Χρυσαυγίτες ψηφοφόροι: Οι μεγαλύτεροι υπονομευτές
08/08/2014 11:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χρυσαυγίτες ψηφοφόροι: Οι μεγαλύτεροι υπονομευτές

Μ’ αρέσει ο μαίανδρος και ο αγκυλωτός σταυρός; Θα ψηφίσω Χρυσή Αυγή γιατί εγώ δεν καταλαβαίνω από ναζιστές και χιλιάδες Έλληνες σφαγμένους

Γα…ωτο, η κυβέρνηση μας τα πήρε όλα, θα ψηφίσω Χρυσή Αυγή.

Είμαι πατριώτης ενώ οι άλλοι είναι προδότες, θα ψηφίσω Χρυσή Αυγή.

Με πρόδωσε ο Σαμαράς που έκανε κυβέρνηση με τον Βενιζέλο, θα ψηφίσω Χρυσή Αυγή.

Κατούρησε ο γείτονας την αυλή μου, θα φωνάξω τη Χρυσή Αυγή να καθαρίσει και θα την ψηφίσω.

Δεν πήγα φέτος διακοπές και μου φταίνε όλοι, θα ψηφίσω τη Χρυσή Αυγή.

Δεν έχω γκόμενο και ο Κασιδιάρης είναι… αντρουά, αυτόν θα ψηφίσω.

Μ’ αρέσει ο μαίανδρος και ο αγκυλωτός σταυρός; Θα ψηφίσω Χρυσή Αυγή γιατί εγώ δεν καταλαβαίνω από ναζιστές και χιλιάδες Έλληνες σφαγμένους.

Είμαι άνεργος, μου φταίει το σύστημα, δουλεύω 20 ώρες το 24ωρο σαν σκλάβος; Θα ψηφίσω Χρυσή Αυγή.

Αυτοί κι άλλοι πολλοί είναι οι ψηφοφόροι της Χρυσής Αυγής που ακόμη στηρίζουν ένα κόμμα που σε άλλες εποχές θα προκαλούσε γέλιο και λύπηση.

Να μας συμπαθάνε οι μετανοημένοι και οι αμετανόητοι, οι παραπλανηθέντες και οι αποπλανηθέντες, οι περαστικοί και οι μόνιμοι, όλοι αυτοί οι πολίτες που ψηφίζουν Χρυσή Αυγή και στηρίζουν με σθένος την επιλογή τους, αλλά για εμάς είναι αυτοί οι προδότες της πατρίδας κι όχι κάποιοι άλλοι. Είναι για μας οι ανθέλληνες κι όχι αυτοί που βρίζουν. Είναι για εμάς τζάμπα μάγκες που καταστρέφουν τη χώρα και στη συνέχεια κάνουν τους ανήξερους.

Τους ρωτάς ‘’τι ψήφισες’’ κι ακόμη δε σου λένε ξεκάθαρα ‘’ναι ψήφισα Μιχαλολιάκο’’. Αλλά ακόμη κι αυτοί που το λένε, το αιτιολογούν με ανόητες σκέψεις και επιχειρήματα.

Ναι κύριοι ψηφοφόροι της Χρυσής Αυγής. Είστε οι μεγαλύτεροι υπονομευτές της πατρίδας. Γκρινιάζετε για το πολιτικό σύστημα που θέλετε να καταστρέψετε αλλά το στηρίζετε με τις επιλογές σας. Οι καλύτεροι υποστηρικτές του συστήματος είστε που θέλει ένα κατακερματισμένο πολιτικό σύστημα για να κάνουν κουμάντο οι νταβατζήδες και η τρόικα.

Τι έχετε καταφέρει; Να αποδυναμώσετε την προσπάθεια που κάνει δύο χρόνια τώρα ο Σαμαράς και μας έχει σβερκωθεί η τρόικα και δε λέει να φύγει. Αν θέλατε καλύτερο μέλλον για τη χώρα ας μην στηρίζατε όλους εκείνους που θέλουν να έχουμε μόνιμα την τρόικα στην Ελλάδα να λύνει και να δένει.

