#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/11/2011 14:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χαιρετίσματα λοιπόν στην εξουσία



Γράφαμε στις 6 Νοεμβρίου 2010:

Είτε μας αρέσει είτε δεν μας αρέσει η μόνη λύση που έχουμε στη δεδομένη συγκυρία, μπας και γλιτώσουμε ως χώρα, είναι ο Σαμαράς. Οι θέσεις του για να βγούμε από το μνημόνιο μία ώρα αρχύτερα είναι κατανοητές και απολύτως λογικές. Το να στηρίζεις έναν πολιτικό για τις θέσεις του δεν πάει να πει ότι είσαι τυφλός  οπαδός του. Όταν ένας πολιτικός σου δείχνει το όραμα του και το σχέδιο του για την σωτηρία της χώρας, την στιγμή που η κυβέρνηση την ξεπουλάει, τότε νομίζω ότι τα πράγματα είναι απλά. Και είναι αυτονόητο ότι εάν και ο Σαμαράς δεν κάνει αυτά που υπόσχεται, τότε δυστυχώς θα γράψει τις τελευταίες σελίδες της ιστορίας της μεταπολίτευσης ....

ΣΧΟΛΙΑ

  1. George avatar
    George 10/11/2011 14:27:31

    Το "Game Over", ήταν ακόμα καλύτερο! Γιατί το κατεβάσατε;

    • Factorx avatar
      Factorx @ George 10/11/2011 14:29:54

      αργότερα, όταν το προγραμμάτιζα χθες περίμενα να είχαν τελειώσει τώρα

      • Greek Voter avatar
        Greek Voter @ Factorx 10/11/2011 15:38:52

        Να το βάλεις πάντως.

        Είναι λίγο απαισιόδοξο, ως προς το συμπέρασμα, αλλά περιγράφεις την πραγματικότητα, την οποία αρνούνται οι περισσότεροι να δουν.

        • βουλα ελευθεριαδου avatar
          βουλα ελευθεριαδου @ Greek Voter 10/11/2011 23:39:55

          λιγο? κοντεψα να κοψω φλεβες

  2. piter avatar
    piter 10/11/2011 14:30:42

    αυτό αναρωτιέμαι και εγώ ......ακούς Φαήλο;

  3. Κάποιος avatar
    Κάποιος 10/11/2011 14:32:27

    Η μεταπολίτευση έχει ήδη λήξει.
    ΠΑΣΟΚ και ΝΔ αργά ή γρήγορα θα διασπαστούν σε μικρότερα κομμάτια.
    Στο ΠΑΣΟΚ έχουν αρχίσει ήδη οι διαδικασίες.

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ Κάποιος 10/11/2011 18:14:21

      ΒΡΕ ΚΑΛΩΣΤΟΝ ΤΟΝ ΙΣΟΡΡΟΠΙΣΤΗ ΜΑΣ.ΠΑΛΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ.
      ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ Η ΚΕΝΡΟΑΑΡΙΣΤΕΡΑ ΦΤΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΧΩΡΑ
      ΣΤΟΝ ΓΚΡΕΜΟ, ΝΑ ΟΙ ΔΗΘΕΝ . ΜΕ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΜΙΚΡΑ ΚΟΜΜΑΤΑ,
      ΠΟΥ ΠΡΙΝ ΠΡΟΛΑΒΟΥΝ ΝΑ ΣΥΝΕΝΝΟΗΘΟΥΝ ΘΑ ΜΑΣ ΣΤΕΙΛΟΥΝ
      ΣΤΟΝ ΑΓΥΡΙΣΤΟ.

  4. zap-zap avatar
    zap-zap 10/11/2011 14:34:24

    τα έδωσε ΟΛΑ ο Αντώνης....

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ zap-zap 10/11/2011 16:24:26

      Να μιλάς με επιχειρήματα και όχι με συνθήματα. Εδώ δεν είναι εξέδρα.

      Δεδομένου ότι συνταγματικά η πρωτοβουλία για την πρόταση του προσώπου του νέου πρωθυπουργού ανήκει στην κοινοβουλευτική πλειοψηφία δηλαδή στο ΠΑΣΟΚ, ο Παπαδήμος ήταν μια επιλογή που θα μπορούσε να γίνει αποδεκτή.

      Ως προς τα υπόλοιπα, εμείς βλέπουμε ότι ο Σαμαράς μόνος του απαίτησε και μόνος του επέβαλε:

      1) Την παραίτηση του Παπανδρέου,

      2) Τον περιορισμό του ρόλου της μεταβατικής κυβέρνησης στην εφαρμογή της 26ης-27ης/10.

      3) Να μην μπορεί να φέρει η μεταβατική κυβέρνηση νέο Μνημόνιο.

      4) Να γίνουν οι εκλογές στις 19.2.2012 ή εκεί κοντά (λίγο πάνω λίγο κάτω, για λίγες βδομάδες απ' ότι φαίνεται, ίσα-ίσα για να δοθεί πιθανός αναγκαίος χρόνος για την ανταλλαγή των "κουρεμένων" ομολόγων).

      5) Να μην υπογραφεί η ολιρένεια δήλωση υποτέλειας.

      Στο μόνο, επιμένω , στο μόνο, σημείο που δεν πέρασε αυτό που ήθελε είναι ότι η μεταβατική κυβέρνηση θα εφαρμόσει οικονομικές πολιτικές που σχετίζονται με τη συμφωνία της 26ης-27ης/10. Αυτό σημαίνει ότι τα μέτρα που έχουν ΗΔΗ ΨΗΦΙΣΤΕΙ με το μεσοπρόθεσμο το οποίο προβλέπει να υλοποιηθούν μέχρι το τέλος του 2011, θα εφαρμοστούν από αυτή τη μεταβατική κυβέρνηση (π.χ. εργασιακή "εφεδρεία" 30.000 δημ. υπαλλήλων με την έννοια που εννοεί το ΠΑΣΟΚ και το χαράτσι στα ακίνητα). Όμως, για να είμαστε λογικοί, ακόμα και να επέβαλε με κάποιον τρόπο ο Σαμαράς στον Παπαδήμο να μην αναφερθεί στις εναρκτήριες δηλώσεις του "στην εφαρμογή οικονομικών πολιτικών που σχετίζονται με τη συμφωνία της 26ης Οκτ." και πάλι δεν θα υπήρχε τρόπος να μην εφαρμοστούν οι διατάξεις του μεσοπρόθεσμου και του εφαρμοστικού νόμου τις οποίες δεν είχε ψηφίσει η ΝΔ ακριβώς διότι δεν είναι Η ΝΔ κυβέρνηση. Τί δηλαδή; Θα μπορούσε ρεαλιστικά να επιβάλλει στο ΠΑΣΟΚ το οποίο συμπράττει με την ψήφο του σε αυτή την μεταβατική κυβέρνηση να καταργήσει τον εφαρμοστικό νόμο που το ίδιο ψήφισε; Η απάντηση είναι ΟΧΙ. Αφήστε λοιπόν τα κουκουεδίστικα επαναστατικά και ελάτε στα συγκαλά σας. Ο νικητής αυτής της διελκυστίνδας ήταν ο Σαμαράς και η ΝΔ (με εξαίρεση τους νεοφιλελεύθερους αλοιθωρίζοντες τύπου Κούλη και Αρούλη) με χαμένο τον Παπανδρέου, το ΠΑΣΟΚ, το ΛΑγΟΣ (λόγω του ότι διαφάνηκε ότι είναι λαγός του Παπανδρέου) και την Αριστερά που λούφαξε στον στείρο αντιπολιτευτικό λόγο "απέχοντας" και άφησε το Σαμαρά να κανονίσει να γίνουν εκλογές και να μιλήσει ο λαός που τόσο πολύ λένε ότι τον υπερασπίζονται.

      • Στεργιος avatar
        Στεργιος @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 10/11/2011 16:33:16

        με συγχωρεις πολυ, θελεις και τα λες η σου ξεφευγουν!
        Λυπάμαι πολύ αλλά δεν μπορείς να πείσεις κανέναν πλέον!

      • Εύμηλος avatar
        Εύμηλος @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 10/11/2011 16:33:48

        Για όσα παραπάνω
        ο ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. είπε:
        στις 10/11/2011 στις 4:24 pm
        Εύγε. Διότι απάντησες με πραγματικό λόγο κι όχι με πομφόλυγες.

      • Ραβινος avatar
        Ραβινος @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 10/11/2011 17:06:11

        Συμφωνω απολυτα ! Χρειαζεται αρετη & τολμη για να καταλαβει κανεις τι πετυχε ο Α Σαμαρας !Μερικοι γραφανε ωρα χχχ ακομη Πρωθυπουργος ο ΓΑΠ σημερα που ο ΓΑΠ χαιρεταει την εξουσια και το ΠΑΣΟΚ μπαινει στην δινη της διαλυσης κανουμε κοκοκο & τουμπεκι ψιλοκομμενο !

      • λαικη δεξια avatar
        λαικη δεξια @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 10/11/2011 17:18:20

        αγαπητε μανωλη , σεβαστες οι αποψεις σου και ελπιδα πολλων εδω μεσα , ειναι να βγουνε αληθινα.
        η ελπιδα πεθαινει τελευταια , αλλα δυστυχως πεθαινει.
        οπως και αν , ειναι νωρις για λογια αρνητικα.
        φυσικα αυτο που κραταω ειναι το ''3'' και το ''4''.
        εκει θα κριθουν ολα και για ολους.

      • The Saint avatar
        The Saint @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 10/11/2011 19:13:47

        Εαν ΔΕΝ υπήρχε τρόπος να ΜΗΝ εφαρμοστούν οι διατάξεις του μεσοπρόθεσμου που συνοδεύουν τη συμφωνία με την Ε.Ε. τότε ΓΙΑΤΙ βγήκε ο Σαμαράς και είπε οτι ΔΕΝ τις δεχεται/ΔΕΝ τις ψηφίζει?
        Ακουσε αγαπητέ Μανώλη, επειδή ΠΟΛΛΑ έχει πεί και ο Αντώνης, ότι θα κάνει, και ότι ΔΕΝ θα κάνει, φαντάζομαι, όπως και ο κάθε ΜΗ κομματικα παρωπιδισμένος εδώ, θα καταλαβαίνεις ότι το ΜΟΝΟ που πέτυχε όλο αυτό το διάστημα, είναι να πάρει στο περίπου ημερομηνία εκλογών. ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ!
        Αυτό που λές "Να μην μπορεί να φέρει η μεταβατική κυβέρνηση νέο Μνημόνιο." ούτως ή άλλως δεν θα γινόταν ποτέ μέσα σε αυτό το διάστημα, αφου καλά καλά ακόμη δεν θα ηξεραν τα αποτελέσματα απο την εφαρμογή των μέτρων που επιβάλλονται τώρα.
        Ο καθείς μπορει να βγαλει τα συμπεράσματα του...

      • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
        ΓΙΑΝΝΗΣ @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 10/11/2011 19:31:38

        Ο «παγκόσμιος» ρόλος Παπαδήμου-Είναι μέλος του λόμπι που ονομάζεται Trilateral Commission (Τριμερής Επιτροπή). Πρόκειται για όργανισμό που έφτιαξαν στη δεκαετία του 70 εκπρόσωποι πολυεθνικών εταιρειών από τις τρεις ισχυρότερες τότε περιοχές του πλανήτη (ΗΠΑ, Δ. Ευρώπη, Ιαπωνία) και είχε ως ρητό στόχο τον περιορισμό των δημοκρατικών κατακτήσεων των λαών και την αύξηση της εξουσίας των εταιρειών αυτών.

      • Donnie avatar
        Donnie @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 11/11/2011 00:36:14

        Ξέχασες και μια ... λεπτομέρεια στην οποία υποχώρησε ο Σαμαράς:
        Θα ψηφίσει την απόφαση της 27ης Οκτωβρίου. Αν 2 χρόνια τώρα έλεγε αυτά που πράγματι πίστευε (δηλαδή ότι δεν υπάρχει άλλη επιλογή για την Ελλάδα σε αυτή την Ευρώπη), τα πράγματα θα ήταν σήμερα αλλιώς (όχι πολύ καλύτερα, αλλά αρκετά).

  5. Y. avatar
    Y. 10/11/2011 14:35:21

    “Ζητείται ελπίς”….
    ….“Υπάρχει ελπίδα”

    • Theo avatar
      Theo @ Y. 10/11/2011 15:11:53

      ναι, στα παραμύθια!

  6. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 10/11/2011 14:38:37

    Aφήστε να γίνει πρώτα πρωθυπουργός και μετά να κρίνετε, αν έκανε αυτά που υποσχόταν.

    • Ταραχή avatar
      Ταραχή @ Kώστας Θ. 10/11/2011 15:22:45

      Εσύ σταμάτα να παίρνεις ληγμένα δημιουργούν παραισθήσεις.

      • ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ avatar
        ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ @ Ταραχή 10/11/2011 16:17:14

        Είσαι ταραγμένος Τη συνειδήσει !!!

    • noldor avatar
      noldor @ Kώστας Θ. 10/11/2011 15:41:32

      Θα πρέπει να περιμένουμε πολύ, μα πάρα πολύ...

      • Y. avatar
        Y. @ noldor 10/11/2011 15:51:28

        19/2/12 (...εκατό)

  7. sitting duck avatar
    sitting duck 10/11/2011 14:41:09

    Toυλάχιστον φάκτορα, εσύ έχεις...μπαλάκια! Είμαστε περήφανοι για το Antinews!

    • Lewnidas avatar
      Lewnidas @ sitting duck 10/11/2011 15:21:54

      ++++ 1000%.

    • Greek Voter avatar
      Greek Voter @ sitting duck 10/11/2011 15:53:52

      Συντάσσομαι.
      Μπράβο στο Antinews!

      • Φευγατος avatar
        Φευγατος @ Greek Voter 10/11/2011 16:46:20

        +10000 και απο μενα.........για να μη δουμε πολυ συντομα συγκυβερνηση αλεκας με αλεξη...εαν συνεχιστουν ετσι τα πραγματα ειναι πολυυυυυ πιθανο

        • λαικη δεξια avatar
          λαικη δεξια @ Φευγατος 10/11/2011 17:20:19

          ''φευγατε'' τιποτα δεν ειναι απιθανο , τιποτα δεν ειναι κακο.
          ο χρονος και τα εργα ειναι κριτης , ολων.

  8. blue nile avatar
    blue nile 10/11/2011 14:42:24

    Που μπλέξαμε άραγε;
    Τι μπορεί να γίνει τώρα;
    Είναι δυνατό να έχουμε τον αρχιδιαπλοκάριο τον Παπαδήμο;
    Αν τελικά γίνουν οι εκλογές μέσα στο Φλεβάρη θα είναι επιτυχία.
    Η μόνη λύση είανι να ζητήσει ο τραπεζίτης τίποτα πολύ κουφό και να μπορέσει να φύγει ο Αντώνης με ψηλά το κεφάλι.
    Ίδωμεν...

    • Ανωνημος Ελληνας avatar
      Ανωνημος Ελληνας @ blue nile 10/11/2011 15:55:08

      εσενα σε απασχολει το κεφαλη το Σαμαρα;;;;κι πως θα φυγει;;;;;

      • blue nile avatar
        blue nile @ Ανωνημος Ελληνας 10/11/2011 16:52:01

        Μ'ενδιαφέρει το να γίνουν γρήγορα εκλογές και ο Σαμαράς να τις κερδίσει. Όμως δεν θέλω επικοινωνιακά να χρεωθεί μια ενδεχόμενη απώλεια με τυχόν διάλυση της μεταβατικής.
        Και να μην ξεχνάμε ορισμένοι ότι αν ο ΓΑΠ και το ΠΑΣΟΚ είχαν έστω και τη μισή ευθιξία που είχε ο Καραμανλής θα είχε οριστεί ήδη ημερομηνία εκλογών. Περνάμε μια απίστευτη ταλαιπωρία λόγω του ότι κάποιοι δεν μπορούν να διανοηθούν ότι χάνουν την εξουσία.

  9. elsoto avatar
    elsoto 10/11/2011 14:42:36

    Δεν γράφω συχνά και τις τελευταίες 2-3 ημέρες σας τα 'χωνα, αλλά τώρα ρησπέκτ.

    • ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ avatar
      ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ @ elsoto 10/11/2011 16:19:18

      άρα τόχεις το ..."κουσούρι" σου !

  10. Zanetta avatar
    Zanetta 10/11/2011 14:45:32

    Όταν ένας πολιτικός δραπετεύει από το όραμα του και το σχέδιο του για την σωτηρία της χώρας, και πιάνεται χέρι-χέρι με την κυβέρνηση που την ξεπουλάει, τότε νομίζω ότι τα πράγματα είναι απλά. Και είναι αυτονόητο ότι ο Σαμαράς εγκαταλείποντας αυτά που υποσχέθηκε, γράφει επιμελώς τις τελευταίες σελίδες της ιστορίας της μεταπολίτευσης.
    Δυστυχώς υπήρξαμε τυφλοί οπαδοί του...
    (Φάκτορα, με την άδεια σου, φαντάζομαι, η παράφραση του κειμένου)

    • ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ avatar
      ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ @ Zanetta 10/11/2011 16:21:24

      Η μόνη λέξη που συνάδει με 'σένα , είναι η λέξη "τυφλοί" !!

      • Heaven avatar
        Heaven @ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ 10/11/2011 16:37:22

        Σαν ταύρος σε υαλοπωλειο μπηκες στο σαιτ και προσπαθείς να πείσεις όσους μπορείς.
        Δυστυχώς μεγάλε δεν πιάνει!
        Καποιος πιο πάνω ειπε: GAME OVER!

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ Zanetta 10/11/2011 17:08:24

      Αρες μαρες σαχλαμαρες !

      • android.K. avatar
        android.K. @ Ραβινος 10/11/2011 18:14:54

        ολα ειναι μπροστα μας. Εδω θα ειμαστε και θα τα λεμε!

  11. apostolis - kastoria avatar
    apostolis - kastoria 10/11/2011 14:46:01

    Καλά τα γράφετε αλλά ....... Όσο μας μιλούσε (και είμασταν αναφανδόν μαζί του) κατά του μνημονίου , κατά των εξοργυστικών μειώσεων μισθών και συντάξεων , κατά των φορομπηχτικών μέτρων του Giorgo κατά των χαρατσίων και υπέρ της μείωσης της φορολογίας για να πάρει η χώρα μπροστά , ξέραμε τι πίστευε και τι ήθελε . ΤΩΡΑ ??? Αποδεχόμενος μνημόνια , μεσοπρόθεσμα και κουρέματα ΠΟΙΕΣ ειναι οι νέες θέσεις του για να ξέρουμε αν τον στηρίζουμε ή όχι ? Αν υπογράψει κιόλας την επιστολή που του ζητούν και ως τώρα κρατάει αξιοπρεπή στάση (και μας δίνει ελπίδες για να ελπίζουμε ακόμη σε κάτι) , ΖΗΤΩ ΠΟΥ ΚΑΗΚΑΜΕ !!!!!

  12. Gas Bailey avatar
    Gas Bailey 10/11/2011 14:51:00

    Προς το παρόν χαρείτε την σωτηρία των megaloμετόχων των τραπεζών.

  13. Derbederis avatar
    Derbederis 10/11/2011 14:52:31

    Αν ήθελε ο Σαμαράς να παίξει τον ρόλο που περιγράφετε δεν θα συμμετείχε στην κυβέρνηση ενότητας. Αντι αυτού έπαιξε τον ρόλο του πειθήνιου ακολούθου των εξελίξεων, λέγοντας παραιτημένος στο τέλος οτί "φέρε ντόπιο κατεστημένο ένα πρωθυπουργό να τελειώνουμε". Βέβαια η στάση του ήταν πιο υπεύθυνη από του εκσυχρονιστικό πασοκ που συνεχώς απειλούσε ότι αν δεν γίνουν όλα αυτά που ήθελε θα προκαλούσε άμεσες εκλογές οδηγώντας την ελλάδα στο γκρεμό. Αποτελούν την χειρότερη μορφή ολοκληρωτικής σκέψης και αριβισμού που είδαμε στο πολιτικό σύστημα τα τελευταία χρόνια. Μην αυταπατάστε, με αυτούς θα συγκυβερνησει η ΝΔ. Πάντως θα λείψει η σχεδόν παιδική αφέλεια του παπανδρέου που τα έκανε της που**νας, αφού του λείπει παντελώς το αισθητήριο της "πολιτικά ορθής" εξάσκησης της πολιτικής. Είχε ενδιαφέρον...

    • Y. avatar
      Y. @ Derbederis 10/11/2011 15:12:30

      “κυβερνηση μεταβατική” (...κάνε διόρθωση)

      • Αιθεροβάμων avatar
        Αιθεροβάμων @ Y. 10/11/2011 17:10:59

        οχι αυγο..κοκο...

        • Y. avatar
          Y. @ Αιθεροβάμων 11/11/2011 00:15:55

          η ενότητα είναι το αυγό, ή το κοκό

  14. amt avatar
    amt 10/11/2011 14:54:46

    Συγχαρητήρια για την παλληκαριά και τα ξεκάθαρα λόγια. Είχα αρχίσει να ανησυχώ για τυφλή μεροληψία αλλά και πασοκική αντίληψη που διακαιλογεί τις κινήσεις Σαμαρά "για την διάσωση της χώρας". Ευτυχώς για σας. Περιμένω εναγωνίως την αντίδραση του Φαήλου που τον παρακολουθώ χρόνια απ' το Δίκτυο 21.

  15. Миша avatar
    Миша 10/11/2011 14:55:47

    A ρε Φάκτωρ...
    Σας τα λέγαμε εδώ και ένα χρόνο...
    Και δεν θέλατε να δείτε πως όλα έδειχναν συμπαιγνία.
    Δεν πειράζει, έστω κι αργά είμαστε από την ίδια πλευρά του Ρουβίκωνα...

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ Миша 10/11/2011 15:32:07

      Αν κάποιος είναι πουλημένος, δεν μπαίνει στον κόπο. Το κάνει όπως η Ντόρα και όλοι οι άλλοι, και απολαμβάνει την προώθηση από τον σκάι.

      Αλλά από το ένα άκρο στο άλλο: Ακριβοί στα πίτουρα, φτηνοί στο αλεύρι σε αυτή τη χώρα.

      • Миша avatar
        Миша @ victoria (true) 10/11/2011 15:47:37

        Ποιον κόπο άραγε;
        Καθεστωτικό ανάχωμα στη ριζοσπαστικοποίηση του κόσμου της λαϊκής δεξιάς ήταν ο Σαμαράς
        Τώρα έπεσαν οι μάσκες και φάνηκε η Ντόρα που έκρυβε μέσα του.
        To κέρδος από την αποκάλυψη της συμπαιγνίας είναι πως το μέγα πλήθος των πατριωτών της δεξιάς θα φύγει από το μαντρί και θα λειτουργήσει αυτόνομα και κατά συνείδηση με μόνο γνώμονα το σταμάτημα του ξεπουλήματος του τόπου.

        • victoria (true) avatar
          victoria (true) @ Миша 10/11/2011 16:13:50

          Το μόνο πρόβλημα στο συλλογισμό σου καλέ μου Μίσα, είναι πως εγώ είμαι ένα κομμάτι της πατριωτικής δεξιάς, ενώ εσύ είσαι ακριβώς ...ο Μίσα.

          Και λέω πως δεν ισχύει αυτά που λες για συμπαιγνία δεν ισχύουν. Εσύ δεν το λες καλοπροαίρετα και υπηρετείς τις δικές σου ιδεοληψίες.

          Επίσης, δεν παραχώρησα σε κανέναν το ξεπούλημα του τόπου, ούτε την "εργολαβία" για την προστασία του. 19 Φεβρουαρίου.

        • Миша avatar
          Миша @ Миша 10/11/2011 17:11:41

          victoria

          Aν με γνωριζες θα ξαφνιαζόσουν.
          Μεγάλωσα δίπλα σε στενο συνεργατη του γερο Καραμανλή, ιδρυτικό μέλος της ΝΔ , άνθρωπο που πολέμησε τον ΕΛΑΣ με τον «Εθνικό Στρατό» κι έχω κληρονομιά το αρχείο του ...

          Ειχα την τυχη να είναι στενος μου συγγενής συνεργάτης του Γριβα Διγενή, και ξέρω τι πάει να πει «αντιαποικιοκρατική πατριωτική δεξια» από τα μεσα....

          ΠΙΟ ΜΕΣΑ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ....

          Γι αυτό και την συμπαιγνία εν ονόματι τής «σωτηριας» της «πατριδας» (όπου πατριδα διάβαζε τράπεζες, την οσμίστηκα εξ αρχής ....)

          Α, και για το τέλος για να γνωριζόμαστε:

          Το 1993 ήμουν από τους νεότερους ψηφοφόρους της Πολιτικής Ανοιξης , τότε που επαγγελόταν «Επανάσταση Συνειδησης» και «Υπερβαση» , τότε που ο Α.Σ. είχε στο πλευρο του Ελύτη και Λεντάκη . Και γι αυτό δικαιούμαι να ασκώ την δριμύτερη κριτική στον συγκυβερνητη του ΓΑΠ, Α.Σ.

          • victoria (true) avatar
            victoria (true) @ Миша 10/11/2011 17:25:40

            Κι εγώ το 1993 εκεί ήμουν.
            Αλλά δεν θεωρώ πως δικαιούμαι να τον κρίνω. Τώρα.

            Άλλωστε αν έχεις δίκιο, τα προβλήματά μας ξεπερνούν το Σαμαρά και είναι παγκόσμια. Εκείνος προσπαθεί να οχυρώσει όσο γίνεται αυτό εδώ το οικόπεδο κι εγώ δεν εμπιστεύομαι άλλον να το κάνει καλύτερα. Απλώς αυτό.

    • Κάποιος που σκέφτεται... avatar
      Κάποιος που σκέφτεται... @ Миша 10/11/2011 15:55:00

      Πες τα, φίλε Μίσα... σε άλλο ποστ, αυτό περίπου έγραφα κι εγώ... ήρθε η ώρα για τον τίμιο κόσμο της λαϊκής δεξιάς που είναι, ως επί το πλείστον, εργαζόμενος και όχι "ντιντής" (για να θυμηθούμε και κάποιον "επώνυμο" του antinews) να καταλάβει ότι δεν υπάρχει άλλος δρόμος για την ανεξάρτητη πορεία της χώρας από τη συμπόρευση με την αντι-ιμπεριαλιστική, αντι-νεοταξική αριστερά, δηλαδή με το ΚΚΕ. Πάμε όλοι μαζί, μαζικά, να τους ρίξουμε και να δρομολογήσουμε έναν ριζικά διαφορετικό δρόμο ανάπτυξης για τη χώρα...

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Κάποιος που σκέφτεται... 10/11/2011 17:00:22

        Αν αρχίσουν αριστεριστές και κουκουέδες να υπαγορεύουν στους δεξιούς πώς πρέπει να πράττουν και να σκέφτονται και οι δεξιοί κάθονται και τους ακούνε, έχουμε ανοίξει για τα καλά την πόρτα του τρελλάδικου...

        • Миша avatar
          Миша @ ΒΙΣ 10/11/2011 17:27:05

          Υπεράνω όλων η βούληση των τραπεζιτων, ΒΙΣ...

          Θα το δεις στην πραξη όταν χτυπήσει την πορτα σου η ανεργία ....Κλεινει νοσοκομεία και μοναδες υγειας , κλεινει πανεπιστήμια, κλεινει σχολεια η πολιτικη ΔΝΤ-ΠΑΠΑΔΗΜΑ-ΓΑΠ -ΣΑΜΑΡΑ-ΚΑΡΑΤΖΑΦΥΡΕΡ -ΝΤΟΡΑΣ---

          Μαυρο μπλοκ των ευρωλιγουρηδων τραπεζιτων εναντιον της πατριδας....

          Εύχομαι να μη χρειαστει να μεταναστευσεις για να επιβιώσεις, αν και είμαι βέβαιος πως αυτή η επιλογή θα είναι στις πρωτες επιλογές σου το αμέσως επόμενο διάστημα...

      • λαικη δεξια avatar
        λαικη δεξια @ Κάποιος που σκέφτεται... 10/11/2011 17:29:07

        εγω εχω να πω οτι στο antinews υπαρχουν πατριωτες.
        ετσι λοιπον υπαρχει ελπιδα και τερμα τα ''χρωματα''.
        εκτος απο λαμογια και ντιντιδες , αδουλευτους και δοσιλογους , οι υπολοιποι ειμαστε μαζι.
        αν ειναι με το ''παμε'' , λιγο με ενδιαφερει.
        με ενδιαφερει ομως , να ειναι εργαζομενοι και οχι χωρις ενα ενσημο.
        η με το κεφαλαιο λοιπον , η με τους εργατες.

      • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
        ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ Κάποιος που σκέφτεται... 10/11/2011 18:19:25

        ΠΟΙΑ ΑΝΤΙ-ΙΜΠΕΡΙΑΛΙΣΤΙΚΗ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΤΟ ΚΚΕ.
        ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΙΟ ΙΜΠΕΡΙΑΛΙΣΤΙΚΗ
        ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΙΕΘΝΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΓΩΓΑ ΤΟΥΣ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΑ ?

  16. Περιπτερας avatar
    Περιπτερας 10/11/2011 14:55:51

    Μπράβο Φακτορα, μπράβο Antinews!!! Τουλάχιστον εσείς δεν είστε για κλάματα, τουλάχιστον εσείς δεν είστε πρόβατα, τουλάχιστον εσείς δεν μασάτε και δεν ωραιοποιείτε καταστάσεις!!! Να στε καλά να τα λέμε … και στα άσχημα και στα όμορφα!!!

  17. Leonidas avatar
    Leonidas 10/11/2011 14:59:46

    Μη γκρινιάζετε ρε παιδιά..
    Τα έκανε ο Σαμαράς, για να έχουμε ισότητα στην Ελλάδα...
    Γιατί δηλαδή να αισθάνονται ΜΟΝΟ οι ψηφοφόροι του ΠΑΣΟΚ εξαπατημένοι?
    Αδικία δεν είναι?

