος εξαθλίωσης όπως την περιέγραψα πιο πριν(και μην το αμφισβητεί αυτό κανείς, η αλληλουχία των γεγονότων που θα ακολουθήσουν σε μια άκτακτη χρεωκοπία εχει περιγραφεί ξεκάθαρα από όλους τους ειδικους και δεν επιδέχεται καμία αμφισβητηση) – πες μου ειλικρινά ποια από τις δύο εναλλακτικές θα διάλεγες?

          • Αείμνηστος avatar
            Αείμνηστος @ dim 20/05/2012 16:58:48

            Dim Τη δεύτερη. όπως το 1940, όπως το 1821, όπως το 480πχ (θερμοπύλες)
            Και τότε υποσχέθηκαν λίγες θυσίες,αλλά οι πατριώτες προτίμησαν την "μίας ώρας ελεύθερη ζωή"
            Προφανώς η λογική σου δεν ταιριάζει με τις αυτοκαταστροφικές τάσεις που είχαν .
            Μη στεναχωριέσαι η ιστορία δεν γράφει μόνο για τον Λεωνίδα, γράφει και για τον Εφιάλτη.

          • dim avatar
            dim @ Αείμνηστος 21/05/2012 02:53:12

            Πόσο μπερδεμένα τα έχετε στο μυαλό σας όλοι είναι απίστευτο...

            Μπλέκεται την υποδούλωση ενός έθνους, με μια συμφωνία δύο μερών πάνω σε ένα πρόγραμμα δημοσιονομικής εξυγίανσης. Δε μας επιβάλλει με το ζόρι κανείς κάτι. Μας λένε, κύριοι εδώ και μια δεκαετία μας δινετε ψεύτικα στοιχεία, μπήκατε σε μια Ε.Ε. που ο κανόνας ήταν για ελλείμματα κάτω του 3%, και εσεις έχετε μονίμως ελλείμματα τετραπλάσια...Θέλετε να φτιάξουμε ένα πρόγραμμα περιορισμού των ελλειμμάτων και να σας χρηματοδοτούμε μέχρι να τα καταφέρετε? Ναι ή όχι? Δε θέλετε? Κανένα πρόβλημα, γυρίστε στο εθνικό σας νόμισμα και κάντε ό,τι θέλετε...Ετσί απλά...

            Το μόνο λάθος που κάνανε ήταν ότι βάλανε πολύ ασφυκτικό πλαίσιο, και τώρα θα το επιμηκύνουν, και δεν ρίξαν ταυτόχρονα και χρήματα για ανάπτυξη, και τώρα θα ρίξουν....

            Αλλά ως προς τη λογική ότι δε μπορούμε να έχουμε τέτοιους μισθούς και συντάξεις, όταν έχουμε τέτοια ελλείμματα διαφωνεί κανείς? Ας μηδενίσουμε τα ελλείμματα μας, και μετά σιγα σιγά ας δώσουμε πάλι αυξήσεις...δεν μας το απαγορεύει κανείς...

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ dim 21/05/2012 01:45:21

            Δώσε, παρακαλώ, μια απάντηση περί "λίγων ακόμα θυσιών" σε έναν φίλο μου που μου έλεγε πριν από πέντε μέρες το εξής:

            Πέρυσι είχε οικογενειακό εισόδημα 29.000 ευρώ (που και αυτά πλέον τίθενται εν κινδύνω μετά τη μαλδιβοποίηση των εργασιακών σχέσεων), γιατί η γυναίκα του έχασε τη δουλειά της ήδη από τις αρχές του 2011. Αλλά, λόγω των "τεκμηρίων", καλείται να πληρώσει φόρο για... 51.000 ευρώ (!), και αυτό ΚΑΘΕ χρόνο εφεξής, μέχρι την επόμενη... αύξησή τους. Χώρια τα χαράτσια, ΦΑΠ κ.λπ.

            Ξέρεις πόσος φόρος τού αναλογεί στα ψευτοτεκμαρτά "51 χιλιάρικα"; Έχεις να του υποδείξεις κάποια λειτουργική λύση (πέρα από το να κόψει το λαιμό του) για αυτού του είδους τις "θυσίες" που ζητάνε οι ευρωναζί και οι ντόπιοι υπάλληλοί τους;

          • dim avatar
            dim @ Αυριανιστής 21/05/2012 03:09:55

            Κοιτάξτε, δε σας είπα ότι δεν υπάρχουν αδικίες, και αυτές είναι που πρέπει πρώτα από όλα να διορθωθούν. Θα αλλάξει το φορολογικό, θα καταργηθούν τα χαράτσια και η ανάπτυξη θα φέρει και πάλι νέες θέσεις εργασίας. Αλλά για να γίνουν όλα αυτά πρέπει να μείνουμε στην Ευρώπη που αλλάζει και που έχει καταλάβει ότι χρειάζεται χαλάρωση των χρονικών περιορισμών και πακέτα ανάπτυξης.

            Με τις διεθνείς αγορές κλειστές και χωρίς την Ευρώπη, δεν θα μπορέσουμε ποτέ να γυρίσουμε σε αναπτυξιακούς ρυθμούς. Δε λέω ότι είναι ευχάριστα τα πράγματα, λέω απλώς ότι η έξοδος από την Ευρώπη θα ειναι καταστροφή. Και περιγράφω το γιατι με τσαμπουκάδες και νταηλίκια το μόνο που θα καταφέρουμε είναι να μας πουν στο καλό. Το να ζητήσουμε με επιχειρήματα και λογική χαλάρωση και ανάπτυξη ναι, αυτό λέει και ο Σαμαρας. Το να ζητάμε κατάργηση, επαναφορά μισθών και συντάξεων τώρα, κρατικοποιήσεις, προσλήψεις στο δημόσιο, επαναπροσδιορισμό του χρέους κλπ, ε πρέπει να το καταλάβουμε, δε θα το κάνουν ,τελεία και παύλα. Το να υποκύψουν σε πολιτικό εκβιασμό θα τους κοστίσει πολύ περισσότερο από το να μας διώξουν, γιατι μετά όλοι θα ζητάνε τα ίδια, και άρα ελλείμματα πάλι 15% για όλο το νότο, και με ελλείμματα στο 15% ευρωζώνη δεν υπάρχει...

        • βορειος avatar
          βορειος @ dim 20/05/2012 00:11:10

          δεν γραφεις ολο το ονομα σου, μαλλον φον dim ειναι το σωστο, ενταξει μας τρομαξες ,αντε στην καγκελαρια να πιεις μια μπυρα στην υγεια της Μερκελ.

          • dim avatar
            dim @ βορειος 20/05/2012 05:03:43

            Ποίος είναι πιο πατριώτης από τους δυο μας?

            Εγώ που προσπαθώ να ανοίξω τα μάτια σε κάποιους, και να τους εξηγήσω γιατι η Ευρώπη δε μπλοφάρει και θα προτιμήσει να μας αφήσει στη τύχη μας? Εγώ που προσπαθώ να πείσω κάποιους να μην υποκύcουν στο λαϊκισμό ώστε να μην αυτοκτονήσουμε ως έθνος, ώστε να μην γίνουμε οικονομικά μια εξαθλιωμένη χώρα που θα κυριαρχεί ο νόμος των συμμοριών, και που με την έλευση του Σύριζα σε 2 γενιές από σήμερα θα είναι πιο πολλοί οι μουσουλμάνοι που θα έχουν πάρει την ελληνική ιθαγένεια από ότι οι χριστιανοί Έλληνες?

            Ή εσύ, που στο όνομα της μπλόφας και του τσαμπουκά, θέλεις να οδηγήσεις τη χώρα σε μια εθνική καταστροφή που θα μας γυρίσει πολλές δεκαετίες πίσω?

            Εγώ μπορεί να μη σε τρόμαξα, εσύ δεν είχες ακούσει τις περιγραφές αυτές από το Σαμαρά, το Βενιζέλο και το Παπαδήμο όταν έλεγαν για το τι θα σήμαινε μια άτακτη χρεωκοπία της χώρας? Όταν ο Σαμαράς μίλησε για άδεια ράφια, για έλλειψη σε βασικά αγαθά, για έλλειψη χρημάτων από τα ΑΤΜ? Εντάξει, δε μπορούσε να πει ίσως για τις συμμοριές που θα λεηλατούν, για λόγους τακτ, αλλα εσύ τι λες, μια τέτοια ασφυξία στην αγορά, και με έλλειψη βασικών καταναλωτικών αγαθών, και με 1.500.000 πεινασμένους λαθρομετανάστες να κυκλοφορούν ανεξέλεγκτοι στις μεγάλες πολεις, σου φαίνεται παράλογο αυτό που λέω? Εσύ τι επιλέγεις δηλαδή? Είναι πιο πατριώτης ο 37χρονος καταληψίας ή ο τζογαδόρος του χρηματηστηρίου με τα λεφτά του πεθερού από το Σαμαρά?

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ dim 19/05/2012 17:34:11

      Βεβαίως έτσι έχουν τα πράγματα από πλευράς Ευρωπαίων.

      Είναι όμως εξ ίσου σημαντικό να εξηγήσουμε γιατί αυτό που θέλουν εκείνοι για μας είναι όλως τυχαίως αυτό που θα έπρεπε εμείς να έχουμε κάνει για τον εαυτό μας, εδώ και πολύ καιρό. Όλοι μοιάζουν να συμφωνούν με την ανάγκη δημοσιονομικής εξυγίανσης και νομικών-οικονομικών μεταρρυθμίσεων, αλλά όταν έρχεται η στιγμή να θιγούν τα κεκτημένα τους σηκώνουν μπαϊράκι. Ομελέττα χωρίς να σπάσεις αυγά δεν γίνεται! Ακόμη κι αν δεν υπήρχαν οι Ευρωπαίοι, θα έπρεπε να τους ανακαλύψουμε. Όπως βαδίζουμε μέχρι σήμερα, η μοίρα μας προς την εξαθλίωση είναι απολύτως προδιαγεγραμμένη.

    • Γιάννης Ν . avatar
      Γιάννης Ν . @ dim 19/05/2012 17:57:49

      Πολύ καλές σκέψεις (του dim) και κοντά στην πραγματικότητα.

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ dim 19/05/2012 18:18:08

      Πολύ σωστά και τα δύο σχόλια dim! Ακριβώς λοιπόν για το λόγο ότι η Ε.Ε. έχει πολύ λιγότερα να χάσει με μιά Ελλάδα εκτός ευρώ , αντίθετα ο παραδειγματισμός με την εξαθλίωση στην οποία θα έχουμε περιπέσει , θα τη βοηθήσει να κρατήσει την κυριαρχία και τον έλεγχο όχι μόνο της ίδιας της Ε.Ε. αλλά και των χωρών, ειδικά αυτών του νότου, καλό είναι να το λέτε και να το τονίζετε, ότι πολλοί έχουν συμφέρον να μας σπρώξουν προς αυτή την κατεύθυνση , εκμεταλλευόμενοι τη ρητορική Τσίπρα και την εθισμένη στο λαϊκισμό μάζα, που τρέχει πίσω από αυτούς που της λένε αυτό που θέλει ν'ακούσει. Η λύση είναι μία: δουλειά μέσα στο ευρώ με όποια διαπραγμάτευση μπορούμε να κάνουμε.

