#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/02/2013 07:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ως πότε θα εθελοτυφλούμε;

[caption id="attachment_203000" align="alignnone" width="600" caption="Φωτο: Guardian"][/caption]

Έχουμε αλλοτριωθεί ως άτομα κι ως πολίτες αυτής της χώρας. Έχουμε χάσει κάθε επαφή με την πραγματικότητα και είναι καιρός να αλλάξουμε ρότα διότι τα γεγονότα είναι τέτοια που μας ξεπερνούν.

Κυρίως, όμως, αυτοί που πρέπει να αλλάξουν είναι οι πολιτικοί μας. Όχι μόνο οι κυβερνώντες, αλλά και τα υπόλοιπα κόμματα.

Χάνουμε καθημερινά φαιά ουσία για θέματα που τελικά δεν έχουν και τόση σημασία. Όχι ότι δεν πρέπει να προβάλλονται, αλλά είναι τόσο συγκλονιστικά αυτά που συμβαίνουν κάθε μέρα, που τελικά είναι καιρός να αναθεωρήσουμε όλοι, πολιτικοί και πολίτες, τις προτεραιότητές μας.

Την ίδια στιγμή που κάποιος Συριζαίος αποκαλούσε τα Ίμια... Καρντάκ. Την ώρα που περιμένουμε να δούμε αν οι αγρότες δε θα κλείσουν τους δρόμους και οι ναυτεργάτες δε θα μπλοκάρουν τα λιμάνια.Τη στιγμή που ασχολούμαστε περισσότερο απ’ ότι πρέπει με το αν κάποια κακομαθημένα πλουσιόπαιδα «έκαψαν φλάντζες» και το ‘ριξαν στα Καλάσνικοφ και τις ληστείες. Και την ίδια στιγμή που ασχολούμαστε με το στικάκι του Παπακωνσταντίνου, στην Ελλάδα εξελίσσεται μια κοινωνική τραγωδία.

Την είδαμε σε όλο της το μεγαλείο στην οδό Αχαρνών, έξω από το υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης όπου εκατοντάδες χέρια ικέτευαν για μια σακούλα πορτοκάλια, για λίγα μαρούλια και για δύο-τρία πράσα.

Δεν την είδαμε μόνο εμείς. Την πήραν τα ξένα πρακτορεία και την έκαναν φωτογραφία της ημέρας, όπως ο Guardian και το Reuters. Το κοινωνικό κραχ μεταφέρθηκε σε όλο τον πλανήτη. Μπορεί εμείς εδώ να μη βλέπουμε τι γίνεται δίπλα μας, τουλάχιστον ας ευαισθητοποιηθούν οι ξένοι που μας έφεραν μέχρι εδώ.

Δεν είναι μόνο αυτοί που σχημάτισαν ουρές για τα δωρεάν λαχανικά. Καθημερινά στα συσσίτια της Εκκλησίας και των δήμων καταφεύγουν άνθρωποι που κάποτε ήταν νοικοκυραίοι. Έμποροι, ευυπόληπτοι επιχειρηματίες, υπάλληλοι με καλούς μισθούς, οικογενειάρχες που έχασαν τα πάντα.

Ακόμη και πρώην πλούσιοι που ντρέπονται να ζητήσουν βοήθεια και παίρνουν τις σακούλες λέγοντας ότι τις θέλουν για φτωχούς ενώ τις χρησιμοποιούν οι ίδιοι.

Το Reuters έκανε ολόκληρο ρεπορτάζ για την εικόνα της χώρας. Δημοσίευσε την ιστορία ενός 56χρονου Έλληνα, που χτυπήθηκε από την κρίση, κάνοντας λόγο για έναν «ρακοσυλλέκτη που σπάει τα ταμπού για να επιβιώσει».

Πρόκειται για τον Δημήτρη (δεν έκανε γνωστό το επώνυμό του) ο οποίος ήταν οικοδόμος για 42 χρόνια. Η ανεργία τον ανάγκασε να γίνει ρακοσυλλέκτης για να συντηρήσει την οικογένειά του, αφού είναι παντρεμένος με δύο παιδιά.

«Στην αρχή κάλυπτα το πρόσωπό μου. Δεν ήθελα να με αναγνωρίζουν οι άνθρωποι. Ντρεπόμουν. Ήταν δύσκολα, αλλά τελικά μπήκα στο πνεύμα. Τι άλλο να κάνεις όταν δεν υπάρχει δουλειά;».

«Χάσαμε την αξιοπρέπειά μας, αλλά μπορούμε ακόμη να προσπαθήσουμε να ζήσουμε αξιοπρεπώς» αναφέρει επισημαίνοντας ότι αναζητά πιο πολύτιμα σκουπίδια στις πλουσιότερες περιοχές της Αθήνας.

Ο 56χρονος αναφέρει ότι οι γείτονές του δεν τον αντιμετωπίζουν απαξιωτικά, αλλά τον επιδοκιμάζουν ενώ αρκετές φορές οι περίοικοι τον φωνάζουν για να του δώσουν οι ίδιοι άχρηστα σε αυτούς αντικείμενα.

Ο ίδιος τονίζει ότι το γεγονός πως είναι Έλληνας τον βοηθάει πολύ αφού η αστυνομία δεν τον ενοχλεί σε αντίθεση με τους αλλοδαπούς.

«Ο τζίρος της ημέρας μπορεί να είναι ελάχιστος ή πολύ καλός, από 10 ως 200 ευρώ» αναφέρει.

Κανείς δεν λέει να ξεχάσουμε τα υπόλοιπα σοβαρά θέματα. Και η λίστα Λαγκάρντ είναι θέμα και τα Ίμια να αποκαλούνται Καρντάκ από στέλεχος του ΣΥΡΙΖΑ.

Όμως είναι καιρός να ξυπνήσουμε όλοι από το λήθαργο. Δίπλα μας εκτυλίσσεται μια εθνική τραγωδία, όμοια μ΄αυτή που έζησε η χώρα στην κατοχή και στα ταραγμένα χρόνια του εμφυλίου.

Αν συνεχίσουμε να εθελοτυφλούμε, θα δούμε χειρότερα. Όμως, είναι συγκλονιστικό να βλέπεις αυτά τα απλωμένα χέρια. Δεν πάει άλλο.

Α.Ψ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 07/02/2013 08:27:32

    Οι περισσότεροι εξ ημών, τα ζούμε κάθε μέρα δίπλα μας και έχουμε περάσει και περνάμε δύσκολες στιγμές. Το θέμα λοιπόν δεν είναι να λέμε τα ευκόλως εννούμενα. Το θέμα είναι να βοηθά ο καθένας μας τον διπλανό του στο μέτρο που μπορεί χωρίς να σκέπτεται ατομοκεντρικά. Εκεί που μας φτάσανε (δυστυχώς φταίμε που πιστεύαμε στους ψεύτες τόσα χρόνια) το μόνο που θα μας κρατήσει όρθιους ως έθνος είναι η αγάπη προς το συνάνθρωπο που βρίσκεται σε δύσκολη φάση.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Γεώργιος Τ. 07/02/2013 09:10:38

      Σωστός Γιώργο!

