Χάρη στον Σαμαρά το παίζει «περήφανος» ο Τσίπρας
02/06/2015 15:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χάρη στον Σαμαρά το παίζει «περήφανος» ο Τσίπρας

Το να λένε ότι είναι συνεπείς στις υποχρεώσεις τους χωρίς να έχουν πάρει ούτε ευρώ δανεικά είναι ουσιαστικά ομολογία της επιτυχίας της προηγούμενης κυβέρνησης

«Έχουμε σχέδιο, οι Έλληνες ανεξαρτήτως ποιο κόμμα στηρίζουν είναι περήφανοι για τη διαπραγμάτευση της κυβέρνησης».

Είναι δύο από τις ατάκες που έριξε ο Αλέξης Τσίπρας στο υπουργείο Παιδείας, πέραν της «αποκάλυψης» ότι έχει στείλει η Αθήνα το δικό της «τελεσίγραφο» στους δανειστές.

Σε πολλούς έλληνες πολίτες, κυρίως σε όσους δεν αντιλαμβάνονται τι σημαίνει χρεοκοπία ή τι σημαίνει χώρα τριτοκοσμική, οι ατάκες του πρωθυπουργού περνάνε και τον στηρίζουν. Υπάρχουν και κάποιοι που ασφαλώς τα έχουν χάσει όλα και δεν τους νοιάζει αν θα πάρει φωτιά η Ελλάδα ή αν θα καταστραφούν τα όνειρα των επόμενων γενεών.

Υπάρχουν τέλος κι εκείνοι που χαίρονται με το μπάχαλο, τους αρέσει να γίνεται χαμός, να διαλύονται τα πάντα, ασχέτως κι αν δεν έχουν καμιά πρόταση να καταθέσουν.

Όλοι αυτοί ασφαλώς και χαρακτηρίζουν «περήφανη» τη διαπραγμάτευση και βλέπουν ότι ο Τσίπρας έχει σχέδιο.

Οι σοβαροί άνθρωποι όμως, αυτοί που έχουν πέντε δράμια μυαλό, που έχουν δουλέψει σκληρά για να πετύχουν κάτι στη ζωή τους, που δεν είναι οι βολεμένοι του εκάστοτε συστήματος και «ψάχνονται», διαβάζουν, γνωρίζουν το παρελθόν της Ελλάδας και αγωνιούν για το μέλλον καταλαβαίνουν ότι αυτό το... πράμα δεν είναι διαπραγμάτευση. Και δεν είναι περήφανη στάση η καταστροφή της Ελλάδας.

Λένε στον ΣΥΡΙΖΑ ότι παρ' ότι η Ελλάδα δεν έχει πάρει από τον περασμένο Αύγουστο λεφτά και της χρωστάνε πολλά δισ. ευρώ, εντούτοις πληρώνει κανονικά τους πάντες. «Πληρώνονται μισθοί και συντάξεις» λέει με περηφάνια ο Τσίπρας λες και είναι κάποιο σπουδαίο επίτευγμα αυτό. Μα αν δεν υπήρχε η διαχείριση της προηγούμενης κυβέρνησης, αν δεν υπήρχαν οι θυσίες του ελληνικού λαού δεν θα έβρισκαν ούτε φράγκο στα ταμεία. Το να λένε ότι είναι συνεπείς στις υποχρεώσεις τους χωρίς να έχουν πάρει ούτε ευρώ δανεικά είναι ουσιαστικά ομολογία της επιτυχίας της προηγούμενης κυβέρνησης.

Κι όμως, αυτό το λένε επιτυχή τετράμηνη διαπραγμάτευση.... Με ξένα κόλλυβα δηλαδή.

