#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/05/2011 00:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ωμός εκβιασμός του Eurogroup



Ανήκουστο: Οι ηγέτες της Ευρώπης απαιτούν από τα πολιτικά κόμματα να συναινέσουν στο μεσοπρόθεσμο σχέδιο προκειμένου να δώσουν τη βοήθεια στην Ελλάδα και να μην την αφήσουν να χρεοκοπήσει.

Μάλιστα, η ΕΕ δεν το θέτει αυτό ως παράκληση αλλά ως υποχρέωση των κομμάτων, και ως προϋπόθεση για να μας δώσουν τη βοήθεια.

Αναγκάζουν δηλαδή την Ελλάδα με ένα απίστευτο εκβιαστικό δίλημμα να συμφωνήσει, έστω κι αν δεν το θέλει. Βάζουν τους ηγέτες των κομμάτων της αντιπολίτευσης ουσιαστικά να υπογράψουν δήλωση μετάνοιας και υποταγής.

Αν αυτό έχουμε καταλάβει από το Γιουρογκρούπ τότε μιλάμε για μια απίστευτη και ωμή παρέμβαση των Ευρωπαίων στα κυριαρχικά δικαιώματά μας.

Σύμφωνα με την πληροφόρηση που έχουμε μέχρι στιγμής στην διάθεσή μας, λίγο μετά τη λήξη του Συμβουλίου Eurogroup o Επίτροπος, Όλι Ρεν, και ο Πρόεδρος του Eurogroup, Ζαν Κλοντ Γιουνκέρ.,  υπογράμμισαν την ανάγκη να επιτευχθεί πολιτική συναίνεση σε σχέση με την εφαρμογή του Μνημονίου στην Ελλάδα, ξεκαθαρίζοντας ότι είναι εκ των ων ουκ άνευ για την ομαλή συνέχιση της χρηματοδότησης.

Ενημέρωση: Τι γράφουν οι σημερινές εφημερίδες

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ: «Τη συναίνεση των κομμάτων της αντιπολίτευσης και κυρίως της Ν.Δ. για τους στόχους του Μνημονίου και την προώθηση των αποκρατικοποιήσεων θέτει ως προϋπόθεση η Ευρωζώνη στην Ελλάδα για να συμφωνήσει στη χορήγηση νέου δανείου που θα ‘ξεμπλοκάρει’ και την εκταμίευση της 5ης δόσης. Οι υπουργοί Οικονομικών της Ευρωζώνης που συνεδρίασαν χθες στις Βρυξέλλες άσκησαν δριμεία κριτική στον κ. Γ. Παπακωνσταντίνου για τη δραματική καθυστέρηση και τις αστοχίες στην υλοποίηση του Μνημονίου. Ζήτησαν δεν να ληφθούν όλα τα αναγκαία μέτρα για τη μείωση του ελλείμματος στα 17 δισ. ευρώ φέτος, να καταρτισθεί αξιόπιστο πρόγραμμα δημοσιονομικής προσαρμογής για τα επόμενα χρόνια καθώς και να προχωρήσουν άμεσα οι αποκρατικοποιήσεις. Η ελληνική πλευρά συμφώνησε να δημιουργηθεί ένας φορέας που θα αναλάβει την ιδιωτικοποίηση της δημόσιας περιουσίας».

ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΤΥΠΟΣ: «Σε άμεσες ιδιωτικοποιήσεις εισηγμένων, υποθήκη της δημόσιας περιουσίας και σαρωτικά δημοσιονομικά μέτρα για την κάλυψη της “τρύπας” το 2011, δεσμεύθηκε χθες ο Υπουργός Οικονομικών Γιώργος Παπακωνσταντίνου, ενώ οι συζητήσεις της κυβέρνησης με το κλιμάκιο της τρόικας δεν θα ολοκληρωθούν την Τετάρτη, αλλά θα συνεχιστούν. Αυτό προκύπτει από τα αποτελέσματα της συζήτησης στη χθεσινή συνεδρίαση του γιούρογκρουπ στις Βρυξέλλες, όπου οι εταίροι προειδοποίησαν τον υπουργό οικονομικών ότι δεν πρόκειται να συζητηθεί νέα στήριξη, εάν προηγουμένως δεν ολοκληρωθούν όλες οι εκκρεμότητες σχετικά με την τήρηση του μνημονίου και τις ιδιωτικοποιήσεις».
ΕΘΝΟΣ: «Ντιρεκτίβα για πολιτική συναίνεση στην Αθήνα - που έχει και τον χαρακτήρα έγγραφης δέσμευσης για την επίτευξή της προς τον πρόεδρο της ΝΔ Αντώνη Σαμαρά - έστειλαν ο πρόεδρος του Εurogroup Ζαν Κλοντ Γιούνκερ και ο επίτροπος Ολι Ρεν, προκειμένου να προχωρήσει η εφαρμογή του Μνημονίου και να συνεχιστεί απρόσκοπτα η κοινοτική χρηματοδότηση. Με κατηγορηματικό τρόπο ο Ζ. Γιούνκερ έστειλε μήνυμα να υπάρξει διακομματική συμφωνία, με το κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης “σε ένα θέμα που είναι εθνικό και όχι κομματικό και δεν αφορά μόνο το ΠΑΣΟΚ”».
 

Δείτε τι είπαν, στην συνέντευξη τύπου οι Όλι Ρεν και Ζαν Κλοντ Γιούνκερ :

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/05/2011 01:00:23

    Γιουνκερ : " μπορει να εκφραστει εγγραφως" χαχαααα
    Εχω και μια υπευθυνη δηλωση υπογεγραμμενη ! να περασουν να την παρουν !!

    ΠΠ

    • max man avatar
      max man @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/05/2011 01:17:52

      ακούω ερπήστριες

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/05/2011 01:37:57

      Μάλλον ο Γιούνκερ έχει μείνει στην εποχή των δηλώσεων "αποκηρύσσω τον Κομμουνισμόν, τας παραφυάδας και τους συνοδοιπόρους αυτού"...

      Ας λάβει την απάντηση που του(ς) αξίζει, κι ας γίνει η Ελλάδα η θρυαλλίδα που θα τινάξει στον αέρα το τυραννικό μόρφωμα της Ε"Ε"!

    • Twins avatar
      Twins @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/05/2011 10:54:10

      Ήρθε η ώρα της μεγάλης κολοτούμπας...

  2. jkr avatar
    jkr 17/05/2011 01:01:14

    Εάν επαληθευθούν αυτά θα πρόκειται για δόλια πρόκληση χρεωκοπίας στη χώρα και στην ευρωζώνη, αλλά και για συνειδητή πρόκληση πολιτικού και κοινωνικού χάους στην Ελλάδα, καθώς δεν θα συναινέσει η ΝΔ με ό,τι αυτό θα συνεπάγεται.

    • jkr avatar
      jkr @ jkr 17/05/2011 01:01:56

      δόλια εκ μέρους αυτών που αξιώνουν τέτοιου είδους δέσμευση...

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ jkr 17/05/2011 01:04:57

        Με πολεμο παντα διαγραφονται χρεη !!....... ειδικα σε εμφιλιο !
        Δεν παμε καλα.. το εχω δει εδω και 2 μηνες... λεω διαφορα απ εξω απ εξω... αλλα, τα γεγονοτα ειναι αστραπιαια.
        Υπαρχει διεξοδος. Το παλιο κολπο με τον καθρευτη*.( για αλλη στιγμη)

        ΠΠ

        • Προφήτης avatar
          Προφήτης @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/05/2011 01:39:21

          Γιατί, το κόλπο με τον καθρέφτη;
          (1ο γιατί)

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Προφήτης 17/05/2011 12:20:28

            καλημερα.... εχουμε ξελαρυγγιαστει απο χτες με τον Ντομινικ !! χαχαχααααα ματακηδες με το ζορι !!!

            Το κολπο του καθρευτη, ειναι το εξης...
            Κανεις διαπραγματευσεις σε αιθουσα γεματη καθρευτες ! γυρω γυρω και πανω ! στην χειροτερη βαζεις καθρευτη πισω απο την "αδυναμη πλευρα"...
            1. πολλαπλασιαζεται ο κοσμος !!
            2. βλεπουν ολοι τις φατσες τους οταν μιλουν !!
            3. αισθηση οτι σε παρακολουθουν μεχρι και ο "πανω"
            4. αυτοματη αισθηση ανασφαλειας και "ντροπης" συν αμηχανια.

            Ο καθρευτης παντα λεει την αληθεια. Σου δημιουργει ανασφαλεια σε υψιστο βαθμο !... Ειδικα οταν μιλας απεναντι του!!

            Το ολο θεμα ειναι "καθρευτης" προβληματων Τραπεζων τα οποια καθρευτιζονται εντεχνως στους λαους.

            Τελος Προφητη μου, θυμασαι στο αρθρο μου για τα 5 σταδια του θανατου, ειχα αναφερθει σε εναν γαλαζιαιματο Τραπεζιτη..παππου προς ποαππου.....

            Ο τυπος μου ειχε πει το εξης απλο....

            " στησου μπροστα σε εναν καθρευτη 1 ωρα, ακινητος χωρια να μιλας και να κινησαι... μονο να σκεφτεσαι οτι ναναι... η καθαρση θα σε κανει να φοβηθεις τον εαυτο σου. κανεις δεν εχει αντεξει ολοκληρη την ωρα... μονο εγω, που δεν ειμαι ανρθωπος..."

            Το εκανα... ουττε 20 λεπτα δεν αντεξα !

            Αυτααααα

            ΠΠ

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ jkr 17/05/2011 01:16:26

      Ο Σαμαράς δεν πρέπει επ' ουδενί να υποχωρήσει. Αν το κάνει, θα έχει ακυρώσει κάθε ηγετικό του χαρακτηριστικό και θα καταλήξει στα ίδια αζήτητα που θα καταλήξει και ο ΓΑΠ. Απλώς, ο δεύτερος θα έχει φύγει και με ελικόπτερο.

      Είμαι όμως σχεδόν βέβαιος ότι ο Σαμαράς δεν πρόκειται να "μασήσει".

  3. victoria (true) avatar
    victoria (true) 17/05/2011 01:04:56

    Δεν καταλαβαίνω την Ευρώπη. Συνδέεται με εξελίξεις Στρος Καν;
    Δεν είναι δυνατό να ζητάνε τέτοιο πράγμα. Κάτι λείπει από το παζλ.
    Κάτι συμβαίνει (κι άλλο).

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ victoria (true) 17/05/2011 01:07:59

      Δηλαδή και να το θέλουν (όχι ότι δεν τους έχω ικανούς πλέον), αυτά δεν λέγονται, δεν γίνεται να το λένε. Ο εκβιασμός βολεύει μόνο τον ΓΑΠ να γραπωθεί λίγο ακόμα στην εξουσία και να περάσει τα ψευτοδιλήμματά του.

    • koinos_nous avatar
      koinos_nous @ victoria (true) 17/05/2011 08:00:08

      Τι δεν καταλαβαινεις?
      Αν λεμε τωρα το μνημονιο πασχει νομικα καθως δεν ψηφιστηκε απο 180 βουλευτες, ζητωντας συναινεση φερνει την ΝΔ προ των ευθυνων της (και νομιμοποιουν το μνημονιο ετεροχρονισμενα).
      Και εδω αρχιζουν τα δυσκολα.
      Επιλεγεις σταση πληρωμων και εξοδο απο το ευρω, η συναινεις γτ δεν εχεις εναλλακτικη λυση (και τα Ζαπεια 1 2 ...5 ειναι ναχαμε να λεγαμε και αμπελια να κλαδευαμε) ?
      Εδω σε θελω καβουρα.

      • KillTheKing avatar
        KillTheKing @ koinos_nous 17/05/2011 16:00:47

        και γω εδω σε θελω μαστραφτση.
        ελπιζω να μην κανει πισω
        TheKing

      • victoria (true) avatar
        victoria (true) @ koinos_nous 17/05/2011 18:44:21

        Επιλέγεις όχι στη συναίνεση για τη ...συναίνεση. Το εξηγείς σε Ευρωπαίους και Έλληνες που θέλουν να τους εκφοβίσουν πάλι ότι θα αρχίσουν να τρώνε μπομπότα κατοχική.
        Τα υπόλοιπα μετά, και ένα-ένα. Άλλωστε αυτά είναι terra incognita για όλους. Δεν μπορείς να προεξοφλήσεις αντιδράσεις ή εξελίξεις. Μπορείς μόνο να φυλάξεις Θερμοπύλες.

    • πανελλην avatar
      πανελλην @ victoria (true) 17/05/2011 15:20:44

      Α ΠΛΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΑΚΟΜΑ ΟΤΙ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΣΤΟ ΠΑΖΛ ΛΕΓΕΤΑΙ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΟΛΟΙ

      • victoria (true) avatar
        victoria (true) @ πανελλην 17/05/2011 18:45:28

        Παίζει κι αυτό.

  4. σερτης avatar
    σερτης 17/05/2011 01:06:09

    αλητεια
    τα καταφερες γαπ.....κατελυσες τη δημοκρατία και είσαι υπεύθυνος για αυτό
    ΜΙΑ ΠΕΡΑ ΓΙΑ ΠΕΡΑ ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΗ, ΩΜΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ

    Είναι ο,τι πιο κυνικό, πιο ωμό και επειδή δεν έζησα χούντα είναι η μεγαλύτερη προσβολή που άκουσα για τη χώρα μας.Όταν ο Στρος Καν μας έλεγε ότι είμαστε στα σκατά δεν φανταζόμουν ότι μπορούσε να υπάρξει μεγαλύτερη ξεφτίλα για τη χώρα.