  2. 0030salvador avatar
    0030salvador 07/02/2013 08:46:04

    Συμφωνώ απολύτως
    παντού ανθρώπινα δράματα,ανεργία,ανασφάλιστοι καταχρεωμένοι επαγγελματίες,κόκκινα δάνεια για σπίτια έρμαιο των διαθέσεων των τραπεζών για την ανακεφαλαιοποίηση των οποίων χρεώνονται και τα δισέγγονά μας,ληξιπρόθεσμες οφειλές στην εφορία για παράλογα χαράτσια με απειλές φυλάκισης ,με μια λέξη ΑΣΦΥΞΙΑ οικονομική και κοινωνική.
    Κάποιοι περιμένουν την ανάπτυξη,καποιοι τον Αλέξη όμως οι περισσότεροι τον δικαστικό επιμελητή η την αστυνομία.
    Αλλά απο τον λήθαργο αγαπητέ ΑΨ πώς ξυπνάς;ένοπλος αγώνας οδηγεί σε τρομοκρατία,απεργία σε επίταξη,συγκεντρώσεις διαμαρτυρίας τύπου αγανακτισμένων φαντάζουν λίγες και λοιδορούνται ακόμα,εκλογές ...ας γελάσω,είναι τόσο αστείο το πολιτικό προσωπικό που στερεί ακόμα και την ελπίδα απο τον Ελληνα για κατι καλύτερο.
    τι μένει λοιπόν;καποιοι αυτοκτονούν άλλοι μεταναστεύουν οι περισσότεροι με καρτερία υπομένουν και περιμένουν.....τι και απο ποιόν;

  3. Ρηνα avatar
    Ρηνα 07/02/2013 09:03:50

    Καλημερα αγαπητο ANTINEWS και Α.Ψ. Επιτελους! Στο blog με τη μεγαλη επισκεψιμοτητα πνεει νεος ανεμος! Επι του θεματος δεν εχω να πω τιποτα.Τα ειπα χθες και τα ζω γυρω μου καθε μερα.Το πρωτο σχολιο του Γεωργιου Τ ειναι σημαντικο.Εχουμε περασει το σταδιο των διαπιστωσεων και ειμαστε στο σταδιο της αλληλεγγυης. Μην στενοχωριεστε αν δεν ανταποκρινονται ολοι και ειναι πολλοι στο μικροκοσμο τους. Η μητερα μου ελεγε παντα οτι στη κατοχη υπηρχαν οι προδοτες κι οι μαυραγοριτες αλλα οι περισσοτεροι βοηθουσαν και θυσιαζονταν...Αυτο ειναι το DNA του λαου μας και οχι αυτο που διαφορα κεντρα θελουν να παρουσιαζουν για ιδιοτελη συμφεροντα.Ειναι δυνατον ανθρωποι που εχουν γινει γονεις να βλεπουν παιδακια νηστικα και να μην εχουν ενα παιχνιδακι τα Χριστουγεννα και να μην σπαει κατι μεσα τους;

  4. Κώστας Σταματάκης avatar
    Κώστας Σταματάκης 07/02/2013 09:10:53

    Το άρθρο σου φίλε Α.Ψ. περιγράφει επακριβώς την πραγματικότητα, η οποία δυστυχώς είναι ακόμη πιο δραματική. Η γυναίκα μου είναι δασκάλα σε συνοικία της Αθήνας. Πολλές φορές, μανάδες περιμένουν τις δασκάλες, έξω από το σχολείο όχι για να τις ρωτήσουν για την πρόοδο των παιδιών τους στο σχολείο, αλλά για να τους ζητήσουν δανεικά, προκειμένου η οικογένεια τους να βγάλει την εβδομάδα, γιατί δεν έχουν χρήματα ούτε για φαγητό.

  5. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 07/02/2013 09:27:34

    Ἡ ἀλληλεγγύη σ' ἐμᾶς τούς Ἕλληνες δέν εἶναι μιά ἄγνωστη λέξη!
    Εἶναι μιά ἀρετή πού τήν ἐπιδεικνύουμε πολύ εὔκολα,σέ σημεῖο πού καί οἱ ξένοι ἐκπλήσσονται ὅταν τό βλέπουν.
    Ἀπό τήν ἄλλη,εἴμαστε καί φοβερά ἐγωϊστές,ἕνας ἀπό τούς λόγους εἶναι κι αὐτός,γιά τό ὅτι φτάσαμε ἐδῶ πού φτάσαμε..
    Ὁ ἐγωϊσμός ὅλων μας,κακά τά ψέματα,ἔχει τρωθεῖ,τῶρα στά χρόνια τῆς κρίσης,αὐτό εἶναι ἕνα θετικό,ἄν πεῖς ὅτι ὑπάρχει καί κάτι θετικό μέσα στή κρίση..
    Ὅλοι μας λοιπόν,ὅπου κι ἄν βρισκόμαστε,ἄς βοηθήσουμε,σέ ὅποια σοβαρή προσπάθεια γίνεται ἀπό ὅπου κι ἄν προέρχεται.Καί ἡ Ἐκκλησία κάνει μεγάλη προσπάθεια μέ τά συσσίτια,ἄς βοηθήσουμε κι ἐμεῖς ἄν μποροῦμε καί μή χλευάζουμε τό ἔργο της,τούς ἀνθρώπους της,τίς ἀδυναμίες τους.
    Ἐδῶ πού φτάσαμε δέν ὡφελεῖ νά λέμε ποιός φταίει καί πόσο,ἄς σηκώσουμε τά μανίκια κι ἄς βοηθήσουμε ὅπου καί ὅσο μποροῦμε,εἶτε μέ ρούχα πού μᾶς περισσεύουν,εἶτε ὁτιδήποτε ἄλλο.
    Προσοχή μόνο,γιατί κυκλοφοροῦν καί πολλοί ἐπιτήδειοι πού ζητοῦν βοήθεια ἐνῶ δέν ἔχουν τήν ἀνάγκη πού δείχνουν ὅτι ἔχουν ὅπως ἄλλοι συνάνθρωποί μας πιό ἀξιοπρεπεῖς.

  6. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 07/02/2013 09:33:12

    Εκεί καταντήσανε τον Έλληνα οι πολιτικοί και χαίρονται ,μόνο που αυτό μια μέρα θα γυρίσει εναντίον τους και δεν θα σταματιέτε με τίποτα.Ο Σαμαράς δεν βγαίνει απο του Μαξίμου τώρα όχι όταν ο κόσμος θα τους κυνηγά με τις πέτρες.Τότε θα είναι πολύ αργά.

  7. Γιάννης Μ. avatar
    Γιάννης Μ. 07/02/2013 10:07:44

    Η συνοδευτική φωτογραφία του άρθρου τα λέει όλα ! Είναι η επιβεβαίωση του λάθους που ομολόγησε το ΔΝΤ αλλά πληρώνουν οι Έλληνες πολίτες !
    Ναι σαν κοινωνία κάναμε πολλά λάθη για να φτάσουμε στα πρόθυρα τις χρεοκοπίας με πρώτο και βασικότερο ήταν ότι πιστέψαμε σε λαϊκιστές και επιδιώξαμε να απολαμβάνουμε μια ζωή για την οποία δεν κοπιάσαμε ανάλογα .
    Τα λάθη όμως δεν διορθώνονται με λάθη κάτι που συμβαίνει στην περίπτωσή μας !
    Αντί να υπάρξει ένα ελληνικό σχέδιο ανασυγκρότησης της χώρας επιλέχθηκε η εύκολη συνταγή του μνημονίου, από ξένους τεχνοκράτες συντάκτες που κοιτάζουν μόνο τους αριθμούς !
    Η εξέλιξη όλης αυτής της ιστορίας είναι τρανή απόδειξη ότι οι τεχνοκράτες επιβάλλονται και είναι άριστοι ως σύμβουλοι αλλά άχρηστοι για να ηγούνται και να καθορίζουν τις τύχες εκατομυρίων πολιτών !