Οι δεξιοί ψηφοφόροι κατηγορούν τον Σαμαρά ότι συνεργάζεται με τον Βενιζέλο αντί να τον στείλει στον αγύριστο. Πώς να το κάνει δηλαδή; Να κάνει κυβέρνηση συνεργαζόμενος με τον Τσίπρα; Ή αφήνοντας τον ΣΥΡΙΖΑ και την κυβέρνηση των Τσαβιστών να κάνουν κουμάντο για μια 10ετία;

Και τι λογική είναι αυτή κάθε φορά που μας φταίει κάτι να ψηφίζουμε Χρυσή Αυγή; Δηλαδή όλοι αυτοί που έχουν υποστεί τα πάνδεινα, που δίνουν αγώνα επιβίωσης και που χτυπήθηκαν από το σύστημα ανηλεώς και δεν προσκυνάνε τον αρχηγό, την χιτλερική μουστάκα του Παππά και τα γεμάτα αναβολικά μούσκουλα του Λαγού και του Κασιδιάρη τι είναι; Ανόητοι; Αυτοί που επιμένουν να στηρίζουν άδολα την πατρίδα, που την αγαπάνε και που δίνουν σιωπηρή μάχη για να την κρατήσουν όρθια τι είναι; Κι όσοι δίνουν νυχθημερόν αγώνα για μια Νέα Ελλάδα που δεν θα στηρίζεται σε δανεικά, ρουσφέτια και λαμογιές τι είναι; Αυτοί δεν είναι πραγματικοί Έλληνες σε αντίθεση με τους χουντικούς, τους φιλογερμανούς, τους θεομπαίχτες που κάνουν δωδεκαθεϊστικές τελετές;

Ας αφήσουμε λοιπόν τις δικαιολογίες κι ας δούμε πιο είναι τελικά το εθνικό συμφέρον. Είναι οι υπόδικοι χαστουκιάρηδες, οι υποστηρικτές δολοφόνων, οι υβριστές της δημοκρατίας, οι υμνητές του Ολοκληρωτισμού; Ή μήπως είναι ο υπάλληλος, ο μικρομεσαίος, ο νοικοκύρης, ο επιχειρηματίας που χτίζει τη χώρα που επιθυμεί από το δικό του μετερίζι;

Ναι, οι κυβερνώντες έχουν κάνει τρομακτικά λάθη. Αρκετοί πολιτικοί έχουν κάνει εγκλήματα και πρέπει να πάνε φυλακή. Το πολιτικό σύστημα θέλει ανανέωση, το μεταπολιτευτικό μοντέλο θέλει απόσυρση. Είναι τρομακτικό όμως την σύγχρονη Ελλάδα που οι περισσότεροι ονειρευόμαστε να θέλουμε να την αφήσουμε στα χέρια των ναζιστών. Όχι, αυτό δεν πρέπει να το αφήσουν να συμβεί οι υγιείς δυνάμεις της χώρας και της κοινωνίας. Αυτοί που ρίχνουν νερό στο μύλο των ανθελληνικών πρακτικών δεν θα περάσουν έτσι εύκολα. Αυτοί δεν είναι Έλληνες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Άπαντα Επιστάμενος avatar
    Άπαντα Επιστάμενος 07/08/2014 11:44:23

    Σωστό το άρθρο όταν επισημαίνει ότι η ΧΑ αποτελεί την ακραία αντίδραση απέναντι σε όλα τα κακώς κείμενα στην ζωή του καθενός: "δεν έχω δουλειά πάω ΧΑ, δουλεύω σαν δούλος πάω ΧΑ..." Αλλά περιμένω κάποτε οι πάρα, πάρα, πάρα, πολλοί λόγοι που προκαλούν την αγανάκτηση των πολιτών να αρχίσουν να μειώνονται, αντί να αυξάνονται. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Δεν γίνεται να πέσουν τα ποσοστά της ΧΑ με διαλογισμό, ενδοσκόπηση ή άλλον μαγικό τρόπο. Θα βρίσκει δουλειά ο Έλληνας; Ίσως πέσουν τα ποσοστά της ΧΑ. Δεν θα βρίσκει; Θα συνεχίσουν να ανεβαίνουν. Τόσο απλά. Επίσης, ας μην πανηγυρίζει πολύ η κυβέρνηση για τις δημοσιονομικές επιτυχίες της. Μπορεί δημοσιονομικά να είμαστε καλύτερα από το 2012 (πράγμα ούτε αυτονόητο, ούτε εύκολο βεβαίως) αλλά σε κοινωνικό επίπεδο είμαστε πολύ χειρότερα απότι πριν 2 χρόνια πριν. Η ανεργία η φτώχεια, η φορολόγηση, είναι πολύ μεγαλύτερη απότι το 2012 . Θέλω να πω εντάξει δεν χρεοκοπήσαμε. Μπράβο. Και μετά τι; Θα μείνουμε με 30% ανεργία για πάντα; Με 170% χρέος για πάντα; Θα φυτοζωούμε για πάντα;