    ΓΑΠ, ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΒΑΛΕΙΣ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΥΣΕΙ ΤΟ ΘΕΣΜΟ ΤΟΥ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΥ
    ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΘΥΝΗ ΣΟΥ ΓΑΠ ΝΑ ΠΑΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΡΙΞΕΙΣ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ....ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΠΡΟΣΒΑΛΛΑΝ ΤΗ ΧΩΡΑ ΣΟΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ
    Δ Η Μ Ο Κ Ρ Α Τ Ι Α Σ.

    • xmmm avatar
      xmmm @ σερτης 17/05/2011 01:09:20

      μιλας για τον πρωθυπουργο της περιοδειας του Τιτανικου.

      σε οποιαδηποτε χωρα ηδη θα εκανε αιωρησεις στα 3μ μετα απο τα αποτελεσματα της περιοδειας δυσφημισης της χωρας και των πολιτων της.

      • σερτης avatar
        σερτης @ xmmm 17/05/2011 01:17:29

        Είναι η τελευταία ευκαιρία του γαπ να δείξει έστω και ένα ελληνικό γονίδιο
        είναι ίσως και η τελευταία του ευκαιρία να δείξει ότι πιστεύει στη δημοκρατία
        είναι η τελευταία του ευκαιρία να ,η φύγει με ελικόπτερο, αλλά να χάσει αξιοπρεπώς

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ σερτης 17/05/2011 01:23:56

          Ο Γιωργάκης, ο γιος της Μάργκαρετ Τσαντ, με ελληνικό γονίδιο; Πλάκα κάνεις; Άλλωστε ο πατέρας του, του κληροδότησε μόνο το... όνομά του. Το έγραψε και στη διαθήκη του.

    • ΚΩΣΤΑς Β avatar
      ΚΩΣΤΑς Β @ σερτης 17/05/2011 08:49:11

      Της Πρώην Ελληνικής Δημοκρατίας της Ε.Ε Π.Ε.Δ.Ε.Ε σύνθετη ονομασία για όλες της χρήσεις.

    • KillTheKing avatar
      KillTheKing @ σερτης 17/05/2011 16:02:29

      τι εννοεις προσβαλαν τη χωρα του? ειπαν τιποτα για αμερικη?
      TheKing

  5. Igor Rasputin avatar
    Igor Rasputin 17/05/2011 01:08:12

    Οι μεγάλοι πολιτικοί άνδρες αναδυκνειονται στις μεγάλες πολιτικές στιγμές που θα λήγουν να διαχειριστούν. Στις μεγάλες κρίσεις.
    Στην προκειμένη περίπτωση ο κος Σαμαρας έχει δυο επιλογές: το ναι και το οχι.
    Ένα εξανκαγκαστικο ναι του δίνει πολυ λίγα ελαφρυντικά ενδεχομένως και τον βάζει στο κάδρο της πολιτικής συναλλαγής.
    Ένα οχι θα είναι απ την άλλη βροντερό και στη συνείδηση των ελλήνων στο σωστό δρόμο. Ενω ταυτόχρονα το βροντερό οχι ξεχωρίζει τα "παιδιά" απο τους Άντρες!!!
    Ενδεχομένως να υπάρξει και η αγορά χρόνου με μια διαπραγμάτευση.
    Όπως και να έχει όμως, θέλω να ελπίζω -παρακαλώ δηλαδή- να ακούσω απο το στόμα του κου Σαμαρά, το ηχηρό Οχι.

    • ΙΑΣΩΝ ΜΑΓΝΗΣ avatar
      ΙΑΣΩΝ ΜΑΓΝΗΣ @ Igor Rasputin 17/05/2011 16:05:15

      Αν ένας δικτάτορας, όπως ο Ιωάννης Μεταξάς "άντεξε" να προφέρει ένα ηχηρό "ΟΧΙ" στις δυνάμεις του άξονα και να οδηγήσει το λαό στο ιστορικό εγχείρημα του υπέρτατου ηρωισμού, ο αρχηγός της Αξιωματικής Αντιπολιτεύσεως ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ!!!!

  6. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 17/05/2011 01:09:22

    Η λύση είναι απλή. Τρεις λέξεις μόνο.

    Δις Ιζ Πάρτα.

    Απλά και καθαρά. Και να τους πάρουμε μαζί μας στον πάτο.

    • drider avatar
      drider @ Αυριανιστής 17/05/2011 01:25:36

      Δεν κατάλαβες, εμείς θα επιπλεύσουμε! Γιατί έχουμε συγκριτικά πλεονεκτήματα:

      1) Μικρότερη εξάρτηση από την παγκοσμιοποιημένη οικονομία. Πατάτες και άλλα καλά καλλιεργούμε και εδώ, τί να τα κάνουμε τα εισαγόμενα.
      2) Εκτεταμένη παραοικονομία. Με αυτά άνετα ζούμε!
      3) Κρατικές τράπεζες (αναπόφευκτα) και δραχμή. Όταν οι άλλοι θα προσπαθούν να επιζήσουν με ευρώ.
      4) Συμμάχους. Τί νομίζετε ότι θα γίνει με Ιρλανδία, Πορτογαλλία, ίσως και Ισπανία;

      Τι χειρότερο μπορούμε να πάθουμε από αυτά που συμβαίνουν εδώ και 1 χρόνο;

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ drider 17/05/2011 01:32:43

        Έλα ντε, αυτό λέω κι εγώ, καιρό τώρα. Τίποτε χειρότερο από όσα συμβαίνουν, πολλώ δε μάλλον από όσα θα έρθουν αν υποκύψουμε.

        Είναι τυχαίο που οι πάλαι ποτέ πειναλοπολωνοί είπαν "όχι ευχαριστώ" στις επανειλημμένες κρούσεις να μπουν στο χυλό της ευρωζώνης; Είναι τυχαίο που ακόμα και οι Βούλγαροι (!) έχουν δεύτερες και τρίτες σκέψεις, και μάλλον δεν θα μπουν ούτε εκείνοι, οικεία βουλήσει;

      • KillTheKing avatar
        KillTheKing @ drider 17/05/2011 16:26:45

        σωστα αυτα που αναφερεις.
        ξεχασες βεβαια τον πολεμο στα χειροτερα που μπορουμε να παθουμε. τον στρατιωτικο πολεμο εννοω, οχι τον οικονομικο που εχουμε τωρα
        TheKing

    • co avatar
      co @ Αυριανιστής 17/05/2011 09:37:56

      να δω ποιος θα πληρωσει και με τι λεφτα τα CDS του Ιουνιου αν δεν δοθουν.
      αν δε δοθουν λεφτα μοννο για τα ομολογα εγω δεν εχω προβλημα, τωρα μηδενικο πρωτογενες και ας αναλαβει η ΕΕ το χρεος

      • Orestios avatar
        Orestios @ co 17/05/2011 09:51:19

        Υπάρχουν Δις (ιζ Πάρτα)

        • juliet avatar
          juliet @ Orestios 17/05/2011 10:31:06

          @Ορέστιε,
          κατι τέτοιο είπε και ο Καν και είδες τι έπαθε!!

          • Orestios avatar
            Orestios @ juliet 17/05/2011 10:37:35

            Σε εμάς το είπαν εδώ και καιρό, αλλά δεν είδα κανέναν να πηγαίνει φυλακή.

          • juliet avatar
            juliet @ Orestios 17/05/2011 14:26:36

            εδώ να μη το επαναλαμβάνουμε ,η δικαιοσύνη είναι πράσινη ζυγαρία σε πράσινο μπακάλικο!!

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/05/2011 01:10:03

    Τσαμπα Τρομοκρατια !!! μη μασατε... πριν το ΠΑΣΧΖ δε ειπα... σουβλιστε και σε σιεστα μεχρι τον Ιουνιο?? Οτι ειναι να γινει θα γινει... ο Σοιμπλε θα το μαθει τοτε και θα μας το ανακοινωσει...
    Παντως δεν ειμαστε σε καλο και ειρηνικο δρομο. Το νου μας ολοι!! Η τρομοκρατια στον κοσμο φερει βια και ανεξελεγχτες αντιδρασεις. Ψυχραιμια Συντροφοι.
    Παρακολουθουμε τους θεατρινους και δεν μασαμε σε οτι ακουμε, μεχρι 25-26 Ιουνιου...

    ΠΠ

    • drider avatar
      drider @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/05/2011 01:47:18

      Χα, χα φοβερές δηλώσεις ο Γιούνκερ. Μεταξύ των άλλων:

      "Σημείωσε ότι συζητήθηκε η ιδέα σύστασης ενός ιδιωτικού οργανισμού που θα αναλάβει τη διαδικασία των αποκρατικοποιήσεων αν και πρόσθεσε ότι ορισμένες χώρες της Ευρωζώνης αντιτάχθηκαν στο συγκεκριμένο μέτρο."

      Ποιές χώρες να ήταν άραγε αυτές; Ποιές χώρες έχουν ήδη σημαντικές επενδύσεις στη χώρα και φοβούνται μήπως χάσουν τη προνομιακή τους θέση και σχέσεις με το ελληνικό δημόσιο και κράτος; Μήπως μπουν και άλλοι "παίκτες";

      Γαλλία, Γερμανία; Έτσι ρωτάω για τη πλάκα του πράγματος...

      Πηγή: h**p://www.capital.gr/News.asp?id=1196166

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ drider 17/05/2011 12:26:39

        Θα ερθει Ανεξαρτητος Οργανισμος να βρει ακρη στην Πολεοδομια?? χαχχαχααααααα σε δικαστικες αποφασεις?? σε ενστασεις στρο ΣτΕ?
        στο Γεν Λογιστηριο?? που θα βρει ακρη ο Οργανισμος?
        Αυτογκολ θα βαλουν... μακαρι να το κανουν !!!

        Σου θυμιζω οτι στη Δανειακη #1, εχουμε εμπραγματες εγγυησεις σε περιπτωση αδυναμιας πληρωμων.. και αυτες τις παιρνουν οι Δανειστες και οχι οι Αραβες !! ειναι ειδη υποθηκευμενα τα ακινητα!!!
        ΟΧΙ ΤΟΣΟ ξεκαθαρα !!! Γι Αυτο θελουν Δανειακη #2 και με το προσχημα!! νεων μετρων, εγγραφη ακινητων και εισπραξεων στο κειμενο !!! να ειναι καλυμμενοι !! Εκβιαστικα!!
        Τωρα δεν ειναι !! τα 110 ειναι στον αερα!
        Φωναζω μονος μου ομως !!

        ΠΠ

  8. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 17/05/2011 01:13:42

    Πάντως, αυτή η ωμή παρέμβαση των Κουίσλινγκ θα έχει κι ένα καλό.

    Θα ξεβρακωθεί πλήρως ο ΓΑΠ και η ληστοσυμμορία του.

    Σκεφτείτε τους πρόσφατους θεατρινισμούς του Πεταλωτή, που συγκαλούσε νυχτιάτικη πρες-κόνφερανς λέγοντας "η τρόικα υπερέβη τα εσκαμμένα" (όταν προεξοφλούσε τι θα πουληθεί, δηλαδή όλα).

    Σκεφτείτε τι θα έκανε ακόμα και ο λαοπλάνος πατέρας του Γιωργάκη αν άκουγε έναν τέτοιο εκβιασμό.

    Γι' αυτό λέω ότι θα ξεβρακωθούν...

  9. Y. avatar
    Y. 17/05/2011 01:14:40

    3 Ιουλίου εκλογές

  10. Ελληνίδα avatar
    Ελληνίδα 17/05/2011 01:18:10

    Αέεεεεεεεεεεεεεεεεεεεερα!

  11. Υψηλάντης avatar
    Υψηλάντης 17/05/2011 01:18:52

    Τελεσίγραφο του Ιταλού πρέσβη Γκράτσι;Η απάντηση γνωστή νομίζω από παλιά.ΌΧΙ.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Υψηλάντης 17/05/2011 01:26:13

      Μην είσαι βέβαιος. Ο (δεδηλωμένος φασίστας, θαυμαστής του Μουσολίνι) δικτάτορας Ιωάννης Μεταξάς αποδεικνύεται σαφώς πιο πατριώτης από τον Τζέφρυ Τσαντ, κατ' όνομα Παπανδρέου.

      • Πέτρος avatar
        Πέτρος @ Αυριανιστής 17/05/2011 06:02:45

        Πλακα κανεις? 1000 φορες!

  12. σερτης avatar
    σερτης 17/05/2011 01:25:08

    ΕΧΟΥΜΕ ΓΥΨΟ;;
    ΓΑΠ ΕΣΥ ΤΙ ΕΙΣΑΙ Ο ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΟΣ;

    ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΛΗΤΕΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΕΣΤΩ ΕΝΑ ΙΧΝΟΣ ΤΣΙΠΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΥΒΕΡΝΩΝΤΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΑΥΡΙΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ

    ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΑΚΟΥΩ ΤΟΣΟ ΕΞΕΥΤΕΛΙΣΤΙΚΟ ΠΑΡΑΓΓΕΛΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙ Ο ΓΑΠ ΕΝΤΟΝΑ ΚΑΙ ΜΕ ΔΙΑΒΗΜΑΤΑ ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΑΠΟΒΑΣΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΔΙΝΕΙ ΠΑΡΑΓΓΕΛΜΑ ''ΠΑΥΣΑΤΕ ΠΥΡ''......ΟΙ ΣΥΝΕΙΡΜΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΙΕΣ ΠΑΝΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ

  13. Αλέξης avatar
    Αλέξης 17/05/2011 01:31:30

    Ω, θεία δίκη. Ο Σαμαράς καλείται να πληρώσει τον ΓΑΠ με το ίδιο νόμισμα που ο τελευταίος πλήρωσε τον Καραμανλή!

  14. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 17/05/2011 01:35:53

    Τώρα κατάλαβα καλά τι ακριβώς εννοούσε χθες το επίσημο όργανο του ΔΝΤ και του νεοφιλελευθερισμού -η αλαφουζοφυλλάδα, ντε- με τον τίτλο "Μνημόνιο ΙΙ ή πτώχευση".