  18. Περιπτερας avatar
    Περιπτερας 10/11/2011 15:01:06

    Ποια είναι τα σχέδια του Σαμαρά για να επαναφέρει το κόμμα σε τροχιά νίκης και να ξανακερδίσει την χαμένη του αξιοπρέπεια του? Πως σκέπτεται να φέρει πίσω τους δυσαρεστημένους από την στάση του ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟΥΣ ψηφοφόρους του? Για την ¨ελλαδα μας ουτε λόγος να γίνεται...πολυ κρίμα...
    Τελικά έχασε ο Σαμαράς την μάχη...ή μήπως δεν την έδωσε ποτέ... Έχασε όμως και την εμπιστοσύνη χιλιάδων υποστηρικτών του… λιγότερο κρίμα....

  19. gio23 avatar
    gio23 10/11/2011 15:03:27

    Tις έγραψε και έκλεισε το βιβλίο κιόλας.

  20. Heaven avatar
    Heaven 10/11/2011 15:04:23

    Γεια σου ρε Λεβεντη Φακτορα!
    Εμεις πάντα κοντά στο πληκτρολόγιο και δίπλα στη λογική.
    Δεν γίνεται το μαύρο άσπρο, πως να το κάνουμε.
    Η αξιοπιστία είναι αξιοπιστία.

  21. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 10/11/2011 15:04:36

    Σημασία έχει τι θα πει ο Σαμαράς για το ποιά θα είναι η στάση της ΝΔ από δω και πέρα σε τυχόν παρασπονδίες Παπαδήμου. Ας περιμένουμε.

  22. smash avatar
    smash 10/11/2011 15:07:37

    Μπραβο στο antinews.

  23. cobalt avatar
    cobalt 10/11/2011 15:10:22

    Όσο έχει ακόμη τη δυνατότητα να τα κάνει που^&%α, ίσως κάνοντας αυτό που δεν έκανε ο ΚΚ, να μιλήσει ανοιχτά, ακόμη θα επιμένω.

    Πάντως ετοιμαστείτε για αντίσταση, διότι η χώρα θα πουληθεί για να σωθεί η Ιταλία και η ΕΕ γενικότερα.

    Η μεταπολίτευση καταστράφηκε και γι' αυτό, τουλάχιστον, ας ευχαριστούμε τον Σαμαρά.

    • Iokasti@gr avatar
      Iokasti@gr @ cobalt 10/11/2011 15:15:52

      Έχεις δίκαιο Cobalt. Δυστυχώς για εμάς που τον πιστέψαμε ο Αντώνης Σαμαρας αποδείχτηκε η ταφόπλακα της μεταπολίτευσης!

      • cobalt avatar
        cobalt @ Iokasti@gr 10/11/2011 15:23:08

        Δυστυχώς; Ευλογημένο έργο ήταν αυτό και καθόλου εύκολο.

        • Iokasti@gr avatar
          Iokasti@gr @ cobalt 10/11/2011 15:25:51

          Σκέφτηκες οτι θα μπορούσε να είχε σηματοδοτήσει την νέα εποχή?

          • cobalt avatar
            cobalt @ Iokasti@gr 10/11/2011 16:08:41

            Τι, μόνος του; ούτε το κόμμα του δεν ήταν στο ίδιο μήκος κύματος.

            Ο καθένας έχει το σκοπό του σ' αυτό το κόσμο.
            Του Σαμαρά ήταν να κλείσει την πόρτα μιάς κουτσουρεμένης και ψεύτικης Δημοκρατίας και να πετάξει ΟΛΑ τα δαχτυλίδια στη θάλασσα.

          • Iokasti@gr avatar
            Iokasti@gr @ cobalt 10/11/2011 16:40:19

            Θα συμφωνησω μαζι σου.
            Και τωρα που ΟΛΑ τα δακτυλιδια ειναι στη θάλασσα, τι;

  24. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 10/11/2011 15:29:26

    Εγώ θα έβαζα άλλο τίτλο, που φοβάμαι ότι θα αποδειχθεί εκ των πραγμάτων ρεαλιστικός, όπως αποδείχτηκε εν μέρει στις παρελάσεις:

    "Οι νόμοι καταργούνται στα οδοφράγματα!"

    • markos avatar
      markos @ Αυριανιστής 10/11/2011 16:14:21

      αναρχικος εισαι?

  25. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 10/11/2011 15:32:21

    Αγαπητοί φίλοι.
    Τώρα που πεθαίνει η μεταπολίτευση, κάτι καινούργιο θα γεννηθεί.
    Καλή δύναμη

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Γιάννης Φαίλτωρ 10/11/2011 15:39:37

      Μην είσαι σίγουρος ότι πέθανε. Απλώς θα δούμε κάτι ποσοστά στις εκλογές, που θα τρίβουμε τα μάτια μας. Του τύπου, 20% η Παπαρήγα, 15% ο Τσίπρας, 5% η ΑΝΤΑΡΣΥΑ και 5% η Χρυσή Αυγή.

      Επιπλέον, εγώ δεν θα ευχόμουν και πολύ να πεθάνει. Γιατί αυτό που απεργάζονται κάποιοι να γεννηθεί ως "καινούργιο" στη θέση της, είναι ένα κόμμα μνημονιολάγνων, σκληρά νεοφιλελεύθερο, που θα χωράει μέσα Φλωρίδηδες, Παπαδόπουλους, Λοβερδοδιαμαντόπουλους, Κούληδες, Αρούληδες, Μάνους και Μητσοτάκαινες.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Αυριανιστής 10/11/2011 15:49:50

        Αν ο "σοφός λαός" επιτρέψει τη μετάλλαξη της μεταπολίτευσης σε αυτό το έκτρωμα που λες και τη νομιμοποιήσει, τότε τι να πούμε άλλο. Τώρα όμως δε θα υπάρχουν οι πακτωλοί των επιδοτήσεων, των μεγάλων έργων και των ευρωπαϊκών πακέτων για να μπορέσει να στηριχτεί κάτι τέτοιο.

        • S.R. avatar
          S.R. @ Γιάννης Φαίλτωρ 10/11/2011 16:59:26

          Φιλε Φαιλτωρ , λαθος... Οι πακτωλοι και οι επιδοτησεις, εκτρεφουν κρατικοδιαιτες αθλιοτητες σαν αυτες της μεταπολιτευσης.... Αυτες ακριβως δημιουργησαν τις στρατιες διωρισμενων, και τους κρατικοδιαιτους "επιχειρηματιες", που με μηδενικο ρισκο ,και δωροδοκωντας πολιτικους και Δ.Υ. διεφθαρμενους, απολαμβαναν ευκολα και αφορολογητα υπερκερδη... Λαθος τα εχεις ταξινομησει μεσα σου, νομιζω....
          Φιλικα..

          • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
            Γιάννης Φαίλτωρ @ S.R. 10/11/2011 20:41:23

            Δεν κατάλαβα τι διαφορετικό λέω από αυτό που λες.

          • S.R. avatar
            S.R. @ Γιάννης Φαίλτωρ 10/11/2011 21:08:00

            @ Φαιλτωρ.... Αυτο που θα γεννηθη θα ειναι αναποφευκτα νεοφιλελευθερο... Αν θελουμε να το χαρακτηρισουμε οικονομικα.... Βεβαια αυτο τρομαζει κρατιστες, σοσιαλιστες, πρασινους και μπλε, και διαπλεκομενους, γιατι προυποθετει ελευθερη αγορα και ανταγωνισμο, με κρατος σε απλο εποπτικο ρολο ,και οχι σε ρολο εκμεταλλευσης του δημοσιου πλουτου, προς οφελος των λειτουργων του..... Αυτα φιλε .....

          • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
            Γιάννης Φαίλτωρ @ S.R. 10/11/2011 22:35:19

            Πρόσκαιρα ίσως. Αλλά, δεν έχω τη γνώμη ότι και ο ιδιωτικός τομέας στην χώρα μας δεν πάσχει από τρομερές αβελτηρίες. Έλλειψησυγκεκριμένων στόχων, οργάνωσης, απόδοσης, χαμηλή παραγωγικότητα εργασίας, έλλιψη καινοτομίας, εσωστρέφεια κλπ. Εκτός αν πιστεύουμε ότι επειδή δουλεύουμε 12 ωρες την ημέρα σαν τους παλαβούς, είμαστε και παραγωγικοί. Μιλώ για τη συντριπτική πλειοψηφία των μικρο-μικρών επιχειρήσεων και όχι βέβαια για τις ελάχιστες μεγάλες επιχειρήσεις. Άρα η, ας πούμε νεοφιλελεύθερη μεταστροφή, δε θα έχει αποτέλεσμα γιατί η ουσία του προβλήματος είναι πιο βαθειά.
            Η νεο-ελληνική κλεπτοκρατική κομματοκρατία πάντως, έχει επιδείξει τρομερές αντοχές τα τελευταία 190 χρόνια. Μεταλλάσεται, εκσυγχρονίζεται, εκδημοκρατικοποιείται αλλά δεν πεθαίνει.
            Ίδωμεν!

      • λαικη δεξια avatar
        λαικη δεξια @ Αυριανιστής 10/11/2011 17:33:53

        σωστος + 1000000 ( πανω , κατω , τοσοι ψηφισαμε στις εσωκομματικες )

      • tzager avatar
        tzager @ Αυριανιστής 10/11/2011 18:17:43

        Mακάρι!!!!

      • anonymous avatar
        anonymous @ Αυριανιστής 10/11/2011 22:18:13

        Διαφωνώ Αυριανιστή.
        Δε θα δημιουργηθεί μόνο κόμμα μνημονιολάγνων αλλά και κόμμα αντιμνημονιακό.
        Αυτή τη στιγμή είναι πλέον ορατή η οριζόντια τομή των κομμάτων. Όλα τα κόμματα διαχωρίζονται σε μνημονιακούς και αντιμνημονιακούς, ή οπαδούς της παγκοσμιοποίησης και οπαδούς του εθνικού κράτους. Προς το παρόν οι οπαδοί της παγκοσμιοποίησης έχουν καπελωμένους τους άλλους. Απαιτείται δημιουργία νέων κομμάτων που να εκφράζουν το εθνικό κράτος.

  26. ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΓΡΑΓΑΣ avatar
    ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΓΡΑΓΑΣ 10/11/2011 15:34:59

    φακτορα, σου υποβαλλω τα σεβη μου..ειλικρινα χαιρομαι...εστω κι αν κατα καιρους μου κοβοντουσαν σχολια και ειχαμε διαφωνιες εισαι αψογος...ετσι κανουν οσοι εχουν αξιοπρεπεια και αρχες....εγω παντως στο ειχα πει σε ανυποπτη στιγμη..τελικα ολοι δουλευουν για την μοναδικη φωνη του μικρου, εντος της Βουλης που θα ακουγεται σαν φωνη αντιπολιτευσης..και ξερεις ποιος ειναι αυτος...

  27. Νικηφoρος Φωκας avatar
    Νικηφoρος Φωκας 10/11/2011 15:38:27

    Γενναιο σχολιο , μπραβο 1

    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΑΒΟΣ ΛΟΙΠΟΝ Ο ΓΥΑΛΟΣ στραβα καποιος αλλος αρμενιζει ! Ολοι εμεις που θελαμε συγκεκριμενα πραγματα απο τον Αντωνη ειμαστε εδω ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΘΕΛΟΥΜΕ αυτος φαινεται δεν τα θελει πια. ΕΜΕΙΣ ΟΜΩΣ ΕΝΩΜΕΝΟΙ θα παμε μπροστα και θα νικησουμε γιατι αυτα που θελουμε ειναι ΔΙΚΑΙΑ και ΣΩΣΤΑ , ειναι τιμια και πρεποντα , κανεις απο εμας δεν ζητησε κατι προσωπικο, κανεις απο εμας δεν ειχε ιδιοτελη κινητρα ΓΙΑΥΤΟ ΟΛΟΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΜΕΙΛΙΚΤΑ ΚΡΙΤΙΚΟΙ και απαιτητικοι.

  28. anonymos avatar
    anonymos 10/11/2011 15:40:19

    ΜΕ ΤΙΣ ΥΓΕΙΕΣ ΜΑΣ!

  29. rigakisalex avatar
    rigakisalex 10/11/2011 15:43:18

    Συγχαρητήρια στο antinews για το θάρρος της άποψης. Άνθρωπος που κοροϊδεύεται και παρασύρεται τόσο εύκολα, είναι πολύ μεγάλη απογοήτευση.

  30. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 10/11/2011 15:44:04

    Εμείς όλοι έχουμε μάθει τόσα πράγματα από το σχολιασμό στο Antinews, ένας πολιτικός αρχηγος φαίνεται ανεπίδεκτος να αφομοιώσει μέρος της συλλογικής νοημοσύνης που αναπτύσσεται εδώ μέσα και προσφέρεται απλόχερα, χωρίς υστεροβουλία, και με αγωνία.
    Κρίμα Φάκτορες, γιατί αγωνιστήκατε με παρρησία και δεχθήκατε ουκ ολίγη πολεμική και χτυπήματα κάτω από τη ζώνη.

    Και το αποτέλεσμα: να μην εισακουσθείτε ούτε στο στοιχειώδες της κοινής λογικής, κάν της πολιτικής.

    120 ακριβοπληρωμένοι σύμβουλοι της Μάντισον του Παπανδρέου δεν κάναν ένα Antinews, φευ όμως...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ αλλενάκι 10/11/2011 16:07:20

      Πες τα, βρε αλλενάκι...

  31. nick avatar
    nick 10/11/2011 15:45:54

    Αντώνη θα δώσεις ψήφο εμπιστοσύνης σε κυβέρνηση που θα έχει υπουργούς του Καρατζαφέρη και της Ντόρας; Μα αυτοί δεν ήταν η "συμμαχία των προθύμων;"
    Αντώνη θα δώσεις θα δώσεις ψήφο εμπιστοσύνης σε κυβέρνηση που θα έχει Υπ. Παιδείας τη Διαμαντοπούλου; Μα εσύ δε μίλησες στη ΔΕΘ για εθνική παιδεία και για το περιεχόμενο των βιβλίων που κάνει τα παιδιά "μαθητευόμενους διεθνιστές";
    Αντώνη θα συμπράξεις έστω και για λίγους μήνες με αυτούς που δήλωνες ότι διέλυσαν τον τόπο; Με αυτούς που έλεγες ότι δεν άφησαν τίποτα όρθιο; Με αυτούς τους ψεύτες;
    Πρόδωσες τους χιλιάδες που έφτυσαν αίμα για να σε κάνουν Πρόεδρο στις 29/11 ενάντια σε όλους και σε όλα. Μεταξύ αυτών και εμένα...
    Προγραμμάτιζα να σου δώσω μια ψήφο εμπιστοσύνης κάπου τώρα κοντά, αλλά πλέον θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά. Κρίμα Αντώνη και μάλλον... αντίο.

    • Greek Voter avatar
      Greek Voter @ nick 10/11/2011 16:10:12

      Συνέχισε να γράφεις και εσύ και όλοι μας.

      Μέχρι το βράδυ μπορεί να αλλάξει κάτι...

      Τί να πω;

      Ελπίζουμε στο θαύμα.

      • nick avatar
        nick @ Greek Voter 10/11/2011 17:09:49

        κουράστηκα να περιμένω να αλλάξει κάτι. Για κάποια στιγμή νόμισα ότι έρχεται η ώρα να αλλάξει κάτι, αλλά ο Αντώνης είχε άλλη γνώμη...

  32. Αρράκις الراقص avatar
    Αρράκις الراقص 10/11/2011 15:47:22

    Συγχαρητήρια γιά την παλληκαριά σας.
    Απλώς κάποιοι (γιά να περιαυτολογήσω) καταλάβαμε πως κάτι τρέχει λίγο νωρίτερα.

  33. βικυ γουλιωτη avatar
    βικυ γουλιωτη 10/11/2011 15:47:24

    Τι παρασπονδιες να κανει ο Παπαδημος? Απλως θα τηρησει τα συμφωνηθεντα.Υπογραφη και ΕΦΑΡΜΟΓΗ της συμφωνιας της 26 ης Οκτωβριου.Φοροι, χαρατσια μονιμα και πωληση των περιουσιακων της Ελλαδας.Και θα το κανει βεβαια και γρηγορα αφου πολιτικος δεν ειναι και πολιτικο κοστος δεν θα εχει.Για αναπτυξη κουβεντα.Οταν λοιπον θα εχουν αγοραστει τα παντα απο τους ξενους για ενα κομματι ψωμι και οι μισθοι θα ειναι 300 ευρω, τοτε ναι, θα αρχισει η ¨¨αναπτυξ稨 Και θα χρησιμοποιηθει προεκλογικα απο τον Σαμαρα.Για το πασοκ δεν μπορω να κανω προβλεψη, μαλλον θα εχει διασπαστει.

    • Ανδρεας-Μπαζαιος avatar
      Ανδρεας-Μπαζαιος @ βικυ γουλιωτη 10/11/2011 18:18:40

      το ιδιο θα συμβει και με την ΝΔ.
      δεν θα επιβιωσει ως ολον.

  34. Greek Voter avatar
    Greek Voter 10/11/2011 15:49:45

    Ο Σαμαράς δεν έκανε το μεγάλο βήμα, γιατί φοβήθηκε πως ο λαός είναι... χέστης... και άρα δε θα ακολουθούσε.

    Αλλά δεν είναι..

    Ο λαός μάχεται όταν υπάρχει λόγος.

    Και τώρα υπάρχει...

    Χρειάζεται όμως και ηγέτης για να τον εμπνεύσει.

    Περιμένουμε -ακόμα- το επόμενο βήμα...

  35. XRHSTOS L avatar
    XRHSTOS L 10/11/2011 15:50:16

    ΣΦΟΥΓΚΑΡΙ ΣΕ ΟΛΑ............................................

    • Zanetta avatar
      Zanetta @ XRHSTOS L 10/11/2011 16:07:04

      “Τα ξεχνάω όλα. Σφουγγάρι, θα ανεχθώ μέχρι και υπονόμευση της ενότητας της παράταξης”.

  36. kostas* avatar
    kostas* 10/11/2011 15:50:22

    Μπραβο σας το Μπλογκ που το μισησαν Ολοι το Μπλογκ που βοηθησε οσο κανενα αλλο το κοσμο να στηθει στους δρομους για να βγαλει τον Αντωνη Σαμαρα Αρχηγο της παραταξης δεν μπορουσε να εχει αλλη σταση ...Οσοι ξερουμε τον Σαμαρα δεν νιωθουμε προδομενοι , δεν θα προδωσει ποτε την Πατριδα σε αυτο ειμαστε σιγουροι ...Πληγωμενοι νιωθουμε οτι αυτος που πιστεψαμε δεν ηταν αυτος που θα τα εβαζε μαζι τους και θα εμενε με το λαο ... Πανηγυριζουν καποια προβατα οτι θα παμε σε εκλογες, ποιες εκλογες ? να παρουμε το 13% , 14 % και με τη δυναμη να τρεξουμε στις Εκλογες μετα απο αυτο σημερα?? Με τη δυναμη να πεις στον πεινασμενο λαο τι ??????????? οτι εγω σου φερα τον Παπαδημο να σε παει σε εκλογες ενω βλεπει οτι του τον εφερε ο Αλαφουζος και ο Καψης και ο Μπομπολας??? Τοσο πολυ κοιμαστε πια !!! Αν θελουμε να ειμαστε και δικαιοι ο Καρατζαφερης μας τον εφερε ... Δεν στεναχωριεμαι για μενα , αλλα αληθεια ΠΡΟΕΔΡΕ αν μιλαγες με τον Ελυτη εχθες και οχι με τον Αβραμοπουλο ή το Δημα τι θα σου λεγε ??? Αν μιλαγες με τον Λεντακη που αντεξε το ΞΥΛΟ για αυτο που λεγεται Δημοκρατια τι θα σου ελεγε???

    • Zanetta avatar
      Zanetta @ kostas* 10/11/2011 16:32:01

      αλλα αληθεια ΠΡΟΕΔΡΕ αν μιλαγες με τον Ελυτη εχθες και οχι με τον Αβραμοπουλο ή το Δημα τι θα σου λεγε ???
      Ίσως αυτά:
      "Με πνίγει το παράπονο, γιατί στον κόσμο αυτόνα
      τα καλοκαίρια τα 'χασα κι έπεσα στον χειμώνα
      Σαν το καράβι π' άνοιξε τ' άρμενα κι αλαργεύει
      βλέπω να χάνονται οι στεριές κι ο κόσμος λιγοστεύει"

  37. concerned avatar
    concerned 10/11/2011 15:58:35

    Προχθές έλεγα... "Το ένστικτο του Σαμαρά τον οδήγησε πάλι στην κορυφή (20 Φεβρουαρίου πρωθυπουργός), αφού διέβη την πολιτική του έρημο για 10 χρόνια. Τον εμπιστεύομαι απόλυτα στις επιλογές του. Για να πει το “Ναι” για τη διαδικασία, παει να πει ότι έχει τα σωστά κριτήρια. Πιστεύω ότι έκανε τη σωστή επιλογή, προ του καταστροφικού σεναρίου να μείνει κι άλλο ο ΓΑΠ κι από Παρασκευή να τυπώνουμε πάλι Κολοκοτρώνηδες (5000αρα). Γιατί αν φτάναμε σε αυτή την κατάσταση, όλοι αυτοί που τώρα τον κατακρίνουν, πάλι θα ήταν απέναντί του. Τώρα, όμως, θα μείνει το σωστό για την πατρίδα…" Ακόμη επιμένω για τον Αντώνη όλων μας!

  38. Decodex avatar
    Decodex 10/11/2011 16:02:21

    Πίστεψαν ότι αν στερηθεί ο στρατός τους ηγεμόνες του, θα απελπιστεί και θα παραδώσει τα όπλα ή τoυλάχιστον θά διαλυθεί. Δεν ήξεραν όμως από τι ευγενικά στοιχεία απoτελoύνταν συνήθως τα ελληνικά τάγματα καί από τι θαυμαστή πειθαρχία διέπονταν. Οι μύριοι για μια στιγμή μόνο τα έχασαν, αμέσως συνήλθαν και εκλέξαν νέους στρατηγούς ανάμεσα στους οποίους ήταν και ο Ξενοφών, που ως τότε παρακολουθούσε το στρατό σαν απλός εθελοντής, αλλά τώρα ανέλαβε ουσιαστικά την αρχηγία που τυπικά μόνο είχε ο Χειρίσοφος.

    Και πράγματι κατόρθωσε με εξαιρετική υπομονή και με τακτική κατάλληλα προσαρμοσμένη στις διάφορες περιστάσεις και χώρες να οδηγήσει τους Έλληνες μέσα σε τέσσερις μήνες, στην Τραπεζούντα, στη μέση του χειμώνα, μέσα σε άγριους τόπους, άγνωστους και χιονοσκέπαστους, ανάμεσα σε εχθρικούς λαούς, μέσα σε αδιάκοπες προδοσίες των επιτρόπων της περσικής κυβερνήσεως, χωρίς γεωγραφικό χάρτη, χωρίς μηχανικούς για την κατασκευή γεφυρών, με ένα λόγο χωρίς κανένα βοήθημα απ' αυτά που έχουν οι νεώτεροι στρατοί. Αξίζει να σημειωθεί και το βαθύ θρησκευτικό συναίσθημα από το οποίο εμπνέονταν τα ελληνικά αυτά τάγματα. Το αίσθημα αυτό που εκδηλωνόταν με ευλάβεια από τον Ξενοφώντα, υπήρξε ένα από τα κυριότερα στηρίγματα του στρατού στις μεγάλες δοκιμασίες που πέρασε.

    ΠΗΓΗ: ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΑΠΑΡΡΗΓΟΠΟΥΛΟΥ

  39. Greek Voter avatar
    Greek Voter 10/11/2011 16:02:49

    Το στενάχωρο της υπόθεσης είναι ότι αξίζει ρε γαμώτο...

    Δε ξέρω τί έχει πάθει…

    • intruder avatar
      intruder @ Greek Voter 10/11/2011 17:12:05

      Ναι ρε φιλε...
      ποναει η ψυχη μου...

      • Maria-Maria avatar
        Maria-Maria @ intruder 10/11/2011 18:13:56

        (Μπραβο antinews, πολυ σωστη τοποθετηση)

        το προβλημα του Σαμαρα νομιζω ειναι οτι δεν εχει μεγαλη επαφη με το συνολο των ......τριγυρω του ....

  40. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 10/11/2011 16:05:33

    Δε γνωρίζει το επιτελείο του Σαμαρά ότι δεν υπάρχει περίπτωση για αυτοδυναμία της ΝΔ τώρα; γιατί επιμένει για την 19/2; ή δεν θα γίνουν εκλογές τότε ή πάμε σε κυβερνήσεις συνεργασιών γενικότερα ή...ή...πάντως η ''παστερίωση-ομογενοποίηση'' πολιτικών δυνάμεων είναι πολύ επικίνδυνη...αν η παγκοσμιοποίηση θέλει να επιτύχει τα σχέδιά της, είναι η καλύτερη τακτική...(κατά τη γνώμη μου...)

    • Αιθεροβάμων avatar
      Αιθεροβάμων @ ΕΥΑ 10/11/2011 17:18:45

      ετσι κι αλλιως αυτοδυναμια δεν θα υπηρχε και δυσκολα θα ξαναυπαρξει στο κοντινο μελλον...μην αυταπατασαι...οποτε πρεπει να αρχισεις να συνηθιζεις στην ιδεα των κυβερνησεων ευρυτερης συνεργασιας! Η Μεταπολιτευση τελειωσε σημερα!

  41. Stripper avatar
    Stripper 10/11/2011 16:06:59

    Φάκτορα, εσύ το έγραφες: "whatever we do echoes in eternity".
    Asta la vista

  42. Καλλιόπη avatar
    Καλλιόπη 10/11/2011 16:10:49

    Και πριν αλέκτωρ λαλήσει τρις....
    Και δεν απευθύνεται στον κ.Σαμαρά αλλά για ακόμη μια φορά σε κομμάτι των και καλά οπαδών της παράταξης που βιάζονται να πληγωθούν. Να μην δούμε λοιπόν τι θα γίνει απο εδώ και πέρα και τι στάση θα κρατηθεί. Όπως έχουμε λειτουργήσει τα τελευταία χρόνια , αφήνοντας το ΠΑΣΟΚ να λεηλατήσει αυτή τη χώρα, ας το κάνουμε και πάλι.

  43. Lewnidas avatar
    Lewnidas 10/11/2011 16:12:29

    θα πήρε από το άλλο σόι αυτός!!

  44. Δ.Τ. avatar
    Δ.Τ. 10/11/2011 16:13:04

    Οι πολιτικοί μας δεν έχουν το πολιτικό βάρος και το ανάστημα να βροντήξουν το χέρι στο τραπέζι είναι πολύ ...λίγοι για τις περιστάσεις.
    Το καιρό τον παχιών αγελάδων και τη χώρα στον αυτόματο πιλότο (άσχετα αν ο αυτόματος είχε βάλει για κατεύθυνση την κορυφή του βουνού) όλοι ήταν σαν τα παιδάκια που θέλουν να είναι πρόεδροι στο πενταμελές της τάξης .
    Χωρίς ευθύνες , να κανονίζουν εκδρομές και να κομπάζουν με τα "αξιώματα" για να ...κατακτήσουν κοριτσάκια και να είναι ... "in" στους συμμαθητές/τριες . Μπροστά όμως στην περίοδο των ισχνών αγελάδων , της κρίσης και του πανικού, φάνηκε η τραγική τους αδυναμία να διοικήσουν το κράτος.
    Για τον Παπαδήμο έχω επιφυλάξεις γιατί προέρχεται από τον χώρο των τραπεζών που αυτή τη στιγμή ισοπεδώνουν τις χώρες και απομυζούν τους ανθρώπους σαν ακρίδες. Είναι η απόλυτη κυριαρχία των αγορών που ως νικητές βάζουν έναν πρωθυπουργό δικό τους , με σειρά την Ιταλία και μετά τη Γαλλία. ΑΝ όμως ο Παπαδήμος πετύχει να κάνει τις αλλαγές στο κράτος που κατά γενική ομολογία απαιτούνται μετά από τριάντα χρόνια σπατάλης. ΑΝ πετύχει να υπάρχει πρωτογενές πλεόνασμα στο κράτος και έστω μια ισχνή ανάπτυξη και διαπραγματευτεί το χρέως , τότε θα έχει έρθει το απόλυτο τέλος των πολιτικών δυνάμεων της μεταπολίτευσης , αφού για τριάντα χρόνια έχουν αποτύχει και έφεραν τη χώρα στην άκρη της καταστροφής. Ακούγεται πως προηγήθηκε τα μεσάνυχτα τηλεφώνημα της Μέρκελ που τους απείλησε ότι αν δεν βρουν λύση έως σήμερα θα κηρύξουν από την Ευρώπη τη χώρα σε χρεοκοπία (ή κάτι παρόμοιο) με ότι αυτό συνεπάγεται . Αν ισχύει , πραγματικά είναι από τα πιο ταπεινωτικά που έχουν γίνει σε αυτή τη χώρα.
    Εύχομαι μόνο από αυτό το πολιτικό-τεχνοκρατικό ζύμωμα στο τέλος μετά από κάποιους μήνες να προκύψει κάτι καλό για τη χώρα και να δοθεί έστω μια μικρή ελπίδα για τους Έλληνες (όσοι στο τέλος θα απομείνουν κάτοικοι σε αυτή τη χώρα) .

    • Aris. A avatar
      Aris. A @ Δ.Τ. 10/11/2011 17:04:48

      Εξαιρετικός

  45. Lampros avatar
    Lampros 10/11/2011 16:15:27

    Δεν τελειώσαμε παιδια.
    Ειμαστε ακόμα ζωντανοί. Η ευρωπη καιγεται. Δεν πρόλαβαν την φωτιά σε εμας, και συντομα οι εξελίξεις θα ειναι ραγδαιες, Η τραπουλα θα ξαναμοιραστεί.

