#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/03/2011 07:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χωροφύλακας της ελληνικής υφαλοκρηπίδας η Τουρκία

[caption id="attachment_93051" align="alignnone" width="600" caption="Το ιταλικό σκάφος Explora"][/caption]

Σε διάβημα προς το τουρκικό υπουργείο Εξωτερικών προέβη η Ελλάδα, μετά από νέα πρόκληση της Τουρκίας, η οποία επιμένει να αμφισβητεί την υφαλοκρηπίδα του Καστελορίζου και να ισχυρίζεται ότι αυτή περιορίζεται μόνο στα χωρικά του ύδατα.

Η Αγκυρα εξέδωσε αγγελία προς ναυτιλλομένους δίνοντας άδεια σε ιταλικό ερευνητικό πλοίο να πραγματοποιήσει εργασίες σε θαλάσσια περιοχή ελληνικής δικαιοδοσίας. Όπως ανέφερε ο εκπρόσωπος του υπουργείου Εξωτερικών Γρηγόρης Δελαβέκουρας, η αγγελία αυτή της Τουρκίας είναι παράτυπη καθώς δεν έχει δικαιοδοσία στην περιοχή. «Τέτοιες πράξεις, που δεν εδράζονται στους κανόνες του διεθνούς δικαίου δεν μπορούν να επιφέρουν έννομες συνέπειες. Δεν επηρεάζουν τα ελληνικά δικαιώματα, που βασίζονται στο διεθνές δίκαιο. Η χώρα μας ενεργεί με αποκλειστικό γνώμονα τις προβλέψεις του Δικαίου της Θάλασσας και του Χάρτη των Ηνωμένων Εθνών και προβαίνει σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες για την προάσπιση των κυριαρχικών μας δικαιωμάτων» πρόσθεσε.

Σε χθεσινή μας ανάρτηση  θέσαμε το ερώτημα τι μπορεί να σημαίνει η περίεργη πορεία που προκύπτει για το διάσημο πλέον Ιταλικό ερευνητικό σκάφος EXPLORA απο την σχετική εξουσιοδότηση που του παρέχει η τουρκική NAVTEX  της  22ας MAΡ.

[caption id="attachment_93052" align="alignnone" width="600" caption="Η πορεία του Explora"][/caption]

Οι συντεταγμένες των “waypoints” της πορείας ευρίσκονται μεταξύ αλλων εντός των ορίων της Ελληνικής χωρικής θάλασσας ΝΑ της Κρήτης – Νοτίως της Καρπάθου. Η πορεία περιλαμβάνει επίσης τμήματα εντός της Αιγυπτιακής και Κυπριακής χωρικής θάλασσας.

Προέκυψε κάποια de facto συμφωνία μεταξύ Τουρκίας – Αιγύπτου για την διευθέτηση της μεταξύ τους ΑΟΖ ; Ασφαλώς αυτό ερχεται σε δεύτερη μοίρα και εκείνο που μας απασχολεί είναι το ακρως ανησυχητικό φαινόμενο η Τουρκία να εξουσιοδοτεί ερευνες – εργασίες πλοίου τρίτης χώρας ΕΝΤΟΣ ελληνικής χωρικής θάλασσας, 78 περίπου ν.μ. απο το ΝΑ ακρο της Κρήτης, σε περιοχή οπου βάσει του διεθνούς δικαίου της θάλασσας (συνθήκη UNCLOS του 1983) τα ορια αυτής φθάνουν εως και τα 200 ν.μ.. λόγω του ανοικτού χαρακτήρα της θαλάσσιας αυτής περιοχής και περιλαμβάνεται απο πλευράς ευθύνης Ερεύνης – Διασώσεως  στο ελληνικό FIR.

Οπως γράψαμε σχετικά στην ανάρτηση «τί ακριβώς συνέβη στο Καστελόριζο» το Ιταλικό σκάφος είχε ζητήσει ανάλογη εξουσιοδότηση απο τις Ελληνικές Αρχές που εξέδωσαν και την σχετική NAVTEX. Οι Τούρκοι προέβησαν σε απαράδεκτη επέμβαση ελέγχου και παρεμποδίσεως  του εργου του Ιταλικού πλοίου ΕΝΤΟΣ ελληνικής περιοχής ευθύνης, χωρίς καμμία απολύτως ΕΜΠΡΑΚΤΗ ενέργεια αποκαταστάσεως της νομιμότητος  απο ελληνικής πλευράς πλήν μιας ακόμη διαμαρτυρίας του ΥΠΕΞ.

Όπως προκύπτει και από δημοσίευμα του Πρώτου Θέματος οι Ιταλοί εζήτησαν την σχετική αδεια απο τις Τουρκικές Αρχές οι οποίες ως «αφεντικά» στην περιοχή την εδωσαν και  εξέδωσαν την επίμαχη NAVTEX ...

Για αλλη μια φορά, «προέβημεν εις διάβημα διαμαρτυρίας...»

Είναι προφανές οτι η Τουρκία αναβαθμίζει  τις αξιώσεις της επί της ελληνικής χωρικής θάλασσας, οτι κλιμακώνει τις  αμφισβητήσεις της και ενδεχομένως εχει ΗΔΗ προβεί σε διευθετήσεις θαλασσίων συνόρων με τα προκύπτοντα ασταθή καθεστώτα των ομόρων χωρών.

Θα γίνει αντιληπτό οτι οσο καθυστερεί η σαφής διακήρυξη της ελληνικής ΑΟΖ, οσο γίνεται αποδεκτή η de facto αμφσιβήτηση κυριαρχικών μας δικαιω μάτων  και μάλιστα η ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ των αποτελεσμάτων αυτών των ενεργειών απο τρίτα Κράτη (που απλώς ενδιαφέρονται να κάνουν την δουλειά τους και οχι για το «ιδιοκτησιακό καθεστώς» της περιοχής) τόσο καθίσταται μή αναστρέψιμη η κατάσταση;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 24/03/2011 07:22:19

    Γιατί η Αξιωματική Αντιπολίτευση δεν φέρνει αμέσως προς ψήφιση στη Βουλή Νομοσχέδιο γιά την ΑΟΖ;

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ Δημήτριος Κοκκαλάκης 24/03/2011 22:13:20

      Δεν ανησυχώ, έχουμε ΓΑΠ και σοβαρότατη αντιπολίτευση απο όλα τα κόμματα.

  2. Hercules! avatar
    Hercules! 24/03/2011 07:56:13

    Παραμονες της 25ης Μαρτιου ειναι να χτυπας το κεφαλι σου στον τοιχο. Απο τη μια να θυμομαστε και να τιμουμε ολους τους αγωνιστες του '21 και απο την αλλη ολο αυτο το αιμα, ο πονος και η αγωνια να ελευθερωσουν την Ελλαδα αξιζε οσο δυο τετ α τετ ΓΑΠ-Ερντογαν να τα ακυρωσουν. Καλυτερο δωρο δε θα περιμεναν οι τουρκοι απο τις μεταπολεμικες κυβερνησεις...