Έχουμε σχέδιο λέει ο Τσίπρας. Μα για πιο σχέδιο μιλάει. Την προηγούμενη εβδομάδα το Μαξίμου δεν έβγαλε non paper που έλεγε ότι καθαρογράφεται η συμφωνία στις Βρυξέλλες. Σχεδόν μια εβδομάδα μετά όχι μόνο δεν υπάρχει σχέδιο αλλά είμαστε χαμένοι στη μετάφραση των κειμένων. Χθες αξιώθηκε η κυβέρνηση να στείλει τις προτάσεις της οι οποίες δε φαίνεται να γίνονται αποδεκτές από τους δανειστές. Επομένως, για ποια συμφωνία έλεγαν την προηγούμενη εβδομάδα;

Από την άλλη, τι είδους διαπραγμάτευση είναι αυτή που στηρίζεται στην απειλή κατά των δανειστών; Με ποιο τρόπο περιμένουν δηλαδή στην κυβέρνηση να «συμμορφωθούν» οι τροικανοί και να μπουν στον ρεαλισμό του ΣΥΡΙΖΑ; Τι περιμένουν να τους απαντήσουν οι θεσμοί; Ότι συμφωνούν με τον Τσίπρα και θα υποταχτούν στις απαιτήσεις του;

Εκτός κι αν πρόκειται για ένα κείμενο το οποίο περιέχει σκληρά μέτρα, πέραν των κόκκινων γραμμών του ΣΥΡΙΖΑ, τα οποία εμφανίζονται ως «ελληνικό σχέδιο» για να πει μετά ο Τσίπρας ότι υποχώρησαν οι δανειστές. Αυτό ναι είναι στρατηγική, αλλά σκοπό έχει να κοροϊδέψει τους βουλευτές του και τον ελληνικό λαό.

Αν δηλαδή η τρόικα έστειλε το τελεσίγραφο στην Αθήνα και τώρα η κυβέρνηση το εμφανίζει ως δικό της για να δείξει στο λαό πώς θα κάνει «τα μούτρα κρέας» της Μέρκελ, του Σόιμπλε ή της Λαγκάρντ, τότε μιλάμε για μεγάλη κοροϊδία. Και τους βγάζουμε το καπέλο για την επικοινωνιακή διαχείρισή της υπόθεσης.

Όσο για τις απειλές περί εκλογών, θυμίζει το γνωστό λαϊκό ρηθέν «λαγός της φτέρη έσειε, κακό της κεφαλής του». Αν οι βουλευτές που μίλησαν για κάλπες ήταν «στημένοι» ώστε να φοβηθούν οι Συριζαίοι και να ψηφίσουν με κλειστά τα μάτια τα μέτρα που θα έρθουν τότε εκλογές δεν θα γίνουν. Ουσιαστικά φοβίζουν τους βουλευτές που έχουν βολευτεί στις καρέκλες της εξουσίας ότι θα της χάσουν αν δεν ψηφίσουν. Και όπως ξέρουμε καλά, οι αριστεροί είναι «λιγούρια» της εξουσίας και δεν θα αφήσουν να πάει χαμένη η ευκαιρία.

Αν πάλι οι δανειστές ετοιμάζονται να στείλουν ένα φιρμάνι που είναι αδύνατο να ψηφιστεί από τον ΣΥΡΙΖΑ (λέγεται ότι τουλάχιστον 12 βουλευτές είναι έτοιμοι να πουν «όχι») τότε θα έχουμε ραγδαίες πολιτικές εξελίξεις αφού θα χαθεί η δεδηλωμένη.

Κυριακή κοντή γιορτή αφού οι διαδικασίες τρέχουν, τα κείμενα πάνε κι έρχονται και οι δύο παρατάξεις ετοιμάζονται για την τελική σύγκρουση. Αλλά να είστε σίγουροι ότι ακόμη κι αν οι Ευρωπαίοι δεν θέλουν να τινάξουν στον αέρα την Ελλάδα δεν θα ανεχτούν από την πλευρά τους να τους τινάξει στον αέρα ο Τσίπρας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 02/06/2015 16:02:35

    Σωστη επισύμανση.Ο Σαμαράς όπως και ο Καραμανλής είναι κεφάλαιο τεραστιων διαστασεων για την χώρα. Αυτο ο απλώς κοσμος το γνωρίζει. Οι μόνοι που δεν θέλουν να το παραδεχτούν είναι οι εντός της ΝΔ μόνιμοι αμφισβοιτείες.Για να πάει μπροστά η χώρα και η παράταξη αυτούς πρέπει η κοινωνία να τους αποβάλει από οποιαδήποτε δραστηριώτητα,ειτε βουλευτή,είτε αυτοδιοικητικού προσώπου κ λ π.ακόμα και απλού κλητήρα. Εδώ η Ελλάδα κινδυνεύει με καταρευση,αυτούς τους ενδιαφέρει η καρέκλα της αρχηγίας για να στρώσουν το χαλί στους απογόνους τους.ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ.