    Πριν το πρώτο φως ειναι το πιο βαθύ σκοταδι

  46. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 10/11/2011 16:16:06

    Η σκληρή αλήθεια είναι ότι η Ελλάδα αυτή τη στιγμή περνά τη μεγαλύτερη μεταπολιτευτική της κρίση, με εξαίρεση ίσως την περίοδο της ένοπλης κομμουνιστικής αναταρσίας (1946-49). Ο Σαμαράς δεν είχε πολλές επιλογές. Ισως ανήκω στη μειοψηφία των σχολιαστών του Antinews πιστεύοντας ότι στην παρούσα συγκυρία ο Παπαδήμος ήταν η λιγότερο κακή επιλογή. Δεν θα τον ψήφιζα ως πρωθυπουργό της χώρας αν ηγείτο κόμματος. Αλλά θα τον επέλεγα μεταξύ Πετσάλνικου, Κακλαμάνη, Διαμαντούρου (για τον Σκουρή δεν έχω άποψη). Η ανόρθωση της εικόνας της Ελλάδας στο εξωτερικό που ο γελοίος και διαταραγμένος ψυχικά ΓΑΠ αμαύρωσε όσο δεν γίνεται, είναι ο πρώτος στόχος και αυτόν τον στόχο μπορεί να τον πραγματοποιήσει, ενδεχομένως, ο Παπαδήμος, μας αρέσει δεν μας αρέσει.
    Είναι μία λύση ανάγκης, δεν είναι η χειρότερη λύση ανάγκης, ευελπιστώ, και ο άνθρωπος δεν είναι άνευ αξίας, ας μην είμαστε μηδενιστές και δογματικοί. Μπορεί να εκπροσωπήσει την Ελλάδα στο εξωτερικό με αξιοπρέπεια και τούτο είναι το σημαντικότερο αυτή τη στιγμή. Εδώ είμαστε, θα τον κρίνουμε εκ του αποτελέσματος και όχι με βάση τις ντιρεκτίβες του Αλαφούζου. Ας του δώσουμε με γενναιότητα μία ευκαιρία.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΒΙΣ 10/11/2011 17:56:38

      Αν " της διεθνούς εικόνας της χώρας" είναι η υποβολή των σεβών του Παπαδήμου στους ευρωναζί και η κατά γράμμα εκτέλεση των εντολών τους για την εξαθλίωση του ελληνικού λαού, τότε ευχαριστώ, αλλά δεν θα πάρω.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Αυριανιστής 10/11/2011 17:58:10

        "ανόρθωση της διεθνούς εικόνας"

  47. Wraia ta leme avatar
    Wraia ta leme 10/11/2011 16:18:08

    Σέβομαι πραγματικά το αυξημένο πολιτικό κριτήριο των περισσότερων σχολιαστών και ειδικά του Φάκτορα. Αυτό που πραγματικά δεν καταλαβαίνω είναι ο λόγος που φέρνετε την καταστροφή. Κατηγορούμε τον Σαμαρά για κακή επικοινωνιακή πολιτική ή για την ουσία της πολιτικής του? Δεν τον έχω δει ακόμα να κυβερνά και πιστεύω οτι δεν θα με απογοητεύσει οταν έρθει η ώρα.

  48. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 10/11/2011 16:18:36

    Φάκτορα γεια σου

    Κατά το που πηγαίνανε τα πράγματα, φαινόταν εδώ και πολύ καιρό. Το λάθος δεν έγινε τώρα, αλλά πολύ νωρίτερα. Το λέγαμε πολλοί. Το έδειχναν και οι δημοσκοπήσεις. Αλλά δεν ήταν μόνο αυτές. Το συζητούσαν όλοι όσοι ψηφίζουν ΝΔ. Ακόμη και τα πασοκικά ΜΜΕ μιλούσαν ειρωνικά για την αντιπολίτευση της ΝΔ.

    Η δήλωση όμως του Σαμαρά ότι θα ψηφίσει τη δανειακή σύμβαση (αυτή που δεν γνωρίζουμε ακόμη) και η στήριξη του σε μια «δοτή» κυβέρνηση με επικεφαλή ένα τραπεζίτη, ήταν το μέγα λάθος. Και σε ποια στιγμή; Όταν ο ΓΑΠ και το ΠΑΣΟΚ, κατέρρεαν και διαλύονταν. Όταν τον ΓΑΠ τον έφτυσαν οι Ευρωπαίοι.

    Εγώ δεν θα πω όμως χαιρετίσματα στην εξουσία. Πάντα υπάρχει ελπίδα.

    Και η ελπίδα είναι να κάνει το μεγάλο λάθος ο «δοτός» και να αλλάξει ρότα ο Σαμαράς.

    Αν παρ’ ελπίδα ο «δοτός» τα πάει καλύτερα, αν δημιουργήσει ρεύμα, αν πείσει κάποιο σημαντικό μέρος του εκλογικού σώματος για τις ικανότητές του, αν συσπειρώσει πίσω του αρκετούς πολιτικούς από τη ΝΔ το ΛΑΟΣ το ΠΑΣΟΚ και την ανίερη συμμαχία, τότε μπορεί να διεκδικήσει την εξουσία.

    Σύντομα θα ξέρουμε.

    • Factorx avatar
      Factorx @ Αρματιστής 10/11/2011 16:23:41

      Το χειρότερο που μπορεί να κάνει κάποιος αυτήν την ώρα είναι να πει "εμείς τα λέγαμε νωρίς" και να περιαυτολογήσει.

      • Αρματιστής avatar
        Αρματιστής @ Factorx 10/11/2011 17:28:30

        Γράφω και κάτι άλλο όμως:

        "Εγώ δεν θα πω όμως χαιρετίσματα στην εξουσία. Πάντα υπάρχει ελπίδα. Και η ελπίδα είναι να κάνει το μεγάλο λάθος ο «δοτός» και να αλλάξει ρότα ο Σαμαράς."

      • geothe avatar
        geothe @ Factorx 10/11/2011 18:23:23

        Κανένας δεν θα το κάνει αυτό απέναντί σου. Ακόμη κι ότν δεχόμασταν σχόλια του τύπου "πολιτικά γραφεία κάποιων" "σχόλια ανθρώπων που δεν κάνουν άλλη δουλειά..." και "αλητείες" ξέραμε πως θα επικρατήσει στο Antinews η αλήθεια και η ευθυκρισία. Αναγνώρισε σε κάποιους από εμάς το δικαίωμα να είμαστε πικραμένοι.
        Αγαπητέ Φαήλο, ξέρεις καλύτερα από τον καθένα μας πόσο δύσκολα είναι τα πράγματα. Εσύ τουλάχιστον κράτησε τη λεβεντιά που σε διακρίνει. Θα δούμε... Καλούς αγώνες φίλοι...

  49. Παυλος Βαφειάδης avatar
    Παυλος Βαφειάδης 10/11/2011 16:21:15

    ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΠΡΟΕΔΡΟ ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ, ΠΟΥ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΟ ΛΑΪΚΙΣΜΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΛΛΙΕΡΓΗΘΕΙ, ΘΥΣΙΑΖΕΙ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΤΟΥ ΠΕΛΑΤΕΙΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΤΗΝ ΣΩΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΔΥΤΙΚΗΣ ΑΣΤΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!
    ΤΟ ΚΑΘΗΚΟΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ!
    Ο ΡΕΑΛΙΣΜΟΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΘΟΛΑ ΠΡΑΜΑΤΑ!

    • Παρατηρητής + Κυάλια avatar
      Παρατηρητής + Κυάλια @ Παυλος Βαφειάδης 10/11/2011 16:47:34

      θες να πεις η καρέκλα και το χρήμα πάνω από όλα......

    • Theo avatar
      Theo @ Παυλος Βαφειάδης 10/11/2011 16:49:23

      Να τα πουμε σε τεσσερεις μηνες παλι;
      μονο μην μου αλλαξετε τα nick σας.

      • Παυλος Βαφειάδης avatar
        Παυλος Βαφειάδης @ Theo 10/11/2011 17:05:47

        Φίλε Theo, εδω θα είμαι και σε 4 μήνες με το ίδιο nickname. Δυστυχώς ο άγριος ρεαλισμός των αγορών, υπερκαλύπτει λεονταρισμούς και εθνικοπατριωτικές εξάρσεις. Πολλά τα παραδείγματα της ελληνικής ιστορίας 1897, 1922, 1946 όταν ο πολιτικός ρεαλισμός, έχασε από τα θολά οράματα με τις γνωστές τραγωδίες που επακολούθησαν.

        Ο ΄Πρόεδρος Αντώνης Σαμαράς, απέδειξε οτι θυσιάζει ακόμα και την ενδεχόμενη πρωθυπουργία του για να σωθεί ο τόπος.

        Αυτό που έγραφε σε αναφορά του ο Τζορτζ Χόρτον, Αμερικανός πρόξενος στη Σμύρνη το 1922, νομίζω πως αντικατοπτρίζει τέλεια το τι συμβαίνει: «Είναι απίστευτο, οι Έλληνες πολιτικοί είναι διατεθειμένοι να ξεπουλήσουν την ίδια τους την πατρίδα, προκειμένου να μείνει το κόμμα τους στην εξουσία έστω και μια βδομάδα παραπάνω”.

        Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ ΔΙΑΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΡΘΕΙ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ, ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΘΕΙ Ο ΤΟΠΟΣ!

        • Theo avatar
          Theo @ Παυλος Βαφειάδης 10/11/2011 18:23:03

          μα αληθεια πιστευει κανεις οτι θα σωθει ο τοπος με τον Παπαδημο;

  50. ΠΛΑΤΩΝ avatar
    ΠΛΑΤΩΝ 10/11/2011 16:24:11

    Σαμαρα σε πίστεψα και σε υπερασπίστηκα σε κάθε πολιτική κουβέντα που έκανα. Με όλο το ψυχικό σθένος που μου είχε απομείνει μετά τη πατριδοκαπηλία που συντελούσαν οι δωσίλογοι γύρο μας.

    Δυστυχώς η λυση του συμβιβασμού δε σου προσδίδει το ηγετικό ανάστημα που οι καιροί απαιτούν. Λυπαμαι για εσένα, τους συντρόφους της ΝΔ και για την Ελλάδα.

  51. Νίκος Π. avatar
    Νίκος Π. 10/11/2011 16:25:02

    Τόσο δυνατό ήταν το παπανδρεϊκό σκιάχτρο που έπρεπε να θυσιαστείς Σαμαρά για να το διώξεις;

    Παπαδήμος λοιπόν, ο εκλεκτός των εχθρών μας. Θα υλοποιήσει και θα ΕΦΑΡΜΟΣΕΙ τις αποφάσεις της 26-27ης Οκτωβρίου.
    Και εκλογές πότε και με ποιό διακύβευμα; Tης ολόκληρης ή της μερικής υποτέλειας;

    Κρίμα ρε γαμώτο...

  52. Απορία avatar
    Απορία 10/11/2011 16:26:36

    Κόψτε τα ροκανίσματα γιατί χανόμαστε.

    Ο άνθρωπος είναι μέλος της ακαδημίας, απόφοιτος του MIT, καθηγητής στο Κολούμπια, στο Χάρβαρντ και πάει λέγοντας.

    Μακάρι να καθόταν σαν μόνιμος πρωθυπουργός αλλά ζήτημα είναι αν θα αντέξει την ...ακακία του ελληνικού πολιτικού καθεστημένου μέχρι τον Φεβρουάριο.

    Ας τον αφήσουμε τουλάχιστον να προλάβει να κάνει κάτι.

    • gynner avatar
      gynner @ Απορία 10/11/2011 16:36:46

      Σώπα ρε φίλε!!!Και όλο αυτό το σκηνικό που βιώνει όλος σχεδόν ο πλανήτης εγώ και σύ το φτιάξαμε; Οι απόφοιτοι αυτών των πανεπιστημίων το δημιούργησαν!

      • Δ.Φ. (ανιδεος) avatar
        Δ.Φ. (ανιδεος) @ gynner 10/11/2011 17:28:57

        Δηλαδη εγω και συ δεν φταιμε καθολου;

        • gynner avatar
          gynner @ Δ.Φ. (ανιδεος) 10/11/2011 17:40:43

          Πές μου τώρα οτι φταίω και για την υποβάθμιση της πιστοληπτικής ικανότητας της Αμερικής να πεθάνω!!Εντάξει και το γέλιο χρειάζεται.

        • Αιθεροβάμων avatar
          Αιθεροβάμων @ Δ.Φ. (ανιδεος) 10/11/2011 17:41:44

          αυτη ειναι μεγαλη κουβεντα...φυσικα και φταιμε! εμεις τους ψηφιζαμε τοσα χρονια αυτους που εχουν φερει την χωρα σε αυτο το σημειο...δεν ειμαστε αμοιροι ευθυνων!

    • Greek Voter avatar
      Greek Voter @ Απορία 10/11/2011 16:43:32

      Μα το ελληνικό και ξένο κατεστημένο τον έφερε για πρωθυπουργό.
      Και κάτι ακόμα που έγραψα σε άλλη ανάρτηση:

      ‟Τρόικα σημαίνει:

      1. Ευρωπαϊκή Ένωση
      2. Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα
      3. Διεθνές Νομισματικό Ταμείο

      Αυτοί είναι οι δανειστές μας, δηλαδή αντισυμβαλλόμενοί μας.

      Έρχεται, λοιπόν, ένας εξ αυτών και γίνεται Πρωθυπουργός μας.

      Μην το ψάχνεις… αυτό λέγεται ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ.„

      • Αιθεροβάμων avatar
        Αιθεροβάμων @ Greek Voter 10/11/2011 17:22:14

        απο ποτε γινατε οι νεοδημοκρατες αντιευρωπαιστες?

        • Δ.Φ. (ανιδεος) avatar
          Δ.Φ. (ανιδεος) @ Αιθεροβάμων 10/11/2011 17:32:12

          Τι λεγαμε σημερα το πρωι για τον Λαο;
          Συνφεροντολογος; Βλαξ; Κορο΄ι΄δο;
          Ποσο απεχει το ενα απο το αλλο τελικα;

          • Αιθεροβάμων avatar
            Αιθεροβάμων @ Δ.Φ. (ανιδεος) 10/11/2011 17:53:08

            το προβλημα ειναι οτι κανεις δε βγηκε να πει την αληθεια στον ελληνικο λαο για λογους ψηφοθηριας

        • Kώστας Θ. avatar
          Kώστας Θ. @ Αιθεροβάμων 10/11/2011 17:37:41

          Ποιός είπε ότι γίναμε? Το ότι λέμε τα στραβά της Ευρώπης, δε σημαίνει ότι γίναμε ΚΚΕ.

          • Αιθεροβάμων avatar
            Αιθεροβάμων @ Kώστας Θ. 10/11/2011 17:51:06

            δε λεω οτι γινατε(ευχομαι να μη γινατε γιατι η επιχειρηματολογια και οι κραυγες εδω μεσα θυμιζουν ΚΚΕ...)
            τα πραγματα ειναι απλα...εαν πιστευουμε οτι εχουμε κοινα συμφεροντα με την ευρωπη και ειμαστε ευρωπαιστες,στην κατασταση που φτασαμε η μονη λυση ειναι μιας μορφης μνημονιο με τους ευρωπαιους εταιρους...ειναι το αναποφευκτο που αρχισε να ψελιζει και ο Σαμαρας! αυτην την στιγμη δεν υπαρχει αλλη λυση! δηλαδη ειναι ή ευρωπη με καποιας μορφης συμφωνια(μνημονιο) ή πτωχευση απομονωση και δραχμη με οτι αυτο συνεπαγεται...αν βλεπεις 3ο δρομο να τον ακουσω...

          • Κατερινα avatar
            Κατερινα @ Αιθεροβάμων 10/11/2011 18:25:50

            δεν κατανοω γιατι η πρωτη λυση ειναι η καλυτερη;
            δεν βλεπετε οτι αφενος ειναι αδιεξοδη και αφετερου μας οδηγει φουλ στη δευτερη!

          • Αιθεροβάμων avatar
            Αιθεροβάμων @ Κατερινα 10/11/2011 19:33:44

            οδηγει στην δευτερη γιατι κυβερνουσε το αχρηστο ΠΑΣΟΚ...κι επισης η δαιμονοποιηση του μνημονιου-Ευρωπης μονο κακο μας κανει....σε οσους τουλαχιστον πιστευουμε οτι θελουμε να ανηκουμε στην ευρωπαικη οικογενεια,με ενα συγχρονο ευρωπαικο κρατος κι οχι να γινουμε Ισημερινος ή Αλβανια του Χοτζα...

          • Κατερινα avatar
            Κατερινα @ Αιθεροβάμων 10/11/2011 21:16:16

            Θα τα πουμε ξανα τον Μαρτη.
            Θα δουμε τοτε τις ιδεες του ευρωπαισμου, και τις κοινωνιες των δυο ισως και τριων ταχυτητων εντος της ευρωζωνης!

          • Αιθεροβάμων avatar
            Αιθεροβάμων @ Κατερινα 10/11/2011 22:17:04

            μαλιστα...εστω οτι γινεται αυτο(που δεν το πιστευω) εχεις κατι καλυτερο να αντιπροτεινεις?

        • Greek Voter avatar
          Greek Voter @ Αιθεροβάμων 10/11/2011 18:41:08

          Δεν γίνομαι αντιευρωπαϊστής.

          Λέω όμως ότι δεν μπορεί ο εκπρόσωπος των δανειστών μου να γίνει και εκπρόσωπος δικός μου.

          Τί ουσιαστική διαπραγμάτευση μπορεί να υπάρξει έτσι;

          Αλλά, αν το θες, δε μου αρέσει και ως συμβολισμός.

          Όσο για το “Νεοδημοκράτης”.... μην το παίρνεις και δεδομένο. Πάνω από όλα η πατρίδα.

          • Αιθεροβάμων avatar
            Αιθεροβάμων @ Greek Voter 10/11/2011 19:45:17

            οι δανειστες σου ποιοι ειναι ρε φιλε? εχθροι ειναι? αμα ηταν εχθροι σου θα σε δανειζαν? θα σε αφηναν να πτωχευσεις και μετα θα ερχοταν να αγορασουν οτι θελουν με ενα κομματι ψωμι!! ολα τα αλλα ειναι συνομωσιολογιες(μας αρεσει εμας τους Ελληνες ανεκαθεν)...απλη λογικη ρε παιδια!
            (σιγουρα θα ειχαν κι αυτοι απωλειες αλλα οχι μη αντιμετωπισιμες) Τωρα το προβλημα τους ειναι η Ιταλια...εκει υπαρχει πραγματικος κινδυνος για την Ευρωπη!(εχει το 25% του Α.Ε.Π. της Ευρωπης!!!)

          • Greek Voter avatar
            Greek Voter @ Αιθεροβάμων 11/11/2011 03:02:21

            Υπάρχει ένα βιβλίο που λέγεται “Εξομολόγηση ενός οικονομικού δολοφόνου” του John Perkins, εκδόσεις ΑΙΩΡΑ. Αναφέρεται σε πραγματικά γεγονότα. Διάβασέ το αν θες και θα καταλάβεις.

    • Απορία avatar
      Απορία @ Απορία 10/11/2011 16:55:36

      Θα δείτε και τους άλλους στη συνέχεια...

  53. Αριστερός avatar
    Αριστερός 10/11/2011 16:28:52

    Παρότι δε συμφωνώ με τη γενική πολιτική τοποθέτηση των αναγνωστών του blog θέλω να πω 'μπράβο' στους συντελεστές του.

    Το βασικό είναι πως όλοι μας (δεξιοί και αριστεροί και κεντρώοι και οτιδήποτε), πρέπει να μάθουμε πως μόνο η δύναμη του λαού είναι αυτή που μπορεί να δώσει τη λύση σήμερα. Τα πολιτικά κόμματα (δεξιά και αριστερά) δε θέλουν ή δε μπορούν με την παρούσα τους μορφή να δώσουν άλλη διέξοδο στη χώρα και στο λαό. Γι'αυτό πρέπει να πάρουμε την κατάσταση στα χέρια μας.

    Γι'αυτό όλοι στους δρόμους, στις πλατείες! Να συναντηθούμε εκεί σαν ανεξάρτητοι πολίτες και άνθρωποι και θα το δείτε πως η ανάγκη και η θέληση για να βρούμε άλλες κοινωνικές και πολιτικές λύσεις θα ξεπεράσει τις υπάρχουσες πολιτικές διαφορές.

    Χαιρετίσματα λοιπόν στην εξουσία. Εμείς κρατάμε την ουσία, ονειρευόμαστε και αγωνιζόμαστε.

  54. vel avatar
    vel 10/11/2011 16:30:38

    μπράβο στο antinews και στους σχολιαστές του..
    με βαθιά εκτίμηση πλέον..!!

  55. coyote avatar
    coyote 10/11/2011 16:32:29

    Την Ελλαδα την ψοφησαν,Πορτογαλια,Ισπανια,Ιρλανδια, ψυχοραγουν,Ιταλια γονατιζει το σχεδιο των νεαταξιτων σε πληρη αναπτυξη και μην μου πει κανενας
    θεωριες συνομωσιας..Η ισλανδια τους ειπε F@@K off και ανακαμτει.Ειναι μεγαλο το παιχνιδι καραμητρο!

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ coyote 10/11/2011 18:26:44

      ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΗΝ ΨΟΦΗΣΑΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ .
      ΤΖΕΦΡΥ ΚΑΙ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΕΣ. ΣΥΝΕΠΙΚΟΥΡΟΥΜΕΝΟΙ ΑΠΟ
      ΤΟΥΣ ΜΠΟΜΠΟΛΕΣ ,ΛΑΜΠΡΑΚΗΔΕΣ ΚΑΙ ΑΛΑΦΟΥΖΟΥΣ (ΥΙΟΥΣ).

    • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ avatar
      ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ @ coyote 10/11/2011 19:46:30

      ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΣΤΗ ΜΕΣΟΓΕΙΟ.
      ΑΦΟΥ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΑΝ ΤΑ ΤΗΣ ΒΟΡΕΙΑΣ ΑΦΡΙΚΗΣ ΗΡΘΕ Η ΣΕΙΡΑ ΤΩΝ ΧΩΡΩΝ ΕΥΡΩΠΑΪΚΩΝ ΧΩΡΩΝ ΤΗΣ ΜΕΣΟΓΕΙΟΥ.

  56. arslonga avatar
    arslonga 10/11/2011 16:33:37

    Εμείς που κλαίμε τώρα, και θα κλάψουμε και άλλο στη συνέχεια, στις 4 Οκτώβρη 2009 άλλοι γελάγαμε και άλλοι είχαμε πάει για μπάνιο μουτρωμένοι.

    Τώρα ήρθε ο λογαριασμός, λίγο αλμυρός είναι αλήθεια, αλλά άργησε και πάρα πολύ, 30 χρόνια.

    Ακούσαμε και ζήσαμε βδελυρά και τρομερά πράγματα επί τρείς δεκαετίες και τα κατάπιαμε, κλείνοντας τα μάτια και τα αυτιά μας, όπως οι σύντροφοι του Οδυσσέα.

    Μας έβρισαν οι ξένοι ψεύτες, κλέφτες, απατεώνες, τεμπέληδες, ανίκανους, ηλίθιους , διεφθαρμένους και τα λουστήκαμε χωρίς να κοκκινίσουμε και χωρίς να προσπαθήσουμε να απαντήσουμε.

    Κάναμε βουλευτή, υπουργό, δημοσιογράφο, "επώνυμο" πλήθος τυχάρπαστους μπαγαμπόντηδες και τον ανεχθήκαμε να μας λερώσει και να μας αποπροσανατολίσει.

    Συμβάλαμε στη μείωση της φορολογίας των Γερμανών, πήγαμε στας Ευρώπας για τα μαγαζιά αντί για να υπερασπίσουμε, να διαπραγματευτούμε και να προωθήσουμε τα εθνικά μας συμφέροντα.

    Κλαδέψαμε το κλαρί που καθόμαστε που το λένε πατρίδα και ανεξαρτησία, αρνούμενοι το παρελθόν και μέλλον μας για λίγη μόστρα και για κονέ με τους διεθνώς ισχυρούς.

    Ακολουθώ τον Σαμαρά γιατί προσπαθεί να επουλώσει κάπως τις παραπάνω πληγές μας. Κάνει τεράστιες προσπάθειες να μην φτύσουμε εδώ και τώρα αίμα, αλλά να αντέξουμε όσο γίνεται το οδυνηρό ξύπνημα.

    Η εξουσία είναι σαν την τίγρη μέσα στον χώρο, αν δεν καταλάβεις που κινείται πέφτει απάνω σου και σε τρώει.

  57. George avatar
    George 10/11/2011 16:35:59

    paidia na exoume empistosini ston antwni samara opws mas eipe. stin politiki merikes fores kai enas axios politikos prepei na xwrepsei tango me ton diaolo etsi wste na ton kanei na niwsei sigouria oti autos exei to panw xeri kai meta sto telos tou xorou na ton pagideusei kai na ginei autos o kavaliero kai na odigisei ton diaolo ekei pou thelei autos.einai stratigiki tou samara auto deixnei oti einai dinos paixtis skakiou kai episis einai kai diapragmateutis megalou diametrimatos. i apantisi tou ston oli ren itan ola ta leftaaaaa. opws elege o samaras egw den eimai papandreou. o samaras einai skakistis den einai papatzis san ton GAP. kali dunami kai me tin niki ton Febrouario ellines kai ellinides min xanetai tin pisti sas kai min akoute tous papagalous twn mme spernoune tin dixonoia etsi wste na min pame na empisteutoume ton Samara otan erthei i wra na tou dwsoume tin autodinamia stis ekloges kai na steiloume tous katergarides ston pago tous kai na xanaftiaxoume tin ellada tis elpidas kai tis dimiourgias kai tou sullogikou ethnikou simferontos. O Samaras xerei pws prepei na lerwseis kai ta xeria sou kai na mpeis se kakotopies kai maxes kai apsimaxies kai na kanei anakoxes gia na mporeis na kerdiseis ton polemo kai mporei na exei xasei kapoies maxes omws auto den simainei oti exei xasei ton polemo. Einai upeuthinos anthrwpos o Samaras den exase ta muala tou xafnika. emeis oi neo dimokrates prepei na kanoume kouragio kai na exoume upomoni afou xeroume exei na kanei me thiria o Antwnis kai den einai katholou eukola ta pragmata prepei na ton stirixoume otan ftasei i wra tis kalpis auti i kibernisi papadimou einai mia parenthesi pou tha teleiwsei kai mazi tis tha fugei i metapoliteusi kai tha erthei i nea metapoliteusi opou to pasok kai i nea dimokratia kai olo to politiko sistima den tha exei pia simasia . simasia tha exei o kapetanios pou tha einai olwn twn ellinwn kai ellinidwn oxi twn kommatikwn paramagazwn auto tha einai to noima tis neas metapoliteusis kai o protos ekfrastis autis tis neas metapoliteusis einai o Antwnhs Samaras o opoios tha einai o protos prothipourgos olwn twn ellinwn kai ellinidwn. Auto to xeroune oloi oi papagaloi kai diaplekomenoi prodotes giauto ginetai autos o polemos enantion tou Samara. ELLAS ELLAS ANTWNIS SAMARAS kai asta lamogia na vrasoune kai na kaoune stin kolasi giati ta triakonta argiria ekei tha tous steiloune sto telos tis imeras .

  58. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 10/11/2011 16:39:07

    Η ΩΡΑ ΤΟΥ ΤΣΙΠΡΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ: Η Ελληνικη αριστερά δεν είναι είναι αυτή που θέλουμε. Όμως δεν υπάρχει άλλη ελπίδα αυτήν την στιγμή. Καιρός να στηρίξουμε τον Τσίπρα (παρότι είναι άπειρος και παιδαρέλι στα πολιτικά) στην προσπάθεια που κάνει να ενώσει όλες τις πατριωτικές και φιλολαικές δυνάμεις. Προτιμώ τον Τσίπρα γιατί νομίζω ότι είναι ο πιό άξιος ηγέτης της αριστεράς και επιπλέον διαπιστώνω πως κινείται με σεβασμό στους θεσμούς της κοινοβουλευτικής μας δημοκρατίας.

    • Νικηφoρος Φωκας avatar
      Νικηφoρος Φωκας @ Χρήστος Δημάρης 10/11/2011 17:09:06

      Ματαιοπονεις φιλε , εδω μεσα δεν θα βρεις αντεθνικους , ουτε καμμενους εγκεφαλους να ψηφισουν ενα αντεθνικο ανθυποκομματιδιο με ενα καρικατουρα Τεν-Τεν για αρχηγο... τραβα σε κανενα INDYMEDIA να ψαρεψεις τιποτα θυματα... αιντε και σε κανενα αλ τσαντιρι νιους ΑΛΛΑ εδω μην κουραζεσαι , δεν υπαρχουν ανεγκεφαλοι.

      • Χρήστος Δημάρης avatar
        Χρήστος Δημάρης @ Νικηφoρος Φωκας 10/11/2011 17:21:10

        ΝΤΡΟΠΗ ΣΟΥ: Όταν δήλωνα εδώ ότι θα ψηφίσω Σαμαρά και καλούσα και άλλους (και εδώ και σε άλλο site στο οποίο με ξέρουν πολύ καλά) να ψηφίσουν Σαμαρά τότε δεν ήμουν αντεθνικός και ανεγκέφαλος; Ντροπή σου γι αυτά που μου γράφεις αφού εγώ δεν αμφισβήτησα τον πατριωτισμό και την ικανότητα σκέψης κανενός.

        • Νικηφoρος Φωκας avatar
          Νικηφoρος Φωκας @ Χρήστος Δημάρης 10/11/2011 17:32:31

          Εσυ μπορει οχι , εγω ομως ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ ευθεως ΚΑΙ ΜΕΤΩΠΙΚΑ τον πατριωτισμο της ΣΥΡΙΖΑΣ, ΠΟΧ οταν βλεπω τον αρχηγο της νεολαιας της ΣΥΡΙΖΑΣ τον Δημοσθενη Παπαδατο να διαδηλωνει στα Σκοπια με ΨΕΥΤΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ εναντιον της χωρας μου και να διεκδικει ενα απο τα πιο ενδοξα τμηματα της... οταν επισημως ΣΥΡΙΖΟσυνιστωσες αποκαλουν τα Σκοπια 'Μακεδονια' , οταν επιλεκτα στελεχη τους ΜΙΛΑΝΕ ΓΙΑ ΚΡΑΤΟΣ ΒΟΡΕΙΟΥ ΚΥΠΡΟΥ , ποια ειναι η θεση του κομματιδιου αυτου για τους λαθρομεταναστες , για τις παρελασεις , για τα 'αποδεκτα ορια βιας' που δηλωνει σαν ΑΠΟΛΥΤΑ ΦΑΣΙΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ? αυτα να τα σκεφτοσασταν οταν αγκαλιαζατε τους κουκουλοφορους και πανηγυριζατε που καιγανε Χριστουγεννιατικα δενδρα βγαζοντας και εμετικα καλαντα... Θελεις να σου στειλω μηπως και λινκς της 'ΑΥΓΗΣ' με απολυτα και εξωφρενικα ΠΡΟΔΟΤΙΚΑ κειμενα ? Ευχαριστως , εδω ειμαστε.. οσο αν εσυ ΣΥΡΙΖΑΙΟΣ θα ψηφιζες Σαμαρα να τα πεις σε καμμια στρουγγα των εξαρχειων και οχι εδω , δεν τσιμπαει κανεις.

