#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/12/2012 08:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χριστούγεννα και Νεο-ειδωλολατρία

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΒΑΛΑΝΤΗΣ avatar
    ΒΑΛΑΝΤΗΣ 25/12/2012 10:15:09

    ''Το στόμα μου λαλήσει σοφίαν και η μελέτη της καρδίας μου σύνεσιν''...Συγχαρητήρια κε. Μητραλέξη...Χρόνια πολλά, καλά και ευλογημένα Χριστούγεννα σε όλους!!!

  2. ΚΜ avatar
    ΚΜ 25/12/2012 11:14:30

    Σε ευχαριστούμε Σωτήρη Μητραλέξη. Χρόνια πολλά και ευλογημένα.

  3. Κώστας Κοντοθανάσης avatar
    Κώστας Κοντοθανάσης 25/12/2012 11:48:08

    Ο Χριστός ήρθε για να μας παράσχει (εφόσον θέλουμε) το Μέγα Έλεος, ισχυρότερο από δανειστές και δυνάστες, πλούσιο και εκχυνόμενο προς πάντας εκείνους, όσοι το επιζητούν. Εύχομαι να το λάβουμε όλοι μας και ιδίως ο αγλαός Μητραλέξης για τα γραφόμενα!

  4. Κώστας Σταματάκης avatar
    Κώστας Σταματάκης 25/12/2012 11:58:15

    Χρόνια Πολλά, Ελληνικά και Ορθόδοξα. Καλά Χριστούγεννα σε όλους

  5. τολστοϋ avatar
    τολστοϋ 25/12/2012 12:36:30

    Γιανναρίζεις επικίνδυνα ΣΜ.

    • Μαθηματικός avatar
      Μαθηματικός @ τολστοϋ 28/12/2012 00:17:49

      Καλά κάνει φίλε μου ..... !!!!!!
      Άλλωστε, μόνο από μεγάλους θεολόγους (όπως ο Γιανναράς ή ο Φλωρόφσκυ) έχουμε διαβάσει τέτοια κείμενα.
      Να είστε καλά κύριε Μητραλέξη και χρόνια πολλά !!!!!

  6. andreas avatar
    andreas 25/12/2012 12:45:20

    ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΛΟΥΣ ΚΑΛΗ ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΚΑΙ ΠΑΤΡΙΔΑ ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ
    ΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ

  7. tak avatar
    tak 25/12/2012 12:53:08

    Χρόνια πολλά Σωτήρη... Κι ανοιχτό πάντα το παράθυρο στην ελπίδα!

  8. Κυθήριος Τ. avatar
    Κυθήριος Τ. 25/12/2012 13:06:01

    Χριστός ἐτέχθη!
    Χρόνια πολλά καί σέ ἐσᾶς κ.Σ.Μητραλέξη,στούς συντελεστές τοῦ Antinews καί σέ ὅλους τούς συσχολιαστές.

  9. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 25/12/2012 13:22:44

    Ευλογημένα Χριστούγεννα και να είμαστε κοντά Του πάντα. Μόνο τότε θα νικήσουμε την αιώνια νίκη που μετράει πάνω από όλες τις πρόσκαιρες. Να είσαι καλά για τον κόπο σου να γράψεις το όμορφο κείμενο ουσίας.

  10. Σωτ Μητραλ avatar
    Σωτ Μητραλ 25/12/2012 13:47:54

    Χρόνια πολλὰ καὶ καλὰ σὲ ὅλους, συμφωνοῦντες καὶ διαφωνοῦντες, μὲ ὑγιεία καὶ πληρότητα! Καὶ τοῦ χρόνου, σὲ μιὰ πιὸ δυνατὴ Ἑλλάδα!

    • nikias avatar
      nikias @ Σωτ Μητραλ 25/12/2012 22:50:18

      Εκεί, στη σύναξη της λειτουργικής πράξης, διαπιστώνεις ότι «τα σύμπαντα σήμερον χαράς πληρούνται», «ότι Παρθένος άχρονον Υιόν χρόνω εγέννησε». Απορεί το σώμα της Εκκλησίας, «ο αχώρητος παντί, πως εχωρήθη εν γαστρί;» αφού «νικάται φύσεως τάξις» και ψέλνει «μυστήριον ξένον, ορώ και παράδοξον! ουρανόν το Σπήλαιον, θρόνον Χερουβικόν την Παρθένον, την φάτνην χωρίον εν ω ανεκλίθη ο αχώρητος». Συνοψίζει αυτό που θεωρούν «αυτονόητο» και μη χρήζον αναφοράς οι εγγαστρίμυθοι του δημοσίου λόγου: ότι «άσαρκος γαρ ων, εσαρκώθη εκών, και γέγονεν ο Ων, ο ουκ ην δι’ ημάς· και μη εκστάς της φύσεως, μετέσχε του ημετέρου φυράματος». «Εξήλθε Λόγος εις ανάπλασιν λαών». Και κυριολεκτικά, τον μεταλαμβάνουν με το κουταλάκι. Πράξη, όχι θεωρία, όχι ιδέες, όχι ηθικά διδάγματα, όχι σύμβολα. Ψωμί και κρασί. Σώμα και Αίμα. Σάρκωση Θεού. Ανάσταση ανθρώπου.

      XΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΑ , κύριε Μητραλέξη !

      Επιτέλους διαβάσαμε ένα κείμενο με περιεχόμενο, με ουσία !

      Σ΄ευχαριστούμε .