  8. αλέξανδρος παύλιος avatar
    αλέξανδρος παύλιος 07/02/2013 10:36:15

    Το πρώτο άρθρο που καταλαβαίνει ότι σε σχέση με την οικονομική κατάσταση του κόσμου οι βίλες Αμαλίες, τα στικάκια κλπ. είναι δευτερεύοντα. Όταν το 82% έχει καταθέσεις ως 2,000 και άλλο 11% ως 10,000, δηλαδή το 93% των Ελλήνων δεν έχει αποθέματα για έκτακτες περιπτώσεις υγείας, φορολογίας, σπουδών παιδιών χρειαζόμαστε να δούμε τις σακούλες? Όταν με όποιον μιλήσεις έχει κάνει ρύθμιση στην εφορία ελπίζοντας να σπρώξει το χρόνο χρειαζόμαστε τις σακούλες? Όταν υγιείς (και όχι κρατικοδίατες) επιχειρήσεις έχουν καταρρεύσει και πρώην εκατομυρριούχοι έχουν χρεωκοπήσει χρειαζόμαστε τις εικόνες? Όταν έχουν φτάσει οι πενηντάρηδες γιατροί και πανεπιστημιακοί να παίρνουν 1500 ευρώ τα ανακαλύπτουμε τώρα? Όταν οι τράπεζες δεν δίνουν ούτε δάνεια των 10000 (που άλλες εποχές τα έδιναν σε κάρτα), όταν η αγορά των ακινήτων και της γής έχουν καταρρεύσει και η μόνη δουλειά για μεσίτες είναι μόνο τα ενοίκια χρειαζόμαστε αναλύσεις? 'Οταν ζητήσεις δάνειο από φίλους και κανείς δεν έχει να δανείσει χίλια ευρώ δεν τα ξέρουμε αυτά ? Όταν οι κάτοικοι των βορείων προαστίων δεν τα βγάζουν πέρα με την εφορία χρειάζεται φαντασία για να καταλάβει κανείς τι γίνεται με τους λιγότερο προνομιούχους?

    Σε ποιο σημείο αυτή κυβέρνηση θα πει ως εδώ, δεν πάει παραπέρα? Πότε δηλαδή θα βγεί να πει, καλά τα μνημόνια αλλά τι ποσοστό του λαού μου είναι αποδεκτό να καταστραφεί? Όταν καταστραφεί το 40% του λαού, το 50% το 60%? Ποιο είναι το όριο της κυβένησης αυτής?

  9. unfair avatar
    unfair 07/02/2013 11:32:59

    ...μου θύμησες το γνωστό ανέκδοτο:

    Κάποιος που έχει ράψει κουστούμι μεραγκλαντάν πάει στον ράφτη να το παραλάβει. Το φοράει:
    - Με στενεύει λίγο στη δεξιά ωμοπλάτη, κύριε.
    - Έτσι είναι τα καλά κουστούμια, κύριε... κάντε λίγο έτσι (του δείχνει να καμπουριάσει κάπως στραβά και περίεργα) και θα σας κάτσει καλά.
    - Ναι, αλλά και το παντελόνι, στραβά μου κάθεται.
    - Ε, κύριέ μου, αν δεν ξέρετε από ρούχα, τι έρχεστε εδώ... θα περπατάτε έτσι (ένα βήμα κουτσό και στραβό) και όσοι ξέρουν από ευρωπαϊκή μόδα θα καταλάβουν.
    Βγαίνει ο τύπος στο δρόμο, και ο πρώτος περαστικός που τον βλέπει λέει:
    - Άλα κουστουμιά ο σακάτης!!!

    έτσι κ εμείς! / Λάθος διάγνωση, λάθος συνταγή, με αποτέλεσμα την "λύπηση".
    κ το χειρότερο, επιμένουν!!
    Επιμένουν να μας κοροϊδεύουν!

    Δεν είμαστε νούμερα!! είμαστε άνθρωποι!

    Τι σημασία έχει αν είμαστε με ευρώ ή δραχμή ...αν στην τσέπη μας δεν έχουμε φράγκο!? /// τι σημασία έχει αν είναι ο Σαμαράς ή ο Τσίπρας στην εξουσία αν εμείς δεν έχουμε να βάλουμε κάτι πάνω στο τραπέζι για τα παιδιά μας!?

    Δεν ονομάζεται αναισθησία αυτό αυτό που 'χουν οι "πολιτικοί" κ τα "ΜΜΕ", προδοσία ονομάζεται!! ...γιατί τσακίζουν την περηφάνεια κ το μέλλον ενός ολόκληρου λαού! ...για μερικά "αργύρια"! κ την εφήμερη αίσθηση της εξουσίας.

    Ευτυχώς που υπάρχει στο DNA μας η αξία της ανθρωπιάς κ βοηθάει ο ένας τον άλλο ...αλλά φοβάμαι πως αυτό δεν μπορεί να κρατήσει λόγω των άμετρων μέτρων που συνέχεια μας "επιβάλουν" καθώς κ των "άρρωστων" αντιδράσεων από τις συντεχνίες που δεν θέλουν να χάσουν τα "κεκτημένα" τους!

    Λογική!? Ανθρωπιά!? ας κοιτάξουμε λίγο στον καθρέφτη πως μας κάθεται το κουστούμι.

  10. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 07/02/2013 11:55:38

    Kαλέ μου Αριστερέ Ψάλτη, εμείς καθόλου δεν εθελοτυφλούμε. Εισπράττουμε έστω και ...εξ΄αντανακλάσεως, καθημερινά την απόλυτη προσβολή της αξιοπρέπειας και της περηφάνιας μας, τριγυρνώντας στην πόλη.
    Με κόπο συγκρατούμε την οργή, την αγανάκτηση και την περιφρόνηση που μας κυριεύουν. Ως πότε, κανείς μας δεν ξέρει.....

    ΣΤ΄ΑΣΤΕΙΑ ΠΑΙΖΑΜΕ - ΜΑΝΩΛΗΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΑΚΗΣ

    Δὲ χάσαμε μόνο τὸν τιποτένιο μισθό μας
    Μέσα στὴ μέθη τοῦ παιχνιδιοῦ σᾶς δώσαμε καὶ τὶς γυναῖκες μας
    Τὰ πιὸ ἀκριβὰ ἐνθύμια ποὺ μέσα στὴν κάσα κρύβαμε
    Στὸ τέλος τὸ ἴδιο τὸ σπίτι μας μὲ ὅλα τὰ ὑπάρχοντα.

    Νύχτες ἀτέλειωτες παίζαμε, μακριὰ ἀπ᾿ τὸ φῶς τῆς ἡμέρας
    Μήπως πέρασαν χρόνια; σαπίσαν τὰ φύλλα τοῦ ἡμεροδείχτη
    Δὲ βγάλαμε ποτὲ καλὸ χαρτί, χάναμε· χάναμε ὁλοένα
    Πῶς θὰ φύγουμε τώρα; ποῦ θὰ πᾶμε; ποιὸς θὰ μᾶς δεχτεῖ;

    Δῶστε μας πίσω τὰ χρόνια μας δῶστε μας πίσω τὰ χαρτιά μας
    Κλέφτες!
    Στὰ ψέματα παίζαμε!

    • Ιαπετός avatar
      Ιαπετός @ BLACKQUEEN 07/02/2013 15:48:11

      (( ΣΤ΄ΑΣΤΕΙΑ ΠΑΙΖΑΜΕ
      Μέσα στὴ μέθη τοῦ παιχνιδιοῦ σᾶς δώσαμε καὶ τὶς γυναῖκες μας
      Τὰ πιὸ ἀκριβὰ ἐνθύμια ποὺ μέσα στὴν κάσα κρύβαμε
      Στὸ τέλος τὸ ἴδιο τὸ σπίτι μας μὲ ὅλα τὰ ὑπάρχοντα.