    • WY avatar
      WY @ dim 19/05/2012 18:39:22

      Quote
      Γιατι οι εικόνες εξαθλίωσης από την Ελλάδα που το έπαιξε τσαμπουκάς και γύρισε στη δραχμη θα κάνουν το γύρο του κόσμου. Άδεια ράφια, συμμορίες ελλήνων κακοποιών και λαθρομεταναστών να μπουκάρουν σε όποιο κατάστημα τολμάει να μένει ανοικτό και να έχει ακόμα εμπόρευμα, ληστείες, μαχαιρώματα, και μια χώρα σε κατάσταση πανικού και εκτάκτου ανάγκης.
      Unquote

      Εάν ή αριστερά ,κατορθώσει νά πάρη τήν εξουσία,τότε αλλοίμονο στούς ρομαντικούς,στούς εύπιστους,στούς δήθεν οργισμένους καί τιμωρούς αλλά καί κυρίως στούς ##ΑΠΕΝΑΝΤΙ## ,πού τό μόνο λάθος τους,είναι ότι αγαπούν τήν Ελλάδα!!!!!

      Ελπίζω ότι σέ αυτές τίς τριάντα ημέρες,νά συνειδητοποιήσει ό ΄Ελληνας Ψηφοφόρος ποίο είναι τό Εθνικό κι έναντι τής Ιστορίας τού Έθνους μας καθήκον του καί νά πράξη τοίς κείνων ρήμασι πειθόμενος!!!

      Ή Δημοκρατία πάντως κραυγάζει ##ΣΩΣΤΕ ΜΕ##!!!!!!!!!!!!!!.

      Υ.Γ.

      Κάι πάρτε το χαμπάρι επιτέλους.ότι δέν υπάρχει ολίγον ή πολλή δημοκρατική αριστερά,αλλά μόνον μία, ή Λενιστική-Μαρξιστική-Σταλινική αριστερά/κομμουνισμός δλδ αυτή ή τών Γκούλαγκς.μέ όποια μάσκα/κουκκούλα κι άν μεταμφιέζεται!!!!!

    • dim avatar
      dim @ dim 19/05/2012 18:56:30

      Αντιγράφω από άρθρο που βρήκα σε άλλο site μόλις τώρα που περιγράφει πώς ο τσαμπουκάς που πρεσβεύουν οι Τσιπροκαμμένοι θα γυρίσει μετα βεβαιότητας εναντίον μας τελικά:

      "Το πιθανότερο είναι ότι ο βομβιστής θα πεθάνει μονάχος, με τα εκρηκτικά του. Η Ευρώπη, ούτως ή άλλως, θα στρίψει προς μια κατεύθυνση λιγότερης δημοσιονομικής πειθαρχίας, αυτό είναι βέβαιο. Αλλά χωρίς εμάς. Για λόγους όχι τόσο οικονομικούς όσο πολιτικούς. Για την Ευρώπη, το κόστος υποχώρησης σε πολιτικό εκβιασμό είναι ασύγκριτο με το κόστος της ελληνικής αυτοχειρίας."

      Πληθαίνουν οι φωνές που υποστηρίζουν αυτό που ανέλυσα και πιο πάνω.

      Είναι πλέον επιτακτικό να το αναπαράγουν με σαφήνεια όλοι (πολιτικοί, άρθρα, μέσα ενημέρωσης, ευρωπαίοι) αυτό το διακύβευμα.
      Όσο διατηρείται στο τραπέζι ότι οι Ευρωπαίοι μπλοφάρουν, τόσο βρίσκει έδαφος ο λαϊκισμός του Τσίπρα (και του Καμμένου), και τόσο θα ανεβαίνουν τα ποσοστά του. Μόλις γίνει ξεκάθαρο ότι «το κόστος υποχώρησης σε πολιτικό εκβιασμό είναι ασύγκριτο με το κόστος της ελληνικής αυτοχειρίας», ο λαός θα βάλει στην άκρη τα ανέφικτα, και θα διαλέξει μεταξύ των πραγματικών δεδομένων που θα έχει μπροστά του....

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ dim 19/05/2012 19:26:24

      Η αναλυση σου ειναι ακριβης αλλα δεν αφορα την Ελλαδα
      Ισχυει ισως για την Πορτογαλια.
      Δυστυχως στην Ελλαδα ο κοινωνικος ιστος εχει υποστει μη αντιστρεπτες μεταβολες - με οσα αφησε πισω του ο ΓΑΠ.
      Η ρητορικη του πολιτικου κεντρου (η φωνη της λογικης αν θες) δεν πειθει το εκλογικο σωμα.
      Η Ελλαδα βρεθηκε στην δεινη αυτη θεση αποκλειστικα εξαιτιας του ΓΑΠ και των συνεργων του.
      Το φαινομενο ηταν μοναδικο στα παγκοσμια χρονικα ισως
      Χωρα και ο λαος της να δεχονται επιθεση απο την νεοεκλεγμενη τους κυβερνηση και να τους παιρνει να αντιδρασουν 2.5χρονια.
      Και οχι μονο αυτο ..το μεγαλο κολπο εγινε στο τελος
      Οταν κατερρευσαν παρεσυραν μαζι τους και την τελευταια ισως ελπιδα που ειχε απομεινει στην χωρα.
      Οχι οτι ο Σαμαρας ειναι αμοιρος ευθυνων - (η σταση του απεναντι στον ΓΑΠ ηταν τραγικα δυσαναλογη με βαση τις ενεργειες του τελευταιου..Αλλα θα το σταματησω εδω.. για να μην λενε οτι μονο εναντιον του Σαμαρα μπαινω να γραψω..και να διατηρησω ενα 5% πιθανοτητα δημοσιευσης..)
      Εδω που φτασαμε (20% Συριζα) η Ελλαδα θα γινει το παραδειγμα προς αποφυγη που θα δρομολογησει τις διαδικασιες για περαιτερω Ευρωπαικη ολοκληρωση .. για τους υπολοιπους..

    • Αιζενχάουερ avatar
      Αιζενχάουερ @ dim 19/05/2012 23:49:36

      Δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα.

      Ναι μπορεί οι ευρωπαίοι να μας "κρεμμάσουν" για παραδειγματισμό των υπολοίπων "γουρουνιών", αλλά αυτό θα είχε νόημα εαν το φάρμακο που εφαρμόζουν θα δουλέψει.

      Αλλά δεν...
      Economics 101: λιτότητα+ύφεση=καταστροφή 100%

      Θα μπορούσε επίσης να πει κανείς ότι εντάξει θα βγάλουν την Ελλάδα έξω και μετά θα αρχίσουν να "μοιράζουν" ευρώ, ευρωομόλογα ή ό,τι άλλο.

      Συγγνώμην αλλά αυτό θα έδειχνε υπευθυνότητα της Γερμανίας στις αγορές;

      Ποιος θα δάνειζε μετά μακροπρόθεσμα κάποια από τις προβληματικές χώρες της ευρωζώνης όταν θα ήξερε ότι οι γερμανοί μπορούν ανα πάσα στιγμή να τις "εξαφανίσουν" ακόμα και δι'ασήμαντον αφορμήν;

      Εν ολίγοις όπως και να το πάρεις, ευρωζώνη kaput μετά από μερικούς μήνες.

      Υ.Γ.
      Γιατί "μυρίζει" Βαρουφάκης πίσω από το παίγνιο του Τσίπρα;...

      • dim avatar
        dim @ Αιζενχάουερ 20/05/2012 05:28:07

        Ε όχι και 'δια ασήμαντον αφορμή' στη περίπτωση της Ελλάδας. Έχεις τεράστια ελλείμματα, θεόρατο δημόσιο τομέα, καθόλου ανταγωνιστικότητα και παραγωγικότητα, τεράστια φοροδιαφυγή, απίστευτη σπατάλη δημοσίου χρήματος. Σου λένε φτιάξε τα αυτά, θα σου μειώσουμε και το χρέος ως που να γίνει βιώσιμο, θα σου χρηματοδοτούμε και τα ελλείμματα μεχρι να περάσεις σε πρωτογενή πλεονάσματα, θα σου μειώσουμε και το επιτόκιο στο 2,5% (ενω Ιταλία, Ισπανία κλπ δανείζονται ήδη με 6%), και εσυ, ο ελληνικός λαός με τη ψήφο του στις 17 Ιούνη στις ουσία τι θα τους πεις?

        «Ξέρεις Ευρωπαίε, επειδή έχω εδώ τώρα ένα νέο φωστήρα (ή μάλλον δύο, έναν αριστερό φωστήρα και έναν δεξιό), και αυτός ο φωστήρας με έπεισε και τον ψήφισα γιατι πρέπει να διαγράψουμε κι άλλο χρέος, πρέπει να μου αυξήσετε το μισθό, να προσλάβετε και 100.000 από εμάς στο δημόσιο γιατί είμαστε άνεργοι, να κρατικοποιήσουμε ξανά και Ολυμπιακή, ΟΤΕ, ΔΕΗ, Λιμάνια κλπ, και επειδή τα έσοδα μας δε φθάνουν για να τα πληρώνουμε όλα αυτά, Ευρωπαίε εσύ που κάνεις καλό κουμάντο με το ταμείο σου, πεφτε χρήμα για να περνάμε εμείς καλά και μη σε νοιάζει. Μα τι? Σταματάς να μας χρηματοδοτείς πια? Τι? Έχουμε τώρα έλλειψη από βασικά αγαθά? Μας την πέφτουν καθημερινά συμμορίες? Μα πως έγινε αυτό ρε παιδιά? Αφού ο φωστήρας μας είπε μη φοβάστε. Θα πάμε στους έξω, θα τους κάνουμε ντα, και δε μπορουν να μας βγάλουν από το ευρώ...Τι? Μας κορόιδεψε? Τι? Ηταν άλλος ένας στυγνός λαϊκιστης? Και τι θα κάνουμε τώρα εμείς?»

        Τι θα κάνουμε? Δημοκρατία δεν έχουμε? Ε, θα λουστούμε για άλλη μια φορά τις επιλογές μας. Μόνο που αυτή τη φορά η επιλογή μας δεν θα έχει ως συνέπεια να βλέπεις εναν Μένιο απλά να πέρνει πάμπερς, δεν θα έχει ως συνέπεια να βλέπεις εναν Άκη να αγοράζει πολυτελή διαμερίσματα, αλλά θα έχει ως συνέπεια να βλέπεις τη χώρα σου ολόκληρη να μην ανήκει πια στην Ευρώπη αλλά να γίνεται μέσα σε λίγες μόνο στιγμές Αφρική....

  6. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 19/05/2012 16:19:45

    Ένα πολύ μεγάλο πρόβλημα που συνήθως παραβλέπεται, είναι ο χρόνος που θα γίνει η αναδιαπραγμάτευση (εννοείται, από ισχυρή κυβέρνηση). Το timing. Πρέπει προηγουμένως να έχει ξεκαθαρίσει όσο γίνεται το νέο τοπίο στην Ευρώπη, μετα την εκλογή Ολλάντ και την μετατόπιση της κορυφής της κρίσης στο τραπεζικό σύστημα, κυρίως στο Ισπανικό.
    Πρέπει κυρίως να βρούν μια νέα ισορροπία η (σοσιαλιστική πιά) Γαλλία και η Γερμανία, και αυτό δεν θα γίνει εν ριπή οφθαλμού.
    Ήδη σήμερα η κυβέρνηση Ολλάντ διαφοροποιήθηκε και στο θέμα της ανακεφαλαιοποίησης των τραπεζών (κυρίως των Ισπανικών, όπου το μεγάλο πρόβλημα): Υποστηρίζει απευθείας ανακεφαλαιοποίηση από τον EFSF, χωρίς εγγραφή στο εθνικό δημόσιο χρέος - στην ουσία συλλογικό Ευρωπαικό τραπεζικό συστημα στη θέση των εθνικών.
    Κατά τη γνώμη μου, η ρεαλιστική περίοδος για αναδιαπραγμάτευση είναι φθινόπωρο - χειμώνα. Θα είναι αναδιαπραγμάτευση σε ευρωπαική κλίμακα, θα έχει "ωριμάσει" τοτε και η Ισπανία.
    Αυτό σημαίνει ότι στις 17 Ιουνίου πρέπει να προκύψει κυβέρνηση, που θα είναι αρχικά κυβέρνηση προγραμματικής προετοιμασίας για την αναδιαπραγμάτευση και μετά η κυβέρνηση που θα φέρει σε πέρας την αναδιαπραγμάτευση. Δεν ξέρω που θα καταλήξει η εσωτερική συζήτηση και διαμάχη στον ΣΥΡΙΖΑ. Ούτε στη ΝΔ. Είναι δύο black box. Προγραμματικά σαφής είναι αυτή τη στιγμή κυριως η ΔΗΜΑΡ. Το ΠΑΣΟΚ εν μέρει - προς λάθος κατευθυνση και πολύ αποδυναμωμένο.
    Μεμονωμένη αναδιαπραγμάτευση της Ελλάδας δεν έχει νόημα, δεν θα αποδώσει.