  3. NIKOS X. avatar
    NIKOS X. 24/03/2011 08:13:16

    ΔΗΛΑΔΗ ΟΙ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΤΟΥΡΚΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΑΜΕ ΜΕ FAX, ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ. ΟΙ ΙΤΑΛΟΙ ΝΑ ΖΗΤΑΓΑΝ ΑΔΕΙΑ ΑΠΟ ΜΑΣ ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΣ ΤΟΥΣ ΓΡΑΨΑΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΑΜΕ ΤΗΝ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΑΟΖ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΤΟΥ ΤΟΥΡΚΙΚΟΥ ΠΟΛΕΜΙΚΟΥ;
    Α ΝΑ ΣΑΣ ΔΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΠΑΣΟΚΟΓΙΟΥΣΟΥΦΑΚΙΑ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ.
    ΑΣΦΑΛΩΣ ΤΙΠΟΤΑ....ΓΙΑΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΕΤΕ ΠΡΟΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΤΟ ΞΕΠΟΥΛΗΜΑ ΤΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ ΚΑΙ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΔΙΚΑΙΩΝ.

  4. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 24/03/2011 09:15:18

    Από πού να πιαστούμε?
    Πού να στηριχθούμε?
    Είδε κανείς κάποια αντίδραση της Ν.Δ?
    Έψαξα στην ιστοσελίδα της, μήπως και μου διέφυγε.
    Άκρα του τάφου σιωπή.

    • thanasis avatar
      thanasis @ ΣΟΝ ΠΕΝ 25/03/2011 18:06:05

      να στηριχτουμε στον ελληνικο λαο που στις κρισιμες ωρες
      ενωνεται περα απο κομματα και ιδεολογιες παρολον
      οτι τα διαπλεκομενα τον θελουν χωρισμενο

  5. Νατάσσα avatar
    Νατάσσα 24/03/2011 09:49:28

    Εκνευρίζομαι και εξοργίζομαι από την σθεναρή έως ανύπαρκτη αντίδραση Κυβερνόντων και μη........
    Θα τρίζουν τα κόκκαλα όλων αυτών των Ελλήνων που έδωσαν την ψυχή τους για την ελευθερία αυτού του τόπου.....
    Ντρέπομαι για λογιαριασμό τους!!!

  6. Ηλίας avatar
    Ηλίας 24/03/2011 09:50:10

    Γεγονοτα δραματικα. Κι η νδ σιωπα. Ο Σαμαρας ενημερωνεται; Αν οχι γιατι; Αν ναι γιατι δε μιλα;
    Μαγκες το ξεχναμε το Καστελοριζο. Με τους προδοτες που μπλεξαμε θα μαστε τυχεροι αν κρατησουμε και τη Ροδο.

  7. Νίκος avatar
    Νίκος 24/03/2011 10:01:53

    «....και προβαίνει σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες για την προάσπιση των κυριαρχικών μας δικαιωμάτων...»

    Μάλιστα. Τώρα θα κοιμόμαστε ήσυχοι. Δύο ερωτήσεις αφελούς πολίτη του χώρου που λέγεται "Ελλάδα":
    1) Μπορείτε να μας πείτε με ποιόν ΕΜΠΡΑΚΤΟ τρόπο υπερασπίζεστε τα συμφέροντα της χώρας; Εδώ δεν τα υπερασπίζονται σε καιρό ειρήνης στην ΕΕ εδώ θα τα υπερασπιστούν;

    2) Αν κόπτεσθε για το διεθνές δίκαιο τόσο πολύ γιατί δεν το υπερασπιζεστε; Προς τί τα γρυλλισματα;

  8. Έρεβος avatar
    Έρεβος 24/03/2011 10:15:56

    Κάντε πόλεμο με την Τουρκία τώρα που μπορούμε να τελειώνει αυτό το θέμα.

    Σε λίγα χρόνια, που όπως πάει το πράγμα θα γίνει σίγουρα, δεν θα έχουμε λεφτά να αγοράσουμε ούτε γκοντζίλα να τρώνε οι στρατιώτες.

    Η σύρραξη στο μέλλον με την Τουρκία είναι τόσο βέβαιη όσο και η χρεωκοπία της οικονομίας μας.

    Κάποια στιγμή οι Τούρκοι θα το παρακάνουν τόσο πολύ που ακόμα και ο ΓΑΠ θα αναγκαστεί να ανατρέξει στο στρατό.

    Βουλιάξτε τώρα κανένα τούρκικο καράβι, ρίξτε κανένα τούρκικο αεροπλάνο να γίνει καμμιά σύρραξη 2-3 εβδομάδων για να χρεωκοπήσουν και αυτοί. Εμείς ούτως ή άλλως χρεωκοπημένοι είμαστε. Εαν τους αφήσουμε σήμερα χωρίς απάντηση σε μερικές δεκαετίες τα σύνορα της χώρας θα είναι στα Τέμπη.

    Σταματήστε τα παιγχνίδια με την Τουρκία. Ο Τούρκος ένα πράγμα καταλαβαίνει το ραβδί και τη κλωτσιά.

    • night star avatar
      night star @ Έρεβος 24/03/2011 10:51:00

      Φαίνεται ότι οι εξελίξεις τρέχουν πολύ γρήγορα. Η Τουρκία μάλλον θεωρεί ότι και μόνο η προβολή ισχύος θα είναι αρκετή για να επιβάλλει τις απαιτήσεις τις.
      Χρειάζεται εναέρια υπεροχή στο Αιγαίο με απόκτηση σύγχρονων αεροσκαφών γρήγορα και με κάθε τρόπο από Γαλλία ΚΑΙ Ρωσία.

    • Νίκος avatar
      Νίκος @ Έρεβος 24/03/2011 11:22:21

      Ο πόλεμος δεν είναι αυτοσκοπός. Είναι συνέχεια της πολιτικής με άλλα μέσα.

    • GEODETIS avatar
      GEODETIS @ Έρεβος 24/03/2011 18:20:57

      φίλτατε συνΈλληνα Έρεβος να αναφέρω μια σκέψη εδώ ... έχεις ποτέ αναλογιστεί, ότι σαν στρατιωτική ισχύς η Ελλάς, έχει πέσει πολύ κάτω απο εκείνο το ¨απαραίτητο¨ όριο (στρατιωτικής ισχύος) που μπορεί, όχι μόνο απλά να ανταπαντήσει παροδικά σε μια στρατιωτική δράση εναντίον της, αλλά να απαντήσει σε βάθος και αποτελεσματικότητα που να καθηλώσει πραγματικά την αντίπαλη στρατιωτική δυναμική;;;; βέβαια συμφωνώ και επαυξάνω στο ότι οι γείτονες μόνο την λογική της ράβδου κατανοούν ...