    Ας τους δώσουμε λοιπόν το μάθημα που τους αξίζει. ΠΤΩΧΕΥΣΗ ΤΩΡΑ, ΚΑΙ ΑΠΟΘΑΝΕΤΩ Η ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΜΕΤΑ ΤΩΝ ΑΛΛΟΦΥΛΩΝ!

  15. Κάποιος avatar
    Κάποιος 17/05/2011 01:39:13

    Η τρόικα θέλει να ψηφιστεί το νέο μνημόνιο από τα 3/5 της βουλής ώστε να μην υπάρχει κανενός είδους συνταγματική αμφισβήτηση για το χοντρό ξεπούλημα που θα ακολουθήσει.

    Τα κουκιά όμως δεν βγαίνουν χωρίς τους ψήφους της αξιωματικής αντιπολίτευσης.Γι'αυτό θεωρώ ότι ασκούνται πιέσεις προς αυτήν προκειμένου να συναινέσει στο προμελετημένο έγκλημα.

    Θεωρώ ότι οι τροικανοί θα αποφύγουν πάση θυσία να πάμε σε εκλογές και να ρισκάρουν το "μαύρισμα" της μνημονιακής πολιτικής τους από τον ελληνικό λαό.

    Αν ο Σαμαράς βάλει πλάτη δεν αποκλείεται να δούμε μεχρι και αποστασίες προκειμένου να βρεθούν οι 180 "πρόθυμοι".Το έδαφος είναι στρωμένο από την οικογένεια που έχει παράδοση σε τέτοια θέματα.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Κάποιος 17/05/2011 02:15:12

      Δεν θα χρειαστούν αποστάτες αναγκαστικά, αν θεωρήσουμε ότι οι σαλονάτοι ψευτοαριστεροί του Κουβέλη θα ψηφίσουν "ναι" (με την υποσχετική της απορρόφησης από το ΠΑΣΟΚ φυσικά, γιατί μετά δεν θα τους ψηφίζουν... ούτε οι ίδιοι).

      Δηλαδή:
      ΠΑΣΟΚ 156 + Καρατζαφέρης 15 + Ντόρα και κολαούζοι 5 + σαλονάτοι 4 = 180.

      Βέβαια, για το ενδεχόμενο να υπάρξει ανταρσία πασόκων βουλευτών, σίγουρα η Αγία Οικογένεια θα έχει προετοιμάσει 4-5 "εφεδρείες" μέσα στην ΚΟ της ΝΔ.

      Έχουν όμως σκεφτεί το ενδεχόμενο, να αποδειχτούν τόσοι πολλοί οι αντάρτες πασόκοι, ώστε να τρίβουν όλοι τα μάτια τους;

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ Αυριανιστής 17/05/2011 02:26:21

        Παρατήρησε την κλιμάκωση τα τελευταία 24ωρα.

        Μετά το Ζάππειο 2 βγαίνουν οι τροικανοί και προτείνουν συναίνεση μεταξύ των μεγάλων κομμάτων.
        Ακολουθεί το τηλεφώνημα του ΓΑΠ στον Σαμαρά.
        Και τώρα πιέζουν ανοικτά για συναίνεση και συμφωνία στην ψήφιση του νέου μνημονίου.

        Αρα τους "καίει" το θέμα των 180 κοινοβουλευτικών ψήφων για να είναι όπως έγραψα και πιο πάνω και συνταγματικά κατοχυρωμένοι για το χοντρό ξεπούλημα που αναμένεται.
        Διαφορετικά θα το πέρναγαν όπως την προηγούμενη φορά χωρίς νομότυπη έγκριση από την Βουλή με την τζίφρα του Παπακωνσταντίνου.

        • Κάποιος avatar
          Κάποιος @ Κάποιος 17/05/2011 02:32:31

          Οποιοι βουλευτές ψηφίσουν αυτό το μνημόνιο θα γραφούν στα μαύρα κατάστιχα της ελληνικής ιστορίας.

        • Y. avatar
          Y. @ Κάποιος 17/05/2011 09:09:46

          Το τηλεφώνημα προηγήθηκε

          • Κάποιος avatar
            Κάποιος @ Y. 17/05/2011 10:55:29

            Εχεις δίκιο!
            Η ουσία όμως δεν αλλάζει.

            Για το έγκλημα χρειάζονται συνενόχους για να είναι και συνταγματικά κατοχυρωμένοι.
            Διαφορετικά θα είχαν γραμμένη στα παλιά τους υποδήματα την στάση της αντιπολίτευσης, αν μπορούσαν να υπογράψουν και με λιγότερες από 180 ψήφους το νέο μνημονιο.

        • Orestios avatar
          Orestios @ Κάποιος 17/05/2011 10:43:20

          Το τηλεφώνημα προηγήθηκε. Αδιάβαστος Κάποιε

  16. Προφήτης avatar
    Προφήτης 17/05/2011 01:42:12

    Αφού ειπώθηκε ότι
    "ΔΕΝ υποκύπτουμε σε μικρο-εκβιασμούς για εκλογές"
    άρχισαν οι μεγαλο-εκβιασμοί

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Προφήτης 17/05/2011 01:45:02

      Προφήτη,

      οι μεγάλοι ηγέτες φαίνονται από τις αντιστάσεις τους στους μεγάλους εκβιασμούς. Στα μικρά, όλοι εύκολοι είμαστε.

      Εδώ είναι που ο Σαμαράς πρέπει να επιμείνει αταλάντευτα στο μεγάλο ΟΧΙ και να γραφεί στην ιστορία ως Έλληνας, σε εποχές Ελλήνων εν ανεπαρκεία.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Αυριανιστής 17/05/2011 10:44:47

        Και εδώ έρχεται να φανερωθεί η ωριμότητα των ηγετών, που έχουν την ικανότητα και το σθένος να πούν ΟΧΙ.
        Δυστυχώς οι yesmen είναι κάτι σαν τους προδότες.

  17. Προφήτης avatar
    Προφήτης 17/05/2011 01:45:39

    Όξω ρε π..δες απ' την παράγκα !

    Που θα υπογράψουμε και δήλωση καλής συμπεριφοράς.

    Που 'σαι ρε Μαλβίνα...
    Έφυγες εσύ και έμεινε ο Σημίτης...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Προφήτης 17/05/2011 01:50:40

      Κανονικά, και αν η είδηση αληθεύει, θα έπρεπε να αρχίσουμε να συρρέουμε ήδη στις κεντρικές πλατείες των πόλεων.

      Αλλά φοβάμαι ότι ο παρτάκιας μέσος Έλληνας θα πει "βρείτε τα και πείτε ναι", βαυκαλιζόμενος ότι αν κατεβάσει τα βρακιά θα διασώσει τη μεζονέτα και το Καγιέν...

      • tpe avatar
        tpe @ Αυριανιστής 17/05/2011 12:28:55

        +100000000000

  18. panagiotis_argos avatar
    panagiotis_argos 17/05/2011 01:50:41

    ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ !!!! ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ Ο ΣΠΟΡΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙ. ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΕΤΥΧΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ........ ΚΑΠΟΥ ΤΑ ΑΚΟΥΣΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΔΑΚΡΥΣΩ ΑΠΟ ΥΠΕΡΗΦΑΝΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ !!

  19. Sardax avatar
    Sardax 17/05/2011 01:58:39

    Νομίζω πως όλα αυτά τα τροφοδοτεί ο ίδιος μας ο λαός, γιατί έχει καταλήξει τόσο ποιοτικά ανυπόληπτος που οι εταίροι γνωρίζουν πολύ καλά οτι είμαστε έτοιμοι να δώσουμε ότι μας ζητηθεί προκειμένου να μην αναγκαστούμε να επαναστατήσουμε. Αυτό που καταβάθος όλοι περιμένουν είναι μια μεταστροφή της στάσης των δυναστών μας προς το επιεικέστερο, δεν έχει συμπληρωθεί ακόμη η κρίσιμη μάζα θυμού που θα φοβίσει αυτούς που μας κουνάνε το δάκτυλο. Και αυτό συμβαίνει γιατί είμαστε ασπόνδυλοι ως έθνος εδώ και κάμποσα χρόνια.
    Λυπάμαι που το λέω αλλά θα ήταν ανόητοι αν δεν χειριζόντουσαν το πράγμα όπως το χειρίζονται, τέτοια αντιμετώπιση μας αξίζει, εμείς υποπέσαμε σε αυτή τη θέση και εξακολουθούμε να περιμένουμε λύσεις αναίμακτες και ξεκούραστες, χωρίς πολλούς-πολλούς τσαμπουκάδες και ζοριλίκια. Κι αυτό τραβάει σαν μαγνήτης τα αρπακτικά, η οσμή της λαπαδιασμένης σαπίλας μας τους σπάει τα ρουθούνια.

  20. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 17/05/2011 02:09:12

    Αν ενδώσει ο Σαμαράς, θα είναι ο έσχατος εξευτελισμός της Ελλάδας. Το λέω μετά λόγου γνώσεως, ως πατέρας δύο παιδιών: Καλύτερα να στριμωχτούμε ως χώρα στα οικονομικά, έστω και με χρεωκοπία, έστω και με επιστροφή στη δραχμή, παρά τέτοιο εξευτελισμό που καταργεί τη δημοκρατία. Θα έχουμε και θεσμικά εγκαθιδρυμένη την έτσι και αλλιώς άτυπη ολιγαρχική διακυβέρνηση.

  21. Προφήτης avatar
    Προφήτης 17/05/2011 02:11:46

    Πάντως...πάντως
    Υπάρχει και άλλη ανάγνωση.

    Λάβετε υπόψη κι αυτό :
    "Οι επικριτές τους ΓΑΠ ισχυρίζονται ότι αποφεύγει τις δύσκολες αποφάσεις πιστεύοντας, όπως φημολογείται, ότι ο Θεός της Ελλάδος θα τη σώσει, με το πρόσωπο μιας νέας Ευρωπαϊκής διάσωσης.

    Ο Richard Parker (τον ξέρατε τον κύριο), οικονομολόγος του Harvard, ένας από τους κορυφαίους εξωτερικούς συμβούλους του κ. Παπανδρέου, πιστεύει ότι θα συμβεί.
    Η Γερμανία, λέει, πρέπει να ξεπεράσει το Καλβινιστικό ορμέμφυτο και να συμπληρώσει μια ζουμερή επιταγή για την Ελλάδα, ώστε να την βοηθήσει να συνεχίσει τη διαδικασία οικονομικής ανασυγκρότησης.

    Το χρέος της Ελλάδας είναι μόνο το 3% του ΑΕΠ της Ευρωζώνης, λέει ο κ. Parker, που γνωρίζει τον κ. Παπανδρέου πάνω από 40 χρόνια. Και το τίμημα για την Ευρώπη θα είναι βαρύτερο. Έτσι, λέω, ΔΩΣΤΕ ΤΟΥΣ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ".

    h**p://www.nytimes.com/2011/05/16/business/global/16drachma.html?pagewanted=2&_r=1&sq=greece&st=cse&scp=2

    Καταλάβατε; (Φακτορα μην βγάλεις την παροιμία) :
    "με ξένο κώλο γίνομαι κι εγώ κύναιδος"

    Δηλαδή:
    1. Ο ΓΑΠ έχει Αμερικάνους σύμβουλους που του υπαγορεύουν τι θα κάνει.
    2. Οι σύμβουλοι με τη στάση τους επηρεάζουν βαρύνουσες αποφάσεις για υπέρτατης εθνικής (και Ευρωπαϊκής) σημασίας θέματα.
    3. Οι Αμερικανοί ωθούν τον ολίγιστο να πιέσει τους Ευρωπαίους (λέγε Γερμανούς) να πληρώσουν την καλοπέραση και την κοινωνική ανέλιξη του κομματικού κράτους που έφτιαξε ο Φαύλος ΑΓΠ και συντήρησαν οι επίγονοι.
    4. Κι αν η Ευρωζώνη διαλυθεί, στην πορεία, τόσο το καλύτερο.


    Εσείς, αν ήσασταν Γερμανοί δεν θα ήσασταν έξαλλοι με τον ΓΑΠ;
    Δεν θα εκλαμβάνατε τη στάση του ως δούρειο ίππο για διάλυση της Ευρωζώνης;
    Δεν θα ζητούσατε υποθήκες για να δώσετε λεφτά που είναι πιθανό να ξανα-φάει το καθεστώς ΠΑΣΟΚ;
    Δεν θα ζητούσατε οποιεσδήποτε επιπλέον εγγυήσεις για διασφάλιση;

    Γιατί δεν δίνουν οι Αμερικάνοι από τα φρεσκοτυπωμένα; Δεχόμαστε και με 1,3/1 , $/€

    Ακούω απόψεις.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Προφήτης 17/05/2011 02:22:56

      'Ηδη άρχισε τις "εγγυοδοσίες" ο Ραγκούσης.

      Προανήγγειλε... ΑΣΕΠ απολύσεων (!) από το δημόσιο τομέα, βάσει του οποίου, λέει, θα επιλεγούν με "ορθολογικά κριτήρια" ποιοι θα μεταταγούν και ποιοι όχι.

      Αύριο που θα το μάθουν οι πασόκοι συνδικαλιστές, θα αρχίσουν τα όργανα. Θεωρείς δύσκολο να "πιάσουν" δέκα-δεκαπέντε βουλευτές (που είχαν οριακά εκλεγεί) ώστε αυτοί να μην ψηφίσουν ακόμα και το "Μνημόνιο ΙΙ"; Είναι πολύ απλό: τους λένε ότι είναι τελειωμένοι εκλογικά ούτως ή άλλως, ενώ αν ψηφίζουν δεν θα σώσουν ούτε το τομάρι τους.