      Νύχτες ἀτέλειωτες παίζαμε, μακριὰ ἀπ᾿ τὸ φῶς τῆς ἡμέρας
      Μήπως πέρασαν χρόνια; σαπίσαν τὰ φύλλα τοῦ ἡμεροδείχτη
      Δὲ βγάλαμε ποτὲ καλὸ χαρτί, χάναμε· χάναμε ὁλοένα
      Πῶς θὰ φύγουμε τώρα; ποῦ θὰ πᾶμε; ποιὸς θὰ μᾶς δεχτεῖ;

      Δῶστε μας πίσω τὰ χρόνια μας δῶστε μας πίσω τὰ χαρτιά μας
      Κλέφτες!
      Στὰ ψέματα παίζαμε!))

      Στά αστεία παίζαμε;
      Όλοι έχουν ακούσει ότι στό τέλος τό καζίνο κερδίζει.
      Αλλιώς δέν θά υπήρχαν καζίνα.

      Καί τώρα;
      Νά πληρώσουν τήν χασούρα αυτοί πού δέν έπαιξαν.
      Αυτοί πού δέν δώσανε τὶς γυναῖκες τους, τὰ πιὸ ἀκριβὰ ἐνθύμια, τὸ σπίτι τους, τὰ υπάρχοντά τους.
      Αυτοί πού νύχτες ατέλειωτες κοιμούνταν ανήσυχα από τό άγχος τού κάματου τής ημέρας, πού πέρασαν τά χρόνια μαζεύοντας σάν τά μυρμήγκια.
      Αυτοί νά πληρώσουν.

      Αυτοί πού δέν έχουν τούς «Ρωμανούς» καί τίς «Πωλίνες» εικονίσματα.
      Αυτοί νά πληρώσουν.


      Δὲ βγάλαμε ποτὲ καλὸ χαρτί, χάναμε· χάναμε ὁλοένα
      Πῶς θὰ φύγουμε τώρα; ποῦ θὰ πᾶμε; ποιὸς θὰ μᾶς δεχτεῖ;

      • Deja vu avatar
        Deja vu @ Ιαπετός 07/02/2013 16:41:01

        κ. Ιαπετέ : Ο κάθε άνθρωπος, εισπράττει από ένα ερέθισμα, από ένα ποίημα, από μία κινηματογραφική ταινία, από το οτιδήποτε τέλος πάντων, αυτό ακριβώς που η ψυχοσύνθεσή του και η αντιληπτική του ικανότητα του επιτρέπουν. Δεν έχει κανείς τις ίδιες απαιτήσεις από όλους. Ίδιον πάντως των ‘’μικρών’’, είναι η ανεπιτυχής απελπισμένη προσπάθεια, να φέρουν στα ‘’μέτρα’’ τους τα μεγάλα.
        Για να τα αντέξουν; Για να τα .....βεβηλώσουν; Για να προκαλέσουν την προσοχή; Τι σημασία έχει;
        Υ.Γ : Ο ποιητής είπε αυτό που είπε και τα εκατομμύρια των αναγνωστών του, ερμήνευσαν σύμφωνα με το ψυχικό τους ‘’έχειν’’ το μήνυμα. Οι μη έχοντες κάτι άλλο από εμμονές, τραύματα και ανοιχτές πληγές που απαιτούσαν άμεσα μπεταντίν, χάνζα πλαστ και ντεπόν, απλώς αμήχανα έβηξαν…. Ποιός να τους κατηγορήσει και γιατί;
        Αυτό μπορούσαν.
        Φιλικά.

        • Deja vu avatar
          Deja vu @ Deja vu 07/02/2013 16:54:53

          Το όνομά μου είναι αυτό που βλέπεις και έγραψα σήμερα για πρώτη φορά εδώ. Αν ενοχλείσαι που σου απάντησε κάποιος όπως σου έπρεπε, δε φταίω. Να έχεις την ψυχραιμία να δέχεσαι τον αντίλογο.

  11. Μπροστα και Δεξια avatar
    Μπροστα και Δεξια 07/02/2013 12:05:49

    Ειχα πει σε παλαιοτερη αναρτηση μου , οτι απο τα ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ μπορει καποιος να αποκτησει τεραστιο και ισχυρο ερεισμα στην κοινωνια.Τοτε κατηγορουταν η Χρυση Αυγη οτι πχ εβρισκε δουλειες σε καποιους ανεργους η μοιραζε φαγητο με σκοπο απλα τον προσηλυτισμο αυτων.Και ναι , μπορει να γινονταν για αυτο το σκοπο ομως η ουσια ηταν μια : οτι καποιοι βρηκανε δουλεια και καποιοι γεμιζανε τα αδεια στομαχια τους.Τα υπολοιπα βεβαιως και τους ηταν Α Δ Ι Α Φ Ο Ρ Α.
    Τι λοιπον ειναι τοσο δυσκολο να κανουμε ?Πηγανε οι αγροτες , μοιρασανε σακουλες και εγινε το ελα να δεις.Ακομα και τραυματισμος υπηρξε.Θα μου επιτρεψετε βεβαια να πω οτι στην Ελλαδα εχουμε την ταση για υπερβολη σε πολλα πραγματα , δεν ειμαστε δα και Ζιμπαμπουε να ερχεται η Unicef...
    Ομως καποια πραγματα ειναι οπως ειναι.Το θεμα ειναι εμεις τι κανουμε ?
    Δεν ειναι κατι τραγικο να μοιραζονται τροφιμα ανα τακτα χρονικα διαστηματα η να διδεται μια ειδικη μεριμνα προς ευρεση εργασιας -εστω- και με μειωμενο εισοδημα.Αυτα τα μικρα και καθημερινα πραγματα , τα οποια ναι μεν δεν επηρεαζουν την πολιτικη κατευθυνση της χωρας ομως επηρεαζουνε μεγαλο ποσοστο της κοινωνιας προς την θετικη πλευρα.Ετσι αποκτας ερεισμα στην κοινωνια.

  12. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 07/02/2013 12:09:53

    Εθελοτυφλούμε γιατί,
    1. άλλος είναι ένοχος γιά ό,τι η Πατρίδα μας διέρχεται (στό μικρό ή μεγάλο ποσοστό πού τού αναλογεί, στό καθεστώς τής περίπου καθολικής κλεπτοκρατίας πού δημιουργήσαμε),
    2. άλλος, χωρίς νά είναι ένοχος, γιατί δέν πιστεύει ότι θά βρή συνεργάτες εάν κινηθή πρός τήν κατεύθυνση πού τού επιτάσσουν τά ιδανικά του (είναι νομτελειακό πώς εάν δέν είναι ένοχος τότε είναι πιστός τηρητής τών ιδανικών του),
    3. καί άλλος γιατί, χωρίς νά είναι ένοχος, από τήν δύναμη τής ...αφασίας, παραμένει σέ λήθαργο.
    Η πρώτη κατηγορία, τών λίγο ή πολύ ενόχων, στήν πλειοψηφία τών μελών της παραμένει καί αμετανόητη...
    Οπότε, ''δέν τούς πρέπει λευτεριά''.
    Οι άλλες δύο έχουν τόν κίνδυνο, αργά ή γρήγορα, νά ενδώσουν. ''Ως πότε παλληκάρια...'' ?
    Εάν εκλείψουν καί αυτοί, ''κλάψτα Χαράλαμπε'' !!!
    Ο πάντοτε υπάρχων αναχωρητισμός, στίς ημέρες μας πάει νά εξελιχθή σέ φυσική κατάληξη-απόφαση τών έως τώρα αδιαφθόρων, γιατί έτσι μάλλον θά διασώσουν εαυτούς καί τά πιστεύω τους. Δηλαδή, τήν ψυχή τους.
    Ατομική λύση ναί, γιά τό σύνολο όμως μέ αρνητικό αποτέλεσμα.
    Μιλάνε πολλοί γιά τόν ''Θεό τής Ελλάδος''...
    Αναρωτήθηκαν γιατί ο Θεός νά είναι φιλέλληνας αφού εμείς δέν είμαστε φιλόθεοι ???