    • aris avatar
      aris @ Ο Θείος 21/05/2012 11:52:18

      Αγαπητέ Θείο,
      Μετά τις 17 Ιούνη, αφού η ΔΗΜΑΡ κατάφερε να αντισταθεί στην Αυτοκρατορία του χρήματος και της Μέρκελ και να μην μπεί στο μνημονιακό μέτωπο, έστω και παρά τη θέληση του Κουβέλη, κατά πάσα πιθανότητα θα δεχτεί συγκυβέρνηση με τον ΣΥΡΙΖΑ. Ετσι θα μπορέσει κι εκείνος να "ελιχθεί" ευκολώτερα χρησιμοποιώντας την ΔΗΜΑΡ σαν δεξιό μαξιλάρι και να πετύχει αυτό που λές και με το οποίο απ' ότι καταλαβαίνω συμφωνούν και στο ΣΥΡΙΖΑ. Αλλωστε ο Τσίπρας έχει επανειλλημένα τοποθετήσει το πρόβλημα πρωτίστως σε Ευρωπαικό και δευτερευόντως σε Ελληνικό επίπεδο. (Αυτή τη στιγμή που οι άλλοι ψάχνονται για τον Πλεύρη εκείνος αναζητεί συμμαχίες και επαφές στην Ευρώπη). Ας μην υποτιμούμε τον "μικρό" σας το έλεγα και πρό διετίας.
      Στην πολιτική, όπως και στον πόλεμο, ο σίγουρος τρόπος για να χάσεις είναι να υποτιμήσεις τον αντίπαλο...

  7. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 19/05/2012 16:26:27

    ....Η πολιτική ορθότητα πέθανε με την ανάδειξη του Τσίπρα και του Καμμένου ως πρωταγωνιστών της πολιτικής μας ζωής. Μαζί της πέθανε και το πολιτικό σύστημα που αποδείχθηκε τόσο ανόητο όσο και διαπλεκόμενο. Νομίζει ακόμα ότι μπορεί να αντιμετωπίσει την οργή των Ελλήνων με πολιτικά κολπάκια…Μαυρογιαλούρου....
    Έτσι ακριβώς!
    Θυμόσαστε το άρθρο της Ελ Μούντο για τον Σαμαρά που τον θεωρούσε ως τον μόνο που βλέπει τον ήλιο μέσα στη σπηλιά, όταν οι άλλοι όλοι ήταν ακόμη τυφλωμένοι;
    Τώρα μας βγήκε όψιμος αντιμνημονιακός ο Τσίπρας ο προστάτης της Υπατία;!

    • βουλα ελευθεριαδου avatar
      βουλα ελευθεριαδου @ Strange Attractor 19/05/2012 18:07:41

      το θεμα ειναι τι περασε στον κοσμο

  8. Μιχαλης avatar
    Μιχαλης 19/05/2012 16:28:08

    Παιδια ας μην αρχιζουμε τις γρινιες ακομα δεν ξεκινησε η προεκλογικη περιοδος! Δεν ειναι το προβλημα της Ν.Δ. το αν θα γυρισει η Ντορα η' ο Μανος η' ο Καρατζαφερης. Ας ερθουν κ ας φερουν κ οτι ψηφους εχουν,ολοι χρειαζονται κατι τετοιες εκλογικες αναμετρησεις. Ο καθενας ας κανει αυτο που μπορει. Το θεμα ειναι η Ν.Δ. να βγει προς τα εξω με εναν λογο συμπαγη,σταθερο,ευρωπαικο κ αντιμνημονιακο. Ο Σαμαρας ως φορεας αυτου του λογου πρεπει να τον κανει κατανοητο κ στον τελευταιο ψηφοφορο του πιο απομακρυσμενου χωριου! Να δημιουργησει ενα ρευμα ελπιδας ,οτι καποιος νοιαζεται κ μπορει!! Αυτο ειναι το πιο σημαντικο,διοτι αντιμνημονιακο λογο 8α εχουν κ εχουν ολοι πια κ πρωτος ο Τσιπρας. Εμεις πρεπει να σταθουμε στο ποιος μπορει να κανει αυτα που λεει πραγματικοτητα Ποιος θα σταθει διπλα στον απλο τον ανθρωπο στα πιο μικρα κ καθημερινα του προβληματα. Κ εδω χρειαζονται ανθρωποι που να μπορουν να πεισουν που να φτανει ο λογος τους σ αυτια του αλλου. Κ επειδει η κοινωνια εχει διαφορετικα αυτια απο πολη σε πολη κ απο νομο σε νομο,εδω χρειαζεται η πολυφωνια του κομματος. Στη Β. Ελλαδα τ αυτια τους ακουν Ψωμιαδη? Τοτε εμεις 8α τον εχουμε! Στην Αθηνα ακουνε Βοριδη κ Πλευρη? Τοτε εμεις θα τους εχουμε! Στην Κρητη ακουνε Ντορα? Τοτε εμεις θα την εχουμε! Κ ο καθενας θα κανει την δουλεια του! Τωρα αν αρχισουμε να τρωγομαστε οπως κανουμε τοσα χρονια...θα παμε κ στο 14% κ ακομα παρακατω....εχουμε εδω κ καιρο εχουμε μια σταθερη φθινουσα πορεια....αυτη πρεπει να ανακοψει ο Σαμαρας...κ μπορει να το κανει!! Ολοι μαζι μπορουμε. Ο καθενας εδω μεσα εχει το δικαιωμα κ την ελευθερια να λεει την αποψη του κ τη γνωμη του κ δεν μπορει ολοι να συμφωνουμε μεταξυ μας...αλλα....οι ζυμωσεις εντος δεν μπορουν κ δεν πρεπει να επειρεαζουν το λογο μας προς τα εξω. Η εσωτερικη διχονοια δεν κερδισε ποτε τις εκλογες!!! Κ τωρα η Ελλαδα μας χρειαζεται ολους κ ο αντιπαλος ειναι ενας..ο ΣΥΡΙΖΑ.

  9. man8os avatar
    man8os 19/05/2012 16:28:52

    Πανο παρε μια ανασα πρωτα, μετα σκεψου οτι δεν ειναι ολα χαμενα, ομως δεν υπαρχει χρονος για χασιμο.
    Πρεπει να ενημερωσουμε τον κοσμο για τις θεσεις του ΣΥΡΙΖΑ, να γινει κατανοητη η απειλη για το εθνικο συμφερον και το προσωπικο συμφερον του καθε πολιτη αν βγει ο ΣΥΡΙΖΑ, απο το γεγονος οτι οι λαθρομεταναστες θα καθοριζουν την τυχη της χωρας μεχρι το γεγονος οτι θα απολεσουμε τη δυνατοτητα αξιοποιησης του πετρελαιου.
    Η ενημερωση του κοσμου πρεπει να γινει μεσω κινηματικων μεθοδων στις πλατειες στα καφενια, στους χωρους εργασιας. Πρεπει να γινει απο αυριο και καθε Σββατοκυριακο, να μοιραστους φυλλαδια και να ενημερωθουν οι Ελληνες ιδιαιτερα στη μαυρη τρυπα της Αττικης. Πρεπει να αγωνιστουμε σε καθε νομο, σπιτι σπιτι, ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ!
    ΝΥΝ ΥΠΕΡ ΠΑΝΤΩΝ Ο ΑΓΩΝ!

  10. spiros avatar
    spiros 19/05/2012 16:41:20

    ΠΖ Πολύ σωστά τα λές . Μήπως παραβλέπεις τους ανεγκέφαλους όψιμους πολιτικούς του παρασκηνίου τι λένε ; Το θέμα ετέθη από κάτω μετά την επάνοδο .... Κάποιο άλλοι για να φτιάξουν την ομαδούλα τους οδήγησαν στην αναστήλωση αρχαίων ....... Τώρα περιμένουμε από έναν αρχηγό να κάνει επιλογές όταν βάλλεται πανταχόθεν. Το μέν εξωτερικό δεν ξέρει πως πρέπει να συμπεριφερθεί γιατί δεν έχει κατασταλάξει σε στόχους. Η Ευρωπαϊκή Ηγεσία πελαγοδρομεί μεταξύ των εγωϊστικών πρακτικών και καλών πρακτικών. Ποιός οδήγησε στην απώλεια του αντιμνημονιακού την ΝΔ; Αναλογιστείτε τις λέξεις "συνεργασία" , "συγκηβέρνηση", κλπ. Η Γερμανική ηγεσία έκανε ότι είναι δυνατόν να αποδεκατίζει κάθε αντίθετη φωνή. Μετά από τόσο πόλεμο είναι δυνατόν να γίνουν πιστευτά πράγματα που συνδυάζονται με την λιτότητα; Οι φράσεις στο άκουσμά τους απορρίπτουν κάθε ιδέα περί ορθού δρόμου εξόδου. Μάλλον ο επαναστατικός τρόπος μαγνητίζει . Ιδιαίτερα όταν η συσώρευση των οικονομικών προβλημάτων δημιουργεί αδιέξοδα. Ο μήνας αυτός των εκλογών οδηγεί στην φράση "μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα" . Δεν ακούει καμμιά λογική φωνή . Πιθανόν το μόνο που μπορεί να συνεγείρει ένας ΝΕΟΣ ΟΔΙΚΟΣ ΧΑΡΤΗΣ όχι μόνο με την επαναδιαπραγμάτευση ΟΥΤΕ πολύ περισσότερο με την επάνοδο προσώπων στην ΝΔ . Δρόμος αδιέξοδος. Η εφορία με τους σκληρούς νόμους και οι Τράπεζες είναι ο ΔΡΑΚΟΥΛΑΣ του Λαού. Χωρίς χρόνο δεν μπορούν να επωλουθούν οι πληγές .Όποιος ξεστομήσει σχετικό πρόγραμμα (δεν το γράφω γιατί πιθανόν να μην εκφραστεί σωστά ) πήρε "όλα τα λεφτά" . Κ κεντρική σκέψη αφορά το σταμάτημα του χρόνου για τις οφειλόμενες μέχρι σήμερα υποχρεώσεις των επιχειρήσεων προς την Εφορία τράπεζες ,να σταματήσει η περικοπή και να δώσουν χρόνο να επανέλθουν στη φυσιολογική ροή. Άτεκτη συμπεριφορά από το σημείο μηδέν και στενή παρακολούθηση . Αυτό είναι επανάσταση. Όλα τα άλλα είναι απλώς γιατροσόφια. Με το αποτέλεσμα των εκλογών έδειξε ότι δεν πολυνοιάζεται για το ποιός θα είναι ο επαναστάτης. Έντονος προβληματισμός θα επικρατήσει τον επόμενο καιρό με την διαφυγή καταθέσεων στο εξωτερικό..... Ο λογικός επαναστάτης του καναπέ ΄δεν κερδίζει εκλογές. Το πεζοδρόμιο κερδίζει εκλογές. Η πρόταση δίνει διέξοδο στην κρίση. Η επαναδιαπραγμα΄τευση δεν δίνει διέξοδο διότι πολλές φωνές κατέστρεψαν την ένοια της λέξης , ενώ τυγχάνει εφαρμογής μόνο υπό ομαλές συνθήκες. Σε έκτακτες περιόδους υπάρχουν έκτακτες αποφάσεις σταθμοί. Ο αναλμβάνων ρίσκο κερδίζει.....