  2. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 07/08/2014 12:03:29

    Φάκτορα, αποσύρθηκαν άρθρα ή με γελούν τα μάτια μου; Τι γίνεται; Σωστ΄'α όσα γράφεις στο άρθρο αλλά παραμένει και πάλι καταγγελτικό εκείνων εναντίον που υποφέρουν από την δικομματική ολιγαρχία. Η ηθικολογία εναντίον εκείνων των πολιτών που από πολιτκή μυωπία ή προσωπικό θυμό ψηφίζουν την ΧΑ δεν οδηγεί πουθενά, αν μη τι άλλο μπορεί και να ενδυναμώνει την απόφασή τους.

  3. Seagull avatar
    Seagull 07/08/2014 12:05:45

    Η αλήθεια είναι ότι χάθηκαν πολλές θέσεις εργασίας στο μπραβιλίκι & στην προστασία...... μπουζουκτσίδικα κλείσανε, λεφτά δεν υπάρχουν... κάπου πρέπει να πάνε οι άνθρωποι να βγάλουν τον πόνο τους & τα αποημένα τους, χώρια που συνεχίζουν και την στρατιωτική εκπαίδευση υποχρεωτικά.... Πάντως πολλούς, πάρα πολλούς από αυτούς που πήγαν στην ΧΑ νομίζω ότι η ΝΔ δεν τους χρειάζεται, φύρα είναι.

  4. blue nile avatar
    blue nile 07/08/2014 12:24:09

    Τι να πει κανείς... Το μνημόνιο ΙΙ δεν έπρεπε να υπογραφεί. Τουλάχιστον ας είχε λυθεί πρώτα το θέμα του χρέους... Γιατί με την φτώχεια που τρώει ο κόσμος αρκεί να δηλώνει κάποιο κόμμα αντιμνημονιακό για να ανεβάσει τα ποσοστά του. Και το κακό είναι ότι ο ισχύει αυτό που είπε ο υπουργός οικονομικών. Το ότι το πολύ δημοσιονομικό ξύλο το έχουμε φάει. Ναι δε λέω... Τελειώνει το ξύλο και έρχεται το δημοσιονομικό μαστίγωμα. Τότε θα δείτε τη ΧΑ. Δυστυχώς...

    • Νίκος Αργεάδης avatar
      Νίκος Αργεάδης @ blue nile 07/08/2014 14:11:31

      "Το ότι το πολύ δημοσιονομικό ξύλο το έχουμε φάει." αθ έπρεπε να λέμε "το έχουμε φάει το ξύλο..." Ο χαρδούβελης, ο στουρνάρας και οι λοιποί όχι μόνο δεν "έφαγαν ξύλο" (έκφραση που δεν σημαίνει τίποτα απολύτως) αλλά και ανταμοίφθηκαν, και θα ανταμοίβωνται ποικοιλοτρόπως.

  5. ΑΡΙΣΤΟΔΗΜΟΣ avatar
    ΑΡΙΣΤΟΔΗΜΟΣ 07/08/2014 12:44:36

    Ακόμη δεν έχουμε δει τίποτα. Το πολύ ξύλο μας έρχεται τα επόμενα χρόνια.

  6. Chr avatar
    Chr 07/08/2014 13:11:58

    Για να το πώ λαικά ,ο ψηφοφόρος που ψηφίζει ΧΑ ,θέλει να ξεφτιλήσει το σύστημα εξουσίας. Αντι να πετάξει γιαούρτια,που είναι παράνομο ,έχει βρεί αυτό τον τρόπο για να εξεφτελίσει πρόσωπα και καταστάσεις . Δεν το έχετε καταλάβει ακόμη ,τι άλλο να πώ...