          • Χρήστος Δημάρης avatar
            Χρήστος Δημάρης @ Νικηφoρος Φωκας 10/11/2011 18:16:40

            ΟΤΙ ΛΕΩ ΤΟ ΕΝΝΟΩ: Όταν έγραψα ότι έγινα φίλος του Σαμαρά και θα τον ψήφιζα το εννοούσα. Τώρα που είμαι απέναντι στον Σαμαρά το λέω μπροστά σε όλους και το εννοώ. Και το όνομα Χρήστος Δημάρης είναι πραγματικό. Δεν είναι σαν το Νικηφόρος Φωκάς. Μην υπερτιμάς τον εαυτό σου και μην υποτιμάς κανέναν άλλον.

          • Νικηφoρος Φωκας avatar
            Νικηφoρος Φωκας @ Χρήστος Δημάρης 10/11/2011 18:58:18

            Δεν με ενδιαφερει το ονομα σου και δεν ειναι αυτο που υποτιμω, υποτιμω ΣΚΕΨΕΙΣ μονο και ΠΡΑΞΕΙΣ ... επισης δεν υποτιμω ποτε τον αλλον ΙΔΙΑΙΤΕΡΩΣ οταν αυτος ειναι ασθενεστερος και στριμωγμενος.

          • Χρήστος Δημάρης avatar
            Χρήστος Δημάρης @ Νικηφoρος Φωκας 10/11/2011 19:09:33

            ΜΑΣ ΕΞΕΘΕΣΕ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ: Δεν είπα ότι σε ενδιαφέρει το όνομα μου. Θα σου ήταν εύκολο να γράψεις με το πραγματικό σου όνομα ότι θα ψηφίσεις ένα κόμμα της αριστεράς; Κατάλαβες τώρα τι ήθελα να σου πω; Όσοι είμαστε αριστεροί και υποστηρίξαμε τον Σαμαρά τώρα είμαστε εκτεθιμένοι στα μάτια των συντρόφων μας.

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ Νικηφoρος Φωκας 10/11/2011 19:09:41

            Νικηφόρε Φωκά, ο Χρήστος ο Δημάρης δεν είναι αυτό που νομίζεις. Ούτε άπατρις διεθνιστούλης είναι, ούτε άθεος. (Τώρα, το πώς μπορεί να «συνυπάρχει» με όλους αυτούς στην αριστερά είναι άλλο θέμα...)

            Χρήστο Δημάρη, είμαι κι εγώ πικραμένος από την τροπή που (φαίνονται να) παίρνουν οι εξελίξεις. Τόσο, που θέλω να ηρεμήσω λίγο, πριν πω το ο,τιδήποτε. Όμως, είσαι λάθος όταν καλείς τον κόσμο να στηρίξει Τσίπρα, γιατί πρεσβεύει όλα αυτά τα στραβά που λέει παραπάνω ο Νικηφόρος Φωκάς (έστω και αν σε αδίκησε με τους χαρακτηρισμούς του).

          • Χρήστος Δημάρης avatar
            Χρήστος Δημάρης @ ΚΜ 10/11/2011 19:22:14

            ΚΜ σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Είμαι ένας από αυτούς που υποφέρουν από τα μέτρα και το μόνο που θέλω είναι μια ανθρώπινη λύση. Δεν με νοιάζει το χρώμα της λύσης. Περιμένω να μου πεις και εσύ την γνώμη σου.

          • ΕΥΑ avatar
            ΕΥΑ @ Χρήστος Δημάρης 10/11/2011 20:33:46

            κ. Δημάρη, ελπίζουμε ο Θεός να βάλει το χέρι Του...
            ΥΓ: Είστε από τους πιο ευγενικούς σχολιαστές και μπράβο για το ήθος σας.

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ Χρήστος Δημάρης 10/11/2011 18:28:23

      ΕΜΠΡΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΝΕΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ. ΟΛΑ ΚΡΑΤΙΚΑ.
      ΝΑ ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΤΟΥΝ ΠΕΛΑΤΕΙΑΚΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΘΟΡΑ.

      • Χρήστος Δημάρης avatar
        Χρήστος Δημάρης @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 10/11/2011 18:47:46

        ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Η ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΤΟΥ ΣΑΜΑΡΑ; Ας μη μας έδιωχνε ο Σαμαράς. Μας ζήτησε εμπιστοσύνη εμείς του την δώσαμε και είδατε τι έγινε.

      • Αιμιλια Σ. avatar
        Αιμιλια Σ. @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 10/11/2011 21:20:48

        τουλαχιστον παλαιοτερα ειχατε ενα στυλ και μια αισθητικη στο σχολιασμο σας!

    • Miguel avatar
      Miguel @ Χρήστος Δημάρης 11/11/2011 10:45:19

      Και όμως εκεί οδηγεί η αντιπολιτευτική πολιτική του Αντιμνημονίου στην οποία ήμουν αντίθετως ευθύς εξ'αρχής. Στην Αριστερά! Διότι ο μέσος Έλληνας δεν μπορεί να αντιληφθεί την βασική διαφορά μεταξύ του "Αντιμνημονίου" που λέει η Ν.Δ και του Αντιμνημονίου του Σύριζα. Για αυτό και ζούμε σήμερα σε μια κοινωνία που πάσχει από παράνοια. Υποστηρικτές του Σαμαρά και της Ν.Δ να δηλώνουν οτι πρέπει να στηρίξουμε τους "Συμμορίτες" Τσίπρα, Αλέκα και την παραφυάδες αυτών. Έναν Τσίπρα που μας έλεγε πως "το χάος είναι μια ωραία κατάσταση, αρκεί να οδηγήσει σε λύση πρός τα αριστερά" και" ο ΕΛ.Α.Σ δεν έπρεπε να παραδώσει τα όπλα μετά την συμφωνία της Βάρκιζας". Άνθρωποι που πιστεύουν( ή πίστευαν) στην αστική Κοινοβουλευτική Δημοκρατία να έχουν ως πρότυπο ανάπτυξης της χώρας μας πλέον, την Κούβα και την Βόρειο Κορέα. Λυπάμαι και θλίβομαι για τους Έλληνες.

  59. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 10/11/2011 16:40:43

    Επανερχόμαστε λοιπόν...
    Όλα όσα είπαμε, ξεχάστε τα.
    Να πάνε στα κομμάτια και να μην ξανάρθουν.
    Αν κάποιον προσέβαλλα, να ζητήσω εδώ και τώρα,αντρίκια, καθαρά και ξάστερα, συγγνώμη.
    Δεν είναι κακό να κάνεις λάθη, κακό είναι να μην τα παραδέχεσαι.
    Δεν είναι καλό να ξύνεις πληγές.
    Πρέπει όλοι να κάνουμε την αυτοκριτική μας.
    Και εσείς κκ.διαχειριστές για την προσπάθεια να καμουφλάρετε τις αντίθετες γνώμες και εμείς για την σκληρότητά μας.
    Η μοναδική μας δουλειά τώρα είναι - και θα έπρεπε πάντα να είναι - η υπεράσπιση της Πατρίδας.
    Από εχθρούς, εσωτερικούς και εξωτερικούς.
    Καλή δύναμη και καλά μυαλά.
    ΒΡΑΧΟΣ

    • Mara avatar
      Mara @ ΒΡΑΧΟΣ 10/11/2011 20:51:51

      Γειά σου βρέ Βράχε!!!!!

      ΒΡΑΧΟΣ ΟΝΟΜΑ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑ!!!!
      Όλοι μιά γροθιά!!!
      Όλοι έτοιμοι για ΟΛΑ!!!!
      Η ΠΑΤΡΙΔΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ!!!

  60. dogday avatar
    dogday 10/11/2011 16:41:29

    Αρχισε να εφαρμοζεται το jus primae noctae! Ωχ!

  61. Lewnidas avatar
    Lewnidas 10/11/2011 16:43:17

    Και ο Γιώργος Κοντογιάννης αναμένεται να συμμετάσχει στην κυβέρνηση συνεργασίας, πιθανώς, ως υφυπουργός, σύμφωνα με πληροφορίες της τελευταίας στιγμής.

    Ο βουλευτής Ηλείας θα είναι το πρόσωπο που θα συμμετάσχει στην κυβέρνηση Παπαδήμου απο το κόμμα της Ντόρας, καθώς συμφωνήθηκε να μετέχει στις διαδιασίες και η Δημοκρατική Συμμαχία.

    ΤΡΕΛΑ ΑΠΛΑ ΤΡΕΛΑ! ΕΚΠΡΟΣΩΠΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟ 2% ΤΩΝ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΕΩΝ. ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΟΣΟ ΠΑΙΡΝΕΙ

  62. anonymos avatar
    anonymos 10/11/2011 16:45:51

    Τετέλεσται. Ο Παπαδήμος θα εφαρμόσει την πολιτική ΓΑΠ αυτο δήλωσε. Η ο καμένος κόμμα για να σώσει την τιμή της Παράταξης ή πάω Συριζα

  63. Διονύσης Φωκάς avatar
    Διονύσης Φωκάς 10/11/2011 16:47:51

    Επί τέλους, στον Παπαδήμου βρήκαν τον άνθρωπο όπως τον είχαν περιγράψει και αναζητήσει οι ευρωπαίοι "ετέροι μας" και λοιπές συνεργαζόμενες δυνάμεις.
    " Κάποιος που να μιλάει ελληνικά αλλά να μην είναι με την πλευρά των Ελλήνων..."
    Αντιστάτης

  64. Περιπτερας avatar
    Περιπτερας 10/11/2011 16:50:43

    Η μόνη ελπίδα... όλοι μαζί...

  65. Nikolas avatar
    Nikolas 10/11/2011 16:53:08

    Κύριοι, έχω μια κρυφή ελπίδα ότι γύρο από τον Παπαδήμα θα συσπειρωθούν όλες οι εκσυχρονιστικές δυνάμεις της χώρας μας ώστε να γίνουμε μια κοινωνία δικαιου δυτικού τύπου. Οι δυνάμεις αυτές βρίσκονται σε όλα τα αστικά κόμματα (και μερικοί εγκλωβισμένοι στην παλαβή αριστερά) της πατρίδας μας. Ίδωμεν

    • ΚΔ avatar
      ΚΔ @ Nikolas 10/11/2011 19:18:25

      Το "κοινωνία δικαίου" το δέχομαι. Αυτό το "δυτικού τύπου" με ανατριχιάζει.

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ ΚΔ 10/11/2011 19:28:45

        Κι εμένα - αλλά ακόμα περισσότερο με ανατριχιάζει το «εκσυγχρονιστικές». Κατάντησε κι αυτό οργουελικός όρος, όπως το επίθετο «προοδευτικός».

      • Nikolas avatar
        Nikolas @ ΚΔ 10/11/2011 19:40:18

        Dystyxos den yparxei allou mono ekei thn synantamai!

  66. Giorgio avatar
    Giorgio 10/11/2011 16:54:55

    Αυτό που κρατάμε από όλη αυτή την ιστορία, είναι η εμπειρία του ταξιδιού που κάναμε όλοι εδω μέσα τα τελευταια δυο χρόνια. Το τρενάκι του antinews μας ταξίδεψε σε μαγικά μονοπάτια, μας έδωσε όραμα και ελπίδα. Ηταν μια ανάσα ζωής και για εμας τους διωγμένους του ΚΚΕ. Βρήκαμε ένα αποκούμπι για τα ονειρά μας. Μα ακουμπήσαμε σε λάθος μαξιλάρι. Πόσο θα άντεχε ο Αντώνης; Από τη στιγμή που σαν άρχηγός της ΝΔ δεν πέταξε τα βαρίδια , τους γλύφτες, και τους τσανακογλύφτες, έπρεπε να υποψιαστούμε ότι θα ερχόταν αργά ή γρήγορα ο μεγάλος συμβιβασμός. Δεν ξέρω αν πονάω περισσότερο ή λιγότερο από τότε, από το 13ο συνέδριο του ΚΚΕ .

    Θα μάθουμε να ζούμε μόνοι μας. Να παλεύουμε μόνοι μας. Και εκτός από τη μάχη των πληκτρολογίων, πρέπει να θυμηθούμε τη μάχη των πεζοδρομίων.

    Να ξανσυναντηθούμε εφέτος στη πύλη του Πολυτεχνείου? 38 χρόνια μετά. Να συνεχίσουμε απο κει που ξεκινησαμε;

    Κουράγιο φίλοι μου. Το antinews θα συνεχίσει να είναι εδω, να ρίχνει βάλσαμο στην ψυχούλα μας, να απαλύνει την πολιτική μοναξιά μας. Και όλοι εμείς θα συνεχίσουμε να είμαστε εδω. Θα συνεχίζουμε να ελπίζουμε. Ετσι από συνήθεια..

    • Factorx avatar
      Factorx @ Giorgio 10/11/2011 17:04:01

      Η ελπίδα δεν πεθαίνει ποτέ

      • Αιμιλια Σ. avatar
        Αιμιλια Σ. @ Factorx 10/11/2011 18:29:34

        ουτε και μεις!!

      • geopan avatar
        geopan @ Factorx 10/11/2011 18:38:31

        Δυστυχώς φάκτορα η ελπίδα πεθαίνει τελευταία..

      • vardarskian avatar
        vardarskian @ Factorx 10/11/2011 18:38:46

        Η Ελλάδα δεν πεθαίνει! Η ελπίδα απλά πεθαίνει τελευταία.
        Κύριε factora μας, μήπως είναι τώρα Η ώρα του antinews?

  67. dadelos avatar
    dadelos 10/11/2011 16:55:43

    Ο Σαμαρας υπο αυτες τις συνθηκες που δημιουργησε ο ανεκδιηγητος Παπανδρεου επραξε το σωστο.Η Νεα Δημοκρατια δεν ειναι ουτε Συριζα ουτε ΚΚΕ.Μην ξεχναμε οτι οι σχεδιασμοι που υπηρχαν στο κομμα,ανατραπηκαν με τους χειρισμους του Παπανδρεου που παραλιγο να μας πεταξουν εξω απο το ευρω.Αυτες τις ωρες ο Προεδρος χρειαζεται στηριξη και εμπιστοσυνη και οχι μικροψυχα σχολια και συμπεριφορες

  68. Tonia G. avatar
    Tonia G. 10/11/2011 16:57:11

    Δυστυχώς ο Αντώνης τσίμπησε. Η Ιστορία έγραψε. Η Βάση βρίσκεται σε εξαγρίωση. Η κατάσταση δεν είναι αναστρέψιμη. Ο Αντώνης τους τελευταίους δυο μήνες είχε αρχίσει να μαζεύει και να πείθει τους δυσαρεστημένους ΝΔκράτες του '09. Και αυτοί ήταν πολλοί μα πάρα πολλοί... Πλέον δεν θα τους αγγίξει ποτέ πια.

    Ας σκεφτεί ποιοι θα κάνουν αγώνα πλέον γι' αυτόν. Ποιοι θα πάνε σπίτι σπίτι, καφενείο καφενείο, γειτονιά με γειτονιά. Τα μεσαία και χαμηλα στελέχη με την πολιτική της τελευταίας εβδομάδας να τα ξεγράψει...
    Πλέον εξισώθηκε με τους πρώην αντιφρονούντες του. Τι μας λέει με την απόφαση του για ψήφο στη Κυβέρνηση Παπαδήμου;

    Κανείς δεν θα τιμωρηθεί για την εισβολή του ΔΝΤ.
    Κανείς για την υπογραφή του Μνημονίου.
    Κανείς για τη σπέκουλα με το δημοψήφισμα.

    Αντώνη, άλλα περιμέναμε. Για άλλα παλεύαμε. Άλλα μας έδωσες.
    Δυστυχώς.

  69. A.M. avatar
    A.M. 10/11/2011 16:59:43

    Το είδαμε λοιπόν ΚΑΙ αυτό!

    «Αυτός που χαμογελάει δεν έμαθε ακόμα τα δυσάρεστα νέα.»

  70. Αλεξανδρος avatar
    Αλεξανδρος 10/11/2011 17:02:32

    Ας αναλογιστουμε αν ο Ιωαννης Μεταξας δεν ειχε πει ΟΧΙ απευθυνοταν στους Ελληνες και ελεγε οτι επρεπε να δεχθουμε το τελεσιγραφο της Ιταλιας γιατι διαφορετικα θα ειχαμε πολεμο 2 εκατομυρια νεκρους απο μαχες και το λοιμο και οτι ο Ελληνικος Λαος θα εξαθλιονοταν για πολλα πολλα χρονια ....τι θα ειχαμε εμεις να συζηταμε και να καμαρωνουμε σημερα??? Απλως το θετω προς συζητηση...Καλη τυχη σε ολους μας!!!!

    • Περιπτερας avatar
      Περιπτερας @ Αλεξανδρος 10/11/2011 17:16:46

      Να αγιάσει το στόμα σου ρε φίλε...φτάνει επιτέλους με τους εκβιασμούς και τις πα@@ριες τους....

      • Αλεξανδρος avatar
        Αλεξανδρος @ Περιπτερας 10/11/2011 17:19:09

        Σε λιγο θα μας βαλουν να καταργησουμε την 28η για να μην ενοχλειται η Μερκελ και θα μας πουν οτι ο Μεταξας και ολοι ελληνες που πολεμησαν και αντισταθηκαν αριστεροι δεξιοι κεντρωοι ηταν προδοτες!!!

        • Greek Voter avatar
          Greek Voter @ Αλεξανδρος 10/11/2011 18:49:02

          Τρομοκράτες λέγονται σήμερα...

        • Τασος avatar
          Τασος @ Αλεξανδρος 10/11/2011 21:15:24

          Δεν ξερω ποιος είσαι, φαντάζομαι ότι δεν είσαι αυτός ο Αλέξανδρος... αλλά τα λες πολύ καλά σαν τον παλαιό καλό φίλο μου!!!!

    • Tonia G. avatar
      Tonia G. @ Αλεξανδρος 10/11/2011 19:37:41

      Απαράδεκτοι, τυχοδιώκτες ήταν τότε αυτοί που είπαν ΟΧΙ στην τότε ΝΕΑ ΤΑΞΗ πραγμάτων που εκφραζόταν από τον Μουσολίνι. Έθεσαν με το ΟΧΙ τους προφανώς το σύνολο του Ελληνικού λαού σε πείνα, πόλεμο, δυστυχία και ΘΑΝΑΤΟ.
      Αλλά τότε η Τιμή και η προσωπική και Εθνική Αξιοπρέπεια ΑΞΙΖΑΝ περισσότερο. Αυτό ξέχασε ο Αντώνης την περασμένη βδομάδα. Ενώ εμείς ΟΧΙ!

  71. Δ.Φ. avatar
    Δ.Φ. 10/11/2011 17:03:13

    Δεν γνωριζω εαν ο αντωνης πιεστικε να πει ναι στη μεταβατικη κυβερνηση,αλλα μπορω να πω οτι καλα εκανε κ ειπε ναι, γιατι η αντιμονιακη τακτικη δεν οδηγουσε πουθενα...η νδ δεν ειναι αριστερο κομμα να εχει ακραιες αποψεις,ειναι μελος των λαικων κομματων στην εε κ ολοι κατεκριναν την σταση του...εκτος αυτου μην ξεχνατε την κατασταση μας ειδικα μετα το δημοψηφισμα...το διλημα ηταν μεταβατικη κυβερνηση η χρεωκοπια,αυτο διεμυνησαν ολοι οι ευρωπαιοι ηγετες...ερωτω τι επρεπε να κανει, να μην συμμετεχει κ να χρεωκοπησουμε αφου δεν υπαρχει φραγκο κ να επιστρεψουμε στην δραχμη... οι εταιροι μας μας ειπαν, κανετε οτι θελετε εμεις δεν βιαζομεθα,θελετε δημοφηφισμα,θελετε εκλογες κανετε οτι θελετε...οι προθεσμιες κ τα προβληματα τρεχουν κ εαν δεν καναμε κυβερνηση κ πηγαιναμε σε εκλογες τωρα,μετα τις εκλογες θα ξυπνουσαμε στην δραχμη κ τοτε εσεις οι ιδιοι θα τον κατηγορουσαται ως προδοτη,εκτος εαν εισθε θυσιασωτες του τσιπρα,της αυριανης κ αυτων που βγαλανε τα χρηματα τους εξω,τοτε θα λεγαμε καληνυχτα ελλαδα...

  72. Nikolas avatar
    Nikolas 10/11/2011 17:03:35

    Κύριοι, έχω μια κρυφή ελπίδα ότι γύρο από τον Παπαδήμα θα συσπειρωθούν όλες οι εκσυχρονιστικές δυνάμεις της χώρας μας ώστε να γίνουμε μια κοινωνία δικαιου δυτικού τύπου.
    Οι δυνάμεις αυτές βρίσκονται σε όλα τα αστικά κόμματα (και μερικοί εγκλωβισμένοι στην παλαβή αριστερά) της πατρίδας μας. Ίδωμεν

  73. gynner avatar
    gynner 10/11/2011 17:11:43

    Θα είμαι κακόπιστος τώρα αν προσπαθήσω να ταιριάξω μερικά κομμάτια στο πάζλ;Πότε πήρε ξεκάθαρη θέση ο Σαμαράς όταν πλημμύριζαν οι πλατείες απο κόσμο;Γιατί δεν έκανε ούτε μία ανοιχτή(έστω σε κλειστό)συγκέντρωση ΚΑΤΑ του μνημονίου;Και τέλος όταν είδε το ποτάμι που ξεχύθηκε σε όλες τις πόλεις την 28η Οκτωβρίου, μήπως εκεί κατάλαβε οτι ο λαός πλέον δεν σηκώνει αστεία και είπε να εκδηλώσει αυτά που πραγματικά πιστεύει πρίν κληθεί να κυβερνήσει;

    • Αλεξανδρος avatar
      Αλεξανδρος @ gynner 10/11/2011 17:15:51

      Δεν εχεις αδικο

    • Αιθεροβάμων avatar
      Αιθεροβάμων @ gynner 10/11/2011 17:31:59

      η απαντηση ειναι απλη...δεν εκανε συγκεντρωση κατα του μνημονιου γιατι στην ουσια ποτε δεν ηταν κατα του μνημονιου...ελεγε ψεματα στον κοσμο για να παρει ψηφους στις επομενες εκλογες! και το χειροτερο ολων νομιμοποιησε με την σταση του ολη την παρανοια του αντιμνημονιου! ως τεκμηριωση ψαξτε το προεκλογικο προγραμμα της ΝΔ του 2004 περι επανιδρυσης του κρατους και συγκρινετε το με τις βασικες αρχες του αρχικου μνημονιου...θα εκπλαγειτε!

  74. Προμηθέας avatar
    Προμηθέας 10/11/2011 17:15:25

    Αγαπητοί φίλοι - Αγαπητοί Συμμαχητές
    Περιμέναμε (-υπομείναμε) τόσο καιρό.
    Αν είναι για καλό θα δείξει.
    Κρατάμε το 101 και σήμερα!

  75. kostasthess avatar
    kostasthess 10/11/2011 17:16:08

    για οσους ξερουν να διαβαζουν, δεν κατσλαβα τι λεει παραπανω η σημερινη ανακοινωση της προεδριας απο αυτην την κυριακης.. Εαν μερικοι εδω μεσα περιμεναν να βγει ο Σαμαρας το μεσημερι πρωθυπουργος-τροπαιουχος κρατωντας τα κεφαλια του παπανδρεου κα του κωλοτουμπα στα χερια, να κατεβαζει τα καντηλια των δανειστων, χαριζοντας χρεη, διαγραφοντας χαρατσια και δινοντας αυξησεις σε μισθους και συνταξεις, καλυτερα να γυρισουν απο την αλλη μερια και να συνεχισουν τον υπνο τους.. ο Σαμαρας εκανε αυτο που επρεπε να κανει σαν αρχηγος του μεγαλυτερου αστικου κομματος την συγκεκριμενη χρονικη στιγμη.. καποιοι που βαφτηκαν με τα χρωματα του πολεμου, θαυμαστες του τραγκα, κουικ και λοιπων ακραιων, ας πανε στην χρυση αυγουλα, στους Λαφαζανιδες κα στους Μεντρεκες του ΚΚΕ..

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ kostasthess 10/11/2011 17:51:41

      Μια χαρά τα λές!Μπορεί στο blog να είμαστε μειοψηφία, έξω στην κοινωνία όμς τα πράγματα είναι αλλιώς.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ firiki2010 10/11/2011 18:13:00

        Την 28η Οκτωβρίου, πόσο "αλλιώς" (δηλαδή υπέρ σας) διαπιστώσατε εσείς οι νεοφιλελεύθεροι ότι είναι τα πράγματα;

        • firiki2010 avatar
          firiki2010 @ Αυριανιστής 10/11/2011 21:04:44

          Βάζουμε μια ταμπελλίτσα όχι ιδαίτερα δημοφιλή "νεοφιλελεύθεροι" και απαξιώνουμε τον "αντίπαλο". Γνωστή τακτική για "Μεντρέκες" και "Λαφαζάνηδες" που γράφεις κι εσύ πιο κάτω.

        • S.R. avatar
          S.R. @ Αυριανιστής 10/11/2011 22:07:20

          Ρε ,φιλε σταματα την καραμελλα περι του τρομερου και κακου "νεοφιλελευθερισμου" γιατι κατανταει κουραστικο και λιγο αφελες... Ξερεις τι ειναι ο νεοφιλελευθερισμος, εχεις διαβασει, η εχεις ακουσει οσα τοσα χρονια παπαγαλιζαν ΜΕΓΚΑ, ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ και η παλα ποτε ΑΥΡΙΑΝΗ , και πας να μεταφερεις τις ιδιες σοσιαλοταμπελες και εδω? Ο νεοφιλελευθερισμος μειωνει το κρατος, αυξανει τον ανταγωνισμο των ιδιωτων, κοβει τα νταβατζηλικια των διαπλεκομενων κρατικων "λειτουργων", με "επιχειρηματιες" και η Θατσερ που τον εφαρμοσε βγηκε 4 φορες πρωθυπουργος απο τους "λαλακες" τους Αγγλους ,που δεν ειχαν Ελευθεροτυπια και ΝΕΑ να τους πουν οτι ψηφιζαν κατι αθλιο.... Και αυτο που θα αλλαξει την κρατικοδιαιτη μεταπολιτευση σιγουρα θα εινα και νεοφιλελευθιερο... Οχι βεβαια με την σαχλη "ανθρωποφαγα" μορφη, που του δινουν τα τσακαλια του κρατισμου, που χανουν την "κουταλα" , αλλα με την αυστηρα οικονομικη, που εχει δωσει πολλα σε πολλους...
          Αυτα , και αν ημουν λιγο αποτομος ,προκαταβολικα , απολογουμαι, αλλα οι καιροι ειναι δυσκολοι για ολους μας..

      • Μαιρη Παπαχ. avatar
        Μαιρη Παπαχ. @ firiki2010 10/11/2011 18:34:01

        σε ποιο αλλο κοσμο ζειτε...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ kostasthess 10/11/2011 18:09:26

      Περίμενε λίγο, και όταν θα δεις κάτι εικοσάρια και δεκαπεντάρια (τοις εκατό) για "τους Λαφαζάνηδες και τους Μεντρέκες", μετά μην αναρωτιέσαι τι έχουν τα έρμα και ψοφάνε...

      • kostasthess avatar
        kostasthess @ Αυριανιστής 10/11/2011 18:25:19

        1) δεν ειμαι νεοφιλελευθερος. 2)ο Ελληνικος λαος ειναι παρορμητικος.. Σε 3 μηνες θα ειναι αλλιως τα πραγματα.. Στις αγροτικες περιοχες ο κοσμος θα ψηφισει παραδοσιακα με μικρες μεταβολες εις βαρος του ΠΑΣΟΚ, βεβαια.. Ο σαμαρας δεν θα γινει Τσε Γκεβαρα, ουτε εμεις βενσερεμος.. Δουλεια μας ειναι να βοηθησουμε να εξιχρονισουμε σε ιδεες και να εκδημοκρατισουμε αυτο το κομμα.. Το να κουναμε μαντηλι στα δυσκολα ειναι η ευκολη λυση.. Ριψασπιδες δεν θα γινουμε τωρα αγαπητε μου αυριανιστη

  76. ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ avatar
    ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ 10/11/2011 17:19:25

    Πολλοί εδώ μέσα, όπως και εγώ, συναισθηματικά κινούμενοι από την αγάπη μας για την Ελλάδα τα χώνουμε στον Αντώνη, γιατί είμαστε οπαδοί του "όλα ή τίποτα" ή να το πω αλλιώς " Ελλάς ή τέφρα".

    Σίγουρα ο Αντώνης δεν τα πέτυχε όλα, αλλά κινούμενος με τετράγωνη λογική
    πέτυχε πολλά και μας απάλλαξε από το τίποτα (= ΓΑΠ).

    Αντώνη, πιστεύουμε σε εσένα, και η Ελλάδα στηρίζεται πάνω σου.

  77. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 10/11/2011 17:23:35

    Eίναι τελείως διαφορετικό να διαφωνείς με την κίνηση του Σαμαρά ως πολιτική επιλογή (κάτι που θα φανεί στο μέλλον) από το να λες ότι ξεπουλήθηκε στους τραπεζίτες, στο 4ο Ραϊχ, στα ντόπια και ξένα μονοπώλια, στις ιμπεριαλιστικές δυνάμεις ή δεν ξέρω εγώ σε τι άλλο.

    • gynner avatar
      gynner @ Κώστας Θ. 10/11/2011 17:33:54

      Τι πολιτική επιλογή και τι κίνηση φίλε μου.Εδώ μιλάμε για την ίδια την ύπαρξη μας ως λαού.Υποφέρουμε το καταλαβαίνει κανείς;;;Χανονται δουλειές χάνονται σπίτια χάνονται ζωές και μερικοί μιλάτε για πολιτικές επιλογές και κινήσεις λές και πήρε θέση για την πετρελαιοκίνηση των ΙΧ στην Αθήνα!!!Σας παρακαλώ..............