    • yianna avatar
      yianna @ spiros 19/05/2012 17:00:17

      Φίλε μου, πόσο δίκηο έχεις!!!

  11. μακεδων avatar
    μακεδων 19/05/2012 16:43:00

    ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΣΥΡΙΖΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΓΥΡΙΖΑ
    ΚΑΙ Ο ΑΡΧΗΓΟΣ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΣΙΠΡΑ ΝΑ ΟΝΟΜΑΣΤΕΙ ΡΙΖΟΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΛΕΝΕ ΡΙΖΟ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΘΕΛΕΙ ΤΑ ΓΥΡΙΖΩ
    ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΤΟΥ 1981 ΒΡΗΚΕ ΕΚΦΡΑΣΤΗ ΤΟΝ 37 ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΕΣΤΕΛΝΕ ΤΑ ΛΕΒΕΝΤΟΠΑΙΔΑ ΤΟΥ ΣΤΑ ΣΚΟΠΙΑ ΝΑ ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΤΟΥ ΚΡΑΤΙΔΙΟΥ
    ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΠΑΧΑΛΟ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΕΘΝΙΚΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΠΑΧΑΛΟ
    Η ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΘΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΣΤΟ 1981 Η ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΜΙΑ ΝΕΑ ΠΟΡΕΙΑ ΜΕ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΘΥΣΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΟΥ ΚΡΥΒΟΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΦΑΝΦΑΡΕΣ ΤΗΣ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ ΠΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΗΣΕ ΚΑΙ Ο ΑΚΗΣ ΤΣΟΧΑΤΖΟΠΟΥΛΟΣ ΠΡΟΟΔΕΥΙΚΟΣ ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ ΦΩΝΑΖΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΔΡΟΜΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΗΣ ΠΟΥ ΘΑ ΧΑΡΑΧΤΕΙ ΜΕ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΠΑΙΔΕΙΑ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΕΡΘΕΙ Η ΕΛΠΙΔΑ ΣΤΗ ΧΩΡΑ .

  12. ΝΙΚΟΣ ΝΙΚ. avatar
    ΝΙΚΟΣ ΝΙΚ. 19/05/2012 16:46:51

    Η «επάνοδος» της «μεγάλης Θεοδώρας» (και των λοιπών) μας θυμίζει το άνοιγμα του συχωρεμένου Κ. Καραμανλή προς διάφορες «προσωπικότητες» (όπως : κάποιους της «εθνικής παράταξης», τον Αθ. Κανελλόπουλο, τον «ΕΦΙΑΛΤΗ» κ.λπ) προκειμένου να ικανοποιήσει τις προσωπικές του φιλοδοξίες και να εκλεγεί Πρόεδρος της Δημοκρατίας, που, όμως, αποδυνάμωσε τη συντηρητική παράταξη.

    Διαφαίνεται, ότι στις επικείμενες εκλογές θα τεθεί και το ψευτοδίλημμα : «Ευρώ ή δραχμή και ο ΣΥΡΙΖΑ»
    Όμως, ένας αστός οικονομικός αναλυτής, ο κ. Κ. Κόλμερ, σε ανύποπτο χρόνο,
    είχε διατυπώσει, στα βιβλία του :
    ¨ΕΥΡΩ Η γιγάντωση της ανεργίας¨ εκδ. ΚΑΚΤΟΣ -2001 και
    ¨Η ΜΕΓΑΛΕΙΩΔΗΣ ΑΠΑΤΗ ΤΟΥ ΕΥΡΩ. Το οθνείο νόμισμα¨ εκδ. Λιβάνη - 2005
    αυτά που ζούμε (οι πολλοί) σήμερα, και γιατί δεν έπρεπε να μπούμε στην Ο.Ν.Ε.
    Όμως, μπήκαμε. Γιατί αυτό εξυπηρετούσε τους λίγους και τις ορντινάντσες τους.
    Παλιότερα (1951) προσχωρήσαμε, επ ωφελεία του έθνους, στο ΝΑΤΟ. Όμως,
    το 1974, μετά τον «ΑΤΤΙΛΑ 2» (Κ. Καραμανλής),επειδή αυτό επέβαλε η εθνική υπερηφάνεια, αποχωρήσαμε από το στρατιωτικό σκέλος του.
    Έτσι και τώρα. Όλοι ενωμένοι. Μονομερής διαγραφή του χρέους και δραχμή.
    Θα πηδήξουν στο ταβάνι οι τοκογλύφοι (εγχώριοι, αλλοδαποί και τα φερέφωνά τους). Οι άνεργοι, η φτωχολογιά και οι πραγματικοί παραγωγοί αγαθών και πλούτου δεν έχουν.να χάσουν κάτι. Γιατί άλλο να ξεκινάς από το μηδέν και
    άλλο από το μείον τετρακόσια και βάλλε. Αντίθετα. Θα χάσουν τα κοπρόσκυλα, οι εκμεταλλευτές ιερών και οσίων.
    Οι πραγματικοί παραγωγοί δεν τρομάζουν ούτε από το ευρώ, ούτε από τη δραχμή.
    Παράγουν και ζουν.
    Δηλαδή, η ΔΑΝΙΑ, η ΣΟΥΗΔΙΑ, η ΕΛΒΕΤΙΑ, κ.λπ. που επέλεξαν να μην
    έχουν το ΕΥΡΩ τι έπαθαν;
    Απλώς, δεν έχουν εφιάλτες, βιλαδανειστές, θείες κούνιες, άκηδες, ντορήδες, και λοιπούς ρούληδες και αρούληδες της γνωστής συνομοταξίας.
    Εμπρός, με τις εθνικές πολιτικές δυνάμεις.

    • GreekInLux avatar
      GreekInLux @ ΝΙΚΟΣ ΝΙΚ. 19/05/2012 17:55:42

      Έχετε συναίσθηση του τι λέτε; νομίζετε ότι η δραχμή που θα μας φορέσουν και που προσδοκάτε θα είναι η ίδια δραχμή του 2001; είστε η απόδειξη ότι οι μπαρουφολογίες που πλασάρονται ως φρέσκες πολιτικές που ευαγγελίζονται το "καινούριο" περνάνε μόνο στους μη σκεπτόμενους και ανενημέρωτούς που δυστυχώς μπορεί να παρασύρουν με την ανόητη ψήφο τους και όλους τους υπόλοιπους που επειδή δεν αποδέχονται με χαρά τις εξωπραγματικές αριστερίστικες πολιτικές εσείς και οι θερμοκέφαλοι του Καμμένου αποκαλούν ραγιάδες.

      • ΝΙΚΟΣ ΝΙΚ. avatar
        ΝΙΚΟΣ ΝΙΚ. @ GreekInLux 19/05/2012 18:38:56

        Βλέπουμε που μας φθάσατε εσείς οι ευφυείς, ενημερωμένοι και σκεπτόμενοι.
        Εμάς τους "ανόητους", "ανενημέρωτους" και "μπαρουφολόγους" δεν μας τρομάζει η δραχμή,
        γιατί παράγουμε, και ακόμη και σε επίπεδο "ανταλ-λακτικής" οικονομίας θα ζήσουμε.
        Αλίμονο σ εσάς, γιατί τα κορόϊδα ξύπνησαν.

    • ΣΑΤΩΦ avatar
      ΣΑΤΩΦ @ ΝΙΚΟΣ ΝΙΚ. 19/05/2012 21:31:39

      ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ....ΜΙΑ ...ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ....ΟΛΗ Η ΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΝΙΚΟΥ ΝΙΚ.

    • ΝΙΚΟΣ Π avatar
      ΝΙΚΟΣ Π @ ΝΙΚΟΣ ΝΙΚ. 20/05/2012 09:13:20

      ποιος σας ειπε οτι οι οφειλες διαγραφονται ; σε κυνηγουν αυτο που λετε ειναι απλως μεταθεση του προβληματος στα παιδια και τα εγγονια μας,την παραγωγη που την ειδατε ;κι εκτος απο αγροτικα προιοντα χωρις εισαγωμενες πρωτες υλες τι μεταποιηση θα εχεις πωςσυγκρινεις τη χωρα μας με τη σουηδια,ελβετια ,δανια που δεν εχουν ευρω δεν αντεχει καν σε συζητηση αυτο το επιχειρημα.

  13. yianna avatar
    yianna 19/05/2012 16:54:02

    Ο Σαμαράς ήταν ο πρώτος που είπε για τα λάθη. Το μεγαλύτερο του λάθος όμως ήταν ότι δεν κατήγγειλε την Frau από την πρώτη στιγμή, και δεν κατάφερε να οδηγήσει τη Χώρα σε εκλογές τον Νοέμβριο.
    Συμφωνώ απολύτως, να βγεί και να καταγγείλει τη Γερμανία και όλους αυτούς που μας διαλύουν. Να πεί την αλήθεια στο Λαό, πως τον πίεσαν, έστω και τώρα.
    Να καταλάβει ότι η ευθύνη είναι πάνω του. Να ξέρουν και αυτοί στην Ευρώπη ότι πλέον έχουν υπερβεί κάθε όριο. Ισότιμο μέλος είμαστε στο κάτω κάτω.
    Να αναλάβουν τις ευθύνες τους για τη λάθος συνταγή, όπως πολύ σωστά έλεγε.
    Δεν έχει η ΝΔ το δικαίωμα να μένει σιωπηλή. Παραδώσαμε τα πάντα στον Τσίπρα, σε ποιόν? έναν καταληψία που έπαιρνε το κόμμα του στην καλύτερη των περιπτώσεων 5%. Έλεος πια, τι πρώτο κόμμα είμαστε και έχουμε χάσει την πρωτοβουλία των κινήσεων?
    Σε τελευταία ανάλυση εάν είναι να χρεωκοπήσουμε προτιμώ να έχω στην Κυβέρνηση πέντε ανθρώπους που ξέρουν από ελεύθερη αγορά παρά τους καθηγητάδες του ΣΥΡΙΖΑ που έφεραν τα Πανεπιστήμιά μας στον πάτο της παγκόσμιας κατάταξης.
    Είναι δυνατόν ο Τσίπρας να ζητά ακρόαση από τον Hollande και να μην ζητά ο Σαμαράς για να εκθέσει τις απόψεις του για την Πατρίδα?