  2. makis avatar
    makis 02/06/2015 16:17:23

    Να ρωτήσουμε την Ντόρα να μας πει 40 νούμερα και 19 τζόκερ. https://shar.es/12bx7h

  3. tt avatar
    tt 02/06/2015 17:00:08

    -ΣΥΡΙΖΑ. Χρεωκοπια ή μνημόνιο.
    -ΧΑ ή πραξικόπημα.
    -τζιχαντ ή Κόσοβο, εδαφική συρρίκνωση. Προσφυγιά.
    .

    Και μετά; Παντως ειμαστε μια μικροσκοπική χώρα στα Βαλκάνια-μέση Ανατολή, με γείτονες νέο-Οθωμανούς. Όλες οι γειτονικές χώρες της Αλβανίας ακρωτηριάστηκαν ή ακρωτηριάζονται, οι πιο ικανοί νέοι φεύγουν, δεν εχουμε συνορα και ασχολούμαστε με τους κουρδιστες πιάνου της ΕΡΤ και τον φραπέ της ΓΕΝΟΠ, με κυβερνηση κομμουνιστές. Γύρω-γύρω οι μισθοί ειναι 150 ευρω, σε ολη την Ανατολική Μεσόγειο οι τζιχαντιστες κόβουνε κεφάλια με χατζάρες αλλα εδω εισάγουμε μαζικά παράνομους αναλφάβητους μουσουλμάνους. Δεν βλέπω τι μπορει να παει στραβά, ολα βαίνουν καλώς.

    Ας μιλήσουμε λίγο ακομα για το αν η Παναρίτη ειναι τόσο πούρα κομμουνίστρια οσο η Σακοράφα ο Κουρουμπλής και ο Μητροπουλος (που πήγαν ΣΥΡΙΖΑ μια βδομάδα πριν απο αυτήν και φωνάζουν...) και για την κρατική ζάχαρη. Ολα καλα...
    Καληνύχτα.

    • Άπαντα Επιστάμενος avatar
      Άπαντα Επιστάμενος @ tt 02/06/2015 18:14:57

      "πούρα κουμμουνίστρια" ????? Τι σημαίνει αυτό? Πούρα είναι κάτι πράγματα που τα καπνίζουμε. Δεν βγαίνει νόημα.
      Μήπως εφηύρες μία νέα λέξη από το αγγλικό πιούρ - pure? ΕΛπίζω όχι, γιατί δεν υπάρχει λόγος να βρωμίζουμε την γλώσσα μας ενώ μπορούσες να πεις "πραγματική κομμουνιστρια" ή "καθαρή κομμουνίστρια", να χρησιμοποιήσεις δηλαδή κοινότατες ελληνικές λέξεις που αποδίδουν τέλεια το νόημα...

      • Διογένης avatar
        Διογένης @ Άπαντα Επιστάμενος 02/06/2015 21:54:38

        Αυτά όλα είναι λατινογενείς εκφράσεις και το "πούρος", όπως και το πούρο που καπνίζουμε, προέρχεται από το ισπανικό-ιταλικό "puro" που σημαίνει στα ισπανικά καθαρός. Η αγγλική λέξη είναι λατινογενής και προέρχεται και αυτή από τα λατινικά, δεν είναι ρίζα του ελληνοποιημένου "πούρος". Το πούρο που καπνίζουμε η ετυμολογία σημαίνει καθαρός καπνός. Οι μαρξιστές έχουν την τάση να χρησιμοποιούν διάφορες λατινογενείς εκφράσεις. Το "πούρος" με την έννοια του καθαρός είναι μια από αυτές. Η λέξη χρησιμοποιείται από τον προηγούμενο σχολιαστή με εμφανώς ειρωνική διάθεση. Αυτά τα πράγματα είναι στοιχειώδη και αν είχες λίγη παραπάνω γενική παιδεία θα τα γνώριζες. Σταμάτα λοιπόν να χρησιμοποιείς αυτό το ψευδώνυμο που σε εκθέτει και άσε τις επιθέσεις στους σχολιαστές, ειδικά όταν πρόκειται για πράγματα που δεν τα γνωρίζεις.