      (Αυτά θα βλέπει ο νεοφιλελεύθερος μνημονιολάγνος αρθρογράφος του Capital και θα λυσσάει ξερνώντας τις κινδυνολογικές ανακρίβειές του για το "πόσο πληρώνουμε τους ΔΥ" και "τι μας περιμένει αν βγούμε από το ευρώ"...)

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Αυριανιστής 17/05/2011 02:25:15

        Όσο ξανασκέφτομαι τα SMS που έστελνε ο Φωτόπουλος στους βουλευτές, γουστάρω στο κάργα. Ετοιμάστε τα ποπ-κορν, θα έχουμε σόου!

      • co avatar
        co @ Αυριανιστής 17/05/2011 09:40:17

        μεγαλυτερο ανεκδοτο απο αυτο δενε χω ακουσει.

        αξιολογηση με ποιοα κριτηρια;

        ποτε θα τεθουν τα κριτηρια;;
        τι θα τους βαλει με συντελεστη βαθμο απολυτηριου λυκειου για να δει αν καναν την δουλεια τους;

        δουλευομαστε

        • enianos avatar
          enianos @ co 17/05/2011 10:22:20

          Τα κριτήρια απολύσεων? Αυτοί που χρεωστάνε τα λιγότερα σε τράπεζες !χε!χε!

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ Προφήτης 17/05/2011 02:24:42

      Εγώ πάντως μαζί σου...

      Δεν γίνεται να είσαι κολαούζος της Ουάσινγκτον και από την άλλη να στέλνεις το λογαριασμό για τα δανεικά στο Βερολίνο και στο Παρίσι.

      Μία θα σταδώσουν, δύο θα στα δώσουν, ε, την τρίτη, θα σε πατήσουν στο λαιμό.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ ierofantis 17/05/2011 02:27:44


        Λειτουργεί ως ΗΠΑνθρωπος μέσα στην ΕΕ, και δεν ζητάει να μας δώσουν (οι υπερατλαντικοί πάτρωνές του) κα'να κοκκαλάκι να γλείψουμε μπας και αλαφρύνουμε λίγο το χρέος.

        Έστω και από τα πληθωριστικά φρεσκοτυπωμένα, βρε αδερφέ!

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ Αυριανιστής 17/05/2011 02:32:41

          Για να πάρεις κοκκαλάκι, πρέπει να έχεις δραχμούλα, για να παίξει με το δολαριάκι...

          Αλλιώς με ευρουλάκι, τρώς στη μούρη την Αγγέλα και τέρμα τα πολλά πολλά...

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ ierofantis 17/05/2011 02:37:12

            Θα κώλωνε λοιπόν ο ΓΑΠ να αποκτήσουμε "δραχμούλα, να παίξει με το δολλαριάκι";

            Κάτι άλλο παίζει, δεν είναι μονοσήμαντα τα πράγματα...

          • Προφήτης avatar
            Προφήτης @ ierofantis 17/05/2011 02:49:48

            ιεροφάντη, αν μάς τυπώσει ο Ομπάμα 500 δις $, δεχόμαστε και 1,4/1.

            Θα πάρουμε 357 δις ζεστά ευρουλίνια.
            Θα δώσουμε 57 στην Αγκέλα, για πουρμπουάρ και να μάς τελειώσει τα υποβρύχια, βρε παιδί μου.
            Θα μείνουν 300.

            Θα τα παίξει ο ΠΠ, θα τα κάνει 500.
            Θα εξωφλήσουμε το χρέος, 300.

            Μένουν 200.
            Ιδέες, τι να τα κάνουμε;

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ Προφήτης 17/05/2011 02:55:51

            Χρειάζεσαι όμως και ένα αποτελεσματικό πλυντήριο, για να τα μπάσεις μέσα τα 500 δις δολλάρια και να τα εμφανίσεις από το πουθενά...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Προφήτης 17/05/2011 02:34:31

      Πάντως, Προφήτη, για να απαντήσω στο παρακάτω

      Εσείς, αν ήσασταν Γερμανοί δεν θα ήσασταν έξαλλοι με τον ΓΑΠ;

      θα ρωτήσω με τη σειρά μου το εξής:

      Αν (δικαιολογημένα) οι ευρωπέοι θεωρούν τον ΓΑΠ δούρειο ίππο των αμερικάνων, δεν θα έπρεπε να στραφούν προς τον Σαμαρά ως εγγυητή του φιλοευρωπαϊκού προσανατολισμού μιας επόμενης κυβέρνησης ΝΔ;

      Γιατί λοιπόν να ασκούν σε αυτόν τις ασφυκτικές πιέσεις για υποταγή;

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ Αυριανιστής 17/05/2011 02:40:21

        Έχεις πάρει ποτέ δάνειο;
        Υπήρξε εγγυητής;
        Ξέρεις κανέναν να δέχεται εγγύηση από ντενεκέδες (αναξιόπιστους);

        1. Εγγύηση γίνεται αποδεκτή από φερέγγυα άτομα.
        2. Ο Σαμαράς φέρεται ως ο επόμενος πρωθυπουργός.
        Άρα για να διασφαλίσουν το συμφέρον τους οφείλουν να τον δεσμεύσουν.

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ Αυριανιστής 17/05/2011 02:41:27

        Ίσως για να ισχυροποιήσουν τη θέση του στο εσωτερικό μέτωπο.

        Με ένα όχι και με την στήριξη του κόσμου δημοσκοπικά θα απογειωθεί ενώ σε ενδεχόμενες πρόωρες εκλογές η νίκη θα είναι συντριπτική.

        Έτσι, ο ΓΑΠ φεύγει, ο ΣΑΜ έρχεται, είναι ισχυρός με νωπή λαϊκή εντολή και πλατιά πλειοψηφία στη Βουλή και οι Ευρωπαίοι έχουν ένα πολύ καλό άλλοθι να πουν ότι προ του αδιεξόδου, θα διαπραγματευτούν σε άλλη βάση με τη νέα, ισχυρή κυβέρνηση του τόπου...

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ ierofantis 17/05/2011 02:45:40

          Μακάρι να είναι έτσι, και (κυρίως) μακάρι να το καταλάβει κι εκείνος.

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ Αυριανιστής 17/05/2011 02:47:50

            Φίλε Αυριανιστή μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε.

            Πιστεύω ότι ο άνδρας είναι Έλληνας και μαχητής.

        • Προφήτης avatar
          Προφήτης @ ierofantis 17/05/2011 02:53:12

          Δίκοπο μαχαίρι, πολιτικά, να μην υπογράψει. Δεν εξασφαλίζει εκλογικό θρίαμβο.
          Γιατί ο κόσμος είναι ανενημέρωτος.
          Θα του πουν "ο Σαμαράς δεν υπογράφει και θα χάσεις τη σύνταξη".

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ Προφήτης 17/05/2011 03:09:04

            Θεσμικός παράγων είναι και δικαιούται να απαιτήσει προβολή.

            Ας οργανώσει τρεις - τέσσερις συνεντεύξεις τύπου και πέντε τετ α τετ συζητήσεων με δημοσιογράφους σε κανάλια πανελλήνιας εμβέλειας, και να σου πω πως αλλάζει η ψυχολογία.

          • Προφήτης avatar
            Προφήτης @ Προφήτης 17/05/2011 03:14:14

            Το "δίκοπο μαχαίρι" δεν σημαίνει αποδοχή υπογραφής. Είναι πολιτική εκτίμηση με βάση τα σημερινά δεδομένα.

          • Προφήτης avatar
            Προφήτης @ Προφήτης 17/05/2011 03:22:14

            Καλό Ξημέρωμα στους φίλους

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ Προφήτης 17/05/2011 03:33:40

            Γειά σου Προφήτη.

            Καληνυχτώ και εγώ με τη σειρά μου.

            Ες αύριον.

        • Πάνος Καμμένος avatar
          Πάνος Καμμένος @ ierofantis 17/05/2011 03:19:02

          Συμφωνώ απόλυτα με τον Ιεροφάντη καί σας διαβεβαιώ χωρίς να έχω μιλήσει μέ τον Πρόεδρο ότι η απάντηση θα είναι ΌΧΙ.
          Άν κάποιοι πού σύχναζαν στο γραφείο του Σουφλιά καί είχαν όπως φαίνεται δεχτεί ακόμη καί λύση Σημίτη προσκυνήσουν καλό ταξίδι .
          Μήν ξεχνάτε ότι κάποιοι έχουν ποντάρει στα CDS πού λήγουν 22 Μαίου Σεπτέμβριο και Μάρτιο.
          Πάνος Καμμένος

          • juliet avatar
            juliet @ Πάνος Καμμένος 17/05/2011 10:26:34

            Κ.Καμμένο,
            καλημέρα,εφ΄όσον η ψηφοφορία είναι ονομαστική ας αποφασίσουνε ,ας αποδείξουν οτι φοράνε παντελόνια και σε τελική ανάλυση ας προσκυνήσουνε και φανερά!!εμείς ο λαός θα αποφασίσει μετά....

          • Agnosti avatar
            Agnosti @ Πάνος Καμμένος 17/05/2011 10:40:52

            Η εξίσωση των δαπανών...

            Τόχουμε επισημάνει πολλές φορές τον τελευταίο χρόνο, η «εξίσωση» των δαπανών του δημοσίου σε γενικές γραμμές είναι απλή. Έχουμε περί τα 75 δισ. ευρώ έξοδα και περί τα 50 δισ. ευρώ έσοδα. Από τα 75 δισ. ευρώ έξοδα το 70% περί τα 50 δισ. αφορούν σε μισθούς και συντάξεις (μόνο ο στενός δημόσιος τομέας πληρώνει 27-28 δισ. ευρώ για μισθούς και συντάξεις).

            Όπως και ένα παιδάκι του δημοτικού μπορεί να καταλάβει, με 50 δισ. έσοδα για να βγάλουμε πρωτογενές πλεόνασμα και να έχουμε μόνο τα αναγκαία φάρμακα, θρανία και βενζίνη για τα περιπολικά, οι δαπάνες για μισθούς και συντάξεις πρέπει να πέσουν στο ένα τρίτο των σημερινών περίπου...

            Αυτό είναι το καλό σενάριο, γιατί αν υπάρξει δραστική μείωση των εσόδων θα πρέπει να αναπροσαρμοστούν προς τα κάτω τα μεγέθη. Βάσει αυτού του υπολογισμού από πέρυσι είναι φανερό πως χωρίς κατάργηση του μισού και πλέον κράτους δεν υπάρχει ελπίδα εξόδου...

            Όπως μπορεί να αντιληφθεί ο καθένας το αδιέξοδο φέτος μοιάζει δυσκολότερο από το περσινό αδιέξοδο της χρεοκοπίας καθώς οι επιλογές που έχουμε τώρα έχουν περιοριστεί δραματικά.


            Πηγή:www.capital.gr

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ Agnosti 17/05/2011 11:01:26

            Α, ναι. Ο γνωστός νεοφιλελεύθερος Στούπας, με τις κινδυνολογικές του ανακρίβειες (πού το είδε γραμμένο ότι οι μισθοί είναι στα... 50 δις;) και την ακόρεστη δίψα για αίμα δημοσίων υπαλλήλων.

          • Νίκος avatar
            Νίκος @ Αυριανιστής 17/05/2011 14:59:31

            "Ο γνωστός νεοφιλελεύθερος Στούπας,"
            Παιδιά ή εσείς είστε μπερδεμένα ή εγώ!!
            Τόσα χρόνια ψηφίζω ΝΔ και είμαι νεοφιλελευθερος.
            Θα μας τρελλάνετε;
            Σηκώθηκαν τα πόδια να χτυπήσουν τι κεφάλι;
            Θα ξαναγυρίσουμε στον Αρσένη της δεκαετίας του 80; Δηλαδή τι πρεσβευει πια η παράταξη που ψήφίζω;

    • drider avatar
      drider @ Προφήτης 17/05/2011 02:50:17

      Δεν είναι ευγενικό να απαντάς σε ερώτηση με άλλη ερώτηση, αλλά έχω επιπρόσθετες απορίες:

      1) Με όλα όσα συμβαίνουν αυτή τη στιγμή στην ευρωζώνη, γιατί το "ευρώ" σκληραίνει ακόμα περισσότερο σαν νόμισμα;
      2) Ποιά είναι τα σχέδια του "μετασχηματισμένου" ΔΝΤ για την αντιμετώπιση του διαρκώς διογκόμενου αμερικανικού χρέους, σε συνεργασία με τη FED;
      3) Γιατί η αμερικανική κυβέρνηση δεν μπορεί / δεν θέλει να εφαρμόσει προγράμματα ανάλογα με τα ευρωπαϊκά προγράμματα "προσαρμογής";
      4) Για πόσο καιρό ακόμα θα συνεχίσει να είναι παγκοσμίως το κύριο αποθεματικό νόμισμα το δολλάριο;
      5) Ποιοί θέλανε το πάγωμα των σχεδιασμών του ΔΝΤ και τι σηματοδοτεί η σύλληψη Στρος-Καν;

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ drider 17/05/2011 03:11:46

        1. Η πτώση του $ στην ισοτιμία με το € ξεκίνησε μαζί με τις μηχανές εκτύπωσης. Το λεγόμενο quantitative easing.
        2. Χμμμ. Ο μακαρίτης ο Στρος Καν ήθελε να το συνδέσει με διεθνείς νομισματικές μονάδες. Αλλά αντέβαινε στην "πειρατική" αντίληψη των ΗΠΑ για τις διεθνείς σχέσεις.
        3. Για τον ίδιο λόγο που ένας "σφίχτης" 110 κιλά δεν επιστρέφει τα δανεικά σε έναν 60 κιλά κοκκαλιάρη (που έκανε το λάθος ή αναγκάστηκε και του τα έδωσε).
        4. Για όσο η ισχύς των ΗΠΑ το επιβάλλει. Η έναρξη έγινε την επαύριο της νίκης στον 2ο ΠΠ.
        5. Ο εξευτελισμός, για μένα, σηματοδοτεί το "κανένας δεν είναι τόσο ισχυρός για να μάς αντισταθεί". Δεν σημαίνει ότι ο Ντομινικ αντιστάθηκε στις ΗΠΑ, έχουν το 34% του ΔΝΤ και δικαίωμα βέτο, έγινε πρόεδρος με τις ευλογίες τους. Αλλού πάει το θέμα, διάβασε και h**tp://www.antinews.gr/2011/05/16/101223/

    • Πέτρος avatar
      Πέτρος @ Προφήτης 17/05/2011 06:12:18

      Συφωνω με την αναλυση 100%. Γερη κοντρα Αμερικανων-Γερμανων. Το θεμα ειναι οτι εδω μεσα μας εχουν λιγο μπερδεψει...βεβαια αν ο Σαμαρας υποστηριξει τους Γερμανους δε θα εκλεγει ουτε στον αιωνα των απαντα.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Προφήτης 17/05/2011 09:58:58

      Προφήτη, εγώ, αν ήμουν Γερμανός, θα πίεζα την αντιπολίτευση να πει "όχι" για να γίνουν εκλογές, ώστε ν'απαλλαγώ από τον ΓΑΠ - και φυσικά, για να το πετύχω αυτό, εμφανώς θα πίεζα για "ναι", που στην πράξη ωθεί στο "όχι".

