#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/04/2011 15:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χαίρε αυλή λογικών προβάτων


Σ’  ένα από τα πολλά «χαίρε» των χαιρετισμών, παίρνω το θάρρος να ιεροσυλήσω λίγο. Το  «Χαίρε αυλή λογικών προβάτων», όπου αυλή είναι η Παναγία μας, το αλλάζω και στη θέση της Θεοτόκου τοποθετώ την πατρίδα μας. Αυλή είναι η πατρίδα μας...

Αυτήν εδώ λοιπόν την αυλή, την κατοικούν από αρχαιοτάτων χρόνων πρόβατα λογικά. Αυτά τα λογικά πρόβατα δεν πείραζαν κανέναν και όταν είχαν καλούς ποιμένες έστηναν Παρθενώνες,  Χρυσούς αιώνες και δίδασκαν τη Δημοκρατία παντού.

Αυτά τα λογικά πρόβατα όταν το ήθελε η μοίρα έχαναν τα λογικά τους και στη θέση τους έμπαινε μια ανήκουστη γοητευτική τρέλα. Και τότε δημιουργούσαν Μαραθώνες  ,Σαλαμίνες , Δερβενάκια ,Τεπελένια...

Όταν λοιπόν ζύγωναν οι λύκοι οι αιμοβόροι, τα πρόβατα αυτά τρελαινόταν και ορμούσαν στους λύκους και τους τσάκιζαν. Μάλιστα κάποιος είπε ότι  μέχρι τώρα  λέγαμε  «τα πρόβατα πολεμούσαν σαν θηρία ανήμερα..τώρα θα λέμε τα θηρία ανήμερα πολεμούν σαν πρόβατα..»Όχι όποια κι όποια πρόβατα όμως.Αλλά τα πρόβατα αυτής της αυλής.

Σήμερα αυτή εδώ η αυλή δέχεται μια πρωτοφανή επίθεση αιμοβόρων λύκων και άλλων άγριων θηρίων και απ’ έξω και από την αυλή μας. Από μέσα. Μάλιστα κάναν και κολιγιά οι έξω με τους μέσα που ήρθαν απ’ έξω και προσπαθούν με κάθε τρόπο  και τα λογικά πρόβατα να τα διαλύσουν αφήνοντας  τα χωρίς μαλλί χωρίς νερό χωρίς χορτάρι χωρίς ήλιο, αλλά και αυτή εδώ την αυλή να την κάνουν όσο το δυνατόν μικρότερη! Δε χρειάζεται να έχετε τόσο μεγάλη αυλή.

Κάτι ξέχασαν όμως : τη γοητευτική τρέλα των λογικών προβάτων που είπα παραπάνω, γιατί σιγά  σιγά  αρχίζουν και αφηνιάζουν και χάνουν τα λογικά τους τα πρόβατα αυτά και είναι έτοιμα όπως πολλές φορές στο παρελθόν στο πρόσταγμα ενός καλού ποιμένα να ορμήσουν και όποιον πάρει ο χάρος!

Άιντε Αντώνη, πάρε τη γλίτσα την καλή μπες μπροστά γιατί θα τρελαθούμε τελείως και τότε να δεις τι θα γίνει!!!

danaos

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 10/04/2011 16:09:03

    Γειά σου Δαναέ άρχοντα!

    • danaos avatar
      danaos @ Strange Attractor 10/04/2011 16:23:49

      Γεια σου καλέ μου φίλε!Καιρός δεν ήταν;

  2. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 10/04/2011 17:24:11

    Θα ζήτήσω αντιντόπινγκ κόντρόλ. Όλο ενέργεια σε βρίσκω. Καλωσήλθες πίσω στην παρέα μας Δαναέ.

  3. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 10/04/2011 17:39:59

    Γειά σου φίλε Δαναέ. Επανήλθες δριμύτατος!
    Κάποτε σε τούτη τη γη κατοικούσαν άνθρωποι οι οποίοι "τολμώντες και γιγνώσκοντες τα δέοντα και εν τοις έργοις αισχυνόμενοι άνδρες", θεμελίωσαν τις βάσεις του ανθρωποκεντρικού ελληνικού κοσμοσυστήματος. θλιβερή μεταπολιτευτική παρέκκλιση πρέπει να κλείσει. Και θα τελειώσει οριστικά από την οργή των "προβάτων".