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ yianna 19/05/2012 17:00:59

      Άν ήμουν Σαμαράς ή Τσίπρας, με ότι παίζεται στην Ευρώπη αυτή τη στιγμή, και εν τω μέσω εκλογών, θα πρότεινα στους αντιπαλους μου να πάμε όλοι μαζί οι πρόεδροι, Σαμαράς + Τσίπρας +Βενιζέλος (ενδεχομένως + Κουβέλης), να συζητήσουμε τώρα και απο κοινού με τον Ολλάντ. Πρίν τις εκλογές.
      Η πρόταση δεν θα ήταν για ξεμπρόστιασμα των άλλων, αλλά για να υλοποιηθεί. Αλλά όποιος ήθελε, ας απαντούσε αρνητικά. Άν νόμιζε ότι του συμφέρει η άρνηση.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ yianna 19/05/2012 17:07:20

      Θα ήταν πολλά μαζί.
      Βολιδοσκόπηση. Εξερεύνση ορίων της διαπραγμάτευσης στη νέα κατάσταση, που βρίσκεται το "όριο θραύσης". Δηλαδή βυθομέτρηση κινδύνων και περιορισμός του ρίσκου από άτσαλες κινήσεις Ελληνικών κομμάτων. Να ξέρει επίσης και ο Ολλάντ πώς σκέφτονται οι παράγοντες στην Ελλάδα, να το συνυπολογίζει στη στρατηγική του, να μην είναι αστάθμητοι παράγοντες (πάλι περιορισμός του ρισκου που υπάρχει να γίνει η ζημιά από λάθος).
      Εξίσου σημαντικό, η συζήτηση με τον Ολλάντ να γίνει με ταυτοχρονη παρουσία όλων. Να ακούσουν τα ίδια πράγματα, και αυτός να ακούσει ταυτόχρονα τις απόψεις τους. Μετά, κάθε κατεργάρης στον πάγκο του για τη συνέχεια.

      • yianna avatar
        yianna @ Ο Θείος 19/05/2012 17:19:22

        Μαζί σου.

  14. Mara avatar
    Mara 19/05/2012 17:10:37

    Αυτή είναι η πραγματικότητα, αλλά... ποιός θα τολμήσει???

    • yianna avatar
      yianna @ Mara 19/05/2012 17:30:10

      Μάρα,
      Όλοι μαζί εμείς πρέπει να πείσουμε για τα δίκηα της παράταξης παρά τα λάθη που έχουν γίνει ως τώρα.
      Στο παρελθόν διαφωνήσαμε οι δυό μας, αλλά ξέρω ότι οι προθέσεις και των δυό για την παράταξη και τον ΑΣ, που αδικείται αυτή τη στιγμή γιατί τα είχε προβλέψει όλα, είναι πάνω από τις διαφορές μας, που άλλωστε είναι γόνιμες.
      Εγώ τουλάχιστον από την πλευρά μου κάνω καθημερινό αγώνα για να πείσω συγγενείς, γνωστούς, φίλους και συναδέλφους μου για το τι μας περιμένει, εάν αποφασίσουν να ψηφίσουν με το συναίσθημα και όχι με την ψυχρή λογική.

      • spiros avatar
        spiros @ yianna 19/05/2012 18:20:06

        Γιάννα το "όλοι μαζί μπορούμε" ισχύει . Αυτό που απαιτείται στον αγώνα η ελπίδα όχι με λόγια αλλά με έργα . Τα βολευτάκια μας όμως αρνούνται γιατί πιστεύουν στην υψηλή ραπτική κοπτική. "Πολύ σύντομα θα ακούσεις από πολλούς. Εγώ έχω εξασφαλίσει την θέση μου. Δεν σκέπτεται για το αύριο. ΟΧΙ δεν τον απασχολεί. Το σύστημα θα με εκλέγει. Με δεδομένο αυτό οφείλει την ελπίδα να σου παρέχει ο αρχηγός με κάποια κίνηση......... Αυτό είναι όλο. Μέχρι σήμερα όμως όπως βλέπεις σκοτώνονται για τις θέσεις όχι για σένα ........ Γιατί να φάρει κόσμο και να τους πιστέψει; Απάντηση έχεις;

      • Mara avatar
        Mara @ yianna 19/05/2012 20:47:31

        Γιάννα Καλησπέρα!

        Εμείς τον αγώνα τον κάνουμε έτσι και αλλιώς, γιατί πρώτα και πάνω από όλα είναι η πατρίδα μας.
        Δεν ξέρω τί είδους σχέδια.... έχουν για το άμεσο μέλλον μας οι ισχυρές δυνάμεις, αλλά σίγουρα κάτι δεν πάει καθόλου καλά....
        Έχω την εντύπωση ότι, μετά το εκλογικό αποτέλεσμα τις 6ης Μαϊου που ανέξειξε τον Σύριζα δεύτερο κόμμα, αρπάξανε.... την ευκαιρία οι "αρχιτέκτονες" των ανθελληνικών σχεδίων και σπρώχνουνε τον Τσίπρα για την πρώτη θέση, απροκάλυπτα....
        Δεν μπορώ να διανοηθώ ότι σε μιά τόσο κρίσιμη περίοδο που βρισκόμαστε, υπάρχει έστω και η παραμικρή πιθανότητα να κερδίσει ο Τσίπρας τις εκλογές.
        Τώρα από την από εδώ... πλευρά την δική μας, πάλι δεν ξέρω τί παίζει..., αλλά και πάλι ποσώς με ενδιαφέρει....
        Αυτό που με νοιάζει είναι να κερδίσουν στις 17 Ιουνίου και μετά βλέπουμε...
        Έτσι και αλλιώς Γιάννα, διαισθάνομαι ότι μπαίνουμε (ή μας βάζουνε...) σε μιά περίοδο αναταραχών.... και τα πράγματα θα είναι πολύ δύσκολα... Άμα καβαλήσει και το κόκκινο φασισταριό...., χαθήκαμε.....

  15. man8os avatar
    man8os 19/05/2012 17:11:17

    Θα πρεπει να παιξουμε στο δικο τους γηπεδο, πριν αναγκαστουν αυτοι να ερθουν στο δικο μας αφου χρεοκοπισουμε.

  16. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 19/05/2012 17:13:36

    ΕΓΩ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ,ΑΝ Ο ΣΥΡΙΖΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΝΤΟΝΩΤΕΡΕΣ ΑΝΤΙΘΕΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ Ν.Δ. ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΓΚΡΙΝΙΑ ΜΕ ΕΜΑΣ , ΤΙ ΘΑ ΣΥΝΕΒΑΙΝΕ ?
    ΜΗΠΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΑΝΤΙΠΑΛΟ ΕΝΤΟΣ ΤΩΝ ΤΕΙΧΩΝ ?

    • θρακομακεδονας avatar
      θρακομακεδονας @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 19/05/2012 17:41:36

      Οχι ακομη,εντος των επομενων ωρων θα τη βαλουμε...

  17. Ιωαννης Τ avatar
    Ιωαννης Τ 19/05/2012 17:45:05

    αντιμνημονιακος παντως δεν ειναι καποιος που μαζι με καποιον αλλον ψηφισε την μειωση του κατωτατου μισθου. και τελος παντων ο τσιπρας γιατι ειναι αντιμνημονιακος? εγω μνημονιακο τον κοβω αφου το μονομερης καταγγελια του μνημονιου βγηκε εδω και πανω απο μια εβδομαδα απο την ατζεντα του. μιλαει για επαναδιαπραγματευση και αυτος. και στο τελος θα λεει ακριβως τα ιδια με τον σαμαρα. το προβλημα του συριζα ειναι οτι εχει επιτελειο ακρως ακαταληλο να εφαρμοσει ακομα και το μνημονιο πιστα. κατι σαν το πασοκ αλλα σε πολυ χειροτερη εκδοση. δεν ξερω αν θα μπορεσει να τους μαζεψει. το μονο που ξερω ειναι οτι αν παμε ετσι θα βρεθει φορμουλα να εφαρμοστει πιστα το μνημονιο.θες ΝΔ/πασοκ. Θες συριζα/ΝΔ και αλλοι? απλα η φθορα ολων ( κομματων) οσων εφαρμοσουν τα μετρα θα ειναι τοσο εκτεταμενη που δεν θα καταλαβουν απο που τους ηρθε. καλο θα ειναι ολα τα κομματα να πουν απο τωρα οτι δεν υπαρχει περιπτωση επαναδιαπραγματευσης. αυτη ειναι η αληθεια. τωρα αν σου δωσουν ενα χρονο παραπανω δεν ειναι σημαντικο. αλλωστε ουτε πασοκ/νδ δεχθηκαν να παγωσουν τα μετρα . αν σχηματιστει κυβερνηση μετα της 17 ιουν. δεν θα υπαρχει η παρατση του χρονου προσαρμογης.. ο βηχας της ευροζωνης επρεπε να κοπει το 2010. τωρα μετα απο 2 μνημονια ειναι αργα. τοτε επρεπε να παμε με πολυ αυστηρη ατζεντα σε διαπραγματευση μηπως και περναμε κατι καλο. αλλα δυστυχως δεν εχουμε πολιτικους. νομιζω εισερχομεθα σιγα σιγα στην φαση της αργεντινης του ντε λα ρουα. αυτος που εφερε το δντ στην αργεντινη επεσε. και ανελαβε ο αλλος. βλεπε σαμαρα η τσιπρα στην δικη μας περιπτωση. ηταν πολυ αργα ομως. ο δεξιος η ψευτοαριστερος τσιπρας(σε εμας) ηταν αυτος που εφυγε με το ελικοπτερο. μενει να δουμε ποιος απο τους 2 θα ειναι. μενει να δουμε ακομα ποιος θα ειναι ο κιρχνερ της ελλαδος.

  18. NTUA avatar
    NTUA 19/05/2012 18:05:47

    "Άν ήμουν Σαμαράς ή Τσίπρας...". Διαβάστε ξανά τί γράφει παραπάνω ο Θείος. Δεν το βλέπετε ότι για να σωθεί ο τόπος μας και αποκτήσει καμμιά αξιοπρέπεια, πρέπει οι δυνάμεις της Δεξιάς και της Αριστεράς να εξοβελίσουν αυτούς που κάθε φορά παρεμβάλλονται (με τον μανδύα της "προόδου" και της "δημοκρατικότητας") και μας καταστρέφουν; Στο κάτω - κάτω, όπως διάβασα τελευταία εδώ μέσα (σχόλιο), η Δεξιά και η Αριστερά έχυσαν το αίμα τους γι' αυτόν τον τόπο...

  19. Κόνδωρας avatar
    Κόνδωρας 19/05/2012 18:21:01

    ΣΕΝΑΡΙΟ: ο ΣΥΡΙΖΑ στην εξουσία τον Ιούνιο

    Καμιά φορά αναρρωτιέμαι μήπως είναι καλύτερα να κυβερνήσει ΤΩΡΑ ο ΣΥΡΙΖΑ. Θα εφαρμόσει την αδιέξοδη πολιτική του (π.χ. ο Λαφαζάνης είπε ότι θα συνεχίσει την ανακεφαλαιοποίηση των Τραπεζών με τα λεφτά των ευρωπαίων, αλλά θα καταγγείλει άμεσα το Μνημόνιο 2 και θα σταματήσει την αποπληρωμή του χρέους !). Τον Ιούλιο θα παγώσουν οι επόμενες δόσεις της βοήθειας, θα βρεθεί σε εσωτερική στάση πληρωμών, και bank run με τις Τράπεζες στο κόκκινο, οπότε θα αναγκαστεί να δεσμεύσει τις καταθέσεις. Θα καταλάβει ο κόσμος στην πράξη ότι οδηγεί τη χώρα στο γκρεμό, και θα βγουν οι πολίτες στους δρόμους. Ο Τσίπρας, ως Έλληνας Ντε λα Ρούα, θα τρέχει για το "ελικόπτερο της μεγάλης φυγής", και σε 2-3 μήνες θα έχουμε νέες εκλογές με το Σαμαρά θριαμβευτή (επάνω σε ερείπια, βέβαια, αλλά ΜΕΣΑ στο ευρώ).
    Σε διαφορετική περίπτωση, αν κερδίσει τον Ιούνιο ο Σαμαράς θα κάνει κυβέρνηση συνασπισμού, με το ΣΥΡΙΖΑ στο πεζοδρόμιο, και θα πέσει σε 12 μήνες, οπότε ο Τσίπρας θα εκλεγεί με 50%!