  78. petron avatar
    petron 10/11/2011 17:24:16

    Δύο λέξεις πρέπει να τονιστούν:

    ΜΕΤΑΒΑΤΙΚΗ

    και

    ΕΚΛΟΓΕΣ

    Αλλιώς τα παπαγαλάκια και τα γνωστά όργανα της προπαγάνδας θα ΞΕΣΑΛΩΣΟΥΝ.

  79. Ανδρέας avatar
    Ανδρέας 10/11/2011 17:27:49

    Παίδες, δεν είναι όλα μαύρα. Ασφαλώς και ενοχλεί το γεγονός ότι η ΝΔ θα καθίσει γύρω από την ίδια κυβερνητική τράπεζα με ένα κόμμα που εκπροσωπεί τον παλαιοκομματισμό στην Ελλάδα, ένα κόμμα των μηχανισμών και της διαπλοκής, ένα κόμμα του 1%, τη Δημοκρατική Συμμορία (ή Συμμαχία, δεν θυμάμαι καλά). Αυτό και αν ενοχλεί. Οι υβριστές του κόσμου της μαγάλης παράταξης της ΝΔ να πάρουν υπουργικούς θώκους. Και, βεβαίως, ενοχλεί η παρανοϊκή απόφαση Παπανδρέου να μην προκηρύξει εκλογές. Αφού ο ίδιος παραιτήθηκε, ο ίδιος σηκώθηκε, επιτέλους, από την καρέκλα, γιατί δεν προκήρυξε εκλογές; Περίεργο δεν είναι; Αν ο λαός δεν έδινε δυνατότητα σε κανένα κόμμα να εξασφαλίσει αυτοδυναμία, τότε ας συγκροτείτο κυβέρνηση εθνικής σωτηρία-ενότητας υπό τον Λουκά Παπαδήμου. Αλλά να μιλήσει ο λαός.

    Βεβαίως, η ΝΔ θα επωμιστεί μεγάλο, κυβερνητικό κόστος από εδώ και πέρα. Και μάλιστα κόστος που δεν της αναλογεί. Κόστος που προκύπτει από μια απόφαση του απερχόμενου πρωθυπουργού να στερήσει το συνταγματικώς κατοχυρωμένο δικαίωμα του ελληνικού λαού να εκφραστεί μέσω εκλογών. Πολύ φοβούμαι ότι η πτώση της ΝΔ δημοσκοπικά δεν θα αργήσει να έρθει. Και κυρίως δεν θα αργήσει να έρθει η απαξίωσή της στα μάτια του κόσμου.

    Αλλά δεν μπορεί ο Σαμαράς να έσυρε τη ΝΔ σε αυτήν την κατάσταση χωρίς να υπάρχει σοβαρός λόγος. Κάτι έγινε στο παρασκήνιο, που δεν το ξέρουμε εμείς και ίσως δεν πρόκειται ποτέ να το μάθουμε. Κάτι που ανάγκασε τον Σαμαρά να κάνει στροφή στη στάση του. Το θετικό είναι ότι η επιλογή Παπαδήμου έγινε θριαμβικά δεχτή από τους έξω. Από αυτούς που διαθέτουν τα χρήματά τους για μας. Αν ο Παπαδήμος μπορέσει να αλλάξει το κλίμα στις αγορές και βοηθήσει στην εκτόνωση της δυσπιστίας των "εταίρων" έναντι της Ελλάδα, τότε άξιζε τον κόπο η επιλογή τους ως επικεφαλής της μεταβατικής κυβέρνησης. Θα κριθεί από τον λαό και αυτός. Όπως και όλοι οι άλλοι παίκτες του πολιτικού συστήματος.

    • Nikolas avatar
      Nikolas @ Ανδρέας 10/11/2011 18:25:18

      Φίλτατε μου έχεις ένα κενό στον συλλογισμό σου, δεν πρέπει να λέμε
      "Βεβαίως, η ΝΔ θα επωμιστεί μεγάλο, κυβερνητικό κόστος από εδώ και πέρα. Και μάλιστα κόστος που δεν της αναλογεί."
      αλλα
      Πρώτα η πατρίδα και μετά η N.D.
      Η N.D. ούτε άλλο κόμμα έχει λόγο ύπαρξης αν δεν είναι για το καλο του τόπου. Τα κόμματα δεν είναι αυτοσκοπός είναι μέσα για μια καλύτερη Ελλάδα

      • victoria (true) avatar
        victoria (true) @ Nikolas 10/11/2011 21:17:09

        Ακριβώς το ανάποδο.
        Αν η ΝΔ δεν είχε επωμιστεί αυτό το κόστος θα είχε σίγουρη αυτοδυναμία.

        Ανοίξτε τα μάτια σας αγαπητέ Νικόλα.
        Το ξέρω πως η χαρά που έχουν τα κανάλια σας μπερδεύει, αλλά τη συναίνεση που θέλουν δεν θα την πάρουν. Έδιωξε τον ΓΑΠ και πήρε ημερομηνία εκλογών. Απλώς επενδύουν στο συναίσθημά σου, για να επανέλθουν δριμύτεροι στο σκοπό, να μην κυβερνήσει ο Σαμαράς.

        • sofia or8h avatar
          sofia or8h @ victoria (true) 11/11/2011 02:43:15

          +1000000

      • Ανδρέας avatar
        Ανδρέας @ Nikolas 11/11/2011 11:12:37

        Αυτό ακριβώς είπα στο τέλος, Νικόλα. Ότι αν υπάρχει έστω και μια πιθανότητα να κερδίσει η Ελλάδα από την επιλογή Παπαδήμου, τότε αξίζει τον κόπο η συγκρότηση τέτοιας κυβέρνησης και το όποιο κόστος έχει να επωμιστεί η ΝΔ. Γιατί είναι σίγουρο ότι θα επωμιστεί έστω και μερικό κόστος. Ιδίως αν η νέα κυβέρνηση δεν είναι βραχείας πνοής και βεβαίως αν ανακοινώσει νέα μέτρα. Στην πραγματικότητα τα όσα διεκήρυττε εδώ και 2 χρόνια η ΝΔ θα κριθούν από την απόδοση αυτής της κυβέρνησης. Περιμένουμε, για παράδειγμα, να δούμε μείωση φορολογικών συντελεστών. Θα το δούμε; Αν το δούμε, τότε ίσως η πρόκληση να γίνει ευκαιρία για τη ΝΔ.

  80. Γιώργος msn avatar
    Γιώργος msn 10/11/2011 17:32:48

    Με όλη την καχυποψία (δικαιολογημένη πιστεύω) που τρέφω για τις τράπεζες και τα βρώμικα παιχνίδια τους απέναντι στους λαούς της ευρώπης και όχι μόνο, προσωπικά θα κάνω υπομονή και θα ελπίζω μη τυχόν και "φτουράει" τίποτε παραπάνω ο Παπαδήμος και μας βγει σε καλό...

  81. λαικη δεξια avatar
    λαικη δεξια 10/11/2011 17:38:59

    φακτορα , το εχουν πει και οι υπολοιποι , αλλα δεξου και απο μενα ενα ΜΠΡΑΒΟ + 1000000 ... ( πανω , κατω , τοσοι ψηφισαμε στις εσωκομματικες ) .

  82. kostantinos avatar
    kostantinos 10/11/2011 17:39:02

    re paidia ti perimenoume pleon otan ola ta oikonomika tou m@@ papantreou ta xeirizotan o idios aftos ta ebgaze kai tha ta bgazei tin bapsame

  83. Xartografos avatar
    Xartografos 10/11/2011 17:44:23

    Μα τι διαόλο σας τσίμπησε? Είδατε ποτέ πόλεμο χωρίς χαμένες μάχες ? Είδατε ποτέ κολυμβητή να τερματίζει στεγνός? Είχε απέναντι του ΌΛΟΝ τον πλανήτη κι ως την εσχάτη ώρα τράβαγε τ' αρχ@α του Ρεν.
    Οι δρόμοι είναι πάντα δύο. Ο ένας, ο εύκολος, ανατινάζεις το σύστημα κι ελπίζεις άτακτα, ροβεσπιερικά, μπολσεβίκικα να βρεις την ειρήνη στη ζούγκλα που εγκατέστησες. Ο άλλος, ο ψυχομάχος, ορμάς μέσα σ' αυτό, με εκλογές, με ήττες, με νίκες, με ιερολολοχίτες, να μην σε συνθλίψει το γρανάζι και να βγεις απολτοποίητος από την άλλη. Θαρρώ βιάζεστε. Αναθαρρήστε, μια ήττα ήταν, σιγά το πράγμα. (ΥΓ. Κι ο κρετίνος για κανώ... αυτό πού το βάζεις !)

  84. Θέμις avatar
    Θέμις 10/11/2011 17:44:37

    Νιώθω μια τεράστια απογοήτευση. Σαν να έφτασε η ομάδα μου, μετά από εξαιρετική πορεία στον τελικό του Champions League, να βρισκόμαστε στο 25΄, να έχει φάει 2 γκολ και να θέλω να κλείσω την τηλεόραση.
    Αν τελικά αποδειχθεί ότι ο Σαμαράς με την σύμπραξή του συναινεί και στηρίζει την εξαθλίωσή μας και την ανευ όρων παράδοση της Ελλάδας στους τοκογλύφους, όπως προκύπτει από τις μέχρι τώρα ανακοινώσεις, θα είναι ακόμη πιο ανέντιμος από το ΠΑΣΟΚ με το "λεφτά υπάρχουν". Θ' αποδειχθεί δοσίλογος, "συναινώντας στο λάθος".
    Αλλά ομολογώ ότι είμαι ακόμη στη φάση της άρνησης. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι δεν πιστεύει σε τίποτε απ' όσα έλεγε επί 2 χρόνια. Σαν οικονομολόγος που είναι δεν μπορώ να πιστέψω ότι αποδέχεται ότι ο σωστός δρόμος είναι τα χαράτσια, η ύφεση και η ανεργία. Σαν Έλληνας που είναι δεν μπορώ να πιστέψω ότι θα υπογράψει και θα ψηφίσει την παράδοση της εθνικής μας κυριαρχίας στους δανειστές-εκβιαστές.
    Και κάτι ακόμη που δεν χρειάζεται να είναι κανείς οικονομολόγος για να το δει. Ο κυρίαρχος στόχος -λέει- αυτής της συνκυβέρνησης είναι να παραμείνει η χώρα στο ευρώ, να αποφύγει τη χρεοκοπία. Για ποια παραμονή της Ελλάδας στο ευρώ μιλάμε και για ποια διάσωση της ευρωζώνης; Το δημόσιο χρέος του πιο πρόσφατου θύματος των τοκογλύφων, της Ιταλίας, ξεπερνάει τα 2 τρις €. Πιστεύει ειλικρινά κανείς από όσους θα συμμετάσχουν στην νέα κυβέρνηση ότι σε λίγο καιρό θα υπάρχει ευρωζώνη για να συνεχίσει και η Ελλάδα, υποβάλλοντας σε θυσίες τον λαό της, να είναι μέλος της;
    Πάντως, αν τελικά ο Σαμαράς αποδειχθεί ψεύτης, θα έχει κάνει και κάτι καλό για μας: θα μας έχει απαλλάξει από φρούδες ελπίδες.

    • Θέμις avatar
      Θέμις @ Θέμις 10/11/2011 18:29:05

      Αν αποδειχθεί ότι κάνω λάθος, θα είμαι πανευτυχής να ζητήσω συγγνώμη.

  85. akisenv avatar
    akisenv 10/11/2011 17:44:38

    Δεν πειραζει, ετσι γραφεται η ιστορια σε αυτον τον τοπο οχι απο τους ηγετες του αλλα απο τον λαο μας. Οι πολιτες θα δωσουν την λυση και θα αποκαταστησουν την δημοκρατια και την εθνικη αξιοπρεπεια. Στο κατω κατω το προβλεπει και η ακροτελευτια διαταξη του Συνταγματος.

  86. Greco21 avatar
    Greco21 10/11/2011 17:47:37

    Tελικά ο "κανένας" που ήταν πρώτος σε όλες τις δημοσκοπήσεις πήρε μορφή και όνομα. Λουκάς Παπαδήμος.

    Πάντως ο πόλεμος δεν τελειώσε ακόμα... Εάν κάποιος πιστεύει βαθιά εφόσον νοιώθει ζωντανός και ενεργός πρέπει να δίνει μάχες. Πέρα από οποιδήποτε κόμμα υπάρχει η ιδεολογία πίσω από αυτό. Αυτό δεν το παραδίδουμε σε κανέναν. Το γράφω επειδή βλέπω ένα κλίμα απογοήτευσης. Δυστυχώς δεν είμαστε ΠΑΣΟΚ να ακολουθούμε σποτάκια, συνθήματα και πλασιέ μαυρογυαλούρους. Ο εκάστοτε ηγέτης της Ν.Δ. έχει το παραπάνω βάρος να οδηγεί περισσότερους σκεπτόμενους πολίτες. Όχι ότι δεν έχουμε και εμείς στο κόμμα βαρίδια, κομματικά γαβ,γαβ και γλύφτες. Απλά δεν τους θεοποιούμε και δεν τους έχουμε πρότυπο. Με λίγα λόγια στον δικό μας κώδικα αξιών η ιδεολογία είναι στην κορυφή της πυραμίδας.

  87. Hercules! avatar
    Hercules! 10/11/2011 17:51:05

    Με ξενερωσες Αντωνη και κριμα γιατι εκτεθηκαμε ολοι οσοι σε στηριζαμε. Αντε παρεα με τον Κωστακη τον Καραμανλη να παιζετε play station

  88. vassilis avatar
    vassilis 10/11/2011 17:53:04

    H απορια μου εγκειται στο τι παραπανω μπορει να προσφερει ο συμβουλος του παπανδρεου ,παπαδημος,που δεν τον συμβουλευσε να κανει.Το μονο που εγινε ειναι το κοστος απο τα μετρα που θα ακολουθησουν να επιμερριστει και να εχουν ενα αλλοθι οι επομενοι πολιτευομενοι για τα πανδεινα που θα τραβηξει ο λαος.

  89. Joao avatar
    Joao 10/11/2011 17:53:49

    …Λουκάς Παπαδημος: 11ος πρωθυπουργός της Ελλάδας και ορκίζεται στις 11/11/11
    Γεννήθηκε στις 11/10/1947 δηλ 11 η μέρα, 1+0=1 και 1+1+9 =11 και 4=7 =11....
    χεχεχε

    • Απαισιόδοξος avatar
      Απαισιόδοξος @ Joao 10/11/2011 18:08:50

      Να μπορούσε να κατεβάσει και στο 11% τον ΦΠΑ... γιατί όπως πάμε, στο 111% τον βλέπω!!!

    • Ψαλιδοχέρης avatar
      Ψαλιδοχέρης @ Joao 10/11/2011 18:41:26

      http://www.youtube.com/watch?v=EVtAxECQAZ8

  90. Δάσκαλος avatar
    Δάσκαλος 10/11/2011 17:56:03

    Είμαι τόσο θυμωμένος που ίσως δεν μπορώ να κρίνω αντικειμενικά. Μιλάω όλο αυτό τον καιρό όμως με τόσο κόσμο και μόνο πασόκοι και εξαπτέρυγα (20% )ήθελαν τη συγκυβέρνηση, με ηλιθιες δικαιολογίες.
    Από που προκύπτει ότι "το ήθελε ο λαός" που ουρλιάζουν όλα τα λαμόγια των Μ.Μ.Ε;
    Αφού "το λάθος" δε βγαίνει γιατί να το αποδεχτούμε;
    Μήπως ο λαός δεν θα πρέπει να έχει ελπίδες για να καμφθεί το φρόνημά του ώστε να περάσει πιο εύκολα στη σκλαβιά;
    Μπορεί ο Σαμαράς να έπαιξε αυτό το ρόλο;

  91. A.M. avatar
    A.M. 10/11/2011 17:56:53

    Αφιερωμένο σε όλους τους απογοητευμένους... και όχι μόνο.

    h**p://www.youtube.com/watch?v=O0lNgcZRxEg

    «Η ζωή είναι ένα παιχνίδι, ένα παιχνίδι όπως όλα τα παιχνίδια και τίποτε περισσότερο.
    Καλή ...διασκέδαση!»


    A... και για να μην ξεχνιόμαστε...

    Και στο επονομαζόμενο «δημοκρατικό» πολίτευμα είναι δυνατόν να σε κυβερνάνε με το έτσι γουστάρω άνθρωποι που ποτέ μα ποτέ ΔΕΝ τους ψήφισες! άνθρωποι που ποτέ μα ποτέ ΔΕΝ σου παρουσίασαν κάποιο κυβερνητικό πρόγραμμα - έστω και γεμάτο ψέμματα και ανακρίβειες - προεκλογικά, άνθρωποι που ποτέ μα ποτέ δεν διανοήθηκες ότι θα σε κυβερνήσουν!

    Αναρωτιέμαι ειλικρινά..
    .. σε τι διαφέρει αυτό ο νέος «πρωθυπουργός» απ τον οποιονδήποτε δικτάτορα;;;
    και γιατί να με κυβερνήσει κάποιος τον οποίον ΔΕΝ ψήφισα όχι μόνον εγώ αλλά ΚΑΝΈΝΑΣ ΑΠΟΛΎΤΩΣ Έλληνας;;;
    και γιατί εγώ και ο κάθε άλλος Έλληνας πολίτης πρέπει να υπακούσω και να εφαρμόσω νόμους που θα ψηφίσει ένας που ΠΑΡΆΝΟΜΑ σφετερίστηκε τον τίτλο του πρωθυπουργού χωρίς να έχει την ψήφο ΟΎΤΕ ΕΝΌΣ Έλληνα πολίτη;;;;

    Και δεν δικαιούμαι εγώ και ο κάθε Έλληνας πολίτης την ανυπακοή στους νόμους ενός σκιάχτρου που το ονόμασαν «πρωθυπουργό» με το έτσι γουστάρω κάποιοι;

    Και δεν είναι αυτό Συνταγματική εκτροπή;;;

    h**p://www.youtube.com/watch?v=rGtKrkAdUXo

    Σκλαβιά..

  92. Θετταλός avatar
    Θετταλός 10/11/2011 18:01:38

    3 ψυχές σε 1 σώμα
    1 σώμα με 3 κεφαλές
    δηλαδή κυβέρνηση ΤΕΡΑΣ, ερμαφρόδιτη, transexoual, synenesis
    Κλωνοποίηση της τρόικας εξωτερικού με τη νέα τρόικα εσωτερικού ΠΑ.ΣΑ.ΚΑ ή ΣΑ.ΠΑ.ΚΑ ή ΚΑ.ΣΑ.ΠΑ made in greece. Να μας ζήσει και καλούς απογόνους.

  93. Βούρδουλας avatar
    Βούρδουλας 10/11/2011 18:03:19

    Εχω φάει μάλλον μπαν μετά από τρεις προσπάθειες να γράψω κάτι όταν έγιναν τα επεισόδια της 28ης Οκτωβρίου και καταφέρθηκα, εξακολουθώ να πιστεύω πως έγινε κόσμια, κατά του "θεσμού" (μη χέσω) του προέδρου της δημοκρατίας.
    Αφού δεν ανέβηκε καμιά από τις αναφορές μου έριξα και ένα ψιλοσιχτήρι γιατί πιστεύω πως πρέπει να ακούγονται όλες οι απόψεις και δεν μου αρέσει το άγριο κόσκινο, ειδικά όταν γίνεται, επαναλαμβάνω, σε αρκετά κομψές τοποθετήσεις.

    Τέλος πάντων, λίγη σημασία έχει αυτό και λίγη σημασία έχει αν θα ανεβάσετε κι' αυτή την αναφορά.

    Αυτό όμως που οφείλω να κάνω, είναι να δώσω συγχαρητήρια στο σάιτ και στον φάκτορα για την στάση τους σήμερα. Πιο έντιμη δεν γίνεται. Την βρίσκω έως και αγνή, ίσως και βιαστική αλλά 100% έντιμη. Chapeau, που λένε και στα γαλλικά..

    Νεοδημοκράτης δεν είμαι, είμαι από τους πρώην ΚΚΕ που είναι εντελώς απογοητευμένοι από τα μαυσωλεία που βλέπουν να εκπροσωπείται το κόμμα και ψάχνουν αλλού φωνές λογικής , φωνές ανθρώπων που κινούνται στο δικό μας και όχι σε παράλληλο σύμπαν. Δεν είχα αναπτύξει σχέση εμπιστοσύνης με τον Σαμαρά όπως οι περισσότεροι ψηφοφόροι του που είναι σήμερα απογοητευμένοι από τη στάση του. Εξακολουθώ όμως να θυμάμαι το πολύ πρόσφατο "έχετέ μου εμπιστοσύνη", τσίμπησα μπορώ να πω, μ' έπεισε και επειδή τον θεωρώ πάνω απ' όλα καλό άνθρωπο και πατριώτη, δεν λέω ακόμα "ήταν κι' αυτός ένας σαν τους άλλους".

  94. ΠΕΤΡΟΣ Μ. avatar
    ΠΕΤΡΟΣ Μ. 10/11/2011 18:03:25

    Συγχαρητήρια στο ANTINEWS.
    Αποδεικνύει ότι η συλλογική ηθική , συνείδηση και μνήμη είναι ανώτερη από την φοβική μετριότητα εγκλείστων συμβούλων.

    Τα πιο σκοτεινά και καλύτερα μυαλά εξωεθνικών κέντρων που συνέλαβαν και εκτελούν με χειρουργική ακρίβεια το σχέδιο υποδούλωσης του Ελληνικού λαού
    θα έτρωγαν τα μούτρα τους αν απέναντι ο ΑΣ επέλεγε να αντιπαραθέσει αυτήν εδώ τη συλλογικότητα.

  95. Γ.Τ. avatar
    Γ.Τ. 10/11/2011 18:04:34

    Αντωνη μην ανησυχεις εμεις θα εκφραστουμε στις εκλογες. Δεν θα ξεχασουμε Αντωνη.

    • stanley@gr avatar
      stanley@gr @ Γ.Τ. 10/11/2011 18:45:02

      εγω προσωπικα θα συνεχισω να τον στηριζω.

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ stanley@gr 10/11/2011 20:38:39

        Κι εγώ, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα..έπρεπε να μιλήσει στις ψυχές μας και προς το παρόν έχασε την ευκαιρία..

  96. Απαισιόδοξος avatar
    Απαισιόδοξος 10/11/2011 18:06:50

    Αυτή η ανάρτηση του φάκτορα, και κυρίως η ποικιλία και ο πλούτος των σχολίων που την ακολούθησαν, επιβεβαιώνουν το ΕΠΙΠΕΔΟ του διαλόγου ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΩΝ πολιτών, που γίνεται μέσω του antinews. Το μόνο αισιόδοξο στοιχείο αυτών των ζοφερών ημερών, είναι ότι υπάρχουν ακόμη (πολλοί) έλληνες που δεν χάφτουν μύγες! Μια μαγιά απομένει...

  97. firiki2010 avatar
    firiki2010 10/11/2011 18:08:12

    Αυτό που παρατηρώ στους περισσότερους σχολιαστές και ομολογώ με ενοχλεί είναι ότι το σκεπτικό τους ξεκινάει με το τι σημαίνει η νέα κατάσταση για τον ...Σαμαρά. Παγίδευςεή παγιδεύτηκε; Νίκησε ή έχασε; Είναι στο κόλπο ή όχι; Απογοήτευσε ή έκανε μια μεγαλοφυή κίνηση;

    Και ο τόπος; Κέρδισε από την σημερινή εξέλιξη; ΥΠΟ ΤΙΣ ΔΕΔΟΜΕΝΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ υπήρχαν για τον τόπο καλύτερες επιλογές; Εχει ο τόπος σήμερα καλύτερες προοπτικές απ΄ ότι πριν 10 μέρες; Αν οι απαντήσεις στις τρείς τελευταίες ερωτήσεις είναι α) ναι β)όχι γ)ναι μάλλον πρέπει να είμαστε ευχαριστημένοι . Και ο Σαμαράς το ίδιο!

    • Χριστινα Μελ. avatar
      Χριστινα Μελ. @ firiki2010 10/11/2011 18:46:30

      ειχε. Εκλογες!

    • A.M. avatar
      A.M. @ firiki2010 10/11/2011 19:32:34

      @firiki2010 έγραψε:
      «Και ο τόπος; Κέρδισε από την σημερινή εξέλιξη;»

      Σαφώς και ΌΧΙ!
      Τι να κερδίσει δηλαδή έχοντας ως «πρωθυπουργό» έναν εντεταλμένο τη ΕΚΤ;
      Οι τράπεζες πιθανόν να κέρδισαν, η ΕΕ και οι δανειστές μας σίγουρα κέρδισαν.
      «Ο τόπος» - δηλαδή οι ΈΛΛΗΝΕΣ! γιατί αυτό είναι «ο τόπος» - σαφώς και ΔΕΝ έχουν να κερδίσουν τίποτε!
      Μαύρες μέρες και κατάμαυρες και παγωμένες νύχτες έρχονται..

      @firiki2010 έγραψε:
      «ΥΠΟ ΤΙΣ ΔΕΔΟΜΕΝΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ υπήρχαν για τον τόπο καλύτερες επιλογές;»

      Για τον τόπο δλδ για τους Έλληνες! σαφώς υπήρχαν:
      Λαϊκή ετυμηγορία, εκλογές δλδ και να κυβερνήσουν αυτοί που ο Ελληνικός λαός θα είχε επιλέξει να τον κυβερνήσουν!

      @firiki2010 έγραψε:
      «Εχει ο τόπος σήμερα καλύτερες προοπτικές απ΄ ότι πριν 10 μέρες; »

      Ο τόπος, δλδ. οι Έλληνες πολίτες! σαφώς και ΌΧΙ!
      Με έναν πρωθυπουργό διορισμένον απ τις τράπεζες και την τρόικα μόνο χειρότερες προοπτικές μπορούν να περιμένουν οι Έλληνες!

      Αν βέβαια ως «τόπο» εκλαμβάνουμε τις τράπεζες, την Γερμανία, την Γαλλία, τους δανειστές κλπ σαφώς και αυτός ο «τόπος» έχει καλύτερες προοπτικές.
      Μόνο που αυτός ο «τόπος» δεν με αφορά ούτε εμένα ούτε τους περισσότερους Έλληνες!
      Αφορά τους τραπεζίτες, την Μέρκελ, τον Σαρκοζί κ.λ.π. κλπ..

      • firiki2010 avatar
        firiki2010 @ A.M. 10/11/2011 21:16:28

        1 Προτιμούσες ενα Πετσάλνικο, κάποιον αχτράνθρωπο ένα άσχετο;
        2 Υπό τις δεδομένες συνθήκες που κατάλαβες δυνατότητα για εκλογές;; Αν το επέτρεπαν οι συνθήκες, δεν θα επέμενε η ΝΔ;
        3 Πριν 10 μέρες ήσουν ευρωπαΪκός περίγελως, εισέπραττες χαστούκια (γιατί ο Παπανδρέου στις Κάννες δεν ήταν ο "Γιώργος" ήταν δυστυχώς ...Ελλάδα) και αμφισβητείτο εκτός από την δυνατότητα και η θέληση σου να παραμείνεις στο ευρώ.
        Αν τυχόν είσαι κατά της ευρωπαϊκής προοπτικής φυσικά και τα πράγματα είναι χειρότερα!

        • A.M. avatar
          A.M. @ firiki2010 10/11/2011 23:24:53

          Είμαι ΥΠΈΡ της ευημερίας του Ελληνικού λαού!
          Είμαι ΥΠΈΡ της Εθνικής Ανεξαρτησίας της χώρας ΜΑΣ!

          Αν αυτά επιτυγχάνονται εντός ή εκτός ΕΕ ποσώς με ενδιαφέρει!

          Αυτό όμως που βλέπω εδώ και 15 περίου χρόνια είναι:
          αφενός οι τραπεζίτες να κονομάνε τ' άντερά τους
          και αφετέρου ο Έλληνας να φτωχαίνει όλο και περισσότερο!

          Απ την μέρα εισόδου μας στο € η ζωή του Έλληνα γίνεται κάθε μέρα και χειρότερη!

          Έχεις κάποια αντίρρηση επ αυτού;

          Όταν βέβαια αναφέρομαι στον Έλληνα ΔΕΝ αναφέρομαι στις 10 ή 20 χιλιάδες των Ελλήνων που δεν ξέρουν τι έχουν έτσι;
          Ούτε αναφέρομαι σε κάποια νούμερα και δείκτες προφανώς!
          Αναφέρομαι σε συνανθρώπους μου που ζούν κάθε μέρα δίπλα μου γνωστούς και άγνωστούς.

          Ε γι αυτούς η ζωή είναι μαύρη και άραχνη και προβλέπεται ακόμα πιο μαύρη! πίσσα .. κατράμι..

          Οπότε το δίλημμα εντός ή εκτός ευρώ / ευρωπαϊκή ή εθνοκεντρική πολιτική είναι μούφα δίλημμα!

          Το δίλημμα που θάπρεπε φίλε μου να τίθεται είναι το εξής:

          Να ζούν καλά οι τραπεζίτες και οι βιομήχανοι και οι πολυεθνικές ή να ζεί καλά ο Έλληνας πολίτης;

          Επ αυτού απάντησέ μου με ποιού το μέρος είσαι.

          Εγώ προφανώς είμαι με το μέρος του Έλληνα και όχι των τραπεζιτών.

          Βέβαια σε μια ιδανική κοινωνία όπου υπάρχουν κερδοφόρες επιχειρήσεις το λογικό θα ήταν να ευημερεί και ο εργαζόμενος.
          ΌΜΩΣ! ΔΕΝ ζούμε σε μια ιδανική κοινωνία και ακόμα και την εποχή που οι ιδιωτικές επιχειρήσεις και οι τράπεζες έβγαζαν τα δισεκατομμύρια ευρώ κέρδη ο Έλληνας εργαζόμενος συρρικώνονταν διαρκώς και από πλευράς αποδοχών και από πλευράς δικαιωμάτων μέχρι να φτάνει σήμερα στο σημείο να κινεζοποιείται εντελώς.

          Λυπάμαι αλλά τέτοια ευρωπαϊκή προοπτική ΔΕΝ την θέλω!
          Και απ όσο θυμάμαι οι μεγάλοι οραματιστές πολιτικοί εντελώς διαφορετικά είχαν ονειρευτεί την Ευρωπαϊκή Ένωση όταν την δημιούργησαν και σίγουρα ΔΕΝ την είχαν ονειρευτεί σαν ένα τέρας που τρώει τα μικρά κράτη.