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Προφήτης 17/05/2011 12:41:42

      αντε παλι!! χαχαχαχ
      ρε αν μας κανουν κολπα ολοι.. λεμε..παιδια με τρελλανατε, βγαινω απο Ευρω και το γυρναω σε Δολλαριο η Γουαν.... !! δε θελω δραχμη.-
      ας εγγραφουν τα δανεια σε δολλαρια/γουαν οι δανειστες. να κοβουν βολτες Κινεζικα αεροπλανοφορα στο Αιγαιο να προστατεψουν τα Δανεια τους !! χαχαχαχα και τα assets τωνε.

      Δεν υπαρχει τσαμπα τυπωμα. ειναι 10c ανα δολλαριο στην πηγη η χρεωση απο FED... μακακες ειμαστε μονο εμεις οχι τα κορακια !

      ΠΠ

  22. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 17/05/2011 02:53:09

    "Αναξιόπιστους" εννοείς ότι θεωρούν οι ευρωπέοι συλλήβδην τους Έλληνες πολιτικούς, του Σαμαρά συμπεριλαμβανομένου;

    Αν ήταν έτσι, δε νομίζω ότι θα είχαν καμιά ιδιαίτερη καούρα να τον δεσμεύσουν, όλους στον κουβά θα τους έριχναν, και τέλος.

    Άλλωστε ο Σαμαράς παρουσίασε το πρόγραμμά του, τον άκουσαν, και ξέρουν ξεκάθαρα τι θα βρουν.

    • koinos_nous avatar
      koinos_nous @ Αυριανιστής 17/05/2011 08:08:24

      Ευρωπαιοι χωρις πεη :)

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Αυριανιστής 17/05/2011 10:01:52

      Αυριανιστή, τι να την κάνουν οι Ευρωπαίοι την υπογραφή του ΓΑΠ, των 150 του, του Καρατζαφέρη και της Ντόρας;
      Πρωθυπουργός αύριο θα είναι ο Σαμαράς .
      Η δική του υπογραφή μετράει.

  23. ierofantis avatar
    ierofantis 17/05/2011 02:57:32

    Πριν πω για τις ιδέες, παρατηρώ ότι με 500 δις $ και μάλλον με δραχμή (υποτιμημένη), ναι μεν δεν θα χρωστάω στην Αγγέλα και στους άλλους λιμοκοντόρους των Παρισίων, αλλά θα χρωστάω στον Αμερικανό περίπου 800 - 1000 δις $.

    Εποχή Πιουριφόϊ και βάλε.

    Σκοπιανό, Ελληνοτουρκικά και Κυπριακό στην πρέσσα.

    ΑΟΖ και χωρικά ύδατα στις καλένδες.

    Για να το κάνεις αυτό, δηλαδή για να τινάξεις την ευρωζώνη στον αέρα πρέπει να έχεις πάρει τρελές εγγύήσεις για τα ανωτέρω.

    Και ως γνωστόν, ο έχων χρέη σε όλα τα έθνη και τις γλώσσες του κόσμου (βλέπε Ελλάς) δεν έχει και πολλα περιθώρια απαιτήσεων...

    Ιδέα τώρα.

    Με τα 200 δις $, αγοράζουμε CDS Γερμανικών ομολόγων και την επόμενη σπεκουλάρουμε στην οικονομική κατάρρευση της Γερμανίας...

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ ierofantis 17/05/2011 03:18:17

      Όχι μωρέ. Στους Αμερικάνους το χαρτί και το μελάνι θα πληρώσουμε.
      Τι τον έχουμε τον Αμερικανό πρωθυπουργό;

      Δανεικά αλλά ΑΓΥΡΙΣΤΑ εννοώ.
      Ενοίκιο για τη Σούδα.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ ierofantis 17/05/2011 03:32:24

      Πολλά ζητάς ... για ενοίκιο.

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ ierofantis 17/05/2011 10:24:11

      Πολύ το ενοίκιο για 60 χρόνια διευκολύνσεις;
      Και όχι μόνο για τη Σούδα.
      Αλλά και για τη Σούδα, από την οποία πέρασε η μισή εισβολή στο Ιράκ το 2003, όταν αρνήθηκαν οι Τούρκοι.
      Μήπως κοστολογούμε φθηνά την ιδιοκτησία μας;

  24. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 17/05/2011 03:02:40

    Είναι στο χέρι του, ακόμα και στο δικό μας το χέρι θα έλεγα, να μάθει ο κόσμος την αλήθεια, πόρτα-πόρτα.

    Δίκοπο μαχαίρι, αλλά να είσαι σίγουρος ότι ένα "ναι" στον εκβιασμό θα τον κατατάξει (τηρουμένων των αναλογιών) δίπλα στο Γλαύκο Κληρίδη, όχι δίπλα στον Τάσσο Παπαδόπουλο. Πόσο ουτιδανός φαντάζει ο πρώτος μπροστά στον δεύτερο;

    Και υπάρχει και η ρημάδα η υστεροφημία, ξέρεις, σ' αυτή τη ζωή.

  25. antonis avatar
    antonis 17/05/2011 03:10:01

    "Εκβιασμός"- Ωμή παρέμβαση στα εσωτερικά της χώρας από Eurogroup
    http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2011/05/eurogroup.html

  26. Nikos Draxmi avatar
    Nikos Draxmi 17/05/2011 04:13:16

    Μην είσαι βέβαιος. Ο (δεδηλωμένος φασίστας, θαυμαστής του Μουσολίνι) δικτάτορας Ιωάννης Μεταξάς αποδεικνύεται σαφώς πιο πατριώτης από τον Τζέφρυ Τσαντ, κατ’ όνομα Παπανδρέου.

    Δεν ανηκω σε κανενα πολιτικο χωρο, παρα μονο της ελλαδας και της αμεσης δημοκρατιας
    Αυτα που γραφεις ειναι ανοησιες και μπουρδες των αναρχοαπλυτων και εθνομηδενιστων της αριστερας
    Πως γινεται να ειναι φασιστας αυτος που κατατρωπωσε τους φασιστες ιταλους , δυσκολεψε τους χιτλερικους και εσωσε και την ελλαδα απο το χρεος ?

    Ο μεταξας εκτος οτι αρνηθηκε το χρεος 1936 , ως οφειλε οπως καθε ελλην πατριωτης πολιτικος , αλλα εδωσε και παροχες ( συνδριτης του ικα , καθιερωση 13 μισθου )
    Οργανωσε αριστα τον στρατο με μυστικη επιστρατευση τον νοεμβριο του 1939 στα ελληνοαλβνικα- γιουγκοσλαβικα συνορα , ηξερε οτι οι ιταλοι θα επιτεθουν

    Απο το σμολικα μεχρι τα πολυβολια του ρουπελ ηταν η περιφημη γραμμη μεταξα , με πενιχρα εξοδα εφτιαξε οχυρωματικες γραμμες που αντεξαν τις επιθεσεις τον εισβολεων

    Το οχι, δεν ηταν του κοσμου που δεν ειχε ιδεα μεχρι και την 28 οκτωβριου τι του ξημερωνε , αλλα του μεταξα αφου ειχε ετοιμασει το στρατο αριστα ( ως εξυπνος και διορατικος στρατιωτικος που ηταν και τις σωστες πληροφοριες που του εδιναν οι αγγλοι συμμαχοι ) , αιφνιδιασε τους ιταλους που νομιζαν οτι τα συνορα ηταν αφυλακτα και θα εκαναν περιπατο μεχρι τα γιαννενα
    Η νικη στο ελληνοαλβανικο επος οφειλεται αποκλειστικα στην εξυπνη οργανωση και το αξιομαχο του στρατο που εχει προετοιμασει ο μεταξας , ηταν και γνωστος αγγλοφιλος

    Το απριλιο του 1941 οι ελληνες , πολεμησαν υπερασπιζωντας γενναια την γραμμη μεταξα , ηταν τοσο μεγαλο το σθενος τους και η ηρωικοτητα τους , που ακομα και αυτοι οι χιτλερικοι φασιστες θαυμασαν τον ελληνικο στρατο ως τον πιο αξιομαχο που ειχαν αντιμεπτωπισει

    Η γραμμη μεταξα υπαρχει σε πολλα στρατιωτικα εχγειριδια , ο μεταξας δολοφονηθηκε μαλλον απο προδοτες - αριστερους το 1941 με δηλητηριαση λεγεται στο σπιτι του λαμπρακη
    Προσπαθησε να μεταφερει τον ελληνικο χρυσο απο την αθηνα στην κρητη και απο κει στο καιρο για να τον προστατεψει

    Η σημερινη ελλαδα θελει ελευθεριους βενιζελους και μεταξαδες για να ορθωσει αναστημα , ηταν οι τελευταιοι μεγαλοι πολιτικοι που εβγαλε ο τοπος

    Ετσι ομως που φτασαμε ο λαος καλειται να δωσει την λυση με αυτοργανωση και διαδικασιες αμεσης δημοκρατιας ( δημοψηφισμα για ευρω , δραχμη , νεο συνταγμα)

    • Πέτρος avatar
      Πέτρος @ Nikos Draxmi 17/05/2011 06:26:15

      +1000000

    • Pikis avatar
      Pikis @ Nikos Draxmi 17/05/2011 09:41:54

      Τελικό ο χρυσός που πήγε μετά την προστασία του Μεταξά;;;

  27. aurora3363 avatar
    aurora3363 17/05/2011 04:29:13

    ΩΡΑ ΝΑ ΦΕΥΓΟΥΜΕ..ΚΑΙ ΑΝ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ..

  28. SXOLIASTHS avatar
    SXOLIASTHS 17/05/2011 05:15:39

    ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΘΑΥΜΑΣΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ ΤΩΡΑ ΣΥΣΣΩΜΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΟΥΛΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΕ ΕΚΛΟΓΕΣ. ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΠΟΥΛΙΑ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ....

  29. Σακκας avatar
    Σακκας 17/05/2011 07:53:21

    Καμμια συναινεση . ΚΑΜΜΙΑ..

    Καλλιτερα να μην δωσουν καμμια αλλη δοση ,να ξεσηκωθει επιτελους ο κοσμος και να ξεπαστεψει την συμμορια πασοκ.

    Κρεμαλες στο Συνταγμα..

  30. Orestios avatar
    Orestios 17/05/2011 07:59:33

    Η ΕΕ φανερώνει πια το πραγματικό της πρόσωπο.
    Bye bye Ευρωπαϊκή Ένωση.
    Να ζήσουμε να σε θυμόμαστε σαν παράδειγμα προς αποφυγή.

  31. juliet avatar
    juliet 17/05/2011 08:25:00

    με τόσες συναινέσεις γλυτώσαμε το ξεβράκωμα;τουλάχιστο ας είμαστε και μια φορά αξιοπρεπείς με ότι συνεπάγεται,τι χειρότερα ;και ο κανόνας λέει οτι αν αρχίσεις να υπολογίζεις τον αντίπαλο ,είσαι πιο προσεκτικός και πιο λογικός.
    Καμία συναίνεση,ας αναλάβουμε τις ευθύνες μας και ενημέρωση ότι τ΄αλλά είναι πράσινο σανό για πράσινα βόδια.
    Καλημέρα...

  32. spiros avatar
    spiros 17/05/2011 08:28:48

    Το ΟΧΙ είναι ότι καλύτερο για την ΝΔ. Καταβαθίζεται το φθαρμένο υπάρχον πολιτικό σύστημα με τους διακινητές του ψεύδους . Αναδεικνύεται ο ηγέτης . Όσοι πίστεψαν στις ιδέες τους κια πολέμησαν για τα πιστεύω τους έμειναν στην ιστορία . Η συναίνεση είναι υπογραφή οικιοθελους θανάτου στο διηνεκές.
    ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ δεν θα πάρουμε.