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Κόνδωρας 19/05/2012 20:15:00

      Ο λαός νομίζω ότι έχει αποφασίσει, γουστάρει Σαμαρά πρωθυπουργό σε ερειπωμένη χώρα. Του το κρατάει άχτι από το Νοέμβριο, αλλά ο Αντώνης εκεί... σώνει και ντε να τηρήσει στάση υπευθυνότητας. Ρε καλαμπαλίκι γουστάρει ο Έλληνας, πάρτε το χαμπάρι!

      • Κόνδωρας avatar
        Κόνδωρας @ TopGunZ 19/05/2012 21:55:12

        Ο λαός γουστάρει να δει ερείπια, τελικά. Τράπεζες να κλείνουν, κόσμο στους δρόμους, ελικόπτερα να φεύγουν. Είναι μιας μορφής κάθαρση κι αυτή...

    • Heaven avatar
      Heaven @ Κόνδωρας 19/05/2012 20:16:39

      καλε μου κονδωρα, αν κερδισει τις εκλογες στις 17/06 ο Τσιπρας, ο Σαμαρας θα φυγει βράδυ!!!

      • Κόνδωρας avatar
        Κόνδωρας @ Heaven 19/05/2012 21:52:47

        Χμμμμμ... μπορεί ναι, μπορεί και όχι. Τα ίδια λέγαμε και για το ΓΑΠ το 2007. Σε κάθε περίπτωση, δεν θα πλήξουμε...

  20. melitos avatar
    melitos 19/05/2012 18:25:53

    ξυπνήστε.

  21. theo1611 avatar
    theo1611 19/05/2012 18:52:40

    Το μεγαλύτερο πρόβλημα του Σαμαρά προς την πρώτη θέση (και το Bonus των 50 εδρών) είναι ο έντονος παλαιοκομματισμός που αναδίδει η ΝΔ.

    Η μεγαλύτερη σφαλιάρα (σχεδόν νοκ άουτ) που έφαγε το ΠΑΣΟΚ στις προηγούμενες εκλογές, το κάνει πιό συμπαθές από τη ΝΔ στον φιλοευρωπαϊκό χώρο των ρεαλιστών.

    Αυτό κι αν είναι κουμπιά της Αλέξαινας!!!

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ theo1611 19/05/2012 22:14:33

      Ο συγκεκριμμένος χώρος, αν σωστά αντιλαμβάνομαι τι εννοείς, είναι βαθύτατα υποκριτικός. Δεν υπάρχει θέμα "συμπάθειας", αλλά κυριολεκτικής συμ-πάθειας και ταυτότητας συμφερόντων με το ΠΑΣΟΚ. Αυτός είναι ο λόγος που αρνείται να αναγνωρίσει το δίκιο του Σαμαρά.

  22. Διογένης avatar
    Διογένης 19/05/2012 18:59:23

    Το ιδανικό σενάριο θα ήταν να μην είχε αλλάξει καν πολιτική ο Σαμαράς το Νοέμβριο του 2011. Όμως επειδή δεν γίνεται, θα πρέπει η πολύ σοφή και μόνη ρεαλιστική πρόταση που κάνει τώρα το antinews να εξεταστεί στις λεπτομέρειές της.

    Πρώτα από όλα, είναι θέμα απόφασης: Πρέπει να πάψει ο Σαμαράς την προ του Νοεμβρίου τακτική του "πατώ σε δύο βάρκες" με τα επαμφοτερίζοντα μηνύματα που και από τότε έστελνε. Να αντιληφθεί ο ίδιος σε ΠΟΙΑ αποστολή κλήθηκε το Νοέμβριο του 2009, να ξυπνήσει τον ηγέτη που κρύβει (;) μέσα του, να διώξει γνωστούς άχρηστους από δίπλα του και να κάνει τη δική του "υπέρβαση", όπως κάποτε έλεγε.

    Δεύτερον: Το κάλεσμα για το εκλογικό μέτωπο που χρειάζεται η ΝΔ πρέπει να είναι ειλικρινές και να αποδείξει την αντιμνημονιακότητά του. Ο Καμμένος ήταν πολύ λίγος για να εκφράσει την αντιμνημονιακή βάση της ΝΔ που έβραζε και αυτός είναι ο λόγος που κατάφερε να πάρει έστω και το 18,8% στις εκλογές. Πιθανότατα το καταλαβαίνει και ο ίδιος, τώρα που βλέπει τη δυναμική του να έχει εξαντληθεί. Αν γίνει το κάλεσμα στον Καμμένο και τους Αν.Ελ., αντί για την κόρη του Μητσοτάκη, τα αποτελέσματα θα είναι τελείως διαφορετικά. Το 1+1=0,9 που θα ήταν το αποτέλεσμα της σύμπραξης με τη Δη.Συ. θα γίνει 1+1=3, αν γίνει σύμπραξη με τους Αν.Ελ.

    Τρίτον: Πώς θα γίνουν αυτά τα εντυπωσιακά; Ο Σαμαράς οφείλει να ζητήσει μια ειλικρινή συγγνώμη από τον ελληνικό λαό και τους 800.000 που τον έφεραν στην εξουσία. Να ζητήσει συγγνώμη για την στροφή ρητορικής και πολιτικής, για τους εκβιασμούς προς τον λαό, για τα ψευτοδιλήμματα "ευρώ ή δραχμή" που, και υπαρκτό να είναι, πάντως δεν έχει τις τρομακτικές συνέπειες που επισείει αυτή τη στιγμή ο ίδιος. Να στείλει την επιστολή που του ζήτησε ο Τσίπρας. Να διώξει τους Ψυχάρηδες από τα ψηφοδέλτια της ΝΔ - και ας του επιτεθεί ο πατήρ Ψυχάρης, έτσι κι αλλιώς του επιτίθεται, να σταματήσει να συναγελάζεται με τη διαπλοκή, να αποδείξει την ανεξαρτησία του με τη μεταβολή της πολιτικής και να διακηρύξει το κυριαρχικό δικαίωμα της Ελλάδας για μονομερείς ενέργειες κάθε είδους (αναστολή πληρωμής των χρεών κλπ.).

    Τέταρτον: Να λύσει τα φλέγοντα οικονομικά προβλήματα των Τραπεζών και της λοιπής οικονομίας. Να προσφέρει εθελοντική ακύρωση του PSI για όποιον το επιθυμεί (Έλληνα ή ξένο), με επιστροφή του κεφαλαίου του των παλαιών ομολόγων, υπό τον όρο ότι θα αποδεχθεί πενταετές πάγωμα της τοκοφορίας και της αποπληρωμής των ομολόγων. Να δώσει ρευστότητα στις ελληνικές τράπεζες μέσω του ELA και να αδιαφορήσει για τις φωνές από την Ευρώπη. Εάν τους αποκαταστήσει τα κεφάλαια που έχασαν μέσω PSI, τότε μπορούν να αντέξουν για αρκετό καιρό τον (ακριβό) ELA οι τράπεζες.

    Πέμπτον: Να διακηρύξει παντού και σε όλους τους τόνους ότι ο αντιμνημονιακός δρόμος είναι ένας ΔΥΣΚΟΛΟΣ ΚΑΙ ΔΥΣΒΑΤΟΣ δρόμος, που όμως στο τέλος του θα έχει μια καλύτερη, μια ελεύθερη Ελλάδα, ευημερούσα, που θα στέκεται στα πόδια της χάρη στις δικές της δυνάμεις. Και ότι κανένας άλλος δρόμος δεν το εγγυάται αυτό: Ούτε το δρόμος της απώλειας που συνεπάγεται το Μνημόνιο, ούτε ο δρόμος της απώλειας που συνεπάγεται η "κυβέρνηση της Αριστεράς" με όλα τα καταστροφικά των τεχνητών παραδείσων εις βάρος των "πλουσίων" των 20.000 ευρώ το χρόνο που υπόσχεται ο καταστροφικά άπειρος από τη διαχείριση μιας αστικής οικονομίας ΣΥΡΙΖΑ. Ο δύσκολος δρόμος προϋποθέτει να είναι αποφασισμένος για όλα, για φτώχεια, για καταγγελία του Μνημονίου, ακόμη και για δραχμή (που κατά τη γνώμη μου δεν θα χρειαστεί τελικά), προκειμένου να πετύχει μια ουσιαστική επαναδιαπραγμάτευση.

    Αν τα κάνει όλα αυτά, τότε θα απορροφήσει τους Αν.Ελ. σε ημέρες, θα ξαναρίξει τον Τσίπρα σε μονοψήφια ποσοστά, θα εξαφανίσει για πάντα το ΠΑΣΟΚ από τον πολιτικό χάρτη και θα κυβερνήσει αδιατάρακτα για πολλά χρόνια.

    Μοιάζει με "πάλη ενάντια στο αδύνατο", αλλά είναι ο μόνος δρόμος που μπορεί να τον κάνει να επιβιώσει πολιτικά. Και να επιβιώσει μαζί του και η χώρα.

    Συγχαρητήρια για το άρθρο. Κάλλιο αργά παρά ποτέ.

  23. elli avatar
    elli 19/05/2012 19:52:06

    Κι αν ο σκοπός της Μέρκελ και της παρέας της (Σοίμπλε, Μπαρόζο και λοιποί..) ήταν από την αρχή να βγει η Ελλάδα από το ευρώ ? Αν απλώς ήθελαν να κερδίσουν χρόνο για να οχυρώσουν τις οικονομίες τους και μετά έτσι κι αλλιώς να μας αναγκάσουν μέσω μνημονίων που δεν έχουν κανένα αποτέλεσμα να βγούμε απο το ευρώ αγανακτισμένοι?
    Αν ήξεραν πολύ καλά ότι τα μέτρα που εφαρμόζουν νεκρώνουν την οικονομία, αλλά δεν τους ένοιαζε αρκεί να κερδίσουν χρόνο και να αγανακτίσουν τους Έλληνες ώστε να θέλουν από μόνοι τους να φύγουν από το ευρώ?
    Οι δηλώσεις της τώρα περί δημοψηφίσματος προς τα εκεί οδηγούν τη σκέψη.
    Και άραγε οι δικοί μας πολιτικοί τα ήξεραν τα σχέδιά της από την αρχή ή δεν είχαν καταλάβει τίποτα και ήθελαν να εφαρμόσουν τα μνημόνια με θρησκευτική ευλάβεια? Και τα δύο είναι κατακριτέα! Δηλαδή και το να το ήξεραν, αλλά και να μην το είχαν πάρει χαμπάρι!
    Αν το σχέδιο της Μέρκελ είναι να φύγει η Ελλάδα από το ευρώ και μετά να πάρει μέτρα για να στηρίξει τις άλλες οικονομίες και να ρίξει χρήμα στην αγορά (Ισπανία, Πορτογαλία). Η ατζέντα τότε των δικών μας πολιτικών τι περιλαμβάνει?