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ firiki2010 11/11/2011 00:09:44

          Μην εξανίστασθε, αγαπητέ. Δεχθείτε την πραγματικότητα του διαρκώς ογκούμενου ευρωσκεπτικισμού, που ο προσφιλής σας ακρονεοφιλελευθερισμός διαμόρφωσε στην Ελλάδα. Λίαν συντόμως, όπως μας πάνε, ο ευρωσκεπτικισμός θα "χτυπάει" σταλινικά ποσοστά, κι εσείς ακόμα θα ξεπατικώνετε τον Χάγιεκ.

  98. Βόρειος avatar
    Βόρειος 10/11/2011 18:12:35

    Είμαι και εγώ ενας από αυτούς που πίστεψε στον Αντώνη Σαμαρά, αλλά δυστυχώς οι τρέχουσες πολιτικές εξελίξεις με έχουν απογοητεύσει. Πιστεύω ή μάλλον εύχομαι να έπεσε θύμα από το καλοστημένο σχέδιο του ΓΑΠ και των ξένων δανειστών για ξεπούλημα της Πατρίδας και εξαθλίωση της κοινωνίας, και όχι να είναι ο ίδιος συμμέτοχος του σχεδίου.
    Απορώ πως το περιβάλλον του Προέδρου κατέληξε, ότι πρέπει να εξωθήσει σε παραίτηση τον ΓΑΠ από την κυβέρνηση. Να παραιτηθεί δηλαδή ο άνθρωπος που κατάφερε μέσα σε δύο χρόνια να φτάσει το ΠΑΣΟΚ από ποσοστό 42% στο 15% και που σε ένα μήνα το πολύ θα ήταν μονοψήφιο. Αντίθετα τώρα γίναμε και μεις μέρος των προβλημάτων που αντιμετωπίζει ο λαός και που δυστυχώς θα επιδεινωθούν ακόμη περοσσότερο.
    Αν πιστεύουν όμως ότι θα καθίσουμε με σταυρωμένα χέρια να ανεχθούμε και άλλη εξαθλίωση κάνουν λάθος και είναι βαθιά νυχτωμένοι. Μη τολμήσουν να συνεναινέσουν ή να ψηφίσουν οι δικοί μας βουλευτές σε νέα μέτρα γιατί η οργή και η εξέγερση τους περιμένουν.
    Συμφωνώ με πολλούς από τους παραπάνω φίλους που έχουν την άποψη ότι το ΟΧΙ φαντάζει πολλές φορές δύσκολο ή ότι θα είναι το τέλος του ελληνισμού αλλά αποδείχτηκε περίτρανα ότι όσες φορές ειπώθηκε ή ψηφίστηκε (έπος του 40, σχέδιο Ανάν) ήταν αυτό που λύτρωσε και ανέστησε τον ελληνισμό.
    Κλείνοντας πιστεύω ακράδαντα και είμαι αισιόδοξος ότι κάτι νέο θα γεννηθεί ή θα έρθει, γιατί πάντα μέσα από πολύ μεγάλες κρίσεις ή αναδείχθηκαν νέοι ηγέτες ή επανήλθαν κάτω από την πίεση του κόσμου ιστορικοί ηγέτες που έσωσαν την Πατρίδα μας από την καταστροφή.
    Πιστεύω ότι ο Κων/νος Καραμανλής αργά ή γρήγορα θα επανέλθει για να οδηγήσει την πατρίδα μας στο σωστό δρόμο, στο δρόμο που θα μα κάνει να αποκτήσουμε ξανά τη χαμένη μας εθνική αξιοπρέπεια, κυριαρχία και υπερηφάνεια.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Βόρειος 10/11/2011 18:17:10

      ...Πιστεύω ότι ο Κων/νος Καραμανλής αργά ή γρήγορα θα επανέλθει για να οδηγήσει την πατρίδα μας στο σωστό δρόμο, στο δρόμο που θα μα κάνει να αποκτήσουμε ξανά τη χαμένη μας εθνική αξιοπρέπεια, κυριαρχία και υπερηφάνεια...

      Έχασα επεισόδια; Τι έγινε;
      Αναστήθηκε ο Εθνάρχης;
      Ο Χαρδαβέλλας το ξέρει;

    • TIMAIOS avatar
      TIMAIOS @ Βόρειος 10/11/2011 21:52:16

      Φιλε μου Βορειε σκοπος ειναι πρωτα να σωθει η χωρα, απο εκει που την εφτασε το ΠΑ"ΣΟ"Κ και ο ολιγιστος Παπανδρεου (Τελικα η ιστορια όταν επαναλαμβανεται τρεις φορες γινεται φαρσοκωμωδια)... Νομιζω όμως οτι το εθνικο καλο προηγηται και της καταρρευσεως των αντιπαλων. Αλλα ειλικρινα εσεις που θεωρειτε οτι οι μεγαλες κρισεις αναδυκνυουν τους μεγαλους αντρες προτεινετε το στρουθοκαμηλισμο ως την πολιτικη λυση? Προφανως αγνοειτε οτι μεγαλοι αντρες είναι αυτοι που παρεμβαινουν στην ιστορια δεν ακολουθουν στωικα το δρομο της...

  99. Alexios Tegos avatar
    Alexios Tegos 10/11/2011 18:16:12

    Και ο Αλεξανδρος Κορυζης ΤΡΑΠΕΖΙΤΗΣ ηταν αλλα ειπε για το Εθνος ΔΥΟ
    ΟΧΙ το 1941. Ενα στις 6 του Απριλη οταν τα κτηνη του Βορρα του ζητησαν
    ΓΗ ΚΑΙ ΥΔΩΡ και ενα στις 18 με ΔΥΟ ΣΦΑΙΡΕΣ στην καρδια...

    • Αιθεροβάμων avatar
      Αιθεροβάμων @ Alexios Tegos 10/11/2011 19:53:09

      τελειο το παραδειγμα σου! η καλυτερη απαντηση στους συνομωσιολογους!

    • ΤΙΜΑΙΟΣ avatar
      ΤΙΜΑΙΟΣ @ Alexios Tegos 10/11/2011 21:54:03

      Χμμμ, ειστε σιγουρος οτι γι'αυτο "αυτοκτονησε"???

      • restart avatar
        restart @ ΤΙΜΑΙΟΣ 10/11/2011 22:01:06

        ναι
        θυμαμαι χαρακτηριστηκα στην ιστορια του β παγκοσμιου
        απο την παπυρο-λαρους
        που κανει λογο για τον αδικο χαμο ενος εντιμου ανθρωπου

      • Αιθεροβάμων avatar
        Αιθεροβάμων @ ΤΙΜΑΙΟΣ 10/11/2011 22:24:53

        και να δεχτουμε την εναλλακτικη θεωρηση οτι δεν αυτοκτονησε αλλα δολοφονηθηκε,το ΟΧΙ που ειπε στην Γερμανικη εισβολη φτανει και περισευει για να αποδειξει οτι αν και τραπεζιτης ηταν πατριωτης.

  100. Ηράκλειτος avatar
    Ηράκλειτος 10/11/2011 18:22:45

    Ένα κακό χαρακτηριστικό του Έλληνα είναι ότι εύκολα ενθουσιάζεται πολύ και γρήγορα απογοητεύεται επίσης πολύ.
    Ήμουν συγκρατημένος όταν πολλοί σχολιαστές έγραφαν διθύραμβους λόγους για τον μεγάλο ηγέτη Σαμαρά εδώ μέσα.
    Το ίδιο συγκρατημένος θα είμαι και τώρα. Δεν θα ρίξουμε απο τώρα τον Σαμαρά στη πυρά πρέπει να περιμενουμε να δούμε και μετά να κρίνουμε.
    Δεν είναι η ΝΔ το τέλειο κόμμα και ντιντίδες και αδούλευτους και βαρώνους και συμφεροντολόγους και λαμόγια έχει στις τάξεις της και την ορίζουν και πολλά συμφέροντα. Σε πρώτη φάση δείχνει αυτοί να νίκησαν. Σε δεύτερη θα δούμε.
    Στην τελική ένας άνθρωπος είναι ο Σαμαράς , ακόμη και να ήθελε δεν μπορεί να πάει κόντρα σε όλους.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Ηράκλειτος 11/11/2011 00:13:07

      Πώς αισθάνθηκες όμως απόψε, βλέποντας στο Μέγκα τους "ντιντήδες" ως εκπροσωπούντες τη ΝΔ να κορδακίζονται μ' ένα θριαμβευτικό χαμόγελο μέχρι τ' αφτιά επειδή "έσωσαν τη χώρα";

  101. papasmurf avatar
    papasmurf 10/11/2011 18:23:22

    Και κάπως ετσι στα μουγκά μας επέβαλλαν την μεγάλη κεντροδεξιά παράταξη !!!
    Δύο μαζί με μια γλάστρα αποφάσισαν ερήμην των πολιτών για νεο πρωθυπουργό και τις αρμοδιότητες του......Και το σύνταγμα ,οι νόμοι η γνώμη του λαού που ειναι αυτά μωρέ;
    Δέν στήνετε τουλάχιστον μια δικτατορία να έχουμε να αντιστεκόμαστε ;;;;;;;;;;;;;;
    p.s Ετοιμαστείτε τωρα για την μεγάλη επιστροφή της Ντόρας .............

  102. ΚΩΣΤΑΣ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ 10/11/2011 18:28:49

    O Σαμαράς αυτές τις μέρες τράβηξε τα πάθη της Φραγκογιαννούς, προκειμένου να μην καταστραφεί στο όνομα του αμαρτωλού πολιτικού συστήματος , το δημοκρατικό φρόνημα και η αξιοπρέπεια των Ελληνων. Και το πέτυχε. Αν κάποιοι από αυτούς , που διαμαρτύρεσθε σήμερα, είσθε υπέρ της Νομισματικής κυριαρχίας της Πατρίδας μας, με την επάνοδο της δραχμής, το συμμερίζομαι και το αντέχω , αλλά προς Θεού μια από τις μεγάλες προσφορές αυτής της παράταξης , ήταν ο Εξευρωπαισμός της Χώρας , τον οποίο χρωστάμε , στον Εθνάρχη Καραμανλή. Ο Σαμαράς δεν μπορούσε να ξεπουλήσει τις ευρωπαικές παραδόσεις της Χώρας. Η πατριωτική παράταξη της Πατρίδας μας , δεν μπορεί να συμπεριφέρεται, ούτε ως Παπαρήγα, ούτε ως Τσίπρας, ουτε ως Κανέλλη .Οι επίγονοι του Ζαχαριάδη, όποια λεοντή κιαν φορούν ας μην ψάχνουν εθνικές κερκόπορτες. Το ρολόι τους σταμάτησε στο Γράμμο και το Βίτσι. Ας μην συμπεριφερόμαστε , λοιπόν αχάριστα και σαν άπιστοι Θωμάδες απέναντι στους χειρισμούς του Σαμαρά. Ο Αντώνης αυτές τις μέρες απέδειξε πως έχει τον εγκέφαλο του Μεταξά, το ήθος του Αβέρωφ, την απαντοχή του Εθνάρχη Καραμανλή , την στρατηγική του Παπάγου. Μην σπαταλάμε ένα τέτοιο κεφάλαιο , με γκρίνιες και μιζέριες αδέλφια.Φαήλο, βγες μπροστά

  103. ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΠΑΣ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΠΑΣ 10/11/2011 18:28:56

    Η αυτοκρατορία του χρήματος, (State Street Corporation, Vanguard Group, BlackRock and FMR (Fidelity), προελαύνει. Ηδη πήρε την κυβέρνηση του κράτους-μήτρα της Ευρώπης (ΕΛΛΑΣ) , διέλυσε την διάδοχο της Ρωμαικής αυτοκρατορίας (ΙΤΑΛΙΑ) και ετοιμάζεται να χτυπήσει την διάδοχο της τελευταίας Ευρωπαικής αυτοκρατορίας (ΓΑΛΛΙΑ). Την Γερμανία θα την φυλάξει για το επιδόρπιο…ΣΤΟ ΣΟΒΙΕΤΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΚΑΡΑΤΙΚΟΠΟΙΟΥΝΤΑΝ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
    ΣΤΟ ΝΕΟΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΤΡΑΠΕΖΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΚΡΑΤΗ…
    Πιστεύω οτι ο Σαμαράς ΠΡΙΝ αρχίσει την επαναδιαπραγμάτευση του χρέους (αν την αρχίσει) θα πρέπει να ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙ κυριως προς το εξωτερικό αν θεωρεί ΟΛΟΚΛΗΡΟ το χρέος ως ΝΟΜΙΜΟ?…
    Διότι δεν έχουμε απλώς “αποχρώσες ενδείξεις” αλλά ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΜΑΡΤΥΡΩΝ ακόμη και ενώπιον Δικαστηρίου (Μαντέλης, καταδικασθείς με αναστολή, Tσουκάτος δημόσια ομολογία, Τσοχατζόπουλος) οτι σε όλες τις μεγάλες προμήθειες και έργα οι αρμόδιοι κρατικοί αξιωματούχοι κυρίως υπουργοί, έπαιρναν μίζα περίπου το 10% του έργου. Αρα στούς φουσκωμένους λογαριασμούς που το Κράτος πλήρωνε με δάνεια (εταιρείες όπως SIEMENS,HOHTIEF,VINCI,DRAGADOS,KRUPP,DEUCHE TELECOM, ΕΛΛΑΚΤΩΡ,ΙΝΤΡΑΚΟΜ,ΑΒΑΞ κλ.π.) δεν υπήρχε κανένας έλεγχος. Σύμφωνα με έγκυρους έλληνες και ξενους οικονομολόγους, τα 2/3 του Ελληνικού χρέους είναι παράνομο. Επομένως το ερώτημα για τον Σαμαρά δεν είναι ΕΠΑΝΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΗ για το χρέος , αλλά για ποιό χρέος?
    ΕΠΟΜΕΝΩΣ, ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΕΥΘΕΩΣ Σ' ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΕΡΩΤΗΜΑ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΝ ΨΗΦΙΣΟΥΜΕ ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΥΠΟΣΧΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΠΑΝΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ, ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΝΘΗΜΑ ΜΑΣ ΘΥΜΙΖΕΙ ΤΟ ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ Ή ΤΗΝ "ΔΙΑΒΟΥΛΕΥΣΗ" ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ.

    Κ.Π. ΜΕΤΑΝΟΗΣΑΣ ΝΕΟΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ

    • mx avatar
      mx @ ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΠΑΣ 11/11/2011 03:45:05

      ".......ὅτι οὐκ ἔστιν ἡμῖν ἡ πάλη πρὸς αἷμα καὶ σάρκα ἀλλὰ πρὸς τὰς ἀρχάς, πρὸς τὰς ἐξουσίας, πρὸς τοὺς κοσμοκράτορας τοῦ σκότους τούτου, πρὸς τὰ πνευματικὰ τῆς πονηρίας ἐν τοῖς ἐπουρανίοις......"

  104. Θηβαίος avatar
    Θηβαίος 10/11/2011 18:29:16

    Αντώνη
    θα κλάψω, θα φωνάξω, θα σκάσω, αλλά θα σε ξεχάσω

    Γιατί δεν θ' αντέξω να σε ξαναδώ ομοτράπεζο χαμογελαστό ομοτράπεζο του Καρατζαφέρη να αποφασίζετε για τον αφανισμό μας.

    Ντρέπομαι αλλά θα περάσει να είσαι σίγουρος.

  105. kostasthess avatar
    kostasthess 10/11/2011 18:31:11

    δεν ειμαστε μειοψηφια, αλλα η σιωπηρη πλειοψηφια.. Απλα οι οι ντενεκεδες κανουν πιο πολυ φασαρια οταν ειναι αδειοι, οπως ελεγε και συγχωρεμενος ο Γιαννοπουλος..

  106. Enzo avatar
    Enzo 10/11/2011 18:39:51

    κρατατε ολοι μικρα καλαθια για οτιδηποτε.
    στο τελος να ειστε σιγουροι ομως οτι θα μιλησουμε εμεις, ο ΛΑΟΣ!

  107. Γ Νεοφωτιστος avatar
    Γ Νεοφωτιστος 10/11/2011 18:42:30

    Πολλές φορές οι άνθρωποι , αλλά ειδικά οι Έλληνες με το εκρηκτικό ταμπεραμέντο που μας διακρίνει, έχουμε τη τάση να ¨σκιαγραφούμε¨ όλα τα γεγονότα σε άσπρο η μαύρο φόντο.
    Πολλές φορές όμως πρέπει να χαλαρώσουμε και τότε θα διακρίνουμε και τα υπόλοιπα χρώματα να ξεπροβάλουν μέσα διακρίνουμε τα α….υπόλοιπα χρώματα.
    Εγώ δεν θα προτρέξω και θα περιμένω να καταλαγιάσει ο κουρνιαχτός , να μάθουμε από το Πρόεδρο Σαμαρά …όλες τις αλήθειες που μας έκρυβε η μέχρι τώρα Κυβέρνηση ΓΑΠ ..
    Επίσης , ανέκαθεν ήμουν της άποψης πως ..¨κάλιο ένα ..και στο χέρι παρά δύο και ..καρτέρει .. ¨ .
    Η αρχή έγινε….και η προσμονή έχει πια ημερομηνία …

  108. vardarskian avatar
    vardarskian 10/11/2011 18:49:49

    O Αντώνης Σαμαράς θα "το γυρίσει".
    Δεν είναι μόνο ότι μου το υπαγορεύει η διαίσθησή μου.
    Είναι ότι η εναλλακτική του ήταν η Ντόρα.
    Ας μείνουμε στο "Έχετέ μου εμπιστοσύνη" και στο ότι τώρα είναι Η ώρα του antinews.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ vardarskian 10/11/2011 19:30:16

      Σωστός!

    • Αυτάρκης λαός avatar
      Αυτάρκης λαός @ vardarskian 10/11/2011 20:18:05

      Ο Σαμαράς θα το γυρίσει,τι εχετε πάθει ολοι εδω μέσα.
      Πρέπει να μείνει εντός πλαισιου και την κατάλληλη στιγμή να παίξει
      την μπάλλα που ξέρει να παίζει.
      Το πότε θα είναι η κατάλληλη στιγμή θα το κατάλαβει πρώτος απο
      ολους μας.
      Ειναι πολύ πιο μεγάλος ηγέτης απ τη μέρκελ και το σαρκοζύ μαζι,
      πρώτον γιατί ξέρει τη δουλειά και δεύτερο και σπουδαιότερο είναι θρεμμένος με το ΜΥΘΟ κατι που οι φίλοι μας στη μεσευρώπη ουτε που
      το παίρνουνε χαμπάρι .
      Ξερει επίσης-δεν μπορεί να μην τόξέρει-οτι ο μύθος δομεί τήν κοινωνία,
      χωρίς αυτόν τζίφος.
      Λέτε λοιπόν οτι ο Σαμ.ο οποίος σημειοτέον εχει ζήσει ηδη τα 3/4 της ζωής
      του (στατιστικά) να θελήσει να γίνει τώρα υποσημειωσούλα στα βιβλία της ιστορίας? Δέν το πιστεύω με τίποτε.
      Να μή μας διαφεύγει οτι η ευρωζώνη (αν βέβαια υφίσταται ακόμη)
      βυθίζεται μέρα τη μέρα σε συνθήκες χαους.
      Αυτό εμάς μας ευνοεί γιατί το χαος ειναι ο φυσικός μας χώρος,τούς αλλους ομως τους τρελαίνει ,γιατί τους βγάζει εκτός πλαισίου και
      αρχίζουνε τα λάθη-μεγάλα λαθη.
      Λοιπόν ΠΊΣΤΗ...ΣΟΦΙΑ...ΥΠΟΜΟΝΗ...ετούτος ο τόπος δεν χάνεται
      τόσο εύκολα.

      ΥΓ1 γράφω πρώτη φορά,δέν το εχω και το γραπτό και εχω γίνει μούσκεμα απο την αγωνία μου.

      ΥΓ2 Ο φάκτορας πρέπει να είναι μεγάλη γάτα καί κάνει τήν ψυχολογία μας ασανσέρ κατα το δοκούν.Σελίγο προβλέπω ανεβαστικές αναρτήσεις.

  109. ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ avatar
    ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ 10/11/2011 18:57:22

    Παλλικάρια μην απογοητεύεστε.Δεν είναι η πρώτη φορά που ο λαός είναι έτη φωτός μπροστά από τις εκάστοτε ηγεσίες του,ούτε η πρώτη φορά που ''ηγέτες",επιχειρούν και καταφέρνουν να παρασύρουν και να κοροιδέψουν τους οπαδούς τους ποντάροντας στα πατριωτικά τους αισθήματα και πουλώντας τους πατριωτισμό για ιδιοτελείς σκοπούς.Η παράταξή σας μπορεί να έχει Φαήλους,Καμμένους,Μιχαλολιάκους,διαθέτει όμως και Κυριάκους,Αρούληδες,Δένδιες,Χατζηδάκηδες και λοιπούς.Τα wikilleaks κάνουν πάρτυ για το ποιόν τους.Το κρίσιμο από εδώ και πέρα είναι να τους κάνετε όλους πέρα.Να μην επιτρέψουμε ποτέ ξανά και σε κανέναν να μας χωρίσει σε δεξιούς και αριστερούς.Να καταλάβουμε ότι όλοι εμείς είμαστε ένα.Να αντιληφθούμε ότι ο μόνος θεσμός που αξίζει σεβασμού είναι ένας.Ο Λαός.Να κατανοήσουμε,ότι σε λίγους μήνες όλοι μαζί με τις οικογένεεις μας και τους αγαπημένους μας θα μπούμε στους φούρνους του σύγχρονου Αουσβιτς.Κα εκεί δεν θα έχουμε την δυνατότητα να χωριζόμαστε σε μπλε και κόκκινους,γιατί απλά θά είμαστε στάχτη.Ξεπεράστε λοιπόν το σοκ γρήγορα και ετοιμαστείτε για μαζικούς αγώνες.Ενισχύστε κάθε πρωτοβουλία αντίστασης,όπου μπορείτε.Μην ξεχνάτε,πραγματικά δημοκράτης και γνήσια πατριώτης είναι μόνο ο απλός λαός.Αν οι ηγεσίες επιμένουν να είναι στην κλίμακα από νάνοι-προδότες,αγνοήστε τους.Αν σας πούλησαν,ξεπεράστε το.Ρίξτε τους στην έρημο τής λήθης.Μέσα μας ΟΛΟΙ έχουμε τον σπόρο της Ιεράς Ελλάδος και το βαθύ αίσθημα της ανθρωπιάς και της Δημοκρατίας.Εμείς οι απλοί και ανώνυμοι θα είμαστε αυτοί που θα βάλουμε πλάτη για να αναστήσουμε τον τόπο μας.Σας διαβάζω καιρό και διέκρινα αρκετές έντιμες φωνές,σωστούς Έλληνες και πατριώτες να ακουμπάνε τα όνειρά τους σε ολίγιστους.Μήν μασάτε για κανέναν.Αν κάποιος επιλέξει να στηρίξει τρ'απεζες και ΔΝΤ εις βάρος του λαού,εμείς είμαστε εκατομμύρια,για να προασπίσουμε την πατρίδα.Και εμείς που στηρίζουμε αριστερά,ενώ υπήρξαν Λαμπράκηδες,Μπελογιάννηδες,Πλουμπίδηδες κτλ,μας έκατσαν Φλωράκηδες,Παπαρήγες και Δαμανάκηδες στο σβέρκο.Είναι γνωστό πλέον ποιος επιβιώνει και ποιος χάνεται.Τ ο μεγάλο στοίχημα αυτή τη στιγμή όμως είναι να γίνουμε όλοι ένα.Να στεκόμαστε εμπόδιο στα σχέδια της τριπλής χούντας.Ευελπιστούν ότι επειδή εξέφραζαν το 85% του λαού στις κάλπες το 2009,θα σας-μας κρατήσουν σπίτια μας....Θα τους το επιτρέψουμε;;Η θα σταθούμε ξανά ο ένας πλάι στον άλλο,αποδεικνύοντας σε όλους ποιοι είμαστε;;

  110. Νικηφoρος Φωκας avatar
    Νικηφoρος Φωκας 10/11/2011 19:03:49

    εμπρος για νεα οπισθοδρομηση , εμπρος να παμε πιο πισω στην αποστεομενη ιδεολογια του 1800 ! σημερα τον αιωνα της πληροφορικης και του διαστηματος καποιοι πανηλιθιοι βλεπουν την λυση να γινουμε Βουλγαριες και Ρουμανιες του Σοβιετικου μπλοκ ! Μιλαμε για ψυχοπαθεια ! δεςν μπορουν να δουνε ΟΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΡΟΚΟΨΕ ΤΟΠΟΣ ΜΕ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ... δεν βλεπουν οπου εφαρμοστηκε (σε δυστυχους πληθυσμους) απανταχου της γης ΕΦΕΡΕ ΦΤΩΧΕΙΑ - ΑΙΜΑΤΗΡΕΣ ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΕΣ και ΑΠΕΡΑΝΤΗ ΕΞΑΘΛΙΩΣΗ... μεχρι που ολες κατερρευσαν παταγωδως...

    • Agriemenos avatar
      Agriemenos @ Νικηφoρος Φωκας 10/11/2011 20:53:37

      Ενώ τώρα ζούμε στον πακτωλό χρημάτων! σε πληροφορώ ότι η κομματοκρατία, η διαφθορά, οι πελατειακές σχέσεις και η διαπλοκή αναπτύχθηκαν στην Ελλάδα μας σε μια περίοδο που κυριαρχεί το καπιταλιστικό σύστημα.

  111. stefanos avatar
    stefanos 10/11/2011 19:04:30

    Ξεχώρισα το antinews από την πρώτη μέρα που το βρήκα στο Διαδίκτυο για την καθαρότητα και τον πατριωτισμό των απόψεών του. Με το πιο πάνω αρθρο βλέπω ότι πράγματι ως συνέλληνες με πάνω από όλα την Ελλάδα ανήκουμε στο ίδιο στρατόπεδο που ποθεί μια πατρίδα με αξίες και ιδανικά. Τα ειλικρινή μου συγχαρητήρια, όπως έγραψα και στον Αντώνη προχτές:"ντροπή δεν είναι να κανεις λάθος,ντροπή είναι να μη το παραδέχεσαι".

  112. Kanaris avatar
    Kanaris 10/11/2011 19:15:06

    Όσο εμείς δεν υποστυλώνουμε την σημαία της αντίστασης, τόσο εξακολουθεί να υπάρχει Ελπίδα. Ο Σαμαράς είναι πολιτικός ηγέτης και υποχρεούται να ασκεί πολιτική, την τέχνη δηλαδή του εφικτού). Οι ενέργειες του τις τελευταίες ημέρες έχουν προκαλέσει στους περισσότερους από εμάς αμφιβολίες, πίκρα, ή και αγανάκτηση. Εξακολουθώ όμως να πιστεύω ότι πάνω από όλα παραμένει Έλληνας Πατριώτης. Ίσως να πιστεύει ότι μπορεί ακόμα κάνει κάποιες τακτικές υποχωρήσεις, με την ελπίδα ότι οι στρατηγικές επιλογές του θα παραμείνουν ανέπαφες, και ότι όλα τα άλλα έχουν ημερομηνία λήξεως. Δεν γνωρίζω αν τελικά θα του βγει το παιγνίδι αυτό, ή θα χαθεί στους δικούς του λαβύρινθους.

    Εδώ όμως ακριβώς ο ρόλος όλων μας είναι, και θα είναι, ΑΝΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΟΣ: Να συνεχίσουμε να πιέζουμε με κάθε θεμιτό μέσον για λύσεις προς το συμφέρον του Τόπου και του Λαού του. Να μην δεχτούμε ότι χάθηκε ο αγώνας αλλά να παρακολουθούμε από κοντά τις εξελίξεις, και να δείχνουμε στην πράξη ότι είμαστε κριτικοί υποστηριχτές της πορείας που ακολούθησε τα δύο τελευταία χρόνια. Μια ενεργητική λαοθάλασσα 10000 και πλέον ανθρώπων έξω από την Συγγρού με την πρώτη ένδειξη κινδύνου, θα μετρήσει πολύ σε όλες εκείνες τις δυνάμεις που θα παλεύουν μέσα στο κτίριο για την επικράτηση της μίας ή της άλλης πολιτικής.

    Ευχαριστώ θερμά όλους τους ανθρώπους του αντιnews, προσωπικό και σχολιαστές, που τους τελευταίους είκοσι μήνες αποτελούν την καθημερινή μου συντροφιά, και μαζί με το Αντίβαρο και άλλα sites μου ξαναδίνουν σιγά-σιγά την χαμένη αίσθηση του Πολίτη, μέλους μιας ζωντανής κοινωνίας. Από την καθημερινή ρουτίνα, την αφάνεια, και την μεμψιμοιρία με γύρισαν ανεπιστρεπτί πίσω στην αρχή της φοιτητικής μου ζωής το 79, όταν δειλά-δειλά πρωταγόρασα το ΑΝΤΙ και θέλησα να ασχοληθώ με τα κοινά. Θα κλείσω με τα θεϊκά λόγια του Καμπανέλλη :
    « Ο Δράκος είναι εκεί και θα ‘ναι κι αύριο και μεθαύριο. Ξερογλείφεται τον βλέπετε ; Είδε πως σκότωσαν την παρέα του Καραγκιόζη και περιμένει να τους φάει. Όμως δεν θα τους φάει. Κι ούτε τους σκότωσαν. Αν δεν με πιστεύετε, βάλτε το αυτί σας στο χώμα και ακούστε… Η γη μας χτυπάει με ογδόντα σφυγμούς…Ωραίους σαν από παλιό τύμπανο…
    Κάτι γίνεται…Κάτι γίνεται…»
    ΛΑΕ μην σφίξεις άλλο το ζωνάρι, η πείνα το καμάρι είναι του κιοτή…

    • noldor avatar
      noldor @ Kanaris 11/11/2011 00:55:58

      υποστολή όχι υποστήλωση

  113. Миша avatar
    Миша 10/11/2011 19:19:01

    ami

    Κι εγώ χαίρομαι που είσαι καλά.

    Θα με βρείς στο misha at orthodox.tk

    Ξαναμπήκα μόνο λόγω τού εξαιρετικού χαρακτήρα της μαύρης σημερινής μέρας, και επαν-απέρχομαι ησύχως εις τα ίδια ...