      Ο ενανθρωπήσας Θεός να μας χαρίζει πλούσια τα ελέη του !

  11. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 25/12/2012 13:51:17

    ''Ευλογημένα Χριστούγεννα'' κ. Σ. Μητραλέξη. Όμορφα ακούγεται. Να είναι και τα τελευταία που ζούμε ταπεινωμένοι ως άνθρωποι και ως Έλληνες.

    Καθώς διάβαζα το κείμενό σας, θυμήθηκα τον Αλέξανδρο Παπαδιαμάντη και τα σοφά του λόγια :

    ‘’Τώρα ὅμως ἡ πράγματι ἐπικρατοῦσα θρησκεία εἶναι ὁ πλέον ἀκάθαρτος καὶ κτηνώδης ὑλισμός. Μόνον κατὰ πρόσχημα εἶναι ἡ χριστιανοσύνη. ‘’
    «Ἰατρεία τῆς Βαβυλῶνος»
    ‘’Ἡ πλουτοκρατία ἦτο, εἶναι καὶ θὰ εἶναι ὁ μόνιμος ἄρχων τοῦ κόσμου, ὁ διαρκὴς Ἀντίχριστος. Αὕτη γεννᾷ τὴν ἀδικίαν, αὕτη τρέφει τὴν κακουργίαν, αὕτη φθείρῃ σώματα καὶ ψυχάς.’’
    «Οἱ χαλασοχώρηδες»
    ‘’Ἀπορῶ, πάτερ μου, πῶς ὁ Θεὸς ἐπιτρέπει νὰ ὑπάρχῃ ἐν τῇ ὑπ᾿ αὐτοῦ δημιουργηθείσῃ φύσει αἴσθημα ἰσχυρότερον τῆς εἰς αὐτὸν πίστεως. ΄΄
    «Οἱ ἔμποροι τῶν ἐθνῶν»
    ‘’Καὶ ἐξ ὅλων τῶν καρπῶν ὁ μόνος, ὅστις δὲν χρῄζει οὔτε καιροῦ οὔτε ὥρας διὰ νὰ ὡριμάσῃ, εἶναι ὁ σατανικὸς ἔρως. ‘’
    «Οἱ ἔμποροι τῶν ἐθνῶν»

  12. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 25/12/2012 14:04:33

    "Σκοταδιστές" όσοι πιστεύουν; Έτσι λένε; Να τους ...πιστέψουμε;
    Και ποιοί φωτίζουν το σκοτάδι γύρω μας;
    Άς ακούσουμε όμως τι λέει για την εποχή μας ένας σοφός (άν και δεν ξέρω άν πίστευε - και σε τι πίστευε):
    "Ανέκαθεν, με την πιο γενική έννοια της προοδευτικής σκέψης, ο Διαφωτισμός επεδίωξε την απελευθέρωση του ανθρώπου από τον φόβο και την εγκαθίδρυσή του ως κυρίαρχου. Πλην όμως, η πλήρως διαφωτισμένη γη μας ακτινοβολεί από το φώς της θριαμβεύουσας καταστροφής"
    "Seit je hat Aufklärung im umfassendsten Sinn fortschreitenden Denkens das Ziel verfolgt, von den Menschen die Furcht zu nehmen und sie als Herren einzusetzen. Aber die vollends aufgeklärte Erde strahlt im Zeichen triumphalen Unheils."
    (Theodor W. Adorno, "Η διαλεκτική του Διαφωτισμού")
    Χρόνια Πολλά σε όλους.

  13. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 25/12/2012 15:31:23

    Αφιερωμένο σε όλους όσους εννοούν..... :

    Τα Χριστούγεννα του Δημήτρη Λιαντίνη
    http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=YxFCtHd4w6E

    • JE NE REGRETTE RIEN avatar
      JE NE REGRETTE RIEN @ BLACKQUEEN 03/01/2013 10:10:26

      Διάβασα δυστυχώς ετεροχρονισμένα αυτήν την ανάρτηση...
      Αγαπημένη BLACK QUEEN, ακόμη μία φορά επιβεβαιώνεις την εκτίμηση πού σου έχω... Μνημονεύοντας τον λησμονημένο άπό πολλούς Λιαντίνη...Τον ελαφροίσκιωτο,τον ανιδιοτελή ,τρυφερό Ελληνα...Το Αερικό... Πόσοι τον θυμούνται, άρα γε,εκτός από τούς οικείους του και τούς μαθητές του;
      Φαντάζεσαι εάν ζούσε τώρα, πόσο πόνο θα ένοιωθε γιά όσα συμβαίνουν;
      Κάτι ήξερε καί έφυγε νωρίς στον αγαπημένο του Ταύγετο...

      • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
        Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ JE NE REGRETTE RIEN 04/01/2013 14:39:00

        Ὄχι μόνο πόνο. Τὸ γεγονὸς ὅτι ἡ σύζυγός του καὶ ἡ κόρη τους ἔχουν άμφότερες ἀποκατασταθεῖ ὡς Καθηγήτριες στὴ Θεολογικὴ σχολὴ σίγουρα θὰ τὸν χαροποιοῦσε...

        Μάλιστα ἡ κόρη του ἦταν -ταυτοχρόνως- μέλος ΔΕΠ καὶ... φοιτήτρια τοῦ τμήματος, κάτι ποὺ καταδεικνύει φιλομάθεια ἀποκαλυπτική.