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ Γιάννης Φαίλτωρ 10/04/2011 23:20:34

      Πριν την μεταπολίτευση είχαμε διαδοχικά χούντα,βασιλευομένη δημοκρατία, μια μικρή περίοδο κοινοβουλευτικής δημοκρατίας (1922-1935) και συνταγματική μοναρχία.
      Η μεταπολιτευτική κοινοβουλευτική δημοκρατία τίνος από τα προηγούμενα πολιτεύματα θεωρείται θλιβερή παρέκκλιση;

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/04/2011 17:50:03

    Δαναε τα σεβη μου..!
    Ακουσες τον Καρρα και φορτωσες??

    ΠΠ

  5. Misha avatar
    Misha 10/04/2011 18:30:30

    Δαναέ

    Με (sic) άρεσε πολύ το «μάς », στο «αυλή είναι η Παναγία μας». Δείχνει πράγματα ουσιαστικά και πανώρια ... Νάσαι γερός!

    Το δίλεπτο της συνεισφορά μου στην κουβέντα:

    Τὸ παρακάτω ἔγγραφο ἀποτελεῖ ἔγγραφο τοῦ Ἄγγλου πρεσβευτῆ στὴν Ἑλλάδα τὴν ἐποχὴ τοῦ πολέμου Michael Palairet, ποὺ στάλθηκε ἀπὸ τη Βρετανικὴ Πρεσβεία τῆς Ἀθήνας, πρὸς τὸ Ὑπουργεῖο Ἐξωτερικῶν τῆς Ἀγγλίας.

    «Κύριέ μου,
    Εἰς τὴν ἐπιστολήν μου Νο 293 τῆς 23ης Νοεμβρίου, ἀνέφερα τὴν εὐρέως παραδεχομένην πίστιν ἐδῶ ὅτι ὁ ἑλληνικὸς στρατὸς ἀπολαμβάνει τῆς ἰδιαιτέρας προστασίας τῆς Παναγίας τῆς Τήνου καὶ ὅτι οἱ νίκες του, οἱ ὁποῖες δύνανται ἀσφαλῶς νὰ ὀνομαστοῦν θαυματουργικές, ὀφείλονται εἰς τὴν ἐπέμβασίν της. Αὐτὴ ἡ πίστις ἔχει γίνει τώρα πεποίθησις καὶ ὑπάρχουν ἀναρίθμητες ἱστορίες τῆς παρουσιάσεως τῆς Εὐλογημένης Παρθένου εἰς στρατιώτας εἰς τὸ μέτωπον, ἐνθαρρύνοντάς τους εἰς τὴν μάχην, μὲ ὑποσχέσεις ὅτι ἡ ἱεροσυλία ποὺ ἔγινε ἀπὸ τοὺς Ἰταλοὺς εἰς τὸν Ναόν της κατὰ τὴν ἑορτὴν τῆς Κοιμήσεως θὰ ἐτιμωρεῖτο ἀπὸ μία μεγάλη ἥττα... Φαίνεται ἀσύνηθες ν’ ἀφιερώνω μία ἐπίσημη ἐπιστολὴ σὲ τοιοῦτο θέμα, ἀλλά, δὲν ὑπάρχει ἀμφιβολία ὅτι ἡ πεποίθησις ὅτι ὑποστηρίζεται ἀπὸ ὑπερφυσικὴ βοήθεια ἔχει συμβάλει πολὺ εἰς τὴν ἐνθάρρυνσιν τοῦ Ἕλληνος στρατιώτου, εἰς τὴν ἀκούραστον ἐπιδίωξίν του διὰ νίκην, καὶ τοῦ Ἑλληνικοῦ λαοῦ εἰς τὸν ἐνθουσιασμόν του διὰ τὸν πόλεμον...
    Ἡ ἐπίθεσις κατὰ τῆς «Ἕλλης» στὴν Τῆνο ἀπεδείχθη πράγματι ἕνα σοβαρὸ λάθος, διὰ τὸ ὁποῖον πρέπει νὰ μετανοοῦν οἱ Ἰταλοὶ τώρα σκληρὰ. Ὄχι μόνον ἕνωσε τὴν Ἑλλάδα, τὴν ἐβοήθησε ἀπὸ τὴν ἀρχὴ μὲ τὴν πεποίθησιν ὅτι τὰ ὅπλα της ἐβοηθοῦντο θαυματουργικῶς – μία πεποίθησις ἡ ὁποία εἰς αὐτὴν τὴν χώραν τῶν ἰσχυρῶν καὶ βαθέων θρησκευτικῶν παραδόσεων ἔχει ἀνεκτίμητη ἀξία.