    6 και μία μείνανε ....


    We should never forget that everything Adolf Hitler did in Germany was "legal" and everything the Hungarian freedom fighters did in Hungary was "illegal."
    Martin Luther King, Jr., "Letter from Birmingham Jail," Why We Can't Wait, 1963

  114. ΝΙΨΟΝΑΝΟΜΗΜΑΤΑΜΗΜΟΝΑΝΟΨΙΝ avatar
    ΝΙΨΟΝΑΝΟΜΗΜΑΤΑΜΗΜΟΝΑΝΟΨΙΝ 10/11/2011 19:23:45

    Να δούμε υπουργό και τον πολιτικό γίγαντα Κιλτίδη να ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ. Χλεύη στους προδότες και τους προσκυνημένους.

  115. demetrio@ avatar
    demetrio@ 10/11/2011 19:25:00

    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΕΞΙΑ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΠΑΡΑΜΟΝΟ ΑΝΤΙΣΤΑΣΙΑΚΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΛΕΟΝ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΦΑΝΙΣΜΟΥ ΜΑΣ ΩΣ ΕΘΝΟΣ ,
    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΤΗΝ ΚΟΜΠΙΝΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ... ΣΤΑ ΟΔΟΦΡΑΓΜΑΤΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΣΥΜΦΩΝΟΝΤΑΣ ΜΕ ΕΝΑ ΦΙΛΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ!!!! ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ

  116. NIK THE GREEK avatar
    NIK THE GREEK 10/11/2011 19:27:52

    Προς πρασινοσκουφηδες και συνοδοιπορους
    Δεστε το δασος που ειστε σεις και αφηστε το δεντρο που ειναι Σαμαρας.

  117. dikigoros 7 avatar
    dikigoros 7 10/11/2011 19:35:08

    η 29η Νοεμβρίου 2009 ζει? Η Ντόρα και οι φίλοι της έχασαν ή μήπως τώρα "δικαιώνονται"? ο Καρατζαφέρης είναι "λαγός" και "κωλοτούμπας" ή σώφρων πολιτικός? Εμείς δικαιώς οραματιστήκαμε με την εκλογή του Σαμαρά ενάντια σε βαρώνους και συμφέροντα, ή μήπως πιαστήκαμε ¨αμερικανάκια"? Ρητορικά ερωτήματα χωρίς απάντηση, εύχομαι να μην επαληθευτούν όσα φοβάμαι. Μακάρι να ζούμε ένα αναγκαίο κακό, ένα πικρό φάρμακο που πρέπει να πάρουμε πριν την τελική νίκη [των ιδεών, και όχι των προσώπων.]

  118. michel platini avatar
    michel platini 10/11/2011 19:37:19

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ .ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΑΠΛΟΥΣ ΣΧΟΛΙΑΣΤΕΣ ΤΩΝ ΑΝΤΙΝΕΩΝ ΕΠΙΚΡΟΤΟΥΣΑΜΕ ΤΟΝ ΦΑΗΛΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΑ ΤΟΥ ΚΕΙΜΕΝΑ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΣΤΑΝ Ο Α.Σ ΝΑ ΗΤΑΝ Ο ΗΓΕΤΗΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΕΒΓΑΖΕ ΑΠΟ ΤΟ ΤΟΥΝΕΛ ΤΟΥ ΕΞΕΥΤΕΛΙΣΜΟΥ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΡΙΞΑΝ ΟΙ ΝΕΟΤΑΞΙΤΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΚΑΙ ΟΙ ΝΤΟΠΙΟΙ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΙ ΤΟΥΣ.ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΖΗΤΗΣΑΜΕ ΗΓΕΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΓΚΡΕΜΙΣΕΙ ΤΟ ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΤΙΚΟ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΣ ΤΟΥ.
    ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΙΧΑ ΖΗΤΗΣΗ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΜΕ ΣΤΕΝΟΥΣ ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ ΤΟΥ Α.Σ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΣΤΙΓΜΑ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΤΙΣΤΑΘΟΥΜΕ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΜΑΣ ΛΟΙΔΟΡΟΥΣΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΟΥ.
    ΤΕΛΙΚΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΔΟΚΟΥΣΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟΝ Α.Σ ΠΡΟΔΟΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΥΣΤΟΔΙΑ ΤΟΥ.
    ΕΓΩ ΛΟΙΠΟΝ ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΠΑΛΙΟΤΕΡΗ ΠΡΟΤΑΣΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΜΕ ΚΟΡΟ'Ι'ΔΕΨΑΝ.
    Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΓΚΡΕΜΙΣΜΑ ΤΟΥ ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΤΙΚΟΥ ΕΚΤΡΩΜΑΤΟΣ-ΑΠΟΡΩ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΡΑΣΤΕΣ ΤΟΥ-ΠΟΥ ΜΑΣ ΟΔΗΓΗΣΕ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ .
    1.ΣΥΛΛΗΨΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΔΙΚΗ ΓΙΑ ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ ΣΕ ΥΠΟΓΡΑΨΑΝΕ ΚΑΙ
    ΜΕΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟΥΣ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ ΒΛΑΨΑΝΕ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ
    2.ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΗ ΠΟΛΕΜΙΚΩΝ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΩΝ ΚΑΙ ΔΑΝΙΚΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ .
    3.ΔΕΣΜΕΥΣΗ ΤΩΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΩΝ ΟΛΟΩΝ ΟΣΩΝ ΑΣΚΗΣΑΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΙΚΙΟΛΟΓΟΥΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΠΟΥ ΚΑΤΕΧΟΥΝ ΣΕ ΣΧΕΣΗ Μ'ΑΥΤΗΝ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΟΤΑΝ ΜΠΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ.
    4.ΑΝΕΝΔΟΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ''ΚΛΟΥΒΙΟ'' ΟΠΩΣ ΑΠΟΔΕΙΧΤΗΚΕ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ.
    ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΔΩΣΟΥΝ ΠΙΣΩ ΤΗΝ ΧΑΜΕΝΗ ΜΑΣ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙ Π.Χ. ΑΟΖ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ ΟΡΥΚΤΟΥ ΠΛΟΥΤΟΥ ΜΟΙΡΑΣΜΑ ΚΛΗΡΩΝ ΣΕ ΦΤΩΧΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΑΥΤΑΡΚΕΙΑ
    ΣΤΗΝ ΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠ'ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΙ ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΗ ΚΑΤΕΥΘΗΝΣΗ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΠΟΛΕΜΗΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΕΚ
    ΒΟΡΡΑ ΚΑΙ ΕΞ ΑΝΑΤΟΛΩΝ ''ΦΙΛΟΥΣ'' ΜΑΣ .
    ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΕΞΞΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΑΓΩΝΙΣΤΟΥΜΕ ΑΝΤΑΜΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΧΧΧΟΥΣΙΑΣΤΕΣ ΠΟΥ ΗΡΘΑΝ ΝΑ ΜΑΣ
    ΜΟΥΤΕΨΟΥΝ .ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ.....

    • Βούρδουλας avatar
      Βούρδουλας @ michel platini 10/11/2011 23:18:52

      Φίλε μου συμφωνώ με αρκετά από αυτά που λες αλλά αυτό που θέλω βασικά να σου πω είναι πως υποκλίνομαι στο ψευδώνυμό σου.. Τι να λέμε τώρα..

  119. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 10/11/2011 19:39:25

    Α ρε Αντώνη...με απογοήτευσες..."έφαγα" τη δήλωσή σου να σε εμπιστευτούμε...
    Μόνο τα 2 ευρώ ζητάω πίσω...και είμαστε πάτσι...

  120. Γιώργος avatar
    Γιώργος 10/11/2011 19:43:02

    Αφιερωμένο στους συντάκτες της σελίδας ....
    http://harryklynn.blogspot.com/

  121. theo1611 avatar
    theo1611 10/11/2011 19:43:24

    Το όραμα, το σχέδιο και η πολιτική τώρα αρχίζουν καθώς πρέπει να τοποθετηθούν σε ένα νέο και πάρα πολύ ρευστό τοπίο που έχει ήδη αποκαλύψει τις συντεταγμένες του (και αναφέρομαι στο εξωτερικό περιβάλλον, το εσωτερικό είναι επιεικώς για κλάματα, από που να αρχίσεις και που να τελειώσεις).

    Αν έχω καταλάβει καλά τις πρόσφατες εξελίξεις, η χώρα είχε άμεση ανάγκη τη δόση της και σε αυτή τη βάση έγινε η συμφωνία.

    Δεν υπήρχε και δεν υπάρχει καν σχέδιο άμεσης επιβίωσης.

    Για να μην μιλήσουμε για σχέδιο απεξάρτησης, που ούτε είχε ούτε έχει γίνει από κάποιον.

    Ο κομμουνιστής Πρόεδρος της Ιταλίας με το που βλέπει η κρίση να έχει χτυπήσει ανεπίστρεπτα τη χώρα του, κάνει ισόβιο γερουσιαστή τον Μάριο Μόντι, για να μπορεί να του αναθέσει σχηματισμό κυβέρνησης και λέει στα πολιτικά κόμματα ξεχάστε προς το παρόν τις εκλογές.

    Αν η Ιταλία, η τρίτη οικονομική δύναμη και ιδρυτικό μέλος της ΕΟΚ και της Ευρωζώνης, έχει το πλαίσιο για τόσο ταχεία λήψη δραστικών αποφάσεων, όταν μάλιστα έχει δουλέψει και τα σενάρια εξόδου από την Ευρωζώνη (θυμηθείτε την ανακοίνωση πρόθεσης εθελοντικής συμμετοχής των Ιταλών Βιομηχάνων για αγορά δανειακών αναγκών της χώρας), ποιά είναι τα θεμελιώδη οικονομικά μεγέθη και βέβαια οι πόροι (ανθρώπινοι και υλικοί) στους οποίους στηρίζονται οι δικοί μας λεονταρισμοί?

    Αυτό που δεν γίνεται σήμερα, μπορεί να γίνει αύριο.

    Αλλά πρέπει να δουλέψουμε για να σταθούμε στα πόδια μας.

    Προς το παρόν το μέγιστο που πρέπει να διασφαλίσουμε είναι ότι δεν θα έχουμε εξαντλήσει όλους τους πόρους για περαιτέρω ανάπτυξη που θα χρειαζόμαστε τη στιγμή που θα καταφέρουμε να σταθούμε στα πόδια μας.

  122. kakofonix avatar
    kakofonix 10/11/2011 19:45:39

    Οι μισθοφόροι είναι έτοιμοι να ''τελειώσουν'' τη δουλειά:
    1. Αλλαγή νομικού καθεστώτος
    2. Παροχή εμπράγματων εγγυήσεων

    Όταν πολύ σύντομα η χώρα θα εκδιωχθεί από την ευρωζώνη, θα χρωστάει σε σκληρό νόμισμα το σύνολο του χρέους της.

    Έχουμε μία τελευταία ελπίδα. Ένας δικός μας άνθρωπος έχει διεισδύσει εξ απορρήτων και είναι έτοιμος να πατήσει το κουμπί.

    Υπομονή.

    • theo1611 avatar
      theo1611 @ kakofonix 10/11/2011 20:13:18

      Αν τα προηγούμενα δεν έχουν κλείσει από το Μνημόνιο Νο1 και παραμένουν διαπραγματεύσιμα, μέλλον δόξης λαμπρόν!!!

      Εγώ δεν είδα πουθενά η συμφωνία της 26ης Οκτωβρίου να αναφέρεται στο δίκαιο επίλυσης διαφορών και σε εμπράγματες εγγυήσεις.

      Κάτι σχετικό είδα στο Μνημόνιο Νο1, αλλά γι' αυτά, αν έχουν γίνει νόμος του κράτους, αρμόδιο είναι το ΣτΕ.

      Η σειρά πάντως είναι:

      Ευρωπαϊκό Δίκαιο,
      Εναρμονισμένο Δίκαιο της Χώρας Μέλους,
      Εναρμονισμένο Δίκαιο Άλλης χώρας μέλους
      Εθνικό Δίκαιο
      Δίκαιο άλλης χώρας μέλους

    • Απαισιόδοξος avatar
      Απαισιόδοξος @ kakofonix 10/11/2011 20:40:14

      "They sentenced me to twenty years of boredom for trying to change the system from within". Άσμα του Leonard Cohen, "I'm your man"....

  123. μέτοικος avatar
    μέτοικος 10/11/2011 20:00:42

    Αν και ουδείς από όλους εμας πλέεει σε πελάγη ευτυχίας τις τελευταίες μέρες, όσοι από εμας παρακολουθούμε -από την εκλογή του το 2009-την σχεδόν τιτάνεια προσπάθεια πού κατέβαλε μέχρι τώρα ο Σαμαράς, κάτι πού προϋποθέτει επίσης ατσάλινα νεύρα και ιώβειο υπομονή, απέναντι σε όλους εντός και εκτός Ελλάδος, και βέβαια με ένα κόμμα μεταξύ στρατού παρελάσεως και οπερέττας, αντιλαμβανόμαστε την τακτική και την στρατηγική της ΝΔ τις τελευταίες μέρες. Πλήν όμως, καλό θα είναι πρίν από όλα, την δύσκολη στιγμή και πρίν αλέκτωρ λαλήσει...να μην απογοητευόμαστε με την πρώτη. Δεν έχουμε ακόμη τέτοιες πολυτέλειες... Δεν πρέπει να είναι τυχαίο, άλλως τε πού χρησιμοποίησε το τελευταίο διάστημα, δύο φορές την φράση :"εμπιστευθείτε με !".
    Διάολε, εγώ ακόμα εμπιστεύομαι τον άνθρωπο.

  124. Παναγης Αθανασιος avatar
    Παναγης Αθανασιος 10/11/2011 20:18:30

    Ο Θηβαίος τα είπε ΟΛΑ

    Θα σκάσουμε αποψε....αλλά θα ξεχάσουμε τον λίφο Σαμαρά....κρίμαι μόνο γιά πατριώτες σαν τον Φαήλο...κρίμα!!

  125. 3η Σεπτέμβρη avatar
    3η Σεπτέμβρη 10/11/2011 20:28:20

    Κάποτε ο πρόεδρος καληνύχτισε έναν άλλο Πρόεδρο και ο λαός χειροκρότησε. Τώρα που γίνεται κάτι παρόμοιο, ποιός θα χειροκροτάει άραγε; Για να μην κουράζεστε αυτή την φορά το "καληνύχτα σας" το λέει ο λαός..

  126. Lynx avatar
    Lynx 10/11/2011 20:36:05

    Τρελό λιβάνισμα από τον Πρετεντέρη στον Σαμαρά προ ολίγου στο mega!
    Κατηγορούσαν ευθέως τον Παπανδρέου και το προσωπικό του ως ψεύτες και απαταιώνες που εδώ και 4 ημέρες διαδίδανε ψέματα από εδώ και από εκεί προκειμένου να κάψουν τον Παπαδήμο γμε αποκορύφωμα τα παραμύθια περί όρων Παπαδήμου, και ευτυχώς που ο Σαμαράς τους ξεμπρόστιασε και που δεν τσίμπησε στα ψέματα του Μαξίμου και άλλα τινά!

    • Κωσταντινος Π. avatar
      Κωσταντινος Π. @ Lynx 10/11/2011 21:30:03

      αυτα τα λιβανισματα μπορει να εχουν και αλλη αναγνωση!!

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ Κωσταντινος Π. 10/11/2011 23:06:14

        Γιατί κι εγώ φοβάμαι αυτό που λες;

  127. mavro.fws avatar
    mavro.fws 10/11/2011 20:46:36

    Εύγε για τη θαρρετή και γεμάτη ειλικρίνεια τοποθέτηση του antinews.

    Πάντως (και χωρίς καμιά διάθεση αυτοδικαίωσης) είχαμε επισημάνει
    από το Δεκέμβρη του 2010 εδώ, ότι υπάρχει πρόβλημα στη στάση Σαμαρά.

  128. Lynx avatar
    Lynx 10/11/2011 21:20:30

    Παπανδρέου - Καρατζαφέρης με θέμα: iPAD 2

    Παπανδρέου: ωραίο είναι, το έχω για να περνά η ώρα!!!!

    Φοβερός!!! Τόσο καιρό δηλαδή με τόσα προβλήματα, χρειαζόταν το iPAD για να περνά η ώρα!!!

    Ωρε μπράβο

  129. chrisss avatar
    chrisss 10/11/2011 21:21:21

    Κρίμα..οι ελπίδες μας γι' αυτόν και τα συλλογικά μας όνειρα έσβησαν...μας μένουν πια μόνο τ ατομικά..κρίμα.. στεναχωρήθηκα πολύ..ας ελπίσουμε οτι θα υπάρξει επόμενος..

  130. Bohemian avatar
    Bohemian 10/11/2011 21:25:38

    3 υπουργούς ο λαγός στην κυβέρνηση λένε, είμαστε καθόλου στα καλά μας;

  131. Γιαγκούλας avatar
    Γιαγκούλας 10/11/2011 21:27:27

    Δυστυχώς, πέραν όλων των άλλων, ο Σαμαράς έδωσε "οξυγόνο" στον ΓΑΠ, δεν τον τελείωσε, όπως νομίζουν κάποιοι συν-σχολιαστές. Τήρησε το "κράτα με να σε κρατώ".
    Και ας μην έχουν καμμιά αμφιβολία ή ελπίδα αντίστοιχα οι φίλοι ότι υπάρχει το οποιοδήποτε πολιτικό περιθώριο σε όποιον συνεργεί στη νέα κυβέρνηση υπό τον τροϊκανό πρωθυπουργό, να διαπραγματευθεί μετά την κύρωση από την (μη νομιμοποιημένη πολιτικά) παρούσα Βουλή των αποφάσεων της 26ης/27ης Οκτωβρίου, ο,τιδήποτε. Οι τοκογλύφοι θα του "κουνούν" τη συμμετοχή του στην κυβέρνηση της πλήρους και τελειωτικής παράδοσης της χώρας και ημών στους τροϊκανούς.
    Και αποδείχθηκε για μια ακόμη φορά ότι η προσωπολατρεία κάνει κακό σε κάθε κοινωνία. Και η προσωπολατρεία λιγοστεύει τη δημοκρατία. Δεν έχουμε ανάγκη από "σωτήρες" κάθε μορφής. Μόνοι μας πρέπει να σωθούμε. Αλλο πράγμα συνιστά ο πρωταγωνιστών και κατέχων σε κάθε φάση ηγετική θέση (που θα πρέπει να αιτιολογεί εν τοις πράγμασι και συνεχώς τον ηγετικό -αλλά και ελευθέρως ανακλητό- ρόλο του) και άλλο ο "σωτήρας", ο "μηχανής θεός".
    Και σε κάθε περίπτωση: "Συν Αθηνά και χείρα κίνει".
    Ολη την εξουσία, την ανώτατη, την υπέρτατη θα πρέπει να την έχει, τω όντι και όχι εικονικώς, η "Απέλλα", η "Εκκλησία του Δήμου". Δεν θέλουμε αυτοκράτορες, ούτε βασιλιάδες. Και, τέλος, τα κόμματα αποτελούν μέσα, εργαλεία για την κοινωνική ευημερία, τη δημοκρατική λειτουργία, την κοινωνική δικαιοσύνη και συνοχή, την υπεράσπιση της πατρίδας (το σημαντικότερο) και όχι αυτοσκοπό.

  132. EU avatar
    EU 10/11/2011 21:27:47

    Χθές έγραψα όχι άλλο κάρβουνο από τα παπαγαλάκια του Μαξίμου.
    Ο Παπαδήμος σήμερα αποκάλεσε επί της ουσίας τον ΓΑΠ ψεύτη, λέγοντας ότι δεν έθεσε κανένα όρο, σε αντίθεση με όσα έλεγε ο ΓΑΠ εχθές τη νύχτα και είχε υιοθετήσει ο factorx.
    Η αναμετάδοση και πολύ περισσότερο η υιοθέτηση αυτών των διαρροών έχει ήδη κάνει πολύ κακό στο προφίλ του Σαμαρά.
    Ο ΓΑΠ με ασύστολα ψέματα πέτυχε να κλονίσει την πίστη στις αρετές του Σαμαρά.
    Γι' αυτό θα παρακαλούσα, άλλη φορά να είμαστε περισσότερο υποψιασμένοι σε ότι κυκλοφορεί ο ΓΑΠ και να μην πέφτουμε στις παγίδες αυτές.
    Η απόκτηση αυτοδυναμίας δεν θα είναι εύκολη υπόθεση, ιδίως εάν εμείς "τσιμπάμε" συνέχεια στα παπαγαλάκια ανεύθυνης, ψιλοτρελούτσικης, ή και αντεθνικής ηγεσίας του ΠΑΣΟΚ.

  133. Τασος avatar
    Τασος 10/11/2011 21:28:17

    Δεν ξέρω αν κάνει κωλοτουμπες ο κ Σαμαράς, αλλά.... φαίνεται οτι ετοιμάζεται για κωλοτούμπες αλλα Κομανετσι!!!! ο Θεός να με βγάλει ψεύτη....

    Υ.Γ μαλλον στην Συγγρου δεν βλεπουν την κοινωνία... δεν είναι Λαικο κομμα αλλά νεοφιλελεύθερο.... και εγώ ο Μ!$#3 ς έτρεχα να ψηφίσω Σαμαρα....
    και έλεγα ....ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΑΣ ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑ....
    Στα γραφει στης Β Σοφιας, που ηταν τα γραφεια του Σαμαρα...;)

  134. popolaros avatar
    popolaros 10/11/2011 21:33:08

    Δυστυχώς κάποιοι επιβεβαιωθήκαμε σε όσα γράφαμε από πέρσι.
    Συγκεκριμένα είχα αναφερθεί σε mixed-grill κυβέρνηση, η οποία θα λειτουργήσει πλυντηριακά και θα περάσει τις δύσκολες αντιλαικές μπίζνες με μίνιμουμ πολιτικό κόστος.
    'Επεσα έξω όμως στους συντελεστές.
    Περίμενα το Πασοκ, Λαός, Μπακογιάννη, Κουβέλη.
    Άλλωστε είχαν πάρει θέση από νωρίς και φαινόταν το μαγείρεμα από μακρυά.

    Δεν περίμενα ότι θα συμμετείχε στο 'σώσιμο' της χώρας και το ξέπλυμα του Τζέφρι, ο Σαμαράς.
    Μόνο τους τελευταίους μήνες κάτι άρχισε να μου βρωμάει, από το χαλαρό αντιπολιτευτικό στυλ της ΝΔ.
    Κυρίως όμως από το μπανάρισμα όσο στελεχών πολέμαγαν δυνατά το Πασοκ.
    π.χ Καμμένος, Λυμπερόπουλος κ.α

    Εγώ πλέον την βλέπω Τσιπραίικα, μέχρι νεωτέρας....

    • aurora3363 avatar
      aurora3363 @ popolaros 10/11/2011 21:42:32

      Οπως και να την δούμε δεν θα τους κάνουμε τα μούτρα κρέας..εννοώ των λαμογιών που δεν θέλουν μονοκομματική αυτοδύναμη αντιμνημονιακή κυβέρνηση..πέτυχαν οτι θέλαν. Μια βουλή αχταρμάς μια χάβρα των ιουδαίων..αυτό θέλαν...οψόμεθα

  135. aurora3363 avatar
    aurora3363 10/11/2011 21:37:44

    Απορώ φίλε Φάκτορα και εγω με τον Α.Σ...Γιατι δεν άφησε τον ΓΑΠ να τον φάνε οι ίδιοι του οι βουλευτές οταν είπε για το δημοψήφισμα; Θα τον έριχναν αυτοί οι ίδιοι.Γιατι πήγε και ανακατεύτηκε; Τώρα θα τον φάει και αυτόν η μαρμάγκα..

  136. Γιάννης avatar
    Γιάννης 10/11/2011 21:43:40

    Ας κάνει τώρα μια δημοσκόπηση ο Σαμαράς.Αυτό το Σαββατοκύριακο.Και θα δει πως χάνονται τουλάχιστον 5 μονάδες μέσα σε 7 ημέρες.
    Σαν τη κατσίκα που στο τέλος δίνει μια και χύνει το γάλα.
    Κρίμα...

  137. Θ avatar
    Θ 10/11/2011 21:45:38

    Μεταξάς ή Μαρκεζίνης ο Παπαδήμος;

  138. andreas gr avatar
    andreas gr 10/11/2011 22:03:57

    Εχεις να μου προτεινεις κανενα καλο site της αριστερας γιατι πλεον να καθομαστε εδω στο antinews και να μοιρολατρουμε γιατι κοτεψε και ο Σαμαρας δεν λεει χαμενη για χαμενη κι η ΝΔ. Εδω δεν μπορουσε να ανεβασει τα ποσοστα της τις καλες μερες τωρα θα τα ανεβασει?Μηπως να το ξανασκευτεις και συ και το antinews για καμια στροφουλα αριστερη που εχει και περισσοτερη μπεσα.Λεω τωρα.

    • Βούρδουλας avatar
      Βούρδουλας @ andreas gr 10/11/2011 23:27:38

      Ανδρέα, θα σου' λεγα τι μπέσα έχει η αριστερά, άστο καλύτερα.
      Λόγια, θεωρίες και παπάρια μάντολες, σόρι κιόλας. Η "πλουτοκρατία", ο "πλούτος του τόπου τούτου" (έμαθε κι' ο τσίπρας το 'τούτο τον τόπο'), η εργατική τάξη (ποια εργατική τάξη ; ολη η ελλάδα μια μικρο-μεσοαστική τάξη είναι, νομίζουν ακόμα ότι ζούνε στη Ρωσία του 1920) και άλλα τέτοια ευτράπελα. Αυτούς που μόνο να φωνάζουν ξέρουν, αν τους δώσεις τα κλειδιά για μια βδομάδα, πάνω στην ώρα θα έρθουν γονατιστά και θα σ' εκλιπαρούν 'σώσε με'.

  139. ER avatar
    ER 10/11/2011 22:09:43

    Αν ...... λεω αν........
    Ο προθυπουργος κ.Παπαδημος μετα το περας της αποστολης του προσελθει
    στη βουλη και ζητησει ψηφο εμπιστοσυνης πιστευεις οτι δεν θα βρεθουν
    πανω απο 151 γιουσουφακια (διπλεκομενοι,εκβιαζομενοι απο ΜΜΕ,φοβισμενοι
    για τον μισθο που θα χασουν σε καιρο ανεργιας κλπ) που θα την δωσουν ?
    Και τοτε τι? Εκλογες το 2013 με το νεο κομμα του μνημονιου και των
    διαπλεκομενων να εχει το πανω χερι και τους υπολοιπους αποκοματα.
    Φακτορα μπορει να συμβει αυτο το σεναριο , εχει το δικαιωμα ????????

  140. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 10/11/2011 22:25:54

    Πολλές φορές κοιτώντας επιφανειακά, λειτουργώντας μόνο με το θυμικό κάνουμε λάθη και παρασσυρόμαστε από το συναίσθημα της στιγμής.
    Το έπαθα κι΄εγώ, την ημέρα που ανακοινώθηκε η ημερομηνία των εκλογών και ειλικρινά σας το λέω κατέρρευσα.
    Όταν όμως αργότερα το συζήτησα με δικούς μου ανθρώπους και έβαλα την λογική πάνω από το συναίσθημα, κατάλαβα οτι ο Α.Σ. χειρίστηκε αυτή την χαοτική κατάσταση με :
    1ο κριτήριο την πατρίδα , δηλαδή να διατηρήσει την Ευρωπαϊκή της θέση, με 2ο κριτήριο να απομακρύνει την επικίνδυνη και εγκληματική κυβέρνηση και τον ίδιο τον ΓΑΠ (ΑΘΛΟΣ!),
    με 3ο κριτήριο να δώσει την δυνατότητα στον λαό να εκφραστεί, εξασφαλίζοντας ημερομηνία εκλογών και
    4ο και τελευταίο κριτήριο το κομματικό και προσωπικό του συμφέρον.
    Εδώ μέσα φαίνεται οτι τον κατηγορείτε γιατί δεν προέταξε το 4ο κριτήριο ως 1ο κριτήριο.
    Αυτό όχι μόνο είναι άδικο, αλλά είναι και μεγάλο λάθος.
    Άν δεν εξασφάλιζε τα 3 πρώτα, ήταν τελείως άκυρο το 4ο.
    Από δω και πέρα θα έχει λιγότερο ασφυκτικές συνθήκες για να ξαναποκτήσει την εμπιστοσύνη αυτών που προς στιγμήν την έχασαν.
    Ο Σαμαράς δεν πρόκειται ποτέ να μας απογοητεύσει, ούτε να ξεπουλήσει τα πιστεύω του. Κινείται και θα κινείται πάντα με γνώμονα το καλό της πατρίδας του και των ανθρώπων της.
    Σε πολύ λίγο θα καταλάβετε οτι η σκέψη του και η καρδιά του ΥΠΕΡΒΑΙΝΕΙ κατά πολύ τον μέσο όρο σκέψης που επικρατεί σήμερα σ΄αυτή τη σελίδα.
    Μας το είπε κάποια στιγμή αλλά το ξεχάσαμε! έχετέ μου εμπιστοσύνη!

    • aurora3363 avatar
      aurora3363 @ Απλή σκέψη 11/11/2011 02:16:06

      κααααλά.....

  141. andreas gr avatar
    andreas gr 10/11/2011 22:43:50

    Prive - Φακτορα καποιος εχει ανεβασει ενα πολυ εξυπνο αρθρο στο ξυπνηστε ρε με τιτλο 5 μερες χωρις πρωθυπουργο.Αν πιστευεις οτι μπορει να γινει αντιγραφη και να το δει κι ο εδω κοσμος.

    • factorx avatar
      factorx @ andreas gr 10/11/2011 23:23:45

      Αντιγραφή δικού μας είναι, τα γνωστά της μπλογκοσφαιρας
      http://www.antinews.gr/2011/11/10/132780/

      • andreas gr avatar
        andreas gr @ factorx 10/11/2011 23:56:31

        Ειδες που δεν μπορουμε να τα παρακολουθουμε ολα?