  9. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 24/03/2011 11:12:07

    Η Ελλάδα πρέπει να θεσπίσει άμεσα με προεδρικό διάταγμα την ΑΟΖ της και να ενημερώσει την διεθνή κοινότητα, ότι έχει κάνει χρήση του διεθνούς δικαίου και κατα συνέπεια έχει νομικά δικαιώματα στα θαλάσσια όρια της ΑΟΖ, πού κατά διεθνή πρακτική της ανήκει. Στην συνέχεια να ζητήσει απο τις συνορεύουσες χώρες να οριοθετήσουν την ΑΟΖ. Αμεσα πρέπει να υπογραφεί η οριοθέτηση της ΑΟΖ Κύπρου και Ελλάδος και ας την αμφισβητήσει η Τουρκία. Στην συνέχεια πρέπει να έλθει σε συνομιλίες με τις άλλες όμορες χώρες προς οριοθέτηση της ΑΟΖ, ενημερώνοντας την ΕΕ και τους υπεύθυνους Κομισάριους να βοηθήσουν πρός αυτή την κατεύθυνση, βάσει του διεθνούς δικαίου, πού αποτελεί και κοινοτικό δίκαιο. Αν η Τουρκία συνεχίσει τις προκλήσεις της, πρέπει να γίνει επίσημη καταγγελία στα κοινοτικά όργανα, ότι κράτος εκτός ένωσης, παρεμποδίζει την οικονομική δραστηριότητα κράτους-μέλους ( Η ελευθερία της οικονομικής δραστηριότητας, είναι ο ακρογωνιαίος λίθος της Ενωσης και η μοναδική αξιωματικη αρχή, πού στηρίζεται την ύπαρξή της ). Το επόμενο στάδιο είναι το απόλυτο μπλοκάρισμα όλων των εναπομεινάντων κεφαλαίων της τουρκικής ενταξιακής διαδικασίας, επικαλούμενη μη αποδοχή κοινοτικού δικαίου απο την Τουρκία και ζήτημα συμμόρφωσης μη κοινοτικής χώρας με την διεθνή πρακτική, γιατί οδηγεί την Ενωση σε απώλεια οικονομικού οφέλους απο την οικονομική χρήση ΑΟΖ κράτους-μέλους της ( μην ξεχνάμε, ότι κομμάτι του εισπρατόμενου ΦΠΑ, καταλήγει στο ευρωπαικό ταμείο ). Μπορούν να γίνουν τόσες πολιτικές κινήσεις και να τεθούν τόσα θέματα στην σχέση μας με την Τουρκία ( Ιμβρος, Τένεδος, περιουσίες ελλήνων στην Πόλη, κατοχή Κύπρου, κ.λ.π. ), ώστε να βρεθεί η ΕΕ μπλοκαρισμένη στην ενταξιακή πορεία της Τουρκίας και να γίνει, πιεζόμενη εκ των πραγμάτων, ο μεσολαβητής μας για όλα τα θέματα, πού εμείς δεν τολμούμε να θίξουμε.
    ΥΓ. Ας υπογραφεί και ένα προεδρικό διάταγμα, πού ορίζει την υφαλοκρυπίδα μας στα 12 ν. μ., εναρμονίζοντας έτσι και τον εναέριο χώρο μας, και ας ορισθεί ότι αρχή άσκησης τού κυριαρχικού μας αυτού δικαιώματος, θα είναι η 1.1.2015 ( π.χ. ). Ας δούμε τι θα κάνει ενδιάμεσα η Τουρκία με την απειλή πολέμου της.

    • saltcity avatar
      saltcity @ Ιαπετός 24/03/2011 11:24:12

      Ιδανικό σενάριο για εμάς, ελπίζω να μην μελαγχολώ ξαναδιαβάζοντας το σε λίγες εβδομάδες...

    • night star avatar
      night star @ Ιαπετός 24/03/2011 11:38:29

      <>. Ιδού κυρίες και κύριοι ο σύγχρονος Έλληνας(;) έτσι τον καταντήσατε, να θεωρεί ότι η Ευρώπη θα τον σώσει. Αυτό το παραμύθι του σερβίρατε από το 1981. Αυτός θα πάει σε πόλεμο; μάθε λοιπόν ότι τα δίκαιά σου τα υπερασπίζεις, δεν έισαι επάιτης από τους άλλους που στο κάτω κάτω θα πάρουν το μέρος του ισχυρού και όχι του αδύναμου και του προσκυνημένου, γιατί αυτός τους είναι άχρηστος.

  10. zio avatar
    zio 24/03/2011 11:20:03

    που σαι Πανάρα? δεν θα ασχοληθούμε σήμερα με το θέμα αυτό? ή νουθετήσαμε χθες τη κυβέρνηση για το Κανταφικό και σήμερα ξεκουραζόμαστε?
    όλα καλά? η οικογένεια, τα παιδιά? πάντα καλά.

  11. Βασίλης avatar
    Βασίλης 24/03/2011 12:09:34

    πρέπει να προβάλουμε στο εξωτερικό την παρανομία της Τουρκίας όσο αναφορά τη διευθέτηση ΑΟΖ, τις συνεχείς παραβιάσεις εναέριου χώρου ακόμη και στον κατοχικό στρατό στη Κύπρο γιατί για να μην ξεχνιόμαστε το ψευδοκράτος έχει αναγνωριστεί μόνο από την Τουρκία.
    Δηλαδή μιλάμε για μια χώρα παράνομη κατά το διεθνές δίκαιο η οποία σε όλους τους άλλους δείχνει το καλό της πρόσωπο και πάει να το παίξει μάλιστα ''ο καλός'' σε περιπτώσεις όπως με την παλαιστίνη.

    Έχουμε όλοι υποχρέωση να τονίζουμε στους ''φίλους'' μας Ευρωπαίους την παράνομη στάση της Τουρκίας.

    Όχι τίποτα άλλο, να μην μας κοροϊδεύουν σε κάτι εράσμους που πάμε οι φίλοι μας από την Ευρώπη διότι υπηρετούμε ως φαντάροι.

    Η διεθνής κοινότητα , τι κάνει γι' αυτό;;;; Θέλω να πιστεύω ότι η απόδοση της διακαιοσύνης δεν έχει να κάνει μόνο με τα συμφέροντα των Δυτικών αλλά μάλλον έχει να κάνει.

    Δόξα και τιμή στους Επαναστάτες του 1821.

  12. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 24/03/2011 12:22:04

    Η "Ευρώπη" θα μας σώσει; χαχαχα.. Ποιά από όλες;

    Να πάει η Μπιρμπίλη να βάλει υπεράκτια αιολικά στην ΑΟΖ. Θα κάνω μεταστροφή 180 μοιρών υπέρ της υπεράκτιας αιολικής στην ΑΟΖ. Πληρώνω κιόλας, με ευχαρίστηση. Αυτό, κυρία μου, είναι "εθνική" προτεραιότητα.