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 07/02/2013 18:15:54

      Απάντηση στην τελευταία ερώτηση:

      Ιστορικό γεγονός σε περίληψη (όποιος θέλει το βρίσκει):
      "Όταν ο Μωάμεθ Β ο Πορθητής μπήκε στην Πόλη, και άφησε 3 μέρες να τη λεηλατήσουν και να σκοτώσουν, να βιάσουν, να κάψουν, να καταστρέψουν οι στρατιώτες του, μάζεψε τα λάφυρα και άλλα ιερά σκεύη της Αγίας Σοφίας και έκανε μεγάλο πανηγυρικό γεύμα για τους αξιωματούχους του για να το γιορτάσει. Κάποια στιγμή είδε μαζί με άλλους στον τοίχο απέναντί του μια παλάμη να έχει ανοιχτά τα 5 δάχτυλα. Αυτό κράτησε κάποια ώρα και όλοι είχαν παγώσει από φόβο. Ζήτησε άμεσα μια ερμηνεία οο Μωάμεθ από τους δικούς του ιερείς, μάντεις, μάγους της αυλής του και κανείς δε μπόρεσε να του ικανοποιήσει την επιθυμία. Ρώτησαν τους Έλληνες και έμαθαν για έναν ασκητή που ζούσε στα υψώματα έξω της Πόλης και που είχε χαρίσματα εκ Θεού. Τον κάλεσε και του είπε το όραμα ζητώντας εξήγηση. Του ζήτησε ο μοναχός 3 μέρες κατά τις οποίες θα έκανε αυστηρή νηστεία και προσευχή για να παρακαλέσει το Θεό για μια εξήγηση. Τελικά επέστρεψε στις 3 μέρες και του είπε ότι τα 5 δάχτυλα σημαίνουν πως η Πόλη σε θα τούρκευε αν υπήρχαν εντός της 5 μόνο δίκαιοι άνθρωποι μπροστά στο Θεό."

      Ήταν μόνο ένας και ήταν εκτός βλέπεις. Τον φύλαξε ο Θεός για να γίνει συτό το γεγονός, να σεβαστεί τους Έλληνες και την ορθοδοξία ο Μωάμεθ και να δώσει προνόμια στον Πατριάρχη και τους χριστιανούς για να αντέξουν 4 αιώνες σκλαβιάς. Για την ιστορία αυτός ο άγιος μοναχός ήταν ο πρώτος Πατριάρχης της σκλαβωμένης ρωμιοσύνης, π.Γεννάδιος Σκολάριος.

      Γιατί τα έγραψα όλα αυτά; Για να καταλάβουμε πως όταν "πέφτει" μια χώρα είτε από πόλεμο είτε από εμφύλιο είτε από πείνα, κάθε ένας από εμάς έχει το 1/5 της ευθύνης! Όχι το ένα προς 10 εκατομμύρια όπως νομίζουμε. Και επειδή ο γέροντας Παίσιος στη δεκαετία του 1990 είπε πως ήταν ζωντανοί 50 Άγιοι στο Άγιο Όρος μόνο, σίγουρα πολλοί από αυτούς ζουν και ελπίζουμε να μας λυπηθεί ο Θεός για χάρη των προσευχών τους. Ο Μωϋσής μόνος του έσωσε με τα παρακάλια του όλο το λαό των ολιγόπιστων και αχάριστων εβραίων όταν ήταν στην έρημο και γκρίνιαζαν μια για κρέας, μια για νερό. Τόση δύναμη έχει ένας άνθρωπος αρκεί να την εκμεταλλευθεί όπως πρέπει.

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Γεώργιος Τ. 07/02/2013 18:53:27

        !!!!!!!!!!!!!!!!!!

  13. Sceptic avatar
    Sceptic 07/02/2013 12:11:47

    Οι επιλογές ήταν δύο:

    ι)Τους στέλνω στον αγύριστο, βρίσκω τους υπαίτιους και τους κλείνω στην φυλακή, και μετά αγωνίζομαι με ιδρώτα και αίμα αλλά ελεύθερος ,για να ένα καλύτερο αύριο.

    ιι)Υποκύπτω στον εκβιασμό, κάνω ότι μου λένε, ελπίζω στα ξεροκόματα που μου πετάνε για να ζήσω , και πιστεύω να λυπηθούνε τον σκλάβο...

    Η επιλογή που έγινε δεν είναι αντάξια της Ιστορίας μας...

    • DemetrisThe Great avatar
      DemetrisThe Great @ Sceptic 07/02/2013 12:32:26

      Και γω την ίδια άποψη είχα για το ποια είναι η ιστορία μας και η καταγωγή μας αλλά όσο περισσότερο διαβάζω τόσο περισσότερο κατανοώ ότι εκ παραδόσεως είμαστε πιο κοντά στην δεύτερη επιλογή.

      • AναρχοΝοικοκυραίος avatar
        AναρχοΝοικοκυραίος @ DemetrisThe Great 07/02/2013 14:36:14

        Να μιλάς για τον εαυτό σου και για τους ομοίους σου σε παρακαλώ DemetrisThe Great. Εγώ και οι ομόψυχοί μου, υποστηρίζουμε την α) επιλογή και ΑΣΦΥΚΤΙΟΥΜΕ .

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ AναρχοΝοικοκυραίος 07/02/2013 18:19:13

          Εγώ ξέρω πως οι ήρωες του αλβανικού έπους έμειναν στην κατοχή ήρεμοι και δε βγήκαν όλοι στο αντάρτικο. Δεν είναι πάντα ξεκάθαρα τα πράγματα και οι γενικεύσεις δεν είναι πάντα σωστές. Επομένως η διάκριση είναι αυτό που μας λείπει. Όχι ο ηρωϊσμός. Δεν είναι μεγαλωμένος αυτός ο λαός για να κάνει αυστηρά νηστεία 3 μήνες. Αν μπορούσε, θα έλεγα μαζί σου. Τώρα αυτοκτονούν από ψυχολογικά, σκέψου από πείνα μετά την πτώχευση και το δελτίο στα τρόφιμα...

          • sceptic avatar
            sceptic @ Γεώργιος Τ. 07/02/2013 20:36:21

            Πρέπει να ξαναπιστέψουμε στους ευατούς μας , να πετάξουμε τα ενοχικά σύνδρομα και να δείξουμε σε όλους τι κρύβει η ελληνική ψυχή.
            Δεν είναι δυνατόν 40 στραβά χρόνια να σβήσουν την Ιστορία χιλιάδων χρόνων .

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ sceptic 07/02/2013 20:48:08

            Τά ''40 στραβά χρόνια'' δέν σβήνουν τήν ἱστορία μας τῶν χιλιάδων χρόνων sceptic.
            Τά 40 στραβά χρόνια φέρνουν ὅμως τήν ἀλλοτρίωση,ἀπό αὐτήν κινδυνεύει ἡ ἑλληνική ψυχή!
            Μόνη ἐλπίδα κατ' ἐμέ,εἶναι ὅτι ὑπάρχει ἡ ζύμη,ἡ μαγιά πού δέν ἔχει ἀλλοτριωθεῖ.
            ''μικρά ζύμη ὅλον τό φύραμα ζυμεῖ''...