    Ἔχω τὴν τιμὴν νὰ παραμένω μὲ τὸν μεγαλύτερον σεβασμόν, Κύριέ μου.

    Ὁ πλέον ταπεινὸς καὶ πλέον πιστὸς ὑπηρέτης Σας.

  6. TopGunZ avatar
    TopGunZ 10/04/2011 19:06:13

    Καλώς επέστρεψες δάσκαλε! Δυστυχώς κάποια από τα λογικά πρόβατα πλανεύτηκαν από ακάματους τσομπάνηδες και πήγανε και βόσκησαν κουτόχορτο, και βόσκησαν και τα παιδιά τους και συνεχίζουν να βοσκάνε. Όταν οι ακαμάτηδες τσομπάνοι τα αρπάξουν από τη λαιμαριά και τα οδηγήσουν κατ' ευθείαν στη σφαγή, γιατί εδώ και χρόνια ούτε γάλα δίνανε, ούτε μαλλί, ίσως ξυπνήσουν. Για αυτά όμως λίγο αργά θα είναι, όπως έχουνε παχύνει δύσκολα θα μπορέσουνε να τρέξουνε να σωθούνε. Τα υπόλοιπα προβατάκια που έχουμε σιτέψει λίγο ίσως προλάβουμε να τρέξουμε να βρούμε κανά τσομπάνη με κουβά, ψαλίδι και καμιά καραμπίνα και για τους λύκους...

  7. danaos avatar
    danaos 10/04/2011 19:17:21

    Τι να σας πω όλους!Ένα μεγάλο ευχαριστώ δεν φτάνει!Με στηρίξατε πολύ στις δύσκολες ώρες μου!Τα σέβη μου αδέρφια!

  8. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 11/04/2011 09:48:26

    ''χάνουν τα λογικά τους τα πρόβατα αυτά και είναι έτοιμα όπως πολλές φορές στο παρελθόν στο πρόσταγμα ενός καλού ποιμένα να ορμήσουν και όποιον πάρει ο χάρος!''
    ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟΥ ΝΕΟΕΛΛΗΝΑ ΤΟ ΑΥΤΙ !!!

  9. melpo polygyrou avatar
    melpo polygyrou 11/04/2011 10:07:50

    Δαναέ, φίλε μου,
    τα λογικά πρόβατα είναι λιγουλάκι δύσκολο στη σημερινή εποχή να ακολουθήσουν τσομπάνη. Σαν λογικά που είναι μυρίζονται από μακριά την ανεπάρκεια των τσοπάνηδων. Είναι πολύ επιφυλακτικά στο να ακολουθήσουν κάποιον. Κι αν θες να το πάμε γραφικά τα πρόβατα άκουσαν το "ποιμένες πολλοί διέφθειραν" ....
    Άρα (όσα δεν έφαγαν κουτόχορτο) δεν μαντρώνονται εύκολα.
    Κι οι λύκοι χαίρονται ΣΤΟ ΑΔΙΕΞΟΔΟ μας...

    ΝΑ 'ΣΑΙ ΚΑΛΑ

  10. evdoxia avatar
    evdoxia 02/05/2011 09:21:00

    ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ!!! ΥΠΟΚΛΙΝΟΜΑΙ ΣΤΟ ΤΑΛΕΝΤΟ ΣΟΥ!!! ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΦΤΑΣΩ Κ ΕΓΩ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ!!!