  33. Orestios avatar
    Orestios 17/05/2011 08:33:11

    Και να αναλάβει τις ευθύνες της η Κυβέρνηση Παπανδρέου, που το μόνο που κάνει είναι να τις μεταθέτει σε άλλους.
    150+ βουλευτές έχει.
    Ας ψηφίσει το μακροπρόθεσμο αν τολμά

  34. Αννίτα avatar
    Αννίτα 17/05/2011 08:56:03

    Καμμιά συναίνεση,καμμιά υποταγή, δενπρέπει να δεχθεί η αντιπολίτευση. Αυτό το μήνυμα που προσπαθούν να περάσουν δια μέσου έκκλησης είναι ο κώδωνας κυρίως για τον Σαμαρά, ο οποίος εμμένει στην αρχική του στάση. Να τους απαξιώνει και να απαιτεί να σεβαστούν τα δικαιώματα και τα συμφέροντα της Ελλάδας. Τους καίει πολύ αυτή του η στάση. " ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΟΥΜΕ ".

  35. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 17/05/2011 09:08:17

    Όταν γυρίσω θα τους γαμι... Και αν άργισω δωστους και αυτό είναι τα αρχιδ..μου τα δυο,Αυτο θα τους πει ο Αντωνης

  36. Κεφαλλονίτης avatar
    Κεφαλλονίτης 17/05/2011 09:11:09

    Εγώ θα μιλήσω λίγο αλληγορικά και ελπίζω οι περισσότεροι να καταλάβουν:
    Το τραγουδάκι "την Κική την αγαπώ, μα μ΄ αρέσει κι η Κοκό" το θυμάται κανένας;
    Οι γκόμενες αρχίζουν και "ξυπνάνε" και δυστυχώς φτάνει ο καιρός να κάνει η Ελλάδα την επιλογή της. Εδώ είναι τα δύσκολα ποιάν επιλέγεις και πως εκμεταλλεύεσαι το χρόνο. Η διπλωματία μας σε τι επίπεδο βρίσκεται;

    • co avatar
      co @ Κεφαλλονίτης 17/05/2011 09:42:15

      αναζητα το διδακτορικο του γλειφτη τω κυριω καθηγητη φον Δρουτσα

  37. anonymous avatar
    anonymous 17/05/2011 09:24:52

    Ούτε να διανοηθήτε ότι θα τους δώσετε την παραμικρή συναίνεση, αλλοίως τελείωσατε

  38. co avatar
    co 17/05/2011 09:35:46

    να τα πουμε τα πραγματα πιο απλα:

    ο κ. Ρεν και οι συν των αυτων προσπαθουν να καλυψουν το κωλο τους για την αποτυχια του Μνημονιο Ι (αυτος δεν ειναι αλλωστε ο λογος που υπαρχει και ΙΙ;) με την δηλωση μετανοιας και υποταγης.

    ας μην τα δωσουν. ας μην πληρωσουμε τα ομολογα που ληγουν τον Ιουνιο και να δειτε ΣΕΙΣΜΟ που θα γινει απο τα CDS

    Να πει συγγνωμη ο Ρεν για τις μ#@#$$ς που κανει μαζι με τον ΓΑΠ 1 χρονο τωρα

  39. nick avatar
    nick 17/05/2011 09:50:35

    Θα πάρουν μια (συναίνεση) από 'δω μέχρι τις Βρυξέλλες.
    Δεν τους άρεσαν αυτά που άκουσαν στο Ζάππειο και συγκεκριμένα η φράση:

    "Ζητάνε συναίνεση. Σε τι να συναινέσω; Σε αυτό που διαφωνώ; Που καταστρέφει τη χώρα μου; Να συναινέσω σε αυτό που μας προκάλεσε την μεγαλύτερη ύφεση από τον β΄Παγκόσμιο Πόλεμο; Να συναινέσω στο λάθος; Στο νεφελώδες; Είναι λάθος και επιπολαιότητες. Εγώ δεν έχω υποχρέωση προσχώρησης στο λάθος, αυτοί έχουν υποχρέωση να διορθώσουν το λάθος τους."

    Αντώνη, ξέρεις καλύτερα από εμένα τι κάνανε οι μεγάλοι Έλληνες μπροστά σε μεγάλους εκβιασμούς...

    • Orestios avatar
      Orestios @ nick 17/05/2011 10:27:53

      +1000
      Συναίνεση θέλουν?
      In their dreams

  40. σκαθάρι avatar
    σκαθάρι 17/05/2011 09:54:40

    Σε όλους τους αρνητές. Τα πράγματα είναι απλά "κανόνι" και μετά αν το κρτάτος δεν έχει να σας δώσει συντάξεις ή να σας πληρώσει ή δεν βρίσκεται βενζίνη δεν πειράζει αυτά είναι "παράπλευρες απώλειες" που έλεγε και ο κουφοντίνας όταν σκοτώθηκε ο Αξαρλιάν απαραίτητες όμως για να φύγει η τρόικα...Α θα ήθελα να μου πείτε όμως γιατί η Ισπανία, Πορτογαλία έκαναν πράξη τη συναίνεση αλλά ξέχασα αυτοί είναι ξενέρωτοι και "υπόδουλοι" δεν είναι ελληνάρες μάγκες. Η ΕΕ λέει το αυτονόητο σε κάθε ευρωπαική χώρα εκτός βέβαια Ελλάδας όπου οι θαυμαστές του Καντάφι, Σαντάμ, Μιλόσεβιτς, Μπιν Λάντεν και άλλων περιθωριακών αποβρασμάτων είναι πολλοί όπως και οι θαυμαστές της 17Ν.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ σκαθάρι 17/05/2011 10:14:43

      αυτονόητο θεωρείς το να ξεζουμίζονται οι πολίτες για να πληρώνωνται οι ατασθαλίες και το φαγοπότι των φαύλων πολιτικών?

      • σκαθάρι avatar
        σκαθάρι @ δρόμος 17/05/2011 10:20:44

        ποιός τους ψηφίζει τους πολιτικούς και τους παρακαλάει να τους διορίσουν το παιδί τους;;;οι πολιτικοί είναι επιλογή του ελληνικού λαού και σε τελική ανάλυση ο λαός να αναλάβει τις ευθύνες του...για αυτό έχουμε δημοκρατία.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ δρόμος 17/05/2011 10:52:40

        Καμμία αντίρρηση σ'αυτό, άλλωστε γιαυτό μίλησα για φαύλους πολιτικούς, και όχι για πολιτικούς συλλήβδην.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ σκαθάρι 17/05/2011 10:15:52

      Με μια διαφορά. Οι πορτογάλοι πέτυχαν στη διαπραγμάτευση όρους ανεκτούς. Εδώ οι δικοί μας, απλώς κατέβασαν τα βρακιά και συναίνεσαν στο... σοδομισμό (για να θυμηθούμε και τον κρατούμενο των φυλακών Ρίκερς) δέκα εκατομμυρίων Ελλήνων. Οι δε ισπανοί πάνε σε λιτότητα σαν αυτή που πρότεινε το 2009 ο Καραμανλής, οπότε τι μας λες τώρα;

      Χίλιες φορές να μειωθούν μισθοί και συντάξεις, παρά να χαθεί κάθε εναπομείναν ίχνος εθνικής αξιοπρέπειας και κυριαρχίας. ΔΙΣ ΙΖ ΠΑΡΤΑ ΤΩΡΑ, και καθένας από εμάς θα αναλάβει να ενημερώσει, πόρτα-πόρτα, όλους τους γνωστούς του για τον εθνικό συμβολισμό που θα έχει ένα ιστορικό ΟΧΙ του Σαμαρά, ώστε κανείς να μην πέσει θύμα των νεοφιλελεύθερων κεκρακτών που απεργάζονται την εξαθλίωση των Ελλήνων.

      • σκαθάρι avatar
        σκαθάρι @ Αυριανιστής 17/05/2011 10:28:41

        θα σου πρότεινα να διαβάσεις το μνημόνιο της πορτογαλίας και να μελετήσεις επίσης ότι η Πορτογαλία δεν έχει τόσο χρέος όσο η Ελλάδα άρα χρειάζεται λιγότερο σκληρά μέτρα. Επίσης τα 3 μεγαλύτερα κόμματα στη μέση της προεκλογικής περιόδου δεσμεύτηκαν για την εφαρμογή του...και αυτό δίνει μεγαλύτερη αξιοπιστία και σαν αποτέλεσμα καλύτερους όρους. Κανένας δεν θέλει την εξαθλιωση των Ελλήνων μόνο οι Έλληνες με τις επιλογές τους στους διάφορους πολιτικούς και κυβερνήσεις έφεραν το τόπο σε αυτό το χάλι. Ποιός ψήφιζε και ψηφίζει Ακη, Αρούλη, Παυλόπουλο, Παπαντωνίου, Παπουτσή κ.α. τόσα χρόνια;;; ελοιπόν οι επιλογές έχουν και κόστος. Τελευταίο η ηλικία συνταξιοδότησης στην Ισπανία ανέβηκε στα 67 έτσι για να μην μένουν εντυπώσεις, ότι ο καραμανλής πρότεινε αντίστοιχα μέτρα...

    • nick avatar
      nick @ σκαθάρι 17/05/2011 10:31:22

      Φοβάσαι μη δεν πάρεις τη δόση; Τελικά, έχουν κανει μια ολόκληρη κοινωνία πρεζάκια που περιμένουν τις δόσεις ρευστού.
      Γιατί να μην την πάρεις; Η κυβέρνηση δεν έχει πλειοψηφία; Δεν ψήφισε το μνημόνιο με απλή πλειοψηφία; Γιατί τώρα ξαφνικά θέλουν συναίνεση για το πρόγραμμα σταθερότητας;
      Πολύ απλά, γιατί μετά το καταστροφικό για την κοινωνία μνημόνιο, φοβούνται ότι χωρίς αυξημένη πλειοψηφία θα ξεσηκωθούν οι Έλληνες και αυτό θα είναι big problem τόσο για τον ΓΑΠ όσο και για τους δανειστές.
      Και τέλος πάντων, τι συναίνεση θέλουν; Σαν αυτή που έδινε ο ΓΑΠ την περίοδο 2004-2009; Τότε πως και δε βρέθηκε κανένας Ευρωπαίος να σφυρίξει στον ΓΑΠ ότι πρέπει να γίνουν μεταρρυθμίσεις και θα πρέπει να συναινέσει;

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ nick 17/05/2011 10:55:58

        Σύμφωνοι, αυτός είναι ο φόβος, αλλά για να πολεμήσουνε τον φόβο αυτόν χρειάζονται μόνο τη συναίνεση του λαού, δηλ. εκλογές.

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ σκαθάρι 17/05/2011 11:09:35

      Να προσκυνησουμε το Αμερικα σου και τη ρεαλ πολιτκ σου αγα μου?
      Που να το κανουμε? Να κατεβουμε στη πλατεια με τους αλλους νεο-ταλιμπαν του ειδους σου η να στρωσουμε χαλακι στο σπιτι μας κοιτωντας προς τη Δυση?

  41. kostas* avatar
    kostas* 17/05/2011 10:16:33

    τι σχεση εχουν ολα αυτα με το θεμα σκαθαρι ... Η παρεμβαση στη δημοκρατικη λειτουργια μια χωρας τι σχεση εχει με τους αρνητες? οπως επισης τι σχεση εχει η συναινεση με τον Εκβιασμο ...Συναινεση σημαινει με τα λιγα ελληνικα μου συμφωνια , οχι διαφωνια ... Εχουμε εκλεγμενη κυβερνηση που την ψηφισε ο λαος και μας οδηγει εδω που ειμαστε...ας παρει τις ευθυνες της ! Και αν συναινεση και ο Σαμαρας, δηλαδη τοτε θα μπορουν να απολυσουν 45 χιλαιδες στο δημοσιο , να πανε που ???? στον ιδιωτικο τομεα ο οποιος τι παραγει ??????? και οκ θα παραξουμε ...πως ??? με τι φορολογικους συντελεστες... πως με την ανεργια πανω απο 20% και με ΦΠΑ στο 23% θα ζησει ο μεσοαστος ???????

    Οπως αυτο με τη Πορτογαλια και με την Ισπανια ελεος... πρωτον οι πορτογαλοι πανε ηδη σε εκλογες ...δευτερον δεν εχουν ουτε το δικο μας χρεος.... οποτε ειναι πιο διαχειρησιμη η δικη τους κατασταση ...ή ετσι εχουν δικαιωμα να πιστευουν . Η Ισπανια δεν ειναι στο μνημονιο ... προσπαθει να το αποφυγει ... δεν συναινεσαν στην Ισπανια να βαλουν ενεχυρο τη χωρα τους ... Συναινεσαν σε μετρα !!!! Γιατι μαθαμε το παραμυθακι , οποιος ειναι κατα αυτου ειναι με τον Κανταφι και την 17 νοεμβρη και τον Κουφοντινα ... Η λογικη του μεσαιου χωρου, σαν τη δικη σου ...η συμφωνεις μαζι μου η εισαι ακραιος !!! αυτα μας φαγανε σαν χωρα... και εγω οκ να δεχτω δε θα εχω βενζινη και θελω να εχω θελω ρευμα και ολα ...Για πες μου εσυ τι θα γινει δηλαδη αν ο Σαμαρας υπογραψει την δηλωση υποταγης στις μεγαλες δυναμεις και στους καλους μας δανειστες ?????? Θα μπορεσει η κυβερνηση να προχωρησει σε αυτα που εχει υπογραψει ???Δηλαδη στα ανοιχτα επαγγελματα που τα ψηφισε ο Σαμαρας ... Ποιο ανοιξε ??? Τον Φωτοπουλο που του εκανε ευθεια επιθεση απο το Ζαπειο και σε ολους τους συνδικαλιστες??? και τι κανει η κυβερνηση σε αυτο ????? Αν ο Σαμαρας πει ναι , δηλαδη θα απολυθουν ευκολα οι 45-50 χιλιαδες δημοσιοι υπαλληλοι ???? Αν πει ναι , θα δεχτουμε ετσι απλα να βαλουμε ενεχυρο τη χωρα μας ???? να καταλαβω και εγω το προβλημα που εχω τρελαθει με αυτο που διαβασα και τυγχανει βλεπεις να ειμαι και κατα του Κουφοντινα ...