          • Ρηνα avatar
            Ρηνα @ Γεώργιος Τ. 08/02/2013 09:59:32

            Αγαπητε Γεωργιε Τ διατυπωσες την ενδομυχη σκεψη σου περι δελτιου τροφιμων, μια σκεψη που βασανιζει ολους οσους εχουν και μια παραπανω πληροφορηση απο πηγες οχι οικονομικες..... ετσι δεν ειναι;

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ Sceptic 07/02/2013 12:45:12

      Αγαπητε Sceptic το να στειλεις στον αγυριστο ειναι πιστευω η μονη επιθυμια ολων των Ελληνων, αλλα αυτο το κανεις οταν εχεις αυτοδιαθεση. Η Ελλαδα αυτο το δωρο το εχει χασει εδω και δεκαετιες...ασε που προσετεθησαν κι αλλοι μνηστηρες.
      Δυστυχως η πολιτικη σημερα ειναι πολυπλοκη και πολυδιαστατη. Θελει ανθρωπους να την υπηρετουν ικανους να σταθουν σε πολλα επιπεδα οι ιδιοι κατ αρχας και οι συνεργατες που θα διαλεγουν αφ ετερου.Και βεβαια πατριωτες και οχι σκυψομεσακηδες. Η χωρα μας ειναι πρωταθλητρια στους πολιτικους προς λυση ΟΛΩΝ των βιοποριστικων προβληματων τους, των παιδιων τους, των εγγονων τους ισως και των δισεγγονων τους.

      • Sceptic avatar
        Sceptic @ Ρηνα 07/02/2013 13:49:55

        Αγαπητή Ρήνα εαν δεν βρούμε την δύναμη να κοιτάξουμε την Ιστορία μας και να προχωρήσουμε, θα χαθούν άδικα πολλές γεννιές μέχρι να μπορέσουμε να ξεφύγουμε από την μιζέρια μας...

    • ΠληβειοΠατρίκιος avatar
      ΠληβειοΠατρίκιος @ Sceptic 07/02/2013 13:30:35

      Σε όλους τους Έλληνες, από το παρελθόν, στο παρόν, για το μέλλον :
      ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ :
      Το Μεγάλο Μας Τσίρκο
      Στίχοι του Ιάκωβου Καμπανέλη

      Μεγάλα νέα φέρνω από κει πάνω
      περίμενε μια στάλα ν' ανασάνω,
      και να σκεφτώ αν πρέπει να γελάσω,
      να κλάψω, να φωνάξω, ή να σωπάσω.

      Οι βασιλιάδες φύγανε και πάνε
      και τώρα στο λιμάνι, κάτω στο γιαλό,
      οι σύμμαχοι τους στέλνουν στο καλό.

      Καθώς τα μαγειρέψαν και τα φτιάξαν
      από ξαρχής το λάκκο τους εσκάψαν.
      Κι από κοντά οι μεγάλοι μας προστάτες
      αγάλι-αγάλι εγίναν νεκροθάφτες.

      Και ποιος πληρώνει πάλι τα σπασμένα
      και πώς να ξαναρχίσω πάλι απ' την αρχή
      κι ας ήξερα τουλάχιστον γιατί.

      Το ριζικό μου ακόμα τι μου γράφει
      το μελετούνε τρεις μηχανορράφοι.
      Θα μας το πουν γραφιάδες και παπάδες
      με τούμπανα, παράτες και γιορτάδες.

      Το Σύνταγμα βαστούν χωροφυλάκοι
      και στο παλάτι μέσα οι παλατιανοί,
      προσμένουν κάτι νέο να φανεί.

      Στολίστηκαν οι ξένοι τραπεζίτες,
      ξυρίστηκαν οι Έλληνες μεσίτες,
      Εφτά ο τόκος, πέντε το φτιασίδι,
      σαράντα με το λάδι, και το ξύδι.

      Κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε
      βουβός, φαρμακωμένος στέκει και θωρεί,
      τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

      Λαέ μη σφίξεις άλλο το ζωνάρι
      μην έχεις πια την πείνα για καμάρι,
      Οι αγώνες που χεις κάνει δεν φελάνε
      το αίμα το χυμένο αν δεν ξοφλάνε.

      Λαέ μη σφίξεις άλλο το ζωνάρι
      η πείνα το καμάρι είναι του κιοτή
      του σκλάβου που του μέλλει να θαφτεί.

      • ΠληβειοΠατρίκιος avatar
        ΠληβειοΠατρίκιος @ ΠληβειοΠατρίκιος 07/02/2013 13:31:34

        Και για όποιον θέλει να ακούσει και το τραγούδι :
        Το Μεγάλο Μας Τσίρκο
        https://www.youtube.com/watch?v=ggUip3ya3Ns
        Η Μουσική είναι του Σταύρου Ξαρχάκου.
        Οι Στίχοι του Ιάκωβου Καμπανέλη.
        Ερμηνεύει ο Αθάνατος Νίκος Ξυλούρης

        • Κυθήριος avatar
          Κυθήριος @ ΠληβειοΠατρίκιος 07/02/2013 15:02:56

          !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  14. Deja vu avatar
    Deja vu 07/02/2013 12:19:02

    Καλή η αλληλεγγύη, καλή και η συμπαράσταση καλή και η ψυχική συμμετοχή στην ανθρώπινη δυστυχία. Πως αντιδρούμε όμως σαν λαός και σαν πολιτεία μέσα σε αυτό το κατεστραμένο τοπίο; Η ανάπτυξη που περιμένουμε με τη μορφή επενδύσεων απ΄έξω, μπορεί να αργήσει πολύ. Πάρα πολύ.
    Αυτό που θα μπορούσε να μας κινητοποιήσει, να ανατρέψει την κατήφεια, την αυτοπαράδοση και την απελπισία, αυτό που θα μπορούσε να μας εμπνεύσει αισιοδοξία, θα ήταν ένα πειστικό, σύγχρονο, άμεσα εφαρμόσιμο πλάνο-σχέδιο ανασυγκρότησης της χώρας. Μία εκ των έσω προσπάθεια αναγέννησης.
    Ο προσανατολισμός μας προς την ανάπτυξη του πρωτογενούς τομέα, η παροχή κινήτρων για μετακίνηση νέων ανθρώπων προς την επαρχία ώστε να ασχοληθούν στοχευμένα σε πρωτοποριακές καλλιέργειες (προς εξαγωγή), στην κατευθυνόμενη αναλόγως της ζήτησης κτηνοτροφία, ώστε να καταφέρουμε να παράγουμε τα απαραίτητα για να τραφούμε ως λαός. Δεν είμαι ειδικός, οι ειδικοί θα μπορούσαν να προτείνουν πιό τεκμηριωμένες προτάσεις.
    Εγώ ανησυχώ κυρίως, γιατί δεν ακούω κανέναν απολύτως να προτείνει άμεσες ενέργειες που θα μπορούσαν να μας ενεργοποιήσουν και να μας προσανατολίσουν σε μία γενικευμένη αντίδραση - δημιουργικότητα, που θα μας ξεκολλούσε από την απάθεια και τη μιζέρια.
    Το μάννα από τον ουρανό των από μηχανής ...επενδυτών ακόμη κι αν βρεθεί, ποτέ δεν πρόκειται να πέσει στο τραπέζι του άνεργου και του συνταξιούχου.
    Πρέπει εκ των έσω να υπάρξει πειστική απάντηση-αντίδραση στην κρίση.