    • Ιαπετός avatar
      Ιαπετός @ archaeopteryx 24/03/2011 19:09:03

      Πολιτική είναι η τέχνη του εφικτού. Δεν υπἀρχουν φίλια κράτη, μόνο συμφέροντα. Γεγονός, όμως, είναι, ότι η ελλαδική επικράτεια είναι το νοτιοανατολικό άκρο της Ευρώπης. Γεγονός, επίσης, είναι, ότι η Ελλάδα μετέχει στην ΕΕ και στην ευρωζώνη. Γεγονός είναι, ότι το κάθε κράτος της ΕΕ, θέλει την μεγιστοποίηση των δικών του συμφερόντων, με το μικρότερο δυνατό κόστος. Γεγονός, επίσης, είναι, ότι η Τουρκία εξελίσσεται σε περιφερειακή δύναμη. Γεγονός είναι, ότι η Τουρκία είναι πολυπληθέστατη και μεγάλη αγορά. Γεγονός είναι, ότι η Τουρκία αναπτύσσεται ραγδαίως και εκμεταλευόμενη και την γεωστρατηγική της θέση, θέλει να γίνει ρυθμιστής της περιοχής. Γεγονός είναι, ότι αν δεν αντιδράσεις στα πλαίσια αυτά των συμφερόντων, δεν κερδίζεις τίποτα και μόνο χάνεις. Γεγονός είναι, ότι, άν η Ελλάδα κινηθεί σωστά στο διπλωματικό πεδίο, γίνεται τόσο πονοκέφαλος για πάρα πολλούς ( και για την Τουρκία ), ώστε θα προσπαθήσουν σοβαρά πιά οι ευρωπαίοι να επιλύσουν το συγκεκριμένο πρόβλημα, γιατί έχουν πολύ περισσότερα να χάσουν. Και μην ξεχνάτε την αγγλοσαξωνική ηθική, πού διέπει τις ευρωπαικές σχέσεις. Αν οι σχέσεις ( οι όποιες σχέσεις ), δεν είναι συμβολαιογραφικά καταγεγραμένες, οδηγούν σε απορρύθμιση. Καιρός να κουνηθεί και το υπουργείο εξωτερικών και να ζητήσει απο την Ιταλία, την συμφωνία οριοθέτησης των δωδεκανήσσων μεταξύ Ιταλίας και Τουρκίας. Είμαι τελείως σίγουρος, ότι αν το δικό μας υπουργείο τα έχει παραλάβει, το πιό πιθανό, είτε τα έχουν χάσει, είτε δεν ξέρουν τι έχουν. Επρεπε να γίνει η κρίση των Ιμίων για να βρούν τούς ιταλικούς χάρτες, κατόπιν εορτής, πού έδειχναν τα Ιμια να ανήκουν στα τότα Ιταλικά δωδεκάνησσα. Δεν φτάνουν κραυγές απόγνωσης και επίκληση του Κολοκοτρώνη και Καραισκάκη. Δουλειά και πολιτική τόλμη θέλει.

  13. Silverakos avatar
    Silverakos 24/03/2011 12:22:59

    Σαμαρά υπάρχεις?

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ Silverakos 24/03/2011 16:58:00

      @Silverakos O κ. Σαμαράς συμμετέχει στη Σύνοδο Κορυφής του ΕΛΚ (Ευρωπαϊκό Λαϊκό Κόμμα) στις Βρυξέλλες, πριν από την Σύνοδο των «27».

      Σύμφωνα με το ΕΘΝΟΣ, αναμένεται να επιμείνει στην τοποθέτησή του για επαναδιαπραγμάτευση ορισμένων όρων του μνημονίου και να εξηγήσει ότι το βασικό πρόβλημα στην Ελλάδα σήμερα, είναι η ύφεση. Επίσης, να τονίσει την ανάγκη λήψης μέτρων τόνωσης της αγοράς και της ενίσχυσης του κοινωνικού προσώπου του κράτους, δίνοντας ιδιαίτερη έμφαση στην αύξηση της ανεργίας και στο κλείσιμο πολλών μικρομεσαίων επιχειρήσεων.

      «Η Ευρώπη οφείλει να δει, με όσα δραματικά συμβαίνουν γύρω μας, το πόσο απαραίτητη είναι η Ελλάδα για την ασφάλεια της ευρύτερης περιοχής. Αυτό το ρόλο της Ελλάδος δεν το έχουμε ακόμα αξιοποιήσει όσο θα έπρεπε.»
      ~Αντώνης Σαμαράς 23/3/2011

      • Silverakos avatar
        Silverakos @ η Dimi 24/03/2011 23:46:49

        Δηλαδή τον χαλάει από τις Βρυξέλλες όπου κάνει όλα αυτά τα σοβαρά πράγματα να κάνει και μια δήλωση έστω για αυτά τα αίσχη που γίνονται.

  14. Έρεβος avatar
    Έρεβος 24/03/2011 12:33:13

    Το σενάριο είναι απλό.

    Όλη η επόμενη μνημονιακή δόση θα πάει για σύρραξη με την Τουρκία. Οπότε η όλη η ιστορία δεν θα μας κοστίσει μία. Η δε Τουρκία θα διαλυθεί εις τα εξ ων συνετέθει και οικονομικά και πολιτικά. Επίσης στην αναμπουμπούλα πετάμε όξω και όσους θρακιώτες τους αρέσει να λένε ότι είναι Τούρκοι καθώς και τους περισσότερους λαθρομετανάστες!

    Όταν με το καλο θα έχουμε βάλει τους Τούρκους στη θέση τους και θα έχουμε γυρίσει τις νεοοθωμανικές ονειρώξεις του Νταβούτογλου 50 χρόνια πίσω, θα ζητήσουμε και τα ρέστα από την ΕΕ γιατί δεν έκαναν τίποτα όλα αυτά τα χρόνια να σταματήσουν την επιθετικότητα των Τούρκων και θα ζητήσουμε παραγραφή της δόσης που ξοδέψαμε!

    • Αστος avatar
      Αστος @ Έρεβος 24/03/2011 13:34:29

      Καλο !!!!
      Το αλλο με τον Τοτο το ξερεις?

  15. noldor avatar
    noldor 24/03/2011 12:33:34

    Εκεί μέσα εκατοικούσες
    πικραμένη, εντροπαλή,
    κι ένα στόμα ακαρτερούσες,
    «έλα πάλι», να σου πεί.

    'Αργειε νάλθει εκείνη η μέρα,
    κι ήταν όλα σιωπηλά,
    γιατί τά 'σκιαζε η φοβέρα
    και τα πλάκωνε η σκλαβιά.

    Δυστυχής! Παρηγορία
    μόνη σού έμενε να λές
    περασμένα μεγαλεία
    και διηγώντας τα να κλαις.

    Και ακαρτέρει και ακαρτέρει
    φιλελεύθερη λαλιά,
    ένα εκτύπαε τ' άλλο χέρι
    από την απελπισιά,

  16. SPYROS T. avatar
    SPYROS T. 24/03/2011 12:46:56

    Όταν δεν δικαιούσε τίποτε, φώναξε και διεκδίκησε δέκα πράγματα! Θα σου δοθούνε τρία και θα φαίνεται και οτι είσαι και διαλλακτικός...

    Αυτό κάνει η Τουρκία.