  142. Κατερίνα avatar
    Κατερίνα 10/11/2011 22:59:24

    Χρονικό ενός προαναγγελθέντος ΝΑΙ (Yes I do)

    Για μένα το ΝΑΙ δεν ήταν έκπληξη. Γιατί προυπήρξαν......
    μεταξύ άλλων

    1) Το ΝΑΙ στο νομοσχέδιο της ΑΝΝΑΣ για τα ΑΕΙ με αιχμή του δόρατος (στάχτη στα μάτια) το ΑΣΥΛΟ. Δυο άσχετα πράματα οι ΣΤΟΧΟΙ ΠΑΙΔΕΙΑΣ και η ΑΣΤΥΝΟΜΕΥΣΗ μπήκαν στο ίδιο τσουβάλι και προέκυψε .....

    2) το ΟΧΙ στη διαμαρτυρία του πόπολου στην επέτειο του ΟΧΙ.
    Οχι μόνο οι βουλευτές της ΝΔ εξαφανίστηκαν από τις εξέδρες (ΛΟΓΙΚΟ), αλλά όσοι αντέδρασαν κατακεραυνώθηκαν θεσμικά, κεντρικά και απόκεντρα...

    ΤΕΛΙΚΑ
    Ποιοί είναι οι "εχθροί" και ποιοί οι "φίλοι";

    Με τους "εχθρούς" τους συνδέει πια μια καμαρίλα 5 ημερών
    "πίσω απ τα κρυφά τα καφάσια αποφάσισαν μαζί με τους εχθρούς για το μέλλον μας"

    Για τους "φίλους συνοδοιπόρους ή συντρόφους" κανείς δεν αισθάνθηκε την υποχρέωση να δώσει απαντήσεις στα ΓΙΑΤΙ;
    Προφανώς θεωρούνται δεδομένοι, ηλίθιοι, ή άχρηστοι

    ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
    Δεν θεώρησαν ότι ήταν υποχρεωμένοι να εξηγήσουν στο δικό τους κόσμο
    το ΓΙΑΤΙ αυτής της υποχώρησης.

    ΟΚ λοιπόν
    Ο καθένας στο δρόμο του...

  143. ikaros avatar
    ikaros 10/11/2011 23:03:43

    Νομίζω πως βιαζόμαστε να δικάσουμε και τελικά να καταδικάσουμε το Σαμαρά. Ας περιμένουμε να ξεκαθαρίσει λίγο το τοπίο. Στην πολιτική χρειάζεται Υπομονή...

  144. rally monkey avatar
    rally monkey 10/11/2011 23:07:15

    Φάκτορα, αν μου επιτρέπεις θα προτεινα αντι για βιντεο 'χαιρετίσματα' να ανεβει το κάτωθι
    h**p://www.youtube.com/watch?v=X3je3XKTKzQ

  145. elpida avatar
    elpida 10/11/2011 23:30:56

    Δείτε αυτό : http://topontiki.gr/article/24889

    Και λέω εγώ : Ο Παπανδρέου έφυγε, η πολιτική του έμεινε, το Σύνταγμα καταλύθηκε και όλοι χαίρονται ! Αυτό μάλιστα κατόρθωμα !

  146. ΙΑΣΩΝ ΜΑΓΝΗΣ avatar
    ΙΑΣΩΝ ΜΑΓΝΗΣ 10/11/2011 23:32:58

    +1000

  147. Απελπισμένος avatar
    Απελπισμένος 10/11/2011 23:41:06

    Δείτε τι έλεγε πριν απο λίγες ημέρες ο άλλος βασικός σύμβουλος του Σαμαρά, εκτός του Λαζαρίδη

    Δημήτρης Σταμάτης: «Συγκυβέρνηση ΠΑΣΟΚ- ΝΔ είναι κοινοβουλευτική χούντα»

    Συγκυβέρνηση ΠΑΣΟΚ και ΝΔ, αυτή τη στιγμή, συνιστά κοινοβουλευτική χούντα", δήλωσε στο ραδιοσταθμό "Βήμα FM" , ο σύμβουλος του Προέδρου της ΝΔ Δημ. Σταμάτης, απορρίπτοντας τα σενάρια περί κυβερνητικής συνεργασίας και επιμένοντας στη θέση του κόμματος για εκλογές.
    Όσον αφορά στο κούρεμα ο κ. Σταμάτης δήλωσε ότι είναι αυτό που θα αποφασίσουν οι άλλοι για εμάς. «Εμείς, ως Ελλάδα, δεν έχουμε καμία γνώμη. Άκουγα πριν από λίγο τον....
    πρωθυπουργό, μιλώντας με τον πρόεδρο της Δημοκρατίας, να εξωραΐζει το κούρεμα χωρίς να προσδιορίζει σε ποιο ύψος θα γίνει και αυτό έρχεται σε αντίθεση με όσα έλεγε εδώ και 1,5 χρόνο τουλάχιστον. Ότι, δηλαδή, όποιος μιλά για αναδιάρθρωση του χρέους εγκληματεί σε βάρος της εθνικής οικονομίας.
    Έχω αντίθετη ερμηνεία από αυτή που είδα να αποτυπώνεται σήμερα στον Τύπο. Ο κ. Βενιζέλος δεν είπε ότι θα φέρει αυτή τη σύμβαση να ψηφιστεί με 180. Είπε ότι ει δυνατόν να ψηφιστεί με 180. Ξέρετε γιατί το είπε αυτό; Διότι ως συνταγματολόγος γνωρίζει ότι δεν μπορεί να ψηφιστεί σύμβαση με παραχώρηση εθνικής κυριαρχίας και εθνικών κυριαρχικών δικαιωμάτων».
    Ο κ. Καρατζαφέρης, πρόσθεσε, το είπε και αυτό είναι μέσα στα πλαίσια της τακτικής εκδούλευσης που προσφέρει στην κυβέρνηση και στον κ. Παπανδρέου. Είναι τακτική η εκδούλευση, μονίμως εδώ και 1,5 χρόνο. Άλλοτε με το Μνημόνιο, άλλοτε με το ΔΝΤ. Όσα δεν μπορεί να πει η κυβέρνηση, προλαβαίνει και τα λέει ο κ. Καρατζαφέρης, κατέληξε ο σύμβουλος του κ. Σαμαρά.

    http://ksipnistere.blogspot.com/2011/11/blog-post_8397.html

  148. Θεσσαλονικιά avatar
    Θεσσαλονικιά 10/11/2011 23:47:19

    Το ενδιαφέρον είναι ότι εν τω μεταξύ στην Γερμανία ετοιμάζονται για ευρώ δύο ταχυτήτων. Και φυσικά εμείς είμαστε οι πρώτοι υποψήφιοι για το ευρώ 2 που θα έχει την μισή αξία του ευρώ. Δηλαδή εμείς θα έχουμε ξεπουληθεί του κερατά. Θα χρωστάμε τα άντερά μας σε ευρώ 1 και θα πληρωνόμαστε σε ευρώ 2. Και όλα αυτά για να παραμείνουμε στο ευρώ? Τιλέει ο νέος πρωθ. και όλη η κλίκα του?

    Τι αντιπροτείνει η Δεξιά?

    Τι έχετε να πείτε για αυτό?

    Περιμένω με πολύ ενδιαφέρον απάντηση.

  149. Lewnidas avatar
    Lewnidas 11/11/2011 00:39:32

    αστα δουμε απο την αρχη. μεχρι και το ζαπειο 2 ο σαμαρας ηταν η ελπιδα μας εναντια στην χαζομαρα του γιωργακη και των κηπουρων του. το καλοκαιρι με τον ανασχηματισμο αλλα κυριως μετα το καλοκαιρινο μνημονιο αρχισε να γινεται ορατο οταν οτι το ζαπειο 2 γινοταν ανεπικηρο γιατι τα ειχαν κανει αποσκατα.
    και φτανουμε στην συμφωνια του αγιου δημητριου. με το κουρεματακι, το αγγλικο δικαιο και το ξεπουλημα. μεχρι τωρα ο σαμαρας και το αλλο μειγμα του ηταν καθαρα μια συστημικη προταση. απο εδω και περα χρειαζοταν μια μη συστημικη προσεγγιση που ο σαμαρας αδυνατουσε καν να σκεφτει. η μη συστημικη προταση δεν εγκυται στην δραχμη. γιατι τα εχουμε εξηγησει οτι αυτο εισουται με καταστροφη.

    τι θα μπορουσε να κανει, να παει για μεγαλητερο κουρεμα που ειναι ανευποφευκτο, να κρατικοποιησει τις τραπεζες, να χαρισει τα διακοποδανεια του λαου, να ριξει την φορολογια για τις παραγωγικες μοναδες, να σπρωξει το ΕΣΠΑ σε προτασεις που προσφερουν καινουργιες θεσεις εργασιας, να ανακυρηξει την ΑΟΖ.

    ανταυτου συρθηκε μεσα στον καδρο απο τον αρουλη, τον κουλη και λοιπες δημοκρατικες δυναμεις. αλλα κυριως αφησε τον μεσαιο χωρο χωρις φωνη. εχει μεινει μονο η αριστερα για να διαμαρτηρηθει ο κοσμακης που στεναζει.


    Υ.Γ. φαηλο εγινικε η ωρα να περασεις τον ρουβικονα σου.
    υ.γ.2 αν υποψιαστω οτι θα δω τον βουδα της ραφηνας να το παιζει αντισταση στην αρχη θα πηδηξω απο το παραθυρο

  150. ΕΡΑΣΜΙΑ avatar
    ΕΡΑΣΜΙΑ 11/11/2011 01:18:11

    Αντωνη Σαμαρα,
    σε πιστεψαμε
    σε στηριξαμε
    κι εσυ..
    ΜΑΣ ΠΡΟΔΩΣΕΣ!
    Που πηγε η επανδιαπραγματευση?
    Που πηγε η ΜΗ συναινεση στο λαθος?
    Που πηγε το ΕΚΛΟΓΕΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ?

    Αντωνη Σαμαρα,

    γιατι συναινεσες να γινει ενας τραπεζιτης πρωθυπουργος?
    γιατι συναινεσες να γινει αυτος που μαγειρεψε τα στοιχεια με τον Σιμητη ωστε να να μπουμε στο ευρω πρωθυπουργος?
    γιατι συναινεσες αυτος που ηταν συμβουλος του ΓΑΠ τον τελευταιο χρονο να γινει πρωθυπουργος?

  151. rally monkey avatar
    rally monkey 11/11/2011 01:20:19

    αφου εκτονωθουμε..τελειως ψυχρά τώρα..
    για τον Παπαδήμο (ως επιλογή προσωπου) ειναι το τελευταιο πραγμα για το οποιο θα επικρίνω τον Σαμαρά (και ειμαι και στο τοπ-xx των επικριτών)
    Σε σχεση με τον απερχόμενο(?) ΓΑΠ ο Παπαδήμος φαντάζει Μεσσιανική φυσιογνωμία
    Το γεγονός μαλιστα ότι ο ΓΑΠ επιχειρησε να τον μπλοκάρει με διαφορα τεχνασματα απ'οτι ακουμε μετράει υπέρ του Παπαδήμου
    ναι ειναι παιδί του συστηματος ο Παπαδημος αλλα μπορει να φανει και Ελληνας - Οψόμεθα
    Οσοι εχουν την 'εκ των εσω' πληροφορηση μπορει όντως να εχουν ακουσει κατι το οποιο μου διαφευγει.. παντως ο Σαμαρας παραμενει πιστός σε ότι εχει δηλώσει δημοσια μεχρι σημερα - ειχε πει καθαρά ότι στηριζει Παπαδήμο, θέλει παραμονη στο ευρώ, εχει πει ότι θα ψηφισει την συμφωνία της 26ηςΟκτ (καλη, κακη δεν εξεταζουμε) ωστε να επιτευχθει η εκταμιευση της 6ης δόσης και να μην παει η χωρα σε ατακτη χρεωκοπία, περα απο 'πολυτεκνους' και 'χαμηλο-συνταξιουχους' αλλες υποσχεσεις δεν εδωσε..
    μην τον πυροβολειτε επομένως - τουλαχιστον όχι ακομα - σας ζητησε να του έχετε εμπιστοσύνη..θα δουμε πως θα πορευτεί
    στο καδρο μπηκε και του έχει κοστίσει ήδη - τα περιθωρια ελιγμών εχουν στενεψει δραματικά (ίσως δεν ειχε επιλογές..ισως αυτές που είχε ηταν πολυ υψηλού ρίσκου..) παντως το παλεύει.. οπότε μην αποσύρετe την εμπιστοσύνη

    προσωπικα παραμενω καχυποπτος απεναντι στον Σαμαρά όπως πάντα
    αλλα όχι γιαυτά που εχει πει (και εχει κάνει) αλλά για αυτά που ΔΕΝ έχει πει και ΔΕΝ εχει κανει.

  152. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 11/11/2011 01:28:30

    Βρε τι διαβάζει κανείς , υποκλίνομαι μπροστά σε τέτοιο κύρος και επαγγελματισμό !

    Παπαδήμος – Παπαχελάς μέλος της τριμερούς του David Rockefeller ( εάν δεν κάνω λάθος ο τηλεοπτικός σταθμός των ¨ημέτερων συμμαχικών δυνάμεων¨ , ο γαλάζιος ουρανός , ¨απέρριψε " εκ βαθέων την λύση Λ. Παπαδήμου ! ) .

    Κλικ εδώ:
    http://www.trilateral.org/download/file/TC_list_10-11_2.pdf

    Προς το τέλος της σελίδας 5 θα βρείτε τον Λουκά Παπαδήμο και τον Αλέξη Παπαχελά.
    -Lucas Papademos, Visiting Professor of Public Policy, Kennedy School of Government, Harvard University, Cambridge; Senior Fellow, Center for Financial Studies, Goethe University, Frankfurt-am-Main; former Vice-President, European Central Bank, Frankfurt-am-Main; Honorary Governor of the Bank of Greece.

    -Alexis Papahelas, Editor-in-Chief, Kathimerini, Athens; Secretary General of the Hellenic Foundation for European & Foreign Policy; Leading Correspondent,

    Φυσικά αυτό δεν παίζει κανένα ρόλο , πρέπει να σταματήσουμε να ζηλεύουμε τις επιτυχίες των συνανθρώπων μας . Ρίχνοντας μια ματιά και στα άλλα μέλη της ¨λέσχης¨ ( ¨Τrilateral Commission¨ , της ¨Τριμερούς Επιτροπής¨ , όπου το Commission σημαίνει ¨επιτροπή ¨ και όχι ¨comission- προμήθεια ¨ , είτε υλική , είτε ¨άυλη¨ ). Σε πιάνει ¨δέος¨ από το κύρος πετυχημένων με το σπαθί τους ανθρώπων που υπηρετούν την επιστήμη και την πρόοδο της ανθρωπότητας , βρίσκεις ότι καλλίτερο έχει το ανθρώπινο γένος.

    Εδώ , για τους αγγλομαθείς ή για όσους θέλουν να μεταφράσουν για το κοινωνικό σύνολο , μια διάλεξη του -Νόαμ Τσόμσκι- για τον ρόλο και την φιλοσοφία της ¨ Τrilateral " .

    Noam Chomsky About The Philosophy Of The Trilateral Commission

    http://www.youtube.com/watch?v=aeMxM6fW_vE

    Και ένα ίσως ενδιαφέρον άρθρο για την πιο σφαιρική ενημέρωση , το οποίο ίσως βοηθήσει να εμπεδώσουμε τα πράγματα καλλίτερα :

    Λουκάς Παπαδήμος : Ο ευπατρίδης των τραπεζών...

    http://aristerovima.gr/details.php?id=2867

    Καλή μας τύχη .
    http://www.youtube.com/watch?v=Vj2X263jo8E&feature=related

  153. ΙΩΝΑΣ2 avatar
    ΙΩΝΑΣ2 11/11/2011 01:37:32

    Παρουσιαζουμε σαν μεγαλη επιτυχια την απομακρυνση του ΓΑΠ λες και φυγαμε απο το Δ.Ν.Τ και διωξαμε την ΤΡΟΙΚΑ. Το προβλημα για να καταλαβω ηταν η φυσικη παρουσια του ΓΑΠ, η αισθητικη του που μας ενοχλουσε 'η η πολιτικη του σταση και η αναξια συμπεριφορα του ως πρωθυπουργος της Ελλαδας ; Και τωρα που φεραμε και συγκατανεψαμε στον Παπαδημο τι θα αλλαξει για τον Λαο και την Χωρα; Απλα το πρωτο αποτυχημενο μνημονιο θα το διαδεχθει ενα δευτερο(πολυ πιο σκληρο) μαζι με μια Δανειακη Συμβαση που ο ΓΑΠ στο πρωτο μνημονιο δεν τολμησε να την φερει προς εγκριση στην Βουλη για λογους που ειχαν να κανουν ενδεχομενως με πιθανη διωξη του για εσχατη προδοσια. Και αυτη η νεα Δανειακη συμβαση που θα ψηφιστει τωρα και απο την Ν.Δ. θα δεσει χειροποδορα την χωρα και θα δεσμευση στις επιλογες της οποιας μελλοντικης κυβερνησης θα ηθελε να την τροποποιηση. Κατα δευτερο με την ελευση Παπαδημα δωσαμε την ευκαιρια στον ΓΑΠ να αποδρασει και να μην εκτεθει στην λαικη ετυμηγορια ενδεχομενως να απαλλαγει και απο ποινικες ευθυνες και στο ΠΑΣΟΚ τον απαιτουμενο χρονο να ανασυνταχθει και να ματαιωσει ενδεχομενως καθε προσπαθεια αυτοδυναμιας της Ν.Δ. Με την συμμετοχη της Ν.Δ. στην κυβερνηση αναιρειται αυτοματα ο αντιμνημονιακος της χαρακτηρας και εντασσεται και αυτη στο καδρο των προθυμων. Αυτο το γεγονος σε συνδυασμο οτι θα ληφθουν πολυ σκληρα και αντιλαικα μετρα για να εφαρμοστουν οτι συμφωνηθηκε για την χωρα μας στις 27 Οκτωβριου στις Βρυξελλες θα εχει μεγαλο πολιτικο κοστος για την Ν.Δ. ικανο να της στερησει την αυτοδυναμια. Ειναι μεγαλο πολιτικο λαθος να νομιζει κανεις οτι θα επιμεριστει το πολιτικο κοστος απο την συμμετοχη σ'αυτην την κυβερνηση. Το περισσοτερο κοστος θα το αναλαβει η Ν.Δ. Πιστευω οτι ο Σαμαρας με την αποφαση του να πει ΝΑΙ εχασε την ευκαιρια να συναντηθει με τους μεγαλους της Ιστοριας μας και ο οποιος ρολος του περιοριζεται σε επιπεδο διαχειριστη της κρισης. Τωρα μπαινουμε σε νεα φαση για το πολιτικο συστημα με καταλυτη τις επομενες εκλογες(θα γινουν στις 19 Φεβρουαριου;)που θα σηματοδοτησουν την διαλυση των υφισταμενων κομματικων σχηματισμων την εξαφανιση φθαρμενων και διεφθαρμενων πολιτικων προσωπων και θα προετοιμασουν την Χωρα πιθανοτατα για την επερχομενη -επισημη πια - πτωχευση. Το ερωτημα ειναι αν η πτωχευση θα γινει εντος του Ευρω 'η θα οδηγηθουμε στην Νεα Δραχμη. Αυτο μονο ο Παπαδημος το γνωριζει και θα ειναι το νεο σλογκαν των εκβιαστικων διλληματων που θα μας τιθενται.

  154. dimitris avatar
    dimitris 11/11/2011 01:42:02

    ΠΑΓΩΜΑΡΑ... ΓΙΝΑΝΕ ΤΟΣΑ. ΠΡΟΕΔΡΕ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΜΕΣΑ ΤΗ ΘΕΣΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΓΙΝΑΝ...ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΤΑ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΝΑΛΥΤΙΤΙΚΗ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΚΑΙ ΕΞΗΓΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΒΙΑΣΗ ΤΩΝ ΚΟΚΚΙΝΩΝ ΓΡΑΜΜΩΝ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΘΕΣΕΙ. ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΠΡΩΤΟ ΠΛΥΘΗΝΤΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΠΟΤΕ ΟΛΟΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΟΤΙ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΩΣΕΙΣ ΠΟΛΙΤΩΝ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΑΓΩΝΙΖΩΜΑΣΤΕ ΝΑ ΕΠΕΝΔΥΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΑ ΝΑ ΕΚΤΙΘΟΜΑΣΤΕ ΓΙ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΥΠΟΨΙΝ ΤΟΥ ΤΟ ΒΡΟΝΤΕΡΟ ΟΧΙ ΤΗΣ ΒΑΣΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΒΑΣΗ ΑΝΕΥΘΥΝΗ? ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΩΘΕΙ Η ΧΩΡΑ? ΔΗΛΑΔΗ Η ΒΑΣΗ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΤΗ ΣΩΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ? ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΑΣ

  155. Κρίμα avatar
    Κρίμα 11/11/2011 01:43:03

    Συγκεκριμένα είχα γράψει πως ο ΓΑΠ θα επιχειρούσε να παγιδέψει τον Σαμαρά.
    Αυτό το σχόλιο είναι ροδοπέταλο μπροστά σε όσα γράφονται σήμερα.
    Κρίμα

  156. Ρωμαίος avatar
    Ρωμαίος 11/11/2011 01:52:52

    Ο Αντώνης Σαμαράς είναι τεράστιος πατριώτης και ο,τι κάνει είναι για το καλό της πατρίδας. Ζήτησε να του έχουμε εμπιστοσύνη και εγώ συνεχίζω να του έχω απόλυτη. Πρέπει να ελπίζουμε όπως έχει πει και ο ίδιος. Εγώ δε χάνω τιν πίστη μου στον Αντώνη!

  157. Κάποιος που σκέφτεται... avatar
    Κάποιος που σκέφτεται... 11/11/2011 02:16:16

    Αν και η μέρα δεν προσφέρεται για άγονες αντιπαραθέσεις, αλλά για εξαγωγή χρήσιμων συμπερασμάτων - ειδικά από τον τίμιο κόσμο της λαϊκής δεξιάς - δε μπορώ παρά να σχολιάσω το εξής: τον Παπανδρέου τον ανάγκασε να παραιτηθεί η ίδια η αστική τάξη της χώρας μας που ούτε να σκεφτεί δε θέλει την επιστροφή στη δραχμή (στις παρούσες συνθήκες) και μια - προσωρινή ενδεχομένως - προσπάθεια να χτιστεί μια "γέφυρα" Ομπάμα-Μέρκελ για την προοπτική της Ευρωζώνης. Αυτό είναι το ένα. Το δεύτερο είναι ότι η χρεωκοπία ΔΕΝ αποφεύχθηκε. Όχι μόνο γιατί το "κούρεμα" ΕΙΝΑΙ χρεωκοπία (αυτό είναι πια τόσο πασίγνωστο που το ομολογούν σχεδόν οι πάντες), αλλά κυρίως γιατί η "άτακτη" χρεωκοπία θα είναι το αναγκαστικό αποτέλεσμα αν "βαρέσει κανόνι" η Ιταλία, η Ισπανία κλπ., ενδεχόμενο που γίνεται όλο και πιο πιθανό, μέρα με την ημέρα. Τρίτο και τελευταίο, είναι ανέκδοτο να περιμένει κανείς εκλογές στις 19/2. Ακόμα δεν έχει καν ορκιστεί η κυβέρνηση και το "γραφείο τύπου" της (ΣΚΑΪ κλπ.) έχει ξεσαλώσει στην προπαγάνδα ότι πρέπει να αφεθεί όσο χρειαστεί για να "τελειώσει τη δουλειά"... Καλωσήλθατε στην κοινοβουλευτική χούντα ΕΕ-ΗΠΑ-Αστικής τάξης. Και, κυρίως, βγάλτε τα συμπεράσματά σας και συσπειρωθείτε γύρω από τη μόνη συνεπή αντι-νεοταξική, αντι-ιμπεριαλιστική δύναμη στη χώρα, το ΚΚΕ. Ακόμα και τις στρατηγικές μας διαφορές θα μπορέσουμε να τις συζητήσουμε στο μέλλον, αφού πρώτα τους ρίξουμε και μπορέσουμε να φέρουμε στο προσκήνιο τη συζήτηση για τον άλλο δρόμο ανάπτυξης που έχει ανάγκη ο λαός και η χώρα...

  158. Λίζα Αλεξίου avatar
    Λίζα Αλεξίου 11/11/2011 02:45:35

    Δεν μπορώ να καταλάβω πώς διάλεξε να αυτοκτονήσει πολιτικά. Υπομονή, θα δείξει

  159. Anatoli avatar
    Anatoli 11/11/2011 06:58:35

    Αγαπητέ factorX τι κάνανε....τι κάνουν?

  160. φωνη avatar
    φωνη 11/11/2011 08:42:48

    Μια χώρα που έχει βάλει λουκέτο και δεν κινείται τίποτα στην οικονομία της,εχει δημόσιο χρέος-δημόσιο έλλειμμα και καθόλου παραγωγή ....το τελευταίο κακό που έχει να της συμβεί είναι να αναλάβουν την οικονομία της οι κομμουνιστές ή οι σοσιαλιστές, οι οποίοι δεν ξέρουν καν πως μπορεί να αναπτυχθεί οικονομικα μια χώρα. Τι θα μοιράσουμε τα μέσα παραγωγής που δεν παράγουν τίποτα; Με κρατισμό θα φύγεις από το δημόσιο χρέος και το δημόσιο έλλειμμα;

  161. Αγρινίου Νικόδημος avatar
    Αγρινίου Νικόδημος 11/11/2011 09:31:12

    Αγαπητοί συν- "κουκουλοφόροι του διαδικτύου":
    Δεν ξεχνώ ότι κάποτε είχε γραφεί εδώ και αυτό: http://www.antinews.gr/2011/02/21/86908/
    Δεν μπορώ να μην πιστέψω το "έχετέ μου εμπιστοσύνη" του Αντώνη Σαμαρά!
    Οποιος είχε την ευκαιρία να έχει έστω και μία χειραψία- προσέξτε, απλώς μία χειραψία, χωρίς να έχει μιλήσει καν- μαζί του, νομίζω θα συμφωνεί...

  162. ΧΑΡΗΣ avatar
    ΧΑΡΗΣ 11/11/2011 11:06:37

    ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ.......!!!!!!!

  163. anonymous avatar
    anonymous 11/11/2011 11:16:33

    Δε διαδικτυακή δημοσκόπηση του Ελ. Τύπου υπέρ της λύσης Παπαδήμου είναι το 52% και κατά το 48%. Εμείς μπορεί να έχουμε εδώ αυτή την άποψη αλλά το μισό κόμμα έχει άλλη. Δεν τη θεωρώ σωστή, θα προτιμούσα παύση πληρωμών αλλά δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα.

  164. tak avatar
    tak 12/11/2011 12:46:11

    Τον Αντώνη Σαμαρά, δεν τον δελεάζει η εξουσία τόσο όσο νομίζουν ορισμένοι και καρφί δεν του καίγεται για το αν θα γίνει ή όχι πρωθυπουργός. Όταν κάποτε γραφεί η Ιστορία ξεκάθαρα και για το σκοπιανό και για τη σημερινή κρίση, όχι απλά θα τον δικαιώσει, αλλά θα τον τοποθετήσει εκεί που του αξίζει.
    Στο σκοπιανό είχε απέναντί του τον αρχιτέκτονα της αποστασίας και όλους τους άλλους, μηδέ του Καραμανλή εξαιρούμενου, τον οποίο παραμύθιαζε ο "αρχιτέκτων" του χάους και της αποστασίας.
    Σήμερα έχει απέναντί του τους κακούς δανειστές της Μέρκελ και όλων εκείνων, που μας φούσκωσαν μίζες και χρέη, για να πουλήσουν όπλα. Έχει απέναντί του μια εκτός τόπου και χρόνου αριστερά. Έχει απέναντί του ένα χρεοκοοπημένο ΠΑΣΟΚ, με μωροφιλόδοξους ηγέτες, που δεν θα καταφέρουν να απαλλαγούν ποτέ από τις αγκυλώσεις του δεύτερου... Έχει απέναντί του τα υπολείματα μιας Νέας Δημοκρατίας, που ούτε για το καλάθι των αχρήστων της ιστορίας δεν κάνουν. Έχει απέναντί του τον "αρχιτέκτονα της αποστασίας κλπ.", που δε χάνει την ευκαιρία να ανοίγει σε κάθε στιγμή το απύλωτο στόμα του και να καθυβρίζει το θύμα του...
    Έχει απέναντί του και έναν πρώην πρόεδρο -για τον κ. Στεφανόπουλο μιλάμε, που δε λέει να καταλάβει, να χωνέψει και να παραδεχτεί την αποτυχία του 1985, την οποία χρεώνει στον Σαμαρά (που εδώ που τα λέμε έκανε κακώς τον "αρχιτέκτονα" αρχηγό και πρωθυπουργό...). Από όλα τα εναντίον, αυτό του Στεφανόπουλου είναι το πιο άδικο και ο οποίος αν ήθελε προχθές να βρίσει κάποιον, ας έβριζε τον Λυκουρέτζο...
    Ο Αντώνης Σαμαράς (υπάρχουν και άλλοι πλην των νεόκοπων κολλητών του που τον αγαπάνε και νοιάζονται γι αυτόν και μάλιστα με σχέση "έρωτα και μίσους", όπως είχε πει ο ίδιος κάποτε), μπορεί θαυμάσια να καλέσει τους "μνηστήρες" στο κόμμα του, που έτσι κι αλλιώς συστηματικά τον υπονομεύουν και που ειναι "παιδιά του μνημονίου" και να τους παραδώσει την εξουσία.
    Ύστερα να κάνει πορεία προς το λαό καταγγέλλοντας όλους τους παραπάνω και να συνταυτισθεί με την τύχη του λαού του (κυριολεκτώ) και το μέλλον του, όποιο κι αν είναι... Επιτέλους να ξεφύγει από τους εκβιαστές, τους υποκριτές, τους παλιανθρώπους, τους ψεύτες και όλη την πολιτική αγυρτεία. Ο Ελληνικός λαός δεν έχει σήμερα άλλον άνθρωπό του να ελπίζει κι ας μη διαψεύσει ο Αντώνης την "ελπίδα", ας μείνει πιστός στη διαρκή άνοιξη αυτής της ελπίδας, όπως του είχε πει κάποτε ο Οδυσσέας -και φίλος του- Ελύτης.
    Αντώνη μη προδώσεις τα όνειρα των Ελλήνων...
    Αντώνη καλή σου τύχη και μη κοιτάξεις πίσω σου...