  15. blue nile avatar
    blue nile 07/02/2013 13:14:58

    Οι στιγμές που ζούμε είναι πρωτόγνωρες.
    Καθημερινά η φτώχεια χτυπά την πόρτα όλων και περισσοτέρων συναθρώπων μας.
    Δυστυχώς παρά τις εξαγγελίες της κυβέρνησης όσο και αν θέλω να συμμεριστώ την αισιοδοξία της δεν βλέπουμε φως στο τούνελ.
    Τουλάχιστον όσο συνεχίζεται η λιτότητα.
    Η ανάπτυξη θα παραμείνει κάτι που αναζητείται γιατί είναι αφελές να πιστεύει κανείς ότι σε μια περίοδο που κόβονται οι δημόσιες και ιδιωτικές δαπάνες θα υπάρξει ανάπτυξη.
    Με τέτοια αυτοτροφοδοτούμενη ύφεση ακόμα και μεγάλες επενδύσεις να γίνουν ο ρυθμός αύξησης της ανεργίας θα είναι μεγαλύτερος του ρυθμού αύξησης των νέων εργαζομένων.
    Οπότε η Κρίση θα μεγαλώνει γιατί για να καταπολεμηθεί πρέπει πρώτα να μειωθεί η ανεργία. Που δεν μειώνεται.
    Η μόνη λύση είναι να αλλάξει η εφαρμοζόμενη περιοριστική πολιτική.
    Να συναινέσουν δηλαδή οι ξένοι σε ένα ηπιότερο πρόγραμμα δημοσιονομικής προσαρμογής.
    Το μελλοντικό σημείο που καθορίζεται ως το πλέον πιθανό για κάτι τέτοιο είναι η επομένη των γερμανικών εκλογών.
    Τότε που η Μέρκελ έχοντας εξασφαλίσει μια νέα τετραετία θα μπορέσει να πει και να κάνει πράγματα για την σωτηρία της ευρωζώνης που τώρα ο μέσος Γερμανός ψηφοφόρος δεν θέλει να ακούσει.
    Το ερώτημα για μας είναι το αν θα μπορέσουμε να φτάσουμε μέχρι εκεί.
    Όλα τα επίφοβα είναι πιθανά.
    Η φαινομενική ησυχία που επικρατεί ίσως θα πρέπει να μας προβληματίσει περισσότερο καθώς όλο και περισσότεροι πολίτες βυθίζονται στην απόγνωση.
    Όταν βρει κάποιον η συμφορά είναι λογικό αρχικά να σαστίσει και μετά να πέσει σε κατάθλιψη.
    Το αμέσως επόμενο όμως στάδιο έχει να κάνει με την οργή και στο φινάλε αυτός που έχασε ή χάνει τον τρόπο ζωής του δεν έχει και πολλά ακόμα να χάσει οπότε τα εκβιαστικά διλήμματα δεν τον αγγίζουν.
    Αν μετά το Πάσχα δεν υπάρξουν σαφή σημάδια ανάκαμψης τότε η κυβέρνηση πρέπει να το ξανασκεφτεί.
    Και αν πράξει αναλόγως.

    • Kώστας1.Ν avatar
      Kώστας1.Ν @ blue nile 07/02/2013 16:58:26

      Aγαπητέ Blue Nile, όπως πάντα σωστός. Αν και σ' αυτό σου το κείμενο διακρίνω μια αντίφαση .Στην αρχή λές, και συμφωνώ απόλυτα: "Η ανάπτυξη θα παραμείνει κάτι που αναζητείται γιατί είναι αφελές να πιστεύει κανείς ότι σε μια περίοδο που κόβονται οι δημόσιες και ιδιωτικές δαπάνες θα υπάρξει ανάπτυξη.
      Με τέτοια αυτοτροφοδοτούμενη ύφεση ακόμα και μεγάλες επενδύσεις να γίνουν ο ρυθμός αύξησης της ανεργίας θα είναι μεγαλύτερος του ρυθμού αύξησης των νέων εργαζομένων".
      Στο τέλος όμως (η ελπίδα για το θαύμα? ) καταλήγεις: Αν μετά το Πάσχα δεν υπάρξουν σαφή σημάδια ανάκαμψης (μήπως θέλεις να πείς επειδή ούτε μετά το Πάσχα δεν θα υπάρξουν....) τότε η κυβέρνηση πρέπει να το ξανασκεφτεί.
      Δηλαδή αν υπάρξουν σημάδια ανάκαμψης η κυβέρνηση ΔΕΝ πρέπει να το ξανασκεφτεί, αλλά να συνεχίσει την ίδια πολιτική?Τα σημάδια ανάκαμψης μετα το Πάσχα θα μας οδηγήσουν τελικά σε τέτοια ανάπτυξη που ο αρχικός σου συλλογισμός την αποκλείει?

    • Kώστας1.Ν avatar
      Kώστας1.Ν @ blue nile 07/02/2013 18:09:25

      "Τότε που η Μέρκελ έχοντας εξασφαλίσει μια νέα τετραετία θα μπορέσει να πει και να κάνει πράγματα για την σωτηρία της ευρωζώνης που τώρα ο μέσος Γερμανός ψηφοφόρος δεν θέλει να ακούσει."
      Φίλε blue Nile αλλοίμονο αν η Μέρκελ κερδίσει νέα τετραετία και στις άλλες χώρες παραμείνουν οι σημερινές πουλημένες στους Τραπεζίτες κυβρνήσεις. Γιατί τότε όπως λέει κι ο ποητής :
      "πέντε αιώνες δύσης
      εθνικής θα ζήσεις
      από δω και μπρος
      με αγγλικές αλφαβήτες
      μαλλιαροί μου Ελλαδίτες"..........
      H Bαλκανιοποίηση όλου του Ευρωπαικού Νότου θα είναι πλήρης για πολλές δεκαετίες και το χειρότερο είναι οτι θα το συνηθίσουμε!
      Απλούστατα γιατί οι γενιές που θα το ζήσουν δεν θα ξέρουν το "πρίν".
      Εκεί το πάνε οι Τραπεζίτες και ήδη ο μισθός των 400 ευρώ θεωρείται πλούτος έστω και με τιμές Ελβετίας.
      Δεν σου κάνει εντύπωση οτι στην Κυβέρνηση κανείς επι 5 χρόνια ύφεσης δεν είπε οτι θαπρεπε το κράτος να κάνει κάτι για να ρίξει τις τιμέ τουλάχιστο στα βασικά προιόντα? Το θεωρείς τυχαίο?

      • Kώστας1.Ν avatar
        Kώστας1.Ν @ Kώστας1.Ν 07/02/2013 21:52:14

        Τώρα είδα οτι και ο Σόρος συμφωνεί μαζί μου! χα! χα!...

        http://www.euro2day.gr/news/world/125/articles/756519/ArticleNewsWorld.aspx

  16. euagelos avatar
    euagelos 07/02/2013 14:03:26

    Πρέπει όλοι οι εξαθλιωμένοι συμπολίτες μας ή όσοι βρίσκονται εισοδηματικά κάτω από συγκεκριμένο όριο, που θα ορίσει ίσως ο κ.Στουρνάρας, να μεταφερθούν (με μέριμνα της κυβέρνησης) σε συγκεκριμένες περιοχές όπου θα απαγορεύεται η φωτογράφιση και η βιντεοσκόπηση. Στα ξένα μέσα θα δίνουμε εικόνες από τις εύπορες περιοχές και έτσι το πρόβλημα του διεθνούς μας κύρους θα λυθεί οριστικά.