    Εμείς όπως πάντα δεν διεκδικούμε τίποτε και διδάσκουμε Δημοκρατία στους γειτονικούς λαούς...

  17. Νατάσσα avatar
    Νατάσσα 24/03/2011 13:44:15

    ,,Εχει πλάτες πιστεύω η Τουρκία, γιαυτό "κουνιέται"...
    εμείς τι έχουμε?????? Αλυσίδες στα χέρια και στα πόδια,,,

  18. Νατάσσα avatar
    Νατάσσα 24/03/2011 13:48:55

    ..Στον Ερεβο...
    Συμφωνώ μαζί σου χ 1000....
    Αλλά τα κότσια που να τα βρούμε????? ερωτώ...

  19. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 24/03/2011 13:52:30

    Η είδηση της ημέρας:

    http://www.todayszaman.com/news-239067-turkey-puts-f-35-order-on-hold-over-us-refusal-to-share-technology.html

    Turkey has announced that it is putting the planned purchase of 100 F-35 fighter jets from the US on hold because the Pentagon refuses to share the source code used in the software designed for the aircraft as well as the codes that might be used externally to activate the planes.

    • Έρεβος avatar
      Έρεβος @ Γιάννης Σ. 24/03/2011 14:14:23

      Οι τουρκαλάδες έχουν στρατηγικό σχεδιασμό να γίνουν πυρηνική δύναμη και αυτάρκεις εξοπλιστικά μέσα στα επόμενα 10-20 χρόνια και εμείς κοιμόμαστε και χαζεύουμε τα νεοκλασσικά και τις μεζωνέτες των πρώην υπουργών.

      Οι Τούρκοι εαν δεν πετύχουν όλους ή μέρος των στόχων τους τώρα διπλωματικά θα τους πετύχουν όλους σε 10-20 χρόνια στρατιωτικά.

      Απώτερος στόχος δε των τούρκων είναι να μας πάνε στα σύνορα του 1881 δηλαδή κοντά στα Τέμπη και να πάρουν τουλάχιστον το μισό Αιγαίο.

      Κοιμόμαστε όπως όταν παίρναμε δανεικά τα τελευταία δέκα χρόνια και όποιος βρισκόταν να πει ότι πάμε για φαλίρισμα του έλεγαν ότι η οικονομία και οι δείκτες πάνε πολύ καλά και ότι κινδυνολογεί...

  20. ΠαναγιώτηςΖΜεσ. avatar
    ΠαναγιώτηςΖΜεσ. 24/03/2011 14:28:45

    Κύριοι και κυρίες είπαμε η Επανάσταση του 1821 έγινε από κάποιους αγράμματους βοσκούς που ενώ περνούσαν τόσο καλά με τους "Οθωμανούς" γείτονές τους για καθαρά οικονομικούς λόγους αλλά και γιατί παραπλανήθηκαν από κάποιους εθνικιστές ακροδεξιούς και πολεμοκάπηλους και φυσικά ορθόδοξους χριστιανούς της εποχής εκείνης (Κολοκοτρώνη, Καραϊσκάκης, Παλαιών Πατρών Γερμανός, Παπαφλέσσας, Νικηταράς, Μπουμπουλίνα κτλ) ξεσηκώθηκαν και κατάσφαξαν τους δύσμοιρους, φιλήσυχους, ειρηνικούς, ανεκτικούς και φυσικά καλούς γείτονες "Οθωμανούς" ξεβολεύοντας τα γιουσουφάκια και τους κοτζαμπάσηδες της εποχής εκείνης. Δυστυχώς καμιά φορά η Ιστορία επαναλαμβάνεται σαν φάρσα και τα σημερινά γιουσουφάκια επιζητούν μανιωδώς τον Εφέντη τους! Οι σημερινοί νεοραγιάδες - νεοέλληνες κάνουν ότι μπορούν για διορθώσουν εκείνο το λάθος!!!

  21. xriteo avatar
    xriteo 24/03/2011 16:26:10

    Αμα ορισεις ΑΟΖ μετα θα πρεπει να την υπερασπιστεις σε τυχον μαγκια των καθυστερημενων μογγολων.Για πεστο στο ΓΑΠ.!!!Πριιιιιιτςςςς θα σου πει.Να μπω πρωτα στο ελικοπτερο και μετα καντε οτι θελετε!!!!!!

  22. vassilis avatar
    vassilis 24/03/2011 16:36:07

    Καμια σημασια εχει να κανουμε διαπιστωσεις και να οικτιρουμε τους πολιτικους μας.Εδω και εφ'οσον τα πραγματα ειναι ετσι οπως γραφονται σημαινει οτι υπαρχει σχεδιο απο Ελληνικης πλευρας για εκχωρηση ελληνικου εδαφους.Δεν μπορει να ερχονται σε ελληνικο χωρο να εκδιωκουν σκαφος που κανει μετρησεις και να μην απαιτεις να φυγουν και αν οχι να μην τους βυθιζεις .Ενθυμουμαι εκεινο της μπενακη, θα δωσουμε ελληνικο εδαφος για χαρη της ειρηνης,συνεπως προσχεδιασμενες οι ενεργειες!

  23. factorx avatar
    factorx 24/03/2011 17:26:10

    Ο Υπεύθυνος του Τομέα Πολιτικής Ευθύνης Εξωτερικών της Νέας Δημοκρατίας, Βουλευτής Β’ Αθηνών, Πάνος Παναγιωτόπουλος, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

    «Οι νέες επαναλαμβανόμενες προκλήσεις της Τουρκίας στο Αιγαίο και ειδικότερα στη θαλάσσια περιοχή νοτίως της Καρπάθου και του Καστελορίζου, που εκδηλώθηκαν με αφορμή την διέλευση του Ιταλικού ερευνητικού πλοίου “Explora”, είναι προφανές ότι εντάσσονται σε μία συνολική στρατηγική αμφισβήτησης κυριαρχικών δικαιωμάτων της Ελλάδας.
    Απέναντι σε αυτή την Τουρκική στάση, η χώρα μας πρέπει να αντιτάξει μία σταθερή πολιτική αποτροπής, κεντρικός άξονας της οποίας είναι η απαίτηση να σεβαστεί πλήρως η Τουρκία τους κανόνες του Διεθνούς Δικαίου, οι οποίοι κατοχυρώνουν και διασφαλίζουν τα κυριαρχικά δικαιώματα της Ελλάδας.

    Η Τουρκική κυβέρνηση οφείλει να αντιληφθεί ότι τέτοιου είδους ενέργειες υπονομεύουν κάθε προσπάθεια ουσιαστικής βελτίωσης των σχέσεων των δύο χωρών και ναρκοθετούν κάθε προοπτική στενότερης και ειλικρινέστερης συνεργασίας, κάτι που επιθυμούν και εύχονται – αναμφίβολα – και οι δύο γειτονικοί λαοί».