  14. Ioulianos avatar
    Ioulianos 25/12/2012 15:36:45

    εγω εχω μερικες αποριες, οπως τι γινεται με τους Ιαπωνες, Κινεζους, Ινδους και τοσα αλλα δισ κοσμου που δεν ασχολειται και δεν γνωριζει τον ναζωραιο μαραγκο σας? πανε κατευθειαν στην κολαση? τοσο αδικος ειναι ο μαραγκος σας? γιατι δεν μεριμνα και γαι αυτους?
    αντε γεια, καλον yπνο, σορυ αν σας ξυπνησα για λιγο (αμφιβαλλω)

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ Ioulianos 26/12/2012 18:58:06

      ...Ιουλιανός ο ...Παραβάτης να υποθέσω. Που ήσουν εσύ βρε παιδί τόοοσον καιρό;;; Είχες φάει ισόβια;

  15. Αναστάσιος Στέλλας avatar
    Αναστάσιος Στέλλας 25/12/2012 15:51:33

    Χρόνια πολλα!
    Επιτέλους και ένας άνθρωπος που εξακολουθεί να μπορει να σκέφτεται και να βλέπει τα προφανή!
    Να είσαι καλα!

  16. Δαναός avatar
    Δαναός 25/12/2012 16:24:28

    «Χριστός γεννάται δοξάσατε. Χριστός εξ ουρανών' απαντήσατε. Χριστός επί γης υψώθητε. Άσατε τω Κυρίω πάσα ή γη, και εν ευφροσύνη, ανυμνήσατε λαοί ότι δεδόξασται».
    "Αυτός που είναι άναρχος και αιώνιος, τώρα λαμβάνει αρχή. Αυτός που είναι αυθύπαρκτος , δημιουργείται. Αυτός που είναι άπειρο, χωρείται στην περιορισμένη ανθρώπινη φύση. Αυτός που πλουτίζει με τα αγαθά Του τον κόσμο, γίνεται φτωχός , παίρνοντας ανθρώπινο σώμα, για να πλουτίσω εγώ με την θεότητά Του. Ποιος μπορεί να παραστήσει πόσος είναι ο πλούτος της αγαθότητός Του; Γι' αυτό και συ μαζί με τον Αστέρα τρέξε και μαζί με τους Μάγους φέρε Του για δώρα, χρυσό και λιβάνι και σμύρνα. Τίμησέ Του ως Βασιλέα και Θεό και ως Λυτρωτή, που νεκρώθηκε για σένα. Μαζί με τους ποιμένες δόξασέ Τον, με τους αγγέλους υμνησέ Τον, με τους αρχαγγέλους σκίρτησε από χαρά. Ας είναι κοινή η πανήγυρις των ουρανίων και των επιγείων δυνάμεων.»Άγιος Γρηγόριος ο Θεολόγος.
    Χρόνια Πολλά κι ευλογημένα σ'όλους!

  17. Σωτ Μητ avatar
    Σωτ Μητ 25/12/2012 18:11:18

    Ας ηταν ετσι ολοι οι κινδυνοι...

  18. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 25/12/2012 18:14:09

    Εισαι ιδιοφυια! Πως δεν τα σκεφτηκαμε ολα αυτα τα αδιεξοδα τα τελευταια 2000 χρονια; Μας ανοιξες τα ματια! Ευχαριστουμε...

  19. http://chomatery.blogspot.com avatar
    http://chomatery.blogspot.com 25/12/2012 19:28:16

    http://www.youtube.com/watch?v=jOpr70ClwUg

  20. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 25/12/2012 19:40:16

    Επειδή ρωτάς και απαντάς μόνος σου, η απάντησή σου είναι τελείως άσχετη με την Πίστη μας. Επειδή λοιπόν είναι απαντημένα από τον απόστολο των εθνών, Παύλο καλό θα ήταν να ανοίξεις την Καινή Διαθήκη και να δεις τις επιστολές του. Σε κάποιο σημείο θα βρεις την απάντησή σου...

    • Νικόλας avatar
      Νικόλας @ Γεώργιος Τ. 26/12/2012 02:43:11

      Έτσι ακριβώς. Αν και δεν είμαι άνθρωπος της Εκκλησίας, μάλλον ψάχνομαι ή αδιαφορώ, υπάρχει πολύ σαφής και ικανοποιητική απάντηση της ορθόδοξης πίστης σε αυτό το θέμα.

  21. Playstasion avatar
    Playstasion 25/12/2012 20:18:52

    Τα Χριστούγεννα η εορτή της ανάμνησης της γεννήσεως του Ιησού Χριστού δηλαδή, αποτελούν την μεγαλύτερη γιορτή του Χριστιανισμού, αποτελώντας ημέρες χαράς για όλον τον Χριστιανικό κόσμο.

    Λόγω βέβαια της «οικονομικής εκμετάλλευσης» και του τεράστιου «οικονομικού τζίρου της εορτής» τα Χριστούγεννα εορτάζονται πλέον σχεδόν σε όλο τον κόσμο...