  17. Πετρος avatar
    Πετρος 07/02/2013 14:05:28

    Και η σημερινη κυβερνηση, που εκλεχθηκε απο εμας, ποτε θα σταθει διπλα στον πολιτη; Γιατι με τον τροπο που σκεφτονται, ειναι λες και η χωρα μας εχει μονο τραπεζες και καταθετες. Η χωρα μας αποτελειται απο ανθρωπους που οπως αποδεικνυεται οι περισσοτεροι εχουν αναγκες που δεν μπορουν να καλυψουν. Και συγχωρεστε με, αλλα ειμαι απαισιοδοξος για την πορεια τον πραγματων. Χαρακτηριστικο ειναι πως αντι να κανουν μια προσπαθεια να νιωσουν την καθημερινοτητα του απλου πολιτη, αυτοι πηγαν και προσελαβαν την Blackwater...

  18. AναρχοΝοικοκυραίος avatar
    AναρχοΝοικοκυραίος 07/02/2013 14:33:24

    Απλά, ΤΈΛΕΙΟ !!!

  19. AναρχοΝοικοκυραίος avatar
    AναρχοΝοικοκυραίος 07/02/2013 14:37:10

    + 10000000

  20. Tasos avatar
    Tasos 07/02/2013 14:48:40

    Η Ισλανδοί ήταν αυτοί που κάνανε τη σωστή επιλογή (την οποία φυσικά "θάβουν" τα ΜΜΕ)

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Tasos 07/02/2013 18:20:34

      Δεν είχαν ευρώ για νόμισμα. Μόνο αυτό κάνει τη διαφορά στην ευελιξία. Η μεταβατική περίοδος μετά την έξοδο από το ευρώ ήταν όλο το θέμα, όχι αν το ευρώ είναι καλό.

  21. panos2 avatar
    panos2 07/02/2013 14:54:58

    η κυβερνηση βγηκε για ενα λογο

    οχι για να παιρνει ο κοσμος παλι 2000Ευρω αυτο θα γινει σε πολλαααα χρονια

    αλλα τουλαχιστον να μην υπαρχει ανεργια

    αμα η ανεργια πεσει κατω απο 10% τετοια φαινομενα θα σταματησουν

  22. Πέτρος avatar
    Πέτρος 07/02/2013 15:01:08

    Αγαπητέ συνονόματε, από εχθές που σε ανακάλυψα, κατάλαβα οτι έχουμε θέμα. Το κακό είναι οτι όταν προσπαθώ να παραλλάξω το όνομά μου, με απορρίπτει το ηλεκτονικό σύστημα. Άρα, θα είμαστε 2.

  23. ΔΟΝ ΚΙΧΩΤΗΣ avatar
    ΔΟΝ ΚΙΧΩΤΗΣ 07/02/2013 16:05:43

    Βρε Πάντσο ! Πριν 2 ώρες, δε σε κλείδωσα στον αχυρώνα; Πως εμφανίστηκες πάλι μπροστά μου παραληρώντας;

  24. Παντσο avatar
    Παντσο 07/02/2013 16:22:18

    Με βοήθησε η Παναγία να δραπετεύσω αγαπητέ Δον

  25. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 07/02/2013 17:34:51

    Πόση «μεγαλειώδη» αυτογνωσία μπορεί νά αντέξει κανείς;

    • Deja vu avatar
      Deja vu @ Ιαπετός 07/02/2013 17:51:42

      Κουράγιο.Ο Πανάγαθος, ποτέ δεν στέλνει στα τέκνα του περισσότερα δεινά από αυτά που πραγματικά μπορούνε να αντέξουν.

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Deja vu 07/02/2013 18:02:34

        Σωστό! Και θα επιβεβαιωθεί για πολλοστή φορά με τη φυλή μας. Δε θα υπήρχαμε σήμερα αν δεν ίσχυε αυτό άλλωστε...

  26. ΔΟΝ ΚΙΧΩΤΗΣ avatar
    ΔΟΝ ΚΙΧΩΤΗΣ 07/02/2013 17:45:41

    Kάτσε καλά όμως τώρα να κυνηγήσουμε κανέναν ανεμόμυλο, γιατί αν δεν είσαι ήσυχος θα σε ξανακλειδώσω και τότε δε σε σώζουν ούτε οι 12 του Ολύμπου !!!

  27. tpe avatar
    tpe 07/02/2013 19:26:11

    Ο καιρός περνάει... Τα πρώτα δείγματα του ΑΣ έχουν αρχίσει να ξεφτίζουν.
    Οι τεράστιες αλλαγές που απαιτεί ο τόπος δεν έχουν γίνει... Κι ο καιρός περνάει...

  28. λαλακης avatar
    λαλακης 07/02/2013 21:47:21

    Aυτη η φτωχια ειναι τεχνητη και προκληθηκε απο την απανθρωπη υπερφορολογηση ελευθερων επαγγελματιων ,διατηρηση εισφορων
    στα ταμεια κλπ
    Γενικα η διατηρηση της τριτοκοσμικης γραφειοκρατιας οδηγει σε Αφρικανοποιηση οπως στην Αγκολα.
    Τα υπολοιπα ειναι αμπελοφιλοσοφιες.
    Η φτωχοποιηση του μισου και βαλε πλυθησμου εγινε απο επιλογη

  29. MCA. avatar
    MCA. 07/02/2013 23:19:53

    Δεν εθελοτυφλούμε,το ζούμε και κάθε μέρα γίνεται χειρότερο.Ένα βαρέλι χωρίς πάτο.Τα σχέδια γκρεμίστηκαν.Μηδέν προοπτική για τους νέους και τα παιδιά μας.Μόνος στόχος η επιβίωση.

  30. Αριστείδης-ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ avatar
    Αριστείδης-ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ 08/02/2013 01:46:57

    Δεν ξέρω αν το λες ειρωνικά αλλα στην πράξη αυτό συμβαίνει. Στους "δείκτες" της οικονομικής ευμάρειας δεν υπάρχει δείκτης ανεργίας ούτε φτώχειας. Οι πιό αναπτυγμένες, οι θεωρούμενες "τίγρεις" της οικονομίας με θετικές αξιολογήσεις απο τους "οίκους' είναι οι χώρες με τον μεγαλύτερο αριθμό ανέργων και εξαθλιωμένων ανθρώπων.
    Ετσι αν κάποιος εξωγήινος οικονομολόγος που δεν ήξερε τίποτε για την Ελλάδα σήμερα, προσγειωνόταν στη χώρα μας, η αναφορά του θα έλεγε τα εξής: H χώρα αυτή είναι μέσα στις 2-3 πρώτες στον κόσμο με εκπληκτικές οικονομικές προοπτικές. Το θερμόμετρο της οικονομίας της , το χρηματιστήριο, κοντεύει να σπάσει και είναι το πρώτο σε απόδοση παγκοσμίως .Εχει εναν από τους μικρότερους πληθωρισμούς στον κόσμο. Παρουσιάζει εκπληκτική μείωση του ελείματος τα 2 τελευταία χρόνια. Εχει εκκρηκτική άνοδο εξαγωγών . Οι οίκοι αξιολόγησης την αναβαθμίζουν 6,6 μονάδες και όχι 1,1 ως συνήθως, βρίσκεται σε πλήρες πρόγραμμα φιλελευθεροποίησης ιδιωτικοποιήσεων και παγκοσμίου ενδιαφέροντως για τα ενεργειακά της κοιτάσματα: Συμπέρασμα-συμβουλή προς εξωγήινους επενδυτές: EΠENΔYΣTE ΣTHN EΛΛΑΔΑ...