    • vassilis avatar
      vassilis @ factorx 24/03/2011 18:45:54

      Επειδη σκεφτομαι το καλοκαιρι να παω στο καστελλοριζο και επειδη κανω υποβρυχιο ψαρεμα που να απευθυνθω για τη θεωρηση αδειας στη λιμενικη αρχη του νησιου η' της τουρκιας;Μπορειτε κυριοι της πολιτικης να με διευκολυνεται;

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ factorx 24/03/2011 22:16:47

      Δεν είναι πιά πρόκληση, εδώ είναι σαν να μπήκε ο γείτονας με αντικλείδι στο σπίτι σου, ενω είσαι μέσα και κάθετε και χλαπακιάζει απο το ψυγείο...
      ..και εσύ τον κοιτάς σαν χάνος.

    • occultist avatar
      occultist @ factorx 25/03/2011 00:22:41

      Μπράβο Παναγιωτόπουλε. Με την αυστηρή ανακοίνωσή σου τους έκανες τα μούτρα κρέας!!!!!!!

  24. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 24/03/2011 18:18:02

    Ο γαπ η ο επόμενος γαπ θα στείλει τα παιδιά σας (όχι της ελίτ) ουσιαστικά άοπλα, ανεκπαίδευτα και απροετοίμαστα δήθεν γιά να σταματήσουν την προέλαση των πάνοπλων ανατολιτών στην επόμενη συρραξη. Μετά την δολοφονία των παιδιών σας οι γαπηδες θα σας πουν ότι "προσπάθησαν, αλλά απέτυχαν". Αντί βέβαια να γίνουμε όλοι θύματα μπορούμε όλα αυτά να τα αποφύγουμε αρκεί να χρησιμοποιήσουμε το κουτί εκείνο που μας έδωσε ο Θεός που το λέμε κεφάλι.

    Αλλά μαλλον,
    δέν υπάρχουν Ελληνες πιά, μόνο ένα μάτσο μπαστάρδια με μηδενική εθνική συνείδηση συμπεριλαμβανομένων των δύο κομμάτων και άλλων λαμογιών. Αφού λοιπόν γνωρίζουμε το αποτέλεσμα ας τους δώσουμε Αιγαίο, Ηπειρο, Μακ, Θράκη κτλ. Είμαστε ο αδύναμος κρίκος και πρέπει να εξαφανιστούμε (για δεύτερη φορά) απο τον χάρτη.

    Εσένα ρε Έρεβος 24/03/2011 στις 2:14 pm κατάλαβε κανένας τι τους είπες;

    • Silverakos avatar
      Silverakos @ Ανώνυμος 24/03/2011 23:41:51

      Όλοι καταλαβαίνουν αλλά κανείς δεν νοιάζεται.
      Βέβαια ισχύει και η ρύση του Θουκυδίδη: αφού εξίσου γνωρίζουμε και οι δυο, ότι ....το επιχείρημα του δικαίου αξία έχει, όπου ίση υπάρχει δύναμη προς επιβολή του, ότι όμως
      (ο ισχυρός επιβάλλει ό,τι του επιτρέπει η δύναμης του και ο
      ασθενής παραχωρεί ό,τι του επιβάλλει η αδυναμία του) .
      Και επειδή μου αρέσει λίγο ακόμα:
      "Εκείνος που αδρανεί για να κερδίσει προσωρινά απολαύσεις και δεν αποφασίζει τον πόλεμο, πολύ γρήγορα θα χάσει και τις απολαύσεις". Ωστόσο όταν αποφασίσει τον πόλεμο πρέπει να κατανοεί "ότι η σχεδίαση διαφέρει της υλοποιήσεως', καθώς ο "πόλεμος δεν ακολουθεί στη διεξαγωγή του ορισμένους κανόνες" αλλά έχει τα δικά του "τεχνάσματα". Σε κάθε δε περίπτωση δεν πρέπει να "υποτιμάται ο αντίπαλος" καθώς "πολλούς έχει ζημιώσει η καταφροσύνη", η οποία επειδή φέρνει και την καταστροφή "ονομάζεται και αφροσύνη". Θα πρέπει δε να έχετε υπόψη ότι οι πόλεμοι διεξάγονται "με τον περισσεύοντα πλούτο μάλλον".
      Αν πάλι αποφασισθεί η αποφυγή του πολέμου πρέπει να έχετε κατά νου ότι "εκείνοι στις απαιτήσεις των οποίων θα ενδώσετε, αμέσως μετά θα σας διατάξουν να παραχωρήσετε περισσότερα ,με την πεποίθηση ότι ακούτε τις επιταγές τους από φόβο"
      Με τον πόλεμο εδραιούται μάλλον η ειρήνη".

      Μου φαίνεται ότι αυτά που έρχονται θα κάνουν τα Ιμια να μοιάζουν παιδική χαρά.

  25. georgiosa avatar
    georgiosa 24/03/2011 18:18:30

    Η Κατοχικη κυβερνηση αποδεικνυει οτι η αποστολη της,εκτος απο την αποσυνθεση του κοινωνικου ιστου της χωρας,ειναι να παραδωσει μια Ελλαδα μικροτερη σε εδαφος απο αυτην,που οι προγονοι μας εδωσαν ακομη και την ζωη τους για να την απελευθερωσουν απο τους τουρκους.Φυσικα ο ΓΑΠ επειδη στην Μινεσοτα ουτε Ελληνικη ιστορια εχει διδαχθει,ουτε γνησιος Ελλην ειναι,δεν θα διστασει να ολοκληρωσει το καταστροφικο του εργο με τον διαμελισμο της χωρας, και την παραδοση της στους τουρκομογγολους και στους γυφτοσκοπιανους.Για αυτο αδελφια πρεπει ολοι να αγωνιστουμε να σωσουμε την πατριδα απο την απαξιωση,την υποτελεια,και τον επερχομενο διαμελισμο της χωρας,στελνωντας την κυβερνηση των προδοτων του Εθνους στο χρονοντουλαπο της ιστοριας τον δε ΓΑΠ στην πατριδα του την Μινεσοτα για να απαλλγουμε μια και καλη απο την παρουσια του.

  26. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 24/03/2011 19:33:35

    Σκέφτομε, πώς θα ήταν η σχέση μας σήμερα με την αλβανοσλαβική δημοκρατία του Βαρδάρη, άν ο Κ.Καραμανλής δεν έθετε το ζήτημα της αρνησικυρίας, στη σύνοδο του ΝΑΤΟ, στο Βουκουρέστι.

  27. ierofantis avatar
    ierofantis 24/03/2011 22:16:12

    Στο διεθνές δίκαιο, ισχύει η αρχή ότι τα δικαιώματά σου, που σου αναγνωρίζονται από διεθνείς ή διμερείς ή πολυμερείς συμβάσεις, δεν μεταβάλλονται, παρά με δύο τρόπους.

    Ή συνάπτεται νέα σύμβαση του ιδίου αντικειμένου με διαφορετικό περιεχόμενο, ή απλώς δηλώνεις μονομερώς, ή με διμερές πρωτόκολλο, την παραίτησή σου από τα δικαιώματα που σου αναγνωρίζουν οι διεθνείς συμβάσεις.