    Ιχνηλατώντας την ιστορικότητα της εορτής ανακαλύπτουμε ενδιαφέροντα στοιχεία που αφορούν την ημερομηνία της εορτής, αλλά και συσχετίσεις με συνήθειες στον αρχαίο κόσμο. Αναζητώντας την ακριβή ημερομηνία γενέσεως του Ιησού ανακαλύπτουμε ότι αφενός στην καινή Διαθήκη δεν γίνεται αναφορά για την εορτή Χριστουγέννων και αφετέρου ότι κανείς από τους Αποστόλους δεν τήρησε την 25η Δεκεμβρίου ως γενέθλια ημέρα του. Στην πραγματικότητα δεν γνωρίζουμε πότε ακριβώς γεννήθηκε ο Ιησούς Χριστός, (υπολογίζεται πως γεννήθηκε μεταξύ του 6 - 2 π. X.) Υπάρχουν όμως ενδείξεις που συνηγορούν στην Φθινοπωρινή γέννηση του, και όχι στην χειμερινή.Το εδάφιο από το Ευαγγέλιο του Λουκά παραδείγματος χάριν αναφέρει:

    «Οι ποιμένες ήσαν κατά το αυτό μέρος διανυκτερεύοντες εν τοις αγροίς, και φυλάττοντες φύλακας της νυκτός επί το ποίμνιον αυτών» (2: 8). Η φράση αυτή έρχεται σε αντίθεση με τις πρακτικές των βοσκών καθώς τον χειμώνα λόγω του ψύχους οι ποιμένες δεν διανυκτερεύουν στους αγρούς. Αυτό μας οδηγεί στο συμπέρασμα ότι η γέννηση του Ιησού δεν έγινε το Δεκέμβριο αλλά το Φθινόπωρο εφόσον τα κοπάδια δεν ήταν στις στάνες. Γνωρίζουμε επίσης ότι η γέννηση συνέπεσε, με την απογραφή, που συνήθως γινόταν μετά την συγκομιδή, κατά τις αρχές Οκτωβρίου. Ο Ευαγγελιστής Ιωάννης επίσης συσχετίζει την γέννηση του Ιησού Χριστού με την εορτή της «Σκηνοπηγίας», η οποία γινόταν τον Οκτώβρη.

    Στην Αγία Γραφή γενέθλιες και ονομαστικές εορτές δεν συνιστούνται. Στην πραγματικότητα τα Χριστούγεννα δεν συμπεριλαμβάνοντα στις αρχαίες γιορτές της Χριστιανικής Εκκλησίας, και μάλιστα η τήρηση των γενεθλίων καταδικάζονταν σαν ένα αρχαίο Ελληνικό "ειδωλολατρικό" έθιμο απεχθές στους Χριστιανούς. Ημέρα μνήμης των αγίων και μαρτύρων όριζαν αυτή του θανάτου. Η Καθολική Εγκυκλοπαίδεια αναφέρει σχετικά : «Τα Χριστούγεννα δεν ήταν ανάμεσα στις πρώτες εορτές της Εκκλησίας. Ο Ειρηναίος και ο Τερτυλλιανός την παραλείπουν από τους καταλόγους των εορτών» Έτσι Τα Χριστούγεννα ως εορτή των γενεθλίων του δεν γιορτάζονταν τα πρώτα 300 χρόνια. Η καθιέρωση της 25ης Δεκεμβρίου ως ημέρα των Χριστουγέννων έγινε στη Ρώμη από τον Πάπα Ιούλιο τον Α, τον 4ο μ.χ. αιώνα, μετά από έρευνα που έγινε στα αρχεία της Ρώμης για την χρονιά επί Αυγούστου απογραφής, και κατόπιν υπολογισμών βάση των Ευαγγελίων. Ένα στοιχείο που λήφθηκε υπόψιν είναι το η φράση από το κατ’ Ιωάννη γ’30«Εκέινον δει αυξάνειν, εμέ ελατούσθαι»

    Στην πραγματικότητα όμως αυτό συνέβη διότι η συγκεκριμένη ημερομηνία συνέπεφτε με τις αρχαίες εορτές του Χειμερινού Ηλιοστασίου και την «Επιστροφή» του Ηλίου. Έκτοτε ο Χριστός όφειλε να είναι ο Ήλιος ο δίδων το φως εις τον κόσμο. Πριν εορταζόταν στις 6 Ιανουαρίου μαζί με τη βάπτιση του Ιησού (Θεοφάνεια). Αργότερα το έθιμο πιθανολογείται ότι μεταφέρθηκε στην Ανατολή, πιθανόν από τον Γρηγόριο τον Ναζιανζηνό το 378-381 περίπου μ.Χ. Ο Ιωάννης Χρυσόστομος (345-407 μ.Χ.) σε ομιλία του για τη γέννηση του Χριστού, αναφέρει ότι είχε αρχίσει στην Αντιόχεια να γιορτάζονται τα Χριστούγεννα στις 25 Δεκεμβρίου. Το σίγουρο είναι ότι την εποχή του Ιουστινιανού, τον 6ο αιώνα, ο εορτασμός των Χριστουγέννων στις 25 Δεκεμβρίου είχε εξαπλωθεί σχεδόν σε όλη την Ανατολή.


    Τι εόρταζαν οι Αρχαίοι Έλληνες την περίοδο των Χριστουγέννων;
    Οι αρχαίοι Έλληνες κατά την χειμερινή τροπή του ήλιου γιόρταζαν την γέννηση του Διονύσου. Ο Διόνυσος αποκαλούταν «σωτήρ» και θείο «βρέφος», το οποίο γεννήθηκε από την παρθένο Σέμελη. Ήταν ο καλός «Ποιμήν», του οποίου οι ιερείς κρατούν την ποιμενική ράβδο, όπως συνέβαινε και με τον Όσιρη. Τον χειμώνα θρηνούσαν το σκοτωμό του Διονύσου από τους Τιτάνες, αλλά στις 30 Δεκεμβρίου εόρταζαν την αναγέννησή του. Οι γυναίκες-ιέρειες ανέβαιναν στην κορυφή του ιερού βουνού και κρατώντας ένα νεογέννητο βρέφος φώναζαν «ο Διόνυσος ξαναγεννήθηκε. Ο Διόνυσος ζει» , ενώ σε επιγραφή αφιερωμένη στον Διόνυσο αναγράφεται:«Εγώ είμαι που σε προστατεύω και σε οδηγώ, εγώ είμαι το 'Αλφα και το Ωμέγα».