    • athamas avatar
      athamas @ elli 19/05/2012 23:19:16

      Δεν έχουμε εμπιστοσύνη ούτε στα ίδια τα μάτια μας πια, αυτό που μας συμβαίνει είναι άρνηση να αποδεχτούμε την πραγματικότητα, δηλαδή ότι τρέχουμε με 200χλμ κατευθείαν πάνω σε έναν τοίχο, αν δε βρεθεί κάποιος να στρίψει το τιμόνι, έστω και την τελευταία στιγμή, θα γίνουμε χαλκομανία!

    • aris avatar
      aris @ elli 21/05/2012 12:20:14

      Αν μπορεί και κυρίως θέλει να σώσει Ισπανία,Πορτογαλλία, Ιρλανδία και Ιταλία γιατί δεν το έκανε πριν 2 χρόνια που ήταν απείρως ευκολώτερο?
      Και γιατί να θέλει όλα αυτά τα ωραία που λές και που σίγουρα θα της κόστιζαν ενα κάρρο λεφτα΄, ενώ μέχρι τώρα έχει κερδίσει τρία κάρρα λεφτά με την εσωτερική υποτίμηση που επέβαλλε στους υπόλοιπους, και θα εξακολουθεί να κερδίζει μέχρι να τολμήσουν επι τέλους οι άλλοι να της πουν Αι σιχτίρ?.
      Από την κρίση αυτή οι κερδισμένοι είναι δύο:
      1. H Αυτοκρατορία του χρήματος . (Οι 5-10 μεγαλύτερες Αμερικάνικες τράπεζες)
      2. Η Γερμανία.
      Αρα η παράτασή της τους συμφέρει. Επομένως θα την λύσουν ΜΟΝΟ ΑΝ ΚΑΙ Ο,ΠΟΤΕ ΥΠΟΧΡΕΩΘΟΥΝ.

  24. rally monkey avatar
    rally monkey 19/05/2012 20:05:05

    καθολου αμελητεο δεν ειναι το ενδεχομενο να εχει αποφανθει ηδη το 'ιερατειο' της Ευρωπης να κανει την Ελλαδα παραδειγμα προς αποφυγη
    και γιαυτον τον λογο πονταρουν τα ρεστα τους στον Τσιπρα
    ασ μην ξεχναμε οτι τιποτα δεν γινεται αν δεν εχεις 'τους ανθρωπους σου' on the ground.

  25. TopGunZ avatar
    TopGunZ 19/05/2012 20:11:44

    Σε αυτήν την παράταξη δυστυχώς ο καθένας είναι εν δυνάμει αντίπαλος του εαυτού του. Έχουμε ανάγει το φιλότιμο σε αυτοχειριαστικό ιδεασμό, για αυτό μας έχει κατσικωθεί η ψευτοαριστερή ιδεοληψία της μεταπολίτευσης και το ΠΑΣΟΚ έπαιρνε σταλινικά ποσοστά στα συνδικαλιστικά του δημοσίου. Εμείς γκρίνια, μιζέρια, "αν ήμουν εγώ πρωθυπουργός" και Άγιος ο Θεός...

  26. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 19/05/2012 20:39:11

    "Νομίζει ακόμα ότι μπορεί να αντιμετωπίσει την οργή των Ελλήνων με πολιτικά κολπάκια…Μαυρογιαλούρου".

    Και όμως το πνεύμα του Μαυρογιαλούρου ίπταται στη Συγγρού, ή απλά έχουν αποδεχθεί την ήττα και ψάχνουν για ...συνενόχους.

    Και η συζήτηση απλά για Ντόρα , ΕΚΜΗΔΕΝΙΖΕΙ τα ψυχία αντιμνημονιακής αύρας της Ν.Δ.
    Και δε μπορείς να κερδίσεις τη μάχη, στηριζόμενος μόνο σε ανθρώπους που απλά ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ το χειρότερο.

    ΤΙΣ ΝΙΚΕΣ ΤΙΣ ΔΙΝΕΙ ΜΟΝΟ Η ΕΛΠΙΔΑ,

    ΑΚΟΥΤΕ ΡΕ ΕΣΕΙΣ ΣΤΗ ΣΥΓΓΡΟΥ?

    Και σε τελική: ΤΙ ΣΑΣ ΒΓΗΚΕ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΕΤΕ ΣΧΕΔΙΑΣΕΙ?
    ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΤΕ ΝΑ ΣΚΕΠΤΟΝΤΑΙ ΑΛΛΟΙ?
    ΑΝ ΜΑΣ ΦΟΡΤΩΣΕΤΕ ΤΟΝ ΤΣΙΠΡΑ, ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΑΤΕ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΤΟΥ ΑΚΗ.

  27. βλασης avatar
    βλασης 19/05/2012 20:55:42

    Επανενωση της Κεντροδεξιας και τριχες κατσαρες....Προεδρε σε παρεσυρε στην παγιδα ο Αβραμοπουλος και οι Αρουλης και Χατζηδακης και τωρα θα σε αποτελειωσει και η Ντορα!!!

  28. elli avatar
    elli 19/05/2012 21:13:07

    Πες τα χρυσόστομε!!!!!!!

  29. Διαμαντης avatar
    Διαμαντης 19/05/2012 22:05:14

    Ποτε θα κανει ξαστερια!

  30. ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΑΠΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΑΠΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ 19/05/2012 22:26:28

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑ ΒΕΒΑΙΑ,ΚΡΙΤΚΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΟΓΙΣΜΟΥ ΕΥΘΥΝΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ
    ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΗ ΤΑΚΤΙΚΗ ΠΟΥ ΟΔΗΓΗΣΕ ΣΤΟ ΑΣΧΗΜΟ ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.ΝΟΜΙΖΩ ΟΜΩΣ ΠΩΣ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΣΑΜΑΡΑΣ ΔΕΝ ΕΠΕΜΕΙΝΕ
    ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΠΕΙΣΕΙ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΟΧΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ,ΝΑΙ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ.ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΕΓΓΛΩΒΙΖΕΤΑΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ,ΑΦΗΝΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΤΣΙΠΡΑ ΝΑ ΑΛΩΝΙΖΕΙ ΣΤΑ ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ.ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΜΙΑ ΘΕΑΜΑΤΙΚΗ
    ΣΤΡΟΦΗ ΛΟΙΠΟΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑΣ.
    ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΤΟΥΣ ΕΝΑΠΟΜΙΝΑΝΤΕΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ΤΟΥ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΤΟΜΕΑ ΕΙΝΑΙ Η ΛΗΞΗ ΤΩΝ ΣΥΛΛΟΓΙΚΩΝ ΣΥΜΒΑΣΕΩΝ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΙ Η ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΗΣ ΜΕΤΕΝΕΡΓΕΙΑΣ.ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΛΟΙΠΟΝ ΜΙΑ ΔΥΝΑΤΗ ΔΗΛΩΣΗ-ΔΕΣΜΕΥΣΗ ΓΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΣΥΛΛΟΓΙΚΩΝ ΣΥΜΒΑΣΕΩΝ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΕΙΤΕ ΚΑΤΑΓΓΕΛΘΗΚΑΝ ΕΙΤΕ ΟΧΙ ΓΙΑ 3 ΧΡΟΝΙΑ.ΑΛΛΩΣΤΕ ΚΟΛΛΑΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΟΤΙ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΑΛΛΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ.ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΑΝ ΜΕΙΩΘΟΥΝ ΟΙ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΤΟΥΣ.ΕΙΜΑΙ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ,ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ΤΟΥ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΤΟΜΕΑ.ΟΙ ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΕΠΙΒΑΡΥΝΘΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.ΑΛΛΩΣΤΕ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΕΙΩΣΗ ΤΗΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ TOYΣ ΣΤΟ 15% ΣΤΟ ΖΑΠΕΙΟ.ΜΠΟΡΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΤΑ ΣΥΝΘΕΣΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΗΝ ΑΤΖΕΝΤΑ ΤΗΣ
    ΝΕΑΣ ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΠΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ ΠΑΡΑ ΕΥΝΟΕΙ ΤΗΝ ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ.ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ,ΚΙΝΔΥΝΕΥΟΝΤΑΣ ΝΑ ΧΑΣΕΙ ΠΛΕΟΝ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ,ΠΟΥ ΜΕ ΑΝΕΞΟΦΛΗΤΟ ΑΚΟΜΗ ΔΑΝΕΙΟ ΑΠΕΚΤΗΣΕ,ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΓΓΙΖΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΠΑΘΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ,ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΟΥ.ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΠΡΕΠΕΙ
    ΝΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙ ΑΜΕΣΑ ΜΕΤΡΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ.ΕΙΝΑΙ ΓΕΛΟΙΟ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΤΩΝ 500,00 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΤΗΝ
    ΜΗ ΕΚΔΟΣΗΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ ΠΩΛΗΣΗΣ,ΟΤΑΝ ΚΑΙ ΑΝ ΣΥΜΒΕΙ ΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΑΙΦΝΙΔΙΑΣΤΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ.ΑΝ ΟΜΩΣ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ 20.000,00 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΟΙ ΕΛΕΓΧΟΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΙ,ΔΕΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΟΛΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ;ΠΛΕΟΝ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΥΠΟΒΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ,ΒΓΑΛΕ ΤΟΥΣ ΕΦΟΡΙΑΚΟΥΣ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΓΙΑ NA ΣΟΒΑΡΕΥΤΟΥΜΕ ΟΛΟΙ.ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΟΛΟΙ,ΕΝΝΟΟΥΜΕ ΟΛΟΙ.ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΣ ΨΗΦΟΦΟΡΟΣ ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΟ 1982 ΔΕΝ ΨΗΦΙΣΑ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΠΟΤΕ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΔΑΠ( ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ).ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΑΙΚΙΣΜΟΣ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΜΕ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ.

  31. firiki2010 avatar
    firiki2010 19/05/2012 23:11:31

    Τα όσα είπε ο Σαμαράς περί μνημονίου, του γιατί φτάσαμε σε αυτό, περί της αναγκαιότητας του, των συνεπειών του κλπ επιβεβαιώθηκαν μέχρι κεραίας. Οταν κάποια στιγμή η χώρα βρέθηκε μπροστά στο γκρεμό με πολιτικό κόστος έβαλε πλάτη -στη χώρα. Η συμπεριφορά του δεν επιβραβεύτηκε εκλογικά. Τι πήγε στραβά ; Νομίζω το ότι η ρητορική -ιδίως των περί των Σαμαρά- αντί να κινηθεί στον άξονα "υπευθυνότητα- ανευθυνότητα" επέλεξε τον άνευ νοήματος άξονα "μνημόνιο- αντιμνημόνιο". Απ ότι καταλαβαίνω η ανάρτηση λαμβάνοντας ως δεδομένο ότι το δίλημμα "μνημόνιο-αντιμνημόνιο" έχει επικρατήσει και ότι "η πολιτική ορθότητα πέθανε με την ανάδειξη του Τσίπρα και του Καμμένου ως πρωταγωνιστών της πολιτικής μας ζωής" λέει ότι ο Σαμαράς πρέπει να ξανακερδίσει τον τίτλο του "αντιμνημονιακού". Οσο το παιχνίδι παίζεται στο γήπεδο "μνημονίου -αντιμνημονίου" δεν μπορεί να κερδηθεί. Σε ανόητα παιχνίδια ο ανορθολογισμός (του Τσίπρα και του Καμμένου ) θα έχει πάντα το πάνω χέρι. Ας αλλάξουμε το παιχνίδι! Ποιος φέρθηκε υπεύθυνα; Ποιος προτείνει μια ρεαλιστική έξοδο; Ποιος μπορεί; Ποιος στοχεύει σε μια καλύτερη Ελλάδα; Η πορεία της είναι μόνο θέμα "μνημονίου- αντιμνημονίου"; Και η Παιδεία; Η ασφάλεια; Το μεταναστευτικό;
    Τα εθνικά θέματα; Τα ζητήματα Δημοκρατίας; Πρέπει σ΄ αυτές έστω τις εκλογές ν ΄ αλλάξουμε την "ατζέντα".