    • Νεο-δεξιός avatar
      Νεο-δεξιός @ Chr 07/08/2014 19:46:12

      Δηλαδή να γίνουμε Ταχρίρ, Μαϊντάν, Ουκρανία, Αργεντινή, Συρία και γιατί όχι Βαγδάτη. Εμείς δεν καταλάβαμε ή εσύ δεν καταλαβαίνεις ντιπ ; Σιγά την δύσκολη "σκέψη" που θες να μας την εξηγήσεις κι όλας !

      • Chr avatar
        Chr @ Νεο-δεξιός 07/08/2014 21:16:19

        Να μην ερεθίζουν κάποιοι τον κόσμο ,αυτό λέω και να προσπαθίσουν να του δώσουν προοπτική . Το επιχείρημα:Aυτοί είναι νεο-ναζί(που είναι) , είναι αμόρφωτοι ,νεάντερταλ (που είναι), τους χώνουμε φυλακή είναι λάθος . Τους παγιώνουμε για να μην πω τους αγιοποιούμε .Δεν περνάει αυτό στους ψηφοφόρους της ΧΑ. Τα λέμε για να τα ακούμε εμείς που δεν τους ψηφιζουμε . Ας μην προκαλούν οι κρατούντες και ας δώσουν ελπίδα στον κόσμο που έχει πρόβλημα να πέσουν τα ποσοστά τους .Αν ο άλλος θέλει να ρίξει γιαούρτια- νόμιμα -έχει τους λόγους του ,όσο περισσότερο τον ερεθίζεις και μεταχειρίζεσαι τα παραπάνω τοσο πιο πολλά θα ρίχνει. Και αμα του δώσεις και την πιο σάπια ντομάτα θα την πετάξει και ας λερωθεί!

  7. my way avatar
    my way 07/08/2014 13:34:47

    ΔΕΙΤΕ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΣΧΟΛΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΑΡΤΩΝΤΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

    • my way avatar
      my way @ my way 07/08/2014 13:36:49

      Ωραία! Αναρτήθηκε αυτόματα, αυτό της απορίας μου. Τα άλλα πού πήγαν;

      • Θανάσης Τ. avatar
        Θανάσης Τ. @ my way 07/08/2014 13:59:34

        Με την απορία θα μείνεις μάλλον..:-)

      • ΆλυτηΕξίσωση avatar
        ΆλυτηΕξίσωση @ my way 07/08/2014 15:00:01

        ..Τα άλλα, τα πήρε ο μικρός Βοριάς, με εντολή .....??? :-)

        • my way avatar
          my way @ ΆλυτηΕξίσωση 07/08/2014 17:12:13

          ...Σαμαρά. Γεια σας και για σας: https://www.youtube.com/watch?v=rwBcuK7aS-k

          • άλυτη εξίσωση avatar
            άλυτη εξίσωση @ my way 08/08/2014 00:34:06

            Να σας χαρίσω κι εγώ λοιπόν, κάτι εξ ίσου πολύτιμο : ''Ήρθε Βοριάς ήρθε Νοτιάς '' http://www.youtube.com/watch?v=ukjgrIkLFms Ένα από τα ελάχιστα τραγούδια που έχει τραγουδήσει ο Μάνος Χατζιδάκις.Ηρθε βοριάς ήρθε νοτιάς

          • my way avatar
            my way @ άλυτη εξίσωση 08/08/2014 10:40:23

            Σας ευχαριστώ πολύ. Είναι, μακράν όλων, ο αγαπημένος μου.