        • Άπαντα Επιστάμενος avatar
          Άπαντα Επιστάμενος @ Διογένης 03/06/2015 01:11:04

          Φίλε μου ξέρω ότι τα αγγλικά έχουν λατινογενείς λέξεις. Τις έφερε ο ουίλιαμ ο κατακτητής με τους νορμανδούς του, που μιλούσαν γαλλικά. Δεν είναι το θέμα αν ο βιασμός της γλώσσας μας έρχεται από λατινογενή λέξη της αγγλικής ή κατευθείαν από τα λατινικά ή τα αλαμπουρνέζικα. Κι αυτό δεν εχει να κάνει με την παιδεία αλλά με τη λογική.
          Δεν επιτρέπεται να καταστρέφουμε τα ελληνικά χρησιμοποιώντας ξένες λέξες αντί για κοινές ελληνικές. Καθένας πρέπει να έχει αυτήν την ευαισθησία και πολλοί άνθρωποι στην χώρα με εκτεταμένη παιδεία πράγματι την έχουν.

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ Άπαντα Επιστάμενος 03/06/2015 01:22:13

            Σκόπιμα χρησιμοποιεί την ξενική λέξη, για να παρωδήσει τους κομμουνιστογενείς, που εκείνοι μιλάνε έτσι. Κι αυτός όμως δεν κατάλαβε ότι το ψευδώνυμό σου είναι χιουμοριστικό.

          • Άπαντα Επιστάμενος avatar
            Άπαντα Επιστάμενος @ ΚΜ 03/06/2015 01:37:09

            Κι εγώ σκόπιμα έκανα την φασαρία για να μην μας μένουν αμφιβολίες..
            Αλλα προφανώς δεν τον πείραξε η φασαρία που έκανα με το γελοίο "πουρός"...
            Μάλλον είμαι πολύ ελεύθερα σκεπτόμενος. Το έχω αυτό..

  4. deltaplus avatar
    deltaplus 02/06/2015 17:12:17

    Η διαφορα μεταξυ της τσιπας και τσιπρας ειναι τεραστια...τα συμπερασματα δικα σας.

  5. Διογένης avatar
    Διογένης 02/06/2015 18:27:32

    Ό,τι να έβρισκε από τους προηγούμενους, ο Τσίπρας πάλι "κάπως" θα το έπαιζε. Ο Τσίπρας είναι η απόδειξη του πόσο μεγάλη ανάγκη έχει ο Έλληνας να "φάει" παραμύθι. Προσωπικά μου ήταν αδύνατον να προβλέψω ότι θα υπήρχε τόσο αχρεία διαχείριση, να τρώει τις σάρκες της χώρας για να επιβιώνει μερικές ημέρες/βδομάδες/μήνες παραπάνω στην εξουσία. Δεν χωράει το μυαλό του ανθρώπου την καταστροφή που έχει φέρει, την ύφεση που έχει φέρει, για να μην πάρει "υφεσιακά μέτρα"! Κατά τη γνώμη μου, δεν έχει υπάρξει πιο αδίστακτος πρωθυπουργός από καταβολής ελληνικού κράτους. Ούτε ο Ανδρέας Παπανδρέου ήταν τόσο αδίστακτος. Πιστεύω ότι κάπου τον ένοιαζε λίγο και η υστεροφημία του τον Ανδρέα, είχε και μια μεταβλητότητα στη συμπεριφορά του. Αυτός εδώ δεν τον νοιάζει τίποτα. Είναι ικανός να καταστρέψει τα πάντα για μία ώρα περισσότερο στην εξουσία. Δεν τον ενδιαφέρει τίποτε, δεν έχει ίσως καν ιστορική συνείδηση και συναίσθηση του ρόλου του. Τα πάντα όλα στο βωμό της διατήρησης της εξουσίας. Η ιστορία θα είναι αμείλικτη μαζί του, όπως και η πραγματικότητα, όταν πια τελειώσουν τα κολπάκια επιπέδου Κεντρικής Επιτροπής του κόμματός μας, στην καλύτερη περίπτωση, για να μην πούμε δεκαπενταμελούς του σχολείου του και φανούμε λαϊκιστές. Ο Θεός βοηθός...