    Αυτή η αρχαία Ελληνική γιορτή, είχε επίσης ταυτιστεί και με την γιορτή του Ηλίου, τον οποίο οι αρχαίοι λαοί είχαν θεοποιήσει. Συγκεκριμένα στους Έλληνες, είχε ταυτιστεί με τον Φωτοφόρο Απόλλωνα του Ηλίου, ο οποίος απεικονιζόταν πάνω στο ιπτάμενο άρμα του να μοιράζει το φως του Ηλίου. Οι αρχαίοι λαοί αναπαριστούσαν την κίνηση του ήλιου με την ζωή ενός ανθρώπου που γεννιόταν κατά την χειμερινή τροπή του ήλιου που μεγάλωνε βαθμιαία καθώς αυξάνονταν και οι ώρες που ο ήλιος φωταγωγούσε την Γη, και πέθαινε ή ανασταίνονταν τον Μάρτιο την ημέρα της Εαρινής Ισημερίας, συμβολίζοντας με αυτόν τον τρόπο την αναγέννηση του φυτικού βασιλείου μέσα από την μήτρα της Γης. Το χειμερινό Ηλιοστάσιο 22-25 Δεκεμβρίου σημαίνει την αρχή του χειμώνα, και ο Ηλιος αρχίζει βαθμιαία να αυξάνει την ημέρα έως ότου εξισωθεί με την νύχτα, κατά την Ιση-μερία τον Μάρτιο. Τότε ο Ήλιος νικά το σκοτάδι, και έρχεται η άνοιξη, η εποχή της αναγέννησης για την φύση.

    Η εορτή αυτή πέρασε και στην αρχαία Ρώμη με τις δημοφιλείς γιορτές των Σατουρνάλιων, προς τιμήν του Κρόνου τον Δεκέμβριο αλλά και της θεάς Δήμητρας, γι΄ αυτό και έκαναν θυσίες χοίρων για την ευφορία της γης . Τα Σατουρνάλια ήταν από τις σημαντικότερες και ονομάζονταν: « DIES INVICTI SOLIS », δηλαδή «Ημέρα του αήττητου ήλιου». Μια γιορτή που φυσικά την είχαν πάρει απο την γιορτή του Φωτοφόρου Απόλλωνα - Ηλίου!

    Στην αρχαία Ρώμη, η εορτή άρχιζε στις 17 Δεκεμβρίου και διαρκούσε επτά ήμερες. Στην εορτή αυτή αντάλλασσαν δώρα, συνήθως λαμπάδες και στα παιδία έδιναν πήλινες κούκλες και γλυκά σε σχήμα βρέφους για να θυμίζουν το Κρόνο, που τρώει τα παιδιά του. Σταδιακά λοιπόν τα γενέθλια του θεού Ήλιου μετατράπηκαν σε γενέθλια του Υιού του Θεού. Θα πρέπει επίσης να σημειωθεί ότι οι «εθνικοί» αποκαλούσαν την Πρώτη Ημέρα της εβδομάδας Ημέρα του θεού-Κυρίου Ήλιου, ορολογία την οποία αργότερα χρησιμοποίησαν και οι εκκλησιαστικοί Πατέρες για λόγους σκοπιμότητας ίσως. Κάτι που διασώζεται έως σήμερα στα Αγγλικά ως SUN-DAY, στα Γερμανικά SONN-TAG.
    Ο Ιουστίνος ο μάρτυς (114-165 μ.Χ.) γράφει στη 2η απολογία του για τον Ιησού «...σταυρώθηκε, πριν το Σάββατο, ΠΟΥ ΗΤΑΝ Η ΗΜΕΡΑ ΤΟΥ "ΚΡΟΝΟΥ" και την επόμενη ημέρα ΠΟΥ ΗΤΑΝ Η ΗΜΕΡΑ ΤΟΥ (θεού) "ΗΛΙΟΥ" και η οποία μετονομάσθηκε σε ΚΥΡΙΑΚΗ, αναστήθηκε και εμφανίσθηκε στους μαθητές Του...»

    Οι Αιγύπτιοι στις 25 Δεκεμβρίου εόρταζαν την γέννηση του θεού-ήλιου Όσιρη. Μετά την δολοφονία του ένα δένδρο ξεφύτρωσε στο οποίο ο Ίσις,σε κάθε επέτειο της γέννησης του στις 25 Δεκεμβρίου, άφηνε δώρα γύρω από το δένδρο. Οι Βαβυλώνιοι, και οι Φοίνικες ονόμαζαν το θεό-ήλιο Βαάλ , οι Πέρσες λάτρευαν τη γέννηση του Αήττητου-ήλιου και θεού Μίθρα Βασιλιά, ενώ οι Βραχμάνοι στην γέννηση του ψάλλουν: «Εγέρσου ω βασιλιά του κόσμου, έλα σε μας από τις σκηνές σου».