  8. christof avatar
    christof 07/08/2014 14:30:34

    Γιατι δε θα ψηφισω ΝΔ . Επαψε να ειναι αστικο κομμα Ειναι ενα γαλαζιο Πασοκ με κρατικοδιαιτους βουλευτες και οπαδους, ειναι ενα κομμα που αυξανει τους φορους μεχρι απομυζησης, κατασχεση περιουσιων,υπερφορολογηση σπιτιων και κτηματων,αρα δημευση. Καναμε πρωτογενες πλεονασμα μονο απο φορους και οχι απο παραγωγη, δεν μειωθηκε το κοστος του δημοσιου σε μισθους, παρολο που συνταξιοδοτηθηκαν 150.000 και το πλεονασμα το δινουν σε αναξιοπαθουντες που δεν πληρωσαν ποτε δραχμη φορο,που δεν θα ψηφισουν ποτε αστικα κομματα. Δεν θα ψηφισω ποτε Χ .Α. γιατι ειναι ενα κομμα εθνικο Σοσιαλιστικο που θελει σαν το Συριζα να ειναι το κρατος ο εργοδοτης . Δεν υπαρχει ΕΛΠΙΣ . Η επομενη κυβερνηση θα παρει τις καταθεσεις, γιατι δεν υπαρχουν αλλα δανεικα, οι μισοι Ελληνες θα πανηγυριζουν γιατι τα περνουν απο αυτους που εχουν και καλα τους κανουν. Οι εξυπνοι φευγουν να βρουν τη τυχη τους αλλου,οι βλακες μειναμε,αλλα μη φοβαστε γιατι εδω ερχονται οι εξυπνοι πακιστανοι, αφγανοι,κογκολεζοι που αφησαν τους δικους τους βλακες στις δικες τους πατριδες.

  9. ΆλυτηΕξίσωση avatar
    ΆλυτηΕξίσωση 07/08/2014 14:47:10

    Οι ''Χρυσαυγίτες ψηφοφόροι'' είναι απλά, σαν όλους τους υπόλοιπους Έλληνες ψηφοφόρους. Όχι πολύ συνειδητοί, όχι πολύ ξεκάθαροι, όχι πολύ πληροφορημένοι, όχι πολύ ψύχραιμοι, όχι πολύ ανιδιοτελείς, όχι πολύ ευφυείς, όχι πολύ αθώοι, όχι τελείως ένοχοι ..... Σίγουρα όμως επιζήμιοι και επικίνδυνοι, όπως ΟΛΟΙ ΜΑΣ. Αν κρίνουμε από τις αμέτρητες συμφορές που μας βρήκανε ήδη και που προέρχονται απ΄ τις ....σοφές επιλογές των Ελλήνων πολιτών (Χρυσής Αυγής μη υπάρχουσας), είναι λιγάκι υπερβολικό να ζουμάρουμε ειδικά στους συγκεκριμένους φωστήρες! Μπορούμε να αυτοπυρπολυθούμε κάλλιστα και χωρίς την πολύτιμη συνδρομή τους. Αυτό ζούμε άλλωστε, με βουλωμένο το στόμα και με γουρλωμένα τα μάτια :-) !! Υ.Γ Το χθεσινό καταπληκτικό σας άρθρο ‘’ Ο λαός πεινάει και οι νταβατζήδες χαίρονται’’ που εξαφανίστηκε από εδώ γιατί πόνεσε πάρα πολύ, εκεί ακριβώς που χρειαζόταν να πονέσει (ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ), τελικά ευτυχώς, δε…χάθηκε από παντού. Υπάρχει αναδημοσιευμένο σε πολλές άλλες ιστοσελίδες, έτσι για την Ιστορία. Δόξα τω Θεώ και το Iντερνέτ, τα γραπτά πλέον, μένουν! Τα σχόλιά μας μόνο χάνονται…..

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ ΆλυτηΕξίσωση 07/08/2014 15:13:43

      "Σίγουρα όμως επιζήμιοι και επικίνδυνοι, όπως ΟΛΟΙ ΜΑΣ". Όχι έτσι. Σας παρακαλώ θερμά: μη μιλάτε για λογαρισμό άλλων, και μάλιστα επιρρίπτοντας συλλογικές ευθυνες. Καθεμιά και καθένας καλό είναι να κρίνει και να κρίνεται. Να αξιολογεί τους άλλους και να επιδώκει να αξιολογείται απο τους άλλους. Τα δύο πάνε μαζί. Όποιος δεν θέλει να κρίνεται δεν πρέπει ναι να κρίνει. Όποιος όμως θέλει να κρίνει (αυτό είναι δικαίωμα του καθενός), τότε πρέπει να προσφέρεται, να επιζητεί την κρίση των άλλων (αυτό είναι αρετή και δυστυχώς δεν είναι αυτονόητο). Κρίνουμε και κρινόμαστε ατομικά, όχι συλλογικά.