    • Fotini avatar
      Fotini @ Διογένης 02/06/2015 21:04:23

      Διογένη, τώρα μόνο κατάλαβες ὅτι ἡ ἐξουσία ἦταν/εἶναι αὐτοσκοπός τοῦ προέδρου δεκαπενταμελοῦς;;

      • Άπαντα Επιστάμενος avatar
        Άπαντα Επιστάμενος @ Fotini 03/06/2015 01:22:02

        Κυρία μου, καλώς - κακώς δεν είναι πια πρόεδρος 15μελούς αλλά πρωθυπουργός της Ελλάδος.
        Ούτε κι εγώ τον ψήφισα αλλά το έχω συνειδητοποιήσει τώρα πια...

        • Fotini avatar
          Fotini @ Άπαντα Επιστάμενος 03/06/2015 13:07:01

          ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ!!!!!!!!!!!!!!!

    • Άπαντα Επιστάμενος avatar
      Άπαντα Επιστάμενος @ Διογένης 02/06/2015 21:13:34

      "την ύφεση που έχει φέρει..." ???? Τι εννοείς? Η χώρα έχει χάσε 30% του ΑΕΠ τα προηγούμενα χρόνια επειδή ακολούθησε τη τη συνταγή. Το 0,3% σε μάρανε?

      • Διογένης avatar
        Διογένης @ Άπαντα Επιστάμενος 02/06/2015 21:45:46

        Το προκλητικό νικ που χρησιμοποιείς είναι το άκρον άωτον της αυτογελοιοποίησης όταν λες πράγματα για τα οποία δείχνεις ότι δεν είναι όχι μόνον "άπαντα" επιστάμενος, αλλά στην κυριολεξία δεν ξέρεις που παν τα τέσσερα. Καταρχάς το 22% από το 25% (και όχι 30%) του ΑΕΠ, η χώρα το έχασε την περίοδο 2010-2012. Την περίοδο κατά την οποία ο ΓΑΠ και ο αυτόματος πιλότος της κυβέρνησης Παπαδήμου ήταν ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΙΔΙΕΣ η ύφεση. Μόλις ανέλαβε ο Σαμαράς η ύφεση περιορίστηκε κόντρα σε όλες τις προβλέψεις σε 3,3% αντί για 4,2% που ήταν η πρόβλεψη. Να θυμίσουμε ότι 4,2% ήταν η πρόβλεψη και για το... 2010! Που έκλεισε τελικά με βάση τα νεώτερα στοιχεία με 8% ύφεση! Αυτό το 3,3% επετεύχθη με συνολικές περικοπές 13,2 δις! Ήταν οι σκληρότερες μνημονιακές περικοπές και μάλιστα σε μια χώρα που είχε ήδη δεχθεί σειρά περικοπών και υπερφορολόγησης και ήταν ήδη βαριά χτυπημένη από όλη αυτή τη μνημονιακή λαίλαπα. Πώς ήρθε το 3,3% ύφεση μόνον σε μια χώρα που πήρε μέτρα 7% του ΑΕΠ της; Πώς έπεσαν έξω πάλι οι περίφημοι "πολλαπλασιαστές του ΑΕΠ", αυτή τη φορά θετικά και όχι αρνητικά όπως την τριετία 2010-2012; Πολύ απλά, η περίφημη "συνταγή" ήταν ακριβώς η ίδια που έφερνε και ο ΣΥΡΙΖΑ: Φόβος για το αύριο, αβεβαιότητα, ατμόσφαιρα χρεωκοπίας, άρνηση οποιουδήποτε ξένου ή Έλληνα να κάνει επένδυση, από το να πάρει μετοχές στο χρηματιστήριο, μέχρι να αγοράσει σπίτι για να στεγάσει την οικογένειά του. Αυτό που κατάφερε ο Σαμαράς ήταν να διώξει την ατμόσφαιρα της χρεωκοπίας. Αυτό που έφεραν ο ΓΑΠ και ο Τσίπρας ήταν ακριβώς η ατμόσφαιρα της χρεωκοπίας. Σημασία δεν έχουν τα μέτρα τόσο, σημασία έχει σε τι πλαίσιο παίρνεις τα μέτρα. Ή ακόμη και εάν δεν παίρνεις μέτρα, όπως ο Τσίπρας που κατάφερε να ανακόψει την ανάκαμψη, ακριβώς τη στιγμή που θα έπαιρνε για τα καλά πάνω της. Πρόκειται για σκόπιμη ενέργεια, για αυτό προκάλεσε τις εκλογές. Ακριβώς για να μη έρθει η ανάκαμψη και πριμοδοτηθεί η κυβέρνηση Σαμαρά. Και μετά τις εκλογές, για να προσποιηθεί ότι τάχα "δεν παίρνει υφεσιακά μέτρα", ενώ ο ίδιος είναι η ύφεση προσωποποιημένη. Η ανάκαμψη παρά τα μέτρα, ενώ η ύφεση παρά τη μη λήψη μέτρων, είναι η κραυγαλέα απόδειξη ότι η ύφεση και η ανάκαμψη δεν είναι το ουσιώδες, το ουσιώδες είναι να ασκείς πολιτική σταθερότητας και εμπέδωσης εμπιστοσύνης στην οικονομία. Σε όλα τα επίπεδα. Θα τα καταλάβετε καλά όλα αυτά οι "άπαντα επιστάμενοι" σοφοί Ελληναράδες, τώρα που θα έρθει η κανονική χρεωκοπία.