    • σκαθάρι avatar
      σκαθάρι @ kostas* 17/05/2011 13:47:37

      Ας ξεκινήσουμε με το θέμα των φωτοπουλαίων αν και τα δύο μεγάλα κόμματα τους βάλουν στην άκρη όπως και κάθε άλλη συντεχνία (αυτοκινητηστές, φαρμακοποιούς κλπ) αυτοί την άλλη μέρα χάνουν την ισχύ τους. Αλλά και τα δύο μεγάλα κόμματα πάντα τους προστάτευαν όταν ήταν στην αντιπολίτευση για μικροκομματικούς λόγους.
      Εγώ θεωρώ και τα δύο κόμματα εμμετικά και θα στο εξηγήσω όταν μιλούσε ο Καραμανλής για την αναγκαιότητα αλλαγών και μέτρων ο ΓΑΠ έλεγε "Λεφτά υπάρχουν" τώρα που χρειάζονται μέτρα ο Σαμαράς υιοθετεί την αντιμνημονιακή ρητορική του Τσίπρα και της Παπαρήγα. Εδώ θα κάνω και μία παρένθεση για την ηγετική ομάδα της ΝΔ. Κύριοι αν είμαι τόσο εναντίων του μνημονίου θα πάω στη Παπαρήγα και στο Τσίπρα. Ναι το μνημόνιο έχει και λάθη (πχ. 23% ΦΠΑ) αλλά διαπραγματεύωμαι και συμετάσχω για να μπορώ να αλλάξω, αν απευθύνεσται στους αρνητές τους ορίτζιναλ στυλ ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ ποτέ δεν θα μπορέσετε να ανταγωνιστείται.
      Μα και το μνημόνιο προβλέπει είναι μία σειρά μέτρων που χρειάζονται και ναι χρειάζονται απολύσεις στο δημόσιο γιατί οι πολιτικοί εδώ και 10ετίες -που βέβαια τους ψήφιζε ο λαός- διόριζαν συνέχεια και τους πλήρωναν με δανεικά. Η ώρα του λογαρισμού ήρθε και σε οσους είναι εναντίων να μας πουν που θα βρούν τα λεφτά.
      Η κυβέρνηση του ΓΑΠ είναι ανίκανη όπως και η προηγούμενη του Καραμανλή. ομως υπάρχουν άνθρωποι που μπορούσαν να σπρώξουν τη κατάσταση όπως η Διαμαντοπούλου, ο Λοβέρδος, ο μαρκογιαννάκης, ο Χατζηδάκης, ο Παπαθανασίου κλπ και να κάνουμε σαν χώρα στην άκρη παπουστσήδες, παυλόπουλους, λούκες, μαρκησίες Ντ'αλάρα, αρούληδες, κλπ
      Σε καμία άλλη αναεπτυγμένη χώρα δεν γίνονται διαδηλώσεις για το Σαντάμ και για τη 17Ν, επίσης καμία σοβαρή χώρα δε λέει για χρεωκοπία αντίθετα εφαρμόζει πολιτικές που ενώ προκαλούν "πόνο" βλ. Κάμερον και Σρέντερ παλαιότερα εγγυώνται όμως την επιβίωση του κράτους. Αλλά ξέχασα αυτοί για τους περισσότερους έλληνες είναι "ξενέρωτοι και φλώροι" όπως και "όταν εμείς φτιάχναμε την Ακρόπολη αυτοί έτρωγαν βελανίδια". Κουτόφραγκοι...Ναι ζηλεύω τη πολιτική ωριμότητα των πορτογάλων πολιτικών να συμφωνήσουν σε κάποια μέτρα (πρόσεξε δεν είπα αντιπολίτευσης) και των ισπανών να πάρουν τα αναγκαία μέτρα από πριν και να μη λέει η δεξιά αντιπολίτευση είτε "λεφτά υπάρχουν" είτε "η συναίνεση είναι συννενοχή"κλπ.
      Ναι ο Σαμαράς έκραξε το Φωτόπουλο αλλά οι συνδικαλιστές του ταυτίστηκαν με το Φωτόπουλο και δεν τους έκανε τίποτα.
      Ίσως τελικά καλύτερα να μην πάρουμε τη δόση να χρεωκοπήσουμε ώστε να καταλάβουν πλέον και η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ αλλά και ο Ελληνικός λαός ότι τα λάθη πληρώνονται και να μην συζητάμε τι θα κάνουν οι 45.000 απολυόμενεοι σημόσιοι υπάλληλοι αλλά όλος ο ελληνικός λαός και η πολιτική ηγεσία.

  42. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 17/05/2011 10:17:09

    “Οι ηγέτες της Ευρώπης απαιτούν από τα πολιτικά κόμματα να συναινέσουν στο μεσοπρόθεσμο σχέδιο προκειμένου να δώσουν τη βοήθεια στην Ελλάδα και να μην την αφήσουν να χρεοκοπήσει”.

    Για την εξέλιξη αυτή η ευθύνη ανήκει αποκλειστικά στην Αντιπολίτευση,
    η στατική και άνευρη κριτική στο μνημόνιο υποδηλώνει παράδοση άνευ όρων .
    Όταν, για παράδειγμα, η ΔΑΚΕ δηλώνει ότι είναι αντίθετη με τις αποκρατικοποιήσεις και στελέχη της αντιπολίτευσης δηλώνουν δημόσια στην κρατική τηλεόραση ότι η διαφορά με την κυβέρνηση έγκειται στο ότι δεν τρέχει με ταχύτητα η εκποίηση της δημοσιάς περιουσίας ( λέγε αποκρατικοποιήσεις) οι ευρωπαίοι τι θα πουν;

  43. Y. avatar
    Y. 17/05/2011 10:19:39

    Αλλαγή οικονομικής πολιτικής, και επαναδιαπραγμάτευση Μνημονίου. Αυτό απαιτούν οι Έλληνες, αυτό είπε ο Σαμαράς. Οι πολιτικοί πρέπει να ακολουθούν τα αιτήματα του λαού

    Συνεπώς, αυτό που οφείλει να πει ο πρόεδρος, είναι ένα βροντερό “ΌΧΙ”
    Ο δε ελληνικός λαός θα τον τιμήσει με το “ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ”, αντίστοιχο των Κυπρίων αδελφών στην κατοχή

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Y. 17/05/2011 10:29:57

      Το έγραψα και πιο πάνω.

      Ο Αντώνης Σαμαράς έχει σήμερα δύο επιλογές. Να γίνει Τάσσος Παπαδόπουλος ή να γίνει Γλαύκος Κληρίδης.

      Ο πρώτος έγινε αθάνατο σύμβολο του Ελληνισμού, και ο δεύτερος ένα συμβιβασμένο όνδειδος.

  44. trans avatar
    trans 17/05/2011 10:20:22

    Νίκος Ξυλούρης - Τα λόγια και τα χρόνια τα χαμένα
    http://www.youtube.com/watch?v=Z3bGRYUagYg&feature=related

  45. Mavros avatar
    Mavros 17/05/2011 10:24:50

    Το ανήκουστο είναι ότι το 2011 μια υποτίθεται ευρωπαϊκή χώρα κυβέρνηση - αντιπολίτευση τρώγονται σαν το σκύλο με τη γάτα ακόμα και για όσα συμφωνούν. Όταν η ΝΔ πει Α το ΠΑΣΟΚ θα πει Ω και όταν το Πασοκ πει Α η ΝΔ θα πει Ω. Είναι δηλαδή τόσο δύσκολο τα κόμματα εξουσίας να συμφωνήσουν σε 3-4 βασικά ζητήματα; Να συμφωνήσουν ένα φορολογικό σύστημα που θα το εγγυηθούν για τα επόμενο 20 χρόνια. Να συμφωνήσουν για την φοροδιαφυγή (αντι να συναγωνίζονται ποιος θα κάνει τις περισσότερες περαιώσεις για την επιβράβευση των κλεφτών;) Να συμφωνήσουν για την ανώτατη εκπαίδευση. Να συμφωνήσουν για την αηδία του ασύλου. Να συμφωνήσουν για μια απαραβίαστη δομή αξιοκρατίας στην αστυνομία και τις ένοπλες δυνάμεις. Να συμφωνήσουν να μπει τάξη στο μπάχαλο που λέγεται δικαιοσύνη. Φυσικά για αυτό δεν φταίει ο Σαμαράς. Την αλητεία του λαικισμού, την ανέδειξε σε επιστήμη το ΠΑΣΟΚ και το τύπος λεφτά υπάρχουν που πλασάρεται μαλιστα και ως μοντέρνος πολιτικός. Αλλά αυτό πρέπει να σταματήσει γιατι είμαστε ένα βήμα πριν την κατάρρευση. Και είμαι βέβαιος ότι το 90% της πασοκαριας προτιμά να γίνουμε κούβα παρά να χάσουν την εξουσία τους. Η χώρα πρέπει να αποκτήσει στέρεα δομή διακυβέρνησης τουλάχιστον στους βασικούς τομείς.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Mavros 17/05/2011 10:58:40

      όταν η ΝΔ κάνει σαν κυβέρνηση τα σωστά βήματα, που οδηγούν στη λύση των προβλημάτων, βρίσκει την αχαλίνωτη αντίδραση του ΠΑΣΟΚ. Τώρα που το ΠΑΣΟΚ, σαν κυβέρνηση, βρίσκει μπροστά του τις ανυπέρβλητες αντιδράσεις του κομματικού του μηχανισμού, εκβιάζει τη συναίνεση της ΝΔ για να σωθεί.

  46. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 17/05/2011 10:26:56

    Συναίνεση? Ποιά συναίνεση.
    Κατ' αρχήν αυτό δεν αποτελεί πρόσκληση για συναίνεση αλλά εξώθηση σε ταπεινωτική παράδοση με βαρύτατους όρους.
    Δεύτερον, αν ο Σαμ υποκύψει στον εκβιασμό, αυτό θα αποτελέσει το πολιτικό του τέλος. Τι νόημα έχει να είναι πρωθυπουργός υπό ομηρία σε μια κυβέρνηση ανδρεικέλων?
    Τρίτον, εδώ το παιχνίδι έχει χοντρύνει πολύ. Και φυσικά δεν αφορά την Ελλάδα αλλά τον πόλεμο Ευρώ - Δολλαρίου. Δεν θα εκπλαγώ αν χρησιμοποιηθούν οι κατ΄ επάγγελμα εξεγειρόμενοι (μπαχαλάκηδες, λάθρο και λοιποί πεμτοφαλλαγίτες) από τους εντολοδόχους τους για να προκληθούν κοινωνικές ταραχές και να σκορπίσουν τον τρόμο. Οι τρομοκρατημένοι υποτάσσονται πιο εύκολα.
    Τέταρτον, ο κόσμος δεν έχει αφυπνιστεί σε τέτοιο βαθμό ώστε να αντιλαμβάνεται το τι γίνεται πραγματικά.
    Πέμπτον, σε έναν τέτοιας εμβέλειας και έντασης οικονομικό πόλεμο, πρέπει να επιλέξει κανείς με ποιόν θα πάει και ποιον θα αφήσει. Αυτή είναι η πραγματικά δύσκολη επιλογή.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Γιάννης Φαίλτωρ 17/05/2011 10:32:11

      Μέχρι τώρα έχουν χρησιμοποιηθεί οι νεοφιλελεύθεροι κατ' επάγγελμα κινδυνολόγοι (αλαφουζομάγαζο, "αρθρογράφοι" Capital κ.λπ) για να μας "νουθετήσουν". Όταν δουν ότι Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ ΔΕ ΜΑΣΑΕΙ, τότε ναι, δεν αποκλείεται να ξαμολύσουν τους μπαχαλάκηδες και τους μουσουλμάνους λάθρο.

    • LEWNIDAS avatar
      LEWNIDAS @ Γιάννης Φαίλτωρ 17/05/2011 10:32:17

      οπως τα ΄λες και οπως ειχαν πει τα παιδια"η ιστορια δεν σε ρωταει εαν εισαι ετοιμος"! ειναι κρισιμη στιγμη για την ελλαδα, το κομμα, για τον σαμαρα

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Γιάννης Φαίλτωρ 17/05/2011 10:37:30

      Τέταρτον, ο κόσμος δεν έχει αφυπνιστεί σε τέτοιο βαθμό ώστε να αντιλαμβάνεται το τι γίνεται πραγματικά.

      Γιάννη, είναι ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ ΣΑΜΑΡΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ να εξηγήσουμε όλοι λεπτομερώς στον Ελληνικό λαό τι θα σήμαινε η υποταγή στα κελεύσματα των τοκογλύφων. Και είμαι σίγουρος ότι η συντριπτική πλειονότητα του λαού θα μπορέσει να καταλάβει.

      ΑΣ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ ΚΙΟΛΑΣ, ΑΜΕΣΑ, από το στενό και ευρύτερο κοινωνικό μας κύκλο.

      Καθίσταται πλέον ΘΕΜΑ ΕΘΝΙΚΗΣ ΥΠΟΣΤΑΣΗΣ και παύει να αποτελεί μόνο οικονομικό θέμα.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Αυριανιστής 17/05/2011 10:47:22

        Ο καθένας μας ας κάνει ότι μπορεί. Από τα ιστολόγιά μας, φτιάχνοντας φυλλάδια, συζητώντας. Το ζήτημα δεν είναι κομματικό αλλά εθνικό. Το δίλλημα είναι ένα: ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ή ΥΠΟΤΑΓΗ. Ο δρόμος είναι πολύ δύσκολος και μάλλον δεν έχουμε δει τίποτε ακόμα.

  47. LEWNIDAS avatar
    LEWNIDAS 17/05/2011 10:29:55

    τωρα θα φανει ποσα απειδια ποιανει ο σακος! ειτε θα αποκαληφθει οτι ολα αυτα ειναι προεκλογικες μπαρουφες ή επιτελους η ελλαδα βρηκε ηγετη.