      • ΆλυτηΕξίσωση avatar
        ΆλυτηΕξίσωση @ Uncle Stgm 07/08/2014 16:30:38

        Ό,τι κι αν λέτε Θείε, αν και ο καθένας μας μπορεί να ....αυτοεξαιρεθεί απ΄ τον κανόνα του μέσου ''επιζήμιου κι επικίνδυνου ψηφοφόρου'' και να ....αυτοενταχθεί σ΄εκείνον του παναθώου-εγωϊστή-αλάνθαστου-ξερόλα, αυτό που πολλές φορές πιστεύουμε ...ακράδαντα ως ''σωστό'', αποδεικνύεται πλάνη και οδηγεί σε οδυνηρά τιμήματα. Φυσικά και η ευθύνη είναι πάντα ατομική, μα στις οργανωμένες κοινωνίες δυστυχώς, όταν αθροιστούν μαζί πολλές ''ατομικές ανοησίες'' (πλειοψηφίες), προκύπτει τελικά και η συλλογική δυστυχία, από την οποία δεν μπορεί να εξαιρεθεί ούτε ο μη συνένοχος, ακόμη και αν περιορίζεται η ''ποινή'' του, στο να μοιράζεται (με οποιονδήποτε τρόπο) την περιρρέουσα μιζέρια, στην οποία με κανέναν τρόπο δεν συνέβαλε..... Πληρώνουμε τελικά ΚΑΙ γι αυτά, που δεν καταφέραμε να εμποδίσουμε σαν κοινωνία, να ΜΑΣ συμβούν.

  10. regeneration avatar
    regeneration 07/08/2014 15:04:13

    Και εκεί που ψηφίζονται Ν-τροπολογίες κλπ κλπ, πάρε κι μια Χρυσή Αυγή έτσι για το συνήθειο.
    Εδώ σεβαστοί μου και αξιόλογοι σχολιαστές, χάνεται η Πατρίδα από τον Αντώνη που ξαφνικά (αλλά κάθε φορά) δεν βλέπει και δεν ακούει τίποτα! Τα σχόλια που παραπέσανε σας πείραξαν; Καταλήγω στο συμπέρασμα οτι είναι μια συμμορία όλοι τους. Μεθοδευμένα παραδίδουν στον Τσίπρα, αφού κάθε μέρα μας κάνουν να τον "θέλουμε" όλο και πιο πολύ από αγανάκτηση και θυμό για όσα μας κάνουν. Μετά από μια περίοδο διακυβέρνησης Τσίπρα όλα γίνονται στάχτη (σίγουρα αυτό θέλουν όλοι τους) και μετά θα έρθουν οι ίδιοι σαν σωτήρες για ακόμη μια φορά και πάει το παραμύθι στο Λαό σύννεφο. Εν τω μεταξύ θα ΑναΖητείται Πατρίς.

  11. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 07/08/2014 15:49:29

    Με δύο πράγματα αξιολογείς τους άλλους: Αρετή και σοφία. Όσο πιό πολύ τα διαθετει κανείς, κατά το δυνατόν και τα δύο, τόσο πιο θετικά αξιολογείται. Όσο πιό πολύ λείπουν, το ένα ή χειρότερα και τα δύο, τόσο χειρότερη η αξιολόγηση. Στη συγκεκριμένη κατηγορία ανθρώπων (με διαβαθμίσεις και διαφοροποιήσεις - ακόμη και αυτοί πρέπει να κρίνονται ξεχωριστά, όχι συλλογικά, δηλαδή τελικά ως άτομα), τι επικρατεί άραγε; Πόση αρετή, πόση σοφία;

  12. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 07/08/2014 15:58:27

    Κρίνουμε και κρινόμαστε. Ο καθείς και τα όπλα του. Ο καθείς και τα βόλια που σφηνώνονται στο σώμα του. Το ζήτημα είναι να υπάρχουν κριτήρια. Αξίες, βάση για την αξιολόγηση. Το πρόβλημα με τη χώρα είναι ότι τα κριτήρια και οι αξίες έπαθαν "έκλειψη". Τα σκέπασαν οι σκοπιμότητες. Υπ΄αυτή την έννοια, ούτε οι εκατοντάδες χιλιάδες ψηφοφόροι των Τσίγκινων Αυγών αποτελούν έκπληξη. Ούτε βέβαια οι ...αναρτήσεις που χάνονται στα ιστολόγια. Τα είπαμε, μας τα είπανε, τα ξαναλέμε, c' est la vie, που λένε και οι ...Αμερικάνοι.