    Ότι καραγκιοζιλίκια και αν κάνουν οι Τούρκοι, από τη στιγμή που δεν υπογράφουμε τίποτα, ούτε προβαίνουμε σε κάποια μονομερή δήλωση παραίτησης ή συμβιβασμού, τα αποτελέσματα, σε νομικό επίπεδο, των λεονταρισμών των Τούρκων είναι μηδενικά.

    Ακόμη και η περιβόητη αρχή της ισχύος του εθιμικού δικαίου στις διεθνείς σχέσεις, ως πηγή διεθνούς δικαίου, απαιτεί πολύ περισσότερες προϋποθέσεις για να οδηγήσει ένα Διεθνές Δικαστήριο να αποφανθεί ότι τα δικαιώματα μιας χώρας, που έχουν αναγνωριστεί ή κατοχυρωθεί με διεθνή συνθήκη, αποδυναμώνονται, διότι τάχα υπάρχει συνεχής, μακρά και με πεποίθηση ισχύος κανόνος δικαίου, πρακτική στις διεθνείς σχέσεις του κράτους, ώστε να θεμελιωθεί νομικά, μερική ή ολική αποδυνάμωση του δικαιώματός του.

    Για το λόγο αυτό οι Τούρκοι επιδιώκουν πάντοτε την λελογισμένη πίεση στα ανακλαστικά μας, τα οποία, φοβικά όπως είναι, ως συνήθως, μας οδηγούν σε υποχωρήσεις, που έχουν πάντα τη μορφή μονομερών ή πολυμερών (πχ στο πλαίσιο της Ε.Ε) διπλωματικών δηλώσεων, που επί της ουσίας δικαιώνουν τις προσδοκίες και τους στόχους της Τουρκίας.

    Καταρχήν λοιπόν εγρήγορση και αποφυγή έστω και με διπλωματικούς ελιγμούς και κωλλυσιεργεία, οποιασδήποτε διμερούς διαπραγμάτευσης ή αποδοχής επιδιαιτητών ή προσφυγή σε διεθνές δικαστικό όργανο.

    Επίσης, μολονότι η αύξηση της έντασης και ίσως, η περιορισμένης ή διευρυμένης κλίμακας, πολεμική σύρραξη, φαντάζει ηρωϊκή και επιθυμητή, να θυμίσω σε κάποιους ότι η διπλωματία και η στρατιωτική αποτροπή δεν χρησιμοποιούνται με όρους επιτραπέζιου Stratego. Αυτό που απαιτείται είναι διαρκής καταγγελία και αναφορά σε όλα τα διεθνή fora, κάθε παραβατικής συμπεριφοράς που θίγει κυριαρχικά μας δικαιώματα και παράλληλα η, εντός των τψρινών οικονομικών μας δεδομένων, διατήρηση και γιατί όχι, επιλεγμένη, σε κρίσιμους στρατηγικούς τομείς που θα λειτουργούν ως πολλαπλασιαστές ισχύος, ενίσχυση της αποτρεπτικής ικανότητας της χώρας σε μέσα, υλικό και ανθρώπους...σε

    Ο καλύτερος τρόπος είναι στην παρούσα να κάνουμε τρία πράγματα.

    Πρώτον, να προσπαθήσουμε να ανατάξουμε τα οικονομικά μας, με τη βοήθεια των εταίρων μας, και ειδικά με όσους βρισκόμαστε σε κοινούς οργανισμούς και έχουμε λέγειν σε αυτούς λόγω της ομοφωνίας ή του veto, χωρίς όμως να επηρεάζεται η εξέξιξη των εξοπλιστικών προγραμμάτων μας.

    Δεύτερον, να δώσουμε τη δυνατότητα στις ελληνικές αμυντικές βιομηχανίες αφενός να συμμετέχουν με αξιώσεις στο εξοπλιστικό πρόγραμμα της χώρας, είτε ατομικά είτε σε κοινοπραξία με ευρωπαϊκές εταιρίες, και αφετέρου να ανοίξουμε τις πόρτες της παγκόσμιας αγοράς σε αυτές, με την προώθηση, σε πολιτικό επίπεδο, της πλήρους εμπλοκής τους σε ολοκληρωμένα ή υπό ανάπτυξη ευρωπαϊκά κοινοπρακτικά εξοπλιστικά προγράμματα, στο πλαίσιο συμπαραγωγών, ώστε και βιομηχανική συμμετοχή να επιτυγχάνεται και τεχνογωσία να μεταφέρεται.

    Τρίτον, να αναζητήσουμε και σφυρηλατήσουμε ισχυρές συμμαχίες στον κατεξοχήν προνομιακό μας χώρο που είναι η Ευρώπη, με παράλληλες αλληθωρικές ματιές στη Ρωσία και την Κίνα, και με προσφορά καλών υπηρεσιών σε άπαντες ως προς τη προσέγγιση με τις χώρες και τους λαούς τόσο της Βαλκανικής όσο και της Μέσης Ανατολής και της Βόρειας Αφρικής.

    Τα λοιπά, λυπάμαι που θα το πώ, όσο όμορφα και ονειρικά ακούγονται, υπό τις παρούσες συνθήκες, φαντάζουν εντελώς ανεφάρμοστα.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ ierofantis 24/03/2011 23:30:10

      Με τον τωρινό πρωθυπουργό, μην περιμένεις τέτοια πράγματα. Οι προτάσεις σου είναι σωστές και ρεαλιστικές αλλά προϋποθέτουν κυβέρνηση που δεν θα αρκείται απλά σε διαχείριση καταστάσεων. Ούτε είναι ιδεοληπτική νεοαριστερή με νοοτροπία ΜΚΟ όπως η σημερινή.

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ ΒΙΣ 25/03/2011 00:32:42

        Ναι, έχεις δίκιο. Τουλάχιστον ας μην υπογράψει τίποτα...

  28. GEODETIS avatar
    GEODETIS 25/03/2011 02:35:09

    φίλτατε Ιαπετέ όλα καλά με τις διαπιστώσεις σου (περί Τουρκίας και του μέλλοντος που δημιουργεί) στο ανώτερο τμήμα της αναφοράς σου... τα λέει ανοιχτά και ο Νταβούντογλου ... ωστόσο στο κατώτερο τμήμα της αναφοράς παραθέτεις το εξής ¨Καιρός να κουνηθεί και το υπουργείο εξωτερικών και να ζητήσει απο την Ιταλία, την συμφωνία οριοθέτησης των δωδεκανήσσων μεταξύ Ιταλίας και Τουρκίας.¨ το οποίο κυριολεκτικά δεν το βρίσκω σύννομο ... δηλαδή τι θέλω να πω ... η Δωδεκάνησος περιήλθε εντός της κυριαρχίας της Ελλάδος, μετά τον πόλεμο σαν αποζημίωση πολέμου υπέρ του νικητή με την σύμφωνη γνώμη του ηττημένου και της διεθνούς κοινότητας, η οποία αναγνώριζε, προσυπόγραφε και άρα εγγυούντω την εμπράγματη μεταβίβαση κυριαρχικών δικαιωμάτων στην Ελλάδα ... αυτή η μεταβίβαση (εξουσίας επι εδάφους) αν δεν σφάλω ονομάζετε ¨de jure¨ (βλέπε νόμιμη ή δια νόμου) αναγνώριση κυριαρχικών δικαιωμάτων ... οπότε γιατί να έρθει σήμερα η Ιταλία να διαπραγματευτή για τα κυριαρχικά δικαιώματα των νήσων, μιας και έχει απεμπολήσει εδώ και δεκαετίες αμετάκλητα (βλέπε de jure) δικαιώματα ;;;; δεν είναι κάτι ειρωνικό αυτό που ερωτώ αν ξέρεις κάτι δηλαδή πέρα απο αυτά που ξέρω ....