  32. Wolf avatar
    Wolf 19/05/2012 23:27:24

    "Γιατί πολύ πριν από την Τσίπρα ήταν αυτός που είπε ΟΧΙ στην Μέρκελ – αλλά τα κανάλια τον “έθαψαν”. Δεν τον ανέδειξαν όπως τον Τσίπρα"
    Ε να πως να τον αναδείξουν; Ο Σαμαρας δεν ο ευνοούμενος

  33. Kommenos avatar
    Kommenos 20/05/2012 00:52:51

    Καλά, δεν μπορούσε η El Pais να βάλει κάποια καλύτερη φωτογραφία του Σαμαρά; Τον δείχνει σαν αόματο.

    Πάντως μάγκες την έχουμε βάψει. Μόλις γύρισα από ένα μπάρμπεκιου. Σχεδόν όλοι ήσαν του ΣΥΡΙΖΑ, εκπαιδευτικοί που ο μισθός τους πήγε από τα 1300 στα 850. Και πάλι στο ΣΥΡΙΖΑ θα ρίξουν ψήφο και λένε όλοι τους τα ίδια και τα ίδια. Ούτε που σκέπτονται το ότι δεν θα έχουν όλοι οι Έλληνες πρόσβαση στα νοσοκομεία και όσοι θα μπαίνουν σ' αυτά θα χρησιμοποιούν μία σύριγγα για 1000 ασθενείς.

    Ο ΣΥΡΙΖΑ έχει πολύ καλύτερη οργάνωση για να πλησιάζει τον κόσμομ από τη νήα Δημοκρατία που ελπίζει στους νοικοκυραίους.

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ Kommenos 20/05/2012 07:43:38

      Το 2009 τι είχαν ψηφίσει ; Υποψιάζομαι τον "Λεφτά υπάρχουν"

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Kommenos 20/05/2012 11:55:10

      Δεν λες κάτι καινούργιο: το ποσοστό που πήρε ο Τσίπρας στις 6/5 οφείλεται κυρίως στους Δ.Υ., που προσπαθούν να περισώσουν τα κεκτημένα τους από περικοπές. Και φυσικά στηρίζεται αυτό από τους συνδικαλιστικούς τους εκπροσώπους, που έχουν και περισσότερα προνόμια να χάσουν, πλην των μειώσεων μισθών που υφίστανται οι κοινοί θνητοί. Ελάχιστη πέραση έχει ο Σύριζα στον ιδιωτικό τομέα, παρόλες τις απολύσεις και την καταλυτική υποβάθμιση αποδοχών, γιατί οι ιδιωτικοί υπάλληλοι κατανοούν ότι χωρίς τη μικρομεσαία επιχείρηση, που ο Αλέξης πολεμάει εδώ και καιρό, δεν έχουν μέλλον.

  34. ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ 20/05/2012 01:01:47

    Αλήθεια ποιοι είναι εκείνοι στην ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ που τόσο επιθυμούν την επιστροφή της Ντόρας; Η επιστροφή της μόνο κακό θα κάνει. Ο θεός να βάλει το χέρι του γιατί αν γίνει κάτι τέτοιο την παράταξη περιμένουν πολλά κακά.

  35. ΝΙΚΟΣ Π avatar
    ΝΙΚΟΣ Π 20/05/2012 01:18:40

    που ειναι τα βιντεο και τ'αποκομματα του τυπου της περιοδου του μνημονιου που ο σαμαρας στην ευρωπη ηταν το μαυρο προβατο γιατι η νδ δεν τα θυμιζει στον κοσμο τοτε που ηταν αποκομμενος αποτο ευρωπαικο λαικο κομμα και το mega το ειχε σημαια γιατι δεν τα κυκλοφορει το κομμα να θυμισει στο κοσμο που εχει μνημη χρυσοψαρου.

  36. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 20/05/2012 10:22:29

    Αυτό που λέει το άρθρο είναι η το κλειδί του προεκλογικού αγώνα της ΝΔ και του Σαμαρά.

    Οπωσδήποτε ο Σαμαράς πρέπει να βγει πρώτος με σημαία ότι

    θα αλλάξει το μνημόνιο

    και ότι

    θα προασπίσει τα εθνικά συμφέροντα εξασφαλίζοντας της ευρωπαϊκή μας προοπτική.

  37. Ανδρεας avatar
    Ανδρεας 20/05/2012 13:58:44

    Δεν μπορω να καταλαβω γιατι τοση πρεμουρα με την Ευρωπαικη προοπτικη. Η ιδια η Ευρωπη δεν εχει προοπτικη. Εμεις γιατι να θελουμε να την ασπαστουμε? Πως θα αλλαξουμε το μνημονιο? Οταν μια Ευρωπη (μαζι με του ντοπιους κεφαλαιορατες - μην τους ξεχναμε αυτους) σε θελει υποταγμενο, στην ουσια προτεκτορατο, εσυ τι μπορεις να αλλαξεις? Να γινεις ολιγον προτεκτορατο? Να διαπραγματευτεις ποσο θα σου μπει? Ελεος. Δεν υπαρχει διαπραγματευση και πρεπει να το καταλαβουμε. Η το δεχομαστε η οχι. Αν δεν το δεχτουμε θα πρεπει να ειμαστε ετοιμοι να φυγουμε απο το Ευρω και να συγκρουστουμε αγρια με το κεφαλαιο της χωρας. Αυτους που λενε πως θα ερθουν να τα παρουν κοψοχρονια ολα με την δραχμη. Απλα δεν πουλαμε. Η χωρα θα ανηκει σε εμας και οχι σε καποιον Μπομπολα η Ψυχαρη, η Βαρδινογιαννη, η Κοκκαλη, η Αλαφουζο, η Μυτιληναιο η η η...... Ο μονος τροπος διασωσης των Ελληνων. Δουλεια και συγκρουση.

  38. Καβαλιώτης avatar
    Καβαλιώτης 20/05/2012 16:51:28

    Επιτέλους, ένα άρθρο ακριβώς στην καρδιά του προβλήματος.
    Καιρός πια να πούμε το ναι, ναι και το ου, ου.
    ¨Αντιμνημονιακός" Σαμαράς: Ο μοναδικός που δικαιούται 1000% τον τίτλο και η μοναδική ρεαλιστική ελπίδα για την παράταξη και, επομένως, για τη χώρα.
    Όσοι, ακόμη και σήμερα, θεωρούν ότι στο δίλλημα ναι ή όχι στο Μνημόνιο (μόνο αυτό υπάρχει στην κοινωνία) υπερτερεί ο ...Τσίπρας και όχι ο Σαμαράς, κατά τη γνώμη μου δεν έχουν καταλάβει, απολύτως τίποτε.
    Tα πιο απλά πράγματα είναι και τα πιο δυσνόητα για πολλούς, όπως φαίνεται.
    Ας το επαναλάβουμε, προς εμπέδωση:
    Το όχι της Αριστεράς στο Μνημόνιο ήταν ένα όχι βασισμένο κυρίως στο ότι το Μνημόνιο είναι κοινωνικά άδικο -πράγμα που είναι σωστό μεν, όχι όμως αρκετό, ως επιχείρημα, για να θέσεις το Μνημόνιο υπό αμφισβήτηση.
    Το όχι του Αντώνη Σαμαρά ήταν ένα όχι βασισμένο κυριότατα στο ότι το Μνημόνιο είναι ατελέσφορο, αναποτελεσματικό, αδιέξοδο - ένα όχι δηλ. ατράνταχτα και ακλόνητα θεμελιωμένο, που ουσιαστικά δεν επιδέχεται αντίκρουση.
    - Όσοι υποστηρίζουν ότι θα επιβληθεί στην κοινωνία το δίλλημα "ευρώ ή δραχμή" θυμίζουν εκείνους που ισχυρίζονται ότι αν η πραγματικότητα διαφωνεί με τις απόψεις μας, τόσο το χειρότερο για την πραγματικότητα.

  39. axilleas avatar
    axilleas 20/05/2012 23:11:49

    ΠΑΙΔΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΕΘΑΙΝΕΙ Η ΜΙΚΡΟΜΕΣΑΙΑ ΤΑΞΗ ΚΑΙ ΟΙ ΜΕΣΑΙΕΣ ΗΛΙΚΙΕΣ!
    ΕΙΜΑΙ 45 ΧΡΟΝΩΝ ΜΕ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΨΗΦΙΖΩ 26 ΣΥΝΑΠΤΑ ΕΤΗ ΤΗ ΝΔ ΑΚΟΛΟΥΘΩΝΤΑΣ ΜΕΓΑΛΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ.
    ΘΑ ΜΙΛΗΣΩ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ. ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΜΑΖΙ ΜΕ ΜΕΝΑ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟΜΕΣΑΙΟ ΔΥ(ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ) ΜΕ ΜΕΙΩΣΗ ΜΙΣΘΟΥ 40% ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ, ΨΗΦΙΖΟΥΝ ΚΑΤΑ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΝΔ ΟΙ ΗΛΙΚΙΩΜΕΝΟΙ ΑΝΩ ΤΩΝ 60-65 , ΟΙ ΓΕΩΡΓΟΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΟΥ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΚΑΙ ΟΙ-ΘΑ ΤΟ ΠΩ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ- ΠΛΟΥΣΙΟΙ.
    Η ΠΑΡΑΤΑΞΗ ΕΧΑΣΕ ΤΗΝ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΙΚΡΟΜΕΣΑΙΟΥΣ ΟΠΩΣ ΕΓΩ ΤΙΣ ΗΛΙΚΙΕΣ 35-50 ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΜΙΚΡΟΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ.
    ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ;
    ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗ: ΟΤΑΝ ΦΤΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΣΥΝΤΗΡΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΧΗΡΑ ΜΑΝΑ ΣΟΥ, ΟΤΑΝ ΕΣΥ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΗ ΣΥΝΤΗΡΗΣΕΙΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΛΟΓΙΚΗ;

  40. Χριστίνα Καλογήρου avatar
    Χριστίνα Καλογήρου 21/05/2012 09:10:45

    Τελικά, δεν θα γλυτώσουμε ΠΟΤΕ από το Μητσοτακέικο? Μα είναι δυνατόν να ελπίζουμε ότι θα κερδίσουμε τις εκκλογές με τα παλιά τζάκια και τη μνημονιακή Ντόρα. Λυπάμαι, αλλά αυτή η ΝΔ δεν με εκφράζει.

  41. thanas1s avatar
    thanas1s 21/05/2012 22:01:11

    Παρακολουθώ τον πρώην πρόεδρο του Τ.Τ. να μιλάει και εκφράζει πολυ σωστά την πατριωτική πολιτική ουσιαστικής επαναδιαπραγμάτευσης που θα έπρεπε να είχε υιοθετήσει η Ν.Δ. απαρέγκλιτα από το πρώτο μνημόνιο...

    Καλό θα ήταν να τα δουν και να τα σκεφτούν αυτά οι "παρά τον πρόεδρο" και να καταλάβουν πόσο κρίσιμο και πόσο πραγματικό είναι το σταυροδρόμι που βρίσκεται η πατρίδα και να αφήσουν τα επικοινωνιακά μίας άλλης εποχής που εξασκούν.

    Γιατί δεν ακούμε τον Α.Σ. να εκφράζει μετριοπαθώς αυτές τις απόψεις;