    Εκτός όμως της ημέρας της γέννησης και πολλές από τις παραδόσεις που συνδέονται με τα Χριστούγεννα (ανταλλαγή δώρων, στολισμοί, κάλαντα, Χριστουγεννιάτικο δέντρο κλπ.) έχουν τις ρίζες τους σε παλαιότερες θρησκείες. Πιο συγκεκριμένα τα κάλαντα!
    Πίσω από τα κάλαντα κρύβεται ένα αρχαίο Ελληνικό έθιμο με το όνομα Ειρεσιώνη, που αναφέρεται ήδη από τον Όμηρο, ο οποίος ευρισκόμενος στην Σάμο, σκάρωσε διάφορα τραγούδια τα οποία μαζί με μια ομάδα παιδιών τα τραγουδούσαν στα σπίτια των πλουσίων ευχόμενοι πλούτο, χαρά και ειρήνη.

    Συμβόλιζε την ευφορία και γονιμότητα της γης και εορτάζονταν δυο φορές το χρόνο, μια την άνοιξη με σκοπό την παράκληση των ανθρώπων προς τους θεούς κυρίως του Απόλλωνος-ήλιου και των Ωρών για προστασία της σποράς και μια το φθινόπωρο, για να τους ευχαριστήσουν για την συγκομιδή των καρπών. Ταυτόχρονα με τις ευχαριστίες προς τους θεούς, έδιναν ευχές και στους συνανθρώπους.
    Τα παιδιά γύριζαν από σπίτι σε σπίτι, κρατώντας ελιάς ή δάφνης στολισμένα με μαλλί (σύμβολο υγείας και ομορφιάς) και καρπούς κάθε λογής, τραγουδώντας για καλύτερη τύχη και γονιμότητα της γης. Πολλά από τα παιδιά έφεραν τον κλάδο σπίτι τους και τον κρεμούσαν στην πόρτα όπου έμενε όλο το έτος.(κάτι που συνηθίζουμε να κάνουμε σήμερα την Πρωτομαγιά).


    Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Αποστόλου Αρβανιτόπουλου, σχετικό με τα έθιμα του χριστουγεννιάτικου δέντρου και των καλάνδων, μας σώζει ο Φίλιππος Βρετάκος στο βιβλίο του "Οι δώδεκα μήνες του έτους και αι κυριώτεραι εορταί των". Σε αυτό το βιβλίο του ο Φίλιππος Βρετάκος μας λέει:

    "Το χριστουγεννιάτικον δένδρον συμβολίζει την αιωνιότητα της ζωής, διότι δεν γηράσκει και δεν χάνει, επομένως, την νεότητά του. Το δένδρον όμως των Χριστουγέννων δεν το ευρίσκω, εγώ τουλάχιστον, ως ξενικήν συνήθειαν, ως νομίζεται γενικώς, αλλ' εν μέρει ως αρχαίαν ελληνικήν. Είναι, δηλαδή, υπολείμματα της περιφήμου "ειρεσιώνης", και της "ικετηρίας" των αρχαίων Ελλήνων, και μάλιστα των αρχαίων Αθηναίων. Ήσαν δε η μεν Ικετηρία κλάδος ελαίας, από του οποίου εκρέμων ποκάρια μαλλιού, και έφερον αυτόν όσοι ήθελον να ικετεύσουν τον Θεόν ομαδικώς, δια την απαλλαγήν του τόπου από δεινού τινός κακού, π.χ. από νοσήματος, πανώλους, χολέρας ή ομοίου. Ως επί το πολύ, όμως, εβάσταζε την Ικετηρίαν άνθρωπος, ο οποίος ήθελε να τεθή υπό την προστασίαν θεού και της ανωτέρας αρχής, για να προβή εις αποκαλύψεις εναντίον ισχυρών ανθρώπων ή αρχόντων." ("Κληρονομία του αρχαίου κόσμου", εφημερίς "Εθνος", 31 Δεκεμ.1937)

    Το χριστουγεννιάτικο δέντρο εμφανίστηκε για πρώτη φορά στη Γερμανία στο τέλος του 16ου, αλλά έως τις αρχές του 19ου αιώνα δεν ήταν διαδεδομένο ευρέως - τοποθετούνταν μόνο στις εκκλησίες. Το δέντρο ως Χριστιανικό σύμβολο, συμβολίζει την ευτυχία που κρύβει για τον άνθρωπο η γέννηση του Χριστού. Σταδιακά το δένδρο άρχισε να γεμίζει με διάφορα χρήσιμα είδη- κυρίως φαγώσιμα κι αργότερα ρούχα κι άλλα είδη καθημερινής χρήσης, (κάτι που γινόταν στους αρχαίους Ελληνικούς ναούς) συμβολίζοντας την προσφορά των Θείων Δώρων. Στην σύγχρονη Ελλάδα το έθιμο το εισήγαγαν οι Βαυαροί με τον στολισμό στα ανάκτορα του Όθωνα το 1833. Μετά τον το Β’ παγκόσμιο πόλεμο το δέντρο με τις πολύχρωμες μπάλες μπήκε σε όλα τα ελληνικά σπίτια.

    Φυσικά μεγάλη εντύπωση προκαλεί και το μυθολογικό γεγονός του "Αγιοβασίλη" με το έλκηθρο του που το κινούν οι ιπτάμενοι τάρανδοι. Ούτε αυτό όπως καταλαβαίνετε, δεν θα μπορούσε να μην παρθεί απο την Αρχαία Ελλάδα. Όπως αναφέραμε πιο πρίν , τον μήνα Δεκέμβριο, οι Έλληνες γιόρταζαν τον Διόνυσο αλλά και τον Φωτοφόρο Απόλλωνα-Ηλίου παριστάνοντας τον πάνω στο ιπτάμενο άρμα του, να μοιράζει το φως. Το άρμα έγινε έλκηθρο, τα άλογα έγιναν τάρανδοι και το "δώρο" του φωτός που μοίραζε στους ανθρώπους ...έγινε κυριολεκτικά "μοίρασμα δώρων".