  13. Factorx avatar
    Factorx 07/08/2014 17:03:39

    Τίποτα δεν κατέβηκε. Απλώς παρουσιάστηκε πρόβλημα με τον server και διαγράφηκαν κάποια άρθρα στη μεταφορά. Δείτε στις αντιθέσεις. Τους χαρακτηρισμούς ορισμένων τους επιστρέφουμε. Το antinews άλλωστε έχει αποδείξει από τη δημιουργία του ότι δεν παίζει με την αξιοπιστία του.

  14. περίεργος avatar
    περίεργος 07/08/2014 22:45:44

    Ρε παιδιά υπονομευτές οι ψηφοφόροι της ΧΑ και συμφωνώ , υπονομευτές της χώρας δεν είναι και αυτοί που εφαρμόζουν αυτήν την φορολογική πολιτική;υπονομευτής της χώρας δεν είναι ο ΣΥΡΙΖΑ που λαϊκίζει ασύστολα υποσχόμενος ότι λεφτά υπάρχουν; Υπονομευτές της χώρας δεν ήταν και και είναι όλοι αυτοί που μας κυβέρνησαν και μας έφεραν σε αυτή την κατάσταση;

  15. ΜΑΡΤΙΟΣ avatar
    ΜΑΡΤΙΟΣ 07/08/2014 22:50:49

    Ηρέμησε καλό μου ANTINEWS η δημοσκόπηση στο ΚΟΥΡΔΙΣΤΟ που δείχνει δεύτερη την ΧΑ και τέταρτη την ΝΔ πίσω από την ΕΛΙΑ σίγουρα δεν είναι αξιόπιστη.

  16. naftis avatar
    naftis 08/08/2014 00:00:14

    όμως αφού αυτοί οι ψηφοφόροι δεν πείθονται τι να γίνει? Να καταργήσουμε την δημοκρατία? Να τους εξοστρακίσουμε? Έπρεπε να έχουν εξοστρακισθεί το 45% των ελληναράδων που έπαιρναν τις επιδοτήσεις και έχτιζαν σπίτια κι όταν βαριόταν έκαναν καμιά απεργιακή κινητοποίηση. Θα δώσω ...ποιμενικό παράδειγμα από την ζωή των αδικημένων κτηνοτρόφων: 700 πρόβατα στην επαρχία ο τύπος, επιδοτήσεις κατοστάρες χιλιάδες ευρώ για να κάνει μονάδα κι αυτός αρμέγει ακόμα στην ...στρούγκα με τον αλβανό λαθρομετανάστη που κοιμάται στο μαντρί. Το σπίτι τζάκι μάρμαρο Πεντέλης, σοφίτες και πέργκολες, κουζίνα ξύλο κερασιά, ΝΑVARA αγροτικό, BMW για τις βόλτες στα κωλόμπαρα μοναχικός και στις διακοπές οικογενειακώς, διαμερίσματα στην πόλη και βαραντέρο μοτοσυκλέτα. Τι ψηφίζει? Χρυσή Αυγή. Είναι αληθινό παράδειγμα. Λοιπόν οι μεγαλοκαλοπερασάκηδες του 80-90-2000 ζορίστηκαν και μας κάνουν κόλπα. Παράδες θέλουν όλοι τους!!!!! Μόλις αρπάξουν τους παράδες ξαναγίνονται προοδευτικοί ή φιλελευθεροι. Αυτά.

    • πΔπ avatar
      πΔπ @ naftis 08/08/2014 00:16:18

      Έτσι είναι αδελφέ. ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΜΕΝΟΙ & ΣΙΑ Ο.Ε. Μέχρι το επόμενο μπακέτο...