        • Vassilis avatar
          Vassilis @ Διογένης 02/06/2015 22:56:55

          Διογενη, σπαταλας την ωρα σου να αναφερεις κατι που το ξερει ΚΑΛΑ ο κυριος/κυρια παραπανω. Αστους να δοκιμασουν το δηλητηριο μεχρι την τελευταια του σταγονα...ΜΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ.

        • Άπαντα Επιστάμενος avatar
          Άπαντα Επιστάμενος @ Διογένης 03/06/2015 01:17:52

          Δεν διάβασα το σχόλιό σου ολόκληρο αλλά μόνο τς πρώτες γραμμές για την προσφορά του Σαμαρά. Δεν αρνούμαι την προσφορά του Σαμαρά και το γεγονός ότι δεν φέρει την ίδια αευθύνη με τον ΓΑΠ. Προσπάθησε να σταθεροποιήσει την χώρα και σε μεγάλο βαθμό το κατάφερε αν και με μεγάλο κόστος που το εισέπραξε και στις εκλογές. Αφού αυτά ήθελες να μου πεις, γιατί αναλώνεσαι σε σχόλια για το όνομά μου και για την παιδεία μου? Μήπως σε έπιασε "πουρή" αδολεσχία?

          • Διογένης avatar
            Διογένης @ Άπαντα Επιστάμενος 03/06/2015 06:03:14

            Εντάξει, ανακαλώ την επίθεση και ζητώ συγγνώμη για το επιθετικό ύφος μου, καμιά φορά όταν βλέπω να λέγονται ανακρίβειες (αυτό το κρατάω και δεν το ανακαλώ) "φορτώνω" περισσότερο από όσο πρέπει.

          • Άπαντα Επιστάμενος avatar
            Άπαντα Επιστάμενος @ Διογένης 03/06/2015 08:23:36

            Θα προτιμούσα να μην έχει πεσει ποτέ ο Σαμαρας. Έχω πει πολλές φορές ότι στην Ελλάδα η αντιπολίτευση μόνιμα εύχεται και επιδιώκει την καταστροφή της χώρας. Ας είμαστε καλύτεροι από αυτό γιατί δεν υπάρχουν περιθώρια. Αυτό είναι το νόημα κάποιων σχολίων μου. Κι εγώ έχω επιθετικό στυλ και θα γινόταν κόλαση αν οι απόψεις μας ήσαν εκ διαμέτρου αντίθετες. Οπότε συγγνώμη κι από μένα.