    • Ιαπετός avatar
      Ιαπετός @ GEODETIS 25/03/2011 17:35:09

      … η Δωδεκάνησος περιήλθε εντός της κυριαρχίας της Ελλάδος, μετά τον πόλεμο σαν αποζημίωση πολέμου υπέρ του νικητή με την σύμφωνη γνώμη του ηττημένου και της διεθνούς κοινότητας, η οποία αναγνώριζε, προσυπόγραφε και άρα εγγυούντω την εμπράγματη μεταβίβαση κυριαρχικών δικαιωμάτων στην Ελλάδα … αυτή η μεταβίβαση (εξουσίας επι εδάφους) αν δεν σφάλω ονομάζετε ¨de jure¨ (βλέπε νόμιμη ή δια νόμου) αναγνώριση κυριαρχικών δικαιωμάτων …

      Πολύ σωστός. Τα κυριαρχικά δικαιώματα της Ιταλίας, είχαν αποτυπωθεί επακριβώς στις συμφωνίες πού υπέγραψε το Ιταλικό και τουρκικό κράτος. Δεν υπάρχει βραχονησίδα, πού δεν είναι επακριβώς αποτυπωμένη και το Καστελόριζο οριοθετείται σαφώς στο σύμπλεγμα της Δωδεκανήσσου και όχι ως απολωλός νησίδα, διάγουσα βίον ανθόσπαρτον στην ανατολική μεσόγειο, όπως διατείνεται ευθαρσώς ο τούρκος ΥΠΕΞ. Οι συμφωνίες είναι υπογραμμένες απο το τουρκικό και ιταλικό κράτος. Τα Ιμια, αυτονόητα, είναι ελληνικό έδαφος με τουρκική υπογραφή. Μετά την κρίση των Ιμίων, ανακάλυψαν στο δικό μας ΥΠΕΞ, την συμφωνία οριοθέτησης των θαλασσίων υδάτων και βραχονησίδων μεταξύ Ιταλίας και Τουρκίας. Φυσικά κατόπιν εορτής. Αν είναι δυνατόν. Δεν μπορεί ο τούρκος ΥΠΕΞ να αμφισβητεί δικαιώματα, στην επίσκεψή του στην χώρα μας και να στέλνει τούρκικες φρεγάτες και ο Δρούτσας να ψελλίζει,, ότι δεν συμφωνεί. Οσο αμφισβητούμενο είναι το καθεστώς του Καστελόριζου, τόσο αμφισβητούμενο είναι και το καθεστώς της Πόλης.

      • Ιαπετός avatar
        Ιαπετός @ Ιαπετός 25/03/2011 18:07:40

        # Ζήτησε επίσης να μη συνδέονται αυτά τα θέματα, με
        Από ελεύθερο τύπο σήμερα ( δες παραπλεύρως )
        θέματα όπως το Καστελόριζο, του οποίου την ελληνικότητα ουδείς αμφισβητεί. Επέρριψε μάλιστα ευθύνη σε «κάποιες πολιτικές δυνάμεις στη χώρα», με αποτέλεσμα «εμείς οι ίδιοι να είμαστε οι μόνοι οι οποίοι δημιουργούμε προβλήματα στους εαυτούς μας». «Υπευθυνότητα από όλους, αυτό είναι το ζητούμενο», υπογράμμισε.
        # Στη δημοσιογραφική παρατήρηση, ότι ο κ. Νταβούτογλου έχει κάνει τις περίφημες δηλώσεις περί Καστελορίζου, σύμφωνα με τις οποίες βρίσκεται περισσότερο στη Μεσόγειο, ο κ. Δρούτσας απάντησε ότι οι προσπάθειες και οι θέσεις της Τουρκίας είναι γνωστές καθώς και αυτά που είπε πρόσφατα ο κ. Νταβούτογλου, αλλά ζήτησε «να δίνουμε, πολύ περισσότερο βάρος σε αυτά που λέει η ίδια η Ελληνική Κυβέρνηση».
        # Νομίζω, είπε κλείνοντας, ότι η ελληνική κυβέρνηση, η κάθε ελληνική κυβέρνηση λέει τα πράγματα με το όνομά τους και πάνω σε αυτό πρέπει να βασιστούμε.

        Θαυμάστε απάντηση. Αντί να επικαλεσθεί το γεγονός, ότι η Τουρκία με διεθνή συμφωνία, πού έχει υπογράψει, δέχεται, ότι το Καστελόριζο ανήκει στο Αιγαίο, απλώς ψελλίζει. Γιατί; Γιατί; Γιατί;
        Αν η Τουρκία βγεί ευθαρσώς να δηλώσει, ότι καταγγέλει την συμφωνία πού έχει υπογράψει, τότε είναι άλλο ζήτημα.

  29. Αργοναύτης avatar
    Αργοναύτης 25/03/2011 08:56:28

    Μη φοβάστε τίποτα, και κοιμάστε ήσυχοι. Θα προτείνουν τα στήθη τους οι πραιτοριανοί της Καρέτα - Καρέτα, οι λεγεωνάριοι του Πίπρα, το αντιπολεμικό φόρουμ, οι ειρηνιστές, οι αντιρατσιστές και ο,τι άλλη σαβούρα κυκλοφορεί στην ελληνική επικράτεια και θα προασπίσουν το Αιγαίο.
    Εμείς οι "δεξιοί" ρε, αντίθετα με σας τους παραπάνω, έχουμε πατρίδα.

  30. Διας avatar
    Διας 26/03/2011 07:53:36

    Η λυση ειναι μια. Το χρεος μας σαν χωρα ειναι 320 δις. Δανειζομαστε160 δις απο τη ρωσια και 160 δις απο την Κινα και ξεχρεωνουμε τα λαμογια. Αμεση κυρηξη ΑΟΖ και συνεκμεταλευση πλουτου του Αιγαιου με ρωσους και κινεζους ωστε να ξεκινησει η αποπληρωμη των δανεικων. Στη συμφωνια συνεκμεταλευσης θα υπαρχει ορος που θα αναφερει οτι ρωσικος και κινεζικος στρατος θα υπαρχει στο αιγαιο για φυλαξη σε περιπτωση απειλης πολεμου (βλεπε Τουρκια).