  17. Chr avatar
    Chr 08/08/2014 08:47:16

    Φιλε ναυτη ,τις επιδοτήσεις κάποιος τις ενέκρινε ! Τον υπάλληλο του ΕΚΑΒ που είχε να πατήσει 5 χρόνια στην δουλειά του κάποιος όχι μόνο τον κάλυπτε και τον προστάτευε αλλά και όποιος αποκάλυπτε το οτι δουλευε στην Βουλγαρία και είχε σχέσεις με την νύχτα βρισκόταν εκτεθιμένος . Μπορεί στην επαρχία να κάνεις τέτοια εάν δεν έχεις και πλάτες και μάλιστα πολιτικές, ισχυρότατες ? Τώρα ,το εάν κάποιοι το "γυρίζουν"είναι φυσιολογικό .Πάντα υπάρχουν σε τετοια συστήματα οι κολλητοί ,οι ρουφιάνοι που το παίζουν δίπορτο κτλ .Την ερώτηση σου στους προστάτες τους !!!

  18. Fiscal avatar
    Fiscal 08/08/2014 10:07:09

    Η φώτο με το...Malborro στην κωλότσεπη του χρυσαυγίτη είναι όλα τα λεφτά.

  19. Zugzwang avatar
    Zugzwang 08/08/2014 16:11:05

    Η Ν.Δ προωθει στη Βουλη το νεο αντιρατσιστικο νομοσχεδιο το οποιο δεν αναγνωριζει τις γενοκτονιες των Ελληνων του Ποντου και της Ιωνιας. Ελπιζει η Ν.Δ οτι ετσι θα γυρισουν πισω οι ψηφοφοροι της που εφυγαν προς Χ.Α, ΑΝΕΛ, λευκο και αποχη;

    • dexihalf avatar
      dexihalf @ Zugzwang 09/08/2014 08:29:13

      Ακριβώς, η ΝΔ προωθεί αντιρατσιστικά, ΜΚΟ, Νταβαντζήδες , μας εξοντώνει φορολογικά και εμείς θεωρούμαστε δεδομένοι. Οι λαθρομετανάστες κάνουν πάρτυ στο Αιγαίο, οι Τούρκοι καμπάνιες στη Θράκη και εμείς είμαστε δεδομένοι.

      • regeneration avatar
        regeneration @ dexihalf 09/08/2014 16:19:42

        Τα είπες όλα!
        Αυτό ακριβώς δεν έχουν καταλάβει!
        Αλλά όπως κατά καιρούς λέει και το ΑΝΤΙΝΙΟΥΖ εξασφαλίσαμε την παραμονή μας στο Ευρώ! (ευτυχώς)

    • Ανδρεας Μαρκουλακος avatar
      Ανδρεας Μαρκουλακος @ Zugzwang 13/08/2014 09:46:46

      Δεν λεει μονο αυτο, αλλα μας υποχρεωνει να αναγνωρισουμε και το ολοκαυτωμα, με το ΖΟΡΙ... Κι αναρωτιεμαι μηπως να αλλαζαμε και την σημαια σε εξαλφα για να ικανοποιηθουν μερικοι;

  20. ιδεολιγδας avatar
    ιδεολιγδας 08/08/2014 17:06:58

    οι ψηφοφοροι της ΧΑ ειναι τζαμπα μαγκες , ειναι τα λουμπεν στοιχεία που πριν τη κριση στεγαζονταν στη ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ ζουσαν παρασιτικα , βολευονταν με κοκκαλακια της εξουσιας και με ρουσφετια του συστηματος. Ελληναραδες του κ...λου, ψευτομαγκες , τσαμπουκαδες , βρηκαν ευκαιρια με τη κριση να γινουν κατι , να αποκτησουν δυναμη και υποσταση και βεβαιως καμμια δουλιτσα.Δειτε τους βουλευτες της ΧΑ πως βολευουν, κυριολεκτικα , τα δικα τους παιδια. Αυτοι ειναι οι ψηφοφοροι της ΧΑ στη συντριπτικη τους πλειοψηφια.πολυ ευκολα μπορουν να μετακομισουν στο ΣΥΡΙΖΑ αν μετριασει λιγο τη στηριξη του στους μεταναστες.Για ιδεολογια ουτε λογος! Κομπλεξ, κ...ανια και εξατμιση.

    • Νάρκισσος avatar
      Νάρκισσος @ ιδεολιγδας 09/08/2014 14:40:08

      Ενώ οι ψηφοφόροι της ΝΔ, της ελιάς κλ.π, είναι μάγκες, συνηδιτοποιημένοι ψηφοφόροι που βλέπουν την ανάπτυξη να έρχεται.