  48. player45gr avatar
    player45gr 17/05/2011 10:38:06

    ΤΟ ΓΟΥΔΙ ΑΝΟΙΞΕ
    ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣ.........................
    ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΙ 300 ΕΚΔΡΟΜΗ ΜΕ ΞΕΝΑΓΗΣΗ
    ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΞΥΠΝΗΣΟΥΝ.

  49. sam avatar
    sam 17/05/2011 10:51:30

    μια δημοσκόπηση που θα βγει τις επόμενες μέρες δείχνει την Ν.Δ. μπροστά 2,5 μονάδες!!!!!!!!!!!!!!! με ανεβασμένα ποσοστά σε σχέση με την αντίστοιχη προηγούμενη!!!αρχίζει................................
    ΑΛΛΑ προσοχή το χασοκ είναι εφτάψυχο και ικανό ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ για να κρατηθεί στην ΕΞΟΥΣΙΑ.
    Ο Σαμαράς δεν πρέπει να ενδώσει στις πιέσεις με ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!!!!!
    ΕΤΣΙ ΣΚΑΤΑ ΠΟΥ ΤΑ ΕΚΑΝΑΝ ΝΑ ΤΑ ΛΟΥΣΤΟΥΝ ΤΩΡΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • Δάσκαλος avatar
      Δάσκαλος @ sam 17/05/2011 16:00:11

      Τα ίδια λέγαμε και για άλλη δημοσκόπηση. Ας μη βιαζόμαστε

  50. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 17/05/2011 10:59:22

    Ευρω θελατε!
    Φατε τα τωρα!
    Ε.Ε. θελατε!
    Φατε τα τωρα!

    "Αν δεν μπαιναμε στην Ε.Ο.Κ θα ειμασταν Αλβανια"
    Ενω τελικα ααφου μπηκαμε γιναμε οχι μονο Αλβανια αλλα και Σομαλια και Πακισταν.
    Φατε τα τωρα!

    "Μπορουμε να νοιωθουμε Ευρωπαιοι αντι για Ελληνες"
    Αληθεια? Πως σας φαινωνται οι ομοεθνεις σας οι Ευρωπαιοι σε ορισμενους απο εσας?
    Φατε τα τωρα!

  51. Γιαννης Π. avatar
    Γιαννης Π. 17/05/2011 11:13:36

    Καμιά συναίνεση!!! Όποιος θέλει ας το ψηφίσει και μετα ας έρθει για να ζητησει την ψήφο μας!!! Η ευκαιρία του Σαμαρά για να συντρίψει τους πρόθυμους και τους σοσιαΛΗΣΤΕΣ!!!! Ούτως ή άλλως τί άλλο χειρότερο να μας βρει;;;;

  52. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 17/05/2011 11:27:56

    1) Τι ακολουθεί συνήθως μια χρεοκοπία...

    Η τελευταία χρεοκοπία της Ελλάδας έλαβε χώρα το 1932. Πριν από αυτήν είχαν γίνει άλλες τρεις, η πρώτη το 1827, η δεύτερη το 1843 και τρίτη το 1893.

    Κατά συνέπεια η τρέχουσα είναι η πέμπτη κατά σειρά και τούτο σημαίνει πως αν η ελληνική ανεξαρτησία σε μια δεκαετία περίπου συμπληρώνει 200 χρόνια ζωής κάθε 40 χρόνια έχουμε μια χρεοκοπία.


    Πηγή:www.capital.gr

  53. tpe avatar
    tpe 17/05/2011 12:46:29

    Από αυτά που συζητήθηκαν, "συμφωνήθηκαν" (δηλ επιβλήθηκαν) από το Eurogroup, τελικά τι σας πείραξε; Η συναίνεση; Το αφήνω λίγο στην άκρη. Τι ζήτησαν οι άνθρωποι; Τα προφανή: ΝΑ ΤΗΡΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΛΟΓΟ ΜΑΣ. Εμείς τους είπαμε 50δις αποκρατικοποιήσεις. Εμείς τους είπαμε λιγότερο κράτος, εμείς, εμείς, εμείς. Είδαν κι απόειδαν οπότε, σου λέει:
    "ΟΚ, αλλά τις αποκρατικοποιήσεις θα τις κάνουμε ΕΜΕΙΣ".
    Θλιβερό και προδοτικό. Ναι, θα ξεπουλήσουν τα πάντα. Αλλά ποιος φταίει; Η Αγγέλα; Αμ δε. Εμείς που απλά κοιτάμε τις ΔΕΚΟ. Εμείς που δίνουμε μέσω "υπερωριών", πίσω ότι πήραμε από τους ΔΥ των ΔΕΚΟ.

    "Δεν μπορείτε να κάτσετε να μιλήσετε μεταξύ σας" ΟΚ, έχουν άδικο; Δεκτό, είναι παρέμβαση στα εσωτερικά μας. Αλλά για σκεφτείτε λίγο τι ακούν οι άνθρωποι σε κάθε Eurogroup!

    Αν πάντως μας εκβιάσουν με τους 180+, ο Σαμαράς πρέπει να πει ΟΧΙ. ΚΑΙ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΓΙΑΤΙ. Να πει τι θα συμβεί αν πει ναι. Να τα πει, να τα βροντοφωνάξει. (ας φτιάξει και ένα blog... Δεν είναι κακό και δεν τον ειρωνεύομαι, σοβαρά μιλάω...)

  54. Γιάννης Χριστόπουλος avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος 17/05/2011 14:36:32

    Το ΌΧΙ είναι πραγματικά μονόδρομος για τον Αντώνη Σαμαρά (σε αντίθετη περίπτωση, θα καταρρεύσει ολοκληρωτικά όχι μόνο ο ίδιος αλλά και όλο το πολιτικό σύστημα!). Πάνε να ξεπουλήσουν εντελώς την χώρα (αντί πινακίου φακής και με σίγουρη την μελλοντική πτώχευση!) αλλά και να αφήσουν τους Έλληνες χωρίς καν την ελπίδα της αντιπολίτευσης! Πάνε να μας στερήσουν ακόμη και την ελπίδα, φιμώνοντας την όποια αντίθετη φωνή, με ωμή παρέμβαση στα εσωτερικά μας. Η απάντηση δεν μπορεί παρά να είναι ένα ηχηρό ΌΧΙ.

  55. ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ 17/05/2011 15:28:32

    Λοιπόν πάμε λίγο από την αρχή τα πράγματα , πριν της δημοτικές εκλογές τα CDS μαζί με τα sprents πέφταν , βγαίνει ο τζεφρι ,και ζητά να νομιμοποιήσει αυτό που κάνει , από τότε ανεβαίνουν συνεχεία ... Γιατί ξέρετε , απλό οι αγορές κατάλαβαν... δεν γίνετε να προκαλείς την τύχη σου ... Ζητάς από τον λαό να κάνει χαρακίρι ...Μαλ...ς είναι αυτοί που σε δανείζουν για να μην βλέπουν ότι υπάρχει σχέδιο σε λειτουργιά...Οι Ευρωπαίοι γνωρίζουν ποιοι τα έχουν φάει(σιγά μην δεν το ξέραν αφού αυτοί τα έδωσαν) ...και στα δυο κόμματα, τους εκβιάζουν ,δεν αφήνουν εναλλακτική -το πολιτικό σύστημα αγωνίζεται για να επιβιώσει θέλουν να ελέγξουν το αύριο τυχαίο ότι φαγώνονται υπουργοί... μεταξύ τους... διαχωριστικές γραμμές δεν υπάρχουν πια στο μόνο που προσπαθούν να μας πείσουν είναι στη διαχείριση τους... Ο Σαμαράς ας δείξει επιτελούς ότι δεν φοβάται τους σκελετούς που υπάρχουν στο ντουλάπι...Οι ξένοι κάναν παιχνίδι με όλους τώρα φοβούνται ότι δεν θα πάρουν τα λεφτά τους πίσω... όσο πωρωμένοι ήμασταν ει μεις άλλο τόσο ήταν και αυτοί τους βόλευε να πουλούν με καπέλο 300%. Σίγουροι ότι θα τα πάρουν με το παραπάνω... τώρα έχουν εκνευριστεί να είστε σίγουρη όλοι , ότι αν κάνουμε στάση πληρωμών,θα δώσουν όλα τα όνομα στη φόρα... Γιατί δεν τα έχουν δώσει ακόμα-απλά καθυστερήσεις παίζουν...Και ναι Σαμαρά κανε αυτό που πρέπει να κανείς για το καλό του τόπου... Δώσε την χαριστική βολή σε όλους αυτούς που έφαγαν τα λεφτά της χώρας...πες τους ότι ο λαός αυτός δεν θα σκύψει άλλο ως εδώ και μη παρέκει...ας ζητήσουν τα λεφτά που τους λείπουν σε αυτούς που τους τα υποσχέθηκαν... Από την αρχή όλα. Έπαιξαν οι ξένοι και έχασαν...Μη νομίζετε μόλις καταλάβουν οι ξένοι... χρησιμοποιώ αυτόν τον όρο... ότι ξυπνήσαμε θα το δεχτούν... θέλοντας και μη τόλμη θέλει μόνο την έχουμε δεν ξέρω...

  56. δρόμος avatar
    δρόμος 17/05/2011 16:32:33

    τζάμπα ο κόπος σας όλων, ο Πεταλωτής ωμολόγησε ότι δεν ήταν οι Ευρωπαίοι που πιέζουν για συναίνεση .... ΑΘΑΝΑΤΟ ΠΑΣΟΚ !!!! πάρε δέκα νάχεις!

  57. Delta Lamda avatar
    Delta Lamda 17/05/2011 23:09:00

    ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΕΙΝΑΙ COPY-PASTE ΑΠΟ ΣΧΟΛΙΟ ΜΟΥ ΣΕ ΑΡΘΡΟ ΤΟΥ ΚΩΣΤΑ ΡΟΔΙΝΟΥ "Η ΩΡΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΟΧΙ"

    Delta Lamda είπε:
    11/05/2011 στις 3:26 pm

    Εξαιρετικός και μεστός οπως πάντα ο Κώστας Ροδινός.

    Μια επισήμανση σχετικά με το εκβιαστικό δίλημμα. Οποιοδήποτε επιχείρημα σχετικά με τα περι αντιπολιτευόμενου κόμματος στην Πορτογαλία που συμφωνησε στα μέτρα εν μέσω προεκλογικής περιόδου, ειναι ασήμαντο και θα απαντηθεί αναλογα.
    Το πραγματικά εκβιαστικο δίλημμα που θα “στησουν” τώρα, ειναι : “κυριε Σαμαρά, ή συναινείς και υπογράφεις κι εσυ το νεο μνημόνιο (οπότε νομιμοποιείται εμεσα και το πρώτο) ή δεν εκταμιευεται η δόση του Ιουνίου (που ειναι 12 δισεκ.) και αναλαμβάνεις το κόστος”
    Αν συμβεί το δεύτερο, η χωρα θα βρεθεί πραγματικά προ οικονομικού αδιεξοδου χειρότερου απο τον περσινο Μαη…
    Αμεσως μετά, ο ΓΑΠ με όλο το διαπλεκόμενο σύστημα που τον στηρίζει και απο το παρασκήνιο οι τροικανοι που θέλουν την νομιμοποιητική βάση για την υποδούλωση της χώρας, θα πέσουν να τον κατασπαράξουν, κατηγοροντας τον οτι κινείται με γνωμονα τα προσωπικά κινητρα και οχι το συμφέρον της χωρας. Θα τον στοχοποιησουν ως υπεύθυνο για τίς εξελίξεις, παρασύροντας και μερικά ακομα εκατομμυρια αφελών ελλήνων που θα “τσιμπίσουν” για μια ακόμα φορά. Να δείτε που στο τέλος ο ΓΑΠ απο κατηγορούμενος θα βρεθεί κατήγορος!
    Στην συνέχεια, θα κάνει ταχα οτι παραιτείται γιατί αγωνιζεται μόνος του εχοντας “γυρίσει 2 φορές τον κόσμο όλο” ενω η αξιωματικη αντιπολιτευση ειναι ανευθυνη και υποσκάπτει με την συμπεριφορά της το μελλον της χωρας και του λαού οπότε “υποχρεώνεται” να πάει σε εκλογές με ανάλογο εκβιαστικό διλημμα (συνηθισμένη πρακτική απο το συντομο και απωτερο παρελθόν, υιος του ΑΓΠ, γαρ).
    Δυστυχως το εκβιαστικο αυτο διλημμα φαίνεται ανυπερβλητο στα μάτια του κόσμου και σε εμάς μενει να στηρίξουμε τον Σαμαρά οχι μόνο με λόγια αλλά και με εργα. Με ποιο τρόπο και επιχειρηματολογία θα μπορούσε να ξεπεραστεί αυτό, ειλικρινά δεν ξέρω… Οποιος εχει ρεαλιστικές προτάσεις ας τις καταθέσει αμεσα, και εσυ Κώστα Ροδινέ απο τους πρώτους!

  58. αργυρός avatar
    αργυρός 18/05/2011 00:37:06

    Βλέπω πως κάνετε συγκρίσεις Μεταξά χούντας κλπ. έγω θα έλεγα μέχρι και του Καραμανλή ( σχεδιο Ανάν, Σκόπια κλπ) με τα Ελληνικά Γονίδια του ΓΑΠ. Αν είναι δυνατόν αυτοί είπαν βροντερό ΟΧΙ γιατί είχαν μια κατσαρόλα α..χ.....δια και θα ξεπουλούσαν για κανένα λόγω την χώρα. Ο ΓΑΠ δεν κατανοεί την έννοια της Εθνικής Κυριαρχίας..

  59. Ανώνυμος avatar