  6. Κανονικός Δεξιός avatar
    Κανονικός Δεξιός 02/06/2015 20:28:04

    Η Ελλάδα, κύριοι, μετατρέπεται μέρα με τη μέρα σε τριτοκοσμική χώρα. Χίλιοι λαθρομετανάστες μπουκάρουν κάθε μέρα, 40.000 έχουν ήδη μπει στο πεντάμηνο και, με μαθηματική ακρίβεια, μέχρι το τέλους του χρόνου θα έχουν ξεπεράσει τους 150.000. Πόσοι είναι ήδη εδώ; Μισό εκατομμύριο, 700.000, ένα εκατομμύριο; Κανείς δεν ξέρει. Κι όλα αυτά την ώρα που η μία μετά την άλλη χώρα της Ευρώπης, απορρίπτουν την ''ρηξικέλευθη'' πρόταση του Επιτρόπου της καρδιά μας για μετεγκατάσταση 16.000 ατόμων από την Ελλάδα, την επόμενη διετία!!! Γι' αυτό σας λέω. Στο(όχι και τόσο μακρινό) μέλλον, η οικονομική κατάσταση, τόσο της χώρας όσο και του καθενός ξεχωριστά, θα είναι το λιγότερο που θα μας απασχολεί.

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Κανονικός Δεξιός 02/06/2015 22:15:31

      Μπαίνουν οι λαθρομετανάστες, βγαίνουν οι τουρίστες. Ιδού η πρώτη άμεση συνέπεια στην οικονομία. Από το εξωτερικό ακυρώνονται κρατήσεις για τους Ελληνικούς προορισμούς, που υποδέχτηκαν πρόσφατα καραβιές μεταναστών. Για τα διαφυγόντα κέρδη, ποιος θα αποζημιώσει τις επιχειρήσεις τουρισμού ;

    • intruder avatar
      intruder @ Κανονικός Δεξιός 02/06/2015 22:30:35

      Ακουσες ποτέ φίλε μου τον επίτροπο Αβραμόπουλο να μιλάει για το μπάτε σκύλοι αλέστε που ηθελημένα προκαλεί ο Σύριζα από την πρώτη στιγμή? Εστω μία έκφραση δυσαρέσκειας ,ένα παραπολιτικό μία διαρροή κάτι? Ποτέ. Από την ώρα που έδωσε το σήμα ο Τσίπρας συμβάινει ο παρακάτω διάλογος. Αμπντουλ-Έλα Μοχάμεντ,άκουσε με καλά.Πάρε αδελφές,ξαδέρφες,θείους,θείες και ελάτε Ελλάδα.Ανοίξαν τα σύνορα δίνουν εξάμηνη άδεια παραμονής και δεν συλλαμβάνουν κανένα. Επί Σαμαρά ο διάλογος είχε ώς εξής. Αμπντούλ-Ελα Μοχάμεντ,Ελλάδα μην έρχεστε ξεχνα το.Τέλειωσε το πανηγύρι. Και κάποιος θα αναρωτηθεί.Ρε φίλε πανευρωπαικό είναι το πρόβλημα τί μας λες τώρα? Σύμφωνοι, αλλά εν τω μεταξύ και μέχρι ο Βέλγος να δεχθεί 1000 άτομα στο έδαφος του εγώ θα είμαι κέρβερος γιατί αυτό προτάσσει το εθνικό συμφερον.Φροντίζω για την γειτονιά αλλά πρώτα κοιτάζω να μην καεί το σπίτι μου.Σπίτι μου.Μου.

      • Κανονικός Δεξιός avatar
        Κανονικός Δεξιός @ intruder 03/06/2015 16:32:37

        Μα προφανώς οι γελοίοι που κυβερνάνε έχουν τεράστια ευθύνη. Και προφανώς, επίσης, επί Σαμαρά υπήρξε βελτίωση στο συγκεκριμένο θέμα. Ο Επίτροπος, αντίθετα, μας δουλεύει κανονικά.

  7. chp avatar
    chp 02/06/2015 21:25:22

    Αγαπητέ μου ,γιατί δεν απευθύνεσαι στον επιτροπο της ΕΕ Δ.Αβραμόπουλο? Να πιεσει και αυτός να αλλάξει πολιτική η ΕΕ στο θέμ;α της μετανάστευσης και όχι να επιδοτεί την μετανάστευση κάνοντας την πατρίδα μας κέντρο διαλογής. Ιδού η Ρόδος ....