    Τέλος το κόψιμο της βασιλόπιτας αποτελεί εξέλιξη του αρχαιο Ελληνικού εθίμου του εορταστικού άρτου, τον οποίο οι αρχαίοι Έλληνες πρόσφεραν στους θεούς σε μεγάλες αγροτικές γιορτές, όπως τα Θαλύσια και τα Θεσμοφόρια.


    h@@p://thesecretrealtruth.blogspot.com/2011/12/blog-post_1124.html#ixzz2G5Zx8Vxv

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ Playstasion 26/12/2012 11:51:06

      Αφου ευχηθω καλη φωτιση [γιατι πλησιαζουν και τα Θεοφανεια] εχω να πω: 1ον ο καιρος στο Ισραηλ ακομα και χειμωνα ειναι πολυ μαλακος, οπως σε μας το φθινοπωρο αλλα αυτο μικρη σημασια εχει.
      2ον το εορτολογιο της Ορθοδοξης εκκλησιας καθοριστηκε απο τους μεγαλους πατερες για να συναδει με τον διαχρονικο τροπο ζωης των Χριστιανων και οι μελετητες αυτου [και ειναι πολλοι] συμφωνουν οτι ειναι καλο λιαν, παροτι οντως ειναι ενα ανθρωπινο δημιουργημα που ουδολως επηρεαζει τη σωτηρια μας και
      3ον πολυ φιλικα και χωρις να θελω να σου προσαψω τιποτα, μακαρι τον κοπο που εκανες για να γραψεις αυτο το κατεβατο, να τον αφιερωνες να μελετησεις πχ τον Αγ Ιωαννη τον Χρυσοστομο η καποιον πιο συγχρονο ισως τον Αγ Νικοδημο τον Αγιορειτη.Πολλη μεγαλυτερη ωφελεια θα εβρισκες απο αυτους, που πολλοι συγχρονοι, που συνηθως θαυμαζει η νεολαια, τους εχουν παραδεχτει....

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ Playstasion 26/12/2012 14:15:44

      Έγραψες για τα έθιμα αυτών των ημερών, διαχρονικά κι αποδεδειγμένα, και σου απάντησαν κατηγορώντας σε ως ταινιόπληκτο!
      Κατά τα άλλα ασπάζονται το ότι ο Χριστιανισμός εξαπλώθη μέσω του Ελληνισμού και της Ελληνικής φιλοσοφίας.
      Ως άλλος Νίτσε, όταν χαιρετάς έναν θρησκομανή να αισθάνεσαι την ανάγκη να πλύνεις τα χέρια σου!
      Καλημέρα και καλές γιορτές!

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Playstasion 26/12/2012 14:55:47

      Εγώ διαχρονικά αδυνατώ να καταλάβω γιατί θεωρούν, όσοι τρέφουν μίσος άσβεστο για την εκκλησιαστική κοινότητα, ότι θα σοκαριστούμε από γνώσεις-κοινούς τόπους, όπως το ότι τα Χριστούγεννα δεν εορτάζοντο ανέκαθεν στις 25 Δεκεμβρίου και ότι η ημερομινόα συνδέεται με τον Sol Invictus (βέβαια, είναι ανιστόρητη κοτσάνα ότι δεν εορτάζοντο και προηγουμένως: εορτάζοντο, αλλά σε άλλη ημερομηνία/ες). Το ξέρουμε αυτό, είναι γνωστό, ε και; Τί σχέση έχει με την Γέννηση και την Ενσάρκωση στο ψωμί της υπόθεσης; Από την πόρτα σου περνώ και τηγανίζεις ψάρια.

      • ΑΝΤΩΝΗΣ-ΠΙΕΡΙΑ avatar
        ΑΝΤΩΝΗΣ-ΠΙΕΡΙΑ @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 28/12/2012 17:07:07

        Αστυάνακτα,συμφωνώ και επαυξάνω=πέτα μου ένα κεφτέ..ωχ το μάτι μου.

    • ΑΝΤΩΝΗΣ-ΠΙΕΡΙΑ avatar
      ΑΝΤΩΝΗΣ-ΠΙΕΡΙΑ @ Playstasion 28/12/2012 17:10:51

      Είπε άφρων εν τη καρδία αυτού ουκ εστι Θεός

    • JE NE REGRETTE RIEN avatar
      JE NE REGRETTE RIEN @ Playstasion 02/01/2013 23:10:33

      Playstation : Σε συγχαίρω πού είχες την υπομονή να γράψεις όλες αυτές τις ιστορικές αναφορές πού είναι ολόσωστες.
      Με απογοήτευση διαπιστώνω ότι υπάρχουν ακόμη αρκετοί "Ελληνες" πού δυσαρεστούνται όταν ακούν ότι η Ελλάς είναι κοιτίδα των πάντων.
      Και το χειρότερο: Αγνοούν την Ιστορία μας...
      Και πάλι μπράβο γιά την καταχώρηση.
      Κρίμα όμως πού δεν συνάδει το κείμενο με το ψευδώνυμο...

  22. thanos avatar
    thanos 25/12/2012 22:12:20

    Η πιο ωραία ανάρτηση της εβδομάδας.
    Χρόνια πολλά σε όλους!

  23. Στέφανος avatar
    Στέφανος 25/12/2012 22:39:12

    @ playstation
    Όλα αυτά που γράφεις τα είδες μήπως στη νεοεποχίτικη και αντιχριστιανική ταινία zeitgeist; Υπάρχει απάντηση στις κακοδοξίες της ταινίας αυτής. Έψαξες να την βρείς; Καλά Χριστούγεννα σε όλους. Χριστός ετέχθη! Αληθώς ετέχθη!

  24. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 26/12/2012 00:33:40

    Οι φαντασιόπληκτες βλακείες του Zeigeist που θέλει να επιβάλλει τον οικουμενισμό και τη σαλατοποίηση της πίστης μας είναι ανιστόρητες συνάνθρωπε με το όνομα Playstation. Επειδή ο Θεάνθρωπος γεννήθηκε 2000 χρόνια πριν (ασχέτως το ΑΚΡΙΒΩΣ πότε) δε μπορούν οι σημερινοί ή οι χθεσινοί πολέμιοί του να αλλοιώσουν κάτι από το μεγαλείο του. Αφού δε μπόρεσαν οι τότε θανάσιμοι εχθροί Του μιας που αναστήθηκε, θα πάνε άκλαυτοι και οι σημερινοί.

    • JE NE REGRETTE RIEN avatar
      JE NE REGRETTE RIEN @ Γεώργιος Τ. 03/01/2013 11:57:42

      Γεώργιε Τ. : Λυπάμαι, αλλά μάλλον λόγω φανατισμού παρεξήγησες αυτά πού γράφει ο PLAYSTATION. Δεν είναι αυτή η Κεντρική Ιδέα του σχολίου.
      Δεν έχουμε ανάγκη κανενός ZEITGEIST,να μας τα πεί αυτά.Αρκεί να γνωρίζουμε την Μυθολογία μας και την Ιστορία μας ! ΔΕΝ την γνωρίζουμε όμως και αυτή είναι η ρίζα όλων των κακών...
      Κρίμα.

  25. A.M. avatar
    A.M. 26/12/2012 23:48:38

    «Δεῦτε ἴδωμεν πιστοί, ποῦ ἐγεννήθη ὁ Χριστός,
    ἀκολουθήσωμεν λοιπὸν ἔνθα ὁδεύει ὁ ἀστήρ,
    μετὰ τῶν Μάγων Ἀνατολῆς τῶν Βασιλέων.
    Ἄγγελοι ὑμνοῦσιν, ἀκαταπαύστως ἐκεῖ.
    Ποιμένες ἀγραυλοῦσιν, ᾠδὴν ἐπάξιον΄
    Δόξα ἐν ὑψίστοις λέγοντες, τῷ σήμερον ἐν Σπηλαίῳ τεχθέντι,
    ἐκ τῆς Παρθένου, καὶ Θεοτόκου, ἐν Βηθλεὲμ τῆς Ἰουδαίας.»

    Ας ακολουθήσουμε λοιπόν και εμείς «ένθα οδεύει ο αστήρ»,
    τον δρόμο προς το ταπεινό σπήλαιο της εντός μας Βηθλεέμ,
    για να ακούσουμε κι εμείς τους αγγελικούς ύμνους και τις ποιμενικές ωδές,
    κι ας γίνει και η δική μας βαθεία καρδία Θεο-τόκος,
    για να μην μείνουμε μόνον στην πίστη αλλά να φτάσουμε
    και στο προσωπικό βίωμα της γέννησης του Χριστού.


    «Τας μεθηλικιώσεις πάσας τας εν Χριστώ φθάσαι
    πάς τις οφείλει ο βαπτισθείς εν Χριστώ.
    Προείληφε γάρ την τούτων δύναμιν και διά τών εντολών
    ταύτας ευρείν και μαθείν δύναται.
    Και
    η μέν σύλληψις εστίν ο αρραβών του πνεύματος,·
    η δέ γέννησις, η ενέργεια της αγαλλιάσεως·
    η δέ βάπτισις, η καθαρτική του πυρός του πνεύματος δύναμις·
    η δέ μεταμόρφωσις, η του θείου φωτός θεωρία·
    η δέ σταύρωσις, η εκ πάντων νέκρωσις·
    η δέ ταφή, η του θείου έρωτος εν καρδία κατοχή·
    η δέ ανάστασις, η της ψυχής ζωοποιός έγερσις·
    η δέ ανάληψις, η πρός τον Θεόν έκστασις και η αρπαγή του νοός.

    Ο δέ ταύτας μή ευρών, μηδέ αισθανόμενος,
    νήπιός εστιν έτι και τω σώματι και τω πνεύματι,
    κάν πολιός και πρακτικός παρά πάντων λογίζηται.»

    Αγίου Γρηγορίου του Σιναΐτου, Περί μεθηλικιώσεων

    Καλά Χριστούγεννα!

  26. victoria (true) avatar
    victoria (true) 27/12/2012 02:20:34

    Ευλογημένα Χριστούγεννα, χρόνια πολλά σε όλους!

  27. Playstasion avatar
    Playstasion 27/12/2012 23:06:22

    Ο θρησκευτικος φανατισμος δεν ειναι καλος συμβουλος , καλο θα ειναι να τον παραμερησετε και να δεχτειτε την ΙΣΤΟΡΙΑ ως ΕΧΕΙ , ειδαλλως καταντατε ΓΡΑΦΙΚΟΙ

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar